Sramt van ons Bcil'ort. nyveraers doch een oneindig getal kleine ny- veraers zullen, integendeel, er hunnen onder gang in vinden. Te Antwerpen alleen winnen meer dan 1500 werklieden, 't zy in hunne kamer 't zy in werkhuizen, hun brood by de labakslabrikatie, deze zyn het echter niet alleen die door de wet getroffen zouden worden, maer ook degenen, die sigarenkasken maken, papier verveerdigen, steen- en andere drukkers, welke allen voor den tabakshandel werkzaem zyn. Pynlyk is dus de indruk,wanneer men denkt dat het goevernement op een oogenblik, wan neer zooveel nyverheidsvakken onder eene langdurende krisis gebukt gaen, eene belem mering zou willen stellen aen de tabaksnyver- heid en handel. Men zegt, tot billyking van den voorgestel- den maetregel, dat de uitvoer van tabak, uit ons land, niet zeer belangryk is. Zoodus, omdat de verbruiker een belgisch burger is, mag hy zonder achterdocht belast worden. Daerenboven zyn juist de bestaende rechten reeds oorzaek, dat de uitvoer naer de vreemde markten zoo moeilyk is, en men wil dien toestand nog met 50 p. h. verergeren, terwyl men tevens 40 millioen uitgeeft om de beweging der zeevaert te vergemakkelyken en nieuwen afvoer te vinden voor de belgische voortbrengselen. Eindigende, doet het stuk in kwestie uit- schyneu dat het goevernement een beslissen- den stap wil doen, naer het monopolium, en het verzoekt aen de leden der Kamer, dat alle middelen zouden worden aengewend, opdat het wetsontwerp in kwestie zou ingetrokken worden of verworpen. Woensdag is te Brussel eene zeer lalryke vergadering gehouden van kooplieden, fabri kanten, kweekers en makelaers in tabak. Die vergadering heeft eveneens een rekwest aen de Kamer gezonden, om te vragen dat het wetsontwerp zou verworpen worden, dat de verhooging ten doel heelt der rechten en be lastingen op den tabak. Onze eerste kermisdag welke, dank aen een tamelyk goed weder, vroolyk was voor by ge vlogen, is opgevolgd geweest door eene brand ramp die door alle ware Aelstenaers diep be treurd werd. Ons oud Belfort, het nog overblyvende zin nebeeld der vryheden en voorrechten die onze voorouders, door moed en dapperheid, hadden weten te veroveren, is gedeeltelyk door 't vuer verslonden, onzen vroolyken beiaerd, die onze feesten opluisterde en ons zoo dikwerf verlus tigde, medeslepende. Doch laet ons alle verdere bedenkingen aen kant stellen en tot de beschryving der brand ramp overgaen Om 10 uren en eenige minuten, ving de aen- gekondigde verlichting van den toren of Bel fort met bengalsche vuren aen. Eenige stukken vuerwerk op 't programma niet vermeld wer den ook afgeschoten. Dit laelste aenzagen wy en vele met ons als eene onvoorzichtigheid om rede het brand zou kunnen veroorzaken. Wy gaven hier omtrent onze gevoelens te ken nen, doch verscheidene onzer vrienden ant woordden ons, dat er voorzorgmaetregelen waren genomen en ten andere ook dat het de eerste mael niet was dat de anificier Iltnde- rickx van Antwerpen vuerwerk op eenen toren zou afschieten, daer hy onder andere, verleden jaer, ter gelegenheid der antwerpsche kermis, 200 bommen op O.-L.-Vrouwtoren had laten losbranden. Wy bemerkten nogthans dat het vuerwerk slecht was geplaetst geweest want dat de meesten der romeinsche keersen haer vuer rechtstreeks op de toren spuwden en de bommen te veel in de nabyheid van de spits kletterden. Nauwelyks was dit om zoo te zeggen onbe duidend vuerwerk afgeschoten of men bemerk te langs de voorzyde een brandende puntje aen de kroonlyst der naelde. Vooreerst daclu men dat het ergens een overblyfsel van eene bom was die daer lag te vonken, doch men had weldra de overtuiging dat een begin van brand was ontstaen. De heer P. De Paepe, bevelheb ber van ons Vrywillig Pompierskorps en nog 3 zyner manschappen klommen in den toren en doofden zonder veel moeite het vuer uit. Het talryk publiek 't welk met benepen hert bel begin van brand had gadegeslagen, riep met blydschap uit't is gedaen en verliet met ge rust gesteld gemoed*traegzaem de merkt. De heer Van Wambeke, Burgemeester, scheen niet heel gerustgesteld te zyn, want toen de brigadier van politie De Gendt hem kwam mei dendat alle brandgevaer was verdwenen,gelas te hy hem uitdrukkelyk aen den heer Komman- dant der Pompiers zyn bevel over te brengen dat 6 pompiers gansch den nacht op den toren moes ten verblyven. Dit bevel wierd aen den Komraandant der Pompiers, zoo hy ten minste beweert, niet overgebracht. Rond middernacht klommen de pompier Jan Hofman, mekaniekkundige en twee andere, op nieuw, tot in de naelde om zich wel te verzekeren dat alle brand gevaer was \erdwenen.Hofman en zync gezel len begaven zich tot in het uiterste bereikbare deel der naelde en ontdekten of roken geen brand. Doch een verraderlyke glenster die aen de uiterste spits lag te smeulen, werd wellicht door een uilen- of duivennest gevoed tot dat er eene vlam uit voortsproot, die zich dan aen 't timmerwerk mededeelde en 't boven gedeelte der naelde weldra in volle vuer bracht. Rond een uer sloeg het vuer uit de bovenste dakvensters en werd slechts alsdan door eeni ge voorbygangers bemerkt. Op het noodgeroep ylden de heeren Robert Van de Maelen, beiaerdist en Jan Hofman, naer den toren teil einde het noodsein te ge ven en de muziekstukken te redden. Deze twee heeren klepten alarm en op wei nigen lyd was het Vrywillig Pompierskorps met zyn materieel, als ook de brandspuiten der heeren Leirens-Eliaert en De Wolf-vander Noot op 't tooneel der brandramp. De heeren Burgemeester en Schepenen, de meerderheid der Leden van den Gemeente- raed, de Stadsbouwmeester, de heer Poliitie- Kommissaris en zyne agenten,de gendarmerie, enz. hadden zich op 't eerste noodsein ter plaetse begeven. Hel vuer had zich in tusschentyd met eene ongelooflyke snelheid uitgebreid. Rond 2 1/2 ure stond gansch den toren in volle vlam. Men beslatigde weldra dat er aen geen blusschen te denken viel en men zich moest bepalen te beletten dat het gebouw des stadhuizes en de inden omtrek staende barakkenenhuizen door 't verslindend element aengetast wierden. Ons vrywillig Pompiers, geholpen door de burgery en de soldaten der troepskinderen- school, vingen met moed en dapperheid 't werk aen, en, na vele heldendaden waerby meer dan een het leven waegde, gelukte men er in 't vuer te beperken en ons van grootere onheilen tebevryden. Onze moedige en heldhaftige Pompiers kon- nen in 't begin den vuergloed niet rechtstreeks bestryden uit hoofde van 't gevaer aal de gloei ende balken, planken en lood die gedurig met geweld nederploften veroorzaekten Het schouwspel van den brandenden toren was grootsch, maer tevens yzingwekkend by de ge dachte der ongelukken die er konden door ver- oorzaekt worden. By pozen was het een oprechten vuerregen die afdaelde en gelukkig dat men de barakken en kramen ter merkt uit den weg had geruimd of wel van hare zeilen ontdaen, zooniet waren zy gewis ten gronde vernietigd geweest. Op zeker oogenblik viel een deel brandend hout van de spits 't welk in zynen val eenige niet ontplofte stukjes vuerwerk meê trok die dan op den grond hunne laetste glinsters uitspuw den. Het nationael vaendel dat, ter gelegenheid der Kermis, op 't Stadhuis, was geheeschen, werd door die vuerregen aengetast en aen flar den gebracht. Rond 2 3/4 ure vielen het koperen vaendel en de bol die den toren bekroonden neer, doch wier den in hunnen val door den yzerendraed van den donderscherm wederhouden. Men vreesde grootelyks dat zy door de dak zouden vallen en aldus 't vuer aen de gebouwen mededeelen. Van dan af vielen de meesten der brandende balken tusschen de klokken des beiaerds welk deel des toren op dit oogenblik aen een helsch lorneis geleek. Dry uren wierd gebeiaerd en geslagen zon der dat men kon zeggen dat er aen beiaerd of horlogie iets scholt. Doch 't kwaert na dry uren ging af, maer 't was op eenen klagenden en stervenden toon. Van dan af hoorde men nimmer den beiaerd. De horlogie viel stil om 5 minuten voor 4 uren. Het vuer zette zich van slagie tot stagie voort en na gansch het bei- aerdgespel te hebben vernield was het de beurt der horlogie. Rond vier uren vielen de groote basklok en eenige van mindere grootte met ge- druisch naer beneden in haren val al de bran dende stukken hout der verschillige stagien meeslepende. Op dit oogenblik spuwden alle vensters en gaten vuer en dit met zulk geweld alsof de hel was losgebroken. Ondertusschen was de onderofficier-sapeur Kat el Penneman, de kapteelen langs de Leo- poldstraet beklommen en zoo scherlings de vest der dak volgende, bereikte hy weldra een punt van waer hy met vrucht water op 't vuer kon werpen. De lancier Hyppoliet Brante- gem volgde hem onmiddelyk op. De pompiers Miehei Liebaut en Frans Mertens hadden van hunnen kant eene deur opengekapt en zyn tot in 't toreken van de werkklok gedrongen. Eens daer leenden zy de hand aen Karei Penneman en Hyppoliet Brantegem om hen ook het tore ken te helpen bereiken. Op weinige oogenblik- ken zaten zy in 't toreken by hunnen makkers en begonnen zy te spuiten. Midderwyl had de pompier Petrus Liebaut de deur die den toren met de waterbeken in gemeenschap stelt open gebroken en geholpen door Eau Baelen Jozef, werkman by den heer De Wolf-vander Noot, bestreedt hy het forneis dat zich beneden op de vout had gevormd. Na een onverpoosd wer ken van ongeveer 20 minuten was 't vuer byna letlerlyk uitgedoofd. Om (5 uren brande nog alleenlyk een over gebleven deel des afdak-s boven de galery. Men plaetste een ladder van in 't toreken naer de galery en Karei Penneman klom er in. Alexan der De Vos en zyn zoon Camiel en ook Van Malderen Lod.volgenden hem met den darm der spuit op, en onmiddelyk was dit nog branden de gedeelte uitgedoofd. Binst gansch den duer der brandramp, heeft de heer De Paepe, kommandant, zich in de oosterwaterbeek gehouden om zyne bevelen te geven. Wy zeggen hier rond uit, tot spyt van wie 't benydt, dat ons vrywiliig Pompierskorps, het personneel der brandspuiten van MM. Leirens en De Wolf, alsook de Burgery en soldaten met zelfsoppoffering, moed en dapperheid hebben gewerkt en het aen hunne heldhaftige poogin gen te danken is, dat wy geene verdere onhei len te betreuren hebben. Ook hopen wy dat ons Stedelyk Bestuer de heldhaftige jongelingen, niet alleenlyk zal be- loorien, maer tevens de noodige voetstappen zal aenwenden om hen door Z. M. den Koning met 't eerteeken te doen vereeren dat voor daden van heldenmoed en zelfsopoffering wordt gegund. Wat ons betreft,als tolk der openbare denk- wyze, bedanken wy hen over de belanglooze zellsopoffering, moed en krachtdadigheid die zy aen den dag legden om onze moederstad van grootere onheilen te bevryden. De toren en de overige gebouwen van 't Stadhuis zyn verzekerd by de maelschappy De Vereenigde Eigenaers, agent M. J. Ver leg sen, stadssekretaris, voor eene som van 75 duizend franks de beiaerd en de horlogie by de maetschappy a St-Michel, te Brussel, agent M. Joost De Meeter, bureelhoofd van den Burgerlyken Stand, voor eene som van 10 dui zend franks. De schade aen 't eigenlyk gebouw van den toren is door de schatters der Vereenigde Eige naers en van de Stad berekend op ongeveer acht duizend franks. Voor den beiaerd en de horlogie is de scha de genomen op de geassureerde som min de waerde der overgebleven ongeschonden en ge- horsten of gebroken klokken. De waerde dezer laetste zal slechts binnen eenige dagen kunnen bepaeld worden.Hel juist getal der klokken die gesmolten zyn, is tot hiertoe onbekend. Gelyk men ziet, is de geheele schade zoo aenzienlyk niet dan vele persoonen het zich voorstellen. Wy waren van voornemen eenige historische bezonderheden over ons Belfort mede te dee- len, doch plaetsgebrek noopt ons het tot later te verschuiven. Onze Gemeenteraed heeft in zyne buitenge- woone zitting van donderdag besloten 1° Dat ons Belfort onmiddelyk zal hersteld en in zynen voorigen staet gebracht worden. 2° Dat onze zoo vroolyke beiaerd en de hor logie onmiddelyk zullen vernieuwd en geplaetst worden. 3° Dat, binnen weinige dagen, voorloopig een uerwerk aen 't nieuw Stadhuis zal geplaetst worden. De heeren Van Assche, bouwmeester te Gent, met de herstellingswerken van 't oud-stadhuis gelast en Carette, stadsbouwmeester, hebben aen den Gemeenlerued de stelligste verzeke ring gegeven dal alles, 't is te zeggen, toren, beiaerd en horlogie, vóór 't verloop van een jaer, zullen hersteld en vernieuwd wezen. Vele persoonen denken dat onze beiaerd moeilyk zal vervangen worden,omdat men den toon of klank van den vernielden nimmer kan weèrkrygen. Dit is eene dwaling. Bevoegde persoonen geven de beste verzekeringen dat onze beiaerd beter en vollediger zal wezen dan voortyds. Reeds de toekomende week zullen de her stellingswerken aen 't Belfort aenvangen. De bevelen zyn gegeven om met de plaetsing der stellingen te beginnen. Wy hopen dat de werken met al den moge- lyken spoed zullen verricht worden, ten einde den algerneencn wonsch onzer bevolking te volbrengen, namelyk, van zoo haest mogelyk, de verlustigende toonen van den beiaerd over onze stad te hooren verspreiden. Toen ons Belfort in volle vlam stond en er aen de redding van beiaerd en horlogie nim mer te denken viel, maekten onze medebur gers er groot misbaer in. De brandende toren scheen hen weinig le bekommeren, want ge stadig hoorden men 't volk met jammerende stem uitroepen Wal spytonze lieve beiaerd is verloren Dat onze medeburgers zich troosten, voor één jaer verloopen is, zullen zy zyne blyde accoorden weer hooren. Een feit dat diepe afkeuring verdient, weid binst den brand van ons Belfort bestaligd. Ee nige liberhaters, bezoekers van zekere estaini- net op de merkt, aelstenaers van naem maer niet in hert en geest, waren laf en laeg genoeg om aen deze brandramp toe te juichen. Echter deze alkeurlyke houding wierd door vele libe rale aelstenaers, die T hert op de ware plaets dragen, grootelyks afgekeurd. Wy zeggen het hier ter hunner eere, ja, vele liberalen lieten hunne veronlweerdiging hooren uitroepende dat het lafaerds en gemeene kerels waren die aen een onheil dat gansch de stad treft, dorsten toe juichen.... Dit vuerwerk, zegde men, werd afgeschoten met goed inzicht 0111 't volk van de buitenwy- ken en der naburige gemeenten naer hier te lokken en bygevolg.ten voordeele van eenieder; die brand is dus een ongeluk en wie aen 't ongeluk toejuicht is iemand zonder ingewan den, die niet aen één redelyk mensch maer aen een onbeschaefde Zoulou gelykt Wy leveren deze regelen aen de meditatie over van zekeren politieken overlooper of lie ver apostaet, die veel wyslyker zou handelen stillekens den bek in de pluimen te houden, wil hy ons niet den lust doen krygen hem on der handen te nemen en eens naer ver dienste af le zweepen. De Echo qui paile et ment alsook de liberale trotoirbladjes van Brussel deelden beurtelings eene correspondentie uit Aelst meê over den brand van ons Belfort dat te recht eene aen- eenscbakeling van domme leugens mag ge- heeten worden. Liegen en lasteren is immers de gewoonte der liberale muggen, ofschoon deze alhier op 't oogenblik zeer raer zyn ter oorzake van 't ongenadige weêr, en niemand stoort er zich gemeenlyk erg om, doch dilmael zyn de leugens zoo grof dat eene menigte vrienden en aenhangers dier onzedelyke logenpapieren door den correspondent-farceur zyn gefopt geweest. En inderdaed, de correspondent-snul heeft onder andere leugens geschreven dat er van ons oud stadhuis nog slechts de vier verkalkte muren overgebleven waren. Hierop zyn eene menigte geloovige lezers of liever aenhangers der liberale logenbladjes, die door hunne menigvuldige leugens nog niet genezen waren, naer onze Stad gestroomd om dit droevig tooneel te aenschouwen. Doch hoe groot was hunne teleurstelling toen die licht- geloovigen ter plaetse gekomen, de vier ver kalkte muren niet te zien kregen Allen vielen in hevige woede tegen hunne gelief koosde logenbladjes en den byzichtigen man ken correspondent uit en verlieten zonder omzien onze Stad, zwerende, doch te laet, dat men hen voortaen nimmer vangen zou. (Medegedeeld.) In eene correspondentie uit Aelst aen den Bien Public van Gent over den brand van ons Belfort trelt men onder andere onnauwkeurig heden aen dat oms oud stadhuis tot linnenma- gazyn dient. Dit is eene onwaerheid die nog thans ter goede trouw kon vooruitgezet wor den, aengezien men, zoo de correspondent te recht meldt, eenige stukken lynwaed op T oogenblik der brandramp, uil 't stadhuis heeft weggedragen. De waerheid is dat de heer Bur gemeester aen een vreemde koopman welke zyne kamer of magazyn in 't estaminetHet Meiershuis had, de permissie heeft gegeven, om tydens de gedeeltelyke afbraek en herop bouwing van hooger genoemd estaminet, zyne lynwaden in 't stadhuis te plaetsen. Zietdaer de waerheid. Indien de plaets ons niet ontbrak, zouden wy den brief mededeelen dien de heer Burge meester aen den Bien Public heeft loegestuerd als terechtwyzing van de verdere onnauwkeu righeden er. beknibbelingen in de bedoelde correspondentie vervat. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Maillet, pastoor van Middelburg, is pastoor benoemd te Wanzele. De E. tl. Van Wetter, onderpastoor te Eekloo, volgt hem op. De heer F. Drowart, gemeente-onderwyzer te Gysegem verzoekt ons te laten weten, dat alhoewel hy aen de stichting eener vrye school te Gysegem geenszins twyfelt, hy niemand oorlof heeft gegeven om zynen naem vooruit te zetten, als zynde de toekomende onderwy- zer aen de aldaer te stichten vrye school. Deze week is te Nieuwerkerken liet komiteit gevormd gelast met de stichting eener vrye catholyke school aldaer. De middensektie gelast met het onder zoek van het wetsontwerp, betredende de fï- nancieele maetregelen, heeft zich dynsdag ver- eenigd, onder voorzitterschap van M. Guillery. De leden der rechlerzy hebben zich kracht dadig verzet tegen de nieuwe belastingen. Volgens het Kamerverslag vraegt 't goe vernement eene subsidie,om de begrafeniskos ten van M. Renard te betalen. Dat is weer wat nieuws, zooals het wat nieuws was dat Brussel 10,000 fr. pensioen gaf aen de weduwe van M. Anspach. Die nieuwe greep in de geldkas zal dan ook meer en meer gevolgd worden de liberalen zullen ten koste der schatkist begraven wor den, en de liberale burgemeesters-weduwen zullen pensioenen bekomen ten koste der stadskassen. Zal men nogtans, wat men voor M. Renard doet, wiens zoon, zegt een brusselsch blad, fortuin heeft, ook voor niet-liberale generaels, magistraten en Kamerleden doen Wy twyfelen er hard aen, en men zal ook hierin weêr zien, dat men twee malen en twee gewichten aenneemt. De verdiensten, zal men zeggen, moet in dees geval de leidraed zyn maer wy welen sedert lang, dat hel liberalismus overal ver diensten ziet waer het zyn voordeel is, en deze miskent en loochent by zyn tegeuparly. Behalve dat, gaet hel liberael kabinet hier alweer den weg van grove uitgaven in, die de contribuabclen nogmaels moeten aenvullen. By koninklyk besluit van 27 juni wordt het weldadigheidsbureel van Yperen gemach tigd, een legaet aen te nemen van M. D.-A. Delmoltc, waervan de opbreng, t bestemd is tot uitdeelingen van kleeren aen de arme kin neren van Yperen. De testamentmaker had bepaeld, dat die uit- deeling alleen zou gedaen worden aen de kin deren, die voor en na hun eerste communie de cathechismuslessen, door de priesters gegeven bywonen, en de zondagscholen bezoeken. M. Bara vindt dat die bepaling ongrondwet- telyk is en verwerpt haerhy geeft niettemin het legaet aen het weldadigheidsbureel, alhoe wel de testamentmaker verder bepaeld had, dat, indien dit bureel het niet aennam onder al de vastgestelde voorwaerden, hy het legaet overliet aen een koopman van Yperen, M.J.-L. Dumelie. Lykdienst van M. Benard. Maendag heeft le Brussel de plechtige lykdienst plaets gehad van generacl Renard, minister van oor log. Van 6 uren 's morgends, werden er elk uer, kanonschoten gelost op het exercitieplein. De kist was geplaetst in eene lykkapel, in gericht in het hotel van het ministerie van oor log, en werd bewaekt door verscheidene offi ciers. Van 10 1/4 ure namen al de troepen van het garnizoen plaets in de Wetstraet, tegenover de ministeries. Alhoewel het weêr zeer slecht werd, was het Park en de omliggende straten met eene ontelbare menigte volk opgekropt. In het sterfhuis bevonden zich MM. Vander Slraeten, groot maerschalk van hel paleis, de generaels de Villiers en J. Van der Straten, de ordonnancieofficiers, kolonel Nieaise en MM. Chretien en de Wykersloot, vertegenwoordigde het huis des konings. MM. d'Oultremont en P. Van der Straten, vertegenwoordigden het huis van den graef van Vlaenderen. Geheel het di plomatisch korps, met Mgr Vannutelli, apos tolische nuncius aen het hoofd, de ministers, de deputatien van de Kamer en van den Senaet, het hof van kassatie, het beroepshof, de re kenkamer, enz., de officiers generaels van liet leger, de goeverneur van Brabant, de arron- dissementskommissaris, de schepene, de bur gemeester, leden van den gemeenteraed, als ook verschillende deputatien der burgerwacht en van het leger, waren in het sterlhuis ver- eenigd. Omtrent 11 ure begaven de aenwezigen zich naer de lykkapel, waer redevoeringen werden uitgesproken door MM. Frère, kabinetsoverste, luitenant-generael Goffinet. aide-de-camp des konings, De Moor, Branie, van den algemcenen staf der burgerwacht, Geelhand, ondervoor zitter der maelschappy het Boode Kruis en Mercier, gewezen sekretaris der Reddings- maetschappy. Het lyk werd naer de St-Gudulakerk gedra gen door onderofficiers van het leger. De hoe ken van het baerkleed werden gehouden door MM. Guillery, voorzitter der Kamer van Volks vertegenwoordigers, d'Anethan, tweeden on dervoorzitter van den Senaet, Frère, kabinets overste en Goffinet, aide-de-camp des konings. Toen het lyk uit het hotel werd gebracht, werd er een salvo geweerschoten gelost door de regimentsschoolde troepen presenteerden het geweer, de muziekkorpsen der burger wacht en van het leger voerden lykmarschen uit. De koor der Sint-Gudulakerk was geheel met zwarte draperyen behangen, in de kruis- koor bevond zich een prachtige katafalk. De eerw. heer pastoor-deken Nuyts, bygestaen door eene talryke geestelykheid, celebreerde de lykdienst. Na den dienst werd het lyk met groote plech tigheid gedragen langs de Treurenberg-, Ko- ninklyke- en Wetstraten, tot aen het Rond- Punt, alwaer het in de lykkoets geplaetst werd. De begrafenis had plaets op het kerkhof te Evere. Bankbiljetten. Wy lezen in een brus selsch dagblad Wy raden onze lezers aen geen bankbiljet ten aen te nemen, samengesteld uit verschil lende stukken. Het gebeurt dat die biljetten op zulke wyze samengebracht zyn, dat zy geen weerde meer hebben de andere stukken dier biljetten zyn dikwyls ter betaling aengeboden in de Bank en door deze betacld. Eenige dier biljetten, meestal uit Antwerpen komende, werden dezer dagen ter betaling aengeboden in de Banque de Bruxelles, alwaer men bestaligde dat verschillende stukken sa mengesteld waren uit brokken zonder weerde. Het wysste is dus geen dergelyke bankbil jetten in betaling aen le nemen. Op de veemarkt donderdag le Brussel ge houden, waren 1105 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-75 tot 1-04; stieren, 0-70 tot 0-90, koeien en veer zen, fr. 0-68 tot 0-90. Te Borgerhout, by Antwerpen, worden de arme kiuders tegen hunne eerste Commu nie gekleed door tusschenkomst der sociëteit van den H. Vincentius-ii-Paulo. Dit jaer kwam eene arme vrouw uit de Ster- lingerstraet, en vroeg ook dat haer zoontje door de sociëteit zou gekleed worden. De man van die vrouw, lezer, is onder libe ralen dwang, en al is hy arme fabriekwerker, al kan hy niet schryven en schier niet lezen, toch is hy kiezer voor de Kamer, doordien hy heeft verklaerd alle jaren, als commies, de somme van 3400 frank te trekken. Het is natuerlyk dat de liberale associatie de 42 frank patente voor hem betaeld. Een lid van de Conferentie deed zulks aen de vrouw opmerken en zei Maer vrouw, ik ben verwonderd u hier te zien, uw man wint 3400 frank 's jaers. Ja, mynheer, ware het alzoo, ik zou hier t niet komen maer gy weet beter als ik hoe c dat gaet Ossen op den loop. Dynsdag tusschen 2 ure en half 3 is een groot deel van de stad Antwerpen in rep en roer gebracht door dry amerikaensche ossen, welke op den loop wa ren gegaen, toen zy naer de statie van den yze- ren weg moesten geleid worden, 't Is niet, zooals veel burgers denken, dat die amerikaen sche dieren, wilde ossen zyn maer die bees ten zyn veertien dagen opgesloten geweest, gedurende den overtocht, en zyn by het door- gaen in de stad wel wat onrustig, zy, die aen de vryheid gewoon zyn. Kon men nu die ossen aen koorden leiden, 't ware goed maer daeraen zyn ze niet ge wend. Het stadsreglement eischt dan ook dat by ieder zeker getal ossen, een vast getal dry vers zouden zyn. Het schynt wel dat dit maen dag door een franschen veekoopman, die 12 ossen gekocht had, niet is in het oog gehouden. In de Belle Vue gestald, had de baes uit dit hotel hem aengeraden te wachten tot dat men hem de noodige hulp kon geven om zyn vee naer de statie te brengen. Naer dien goeden raed niet luisterende, zou de koopman eenige jongens van de strael genomen hebben om zyn dozyn Amerikaners naer de statie te doen ge leiden. Al spoedig gingen dry ossen op den loop, hetgeen in de drukke straten van de stad eene groote opschudding teweeg bracht en veel schrik by de burgers deed ontstaen. Ook liepen de ossen, storm door de straten. Men haelde de kinderen binnen vele menschen sloten de vitrienen en de deuren toch zyn een aental personen, die poogden de ossen tot staen te brengen, gekwetst geworden. Zelfs een werk man, die op de Eyermarkt een der beesten trachtte tegen te houden, is gekwetst naer het gasthuis gebracht. De policie klopte en kapte met den sabel op den kop paraplues en stokken werden aen stukken geslagen, mannen sprongen vooruit om den os met de horens te vatten, doch zy werden uit de baen geworpen men wierp met kasseien op het beest kortom, in de ver schillende stralen waer die dry dieren zich be vonden, hadden dezelfde tooneelen plaets. Al dat gewoel maekte de ossen nog woes ter indien men ze heel eenvoudig had laten gaen, zonder gedruisch te maken, zou men ze hebben meester geworden. Een der dry ossen heeft tot vyf ure toe opschudding gemaekt, en men is er met de grootste moeite in gelukt hem, op de Museumplaets, achter aen hel been- houwerskarke van M. V. C., van Berchem, te binden. Dit echter ging niet zoo gemakkelyk en men is er eindelyk op St-Jansplaels in gelukt den os af te steken, nadat een jong beenhouwer M. V. O. hem de spieren der pooten had door gekapt. Een andere os heeft de richting van Wilryck, dus het vrye veld gekozen. Veel heeft dat dier in zynen loop verwoest. Hovingen en velden heelt het erg beschadigd en men is er slechts te Wilryck in gelukt hem neêr te slaen en af te steken. Hel schynt dat de eigenaer, voor aengeriehte schade, 47 fr. heeft betaeld. De derde os is kunnen tegengehouden wor den. Hoe het zy, het is noodig dat er goede voorzorgen worden genomen voor het vervolg, en dat die moeilykheden worden vermeden. Ook zaterdag moet er een os van de landings- plaets op den loop zyn gegaen, in de richting van Stuivenberg. Ook dit beest is moeten af- gemaekt worden. Wy vernemen nog, dat twee der amerikaen sche ossen eenen winkel zyn binnengeloopen in de Wiegstraet, in de keuken eenige keeren hebben rondgedraeid, daer, natuerlyk, het een en ander hebben gebroken, en weêr naer bui ten geloopen zyn. Zooals wy zegden is er een os afgemaekt, een tweede naer Wilryck geloopen en een der de aen 't Kasteelplein, met het werpen eener strop, gevangen. De werkman die op de Eyer markt gewond werd, heeft den knoesel gebro ken en zal wel zes weken in het gasthuis moe ten blyven. De man werd door den os meer dan 40 meters ver meegesleept. De koopman heeft den gekwetste eene som van 50 fr. ter hand gesteld. Maendag morgend, kwaert na vyf uren', werd in de omstreken van Marchienne, Mon- ceau en Dampremy een hevige slag gehoord, zoodat men algemeen dacht dat er eene aerd- beving had plaets gehad. Die slag werd ver- oorzaekt door de ontploffing van den gaz-re servoir in de smeltovens der maetschappy La Providence.Die reservoir, van bolronden vorm, heeft eene lengte van ongeveer 20 meters, op 4 met. 80 doorsnede. Tengevolge eener ver keerde beweging in de richting der machien, ontplofte de reservoir de stukken werden op groote afstanden geworpen een hunner werd op 200 meters van daer teruggevonden. In de nabyheid der fabriek waren al de ruiten ge broken. Gelukkig heeft men niets dan stoftely- ke schade te betreuren, doch deze is zeer aen zienlyk. FRANKRYK. Generael Forgemel heeft een dagorde tot de fransche troepen in Algerië gericht, waerin be vestigd wordt dat de opstandelingen in de Sa hara woeslyn van dorst zyn omgekomen. Toen de goums van Tebessa hen hadden ingehaeld, vonden zy meer dan 300 lyken in het zand lig gen. De onderwyswet-Ferry wordt voortdurend in de fransche Kamer dapper bestreden door de afgeveerdigden der rechlerzy. Zoo zegde M. de la Rochefoucauld, zondag, sprekende over art. 7 der wet in kwestie Indien gy dit artikel stemt, dekreteert gy de verbanning onzer kinderen uit Frankryk. De Univers van dynsdag, sprekende over die woorden, voegt er by Neen, wy zulllen niet aerzelen, onze zo nen ter studie te zenden in het buitenland, ouder de meesiers, welke men hen wil onlrooven en die hen leeren zullen, hoe zy hun land moeten lief hebben en dienen. De eerw. heer Louët, pastoor te Ver, in de na byheid van Senlis, departement der Oise, is door een genaemden Clabaut, hoefsmid le Othis, in de volgen de omstandigheden vermoord geworden De eerw. heer Louët was een vyftigjarige man en bevond zich reeds sedert 45 jaren als pastoor aen hel hoold zyner parochie. De moordenaer telt zeven en-twintig jaren verle den jaer had hy acht-en-lwintig dagen dienst gedaen als reservist. Clabaut was gekend om zyn brutael karakter, en leefde in gedurige oneenigbeid met zyne vrouw. Diefstal schynt tot do moord aenleiding te hebben gegeven op het oogenblik toen do misdaed werd ge pleegd, was de pastoor in bezit eener som van 60 70 fr., welke men niet meer heeft teruggevonden. De eerw heer Louët, die de parochie Olhis bedien de had zich vrydag namiddag aldaer begeven ten einde ceu kind te begraven. Hy had de meid verwit tigd dat hy dien avond niet naer huis zou komen, en zich den volgenden dag naer Parys zou begeven. Vrydag avond word de misdaed gepleegd. Clabaut, verdoken in een hollen weg, wachtte don achtbaren

De Denderbode | 1879 | | pagina 2