DESIRÉ WILLEMS, Nu, dat moet zoo zyn, die maer weinig weet, ziet de grenzen van zyne kennissen niet; die er meer van weet, is altyd ootmoediger Volgens die schryverijes, brengen de bis schoppen de katholyke Kerk in het grootste gevaer en zy, liberalen, dienen die goddelyke instelling beter met den Staet aen te zeiten om een hoop dommigheden en ontuchtigheden doen te verdwynen uit den catechismus. Zy razen en tieren tegen bygeloof en priesterlyke schynheiligheid. Zy bespreken, beoordeelen, beslissen de moeielykste vraegstukken over den godsdienst, hunne verwaendheid hierom trent gaet zoo ver als hunne onwetendheid, en dat is niet weinig gezegd. Nu, het Episcopaet gaet by de liberale theo loganten niet te rade, en dat nemen die aer- dige kerkleeraers zeer euvel op. Ook moest gy ze hooren uitvaren tegen de domheid en dweepzucht der pastoors en geloovigen, die zich in zaken van geloof en consciëntie, door den bisschop laten geleiden. B. v. als onze bisschoppen verklaren dat het godsdienstig onderwys alleen door, of onder toezicht van het geesteiyk gezag mag gegeven worden, dan worden zy razend. Wat! zouden zy ook niet den catechismus mogen leeren Dat gaet te ver en gauw rapen zy honderd lrank uit de algemeene kas en duwen deze den onderwyzer in de hand, zeggende Daer vriendje, neem, neem dat; geef catechismus, de bisschoppen verbieden het, maer lach hen uit; zy weten niet wat ze zeggen. Soms vergeten zy zelf de heusche hoflelykheid, waerop ze noglans heel prat gaen en zeggen de bisschoppen werken voor hunnen winkel. Niet alleen in de liberale associatien vindt men zulke mannen; men vindt ze aen kerkdeu ren staen om de geloovigen te waerschuwen van niet te luisteren naer die ultramontaensche eischen; men vindt ze onder den preekstoel om den priester af te luisteren, en hem als volksverleideraen te klagen ;men vindt er zelfs tot aen den bichtstoel den bichteling aftewach- ten, wien men de absolutie moogt geweigerd hebben, om dezen te zeggen wel, men wei gert u de absolutie, laet gy de sacramenten maer varen; doet zooals ik; ik ben ook catho- liek, maer houd niet van al die bygeloovighe- den en mommeryen der priesters; kies uit de 'geloofsleer wat u aenstaet; ik, ik zeg het u, dat is genoeg. Nog eens, het moest koddig heelen; maer het is te bedroevend. In Frankryk heeft zekere Madier-Montjau het biirgerlyk geloof uitgevonden; de liberalery van hier is ryp om een zoogezegd burgerlyk geloof aen te nemen in plaets van het goddelyk geloof, door Christus op de wereld gebragt en aen de geestelyke oversten tot bewaring toe vertrouwd. Wyding der Catholyke Vrye Scholen van de HH. Dorothea en Gudula. Verleden zondag heeft alhier wederom eene aendoenlyke plechtigheid plaets gehad, name- lyk de wyding der dry Catholyke Vrye Scholen op bet gehuchte Mylbeek. Kort na een ure heeft de talryke geestelyke stoet onder 't ge brom der triomfklok en den weergalm der kerkelyke gezangen, met 't muziek aen 't hoofd de hoofdkerk verlaten, g^oiga van eene deftige ingetogene menigte geloovigen, weike, by halver wege, reeds vervierdubbeld was, ja, by het naderen der te wyden scholen zoo druk kend werd, dat de stoet alle oogenblikken moest stilhouden. Aen de herberg het Slot stonden de vier honderd kinderen der t vee scholen van de H. Dorothea den geestelyken stoet af te wach ten en vervoegden er zich by onder het ge schal van 't muziek, de aendoening der geloo vigen en de blydschap der ouders, welke het overgroot geluk begrepen dat hunne kinderen in de ware catholyke vrve scholen gaet ten deele vallen. Met de grootste moeite kon de geestelyke stoet de scholen genaken om de kerkelyke in- wyding te verrichten, welke dan toch in de beste orde en met den diepsten indruk op de gemoederen der duizende aenwezigen voltrok ken werd. Daerna zette de stoet zich wederom op marsch altyd gevolgd door eene gedurig aen- groeiendevolksschaernaerPopenrode-Driesch, alwaer eene hoogst aengename verrassing elks hert deed trillen van blydschap. Want waren de Merkt, Molenstraet, Molendriesch en de Moorselsche baen schitterend opgesierd met vlaggeu, wimpels, festoenen, jaerschriften enz. enz.... 't Was nog wat anders aen den driesch. Daer was geheel de streek als in een lusthof herschapen de vlaggen, wimpels en bande rollen wapperden ontelbaer in de lucht; de groote kalseide was met twee lange ryen sperreboompjes beplant ineengestrengeld met loover, bloemen en kleurkatoenen; vaentjes, chineesche lantaerntjes, kransen, omlooverde spreuken, welkomgroeten enz. versierden de huizen en de boomen; van afstand tot afstand prachtige triomfbogen waerop welsprekende godsdienstige jaerschriften, bloemen, schilde ryen pronkten, immers het feestgewaed was algemeen En zie daer komt de geestelyke stoet statig opdagen onder het indrukwekkend gezang van 's Heeren lof, Dezens goedheid en weldaden over 't kat holy k onderwys afsmeekende Eensklaps dreunt het kanongedaver door de lucht, het muziek heft zyn deftig geschal aen, de geestdrilt des volks klimt ten toppe aller harten zyn overmeesterd en de Kerk, in hare moederlyke bezorgdheid voor hare kinderen zegent de scholen en vraegt dat hemelsche gunsten in overvloed over de meesters, leer lingen, ouders en weldoeners afdalen. Treilend en zielroerend was dit plechtig oogenblik, troost- en hoopvol die onvergelykelyke gods dienstige buitenfeest. 't Was dan in die algemeene volksaendoe- ning dat onze Zeer Eerw. heer Deken, als door de ontelbare menige op eene estrade ge- heeschen, in opene lucht, zyn vaderlyk dank- baer gemoed in dit zyner kinderen uitstortte. Met moeite zyne eigene aendoening overmees terende, was hy echter welsprekender dan ooit't VVas zyn vaderhert dat zich lucht gaf, 't was de liefde tot het zielengeluk zyner schapen die den herder deed sprekenOok legde hy meesterlyk den tekst uit dien de Kerk in den mond harer redenaers stelt op den grooten, schoonen en blyden dag der Christi Verryzenis. Immers, de achtbare spreker wist zyne eigene gemoedsaendoening zoodanig aen de drukkende menigte meê te deeleri, dat wy inenigen traen in de oogen der aenhoorders zagen parelen. De eerw. redenaer eindigde zyne machtige improvisatie door eene hertroe- rende dankbede aen den grooten weldoener van hel gehucht Popenrode, den gemeenle- raedsheer M. De Cock, welke zich niet bepaelt zyne grondpanden kosteloos op bet gehuchte ten beste te geven voor hel catholyk vry onder wys, maer die bovendien zyne weldaden in andere parochiën der dekeny van Aelst uit breidt 't Was terecht dat de Zeer Eerweerde heer Deken de vurige gebeden des volks en de heil zame zegeningen des Hemels niet alleen over dit volkryk, brael' en catholyk gehucht, maer tevens over den hoogst deitigen burger in ksvestie afsmeekteEere drymael eere aen gansch MylbekeEere drymael eere aen den deftigen Raedsheer De Cock; met zulke bevolking en zulke weldoeners is men altyd zeker eene goede, uitmuntend godsdien stige zaek te zien gelukken. Onmiddelyk na deze hertreflende aenspraek weergalmde de lucht van het kerkelyk dankge bed Te Deum laudamus, 'i welk, by wylen, door het statigste muziekgeschal afgewisseld werd.... De ontelbare stoet zette zich wederom in aentocht naer de stad en kwam, zonder de minste stoornis, ingetogen, maer 't hert met blydschap en moed vervuld tot in de St-Mur- tenskerk terug, alwaer hy, na het lof, met het Allerheiligste gezegend werd. Zullen wy ons hier verzetten tegen vreemde, gehuerde liberale penneboeven, die dergelyke aeudoeningsplechtigheden, door goddeloozen schimp en venynigen lasterzeever poogen te bevuilen Voorzeker neenWy zouden ons verlagen en de weerde der feest verminde renLaten wy dus dit gebroed in zyne vui ligheid spartelen en keeren wy met walg de blikken er van af. Die liberale schryvelaers zyn hier zonder invloed, zonder macht, zonder de minste achtingDe helsche razemy tegen al wat goed, catholyk, godsdienstig en heilig is dient hun alleen tot richtsnoer, daermeê is er slechts voor hun te winnen de straffe des hemels, eigene gewetensfoltering en daerby den afkeer en diepe verachting des volks. Meester slinger uit 't Verbond vraegt waerby het komt dat er heden maer 34 weezenjongens in 't hospicie worden geteld terwyl er ten tyde der liberale administratie 50 gehouden wierden.... Wy zullen kortbondig aen meester slinger antwoorden dat hy leelyk scheel heeft gekeken toen hy maer 34 weezenjongens telde. Wy hebben ze op onze beurt geteld en vin den dal er 47 zyn. En ons eyfer is 't juiste overigens wy dagen meester slinger uit ons te kunnen bewyzen dat er één weezenjonge min kan geteld worden. Wat de beweering aengaet dat er onder de liberale administratie altyd vyftig weezenjon gens in '1 gesticht waren, dat is eenvoudig ééne leugen. In 't jaer 48'/3, onder de liberale administratie telde men er niet 30 maer wel 41dus zes minder dan heden. En wy mogen meester slingerby die met de weezenjongens zoo bekommerd is, verzekeren dat er heden wat beter voor gezorgd wordt dan onder de liberale administratie nu wor den zy wat beter ogepast en vooral zyn ze wat beter gelogeerd, want nu slaept elke jonge in een bedje alleen, terwyl zy, onder de liberale administratie, allen ondereen sliepen gelyk de verkens Wy hopen, meester, dat gy dit nieuwske met veel plezier zult vernemen. Meester slinger spreekt verder van een defi cit van vier duizend franks waermeê de reke ning van onze Burgerlyko Godshuizen twee jaren geleden sloot. Wy zullen meester hieromtrent geruststel len het deficit waervan hy spreekt heeft wezenlyk bestaen, maer heden is het aenge- vuld. Indien meester de oorzaek van dit tyde- lyk deficit wil kennen, dat hy zich naer 't sekrelariaet der Godshuizen begeve en men zal hem daer toonen dat dit deficit wierd ver- oorzaekt door zekere liberalen die by de Hos- piciën met de ooren aen den blok stonden en zich op tyd niet konden losmaken. Later heb ben die 'zekere liberalen zich treffelyk losge- maekt en het deficit van vier duizend franks is verdwenen. Begrypt gy, meester slinger Het hangt maer van u af, de namen dier zekere liberalen te kennen en hen dan eenige uitleg gingen te vragen. Begrepen Wy hebben nu de vragen van meester slin- ger bereidwillend beantwoord en mogen dus hopen dat hy, op zyne beurt, onze vragen met de zelfde bereidwilligheid zal beantwoorden. Nu, meester, gy, die zoo boft op de afge dankte liberale administratie, legt ons eens uit hoe het mogelyk is geweest 1° Dat de weezenjongens onder die felle liberale administratie geheele nachten moch ten blyven uitzitten en op den zwier gaen 2° Dat zy toen byna allen eenen valschen sleutel hadden, niet alleen van de voordeur om des nachts binnen te |komen als 't hun paste, maer zelfs van den kelder, om zich van tyd tot tyd eens 't buikske vol te drinken. 3° Dat er in den verkensbak byna altyd vleesch, visch en boterhammen genoeg gevon den wierden om 50 persoonen meê te voeden Dat de goten verstopt waren door de vrach ten vleesch, visch, boterhammen, enz. die er in geworpen waren Indien gy, die vragen wat moeilyk kunt be antwoorden, meester, vraegt inlichtingen aen den heer Jelie, vader, deze heer was tydens de liberale administratie met het oppertoezicht over de oudemaunen en weezenjongens gelast. Wy zullen uwe antwoord afwachten, mees ten, maer wy vreezen dat het te vergeefs zal zyn. Tydens de kiespolemiek van October 4878, hebben wy deze zaek eens breedvoerig behandeld en niet één puntje onzer aenhalin- gen hebt gy tot hiertoe wederlegd.... En waerom Omdat gy niet durft of kunt, 't is te zeggen, dat gy de schandelyke verkwistingen der levensmiddelen en andere afkeurlyke fei ten niet loochenen kunt en zoudt moeten be kennen dat uwe liberale jannen de belangen der Godshuizen en het welzyn zyner pension- narissen in zekere punten verwaerloosd heb ben In een vorig Nr hadden wy een armbezoeker aengeklaegd dien men ons aengewezen had als zyne plicht miskend hebbende met eene arme weduwe te willen dwingen haer kind naerde geuzenschool te zenden. Daervoor springt 't Verbond in 't harnas en antwoordt ons met eene g'heele reeks smeerige personnaliteiten en vuige beleedigingen, die met de zaek geen gemeens hebben. Wy ontwaren hier al wederom de pen van den.ouden lafaerd,diezynspyt niet kan verkrop pen hier overal afgekookt en met klank buiten- geschopt te zyn. Die kerel voortyds aen niets anders gewend dan aen botermelk en roggen- brood, zeevert in 't Verbond van niets anders dan van goede cier en champagne. Maer hy vergeel hoe ontydig het is daervan te spreken als het publiek de liberale pluimfabriek nog indachtig is, waeruit zoo menige ongelukkige met betraende oogen en den hertekrop ver trokken is. Die achter de gordyn zittende lafaerd zou wel doen zich koes te houden en zyn spyt in d'eenzuemheid te verkroppen, dan zou hy ons soms niet dwingen zyne oude rekening te her zien en aen 't publiek te toonen dat rotte appels en de verwytsels van een lafaerd even veel weerde hebben. Wie verstoet er de laktiek van deD lafaerd Om een beschuldigde armbezoeker wit te wasscben, randt hy een d^fiigen burger aen, onderzoekt hy dezens huishouden en lecfwyze en weet daerover zoo venynig en lasterend te raeskallen, dat dc meest partvdige liherael moet walgen van die handelwyze en vragen Wel heefi die burger wat breeder geleefd dan uwe goeste is, wal gaet u dit aen Dit zyn noch uwe, noch iemands alïuirens, wyl hy het van 't zyne ge- daen heeft, wyl hy altyd elkeen belaeld heeft. Heeft hy ooit iemand bedrogen of bestolen Heeft hy ooit, door foprekeningeu of anderzins, iemand ge pluimd of by den bok gezet Heeft hy ooit op eens anders kap gesmeerd, gebrast of scbandeiyk ge- schoefeld 'Jil kunt gy noch iemand van dien def tigen burger zeggen.... Maer kyk eens inden spie gel, hef uw hair omhoog en zie eens of er niets van dit alles op 't voorhoofd stoel van dien walgelyken spiegelgastWy beschuldigen u niet, maer onder zoek u zelve en peins eens of hel niet waer is dal men nooit vuil gemaekt wordt dan van ne vuile pot, of besmeurd wordt dan van iels dal smecrig is Overigens, venynige lafaerd, volg dezen raed Maek nooit eens anders rekening, wied uw eigen hof ge zult daer werk te veel in vinden. En als gy aen dc bekoring van uwe venynige aljonsligejlaster zucht niet kunt wedcrsiaen en toch malgré, door eene tweede hand,eens anders rekening wilt maken, zoek dan toch iemand die zyne eigene rekening kan maken en betalen.. Compris, lafaerd, compris Verbond Doch als je 'l niet begrypl, hoor je, jongens, dan kykl je eens rond en alles zal je klaer en duidelyli worden DENDERHAUTEM. Maandag 6 October heeft alhier de opening der Vrije Katholieke Scholen plaats geluid. Ten 8 1/2 ure 's morgens werd de plechtige mis van den II. Geest gece lebreerd door de Geestelijkheid der parochie. Al de bijzonderste ingezetenen der gemeente woonden deze plechtigheid bij en nooit heerschten er meer geestdrift onder de bur gers en onder de kinderen. Meer dan 500 leer lingen waren in den stoet tegenwoordig die zicli van uil de kerk in de volmaakste orde met hunne twee Onderwijzers en twee Onderwij zeressen de Geestelijke en het grootste deel der wereldlijke Overheid aan 't hoofd naar hunne provisoire schoollokalen begaven. Bin nen eenige weken zal de nieuwe school in voege zijn waar al de leerlingen der gemeente zullen vereenigd wezen. Eere aan de Katholieken van Denderhautem die in niets ten achteren blijven om aan hunne duurbare kleinen een godsdienstig onderwijs te verscbalfen. N. B. De geuzenscholen zijn bijna ledig. Een inwoner van Denderhautem. X. Voorde. liet vry catholyk onderwys is er in vollen bloei het wordt gegeven aen 106 kinderen, terwyl de offieiëele of geuzen school er diep in de zéro telt. Men bemerkt dal aldaer de ware leer der H. Kerk verstaen wordt, hel voorbeeld volgende van twee Voordenaers, gediplomeerde onder- wyzers, waervan de eene bet vry catholyk onderwys verkozen beeft tot Wetteren-ten- Eede en de andeze tot Aalst. INHULDIGING van den heer Pastor der St-Jozefsparochie. Morgen Zondag 19 October zal de plechtige inhuldiging van den heer Pastor der St-Jozefsparocliie plaets hebben. Om twee'uren stipt zal zich omtrent de af spanning St. Anna, eenen stoet van rytui- gen vormen om den Eerw. Herder naer zyne Kerk te geleiden. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 13 October zyn benoemd Tot notaris te Aalst, in vervanging van M. De Vriendt, M. Michiels, notaris te Wichelen Tot notaris te Moorsel, in vervanging van M. Van Wichelen, M. Dewindt, notaris te Oor- degem. Tot notaris te Wichelen, in vervanging van M. Michiels, M. De Schaepdryver, kandidaet- nolaris te Aelst, en kommies-griffier van het vredegerecht van dit kanton. De wetgevende zittyd van 4879-80 zal den 41 November aenstaende geopend worden. Maendag 20, Dynsdag21, Woensdag 23 en Vrydag 24 October, dus de aenstaende week, zal onder de directie van den beer Schneider, de tafereelen van het lyden van O. II. Jezus-Christus, getrouwelyk volgens de vermaerde Oberammergauervoorgesteld wor den, in den kring de Vriendschap, Korte Zoutstraet. Begiu om 7 1/2 ure des avonds. Pryzen der plaetsen. Eerste fr. 2-00; Tweede fr. 4-00; Derde 50 centimen De kinderen beta len half geld op de eerste en tweede plaetsen. Naer wy vernemen zal er, ter gelegen heid der feesten te Moorsel, op Zondag 26 October een specialen trein tusschen Aelst en Loudersecl worden ingericht. Deze trein zal om 9 uren des avonds uit Aelst vertrekken en in al de statiën stilhou den, om onmiddellyk na zyne aenkomst te Londerzeel terug te keeren naer Aelst met stilstand te Moorsel, zoodanig dat men naer Aelst zal kunnen vertrekken omtrent 40 uren 48 min. des avonds. Onze jaermarkt van St Martinus zal naer alle waerschynlykheid op Zaterdag 8 Novem ber aenstaende gehouden worden. De Troonrede. De Friesche Courant geeft de volgende proeven van eene troonrede en liet antwoord der Kamer, die misschien ook hier van pas zou kunnen komen Majesteit. lk ben bly u te zien. Kamer. Ik ben ook bly u te zien. Majesteit. - 't Is schoon weer. Kamer. Ja, 't is schoon wéér. Majesteit. Wat hadden we een natten zomer. Kamer. Ja, we hadden een natten zomer. Majesteit. Y Staat met sommige landbouw- produkten niet te best. Kamer. Zeker, sommige landbouwpro- dukten staen niet te best. Majesteit. 's Ryks schatkist lydt er door. Kamer. Ik ben 't geheel met u eens, de schatkist is in geen besten staet. Majesteit. De drukkende lasten zullen nog drukkender worden. Kamer. We zullen er niet aen kunnen ontkomen. De drukkende lasten zullen nog drukkender worden. Majesteit. Met buitenlandscbe mogendhe den leef ik op goeden voet. Kamer. JuistWy hebben geen ruzie met onze naburen. Majesteit. ln Atchin gaen de zaken naer wensch. Kamer. Dat hoort men, de krygsonder- nemingen gaen daer naer wensch. Majesteit. Ik moet vertrekken. Ik wensch u Gods besten zegen. Kamer. Ja, ik moet ook vertrekken. Ik wensch u wederkeerig Gods besten zegen. Majesteit. Vaerwel Kamer. Vaerwel Men zendt uit Mechelen het volgende aen 'l Handelsblad Heer Redakteur. M. de nieuwe inspekteur komt in al zyne majesteit te W.... en vindt.... de gemeente school gesloten. Waer is de meester De man is nergens te vinden. De inspekteur wandelt rond de school, piept door de luiten en zegt Geen levend zieltjen in de school De spyt ligt op zyn gezicht te lezen, en de tegenslag komt nog meer te voorschyn als by achter tegen zyne majestueuze... beerien iets zwaers kloppen voelt. Had die duivelbekoorder misschien suikerboonen en pepernoten in zy- nen zak M. de inspekteur laet zicli bet huis van den burgemeester vvyzen de burgemeester was op het veld. Mynheer, ik ben de nieuwe in-spek-teur van bet school wezen. Dat is heel goed, mynheer. De burgemeester had er blykbaer niets tegen. Waerom is de school gesloten, burge meester Wel om de goê reden, mynheer, dat er geen kinderen zyn. a En waer is de meester Wy en hebben er geen. Geen meester, geen kinderen Maer heeft de champetter geen kinderen Neen, mynheer. En de brievendrager a Die zyn nog te klein om naer de school te gaen. Maer de school moest toch maer open staen, burgemeester. Wel waerom Wel daer zouden misschien kinderen uit de andere school kunnen weggaen, en naer de gemeenteschool komen Och, mynheer, daer en is geen nood voor. Dag burgemeester Dag... mynheer... Wel thuis. En de majestueiise man verdween als een spook uit liet dorp, terwyl het pak suiker hem nog altyd tegen zyn majestueuse... beenen klopte. Wy lezen in de liollandsche dagbladen het volgende De minister van oorlog, in overweging nemende dat de toestand van 's ryks financiën bet noodzakelyk maekt de uitgaven voor bet leger lot bet strikt noodzakelyke te beperken, heeft bepaeld, dat er dezen winter, by de ver schillende regimenten infanterie, slechts zoo veel manschappen onder de wapens zullen ge houden worden, als voor den inwendigen en garnizoendienst noodzakelyk is. By de grena diers zullen ongeveer 700, by de overige regi menten infanterie ongeveer 600 man onder de wapens blyven. De overige milicianen worden van 1 november tot 4 meert met verlof gezon den. Een goed voorbeeld, dat navolging verdient Het bestuer van den Calholyken School penning van Gent heeft MM. De Gieter, policie- kommissaris, Lombaert, hoofd-kommissaris van policie en Vermandei, schepene, voor de rechtbank gedaegd, om er zich te hooren ver- oordeelen, tot 5000 fr. schadeloosstelling en de kosten, omdat zy de leden van den School penning op 15 augusli laetstleden belet heb ben, op straet inzamelingen te doen, en hunne bussen hebben afgenomen. Moordpoging te Gent. Maendag namid dag, rond 4 ure, is te Gent eene verschrikke- lyke moordpoging gepleegd, zegt bet Fonsen- blad In de Abricotstraet, buiten de Brugsche- poort, woonde eene werkmansfamilie, samen gesteld uit den vader Hippoliet Vermeire, zyne vrouw en dry kinderen. De man had een jaloersch en oploopend karakter en gaf zich aen den drank over, en telkens hy dronken thuis kwam, sloeg hy zyne arme vrouw, die hy ten onrechte beschuldigde, want deze had een onberispelyk gedrag. Verscheidene malen had hy ze reeds met den dood bedreigd. Maendag namiddag ontstond er tusschen Vermeire en zyne vrouw twist over eene nie tige zaek, terwyl zy bezig waren met koiïie te drinken. Van woorden kwamen er daden en Vermeire, die gramschap opspringende, wierp zich eensklaps op zyne vrouw beiden vielen op den grond en dan zette hy de knie op hare borst, plofte haer een tafelmes in de keel en bracht haer eene diepe wonde toe, waeruit overvloedig bloed spatte. Een hevige worste ling ontstond tusschen de ongelukkige vrouw en baren moordenaer de vrouw,die buitenge woon sterk is, gelukte er in uit zyne handen te ontsnappen en buiten te vluchten, roepende: moord moord Een politieagent snelde aenstonds toe de vrouw wees liet huis van haren moordenaer aen. De agent drong binnen om den plichtige aen te honden, maer nauwelyks had hy eenige stappen gedaen, of hy hoorde boven een zvvaer lichaem vallenhy ging zien en stond er voor Vermeire, die met de oogen en het aengezicht vol bloed, op den grond lag uitgestrekt. Vermeire had zich willen ophangen, maer de koord was gebroken Het parket is dynsdag avond ter plaetse geweest. De toestand van liet slachtoffer, alhoewel zeer gevaerlyk, is nogthans niet hopeloos. Behalve eene diepe wonde aen de keel, is bare onderlip van het eene einde tot liet andere opengesneden. Er volgt uit het eerste onderzoek dat de misdaed voorbedacht wasde moordenaer bad 's morgends zyn wapen geslepen en 's avonds te voren, toen zyne kinderen hem een kruisken kwamen vragen, bad hy hun een zonderling vaerwel gezegd Kinderen mor gen zult gy in de Roode lyvekens (vveezenhuis) slapen. Ik geef u myu laetsten zegen. Vermeire was stoker geweest in de vlasfa- bi iek De Lei, en sedert twee maenden zonder werk. De misdadiger is in de gevangenis op gesloten. Dynsdag morgend, omtrent 6 uren, zagen eenige personen, die zich aen de Meulestede- brug, te Gent, naer bun werk begaven, een lyk boven water dry ven. Men bracht het aen wal en bestatigde dat het in gevorderden staet van ontbinding verkeerde, maer geene sporen van geweld droeg. Later in den dag is het lyk erkend voor datgene van zekeren Van Damme, oud 24 jaren, werkman te Evergem, en die sedert eenigen tyd verdwenen was. Een ongeluk, veroorzaekt door de on voorzichtigheid van het slachtoffer, heeft zon dag plaets gehad op den expresstrein, die ten 5 uren 35 minuten uit Brussel naer Gent ver trekt. Een soldaet, die in een verkeerden trein had plaets genomen, is naby de statie van St-Agatha's-Berchem uit den waggon gespron gen, terwyl de trein met vollen stoom voort reed. Hy viel op de baen en werd in wanhopi- gen toestand opgenomen. De gekwetste is met den volgenden trein uil Gent, naer Brussel teruggekeerd, alwaer men hem onmiddellyk naer het gasthuis gebracht. Dynsdag morgend sprong eene dry-en- zesligjarigc vrouw in de vaert van Charleroi, te Brussel, doch werd gelukkig door twee voorbygangers uit het water gehaeld. Onder- vraegd over de reden barer poging tot zelf moord verklaerde, de ongelukkige vrouw, dat zy door haren man was verlaten en sedert ongeveer acht maenden in '1 godshuis voor ouderlingen, in de Hoogstraet, was opgeno men het was, naer zy 2egde, uit verdriet, omdat zy liet einde van haer leven in een lief dadigheidsgesticht moest doorbrengen, dat zy besloten had zich te zelfmoorden. Men dacht eerst dat de vrouw krankzinnig was, doch de geneesheer, die haer verzorgd had, verklaerde dat zy in het bezit was van al hare geestver mogens. Men heeft haer naer het godshuis teruggebracht. Men meldt uit Templeuve een zonderling jachtongevaleene patrys, en nog wel eene doode, beeft een veulen gedood... by geval. Ziehier bet feit.. Een veulen was vastgemaekt aen een barreel in eene weide. Op eenige meters afstand schoot een jager naer eene vlucht patryzen een dezer werd aen het hoofd gewond, bleef voortvliegen tot eene groote boogie, en viel weldra dood neêr op bet peerd. Het dier sprong verschrikt op, ge- raekte met de voorpooten in den barreel en stortte op den grond. De schouder was gebro ken, en het peerd moest reeds 's anderdags afgemaekt worden. WERKSTAKING IN HET WALENLAND Eenige werkstakers van Gilly hebben ge tracht, die rust in die gemeente te slooren. Omtrent 2 ure 11a middernacht poogden zy te dringen op de binnenplaets der koolmyn Bonne-Espérance, doch de nachtwaker dreigde gebruik te maken van zyne wapens. Zy hielden zich stil en wachtten de aenkomst af der dag werklieden. Deze luisterden naer hunnen slechten raed en maekten moeilykheden om in den put te dalen. Daerop verklaerde de direkteur, dat niemand dien dag zou mogen werken. De dag ging rustig voorby. 's Avonds gingen ongeveer 60 werkstakers het vertrek der dag arbeiders en de aenkomst der nachtarbeiders byvvonen, in verschillende koolputten der mynen Pays de Lièye en Charbonnayes Réunis. I11 geen dier pulten is nogthans het werk onderbroken. I11 den put Bois-ISoél heeft de nachtploeg ge weigerd in den put te dalen, 's Nachts zyn vier mynwerkers aengehouden die getracht hadden de vryheid van werken te belemmeren. Men heeft in het begin beweerd, dat de werkstaking begonnen is, ten gevolge van een dag uitstel in de betaling van het weekloon. Dit kan echter de ware reden niet zyn de werkstaking is het gevolg van de werking der sicialisten in den Dorinage. Aen de meeste koolmyuen zyn thans plakkaerten aengeplakt, die oproepen tot de arbeiders bevatten, in den volgenden aerd Vrienden, Het is tyd dat bet eindige, en dat al die bestuerders ons het noodzakelyke geven om te leven en onze kinderen te voeden. De raven vinden hun voedsel. Laet ons gebruik maken van onze armen en vragen, dat men ons ge noeg betale om brood te koopen. De werklieden die donderdagreeds hun werk gestaekt hadden zyn eerst rustig geble ven, doch zaterdag hebben zy, vergezeld van nieuwe werkstakers, hunne gewone wande lingen, op twee reiën,begonnen,'t gekende lied zingende Tous les ouvris Sont hos amis, N'importe di que pais, Solidaires unis On ne travaille plus ainsi. 's Avonds is eene bende werkstakers naer Gohyssart getrokken, alwaer eene meeting moest plaets hebben. Ziehier de pulten en mynen waerin liet werk gestaekt is de mynen Noel-Sarl-Culpart, Ransart, Reunion de Gilly, Bonne-Espérance, Trieu-Kaisin, de putten St. Agnes en le Moulin der myn Reunion, en de put n° 1 der myn Le Campinaire te Fleurus. De luitenant-commandant der gendarmerie van Charleroi, heeft zich maendag morgend met 50 gendarmen te paerd naer Gilly bege ven. Er hebben echter geen andere aenhou- dingen plaets gehad, dan de vier zaterdag avond gedaen. De werkstaking dreigt algemeen te worden in den kolenbassin van Charleroihet getal werkstakers beloopt thans reeds 4000. Talryke benden doorloopen al zingende de gemeenten. Tot nu toe echter zyn er geene wanordens gepleegd, doch men vreest dat heden de rust zal gestoord worden. Een detachement gendarmen, samengesteld uil 25 man, onder het bevel van twee olliciers is dynsdag uil Brussel naer Gilly en omstre ken vertrokken. De goeverneur van Henegauw en M. Desuter, kapitein der gendarmerie, hebben zich ter plaetse begeven. De werkstaking is verre van te verminderen. Nog twee of dry dagen en zy zal zicli over geheel de omstreken uitgebreid hebben. Hun

De Denderbode | 1879 | | pagina 2