Bara-dè-Loiigeiiaer ia de Kamer. Woensdag lieeft M. Cornesse, met de stuk ken in de hand bewezen dat M. Bara, gelogen heeft in de Kamer ten opzichte van Pater Er- nest, den capucyn welke hy uit ons land ge bannen heeft. M. Cornesse gaf lezing van eenen brief van den vader van den eerw. pater Ernest, en waerin met verontwaerdiging geprotesteerd wordt tegen de schandelvke en boosaerdige aenrandingen, die door den minister van jus tilie gericht zyn tegen zyn kind, dat altyd zyn troost en zyn besten steun is geweest. M. Cornesse zegt dat hy nooit geloof gehecht heeft aen de inlichtingen, door M. Bara aen de Kamer geleverd, betreffende den eerw. pater Ernest. Ik ben dan ook thans in slaet, zege pralend dien geestelyke te verdedigen, die door M. Bara zoo schandiglyk werd beleedigd. Na eenen brief te hebben aengehaeld van den gemeenteraed der plaets, waer de eerw. pater Ernest geboren is, en welke brief over gansch het voorgaende leven van den pater de beste inlichtingen geeft, doet M. Cornesse een oproep tot de loyauteit van den minister en drukt de hoop uit dat deze zal betreuren be drogen te zyn geweest en zich te hebben ver gist. M. Bara antwoordde lk ben niet van zin de geschiedenis van dien capucyn opnieuw te be ginnen... Ik heb niets te stellen met uwe certificaten, ik moet geen gerechterlyk onderzoek doen. Na den beleedigenden brief, die de Overste der ca- pucynen van Bergen my geschreven heeft, ben ik zeer gelukkig de inlichtingen te hebben af gekondigd, welke ik van de fransche overhe den bekomen had, over pater Ernest. Dat zal eene les zyn voor de duiveljagers (ènergumè- nes) van zyne soort. Zeg wat gy wilt, Bara, al wat gy in de Ka mer uitgespuwd hebt tegen den pater capucyn is valsch en gelogen, gelyk M. Cornesse bewe zen heeft, en het is maer jammer dat die zaek niet voor het tribunael zal uilgemaekt worden, waer men u van leugen en laster zou overtui gen. Alweer eene plagery. Ziethier een uittreksel van een nieuwen om zendbrief van minister Kolin aen de goever- neurs Brussel, 20 juni 1879. De kerkfabrieken die zich zouden meester gemaekt hebben van oude vervallene kerkho ven, indien zy er den grond niet van verkocht hebben, zullen volgens de wet den eigendom er van aen de gemeente moeten afstaen. Indien zy den grond hebben verkocht, zul len de gemeenten er den prys moeten van te rug eischen. Eindelyk, indien die kerkhoven benuttigd zyn geweest ten voordeele van de kerkfabrie ken, zullen de gemeenten het recht hebben er zich de volle waerde van doen terug te geven. (Geteekend) J. Rolin-Jacquemeyns, Minister van Binnenlandsche Zaken. rale kliek hadden bygebracht, en meer anderen zeever te dom om aengehaeld te worden. De achtbare heer Woeste, onze vertegen woordiger, laekte het wetsontwerp met kracht dadigheid. Het ministerie, zegde hy, stelt het wetsontwerp voor omdat hel weet, dat 't hui dige kiezerskorps zyn haetdragend en godde loos politiek onbelwistbaer zou veroordeelen. Het petitionnement legen de goddelooze on- derwyswet voorzegt hel genoegzaem en hier om moet men aen duizende kiezers het hoofd afslaen. Maer zal dit lukken Dat blyfl een raedsel. De heer Woeste randde op zyne beurt de valsche patenten aen, die voor 't ministerie geheiligd zyn omdat zy den liberalen zegeprael moeten verzekeren. Onze achtbare vertegenwoordiger verklaer- de dat hy geen voorstaender is van 't algemeen stemrecht, maer dat by aldien het ministerie het kiezerskorps ten voordeele eener despo- tieke minderheid blyft verminken, het uur van 't algemeen stemrecht weldra slagen zal. M- Woeste betilde eindelyk.het wetsontwerp met het woord kiesescamotering, dat hel waer- lyk verdient. De heer minister van financien stond het wetsontwerp voor, doch zyne houding en woorden getuigden dat hy eene onrechtveer- dige zaek verdedigde. De eerzame heer Malou beknibbelde op zyne beurt 't wetsontwerp 't welk de laetste maet- regel var. proscriptie tegen de catholyken niet wezen zal. Andere worden op 't oogenblik in de duisternis der logie gesmeed tot dat de catholyken totael zullen verpletterd wezen. Het ministerie doet de vervolgings- en kwelmaet- regels herleven die de namen van Van Maenen en Goubeau zoo hatelyk hebben gemaekt. Doch dan was het vreemd ongediert dat ons plaegde en nu is het 't belgisehe maconniek ongediert dat ons opvreet een harmonie -, zangwedstryd en fakkeltocht van een letterkundig en wetènschappelyk feest; van een feest voor de scholen en de gymnas- tiekers, enz., enz. Alle gemeentelyke onderwy- zers der lagere scholen, de ol/icieele normalisten en hunne leeraers, zullen tol die feesten en een eetmael worden genoodigd. De volksfeesten zullen bestaen in verlichting, iu vuerwerk en eene vlaemsche kermis met verlichting van wateren watervallen, in Terkamerenbosch verder uit eene kavalkade van 18 wagens, 9 oude en 9 moderne. l)e martelaers-plaels, de Congres-plein, het Paleis der Natie, de Palei- zen-plaeis, de Koninklyke-plaels en de Groote Markt, zullen schitterend versierd worden. De kommissie stelt voor eene subsidie van fr. 1,000,000 aen de provinciën te geven, om tot het vieren der feesten in de provincie-hoold- plaetsen by te dragen doch het blykt genoeg, dat alles te Brussel wordt gecentraliseerd. Brussel is eigenlek de eenige stad die feest vierthet overige van het land zal... betalen. Men schryft uit Bossul Goltechain (Bra bant), dat een zeker getal catholyken dezer gemeente eenen eigendom hebben gekocht ten pryze van 12,000 fr., om er eene catholyke school interichten, welke eerlang zal geopend worden. KIESKRONYK. Dynsdag heeft te Leuven de kiezing plaets gehad van een Volksvertegenwoordiger, in vervanging van M. E. De Becker, overleden. M. A. De Becker, advokael, broeder van den overledene en kandidaet der catholyken, is zonder oppositie gekozen met 1470 stemmen. De burgemeester van Alveringhem heeft een dagemerit ontvangen ter betaling van fr. 7,80 voor kosten, reis en verblyf van Jantje de Plak ker. Indien de burgemeester die som niet be- taelde, zal mer. zyne meubels aenslaen. Den 20 kreeg de burgemeester dit exploit en den 24 notificeerde deze ambtenaer aen den ontvanger eene oppositie, en daegde hem voor de burgerlyke rechtbank van Veurne, om de hem gezonden stukken zonder weerde te hoo- ren verklaren. De ontvanger weigerde het exploit te visee- ren en voegde by zyne weigering, dat hy zyne instrukliën had, en nietlegenslaende alles, tot het in beslagnemen zou overgaen. Wat ieverige ambtenaer Dit zal niet beletten dal hy ter belooning van dien iever, voor de simpele policie zal moeten verschynen, om aen zynen plicht te zyn te kort gebleven. In alle geval, Jantje de Plakker zit voor de rechtbanken, die zyne tamelyk belachelyke zaek zullen hebben uit te maken. VOLKSKAMER. Na de aen kondiging van het overlyden des heeren Bricoult, liberalen vertegenwoordiger van 't arrondissement Ath, heeft de Vergade ring den redetwist aengevangen over 't wets ontwerp strekkende om aen eenige duizenden kiezers, verdacht van genegenheid voorde ca tholyke zaek, het kiesrecht te ontrooven. De heer Jacobs, de welsprekende vertegen woordiger van Antwerpen, sprak vooreerst tegen het wetsontwerp. Hy hewees met stuk ken in de hand dat het niet de uitroeiing van kiesbedrog is 't welk 't ministerie beoogt, maer wel degelyk de onlrooving van 't stem recht aen duizende kiezers. De redenaer be wees dat het wetsontwerp gesmeed is door de liberale federatie van Antwerpen,die by onder vinding weet, dat zonder eene verminking van 't kiezerskorps haer liberael kraem, in 4880, zou in den grond geslagen worden. M. Peeher en consoorten snaken naer de plaetsen der te genwoordige vertegenwoordigers van Antwer pen gelyk visschen naer 't water, maer zy wor den gewaer dat het met de huidige samenstel ling des kiezerskorps niet pakken kan en ziedaer de oorzaek van 't wetsontwerp. De achtbare heer Jacobs klaegde het bedrog aen dat te Antwerpen, te Gent enz. by middel der patenten gepleegd wordt. Meer dan 1100 liberale kiezers, zegde de redenaer, hebben te Antwerpen het kiesrecht by middel van een valsch patent van bureelbediende ter jaerwedde van fr. 5400, en andere verkregen, en 't libe rael ministerie denkt er geen oogenblik aen om het te beteugelen.En waerom? Omdat het voor- deelig is aen zyne partygangers. De redenaer deed ook uilschynen dat het wetsontwerp de overheersching der steden op den builen daer- stelt. De buitenlieden worden geslachtofferd, want terwyl men in de steden op 100 inwoo- ners 4 kiezers lelt, treft men op den builen slechts één enkele aen. Dit is eene schreeu wende onrechtveerdigheid. Een landbouwer met eene fortuin van 50 duizend franks heeft geen stemrecht, maer een kroeghouder die slechts eenige vermolmde meubels, eenige flesschen en glasjes bezit is kiezer en mag over 't lot des lands uitspraek doen.... Wat het wetsontwerp kentscheist, zegde M. Jacobs, is dat de agenten van den fiscus de groote kie zers van 't land gaen worden. De heer De Wael van Antwerpen verdedig de het. wetsontwerp de man las de edevoe ring al die hem, door M. Pecher, in de handen was gestopt geweest. De redenaer babbelde dat de vermaerde valsche bureelbedienden nooit eenig voordeel aen de antwerpsche libe- Men komt ons te berichten dal de groote beslissing van den pryskamp gegeven met den kaetsbal op de hand te Zele, aenstaenden zon dag 29 dezer, ten 2 ure namiddag zal plaets hebben tusschen de vermaerde partyen van Aelst en Denderbelle. In ons voorig nummer hebben wy aen- gekondigd dat de zoon van den landbouwer Ringool lot Meire, door hun eigen peerd was doodgeslagen. Nu, naer men ons ten stelligste verzekert, werd de zoon llingoot niet door hun eigen peerd doodgeslagen, maer is hy eenvou- diglyk aen de gevolgen eener maegkwael over leden. Dit alles blykt uit eene schriftelyke verkla ring afgeleverd door den heer liaelen, genees heer en Burgemeester te Nieuwerkerken,welke op 't verzoek van den vader het lyk onderzocht heeft. Nieuwe Belastingen. Als de liberalen aen het bewind zyn, komen er ook altyd nieu we belastingen 'men heeft, zooals men weet, het zout willen belasten en daeruit 5 milli- oen trekken doch die belasting is voor de impopulariteit gevallen nu raedt de Indépen- danee de convercie aen der 4 1/2 p. c., 't geen aen het goevernem.ent ongeveer 50 millioen geven zou doch die maetregel wordl slechts aenbevolen terzelver tyd als zekere nieuwe be lastingen. Lacht de Patrie of lacht zy niet Het blad zegt dat het ministerie, M. Boyaval, voor dankbetuiging, benoemd heeft tot.... gracfü! Boven dien titel noemt men de wel op het on- derwys nog de wel-Bogaval zoodat de naem van den gewezen burgemeester van Brugge, vereeuwigd is. De Etoile heeft spottend beweerd, dat prins de Ligne na de stemming der wet, toen hy den schepene Van der Straeten zag en hel gehuil buiten hel paleis der natie hoorde, zou gezegd hebben Hebt gy dan geen maelregels geno men, om myn leven te beschermen De Courrier merkt op, dat de prins de Ligne geen woord daervan gezegd heeft. De wet op het onderwys is aen het land opgelegd door.... M. de Boyaval. die zelf maer met één stem meerderheid gekozen is. Te Beernem was tydens de Senaetskiezing een zieke kiezer, die in een stoel naer de stembus werd gedragen. NVas die zieke niet gekomen, dan zou tien legen een, in de balloteering, M. Van Ockerhout gekozen zyn. M. Van Ockerhout senateur gekozen, was de wet verworpen ge worden met 32 tegen 32 en 4 onthouding. Volgens het Journal de Bruxelles, deed de minister van justicie, sedert eenigen tyd scherpe nazoekingen over eenige geestelyken, wier geboorte-plaets Lille was. Men dacht hier Ryssel voor te hebben en men meende eenige vreemdelingen te zullen kunnen uitdryven.Men vergat echter dat er een Lille by Poederlee be stond De genaemde Ad. Ilellcputle, steenbak- kersgast, te Deurle, had aldaer verleden zon dag avond, twist gehad met zekeren B. Fau cheux, peerdenknecht. Toen Helleputte zich naer zyne woning begaf, werd hy achtervolgd door Faucheux, die hem op de Dorpplaets een messteek in de linkerbil toebracht. De wonde is doodelyk. Het parket van Gent is maendag ter plaelsegeweest; Faucheux is aengehouden. Wy lezen in de Patrie M. Boyaval, is se dert zondag avond te Brugge weergekeerd. Men heeft den waggon,waerin hy zich bevond, by middel der draeiplalen, moeten brengen tot aen de helling, waer men het vee ontlaedt. Aenhouding van Cornil. De Courrier de l'Escaut verhaelt als volgt de aenhouding van den beruchten Cornil. De talryke diefstallen, die sedert de maend januari te Peruwelz gepleegd waren, hadden de aendacht der policie gaende gemaektdeze wist echter niet in welken zin zy opzoekingen moest doen, doch de policie-kommissaris ver loor den moed niet. Men had aen hoogerhand gezegd dat de ver schillende diefstallen zeer waerschynlyk door Cornil gepleegd waren het was geheel zyne manier van doen. Waer zou men echter Cornil vinden That is the question. Sedert eenigen tyd ontmoette men. op alle straten en alle openbaren wegen, een klein manneke van onbeduidend uitzicht. De aen dacht der policie werd op dit manneke geves tigd, en men begon hem zorgvuldig te bewa ken. In den nacht van maendag tot dynsdag werd een nieuwe diefstal gepleegd in d'e gebouwen van zekeren M. Simon. Ditmael besloot men te handelen. De policiekommissaris, denkende dat de dief na zyn aenslag, zich naer eene naburige stad zou begeven, zond een zyner agenten in burgerkleeding naer Condé en gelastte hem alle mogelyke middelen te gebruiken, om het manneke, indien deze te Condé was, op het belgisch grondgebied te brengen. De agent Duhautbois vertrok dus dynsdag naer Condé en vond er inderdaed den kerel. Hy sprak hem aen en dronk met hem. Omtrent den avond nam het manneke den weg van Peruwelz Duhautbois, die deed alsof hy niet goed te been was, volgde hem. Naby de grenzen gingen zy van elkander. Het manneke begaf zich naer de herberg l'Arba- lètede agent van zynen kant begaf er zich insgelyks, doch ging langs eene achterdeur binnen, en deed den policiekommissaris halen. Deze was weldra ter plaetse en verzocht den kerel zyne papieren te loonen. Het manneke weigerde maer Duhautbois verscheen toen en klopte op de schouder van zyn gewezen gezel, zeggende Kommissaris, gy zoekt Cornil, hier is hyDe kerel stond op en werd bleek dit was reeds eene bekentenis. dicht by een dier bussen terwyl hy eene ci- gaer rookte. Een genster viel van de cigaer op een weinig poeder, dat het vuer aen de bus meedeelde. De bus ontplofte, en Crinchois be kwam erge brandwonden een zyner handen is onmiddelyk moeten afgezet worden. Men vreest voor zyn leven. Crinchois is gehuwd en vader van vier kinderen. Gesprek tussclien den duivel en Bismark. Te Munchen (Beieren) is een spotprent ver spreid Bismark voorspellende, die by middel van een sterken hefboom eene kerk, zinne beeld van het catholicismus, poogt omver te stooten. Onderlusschen komt Satan by. De teekening is vergezeld van hel volgend* gesprek. Satan. Wat doet gy daer, myn vriend Bismark. Deze kerk hindert my ik wil ze omver stooten. Satan. Zy hindert my niet minder sinds achttien eeuwen werk ik onverpoosd om ze te verbryzelen. Zoo uwe Exellentie er in gelukt, verbind ik my myne bedieningen ten hare voordeele af te staen. FRANKRYK De fransche dagbladen slaen letterlyk opgevuld De tyding, volgens welke Kerdyk aen de hollandsche overheden zou uitgeleverd zyn, is valsch. Kerdyk bevindt zich nog in de gevan genis en heeft zich in kassatiewoorzien, tegen de uitspraek van het beroepshof. Brussel, waer de catholyke beweging se dert lang dood was, wordt ten gevolge van de wet op het onderwys wakker. Het komiteit voor catholyke scholen is drukwerkzaem. De inschryvingslysten, zoo jaerlyksche als andere, worden goed gevuld. Zoo deed graef de Merode eene nieuwe inschryving van 1000 fr. 's jaers, graef Ch. de Lannoy, eene gift van 2000 fr. en 400 fr. 's jaers M. de Volder 250 fr. 's jaers M. Frank-Gilles eene jaerlyksche inschryving van 500 fr. M. Ch. Berden eene gift van 1000 fr. en 100 fr. 's jaers Mevr. Joly, 200 fr. 's jaers, verder een aental andere giften. Het zal er in Brussel niet aen geld gebreken. In 4880. De kosten der feesten van 4880, worden volgens een rapport der kom missie, geschat op 6 millioen 897 duizend fr. naluerlyk zonder de steerten, die, in dergelyke gevallen onmisbaer zyn. Het program spreekt van een Te Deum op het Manoeuvre-plein van een koninklyk banket van 't slaen eener me- dalie van een militair feest en een carousel van een monument aen koning Leopold I toe- jewyd, in het park van Laken van verschil- ende tentoonstellingen, onder ander eene waerin de belgisehe kunst, van 4830 af, zou figureeren van eene nyverheids-tentoonstel- ling van een muziekael feestvan het opvoe ren van een aental nationale operas in den Munt- Schouwburg en in het Alhambra van Hy werd betast en in het bezit gevonden van een reesel sleutels van allen grootte. Er was geen twyfel meer mogelyk, en de kerel werd naer het stadhuis gebracht. Eerst nadat hy door verscheidene personen herkend was', heeft hy bekend dat hy de be ruchte Cornil was. waervan men zooveel heeft gesproken. Ondervraegd over de diefstal len te Peruwelz gepleegd, heeft Cornil stellig geloochend ervan den dader te zyn men heel! echter te duidelyke bewyzen om aen zyne plichtigheid te twyfelen. Cornil bracht den nacht door in de gevange nis van het stadhuis, en werd woensdag mor- gend naer Doornik, zyne geboortestad, terug gezonden. Vooraleer in den trein te stappen, heeft hy de menigte, die hem tol aen de statie had vergezeld, met statigheid gegroet, en met een hartelyken lach heeft hy in den hem be stemden waggon plaets genomen. Eene moordpoging heeft zondag te Buis- senal plaets gehad zekere Balenghien heeft eene vrouw verscheidene dolksteken toege bracht. De toestand van hel slachtoffer is zeer gevaerlyk de misdadiger is aengehouden en naer de gevangenis te Doornyk gebracht. Verleden zondag namiddag waren de ge- naemden Dupont, Muselle en Pirsoul bezig met werken in de koolmyn Le Corbeau te Gra- ce-Berleur, toen eensklaps eene gasontsnap- ping plaets had. Pirsoul werd op den grond geworpen Dupont en Muselle bereikten de leeren en trachten uit den put te vluchten,doch naby de opening viel Muselle in de ruimte en sleepte zyn makker in zynen val mêe. Toen men hen uit den put haelde, waren zy reeds dood. Dupont, die buiten kennis op den bodem der myn was blyven liggen, kon nog tot het leven teruggeroepen worden. Verleden woensdag heeft er eene moord poging plaets gehad te Longchamps. M. X. K.., koopman en herbergier, had 's avonds een twist gehad met den genaemden Nzyn huerder. Omtrent 10 ure sloot hy zyne herberg ten einde zich naer het huis zyner moeder te begeven, alwaer hy 's nachts verbleef. Nauwe- lyks had hy zyn huis verlaten, of N.... greep een geweer, dat aen den muer hing, en ver volgde X.... Toen hy dezen had iugehaeld, mikte hy en trok den haen over. Gelukkig ging het schot niet af. Eenige geburen snelden toe op de kreten van Xen gelukten er in N... te ontwapenen en aen te houden. Een jammerlyk ongeluk heeft maendag namiddag te Wepion plaets gehad. Ter gele genheid van de kermis werden er donderbus sen afgeschoten. Zekere Crinchois kwam te met de uitdrukking der verschillende dcnkwyzcn, die in Frankryk worden vooruitgezet over den invloed welke do dood van prins Louis-Napoleon hebben zal op de keizorsgezinde party. De Paltic van Parys, en met haer al de bonapartische dagbladen, houden hel kcizerlyke vaendel hoog gcheveD, en zeggen dat hel bonapartismus heden, ter gelegenheid der ramp, welke de gewezen kcizerlyke familie treft, meer dan ooit leckens van leven geeft. Men moet gezien heb ben wat er zondag plaets had, zegt genoemd blad, om le begrypen welke plaets de keizersgezinde party by de bevolking bekleedt Toen de tyding van de dood bevestigd werd, ontsprongen er tranen aen de oogen der moedigste harten en eene overgrooie droefheid verspreidde zich overdo hoofdstad, die nog vatbaer is voor een edelhartig gevoel, ondanks de pogingen, die tol haer bederf worden aengewend. Te midden van al die ontroering richtte zich eene eenparige gedachte tol keizerin Eugenie, lot de wan hopige moeder, die getroffen was door een dier vcr- schukkelyke slagen, welke de menschelyke lael machteloos is, weer le geven. Verder zegt hel blad, dat men zich niet verbeelden moet dat, uit hoofde van hel geledeu verlies, hoe groot dit ook zy, millioenen menschen, die gehecht zyn aen het grondbegin der keuerlyko politiek, zich zullen verspreiden, lol den vyand overloopen, afstand doen van hunne gedachte, herinneringen, overtuigin gen en hoop. Dit is niet mogelyk, voegt het blad er by, en dit zal ook niet zyn. De Univers denkt dal de poging om liet bona partismus staende te houden, vruchteloos zal zyn. De geschiedenis der Napoleon's zegt het blad, die eenige biadzyden zoo roemryk en op andere zoo noodlottig is, die zoo ryk aen grootheid en levens zoo met rampen overladen is, eindigt met den jongen prins, die door een edelen iever zich in den oorlog geworpen beeft, waer hy de dood van den soldaet gevonden heeft, na er zich te hebben onderscheiden. Dit einde van den prins is zyn geslacht vveerdig en bekroont weerdiglyk de Napoleon's legende. Men zal er niets bvvoegen dal haer grooter kan maken, even min als iets wal Frankryk zou nuttig kunnen zyn. De jongeling die gestorven is, zeg de XIX' Siè cle, is geen dergenen die men vervloekt of beweent Wy zouden zeker kunnen getroffen zyn door de droelhetd, die de zynen treft, even als door elke an dore groole droefheid, doch wy kennen andere groote nationale rampen, namelyk die van den oor log van 1870, waerin 600,000 fransche soldaten sneuvelden, die ook moeders hadden en door die moeders werden beweend De Rappel zegt Die door de Zulu's gedood is, zou van de Kaep hebben kunnen lerugkecren zonder gevaer voor de republiek. Zyn toekomst zou geweest zyn, op Chislehurst zyn leven le verslytcn, zooals do graef van Chambord te FroshdoriT doet. Zyne ver- dwyning ontneemt aen de Bonapartistcn de laetste hoop. Het keizerryk was dood, nu is het begraven. De Patrie logenstraft nogmaels al de lydingcn die door de dagbladen worden meögedceld over ver klaringen, welke door prins Jcróme Napoleon zoudeu zyn gedaen. Do prins, zegt het blad, heeft do brie ven niet geschreven, die men hem toekent, hy heeft aen niemand zyn inzicht toevertrouwd, deze of geno verklaring te doen, welke door de dagbladen wor den uitgevonden. Hel eenige wat waer is, zegt ge noemd blad, is, dal prins Napoleon Parys noch Fran kryk wil verlaten, en zich onthoudt verklaringen le doen, welke voorbarig zouden zyn en enkel kunnen dienen als voorwendsel tot hel nemen van strenge maelregelen. Wy lezen in den Petit Suvoisien, dat eene merk- weerdige zaek voor het assisenhof van het departe ment llaute-Savoie is afgeloopen. Een achtbaer kloos terling, de eerw. broeder Samoëns, der Cristelyke Scholen, werd, dry maenden geleden, aengehouden ouder beschuldiging de schandaligste misdryven le hebben gepleegd. Voor het hof echter werd bewezen dat de beschuldiging teenemael valsch was en uitge- vonden werd door de radikalon, welke eenige kinde ren hadden omgekocht om legen hun onderwyzer le getuigen Het slachtoffer van den haet der republie- kanen werd vrygesproken en, na dry inaenden on schuldig in de gevangenis te hebben overgebracht, in vryheid gesteld. Eene byzonderheid van hel proces dient te worden aengehaeld een getuige heelt ver- klaerd dat hy een der kinderen, welke den Broeder beschuldigden,na een gehoor, had hooren uilroepen, terwyl het van vreugde in de handen klapte Het gaet goed onze zaek gael vooruitde Broeder zal vertrekken, Maendag. omtrent 2 uren namiddag, was een heer in de rue Belleville, te Parys, bezig met een revolver te kuisehen, welke hy meende niet geladen te zyn toen plotseling een schot afging de vrouw van den heer, welke zich rechtover hem bevond, werd door den kogel in de borst getroffen, en op den slag gedood. De ongelukkige dader van die onvry- willige moord bevindt zich in een gevaerlyken toe stand De paryzer bladen deelen een onweerlegbaer bewys meê der voortretfelykheid van het wereldlyk onderwys. Twee ondcrwyzeressen der wereldlyke meisjesschool le Carpentras, in hel departement Vau- cluse, waren sedert eenigen tyd door nyd verteerd eenige dagen geleden hebben zy, gedurende de klas, twist gekregen en gingen weldra tot feilen overin tegenwoordigheid der leerlingen, greep een woedend gevecht plaets tusschen de twee wereldlyke school- julfers de chignons rolden weldra over den vloer en meer dan een slag werd gewisseld DUITSCHLAND. De Kulturkampf. Het Journal de Bruxelles, dat woensdag, volgens eene partikuliere korres- pondencie uil Bcrlyn, het einde van den Kultur kampf in Duitsciiland aenkondigde, zegt heden dat zyne bevestiging eenig/ins voorbarig was, toen het eene gebeurtenis die voorzeker aen- staende is, reeds als een voltrokken feit be schouwde. De waerheid is echter, zegt het brus- selsch blad, dat het einde van den Kulturkampf het logiek gevolg moet zyn van de houding der beide konservaiieve frakliën en by gevolg ook van het goevernement tegenover de par ty van hel centrum. Wy hadden dus gelyk, ver heugd te zyn, voegt het blad erby goede tydin- gen komen nooit le vroeg. Dezelfde correspondent uit Berlyn seint thans over boven besproken kwestie, onder datum van donderdag, aen het Journal de Bruxelles, hetge- ne volgt Er is, wel is waer. tol nu toe slechts kwes tie van de aenneming der grondwettelyke en fe deratieve waerborgen, die door het centrum ge- eisclil worden, in zake der tarieven. Die eischen van het centrum, zyn een hoofdzakelyke oppo sitie tegen de houding, die tot nu toe door het goevernement aengenomen is, in de grondwette- lyke kwestie van hel ryk (Bundestaetlichen fragej. Het goevernement en de nalionael liberalen wa ren vereenigd en sleepten de konservatieven achter zich meê. Ilel centrum, integendeel, was federatief en wilde zooveel mogelyk de eenheid der verschillende Bondsstaten bewaren. Daer de unitaire party ook die was, welke met de Kerk in stryd leefde en deze wilde onderwerpen, door haer de slaef te maken van een sterk gecentra liseerd bestuer, en daer het goevernement heden openlyk het bondsprogramma van hel centrum, aenneemt, volgt daeruit dat hel zich bepaeld van de nationael-liberalen afscheidt. Men mag dus met reden zeggen, dal dit een eerste en groole slap is naer hel einde van den Kulturkampf. De razernv der nationael-liberale drukpers, die doet zien dat het goevernement met eigene handen alles omwerpt, wat hel sedert zeven jaren heeft opgebouwd, is een sprekend bewys dal die uitlegging der koncessiën, aen het centrum gedaen, juist is, en dit zooveel te meer, daer er meerder teekenen zyn, die bewyzen dat het einde van den Kulturkampf naby is. ENGELAND. Dood van prins Xapoleon-Eugeen. Wy hebben reeds over deze groole gebeurtenis gesproken, lieve eze volledige lydingcn zyn er nog niet, en by ge breke van die, vermelden wy de weinige byzonder- lieden die lot nu toe uil liet vcne Copland zyn geko men. Uil Cope-Town, eene haven van Capland,zendt men de volgende maren Eeigislcren, i juni, is prins Napoleon-Eugeen door den vyand gedood. lly was met eenige officieren uitgereden op ver kenning, langs den stroom Blood-River. Met zyne gezellen sleeg hy van zyn peerd, om wat tc rusten op eene plek waer veel hoog gras stond. Er waren Zoeloes in den omtrek zy kropen langs den grond, gedokcr. door hel lang gers, en zy wierden maer gezien als zy reeds dicht genaderd waren bv den prins en do officieren. Acnslonrls liep alleman naer zyn peerd, en eenige van do Engclschori konden ontvluchten. Wat den prins aengaet, hy wierd door werpspie sen getroffen en bleef dood, met nog twee andera soldaten. Als de Engclschen later met een talryk manschap op de plaetse van de moord kwamen, vonden zy 's princens lyk hel bad zeventien steken van werpspie sen, en Y was geheel uitgeplunderd var, wapens en kleêren. Gencrael Wood is door lord Chelmsford hard bekeven geworden, omdat hy den prins had laten meêgaen ir. eene verkenning'met zoo weinig man nen. Eene andere tyding zegt alzoo De troep had reeds een klein uerlje zitten le rusten, dood van vermoeidheid, als de prins en lui tenant Carey, de Zoeloes al sluipende zagen naderen. Zy liepen naer hunne peerden en zy zadelden die in aller liacstc eenigen konden ontsnappen. De Zoeloes vielen acn, wiorpen mol hunne spie sen, de prins en tweo andere wierden getroffen. De prins was liet byna ontkomen maer eene riem van de zadel brak in zyne hand en hy tuimelde achterover. Zyn peerd verschrikte daerdoor en liep voort. Do prins stond op en vloog achter zyn peerd. t Was in dezen loop dat een Zoeloe die hem achter volgde, hem eene eerste werpspies in hel lyf wierp, waerdoor hy ten gronde wierd geveld. Dc pi ins was reeds doodelyk getroffen. Andere Zoeloes kwamen toe en dooden hem verder met ge- vacrlykc steken. De prins heeft alzoo zeventien zware steken ge kregen, wacrondcr eene dweers door zyne linker oog Al dc lydingen zeggen dat prins Louis-Napoleon gedood is door steken met de zagaia. Dit is een zeer oud wapen, waermode de Zoeloes en al dc wilde volkeren van Africa gewapend zyn. Het is een verschrikkelyk tuig, dat gcmecneiyk op den punt vergiftigd is, doordien dat liet gedopt ge worden is in 't sap van vergiftigde planten. De wilden, meest fel volk, kunnen deze zagaias met veel kracht werpen, en als zy iemand treffen op eenige meters afstand, maekt dat wapen benauwelyke wonden, waerin het blyft geplant. Wie nu, uit de familie Bonaparte,als erfgenaam van den niet bestaenden keizerlyken troon zal aon- zien worden, dal is te welen. Over kort bestonden er nog twee lakken, de oudsle en de jongste, afslammolingen van de tweo oudste broeders van Napoleon 1 en van zyne twee jongste. De oudste tak is nu geheel uitgestorven. Jozef, Na poleon's broeder, sticrl kinderloos. Louis-Napoleon, die nu in Afrika het leven gelaten heeft, is de laetste afstammeling van Louis, Napoleons' andere broeder. Van den jongsten lak, dezen van Jerome Napoleon, zyn er nog afstammelingen, te weten zyn zoon ook Jerome-Napoleon, die getrouwd is met princes Clo- lilde, dochter van Victor-Emmanuel, eene zeer vrome yrouw. Dit is cvenlwel een gemeeue kerelzelve, die prins Napoleon, vele Pionpion genoemd, is volbloed republiekein gewordon. Hy heeft eventwel twee zo nen, Victor, 17 jaer oud, en Louis, 15 jaer. Prins Victor was in goede betrekkingen met den vermoorden keizerlyken prins, en 't wordt gezeid dat de bonapartistcn dezen zouden erkenuen als op perhoofd en mogelyke erfgenaem van het stamhuis der Bonaparten. Dc Itorlogie der Napoleons. Onder de voor werpen van weerde, die de Zulu's in bezit van prins Napoleon vonden, was ook eene horlogie, die aen een der lezers van het Berliner Tageblalt, het volgende verhael in de pen geeft Onder de voorwerpen, dio uit de nalatenschap van Napoleon 1 op zyn neef, Napoleon III, overgingen be hoorde ook de horlogie van eerstgenoemde, die go- durende zyne verre krygslochlen steeds door hem werd gedragen, en waervan hy zich eerst in hel ster- vensuer op St-Hclena ontdeed Napoleon 1 had die horlogie, welke van geringe weerde was, te Marseille gekocht, toen hy nog luite nant der artillerie was, en, alhoewel zy dikwyls her steld moest werden, wilde hy er later, wanneer hy lot zoo groote macht was gekomen, geen afstand van doen. Toen do keizer eens in tegenwoordigheid van macrsc'nalk Berthier op die horlogie zag,was zy reeds sedert verscheidene uren blyven staen. Op eene aen- merking daerover, door den maerschalk gedaen, ant woordde Napoleon IOok wy zullen eens stilstaen, verwyt het daerom aen de horlogie niet. Toen later die horlogie in het bezit van Napoleon II! kwam.droeg liy deze lot dal de dood hem le Chislehurst kwam verrassen. Sommige leden der keizerlyke familie ver halen, dal zy plotseling bleef stilstaen op den dag waerop de keizer in 1870 naer Duitschlaud deed op rukken, dat de keizer dit als een slecht voorteeken beschouwde en vervolgens den geheelen dag slecht gezind was Na de dood van zyn vader kreeg do prins de hor logie in zyn bezit, en waerschynlyk droeg hy die, toen hy op zoo vreesclyke wyze aen zyn einde kwam. Zeker konden echter de Zulu's, by het meêncmen van die horlogie, niet vermoeden, dat zy uil een his torisch oogpunt, zoo groote weerde had. Lady Barlle Frere heeft naer Londen getelegrafeerd dat hel lyk van prins Louis-Napoleou niet in tyds is aengekomen, om aen boord gebracht le worden van den Tenedos. Het lyk zal naer Engeland worden overgebracht

De Denderbode | 1879 | | pagina 2