De Belasting op den Tabak. DE SCH00LKEIZER. werd eene tweede leening aen te gaen van 160 pond parisis. Daermede wierden de werken tot het jaer 1-109 voortgezet, om dilmael tot 1422 onder broken te blyven. In den loop van dit laetste jaer ondernam Marten Van E\ke de plaeising van zeven eikenhouten vensterramen in den voorgevel en van twee deuren up de torrekine boven up tscepenhuus, omme de duuven vut te sluutenediet doer al vuid maecten. Het steenhouwwerk werd bezorgd door meester Jan CLüwiNdaerin geholpen door zynen zoon, terwél Gyzelbrecht d'Otter den steiger of trap herstelde en het Belfort voltrokken wierd waerop men in de maend October 1422 eene voorloopige kap stelde die met stroo werd gedekt. In 1442 werden nieuwe werken aen 't Schepenenhuis uitgevoerd. De werken aen den toren van 't Belfort werden hervat in 1460,wanneer het magistraet zekeren Adrvaen Van de Velde naer Valencyn, Bethune en eene derde Stad afvaerdigde om- me te dooi bewarpene in potraicturen de manieren en de fauchoene van den Belfroote tAelst. De werken wierden met spoed voortgezet. Gerard Lii-s en zyn gezel Steven, steenhouwers te Aflligem, ondernamen de levering van de steenen borstweer of galery, meesterlic ge houwen naer de manieren van den patrone daeraf ghemaect, en ontvingen des wege 48 pond parisis. Jan d'Otter, stadsbouwmeester had het beleid over de werken, en bekwam, onder andere, 5 pond over syne moeyte ende arbeyt van te snidene de scampelioene vanden vors borstweere. Nog in dit zelfde jaer, werd de toren gedekt met schaliën en voorzag men zyne spits van eenen koperen dubbelen arend, wegende 95 1/2 pond, geleverd door den kete- laer Jacob Zegiiers, van Mechelen, wien men er 58 pond 4 schellidgen voor betaelde. Deze arend werd door Nicolaes Pollet, een verdienstelyke kunstenaer geschilderd en ver guld. 't Was ook in 't zelfde jaer dat de beiaerd op Belfort wierd geplaetst.In I575wasde toren spits nog met den dubbelen arend bekroond. Het vooruitspringend gedeelte van ons oud Stadhuis, eertyds het gebied, de pui of bre- teske geheeten, daer men sheer en y heboden en de publicatie van den bannen pleicht te doene (zoo de rekening van 1474-1478 zegt) mocht in zynen aerd een perel geheeten worden. Het oorspronkelyk gebouw wierd in 1474 door een nieuw vervangen, naer de leekeningen van Joost d'Otter, bouwmeester te Gent, doch ge- bortig van Aelst. Ongedekt als het bleef kon het evenwel niet lang aen den tyd en opene lucht weerstand bieden, en dreigde het, in 1542, tot puin te vallen. Het magistraat besloot daerop gemeld gebouw naer de oorspronkely- ke teekening, die op 't Belfort bewaerd wierd, te laten herstellen, eu ging eene overeenkomst aen met de meesters Jan Moerman en Nicolaes Vromme, steenkappers te Gent, by welke zy zich verbonden al de tot dit werk benoodigde steenen, behoorlyk uitgehouwen, volgens de plans en de regels der kunst, nuts de som van 140 pond groote te leveren. Aen dit ontwerp van herstelling wierd ech ter geen gevolg gegeven. Men brak de breteske of gebied in de maend April 1543 af, en men verving ze door de tegenwoordig nog bestaen- de, die het volgende jaer voltrokken was. Nu nog een woord over onze horlogie en beiaerd. Het is bewezen dat onze Stad reeds,in 1585,een stadsuurklok bezat. In 1452 beiaerdde men dag en nacht voor de geboorte van den prins de persoon, die met dit werk gelast was, heette Moenkine den beiaerdere. De heeren F. De Potter en J. Broeckaert zeg gen dat niets nogthans aenduidt dat men hier met eenen regelraatigen beiaerd te doen had bewogen door een klavier, evenmin als te Audenaerde alwaer van een dergelyk gelui in 1409 spraek is.Zy denken dat het vermoedelyk toen zal geweest zyn gelyk heden nog in ceni- ge dorpen van West-Vlaenderen (en wy voe gen erby ook van Oost-Vlaenderen en 't Vlaemsch gedeelte van Brabant) op feest- en kermistyd altoos geschiedt, namelyk van op de klokken te slagen om alzoo een rapper en le vendiger geluid voort te brengen dan door luiden eu kleppen verkregen kan worden. Onze oorspronkelyke beiaerd werd, volgens de hooger genoemde heeren F. De Polter en J. Broeckaert, niet gemaekt door onzen stadsge noot Barthelemias Goucke, mekaniekkundige, gelyk men het tot hiertoe gemeend heeft. Onze beiaerd wierd, in 1461, gemaekt door eenen Mechelaer dien de rekening enkel aenduidt on der de benaming van meester Vranken den or- loymakere. Als bewys halen zy de stadsreke ning van 1460-1461 aen. Ziethier wat men in die rekening aentreft Betaelt Clause Polet, scepene, over zine moeyte ende wedden van te treckene te Mech- line ende te Beudeghem, omme te vernemene ende te beziene naer zeker wark van orloye ende slachwark, dier ghemaect hadde meester Vrank dorloymaker van Mechline. Mechelen en Beugem (afhangsel van Moorsel of Bodeghem waren ten dien tyde dus elk reeds met een klokkenuerwerk begiftigd, dat de aendachl van onze Schepenen wekte en waerover Polet die behalve zyne hoedanigheid van Schepene, een verdienstelyk schilder was, een gunstig oordeel uitbracht. Het magistraet aerzelde dan ook geenzins, meester Vrank met de vervaerdiging van een dergelyk uerwerk te gelasten. Item es noch besteet an meester Vranken den orloymakere van Mechline te maketie ende leverne, een oorloy, slaende up de clocke en de appeelkens van den voors beelfroote huere ende halve huere, vvysende up den wyser ende den loop vande maene, al wel ende meesterlic ghemaect als behoort, elc pond omme 111 s. De stadsrekeningen van Mechelen van 1457- 1458 zeggen ons wie die meester Vranken is. Zoo leest men Item betaelt Vrancke Walst smed, van sme den aen den uerman, van allerhande yserwerc daer aen ghemaect en ghelevert, en de selve uerman te reparerene end boven gewonden, met hem overcomen, comt up XXV s. gr. mech. Het gieten der klokken van den beiaerd was in de onderneming van Frans Walts niet be grepen. Inderdaed wy zien in de voornoemde stadsrekening van Aelst, dat Coosen Boydens en Jacob Heinrix dit zelfde jaer naer Brugge en Antwerpen reden om er yselaers copere en inghelsch scotelteu (tin) te koopen, en dal, naer dien de voors. clocspise tAelst co- men was, de klokken aldaer ter plaels door eenen anderen Mechelaer met name Jan Zeelst- man gegoten werden. De volgende post uit de stadsrekening maekt ons bekend hoe dit ge schiedde Den XVI1P» dach van Ougst, als men de meeste clocke goot, stelden dontfan- ghers up zekeren prise te wetene zo wie best blasen ende lanxt up de balghc staen zouden omme tsmelten vander clocspize, dat die heb ben zoude een gans, weerdt zynde VI s. Item deghone daernaesl best zyn devoir doen zoude dal die hebben zoude II dozine nastelinghe. Item ende naer tvoors. blasen ende naer dat de meeste clocke gegoten was, zoo gaven dontfanghers den blasers tsavonds eene mael- tyd, daertoe dat waren XVII persone die alle gheblasen ende gheaerbeyt hadden int fornays. Ill L V s. Uit de rekening van 1461-1462 blykt dat het uerwerk een gewicht had van 1.117 pond ende aen Wauts betaelde som beliep tot 167 pond 12 schellingen parisis. Nicolaes Polet werd met de stofleer!rig van den appel der maeu en der byhoorigheden ge last. Betaelt Clause Polet, over zyne moeite, stoffe ende handghedade van te makene di- verssche bevvarpe ende patroone, dienende ten weerke van den voors. beelfroote, ende 00c van te varwene, printuerne, stoffeerne ende verguldcne jeghen dberousten ende uut- slaen den appele vander manen, den hemele met sterren, blauwen lazuere, enz. Het klokkenuerwerk van Aelst was dus een geheel kunstig toestel, daer het niet alleen uer en half uer sloeg up de clocke ende appeel kens maer ook nog van eenen zonnewyzer was voorzien en den loop van de maen aen- wees. Bovendien was er nog een personage op den wyzer die in 1561 door den beeldsny- der Boudewyn De Vos van Brussel hersteld en door den brusselschen schilder Gillis vander E en hu y den, benevens den uerwyzer en 't com- pas mits de som van 200 gulden verguld en geverfd werd. De rekeningen wyzen niet aen tot welk getal de klokken en appeelkens van 't Belfort beliepen. Eerst in 1559 vindt men de melding gemaekt van zeven nieuwe klokken, die Me- daerd Waghener, van Mechelen, gehouden was der stede te leveren, accoordt zynde, omme te spelene ten voorslaeghen, motetten ofte liedekens naer tsaisoen van den jaere. Eene halve eeuw later, in 1591, goot een an dere Mechelaer, met name Van den Glieyn, vyf nieuwe klokskens voor den beiaerd, terwyl omtrent dien tyd de beiaerder Gillis Alicourt het voorslag van den uerwekker stelde en men den beiaerd bezigde om op de hoogdagen en heiligdagen de goddelyke diensten in de hoofd kerk aen te kondigen, de groote klokken dezer laetste, tydens de gebeurtenissen van 1582 ten meerderen deele gestolen en gebroken zynde geweest. Tot in de tweede helft der XVIP eeuw wier den er weinige herstellingen aen den beiaerd toegebracht. I11 1658 betaelde de stad aen Fra ter Jozef Bury aenveerdt hebbende het maec- ken van de orloige ende beyaertde som van 900 pond parisis. In 1714 werd een geheele nieuwe beiaerd gemaekt. Volgens de overeenkomst ten dien einde aengegaen met den klokgieter Jan Pau wels van Gent, den 26 september van 't zelfde jaer, moest de nieuwe beiaerd uit dry octaven van 55 klokken bestaen en eene kleine tierce lager zyn dan degene der abdy van Boudeloo te Gent. Deze klokken moesten een gezamen- lyk gewicht hebben van 7000 pond, welke den aennemer tegen 25 stuivers wisselgeld ieder pond zouden betaeld worden. De klokken van den ouden beiaerd, ten getale van negentien, daeronder de uer- noch halfuerklok begrepen, en op een gewicht, van 2800 pond geschat moest hy ten pryze van 12 stuivers het pond overnemen. Zoodra de beiaerd zou gegoten zyn, moest de aennemer hem in zyn huis han gen, en ten zynen koste een klavier maken,om hem te kunnen spelen de aenveerding mocht niet eerder plaets hebben dan na dat de zelfde beiaerd, door deskundigen, in alle zyne deelen goedgekeurd zou zyn. Dan eerst had hy recht op de helft van de betaling. Verder moest de klokgieter den beiaerd naer Aelst voeren, op de plaets zyner bestemming hangen en hem nogmaels laten onderzoeken. Werd hy goed bevonden, dan zou de stad hem ten vollen uit betalen. De beiaerd moest tegen de aenstaende kermis geleverd worden en Pauwels hem ge durende twee jaren goed houden. Die overeen komst werd stiptelyk uitgevoerd. In 't begin van 1717 leverde Pauwels nog twee klokken, a omme den nieuwen beyaert teenemael in syn perfeclse te stellen. Een dertigtal jaren later was de beiaerd grootendeels beschadigd geraekteenige klok ken speelden niet meer in accoord en dreigden door hunne zwaerte naer beneden te storten de lantarens en de trommel waren zoo goed als versleten en het uerwerk viel stil, zoodat eene ernstige herstelling noodig geacht wierd. Het magistraet vertrouwde ten jare 1749 de verandering en 't verlichten van den beiaerd toe aen Jacob Page, horlogemaker te Geerards- bergen mits de som van 1200 gulden. Eenige basklokken wierden alsdan verkocht, onder ondere 3 aen Nieuwerkerken. Bovendien ging het op 30 december van't zelfde jaer een overeenkomst aen met Georgius du me rg meesterclock ende beyaertgieter tot Brug- ge te gieten XXVIII clockcn aen den prys van 15 stuys. te ponde, ende dat den aenne- mersal aenveerden.de oude clocken voor de nieuwe, gewicht voor gewicht, en in cas datter meer oude spyse gevonden wierde als nieuwe sal daervooren moeten betalen adle van thien Sts te ponde. Op 19 april nam dezelfde du mery het gieten van 7 basklokken aen tegen 5 1/2 stuivers het pond brugsch gewicht, courant geld. Volgens accoord moest du mery dry kleine'klokskens gratis gieten alsook nog twee andere die te gieten waren gebleven. Over dit alles werd in 1852 t» 1854 aen du mery betaeld eene som van 5,294 guldens 17 3/4 st. 't Zyn deze klokken die gedeeltelyk komen vernietigd te worden door de brand ramp van 6 juli jl. De uerklok gegoten door den vermaerden Hemony had eenen voortrefïelyken klank op verzoek van de Kerkmeesters, welke voor de St-Martenskerk toen juist een nieuw geluid noodig hadden, werd zy hun door 't magistraet afgestaen. De verplaetsing der bedoelde klok geschiedde den 8 mei 1751. Men noemde ze nu de O-L- Vrouwe of Moutklok, omdat zy met den last op 't mout van de brouwers ge steld, was betaeld geworden. Deze last bdstond in 6 stuivers voor iederen zak mout en werd nog geheven in 1785, nadat de klok wel twin- tigmael misschien betaeld was. Het uerwerk van 't Belfort moest, in 1766, andermael worden vernieuwd. Antoon Sacré, horlogemaker woonende alsdan in de Kerkhof- straet alhier, leverde dit jaer eene nieuwe hor loge met loop der maen ten pryze van 2,800 gulden en nam 't oude werk voor 400 gulden over. Dit is de horloge die nu in deze laetste brand komt vernield te worden. In den loop dezer week heeft men de klok ken die na den brand in den toren waren bly ven hangen, naer beneden gelaten. Zeventien klokken van alle grootte hebben hunnen klank behouden, en daer er in 't geheel 58 in onzen toren hingen, moeten er dus een-en-lwintig hergoten worden. Over de schade aen beiaerd en horloge zal de stad van de verzekerings-maetschappy St-Michiel, eene som van frs. 5,769-23 ontvangen, en over de schade aen de spits van de maetschappy De Vereenigde Eiyenaers, de som van frs. 4,500-00 dus te samen frs. 10,269-25. Naer wy uit goede bron vernemen zullen de herstellingswerken aen ons Belfort met den meesten spoed voortgezet worden,en durft men verzekeren dat wy toekomende jaer, ter gele genheid onzer kermis, op nieuw de blyde ac- coorden van den verlustigenden beiaerd zullen te hooren krygen. Ziehier het verzoekschrift, aen de Kamer van Volksvertegenwoordigers gezonden, door het komiteit der handelaers, fabrikanten en kooplieden in tabak. Aen de Heeren Voorzitter en Leden der Kamer van Volksvertegenwoordigei s. Mynheer en. De neerlegging van het wetsontwerp, strek kende om de inkomende rechten op den vreem den tabak te verhoogen en eene accynsbelas- ting op de birmenlandsche tabakkweekery in te voeren, heeft in geheel het land eene diepe en ongelukkiglyk rechtmatige onrust te weeg gebracht. De zeehandel, de groote en de kleine handel, de nyverheid en de landbouw worden allen te- gelyk riiet alleen gekrenkt, maer daerenboven bedreigd met eene voortdurende verzwaring van lasten en zelfs met een aenstaenden en volkomen ondergang. Het is op een tydstip van beproeving en on rust, wanneer de zaken kwynen, de nyverheid verzwakt, en de landbouw eene hevige krisis doorstaet, zooals men er misschien nog nooit een in ons land gezien heeft, en waervan nie mand hei einde zou durven voorspellen, het is op dit pynlyk en moeilvk uer, dat wy getroffen worden in den gang onzer zaken, en, hetgeen erger is, in de toekomst zelf van onze belangen en onze positiën. Gelast door een groot getal onzer medebur gers, handelaers, fabriekanten en planters, te Brussel op 9 dezer in algemeene vergadering vereenigd, ten einde u hunne eenparige grie ven te doen kennen, komen wy, Mynheeren, aen uwe aendacht en uwe bezorgdheid voorde openbare belangen eenige kleine opmerkingen onderwerpen, die terzelfder tyd onzen angst uitlegen en rechtveeidigen, zoowel voor het tegenwoordig oogenblik als voor de toekomst, tegenover het inzicht dat door het vertoog der beweegreden, niet verborgen wordt, opvolgent- lyk zwaerdere lasten in te voeren. Men moet het bekennen, de gewichtigste maetregel van het wetsontwerp is de inhuldi ging eener belasting op de binnenlandsche plantingen by gebrek aen andere bewyzen, getrokken uit ai de bestaende denkwyzen en uit de zeden zelf van ons land, zou het vol doende zyn, om die beoordeeling te wettigen, te herinneren dat in 1844, M. Mercier onmach tig geweest is, die belasting iri de belgisehe wetgeving te brengen, en dat sedert dien geen ministerie, dien hoogst impopulairen maetre gel heeft willen aenwenden, om de hulpbron den der schatkist te vermeerderen. Onder het oogpunt vaii den handel, Mynlieè- ren, zou het wetsontwerp van 27 juni, betreu- rensweerdige gevolgen na zich slepen. De handel in tabak heeft eene groote uit breiding genomen en strekt om van Antwerpen een der belangrykste markten voor dit artikel te maken. Hy levert een aenzienlyke lading aen de stoombootlinies der Vereenigde-Staten, en het is klaerblyker.d dat eene verzwaring van rechten weldra den invoer in groote mate zou verminderen, door dezen te beperken by de dringende benoodigdheden van het verbruik dit zou de ondergang zyn van den uitvoer-han- del in tabak. De nyverheid, en vooral de fabrikatie van sigaren, die sedert eenige jaren eene groote uitbreiding heeft genomen, zou waerlyk voor België verloren zyn de kleine fabriekanten zouden gedwongen zyn hun werk te staken en de groote nyverheid zou verplicht zyn naer een vreemd land te vluchten, daer zy niet langer meer op den vaderlandschen grond zou kunnen bestaen. Inderdaed, de konkurrentie zou on- mogelyk zyn met onze noorder-buren, en het eerste gevolg der voorgestelde wet zou dus zyn, volkomen die bron van het nationael werk te doen opdroogen. Die eenige kortbondige opmerkingen toonen dat de fiskale uitslagen, die men van het nieuw ontwerp verwacht, niet zullen worden bereikt. Ook zyn wy overtuigd, Mynheeren, dat gy zulke talryke belangen niet zult slachtofferen eu dal de wensch, die in al de provincies van het land wordt uitgedrukt, weerklank zal vin den by de Wetgevende Kamers. Het is dus met een volkomen betrouwen dat wy u verzoeken, een wetsontwerp te verwer pen, dat zoo nadeelig is aen de kweekery den handel en de nyverheid in tabak, zoowel in zyn grondbegin, als in zyne gevolgen. Aenveerdt, Mynheeren, de verzekering onzer eerbiedige hoogachting. In naem der handelaers, fabriekanten en planters in tabak. Voor het Komiteit De Sekrefaris, De Voorzitter, Charles VAN DE VIN. Florent PAUWELS. Brussel, 14 juli 1879. Tabakshandel-komiteilDe deputatie van het komiteit der belgisehe handelaers, fabrie kanten en planters in tabak zyn maendag door den minister van financiën in gehoor ontvan gen. De minister, in overeenstemming met zyne gedachten van vryhandel, zou, volgens zyn zeggen, op geen koopwaren verhooging van rechten vragen, indien de behoeften der schat kist er hem geen noodzakelykheid van maek- ten. Het hoofd van het ministerie van financiën heeft bepaeld en aen de deputatie verklaerd, dat hy vóór 1881 geene nieuwe verhooging van inkomende rechten op den tabak zou vragen en heeft beloofd de kwestie der fictive entre pots en die der draw-back of teruggave der rechten voor bewerkte tabak en sigaren voor exportalie gedeklareerd, te bestudeeren. liet komiteit, zyne zending voortzettende, heelt aen de wetgevende macht een verzoek schrift ingediend, vragende de verwerping van het wetsvoorstel. De memorie, welke het was gelast te ver- veerdigen, is insgelyks aen de leden der Ka mers overhandigd. Geld, geld, geld zoo roept het liberalismus, en middelerwyl dat het ons miUioenen uit den zak klopt, smyt het de dure penningen der be lastingbetalers door hel venster aen zyn vrien den. Het schynt dat alles nog niet genoeg belast is, en de Précurseur stelt nu voor eene belas ting te heffen op de... pianos. Waerom niet Maer het blad vergeet den eerbied dien het aen de liberale en beschavende pianos ver schuldigd is pianos, waerop men zoo lang het vereerde onyediert speelde. Zou het dus niet beter zyn te zeggen, dat alle calliolyke pianos, alle orgels de liberale draei-orgels natuerlyk uitgezonderd en ver der alle kerk-insirumcnten, voorlaen zouden belast worden Zooals wy hel de verledene weck hebben aengc- kondigd, is men reeds bezig met de stelling tc plael- sen rond ons afgebrand Belfort De voorloopige horloge in een der vensters van ons nieuw stadhuis geplaetst, wordt door de alge meenheid onzer bevolking te klein gevonden. Men heeft ons, wel is waer, doen opmerken dal er, op T oogenblik nergens eene grootere tc vinden was, maer waerom ze d3n zoo hoog geplaetst dat vele de uer niet kounen zien Wy vragen dus, in naem van velen onzer medebur gers, of het niet mogelyk zoude wezen, de horloge boven do poort te plaetser. Wy denken dal dit gemakkclyk kan gedaen worden en men aldus een groot deel onzer medeburgers zou bevredigen. De werken aen den yzerenweg Antwerpen-Douai, sektie Aelst naer Opwyck, gaen goed vooruit. Indien men met denzelfden spoed blyft werken, dan zal deze sektie op 't eiude der maend October vast en zeker kunnen aen den dienst overgeleverd worden. Wy hopen dal onze achtbare heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers de noodige voetstappen zullen aenwenden, om, eens de baen voltrokken, deze sektie zoohaest mogelyk to zien openen. Deze sektie zal immers veel bydragcr. tol de ontwik keling van handel, nyverheid en landbouw en ook om den bloei onzer wekelyksche markt te vermeer deren en te verzekeren. Een onzer geëerde lezers heeft ons eenige bemer kingen toegestuerd over de artikels van 't Verbond belrekkelyk den brand van ons Belfort. Wy zullen onzen gcachten correspondent doen op merken dat wy de dwaeshcid niet willen begaen tyd, papier, pen en inkt te verslyten om de verregaciido dommigheden van meester Eremen en Beenen te we derleggen. Dommigheden wederleggen immers zich zelve, en zou het dan geene dwaesbeid wezen hel eene tweede mael te ondernemen 't Verbond loont zich misnoegd omdat de leerlingen van het St-Lievensgcslicht alhier, bestierd door de E. B. der Christelyke Scholen, vrywillig afstand heb ben gedaen van hunne pryzen, om ccmgzins mede te werken tot het verspreiden van 't vry catholyk on- derwys. Wy begrypen die misnoegdheid van 'l Verbond en raden ook de bestemming die hel aen die gel den zou willen geven. Wy durven wedden dal de misnoegdheid van 't Verbond onmiddelykzou verrdwynen, moesten de leer lingen van bedoeld gesticht afstand doen van hunne pryzer ten voordeele van een heerschap die door 't Verbond zeer wel gekend is.Die toelage zou hem dik werf uit verlegenheid kunnen trekken en beletten dat hy op de door hem te betalen wissels moet schryven: Geweigerd te betalen omdat de valdag dry dagen later is... Compris, Verbond?.... Doch als je 'l niet begrypt, hoor je, Jongen, dan snydt je er maer met uwen nieuwen papiersnyder een hoekje af en alles zal je klaer eu duidelyk worden.... De Provincialeraed onzer provincie heeft in zyne zitting van Donderdag op voorstel van den heer L.De Saedeleer van Ilaeltert, de volgende buitengewoone kreditcn voor 't lager onderwys uit het budjet van 4880 geschrabt, te weten 112 duizend frs. voor 't bouwen en meubeleren van schoollokalen 5 duizend frs. voor de scholen van volwassenen 2 duizend frs. voor de bewaerscholen 2 duizend frs. voor de pensioenen der onderwyzers; 5 honderd frs. voor den pryskamp onder de scho len voor volwassenen. Onze Provincialeraed is de eerste die de buitenge woone kredilen voor 't onderwys uit't budjet schrabt en geene andere kredilen toestael dan degene waerloe hy wetlelyk verplicht is. Dat noemt men werken en met krachtdadigheid werken De achtbare heeren Leden van onzen Proviucieraed wel ke deze maetregel hebben gestemd, mogen verze kerd zyn dat hun gedrag en handelwyze door hunne catholyke lastgevers zullen toegejuicht worden. RECHTERLYKE KRONYK. De volgende heeren van ons arrondissement zyn door 't lot aengewezen om deel te maken van den jury voor de tweede reeks der assi sen otuer provincie welke te Gent zal geopend worden op 28 juli aenstaende, ondervoor zit- terschap van den raedsheer Meclielynck. MM. P. Dommer, handelaer, Aelst. E. D'Hondt, olieslager, 9 D. Levionnois, fabrikant, A. Van Assche, stoker, A. Eliaert, fabrikant, Ninove. J. De Paepe, notaris, Herzele. Vrydag 11. heeft het Beroepshof van Gent het vonnis van onze Koophandels-rechtbank ver broken waerby den ex-notaris De Vriendt, in failliet wierd verklaerd. Volgens 't Beroepshof bestonden er hoegenaemd geene reden om den ex-notaris De Vriendt in failliet te slagen.Sieur Vinck van Herdersem die de in de failliet-ver klaring had gevraegd en M. P.Daeus van Aelst, welke er tusschen kwam, zyn lot al de onkos ten der beide processen veroordeeld. AEN T WERK. Wy vernemen stellig dat de gemeente-on- derwyzer van Gysegem, in plaets van, gelyk wy in een onzer voorgaende nummers zegden, zyn post van gemeente-onderwyzer te verlaten nu aen den zeiven vastgekleefd blyft. Maer troostelyk is 't voor de catholyke zaek te mogen aenkondigen dat de E. II. Van Impe, bestierder van 't jongenspensionaet, voorloo- pig eene ruime zael ter beschikking stelt van 't vrye onderwys. Binnen de zes weken zal de E. II. Van Impe, op eigene kosten, een gansch nieuw schoollokael in gereedheid brengen, waerdoor er ten volle in de behoefte van 't onderwys te Gysegem zal voorzien zyn. Dit heet men werken en werken in den vol len zin des woords, want op den dag dat de goddelooze rampzalige francmacons-wet uit- voerbaer is, is de vryheid van 't catholyk on derwys te Gysegem ten volle gered. VOLKSKAMER. By de beraedslaging van 't wetsontwerp strekkende om'1 volk nieuwe zware en verpletterende belastingen op te leg gen, heeft de achtbare heer Malou ontegen- sprekelyk bewezen dat die nieuwe belastingen in 't geheel niet noodig zyn om in de noodwen digheden te voorzien. M. Malou zou de ontwerpen van nieuwe be lastingen willen zien verdragen. De Senaet is byeengeroepen tegen maen dag 21 dezer, ten 2 uren. M. Bara machtigt de kerkfabriek en het weldadigheidsbureel van Lier de legaten te aen veerden van den eerw. heer Franck, in leven onderpastoor in de St-Gummarus-kerk te Lier. De missen welke daervoor moeten ge celebreerd worden, mogen echter volgens M. Bara niet meer betaeld worden dan 1 frank per mis, alhoewel de testamentmaker den prys had vastgesteld op 2 frank. De Etoile speelt nog altyd de rol van Commèrezy heeft nu weêr eene grrrrrrrrootc catholyke conspiratie gevonden, aen welker hoofd een i...ta...li...aen...sehe priester slaet, om den koning te ver...moor...den Yselyk, yselyk, yselyk, niet waer Zou de Etoile m'is- schien eenen slag van den molen weg heb ben Brand te Brussel (Nadere byzonderheden.) - Zooals de dagbladen gemeld hebben, werd de brand in bet huis 11. 2 der lleuvclstract het eerst be merkt door groente verkoopers. die zich naer de vroegmarkl begaven. Een officier van policie werd onmiddellyk verwittigd en zondt in allcryl het pom- pierskorps van het stadhuis ter plaetse van den brand. pc pompiers trachten eerst langs het naburige huis in de brandende woning te dringen, doch te vergeefs de rook deed hen terugwyken en het vuer luid in weinige oogenblikken eene verschrikkelyke uitbreiding genomen. De brandspuiten werden spoedig in werking ge bracht, en na een half uer was de brand reeds ge heel en al uitgedoofd De luitenant der pompiers en etn officier van policie doorzochten aenstonds 't huis en vonden in de mansardekamer de lyken van vrouw Kinsbergen en van dry barer kinderen, twee knapen en een meisje. De vier lyken werden onmiddellyk naer hel Sl-Pielersgastbuis gebracht. De oudste zoon alleen Sylvain. oud 14 jaren, is langs hel dak kunnen ontsnappen. Hy werd aenstonds na den brand ondervraegd en legde de volgende ver klaring af: Mync moeder, myno twee broeders, myne zus ter en ik bewoonden alleen bet huis wy haddcu geen dienstboden, en de twee kamers, welke wy verluierden, waren onbewoond Wy hadden bet magazyn gesloten omtrent 10 uren en waren omlrent 10 14 ure naer onze slaep- kamers gegaen. Ik had, zooals gewoonlyk, den gaz- kompleur zorgvuldig gesloten Myne moeder sliep op eene kamer der tweede verdieping myne twee broeders cn ik in de mansarde-kamer, en myne zus- Ier in een aenpalend vertrek. Gedurende den nacht ik weet niet omtrent welk uer werd ik wakker gemaekt, door herbaeld kloppen op onze deur en door de kreten Brand, brand. Moeder is onze kamer binnen gekomen en heeft de deur opengelalen, zoodal het vertrek onmiddellyk vervuld was niet rook Ik heb om hulp geroepen door 't venster langs de slract, doch ik geloof dat men my niet gehoord heefthel dreigend gevaer bemerkende, ben ik op hel dnk geklommen, en werd opgenomen door mej. Ysenbrant, die het huis n. 8 der Heuvelstraet be woont. Sylvain is ontsnapt langs een klein dakvenster, van waer hy de kornis van het naburig huis heeft be reikt. Van die plaels heeft hy zyne moeder toegeroe pen Moedermoedervolgt my 1 komtkomt volgt my Doch helaes de moeder en de dry kinde ren, door den rook verstikt zyn levenloos neerge stort. Ten prooi aen een verschrikkelyken angst, liep Sylvain langs de daken voort, naer hot buis n. 8, van waer men hem nep. Om tot daer te komen, is hy over een spitsig dak en daerna langs eene goot pioe- ten kruipen. Toen de lyken in de mansardekamer gevonden werden, lag vrouw Kinsbergen op den grond, en nevens haer bet meisje en een der knapen hel ander zoontje lag naby het venster dat op de slraet uitgeeft. Allen hebben eenige brandwonden bekomen en wa ren geheel zwart gemaekt door den rook. De oorzaken van den braud zyn tot nu toe onbe kend Een onderzoek is onmiddellyk ingesteld het schynt echter reeds zeker dat de brand niet aen •kwaedwilligheid kan toegeschreven worden. Het huis is geheel vernield. De woning was verze kerd voor fr. 25,000. De vier slachtoffers van den brand der Heuvel straet zyn allen verstikt. Men heeft in het Sl-Pieiersgasthuis, de vier lyken gelegd, liet een nevens hel andere, op den vloer van het amphitheatre De vier lyken op den vloer uitgesterkt, bieden een afgryselyk schouwspel aen de lichamen zyu bedekt met een wit laken de hoofden alleen zyn ontbloot. Zy zyn door den rook zwart gemaekt, doch door het vuer niet geschonden. De moeder ligt in een hoek die arme vrouw was slechts 38 jaren oud het was eene goede moeder voor hare kinderen. Haer echtgenoot is, naer men zegt, van haer geschieden en woont te Parys. Toen vrouw Kinsbergen den brand bemerkte, is zy aenstonds naer de kamer harer kinderen gesneld. Zy is waerschynlyk op den trap gevallen, want zy heeft eene grooto wonde aen de kin bekomen. Een der armen is verdracid, alsof de ongelukkige vrouw, Een verhael naer het lioogduilsch. 5de vervolg. De onderwyzor echter legde zachljens zyno hand op Eliens schouder, en zegde luid Gy hebt gelyk, myn zoon, de frak, waermede uw overleden vader, dien ik zeer goed gekend heb, en die een edel en geleerd man, voor Gods altacr staen kon, is ook wel goed genoeg, dal zyn zoon hem in tegenwoordigheid des keizers draegt De frak maekt den man niet, en geeft noch neemt de eer. Men kan een groot ellendeling zyn in een met goud geborduerd kleed, met couden en zilveren sterren op de borst, cn men kan een edel man zyn in den besten zin des woords in eene versleten frak, met lappen op de borstNiemand zal u dan ook hi6r be spotten, omdat gy arm zyl, want gy hebt een groot cn goed hart, gy bezit vele kundigheden, en gy zult, als God wil, eenmael de vreugd en trots onzer in richting worden Elien boog zich dankbaer over de baud zyns ouden en geliefden onderwyzers, en kuste haer, en in do zael was het heel stil geworden niemand lachte en fluisterde meer Daerde hoorde men op eens een ryluig haeslig het voorplein opryden; de deuren der zael werden scbie- lyk geopend, en de portier riep builen adem de keizor komt Al de scholieren plaelsten zich in de ry en in het gelid, en hielden de oogen onafgewend op de deur gericht. E11 thans verscheen, gevolgd door den rec tor en de voornaemste onderwyzers van hel college, op den drempel dier deur, een jong, slank man,

De Denderbode | 1879 | | pagina 2