ken, is liet noodig overal het volgend model van testament te verspreiden. Dit model moet in drydubbel afschrift opgesteld en door den testamentmaker onderteekend worden. Ik ondergeleekende (nacm, voornamen, woonplaets) wil zonder eenige godsdienstige plechtigheid begraven worden, Myne ovcrblyl- sels zullen van myn sterfhuis naer het ge meentekerkhof gedragen worden. Er zal ter gelegenheid myner dood geene mis gezongen ol' gelezen worden, er zullen geene openbare gebeden plaets hebben en, indien myne be- graefplaets door eenig gedenkteeken moest aengeduid worden, zal dit geen godsdienstig karakter mogen hebben. Wetende aen welke plagingeu de sterven den dikwyls blootgesteld zyn, wil ik dat het geen hierboven staet, stiptelyk uitgevoerd worde, dan zelfs als men zoude beweren dal ik hetzelve in myne laetste oogenblikken door woorden ol teokens zoude teruggetrokken heb ben ik plaets het onder de bescherming van art. 1053 van het burgerlyk wetboek en ik beveel het aen de zorg en de eerlykheid van Mynheer N. (naem, voornaem, bedryf, woon plaets) en van Mynheer N... (id) die ik tot dit einde gezamentlyk en afzonderlyk myne testa men tuilvoerders benoem en aen ieder van welken ik een afschrift van dit tegenwoordig testament overgeef, met verzoek van des noods mynen wil door tusschenkornst van het ge recht te doen eerbiedigen. (Datum in volle letters.) Handteeken. Het hart springt van verontwaerdiging gaet de Uuafhankelyke voort, by het lezen van zulke gruwelykheden. Indien een ongelukkige ge hoor geelt aen de raedgevingen van de Jonge liberale wacht, dan zullen na zyn afsterven, twee geuzen zich van zyn Ijk meester komen maken en aen vader en moeder zeggen Die doode hoort ons toe. Gy hebt hier niels meer te zeggen. Wy willen uw kind begraven zon der gebeden en zonder priester Leopold I zegde dat de vrydenkers niet hunne zoogezeg de burgerlyke begravenissen de wereld naer de barbaerschheid zouden terugbrengen. Die barbaerschheid wordt nu te Hasselt onder steund door eenen hoep goddelooze kwajon gens waervan eenigen nog hunne broek ver- slyten op de banken der school Wat denken van zulk eene jeugd En wat denken van de liberale belhamels die zich medeplichtig maken aen zulke walgclyke leerstelsels Onze geuzen trachten aen de eenvoudige menschen schyn- lieilig wys te maken dat zy geene vyanden zyn van den godsdienst. Men ziet ze nu aen het werk Zy bekennen zelf dal liberalismus en vrydenkery maer één is en dat hunne vry- denkery 'den mensch behandelt gelyk een on- redelyk dierM K1EZERSLYSTEN. Volgens art. 15 der wet van 1879, zullen de kiezerslysten, dees jaer, voorloopig vastgesteld worden* den l i October in plaets van 15 Augusti. Zy zullen aengeplakt worden van 15 lot 50 October en definitief gesloten worden op 5 November. De opmerkingen aen 't Schepenen-collegie, de aenneming van nationaliteit, en de delega- lien van den kiescyns door de moeders-wedu wen moeten dus uiterlyk den 2 November ge- daen worden. De reclamatien by de Bestendige Deputatien moeten uiterlyk den 25 November ter provin ciale gritfie ingediend worden. De Deputatie moet vóór 50 Januari 1880 over al de betwistingen uitspraek doen nogthans mag zy een besluit nemen die hel tydstip voor de uitspraek verlengt tot 1 Meert. Op dien datum mogende pariyen de zaken waerin de Deputatie geen uitspraek heeft gedaen recht streeks aen 't Beroepshof onderwerpen. De herziene lysten zullen tot de kiezingen konnen dienen op F Mei 1880. Xonversie der 4 12 p. h. De minister van financiën meldt dat geen titel der leenir.gen en schulden van den Staet aen 4 1/2 p. h. ter uilbetaling is aengchoden, gedurende het tydverloop van 23 juli lot 5 augusti, bepaeld by koninklyk besluit van 25 juli laetsieden. By gevolg zal de konversie dier schulden in 4 p. h. hare geheele uitwerking hebben te beginnen van 1 november 1878. Een later bericht zal den datum doen kennen van de aflevering der nieuwe titels. De liberale dagbladen kondigen aen dat de minister van openbaer onderwys, eene cirku- lair heeft uitgegeven, waerin hy de onderwy- zers bericht dat als zy vóór de vyf jaren heen gaen, die zy ter beschikking van den Staet moeten blyven, zy hel beloop der beurzen moeten teruggeven, die zy genoten hebben. Alzoo dwang om te blyven Hoe het zy, de cirkulair toont aen, dat de minister de overtuiging heelt dat de onder- wyzers in massa de gemeentescholen zullen verlaten. Wanorders te St-Nicolaes. St-Nicolacs, 5 augusti. Heden zend ik u de nadere byzonderheden, welke ik gisteren per telegram heb beloofd, bank aen de liberale bladen van Antwerpen en Brussel, zal de zaek van St-Nicolaes eenige opschudding hebben te weeg gebraciit, doch ik durf er aen twyfelcn of ook dc uitval dezer zack wel lot eer zal strekken aen de partv der honnèles yens. Ik oordeel hel voldoende u de feilen in al bunnen eenvoud, voor oogen te leg- gen. Eenige maenden geleden werd de genaemde \an Boxelaer, alsdan herbergier in hel Kruis op de groote Markt alhier, door den eigenaer der herberg gedwon gen dezelve te verlaten or hadden in die herberg op korten lyd twee vechtpartyen plaets gehad welke de oorzack wareD, waervoor Van Boxelaer zyne herberg verlaten moest, lly huerde alsdan een buis insgelyks op de groote Markt, rechtover bet Hotel du Miruir, op den hoek der Statiestrael, en hield er herberg en ta bakswinkeltje. Hot duerdc niet lang of de geburen lieten bittere klachten hooren over nachtelyk rumoer, welk in de nieuwe herberg van Van Boxelaer plaets gieep, en, tien dagen geleden werd er op nieuw bv van Boxe laer gevochten de policie moest cr lusscbcn komen eu proces-vcrbael opmaken, onder ander tegen een gokenden liberael dezer stad. Hel kollegie van burgemeester cn schepenen meende diimae! maetregelen te moeten nemen, cn er W6rd aen Van Boxelaer hevel gegeven voor eenigen tyd zyne herberg te sluiten ten 10 uren. In die maetregelen hebben eenige liberale kopstuk ken en lawacier6 de gelegenheid willen zoeken, om wanorders te stichten en de policie machteloos te maken. Van Boxelaer weigerde, ten 10 ure zyne her berg tc sluiten woensdag en donderdag avond moest de policie cr binnen dringen en dc aenwezigo perso nen aen de deur zeilen. In dc herberg bevonden zich meest werklieden doch tusschen die werklie.dcn bemerkte men tevens eenige kopstukken van de libe rale party onzer stad. Woensdag en donderdag avond echter hadden geene wanorders plaets de herberg Van Boxelaer werd ontruimd, en de nieuwsgierigen, welke zich op de Groote-Markl bevonden, bleven sul. Doch vry- dag avond, toen de policie opnieuw ten 10 ure de genoemde herberg wilde doen ontruimen, werd zy door eenige liberalen beleedigd en uitgejouwd, en vond zv reeds grooleren tegenstand dan de voorgaen- de avonden. Tot nu toe hadden echter geen cr.istige wanorders plaets gehad, doch men moest veronder stellen dal er een komploi gemaekl was. en dal de liberalen van St-Nikolaes een gevoebgen slag wilden brengen aen het gezag der policie. Zaterdag morgend nam M. de burgemeester van Namen dan ook de noodige maetregelen om den be- ginnenden opstand te dempen lly deed een oproep aen de vreedzame bevolking van de stad. haer ver zoekende zich 's avonds niet naer de Groote-Markl te begeven, ten einde door eene onlydige nieuwsgie righeid, de wanorders niet grooler tc maken. Tevens verwittigde by dc oproermakers dat alle samenscho lingen streng verboden waren, en dal hy des noods met geweld, de wanorders zou beieiicclen. 's Avonds ten 10 ure, bevonden zich niettemin on geveer 2000 personen op de Groote-Markl. Men had alles gedaen wat mogelyk was om de vrienden byeen te roepen, cn, toen de policie acnkwam (om de her berg van Van Boxelaer ten 10 ure te doen sluiten,) werd zy opnieuw beleedigd en uitgejouwd Ondanks de beloften welke Van Boxelaer, naer men my verze kert, 's morgends aen het Schepenkollcgie had ge daen, was zyne herberg nog open gebleven doch de policie gelukte er in, zonder veel moeite, dc aan wezigen builen tc krygen. Toen begon er een ander spel De personen, welke zich talryk op de Groote Markt en by den ingang der Statiestrael bevonden, begonnen op nieuw en heviger dan tc voren, de policie te bclcedigen, en cr was een oogenblik dal men mocht vreezen of er niet zeer ern stige wanorders zouden hebben plaets gegrepen. Maer M. de burgemeester waekte en toen de oproer makers meenden slechts de policie te vinden, vonden zy den burgemeester SI Van Namen in porsoon deze ziende welke wending men aen de zaek wilde geven, liet onnnddclyk de biigadeder gendarmerie verwit tigen vyf gendarmen tc peerd en twee te voet inlusscben lyd begaf by zich naer 't Hotel du Miroir vvaer de liberalen zich in groot getal hadden begeven en wacr uil alle vensters onophoudclyk werd ge schreeuwd cn gebuild tegen de policie. De deur van hel hotel was gesloten cn M. de burgemeester, na vruchteloos in naem der wet te hebben bevolen dal men zou geopend hebben, gaf bevel, met geweld binnen te dringen. Men heeft my verteld dot hel onmogelyk ware een gedacht te geven van den schrik, welke zich van de liberalen meester maektc, toen zy M de burgemees ter zagen versehynen, vergezeld door de gewapende machi. M. Van Namen gal' bevc! aen den baes, zyne herberg onmiddelyk te doen sluiten, deed de perso nen, welke zich beneden bevonden, de herberg ver laten, en begaf zich naer de eerste verdieping, waer hy aen de talryke liberalen, welke zich aldaer in vry- lieid waenden, om tc schreeuwen cn de wanordors op te hitsen, deed verstaen dat zy zich onmiddelyk moesten verwyderen. Men poogde wel eenige ver schooningen in tc brengen, doch de overhand bleef aen de policie. lnlusschenlyd had M. Van Namen acn dc gendar men bevel gegeven, de Groole-Markt te doen ontrui men onnoodig hierby te voegen dal de schreewers zich spoedig uit de voeten maektcn, toen zy dc vast beradenheid bemerkten van den burgemeester cn de gendarmerie op hen zagen afkomen. Alhoewel de tegenstand tegen de policie zeer dui- dclyk was, had men op zaterdag avond, uil toege vendheid, nog geene aenhoudingen gedaen want men hoorde dat de wanorders algemeen werden af gekeurd en dat veel liberalen zeiven de houding laeklen van de mannen hunner party, welke zich in die zaek hadden gemengd. M de burgemeester ver stond echter dat cr een einde moest komen aen den toestand, cn zondag besloot hy de strengste maelrc- gelen le nemen men verzekert my ten stelligste dat die maetregelen werden goedgekeurd en dringend aengepiczen door M. den prokureur des konings te Dendermoride, welke zich zaterdag alhier voor eene andere zaek bevond, en dien men zondag avond ins- gelvks in onze stad beeft gezien. lii alle deftige vergaderingen, welke zondag plaets hadden, werden vermaningen loegesluerd aen dc aenwezigen, om hen le verzoeken zich gedurende den avond van dc markt verwyderd te houden. Het deftig gedeelte van de bevolking was dan ook, even als de vorige avonden, afwezig. Reeds zaterdag hadM.de burgemeester de her bergiers van de Groote-Markl en den omtrek verzocht, hunne berbereen le sluiten ten ld ure, en allen had den bet verzoek van M. Van Namen bereidwillig na geleefd. Zondag avond ten 9 Ili ure was de herberg Van Boxelaer reeds gesloten doch ceno aenzienlvke me nigte zichlbaer aeugeleid en geëxploiteerd door eeni ge belhamels, bevond zich, ondanks liet verbod van M. den burgemeester, op de Groote-Markl, en toen de policie zich naei de iierberg Van Boxelaer begaf, "ten einde te bestatigen dal zy wel dcgclyk gesloten was, werd zy beleedigd en uitgejouwd. Dc menigte werd verzocht uiteen te gaen doch men weigerde en antwoordde met uitjouwingen en beleedigendc krclcn een oproermaker, die men op heelerdacd van tegenstand had betrapt, werd acngehoudon op den boek van den Miroir, een tweede persoon, die poogde den eerste uit dc banden der policie te halen, werd insgelyks gevat. Op dil oogenblik kwam de menigte dreigend voor uil, er. men vreesde dat de policie in dees geval zou overrompeld worden. Deze echter ging moedig voor uit met bare gevangenen en bracht ze, omringd door de dreigende menigte, naer don amigo. De menigte hield zicg op eenige stappen afstand van het policie- bureel, allyd dreigenderen onophoudclyk belcedi- gende kreten uitbrengende. Onmiddelyk liet M. de burgemeester den luitenant der gendarmerie verwit tigen, welke zich aen hel hoofd van een twintigtal gendarmen te peerd, en twaelf te voet in de kazerne bevond.' Immers, zondag morgend had M. Van Namen bericht gezonden aen den luitenant der gendarmerie tc Dcndermonde, en hem verzocht zich met eenige mannen tegen den avoud le St-Nikolacs te bevinden. Toen de gendarmerie aengekomen was, deed M. de burgemeester dc gebruikelyke sommatien, cn daer de menigte weigerde uiteen te gaen, gaf hy bevel te chargecren. De gendarmen te peerd reden, doch zoo voorzichtig mogelvk, onder bevel van den luitenant op dc menigte toe, en dreven ze uiteen lerwyl de gendarmen tc voet en de policie overgingen tot de aenhouding van de voornaemsle oproermakers.Twin tig mannen werden nog aengebouden en in de ge vangenis opgesloten Ten twaelf uro was de rust hersteld. Als eene morkwaerdige byzonderlieid dient aenge- hacld te worden, dat hocgenaemd niemand de minste wonde of kneuzing heeft bekomen. Wat de menoltcn betreft, waervan de Opinion van Antwerpen spreekt, hel liberael blad beeft zich laten in dwaling brer.gen door de gebruiken van de Anlwerpsche geuzenpoli- cie dergelykc gebruiken zyn hier onbekend, en, ofschoon men pogingen aenwenddo om de gevange nen te verlossen, is onze policie erin gelukt dezelve te houdenzonder nienotlen. Maendag avond was alles gedaen. Van Boxelaer zelf heeft zyne herberg op lyd gesloten, cn tusschen parenthesis zy gezegd, dat, indien hy zoo gehandeld had in den beginne, de wanorders niet zouden heb ben plaets gehad, of ten minste zou men eene andere gelegenheid hebben moeten zoeken. Eenige nieuws gierigen bevonden zich maendag avond nog op de markt, doch M. de burgemeester liet weldra de her bergiers verwittigen, dat zy hunne berbergen moch ten openen en verkoopen als te voren. Ziedaer een nauwkeurig verhael van hot gebeurde; ik heb my gehouden aen de feiten, cn lacl aen u, Mynhccrdo hoofdredakteur, do zorg dncruit de ge volgtrekkingen te halen. Enkel zal ik erby voegen, dat men bier algemeen lof spreekt van M Van Na men. den achtbaren burgemeester, die ongelwyleld hel komploi heeft doen mislukken van onzen kom- missaris van policie, die getoond heeft dal hy leene- mael op de hoogte is zyner bedieningen, cn ook van den luitenant der gendarmerie van Dendcrmonde, die zondag avond veel heeft bygedragen om de orde le herstellen. Overal beeft men M. Van Namen op dc eerste plaets gevonden cn, men bacil bier in de stad de woorden aen van een kopstuk der liberale party, die zou ge zegd hebben Het is de burgemeester die alles heelt doen mislukken. Aenvcerd, Mynheer do hoofdredakteur, enz. KONINKLYKE BESLUITEN. By Koninklyk besluit van 1 augusti, zyn be noemd Tot raedsheer by het beroepshof van Gent, in vervanging van M. Lelièvre, ontslaggever, M. E. F. A. Van der Haeghen, prokureur des konings aldaer. Tot prokureur des konings by do rechtbank van eersten aenleg te Kortryk M. F. A. lloels, prokureur des konings te Audenaerde. Tot prokureur des konings, te Audeuaerde, M. H. J. C. M. Van Macle, substituet van den prokureur des konings le Brugge. PRYSDEELINGEN. In Y St-Lievens-Pensionnaet, Keizer- lyke Plaets, te Aelst, Dynsdag \1 Augusli, om 9 uren fix voormiddag. In 't Collegie der EE. PP. Jezuïeten, te Aelst, Woensdag 15 Augusti, om 9 uren voormiddag. In 't Gesticht van den H. Aloïsius van Gonzagua, te Gyseghem, Woensdag 15 Augusli, om 9 uren voormiddag. ïn 't Klein Seminarie, te St-Nicolaes, Woensdag 15 Augusti, om 9 uren voormiddag. In 't St-Jozefs-Gesticht, te St-Nicolaes, Woendag 13 Augustiom 2 uren namiddag. In 't Collegie van de H. CathariDa, te Geeraerdsbergen, Woensdag 15 Augusli, om 9 1/2 uren voormiddag. Woensdag 11. is de conventie gesloten tus schen ons Stedelyk Bcstuer en den heer Van Aerscliot, oudste, Namenschestraet te Leuven, voor het hergieten der gebroken of gesmolten klokken van onzen beiaerd. De 20 klokken moeten hergoten en afgele verd zyn vóór 1 Mei 1880, op pene van fr. 20 boete voor iederen dag latere aflevering. De gebroken en gesmolten klokken zyn reeds naer Leuven gestuerd. Deze conventie moet natuerlyk aen de goed keuring van den Gemeeriteraed onderworpen worden, doch dit zal kortelings gebeuren. Alles lact dus verhopen dat onze beiaerd met onze kermis van toekomende jaer op nieuw zyne blyde aceoorden over onze stad zal heen zen den. Stad Aelst. Vergadering der lieeren Leden van den catholyken Schoolpenning, op Maendag 11 Augusli, om 9 uren 's avonds stipt, ter estaminet De Borze van Amster dam, groote merkt. —In de haven van Gent is dezer dagen,binnen gevaren komende van Bordeaux het schip Her- i mannus Wicher, kapitein Waslander, met eene volle lading wynen voor rekening van hel huis J. Moyersoen-Van den Hesde, te Aelst. Morgen Zondag 10 Augusti zal eene groote meeting plaets grypen te Erem- bodegem, om 5 uren 's namiddags. De heer Alfons Sifter, voorzitter van den gentscl'en catholyken schoolpenning, zal er het woord voeren, om te doen uitschynen het venyn van de nieuwe wet op hel lager onder wys en de arglistigheid en schynheiligheid der omzendbrieven van minister Van Humbeeck. Catholyke Schoolpenning. Op zondag 51 augusti aenstaende, zal, te Dender- monde, ter gelegenheid der inhuldiging van den piachtigen staudaerd, door de heereu de Ribaucourt, Senaleur en Leo De Bruyn, Burge meester dier stad geschonken, eene grootsche manifestatie van den Catholyke Schoolpenning plaets grypen. Al de maelschappycn van Dendermonde, verschillige muziekkorpsen van steden en om liggende gemeenten alsook de bezonderste maetschappyen van den catholyken school penning verzekeren hunne medewerking. De toetredingen moeten vóór 13 augusti be kend gemaekt worden. Eene prachtige errinneringsmedalie zal de deelnemende maetschappyen, van hare cartels of standaerds voorafgegaen, aengeboden wor den. Het is verblydend om zien hoe heiwerk der vrye catholyke scholen heel het land door, aenhangers vindt. Hier brengt men zynen penning aen, daer geeft men grond ginder geeft men gebouwen. Men schryft ons, dat er architekten, timmer- liê, metsers en voerliê zyn die een gedeelte van het werk, of soms geheel het werk aen het schoolgebouw, voor niet leveren. Zieldaer een bewys dat er nog verkleefdheid, dat er nog opoffering, dat er nog overtuiging in den catholyken Belg is Zieldaer een bewys dat hy nog is wat zyn voorgeslacht was: goed onderdaen, maer geen dwingelandy duldende Volgens de Gazette is er te Brussel dezer dagen schier een oproer uilgebersten, tusschen de huismoeders. De reden was te vinden in de overgroote pryzen, die men in de Halle voor de aerdap- pels vroeg. Gelukkigdatde liberalen tegenwoordig mees ter zyn, of ze maekten van die aerdappelkwes- tie zonder den minsten twylel eene politieke kwestie. Maendag was te Brussel het gerucht in omloop dat eene verschrikkelyke spoorweg ramp had plaets gehad op de linie van Brussel naer Nyvel. Uil de genomen inlichtingen blykt dat men het ongeval erg overdreven had zie hier wat er gebeurd was Twee reizigerstrei nen van 5" klas waren 's morgends uit de zui derstatie van Brussel vertrokken, de een 12 minuten na den andere. Aen den draei le Lin debeek is de tweede trein op den eerste geloo- pen, die zynen gang verstilde, men weet niet waerom. Gelukkig waren er geen reizigers in de trein alleen een freinwachter van den eersten trein heeft eene lichte wonde aen het hoofd bekomen. Zeven rytuigen werden ver- bryzeld en eene lokomolief erg beschadigd. Ten gevolge van dat ongeval is het verkeer op de baen gedurende ongeveer een uer moeten opgeschorst worden. Een bestuerlyk onderzoek is geopend. De nachten van maendag tot dynsdag zyn zeer gunstig voor de dieven. Vele personen hetzy uil hoofde de hitte, hetzy uit oorzaek van zwaerte in het hoofd, blyven in de open lucht op dc boulevards slapen, en geven alzoo zelfde gelegenheid aen de dieven, hen te be stelen. In den nacht van maendag tol dynsdag zyn dry personen, die op eene bank der boule vards te Brussel waren blyven slapen, van hunne horlogien berooid. Zondag ten 2 uren namiddag zal op den vvver van Ter-Kamerenbosyh le Brussel, het groote millitaire en muziekael feest plaets heb ben, ingericht door de officiers van liet garni zoen der hoofdstad, met de medewerking van het korps der pontonniers, ten voordeeie der overstroomden van de vallei der Senne. Eene brug, samengesteld uil booten en 530 nieters lang ioü meters meer dan de breedte der Schelde voor Antwerpen zal van den een tot den anderen oever gelegd worden. De koning en de koningin zullen die werkweer- dige manoeuvre by wonen. Ziehier de pryzen voor de verschillende voorbehoudene plaet- sen de rytuigen betalen 10 fr., de ruiters 5, en de voetgangers, volgens de plaelsen welke zy op het graspetk ol op de kanten bekleeden, 2 Ir. of 1 fr. Om de brug over te gaen achter het leger, zal men 50 ccntimen betalen. Graef Van der Meere, die in 1842, voor siaetsaenslag veroordeeld werd, vraegt zyne amnestie, als zynde nog dc eenige politieke banneling. Ons dunkt dat men dien man geen 57 jaren lang buiten de grenzen van Belgié had moeten houden, en dat er niet het minste ge- vaer bestaet hem onmiddellyk te laten terug- keeren. Sedert eenige dagen zyn op de markt te Brussel de pryzen der aerdappelen verdubbeld, ten gevolge van allerlei onrustwekkende ge ruchten door de spekulateurs verspreid. De aerdappelziekte is zoo algemeen niet als men zegt. Men leest in de Gazette van Kortryk Potje Magdeleene. De aloude feest van Poije Magdeleene is zondag met een aller schoonste weder begunstigd geweest en dui- zende en duizende menschen aengetrokken. Iedereen eu byzonderlyk de Catholyke School penning mag er zich van beloven. Eenige moe dige jonkheden van de Ryselsche wyk hadden die léeste willen wacmemen om een goed werk te verrichten. Een pinnepisse-kraem ge lyk men zegt, te Kortryk, was opgericht ge weest waer zy de pinnepisse (pain d'epices peperkoek) aen de liefhebbers ve.rkochten. Hetgeen meest aentrok had, was eeri smyt- kotje, (massacre des innocents,) waer er zeven moortelbroeders, waervan zes hooggezeteld en een diep begraven, omver le werpen waren. De helft van Kortryk heeft het genoegen gehad die zeven verwenschte kerels duizende malen te zien ommekeeren. Dit spel alleen heeft meer dan honderd frank zuivere winst opgebracht voor den Schoolpenning. Dezer dagen werd in de omstreken van Mechelen, een gevaerlyke landlooper, Fr. Cleyntens genaemd, aengebouden en naer de celgevangenis gebrachtCleyntensdie in 1875 als plaetsvervanger dienst had genomen in het leger, deserteerde weldra en is reeds verscheidene keeren voor desertie in liet kor- rekliehuis le Vilvoorde opgesloten geweest, doch hy verliet slechts de gevangenis om op nieuw te deserteeren. Hy leefde meest van af- truggelary en van de opbrengst der wildslroo- pery, waenaen hy zich overleverde. Alhoewel hy ieverig door de gendarmen werd opgezocht, wist hy langen lyd aen alle opzoekingen le ontsnappen. Den eenen nacht bracht hy door in eene hooimyt, den anderen nacht in eene schuersoms sliep hy in de ouderlyke wo ning. doch dit was gevaerlyk en gebeurde by gevolg slechts zeldzaem. Cleyntens beeft reeds een aental voroordeelingen by verstek onder- gaen, voor gewelddaden en wildstroopery. De kerel was zoo weinig bang, dat by eenige we ken geleden ter gelegenheid van mechelscbe kermis, te Mechelen naer het bal ging. Hy is aengebouden in hel huis van zyn oom, door een brigadier en een gendarm, in burgers- kleeding. Na getracht te hebben langs eene achterdeur te ontsnappen, viel hy in eene gracht en heeft zich daer zonder tegenstand laten gevangen nemen en binden. Ziehier eonige nadere byzonderheden over de werkstaking, welke dezer dagen was uilgebersten in de koolmyuen rond Bergen. Ongeveer duizend werklieden van den put n. 14, der myn Levant du Flenu, te Cuesmes, hadden opgehouden te werken, doch reeds op 2 augusti hadden een groot getal werkstakers hunnen arbeid hernomen. In den put n. 28 der myn Belle-et-Bonne te Jemappes hadden ongeveer 500 mynwerkers hunnen arbeid ge- st'aekt. Eergisteren hebben zy hun werk her nomen aen dezelfde voorwaerden als vroeger. Te Baissieux heeft slechts een begin van werk staking plaets gehad. Op dit oogenblik is de werkstaking op alle punten volkomen geëin digd. Zaterdag namiddag nam een elljarig kind een bad in de rivier Eau d'lleurete Marchienne. Eensklaps verdween de kleine onder het water en zou ongetwyfeld omgekomen zyn, zonder den moed en de zellopollëring van den genaem- den Alenis Roberfroid, die in de rivier sprong en er in gelukte den knaep vast te grypen.Deze vatte zyn redder om den hals en hield hem zoo sterk vast, dat M. Roberfroid genoodzaekt was te roepen Laet my los, gy verwurgt my. De moedige redder bracht den drenkeling tot aen den oever, doch op dit oogenblik begaven hem zyne krachten en hy verdween onder het water, terwyl hy uitriep Hulp 1 Ik ben ver loren Hy werd aenstonds uit het waler opgehaeld, doch le laet de moedige redder had zyne daed van zellopoffering met het leven betaeld. In den nacht van 3 tol 4 augusti heeft een verschrikkelyke storm gewoed in het kan ton Eghezée. Gedurende een uer werden ver schrikkelyke donderslagen gehoord, de lucht scheen geheel in vlam en vuer. Groote hagel- steenen zyn gevallen en hebber, in vele huizen de ruilen gebroken. Op zekere plaetsen zyn de velden totael verwoest de halmen der haver zyn gebroken en het loof der beeten is door den hagel geheel vernield. Verscheidene wei den langsheen de rivier Mehaigne zyn over stroomd. Een huis te Harlue is door den blik sem in brand gesteken en werd de prooi der vlammen. Middel om de paerden te bevrijden tegen den aenval der vliegen. Gedurende de heete dagen hebben de dieren en vooral de paerden soms veel te lyden van de vliegen, die hen met woede aenvallen. Ziehier een zoo eenvoudig als goedkoop middel om zich van deze lastige insecten te ontmaken. By middel van een penseel doet men in de oorholte een of twee druppels Cade-olie (eene stof, die niet het minste gevaer oplevert) iedere week herhaelt men deze bewerking en nooit zullen de vliegen tol by den kop van het aldus bevrydde dier naderen. Tien centiemen dezer olie zyn voldoende voor een jaergetyde. Voegen wy hierby dat men den buik en de neusgaten van het paerd in le wryven, men hetzelve geheel en al zou onnaekbaer maken voor vliegen. Waerlyk, de proef kost te weinig om ze niet eens te bewerkstellingen. Een nieuwe uitvinding op het gebied der leerlooiery zou. indien zy by voortduring prac- tisch mocht blyken te zyn, een belangryke om wenteling in dezen gewichtigen tak van nyver- heid te weeg brengen. Men stelt voor, dc looi stof geheel weg te laten en le vervangen door eene oplossing van zwavelzuer-vzer-oxyde. Volgens de uitkomsten van genomen proef nemingen, zyn de huiden, na twee of vier da gen in eene zoodanige oplossing gelegen te hebben, volkomen gelooid. FRANKRYK. Het stilzvvygcn dat door de rcpubliekaensehe dagbladen be- waerd wordt' over de herkiezing, als lid van den raunieipalen raed van Pans, van den konservateur M. Riant, verklaert genoeg, zegt l'Ordre, dat die keuze de ministers in dc grootste verlegenheid brengt. Wy kunnen zells verzekeren, zegt ge noemd blad. dat de president der republiek ernstig nadenkt cn begint te vragen, ol het kabinet zich niet op een slechten weg heeft begeven, in de kwestie der ondervvyswetten. Dit incident kan niet anders dan den invloed doen aengroeien, dien M. Jules Simon in het Elyseum geniet. Verscheidene dagbladen, zegt de bi feme, hebben gepoogd te doen geloovcn, dat de leerling, die dynsdag in de Sorbonne bekroond weid on Leve de Koning bad geroepen, tot bet Stanislaskollegie behoorde, een gesticht dat door geestc- lyken wordt bcstuerd. Die bewering was onjuist die leer ling, Doumic genaemd, behoort tot het wercldlyk lyceum- Fontanes, vvaer hy den eersten prys bekwam van lafynsche digsertatie in philosophic. Thans is bet dan ook bewezen, zegt de- Univers, dat in de universiteit ook personen zyn, die over M. Ferry evenzoo denken als de catholyken. Dit feit heeft voorzeker zyne weerde. Dc Univers zegt dat een zeker getal bonapartisten van het departement Lot en Garonne vcrklaerd hebben, prins Jerome niet te zullen aenveeiden als pretendent, en zich by de monar chisten aensluiten. In het gasthuis Saint-Louis te Parys, bevindt zich thans een schyndoodc. De man werd verleden zondag, omtrent 1 uer van den nacht, slapende gevonden op de Place de la Ittpuliliqiie en naer het bureel van policie gebracht. Ondanks alle toegediende zorgen kon men den ruaa niet tot het bewust- zyn terugroepen, en men heeft hem naer het gasthuis ge bracht, vvaer bevonden werd dat hy niet overleden was. Het hart klopte nog, doch zeer flauw, ile ademhaling is onmerk- baer. De lidmaten zyn niet styf, doch de spierbewegingen, en het gevoel zyn totael verdwenen. Eenige maonden geleden vestigde zich te Parys een Mevikaen, die een fortuin van niet minder dan 6 millioen be zat. De man maekte groot verteer en vierde den vollen teugel aen zyne begeerten, toen hv, ten gevolge van mislukte bcurs- operatien, ongeveer 1 millioen verloor. Ten einde zyn ge schokte fortuin weer op te bouwen, nam hy zynen toevlucht tot het speldoch daer hy te Parys geen aenzienlyke partyen genoeg kon vinden, begaf hy zich weldra naer Napels, alwaer hy, in eenige uren tyd, door het baecaratspeliot den bedelstaf vverd getracht. De ongelukkige, ten einde raed, besloot tc sterven, samen met een tooneclspcclster, welke hem van Pa rys had vergezeld. Den volgenden morgend vond men in het hotel, vvaer de Mexikaen was afgestapt, twee lyken en een brief van de tooneelspeelster, waerin deze laetste aen een barer vriendinnen meldde, dat zy en de Mexikaen by middel van vergift een einde aen hun leven wilde stellen. Wereldlijke Onderwijzers. Wy lezen in het Journal de VOise Ziehier de byzonderheden van eene moord, welke in de gemeente Labaule eene onbcschryflyke opschudding heeft te weeg gebraciit Op vrydag 27 juli, omtrent 7 uren 's avonds, begaf zieh de genaemde Demay, oud 22 jaren, onderwyzer tc Lataule, naer een veld, vvaer hy de genaemde Rosa Delarue, oud 18 jaren, moest ontmoeten. Hy naderde liet meisje en loste van dichlby een revolver schot op haer de ongelukkige werd getroffen aen de linker kant der borst, in de richting van het harttwee uren later was zy reeds overleden. Op het gerucht van het schot, kwamen de vader der onge lukkige en dc niair ter plaetse gesneld doch het was tc lact de moordenaer had reeds dc vlucht genomen. Het is eerst gedurende den nacht, dat hy zich in de gen darmerie kwam gevangen geven. Demay beweert dat hy onv rywillig de moord heeft gepleegd, doch ei blyft te weten, indien het gerecht Demay van de mis- daed ontslaet, of M.Jules Ferry wel zal te vreden zyn van dien vvcrcldlyken onderwyzer, die dc deugd seculariseert, door de meisjes te omhelzen, langs den openbaren weg en den revolver in de vuist. De radikael bladen hebben gezwegen, doch hoe veel ge rucht zouden zy niet hebben gemaekt, indien men Demay, hoe weinig ook, van kleiikalismus had kunnen verdenken. (Univers.) De examen, welke tc Parys hebben plaets gehad voor het bekomen van certificaten van goede studii'n, hebben de volgende uilslagen opgeleverdde leerlingen der 99 wereld- lykc stadsscholen hebben 871 cerlitikateii verkregen, in mid- delmaet 8.80 per schoolde leerlingen der 48 stadsscholen, bestuerd door de broeders, hebben 621 certitikaten bekomen, in middelmact 15 per school. De leerlingen der broeders zyn in evenredigheid minder talryk, dan die der wcreldlyke scho len. DUITSCIILAND. Terwyl sedert eenigen tyd verschillende tydingen en depe- chen meestal voortkomende van de agencic Havas, cn dus door ons ook telkens onder alle voorbchouding meégedeeld de meest uiteenloopcnde berichten meedeelden, betreffende de verhouding van het pruisisch goevernement met het Vati- kacn, bew eert heden de officieuse Provinciale Correspondenz dat al het overgeseinde uit Rome onwaer zou zyn, en enkel in de wereld gezonden om sensatie te maken. Eene byzondere depeche uit Bcrlyn aen het Rollerdamsch Nieuwsblad gezon den, schynt bovenstaende logenstraffing te willen bevestigen. Die korrespondent zegt namelyk dat de duitsche gezant te Rome, nog verleden vrydag aer» Mgr Ledochowski eene dag- veerding heeft gezonden om voor de pruisisehe rechtbank te versehynen. Wy waerborgen echter deze logenstraffing even min als wy instonden voor de echtheid der vroegere tydingen, die, volgens dc Provinciale Correspondenz beweert, zoo verre Dczyden de waerheid zouden zyn, dat zy aen eene vry- willige mystifikatie zouden doen denken. Hollowaij's ZaK. Zweren en scheurbuik uitbarstingen van den slimsten aerd, en waertoe alle soorten van zooge- naemd o gevestigde middelen tc vergeefs beproefd zyn, zyn door en door genezen, en in een ongclooflyken korten tyd door Holloway's doordringende en beelende Zalf. De pleisters die in het algemeen gebruikt worden zyn voor het grootste ge deelte verzachtende middelen, maer deze onovertreflelykc Zalf spoort de bron van liet kwaed op, verdryft de geheime smet stof en doet dc kivael voor altyd verdwyucn. In gewone geval len moet de Zalf liksch op dc aengedane gedeelten gewreven worden, maer indien deze voor die behandeling le zwak of zeer ontstoken zyn, moeten zy er tweemael per dag zacht mede ingesmeerd worden. De meest verouderde uitwendige kwael zal voor deze Zalf verdwvnen indien men met gemelde behandeling eenigen lyd voortgaet. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgalic en zonder kosten, door de smakelykc gczondheidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Derlig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den mocilyken eetlust, slechte spysverteringen, maegontstekingeu, de gal, de winden." de zuerheid, het slym, de braek- lust, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al do wanorders veroorzaekl, door borstontste king, keel, ademslcm, luchtpypon-, blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en hel bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graef Plus-^ kow en de markiezin Bróhan, MM. de professors Cédé, Wurzor, Doktors Campbell, Shorland, Ure, gunelstein, enz., enz., waervan uittreksel.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2