Catholyke beweging. Eene ongelukkige Oore. - Slijm- en Maagpillen. Eene aendoenlyke plechtigheid heeft maen- dag lest te Rooborst plaets gehad, namelyk de godsdienstige inwyding van het prachtig nieuw opgebouwd schoollokael met onder- wyzerswooning. Dees godsdienstig feest nam aenvang met eene solemneele mis ter eere van den heiligen Geest, gecelebreerd door den Z. E. heer Pas tor-Deken van Ronsse en bygewoond door de schoolkinderen der beide geslachten en een aenzienlyk getal geloovigen der parochie. Na het Evangelie galmde de Z. E. heer Be stierder van het kollegie van Ronsse eene hertroerende aenspraek uit. De achtbare spre ker deed de schoonheid, de verhevenheid en waerde van de ziel des kinds trefïender wyze uitschynen. Als gevolgtrekking vloeide uit zyne rede de ononlbeerlyke noodzakelykheid eener ware catholyke opvoeding, welke de kinderen van Rooborst-Roosebeke benevens een doelmatig onderwys, in de nieuwe school zullen ontvangen. Na de mis is geheel de lange schaer kinderen aen 't hoofd van den geestelyken stoet en gevolgd van eene groote menigte geloovigen naer de nieuwe school gelrokken tot welker inwyding de Z. E. heer Deken onmiddelyk is overgegaen. En dan »n eene zoo vaderlvke als .bestgepasite aenspraek tot de kinderen, heeft hei geestelyk hoofd der Dekeny, deze opwek kende tol bet vervullen hunne i lieh'en van braefheid, genoorzaemheid en lèerzaemheid, hun de zalige en heilzame vruchten dezer plichtvervulling ingeplant. ïroosteiyk, schoon en verheven was 't dien gryzen herder tot de kleine kinderen te hooien spreken en ze, bui ten opgemelde plichtvervulling; te hooren opwekken om te bidden, dagelyks en vuriglyk te bidden voor hunnen eerbiedweerden paro chieherder en andere weldoeners van deze nieuwe gestichtte school, 't Is immers" aen hunne deftige mildadigheid, aen hunne onver moeide zorgen, aen hunne bekommernissen en vlyt dat Rooborst en Roosebeke deze zoo schoóne als hoogstnoodzakelyke stichting te danken hebben, waeruit, behalve het behoud van hel waer zaligmakend geloof, onschatbare andere heilvruchten voor den hemel en de samenleving zullen voortvloeijen. Wy wenschen dus den eerw. herder, de voornaemste weldoenster, de achtbare Dame B...., den achtbaren heer Volksvertegenwoor diger De Kepper, welke den grond heeft ge schonken, en andere liefdadige medewerkers grondhertiglyk geluk weieens zullen zy on dervinden hoe oneindig voordeelig het hun zal zyn er velen in de rechtveerdigheid te heb ben onderwezen en helpen onderwyzen, want hun loon zal zonder einde wezen, en des te grooter, naer mate zy door vuile, goddelooze gazetten en anderen liberalen bucht zullen beleedigt en beschimpt zyn geworden Wat zal B. V. het gevolg zyn dat eene dwaze opgeblazene zottinne van Brussel.de liberale jo- den-Zw/epeHdajjceeneenongelukkigezoogezegde Vrije Burger hunne gal uitbraken tegen een deftigen en ieverigeu herderen hem met laster- schuim zoeken te bezwadderen Geen ander dan tiendobbele schande voor die liberale penneknechten, en oneindige verdiensten voor den braven herder. Het Evangelie der 8 zalig heden sluitende zegt Christus tot zyne Apos telen en hunne opvolgers Als de'menschen U zullen vervolgen, vermaledyden, lasteren en alle kwaed van U zeggen, verheugt U en weest verblyd, want uw loon zal overvloedig wezen in den Hemel. Des anderendaegs had dezelfde plechtigheid te Moorsel plaets. Daer, ondanks al de poogin- gen, 't geweld en de dreigementen van eenige kortzichtige en baetzoekende liberalen, was g'heel de parochie in triomf en verrukking. De vaendels en wimpels wapperden overal, het volk stroomde naer de Kerk om de plechtige mis ter eere van den H. Geest by te woonen en een grooten vlaemschen redenaer over de belangryke opvoedingskwestie der jeugd te hooren.... Met een diep gevoel van overtuiging en door onwederlegbare redens deed de welsprekende Pater Dodd den schriftuertekst uiteen Gloria in altissimis Beo et in terra pax hominibus bona' voluntatis, Glorie aen God in 't allerhoogste en vrede op aerde aen de menschen van goeden wil. Het is ons onmogelyk, in dees klein ver slag, al de schoonheden en schitterende over tuigingreden, door den gewyden spreker, aen den dag gelegd, te doen uitschynen en naer weerde te schatten. Alleenlyk zullen wy zeggen dat de menigte tot tranen toe bewogen, den redenaer, tot het einde toe, in de meeste inge togenheid heeft aenhoord, en ophoer aenschyn. de verrukking te lezen liet. Na de mis heeft de geestelyke stoet, voorge- gaen door het muziek en door de dry honderd vyftig k vier honderd leerlingen en gevolgd door eene ontelbare ineengedrongene menigte geloovigen, zich in aentocht gesteld naer de plaets der in te wyden nieuwe school, een prachtig gebouw van in de dertig meters lengde. Daer was alles in volle feestgewaed triomf- bogens, sperreboomen, loover, kransen, jaer- schriften, welkomgroeten, vlaggen en wimpels enz. enz. praelden er in overvloed, zoodanig dat de schoolplaets in een welluslhof herscha pen scheen. Onze zeer eerw. heer Pastor-Deken ging dadelyk tot de plechtige inwyding over, na dewelke eensklaps het bly muziekgeschal, 't kanongebulder en de lieflyke vreugde gezan gen der leerlingen den geestdrift des volks ten toppe deden stygen. Dan, zienlyk aengedaen, nam de Z. E. lieer Pastor-Deken dezer stad het woord en sprak tot de volksschaer overliet bevel van Christus Sinite parvulos ad me venire, laet de kleinen tot My komen enz. De achtbare redenaer deze woorden aen de Kerk en hare dienaers toepas sende, sprak met zooveel zalving en gemoeds- indrukking dat aller herten er door bewogen werden. Vervolgens wekte by de kinderen en Parochianen van Moorsel op tot vurigen dank jegens onzen deftigen stadsgenoot, den lielda- digen heer De Cock, welke zoo mildelyk den schoonen en welgeschikten grond voor de op te bouwen School geschonken heeft, jegens den eerbiedweerden herder der parochie, welke noch moeiten, noch zorgen, noch vooral zyne eigene beurs gespaerd heeft om een zoo uitgestrekt gebouw op te richten en te meu- bleren. Immers de Z. E. heer Deken had een zoete woord van dank en hertgevoel voor allen die medegewerkt hebben lol welgelukking eens werks van beschaving, onderricht, heil en zaligheid voor de parochie en sloot zyne schoone rede door het aenheffen van het Te Deum Laudamus, 't welk de geestelyke stoet voortzong wederom kerkwaerts trekkende, al- waer het indrukwekkend feest door de benc- diktie met het Allerheiligste gesloten werd. Nooit heeft Moorsel een zoo gelukkig feest gezien, nimmer zal het van een meer hartroe rend feest getuige wezen.... Onze vurigste dankbetuigingen en gelukwenschingen aen den ieverigen herder en aen de brave parochianen van Moorselmoeten zy stryden tegen het kwaed, zy stryden te samen met moed en vol- herding en als zy zegevieren, zy doen het met blydschap en volle deftigheid. Van hun mag men zeggen dat zy van op aerde het zoete smaken van het ware goed om er hierna de eeuwige vergelding van te bekomen. Men kan geene slechte gazette open doen zonder er eene of meer vertellingen in te lezen van Broeders of Zusters, die zich plichtig ge- maekt hebben aen schandelyke aenslagen of wreede mishandelingen. Die gebeurtenissen hebben allyd plaets in Frankryk of in nog ver dere landen. De geuzegazetten vergeten altyd te melden dat die feiten byna nooit waer zyn en dat de schryvers die ze eerst melden, voor zooveel tyd in den bak hebben gezeten voor lastertael en eerschending Wilt gy eens zien op welke oneerlyke en tevens belachelyke wyze die feilen uitgevonden worden, leest eens het volgende Bloed aen de Oore. Den IB October, schreef le Républicain de la Gahnw.fi (Frankrvk Er wordt veel ge sproken van wreede imsïiüT.'islineetidoor Broeder Macharius in de scholen, té Leuziac, gepleegd. De zachtmoedige onderwyzer sleurt de kinderen van hunnen bank tot in het midden der klas by de oor. en wel zoo hevig dat wei nige dagen geleden, de oor van den kleinen Jules Paillet bloedde. Plaester aen de Oore. Dry dagen later, den 19 October, schreef het vuil blad, Ie XIX" Siècle le Républicain de la Garonne, meldt eene groote stad, al waer de Broeders op onmenschelyke wyze de kinde ren handelen. Dezer dagen heeft een dier zachtmoedige onderwyzers den genaemden Jules Faillet zoo wreed by de oor getrokken dat de ouders er een plaester hebben moeten op leggen. Dit wierd aldus verteld in een groot getal geuzenblnderen van België. Eene scheur aen de Oore Zeven dagen later, den 26 October schreef de Journal des Débats Er is geen kwaed by dat de Broeders uit de schelen gejaegd worden M>n meldt een nieuw feit in eene stad der Garonne voorgevallen, ahvaer een broedermie scheur in de oor van zynen leer ling getrokken heeft. De Oore nog' meer gescheurd Le XIX" Siècle herhaelde het nieuws Weinige dagen geleden, meldden wy den kinderbeuI van Leuziac. De Journal des Dé- bats, sprak gister van eenen broeder die de oor van zynen leerling wel een centimeter had afgescheurd. Den 2 november, in de Indépendance beige Een Broeder van Liefde, onderwyzer in eene school, le Leuziac, heeft eenen jongen zoo he vig by de oor getrokken dat dit lichaemsdeel wel 2 centimeters is afgescheurd. De Oore geheel afgescheurd Nogmaels herhaelden de geuzebladeren van België het laetste nieuws, herzien en verbe terd. De Koophandel van Antwerpen, onder anderen schreefEene afschuwelyke mis- daed is le Leuziac dooreen Broeder van Barm- hertigheid op eenen jongen gepleegd. Omdat het kind zyne les niet al te wel opzegde, heeft hy het zoo hevig by de oor vastgegrepen dat hy ze letterlyk afgescheurd heeft. De Broeder is aengehouilen. Zend dan uwe kinderen naer de catholyke 'scholen Binnen eenige dagen, zal dit nieuws nog maels opgenomen worden door de leugenhla- deren van België en Frankryk, en alsdan zal de misdaed waerschynlyk in België bedreven geweest zyn Als zy maer niet vertellen dat de Broeder zoo sehromelyk onbermhertig aen die ongelukkige oore getrokken heeft, dal het hoofd van den jongen meegekomen is, en dat hy er al by van stierf Het schoonste van de historie is dat er vol strekt niets waer is van al wat de geuzen uit een gedaen hebben op geheel de wyde wereld en bestaet er noch stad, noch dorp, met name Leuziacdus ook geen Broeder Macharius, noch Jules Faillet, in deze gemeente Meester Eremen en Beenen uit 't Verbond schryft dat de Denderbode O. II. Jezus-Chris- tus heeft verloochend, omdat wy, in een vorig artikel, hebben bewezen dat de onderwyzers geene twee tegenstrydige heeren konnen die nen. De slimmerik errinnert ons dat O. II. Jezus- Christus leertGeeft aen God wat aen God en aen Cesar wat aen Cesar toekomt, doch hy vergeet dat O. H Jezus-Christus ook voorhoudt; dat men eerder aen God moet gehoorzamen dan aen de menschen. Nu, Christus is God, en Cesar is een mensch, en bygevolg moet men aen Cesar niet gehoor zamen als deze 't kwaed leert of gebiedt, of door farisëenslreken den geloofsafval bewerkt en door walgelyke hypokrietery de verlooche ning van God, de vernietiging zyner Leering en Kerk poogt te verwezenlyken. De Cesar onzer dagen doet juist geiyk wy het afmalen, en, orn die reden, kunnen de onderwyzers geene twee tegenstrydige heeren dienen omdat zy, in dees geval, veel eer aen God dan aen de menschen moeten gehoorzamen. Wy willen ons niet verder met het knoei- arlikel van 't Verbond bekommeren, dat slechts eene slaefsche kopistery is uit een sermoon ergens van eenen protestantschen domine. Ten slotte, zeggen wy tot den Meester Als gy, die in 't peperstraetje woont, ons geene andere gepeperde lessen te geven hebt, preekt ze dan voor de ezels uit d'alliance, deze zullen u toejuichen en aldus bekennen dat gy hun oppermeester zy t Hebt gy het beet. Meester VOLKSKAMER. Sedert lang, hadden de liberale schryvelaers van allen kaliber hei land omgekeerd, met van op de da ken aen le kondigen, dat minister Fiére, met de ope ning van den welgevenden Zittyd, Hit. lilt. de Bis schoppen van België eene wel gecondilionneerde geessuling zou toedienen. Men had geschreven, ge wreven en op alio toonen geroepen dal de Bisschoppen in oneenighcid waren met den Paus dal de Paus de Bisschoppen afkeurde in 't geen zy legen de onge lukswet gedaen hebben met een woord, er was van niet min kwestie dan van eene openbare scheuring (usschen den II. Stoel en hel belgische Bisschop schap. Dynsdag lest is de liberale afgod Frère dan met zyn factum voor den beitel gekomen, en taterde ge heel de zitting over klachtbrieven legen de Bisschop pen die by aen Z. II den Paus,Leo XIII,gezonden heeft. Doch eindelyk moest minister Frère bekennen dat de belgische Bisschoppen mei den Paus en de prinoipen der calholyke leer in volstrekte overeenstemming verkoeren De liberale afgod kon geen enkel puntje bybrengen of aenhalen waerin de belgische Bisschop- qen met Z. II. don Paus in legenslcydigheid zyn. Wel een woord, M. Frère maekle daer een compleet fiasco, en is met al hel getrommel en getier, die hy, zyne handlangers en do liberale gazetten vóórop gemaekl hadden volgens meu hier te Aelst zegt, van hel brugske in 'I waterke gevallenMen zag den spyligen duivel op zyne maconnieke Ironie afge schelst, ook kon hy zyne francmaconsga! moeilvk bedwingen. Ily gevoelde zelve dal al de ruziemakery die hy tegen do Bisschoppen gezocht had, zooveel effect deed als eene visicatorie op een houten been en hy er dus met schande van af kwam Maer des anderendaegs toen M. Slalou optrad om den liberalen minister Frère en zyne klachtbrieven, die hy legen de Bisschoppen naer Roomen had gezon den, eens onder de hand te nemen, is den spyligen duivel ten volle uitgeborsten M. Malou speelde met minister Frère gelyk de kal met de muis. Immers M. Slalou arrangeerde zyucn man, deszelfs hypoknele klachten en ruziemakery zoodanig wel, dat de luik- s he liberale a'god aen "enen ■ifgelekten siroopboler Men i i dat mi; onbezonnen gebeft en gestoefi haoucn. Waerlyk 'i was wel der moeite weerd vóórop zooveel lawyl le maken als 'l moest uitkomen op bel ellendig Veel geschreeuw en weinig wol, zei de duivel, en liy legde de liand op een verken Ook zyn al de liberale bladen, behalve een ol twee (die wel welen wacrom) het eens om den fiasco van minister Frère le bekennen en hem spolswyzc toe te duwen wy hadden van u iels anders verwacht.. Maer zoo gael helAls een van hoevaerdy opgeblazen slouleriii een schop onder de broek krygl valt hy ineen gelyk een molhoop en dit is zyne grootste straf. Donderdag heeft de Kamer hel onderzoek van 't budjel des ministeries van justitie aengevangen. Vrydenker Gohlel kondigde aen dal hv eene wyziging zal voorstellen om de jaerlykschc vergelding der Bis schoppen en Geeslelyklieid te verminderen ten einde bun aldus le straffen over bunnen tegenstand aen de goddelooze ondcruysw et M. Dara antwoordde, dat, alhoewel hy de gevoelens van M Gohlel deelde, hy noglhans dien voorstel zal beslryden, omdat dergclyke maelregel de Bissehoppr-n en Geestelykhcid als mar- telaers zoe voorstellen Als naer gewoonte (want kwade gewoonten zyn moeilykom laten) heeft M Dara de gelegenheid waergenomen om de Bisschoppen, Priesters en Kloosleilingen le bcleedigen, te be schuldigen en le belasteren en aldus zyne opjon en pmi|U9)}ou93 voor 'l II. Geloof onzer voorvaderen te doen uitschynen De achtbare lieer Woeste, onze vertegenwoordiger, heeft geantwoord en in eene kernachtige redevoering bewezen dal de voorsiet van vrydenker Goblet recht streeks tegen den geest en den tekst der grondwet slrydl, omdat hel budjet der ceredicnsten alleenlyk de betaling eener rente is voor de goederen die de liberalen van 1789 aen de Kerken en Geeslelykheid ontroofd hebben. IMT De l,ee ren tol de Catholyke Bewarende Gezindheid toebelioorende, welke, dezer dagen, by aenbevolen brief, een reklaem tegen hunne inschrymng op de kiezerslijsten hebben ontvangen, worden verzocht, dit stuk aen een Lid des Komiteits of wel ten Bureele van den DENDERBODE te behandigen. Men wordt verzocht de enveloppe ongeschonden te bewaren en ze vooral niet te verscheuren. Men gelieve het tegenwoordig bericht ruchlbaer te maken. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 17 november, wor den de volgende benoemingen van burgemees ter en scbepen gedaen Te Overboulare (arr. Aalst)burgemeester, M. G. Van der Naillen schepene, M. F. X. Broolcoorens. RECHTERLYKE KBONYK. Zitting van den 17 November. Maendag is voor het assisenhof van Oost- Vlaenderen verschenen de genaemde Vincent Ringoir, schoenmaker, oud 21 jaren, zonder vaste woning, beschuldigd van brandstichting. Dc betichte beeft zeer slechte voorgaenden hy is reeds viermael veroordeeld voor landloo- pery en diefstallen en had slechts twee rnaen- den het bedelaersgeslicht van Hoogstraten verlaten, toen hy zyne misdaed pleegde. In den nacht van 12 lot 15 mei laetstleden, omtrent 3 uren 's morgens, bemerkte C.amiel Claus, landbouwer te Aelst. dat het dak hunner scliuer evenals het woonhuis in brand ston den. Hy wekte zyne ouders en allen konden gelukkig aen de vlammen ontsnappen. De hof stede brandde ten gronde af en al liet vee kwam in den brand om. Men verloor zich in gissingen, omtrent de oor/.aek van den brand maer den zondag daerna, 18 mei, gaf Ringoir zich aen hy de gendarmerie van Aelst, als zynde de dader der brandstichting. Ily bekende ett bekent nog, dat hy vrywillig hel vuer aengesteken heeft, by middel van een stekske, en dit met het doel om in de gevange nis te geraken, en van het zwervend leven af te zyn. Er waren veertien getuigen. Ringoir werd tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld. Catholyke Schoolpenning. De hee ren werkende Leden worden verzocht de al- gemeene vergadering by te woonen welke zal plaets grypeti Maendag 24 November aenstaende, om 8 1/2 ure 's avonds, stipt, ten lokale van de Maetschappy 't Land van Riem, »by den heer Mertens, Leopoldstraet. In onze stad bestaet op dit oogenblik eene zeer zeldzame en wonderbare paerdenfamilie. Een nyveraer alhier bezit een merriepaerd dat heden*39 jaren telt. Deze merrie heeft in den tyd dry veulens gegeven. Deze veulens, paer- den geworden, hebben reeds eenen gevorder den ouderdom bereikt. Het oudste telt 55 jaren hel later geboren 54 jaren en het jong ste 52 jaren zoodanig dat deze paerdenfamilie te samen den ouderdom van 140 jaren heeft bereikt. Doch,wat nog de kroone spant is, zoo men ons ten minste verzekert, dat deze paer- den allyd door den zelfden knecht worden be zorgd en gevoerdWy hebben de verzeke ring dat, moest liet feit aen de brusselsche Maetschappy ter bescherming der dieren be kend gemackt worden, zy niet zou nalaten bedoelden knecht één eeremelael te schenken (Medegedeeld.) De beste en goedkoopste VLOERSTEE- •i NEN voor SCHOLEN zyn te bekomen by G. FIEVE en Coic', Boulvard Lousbergs, 12, te GENT. Men zendt Albums kosteloos. De minister van oorlog heeft besloten dat de dienst in de lokalen der tentoonstelling van 1880 zal gedaen worden door het leger. De soldalen, voor dien dienst bestemd, zullen gekozen worden in de verschillende leger korpsen, opdat al de uniforms zouden verte genwoordigd zyn. Men zegt dat er valsclie geldstukken van 2 fr. in omloop zyn, met de beeldtenis van Leo pold II en het jaeriaM867, en andere met de beeldtenis der republiek en het jaertal 1874. Men berkent ze aen bunnen dooven klank. Op de veemarkt, gisteren le Brussel ge houden, waren 1386 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr, 0-78 tot 1-00: slieren, 0 L0 tol 0-82; koeien en veerzett, Ir. 0-60 tot 0 82. Omtrent nicuwjaer heeft jaerlyks dc inspeklie der veldwachters, door den arron- dissements-kommissaris plaets. De 'veldwach ter van Gentbrugge, die zyn geweer niet veel in handen moet nemen, vond dat het niet slecht zou zyn dit eens le kuisschen daer hel geladen was, schoot hy hel eerstin de lucht af en ging daerna gerust achter zyne stoof zitten om het wapen le demonteren. Eenige speel vogels, di»; den knal gehoord hadden, waren naer huis gevlogen en hadden verteld hoe de veldwachter zicli zonder twytel door den kop geschoten had. Het verschrikkelyk nieuws verspreidde zich bliksemsnel, en welhaest stroomde de gansche gemeente voor bet huis van den ongelukkigen zelfmoordenaer samen. Deze zag de menigte.... en dacht dat er ergens eerie verkooping plaets had. Doch de houding der lieden scheen hem zoo zonderling toe, dal hy eens ging zien wal er scheelde Tubleau Onderiusseiien had liet gerucht van den zelf moord tocli zynen weg gemaekt, en reeds zyn menige brieven van deelneming aen de ont- troostbare weduwe toegekomen. In den nacht vari 16 tot 17 dezer zyn die ven gedrongen in de kerken te Massemen en le Wfcstrem, in de eerste hebben zy twee schalen gestolen, waermeê men dé offeranden ontvangt en waerop eene som lag van omtrent 5 fr. in de tweede kerk hebben zy twee offer blokken en twee kassen opengebroken, waer uit zy eene som van omtrent 5 Ir. hebben ge nomen. De daders zyn onbekend. Men meldt uil Flemalle-Grande daX er eene algemeene werkstaking in de koolmyn aldaer is uitgebersten. In den koolput des Oiseaux hebben 150 werklieden geweigerd in den put te dalen in dien der Concorde is nie mand afgedaeld dan de toezichters. De werk stakers cischen eene vermeerdering van loon. Zy wandelen zingend rond, doch zonder wan orde te begaen. In den nacht van zondag tot maendag zyn er dieven gedrongen in de kerken van Sarladingen en Goefferdinge. Uit eene schuer hebben zy eene ladder genomen en zyn daer- meê door een venster in de kerk gegaen, waer zy al de offerblokken hebben opengebroken, en den inhoud geroofd zy zyn langs de kerkdeur heengegaen, zonder verhinderd te worden. Men zoekt de daders op, maer tot heden zyn zy nog niet ontdekt. DlllTSCNLAND. Bismark ontmoedigd. M Busch, die voor eenigen tyd zooveel van zich heeft doen spreken wegens zyne onthullingen omtrent Bismark, gaet in zyne Preusi- sche Jahrhücher met die openbaringen voort. Prins von Bismark, zegt hy, heeft van tyd lot tyd oogen blikken van zwakheid, gedurende welke hy eene wezenlyke of schynbaie ontevredenheid over zyn werk en zyn lol, en eene neiging lot treurigheid en droefheid aen den dag legt, welke vry wel met Weltschmerz overeenkomt. Zoo beklaegde hy zich op een avond, dat zyn arbeid hem noch vreugde, noch voldoening verschafte, en niemand, noch hem, noch zyne familie, noch anderen geluk acngebraehl had. Wy spraken hem hierin tegen, doch de prins ging voort Maer ik heb velen ongelukkig gemaekt Als ik er met geweest was, zouden dry groote oorlogen vermeden, geen 80,000 menschen gedood en hunne vaders, broeders, zusters en weduwen met in den rouw zyn. Van dal alles heb ik God misschien reken schap le geven Maer al wal ik gedaen heb, heeft my zelfs geen schaduw van vreugde gegeven. Ik heb slechts afkeer en ongerustheid zonder einde ingeza meld. Ily sprak nog eenigen tyd op dien loon voort en wy hoorden hem in stille en verwonderd aen ik heb sedert vernomen dal hy in den laclsten tyd meer malen in dien zin gesproken beeft. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgalie en zonder kosten, door de smakelyke gezondheidsblocd van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy besirydt met goeden uitslag den moeilykcn eetlust, slechte spysverlenngon, mnegonislekingen, de gal, de winden, de zuerheid, hel slym, de hraek- lusl, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, ademstem, luclilpypen; blacs, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse- bcr. en het bloed. Zy heeft reeds 89,000 genezingen, kewcrkstelligd, waeronder die van den graef Plus- gow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Cedé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, nnuelstein, enz., enz., waervan uittreksel. ©vergeving, mnegziekten, enz. Jumet by Charleroi, 19 mei 1803. Dank aen de Revalcnta, beeft de vrouw van M. L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving. maegziekle, hert- en lenden pyn, afwezen eid van slaep, enz. M. Johnen Guisse, van Couillel, (Henegauwcn,) schrvfi ons Had ik de Revalenla, die my de doctors voorgeschreven hadden niet gebruikt, zou ik er nu niet meer zyn. N° 78,3b4. M. en M,oe Léger, van leverziekte, afgang, zwelling en brakingen. N° 68,671. M. don abt Pieter Caslelli, van vol ledige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren dc Revalenla heeft rny weder jong gcmackt. Ik predik, hoor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen redelykc lange reizen te voet, myn geest is hel der en het geheugen frisch s. Viermael voedzamer dan het vleesch, spaerl zy nog 50 mael haren prys in medecynen. In doozen, l/S kil. fr. 2,25; 1/2 kil. 4 fr. 1 kil. 7 fr.12 kil. 70 fr. De Beschuiten van Revalenla, in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Revalenla Chocolaet, in doozen van fr. 2,2-5, 4 fr. 7 fr. 36 en 70 fr. Opzending tegen post-mandaet, de doozen van 36 en 70 franco. Bewaerplaelsen overal, by de apothekers en de Kruideniers. Du Barry en C°, (limited) berg van 'I Hof, IC, Brussel. Depots le Aelst, by Vanden Ilerreweghe en Beydler apothcki :s Greracrdsbergcn, by D. Witlinck, apotheker. Ninove, by E. Druwé-Jelie. llolloway's Zalf en Pillen. Fislulas, aembeijen, samentrekkingen of opstroopingen der huid, wordet. spoedig verzacht en eindelyk genezen door deze on waardeerbare Zalf te gebruiken, na vooral goed met warm water te hellen. Menschen, die aen deze gee- sels des licbaems lyden, bchooren hen dadelyk in hunnen voortgang le stuiten, want deze is bedriege- lyk en gaet snel vooruit. Indien Fislulas lang onge hinderd voorigaen, verzwakken zy niet alleen hel zenuwstelsel, maer veroorzaken den ondergang des levens. Hoe eerder Holloway's onschatbare middelen gebruikt worden, des te zekerder is de goede uitslag er van, maer toch behoeft niemand lo wanhopen hopclooze gevallen zyn ook verdwenen, en lyders van cpucn pynlyken dood gered By opstroopingen van hel vel bewerken een pacr toepassingen \an deze heclcnde Zalf eene genezing terwyl do Pillen, daerby gevoegd, vooral zeer gunstig werken, om samentrek kingen, enz. le ontspannen waer zy zich ook bevinden en hoe lang zy ook geduerd hebben. YZ E R EN WEG A N T WERP EN- DO UAL SEKTIE AALST—LONDERSEEL. VERTREKUREN. WEG. Aelst V. s'morg. 5 05 s'morg. 9 20 namiddag 3 15 s'morg. 0 12 Moorsel A. V. S 12 5 13 9 30 9 55 3 22 3 23 G 21 G 22 Opwyck A. V. li 24 9 16 9 51 3 33 3 34 G 32 G 33 Londerzeel A. \oorloopige statie V. li 58 10 05 IU 06 5 47 3 48 G 46 G 47 Capetleten Bosch G 55 G 50 Hambeeck A. 10 27 7 04 05 Mechclen A. 6 00 10 34 4 10 7 11 WEER. Mechelen V. s'morg. G 30 s'morg. 10 55 namiddag 4 40 s'av. 7 45 Hombeeck A. 7 51 7 52 CapellotenBosohA. V. G 45 G 44 lt 18 II 17 4 54 4 57 8 00 8 01 Londerzeel A. V. 6 52 G 55 11 17 11 18 5 21 5 26 8 09 8 10 Opwyck A. V. 7 0G 7 07 11 31 II 32 5 37 5 42 8 23 8 25 Moorsel A. V. 7 18 11 42 11 43 5 37 5 42 8 35 8 36 Aelst 7 27 tl 52 5 52 8 15 POPERINGHE 21 NOVEMBER. Hoppe 1879. Stad. Fr. 110—00 114—00 Gemeenten 93—00 100—00 HOPMERKT. Aelst, 22 November 1879. Heden zyn er 60 zakken hoppe, nieuw gewas 1879, ter merkt gebragl geweest en werden verkocht le kwaliteit van fr. 80 tot 90 de 50 kilogr. 2e van fr. 00 tot 00 per 100 kilogrammen, fr 28-00 a 30—0(1 24—00 26-00 21 - 00 00-00 20-00 AELST, markt van heden. Tarwe Masteluin Kogge Geerst. Haver Aerdnp. (roodo dc ÏOO kil. Idem, (witte). Bote/, de 3 kilogram Eijers, de 25. Vlas per 3 kilos. Viggens het koppel 11-00 P—00 8-CO 3-00 4-00 30-00 22 00 00-00 22-00 12-50 00 9-81 3-18 5-25 40-00 NINOVE, 18 nov per hectoliter. Tarwe. fr. 28—00 a 32—00 Rogge. 22 -00 23—00 20—00 Koolzacd, par 88 kil. 32—00 33—00 Lynzaod, par 100 lui. 33-00 34—00 Boter, per kil. 1-40 1-50 Aordappelen per 100 kil. «2—00 13-00 ANTWERPEN, 21 nov De kuipboter werd beden morgend ter merkt per kilogram verkocht, acn de pryzen van fr. 3,00 a fr. 3,50. De ponden of halve kilogr. belaeldc men volgens kwaliteit, fr. 1,50 a t,80; zwaer gewicht fr. 0,00 a 0,00 De aardappelen zyn per 1/4 heet. worden verkocht fr. 2,00 5 2,25. De ciers hemelde men per 25 stuks fr. 2,50 a 3,00. Ziehier de pryzen der granen op de merki in het Bolleken gehouden Tarwe, per 100 kil. fr. 27—00 a 29-00 Rogge, 23 00 24—00 Winlergeerst, 24—00 25—00 Zomcrgeerst, 00—00 00—00 Haver, 22—00 00—00 Boekweit, 00—00 00—00 Boonen, 00—00 0n—00 Bitlorpeën, 24 00 25—00 Burgerlyke Stand der Stad Aelst. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vrouwei.. 4 HUWELYKEN. E. Van Gcetruy, twyndersg. met M. Tnmbeur, twynster J. Van den Brempl, kleermaker, met M. Waulers, kanlw. P. Van do Velde, ajusteur, met C Van Cauler, kleerm.C. Hoevelinck, schoenm. met N. Gits, dagl J. Van de Velde, twyndersg. met R. Mertens, twynster. OVERLYDENS. M Mertens, wed. Van Geert, z. h. 46 j. Mylbeke. F. Gillis, m. Muylaert, kleerm 38 j. Schaerbeko. F. Van Peleghem, gasthuisnon, 65 j. Vischmarkt. Een kind onder de 7 jaren. Deze PILLEN, die sinds vele jaren met het beste gevolg legen de Slijm en als flangver- slerkeud gebruikt worden, door hare zachte werking de Spijsvertering zeer bevorderen, bij zonder tegen de gal en zeer zacht laxcerend zijn, zijn tegen 0,65 cenlimen hel doosje met bericht vnn hel gebruik, verkrijgbaar in de na volgende depots Aalst, G Beydler, Apotheker Eecloo, G Reyffranck-De Backer, Markt, 48 Dendermon- de, Bruylandl Van Aerde, Apotheker Geerards- hergen, Witlinck, Apotheker ;Gent, F. De Bast en J Puls, Apothekers Mcchelen, J. Smout. Let welTot waarborg der echtheid is elk doosje gewikkeld in een biljet voorzien met de handteekening van den vervaardiger JJ SCHREEUDER, Apotheker, welke andteeke- ning zich ook bevindt op liet Zegellak, waarmede elk uoosjc vergezeld is Men gelieve daar wel altijd attent op te zijn. ln alle Sleden worden solicde Depothou ders gevraagd J J SCIIREELDER.

De Denderbode | 1879 | | pagina 2