ÜT" OPENING der Vrje Calholyke Scholen le Aelst. namelyk 45 millioen hektoliters De inlernaliooalo markt tc Weenen heelt getoond hoe veel dank Europa aen Amerika schuldig is. Door den toevoer uit Amerika, heeft do tarwe niettegen- staende den slechten oogst 2 4/3 floryn, gerst 1 4/2 11. en turksche tarwe 4/2 fl. meer opgebracht per 100 kilos, dan in bel vorige jacr op dozen tyd. Tn het begin waren de koopors wal voorzichtig, dcch later werden er groote koopen gesloten in het geheel werd op de internationale markt verkocht 850 spoorwegwaggons gerst, 460 waggons tarwe, 492 waggons rogge en 220,000 kil. andere graensoorlen. Hongarie heeft noodig dal er voor 10 millioen flo- rynen graen wordt ingevoerd, in plaels dat er voor 100 millioen zou wordou uitgevoerd, zooals gedu rende eik der beide vorige jaren plaets had. De Oogst. Een landbouwer uit de omstreken van Leuven schrylt het volgende over den oogst aen den Courrier dc Bruxelles Zoolang het heeft geregend, heelt men niet opgehouden zich buitenmate te verontrusten over het w elgelukken van den oogst alhier; van een anderen kant waren de berichten over den oogst uit byna alle landen van Europa slecht. Men bere kende de opbrengst met eene ongelooflyke zekerheid, en men ging voort op de vereenigingen van duitscbe kooplieden, waervan geen, ik verzeker het, er belang by had te zeggen dat het brood dezen winter goedkoop zou zyn. Eiudelyk, men verborg zorgvuldig dat er overschotten zyn van den oogst van 4878, zooniet in Belgie, dan ten min ste in Frankryk. in andere landen cn vooral in Amerika. Ik heb roy door die ongerustheid niet laten meeslepen. Ik bevond dat myn koren beter was in hoeveelheid en in hoeda nigheid dan dat van verleden jaor en dat de tarwe doodeen voudig prachtig stond. Wat de aerdappelen betreft, ik ontken niet dat de eerste veel van den regen geleden hebben. Wy beginnen echter eerst sedert 10 a 12 dagen, die binnen te brengen, welke bestemd zyn voor de bevoorrading en ik verklaer dat, wat my betreft, ik er niet over te klagen heb. De markten zullen minder bevoorraed zyn dan de andere jaren op dezelfde tydstippen.Doch wat is dit in de tegenwoor digheid der onophoudende aenkoiusten uit Amerika en Rus land Amerika heeft dit jaer een oogst gehad byna even prachtig als die van verleden jaer. Het nieuw graen van Amerika weegt 81,82 en 83 kilo den hectoliter. Ook komen er talrykc ver zendingen aen, en de pryzen worden reeds in verlies van 3 cn 4 rank gekwoteerd ,op november en december aenstaende. Het Soclalismus. Het socialismus neemt van dag tot dag meer uitbreiding in ons land, doch voornamelyk in den Borinage. De gemeente Frameries, die onlangs zoo diep beproefd werd.schynl als het middenpunt te zyn aengedutd van de werking der revoluti- onn'aire party. Talryke socialistische feesten worden er ge vierd verleden zondag nog heeft eene groote betooging van socialisten plaets gehad. Er was kwestie een geschenk te overhandigen aen den voorzitter der afdeelingen, voor den iever dien aen den dag legt ten voordeele der socialisten in den Borinage. Al de afdeelingen der naburige gemeenten, de roode vlag aen het hoold, zyn naer Frame ries gekomen in vier verschillende lokalen werden meetings gehouden. Onlangs werd in eene aenzienlyke gemeente van den Borinage een groot getal socialistische weekbladeren verspreid. De policie werd ver wittigd en deed al de bladen by de herbergiers opkoopen mits 40 centiemen per nummer. Den volgenden zondag echter werd de gemeente als het ware overrompeld door een inval van socialistische bladen, waerin de burgemeester en al de overheden beleedigd werden. Sedert dien wordt er niets meer gedaen door de bur- gerlyke Overheid, om de verspreiding van de geschriften der socialisten in die gemeente te beletten. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 8 September wordt liet ontslag aenveerd van M. J. B. Van Santen, van zyn ambt van burgemeester der gemeente Iddergem, arrondissement Aelst. RECHTERLYKE KRONYK. Zaek-Van [lamme— Het beroepshof van Brussel heeft zich beziggehouden met bet beroep vanVan Hamme, tegen een vonnis der korrektionneele rechtbank van Brussel, waerdoor hy veroor deeld was tot eene maend gevangenis, eene boete en eene schadeloosstelling aen de bur- gerlyke party voor misbruik van vertrouwen. Van Hamme was beticht een gedeelte der opbrengst ontvreemd te hebben van eene tom bola, ingericht ten voordeele der weduwe van een verongelukten werkman. De betichte, de burgerlyke party en het openbaer ministerie gingen te samen in beroep,tegen het vonnis der korrektionneele rechtbank. Het beroepshof heeft de gevangenisstraf ge bracht op dry maenden, het vonnis voor het overige bekrachtigd en Van Hamme veroor deeld tot al de kosten. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Chppele, doctor in de godgeleerdheid en professor van Rhetorica te Oudenacrde, is principal van 't college van Geeraerdsbergen benoemd. De Eerw. Heer Grandnioulin, professor in St-Jozef te St- Nicolaes, is bestierder beDoemd van de betalende school op het Steendam. M. Dutry, prof. in S. Lievensgesticht, is onderpastoor be noemd te Gentbrugge. M. WeyeDs, seminarist, volgt M. Bauwens op in 't college van Eekloo. De Eerw. Heer De Vos, pastoor van 't hospitael te Gee raerdsbergen, is ook directeur benoemd van Hunnegem in dc- zeldfde stad. STERFGEVAL. Heden zaterdag, rond 8 uren des morgens, is alhier, na eene korte ziekte, voorzien van al de HH. Sacramenten onzer Moeder de H. Kerk, godvruchtiglyk in den Heer ontslapen, den E. H. Frans-Antoon Vyt, pastor onzer St- Jozefskerk. Door zyn minzaem en verzoenend karakter, had de achtbare overledene de algemeene liefde en genegenheid des volks verworven, zoodanig dat zyn afsterven, hier ter stede, een algemee- nen rouw veroorzaekt. De St-Jozefsparochie verliest in hem haren eersten Herder, een teêrgeliefden vader, welke al zyne Parochianen in zyn hert geschreven had om ze le beminnen en naer ziel en lig- chaem gelukkig le maken. R. I. P. De inschryvingen zullen beginnen Zondag 7 September, alle dagen van 9 lot iO uren voormiddag. Voor de Jongensschool in de stad aen de Werf, by den Eerw. heer Haems, onder pastoor, Aehterstraet. Voor de tweede Meisjesschool in de Molenstraet, by de Damen van Bermhertig- heid. Voor de groote Meisjes- en Be waer- school in de stad, Vryheidstraet, achter den notaris De Vriendt, by de Eerw. heeren Pacquay en Van den Abeele, onderpas tors van St Josephs-kerk. Voor de nieuwe Jongensschool op Fo- penrode-Driesch (Mylbeke,) by den Eerw. heer Simoens, onderpastor, nevens de De- keny. Voor de nieuwe Meisjes- en Bewaer- school aen de Molenstraetpoort, by de Zusters in het lokael op de Moorselsche- baen. Voor de nieuwe Bewaerschool aen den Zoutstraetsteenweg, voor de kinderen tot 10 jaren, by den Eerw. lieer Onghena, onderpastor, rechtover de kerk van 't kollegie. De vrye school der St-Jorisstraet, bestierd door de Eerw. Broeders der christelyke scholen, blyft bestaen op den ouden voet. By de kiezing voor de leden der Koophan- dels'rechtbank alhier,welke donderdag 14 dezer plaets greep, werden gekozen Tot VoorzitterM. Schellekens Louis, nyve- raer Tot Rechter M. Schaltin Pieter, nyveraer Tot Rechter-plaetsvervanger M. Siron Victor, koopman. Deze heeren zyn te Aelst woonachtig. De E. P. Vermeiren, Rector van T Colle- gie alhier, komt door zyne Oversten, tot ande re fonctiën geroepen te worden en wordt ver vangen door den E. P. Genis, oud-professor van Rethorico aen 't Collegie der Vrede, te Na men. Het vertrek van den E. P. Vermeiren zal door vele onzer stadsgenoten betreurd wor den geen wonder de Eerw. Pater geniet, om zoo te zeggen, de algemeene vriendschap en genegenheid. Gisteren is alhier binnengevaren de Schooner-ko/f AURORA, cap. II.Laermann, ko mende van Bergen, (Noorwegen) met eene volle lading stockvisch en traen, voor rekening van den heer H.Arys-De Paepe, Leopoldstraet, alhier. Men schrijft ons uit Hofstade, 41 Septem ber 4879 De kreet God wil hel heeft weerklank gevonden in de harten der inwooners van Hof- stade. Woensdag verleden. 10 september, is de katholieke vrije school luisterlijk geopend. Om half acht ure riep het blijde klokgeluid de ouders ter kerk om te samen met hunne kinderen de mis van den H. Geest bij te woo- nen. Het volk kwam naar Codes tempel toege stroomd, en 268 kinderen in twee rangen ge schaard, namen plaats in het midden der kerk, omringd van hunne geliefde ouders. Na het evangelie beklom de E. H. Herder der parochie den predikstoel en stuurde tot ouders en kinders hartroerende woorden toe. Zijn liefderijke taal perste menige traan uit de oogen der aanhoorders. Hij wenschte de kin deren geluk over hunne nieuwe school, en spoorde hen aan om altijd moedig de lessen bij te woonen. Eindelijk maakte hij liet voor nemen van zijn leven te slachtofferen voor het welzijn van ieder kind. Na de H. Mis, begaven de kinderen zich stoetsgewijze naar het nieuw lokaal, vergezeld door hunne ouders en de heeren van 't schooi- komiteit. Het genootschap der Fanfaren ging voorop.De vreugde was op alle wezens te lezen. Langzaam trok de indrukwekkende stoet naar de school onder het uitvoeren van blijde stuk jes door de fanfarenmaatschappij. De school wierd gewijd, en de zegen des Heeren afge smeekt over al degenen die daar liet katholiek onderwijs zouden komen ontvangen. Nu dat dit onderwijs door God gezegend is, mogen wij hopen dat het de schoonste vruchten zal dragen, en dat de Heer de edelmoedige pogin gen der familiën Matthys en Pannekoek, aan wien wij het schoollokaal verschuldigd zijn, mildelijk zal beloonen. X. Heel onze liberale pers neemt al de toege negen artikels over, die de Communards-pers van Frankryk schryft over den terugkeer der geamnestieerden.... Indien onze liberalen in die Communards geen broeders zagen, zouden zy dan die arti kels wel zoo trouw overnemen Het vat geeft uit wat het in heeft. De Gazette meldt dat Fortamps, die in de zaek der Banque de Belgique veroordeeld was tot een jaer gevangenis, omtrent eene maend geleden in vryheid gesteld is, na twee maen den in de gevangenis van Doornyk te hebben doorgebracht. Het trottoirblad de Gazette, deelt een ar tikel meè men vraegl pastoors, waerin het zegt i dat het rekruteeren van de geestelykheid moeilyk is, en zelfs onmogelyk gaet worden. Het bladje voegt erby, dat het plezierig zou zyn, als er eens geen aspiranten voor den geestelyken slaet meer waren. Het geuzenblad bedriegt zich het neemt zyne gekke droomen voor waerheid. De feiten zyn daer om te doen zien, dat het getal leerlingen voor de seminaries, vooral in onze vlaemsche provinciën, dit jaer grooter is dan vroeger. Zoo werden te St-Nikolaes 49 studenten aengenomen in den kur6us van philosophic,en te Mechelen 90. Men ziet dus met cyfers dat de Gazette moed willig of by onwetendheid liegt, maer dat zy in alle geval de waerheid den hals breekt. Zou het dan toch waer zyn Wy lezen nu weer in een korrespondentie De ex-senateur Fortamps, de maer al te bekend geworden direkteur der Banque de Bel gique, waerin t'Kint zyn rooveryen pleegde, is ongeveer een maend geleden in vryheid ge steld, na te Doornik twee maenden van het jaer gevangenisstraf te hebben ondergaen, waertoe hy door het hof van assisen te Brus sel veroordeeld was. Br.-. Fontainas, de schepene van het onder- wys te Brussel, zat maer eenige dagen, nadat hy het bloed van den broêr van Mej. Lehem- bre, om dus te zeggen, op zynen frak had zien spatten. Br.-. Fortamps zit pas twee maenden en loopt misschien al gegracieerd aen deze of gene badplaets. Hoe grooter deugniet, hoe meer bescherming men dus vindt by invloedryke mannen van on zen tyd Br.-. Fontainas presideerde eenigen tyd ge leden te Parys, namens de logie, deprys- uitdeeling aen de wereldlyke scholen. B.\ Fortamps zal zonder twyfel binnen kort ook wel weêr in funk tie treden. Wy kennen arme duivels, die onder den in vloed van den jenever, een misstap begaen en die ongenadig den tyd moeten uitdoen tot wel ken zy veroordeeld zyn. Ongenadig want alle rekwesten worden terzy gelegd. Maer een Fontainas, een Fortamps... Inderdaed, men heeft gelyk het menschelyk gerecht eenen blindoek voor de oogen le bin den. In den nacht van zondag tot maendag is in de zuiderstatie te Brussel, een hevige brand uitgebersten in een gebouw, dienende tot ma- gazyn van lampen. Gelukkig heeft men liet vuer spoedig kunnen uitdooven. De schade is niet zeer aenzienlyk. De oorzaek van den brand is onbekend. Brand le Brussel. Dynsdag avond rond 41 uren, berstte een hevige brand uitte Brus sel, op de Steenkaei, 60, in een werkhuis waer pakkisten verveerdigd werden. In een voorgebouw woonden verscheidene huisgezinnen, die reeds te bed en vast inge slapen waren, en die men meende dat allen aen het vuer waren omgekomen. Het vuer breidde zich snel uit en met den grootsten spoed werden ook de reddingswer ken volvoerd overheid en policie waren wel dra ter plaetse, even als de pompiers welke laetste in het brandend gebouw drongen, ten einde te zien of er niemand meer te redden bleef. Op eene zolderkamer vond men het half verkoold lyk van een jongeling, die ongetwy- feld door den rook was versmacht, op het oogenblik dal hy, evenals de andere bewoners van het huis, het vuer had willen ontvluchten. Het schynt dat die jonge man, N. Dehaes ge- naemd, een weinig doof was en daerdoor mis schien niet in tyds het gevaer heeft bemerkt waerin hy bezweken is. Rond middernacht was men den brand meesterde schade is aenzienlyk en men zegt dat er niets verzekerd is. De arme huerlingen zyn door de geburen opgenomen, in den deernisweerdigsten toe stand en van alles ontbloot. Men weet niet hoe de brand is onstaen. Nadere byzonderheden. Het is omtrent 44 4/2 ure, dat de geburen en de bewoners van het verbrande huis het vuer bemerkt hebben. De brand had toen reeds eene groote uitbrei ding genomen en liet is slechts met de grootste moeite dat de bewoners zich hebben kunnen redden. Het is op de benedenverdieping,in het werk huis van reispakken en kisten, dat de brand ontstaen is: op liet eerste verdiep woonden de ouders van den ongelukkigen jongeling, die in den brand is omgekomen. In eene mansardekamer, nevens die van het slachtoffer, woonden twee personen, die half gekleed voor het vuer zyn gevlucht, en bene den verklaerden. dat zy Nicolaes Dehaes ins gelyks den trap hadden zien afdalen. Men ver onderstelt by gevolg dat hy naer zyne kamer is teruggekeerd om eenige kleederen te halen, en onder de puinen van het dak is gevallen, al- waer hy weldra door den rook moet verslikt zyn. Het magazyn is met gansch den inhoud ge heel vernield: slechts de vier muren zyn er van overgebleven. De schade beloopt 30,000 fr. In den nacht van dynsdag tot woensdag, tusschen 42 en 1 uer, is een hevige brand uit gebersten in het huis van den bakker Van Overstraeten, Torentjesstraet. 62, te Etter beek. Het vuer nam in weinige oogenblikken eene versclirikkelyke uitbreiding, en weldra stond geheel het huis in vuer en vlam. Het huis was bewoond door verscheidene huishou dens, ongeveer 20 personen, waeronder vyf jonge kinderen. Een twaelljarig meisje had het eerst den brand bemerkt en gaf het alarm ge lukkig was het nog tyd en allen konden zich redden. Het kind, waervan wy spraken, beging echter de onvoorzichtigheid terug naer eene mansarde te gaen, om er een rok te halen. Toen zy wilde terugkeeren, was haer de weg door het vuer afgesneden. Tweejgeburen dron gen toen langs het dag in de mansarde, en ge lukten erin het kind te redden. Omirent 3 uren 's morgends was de brand geheel en al ge- bluscht. De schade is zeer aenzienlyk. doch grootelyks door de verzekeringsmaetschappy- en gedekt. Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 1400 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-76 tot 4-00; slieren, 0-62 lot 0-83, koeien en veerzen, fr. 0-61 tot 0-85. M. Halilants, voorzitter van den catholy- ken Kring te Thienen, is met 1556 stemmen tot lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers gekozen voor 't arrondissement Leuven. Mgr de bisschop van Gent heeft aen de goedkeuring van het goevernement een regle ment onderworpen, waerdoor het tarief veran derd wordt van de geestelyke diensten. Men weet dat M. Bara gedurig met het oud tarief afkwam, in geval van fondatiën. Dit voorstel is by koninklyk besluit goedgekeurd voor het diocees van Gent. In de haven van Oostende komt thans alle weken, soms tweemael, eene engelsche stoomboot aen met verschen visch. Deze boot is gansch in yzer, de manschap houdt zich met visschen bezig, en dit levert eene groote hoe veelheid visch op aen de markt van Oostende. Naer men zegt, is in deze stad eene maetschap- py ingericht, om per Stoomboot ook de vis- schery uit te oefenen gedurende den winter dan is er geen gevaer meer om zonder visch te blyven, zelfs by ruw weêrook zal de massa versche visch den prys van den aberdaen doen afslagen. Zooals men weet is het baccaratspel ver boden, en mag het niet in het openbaet ge speeld worden. Ziehier echter wat de driftige spelers hebben uitgevonden, om aen den pro- kurcur des konings te ontsnappen zy huren booten, kiezen de volle zee en spelen gerust en zonder vrees voor stoornis. Wat zouden zy echter zeggen, indien den een of anderen dag de prokureur des konings insgelyks eene boot huerde, hen te midden der golven ging opzoe ken, proces-verbael opstelde en boot, spel en inzet in beslag nam Toen dynsdag avond, ten 6 uren, de bel- gische loodskotter n° 6, de engelsche stoom boot Resolute, die uit de zee kwam, op de hoogte van Blankenberghe van een loods wilde voorzien, sloeg de boot om, waerin zich de loods en twee matrozen bevonden. Na onge veer een half uer tyds, gelukte de bemanning van den kotter er in de dry mannen, die zich aen de kiel der boot hadden vastgeklampt, van een zekere dood te redden. Aen boord der Re solute scheen men weinig of geen acht te geven op dit ongeval. Maendag morgend heeft een krankzinnige in de statie te Heyst, zekeren M. Demeur aen- gerand, die met zyne familie op den trein naer Brussel wachtte. De krankzinnige bracht M. Demeur verscheidene messteken toe in het aengezicht, en toen Mev. Demeur haren man wilde ter hulp komen, bracht hy haer insgelyks een messteek in de hand toe. Gelukkig kwam op dit oogenblik een persoon voorby, die by middel van een jachtgeweer den krankzinnige op het hoofd sloeg. Deze viel op den grond, doch stond onmiddellyk weêr op. Verscheidene andere personen snelden op liet gerucht toe en hebbenden ongelukkigen zinneloozegebonden, en alzoo buiten staet gesteld verdere ongeluk ken te veroorzaken. Verleden woensdag heeft men in O. L. Vrouwe kerk te Tongeren, een persoon aenge- houden die zich in paterskleederen gekleed had, waerschynlyk om gemakkelyker in de kerken te kunnen dringen en de priesters te bedriegen. Men heeft bevonden dat die kerel geboren is in de omstreken van Borgloon en dat hy te Luik gediend heeft als garfon in een voornaem koffiehuis. Hy is in de gevangenis van Tongeren achter de grendels gezet. Dal de biecht eene schoone en goede in stelling is, toont ons nogmaels het volgende geval Verleden donderdag kwam oen patei- kapucien in een huis le Gouy-lez-Piêton, om aen de eigenaers eene som van 12,000 fr. le overhandigen. Een berouwhebbende dief, die zich by hem had gebiecht, had hem met die zending gelast. Twee inwoners van Andennes wilden zondag avond in de statie te Namen in den waggon der post stygen toen de fakteur Sa- cré hen dit verbood, greep een der kerels hem vast by den hals, en te samen met zyn makker overlaedde hy den ongelukkigen bediende met slagen. Deze is bewusteloos naer het gasthuis gebracht en bevind zich in wanhopigeu toe stand hy is reeds bediend en overleden. Er is proces-verbael opgemaekt tegen een zyner aenvallers. Een jammerlyk ongeluk heeft zaterdag plaets gehad op den yzeren weg van Yvoir naer Dinant, naby de brug van Houx.Een soort van houten hefboom, dienende om de rails op te lichten, was door onachtzaemhcid tusschen de billes blyven steken en heelt een treinwach ter getroffen, die op een voorbyrydenden rei zigerstrein de koepons rondhaelde. Zyn been werd gebroken en de ongelukkige zou van den trein gevallen zyn, indien de reizigers hem niet vastgegrepen hadden. Wy ontmoeten in het Dresdener Journal een artikel, dat ook hier toepasselyk is wy willen spreken van den drift hier in België, in Duilschland.in Nederland en Amerika naer ge- waeNde erfenissen. Ieder mensch wil in onzen lyd erven en er gaet geen maend voorby of, wy krygen vra gen over bekendmakingen of oproepingen van erfgenamen, waervan wy het eerste woord niet weten. Het artikel zegt onder arider De amerikaensche gezant in den Haeg ver- klaert in verscheidene amerikaensche bladen, dat er byna geen stoomboot uil Amerika aen- komt zonder dat hy wordt lastig gevallen met aenvragen betreffende erfenissen in Nederland. Hy waerscliuwt zyne landgenooten tegen de bedriegeryen van verscheidene agenten aldaer te lande, die zoowel in Duitschland als in Ame rika door valsche berichten omtrent erfenissen vele menschen in den strik weten le doen loo- pen. Dat die nederlandsche agenten ook in Duitschland handlangers hebben en reeds lang moeten hebben gehad, en dat men hier te doen heeft met eene zwendelary op groote schael, kan ik bevestigen. Er zou dan, in meer dan een geval, bedrie- gery in het spel zyn men klopt aen de lichl- geloovigen centen uit den zak, met hun de hoop voor te spiegelen dat zy zullen ryk wor den. De bibliothekaris van Dresden, zegt dat meer dan een zich arm heeft gemaekt, in het najagen van ingebeelde erfenissen van milli- oenen. Die regelen zullen nogtans dat jagen achter soortgelyke dingen niet doen ophouden wy weten het wel, doch wy denken toch het pu bliek tegen de bedriegery te waerschuwen van erfenissen uit Amerika, of wat gelyk slaet uit de maen. OVERZICHT. Al de buitenlandsche dagbladen spreken voortdu rend over den opgewonden toestand, waerin de duil8che en russische dagbladen tot nu toe verkce- ren, in hunne dagclykschc tvvistpartyen. Men weet echter niet wat daervan hel gevolg zal zyn enkel veronderstellingen kunnen er gemaekt worden, daer uil hoofde van don weinig gekenden binnenlandschcn toestand vao Rusland, hel schier onmogelyk is feitén te bestatigeD, waeruit de toekomst zou kunnen wor den afgeleid. Men verneemt zeer weinig van hetgene er cigenlyk in Rusland omgaet, daer de drukpers er niet vry is en de openbare denkwyzc er dus om zoo le zeggen een muilband draegt. Eenige duitscbe en engelsche dagbladen verzekeren echter dal de poli tieke toestand van Rusland zoo gevaervol is dat alleen een oorlog afleiding kan geven. Van een ande ren kant schynt dc slechte financieele toestand, waerin men zegt dat hel ryk verkeerd, zoo onbevre digend, dat er vooral bezuiniging en vrede noodig zoudon zyn om 's lands schatkist voor eene ramp te behoeden. Hoe dan die noodzakclykhcid van het be waren des vredes kan worden overeen gebracht met de voortdurende aenrandingen der russische druk pers tegen Duitschland, kunnen wy maer niet bcgry- pen. De lael der russische dagbladen wordt van grooter belang beschouwd als die der dagbladen van een land waer de drukpers volle vryheid geniet Wanneer er cencuer bestaet en hel goevernement de dagbladen vervolgt en straft, voor het afkondigen van artikels welke het afkeurt, wordt het goevernement ook aen- zien als medeplichtig aen en verantwoordelyk voor hetgeen die zelfde bladen ongeslralt en herhaelde malen afkondigen. Overal verlangt men er naer, iets meer van Rusland's wezenlyken toestand te weten, daer het niet te ontkennen is dal de toestand in Europa dagelyks meer en meer gespannen wordt eo dreigt weldra zoo gevaervol le zyn als hy ooit to vo ren was. In Europa staet de politieke barometer laeg, doch uit Amerika komen berichten, welke loonen dal dc nieuwe wereld beter vooruitzichten heeft dan de oude. Handel en nyverheid herleven aldaer en de aendacht wordt er gaende gemaekt door meêdeeling in de laetste uitgaef van Poors railraod Manual of the United States, dat het goederen vervoer op de ameri kaensche spoorwegen zoo onlzaggelyk is toegeno men. Sedert 4873 hel jacr toen de amerikaensche spoorwegen het meeste verdienden - is het goede ren vervoer mol 50 p h. vermeerderd. In de Vcreen- ïgde-Stalen ligt thans een spoorwegnet van 81,844 engelsche mylen, of 26,280 uren gaens. In de laetste 42 jaren zyn 45,04u mylen daervan gelegd. Zelfs in de laetste mocilyke jaren zyn er toch 2000 mylen per jaer in het Westen acngelegd. Het is aeogenamer, voor europeesch geld spoorwegen, dan voor eigen geld forien le maken denkt dc nieuwe wereld, cn zy heeft zeker groot gelyk. FRANKRYK. Katienjacht. Dezer dagen heeft dc paryzer poli cie, dank aen de aenhouding van een lienjarigen knaep, wéér een dier geheimzinnige stielen ontdekt, welke te Parys gedreven worden iu het nachtclyk duister. De knaep, waervan wy spraken, werd aengehou- den in de volgende omstandigheden voorzien vac eene groote wissen kevie, liep hy langs dc huizen, bleef onder de koelspoorlen staen, bukte zich, eu liep dan eenige slappen verder, om daer weêr htt- zelfde le doen. De nachtwaker die deze zonderlinge handelwyze bemerkt had, volgde de knaep op eenigen afstand en zag hem eene kal vervolgen, doch die hem ont snapte De nachtwaker haelde den jongen strooper in en vroeg hem wat hy deed. Ik ben op de katienjacht, antwoordde de knaep maer hel wil dezen nacht niet pakken zy wantrouwen my, ik heb er nog maer een gevangen. Maer dal is steler., zegde de agent. liet is vader die liet my bevolen heeft, weder voer de knaep hel is nu reeds een geheele maend dat ik alleen alle nachten jaeg in den dag gaet vader de katten verkoopen in de gaerkeukens. De jonge stroopjager is met zyne kevie en zyne kat naer een policiebureel gebracht, en ter beschikking gcsield van den policie kommtssaris, onder beschul diging van diefslal en uitroeiing der huisdieren. In Frankryk zyn heden de geamnostiëerden de belden van den dag Nooit werd een terugkeerend zegepralend leger, dat hel vaderland gered had. met zooveel vreugde begroet als thans die terugkcerende boeven, welke acht jaer geleden Parys afbrandden en vreedzame burgers koelbloedig vermoordden. De konservatieve dagbladen van Frankryk drukken dan ook hunne veronlweerdiging uit over de feestelyko vvyze waerop men de communards onlhaeld, even als over de weinig bedekte bedreigingen, welke de radikale bladen zich teeds veroorloven tegen het le ger, dat de Commune verwon en legen de rechteis, die de brandstichters en moordenaers veroordeelden en naer de galeien zonden. Fliquet. Wy lezen in den Courrier du Nord M. Paul C..., schoenmaker, had op het einde der lenle eene jonge musch opgenomen, die uil haer nest was gevallen hy had haer zorgvuldig opgevoed en de vogel was met hem zoo gemcenzaem geworden, dat hy in volle vryheid uitvloog, doch nooit verzuimde terug te kceren op het etensuer en 's avonds om te slapen. Twee maenden geleden kwam Friquet, zoo heette de musch, niet zooals gewoonlyk terug. Er moet hem een ongeluk overkomen zyn, dacht de schoenmaker. Inderdaed, men had hem sedert niet meer gezien en de werkman had Friquet reeds vergeten, toen een dezer laetste dagen, langs liet open venster eene ge heele vlucht musschen in zyne kamer kwam. Een hunner zette z:ch op zyn schouder neêraenslonds herkende hy Friquet, den vluchteling. De andere wa ren een weinig wantrouwig, vlogen hier en daer op de meubels en tjilpten om hun moederke. Het was inderdaed Friquet, die met hare heele jonge familie een bezoek kwam brengen by haren vriend. Zonderling Ongeval. M. Victor B..., kunst schilder, had zich maendag begeven by een zyner vrienden te Sceaux. Hy bevond zich op het balkon der tweede verdieping, toen hy zich eensklaps voor over boog, om een persoon le zien die voorby ging. Ongelukkig verloor hy hel evenwicht en viel van die hoogte op de straet. Men dacht dat hy op den slag gedood was, doch hy stond zonder hulp op en scheen niet het minste letsel bekomen to hebben De slag had echter op zonderlinge wyze zyne geestvermogens gekrenkt. M. B. wilde zyn vriend" roepen, doch hy kon zich zyn nacm niet herinneren hy bevond zich in dezelfde verlegenheid tegenover andere personen.Hy had zelfs zyn eigen naem vergelen, en wat meer is, hy kon zich geen enkele naem eener zaek meer herinneren. Hy spoedde zich naer zyne woning terug en deed een geneesheer komen deze wist echter geen raed en tot nu toe is er geeu beternis in den toestand van M B... Wanneer hy in een gesprek een zelfstandig naem- woord legen komt, moet by een omzm gebruiken. Hy kan afzonderlyk de letters uitspreken die de namen zyner vrouw en zyner dochter samenstellen, doch het is hem onmogelyk ze byeen te brengen tot ééo woord. Hoe zonderling dit ongeval ook schynt, de genees kundige annalen leveren er verscheidene voorbeelden van. Een sergeant van het 84® linieregiment, die in den veldslag van Coulmiers eene lichte wonde aon bel hoofd had bekomen, bcvöud zich in hetzelfde geval hy had de nacm zyner ondergeschikten vergeten en was genoodzaekt deze als volgt aon le spreken de kleine, de groote, de blonde, enz. Men is verplicht geweest hem zyn ontslag le geven. Een Schildmclithuizeke. Een zonderling on geval heeft maendag plaets gehad, op de binnenplaets van hel depot der prefektuer van policie te Parys. De voet van een der wachthuiskens die zich aldaer bevinden, brak eensklaps het schildwachthuiske viel voorover met den soldaet die er juist in stond. De soldaet bekwam gelukkig geen letsel, maer by was begraven, oprecht begraven in zyn wachthuiske; le vergeefs riep hy om hulp, niemand hoorde bem te vergeefs trachtte hy op te staen, het huisko was veel te zwoer.... Gelukkig kwam niet lang nadien een persoon voor by, die mei verbazing het omgevallen schildwacht huiske bemerkte, dat pogingen scheen aen le wenden om geheel alleen recht te staen, en waeruit wanho pende kreten opstegen. Hy ging onmiddellyk hulp zoeken het wachlhuisko werd rechtgezet en de on gelukkige schildwacht uit zyne zonderlinge gevange nis verlost. Een Kind gestolen. De echtgcnoolen Coypel te Parys, hadden verleden zondag hun dryjarig doch- terke aen een gebuervrouw toevertrouwd, teu eindo zich naer de peerdenkoersen te Vincennes te kunnen begeven Toen zy terug kwamen, vonden zy geheel de wyk in rep en roer hun dochterke was gestolen. Een knaep verklaerde dat by eene dame aen hei kind lekkernyen bad zien geven, terwyl zy zegde Kom meê, ik ben uwe tante. Zy had het eenige straten ver by de hand geleid, daerna nam zy het op den arm cn verdween met de kleine in do richting van het kerkhof Pcre Lachaise. Zinneloos van droefheid liep de vader uit zyne wo ning, en zonder te weten waerheen 's Avonds be vond hy zich op den Boulevard de la Villelte, alwaer hy een volkstoeloop bemerkte hy ondervroeg eeni ge personen en vernam dat men eene vrouw, die een kind met zich voerde, naer het policie-bureel bad gebracht. Als door voorgeval gedreven snelde hy naer het bureel en vond er zyn doehterke weêr. Dc kinder roofster die eenigen tyd geleden een diefstal had ge pleegd ir. een magazyu, was door een der bedienden herkend en acngehouden. Zonder dit gelukkig toeval hadden de cchlgenooien Coypel misschien nooit hun dochterke weêrgezien. DUITSCHLAND. Uet Duitsche Leger. De Militdr Zeitung kondigt het volgende artikel af, waeruit men zien kan, wat er in Duitschland nog wordt noodig gedacht, voor dat men hel ontzaggelyk leger van dat ryk in staet denkt aen zyn doel to beantwoorden. Ziehier wat hot blad zegt Er zal zoo spoed mogelyk moeten overgegaen worden tol het oprit du i van 7 Elzas-Lotharingsche regimenten infanterie en het nog ontbrekende batail- lou jagers voor hei 15° legerkorps. Daer het duitsche leger 93 regimenten kavalerie telt, welke in tyd vao og voor hei leger te velde, 59,804 man stellen, zal er wollicht niet overgegaen hoeven te worden to -terking van dit wapen. Mei inbegrip dor 77 tlepo,-eskadrons, lelt het fran- sche aklieve leger o er dan 58,800 man kavale rie. Daereniegen ontbreekt aen hel 45® logerkorps nog een geheel regiment veldartillerie, sterk 9 bat- teryen, en een volledig regiment artillerie le voet. In hoeverre het volstrek aoodig moet worden ge dacht, over te gaen tot he ormon der ontbrekende baiaillons artillerie tt voet, by de overige legerkorp sen, ,kan bier niet worden beslist, maer hel schynt ons zeker dat do 9 batterye.: van 15* logerkorps nog een geheel regiment ve.dai orie, sterk 9 batteryen,

De Denderbode | 1879 | | pagina 2