f»vjS Woensdag 15 dezer maend had de prysuit- reiking plaets in 't Gesticht van den H. Aloi- sius van Gonzagua te Gyseghem. Eene talryke geestelykheid der parochie en omliggende alsook een deftig en uitgelezen publiek woonde de plechtigheid by. Een tooneelstukje L'Education au village zeer wel gekozen voor de huidige tydsomstan- digheden, werd op eene onberispelyke wyze, voorgedragen. Men bemerkte vooral de zuivere en welluidende uitspraek, de deftige en ongc- dwongene houding en gebaren der jonge kunstredenaers. Eenige wei uitgevoerde mu ziekstukken voor fanfaren en gezangen werden met geestdrift toegejuichd. Doch wat de geest driftige toejuichingen deden verdubbelen, wa ren de gymnastische oefeningen door de jong ste leerlingen uitgevoerd. Wy zeggen het hier rond uit de heeren Di rector en verdere professors mogen te recht fier zyn op den schitterenden uitslag, dien zy aen hun wys beleid en iever alleen te danken hebben. Wy wenschen hen uit den grond des herten geluk, en wy zyn verzekerd, dat wy die gelukwensching altyd zullen mogen vernieu wen daer wy de overtuiging hebben dut de heeren Director Van Impe en zyne professors geene moeite zullen sparen, om later 't geluk, de goede christelyke opvoeding en 't onderwys hunner leerlingen lot meerdere eere Gods en des Vaderlands te verzekeren. Plaetsgebrek laet ons niet toe, een verslag mede te deelen over de letterkundige en muzi kale oefeningen welke, door de leerlingen van St. Lievens-Gesticht, alhier, onder 't bestier van de E. E. Broeders der christelyke leering ter gelegenheid van de afkondiging der pryzeh werden voorgedragen. Wy laten hier de namen volgen der leerlin gen, welke de eerste pryzen van uitmuntend heid hebben behaeld In Rethorica M. Emiel Van Renterghem van Aelst in Poësis, M. Polydoor De Bruycker van Aeltre \noc klas, M. AlfonsVanden Bossche van Opdorp in 4C klas, M. Alfricd Van Cauwen- berghe van Schelderode in 5'' klas, M. Joost Holman van Herdersem in 6°klas, M. Joost Holman van Lebbeke in 7C klas, M. Jozef Franck van Wommelghem, en in 8° klas, M. Petrus De Gieter van Eyscringen. De liberalen roepen gedurig van op de daken dat zy, en zy alleen, de voorstaenders zyr. der vryheid en verdraegzaemheid. Vryheid voor alles en in alles, is onze leus, roepen zy uit. De ondervinding leert dat die zonderlinge voorstaenders der vryheid voor allen en in alles, integendeel de haetdragendste vyanden der vryheid, de lafste dwinglanden zyn. Duizenden voorbeelden die dit ontegenspre- kelyk bewyzen, zouden wy kunnen aenhalen want er gaet byna geen dag voorby dat er geene vryheidsmoord door de liberhatery ge pleegd wordt. 't Verbond van zondag II, bewyst wellicht voor de honderste macl, dat de liberale leus Vryheid voor allen en in alles logenachtig en bedrieglyk is. En inderdaed, het liberael orgaentje schryft, dat de liberale fabrikanten en alwie familieva ders in zynen dienst lieeft, van bun werkvolk en van hunne dienstboden moeten eisclien dat zy hunne kinderen naer de Stadsscholen zenden. Schoone vryheid voor allen en in alles voor- waer, wanneer men den armen catholyken werkman of dienstbode praemt en dwingt zyne kinderen, tegen zyne overtuiging, in stryd met zyn geweten, naer de goddelooze scholen te zenden die hy uit al de krachten zyner ziel ver sloot en verfoeit.... Onze arme eatholyke werklieden, onze mede burgers, gaen dus door de liberale fabrikan ten. nyveraers en neeringdoenders gedwon gen worden hunne kinderen naer de godde looze Staelssoholen te zenden, en indien zy hiel willen gehoorzamen, 't is te zeggen, in dien zy de stem van hun geweten, welke hen gebiedt hunne kinderen christelyk te laten op voeden, niet kunnen verdooven, zullen zy hun werk en bygevolg hun brood ontnomen wor den. De liberhatery onzer stad moet wel over tuigd zyn dat onze arme medeburgers, aen de stem huns geweien zullen gehoor geven en, hunne kinderen uit de goddelooze Staetsscho- len verwyderd houden dan dat men dreigt hen door hongersnood en gebrek tot de liberale rede te brengen. Weldra zal het dus in de liberale (abrieken klinken Uwe kinderen naer de goddelooze Stadsschool of uw werk kwyl, en dan honger en gebrek lyden En dat noemt men de vryheid voor allen en in allesO die laffe haetvolle liberale dwing landen Doch wy hebben de overtuiging dat de groote meerderheid onzer werklieden, welke God lol, aen 't H. Geloof hunner voorvaderen zyn getrouw gebleven, zich door den liberalen dwang niet zullen laten geleiden, en, dat zy liever hun werk zullen verliezen en ontbeering lyden, dan de schoone zielen hunner kinderen in de helsche klauwen van een onderwys zon der God en zonder christelyke zedeleer te wer pen. Neen, zy zullen haer niet hebben de schoone zielen hunner kinderen, want geraken zy hier hun werk kwyl, ginter bekomen zy ander, daer een christene werkman, tot zelfs by de woedendste geuzen, hoog geschat en geprezen wordt. Wal ons betreft wy zullen eene oog in 't zyl houden, en alle geval van liberalen dwang, al- kondigen om de volksverachting op de lolle- raers van 't geweten onzer arme werklieden en medeburgers neêr te trekken. Men onthoude hel 't Verbond schetst de Stadsscholen ingericht naer de goddelooze wet van 1879, zoodanig godsdienstig, zoo zuiver en zoo godvruchtig af, dat men zou zeggen dat er daer niets an ders schynt te zullen gekweekt worden dan paterkens en nonnekens.... Maer ongelukkiglyk heelt de kVrl/ondA-knoeier al 't masker en de mantel van Satan aen te trekken, vergeten malgré al zyn zorg, van de hoornen en de klauwen van den boozen geest te verduiken. Antwoorden op den vuilen zeever en de smeerige vertelselkens willen weerleggen van 't Verbond zou, onzes inziens, roozen zyn voor de verkens gestrooid. Dacrom zullen wy die vuile kwispel zich voortaen in zyne vuiligheid laten wentelen en onze medeburgers eeniglyk het spreukje erinneren Als de vos de passie preekt, Doerkens, wacht uw ganzen STERFGEVAL. M. Schollaert, afgeveerdigde van Leuven, is dynsdag aen eene geraektheid overleden, op zyn landgoed te Vorst, in de Kempen. Frans Josef Schollaert was te Antwerpen geboren, den 15 december 1817. De ter aerde bestelling heeft te Vorst plaets gehad, donderdag ten 10 1/2 ure. Dynsdag 19 dezer zal de plechtige lykdienst plaets hebben in de kerk van O.-L.-Vrouw-der-Preekheeren te Leuven. WETTELYKE BESLUITEN. By Koninklyk besluit van 11 augusli wordt het errinneringskruis van 1830 verleend aen heer den Edward Eeman, zoulzieder te Aelst. By Koninklyk besluit van 10 augusli wordt de heer L. Van der Schucren, scliepene dei- stad Ninove benoemd, in vervanging van M. Van Vreckhem J. ontslaggever. RECI1TERLYKE KRONYK. Zaek-Van Ilamme.Zooals wy gisteren geineld hebben heeft de prokureur-generael by het beroepshof van Brussel zich in kassatie voorzien tegen het arrest van niet vervolging, door de kamer van inbeschuldigingstelling uitgesproken ten voordeele van G. Van Ilamme in de zaek der plakkaerten. Dit arrest zegt dat de leiten, waervoor Van Hamme beschuldigd wordt, niet vallen onder de toepassing der wet. Het hof van kassatie zal zich spoedig met de voorziening van den prokureur-generael bezig houden. Heden donderdag moet Van Hamme verschy- nen voor de korrektioneele rechtbank van Brussel, om zich te verantwoorden over de be schuldiging van slageu en kwetsuren, toege bracht aen den genaemden Van Eyck. Erembodegem, 14 Augusli 1879. Mijnheer de hoofdopsteller van den Denderbode, Verleden zondag is voor onze gemeente en voor de groote zaak van het katholieke onder wijs een allergelukkigste dag geweest. De plechtige begankenis tot de kapel vanO.- L.-V.-ter-Muren, had reeds van 's morgens vroeg, eene ontelbare menigte bedevaarders naar Erembodegem getrokken, waaronder een getal inwooners van Belgie's hoofdstad, opge leid door den Eerw. Heer Adriaensens, onder pastor van St-Jans-Molenbeeck. Die verdienst- ryke heer, welke voorzeker op den eersten rang komt der vlaamsche predikanten, heeft in de Hoogmis een allerschoonste sermoon ge daan, over de noodzakelijkheid der christelijke opvoeding van de kinderen, dat op de aan hoorders den meesten indruk gemaakt heeft. 's Namiddags, heeft de meeting plaats ge had dien gij in uw geërd blad hebt willen aan kondigen. De toeloop was zoo groot, dat wij ons genoodzaakt gevonden hebben, op den schoolkoer van het klooster eene plaats te zoe ken. Daar, in de opene lucht, hebben de acht bare heeren Allons Siffer en Adriaensens. beurtelings het woord gevoerd en twee uren lang hebben zij, op de schitterendste wijze de nieuwe schoolwel, in alle hare ledematen, on verbiddelijk gegeeseld.en de minisierieele om zendbrieven van al hunne arglistigheid en schijnheiligheid teeneinaal ontmaskerd. Bij het sluiten hebben onze jeugdige leden van den Katholieken Schoolpenning, die met eenen onvermoeibaren iever, den ganschen dag, bij de pelgrims almoesen hadden ingeza meld, eene laatste omhaling gedaan die zeer overvloedig geweest is. X. De Processie van O. L. V. Hemelvaeil, door een gunstig weder begunstigd, heeft vrydag haren gewoonlyken ommegang bewandeld. Onnoodig te zeggen dat onze Processie aller luisterryk was en in de beste orde is afgeloopen. Het Allerheiligste werd beurtelings gedragen door de EE. HH. De Blieck Pastor-Deken, Vyt, Pastor van St. Jozef en Simons, onderpastor. Onze Stedelyke Overheid, Burgemeester en Schepenen aen 't hoofd, en eene talryke bid dende menigte volgden het H. Sacrament. Ons vrywillig Pompierskorps nam voor de eerste mael deel aen de Processie en elkeen bewonderde niet alleen de fraeie tuniek maer ook de echte militaire houding van dit keur korps. Eenige persoonen toebehoorende aen een der catholykste familiën onzer stad, hebben zich vereenigd on» des zondagsavonds met de kaert te spelen ten profyte van den Catholyken Schoolpenning alhier. Zondag 11. wierden vier spelen gespeeld welke eene som van Ir. 7,95 opbrachten. De heer schatbewaerder van den Catholyken Schoolpenning heeft ontvangen Gift van één naemlooze, fr. 8,00 fr. 1,00 N. B.De persoonen welke begeeren hunnen penning aen dit catholyk beschavend werk te jonnen.worden verzocht hem te laten geworden aen den heer Leo Vanden Hende, schatbe waerder. Vrydag 11. O. L. Vrouw Hemelvaert, om trent 6 uren namiddag zyn te Denderleeuw, wyk Huisseghem, zes wooningen de prooi der vlammen geworden. Nadere inlichtingen ont breken ons. Mevrouw Limpens-D'Hondt en hare kin deren hebben een ruim gebouw ter beschik king van den eerw. heer pastoor van Oorde- gem gesteld. De zalen zyn uitmuntend geschikt voor de inrichting der eatholyke scholen.Reeds sedert twee jaren bezit men aldaer eene be- waerschool, bestuerd door de zusters van St- Vincentius-a Paulo.van het klooster van Waer- schoot. Dus is daer het onderwys reeds volle dig en alles zal tegen October aenstaende ge reed zyn. Wy lezen in den Echo du Parlement De socialist Johan Most, gewezen afgeveerdigde by den duitschen Reichstag, thans te Londen verblyvende, is zaterdag avond te Brussel aen- gekomen met het inzicht in België eene reeks voordrachten te geven. Daer het goevernement het verblvf van den vreemdeling in België niet had toegelaten, heeft Most by zyne aenkomst een reispas ontvangen met het bevel onmidde- lyk het land te verlaten de policie heeft hem door hare agenten doen vergezellen tot aen den trein in bestemming voor Oostende,alwaer de plaetselyke policie voor zyn vertrek naer Londen gezorgd heeft. M. Van Humbeeck, die eene groote deser tie voorziet onder de schoolmeesters, dreigt hun de gelden terug te vragen die zy genoten hebben, indien zy vóór de vyf jaren het oftici- eel onderwys verlaten. Halt-lii, mynheer de minister Die kwestie is zoo gemakkelyk niet op te lossen als gy daer doet. Het konlrakt tusschen de schoolmeesters en den Staet werd gesloten, zooals in de Kamer reeds werd aengemcrkl, onder het regiem der wet van 1842, en niet onder het veranderd re giem van 1879. Iloe wilt gy de onderwyzers onderwerpen aen eene nieuwe wel, die gansch verschillend is van de oude liet is zeker M. de minister niet, die deze kwestie op zyn eigen houtje beslissen kan. M. Bara zet zyne vervolging legen de kerkfabrieken voort. By koninklyk besluit van 24 en 25 juli heeft hy weêr30 besluiten der bestendige deputatie van West-Vlaenderen en 12 der deputatie van Oost-Vlaenderen verbroken, omdat deze de budjetlen van zooveel kerkfabrieken hadden goedgekeurd, zonder voorbehoudingen, betref fende de jaergelyden, stichtingen van missen, enz. Zekere liberale pers is niet tevreden over de inmenging der justicie, in de kwestie van het baccarat-of hazardspel. En waerom zou men dal schandael niet be letten Is hel misschien omdat dit spel word ge speeld door ryke heeren, verkwistende zoons, gegarneerde afgeleelden en twylelachlige vrou wen Men verbiedt alle hazardspel aen het volk, het loto, anker en zon, dobbelsteenen en an derzins moet men dan niet met des te meer reden het baccarat verbieden, waerdoor gan- sche fortuinen geknakt worden Geen twee maten, geen twee gewichten. Wal men de werkman verbiedt, moet men den ryke niet toelaten. Hel militaire feest van zondag heeft on geveer 15,800 fr. opgebracht-de twee repeti ties in het Park en in den circus brachten te samen 3000 Ir. op. De totale opbrengst der leesten ten voordeele der overstroomden van de vallei der Senne beloopt dus 20,800 fr. Het militaire leest in Ter-Kamerenbosch, ten voordeele der overstroomden van de val lei der Senne, is uitmuntend gelukt. Meer dan 50,000 personen bevonden zich in het Bosch. Omtrent 3 uren kwamen de koning en de ko ningin aen en nam het feest een aenvang. De militaire beweging en het leggen der brug over het meer hebben de algemeene belangstelling opgewekt. Toen de brug gemaekt was, hebben het voetvolk, de artillerie en de ruilery over dezelve gedefileerd. Weinige toeschouwers hebben gebruik gemaekt van de gelegenheid, het leger over de brug te volgen, aen 50 cen tiemen per man. Na het de/He hebben de zan gers plaets genomen op de brug. en werden de verschillende stukken van hel koncert uit gevoerd. Eerst ten 7 uren was het leest geëin digd. De koning heeft maendag in het paleis te Brussel, in gehoor ontvangen, M. de Longé. den nieuwen eersten voorzitter van het hof van kassatie. M. de Longé heeft den grondwet- telyken eed afgelegd. De plechtige zitting van het hol van kassatie, voor de inhuldiging van den nieuwen voorzitter, heeft plaets gehad op dynsdag 12 augusli. Men weel dat de achtbare heer Voorzitter de Longé een geboren Aelste- naer is. Dynsdag heelt de inhuldiging plaets ge had van M. de Longé, als eerste voorzitter van het hof van kassatie. Het hol heeft daerna tot kamervoorzitter gekozen haren ouderdomsde ken M. Van den Peerenboom. M. Faider, pro kureur-generael, na de nieuwe voorzitters te hebben verwelkomd, heeft eene redevoering uitgesproken over de koninklyke onschend- baeriieid. Het getal zelfmoorden en pogingen tot zelfmoord neemt van dag tot dag te Brussel toe. Dynsdag avond is eene dry-en-vyltigjarige vrouw, uit hoofde van familiêverdriet, in de vaert van Charleroi gesprongen, doch werd gelukkig door eenige voorbygangers in tyds gered. Sedert eenige dagen worden de boulevards der hoofdstad, vooral de Boulevard d'Anvers, 's nachts onveilig gemaekt door kerels,die voor specialiteit hebben de horlogies der voorbygan gers te stelen.Zondag avond werd een jongeling van 18 jaer aengevallen door twee dier kwaed doeners, die hem op den grond wierpen en van zyn horlogie berooiden. Te rekenen van 14 dezer is het ministe rieel besluit van 18 October 1877 ingetrokken, waerdoor uit oorzake der veepest, de invoer en de transit van hel hoornvee en van scha pen, alsook van zekere koopwaren uit Oosten- ryk-Hongarië verboden werd. Ziehier eenige nadere byzonderheden be treffende de onlusten te Meenen Een oproer is den 11 dezer te Meenen uitge- bersten in het zoogezegd kwartier der barak ken, naby de Ryselschepoort, ter gelegen heid eener kwestie van aerdappelen. Een koopman zou gezegd hebben dat hy gedurende den winter gras zou te eten geven aen de werklieden. Dit gezegde bracht eene algemeene veront- weerdiging teweeg onder het werkvolk. De brigade gendarmen en de policie waren machteloos tegenover verscheidene duizende werklieden, die met steenen en pannen wier pen. De gendarmen tot het uiterste gedreven, schoten een man werd op den slag gedood en een zestienjarige knaep gekwetst. Deze is dynsdag morgend overleden. De burgemeester, die afwezig was, is om trent 9 uren in de stad aengekomen en heeft zich onmiddellyk ter plaetse begeven. Dank aen de genomen maetregelen is de orde eenig- zins hersteld. Het parket van Kortryk, maendag te Meenen aengekomen, is eerst dynsdag avond vertrok ken. De gendarmerie heeft zich dynsdag opnieuw naer de plaets van den oproer begeven. Men leest in 't Handelsblad van Antwerpen De diefstallen in onze stad, schynen geen einde te zullen nemen er gaet schier geen dag voorby zon der dat wy feiten meé te deeleu hebben, die waer- lyk zouden doen denken dat er te Antwerpen noch policie, noch eenige nachtwacht boslael. De stout moedigheid der dieven is ongehoord en de burgers vragen dun ook met schrik, indien het reeds, thans, te midden van den zomer, op die wyze toegaet wat het dan wol in den winter zal zyn. Verleden nacht was't de beurt bestolen te worden, acn M. Alexander Laruclle, slyler in sterke dranken, op den hoek der Wapperbrug en Oude Vaortslrael. Hel was reeds laet in den nacht, namelyk half vier in den morgend de duisternis was meest verdwenen en sommige werklieden, die vroeg aen bunnen ar beid moesten zyn. begaven zich reeds naer hun werk, toen de schildwacht, die in de Oude-Vaert- slraet aen bet arsenael dc wacht houdt, dry mannen zag slilblyven onder een venster van den likeurwin- kel van M. Laruellr. Hel venster was by middel eener blinde gesloten doch de bovenste ruilen waren onbedekt Een dier personen plaelsle zich tegen den muer, lerwyl een tweede op zyne schouders klom, eene der onbedekte ruilen met zeep besmeerde, die ruil met een doffen slag uitsloeg en vervolgens naer binnen kroop. Toen de man binnen was, hoorde de schildwacht dc scherven vallen van nog eene andere der bene denste ruilen, welke langs builen bedekt waren, en die door den dief, by het afdalen in den winkel gebroken werd. Terwyl de inbreker in den winkel werkzaam was, met het openbreken van een lessenaer, waerin Laruelc gewoonlyk de ontvangst gedurende den dag wegsloot, en met liet doen springen van liet slot der loogladcn, wandelde zyne medeplichtigen in de stracl weg en weer, waerscliynlyk om de wacht te houden. Toen gemelde operation gcdacn waren, stak de dief weer hel hoofd door de. gebroken venster ruit, kroop er weer door en geholpen door zyne makkers sprong by weldra op stract, waerna bei den gerust heengingen. De soldnel, die op schildwacht stond cn te ver- geels rond gezien Ind of er misschien hier of ginder geen policieman opdagen zou, verloor alle geduld. De jongen, die zeker daer niet geplaetst was om liet werk der Anlwerpsche policie te doen en zelfs zyn post niet verlaten mocht, zette ondanks de consig ne de dieven achterna. Deze bemerkten weldra dal zy vervolgd werden en zetten het op een loopen, langs de Jodenstraat verder de stad in de schild wacht, wanhopende policie to vinden, keerde naer zynen post terug. M Lamelle heeft woensdag morgend bevonden dat de dieven uit zynen lessenaer en uit zyne loog- schuif, eene som van 40 fr. gestolen hebben. Het onderzoek, in februari laetslleden ingesteld, betreftënde de moord, gepleegd op den genaemden J. Malherbe, oud 45 jaren, mynwerker te Andenne, is thans byna geëin digd. Een der zonen van hel slachtoffer heeft bekend dat zyne moeder, met de hulp van haer anderen zoon en van haer broeder, L. Blehen, den ongelukkigen Malherbe vermoord hebben. L. Blehen heeft hem verwurgd, lerwyl de moeder en de zoon hem met slagen en stam pen overlaedden, ten einde zyn dood te ver- haesten. Namen, M aug. De leerlingen van het pensionnaet der Broeders te Malonne, hebben dit jaer, zooals gewoonlyk, een schoonen ze- geprael behaeld by de examen. Achttien leer lingen hebben zich aengeboden voor den jury van het goevernement, voor liet exaem van landineter-arpenteur; allen hebben hun diplo ma bekomen 10 het diploma van 1' graed, 6 dit van 2e graed en 2 het diploma van 3° graed. Een ongeval, dat erge gevolgen had kun nen hebben, heeft maendag morgend plaets gehad te Hoei, naby de statie te Vinalmont. De eerste reizigerstrein van Hamoir naer Luxem burg is op eene lokomotief geloopen, welke in die statie manoeuvreerde. De machien werd geheel verbryzeld. De reizigers gevoelden een hevigen schok en bekwamen eenige lichte kneuzingengelukkig heeft men niets dan stoffelyke schade te betreuren. Middel om rupsen te verdryven. De on dervinding heeft een allernuttigst en zelfs kos teloos middel doen ontdekken om de velden en hovingen schier oogenblikkelyk van de alvernielende rupsen te bevryden. Men be- sproeije de door de rupsen aengetaste velden of hovingen met hel afkooksel van braem (brem). De sterke geur van dit afkooksel doodt onmiddellyk al de rupsen, waervan eene halve uer nadien reeds niet eene meer levend te vin den is. Roestplekken. Plekken van yzerroest in het linnen zyn meer dan eons de oorzaek van overgroote verlegenheid by de huisvrou wen en lynwaedbezorgsters. Als een eenvou dig middel om die plekken te doen verdwy- nen, pryst het Amst. Handelsblad het gebruik van tinzout, waermeê men het linnen bevoch tigt en nat houdt tot de plek spoedig verdwynt. Tinzout beschadigt het linnen niet, zooals zur- kelzout dit doel en is by eiken drogist verkryg- baer. FRANKRYK. Onvoorzichtigheid. Zaterdag morgend waren de eclilgenooten Verdier, wonende in de rue Monge, te Parys gedwongen hunne woning te verlaten, en lie ten hunne twee kleine zoonljes alleen thuis. Deze bemerkten op de schouw eene kleine llesch, welk een vocht bevattezy namen dezelve cn dronken den inhoud uit. Toen de ouders weèr thuiskwamen, vonden zy hunne kinderen verschrikkelyk stuiptrekkend op den vloer. Aen hunne zyde lag dc ledige tlcsch. De echt- genooten Verdier, na de llesch te hebben opgeno men, begrepen onmiddellyk wal er gebeurd was de ongelukkige kinderen hadden ccnc aenzienlyke hoe veelheid laudanum genomen. Aenstonds werd een doktor geroepen, welke aen de onvoorzichtigen krachtdadige zorgen toediende. Men hoopt den oudste te kunnen redden, doch de jongste is waerschynlyk reeds overleden. Dry personen vergiftigd. Onze lezers zullen zich nog herinneren dat wy, in het begin van het loopende jaer, de aenhoudin^ hebben gemeld van de genaemde Baptistine Favet, weduwe Philip, wonende te Lambesc, een klein dorp in het arrondissement Aix. Dc aengehoudene werd beschuldigd, by middel van vergiftiging, een dryvoudige moord te hebben gepleegd Maendag is Baptistine Fa vel voor het assi senhof van Aix verschenen, beschuldigd zir.h acn dc volgende misdaden te hebben plichtig gemaekt. Eenige maenden voor den franseh-duilschen oor log van 187J, trouwde Baptistine Favet met den ge naemden Barthelemy Philip, een jongeling van de streek, welke, na voleinding van den soldatendienst, in het dorp was weérgekeerd. Weldra berstte de oorlog uit en Barthelemy werd onder de wapens ge- roeen. Zyne vrouw trad in den dienst van eene oude dame, te Aix, de weduwe Martin, welke sedert lange jaren lydcnd was en totacl afgezonderd leefdo.Vrouw Philip bezorgde hare meesteres, met een engelachtig geduld, toen de oude vrouw byna schielyk overleed. Do dood werd door den geneesheer toegeschreven aen eene inwendige ontsteking doch de erfgenamen verwonderd in het huis hunBer overleden bloedver wante, de sommen niet lo viDden welke zy, naer men zegde, bczat.diendcn eene klacht in by den pro- kurcur der republiek. Een spoedig onderzoek werd ingesteld, en de magistraet verklaerde dat niet do minste bewyzen gevonden werden leger: Baptistine. Omtrent denzelfden tyd keerde Barlhélémy van hel leger terug hy vond zyne vrouw, welke te voren immer lachend was en vroolyk gezind, ernstig en zelfs somberdoch de man poogde do oorzaek van die verandering niette onderzoeken, cn beminde zy ne vrouw als te voren. Eonigcn tyd later stelde een oom, de genaemde Laurent, aen Bartholémy voor by hem te komen in wonen de man was getroffen geweest door de tee- dere zorgen waermeö zyne iiichl hem omringde Bar- thëlómy weigerde, doch stemde er in toe dat zyne vrouw dagelyks eenige uren by den ouderling door brengen zou. Dc o"m Laurent was daermeê niet te vreden cr. gaf bel inzicht te kennen van te trouwen, toen hy plotseling overleed, op 30 juni 1867; de dood was schielyk en nauwelyks had de oude man den tyd om een testament te maken, waerdoor hv gansch zyn fortuin overliet acn zyn neefenzynè nicht. Ongeveei twee jaren verliepen, toen den 30 de- cemb. r van verleden jaer, Barlhélémy overleed op dezelfde wyze als oom Laurent. Eenige dagen ie voren had hy zyn testament gemaekt ten voordeele zyner vrouw Dit overlyden bracht eene groote opschudding te weeg in dc gemeente Lambesc, cn de weduwe werd acngehoudeii, lerwyl door de gererhtelyke overheid een geneeskundig onderzoek bevolen werd. Hel li chaam van den ongelukkigen Barlhélémy was opge vuld met arsenic. Dc Ivken van den oom Laurent en van de weduwe Martin werden opgegraven, en vertoonden insgelyks duidelyke sporen van vergiftiging. Hel onderzoek werd voortgezetmen vernam een gerucht, volgens welk Baptistine zou betrekkingen hebben gebad met een jongeling, waermeö zy later, na de dood van baren man. zou trouwen. Dc beschuldigde heeft echter voortdurend en hardnekkig geloochend. ITALIË* Moord op Pater Cardoni. Aengaende de moord, op den eerw. pater Cardoni gi pleegd, vinden wy in een blad, dal hoegenaeind niet voor katholiek kan worden aenzien, de volgende byzonderheden De moord op den eerw. pater Cardoni gopleegd, is niet het gevolg van eene afzooderlyke oorzaek, maer wel van algemeene oorzaken, wolke niet binnen kort zullein verdwynen, doch integendeel dag aen dag erger worden. Is Cesare Baltarelli, lid van een der talryke gehei me maetschappyen, welke nog in Italië bestaen Daer is weinig aen gelegen Zyne misdaed is het werk van een scktaris, want hel is alleen uit haet tegen hel kleed van den priester,dat hy dezelve heeft gepleegd. Toen hy de oproerstokendo artikels van de radikael bladen en de dagelykscho beleedigingen van Garibal di legen de kerk en de priesters las, heeft by in zyn binnenste gezegd, dat de tyd gekomen was te eindi gen met die canaille, en toen by den ouden pater- preékhcer zyn ponjaerd in het onderlyf stootte, zeg de hy inderdaed E tempo di fiuirla. Heden bevindt zich de moordenaer in banden van het gerecht. Hy is een kloeke kerel, zes-en twintig jaren oud, mei somber uitzicht, cn koetsier van be roep hy bevond zich gewoonlyk op de Venitieplaets. De eerw pater Cardoni zakte, nadat hy getroffen werd, een oogenblik in een, doch weldra al zyne krachten hernemende, stond hy op, en niemaDd zien de van wien hy hulp mocht verwachten, steeg hy in in een der andere ryluigen, welke zich aldaer bevon den, en deed zich naer zyn klooster brengen. Desaen- gnende wordt eene merkweerdige byzonderheid meé- gedeeld De koetsier, die den pater naor het kloos ter heeft gebracht, was de vader van den moorde naer, en ongclwyfcld een der getuigen van de mis daed. Zooals men weet, heeft de eerw. pater Cardoni slechts acht en veertig uren zyno wonden overleefd tot op hei laetste oogenblik was hy enkel met één gedacht bezig, namelyk vergiffenis te schenken aen zyn moorder.aer. Eenige personen hadden hel inzicht de begrafenis plechtigheid met buitengewone pracht te doen cele- brecren doch de paters preëkheeren, willende zelfs den schyn eener manifestatie vermyden, hebben zich vergenoegd met eene zeer nederige plechtigheid, waerby heel weinig volk aanwezig was, uil oorzaek dal het publiek niet verwittigd word. Do Obserratore Romano opent eene inschryving voor liet oprichten van een nederig gedenktccken op het graf van den eerw. pater Cardoni Dat gedcnkleeken, zegt hot blad, moet het karak ter hebben van eene hulde, gebracht door de katho lieken aen hel geheugen van den godvruchligen pa ter, vermoord enkel uit hact legen hel kleod dat hy droeg. Dc algemeene republiekaensche verceniging van Rome, beeft gedurende den nacht tusscben dyns dag cn woensdag, in al de stralen der stad eene pro- klamatic van hel besturend komitcil doen aonplak- ken, waerin Garibaldi wordt voorgesteld als verrader van hel vaderland, 's Morgends heeft de policie de plakkaerten doen wegnemen, doch niet vroeg ge noeg opdat zy niet zouden gelezen geweest 2yn. RUSLAND. In de gevangenis, te Odessa, is dezer dagen oen feil voorgevallen, dat toont tegen welke vyanden het russisch goevernement moet slryden. Een politiek gevangene, Somofl genaemd, wilde sedert vyf dagen hoegenaamd geen voedsel meer nemen, en, op hel aandringen der bewakers, ant woordde hy slechts met bedreigingen. Somoff word aen hauden en voeten geboeid Het was in dien toestand dal de gevangene, den kende dal de dood zich te lang liet wachten, een middel vond om spoediger een einde aen zyn leven te stellen. Men had de onvoorzichtigheid begaen, in de cel van Somolf een brandende pelroollarop te laten. Hy nam hei glas tusschen zyne landen, verbryzelde het, en gelukte erin, het vuer te steken aen do mouw van zynen frak. Hy liet zich daerna vallen op zyn leger stede, die weldra vuer vatte. Na eenige oogenblikken wns de cel met een dikken rook opgevuld, welke zich in den gang verspreidde, en de aendacht der schildwacht gaende maekte. Onmiddellyk werd het alarm gegeven de cel werd geopend en hel vuer uitgedoofd. Een helsch schouwspel vertoonde zich als dan voor de oogen der aenwezigen. De gevangene, lag daer, gansch verbrand. De doktor der gevangenis bemerkte by den eersten oogslag dat geen redding mogelyk was. Hy wilde niettemin de wonden ver binden waerschynlyk uit liefde voor de kunst. Men zal gemakkelyk begrypen, welke pynen die verschrik- kelyke daed aen Soniof heeft veroorzaekt. Deze ant woordde echter op al de vragen welke hem door den direkteur der gevangenis werden gesteld, en ver- haelde op welke manier hy liet vuer aen zyne cel had gestoken. De doodstrvd heeft twee dagen geduerd, doch de stervende nihilist heeft gedurende dien tyd niet één zucht laten ontsnappen. Holloway's Pillen. Zuiver Bloed. Daer het le vens vocht, zoo lang hel in een gezonden toestand verkeert, eik deel van hel menschelyk lichaem onder houdt en vernieuwt, maer er daerentegen joist den tegen ovcrgestelden invloed uitoefent, zoodra het arm ol onzuiver wordt, is het ten zeerste duidelvk dal elk middel, dal den bloedsomloop niet bereikt eene kwael nimmer kan uitroeien, maer elk prepa- rael, dal in staet is om eenen heelzamen invloed op het bloed uit lo oefenen, moet daermede overge bracht worden, tot eiken levenden vezel van het stelsel. Het hart, de longen, de lever, de nieren, de huid trekken allen hun voordeel uil den goeden too- stand van hol bloed. Holloway's zuiverende Pillen werken dadelyk en krachtig op de geheele bloed massa, belzy in de gewone of in de slag aderen Zy versterken de maeg, brangen de lever en de nieren in orde, verdryen de kwalen, eD verleugen bet be staen. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgalie en zonder kosten, door de smakelyke gezondheidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARAB1CA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den moeilykon eetlust, slechte spysverteringen, maegontstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, hel slym, de braek- lust, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering acn ademhaling, de uitte ring, al do wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, ademstcm, luchtpypen; blaes, lever, ion den, ingewanden, slym voortkomende uit de herso- ber. en het bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen,

De Denderbode | 1879 | | pagina 2