Meeting der Socialisten. Even als de Bien Publicroepen wy op deze strekkingen van 'i ministerie van justicie de bezondere aendacht van de leden der wet gevende reehterzyde in, overtuigd, dat zy, in dien 't geval zich mocht voordoen, de persoon- lyke vryheid en de eer van de belgische gast- vryheid, met krachtdadigheid zullen weten te verdedigen. De meeting der socialisten die maendag lest, te (ïeeraerdsbergen werd gehouden is eene ware mislukte bakte geweest. Des morgeus om 10 uren waren er een honderdtal persoonen vergaderd in eene herberg aen de kaei 20 vreemdelingen omtrent 00 werklieden en het overige nieuwsgierigen. Een gentenaer voerde hel woord. Spreker kraemde eencn geheelen wagen dwaesheden en ongerymden zeever uit. Onder andere hakkelde hy dat al <le rijkdommen der wereld moesten verdeeld wot den, dat de arbei ders recht hadden tot een aendeel in de winsten hunner meesters, enz. enz. en eindigde met aen de arbeiders eene wekelyksche bydraije van 25 centimen te vragen om te wederstaen aen den druk van de heerschappy des kapitaels.... Het meeste deel der toehoorders glimlachten omdat zy zich wellicht errinnerden hoe zekere socia listische opperhoofden, in de omstreken van Charleroi, uit de algemeene kas wisten te leven en er cindelyk meè de plaet te poetsenNu die vroeg eener bydrage was 't bezonderste punt en de klucht wasgespeeld Doch het eenigsle wat de socialististen bekomen heb ben, was eenen grooteu byval van belachelyk- heid Dees kortbondig verslag zal onze geeerde lezers genoegzaem doen begrypen wat doel de socialisten bereiken willen.... Onnoodig er op nieuw de dwaesheid doen van uit te schynen. Errinneren wy noglhans dat de socialisten hedendaegs de bondgenoten zyn van de libera len en dat zonder hunne medewerking en on dersteuning, het liberalismus den juni 11. niet had gezegepraeld.en ook dat het ministerie zonder meerderheid in de Volkskamer zal we zen van 't oogenblik dat de socialisten hun ne medewerking en ondersteuning zullen wei geren. BRIEVENPOST. De post verzekerd de papieren weerden in het binnenland verzonden, onder gesloten brief, met verklaring. Het verzekeringsrecht te betalen boven het gewone port van den brief,is bepaeld als volgt: 1° Een vast recht van 25 centimen per brief 2" Een geëvenredigd recht van 10 centimen per 1000 frank. SCHOOLREIZEN. Een ministerieel besluit van 5 juni, bevat de volgende schikkingen voor de schoolreizen Eene vermindering van 50 p. h. op hel rei zigerstarief, worüt toegestaen aen de leerlin gen van ondei wysgestichten, die met hunne profossors eene schoolreis doen, wanneer zy ten getalle zyn van ten minste 10. Die vermindering is alleen toepasselyk op de gewone treinen. des lands ingeroepen op de rampzalige en on heilvolle gevolgen die hel voor Vrijheid, I ader- land, Volk en Koningdom zal na zich slepen. In zitting van Vrydag is de oorlogswet, zoo als geus Jottiaml ze betilde, ja, die wet van oorlog in 't binnenland, van tweespalt en on geluk des Vaderlands, met 67 stemmen tegen 60 en eene onthouding aengenomen geweest. Nu, is 't de beurt des Senaels uitspraek te doen, doch wat zal die matigende macht er meê doen, dat is een racdsel en zullen het dus afwachten Toen de achtbare heer Cornesse minister Bata de willekeurige uitdryving van den E. P. capucyn Ernest van Bergen, verweet, antwoord de deze laetste onder andere 1° Dat de E. P. Ernest, een kerel was die zyne familie had geruïneerd.... 2° Dat de E. P. Ernest, een man was die zich verloren had in een zedeloos en ongebonden leven. o° Dat de E. P. Ernest, zyn vader van ver driet had doen sterven.... Nu, wat is er van 't gene heerke Bara zoo stoutweg, in volle kamer dorst uilroepen Niets, want al wat heerke Bara uitkraemde, zyn eenvoudiglyk vuige en snoode logens. Dit blykt uit eenen brief dien den E. P. Over ste van 't klooster te Bergen aen den Courrier de üruxelles, komt toe te sturen. 1° De familie van den E. P. Ernest Lemaire van Ames (Frankryk) is verre van geruineerd te zyn. Zy wordt onder eene der defsligsle van de streek geteld, 't Is waer, in 1848, 't jaer der geboorte van Pater Ernest, heeft zyne familie, uit hoofde barer treffelykheid, eenige verliezen ondergaen en is zy heden nimmer zoo ryk dan vóór de revolutie, maer zy blyft. God zy ge dankt, hier om niet minder op haer gemak.... 2° Wat het zedeloos en ongebonden leven van den E. P. Ernest betreft, daegt de E. P. Overste heerke Bara uit een enkel bepaeld feit te kunnen aenhalen en het met eenig be- wys te staven, 't welk hem van zedeloosheid en ongebondenheid kan overtuigen. De E. P. Overste getuigt op zyn geweten van priester en kloosterling dat de E. P. Ernest een toonbeeld van godsvrucht en zedelykheid is, 't geen alle deftige lieden welke hem kennen kunnen ge tuigen. 5° De vader van den E. P. Ernest verre van door 't verdriet datzynen zoon hem aendeedt, gestorven te zyn,is heden nog in volle ge zondheid. Ja, dien van verdriet gestorven vader leeft nog en bewoont heden zooals vroe ger de gemeente Ames (Pas de Calais 't Is een eerbiedweerdige gryzaerd door allen geacht, en die, op 't oogenblik grootelyks moet verwonderd zyn dat de groote minister van Justicie in Belgie, hem, in volle kamer, gedood heeft En zulke kerel is minister van justicie in ons land Indien M. Bara, den moed heeft zyne logens te houden staen, dat hy ze, in 't openbaer, daer waer hy van de vryheid der spreektribuen niet geniet, eens uitkraemt, en hy zal zien hoe dapper men er hem rekening zal over vragen.... Maer daervoor is heerke Bara te groote platzak.... Deze zaek werd gisteren Vrydag, in de Kamer, weer op 't tapyt gebracht en de heeren Cornesse en Kervyn. dienden logenaer Bara een gepeperde afstraffing toe. VOLKSKAMER. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heelt gedurende deze week de artikels van 't godshalend en onvaderlandsch wetsontwerp op 't lager onderwys besproken. De engheid der plaets waerover een week blad beschikt laet ons niet toe een uitgebreid verslag over dezen hoogst belangryken rede twist meê te deelen. Beslatigen wy dat de calholyke leden der Kamer zich van hunne taek uitmuntend heb ben gekweten en by de bespreking der voor- naemste artikels de ongehoorde hypoknetery der liberalen en de ongodsdienstigheid, de ze- deverdervende strekking des wetsontwerp hebben doen uitschynen, en ook de aendacht Indien wy ooit ccnigc nieuwsgierigheid hebben gevoeld om 't Verbond te lezen dan was het wel za- lerda" 11- En inderdaed, in het Vertoridsnummer van zondag 18 Wei lest, had meester Eremen en "eenen triomfnnielyh in groote letters afgekondigd dat M. I Q>e l'aepc, commandant der Pompiers («Sok ken Pompiers) door den Kolonel der Burgerwacht uit de rangen was gezel voor tegenspraek en weder- spannigheid. En meesier voegde er by Het is toch allyd dien stijve pompier die overat van zijnen neus inaekl, maer HET 7.AI. DIT MAEL MET PAKKEN JONGE. lOT LATER Men zal dus onze nieuwsgierigheid begrypen want nu de heer De Paepe tol vyf dagen gevang en boete was veroordeeld, mochten wy ons aen eene duchtige ofwel gepeperde afstraffing verwachten.... In onze inbeelding, dachten wv meester Eremen en Beenen in eenen anderen Jupiter herschappen die M. De Paepe, hy die vermetele die den achtbaren Kolonel dorst tegenspreken en weCrslaen. met zyne bliksem schichten zou doorbooren en onder zyne dondersla gen verpletteren Moer helaes hoe hadden wy ons bedrogen'!... Ja, bedrogen Wy doorsnuffelden 't Verbond van 'l hoofd tot den voel en niet één woord,niet eene letter, nog zelfs geen puntje, geen kommatje vonden wy er in die, zelfs van zeer verre, eenig betrek had met de zaek De Paepe Wy waren bevreemd en vroegen ons afwat mag er daer onderzitten Zou 't Verbond er over be- schaemd geworden zyn?... Men had nogthaus aen M. De Paepe, in 'l Verbond, eenen beteekenisvollen tot later toegeroepen, en, over die zaek stom bly- ven als visschen in 'l water dat was onbegrypelyk voor ons Wy trokken dus onze zevenurenbolten aen en gingen op ïmformalie uit.. Doch nauwelyks hadden wy eenige voetstappen gedaen of wy verna men dat zekere liberale kopstukken den slechten in druk begrypende, dien de zoo strenge als ongehoor de veroordeeling van den heer De Paepe, en dit voor een onbeduidend garde-civiekmisdryf, op onze be volking, zoowel liberalen als calholyken, had ge- maekt, voorzichtig geoordeeld hadden, er, in 'l libe raal orgaentje, over tczwygen.... Wy vernamen ver der dat de liberale kopstukken ook wisten dat de woorden die M. Van Grofdonck, eenige dagen vóór de behandeling der zaek, uitsprak, hier algemeen ge kend waren, en dal zy eene algemeene verontwecr- diging hadden doen ontstaen.... Om deze reden en om nog andeie die wy bier niet willen aenhalen wierd aen meester Eremen en Beenen T bevel gegeven zyn reeds geschreven en gezet artikel over de zaek De Paepe in te houden en de slaefsche schryvelaer der logiebroers van Aelst, moest gehoorzamen Wy zouden duizend mael liever onze pen verbryzelen dan de slaefsche peiineknecbt eener kliek te moeten we zen En dit zyn volgens onze information, de reder, waerom 't Verbond als eenen waren platzak over do zaek De Paepe heeft moeten zwygen en wellicht zal blyven zwygen.... KONINKLYKE BESLUITEN. By Koninklyk besluit van 20 mei wordt het kiezerskorps van liet arrondissement Brussel opgeroegen tegen dynsdag 17 juni aenslaende, ten einde een Volksvertegenwoordiger te kie zen, in vervanging van M. Anspacli. overleden. Bureel van den Denderbode, Molenstraet, 6, te Aelst, (wel op bet nummer 6 te letten). is te verkrygen Het ware licht nummer 1, of De vrymetselaers in de school, mei uitleggingen en bekendmakingen dooreen ploeg die in God gelooft. Pnjs 15 centimen. Dit werkje wordt verkocht ten profytc van den calholyken schoolpenning. De werken aen den yzerenweg Antwerpen - Douai, sectie van Aelst naer Opwyck, worden met den meesten spoed voortgezet. Reeds zyn de aerde- en kunstwerken tusschen Opwyck en de grenzen onzer stad voltrokken. Slechts nog bet deel op 't grondgebied onzer stad moet voltrokken worden. Indien men met den zelf den spoed blylt voortwerken, dan zullen eer de maend juni verloopen is, al de aerde- en kunstwerken voltrokken zyn op liet nog over- blyvende gedeelte der linie.en zal de zaveltrein zich tot in onze statie kunnen vertoonen. Vol gens de voorwaerden van aenbesteding moet de sectie van Aelst naer Opwyck met eersten October aenstaende geopend worden en alles doet voorzien dat deze sectie op 't besprokene tydstip aen den dienst zal kunnen overgele verd worden. Deze yzerenweg welken wy aen de vaderlyke bezorgdheid en onvermoeibare voet stappen van den heer Van Wambeke, onze Burgemeester en Vertegenwoordiger en ook aen den beer Wasseige, deslyds minister van openbare werken, alleen te danken hebben, zal hoogst voordeelig zyn aen den landbouw, aen den koophandel en aen de nyverheid onzer streken. Ja, wv mogen bet zeggen zonder MM. Van Wambeke "en Wasseige, zou de yzerenweg Antwerpen-Douai nooit langs Aelst zyn gelegd geweest. De heer Jamar, de liberale minister van openbare werken, was immers een ver- klaerde vyand van ons arrondissement en stad, en had de algemeene ontlasting van 1870 hem van zynen ministerszetel niet ge- slooten, voorzeker zou deze linie langs Den derleeuw zyn gelegd geweest zoo als hy het dikwert had laten hooren. Onze dankbaerlieid dus aen de achtbare heeren Van Wambeke en Wasseige KERKELYK NIEUWS. De bedevaert naer 't mirakuleus Beeld van O.-L.Vrouw te Lede, welke maendag 2don Sin- xendag plaetsgreep, heeft eene christene en deftige menigte, ontzagwekkend van talrykheid aldaer doen samenstroomen. Indrukwekkend was bet die biddende mensclienscharen, met de meeste zedigheid en deftigheid den omme gang te zien bewandelen. Ja, de bedevaert van maendag was beteekenisvolzy was eene le vendige getuigenis van den godsdienstgeest dien onze vlaemsche bevolkingen, in weerwil der samengespannen listen, logens, lasteringen en geweldenaryen der helsche machten, blyft behouden en wil blyven behouden. Godsdien stig en vlaemsch zyn twee woorden die eene en dezelfde beteekenis hebben, en dit zal bly ven bestaen zoolang er een ware vlaming leven zal Na den ommegang beeft Z. II. Myr de Bal- tice, onze hulp-Bisschop, in opene lucht, eene hartroerende toespraek tot de samengedron- gene bedevaerders toegestuerd. Z. II. bedankte de bedevaerders in vurige woorden en wekte allen op te blyven volher- den in 't gebed om aldus van den Hemel den zoo gewenschten-zegeprael der H. Kerk.de verlossing van liaer doorluchtig Opperhoold, en ook den vrede en 't geluk des vaderlands al te smeeken. Na de toe.- praek, heelt Z. II. aen de knie lende en biddende menigte den zegen" met het Allerheiligste gegeven. Een omhaling ten profyte van den Calholy ken Schoolpenning is na 't ailoopen der cere monie, door eenige jeugdige heeren onzer stad, gedaen geweest en heelt eene zeer ronde som opgebracht. België en Duilscldand. De Norddeutsche Allgemeine Zeilung zegt dat de depecbe uit Berlyn, afgekondigd door de Montagsreview, en waerin gezegd werd dal bel duilscli goeverne- ment by dat van België dringende pogingen had aengewend om de verbreking te bekomen van het koopliandelstraktaet, dat tusschen bei de landen bestaet, van allen grond ontbloot is. Militaire Pensioenen. De Paix maekt de volgende heel juiste opmerkingen, over de militaire pensioenen Het cyfer de militaire pensioenen is, sedert eenige jaren, meer dan verdubbeld en groeit voortdurend aen, in stryd met de voorspellin gen en de beloften der voorstanders van dit verderfelyk misbruik. Men haelt allerhande voorwendsels aen om officiers op pensioen te stellen, die nog lang zouden kunnen dienen, vooral in een vreedzaem en geheel onzydig le ger, zooals wy er een bezitten. Wy vernemen met spyt, dal men kapiteins pensionneert, die zeer wel te been en slechts 4b a 54 jaren oud zyn. Men wil plaets maken voor anderen. De geldverspilling, welke verergerd wordt door eene onrechtveerdigheid. waervan de gevolgen somtyds wreed zyn, zal zonder twyfel aenlei- ding geven tol eene parlementaire klacht, ter gelegenheid der aenslaende bespreking van bel budjet van het leger. De jaerlyksclie gewone zittyd der provin ciale raden zal op dynsdag 1 juli aenstaende geopend worden. De minister van justicie heeft eene kom missie benoemd, bestemd om eene officieeic vertaling in het vlaemsch te maken van bet bnrgerlyk wetboek. Wy geven recht aen wie recht toekomt en zeggen, dal M. Bara hierdoor een goed werk doel. De vrymetselaerlogie van Brussel, zegt de Courrier, is byeen gekomen en heeft den republiekein Optat Scailquin, als kandidaet voor de Kamer aengewezen. Zooals wy gemeld hebben, heeft de poli- cie verleden vrydag een nauwkeurig onderzoek ingesteld in liet buis n° 1 van den St-Jacobs- gang. Al de meubels eo kleeren, de schouw en zelfs de rioolen zyn onderzocht, doch nergens heell men eenig spoor der misdaed ontdekt. Onder de kas heeft men twee sleutels ge vonden. welke, volgens de verklaringen van Paternótre, zich in den zak van bet slachtoffer moesten bevinden. De porlemonnaie, welke zich insgelyks in dien zak bevond, is verdwe- nen. Het is vervvonderlyk, dat ue misdadiger de sleutels niet gebruikt heeft om de kas te ope nen, welke ongeveer 1000 frank bevatte. Tweemael heeft de policie gedacht datzy op bet spoor van den moordenaer was. In den gang van bet buis en op den dorpel, heeft men druppels bloed bemerkt. Men dacht bygevolg dat de moordenaer gekwetst was en dit'bloed van hem voortkwam. De policie deed opzoekingen by de geneesheeren en apothe kers van den omtrek, en vernam dat op den dag der misdaed, omtrent 4 ure namiddag (liet uer van de moord) een man met een kiel ge kleed, eene wonde aen de hand bad laten ver binden. Men zocht dien man op en vond hem in bel Sl-Pietersgasthuis liet was een lan- teernontsteker, die in zynen dienst eene won de bad bekomen. Uit bel onderzoek bleek verder dat een schil dersgast, van- zeer slecht gedrag, de genaemde If..., twee weken voor de misdaed in liet buis van den St-Jacobsgang bad gewoond. B. was op zekeren avond in dronken toe stand te buis gekomen en in den gang blyven slapen, 's Anderdaegs had vrouw Paternótre den dronkaerd aen de deur gezet, alhoewel deze haer nog geld schuldig was. B...., die thans op den Vier-Winden-Berg woont, was verleden woensdag, omtrent bet uer waerop de misdaed gepleegd werd, naer liuis gekomen, blootshoofd en met bebloede handen. Hy werd naer bet kommissariaet van policie gebracht en door den onderzoeksrech ter ondervraegd by kon echter voldoende uitleggingen geven, en werd nog dezelfden dag in vryheid gesteld. Het onderzoek dier geheimzinnige misdaed wordt ieverig voortgezet. Brussel, 2 juni. Tot nu toe is de moor denaer van den St-Jacobsgang niet ontdekt. Zondag namiddag heeft de begrafenis plaets ge had van het slachtoffer. Verscheidene perso nen, die men eerst verdacht dc misdadigers te zyn, doch wier onschuld later gebleken is, woonden den lykdienst by. Het volk heeft openlyk zyne ontevredenheid te kennen gege ven tegen Paternótre, die met eene groote on verschilligheid de moord zyner vrouw beeft vernomen. Een brusselsch dagblad verliaelt liet vol gende By de laetste revue der gatde-civiek, was een geneesheer op het punt zich naer zyne kompagnie te begeven, toen men hem eens klaps kwam halen, om eene vrouw te verzor gen, die gevaerlyk zich was. De geneesheer begeeft zich naer de zieke, blyft twee uren by haer en gelukt er in haer te redden. Eenige dagen later kwam de man der zieke aen den doktoor, een bewysschrift vragen, ten einde zyne afwezigheid te wettigen, by de revue der burgerwacht. De geneesheer gaf een bewys schrift, dat by door de ziekte zyner vrouw dien dag belet was de exercities by te wonen. De man verscheen voor den tuclitraed, legde zyn bewysschrift neêr en werd vrygesprokeu. Op zyne beurt werd de geneesheer voor den tuclit raed gedagveerd om zyne afwezigheid te reclit- veerdigen by legt bel geval uit, doch bezat geen cerlifikaet. 't ls goed, wordt hem ge zegd, gy moogt vertrekken. Veertien dagen later ontving by een assignatie van den ont vanger der registratie om 12 frank boete te Afirikaenschc llandelsvcrceniging Ic koopen, hetwelk de voogd oomiddcllyk deed. Toen nu dc ramp bekend werd, ontving de voogd, ii eene enveloppe, zes briefjes van duizend gulden, met een kort briefje van den bankier, waerin deze te kennen gaf, dal zyn slechte raed, alhoewel Ier goede trouw gegeven, de wcczen niet \an hun erfdeel be- rooven mocht. Pr. Gr. Ct. I KA.YKUYK. rys vermenigvuldigen op eene 3 manier, dal een paryzer blad met deze woorden komen betalen. Niet wetende wat dit betee- kein, loopt hy naer liet bureel der registratie, alwaer men hem zegt dal hy veroordeeld is lot 12 frank boete, door den lucbtraed der burger wacht. De veroordeelde begeeft zich naer zyn kolonel en van daer naer den kapitein-verslag gever, die beide hem geruststellen en verkla ren dal alles zal gearrangeerd wordenDry weken later ontving onze doktor een nieuw verzoek zyne boete te komen betalen, plus 8 frank voor de kosten. De man der zieke vrouw wordt vrygesprokeu, de geneesheer die haer redde wordt veroordeeld De zaek is daerby gebleven. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 782 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voel zyn ossen, fr. 0-79 tot 1-07; slieren, 0-71 lol 0-91, koeien en veer zen, fr. 0-71 tot 0 91. Maendag avond is in de statie te Gent dc volgende depecbe toegekomen Vergelen in den trein van 10 uren 50 m. Een kind \an zes maenden, een regenscherm en een pak Kle dingstukken. Het was waer: die diy voor werpen waren aen den statieoverste te Aelst toevertrouwd. Woensdag avond ten 9 1/2 ure heeft ze kere Engel Lonné, machinist, wonende te Ledeberg, op de genaemde Gertruda Lonsor, een revolverschot gelost, dal haer gelukkig niet trof. Lonné hoeft zich in handen der poli cie gegeven en bekend dal hy zich op liet meisje heelt willen wreken, omdat zy eene aenklacht by de policie tegen hem bad inge diend voor gewelddaden. Ten gevolge dezer aenklacht, had by zyne plaets van machinist by den stadsspoorweg verloren. Dynsdag heeft men te Beernem, tcrwyl men bezig was een bierkelder te graven op de binnenplacts eener herberg, een menschelyk geraemte ontdekt, dal eenige jaren geleden al daer moet begraven zyn. Men dacht eerst, dat het dit was van een persoon die, eenige jaren geleden, spoorloos uit Beernem verdwenen is. Men heeft bel geraemte gemeten, doch het is grooter dan de mael van den vermiste. Daer er nooit geene begraefplaets heeft bestaen, op de plaets waer bet geraemte gevonden is, denkt men dal men het spoor ontdekt heeft van een moord, die tot nu 10e verborgen.is gebleven. De gemeente-overheid van Beernem heelt pro- ces-verbael opgemaekt, en de beenderen naer liet kerkhof der gemeente doen brengen. Men meldt ons uit TurnhoutOp 29 mei had er alhier een brutael feit plaets. De ge noemde J. Van G... en Frans M.... hadden eene groote hoeveelheid jenever te drinken gegeven aen een kind van nauwelyks 5jaer oud, Marti- nus Goetelen genaemd. De knnep heeft de sluipen gekregen en overleed eenige oogen- blikken later, nietlegenstaeude de hulpmidde len, die hem door den geneesheer Vermeersch werden toegekend. Het gerecht houdt zich met de zaek bezig. Zooals men weet beeft de gemeenteraed van Nyvel eene byzondere begraelplaels ver leend op het kerkhof dier stad, aen het israë- lietsch centrael consistorium van België, voor de begrafenis der belgische israëlielen. De Mouiteur kondigt thans een koninklyk besluit af van 26 mei, waerdoor die beraedsla- ging van den gemeenteraed van Nyvel wordt verbroken Men schryft uil Frameries Gedurende den nacht van zaterdag tol zondag beeft men uit den put n° 2, der Agrappe-koolmyn zeven tig lyken, in gevorderden staet van ontbinding en geheel onkennelyk, opgehaeld. Men beeft ze onmiddellyk begraven. De policie van Luik beeft twee vrouwen aengehouden, beschuldigd van poging tot ,ioi niuu iiiuoiioi uaii uo brandstichting. Het huis, dat zy wilden 111 brana eu vvj|(|e „jet stervdti Don vond de stiefmoeder eene steken, was bewoond door een jongeling, wel ke in betrekking was geweest met een der meisjes, doch haer verlaten had. Deze wilde zich wreken en beeft getracht bel buis in brand te steken, by middel van schaveling en vodden, waerop zy petrool bad gegoten. Geluk kig heeft men den brand spoedig bunnen uit- dooven. Niet aengehouden. De hoogedele ge strenge beer Pincoffs, die zooveel millioenen wegtooverde, is le New-York aengekomen, docli niet aengehouden. Het Dagblad van den Uaeg zegt over dit punt het volgende Eenige jaren geleden wisten de neder- landscbe diplomatie en justicie den diamanten- dief Polari (die geen lid der Staten-Generael was) bepaeldelyk uit Amerika in Nederland te doen overbrengen en terecht staen. De Arnhemsche Courant zegt op hare beurt, dat men eenigen tyd geleden er ten minste in gelukte, te New-York, een gevluchten dief, op het douanenkantoor, de som af te nemen die by in Nederland gestolen had. Zelfs dat is hier het geval niet. Pincoffs is vry man en houdt wat by beeft, 't Verwondert ons nieter zyn allyd menschen die zeggen men moet een logie Broeder in den nood bystaen. HOLLAND. wc Gro- Men leest in de Haegschc kroniek d ninsclie Courant De ncderlandsclie konsul-generacl tc New-York h^d vergcefsche moeite aengewend om te verkrygen, dal de amerikaensche regcering hem zou locoiaen, Piucolls by zyne komst aen te houden hy moest hem dus vry laten. Pincoffs begaf zich naer een hotel, waer hy sedert zyn verblyf houdt, nadat hy zich met een advokaet in beirckking beert gesteld. Pincoffs had geenc baga- gie bv zich de familie had, by hel vertrek uil Rot terdam, I 8 koffers, die tot Galais meegenomen zyn toen werd de bagagie een beletsel om snel le reizen en men besloot waerschynlyk bet goed tc laten na zenden het hoofddoel, was immers de personen zoo spoedig mogclyk ic expedieereo. En dat daerby geen tyd tc verliezen was, blykt uil dc omstandigheid, dat toen dc nedorlandsche konsul tc Liverpool donder dags middags een telegram der regeering ontving, om Pincoffs, indien hy zich aldaer mocht vertoonen, acn te houden, het schip waenncé dc vluchtelingen de reis naer dc nieuwe wereld hadden aengenomen, nog in het gozichl was. Verbazingwekkend is het, hoe talryk do slachlof- lers dezer zaek zyn. En wat wel hel meest de aen dacht verdient is, dal de familicn van Pincoffs en Ktrdyk, met welke zy -op zeer vriendschappelykc voel stonden, dc belangrykste sommen door hen verliezen. Tc Londen, Wiesbaden, Rotterdam en bier ter slede wonen vier leden dier familie, welke le za- men dry millioen verliezen. Dc eifgcnamcn van wy- len prins Hendrik zyn voor vier ton gouds by de AJrikaensche Handelsvereeniging betrokken. Men vertelt te 's Gravenhage, in verband met dc vlucht van PmcofTs, het volgende Dry dagen te voren had een voogd zich by een llacgsch bankier begeven en hem raed gevraegd over de soliedste en zekerste belegging van 6000 gulden, het erfdeel van twee weezen Dc bankier raedde hem acn, daervoor zes obligation van 1000 gulden der De zelfmoorden le Pa zoo schrikverwekkende zyne rubriek zelfmoorden b:ginl De maire van Toulon heeft eenige dagen gele den, de calholvk procession verboden twee honderd kooplieden ran Toulon, welke dcelmaken van eene macischappy die onlangs werd ingericht voor 't ver dedigen der koophandelsbelangen, hebben eene pe titie gestuerd aeo den maire en den municipalen raed, ten c-iide te vragen, dal dc processie op H. Sakra- menlsdag zou mogen uilgaen Verleden week hebben wy melding gemaekt van eene protestalic der dagbladen legen dc wetsont werpen-Ferry, cn welke door tachtig bladen was ondcrleekend Volgens den Univcrs hebben nog vier- en-twintig bladen verklacrd dal zy de proleslalie bylrcdcn Verlaten of verdwaeld Onder dien titel vinden wy in de Patrio van Parys het volgende Sedert eenigen tyd vindt men veel kinderen, welke verlaten zyn op den openbaren weg Zaterdag avond ten 8 uien heeft men aen de agenten van policie twee kin deren overhandigd, welke verdwaalt waren. Die arme kleinen sleehls 4 ii 5 jaren oud, hebben niet de minste aenduiding kunnen geven, aengaende hunne ouders of hunne woning. Zestienjarige moordenaer. Vrydag werd voor het assisenhof der Seine, dc zaek opgeroepen der misdaed van de rue Noliet, te Parys, namelyk van de moord gepleegd op de weduwe Leclere, door haren neef, den genaemden Ejgène Ollivicr, slechts zestien cn half jaren oud. Ollivier ziel er nog jonger uit dan hy is: hy is klein van gcsiallc, zwak en tenger van liehaemshouwmen zou denken een kind van veertien jaren oud voor zich le hebben. Zyne gelaetsklnur is bleek, zyno blonde haren zyn buitengewoon fyn en legelmatig gescheiden op zyn breed cn ontwikkeld voorhoofd. Dc halfgesloten oogen, de fyne en regelmatige trek ken van het gelaet, geven aen Ollivier een zacht en sympathiek uitzicht. Men voelt zich het hart loenypen, zegt een blad, wanneer men zich tegenover dien jongeling bevindt, die, op een ouderdom dat men niets dan blynioedigo zorgeloosheid zou moeten kennen, voor de jury ver- schyni, onder beschuldiging van eene dier monster achtige misdaden, weerdig van een kwaeddc-cner der ergste soort Doch wy moeten bekennen, zegt hetzelfde blad, dat in tegenwoordigheid van de nieuwsgierigheid waervan by het vooiwcrp was, en onder de lezing van dc boschuldigingsakle, waerin lol de minste by- zonderheid z.yne misdaed verhacld werd, niet dc minste ontroering zich vertoonde op hel gelaet van dal kind Diet een spier verroerde, niet een traen blonk in zyno oogen, cn locn men de kalmte en do ongedwongen houding van Ollivier bemerkte, zou men liern eerder aen/.ien als een locschouwer dan als dc beschuldigde. Een Monster. .Maendag is het telegrafisch bericht meegedeeld van de terdoodveroordeeling der genaemde vrouw Guyot. Zelden hebhen wy in de annalen der justicie een wreedaerdiger monster ont moet. Vrouw Guyot is thans zes-en twintig jaren oud zy was weduwe cn had een kind van ongeveer zeven jaren oud, toen zy hertrouwde met een landbouwer van Morton, een genaemde Guyot, weduwenaer en vader van een meisje, de kleine Nathalie, slechts twee cn halfjaren oud. Guyot was nauwelyks hertrouwd of hv nam zyn kind uit dc handen der kloosterzusters, welke het sedert de dood zyner moeder verzorgd hadden, en vertrouwde bel aen dc zorgen zyner tweede vrouw. liet kind was nog niet lang in hel vaderlyk huis weergekeerd, toen dc vervolging begon Geen brood en veel slagen Men zag de arme kleine, in lompen gehuld en met bloolo voeljcs, door hel dorp gaen cn dc hand uitreiken om een slukske brood to krygen. Maer bel kind was klocker dan de mishandelingen „choorde pyniging uit Zy deed hot ongelukkig kind spelden, naelden en fyn gescherplc stukken hout innemen, cn, om hel einde te bespoedigen, rolde zy dc kleine op den grond cn drukte haer de knie op do borst. Noglans Nathalie slierf niet. Dan vond dal onmen- schelyk monster eene nieuwe loitering uilOp een avond in november, vulde vrouw Guyot, in de afwe zigheid van haren man, eenen bak met water, legde hel kind erin en verliet bel huis, na de deur met den sleutel te hebben gesloten. Ditmael werd het duivelseh werk voltrokken het kind overleed eenige uren later. Dc doktor, geroepen om het overlyden van liet kind te bestatigen, bemerkte dat een der voeten van hel kind verschrikkelyk verminkt was Vier leenen ont braken en dc vyfde was op het punt af le vallen. Dat werd veroorzaekt door hel lang verblyf in hot yskoud water. Vrouw Guyot heeft hare misdaed niet geloochend, en heeft met ongevoeligheid de uitspraek van het vonnis acnhoord. Walgclykc Heiligschennis. Wy lezen in den Univers Een afschuwelyke en walgelyke heiligschennis heeft dezer dagen plaets gehad le Dompierre-au-Pé- ral, in hel departement Charenle-lnférienrc, alwaer de republikanen een boom van vryheid hebben opge licht. Ziehier wal wy desaengaende lezen in den Echo Roclu'luis Na dc plechtigheid heeft de maire, die koeken en wyn had doen brengen, het woord genomen, eo zyn glas in de rechter hand en een biskwiel in do linkere houdende, gezegd Zienier vrienden, de ware Kommunie zooals zy ingesteld werd door Jezus Christus en zyn getrouwen discipel M. Renan. Zulke daden, even als de personen welke ze plegen en dc overlieden, die ze straffeloos laten gebeuren, zyn beneden alle beoordeeling 1 Wy maken er mel ding vau, enkel om te loonen waer men in Frankryk naer toe gaet cn waer men reeds gekomen is. DLITSCHLAND. Inlichtingen uil Duitschland melden dal ter gelegen heid der gouden bruiloft van den keizer en de kei zerin van Duiischland, er eene amnestie zal worden gcproklamcerd, cn waerin de verschillende geesle- lyken zullen begrepen zyn, die krachlens de meiwei ten en den kullurkampf zyn veroordeeld Die kwyt- scbelding zal echter niet toepasselyk zyn op degenen, welke eene veroordeeling hebben ondergaen voor misdaden of overtredingen, die met hel socialismus in verband staen. ITALIË. Dc Man met hel Kanon. In een cirk, le Cervic, had verleden week een yzingwekkendo vcrloouing plaets. Ruggiero Carlos, gewoonlyk genaemd do man mei hel kanon, had op een houten toestel het geladen kanon geplaelst, waermeê hy zyne oefe ningen zou doen. Tcrwyl hy beproefde hel stuk op te heffen, viel het met dèn muil naer den grond. Car los, zoo snel als de bliksem en waerschynlyk om tc verhinderen,dat de schok het schol zou doen afgaen, nam het kanon in zyn machtige armen, en wilde het in zyn val tegenhouden. Ily gclukle Diet in zyne po gingen. Het scbot gingaf.cn daer de lading geen uitgang kon vinden, omdat dc muil tegen den grond gekeerd was, onlplofle liet kanon. De ongelukkige Ruggiero werd op eene vcrsehrik- kelykc manier getrollen de neus werd lotael afge slagen, hel aengezieht afschuwelyk verminktde schouder en hel linker been werden gebroken. Carlos bezweek weinige oogenblikkcn later.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2