Pcnsionoaet van den li. LIVINUS, lx en Tegen cenc kleine opbrengst zal men naer alle kanten der stad kunnen spreken. Die inriclilling Kan liaer goed hebben, by het bestellen van verschillende koopwaren in deze of gene winkels, in het roepen van personen, die men op zeker oogenblikken noo dig heeft, zooals doklors, geestelyken, vrienden of familie. Hel stelsel dal te Parys wordt loc-gepast, is het stelsel-Edisson. Volgens berichten uil Ooslenryk zou aldaer een aenzienlyk te-kort zyn op den oogst. Dit te-kort zou voor dc tarwe beioopen 9,250,0».0 hektohters voor de rogge 7,2fé,üOQ id.; voor den gerst 5 millioen id. De oogst van de ha'ver was zeer goed. Alios goed berekend volgens de stock van verleden jacr, zou Oostenryk-Hongariè decs jaer moeten in voeren 7a0,000 hektoliters tarwe, 4,500,000 hokt. rogge, en geen gerst doch men zou 3 millioen centners haver kunnen uitvoeren. De hieroüder opgegeven inlichtingen over den oogst in Nederland zyn officiéél Zy komen voor in het Slaelsblud van donderdag laetstlc-den. De granen staen in het algemeen niet ongunstig le veld, maer zyn ten achter door het natte en koude voorjaer het beschot zal dan ook waerschynlyk niet meevallen. Van erwten en boonen beeft men gccne gunstige verwachtingen, aengezien, die, hoewel ze goed groeien, achteruit zyn in hel bloeien, betgeen door bel natte wéér is veroorzackt. Melde aerdappelen is het ongunstig gesteld var. do vroege soorten zyn de meeste erg door de ziekte acngetast en vele slecht van smaek omtrent de late re soorten vreest men hetzelfde. De hooiteell is redo- lvk goed, doch het komt moeilyk binnen, waerdoor ook de kwaliteit in weerde vermindert Appelen en peeren zullen weinig gewonnen worden, aengezien hel weinige dat nog acn de hoornen zit, zich byna niet ontwikkelt vele vruchlboomcn zien er zickelyk öft. Vóégen wy er by dat de .graenpryzen gestegen zvn, ondanks een groolen invoer van amcrikaensch produkl. In Engeland is het weer zeer verandcrlyk geweest er is zeer veel regen gevallen, byzondcr in het Noor den en de laetsie hooisnec heeft in verscheidene streken zeer veel geleden De twee laetste weken zyn niet voordcelig geweest aen dc granen, die meer dan ooit schoon en warm weder ver'eischten De gerst zal weinig boter zyn, maer de haver belooft een schooncu oogst. De markten in het binnenland zyn weinig levendig geweest, maer de laetste regens, heeft op sommige plactscn dc vragen vermeerderd te Liverpool is verkocht mits 1 shilling per vieren deel daling In Büilschland is het we ér by voortducr zeer ver- anderlyk. De verslagen over den oogst zyn over 'i algemeen weinig voordeelig. Do Börse-Zcilun§ van Derlyn meid-Je verleden woensdag dat, by de sluiting der internationale vergadering van Leipzig, er vast gesteld was, dal men voor de rogge op niet meer dan do 2/3 mocht rekenen van een gewonen oogst voor gansch Midden-Duitschland, en dc gehcele oogst nau- welyks de 3/4 van een gewoon jaer zal opleveren. De tarwe heeft zeer veel geleden en zal geene middelma tige hoeveelheid opbrengen, zelfs niet by het schoon ste wéér. In Saksen, Brandeburg, Posen en Pomcra- nie verwacht men een deficit van tien ten honderd. In de Soale-dislriktcu is de gerst wol gelukt. In veie gewesten zyn de aerdappelen van de ziokte aen- gedaen en zullen zy een armclyken oogst geven De Graenoogst. Het is niet ongepast soms eens de aendacht te vestigen op de millioenen heklaren land, die uit hoofde van meer dan ééne reden, in Amerika op de ploeg wachten, want allengs wordt Europa, meer en meer af- liankelyk van de groenvelden van Amerika, voor hetgeen liet dagelyksch brood belrelt. Zoo vestigt de Pall Mall Gazette de aendacht, onder andere, op eene streek, die zich uit strekt langsheen de oevers der Bed River, waerheen een viertal jaren geleden, de Engel- schen uit Canada een expeditie zonden, onder sir Garnet Wolseley, tot onderdrukking van een opstand. Geen grond in liet noorden der Unie, is zoo geschikt voor den bouw der tarwe als de klei gronden langs do Red River, welke voor vier vylde gedeelte door het gebied der Unie loopt, tusschen Minnesota en Dacota. Die streek, zegt de Pall Mall Gazette, is uitmuntend ge schikt tot het voortbrengen van !he more hardy cereals en zegt, dat het dal van de Roode-rivier slechts een onbeduidend dal uit- maekt van de sireek bouwland, die zich nacr het noord-westen uitbreidt langs de twee Sas- kalcliewan-rivieren en verder op tot 'nel Rots gebergte. Dat gewest bevat 200 millioen acres (80 millioen hektaren) waervan het grootste deel onbebouwde prairie is. Deskundigen verzekeren, dat het vervoer van graen aldaer gemakkelyk kan worden ge- maekt, indien men die vruchtbare sireek door een kanael van 03 engelsche mylen in gemeen schap brengt met de St-Laureysrivier en de Mississippi. Dit vooruitzicht op nog meerderen graen aen voer uit Amerika is voorzeker niet van be lang ontbloot, wanneer men ziet hoe de oogst in Europa dit jaer door den regen bedorven is. De helft van Engeland staet onder water, de oogst is nog niet ingehaeld en ligt te rotten in het slyk, het hooi is hopeloos verloren, de aerdappelen staen slecht, en als er geen vrye handel bestond, zou er dit jacr eene strenge hongersnood in Engeland heerschen. Voor den landbouwer, vooral in Engeland is de toestand allernoodlottigst. Wat de verliezen van zulk regenseizoen voor den engelschen landbouwer zyn, kan men in de Times lezen. Wanneer men alles wat min der ontvangen wordt dan in een gemiddeld jaer als verlies beschouwt, dan verliest de en- gelsche landbouw dezen zomer op zyn graen 500 millioen gulden, op boonen, erwten en haver 36 millioen gulden, op aerdappelen 180 millioen, op hooi 180 millioen en op de hop 15 millioen. De engelsche landbouwers ontvangen dit jaer dus een 711 millioen gulden minder dan in een gewoon jaer van de opbrengst hunner velden. Men kan begrypen hoe zeer de nyveraers, kooplieden en winkeliers vreezen voor de ver mindering, der binnenlandsche vraeg naer al lerlei waren, welke hiervan liet gevolg zal zyn. hecht blyven. Volgens men zegt zou men dus geene leerlingen-inwooners meer aenriemen dan degene die in noviciaet treden. De inlichtingen welke wy hebben genomen, laten ons loc onze geëerde lezers ten stelligste te verzekeren dat dit loopend gerucht tecue- mael valseh en logenaclilig is. De Eerw. Broe ders hebben in 't geheel mei besloten bun pen- siounaet in een kléin noviciaet te veranderen verre van daer, al de leerlingen die zich zullen aenbieden voor 't pensionnaet, zullen, zoo als voorgaendelyk, met genoegen aenveerd wor den voor zooveel or nog plaets beschikbaer is. Dus hel Pensionnaet van den li. Livinus. on der 'l bestier der Eerw. Bi veders der ehristelyke leerling, op de keizerlykc plaets te Aelst, blyft be- staen gelyk voorgaendelyk. Het programma der afkondiging van de pry- zen, stelt' de hervatting der studiën voor de leerlingen-inwooners vast op 2 October aen- slaen.de nu, indien de Eerw. Broeders van zin waren bun pensionnaet te sluiten, /.ouden zy voorzeker de hervatting der studiën voorde inwooners niet aangekondigd hebben. Dat toont immers klaer en duidelyk dat het pensi onnaet blyft bestaeu. Nog meer, acht leerlingen-inwooners bren gen de vakantie in 't Geslicht door en hadde men besloten liet oensionnaet te sluiten zou men dan die leerlingen gedurende vacanlie willen blyven behouden Voorwaer, neen üagelyks worden een groot getal prospec tussen van alle kanten gevracgd en reeds zyn een aenzienlyk getal nieuwe leerlingen-inwoo ners voor't toekomende schooljaer aangeno men. Wat ons betreft wy hebben de pen opgeno men om de kwaedwillige geruchten te logen straffen, die, onzes inziens, met een berekend doel zyn verspreid geworden. Wy hebben bet des te meer gedaen omdat wy denken hierdoor velen onzer geëerde lezers gerust te stellen welke gelyk wy, grootelyks zouden betreuren dat een onderwysgeSticht 't welk jaerlyks de schitterendste uitslagen oplevertuit onze streek zou komen te verdwynen. Overigens bevelen wy 't pensionnaet van den H. Livinus de ouders gerust aen, verze kerd, dat zy zich later zullen gelukkig achten de opvoeding en 't onderwys hunner kinderen te hebben Toevertrouwd aen de uitmuntende en hoogst bekwame leermeesters, welke men Broeders der ehristelyke leerling noemt. Ten bewyze der grondigheid van 't onderwys 't welk in 't pensionnaet van den II. Livinus gegeven wordt, zullen wy hier de schitterende uitslagen laten volgen die eenigen der leerlin gen, dees jaer, bekomen hebben Tien leerlingen van Poësis en Rethorica hebben liet schooljaer 1878 79 weerdiglyk be kroond. Het zyn MM. Emiel Van Renterghem van Aelst, welke het aennemingsexaem in de genieschool te Leuven, met wel gelukken, heeft ondergaan A. Will ems van Dendermonde Van Rillas van Aelst en E. Van Cromphout van Brussel welke in hoedanigheid van commies ter preuf, by '1 Bestuer der Staetsspoorwegcn zyn aen- genomen P. Couro van Denderwindeke P. De Bruycker van Aeltre if. de Poureq van El- segem II. De Waepenaert van Grembergen V. Rendeis van Aelst en C. Van Cauivcnberglie van Wortegem welke het exaem van landmeter voorden Jury der Provinciale Commissie van Bruggen en Wegen in Oost-Vlaenderen met allerbeste» uitslag, ondergaen hebben. By deze zoo schitterende uitslagen mogen wy ook melden dat MM. E. Dragnet van Brus sel Leon De Coninck van Aelst en J. Hoste van Aeltre verkregen hebben de twee eersten het diploma van civiele ingenieur, de eerste met de allergrootste onderscheiding, de tweede met wel gelukken, en de 5C in de school te Cureghem, met onderscheiding liet diploma van veearts. moeten hier doen opmerken dat de heer Kn- volgenden dag meldde het blad dat die lyding uersman te-en de meest belaemde viaemsche i gelukkig geheel en al \alscli «as. Zj had ech „eisman u.„ei ue mee. Bor»erliout tor te Oostende eene lievige opschudding te- by Antwerpen, enz., heeft te kampen "gehad, j weeg gebrngt en de ge.neenteraed heeft lieden Wy wenschen den heer Kregcrsman gein onder 't bestier der Eerw. Broeders der Christelyke Scholen, Keizerlyke plaets, le Aelst. Zekere kwaedwillige of slecht ingelichte persoonen hebben, dézer dagen, in onze stad en omliggende gemeenten, een gerucht ver spreid 'twelk aen den bloei van dit zoo be- faemd opvoedings- en onderwysgesticht hoogst nadeelig zou konnen wezen, wierd het niet op de stelligste wyze gelogenstraft. Men verhaelt onder andere dat de Eerw. Broeders besloten hebben hun pensionnaet in een eerste of klein noviciaet te veranderen waeraen nog, alleenlyk een extervact zou ge- STERFGEVAL. Z. H. Mgr. de Montpellier, bisschop van Luik, is zondag morgend, - ten 11 ui en 35 mi nuten overleden, na een doodstryd van 4 uren Z. H. Theodore-Alexis-Jozef de Montpellier was de 85" bisschop van Luik hy was_te Ve- drin geboren, den 24 mei 1807. Den 27 sep tember 1852 werd hy benoemd tot bisschop van Luik en den 7 november van bet zelfde jaer ontving hy zyne wyding. Zyn opvolger is Mgr Doutreloux, hulpbis- schóp met recht van opvolging. Ziehier een korte levensbescliryving van dcu over leden bisschop van Luik. Mgr. Theodoor-Alexius-Josepli dc Montpellier is den 24 mei 1807 geboren op hel kasteel van Vudrin. Hy werd opgevoed door een eerbiedwoérdigen priester, den pastoor van Bonelfo, en deed zyne humaniteitcn in liet kollegie te Aelst, dal alsdan be- stuerd werd door den kanunnik Van Crombrugghe. Onder dc leorlingen welke hy in dit gesticht ont moette, zullen wv melden Mgr Bracq, thans bis schop van Gent, Mgr Schepers, stichter der Broeders van Bermhertighcid, de ccrw. heer P. DeSmet, den toekomstigen missionnaris, en A. Dechamps, den toekomstigen minister. Toen 't kollegie van Aelst in 1852 werd afgeschaft, zette hy zyne studiën voort te St-Acheul, in hel be roemde Jezuïtenkollegie. Na 't eindo zyner studiën, begaf hy zich naer Rome. alwacr hy de leergangen van wysbcgcerle en godgeleerdheid volgde. Hy ont ving opvolgentlyk de lagere orden en werd priester gowvd den 7 september 1833. Kardinael Odescalchi, vikaris-generael van hel bisdom van Rome, gaf hem een biechtstoel in het beroemde oratorium van Cara- vila Dc jeugdige priester wilde missionnaris worden, doch op hel aendnngen van Mgr Barret, verliet hy Romo en kwam naer Namen terug, alwacr hy den 1 april 4836 benoemd werd tot ecre-kanunnik Tc Namen hield Mgr de Montpellier zich ieverig bezig met prcèken en het geven van missiën de zaek van het onderwys ging hem ook ter harte, en hy stichtte te Namen eene lagere school en later eene normaalschool, die sedert overgebracht werd naer Harlue cn dacrna nacr Malonne, alwaer zy thans nog bcstaet. Den 27 februari 1842 werd Mgr de Montpellier be noemd tol bisschoppelyke-schoolopsienervar. Namen. Na hel overlyden van Mgr Van Bommel, bisschop van Luik, in 1852, werd hy benoemd lot zyn opvol- ger. Als bisschop heeft de icverigc prelaet ten volle de lofbeluiging verdiend van Z. II. den Paus Pius IX, die, toen Mgr de Montpellier den 25" verjaerdag zyner wyding als bisschop vierdo, plechtig verklacrdc dal hy zich gedurende een vierde eeuw, verdien- stelyk bad gemaokt jegens do Kerk en jegens dc zie len. De lieer Ijeopold Kregcrsman, tenor op de Hoogzael onzer St-Martinuskerk, heelt zondag 11., in den kampstryd voor solozang in de ne- derlundsclie tael, uitgeschreven door 't Stede- lyk Bestuer van St-Nikolaes, den 3Jl" prys, in deafdeeling van ernstige» zang, behaeld. Deze prys is den heer Kregcrsman met algemeene stemmen toegewezen. Verder had hy twee stemmen voor den 2'1"' prys bekomen. Wy voor dien schitterenden uitslag. De Etoile koudigi ons een nieuws af, dat iedereen zal doen verwonderd staen, vooral omdat men zooveel diepe godgeleerdheid by ecu liberael blad niet zal verwacht hebben. Te Roselies. in het arrondissement Charle roi, zegt de Etoile, is er geen pastoor, maer de mis wordt er gelezen een rirooge wel te verstaeu door den.... sekretaris der ge meente. Schoon, niet waer? En niemand, zegt die eerlyke Etoile, niemand beklaegt er zich over, zoo min de bisschoppen als de inwooners! alles gaet te Roselies om ter beste, en de mis telt dus zondags voor een ge boden mis. Men ziet wel, zegt de oude commère, dat er mei de kerk overeen le komen is Wy zullen op zooveel onzin, in zoo'n klein getal regeltjes, niet antwoorden. Wy weten nogtans nu wanneer de Etoile haren deloyale» oorlog tegen de kerk zal op houden het zal zyn wanneer de kerk algemeen zal toelaten dat de gemeente-sekretarissen (vooral de liberalen) de mis zullen lezen,en dat de redakteur der Etoile tol bisschop natuer- lyk inet dobbel traktement zal verheven zyn. En zulke laffe dommigheden als die uit Ro selies, moeten de verlichte liberale lezers slik ken Wy denken wel dat de Ilavas het wonderlyk geval van Roselies, door de Etoile vérmeid, naer de vier hoeken der wereld zullen getele grafeerd hebbener is hier immers kwestie van eene hervorming in het katholicism. De koning en de koningin hebben zondag namiddag een bezoek gebragt in het gasthuis der Zwartc-Zuslers le Doornyk. Omtrent 4 ure kwam de koninklyke stoet in het klooster aen en werd ontvangen door de eerw. overste Moeder Yiucent, vergezeld door al de zusters. De koning was vergezeld door M. Van Hutnbeeck. De eerw. moeder Vincent, die 7G jaren oud is, heelt reeds vyf-en-veertig jaren doorgebragt in den dienst der zieken en het bestuer van haer klooster. Zy heelt reeds van het l'ransch gouvernement het kruis van liet Eerelegioen ontvangen, en dezer dagen nog heeft Leopold II haer het Kruis van Verdienste van lc klas ver leend. De koning heeft zelfs hulde willen brengen aen de verdienstelyke religieuze, en heelt haer met eigen hand het verleende kruis overhan digd. De koning en de koningin hebben geheel het gasthuis bezocht; de koningin ondersteunde zelf de moeder-overste, die, zooals wy hooger meldden, reeds 76 jaren oud is. Na hel koninklyk bezoek is de menigte in de straet samengestroomd, en heelt een ovatie aen de eerw. moeder Vincent gebragt. Wy hebben wel eens gehoord dat er een liefhebber gedekoreerd werd, omdat hy een glas bourgonje aen zekeren minister geschon ken, een ander omdat hy 'neu paraplue aen een ander minister geleend had. Prudhomme vroeg het kruis, omdat hy een ramplapani had geleverd, en hy dus. ware hy zelf opgegaeu, had kunnen doodgeschoten wor den De PaUie van Parys zegt dal er te Doornyk een half dozyn fransclie republiekanen gedeko reerd zyn, omdat zy uit Rysel, le Doornik zyn komen... paradeeren en knikken. Dit laetste staet zoo al omtrent gelyk met het glas bourgonje, met den remplacant en.... met den paraplue. Het gerucht is in omloop, dat het minis terie aen het gemeentebestuer van Brussel be loofd heeft, een wetsontwerp neer te leggen, strekkende om de voorsteden by de stad in te lyvcn. (Paix). Dynsdag nacht was het 49 jaren geleden dat de belgische omwenteling uitberstte, ten ge volge van de vertooning der Muette de Porlici iri deti Muntschouwburg (25 lot 26 augusty 1850). De dagbladen van Brussel brengen ons weer twee schoone stoeltjes der brusselsche beschaving. Een werkman heeft zich willen vergiftigen by middel van laudanum en is in een wanhopige» toestand naer het gasthuis gebragt. Nevens de Allee Verte le Laken, heeft men een pasgeboren kind ontdekt, dat vvaer- schynlyk aldaer te vinden was gelegd. Het kind is aen eene voedster der gemeente toever trouwd. De Z. H. Leo XIII heeft het ridderkruis der Sint-Sylvesters-orde verleend aen M. H. Dewinde, bestuerder van het weekblad de Brusselaer en sekretaris der brusselsche afdee ling van het Davidsfonds. De jagers, die sedert veertien dagen als op heete kolen staen, zullen niet lang meer moeten wachten; naer men verzekert zal de jagt geopend worden den 6 september op den linkeroever en den 15 september op den regter- oever der Maes. De dwingelandy van het liberalism wordt dagelyks grooter. De gemeente-onderwyzer van Zele, zegt een liberael blad, de genaemde Hemelryck, had eene plaets van wege liet katholieke sclioolko- miteit aengenomen. Hy ging dus over naer het vry onderwys, dat door de grondwet toegelaten wordt. Wat doen de liberale dwingelanden? Zy maken gebruik van zekere schikking en onderwerpen dien onderwyzer oumiddellyk aen de milicie: zy roepen hem onder de wapens. Geweld ziedaer wat men plegen zal, nu men ziel dal men eene dwaesheid heeft begaen, met die onderwyswet voor te dragen. Geweld maer met geweld breekt men geen overtuiging, ten minste geen katholieke over tuiging! Verleden zondag is te Syngem (Gent) eenen moord gepleegd in de volgende omstan digheden. De genaemde P. Delameilleure, be vond zich zondag avond in de herberg het Kruisken, alwaer er gedanst werd; hy geraekle in twist met zekeren Devriese, en deze zou zyn tegenstrever, gedurende den dans, een steek in den rug hebben toegebragt. Het parket van Gent is maendag ter plaetse geweest en heeft verschillende getuigen gehoord. Devriese is voorloopig aengehouden en n-aer de gevangenis te Cent gebragt. Dynsdag heeft de lykschou- wing plaets gehad van het slagtoffer. Delameil leure is slechts 23 jaren oud en lael eene jonge weduwe met een kind achter. De Figaro had dezer dagen gemeld dat de cholera te Oosiende was uitgeborsten. Den eene zitting gehouden om te onderzoeken of men tegen den Figaro geen proces zou kunnen inspannen, ten einde eene schadeloosstelling te bekomen. Wy kennen de beslissing van den gemeenteraed nog niet. dekten niets. Omtrent 6 ure 's avonds, viel eensklaps een der bedienden iu een gat, met loof bedekthet was de plaets waer de roovers bunnen buit verborgen had den. Niets ontbrak aen de gestolen som. De gendarmerie van Flcurus is gedurende den nacht ter plaetse gebleven. Tol nu toe heeft men liet spoor der gemaskerde dieven niet gevonden. Do acnval van den bcdieude en dry werkvrouwen der koolmyn van Ransarl is nog altyd in het diepste geheim geliuld ondanks alle opzoekingen door de gendarmeiie van Flcurus gedaen, is men tot nu toe er niet in gelukt de daders te ontdekken Het verliacl dal wy van dien aenslag hierboven geven is dit van de aangevallenen het schynt echter dat deze niet geheel cn al eens zyn over de kleeding der kwaed- docners. Er zyn dacrenboven zonderlinge geruchten in omloop betreffende den aenval, cn men vraeglzich af of dc geheele zaek geen komedie is. Een verschrikkelyk ongeluk heelt verleden zaterdag morgend te llamoir (Luik) plaets ge luid. De genaemden H. Tilman, metser aentie- meren L. Grignet, fabrikant in kalk, begaven zich naer den kalkoven gelegen aen den weg van Hamoir naer Lassus. Zy haelden er twee kubieke meters kalk uit en, daer deze met eene korst bedekt was, klommen zy op de massa, ten einde de korst aen stukken le staen. Eens klaps berstte zy onder hunne voeten open en de twee ongelukkigen zonken tot aen den hals te midden van den brandenden kalk. Tilman was in minder dan een kwart iter verstikt; zyn makker is een half uer langer blyven leven. Op de noodkreten van een arbeider, die in de na- bylieid werkte, was eene talryke menigte toe gesneld; men poogde, doch te vergeefs, om de ongelukkigen uit den oven le halen? men heeft dezen moeien afbreken om er de lyken uit te trekken. De iwee slagloffers laten elk eene weduwe, met verscheidene minderjarige kinde ren achter. Terwyl noordwestelyk Europa voortdu rend geteisterd wordt door regen ert wind, en wy in augusty den winter lamelyk zacht vin den worden andere gedeelten der wereld door de droogte lelterlyk verschroeid. In Perzië en Kashmire zou men goud geven voor den regen die wy hier te veel krygen. Mesopotamië wordt zoo/eer door droogte geploegd dat de tarwe er reeds het dryvoudige van haer gewo nen prys geldt; hel water \an den Tigris en van den Euphraet is zoo laeg gedaeld dal de jaerlyksche besproeiing door overstrooming en welke voor de vruchlbaerheid der velden on- misbaer is, geen plaets vinden kan. De Turken hebben daereuboven, 200 mylen boven Basso- rali, eenen dam in den Tigris geplaelst, om het water in de boven-rivier te houden; dit heelt eenigzins geholpen, doch intusschen liep de stroom gansch droog, tusschen Bagdad en Bassorah, en men vreest in Perzië dat een tweede hongersnood als die van 1872, voor de deur staet. De hitte is te Bagdad, Bassorah en Perzië zoo ongehoord groot, dat te Bassorah alleen, reeds honderde persoonen door de warmte zyn omgekomen, waeronder de nieiiw aengekomèn noeg water in was. Tot drymael toe heeft de turkschen onder-admirael en veel Europeanen, boot getracht de kil binnen te varen; de derde j die zich aen boord van koopvaerdyschepen be- mael werd zy zywaerls door den wind getroffen j vonden. Op de engelsche fregat Beacon, te en op het strand geworpen. Zooals wy hierbo- Bahrein, stierven de doktor en een gedeelte ven melden, werden al de passagiers zonder der bemanning aen de hitte; het schip werd ongeval gered. De reddingsboot van het gou- j daerop naer een koeler luchtstreek, namelyk vernement, die onmiddellyk le water was gela- naer Muscat, gezonden. In Kashmire woedt ten, heeft tot niets kunnen dienende boot i een hevige hongersnood en de bevolking hoopt was lek en werd door de eerste golf omgewor- op den rysoogst, als op het eenigc middel dat pen. De redders zyn genoodzaekt geweest de redding brengen kan. Wat ons echter eeni- passagiers, op hunnen rug, op het drooge le gen troost kan geven over het ongewoon weder Zcodra dc burgemeester van Oostende ver wittigd was dat de Figaro eene depeche be vatte, volgens welke de cholera heerschle in West-Vlaenderen en vooral te Oostende, heeft hv aen het paryzer blad getelegrafeerd om dit nieuws te logenstraffen. De gemeenteraed, ui buitengewone zitting vergaderd, heelt met een parigheid van stemmen besloten den Figaro te doen vervolgen voorvalsehe tydinge»; ten dien einde is reeds eene aenklacht ingediend by hel parket van Parvs. Verder heelt de raed hel kollegie van burgemeester en schepenen ge- magiigd, aen de bestendige deputatie van West-Vlaenderen de toelating te vragen, om tegen het blad een proces in te spannen voor liet bekomen eener schadeloosstelling. Melden wy te dezer gelegenheid dat, volgens nauw keurige iriligtingen, de gezondheidstoestand van Oosiende uitmuntend is, doch dat er eene zedelyke hesmeltelyke ziekte heersclu, liet baccaralspel, dat echter meer volk aenlokt dan verwjfdert. De gezondheidstoestand van den burge meester M Van ïseghem ie Oostende is een weinig verbeterd sedert dynsdag. Het schynt dat M. Van ïseghem zeer teergevoelig is voor wat hel baccarat spel betreft, want, volgens de dagbladen melden, heelt hy dezer dagen den toegang tot den Kursael verboden aen een redakleur der Revue mondaine, omdat deze zyne houding in die zaek had aengevallcn. Eene depeche uit Blankenbergbe meldt dat de schroefstoomboot Josephine, komende van Oosiende met een honderdtal passagiers, de haven niet heeft kunnen bereiken en ten 2 ure 50 minuten voor de vuerbaek gestrand is. De redding der passagiers heeft twee uren ge- duerd. De zee was zeer onstuimig. Allen zyn gered. Ziehier eenige byzonderheden over 't stran den der Josephine. De Josephine is een kleine sleepboot, en in hel geheel niet ingericht voor pleizierreizen zy had te Oostende 150 passa giers aen boord genomen, hetgeen een veel te groot getal schynt voor eene boet van "hare grootte. De prys der reis van Oostende naer Blankenberghe en terug, was 5 frank per hoofd; men had al de persoonen aengenomen die zich aenbodenhoe meer volk er was, hoe meer de reis zou opbrengen Men is het niet eens over de ware oorzaek van het ongevalde eenen zeggen dal men eene verkeerde manoeuvre heeft uitgevoerd; anderen bevveeren dat de oosterid- sche loods, die zich aen boord bevond, de boot in de kil heelt willen brengen, toen er niet brengen. Zooals men denken kan, heeft dit on geval aenleiding gegeven tot erge klachten over de slechte inrichting van den reddingsdienst. Men verwacht de slëepboolen, die de Joséphine zullen vlot brengen. Men schryft uit Bousbecques: Maendag is een hevige» brand uitgebersten le midden der lange reiën vlas. dat te"roten ligt in de weiden langsheen de Leie, van Halluin tot Wervicq. Die reien zyn gerangschikt in stroken, welke men gewoonlyk kettingen noemt. Het is in een dier kettingen, van meer dan 80 meiers lengte en gelegen op slechts 500 meiers afstand van de Groote Markt van Bousbecques, dat de brand ontstaen is. Mert beeft de brandende ketting van de anderen kunnen scheiden, zon der dat had het vuer eene verschrikkelyke uitbreiding kunnen nemen. Men heeft een oogenblik gevreesd voor de nabygelegen ge bouwen, doch deze zyn gespaerd gebleven. Het verbrandde vlas hoort toe aen SI. Dalle Bon- duelle en zoon te Bousbecques; hun oogst was verzekerd voor 50,000 fr. Roovers te Fleurus. Sedert zes jaren zendt het bestuer der koolmyn van Ransarl, elke veertien da gen nacr den koolpul Le IHarqnis, de noodigc som om de werklieden te betalen. !>e put Lc Marquis be vindt zich op het grondgebied der gemeente Fleurus, op ongeveer dry kwartier van Ransarl; de weg van Ransarl naer Fleurus loopt door een groot bosch van 300 hektaren oppervlakte. Tot nu toe had de vervoerdienst van bel geld nooit tol eenig ongeval aenleiding geseven; het bosch van Fleurus wordt overigens veel bezocht en men ont moet er veel woningen. Verleden zaterdag namiddag werd een jonge be diende, Achille Carpcnl, oud ongeveer 2» jaren, gelast dry vrouwen te vergezellen, die liet geld naer den put le Marquis dioegen; een der vrouwen, Fortunée Petit, droeg op hare schouders een zak inhoudende 4200 fr. in vylfrankstukken; de anderen, Elvirc Bizet en Josephine Line!, droegen ccn kasken inhoudende 61)0 fr in klein geld. Zy bevonden zich reeds een half uer in het bosch en hadden nog slechts 4 minuten te gaen om er uit le komen, toen zy, naby een verlaten koolput, zich eensklaps iu de tegenwoordigheid bevonden van dry kerels, gekleed met zwarte dominos en hel aengezigt bedekt met zwarte maskers, waervan de ooggalen met wit afgehoord waren Zy waren gewapend met geweeren, van haïonnelten voorzien; aen hunnen zwart lccreu gordel hing langs den eenen kant een dolk zonder scheedc, langs den anderen een revolver. De vrouwen verschrikt, schreeuwden luidkeels om hulp. De gemaskerde kerels maeklen een dreigend gehaer cn een hunner riep aen Fortunée Petit: Lact alles los of wy schieten. Fortunée Petit liet echter dan eerst de "beurs vallen, toen een der misdadigers haer met de punt zyner bajonnel in den rug stak. Dc dry vrouwen en de bediende, namen toen de vlucht, terwyl de roovers den zak met zilver en hel kaske meenamen. Die stoutmoedige aenval werd gepleegd in vollen dag, op een veel bezochten steenweg, op weinig af stand van bewoonde huizen, in dc nabyheid van kinderen die speelden en die gevlucht waren op het zicht der zwarte mannen. Eenige nieters verder be vonden zich verscheidene persoonen, die bezig waren een gedeelte van het bosch le schallen en die de kre ten der vrouwen hadden gehoord, maer zy dachten dat deze zich wilden vermaken. De bediende en de dry vrouweu waren in alleryl naer Ransarl gevlucht en vcrhaelden het gebeurde; de bestuerder M Castin deed onmiddellyk den prokureur des konings te Charleroi, en de gendarmen van Fleu rus en Charleroi per telegram verwittigen. Dc bedienden der koolmyn, met geweeren gewa pend, en vergezeld van een honderdtal werklieden, doorzochten ondertussohen het bosch, doch zy ont- in westelyk Europa, is, dat de russische ge neeskundige kommissie het algemeen eens is, dal de aenhoudende stortregens in Europa oorzaek zyn geweest, dat de pest, die in de lente zoo dreigend uit het Oosten opdaegde, in haren voortgang gestuit is en allengs ver dween. FRANKRYK. Prieslcrliaet. Wy lezen in de Union Verleden donderdag, omtrent 8 ure 's avonds, greep te Parys eeu van die feiten plaets, welke aen de looncclen der Commune en acn den moord van den ongelukkigen agent Vicenzini herinneren. Twee priesters, behoorende tol de geestelykhcid vao Cor- beil, waervan de een ongeveer zestig jaren oud is, cn de andere, welke jonger is, de bediening van mi litairen almoeseninr heeft uitgeoefend, gingen de rue Keller af on begaven zich naer den kant der spoor- wegslatic van Lyon, loco zy omringd werden door eene bende slraeljongcns, welke hem op dc grofste manier begonnen te beleedigen. Weldra mengden er zich vrouwen en werklieden tusschen de kinderen eene woelige menigte, samengesteld uit meer dan dry duizend scboelies, omringde do priesters en bc- leedigde ze met de laeghartigste hardnekkigheid. Agenten van policic kwamen tusschen cn met ecno krachtdadigheid, waeraen wy gecme eene verdiende hulde brengen, beletten zy dat eene dubbele misdaed werd gepleegd. Toen de priesters aen de Bastille gekomen waren, verdubbelde de woeste razerny van hel gepeupel, cn de volgende krelon herslsten uit In hel waterIn het water Crypt ze vastEr zyn geen pastoors meer noodig Wy moeten zeggen dat moedige burgers party hebben gekozen voor dc twee priesters, welke onder het geleide van twaelf agenten van policie, de spoorwegstatie konden bereiken. De menigte was zoo opgehitst, dat ccn agent van policie zich godwon- gen zag den sabel le trekken. Wy maken ook met een wezenlyk genoegen melding van hel gedrag van een moedigen officier, welke zyn arm bood aen den oudsten der twee priesters en dezen boschermde le gen de bende misdadigers. Niemand in gansch die woelige menigte wist wacrom men de priesters be- leeaigde. Zy waren priesters en dit is genoeg Na het geweerschot, te Mcudom op de Seminaristen go- lost, zieu wy de priesters aanranden in het midden van Parys Zal men nu nog, onbelamelyk spottend houden staen dat do bcleedigers wildstroopers wa ren Wy weten niet hoe de republiekaensche bladen liet feil zullen verhalen van dry duizend schoelies, die twee priesters hebben aengevallcn. Doch wy mo gen zeggen dat de veranlvvoordelykheid van die laffe aenrandingen terugvalt op die mannen, welke door halelyko wetsontwerpen en afschuwelyke lasterin gen, de menigte opjagen togen de geestelykhcid. De maetregelen van M. Jules Ferry worden lot aenslagen overgebracht de leus van MM. Gamhetta, Paul Bert, Madier de Montjau en andere cxploiteerders van den lagen hael en de slechte driften, dient tot byeenroe- pingskreet aen het canaille Ziedaer waer wy geko men zyn Ziedaer hoe de republiek do godsdienstige en maetschappelyke vrede, de veiligheid der eerlyko lieden wacrborgt Volgens de Patrie van maendag wordt gemeld, heeft men in de fransche hoofdstad talryke brieven uil de departementen ontvangen, en waerin wordt gezegd, dat de lacghartigo aciiranding van twee priesters, tc Parys overal een diepen indiuk heeft te weeg gebracht. Moordaenslag te Meudon -- Nadere byzonder heden. Wy lezen in den Francais Twee der seminaristen, welke in liet bosch van Meudon gewond werden, zyn hersteld M. Guslave Pouillard, oud 27 jaren, was gewond aen de twee ellebogen, doch men heel'l er loodkorrcls kunnen

De Denderbode | 1879 | | pagina 2