Aen de catholyke Gemeenteraden. z z z beklom den E. II. Collin, de zoo gunstig ge kende gewyde redenaer, den predikstoel en sprak een sermoon uit welk aller harten trof en by elkeen de overtuiging versterkte der dringende noodzakelykheid van een godsdien stig onderwys om de opkomende geslachten aen de klauwen der hel te ontrukken en de rust en den vrede des Vaderlands te verzeke ren. Onnoodig er by te voegen dat het H. Mis offer ten midden van de diepste godsvrucht voltrokken wierd. Om twee uren namiddag ving de plechtig heid der wyding van de verschillige scholen aen. Na het zingen van den Veni Creator in de St-Martinuskerk; begaf eene talryke Geestelykheid onzer stad, zich processiewyze met 't Kruis aen 't hoofd onder het zingen van Kerkelyke lofzangen, voorafgegaen door onze Koninklyke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend welke by afwisseling marschen liet hooren, en gevolgd door de heeren Leden van den Stede- lyken Schoolraed, des Schoolpennlngs, en van eene talryke menigte, vooreerst naer 't lokael der St-Jozefsschool (meisjes) alwaer de plech tigheid onmiddelyk aenying. Hier geëindigd, trok de stoet in de zelfde orde naer de school van 't H. Hert aen de Zoutstraetpoort van waer, na de wyding, de Stoet zich begaf naer de School van O. L. Vrouw der Werf (jongens) om er de plechtigheid te hernieuwen. Eindelyk trok men terug naer de Sint-Martinuskerk alwaer alles geëindigd wierd door het zin gen van den Te Deum en de Benedictie met het Allerheiligste. Overbodig te bestatigen dat alles in de beste orde en te midden van de algemeene gods vrucht en blydschap afliep. Deze plechtigheid zal lang in 't geheugen der catholyke Aelste- naers geprent blyven. Melden wy ten slotte dat het nationael vaen- del aen byna al de huizen der catholyken wap perde. Door zyne omzendbrieven van 12 en 13 Sep tember jl. legt minister Van Humbeeck de steden en gemeenten de verplichting op nieuwe scholen te bouwen overal waer hy het noodig zal oordeelen. Hoe moeten de besturen der steden en ge meenten handelen waer de minister eene nieu we niet noodzakelyke school wil doen bou wen 1° By gemotiveerde beraedslaging den ontoe- reikenden toestand der gemeentelyke finantiën bestatigen en weigeren nieuwe belastingen te heffen om in de onkosten van 't bouwen eener nieuwe school te voorzien. Indien nochthans de minister niet wil luisteren, laet men hem zelve den grond aenkoopen, de school bouwen, de meubels bezorgen, en de onderwyzers be noemen. 2° Als 't goevernement zyne school zal vol trokken hebben, alles in staet zal zyn en met zyne rekening afkomt, weigert men te betalen. Als er geen overschot van ontvangsten op het budjet der stad of gemeente bestatigd wordt, kan geene overheid haer tot betaling dwingen. Naer luid der wet van 7 Mei 1877 kan het goe vernement de steden en gemeenten evenmin dwingen opcentiemen te heffen ter kwyting van bestuerlyke lasten, zooals de onkosten voor de openbare gezondheid, deze voor den politie dienst en van 'f openbaer onderwys. De steden en gemeenten laten Van Humbeeck maer gerust scholen bouwen, en als men met de rekening afkomt wyst men hem 't gat van den timmermanen daerraeê is 't gepast Aalst, den 9 Oktober 1879. Heer Opsteller van den Denderbode, Aan de grenzen onzer stad, ten west-noor den, bestaat er eene gemeente, die in bezit is van een vrouwenklooster. Nu die goede Zus ters geven aan de kinderen eene door en door krislelijke opvoeding gepaard met een grondig en katholijk onderwijs. Die gemeente is ook nog in bezit van zijnen officieelen onderwijzer en die als zulkdanig de officieele school blijft voortzetten. Bij hare heropening, over een tiental dagen, telde die school twee leerlingen, alle de anderen hadden binst de vacantietijd, den weg naar Van Humbeeckens-lokaal vergeten maar sedert 4 5 dagen is dat getal van 2, tot driemaal twee leerlingen geklommen. Men vraagt zich af, wat in die katholijke gemeente, wel de oorzaak zijn mag, van die kleine doch te zeer in het oogspringende vermeerdering van leer lingen, in eene school, door Onze Zeer Eer biedwaardige Bisschoppen gedoemd Moge er soms veel gewerfd worden en door wie Er zijn inwooners van dat gevoelen doch ande ren denken dat er in die gemeente nog ouders zijn, die, alhoewel katholijk met hun gedacht, en de H. Kerk beminnen willen, onverschillig zijn rakende de leering en vermaningen onzer Opperherders. Wat er ook van wezen moge, ik zal eenige keeren mijne wandelingen naar die gemeente richten en trachten de waarheid te ontdekken, 't is te zeggen, dat ik weten zal, of er aldaar ten voordeele van de geuzenschool gewerfd wordt, en door wie die werving geschiedt en, of die aangehaalde vermeerdering van leerlin gen, aan drukking of alleenlijk aan onver schilligheid van drie of vier huisvaders en huismoeders, toe te schrijven is En daar mede zal ik U bekend houden. Want in die goede gemeente mag dat niet geduld worden 2 leerlingen in hare geuzenschool ware reeds te veel. Daarenboven als er nen' onderwijzer is die om zekere persoonlijke gegronde redenen, van de hoogere geestelijke Overheid, de toelating bekomen heeft, om tijdelijk in dienst van den Minister grafmaker te blijven, mag die onder wijzer voorzeker van die toelating geen gebruik maken om ten voordeele zijner school kin deren aan te werven, of ouders aan te zetten, hunne kinderen ter zijner school te zenden. Tot later, Heer Opsteller, en gelief mijne hartelijke groetenissen te aanvaarden. X. Bericht aen de catholyke schoolcomiteiten. Wy meenen de cathoyke Schoolkomiteiten te moeten errinneren dat de nieuwe schoolge bouwen, door hunne eigenaers, aen den ont vanger der belastingen moeten aengegeven worden, binnen de veertien dagen na dat zy bewoond of gebruikt worden op straf eener boete van 50 franks. De onderwyzers der vrye scholen zyn insgelyks gehouden een patent te nemen. Men schryft ons uit Sottegem, 9 October 1879. Heer Denderbode. Zondag lest heeft ons liberael Pompierskorps een feestje aen zyne geusche confraters van Geerardsbergen en Lessen aengeboden. On noodig te zeggen dat het weêr op eene geusche manifestatie uitliep. Alles ging nog al wel tot in den valavond. Om 6 i/2 ure vormden de geu sche sprinkhanen zich in stoet.en weldra weer galmden onze straten van't smeerig en over- vuil liedje Van't ongediert der papen. Aen de Trapstraet, werden deftige priesters onzer gemeente door het geusche gespuis aengerand en de schandelykste beleedigingen werden hen naer't hoofd geslingerd. Dank aen de moedige tussehenkomst van twee arme maer deftige werklieden, welke zelfs verklaerden tot de libe rale party te behooren en het dagelyks brood by liberalen te winnen, moesten die hedendaeg- sche sansculotten weldra het hazenpad kiezen. Gelukkig voor die miskweekte jannen dat het schandael geen uertje vroeger voorviel, dan zouden de deftige bewooners der Trapstraet, allen katholieken,nog 't huis zyn geweest en ik mag verzekeren dat zy er zoo gemakkelyk niet zouden zyn van af gekomen, dan nu, want op de Trapstraet gebruikt men eiken handdoeken waermeé men om den djanter wel kan afdroo- gen. Ik moet u ook melden dat. zoo als alle libe rale feesten, deze van zondag lest met eene vechtparty eindigde. Op 't Statieplein werden verscheidene geusche pompiers handgemeen men vocht er, om zoo te zeggen, in den boom. De geerardsbergsche sprinkhanen deden zich meest onderscheiden,en,hel gerucht loopt hier dat zy, te Sottegem hunne goesting nogmiet ge vochten hebbende, te Geerardsbergen met ver dubbelden moed onder elkander zyn herbegon nen. En zeggen dat eene maetschappy die hier feesten inricht, ter welker gelegenheid men zich nietschaemt openbaerlykhetoversmeerig liedje van 't ongediert langs de straet te huilen en aldus deftige lieden openbaerlyk te hoonen en te versmaden, van degemeente eene jaerlyksche toelage geniet en zelfs door eenige flauwhertigo katholieken ondersteund wordt Ja, het wordt tyd en hoogst tyd dat er aen de openbare denkwyze worde voldoening gegeven, welke eischt dat ons katholiek Gemeentebesluer voortaen alle toelage aen dit beleedigend, las terend, hoonend en versmadend geuzenkorps zou weigeren. Een katholiek bestuer, gelyk het onze, mag geene maetschappy ondersteunen dieals openbare lasteraerster enbeleedigersler optreedt. Aenveerd, heer Denderbode, de verzekering myner beste vriendschap. A. P. C. Wy vernemen dat ter gelegenheid der ope ning van den nieuwen yzerenweg, op Zondag 19 October luisterryke feesten te Moorsel zul len gevierd worden. Eene groote muziekale feest, met de medehulp van de omliggende muziekmaetschappy, zal onder ander plaets- grypen. Een bezonder programma zal de feestelykheden aenkondigen. HANDEL EN NYVERHEID. De beenhouwers te Rotterdam hebben den prys van het rundvleesch van gl. 1 op 90 cent per kilo verminderd, en zullen voortaen in maendelyksche vergaderingen de pryzen van het vleesch bepalen. Eenige amsterdamsche slagters hebben het vleesch met 10 cents per kilo in prys verminderd. Uit New-York wordt gemeld, dat van daer, eenige dagen geleden, zeven stoombooten naer Europa zyn vertrokken, die met buitengewoon groote hoeveelheden vleesch, koren, meel, enz. geladen waren. Zy bevatten te samen220,402 schepels graen 21,650 vaten en zakken meel, 255 tonnen versch vleesch, 125 stuks levend rundvee, 500 stuks geslachte schapen, 250 vaten gezouten rund vleesch, 4635 kisten met vleesch in bussen, 4700 balen katoen, 4603 kisten spek, 450 zakken hop, 1120 balen tabak, 550 zakken gort, 25,800 kisten kaes, 12,350 vaten boter, 700 vaten sui ker. 210 vaten siroop en een aenzienlyke hoe veelheid verkensvleesch, ham, worst, enz. Het bestuer der openbare werken heeft een boekje uitgegeven, waerin verzameld zyn de pryzen en voorwaerden voor het vervoer van peerdeo en vee, op de meest gebruikte lynen in België, en tusschen België, eenerzyds, Frankryk, Holland en Duilschland anderzyds. Dit boekje zal kosteloos gegeven worden aen de belanghebbenden, die het zullen aen- vragen, in eene der statiën van Antwerpen (Dokken), Arlon, Audenaerde, Bastenaken, Binche, Burg-Leopold, Brugge (statie). Brus sel (Groenlei), Brussel (Zuid), Charleroi, Ciney, Kortryk, Diesl, Fleurus, Veurne, Gent (Oefe ningsplein), Luik (Guillerains), Lokeren, Lon glier, Leuven, Mechelen, Marche, Bergen, Moescroen, Namen, Poix, Thienen, Doornik, Verviers, Waver en Yperen. YZERENWEG ANTWERPEN-DOUAI. Opening der sektie Aelst-Londerzeel De Monileur van woensdag bevat een berigt, waerin gezegd wordt dat de spoorweghnie van Aalst naer Londerzeel zal in exploitatie zyn, te rekenen van morgen zondag 12 October. Deze linie zal de nieuwe statie van Moorsel bedienen, die voor allen dienst zal geopend zyn. De statie, welke reeds te Londerzeel bestaet, op de linie van Dendermonde naer Mechelen, niet dienende voor de treinen der nieuwe linie, is er voor deze een voorloopig gebouw opge richt, ten dienste van reizigers en bagagie. VERTREKUREN. WEG. Aelst V. s'morg. 5 03 s'morg. 9 20 namiddag 3 13 s'morg. 6 12 Moorsel A. V. 5 12 5 13 0 30 9 33 3 22 3 23 0 21 6 22 Opvryck A. 5 23 5 24 9 46 0 31 3 33 3 34 6 32 6 33 Londerzeel A. voorloopige statie V. 5 37 5 38 10 03 10 06 3 47 3 48 6 46 6 47 Capelle ten Bosch A. 0 46 3 47 10 13 10 17 3 36 3 57 6 33 6 56 Humbeeck A. V. 10 26 10 27 7 04 7 05 Mechelen A. 6 00 10 34 4 10 7 11 WEER. Meohelen V. s'morg. 6 30 s'morg. 10 55 namiddag 4 40 s'av. 7 45 Hombeeck A. V. 7 SI CapelletenBoschA. 6 43 6 44 H 08 11 09 4 54 4 57 8 00 8 01 Londerzeel A. V. 6 32 C 33 11 17 11 18 5 00 5 07 8 09 8 10 Opwyok A. 7 00 7 07 11 31 11 32 3 21 3 26 8 23 8 23 Moorsel A. V. 7 17 7 18 11 42 11 43 5 37 5 42 8 33 8 36 Aelst 7 27 11 52 5 52 8 45 Wyding der Catholyke Scholen. Morgen Zondag 12 October, ten 1 ure na middag, wyding der scholen Van de HH. Dorothea en Vincentius beide aen de Moorselschebaen, en van de H. Gudula, op Papenrodedriesch. N. B. De wyding der scholen, uitsluitelyk eene godsdienstige plechtigheid zynde, worden de geloovigen verzocht, in stilzwygenheid en biddend, dezelve by te wonen. Gezien en goedgekeurd. C. DE BL1ECK, Pastor-Deken. KONINKLYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 6 october neemt het ontslag aen van M. graef de 't Ser- claes. van zyn ambt van goeverneur van Oost- Vlaenderen. M.de't Serclaes wordt gemachtigd den eeretitel van zyn ambt te behouden en zyn regt op pensioen te doen gelden. By koninklyk besluit van denzelfden datum wordt M. Leon Verhaeghe de Naeyer, legatie- raedsheer, tot goeverneur van Oost-Vlaenderen benoemd, in vervanging van M. de 't Serclaes. Catholyke Schoolpenning. De hee ren Leden worden verzocht de vergadering by te woonen, op Maendag 13 October 1879, om 8 1/2 ure stipt des avonds, ter estaminet La Maison de Bavière by den heer A. Kieckens, aen de Houtmarkt. Eene goedgekende magere Staelsrat, verwaerloost geene de minste gelegenheid om jegens zyne geburen den zemelzifter te spelen. Wel bekome hem zyne buitensporige pretentie, maer hy vergete niet dat de weg der enkwes ten nog niet opgegraven is en, het ware maer juist dat, den eenen of den anderen dag, de geburen nieuwsgierig werden om te welen of eene en dezelfde rat gemachtigd is aen de kas van het goevernement te knagen, en andere stielkens by te doen, die nergens of nooit met openbare bediening kunnen gepaerd gaen Advies aen de driftige liefhebbers van den Dendermondschen steenweg. Altyd twee maten en twee gewichten De geuzen schreeuwen nu hulp, moord en brand, omdat de burgemeester van Deurne de kruisbeelden heeft doen wegnemen uit de scholen. Doch waerom protesteereen diezelfde geu zen niet, toen reeds voor dat de nieuwe wet gestemd was, de kruisbeelden uit een der ant- werpsche gemeentescholen waren weggeno men Het was kiezing geweest; de school moest dienen voor kieslokael; het kruisbeeld was weggenomen, doch het werd niet meer terug geplaetst. Vroeger klapten de liberalen in de handen als de beelden werden weggeruimd; vroeger wilden zy van geen mis van der. H. Geest, of van geen beelden meer hooren, en nu nu men ze wegdoet, zyn zy wéér niet tevreden Te Deurne heeft men, integendeel, gedacn wat men moest doen. De schooi moet onzydig zyn, zegt de wet; van dat oogenblik mag er ook geen teeken meer te zien zyn, dat de vry- denkers-kinderen zou kunnen kwetsen in hunne opinie. Men zegt dat een ontrouwe bediende der spoorwegstatie aen de Dok, te Gent. de vlucht heeft genomen met eene nog al aenzienlyke som, aen de kas ontvreemd. De policie zoekt den plichtige op. Wy vernemen dat een kerel van Dron gen, beschuldigd van talryke aftruggelaryen, door de policiekommissaris Ghuvs is aenge- houden. Die kerel begaf zich by voorkeur by kooplieden in hespen, wapenmakers, enz. en deed zich voor rekening van goedgekende personen, wiens jachtwachter of knecht hy zegde te zyn, alle soorten van koopwaren afle veren. Hy wordt ook vervolgd voor het dragen van valsche namen. Een tweede deugniet heeft zich denzelf den avond by een anderen wapenmaker aen geboden om eene scheer te koopen, en heeft van het oogenblik dal hy alleen was in het magazyn, gebruik gemaekt om uit de schuiflade van den toög eene som te stelen van 40 fr. Deze week is te Brussel de beruchte man met de plakkaerten aengekomen. Willem Van Hamme is door de policie van Rysel aen de Belgische justicie overgeleverd,ingevolge't aen- houdingsmandaet dat tegen hem was uitgele verd voor schriftvervalsching. Hy is reeds voor den onderzoeksrechter Levy verschenen. De geus Van Hamme, van Brussel, de aenplakker der plakkaerten met doodsbedrei gingen tegen den koning, heeft eenen navolger gevonden te Thourout. Verleden week heeft men op een huis der Hofstraet, een plakkaert gevonden waerop men las De koning heeft de wet geteekend; wy zullen hem het hart doorschieten Weg met de geuzen Het par ket van Brugge is ter plaetse geweest. In 1878, zegt de Paix, zyn er van de 29,500 belgische burgerwachten 20,000 ver oordeeld geweest Op de veemarkt donderdag te Brussel ge houden, waren 1323 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-78 tot 0-98 stieren, 0 62 tot 0-85 koeien en veerzen, fr. 0 61 tot 084. Woensdag avorid, omtrent 8 ure, was een begin van brand ontstaen in den kelder van een achterhuis, dienende tot werkhuis aen M. Stubbe, schiynwerker, Heyvaertstraet, 84, te Cureghem. De brand werd spoedig door de pompiers gebluscht en alle gevaer scheen te ayn verdwenen, toen eensklaps te midden van den nacht, het vuer opnieuw uitberstte en zich met zulke snelheid uitbreidde, dat in weinige oogenblikken geheel het gebouw in brand stond. Het werkhuis met gansch den inhoud, de magazynen en een aenpalende stal werden door het vuer vernield. Slechts met groote moeite heeft men een peerd, dat zich in den stal bevond, kunnen redden men heeft insge lyks een zekere hoeveelheid hout, uit het bran dende magazyn kunnen halen. De pompiers van Cureghem waren spoedig ten tweede mael ter plaetse, doch aen blusschen viel niet te denken men is er echter in gelukt, de naburige gebouwen van het vuer te vrywaren, alsook twee vaten petrool, die zich in het voor gebouw, een kruidenierswinkel, bevonden. Eerst ten 3 1/2 ure was de brand volkomen gebluscht en alle gevaer geweken. De oorzaek der ramp is onbekend. De schade wordt ge schat op ongeveer 20,000 fr. Het gerucht is in omloop als zou, verle den zondag, in de Louiza-lei (Ter Kameren Bosch) de weduwe van een officier, den koning en zyn adjudant beleedigd hebben. De vrouw is door de welsdoktoors onderzocht die be vonden hebben dat zy krankzinnig was. De goeverneur der provincie West-Vlaen deren heeft het besluit verbroken, genomen door burgemeester en schepenen van Brugge, waerdoor het verboden werd aen de school meesters en meesteressen, den catechismus te doen opzeggen. Men wil dus niet de wet uitvoeren maer de hypokriete cirkulairs van M. Van Humbeek Men verhaelt dat eene gekende liberale familie van Brugge, zaterdag, op de onbeschof- ste manier, Z. Iloogw. den bisschop beleedigd heeft, toen hy zich naer de kerk van St-Wal- burgis begaf. Naer men zegt zou er niet ver van de kerk.toenZ. Hoogw. aenkwam,awoert geroe pen geweest zyn, op een balkon. Wy wachten nadere byzonderheden, doch doen "nu reeds opmerken dat de geuzery reeds zoover geko men is, dat zy zelfs geen bisschop tneer kan eerbiedigen. (Gazette van Brugge). Te Harelbeke (Vlaenderen) zullen de ar men die hunne kinderen nietaen't liberalismus willen leveren, voortaen kunnen honger lyden. Het liberale bureel van weldadigheid wil het zoo Onbekenden hebben zooals gezegd is, te Mechelen eene gemeenteschool verwoest en het beeld des konings bemorst. Niemand weet wie. Een liberael blad zegt dynsdag, dat dit door de katholieken gedaen is. Hoe weet dit blad zoo iels? Die beschuldiging doet iedereen denken, dat het de katholieken maer moeten gedaen hebben, willen of niet. Maer zou het geen tweede editie zyn van de plakkaerten te Brussel en te Luik, waer libera len het werk deden, om de katholieken te kunnen beschuldigen De haest die het blad heeft, om de laelslen te beschuldigen, zou liet ons doen denken. De liberale bladen toonen weêr byzonder palrioliek te zyn. In Frankryk wil men een standbeeld oprich ten aen een trivialen en dikwyls vuilen fran- schen schryver, aen Rabelais. Onze liberalen openen insehryvingen voor dien Franschman. Maer als er kwestie is een standbeeld op te richten aen Breydel en de Coninck, dan zyn die groote Vlamingen en patriotten niet thuis. Maendag morgend is in de brouwery van M. flélin, te Oostende, een afgryselyk ongeluk voorgevallen. De genaemde Flip Rooze,24 jaer, geboren te Etlelghem, ongehuwd, is achterover in den brouwketel gevallen. Men heeft den on gelukkige in een verschrikkelyken toestand er uit gehaeld en naer het gasthuis gebragt, al waer hy woensdag morgend is overleden. Woensdag is de expresstrein die ten 5 uren 's avonds van Brugge naer Kortryk ver trekt, in de statie te Ingelmunster op een koopwarentrein geloopen. De reizigers zyn er gelukkig met den schrik afgekomen de sto ker alleen van den reizigerstrein heeft lichte kneuzingen bekomen. De stoffelyke schade is zeer aenzienlyk. Men heeft aenstonds maetre- gelen genomen om het verkeer te herstellen en reeds des morgens kon de dienst herno men worden. Een onderzoek is ingesteld. Men leest in 'l Handelsblad Donderdag avond kwam een vigilant, uit de Preêkerinnestraet, van Eeckeren naer Antwer pen. In het rytuig zaten dry dames, namelyk Mms Billiet, Tuymans, Vanden Eynde en de twee dochterkens dezer laetste. Alle deze dames woonen aen de Falconplein. Om den weg te verkorten, reed de koetsier niet over de Viaduc, doch over den Dam en kwam terecht op de oostkaei van de Kempi- sche Dok. Aldaer liggen een groot getal rails, want op dit punt hebben de manceuvres plaets, en het is zeker geen weg voor rytuigen. Het geval is dan ook noodlottig geweest de koetsier zag een trein aensnellen en sprong van den bok. en op hetzelfde oogenblik werd het rytuig door de lokomotief aengestooten en tegen eenen telegraefpael geworpen. De vigilant werd aen stukken geslagen, maer zoodanig aen stukken geslagen dat hy geenen vorm meer had. En de vyf reizigsters Onbegrypelyk, deze hadden niet de minste wonde, zoo min als het peerd. Men mag zeg gen, dat die personen als door een wonder ontsnapt zyn. De dames waren hevig ontsteld, en dezen morgen waren verscheidene onpasselyk van den doorgestanen schrik. Maendag nacht heeft te Floreffe (Namen) eene dryvoudige botsing van koopwarentreins plaets gehad; omtrent 1 uer 's morgends is de trein n. 1617, aen de draeiing van Floreffe, ge loopen, op den trein n. 1621, komende uit Namen. Ongelukkig kwam eenige oogenblikken later de trein n. 1619 aen, die op delwee eersten is gebotst. Al de treins naer Charleroi zyn daerdoor te laet aengekomen. De expres- trein van Namen naer Parys is langs Brussel vertrokken. Twee mekaniciens weiden van hunne lokomotieven op de afsluitingshaeg ge worpen, doch kwamen er zonder letsel van af. De stoffelyke schade is zeer groot; de spoor- baen was eerst dynsdag morgend ontruimd. De omstreken van Charleroi worden, sedert eenigen tyd, onveilig gemaekt door een aental kwaeddoeners, welke van een en dezelfde bende schynendeel te maken.Verleden maendag werd een jongeling op de baan van Gilly aenge- vallen door twee kerels, die hem erg mishan delden en al zyn geld afnamen. Den volgenden avond gebeurde hetzelfde met eene vrouw op den weg van Lodelinsart naer Dampremy, en vrydag nacht is een werkman naby de vestin gen te Charleroi van al zyn geld beroofd. Een ongeluk, dat erge gevolgen had kun nen hebben, heeft maendag morgend plaets gehad in den koolput St-Joseph der koolmyn La Béunion, te Mont-sur-Marchienne. Dertien werklieden waren bezig de steenkolen te doen springen in eene gaendery van 680 meiers diep, onder de leiding van den porion Masceaux; omtrent 2 ure na middernacht, toen Masceaux de laetste kardoes in brand stak, steeg eens klaps eene lange vlam op, die de geheele gaen dery doorliep en al de werklieden deerlyk verbranddeer was echter geen spoor van ontploffing te zien. Masceaux, die al het gevaer van den toestand begreep, snelde naer de luchtleidingen, en hoewel hy zwaer aen de handen gekwetst was, gelukte hy er in, de onderbroken luchtververschingte herstellen en alzoo de verstikking te voorkomen, liet alarm werd aenstonds gegeven en de gekwetste werklieden uit de myn opgehaeld; acht hunner, waeronder zes vaders des huisgezins, zyn erg gekwetst. De oorzaek van het ongeval is niet juist gekend; men denkt dat eene neerzakking van het gewelf of eene kloof, door het springen der kardoezen veroorzaekt, aenleiding zal ge geven hebben tot eene gasontsnapping, die in brand geraekt is, toen de kardoes werd aeu- gestoken. Zondag avond reed een vigilante langs de St-Leonardskaei, te Luik. De koetsier zag, ten gevolge der duisternis niet dat een man te midden van den weg la die op het punt was overreden te worden. Gelukkig bemerkte het peerd den dronkaerd, en het dier bleef eens klaps staen; noch de kreten van den koetsier noch de zweepslagen konden het zyn weg doen voortzetten. Eindelyk steeg de koetsier van zyn bok. en zag toen met welk merkweerdig instinkt het dier had gehandeld. Wat den dron kaerd betreft, deze was smoordronken en men heeft groote moeite gehad hem lot het bewust- zyn te doen terug komen. Brandstichting UilAmonines wordt gemeld dat gedurende den nacht van 2 tot 3 dezer, te Chéoux, een dorp in Luxemburg, op ander half uer afstand der stad Marche, de catholyke school is afgebrand. Er was in die school nog nooit vuer ge maekt, het gebouw stond een weinig buiten den dorpskring en was gansch van de andere huizen afgezonderd men heeft dus alle reden te gelooven dat het gebouw in brand is geste ken. Zonder echter iemand te beschuldigen, voegt de tyding, welke dit feit meldt, er nog- tlians by, dat er twee partyen in het dorp zyn. De liberalen zullen ons toch zeker niet betich ten onze eigene scholen in brand te steken Tien legen een, dus, of er is kwaedaerdig- heid gemengd, in die ramp, welke echter de catholyke bevolking van Chéoux niet ontmoe digt, want, zooals wy uit goede bron verne men, begon men reeds 's anderdags de herop- bouwing der school, waervan niets dan de vier muren was overgebleven. In een restaurant. Gar^on geef me myn rekening. Hier mynheer. Daer is een fout in. Welke Een leelyke fout. By de kote letten een t vergeten. Geef dan maer hier, Mynheer, ik zal de fout verbeteren. Hy neemt de nota uit de handen van den bezoeker en voegt er by. En een thee 80 centiemen. De kiezingen in Pruisen. ISeêrlaeg der Liberalen. De liberalen hebben in Pruisen, by de ver kiezing voor den Landdag, de neêrlaeg gele den, het was ons nog niet bekend hoe groot de zegeprael was, die by onze oostelyke nabu ren door de konservatieven is behaeid. Thans worden juiste tydingen uit Berlyn overgeseind, waeruit blykt dat de vroegere meerderheid der nationael-liberale party is omgeworpen en ver vangen door eene konservatieve meerderheid van meer dan honderd stemmen. Zulke triomf is voorzeker boven de verwachting onzer pruisi- sche vrienden geweest, en de liberalen hun ne dagbladen bekennen het zyn dan ook letterlyk ter neêrgeslagen over den bekomen uitslag. Eene depeche aen de Indépendance bekent de verpletterende neêrlaeg die de nationael-libe ralen getroffen heeft t De definitieve uitslag der kiezingen voor den pruisischen Landdag, zegt de depeche, is 175 konservatieveu, 104 naiiouael-liberalen, 40 progressisten,93 catho lyken en 18 Polen. De nationael-liberalen ver liezen in het geheel 83 zetels, terwyl de kon servatieven er ongeveer 90 winnen, de catho lyken 9 en de Polen 5. Eene particuliere depeche uit de pruisische hoofdstad zegt, dat de kiezingen voor de liberale party kolossael ontmoedigend zyn, en dat in de liberale kringen eene zeergedrukte stemming heerscht. In Pruisen kunnen onze vrienden dus met vertrouwen de toekomst te gemoet zien het catholyke centrum is thans, in den Landdag evenals in den ftyksdag, rechter over den toe stand. Men denkt dat de opening der Kamers plaets zal hebben van 20 tot 23 dezer, en'keizer Wilhelm in persoon die opening voorzitten zal. De kwestie van den Kulterkampf zal, volgens men verzekert reeds in het begin van den zit- tyd worden ter tafel gebracht. De Germania meldt alzoo, dat de geestelykheid der bisdom men van Munster en Paderborn eene petitie gereed maekt, om aen de Kamers de afschaffing te vragen der meiweiten; men zegt ook dat het centrum eene formeele interpellatie desaen- gaende zal doen. FRANKRYK. Drama te St-Denis. Zondag had de dub bele moord van den apotheker Lagrange en zyne meid in het faubourg St-Honoré plaets en maen dag werd er eene moordpoging en poging tot zelfmoord begaen in eene andere voorstad van Parys, het faubourg St-Denis. Op de baen van Gonesse, aen den inkom van het /aubourg St-Denis, bevindt zich een wynhuis en logement, gehouden door M. Blanchot. Sedert langen tyd reeds werd vrouw Blanchot vervolgd door een der vrienden van haer echt genoot, den genaemden Guillet. Deze bevond zich maendag namiddag in het wynhuis ten einde aen zyne vervolgingen te ontsnappen, be gaf vrouw Blanchot zich naer de binnenplaets. Guillet volgde haer, haelde eensklaps een revol ver te voorschyn, loslte twee scholen op de vrouw en daerna een op zich zeiven. Vrouw Blanchot werd erg gewond en viel te midden van een pas bloed op den grond neer. De broeder van het slachiofler was onmiddelyk toegesneld, en zyne zuster bebloed op den grond ziende liggen, greep hy den revolver van Gail- let, en bracht dezen verscheidene slagen op het hoofd toe. Gaillet, die reeds zwaer gewond was door het schot dal hy op zich zei ven had gelost, vluchtte op straet, alwaer hy aengehouden werd, evenals de broeder van vrouw Blanchot, die hem, met den revolver in de hand, gevolgd had. Gaillet en zyn slachtoffer zyn naer hel gast huis gebrachtde eerste is zoo zvtakrdat hy nau- welyks kan spreken. Men heeft op den misdadiger een brief' gevon den, gericht aen den policiekommissaris van St-Denis, waerin hy dezen verzocht, hem en zyn slachtoffer in hetzelfde graf ter aerde te bestel len. De radikalen van Parys nemen voortdurend elke begrafenis van den een of anderen commu nard te baet, om eene manifestatie in te richten ten voordeele der toekomstige commune. Eenige dagen geleden was hel de begrafenis van citoyen Delbourme, die aenleiding gaf tot een oploop van socialisten, thans heeft het lyk van een ander geamnestieerde, citoyen Gras, gediend tol voor- weudsel eener manifestatie, die onvermydelyk de oogen moet openen aen alwie in Frankryk niet vrywilhg in blindheid verkeert. Een aental der meest radikale redevoeringen werden by het

De Denderbode | 1879 | | pagina 2