En toch ging de liberale laslerboel maer voort met ons, catholyken, valschelyk van vy- andschap tegen onze grondwet te beschuldigen. Nog meer, meester Frère, aerzelde niet die valsche beschuldiging tot voor den troon van Z. H. Leo XIII over te brengen. En welke antwoord ontving hy van Z. II. den Paus Z. H. Leo XIII antwoordde dat iedere catho lyke Dehj onze grondwet niet alleen mag maer moet aenldeven en zelfs verdedigen omdat zyin den tegenwoordigen toestand der wereld, voordee- lig is aen de Kerk. De verklaring van Z. II. Leo lil is dus een afdoende logenstraffing van 'l lasterend ver- wyt, namelyk dat wy, catholyken, uit gewetens plicht vyandig aen onze grondwet moeten zyn, 't welk ons, door de liberalen, ouopboudelyk naer 't hoofd wordt geslingerd. Zal deze verklaring van Z. H. Leo XIII aen die liberale snoode beschuldigingen nu een einde brengen?.... Wy antwoorden, neen, zoo min als de vroegere verklaring van Z. II. Pius IX, zal zy de liberale lasterboel, ten dien opzichte, tot zwygen brengen. De liberalen hebben de overtuiging in hert en geweien dat er geene hardnekkigere ge- zwoorne vyanden van onze grondwet zyn dan zy. (De schandelyke verkrenkingen die zy pleegden zyn daer om het te bewyzen),doch zy beschuldigen onsom des te gemakkelyker hunne eigene liberale schelmeryen ten opzichte der grondwet te verduiken in een woord, zy han delen hier weêr gelyk de liberalen overal en in alle tyden gehandeld hebben, te weten Zy stryken hunne eigene vuiligheid aen een ander mans rug Toen het catholyk ministerie Malou aen het bewind was, riep de heer Frère in de Kamer uit, dat het behoud van een belgische gezant by Z. H. den Paus onder een catholyk minis terie een gevaer was, terwyl het onder een liberael ministerie een belachelyke onzin wezen zou. M. Frère wilde hierdoor laten hooren Laet ons, liberalen, weêr aen 't bewind geraken en dadelyk schaffen wy 't belgische gezantschap aen 't pauselyk Hot al. Nu, een liberael ministerie met M. Frère aen 't hoofd is heden aen 't bewind en, dezer dagen, verklaerde hy in volle Kamer, dat de afschaffing van 't bedoeld gezantschap, heden, eene onrechtveerdige aki zou wezen. De verklaring deed de radikalen der Kamer, zonder wier medewerking het ministerie geene meerderheid heeft, in woede ontsteken. Zy spraken van hunne medewerking te weigeren, van zich te wreken, enz. enz.... Doch Meester Frère, riep geheel de liberale kalkoentroep t'hoop, nam zyne groote zweep, begon er meê te dreigen, en, als by tooverslag, bukten allen 't hoofd voor den gebiedenden meester en beloofden zyne bevelen zonder tegenspraek na te leven, 't is te zeggen, alles blindelings te stemmen wat hy zal voorstellen. Waer zitten ze nu die fiere kalkoenhanen, radikalen genoemd, met hunne onafhankelyk- heid waerop zy zich, dezer dagen, zoo fel roemden Maer zoo hebben altyd alle liberale comedien geëindigd en zullen zy bly- ven eindigen. Hooger Onderwys. Men verzekert dat het nieuw wetsontwerp op het hooger onderwys, aengekondigd in de vergadering der linkerzy, welke in het bureel van den voorzitter der Kamer heeft plaets ge had, evenals vroeger, het recht zal erkennen voor de fakulteiten van al de hoogescholen, zoowel vrye als oflicieele, om diplomas te ver- verleenen. Maer, naer 't voorbeeld van 't geen in Duitsch- land bestaet, zou men het Staelsexamen instel len, waeraen allen die eene openbare bediening willen uitoefenen zich zouden moeten onder werpen. Dit is een middel om van de bedienin gen te verwyderen de kandidaten die verdacht zyn van klerikalismus of die hunne studiën niet in de hoogescholen der vrymetselary ge- daen hebben. Nogmaels eene hernieuwing van het hatelyk stelsel dat koning Willem van Oranje hier, naer het voorbeeld van keizer-koster Joseph II, heeft pogen intevoeren. Zal hetgeen die twee vorsten niet gelukt is beter gelukken aen de vryheidhatende geuzery Dat is de vraeg. Verklaring van Z. Em. Mgr DESGHAMPS. Zyne Em. de kardinael heeft eene verklaring gegeven over de zoogezegde oneenigheid tus- schen de Bisschoppen en den II. Stoel, waer- meê het liberalismus gedurig schermt, doch die niet bestaet. De groote manifestatie welke in het calho- lyke België heeft plaets gehad, en waerdoor overal vrye scholen werden opgericht, verbit tert de makers en de partygangers van de nieuwe wet, in de hoogste mate. Aengezien zy die beweging niet kunnen over winnen en waerdoor zy gedurig geplaegd wor den, spannen zy alles wat mogelyk is in het werk, om haer te verkleinen, haer in minach ting te brengen. Een der middelen welke zy aenwenden, is te beweeren dat de H. Stoel niet tot akkoord is met de bisschoppen welnu, die oneenigheid bestaet niet en Z. Em. legt dit klaer, duidelyk en wydloopig uit. Het spyl ons dat de uitgebreidheid van het stuk, verscheidene kolommen druks, ons be letten die verklaring wyd en breed meêtedee- len, ofschoon niemand van ons moet overtuigd worden van het feit, dat er eene volledige over eenstemming lusschen Rome en de bisschop pen bestaet. Op het einde zegt de prelaet heel te recht, dat de schoolkwestie niet uitsluitend eene politieke-, maer onbetwistbaer eene doktrinale, godsdienstige en geeslelyke kwestie is eene kwes tie van geloof en recht van geweten. Het is dus totael nutteloos te willen doen gelooven, dat het slechts een klerikael of bis- schoppelyk vraegpunt is. Wat men ook zegge, de eenheid bestaet in dit groote vraegpunt, tusschen Rome, ue bis schoppen en de catholyken en deze laetster. mogen zeggen met den aenleider der duitsche catholyken in de geestelyke orde, in de kwestiën van geloof, maken wy eene volledige eenheid uit met onze bisschoppen, gelyk onze bisschoppen het eens zyn met den Paus. De calholyke eenheid verbittert de vyanden der Kerk, en zy hopen die eenheid te ver breken. door de geloovigen te scheiden van de geestelykheid, de geestelykheid van de bis schoppen, de bisschoppen van den Pauszy hopen dit echter te vergeefs. Sedert (luizende jaren zyn die woorden waerheid, en zy zullen waerheid blyven. HANDEL EN NYVERHEID. De prys van 't Vee. De Moniteur van zaterdag bevatte in zyn niet officieel gedeelte, een artikel, getiteld Opzoe- gen betreffende de oorzaken der daling, van den prys van 't vee, en waervan wy hier den korten inhoud meêdeelen Onder de mogelyke oorzaken der daling haelt de schryver aen 1° De stoornis in den algemeenen veehandel teweeggebracht, ten gevolge der uitbreiding, welke gedurende deze laetsle jaren, de ameri- kaensche invoer van gezouten en versch vleesch en van levend vee genomen heeft. Uit de tabels welke de Moniteur meedeelt, blykt dat de belgische veeteelt niet genoeg rundvee voortbrengt voor de noodwendighe den van ons land in zes jaren (1873-1878) heeft België 624,778 hoornbeesten ingevoerd, terwyl zy hel sleóhts 231,499 heeft uitgevoerd; een verschil dus van 393,279 stuks, ten voor- deele van den invoer. De invoer van schapen beliep gedurende hetzelfde lydverloop 1,308,944 stuks, en de uitvoer 1 477,972 een verschil dus van 169,028 ten voordcele van dan uitvoer. Er werden van 1873 tot 1878, 427,898 varkens inge\oerd en 591,053 of 155,162 meer uitgevoerd. Indien men aenncemt dat 10 schapen of 3 varkens gelyk slaen met eene hoornbeest, ziet men dat de invoer van hoornbeesten, den uit voer met 521'988 overtroffen heeft. De officieele cyfers van den in- en uitvoer van vleesch, (vooral van hesp en spek) toonen dat er van jaer meer vleesch in ons land blyft voor het verbruik. Het verschil van den invoer boven den uitvoer, dat in 187(5 3,843,767 be droeg, beliep voor 1878 16,000.449 en zal voor hel jaer 1879 17,528,863 kilo bedragen. Dit groot verbruik van uitlandsch hesp en spek heeft eene groote daling teweeggebracht op de pryzen der varkens en van het varkerivleesch. Men mag nogtans niet vergeten dat het vooral de arme klassen zyn die het vreemd spek en de hesp verbruiken en dat zy daertoe, om zoo te zeggen genoodzaekt geweest zyn door de handels- en nyverheidskrisis, hel gebrek aen werk en de vermindering van dagloon. Men mag besluiten zegt de. schryver, dat de amerikaensche uitvoer van levend vee en versch vleesch niet den minsten schadelyken invloed heeft uitgeoefend op den handel in vee, van België met het buitenland, daer de belgische uitvoer van jaer tot jaer vermeerderthy kan dus ook niet beschouwd worden als de oorznek der daling van den prys van het vee, men mag daerentegen zeggen dat de invoer van gezou ten vleesch (vooral hesp en spek) aen die daling niet geheel en al vreemd is. 21* De vermindering van het verbruik, ver- oorzaekt door de handel- en nyverheidskrisis, die in al de landen der wereld geheerscht heeft. Het gebrek aen werk, en de vermindering van het dagloon heeft noodzakelyk het verbruik van vleesch verminderd. Sedert hel begin der krisis, in 1876, heeft men in byna al de slacht huizen van het land eene aenzienlyke vermin dering bestatigd in het getal der geslachte runddieren en schapen het getal geslachte verkens is daerentegen aenzienlyk vermeer derd. Dit is gemakkelyk te begrypen ten gevolge van den grooten invoer van hesp en spek uit Amerika, is de prys der varkens byna onmid- delyk gedaeld, terwyl de pryzen van het rund vee eerst langen tyd daerna eene vermindering hebben ondergaen. In 1877 en 1878 was de prys der varkens reeds zoodanig gedaeld, dat het mesten van dit slach van vee geene winsten meer opleverde ook hebben byna al de landbouwers hunne varkens ter markt gebracht. Thans moet hun getal zeer verminderd zyn en zeer waerschyn- lyk zullen er in de volgende jaren zooveel niet meer kunnen geslacht worden als in 1877 en 1878. 3° De vermeerdering der weerde van het goud- De vermindering der opbrengst van het goud heeft de weerde van dit metael aenzienlyk ver meerderd en bygevolg eene algemeene daling teweeggebracht in de pryzen, die de uitdruk king zyn van de weerde der koop- en eetwaren in geld. De prys van het vee kon aen die algemeene daling niet ontsnappen en het is te vreezen, indien de weerde van het goud geene verande ringen ondergaet, dat de pryzen van eemge jaren geleden in langen tyd niet meer zullen bereikt worden. In een voorig nummer schreef 't Verbond op triomfanten toon dat de Denderbode O. H. Jezus-Chrislus had verloochend, en dit, omdat wy hadden geschreven dat het onmogelyk is twee heeren te dienen. Wy hebben 't Verbond geantwoord en onze antwoord moet de Verbondsknoeiers met machteloosheid hebben geslagen, want in hun laetsle nummer blyven zy stom als karpels.Ter nauwernood durft ons vuilblek de woorden van Christus slechts gedeellelyk herhalen «f Geeft aen den keizer wat den keizer toekomt. De liberale grootsprekers, zy, die den een- voudigen Denderbode gingen verpletteren zyn op den vlucht gegaen, het strydperk op eene schandelyke wyze verlatende. Wy bekennen het, wy hadden ons aen die laffe vlucht niet verwacht, en wy verwachtten er ons des te min aen, daer wy de verzekering hebben dat meester Eremen en Beenen, eenen medeopsteller gevonden heeft in den persoon van eenen verachtelyken schoolvos, die, om onder 't catholyk ministerie, zeker ambt te ver- krygen, gedurig aen de bel hing van onze ca lholyke Volksvertegenwoordigers, priesters, catholyke vrienden verzocht een woordje voor hem ten beste te spreken en die vooral op zyne onwrikbare catholyke overtuiging bofte. Doch, nu heeft hy, om zynen opgeblazen hoogmoed te voldoen, zyne catholyke overtuiging voor eenige zilverlingen aen den maconnieken boel verkocht Wy zeggen tot die verkochte ziel. dat zyne verschyning in 't strydperk ons verheugt, ja, verheugt, omdat zy ons de gelegenheid zal verschaffen hem, van lyd tot tyd, hel bolleken eens duchtig te wasschen en hem ook noten te kraken te geven waerop hy zyne vossentanden zal verbryzelen Hy weze dus verwittigd VOLliSK AftBER. De Kamer heeft zich met het onderzoek des budjets vau 't ministerie van inwendige onle dig gehouden. De minister Jlolin wierd door verscheidene redenaers, en vooral door M. Vorste, om zyne onrechtveerdige, partydige en hatelyke handelwyze in verschillige zaken duchtig afgestraft. De gegronde beknibbelin gen die de cathol\ke redenaers lieten hooren brachten minister Dolin in zulke verlegenheid dat hy radeloos den heer Woeste toesnauwde daer heb ik u geene rekening over te geven Waerdige antwoord voor een minister des Konings, voorwaer Gaskwestie. De gentsche dagbladen kondigen aeu dat by de aanbesteding voor de verlichting dier stad, eene fransche maetschnp- py concessionnaris is verklaerd. Deze maet- schappy heeft zich verbonden de openbare verlichting gratis, deze der stedelyke gebouwen mits eene kleinigheid, en verder voor de b<;2on- deren, degas aen fr. 0,14, 75 den kubieken meter te leveren. Dus voor de hurgery nog geen 15 centiemen den kubieken meter. In die omstandigheid vragen onze medebur gers zich af of het niet allerrioodzakelykst zou wezen alhier ook tol eene openbare aenbesle- ding over te gaen. Zy weten zeer wel dat men hier te Aelst zulke voordeeligc- prys als te Gent niet kan verkrygen daer onze stad, voor wal T verbruik van g:.s betreft, op verre na aen de hoofdstad onzer nrovincie niet mag vergeleken worden, maer zy verhopen toch, en met reden, dat men, door eene openbare aenbesteding, voordeeli- gere pryzen dan de Compagnie Somsèe voor stelt, zou verkrygen. Wy roepen hierop de aendacht onzer acht bare Stedelyke Raedsleden in. KERKELYK NIEUWS. De dagbladen kondigen de officieele stukken van Rome af, waerby Mgr Dumont, die tenge volge van droevige omstandigheden, in de on- mogelykheid is, het beslier van het bisdom Doornik te blyven voortzetten,vervangen wordt door Mgr Du Roussaux eene benoeming, welke wy reeds hebben gemeld. Mgr Dumont heeft Doornik verlaten, om, vergezeld van zyne broeders, in zyne familie terug te keeren, en daer in de i ust, zyne ge zondheid zoo mogelyk te herstellen. Mgr Du Roussaux, na bezit te hebben geno men te Doornik van de kalhedrael, het semi narie en hel bisdom, en de geestelyke benoe mingen te hebben gedaen, is voor eenige dagen naer Mechelen terug gekeerd. In het volgende konsislorie zal Mgr Du Rous saux dc bisschoppelyke wyding ontvangen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer de Baerdemaecker, pastoor van Lebbeke, zyn ontslag gevraegd hebbende, is pastoor van liet Beggynhof van Aelst be noemd. lly wordt vervangen door den Eerw. Heer Hulpiau, pastoor van Schellebelle. De E. II. De Vriendt, onderpastoor te Meirel- beke, is pastoor van Wontergem benoemd. Catholyke Schoolpenning. De hee ren werkende Leden van den Catholyken Schoolpenning worden verzocht de algemeene vergadering by te woonen, welke zal gehouden worden, Maendag 8 December aenstaende, om 8 1/2 ure 's avonds slipt, ter estaminet 't Klein Gent, by den heer Jan Borland!, Nieuwstraet. Woensdag avond om 8 uren, is te Ninove het gareufabriek der gebroeders Stichelmans de prooi der vlammen geworden. Schier niets is gered geweest. De schade is zeer aenzien- lyk. De beste en goedkoopste VLOERSTEE- NEN voor SCHOLEN zyn te bekomen by G. FIÉVE en Cn,t', Boulvard Lousbergs, 12, te a GENT. Men zendt Albums kosteloos, d Wy vernemen dat de Kunstkring Le Cercle des Deaux-Arls, Poel 4, le Gent, eene tentoonstelling van hedendaegsche Kunstwer ken gaet houden. Een aenzienlyk getal schil deryen, waerouder eenige van onze knapste Kunstenaers, zyn reeds aengekomen, zoo dat alles het welgelukken der eerste tentoonstel ling doet voorzien. De tentoonstelling zal, geopend op Zondag 7 December, den 14 derzelfde maend worden gesloten. De zael zal open zyn alle dagen van 10 uren 's morgens lot 4 uren 's namiddags. De inkomprys voor de personen vreemd aen de Maelschappy, is bepaeld op IV. 0,50. Men schryft uil Gent Van menscherr geheugenis is het nog nooit, gedurende de eerste helft der maend decem ber, zoo koud geweest als verleden nacht schier al de binnenwaters zyn iu onze stad be- vrozen, en heden morgend, ten 8 uren, was de thermometer nog 7 1/2 graden onder zero. Wat moet het dan in de vlakte geweest zyn De fransche schouwburg van Gent is moeten gesloten worden, nietlegenstaende de groote subsidiën, welke hv van de stad ont ving. Italiaensch Geld. Dc minister van financiën maekt bekend, dat de ilaliaensche geldstukken niet meer zullen ontvangen wor den, te rekenen van 4 januari aenstaende. Men kan deze munt doen uitwisselen tot op hel einde van het loopende jaer, in de Nationale Bank of by de ontvangers der belastingen. Eene schandelyke zaek heeft te Brussel plaets gehad, en wy vragen hoe verre de vry- denkery zich, krachlens de policie. in het huishoudelyk leven der burgers zal komen mengen Zekere burggraefde Grimbergen, te Brussel, leed sedert eenigen tyd verschrikkelyk aen de papen-eteryhy had in zyn leven den schandc- lyken aki geteèkend, waerdoor hy zyn ziel aen de vrydenkery verkocht en verbond zich bur- gerlyic te laten begraven. De familie van dien ongelukkige, M. de mar kies en de markiezin de Cessac, den sterven den toestand vernemende, waren gekomen om hem in zyne laelste oogenblikken by te slaen. Dit beviel niet aen M. Hanssens, ondervoor zitter der Association libérale, die ofschoon vreemd aen de familie, zich in deze laetste mengde. Mev. de Cessac was, met toestemming van den burggraef in zyn hotel gelogeerd, en de zieke was gelukkig over de aenwezigheid zyner familie. M. Hanssens verklaerde haer, dat al wat zy deed nutteloos was, om den burggraef kriste- lyk te doen afsterven, en dat hy als vrydenker zou worden begraven. Toen Mevrouw de Cessac niettemin by den zieke terugkeerde, verscheen - M. Hanssens weldra met eenen commissaris van policie die twee persoonen hadden met den stervende een geheim onderhoud, en kwamen terug met een door hem ondei tccki ud stuk, dal zyne familie het hotel moest vei laten. Mevrouw snelde op hare beurt naer bint en M. Hanssens was verdwenen de commissaris van policie heeft de markiezin van hel bed weggetrokken, en toen zy moest heengaen, riep zy nog Roger, zyt gy het wel die bevo len heeft, dat ik weggejaegd werd en de zieke de armen uitstrekkende lol zyne tante, antwoorddeneen, neen De policieman zette de uitdryving voort, en de logiemannen bleven meester. Hel Journal de Bruxelles zegt dal M. Hans sens algemeene legataris is. Een deel gaet aen naluerlyke kinderen een deeltje naer de bur- gerlyke hospicen en een deel naer de hooge- school van Brussel. Woensdag nacht is de thermometer le Brussel gedaeld tot I2°3 onder 0°. Het weer kundig bulletyn van het Observatorium doet te dier gelegenheid opmerken, dat sedert zyne stichting in 1852, hel op 3 december of vóór dien datum, nog nooit zoo koud is geweest als dit jaer. Op de veemarkt, donderdag te Brussel ge houden, waren 905 stuks vee le koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr, 0-82 tot 1-08: slieren, 0-70 tot 0 90; koeien en veer/en, fr. 0-70 lot 0 90. Verleden zaterdag is te Willebroeck een erg ongeluk gebeurd. Langsheen den spoorw eg van Antwerpen naer Brussel, waren werklie den bezig met het uithakken van eenen boom, die door zynen val twee arbeiders van den spoorweg raekte, waervan een op den slag ge dood werd en de andere erg gewond. De man die gedood werd, heet .los Struyf, woont te Ruysbroeck en laet eene weduwe achter met vier kinderen de andere is zekeie J. Legros, insgelyks van Ruysbroeck. Men schryft uit Antwerpen Eerst eenige dagen geleden hebben wy ge meld, hoe eene winkelierster der Kerkstraet het slachtoffer werd eencr diefegge, die een biljet van cinquante farces deed uitwisselen voor vyftig fr. Heden vernemen wy een soort - gelyk feit, dat nogmaels doet zien, hoe voor zichtig men zyn moet, bv hel aennemen van papieren geld. Zekere persoon, voerman te Berchem. liep woensdag de winkels, herbergen, enz. \an den omtrek der Groote-Markt al met een dier reklaembiljetten, die op bankpapier zyn nage- maekt, doch waerop de woorden vyftig franks vervangen waren door de woorden vyffig frak ken. Personen, by welke de pogingen van den man met het biljet mislukt waren, achtervolg den hem, tot hy in een witgoedwinkel op het punt was in zyne bedriegery tegelukken.. De winkelierster was inderaacd reeds bezig met hem vyftig frank voor te lellen. Onmiddellyk verwittigde men de vrouw, de policie werd geroepen en de bedrieger, een gekende geus, naer liet policieburcel meegeno men aKvaer tegen hem proces-verbael is opge steld. Eene verschrikkelyke gazontploffing heeft dynsdag morgend plaets gehad in een huis der rue de la Cilé, te Luik, bewoond door M. Straet, hoedenmaker. De dienstmeid wilde met eene brandende lamp in de kelderkeuken gaen, toen zy eensklaps door een hevigen slag op den grond geworpen werd de gas, die door eene opening in de buis in de kelderkeu ken was gedrongen, vatte vuer en het arm meisje was weldra door de vlammen omringd. Men heeft haer in zeer bedenkelyken toestand naer het gasthuis gebracht. Andere persoon- lyke ongevallen zyn er niet te betreuren de stoffelyke schade is zeer aenzienlyk, niet alleen in liet huis van M. Straet zelf, maer insgelyks in al de naburige huizen de slag der ontplof fing was zoo hevig, dat in de geheele straat al de spiegels en al de ruiten aen stukken ge sprongen zyn. Eene verschrikkelyke gebeurtenis heeft zondag avond te Verviers plaets gehad. Een apotheker M. Collin heelt zich in eene vlaeg van zinneloosheid vergiftigd hy dacht dat hy samenscholingen voor zyne deur zag, en me nigvuldige ryluigen hoorde voorbyiyden. Hy zegde aen zyne meid dal hy zich wilde vergifti gen zy geloofde hem niet doch toen zy zag dat hy reeds het vergif in handen had, wilde zy het hem ontnemen. Eene worsteling ont stond, doch de zinnelooze gelukte erin, hel vergift aen zyn mond te brengen. Een half uer later overleed hy, te midden der verschrikke- lykste pynen. Een grappenmaker had dezer dagen het gerucht verspreid dat Celtawayo, de gevangen koning der Zulu's, die door een geleide van engelsche officier naer Engeland gebracht wordt, dynsdag eenige uren zou stilhouden in de statie* te Charleroi. De tegenwoordigheid van den burgemeester en van eenige officieele personagien aen de statie, scheen dit gerucht nog meer te bevestigen ook was er eene groote volksmenigte opgekomen om den Zulu le bewonderen. De trein kwam aen en de bur gemeester en zyne gezellen begaven zich naer een rytuig van 1"' klas dc nieuwsgierigen vol gen hen op de hielen. De portel van het rytuig ging open en men zag... niet Celtawayo, maer M. de Kerchove, den zoo beruchten gouverneur van Henegauw, opvolger van den afgezetten goeverneur prins Caraman de Chimay. Een al gemeene schaterlach weerklonk in de statie de goeverneur alleen begreep er niets van Het glas in de Nijverheid. In Engeland worden thans proeven genomen om te bevvy- zen in hoeverre het mogelyk is bruggen van glas te verveerdiger.. Zekere M. Siemers, die het eerst het denkbeeld heelt opgevat, laet namelyk platen van zeer slecht glas verveerdi- gen, die vervolgens door middel van eene door hem opgegeven methode worden gehard. De draegkrachl, die deze platen daerna be zitten, is verwonderlyk groot. Stukken van 10 lol 15 centimeters dikte, die aen de uiteinden derwyze waren ondersteund, dat ongeveer 1 meter hunner lengte vry bleef, braken eerst by een op het midden gelegde last van 5000 kilos. By gelykmatige verdeeling van den last over hel vrye gedeelte droegen zy meer dan hel dubbel. Verder werden platen van 500 vierkante centimeters oppervlakte en 25 milimelers dikte onderzocht, om te weten hoezeer zy bestand zyn tegen schokken en slooten. Men bevond dat die platen, wanneer ze op zand gelegd en alle voorzorgen genomen worden, eerst braken wanneer er een gewicht van 500 kilos van 6 meters hoogte op vieleen uitslag die veel gunstiger is dan die, welke by platen van ge goten yzer van dezelfde dikte en grootte werd bekomen. Ten gevolge van dien gunstigen uitslag heeft men by Strasford dan ook reeds verscheidene bruggen van glas gelegd en iu gebruik gesteld. De kosten dier bruggen zyn geringer dan die van bouten en yzeren, lerivyl de kosten van onderhoud mcrkelyk minder zyn. FRAYKRYK. In Krankryk gaet de paryzer revolutie vooruit en de Kamer zei er haer vervolgingswerk voort, aengedreven door Gumbelta zy levert een slryd tul het uiterste tegen den godsdienst en zyne bedienaers, legen de justicieen hare magi straten. Alles gebeurt echter nog onder het mas ker der verbloeming en met dubbelzinnigheid wanneer men ons het hoofd zal afsnyden, zegt de Univers zal men zeggen dat men dê Kerk van den Slael scheidt. Gambella besluert dal spel dal is zyne rol hy zou zeggen zyne zending. Hel eenig doel van Gambella is allvd geweest de revolutie le bewerken by middel der wetge- ving hy houdt niet van een stryd met de wa pens in de hand. De omwentelingen die hy wil le weeg brengen, moeten, in zyne verbeelding, vreedzaem zyn. Zonder twyfel /.al hy zich bedro gen vinden en 111 zyne onderneming bezwyken. Een revoliilionnair gouvernement duert niet de geschiedenis getuigt het* De weèrgekeerden uil Noumea zyn onge duldig zy moeten op dc vingers getikt worden, doch wat gaet men met hen aenvaugen Zy kloppen op de goevernemcnteele deur en eis- sclien dal men de klink opheffen zou, de klink der algi-beele amnestie. Men heeft schoon de grendels voor de deur le schuiven, de stroom der Commune dringt langs al de spleten binnen en vuil alles op. verdrinkt alles, vernietigt alles. Is dal de tegenwoordige politiek van Frank- ryk niet? DUITSCHLAND. De byzondere correspondent van het Journal dc Diuxelles bevestigd de tyding, welke wy reeds vroeger hebben meegedeeld als zouden de keizer van Duitschland en de kroonprins aen den kouing van Oenemark hebben te kennen ge geven, dal hel Welfenfonds in de pruisische schatkist zal gestort worden, indien de hertog van Cumberland niet afziet van zyn recht op den troon /an llauover en Brunswyk. Decorrespon dent voegt erby, uil nog betere bron te kunnen verzekeren, dat men te Berlyn niet verwacht dat de hertog van Cumberland den geëischten af stand doen zal. Men is echter stellig van zin, de kwestie van hel Welfenfonds te regelen. Volgens de Westfal-Mcrkur hebben de schoolopzichters van het dislrikl Munster van het goevernement bevel ontvangen, dat de onder- wyzers voortaen weer de kinderen naer de kerk zouden brengen en de leiding van het godsdien- sligonderricht op de scholen weêr aen de gees telykheid zou worden toevertrouwd. Uit Pader- born wordt aen hetzelfde blad geschreven dal het goevernement aen de Landraden van het dislrikl Minden gelast heeft de leiding van hel godsdienstig onderwys weêr aen de pastoors over le laten, onder voorwaerde, dat deze dit onderricht zullen geven op de uren, die daertoe door het bestuer vastgesteld zyn. De Norddeutsche Zeitung van 50 november Iaelstledeu beval de volgende beleekenisvolle woorden Het zedelyk en godsdienstig verval van Duitschland is overal bekend. Dit verval baert tegenwoordig groote onrust. De liberalen durven het niet loochenen zy houden zich te vreden met alle gemeenschap te loochenen tus schen dit verval en de liberale strekkingen op godsdienstig en slaetkundig terrein. Hetzelve dagblad in zyn nummer van 2 dezer maend deelt een gepriveerd telegram uit Posen meê, waerin bewezen wordt dat de vee pest te Warschau en in gansch Russisch Polen zich dagelyks uitbreidt. Dus denkt men dat Pruissen voorzorgen zal moeten nemen en gansch de russische grens met troepen bezetten. SPANJE# Huwelyk des Konings. De geestdrift der menigte was onbeschryfelyk. De jeugdige ko ningin werd overal op haren doortocht roet drift begroet. Zy van haren kant beantwoordde glim lachend de toejuichingen des volks. De vorsten aenschouwden hel défilé der troe pen van het balkon van het koniuklyk paleis. Zondag avond was er feest in het paleis van M. Martinoz-Campoz. Eene drukke menigte verdrong zich in de salons van den eersten mi nister. De prinsessen van Aslurië, de infanten, aerlsherlog Renier waren op het avondfeest te genwoordig. Builen was de stad schitterend verlicht. Het gedrang in de straten was zoo groot, dat het verkeer met rytuigen verboden was. De Figaro deelt verder de volgende depechen mêe Madrid, 30 November. Ik was by den handkus tegenwoordig of liever ik heb een deel der plechtigheid gezien, want voor den avond zal zy niet gedaen zyn. Meer dan tien duizend personen moeten voor de vorsten defi- leeren. Men komt langs de groote koninklyke zalen binnen. I11 deze bevinden zich de ministers, de maerschalken, de hoogere leger officieren, allen in grooten uniform, het gerechtshof en al de staëlfunktionnarissen. De koning slaet recht. Aen zyne zyde bevindt zich dc koningin. Alfonso XII draegt hel uniform van opper-ge- uerael des legers. Dc jonge vorst heeft een zeer mannelyk voor komen gekregen. De koning is blond zyn kne vels en bakkebaerden, op engelsche wyze gesne den, zyn nog zacht en zy-achtig. De koninklyke familie stond rond den troon geschaerd. Na den handkus ging iedereen de koningin moeder begroeten. Deze telt zonder twyfel nog vele vrienden onder den adel. Madrid, 50 november. De ovaliën ter eere van koningin Isabella, iedermael dat zy zich in hel openbaer vertoont, zyn het voorwerp aller samenspraken. Dezen morgend hebben zich de koning en de koningin zonder eenig gevolg, ter kerke begeven om de mis le hooren. ITALIË» Misdaden en Armoede. Het ministerie van binnenlandsehe zaken gaf dezer dagen eene leer- volle statistiek in hel licht namelyk deze der misdaden, in den loop der negen eerste maenden van dit jaer in hel heele koninkryk bedreven. Deze statistiek brengt daedzaken aen den dag, die alle gedacht le boven gaen, en die bewyzen dat de openbare veiligheid in Italië niet meer bestaet. In dien korten lyd hadden 2948 moorden of moordpogingen plaets dit is te zeggen, meer dan 327 in eene maend en minstens 10 per dag. Verder spieekl men van 1931 aenrandingen.inel dc wapens in de hand. De daders van 898 dezer laetsle misdryven zyn nog onbekend. Opdat men ons van geene overdryving zou kunnen beschuldigen, geven wy net woord aen

De Denderbode | 1879 | | pagina 2