Peer de Minister. OPENING onzer Vrye Cathoiyke Scholen. Kerk van den il. Marliiius le Adsl. rara Eens en vooral, meester, in het eerst zoo weinig catechismus mogelyk en dit dan nog maer voor zooveel dit door de ouders wordt gevraegd en later niets meer. Het ware ook wat schoons, God en zyne heiligen terug it. de school te roepen na ze te hebben buitengesteken Neen, meester, daer- voor is de wet niet gemaekt. En dewyl het onderwys van den godsdienst maer by ge- doogen wordt gegeven, zult gy in uwe klas daer ook al niet veel kas van maken en liever die verdrietige calechismusles doen vervan gen, byv. door eenige gymnastische toeren, in 't belang der gezondheid. Vindt gy het noodig van provisoir tien ge boden aenteleeren, leert er tienvindt gy goed van er maer zeven aenteleeren, leert er maer zeven vindt gy goed van geen geboden aen teleeren, schrikkell ze dan maer allemael over. Dit laetste zal nog het kortst en het gemakke- lykst zyn. Maer toch niet al te haestig en altoos voorzichtigvoor de wille van de ouders. Begrepen 5°Gyvraegt my wat gy met de Vyf Ge boden van de H. Kerk moet doen Handel daermede gelyk met de Tien Gebo den. Doch, wacht u wél te spreken van de biecht of van den Paeschen. Men mag wel wat toegeven vooral in 't begin maer aen die toegevendheid moeten palen zyn. Ten andere, het aenleeren van allemael die geboden is tegen de Constitutie, en dit kunt gy de jeugd niet genoeg inprinten. Begrepen 6* Gy vraegt myn gedacht aengaende de zedeleer, wat gy daervan moogt aenleeren en waerop dit onderwys gesteund is Hewel, meester, dat weet ik zelf nog niet. Maer zoo gauw als ik het weet zal ik het u zeggen. Ik zal er nog eens eenige dagen op peinzen en u ten zelfden tyde oplossing zen den over de andere vraegpunten. HANDEL EN NYVERHEID. De landbouwer R. J. Blauw schryft aen de Nieuwe Groninger Courant De aerdappelèn zyn dit jaer niet volwassen, öiensvoigens bevatten ze te veel vocht, te veel waterdeelen, en vandaer, dat ze te weinig meelig. te weinig bloemig zyn. Dat te veel water, die te veel vochten moe ten er uitverdreveu worden, en om dat te doen, graefl men kuilen tot op vier voeten breed en één duim diep. De uitgegraven aerde legt men lot twee voeten breed aen weerskan ten van den kuil, waerdoor deze dan ongeveer 2 duim diep is geworden. De lengte van den kuil is niet bepaeld en men denkt voor het bergen van de aerdappelen noodig te hebben. De losse aerde wordt schoon uit den kuil verwyderd en op de kanten gelegd, de bodem van den kuil wordt effen gemaekt, en daerna brengt men er de aerdappels in, schept ze hoog en scherp op ter dikte van een halven duim bedekt men ze dan met rogge of tarwe- strooi dat strooi moet zoo goed als 't moge lyk is, recht op en neerliggen, reet de kopein- den er van naer het bovendeel van den kuil en daerna wordt het geheel bovendien nog met een laeg aerde bedekt, ':r dikte van l duim. De aerdappels moeien van 't jaer broeien, orndat ze veel vocht bevatten, dat er uit moet, en op navolgende wyze is dat te .doen. Heelt men de aerdappels op de beschre ven manier ingekuild, dan komen ze in broei ing, dat is zeker, maer dat moeten ze ook doch om nu te zorgen, dat ze er integendeel onberekenbaer veel beter door worden, gaet men onmiddellyk na het inkuilen te werk, op afstanden van 1 1/2 meier, boven in den kop van den kuil met de hand gaten te maken, zóó, dat op die plaetsen de aerdappels bloot liggen. Men haelt dan dakpannen en legt die het on derste boven in het dwars boven die gaten. Heelt men het een en ander op voorschre ven manier gedaen en de aerdappels beginnen te broeien, dan heeft men zoovele luchtpypen, waeruit de waterdampen van de aerdappels onbelemmerd ontsnappen kunnen, als men gaten in de kuilen heeft gemaekt en er dak pannen boven heelt gelegd, en de aerdappels worden dan meer duerzaem, meer meelig, meer bloemig. Zullen of moeten de aerdappels tot in de lente in de kuilen blyven, dan wacht men met het opbrengen van de zoogenaemde winter- laeg tot dat hei goed vriest. De dakpannen neemt men dan weg, de gaten er onder stopt men met strooi dicht, de kuilen en ook nog twee voeten breed aen weerszyden ervan, dekt men met strooi ter dikte van een decimeter en overdekt dan het geheel met een laeg aerde ter dikte van twee decimeters. En heeft men dat gedaen, terwyl het tame- lyk erg vroor, terwyl de grond reeds hard en koud was, dan heeft men de koude er onder gedekt. De warme dagen, die wel eens voor de lente komen, hebben dan geen invloed op de aerdappels, mits men de vvinterlaeg en de geheele bedekking op de kuilen iaet zitten, tot zoolang dat men ze er uit haelt, al is hel ook tot in 't begin van april. Maer dan moeteu ze er uit, en ioch zyn ze op voorschreven manier van behandeling dan nog zoo goed als niet ontkiemd. Ik sprak ook over het bergen van aerdappe len in den kelder, maar vooral van 't jaer be hoort men ze te bergen in opene houten bak ken of op zyn minst op een houten vloer doch vooral niet op eenen steenen vloer en dat wel in donkere, doch luchig en gemakke- lyk uitdempende kelders. En heeft men alles gedaen, zooals 't my een genoegen is aen de hand te kunnen geven", dan zullen in wel 96 van de 100 gevallen, de deugd en duerzaemheid van de aerdappels zeer veel verbeterd kunnen worden. Tegen aenstaenden zaterdag is te Kassei een kongres byeengeroepen van belanghebbenden by de tabaksnyverheid, om te heraedslagen over hetgeen er voor tabaksfabrikatie en tabakshandel kari worden gedaen in den hoogst ongunstigen toestand, waerin die takken van bedryf door de nieuwe belasting en invoer rechten zyn geraekt. Tot de punten van be handeling behoeven anderen oprichting eener Vereeniging te dier zake toekomstige ver pakking van buitenland--die tabak en middelen ter voorkoming van tarraverlieskrediet by verkoop van tabaksfabrikanten, enz. De landbouwers klagen dat de verkoop der opbrengsels van den landbouw zoo slecht gaet. Eene kleine berekening zal hun klaer doen zien waeraen het liegt dat de pryzen zoo leeg staen. Onze getallen zyn getrokken uit de koop handelsbeweging van België met de vreemde landen, binnen de zes eerste maeoden van 't jaer. Van 1 januari tot t juli 1879, zyn er in België binnengekomen 53,948 ossen en koeien, 175,589 schapen, 36,967zwynen,5,272,9U2 kilo boter,231,35! ,249 kilo tarwe, 85,936,646 kilo rogge, 75,270,861 kilo gerst, 6,881,447 kilo erwten en boonen, 102,260,7GS kilo haver, turksch koorn en boek weit, 31,829,198 kilo meel, 17,552,361 kilo smout, 24,628,524 kilo vleesch. Wanneer men de maend juni van 1879 ver- gelyktmet de maend juni 1878, vindt men dat er binnen die enkele maend in ons land voor de volgende sommen meer ingekomen is Voor 2,205,000 fr. meer botervoor 51,178,000 fr. meer granen voor alle slach voor l,929,000fr. meer smoutvoor2,446,000 fr. meer tabak, voor 12,274,000 fr. meer vleesch. Woensdag 1 dezer ma zyn de Vrye Ca- tholyke Scholen alhier t opend. Ondanks de zoo schreeuwende als schandelyke drukking door zekere opperhoofden van liberale fabrie ken op de arme werklieden gepleegd om hen te dwingen hunne kinderen naer de goddelooze Staetsscholen te zenden, ondanks den dwang van zekere liberale eigenaers van werkmaus- wooningen, enz., enz. hebben de kinderen zich zoo talryk aengebodeu, dat men met ver zekering van geene tegenspraek te ontmoeten, mag zeggen, dat onze Vrye Catholyke Scholen de ACHT TIENDEN der schoolbevolking onzer stad tellen. Die drukking, die dwang door de liberale meesters gepleegd is niet alleen schreeuwend van onrechtveerdigheid maer zy toonen tevens dat alhoewel de liberalen zich als de voor- staenders der vryheid uitroepen er geene groo- tere vyanden der vryheid konnen gevonden worden. Schreeuwend van onrechtveerdigheid, zeg gen wy, zyn de drukking en dwang door de liberale meesters gepleegd. En waerom Om dat zy eischen dat de arme werkman, boven den arbeid dien zy hen voor eene magere korst brood leveren, nog zyne rechten van familie vader en van vryen burger moet afstaen Ja, voor eene magere korst brood, want op zekere liberale fabrieken worden de werklieden on- meedoogend als houden, als lastdieren behan deld. De liberalen zyn de grootste vyanden der vryheid.... En waerom Omdat zy de vryheid dooden met aen den arme werkman zyne rech ten van familievader te ontnemen en hem te beletten voor wat de opvoeding en 't onderwys zyner kinderen betreft, volgens zyne gods dienstige overtuiging te handelen Doch zal dit waer schandael blyven duren, zal men den arme werkman aldus blyven mis kennen, folteren en vervolgen Zal men hem de vryheid blyven weigeren, die de liberalen nogthanszoo luidruchtig, by iedere gelegenheid, in schyn voor elkeen eischen Ongetvvy- feld zullen de liberale meesters in hunne boos heid blyven volherden 1° omdat zy er voor deel by vinden 2° omdat zy zich terzelfdertyd by de maconnieke oppermeesters als vastbe- radene en onwankelbare geuzen doen doorgaen en aldus wel geboekt staen lot het verkrygen der voordeeien van 't goevernement, 't zy voor bun eigen zelve, 't zy voor hunne zonen en neefkens. Men zal ons vragen hoe kunnen de liberale meesters hier voordeel in vinden Dat is zeer eenvoudig. Uit oorzakeder heerschende han del- en nyverheidskrisis, hebben de meeste en vooral liberale meesters overvloed van werklieden en zy nemen nu de gelegenheid waer om zich van dien overvloed te ontmaken. Verstaet gy nu, geëerde lezers, boe zy er voor deel by vinden Wat de werklieden betreft deze brave lieden welke niets beter vragen dan hunne kinderen naer de vrye catholyke scholen te zenden, heb ben te kiezen tusschen den afstand hunner vryheid en rechten van milievader of den hongersnood. Eenigen en liever honger lyden dan hunne overtuiging geweld aen te doen, doch de meesten, door den nood ge- praemd, zullen zich onderwerpen en met hert zeer hunne kinderen aen 't goddeloos onder wys toevertrouwen. Want het is eene onbe twistbare zaek dat byaldien men onze brave werklieden der liberale fabrieken moest vry laten niet één, om zoo te zeggen, zou een oogenblik aerzelen zyne kinders naer de godsdienstige vrye scholen te zenden. Over een vyftigtal jaren, wanneer de werk lieden door de slaverny zoo zeer niet waren onderdrukt, zouden zy zyn opgestaen om tegen die schandelyke handelwyze te protes tereu en de vryheid te eischen. Halen wy dit aen om tot de onderdrukte werklieden te zeg gen staet op eischt nu ook de vryheid Wy antwoorden, neen, duizendmael neen! Wy raden integendeel de werklieden aen ge lalen te zyn in hun lot, en stillekens aen naer werk te zoeken by meesters die hunne vryheid en rechten eerbiedigen zullen. Wy weten het, 't is op 't oogenblik zeer moeilyk aen werk te geraken, doch wy mogen hopen dat met de hulpe Gods en den tyd zy eindelyk toch werk zullen verkrygen en zy dan aen hunne kin deren eene opvoeding zullen kunnen laten geven die met hurtne overtuiging overeenstemt! Moeddus, brave werklieden, errinnert u dat Een rijk van woest en dwang, Duert gemeenlyk niet lang GODSDIENSTIGE PLECHTIGHEID. Wyding der Catholyke Scholen. Orde dezer plechtigheid, volgens de Rootnsche Kerkgebruiken. Maandag 6 October, om 10 uren, Solemneele Mis, ter eere van den H. Geest, waeronder eene korte aenspraek door den Eervv. Heer Collin. Eene byzondere ptaets zal aen de Heeren Leden van den Kerkraed Schoolraed, School penning en van andere liefdadige Genootschap pen der stad, in den Koor voorbehouden zyn. Om 2 uren namiddag, wijding der scholen Van den H. Jozef. (Vryheidstraet). Van het H. Hert, (St-Job). Van O. L. Vrouw ter Druiven. (Werf). In het volgende orde De Geestelyklieid der stad, in kerkgewaed, vergaderd in'de kerk van den H. Martinus en gevolgd, door de heeren Leden van den Kerk raed, Schoolraed, Schoolpenning en verschil- lige liefdadige Genootschappen, alsook van de andere geloovigen, zal zich ten 2 uren, pro- cessiewyzc, onder het zingen van kerkelyke lofzangen, met muziek aen hel hoofd, begeven langs de Nieuwsiraet, naer de school van den H. jozef, waer onmiddellyk de plechtigheid der wyding zal aenvang nemen. Hier deze ceremonie voltrokken,zal de stoet, op de zelfde wyze gaen langs de Keizerlyke plaets, naer de school, van het H. Hert, St-Job, en.na de wyding van dat schoollokael, zich begeven, langs de korte- en lange Zout- straet. Merkt en Molenstraet, naer de school van O.-L.-Vrouw ter Druiven, (Werf), om daer dezelfde plechtigheid te verrichten. De- plechtigheden der wyding geëindigd, zal de Stoet terugkeeren, or.der het zingen van den Te Decm, naer de kerk van den H. Marti nus, alwaer de zegen met het H. Sacrament aen het volk zal gegeven worden. Zondag 12 October, ten 1 ure namiddag, wyding der scholen Van de HH. Dorothea en Vincentius beide aen de Moorselschebaen, en van de H. Gudula, op Popenrodendriesch. Deze plechtigheid zal geschieden op de zelfde wyze en orde als hierboven. N. B. De wyding der scholen, uitsluitelyk eene godsdienstige plechtigheid zynde, worden de geloovigen verzocht, in stilzwygenheid en biddend, dezelve by te wonen. Gezien en goedgekeurd. C. DE BLIECK, Pastor-Deken. Is 't waer dat zekere armbezoeker, met eene rystpapachtige tael, eene arme weduwe heeft bedreigd haer den maendelykschen onderstand te zullen ontnemen dien zy van 't Weldadig heidsbureel geniet, indien zy hare kinderen naer de vrye catholyke scholen durft zenden Wy durven hopen dat het Bureel van Wel dadigheid een onderzoek zal openen en indien 't feit wordt bewezen het onmiddelyk den Ge- meenteraed zal voorstellen, die liberale ver drukker der gewetensvryheid van zyne bedie ning af te stellen, 't Zou eene schande wezen hier zulke verdrukkingen onbesproken te laten plegen. Ninove, 1 October 1879. Gansch onze katholieke bevolking is in feestDe vreugde blinkt op liet gelaat van van eiken waren Ninoviet, en bij velen breekt het overstelpt gemoed in tranen van blijdschap en dankbaarheid los En waarom thans die vreugde Wel, het is heden dat onze vrije katholieke scholen geopend worden Het is heden dat onze kinderen ontrukt worden aan de handen der vrijmetselaars, aan de gebiedende hand van minister Van Humbeeck O die onhandige minister Van Humbeeck De dwazerik denkende dat het katholicismus een kadaver, was, wou het in den grafkuil stooten Die stool geeft dit lichaam het leven hel springt op, staat ten strijd gereed voor zijne oogen De Ylaamsche Leeuw, die niet wil getergd worden, laat zijne tanden zien, gaat den strijd aan, blijft zijnen ouden roem waardig en overwint Dien strijd zagen wij hem bier te Ninove aangaan die overwinning zagen wij hem hier behalen. Van de 600 leerlingen der gemeenteschool zijn er ruim 450 tot de katholieke scholen overgegaan. Dezen morgend woonden allen met hunne onderwijzers en onderwijzeressen de plechtige mis, ter eere van den H. Geest, bij. De mis werd gezongen door de Zangmaat schappij Eendracht en Liefdadigheid. Na de Mis werden de kinderen in stoet gesteld, en, de bijzonderste straten der stad doortrekkende, voorafgegaan door de muziekmaatschappij en gevolgd door de Eerw. Heeren Geestelijken en de Heeren Leden van bet Schoolcomileit onzer stad, naar hunne nieuw ingerichte schoollokalen gebracht. Onmiddellijk daarna had de wijding der ge bouwen plaats. Ninove dus heelt zijne vrije katholieke scho- leu, dank aan de talrijke onbekende weldoe ners, dank den katholieken moed zijner in- wooners, dank, en bijzonder dank, aen de groote milddadigheid van onzen Eerw. Heer Deken en zijnen- onvermoeibaren iever om zijne parochianen aan te moedigen voor alle goede werken Een Ninoviet. Vele onzer geëerde lezers hebben meermaels hooren spreken van 't Gelukkig Baerdegem dat niet gebrand heeft noch branden zal, zon der hel historische er van te kennen. De Vlaemsche Wacht legt ons in haer nummer van 14 September jl. de historie van'/ Geluk kig Baerdegem uit, welke wy hier laten volgen, verzekerd dat het onze geëerde lezers zal aen- genaem wezen Gelukkig Baerdegem. In den langdurigen oorlog, dien Lodewyk XIV ir» onze gewesten voerde, ter verovering van België, sloeg de Markies de Bullen zyn leger neder op de hoogte van het dorp Assche. Niet te vrede met de vernieling der oogstvruch- ten en de plundering der veestallen, met ein- delooze lasten van krygslogementen en four- rageering. legden ook de Franschen eene brandschatting op de omliggende gemeenten. Aen de storting van eene merkelyke geldsom kon echter het kleine Baerdegem niet voldoen, en het was bedreigd met eene totale vernieling door het vuer en door het zwaerd. De toenmalige pastoor Van der Meeren, die van adellyke afkomst was, kan een verhoor verkrygen van den Franschen opperbevelheb ber, en gelukte er in volkomen vrystelling te bekomen voor zyne deernisweerdige schapen. Nu loog de vrome man met opgeruimd gemoed naer zyn geliefd dorpje terug welks gansche bevolking hem angstig stond af te wachten op de baen van Baerdegem naer Mazel. En zie, nauwelyks krygt hy zyne goede lieden in 't zicht, of hy kan zyn geestdrift niet bedwin gen met de eene hand zynen regenscherm, met de andere zynen drytip zwaeiend, roept by hun van verre toe Gelukkig Baerdegem, dat niet gebrand heeft noch branden zal! Met een luid gejubel, begon alsdan een triomfantelyke te rugkeer. Ettelyke jaren nadien herinnerde een van pastoor Van der Meeren's opvolgers, van op j den predikstoel, hei dreigend gevaer waeraen Baerdegem ontsnapt had, en de historische j woordenGelukkig Baerdegem. dat nooit ge brand heeft, noch ooit branden zal, toen opeens een groot rumoer ontstond aen liet kerkportael e:i de wreede kreet: brandbrand! weer galmde. Het verschrikte volk was echter wel dra gerust gesteld, toen de voorloopers de lyding aenbragten dat de bakoven van zyn eer- waerde op eenen pink in vuer en vlam verdwe nen was. De brave herder daelde van zynen predikstoel, binnen 's monds nog mompelend Gelukkig Baerdegem, waer nooit gebrand en heeft noch ooit branden zalJ. R. De Précurseur van Antwerpen kondigt aen dat de heergraef de't Serclaes, goeverneur onzer provincie, zyn ontslag aen Z. M. den Koning heeft toegezonden met vraeg zyne rechten op pensioen te mogen doen gelden. Als vermoedelyke opvolger van onzen goe verneur wyst men de heeren de Maere-Lim- nander en Léon Verhaeghen, zoon van M. Con stant Verhaeghen-Denayer, volksvertegenwoor diger. RECHTERLYKE KIlONYK. Zaek der Banque de Belgtgue. De zaek der wisselagenten, welke voor de korreklionneele regtbank van Brussel verzon den waren, voor feiten van medepligtigheid, aen de ontvreemdingen door 't Kint gepleegd, ten nadeele der Banque de Belgique, zal den 1 december worden opgeroepen en waerschyn- lyk verscheidene weken duren. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Mgr. de bisschop van Gent heeft de volgende benoemingen gedaen De eerw. heer Meire, onderpastoor te Loke ren, is pastoor benoemd te Mariakerke. De eerw. heer L. De Groote, pastoor te Nukerke, is deken van Ne vele benoemd. De eerw. heer D. Willems, onderpastoor van St-Baefs, is pastoor benoemd van St-Jozef te Aalst. De eerw. heer Fivez is pastoor benoemd te Nukerke. De E. H. Sanspeur, onderpastoor te Knesse- lare, is pastoor te Kleit benoemd. M. de Roover, professor der Normale School is onderpastoor te Zele benoemd. Zyn professor benoemd M. Van Dooren te Eecloo M. Hardy le Geerardsbergen de E. H. de Riemaeker in de Normale School van St. Nicolaes. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. H. te S. fr. 6,00 over IS79. Heden 4 Oktober werden er ter onzer markt 1020 klonten boter te koop gesteld. Volgens olïicieele bestatiging weegt iedere klont ge middeld circa 12 kilogr., 't geen eene hoeveel heid geelt van 12 duizend 240 kilogr. Voor de oprichting der overdekte botermerkt wierd hier slechts wekeiyks 9 duizend kilogr. boter ter merkt gebracht. Onze botermerkt groeit nog wekeiyks aen, en reeds is zy de belang- rykste botermerkt des lands. De Bien Public kondigt in zyn nummer van vrydag aen dat hier te Aelst, eene wreede moord zou gepleegd zyn. Een vrouw, de ge- naemde Belkassen zou haer zoontje by middel van eenen zwaren steen het hoofd hebben ver- bryzeld en na de voltrekking barer misdaed het lyk in den mesthoop van zokcro Monnor verborgen hebben. Dees wangedrocht zou aengehouden zyn. Wy verzekeren dal het hier eenvoudig eene misgreep geldt. Niemand in onze stad weet iets van deze moord Niets is veranderd. Volgens den Moni- teur van zondag worden vier professors der normaelschool in beschikbaerheid gesteld. Twee andere professors worden toegelaten, hunne rechten op pensioen te doen gelden. Die in beschikbaerheid gestelden hebben hun ontslag niet gegeven maer zy gaven geen waerborg genoeg aen de mannen der nieuwe wetze waren misschien verdacht. Te Lier is één dezer professors vervangen door twee.... remplacanten. In plaets van dus één leeraer te betalen, zullen de belastingbetalers dry professors be talen. Eenige namen toonen aen, dat het in de be noemingen geen wezenlyke verdiensten geldt, maer enkel plaetsing van... vrienden. Wat middel om de kinderen uit de nieuw gebouwde vrye scholen te verjagen Gevonden De Gazette raedt aen van de ouders.... wys te maken dat die lokalen ongezond en gevaer- lyk zyn. De katholieke scholen zullen invallen, en de kinderen zullen ziek worden van den verschen kalk. O gi, kluchtspelers M. Van Humbeeck zendt cirkulair op cir- kulair. om te doen gelooven dat er niets zal veranderd worden in de school al is de wet dan ook teenemael veranderd Te Schaerbeeck heeft men in den gemeente- raed de cirkulairs naer decirkulatie gezon den, en besloten dat men de wet en niet de cirkulairs zou toepassen. Dat is, de priester uit de school M. Arnould, de gekende vrydenker, heeft er een nydig pleizier in gehad den kolonel-cirku- lairenmaker met zyn eigen in tegenspraek te stellen, en zyne eigen woorden aen te halen in de Kamer. Die woorden zegden, dat de godsdienst bui ten de school blyven moest. De Chronique zet hare vrienden van Schaer beeck aen, de waerheid te doen bovendryven; men kan een lokael voor den priester hebben, ja; maerrr in de school moet de vrydenkery onderwezen worden. Bravo dat is 't Het parket van Brussel heeft zich maen- dag naer Steenhuffel begeven om een onder zoek in te stellen, betreffende een moord, zon dag avond gepleegd op den landbouwer E. Demol, oud 50 jaren en ongehuwd. Demol werd omtrent 11 ure's avonds, toen hy de herberg verliet, aengevallen en bekwam ver scheidene messteken. De dood was by na oogenblikkelyk. Twee betichten zyn aengehou den en in de gevangenis te Brussel opgesloten. Het lyk is naer het St-Pietersgasthuis gebragt om aen eene lyksehouwing onderworpen te worden. De genaemde Th. Das. schrynwerkers- gast, wonende in de Vossenstraet te Brussel, had de slechte gewoonte aengenomen, aen bet hoofdeinde van zyn bed eene flesch jenever te plaetsen. Maendag keerde hy in dronken toe stand naer buis en nauwlyks was hy le bed, of by greep naer de flesch. Ongelukkig vergiste hy zich en nam eene flesch met solferzuer, welke hy voor zyn werk gebruikte. Hy dronk er byna den geheelen inhoud van uit; op zyne noodkreten snelde zyn buisbaes toe, die hem naer het St-Pietersgasthuis deed brengen al waer de ongelukkige dronkaerd weldra te mid den van het verschrikkelykste lyden overleed. le Zollegem is veileden maendag, by klaren dag ten nadeele van den genaemde Leo Wetting. een diefstal met braek"gepleegd. De dief is langs den hof in den stal gedrongen en vandaer in hel huis, alwaer liy een koffer heeft opengebroken; hy beeft er twee of dry beur zen koperen geld uitgenomen. Het schynt dat de diel, gerucht hoorende, de vlucht heeft ge nomen, zonder verdere opzoekingen te doen, want in het koffer lag nog veel koperen en wit geld. In den nacht van zaterdag tof zondag, is er ten nadeele van Pieter Van Acker, Ambeeld- straet 11, te Gent, uit de Meerschen, wyk Roygem, een zwartharigen os gestolen, met witte plekken en op den rechteriioorn getee- kend met de letter A. In eene drogery te Brussel heeft men dezer dagen aen een persoon zurkelzout gege ven in plaets van engelsch zout. Het vergif was reeds gedeeltelyk gebruikt, toen men de vergissing bemerkte Gelukkig was het nog tyd, en heeft men den zieke by middel van tegenvergif kunnen redden. Men schryft uit Antwerpen Maendag namiddag ten 5 uren 10 min., toen de trein van Antwerpen naer Boom in de groote statie, alhier, reeds in beweging was, wilde een werkman nog op den trein springen. De man trapte echter nevens de trede, viel en geraekte alzoo onder de wielen van den ryden- den trein. Alle hulp was onmogelyk gansch de trein reed den man over het lyf. Het gan sche lichaem was als lelterlyk gemalen en totacl onkenbaer. Tot nu toe weet men niet zeker wie die werkman is in een zyner zak ken heeft men een spoorweg-abonnements- kaertje gevonden, voor de reis van Antwerpen naer Contich, en met den naem van Jan Frans Voorspoeds. Het lyk is naer liet gasthuis ge bracht. Men schryft uit Waerloos aen het Fond senblad De besmettclyke longziekte is sedert eenige dagen alhier uitgebersten vyf hoorn beesten zyn reeds afgemaekt. Men hoopt dat de maetregelen, genomen door den ryksvee- arts Vileyn, de oeverige dieren voor deze plaeg zullen behoeden. r Luik, 1 october.Een verschrikkelyk ongeluk beeft donderdag te Rendeux St-Marie plaets gehad de twee kinderen van den brief drager Demlenne, een knaep van 5 en een meisje van 7 jaren, vermaekten zich in het veld met een houtvuer te stoken, en over hetzelfde te springen. Eensklaps geraekten de kleeren van het meisje in brand. Het kind liep ver schrikt naer huis, alwaer hare moeder liet vuer spoedig uitdoofde. Het was echter te laet het meisje had over het geheel lichaem ver- sclirikkelvke brandwonden bekomen, en is den volgenden dag, te midden der verschrikkelyk ste pynen, overleden. Men schryft uit Olsene Zondag nacht is er alhier eene moordpoging gepleegd op zeke ren Karei Meliuys van onze gemeente, op den kasseiweg die naer Kruishoulem leidt. Mehuys, die naer zyne woning weerkeerde, is aengeval len door een hem onbekenden persoon, die hem verscheidene wonden heeft loegebragt, by middel van een mes. Onder ander heeft Mehuy's een steek bekomen in de richting der maeg, en die noodzakelyk den dood zal veroorzaken. Het slagtoffer had gedurende dien dag met niemand twist gehad. De vermoedelyke dader, de zoon van een herbergier van Wontergem, is voortvluchtig, liet parket van Gent is maendag morgend ter plaelse geweest, en heeft een on derzoek ingesteld. Sedert verscheidene jaren werden te Marchiennes en te Monceau, talryke diefstallen gepleegd, waervan de dader tot nu toe onbe kend was gebleven. Dank aen eene toevallige omstandigheid heeft de policie thans de hand op den schuldige gelegd; liet is een exentriek- wachter in de statie te Marchiennes de ge noemde Max Noperer, wonende te Monceau. Sedert meer dan twee jaren besteedde die ke.el zyne nachten aen diefstallen. In de nacht van woensdag tot donderdag werd hy ontmoet door eenige policie-agenten; hy droeg een groot pak, dat hy trachtte te verbergen. De agenten ondervroegen hem; Noperer niet we tende wat antwoorden, nam de vlucht doch werd spoedig ingehaeld. Hy bekende toen dat het pak huisraed en linnen bevatte, voortko mende van een diefstal met braek en beklim ming. In zyne woning heeft men een groote hoeveelheid gestolen voorwerpen ontdekt; men heeft een grooten wagen moeten gebruiken om dezelve naer de greflie der regtbank van Char leroi te voeren. Merkweerclig GrafschriftEen honderd jarige in eene gemeente is eene groote zeld- zaemheid, zelf» al was de ouderling met al de gebreken van den ouderdom geplaegd. Maer 109-jaren oud worden, zonder grys haer te krygen en zonder zyne tanden of zyn verstand te verliezen, dat gebeurt niet meer op onze dagen. Zulk een man leefde nogthans, in de vorige eeuw, in eene gemeente van West-Vlaenderen, zooals het opschrift getuigt van eenen graf zerk, dien men er nog heden in de kerk aen- treft, en welk opschrift luidt als volgt D. O. M. Hier vooren licht begraven Sr Joannes Cosmans fs Adriaen, overleden op den 17 mey 1749, oud wesende 409 jaer sonder grys hayren op syn hooft, tanden noch sinnen verloren, noclile oyt bloede getrocken geweest hebbende, geprocreert in syn 90° jaer syn 28» kindt, vader synde van 28 kinders onder welcke twee pastors, onderpastors en andere geestelyke, oom synde tot in den vyfden grade, etc. Requiescat in pace. FRANKRYK. Maendag negen-en-vyflig jaren geleden, heerschle er in Frankryk eene groote nationale vreugd er was eeu kind geboren dat de erfge- naem moest worden van een vorstenhuis, dat acht eeuwen had overleefd. In de aderen van dit kind, zegt de Univers, stroomde een bloed, wier bron noch de guillotien, noch de moord dolk had kunnen doen opdroogen. Het was voor Frankryk, als hadden de 11. Lodewyk en de ko ning-martelaer een byzonderen tegen des he mels bekomen voor huu land. Van de torens der Notre-Dame klonken jubeltonen, die herhaeld

De Denderbode | 1879 | | pagina 2