In den Staet Illinois verveerdigt men tlians hout van stroo, dal in hardheid en dichtheid kan wedieveren met notelaren of mahoniehout en evengoed kan worden gepolyst als beide laetstgemelde soorten. Het stroo wordt in la gen uitgespreid en sterk bevochtigd met eene scheikundige oplossing vervolgens worden zoovele lagen op elkander gelegd als noodig wordt geacht voor het doel, waerloe dit stroo hout moeten worden gebezigd en dan met hy draulische ol andere werktuigen saemgedrukt deze nieuwe houtsoort is waterdicht en niet zeer brandbaer. La Paix vraegt of het waer is dat M. Bara kommissarissen wil noemen, om den inventa- irs op te maken van de gewyde vaten en het zilverwerk in de kerken voorhanden 't Komt ons wonderlyk voormaer wie weet, onder een goevernement gelyk het te genwoordige, is er veel mogelyk VVy zouden dus terug gaen tot den sans-cu lottentyd, toen de citoyens kommissarissen in onze kerken vielen, daer opschreven en verze gelden, om eindelyk onze ingepalmde rykdom men weg te voeren Eene uitstekende eer gepaerd met onschat bare geestelyke voordeelen is thans aen twee onzer achtbaerste medeburgers ten deele ge vallen. De heeren Leo Leirens-Eliaert, senateur van ons arrondissement en baron Paul Bethune- Eliaert, senateur van 't arrondissement Kort- ryk, komen te gelyker tyd, door Zyne Heilig heid Leo XIII, als kommandeurs der orde van den H. Gregorius den Groote benoemd te wor den. Deze overheerlyke onderscheiding is, in onze oogen, hoogst benydensweerdig, omdat zy zoo wel verdiend en slechts de loon en de vrucht is van een deugdzaem vlekloos leven. Is 't schoon en grootsch op de borst een wel verdiend eermetael te dragen dat, wegens bur gerdeugden, schittert in de oogen der men- schen, 't is oneindig schooner en grootscher een eermetael te dragen dat nog daerby schit tert ia d'oogen van God. Wy wenschen de twee achtbare titularissen grondhertig geluk over hunne zoo voortreffely- ke verheffing. Dat zy hun respectief komman- deursdiploma wel overleggen, zy zullen bevin den dat er hun, buiten de oer en den apostely- ken zegen, nog andere geestelyke weldaden gegund zyn welke den uitbundigsten lof der menschen oneindig overtreffenBene me- ritis. WETGEVENDE KAMERS. Volkskamer. Na het krediet van twee millioen voor 't paleis van justicie te Brussel gestemd te hebben, heeft de Kamer den onder broken redetwist over 't ontwerp van openbare werken voorgezet. De heeren De Laet, De Bruynde Kerckhove en Woeste stelden belangryke wyzigingen aen het ontwerp voor, ten einde de vernielende en ruïnerende overstroomingen der Schelde en Senne te voorkomen. Doch de liberalen zyn zoo menschlievend en zoo volkslievend als het de belangen van de beproefde landbouwers geldt.dat zy de voorge stelde wyzigingen van de hand wezen. De ziel- of gevoellooze liberhaters vonden dat het geld beter zou besteed zyn aen nuttelooze pracht werken te Brussel. Al de aenwezige leden der brusselsche deputatie, hielpen de wyzigin gen verstooten, niettegenstaende zy ten voor- deele waren van een groot deel der bevolkin gen welke zy in de Kamer vertegenwoordigen. Maer wat is 't 'T zyn immers maer boeren Frère heeft zyne groote kalkoenzweep getoond en gansch de troep gehoorzaemde want het wetsontwerp wierd door al de aenwezige libe ralen gestemd. 28 calhoiyken stemden er tegen om te protesteren tegen de onrechtveerdige verdeeling en de nuttelooze verkwisting der gevraegde millioenen. De catholyke rechterzyde stemde ook tegen de buitengewoone kredieten voor het ministe rie van openbaer onderwys of liever zedever- derf. Eindelyk heeft de vergadering het eerste kre diet van 4 millioen 847 duizend franks, want de steerten zullen volgen, voor de feesten van 1881) aengenomen. Toen dees krediet werd gestemd telde de Kamer slechts 67 aenwezige leden, meest al liberalen, want het grootste deel der catholyke Rechterzyde was heen ge gaen. Deze stemming toont hoe de eensgezind heid, de eendracht, die onze macht moet uitmaken,verdwenen is; en aen wie de schuld Aen het hatendragend en goddeloos macon niek liberalismus dat zyne dwinglandy hier voor altyd wil vestigen. De Kamer heeft zich onbepaeld verdaegd. Senaet. Het Senaet heeft donderdag eene vergadering gehouden in de welke eene geheele reeks kredieten voor de verschillige ministerien en ook één van twee millioen voor 't paleis van justicie te Brussel, werden ge stemd. Dit krediet van 2 millioen is 't veer tiende dat voor 't justicie paleis te Brussel, die echte toren van Babel, wordt toegestaen. Verder heeft 't Senaet het ontwerp van open bare werken en ook 't krediet voor de feesten van 1880 aengenomen, waerna de zittyd van 1878-79 werd gesloten. WETTELYKE BESLUITEN. De Moniteur van woensdag kondigt twee koninklyke besluiten af van 28 juli, betreffen de het heffen der nieuwe belastingen de arti kels betreffende de belastingen op de vruchten en den tabak zyn toepasselyk te beginnen van 1 augusti aenstaendedie betreffende de op centiemen op den brandewyn en de likeuren te beginnen van 1 september en de artikels betreffende de rigistratie, greffie- en andere rechten, van af 1 augusti 1879. By koninklyk besluit van 28 juli wordt de volgende benoeming van burgemeester en schepen gedaeri Oultre. MM. F. Ceuterick, burg., P. De Cooman, schepen. KERKELYK NIEUWS. Mgr. de Battice, Bisschop van Pella i. p. i., coadjutor van Mgr. Bracq, heeft deze week het II. Sacrament des Vormsels aen een groot ge tal kinderen onzer Stad en der parochiën van onze Dekeny toegediend. De heer Leirens-Eli aert, senateur is peter en M"K De Wolf-vander Noot, meter geweest. De E. H. Van Puymbroeck, onderpastoor van Zelzate, is pastoor van Thielrode benoemd. De E. H. Baes, onderpastoor te Geeraerds- bergen, wordt pastoor te Gontrode. Wy vernemen dat de vuige lasterzucht in onze stad al wederom op toer is en andermael een deftigen burger in zyne eer en faem zoekt te treffen. Dergelyke eerloosheden konnen niet genoeg geschandvlekt worden en verdie nen dat men ze aen 't gerecht aenklage om ze voorbeeldelyk te doen straffen. De heer Isidooi Bauwens, van Aelst, oud leerling aen 't Collegie alhier en thans student aen de catholyke Hoogschool te Leuven, komt de 2C proef des exaems van hel 1° Doktorael in heel- en geneeskunde met de allergrootste os- dersciieidifg te ondergaen. De heer Nestor Van Cauwenberyh, van Ninove, student aen de catholyke Hoogschool te Leuven, komt de 2C proef des exaems van liet 1' Doktorael in heel- en geneeskunde met onder scheiding te ondergaen. In den nacht van 26 tot 27 dezer, is er brand uitgebersten in een huis, toebehoorende aen M. De Mulder, winkelier te Voorde, en bewoond door De Vulder, bakker, aldaer. De schade beloopt tot 3,600 fr., door de verzeke- ringsmaetschappy gedekt. Dynsdag namiddag heelt de exprestrein van Geeraerdsbergen op de spoorbaen van Viane-Moerbeke eene oude vrouw verrast, die over de baen ging. De machinist trachtte te vergeefs den trein te doen slilstaen de onge lukkige vrouw werd omgeworpen en onder de wielen verpletterd. De dood was oogenblikke- lyk. De landbouw heeft door den laetsten re gen veel geledende schade is onberekenbaer. Waerom geeft men niet een goed deel van het geld, dat men aen feesten wil uitgeven, aen de lydende bevolking zoo vraegt de Paix. De Paix zal nooit gelukken in onze dagen ze redeneert te veel met gezond verstand. De Bien public herinnert hoe het waelsche land in alles en byna altyd, wordt voorgetrok ken in het goevernement Van 1830 tot 1872 werden er 214 millioen krediet voor waterwerken gestemd. Weel ge hoeveel de twee gedeelten des lands hiervan ontvangen Het vlaemsche gedeelte 50 en het waelsche 140 De Maes kreeg, alleen ten voordeele van Luik, 49 millioen en de vlaemsche Schelde kreeg er4. In de overige bedeelingen gaet het evenzoo, en Antwerpen heeft slechts iets van aenbelang beginnen te krygen, onder de twee laetste kon- servatieve ministerien. M. Frère en de liberale kabinetten hebben Antwerpen altyd en alleenlyk aenzien, als de melkkoei van de Slaetskas style Jottrand. En toch zit het liberalismus hier voor M. Frère op de knieën Maendag namiddag, heelt eene moord poging plaets gehad, in de Kozynstraet, te Brussel. Eenige maenden geleden had de ge- naemde Vrydagh, herbergier, wonende in die straet. een twist gehad met zekeren Delathou- wer, beenhouwer. Deze had doodsbedreigin gen uitgesproken tegen Vrydagh die twist scheen geheel echter vergeten en Delathouwer was niet meer verschenen in de herberg van Vrydagh. Maendag namiddag, toen Vrydagh thuis kwam, vond hy den beenhouwer in zyne herberg. Daer hy voor gewelddaden vreesde, wilde hy zich naer een naburig vertrek bege ven. Delathouwer volgde hem Vrydagh keer de zich om en zag zyn tegenstrever op hem mikken met een revolverhy had nog slechts den tyd, hem het wapen te ontrukken. De aenvaller nam de vlucht, doch werd 's avonds aengehouden, op het oogenblik dat hy de stad wilde verlaten. Hy heeft bekend dat hy Vry dagh heeft willen vermoorden. De echtgenooten X..., kruideniers, be wonen sedert langen tyd, in een der voorste den van Brussel, de beneden-verdieping van een huis, waervan de eerste stagie bewoond wordt door den eigenaer en zyne vrouw. De zaken der echtgenooten X..., gingen zeer wel, zy hadden veel klanten, doch wanneer zy hun ne kas onderzochten, vonden zy nooit eenige winst. Het was zeker dat zy bestolen werden, en zy besloten den dief te ontdekken. Verleden week gingen zy beiden uit, hopende dat de dief van hunne afwezigheid zou gebruik maken soon aen wie hy zyn huis ontzegd had, binnen trad, een revolver in de hand. Hy mikte op den herbergier en gal vucr de baes werd bo ven de linkerborst getrollen. De kogel is niet uit de wonde kunnen gehaeld worden. De procureur des konings, de onder zoeksrechter en een greflier zyn \rydag na middag naer Oostende teruggekeerd. Zy heb ben zich op nieuw begeven naer hel bureel van den bestueider van het Kursael, aen wien zy inlichtingen hebben gevraegd over de in richting van den kring, voorgezeten door M. Jan Van Iseghem, burgemeester. De besluer- der heeft hen verklaerd dat men ingevolge de onderrichtingen, welke hy ontvangen heeft van den voorzitter der kommissie, sedert het eer ste bezoek van het parket, zou voortgaen met den kring van het Kursael open ie houden op denzelfden voet als vroeger dal de spelen,wel ke er vroeger weFden toegelaten door 't aen genomen reglement, daerin begrepen het bac- caratspel, zullen geliandhaefd worden tot da', de kwestie zal opgelost zyn door de rechtban ken en door het verbrekingshof. Het kollegie van burgemeester en sche penen van Oostende, hebben eene aenklacht ingediend hy den minister van justicie, ten laste van M. De Pauw, prokureur des konings te Brugge, uit oorzake van het bezoek van het parket in den kursael. De trein van Givet die te Charleroi aen- komt, ten 1 uer 45 min., is zaterdag twee uren te laet in die stad aengekomen. Een erg onge luk had plaets gehad, naby de statie te Doi- sclie, aen de belgische grens. De reizigers trein van Chimay is op dien van Givet geloo- pen. Naer men meldt zyn een treinoverste en een wachtergevaerlyk gekwetstverscheidene reizigers hebben min of meer erge kneuzin gen bekomen. De stoffelyke schade is zeer aen- zienlyk. Te Luik is hel water snel gedaeld. De velden beneden de stad hebben 't meest van de overstrooming geleden. Een groot getal landbouwers hebben hun voeder verloren. Het graen heeft tamelyk goed weêrstaen, doch men vreest voor de uitgestrekte aerdappelvelden van het eiland Monsin, te Herstal. De hopvel den hebben gelukkig niet veel geleden en be loven een ryken oogst. De Ourthe en de Vesdre zyn, even als de Maes, spoedig gedaeld, en men mag zeggen dat de overstroomingen in de provincie Luik ge heel geëindigd zyn. Ziehier welke gebeurtenis had aenleiding gegeven tot het bericht der overstrooming van de koolmyn St-Laurent, waerin 250 werklieden zouden omgekomen zyn. Eenige experten moes ten plans opmaken, ter gelegenheid van een proces zy hadden een werkman gelast een jalon te plaetsen op een der schouwen. Opdat men het punt beter zou kunnen zien, had de werkman een stuk lynwaed aen den stok ge hecht en dezen alzoo op de schouw geplaetst. De bevolking dacht dat 't een noodsein was en allerhande geruchten waren weldra in omloop: men sprak van ontploffing, overstrooming, brand, enz., van 100 en 200 slachtoffers.... Gelukkig was er niets van zy hadden echter de voorzorg gehad, twee po- licie-agenten in hun magazyn op wacht te zet ten. Nauwelyks waren de echtgenooten X..., weg, of de agenten hoorden de deur openen eene vrouw kwam in den winkel en opende een der laden van den toog. De diefegge werd onmiddellyk aengehouden het was niemand anders dan de vrouw van den huismeester Tusschen woensdagen donderdagnacht, omtrent 2 uren. is een hevige brand uitgeber sten in een schrynwerkersmagazyn, in Mero- destraet te St-Gilles by Brussel. Geheel het gebouw is vernield men heelt gelukkig de aenpalende gebouwen van den brand kunnen vrywaren. De schade beloopt ongeveer 10,000 franks. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 1197 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-73 tot 1-02; stieren, 0-67 tot 0-87, koeien en veerzen, fr. 0-65 tot 0-87. Gent, 29 juli. De zaken in katoenen garen en weefsels zyn voortdurend zwak en de markt van Liverpool blyft in denzelfden kalmen toestand. Het vlas is veel opgeslagen, men schat de opslag op 15 fr. de 100 kilo. De oorzaek is, de langdurige regen, die een groot deel van het vlas te velde heeft verwoest. Al de vlasspinneryen hebben het garen een frank en half per pak opgeslagen. De policiekommissaris van Gent heeft eene bende van zes jonge dieven aengehouden, waervan de oudste slechts 17 jaren oud is, en die zich plichtig hadden gemaekt aen talryke diefstallen van geld by middel van braek en beklimming, ten nadeele van verschillende personen dezer stad. Zy drongen in de winkels en roofden de schuifladen. Deze jonge kwaed- doeners zyn in het gemeentedepot opgesloten. Woensdag morgend heeft een brand een gebouw te Segelsem vernield, toehoorende aen MM. Hendrickx en Foubert. Niets is kun nen gered worden. De verliezen worden ge schat op 2200 fr. De labakkweekery in de omstreken van Meenen en Wervick verkeert in slechten toe stand. De aenhoudende regen heeft eene groo te hoeveelheid planten vernield, en de land bouwers kunnen op het veld niet komen om het onkruid weg te nemen. Overal bemerkt men op de tabakvelden, slekken, die alles af eten en verwoesten. Het liberael goevernement heeft inderdaed een gunstig oogenblik gekozen om den tabak te belasten. - Zaterdag avond, rond 6 ure, bevond zich de genaemde K. Dejonckheere, te Gullegem, in zyne herberg aen den toog, toen een per- HOLLAND. A/schuwclyke Moord. - Verleden week werd te Purmercnde een afschuwelykc misdaed gepleegd. Twee broeders, de eene'15 cn de andere 17 jaren oud, hebben gepoogd hunnen oom, koopman in peer den, te vermoorden. De jonge misdadigeis hadden zich aen den buitenkant der stad in de nnbyheid der Kanaelsluis, achter een boom verborgen, ten einde aldaer hun slachtoffer nf te wachten. Toen de onge lukkige oom voorby kwam, hitste de oudste broeder den jongste op, en deze, gewapend met een groot mes, viel zyn oom aen en bracht hem eene lievige wonde loc in de volle borst. liet slachtoffer werd met op den slag gedood, doch men vreest voor zyn leven. De daders zyn aengehou den en naer de gevangenis to Amsterdam overge bracht. FRANKRYK. De schade aen de eigendommen toegebracht in het arrondissemeni Embrun, departement der Haules-Al- pes, door het water der Durance, bedracgt honderd dry-en-tachlig duizend frank. Te Saint-Martin d'Ablois, in de nahyheid van Epcrnay, departement der Marne, werd verleden za terdag een afschuwelyke daed gepleegd. Jufvrouw Zélie Juget, kloosterzuster van de Orde der Voorzie nigheid, bevond zich op weg naer Sainl-Martin, toen zy aengevallen werd door twee jongelingen, welke haer beleedigden e« van den weg wilde sleepen. Dank aen haer krachtdadigheid en dringend hulpge schreeuw, kon de zuster ontsnappen. De twee ellen dige misdadigers zyn aengehouden. Sedert eenige maenden, worden de werken aen de monumentale kerk van het II Hart, te Montmarlre, met den groolsten iever voortgezet. De voorberei dende werken vragen veel zorg en niet minder tyd doch in het begin der aenstaende maend, zullen zy genoegzaem gevorderd zyn om dn negen zykapellen der crypte te beginnen. Hel fondement van den toren is insgelyks gelegd, en ook langs dien kant zullen de werken iegelmatig worden voortgezet. De Toileries hel paleis der koningen en kei zers van Frankryk en dal door de brandstichtende Commune in 1871 werd verwoest cn gedecllelyk ver meld, is dynsdag door de wetgevende Kamer van Versailles veroordeeld om ten gronde te worden af gebroken. M. Haussmann, een republikaen, bestreedt echter de afbraek van dit paleis, waeraen voor Fran kryk zoovele historische herinneringen zyn verbon den. De Tuileries werden aengelcgd in I5C0, op be vel van Calhenna de Medicis en het park, dat er toe behoort, ii: 16ui\ onder Hendrik IV om voltooid te worden onder Lodewyk XIV, door den beroemden Lc Nótre. Eerst sedert Lodewyk XV werd dit paleis het gewone verblyf der fransche koningen. Gedureu- ne de eerste republiek hield de Conventie er hare vergaderingen. Het paleis werd op 10 augusti 1792 door de paryzer oproerlingen ingenomen, welke er de zwitsersche lyfwacht vermoordden. Op 28 juli 183'' werden de Tuileries eene tweede mael over weldigd. De Kamer heeft die al'biaek gestemd met 249 stemmen legen 166. DUITSCHLAND. De berlyner korrospondenl der Patrie, van Parys, meldt aen dit blad een afschuwelyk feil. Eenige da gen geledon, werd uil een kerkhof het lyk opgegraven van eon kind, dat pas veertien dagen geleden gestor ven was het hart van het lyk werd uitgerukt en de misdadigers, door de policie ontdekt, hebben bekend dat helzolve moest gebruikt worden voor hel uitvoe ren van zekere tooveryen Duitsclic Schoolmeesters. By schikking van 21 moert 1879, is in de stad Bremen aen de onder- wyzers toegestaen om, met het doel onbeschaemd- heid, verzet en koppigheid by de leerlingen te on derdrukken, den schuldigen een lichten slag met de hand in het gezicht te geven. Met de vuist, het boek of de liniael op de hand of de toppen der vin gers te slaen, is nogtans verboden. Alle verdere straffen mogen niet onmiddellyk worden toegediend de kinderen, beneden de acht jaren, mogen niet, oudere zoo zelden mogelyk gekastyd worden. Elke straf moet door het hoofd der school goedge keurd en in het klassenboek ingeschreven worden. Zy wordt toegediend met eene roe of buigzame rotting op de tildeelen of den mg, zonder den ruggegract te raken of het liehaem te oiitblooten, en by meisjes mei by tonder e omzichtigheid en zonder haer gevoel van schacmte le kwetsen. Da kasiydmg wordt toegediend door bel hoofd der school of door den ondcrwvzer, die de straf heeft opgelegd. Leve de duitsche vooruitgang Wy gaen dus terug naer den priegelstok van lydcns den ouden Fritz. Duitsche rechters. Iii een dagblad van Opper- Silezië, vinden wy een bericht, afgekondigd door hel provinciae! goevernement van Breslau, en dal als eene getrouwe schets van hoogst zonderlinge zeden mag worden beschouwd. Het bericht luidt als volgt Hel koninklyk goevernement is verwittigd ge weest, dat er op verscheidene placlstn misbruiken worden gepleegd door de landclylv.' vrederechters. Deze veroordeelden de beschuldigden, hun eene ze kere hoeveelheid brandewyn en bier te leveren, welke vervolgens door hen verbruikt wordt. De overheden hebben bevel ontvangen, dc vrederechters welke zich aen dergelyke misbruiken plichtig maken, te vervolgan. Een Olifant ontsnapt. Te Apolda, in Saksen- Weimar, is dezer dagen een olifant uil den circus van Sanger losgebroken. De dienstboden van een rentenier, wonende dicht- by den cirkus, hadden bel dier twee dagen achter een op allerlei lekkernyen onihaeld, toen liet door zyne geleiders in de straten der stad werd gebracht Den derden dag was de olifant met uilgegaen. Na tot 's avonds laet te vergeefs te hebben uitgezien,scheen de olifant te begrypen dal men bel hem niet ten kwade zon duiden, als hy eens zelf ging zien hoe bel er nied stond. Ily rukte dus de palen en kettingen, tusschen welke hy stond iegesloten, uit clkacr, wan delde naer het huis, slootte de deur open en stapte deftig de keuken binnen. Ongelukkig bemerkte by daer niets van zyne gading. Na al die moeite vond hy dit zeker wat In erg en geraekte dan ook zoodanig uil zyn humeur, dat by alle ledige lellooren, schotels en pannen kort cn klein sloeg, een pacr ramen vcrbryzelde en eene zydcur openbrak om eens vorder in het huis rond te kyken. Ondeiwyl waren eenige politieagenten op hel ge roep der bewoners toegesneld, doch zonder dadelvk raed te weten, hoe zy het moesten acnleggen om zulk een vreemdsoortigen inbreker meester te wor den. Gelukkig kwamen eenige knechten van den circus nog in tyd, om den lastigen kameraed, deels met bedreigingen, deels met zachte woorden naer zyn verblyf terug ie brengen. ZWITSERLAND. Uil Geneve wordt aen de Estafette gemeld, dal al daer veel gesproken wordt van den terugkeer in Zwitserland van Mgr Mermillod. Verscheidene in vloedhebbende personen bobben aen den Bondsrned hunne medehulp beloofd, om tot eene algehcelc geestelyke bevrediging van het land te komen. Het is byna zeker, zegt de lyding verder, dat bet voor beeld van Duilschland bier zal gevolgd worden en dat, zoodra het goevernement van Bcrlyn de verban nen bisschoppen zal leruggeroepen bobben, de terug keer van Mgr Mermillod eveneens als een voltrokken feit mag worden beschouwd. ITALIË. In eene korrespondenoie uit Rome aen den Huivers wordt gesproken over do onrust, waerin men voort durend verkeert, betreffende de veiligheid des ko nings Reeds tydens het eerste ministerschap van M. Cairoli, had koning Humbert beloofd, dc stad Genua een bezoek te brengen, toen men op eens van dit plan afzag. Men zegde destyds dat er eene samen zweering legen het leven des konings was ontdekt in die stad, waer dc aenhangers van Mazzim zoo lal ryk zyn De onderwerping, die door dc Genuezcn ter dier gelegenheid werd getoond aen het gegeven tegenbevel, scbynt een blyk lo meer dat meii ook te Genua een aenslag mogelyk dacht. Zal koning Humbert het nu zondag wagen naer Genua te vertrekken Wy welen het niet doeh hel is zeker dal het tweede ministerie van M. Cairoli niet gelukkiger is dan hel eerste, onder hel opzicht der openbare veiligheid. In de gevangenissen heerscht opstand, de burgemeesters worden met dolken door steken. de ontvangers worden op geweerschoten onlhaeld en, wat nog erger is, dc magistratuer ver liest alle gezag, door hare toenemende verzwakking. Talryke en schandelykc vryspraken voor politieko misdaden, hebben de laetste veertien dagen geken merkt. Men zou zeggen dat hel voldoende is, dal M. Cairoli aen het bewind is, om de geheime maelschap- pyen te doen bloeien en z.egcvicren. Sedert dien tyd heeft men echter alle gevaer ver- wyderd geacht. Eene landbouwtentoonstelling werd te Genua ingericht cn de koning beloofde deze te ko men openen. Dan kwem de ministeriëele krisis en de reis van koning Humbert werd eenige dagen verscho ven, even als de opening der tentoonstelling, doch die eerste verdaging schoen niet voldoende, daer men weldra een tweede uitstel deed. Eindelyk ver schoof men de opcuing der tentoonstelling eeiio der de reis, lot de koning ten laetste hevel gaf, de expo sitie maer te openen zonder hem Ily zou ze komen bezichtigen, zoodra het hem zou mogelyk zyn Rome te verlaten. Thans zyn reeds de appartementen der koninklyke familie sedert meer dan eene maend gereed het ministerie Cairoli is, zoo goed en slecht mogelyk, samengeplakl, cn de koning zou komen Plotseling wordt echter de reis nogmaels opgeschorst en M. Oizalis, prefekt van Genua wordt naer Rome geroepen. Naemlooze brieven werden inlusschenlyd in het Quirinael ontvangen en waerin opnieuw ge zegd werd, dal een aenslag op den persoon des ko nings Ie Genua, zeer mogelyk zou zyn. De prefekt is door het hof en het ministerie gehoord doch men weet niet of hy voldoende en geruststellende ophel deringen heeft kunnen geven. Zeker is het echter, dal dc reis des konings tegen 3 augusti werd vastge steld en M. Cairoli beloofd heeft, den koning te ver gezellen. Wy hebben dezer dagen den moordaenslag ge meld, die te Rnmepl3ets had, op M. Giusso.svndiKus van Napels, die ter dezer gelegenheid vyf dolksteken bekwam Do Times zegt thans, dal die moordcnacr lot dezelfde sekte behoort als Passanante, de ko ningsmoorden en zyn aenslag pleegde met dezelfde fanatieke koelbloedigheid, liet is opmerkensweordig, voegt de Patrie van Parys er by, dal hel revolution- nair manifest, wiens in beslagneming wy gemeld hebben, juist gedurende dezelfde week te Rome ver scheen, als dc moordaenslag werd gepleegd. RUSLAND. S'ihilismus. Ondanks de ontdekkingen, welken eenigen tyd geleden Ie Sim-Petersburg cn te Kieff gedaen werden, ondanks de strenge straffen, zooals wy hebben gemeld, door generael Gourko voorge schreven, ondanks al de aengevveode pogingen, wer den dc oproerige schriften nooit zoo lalryk als nu verspreid, en het is gcmakkelyk te voorzien dat men de geheime drukpers niet zal kunnen vernietigen. Dezer dagen is een nummer verschenen van het berucht officieel orgaen der nihilisten, Land en Vrij heid. Iu hel officieel gedeelte van hel blad wordt gezegd, dat prins Borgs-Tchcrkaski en Bollislas Gibchen be spieders zyn en gehecht aen de afdcoling der gehei me politie de nihilisten worden verwittigd op hunne hoede te zyn tegenover gemelde personen. Hel blad bevat daerenboven nog een vonnis, uilge sproken door het oproerig komiteit, en door welk M. Kasnakow, goeverneur van het weslelyk gedeelte van Siberië wordt ter dood veroordeeld Volgens liet nihilistisch blad zou Kaznakow de ongchoordste wreedheden doen plegen op de politieke veroordeel den, en deze laetste zouden in groot getal bezwyken, onder de onmenschelyke handeling, welke zy moeten onderslaen. Opstand van Gevangenen. - In de Alexandros- koja Tiurma, de gevangenis der citadel te Warschau, is eene gebeurtenis voorgevallen, welke eene hevige opschudding heeft teweeg gebracht. Een jonge Pool, Batjc genaemd, slechts 18 jaren oud, en ais socialist iu de gevangenis opgesloten, wilde een oogenblik dc vrye Inclil inademen by na derde het venster en zich opheffende langs de yzeren slaven, welke deze sluiten, plaetste by zich aen den vcnlilateur, boven hel venster. Een schildwacht be merkte den gevangene, en zonder één woord Ie spre ken, schooi hy op hem Datje werd op den slag ge dood. Toen de overige politieke gevangenen do dood van hun makker vernamen, ontstond er eene groote ver warring, en zy vroegen op luidruchtige manier, dat hel lyk van den ongelukkige huu zou overhandigd worden, ten einde aen hetzelve de laetste eer te be- wyzen. Huu verzoek werd niet ingewilligd, en zeis werden eenige aenlciders bedreigd met de boeien. Die han deling verwekte eene algemeene vcrontweerdiging mi gaf onmiddellyk aenleiding lol gcwclddadigen op stand. De gevangenen vtrbryzelden alles wat zich in de gevangenis bevond, lol zelfs de yzeren bedden, de vensters, de schouwen, enz. Spoedig werd er een detachement gendarmen ter plactse geroepen, cn men begon de cellen te openen, in de eerste, waer dc overheid wilde binnendringen, hield zich een gevansene gewapend met een stuk vzer, cn bracht den bevelhebber der gendarmerie een zoo hevigen slag toe op bel hoofd, dal by ster vend viel Iedere cel moest om zoo Ie zeggen belo gen! worden, cn verscheidene personen, gendarmen, bedienden der gevangenis en gevangenen, werden gewond. Al de gevangenen, ten getal Ie van 20(', wer den, na eene langdurige worsteling, in de boeien geslagen Een nieuwe opstand had plaets toen de grootste plichligcn naer eene andere gevangenis moesten worden overgebracht. Men zegt dat dc gevangenen in massa naci Siberië zullen worden verbannen. Beambten en Nihilisten. In eene korrespon- dcntie uit Sl-Petcrsbvrg vinden wy eenige merk- wcerdige byzonderheden aengaende de russischc slaelsbeambten en de nihilisten. Dc russischc administratie kan, volgens gezegdon korrcsgondcnl, in Hvce groote klassen worden ver deeld ic de beambten, welker grootste begeerte is hun ontslag tc geven, doch die uil schrik voor het goevernement hunne plaets behoudendeze zyn meest lc beklagen, want zy bovinden zich tusschen twee vuren, zooals prins Iwelke bedreigd werd door de nihilisten, en zyn ontslag gaf, maer sedert dit oogenblik achtervolgd wordt door dc agenten van bel goevernement. 2° de beambten welke het goever nement verraden en de geheimen van hetzelve ver- koopen aen dc nihilisten. Er is niet de minste twyfel dat dergelyke beambten zeer lalryk zyn, want anders zouden de nihilisten nooit hunne plannen hebben kunnen uitvoeren zooals zy dit hebben gedocn Ik heb persoonlyk, zegl de korrespondent, talryke be- wyzen opgedaen van de verstandhouding tusschen de officieren van den czacrcn do oproermakers Des- acngaende heb ik onlangs nog bet volgende goval ontmoet. Een myner vrienden, een nibliist, had my ver zocht by hem te komen dinccren.Het is een jongeling van groote familie cn hy bewoont een paleis Na het diner bracht hy my in zyn kabinet, ten einde my eenige schilderyen té laten bezichtigen,toen door een dienstknecht een slordig gekleed man werd binnen gebracht, welken ik erkende als een inspekteur der policie. Ik vervvyderde my, en toen de agent van po licie vertrokken was, zegde myn vriend. Gy kunt my een grooten dienst hewyzen. Die inspekteur heeft my verwittigd dal er,morgen vroeg, alhier eene huiszoeking moet plaets hebben Op dit oogenblik beeft hy alleen de wacht by myn huis. Gy kunt ongestoord myne woning verlaten en dry dos siers meenemen. Kom maendag terug, dan zullen wy gerust de kunstgewrochten kunnen nazien. lk nam de stukken meê, de huiszoeking had plaets, doch niets werd er gevonden, cn de overste der po licie eindigde met zich te verontschuldigen by den jongen samenzweerder. PAUSELYKE STATEN. Uil Rome wordt aen de paryzer Patrie gemeld dat Mgr Ronoelli, gewezen nuncius in Brazilië, om reden van hooge politiek lol nuncius te Munchen is be noemd Hy zou zoo spoedig mogelyk zich naer zynen post hegeven en daerby drager zyn van belangryke depechen, betreffende de politiek tusschen Duilsch land cn hel Vatikacn. Mgr Masella, thans apostolische nuncius in Beieren, zegt diezelfde tydiog, wordt bin nen kort te Rome verwacht. Men verzekert dat by de laetste voorstellen van M. von Rismark zal meébren- gen, waerna hy Mgr Sangumi zal vervangen als pau- selyke nuncius te Lissabon. Mgr Sanguini zal tot kardinael verheven worden. TURKYE. Droogte. Ten gevolge van ecuc vcrschrikkclyke droogte, welke reeds aehl-en-zcvcntig dagen duert, hebben, in den omtrek van Fera en Galata, al de bronnen opgehouden lo vloeien, en is liet water er zoo zcldzaem geworden, dal de inwoners van ge noemde sleden slechts ever één liter per dag en per man mogen beschikken. Inlusschenlyd worden er in do paleizen van den snltan, niet minder dan 500,öOÜ liters water, ieder dag verkwist. Het paleis van den khedivc, te Emer- ghui, verslint er 342,000 liters, en eene kazerne met to,ono soldaten, te Pera, meer dan 3tK,000 liters. De pachas, welke de europeeschc kust van den Bos- phoor bewonen, verbruiken voor hunne hovingen, dagelyks eene hoeveelheid water, welke zou voldoen de zyn om 100,000 mensohen te laven. Zoo handelt het lurksch goevernement Sedert eenige dagen, op bevel van de hoogere overheid, moeten de kinderen in de scholen bidden, ten einde regen te verkrygen. Doch de lucht blyft als van yaer en stacl, en iederen dag de brandende zon aen het hemelgewelf, waer men vruchteloos het minste wolkje zoekt. AMERIKA. Nieuwe vcrniclingsluigen. De amerikaenschc in genieur Enkson, de uitvinder van de Monitors, doet op dit oogenblik, te New York, een torpedoschip verveerdigen, waervan de vernielingskracht, volgens de beweeringen van den uitvinder, zoo groot zal zyn, dat de oorlogen op zee voorlaen onmogelyk zullen worden. liet lorpedeschip heeft eene lengte van 130 voet en meet, in het midden, 12 voet breedte; het machien heeft duizeud peerden kracht. Op hel oogenblik toen de monitor een vyandelyk vaerluig nadert, verdwynt hy onder het water, uilgenomen het uiteindo der schouw, en een kleine gekurrasseerde schuilplaets, bestemd voor den officier die de manoeuver moet leiden. De lorpedobool vacri, onder het water, nog met eene snelheid van 10 kilometers per uerop 200 slappen afstand wordt een projekliel geworpen, dat zestien voel lengte heeft, en met dynamiet geladen is. Het projekliel, uitgeworpen by middel van samen geperste lucht en met eeno snelheid van meer dan dertig kilometers per uer, treft, op zes of acht voet onder water, het vyandelyk schip, dal onvermydelyk verloren is en oogenblikkelvk in dc lucht springt. Holloway's Pillen. Macg en slechte Spysvertering. De macg voorziet elk orgaeu, an zyn stoiïelyk onderhoud. Indien \an streek is, kvvynt het geheele lichacni, maer hoe sterk vok aengetast zal hare veerkracht altyd kunnen hersteld worden door deze onwederstaenbare Pillen. Galziekte, slechte spysvertering, leverkwalen, en alle ongemakken der maeg kunnen gemakketyk genezen worden dour het gebruik \an Holloway's Piilen. Duizenden bevestigen deze verzekering, en geen lyder, die ze ooit beproefd heeft zal er de buitengewone werking van ontkennen. In eik geval van maeg kwalen, van af de geringste dyspepsia of slechte spysvertering tot aen den vcrschrikkelykcn kanker van al de gewone misselykheid tot aen liet breken als gevolg van eene zwerende maeg, geven deze Pillen onmiddelyk verzachting, iu het algemeen genezing.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2