*zas&m&~~w ringen die men hen opdischt. Nu nog den algemeenen verplichtenden mi litairen dienst ingericht en dan durven vvy wedden dat die overloopers de eersten zullen zyn om te roepen Van de liberale uitzuigers en afpersers verlos ons Heer DE KIESWET. Ziethier den tekst van het amendement van M. Graux, aen het wetsontwerp, betrelTende de herziening der kieswetten. Art. 14 (nieuw). Het dubbel der rols van rechtstreeksche belastingen van hel jaer 1879 zal voor 15 september overhandigd worden aen het kollegiG van burgemeester en schepe nen. De kieslysten van hetzelfde jaer zullen voor- loopig opgemaekt worden op 14 october, en de andere formaliteiten en uitstellen bepaeld door de byeengetrokken kieswetten, zullen na gekomen worden voor de latere akten, die de herziening dier lyslen belreflen. Nogthans zullen de zaken, in de welke de bestendigeDeputatiën geendefitieve beslissing uitgesproken hebben vóór 1 meert 1880, te beginnen van dien datum, kunnen getrokken worden voor de beroepshoven, eensluidend het art. 11. Indien er dubbels van rols niet kunnen be steld worden aen de gemeentebesturen op 15 september 1879, is het goevernemerit gemach tigd, voor de kieslysten dier gemeenten, in evenredigheid met het getal dagen achterstel, elk der nieuwe uitstellen te verlengen verleend, door het tweede alinea van het tegenwoordig artikel. Verplichtende persoonlyke Militaire dienst. Men schryft uit Brussel dat het weinig te be- twyfelen valt of de bekrachtiging van de god- delooze onderwyswet en der kiesrechtroovery zal opgevolgd worden door de aenbieding van een wetsontwerp lot doel hebbende den ver- plichteuden persoonlyken militairen dienst in Belgie in te voeren. Eenieder weel dat dit pruisissche stelsel in de hoogere militaire sferen en bezonderlyk in de omgeving des Konings warme voorslaen- ders lelt doch in die zelfde sferen begrypt men ook de volksongunst die aen de vooruit- zetters van dit aen onze nationale zeden zoo tcgenslrydig stelsel zou ten deele vallen. Onder het catholyk ministerie heeft men ge poogd deze hervorming door M. Malou te doen voorstellen, doch deze uitmuntende Staetsman heeft krachtdadiglyk geweigerd. M. Frère wierd, op 't zelfde tydstip, omtrent dit ontwerp ondervraegd, doch hy weigerde op zyne beurt er de hand aen te leenen. De politieke party, zegde hy, die dezen maetregel zal invoeren, zal van 'l bewind vervallen en dit voor langen tyd. 't Is daerom dat ik verkies dat hy door de calholyken voorgesteld worde. Naer het schynl is M. Frère sedert dien van gedacht veranderd en zou hy zyne voorwaerden hebben laten kennen, mits de welke hy in den verpliclitenden persoonlyken militairen dienst zal loestemmen. Deze voorwaerden zyn Af in schaHing der wet van 1842 Kieshervorming ten voordeele van 't liberalismus ten einde hel tegen de gebeurlyke en mogelyke omkeeringen der openbare denkwyze te beschermen. Deze inlichtingen zyn des te meer geloofbaer omdat zy zoo wonderbaer met den huidigen toestand van de politiek in Belgie overeen stemmen. De afschaffing der wet van 1842 is een voltrokken feit en de kieshervorming wordt op 't oogenblik in de Kamer besproken. Bericht aen de lichtgeloovige buitenlieden die, verleden jaer, voor de liberale candidalen stemden, in de hoop, dal eene verandering van ministerie, een vermindering der militaire lasten zou te weegbrengen.... Naer alle waerschynlykheid zal de nieuwe wet op de milicie in 't wetgevend programma van 1880 opgenomen worden dit zou, men moet het bekennen, eene zeer liberale wyze zyn om den vyftigslen verjaerdag onzer onaf- hankelykheid te vieren. Het ministerie heeft een wetsontwerp neer gelegd van nieuwe openbare werken, ten be- loope van 101 millioen 104 duizend frank. Brus sel figureert in die millioenen voor vergrooting van paleizen, schoone kunsten, zoölogie, munt, enz. voor zoo wat 12 a 13 millioen. Men be grypt die mildheid van 't ministerie als men denkt dat Brussel 15 liberale vertegenwoor digers telt. De herziening van het tarief der pakskens van 5 kilo en minder, is een grooten stap ge vorderd. In eene conferencie, onlangs te Brus sel gehouden, lusschen de afgeveerdigden van den Staet en van den Grand Central, en de ver tegenwoordigers der groole neêrlandsche ex- platien, is het internationael port bepaeld op 1 fr. zonder onderscheid van gewicht of alstand. Het tarief zal in voege gebracht wor den op 1 september. Te beginnen van 1 januari 1880 zullen de stukken van' Ir, 2, 1 en van 50 centiemen met de beeldtenis van Viclor-Emmanuël, niet meer ontvangen worden in de Staetskas en byge- volg geen wettigen gang meer hebben. De Nationale Bank trekt reeds sedert eenigen tyd dit geld uit den handel. Is 't domheid of Pliariseënwinkel? Men verhaell ons iels koddig in eene ge meente van Brabant gebeurd. De Burgemeester heeft er zynen champetter doen afroepen dat, zoolang hy Burgemeester zal wezen, altyd de Godsdienst en catechismus in de school zullen onderwezen worden. Wat meer is, dat degene die zullen durven zeggen dal de meester eene slechte school zal houden, wcltelyk zullen ver volgd worden, wyi de meester, van wege de hoogere Overheid, gemachtigd is om, zooals te voren, goede catholyke school te blyven doen. Wy willen hier niet onderzoeken of hel on- noozelheid of foppery van den Burgemeester is zulke afroeping door zynen champetter le doen doen. Ware het onnoozelheid, wy zouden moeten zeggen dat met zes cents en zoo nen burge- gemeesler men overal éën pint bier krygt. Ware het foppery, dat het phariseënras nog niet uitgestorven is. Wat er van zy, de menschen moeten niet zeggen dat de meester eene slechte school houdt, maer zich wel errinneren dat Z. E. de Gardinael-Aertsbisschop en benevens Hem Al de Bisschoppen van Belgie, in plechtigen om zendbrief, hebben verklaerd, en dit krachlens hun herdcrlyk ambt en bisschoppelykc plicht, dat het aen de ouders, voogden en aen al wie eenig gezag over kinderen heeft, op consciën tie,verboden is hunne kinderen le zenden naer scholen die volgens de onlangs gestemde god- delooze francmaconswet ingericht zyn. De geloovigen zullen die gewichtige en ge zaghebbende tael beter verstaen en bylreden dan het gezeever van een onnoozelen cham petter of het gesnater van een burgemeester die nooit voor zyn verstand vastgezeten heeft. Overigens raden wy dien burgemeester aen den fanfaron niet te spelen en zyne onderhoo- rigen niet met dwaze dreigementen, te willen verschrikken, want het zal toch boter aen de galg zyn, wyl de calholyken duizendmael meer belang hebben te luisteren naer de stem hun ner Opperherders dan naer den klap van een domkop, die aerdig zou staen te kyken moest zyn boekske eens wel en klacr geopend wor den. Pauca intelligenti, dit is te zeggen, dat een goede verstaender maer een half woord van doen heeft, of in andere woorden dat, als wyze, geleerde, gezaghebbende en gewetens volle mannen spreken, de dommerikken moe ten zwygen. PROVINCIALERAED ONZER PROVINCIE. De gewoone zittyd van den Raed onzer Pro vincie werd, dynsdag 11., geopend onder voor zitterschap van den achtbaren heer Ue Backer van Lede, ouderdomsdeken. De heer Goeverneur sprak de gebruikelyke redevoering uit en verklaerde, in den naem des Konings, den gewonen zittyd geopend. Na de goedkeuring der kiezingeu te Dcnder- monde, te Ninove, te Gent en te Chruishou- tem, is de vergadering overgegaen tot de vor ming van haer bureel werden gekozen Voorzitter:M. Libbrecht. Ondervoorzitter M. Ridder de Schontheeten de ter Warent. Sekretarissen MM. Be Reu en Liénart. Maendag waren wy gevalliglyk op 't Espla nadeplein, toen wy dry ollicieren van den ge- neralen staf der garde-civiek de staliestraet za gen opkomen, 't Waren een colonel, een major en een onder-lieutenant. Deze laetste waer- schynlyk de sekretaris daer hy eene groole porlefólie onder den arm droeg. Elkeen en wy byzonderlyk waren over dees bezoek heel verwonderd, en men vraegde zich atwat mag er gaende zyn Doch op de groote merkt gekomen, zagen wy colonel Van Assche, geflankeerd van major Leclercq, aen 't estaminet Au. Commerce zit ten en begrepen onmiddelyk dat er ievers kwestie van inspectie onzer garde-civiek was. De vreemde officieren trokken ons stadhuis binnen en de twee aelstersche oversten volg den hen. Nu, daermêe kenden wy het fyne woord der zaek niet, maer het begeerende te vernemen, speelden wy gauw onze informeerkazak aen, en, een kwaert uers later, vernamen wy met verbazing dat colonel Van Assche, onzen heer Burgemeester en met hem de verdere Leden van ons Schepenencollegie, by den Minister van inwendige had aengeklaegd, als zynde ver klaerde vyanden der garde-civiek die alle mid delen aen 't werk leggen om die nationale in stelling (sic) le Aelst ten onder te brengen. Wy vernamen verder dat de heeren Burgemeester en Schepenen zich ten stadhuize hadden bege ven en er de inspecteurs en den aenklager op vasten voet afwachtten. Men zal begrypen dat wy niet zeer veel we ten over wat ten stadhuize wierd gedaen en gezegd, maer toch zyn wy, hier en daer, een brok en een stuk ter wete gekomen die wy onze geëerde lezers zullen meèdcelen Naer het schynt, zou vooreerst de heer Bur gemeester het bolleken van sire Raymond die hem, zyn overste volgens de wet, had aen geklaegd, zoo duchtig hebben gewasschen dat de Inspecteurs zich onderlinge bekeken op eene wyze als wilden zy tot elkander zeggen hoe is die snul colonel en gedekoreerd geraekl Ziethier wat wy over die zaek vernomen heb ben Onmiddelyk ging men over tot het onderzoek der klachten van Sire Van Assche. De eerste klacht was 1° dat het Schepenencol legie niet genoegznem manschappen aenwees om van den werkenden dienst deel te maken 2° dat er zich alhier een groot getal persoorien bevinden die in staet zyn zich van de noodige kleedy le voorzien, en die in de reserve gerang schikt zyn,en 3° dat hy,colonel,te vergeefs ver scheidene mael eene lyst van die persoonen aen 't Schepenencollegie had loegestuerd met verzoek ze voor den werkenden dienst aen te wyzen. De heer Burgemeester antwoordde dat het Schepenencollegie, volgens consciëntie heeft gehandeld en zal blyven handelen en alleenlyk die persoonen zal aenwyzen welke volgens de overtuiging der leden, wel in staet zyn zich de kleedy te verschaffen. De heer Burgemeester voegde erby, dat hy de rechten en de plichten van 't collegie kende en hy die zal handhaven en verdedigen tegen wie het ook weze mocht. De lyslen, ging de heer Burgemeester voort, ons "door den aenklager toegezonden, behelsen voor de negen tienden de namen van persoonen die, volgens onze overtuiging, niet in staet zyn zich de Kleedy te verschaffen. Sire Raymond betwistte dit laetste maer men bracht de lyslen te voorschyn en men bestatigde de waerheid der beweeringen des heeren Burgemeesters. Een der heeren Schepenen deedt bemerken dat er op die lysten zonen van weduwen met zeer lastig huishouden voorkomen. De heer Burgemeester merkte verder op dat onze stad voor de 3/4 door landbouwers en arbeiders bewoond, geen genoegzaem getal manschappen kon leveren om twee bataiilons te vormen. Hy riep 't voorbeeld in der stad St-Nicolaes.welke vyf duizend inwooners meer telt dan Aelst en alwaer er slechts een batail- lon garde-civiek bestaet. Dat men onze garde- civiek ook op een bataillon brenge en men zal manschappen genoeg hebben om 4 of 6 sterke compagnien te vormen. Dan begon de heer Burgemeester het boek ske van zynen aenklager eens open le doen. Vooreerst zegde de heer Burgemeester, moet ik aen de heeren Inspecteurs eens uitleggen wat er hier dikwerf is voorgevallen Meer dan eens is 't gebeurd dat persoonen, op verzoek van den colonel, voorden werken den dienst aengewezen, zich tot hem wendden om van den dienst ontslagen te worden en wat zegt hy dan aen die persoonen?... Vriend lief, dat is de schuld van den heer Hurge- meester, daer ben ik voor niets tusschen, nogthans indien de heer Burgemeester u wil i van den dienst ontslagen ik, van mynen kant, o stem ik er in toe, enz Zoo légt hy, de aenklager, die de aemvyzing voor den dienst vracgl.de schuld dezer aenwyzing ten laste van 't Schepenencollegie om het aldus, zeer waerschynlyk, hy de burgery halelyk ten ma ken. Sire Raymond zegde dat dit een uitvindsel was, doch toen de heer Sekretaris hem de per soonen noemde aen wie colonel I'au Assche alzoo gesproken had en levens voorstelde ze onmiddelyk te laten ontbieden, dorst de colo nel dit aen bod niet aen nemen, wel wetende dal hy nog meer aen den slack zou staen. M.vnheeren, sprak toen de heer Burgemees ter zich tol de Inspecteurs wendende, indien de dienst der gaide-civiek hier iets le wen- schen heeft overgelaten dan is hel alleenlyk, sedert dat men er de politiek in gemengd heelt. En wie heeft er hier de politiek in de garde-civiek gemengd Niemand anders dan M. Van Assche.... Voorlyds wierden de officie ren in de compagniën gekozen zonder onder scheid van denkwyze. 't Waren liberalen en calholyken die aen 't hoofd waren en alles ging opperbest. Nu, sederteenigejaren, heeft de colonel de compagniën zoodanig gevormd en hervormd dat, builen eene enkele compagnie, zyne liberale vrienden overal gekozen zyn... En hoe heelt hy de compagniën moeten vormen om tot dien uitslag te geraken Met de garden van een en dezelfde compagnie zoodanig te verspreiden, dal sommige garden lot dry kwaert uers van 't middenpunt hunner com pagnie woonen.... Dit is tegenslrydig aen de wet, Mynheeren, eindigde de heer Burgemees ter.... De Inspecteurs bezagen het lang gezicht van Sire, hem willende vragen, wat hebt gy hierop le antwoorden.... en Sire stamelde eindelyk, dom weg, dat hy dit had moeten doen om zyne autoriteit te verdedigen ?fDe Inspecteurs trokken hunne schouders op en toonden door hunne gebaren dat zy medelyden met den ge- pluimden snul hadden. Doch de heer Burgemeester liet niet los en toonden aen hoe, by de garde-civiek, de libe ralen als vrienden en de calholyken als vyan den worden behandeld. Hy errinnerde de zaek De Paepe en haelde aen dat zekere liberale heerschappen, in liberale herbergen, hebben voorzegd dal M. De Paepe tot 5 dagen gevang en 30 Irs. boete zou veroordeeld worden. Er is een liberhater, door M. Van Assche zeer wel gekend, die aen zynen gebuer voorzegde dat M. De Paepe zou genepen worden want dat hy niet voor zyne vi ienden maer wel voor zyne vyan den moest verschynen. De nachtmerrie van den colonel is 't vrywil- lig Pompierskorps, vervolgde de heer Burge meester, men weet hoe lievig men de goede inrichting en den bloei van dit kryps benydt. Op de lyslen van persoonen die, volgens de colonel van de garde-civiek zouden moeten deelmaken, treft men vooral de namen van Pompiers aen. Men zou die jongelingen aen eenen dubbelen dienst willen verplichten, om aldus T Pompierskorps ten onder te brengen, deze jongelingen, die ten alle tydc, ten dienste van 't publiek zyn. By het hooi en van deze welgepeperde af straffing scheen sire Raymond als van de hand Gods geslagen te zyn de aenklager zat daer beschaemd gelyk nen vos die zynen steert in de piere gelaten heeft. Van tyd' lot tyd sloeg hy smeekend zyne oogen op major Leclercq al wilde hy hem zeggen Sta my by in mynen nood maer de major wachtte zich wel er tusschei.' te komen uit vrees dat men hem een broekske van 't zelfde laken passen zou.... De Inspecteurs van hunnen kant bezagen eikande ren en zwegen Dan besprak men het tweede punt der aen- klacht, namelyk, dat de Gemeenteraed, het budjet der garde civiek weigert le vermeerde ren. Volgens Sire Raymond zou de stad eene subsidie aen 't muziekkorps der garde-civiek moeten toestaen. De heer Burgemeester ant woordde hier op kort weg 1° dat de garde-ci viek geen muziekkorps noodig heeft en 2° dat zoolang hy zal de eer hebben aen 't hoofd der stad te zyn, hy altyd het toestaen eener subsi die zal bestryden aen een muziekkorps dat zich niet schaeml de walgelykste arias te spelen. Sire Raymond'bekende dat het muziekkorps zulke arias had gespeeld maer dat hel dan in tuniek der Garde-civiek niet was....Ehwel, viel de heer Burgemeester hem onmiddelyk in de rede Indien de Jonge Garde zich moest ver oorloven zulke walgblyke arias te spelen, bleef ik geen oogenblik meer aen haer hoofd Sire Raymond was beteuterd en zat paf...De Inspek- teurs stonden eensklaps op. groetteden de hee ren Burgemeester en Schepenen en trokken er al morrende en kyvende van door. Zietdaer, geeörde lezers, 't geen wy, dank aen onze informeerkazak zyn ter wete geko men. Wy moeten er by voegen dat ons verhael maer eene zeer flauwe schets is van 't gene er is gezegd geweest. Nu, men zal toch moeten bekennen dat 't bolleken van Sire Raymond duchtig is gewasschen geweest en dat de ou- noozelaer die, om zyne verwaendheid te vol doen, gansch onze burgery in den garde-civiek- tuniek zou willen steken zulk eene gepeperde afstraffing werd toegediend dat hem voor altyd den lust zal ontnomen zyn dit spelleken te her beginnen. Genoeg voor heden want dit is een potje waerop het dekselke nog niet gezet is, wyl het publiek voorzeker zal oordeelen dat deze onweerdige aenklaging eene nog meer dere afstraffing verdient. KUNSTNIEUWS. Onder de talryke en roemvolle mannen aen wie Aelst hel licht schonk en welke hunne moederstad verheerlykten, vinden wy vooraen twee beroemdheden van hooge weerde. Willem Caudron, geboren in 1G07, welke lange jaren het eerambt uitoefende van Pro cureur der Schepenen, was voorzeker een der uitstekendste vlaemsche dichters van zynen tyd. Nevens Caudron treilen wy den wydberoem- den P. Coucke aen, niet alleen als schilder bouw- en beeldhouwkundige, maer tevens als graveerder en diepgeleerde schryver, hy werd geboren in 1502. Nooit man overlaedde zyne moederstad met meer eer en lofniet alleenlyk belwistteden zich de grootste steden de eer zyne kunststuk ken aen te koopen, maer als hofschilder van keizer Karei, werd hy door dezen als gezant naer Conslantinopel gezonden, alwaer hy het portret schilderde van den grooten sultan. De HH. De Polter en Brocckaert, in hunne wydloopige geschiedenis der stad Aelst, spre ken onder andere als volgt over Caudron Uil eene beknopte levensschets zien wy dat Pieler Coucke een uitstekend kunslenaer, ja, een man van genie is geweest. Zyne geboorte stad. die hv met eer overdekte altyd schreef hy haren naem nevens den zyne heeft nog niets voor hem gedaen... Eene straat ol plein, naer hem gedoopt, ware al iets en zou de her innering aen dien grooten schilder, giavcer- d :r, beeldhouwer, bouwkundige en schryver by hel nageslacht levend houden. Coucke ver dient echter meer: op hel plein, dal zynen naem zou dragen, mocht ook hel beeld pryken van den grootsten kunslenaer, dien de stad Aelst heeft voortgebracht, dien vorsten en medeburgeren omringden met eer en achting, en die in de kunstgeschiedenis van ons vader land eene glorievolle plaits blyft bekieeden. Onze jeugdige beeldhouwer,de heer O.Maes.na vlylige opzoekingen, komt aen onze twee be roemdheden,in horstbeeld,hunne stipte gelyke- nis weer le geven en aen 't nageslacht errinne ren vanlwat welverdiende weerde de ware kunst is. Wy wensehen hem duizendmael geluk over de meesterlyke uitvoering dezer twee gewroch ten en ver/.ekeren dat hy deswegens de volle goedkeuring van alle kunstvrienden zal weg dragen. De twee borstbeelden zullen melde kermisdagen in den vestibule vari ons land huis ten toon gesteld staen en zullen niet wei nig bydragen om den yver lot de schoone kunsten in de Aelstersche jonkheid te doen ontvlammen. AEN 'T WERK. Men schryft ons uit Gyseghem dal aldaer kortelings eene vrye catholyke jongensschool zal geopend worden. De vrye meisjesschool zal gehouden worden door de E. Z. van het Klooster. Naer het schynt verlaet de ondcrwy- zer de gemeenteschool om zich aen 't hoofd der vrye catholyke school le stellen. Dit is een schoon voorbeeld dat allen lol vvaerdig is en 't welk overal vvaer 't mogelyk is dient nagevolgd te worden. Te Erembodegem heeft men, zoo 't schynt, ook reeds de handen aen 't werk geslagen om er 't vrye catholyk onderwys in te richten. Wy verwachten nadere inlichtingen, welke wy later zullen meédeelen. De leerlingen van .het St-Lievens-Geslicht onzer Stad, om eenigzins mede te werken tol het verspreiden der catholyke scholen,hebben, ten dien inzicht, allen vrywillig alstand gedaen van hunne pryzen welke zy op het einde des schooljaers, volgens verdienste, zouden beko men. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyke besluiten van 28 en 29 juni, worden de volgende benoemingen van burge meesters en schepenen gedaen Arrondissement Aelst. Erembodegem. MM. B. Verleysen, burg.; L. Nelis, sciiepenc. Erwetegem. MM. 11. Uyltersprot, burge meester G. De Bisschop, schepene. llcldergem. MM. P. De Swaef, burg.; F. d'Haeseleer, schepene. Keikxken. MM. L. Meganck, burg.; E. Wellekens, schepene. Meire. MM. P. Coppens, burgemeester D. Van den Dorpe en D. Van Droogenbrouck, schepenen. Nieuwenhove. MM. C. Roosens, burg.; J. Pincke, schepene. Ressegem. MM. E. Van der Maeren, burg.; C. Van Melkebeke, schepene. Sarlardingen. M. F. De Portemont, sche pene, in vervanging van M. Lefebvre, wiens ontslag is aengenomen. Schendelbeke. MM. B. De Strooper, burg.; J. Moreels, schepene. Sottegem. M. A. Noyé, schepene, in ver vanging van M. P. Meulenyzer, wiens ontslag is aëngenomen. Velsique Rudder shove. M. J. Van Yper, schepene, in vervanging van M. L. Vanden Noortgate, ontslaggever. Vleckem. MM. B. De Clippele, burgemees-, ter A. De Landtsheere, schepene. Voorde. M. 4. Van den Neucker, burg.; By koninklyk besluit van 2 juli wordt M. Angelet, rechter by de rechtbank van eersten aenleg te Dendermondo, aengeduid om gedu rende een nieuw tydverloop van dry jaren, het ambt van onderzoeksrechter by die rechtbank te vervullen. Men verzoekt ons de mededeeling der twee volgende brieven Gemeentebestuur Frameries, 23 Juni 1879. van Frameries. Cabinet des Mynheeren SN aerdeCollega, Burgemeesters. Ik heb de eer u de ontvangst le melden van uwen brief van gi. teren en van 't post- mandaet dal er was bygevoegd ik zal het be loop aen 't Comileit van Liefdadigheid laten geworden, 'l welk u, op zyne beurt, de ont vangst melden zal. Ik acht my gelukkig de gelegenheid le heb ben de uitdrukking van de erkentelykheid my- ner bestuerden over te zenden, aen den Ge meenteraed en al de inwoners van Aelst wel ke zooveel hebben bygebracht tot het stolïelyk herstel van de ramp die ons heeft getroffen. Gelief, Mynheer en waerde Collega, de verzekering myner ware hoogachting te aen- veerden. Ad. Corbisier. Aen den heer Van Wambeke, Burgemees ter van Aelst. Comiteil Frameries, 28 juni 1879. van Liefdadigheid. Myne Heeren, NVy hebben de eer u de ontvangst te mel den uwer gilt van honderd dertig frs. ons by uwen brief van 22 dezer maend loegestuerd. Wy bedanken u in naem der ongelukkige slachtoffers welke gy zoo mildelyk onder steunt, en bidden u de verzekering onzer ge voelens van hooge achting te aenveerden. Voor het Comiteit De Sekretaris, De Voorzitter, Ad. Corbisier. Aen de heeren Voorzitter en Leden van den Gemeenteraed van Aelst. STERFGEVAL. De E. II. F. Ameels, pastoor van Wanzele, sedert ruim 3 jaren, is aldaer, na eene zeer langdurige ziekte, den 3 juli, in den Heer ont slapen. Hy had zyn 48° jaei niet voltrokken. CORRESPONDENTIE. Ou tv. van den E. II. V. D. N. le M. de som van fr. 6,00 over 1879. FOIRE TE AELST. Morgen zondag begint onze Kermis en Foire. Gansch onze Groote Merkt en llopmerkt zyn overdekt met barakken, wafelhuizen, vertoonin- gen, panaromas, scbietsalons, kramen en meer andere vermakelykbeden te veel om te melden. De Foire van Aelst is dees jaer buitengewoon belangryk, en wy mogen onze geëerde lezers van den buiten verzekeren dat zy een bezoek waerd zal zyn. Morgen zondag om twee uren namiddag zal een luisterryke Festival plaetsgrypen op het Esplanadeplein, rechtover de St-Jozefskerk, aen hetwelk 12 muziekmaet- schappyen zullen deelnemen. Advies aen de liefhebbers van muziek. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft zich gansch deze week onledig gehouden met het wetsontwerp van verminking des kie zerskorps. M. Malou stelde voor een artikel in de wet le schryven 't welk een einde stellen zou, aen T kiesbedrog dat by middel der patent van bureelbediende enz. te Antwerpen en el ders gepleegd wordt, doch deze zoo rechlveer- dige maetregel wierdt met 66 stemmen tegen 65 verworpen. Eindelyk wierd de onrechtveer- dige wel gestemd met 69 stemmen tegen 60. Vrydagll. om 2 1/2 ure namiddag,is alhier een begin van brand ontstaen, in een huis ge- staen inde Korte Zoutstraet, bewoond door den heer P. Minnaerl-Van Cromphout, fabrikant in tabak en winkelier. Dank aen spoedige hulp door de geburen en ons vrywillig Pompiers korps bygebracht, wierd het vuerdadelyk uit gedoofd. De schade is zeer gering en de oor- zaek onbekend. Zondag 29 Juni II. is de gemeerde Neder- hasselt het tooneel geweest eener verschrikke- lyke gebeurtenis. Zoo als ieder jaer, ging op gemelden dag rond 3 uren namiddag de processie van O. L. V. uit. De godsdienstige stoet werd geopend door dry ruiters en door dry andere gesloten. Onderwege werd eenige oogenblikken halte gehouden Gedurende de halte zyn de peerden van Desiré Cooreman en van Jozef Torrekens, aen T vechten geraekt. Torrekens is, binst den woeslen stryd, van zyn peerd gevallen en be kwam eenen hoefslag die eene doodelyke wonde aen zyn hoold veroorzaekte, aen de gevolgen der welke by op 1 juli is overleden. De ongelukkige Jozef Torrekens, was de eenige zoon van den heer Üonatus Torrekens, sche pen der gemeente. De liberale drukpers hield zich dezer dagen druk bezig met zekere bedreiging tegen Z.M.den Koning, die op den muer der kerk van Laeken is geplakt geweest, en 't geen de agen- lie Havas gansch de wereld door heeft ver spreid. Ziehier den fameuzen tekst van de fameuze bedreiging Volgens de nieuwe schoolwet, moet ik door myne kinderen bedrogen worden zy a zullen met hunnen schoolmeester wandelen gacn, welke er dieven zal van maken. Er zal a een vorst gevonden worden om zulke wet te onderteekenen maer ik zal my wreken, want ik heb geen schrik van te sterven. Als zulke misdaed zal gebeuren, zult gy van my in Laeken hooren spreken maer dan zal het te laet wezen. Adieu Bekent met. ons dat het lamelyk gek is. We verwedden tien babbelaers tegen een, dat dit fameuze stuk hel werk is van eenen liberael, die of eene farce heeft willen doen, of eene slechte poets willen spelen aen de calho lyken. Misschien ook heeft hy willen dreigen, om de handteekening der wet spoedig te bekomen. De Eloile zegt dat de wet geteekend is. Het feit alleen dat het aen eene kerk werd geplakt, doel ons reeds achterdocht hebben op een liberael. Zooals de dagbladen zegden, is heel het stuk eene farce. De Ilavas heeft hier weêr een laffe logie-toer gespeeld, toen zy die farce aen heel Europa, als eene serieuse bedreiging tele grafeerde. Weet ge hoedanig de kieswetten in Bel gie op dit oogenblik gemaekt zyn 't Is al te leerrykom het niet op alle toonen te herhalen; Het liberalismus heeft zoo goed gewerkt, dat het, zelfs op den buiten, burgers buiten de kieslysten heelt gesloten, die de beste waer- borgen gaven als fortuin, als verstand, als ge drag. In een belangryk dorp, by voorbeeld, zullen misschien noch de onderwyzer, noch het statie-opperhoofd, noch de pastoor, noch de notaris kiezers zyn maer de kleinste her bergier der gemeente zal deel maken van het souvereine volk. Pachters die 100,000 fr. be zitten, die 30, 40, 60 hectaren grond bebou wen, hebben geen stemrecht, maer deze ol gene kleine jeneverschenker, die niemendalle bezit, zal kiezer zyn. De afschaffing der be lasting op peerden, voor gemengd gebruik en vooral, de afschaffing der belasting op de haerdsleden, geven aen die tegenstrydigheid nog eene veel grooler evenredigheid. Terwyl onze belgische liberalen juichen en jubelen over de stemming van het wetsont werp op het lager onderwys en thans zegevie rend melden dat de koning de wet reeds getee kend heeft, zeggen de engelsche dagbladen dat ons goevernement in 't geheel geen reden heeft, zich geluk te wensehen met eene wel, die rechtstreeks legen de calholyken is gericht en in de Kamer met zes, en in de Senaet met slechts ëén stem meerderheid werd aengeno men. De Pall Mall Gazette zegt, dat die wet op eene gansch byzondere wyze de catholyke oppositie zal versterken het blad noemt die wet eene verkrachting der grondwet, ten voordeele eener party, verkrachting, die door de calholyken niet kan vergeten worden. De Etoile wil in 1880 een groot kapittel houden van al de leden der Leopoldsorde grootkruisen, kommandeurs, officiers en rid ders, voorgezeten door den grootmeester der orde, Z. M. de koning. De oude ceremoniën, doch gemoderniseerd, zouden gevolgd worden, gelyk eertyds door de kapittels van het Gulden- Vlies, te Brugge. De overlevenden van 1830 zouden lot eenen nieuwen graed in de orde verheven worden.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2