Een volledigere uitlegging van den toestand zou, zoo liet my schynl, beter de kwestie hebben opgelost, van te weten of er daer niets anders in ivas dan 't gene gelijkvormig is aen de principen van een ivys besluer. Gy. hebt uwe redevoering geëindigd, M. de Minister, door deze fiere verklaring Wan- neer wy eene bevestiging ter nationale spreektribuen zullen laten hooren, zal deze bevestiging op bewyzen gestaefd zyn die wy zullen bereid zyn meê te deelen. Uit uwe woorden party trekkende, daeg ik u uit, M. de Minister, de aenteiging te rechlvaer- digen dat ik de verdeeldheid in myne gemeente heb gezaeid welke rustig bleef lot in 1872. Ik daeg u uit, in gansch myne loopbaen, hel be- wys van die lasterende aenteiging te vinden. Uwe woorden hebben myne eer gekwetst. Ik houd nogthans aen myne eer als burger en als familievader en dit zooveel als uwe machtige medewerkers; ook reken ik op uwe rechtscha penheid opdat gyopenbaerlykhel ongelykzoudl herstellen-dat gy my hebt aengedaen. Irt afwachting, bid ik u, M. de Minister, myne onderscheidene groetenis te aenveerden. J. B. VAN SINAY. Gemeenteraedslid en oud-Burgemeester van Oultre. Oultre, deze 7 December 1879. HANDEL EN NYVERHEID. Ten gevolge der hevige koude die sedert eenige dagen heerscht, worden er veel kolen verstookter komen insgelyks veel bestellin gen van wege de pletmolens en de glasblaze ryen ook heerscht er thans veel bedryvigheid in de koolmynen en worden er aenzienlyke zaken gedaen. De vaerlen zyn bevrozen en de verzendingen kunnen thans slechts gedaen worden by mid del der spoorwegen betzy by gebrek aen wagons, hetzy uit oorzake van hunne slechte verdeeling, moeten de verzendingen dikwyls aenzienlyke vertragingen ondergaen. De toe stand is thans nog erger geworden ten gevolge van den overvloedigen sneeuw, die op vele banen het verkeer gestremd of onderbroken heeft. Eerst in januari aenstaende mag men zich verwachten aen eene algemeene en ernstige ryzing in de pryzen vele koolmynen zyn thans nog gebonden door oude konlrakten, die zy, willens of niet, ten uitvoer moeten brengen. De metaelnyverheid bevindt zich in den bes ten toestand. Men heeft gemeld dat de prys- courant van het yzer n° 1 vastgesteld was op 14 fr. de 100 kilo, met een frank verschil per klas. Verleden woensdag op de Beurs te Brus sel, was de prys geklommen tot 15 (r. voor n° 1, met 1-50 fr. verschil per klas. Eenige pessimisten zien die herneming in de metaelnyverheid met een wantrouwend oog aen zy beweeren dat men terugkeert tot de buitensporigheden van 1872-73. Men moet echter opmerken dat er werk in overvloed is en dal de vraeg de opbrengst aenzienlyk over treft. Het volgende feit bewyst dat onze metael- fabrieken met werk overladen zyn by de aen- besteding, die den 11 november lactstleden te Amsterdam plaets, bad voor de levering van stalen rails met byhoorigheden, heeft niet eene belgische firma eene aenbieding ingezonden. Het is waer dat er slechts kwestie was van 300 ton rails, doch eenige weken vroeger, werden zulke bestellingen gretig door de meeste nyveraers gezocht. M1LICIE. Ziehier de byzonderste bepalingen van het wetsontwerp, in een van de laetste zittingen der Kamer van Volksvertegenwoordigers door M. Rolin neêrgelegd, en waerin eenige wyzi- gingen worden voorgesteld aen de wet op de milicie. Het art. 1 verlengt voor één jaer, tot 51 december 1880, het recht, door de milicie-wet aen den koning verleend, om in geval van oor log hel noodig getal klassen onder de wapens te roepen. Dit recht was slechts verleend tot 51 decem ber 1879 en het is bygevolg noodig het te ver lengen, in afwachting van de inrichting der nationale reserve. Zooals men weet, waren de milicianen wel ke zich willen doen vervangen verplicht, vóór de loting eene som van 200 fr. te storten, in de plaetsvervangingskas. Die som bleef aen de kas, zelfs wanneer de milicianen niet onder de wapens geroepen worden. Die maetregel, zegt het vertoog der beweeg redenen, heeft aenleiding gegeven tot verschil lende gegronde kritieken, waeraen het art. 2 van het ontwerp voldoening geeft. Dit artikel luidt als volgt De aldus gestorte sommen (de 200 fr.) zul len teruggegeven worden aen de milicianen, die door het lot niet aengeduid zyn voor den dienst. Het art. 3 stelt voor aen de militaire over heid een tydverloop te verleenen van dertig dagen, in plaets van acht, om in beroep te gaen tegen de besluiten der provincialeraden, in zake van aenneming van plaetsvervangers. Dit artikel zal aen de militaire overheid toela ten de plaetsvervangers nauwkeuriger te on derzoeken, en haer meer gemakkelykheid ver- schallén om deze te doen afkeuren. Het laetste artikel van het wetsontwerp (art. 4) bevat eenige bepalingen om de vrywil- lige dienstneming te vergemakkelyken. 't Verbond haelt aen dat de Denderbode vroe ger gedrukt heeftIndien de liberalen boven liggen dan is liet gedaen met de religie, dan worden de kerken gesloten en de priesters weg- yejaegd. Meer dan 20 jaren zyn reeds verloopen, zegt 't Verbond, en tot heden zyn noch Kerken ge sloten, noch priesters weggejaegd. Wy bekennen het, 't is waer, tot beden beeft 't liberalismus nog geene kerken doen sluiten en geene belgische priesters weggejaegd.... Maer waerom Om de eenvoudige reden dat zy nog niet dur ven, omdat, zooals de vos der fabel zegde, de druiven nog te groen zyn. Sedert 20 jaren, werkt het liberalismus om de druiven te doen rypen en de ongelukswet op 't onderwys die het, verledene jaer, in leven riep, schynt hem een machtig middel om die aenryping te verhaesten. Doch moest het libe ralismus liier ingelukken, 't geen ons onmogelyk schynl in tegenwoordigheid van den tegenstand dien de catholyken overal met zelfsopotfering en moed aen de algemeene vergoddeloozing des lands bieden, wy voorzeggen het. er zouden geen 10 jaren verloopen eer liet liberalismus dit mael zou durven, 't is te zeggen, de Keuken slui ten EN DE PRIESTERS WEGJAGEN. 't Geen de Denderbode over twintig jaren schreef, herhalen wy heden nog, namelyk, dat moest het liberalismus volkomen meester zyn in ons land, by zoo verre het geenen tegenstand meer te vreezen beeft, onmiddelyk de Kerken zouden gesloten en de priesters weggejaegd worden Wat meer is, de ondervinding heeft het ons geleerd. In de jaren 1790, onder 't schrikbewind, hebben de liberalen in Frank- ryk en in Belgie eenigen tyd volkomen meester geweest en hoe lang duerde het of de Kerken wierden gesloten en de priesters weggejaegd?. Geene dry maenden!.... En zoo het alsdan ge beurde, zou het nog gebeuren Begrypt gy dat vlaemsch, Verbond 't Verbond vraegl door 'l orgaen van meester Eremen en lieenen wat men zoo vertelt van de dwinglandy van zekere armbezoekers, welke de arme lieden laten kiezen tusschen allen on derstand onttrokken te worden ofwel hunne kinderen uit Stadsscholen te trekken en ze naer scholen met God te zenden Het is onbetwistbaer dat meester Eremen en Beenen hier zekere armbezoekers onzer stad wil aenklagen, die,volgens hem. op T geweten der armen hebben gedrukt om ze te overhalen hunne kinderen naer de catholyke scholen te zenden. Indien eenige feiten van dien aerd waerlyk in onze stad zyn bestaligd geworden, dan is het de plicht van 't Verbond, die wreedaerds, de onbermhertigen die ze pleegden openbaer- lyk te noemen om ze aldus by de Overheden en't publiek aen te klagen. Anders handelen, is, in onze oogen, eene laffe daed, omdat men, op die wyze.het gansche geacht korps onzer arm bezoekers, welke om hunne zelfsopoffering en menschlievendlieid mogen geroemd worden, doet verdenken. Dat het Verbond, die onmenschelyke wezens noeme die onze arme medeburgers in hun ge weten verdrukken en wy zullen ons onmidde lyk by hem aensluiten om hunne handelwyze af te" keuren en te laken en, nog meer, in naem van 'I verontweerdigd openbaer geweien hunne onmiddelyke afstelling eischen. Wy hopen dat 't Verbond de zoogezegde ver drukkers onzer arme medeburgers zal noemen, zoo niet zullen wy 't recht hebben te zeggen, dat er eene laffe lastering te meer op zyue re kening moet gebracht worden. Zeggen wy ten slotte, dat het artikel van T Verbond eene wel verdiende kaeksmeet toe dient aen de liberale Weldadigheidsbureelen van Antwerpen, Brussel. Cent, Oostende. Ber gen, Waver, Leuven, Diest, enz. enz. Alwaer aen de arme werklieden, weduwen en zieken, die hunne kinderen naer de catholyke scholen zenden, allen onderstand wordt geweigerd, en men ze van nood en gebrek laet verkwynen en soms sterven Gy vraegt, Verbond, of de armbezoekers wel het recht bezitten met zulke verkeerde vryheid over den pand der armen te beschikken En, wy antwoorden Richt uwe vraeg lot de Armbureelen der steden die wy hier hooger noemen, daer moet zy waerlyk gedaen worden. Hier te Aelst komt zy niet te pas en wy ein digen met u nogmaels te verzoeken, in naem der beschaving, de onmenschelyke wreedaerds te noemen die niet aerzelen op 't geweien hun ner noodlydende medeburgers schandelyk te drukken Wy wachten Wy hebben in een vorig nummer voorzegd dal de liberale jannen die dit jaer met de reklamen legen kiezerslysten gelast zyn, weldra zouden bewezen hebben," dal zy niel slimmer én bekwamer zyn de snullen die er zich vroegere jaren meê onledig hiel den. Men kent de domme ezelaryen die de liberale snullen, vroegere jaren, begingen onnoodig dus er op terug le komen. Onze voorzegging heeft aen velen zeer gewaegd geschenen, doch wat ons betreft, wy kendeu den Fenix van by dien men met bet hoogcre beslier van 't libcrael kiesbureel'gelast had wy hadden immers vroeger nog met hem le kampen gehad. Ons inzicht is geenzins hier de menigvuldige ezela ryen te bespreken en le bewyzen die, onder de direc tie van dien feilen Fenix, gepleegd werden het ware immers eene dwaésheid voor ons die kwispels inlich tingen te vcrschaflen wacruit zy voordeel zouden trekken wal meer is, het is aen ons niet die gepa tenteerde dommerikken wapens le vcrschaflen of slimmer te maken dan ze wezenlyk zyn.... Doch onder de menigvuldige ezelaryen die onder de direktie van den raren Fenix werden bedreven, willen wy deze aenhalen die le Moorsel voorviel. Twee edellieden aldaer, slaken hel zich in 'l hoofd ook eens legen de kiezerslysten te rehlameren, en die lieeren kenden er hel eerste woord niet van Doch, vernomen hebbende, dat men hier te Aelst, onder directie van eenen Fenix, een bureel van kicsrekla- inen had ingericht, kwamen zy hier inlichtingen vra gen 't Bewys dal deze inlichtingen hen hier gegeven wierden,vindt men in 'l feil dal men voor de moorscl- scho kiesrcklamen druksels heeft gebruikt,die de zelfde zyn als deze die voor gansch ons arrondissement door 't liberael bureel van kiesreklamcn gebruikt werden.. Maer wat gebeurde er?.. De Fenix had de moor- selsche edellieden wel druksels bezorgd maer hy wist met dat hy hen moest vooihouden.dat als wanneer meer dan een persoon een kiesreklaem maekl, de voor schriften van T art. G4 der samengevoegde kieswetten moeten nageleefd worden, 't i3 te zeggendat zy in hun reklaem uitdrukkelyk een T zelfde domicilium moeten verkiezen. De moorselsche edellieden begonnen dan met tweeën te reklamcren, en daerzy van het kieswetboek zoo veel kennis hebben als een os van eiers te pellen, vergaten zy de voorschriften van 't art. 64 te volgen, met een woord, zy kozen geen domicilium... De verkiezing van een in 't zelfde domicilium moet, in dit geval, op straf van nietigheid gedaen worden en daer zy bet niet deden, zullen zy, onbetwistbaer met hunne aehl-en-tiuinlig kiesrcklamen van T brugsken in 't waterken vallen Dal komt er van als de eene dommerik by den an dere te raden gaet, of als men zich met zaken wil be moeien waervsn men de eerste letter niet begrypt Moest men daerom dien Fenix van verre naer biet roepen, om al die ezelaryen uit te steken En 'l meeste van al is,dal men voor al die dommighe den te begaen aen dien feilen feuix-direcleur, volgens accoord met hem aengegaen, eene som van 1500 frs. moet betalen Maer nu genoeg voor heden en laet ons eindigen met uit te roepen Wat zullen zy leelyk stacn te ky- ken de liberale oppermeesters, als zy al de domme ezelaryen door den Femx-directeur uitgesleken, zul len zien en gevoelen En daermeê nu punctum en lot later.... Het Verbond deelt in zyn laetste nummer eene tabel meê, het getal leerlingen van beide geslachten aen- wyzende die de oflicieelc of liever goddeloozc scho len der gemeenten van 't schoolkanlon Aelst by- woonen. 't Verbond verzoekt ons, op onze beurt, het getal leerlingen le laten kenneu die de catholyke scholen in die zelfde gemeenten bywooncn, er byvoegendo dat wy hierin zoo rechtzinnig zouden te werk gaen als wy het, by de atkondiging van den toestand van 't lager onderwys in de kantons Aelst, deden. 'i Verbond geeft hier duidelyk te verslaen dat onze cyfers valseh zyn. Doch wy antwoorden dal wy onze cyfers houden staen als zynde den waren toestand van 't lager ondeiwys in die gemeenten met begin van November lest. Wy hebben ons lot hiertoe de moeite niel willen geven de echtheid van al de cyfers van 't Verbond le onderzoeken, niellegenslaende wy do verzekering hebben dal zy voor zekere gemeenten, veel moeten verminderd worden, f.evulliglyk zyn wy aen juiste inlichtingen gekomen voor wal W'cllc betreft. Vol gens de label van T Verbond zvner aldaer 7» leerlin gen in de goddeloozc gemeenteschool, 'i ls waer, de oflicieelc school van Welle telde, over 14 dagen, 70 leerlingen, maer hoeveel lelt zy er heden nog, nu dat de vrye catholyke school er geopend is In T gansch en 'l geheel een twintigtal, dus 50 min als 'l Verbond afgeeft. 't Zelfde geval beslatigt men te llaellert, alwaer de goddeloozc school sedert de opening der vrye catho lyke school, slechts een veertigtal leerlingen telt. Volgens ons waren er in November lest 683 leer lingen in onze stedclylic gemeentescholen en volgens 't Verbond zyn er 816, dus oen verschil van 133 leer lingen. De eyfers die wy hebben meegedeeld zyn juist de zelfde die door do lyslen dor leerlingen ic-n sladhuize nedergelegd, worden aengewezen De cyfers door ons mcêgedeeld zyn eelil en wy dagen 'l Verbond en zynen hulpopslcller, die er nogthans iets moei van weten, uil le bewyzen dal cr op de lyslen ten stad- iiuizc nedergelegd één leerling meer le vinden is dan wy hebben aengewezen. Plaeis gebrek noopt ons onze verdere bemerkingen lol later te verschuiven. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich dyusdag, woensdag en donderdag met de bespreking van 't budjcl van inwendige onle dig gehouden T welk eindelyk met 60 stemmen tegen 26 weld aengenomen. Vrydag heeft de Vergadering de bespreking van T budjel des ministeries van finan ciën nongevangen. Eene geldomhaling ten voordeele van onze noodlydende medeburgers is, in den loop dezer week, door Dames welker echtgenoten tot de catholyke en de liberale partyen behooren, gedaen geweest. Naer men ons verzekert, beeft deze omhaling eene nog al aenzienlyke som opgebracht. Deze som zal, gedurende dezen winter, in naluer aen de armen uitgedeeld worden. Dat dees werk van menschlievepdlteid alge meen wordt goedgekeurd, blykt uit de milde giften die gedaen werden. Ook. wy mogen bet verzekeren, zullen onze noodlydende medebur gers niet alleen deze welke hen door eene milde gilt gedurende 't strenge jaergelyde zyn komen helpen en vertroosten, maer ook de edelmoedige Dames welke zich met de inzame ling hebben willen gelasten, uit den grond des herten bedanken en terzelfdertyd, door hunne vurige gebeden, de hemelsche zegeningen over hen en hun huisgezin alsmeeken. In naem onzer noodlydende medeburgers ontvangen zy hier allen onze vurige dankzeg ging RECHTERLYKE KRONYK. De korrektionneele rechtbank van Brussel heeft woensdag morgend uilspraek gedaen in de zaek der wisselagenten De Buck, vader en zoon en Depoire. De dry betichten zyn vry ge sproken. Het openbaer ministerie is onmiddelyk in beroep gegaen legen dit vonnis. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw Heer A. Van Wassenhove. pas toor te Eename, is pastoor benoemd le Schel- lebelle. Gaskwestie. Wy vernemen dat door de sektien van onzen Gemeenteraed besloten is tol eene openbare aenbesteding over te gaen. Die maetregel zal algemeen goedgekeurd wor den. Woensdag morgend, rond vyf uren, is alhier op den Dam, de sehuer en stalling, toebehoo- rende aen den beer Burny en bewoond door de erven Van Geem, bygenaemd Kuiperkens, de prooi der vlammen geworden. Rond 4 uren was een der zoons Van Geem, de koeien gaen melken, en terwyl by de melk in huis droeg, bad hy zyne lanleern in den stal gelaten. Is die lanteern nu omgevallen ofwel, wietd zy door eene kat of ander dier omgewor pen dat blyfl een raedsel. Wat zeker is. is dat toen Van Geem zich wederom naer den stal begaf, reeds alles in volle vuer stond en bet hem onmogelyk was iets te redden. De baen- wachters van den yzerenweg gaven bet eerste noodsein, en weldra was ons moedig vrywillig Pompierskorps op 'l tooneel der ramp. Onge- lukkiglyk bepaelden 'zich de werkzaemheden van bet korps by bet blusschen der nog bran dende puinen. Twee koeien, eene aenzienlyke hoeveelheid vlas, oogst, aerdappels en alem zyn in den brand gebleven. De schade wordt berekend op fr. 2500. Het gebouw was verzekerd by de maetschappy L'Union, en de koeien en vruchten by de maetschappy de Vereenigde Nyveraers, agent M. Achxlles Eeman, nyveraer alhier. Op 't oogenblik dat ons blad verschynt is de schade, voor wat de beesten en vruchten be treft, reeds vastgesteld en betaeld. De twee verbrande koeien door deskundigen verbruikbaer verklaerd, zyn aen de armen uit gedeeld geworden. Heden weiden alhier, nieltegenstaende den slechten toestand van banen en wegen, 940 klonten Boter ter markt gebracht. Eiken klont weegt gemiddeld 12 kilogr. zoodat die 940 klonten een gezamenlyk gewicht van 11 duizend 280 kilos boter vertegenwoordigen. De beste en goedkoopste VLOERSTEE- a NEN voor SCHOLEN zyn te bekomen bv G. FIÉVÉ en Cn,c, Boulvard Lousbergs, 12, te GENT. Men zendt Albums kosteloos. Dynsdag morgend heeft men te Oultre op den openbaren weg het lyk gevonden van den genaemden J. Cobbaert. 26 jaren oud, van koude gestorven. Cobbaert woonde op het gehucht Leebeke, op 15 minuten afstand van Oultre by was op bet punt van te trouwen en kwam terug van een bezoek by zyne ver loofde, toen de koude hem onderweg verraste. In de laetste Kamerzitting heeft M. Janson de charges der gendarmerie gekritikeerd, tydens den oploop te Chatelet. M. Rolin vond integendeel dat alles gebeurd was, zoo als dit moet zyn. Zeer welwe nemen dal aen doch waerom wordt er altyd gechargeerd en gesabeld als de werklieden byeen loopen, en waerom is men zoo kwaed als er maer één enkel beirenmuts in de straet verschynt, dan wanneer het libe ralism in de straet afzakt? De werklieden scholen nog saem .voor hun recht, voor bun werk, voor hun brood de liberalen alleen om le beleedigen en te ver nielen. Doch 't is waer ook - 't zyn maer werklie den. Nieuwjaer nadert. Overal zendt men gebeele vrachten liberale gazetten rond. Mannen komen zelfs af. die met een vleiend stemmeke deze of die gazet aenbevelen. 't Is zoo een schoon blad, zoo onparlydig en zoo goedkoop Laet u niet misleiden Nu meer dan ooit, neemt de liberale party haren toevlucht tot leugen en laster. En dien leugen en dien laster, ,t zyn de liberale gazet ten die ze overal rondventen. Wil men een staelken hebben van helgene slechte gazelten zooal scltryven. Het blad waeruit wy verbalen, spreekt van de relikwieën. Heelt er iemand goesle, vraegl hel, om een stukje der hersens van de gelukzalige Maria Alaeoque te gaen verceren. T Is gemakkelyk en goedkoop om doen. Gy hebt maer naer Charleroi te gaen, in de straet Montigny, iu de ketk van bel II. Hert. Daer bcwaert men met grooie zorg, een stukje der hersens van de gelukzalige. Volgens de legende, kreeg Maria Alaeoque, als zy eens door Charleroi trok, eene grooie valling, waervan zy erg ziek was. Zy beloofde van een klooster te bouwen, als God haer van die duivelsche valling wilde verlossen. Nauwelyks had zy die belofte uilgesproken, of zy niesde, op eene zoo mirakuleuze wyze.dat er een stukje van hare hersens langs haer linker neusgat uitvloog. Gelukkiglyk, zy kon het in haren neusdoek opnemen, en gaf bet ten geschenke Maer, lezer, *t is le veel, gy verstaet, niet waer. En dat alles is op de schimpendsle wyze ver- haeld. De gazelle die zoo iels gedrukt beeft, '1 is de Causerie du Soir, van Brussel, die nu ook vele rondgezonden wordt. De yselyke blasphemie legen heilige zaken laten wy daer. De gemeene leugen rapen wy ook niet op. Wy zeggen alleenlyk smeeriy Dry nieuwe reizigers hebben woensdag Brussel verlaten om eene ontdekkingsreis te ondernemen naer de ooslelyke kust van Afrika M. Cadetibead, een Engelschman E. Burdo, van Luik en M. Roger, van Blandain. M. Ca- denhead zal zich voegen by de expeditie, door Leopold II gelaat om bel gebruik van indiaen- sclie olifanten als lastdieren te beproeven de twee anderen zullen te Karema zicli aensluiten by de expedities van MM. Cambier en Popelin. De dry reizigers zullen op 15 december uit Brindisi vertrekken. Dynsdag namiddag zyn op de spoorweg linie van Brussel naer Gent, de twee assen gebroken van een waggon van een reizigers trein uit Brussel. De vier wielen werden van den waggon afgerukt. Deze bevatte slechts twee reizigers, die er met den schrik van afkwamen. Hel parket van Brussel heeft een onder zoek ingesield over de dood van vrouw Pasture, die men zondag morgend in hare woning dood heeft gevonden. Het gerucht dat in de stad verspreid was, als zou de zoon Pasture, zyt e moeder van den trap gestooten hebben, schynt van allen grond ontbloot te zyn. De zoon, die zondag morgend aengehou- den werd, is nog denzelfden dag 's avonds in vryheid gesteld. Men denkt dat de moeder, die uitgegaen was, by haren terugkeer thuis op den trap uitgegleden is, ten gevolge van den sneeuw die zich aen hare schoenen gehecht bad. De brusselscbe dagbladen logenstraffen heden verscheidene geruchten, welke in de stad in omloop waren zoo is liet niet waer, dat in de keulsche voorstad eene moeder met bare acht kinderen van koude gestorven is. Het is ook niet waer, dat een koetsier, op den bok van zyn rytuig is doodgevrozen. Men be weerde maendag nog dat dry kinderen van koude gestorven waren in eene mansarde kamer te Sint-Jans-Molenbeek gelukkig is er niets van waer. Het Weer. Het minimum van den koude, dynsdag nacht op het observatorium te Brussel bestatigd is 16°8. Sedert 1832 is de thermometer nog maer drymael leeger gedaeld. Den 16 januari 1838 teekende by 18°8, den 8 en 16 januari 1861 16°8 en den 8 december 1872 21*3. Woensdag morgend is de lucht verwarmd er valt sneeuw maer niets laet hopen dat de luchtverzachting zal duren. In Holland is het vveêr zeer koud. Aide rivieren zyn bevrozen. De Sneeuw in België. Men meldt uit Brugge 6 december Het verkeer op de spoor weglinie Heyst-Brugge is nog altyd onderbro ken. Een byzondere trein van soldaten en werklieden is beden morgend vertrokken en men hoopt dat zy nog heden den sneeuw zul len kunnen wegruimen op de baen. Rond Namen zyn er plaetsen waer de sneeuw eene hoogte van 1 meter 50 bereikt. Op de meeste spoorweglittien is bet verkeer zeer moeilyk geworden en op eenige zelfs is alle verkeer onderbroken de meeste tremen komen slechts met eene aenzienlyke vertraging tot hunne besfemtninghel bestuer der yze- renwegen heeft tot nader bevel, de verzeke ring tegen vertraging afgeschaft. Eene depeche uil Verviers meldt dat de frein uit Duitschland te Bleyberg in den sneeuw is blyven steken. Te Rouvinnes, naby Charleroi heeft een ver- schrikkelyk drama in den sneeuw plaets ge had. Een "leurder met paraplu's, de genaemde P. A. Frelon, wonende te Binche, keerde 's avonds naer zyne woning terug, na zyne ronde gedaen te hebben in de naburige gemeenten. Er heerschte een hevige wind en het sneeuwde geweldig. Frelon kon slechts met groote moeite zynen weg voortzetten ter plaetse gezegd Mahyfaut werd hy eensklaps door een sneeuwstorm overrompeld en op den grond geworpen. Al zyne pogingen om op te staen bleven vruchte loos, en vrydag morgend vond men zyn lyk op de plaets zelf waer hy gevallen was. Italiaensch Geld. Wy herinneren onze lezers, dat de italiaensche geldstukken van 2 Ir. 1 fr. en 50 centiemen in de Stadskassen niet meer zullen ontvangen worden, te reke nen van 1 januari aenstaende. Men kan deze munt doen uitwisselen tot op bet einde van liet loopende jaer, in de Nationale Bank, of by de ontvangers der belastingen. Dynsdag nacht, omtrent 2 ure, is een hevige brand uitgebersten in een binnenhuis op de Oud berg le Gent, bewoond door den eigenaer, M. J. Vergauwen. Het vuer is onl- staen op de eerste verdieping, dat tot magazyn dient en waer schavelingen en oude materialen lagen. Men kent de oorzaek van den brand niet. De eigenaer verzekert dal hy daegs te voren met geen licht op hel magazyn geweest is. De pompiers hebben den brand gebluscht en de naburige woningen bevryd. De schade wordt op 3 tot 4000 fr. berekend. Het gebouw was verzekerd voor 4000 en de meubelen voor 5000 fr. Sedert eenigen tyd werden de inwoners van Tongeren en der omstreken geplaegd door talryke benden landloopers, voor het grootste deel Pruisen, die in de huizen drongen om geld le vragen en somtyds bedreigingen uit spraken, wanneer zy niet dadelyk bekwamen wat zy vroegen. Dank aen de waekzaemheid van den luitenant der gendarmen, is Tongeren ten minste voor eenigen tyd van de tegenwoor digheid van die gevuerlyke gasten verlost. Verleden dynsdag by bet aenbreken van den dag, heelt de gendarmerie eene razzia gedaen in twee logementen by de Luikerpoort zy beeft er zeventien vreemdelingen, allen Prui sen, aengehouden, die zy met koorden aen elkander gebonden beeft en naer de grenzen geleid. De inwoners van Tongeren hebben met de grootste voldoening deze bende door de straten zien trekken tusschen twee ryen gen darmen. Te Baulers heeft men verleden vrydag morgend een steenkapper in den sneeuw dood gevonden. Een millioentje verloren Te Bergen bad onlangs een aenbesteding plaets voor rekening van het goevernement van 20,000 ton rail-slael, Onze industrieelen, zegt de Nouvelliste de Verviers, zonder werk, wilden bet gevraegde leveren aen 136 fr. de tou. De minister weigerde, maer hy bewees niet veel doorzicht te hebben, want door de ameri- kaensche bestellingen klommen de pryzen zoo danig dat Ity nu zyne 20,000 ton, 180 fr. zou moeten betalen.... Ons kompliment aen M. Sainctelette In eene groote gemeente van den kolen- bassyn van het Centrum is dezer dagen eene moordpoging gepleegd op een gewezen fabrie- kant. Deze bad onlangs eene operatie gedaen, welke mislukte en waerin zyn schoonbroeder groote sommen verloorom zich te wreken heelt deze laetste een geweerschot gelost op den ongelukkigen speculateur, die erg gekwetst werd. De misdadiger is aengehouden en naer de gevangenis le Charleroi gebracht. Vrydag, omtrent 11 uren 's avonds, had eene ontploffing plaets in den kelder van Mad. Vieslel, koopvrouw te Moutigny. Een vat al- cool was in brand geraekt en had het vuer meêgedeeld aen de andere vaten likeuren en petrool, die zich in den kelder bevonden. Men kan begrypen met welke snelheid de brand zich uilbreiddeMad. Viesiet en haer zoon hadden nauwelyks den tyd te vluchten. Alle pogingen om het vuer uit te dooven zyn vruch teloos gebleven slechts de vier muren der woning zyn blyven staen. In den bagagiewagen van een koopwaren- trein van Luik naer Civet, beeft meu het lyk gevonden van een treinwachter, die dood ge- vrozen was. Dezer dagen is te Jemmeppe een kind levend verbrand. Vrouw M.... was uitgegaen om eene boodschap te doen, hare twee kinde ren thuis alleen latende een zoontje van 7 maenden, dat iu de wieg sliep en de kleine Marie, 4 jaren oud. Toen zy terugkwam vond zy de kamer vol rook to midden van het ver trek lag het verkoolde lyk van de kleine Maria. Men denkt dat bet kind te dicht by het vuer genaderd is, en dat de vlammen zich aen hare kleeren meêgedeeld hebben. Maendag morgend heeft men op den trein, komende van Kortryk, een reiziger ge vonden, wiens voeten bevrozen waren hy is naer het gasthuis gebracht. FRANKRYK. Dynsdag avond, ten 9 ure 20 m. is de over dekte markt van hel Chateau d'Eau, te Parys ingestort. Gelukkig hadden de kooplieden op dit gevoraerd uer de markt reeds verlaten. Twee policieagenten die er de wacht hielden, hebben by tyds kunnen vluchten. Een vader met zyne twee kinderen, die nog in de markt was, is kun nen gered worden, zonder ander letsel dan eene kleine wond aen de hand. Eene waschvrouw en eene koopvrouw ia hoeden, ontsnapten insgelyks als by mirakel aen eenen zekeren dood. Te Bar-le-Duc. heeft men dezer dagen, tusschen Orloy en Keyserberg, op eenen open baren weg, dicht by de grenzen, het lyk gevon den van een bolerkooper, welke met zynen hond vermoord lag.De twee slachtoffers moeten hunne aenvullers eenen hevigen weerstand geboden hebben want een hunner lag door den hond dood gebeden, nevens hen. Het kaske van het rytuig was opengebroken en geroofd. De ge- doode kwaeddoener moest een italiaensche werk man zyn. Deze byzonderheid, hoopt men, zal hel gerecht wellicht op het spoor der andere piichligen brengen. Dë Koude. By den sneeuw, uit het noord-oosten gekomen, heeft zich gisteren de sneeuw uil het zuiden vervoegd. De tweederden van Frankryk liggen onder hel witte baerkleed begraven. De wind, welke deze tweede sneeuw- vlaeg onlslaen deed, verzachtte de luchtgestelte nis een weinig. De thermometer klom tot 4®. In dien deze dus ware blyven ryzen, zou een spoe dige dooi het gevolg dezer verandering geweest zyn maer 's avonds viel hy weder op 8°. In den laetsien nacht leekeude de thermome ter te Saint-Maur 17°8 en op den sneeuw daelde hy tot 22°. Schoon het weêr koud blylt, bestati- gen wy noglans dat zekere leekens ons schynen te doen verhopen, dat wy met de toekomende maend beter dagen mogen verwachten. Een Barbaersche Pleizier. Eenige jaren geleden zag men by een der bruggen van Parys een zonderling man, een bedelaer, dien de be woners der buert gewoonlyk den man met het eendenbloed noemden. Die man had des winters een verwonderlyk beslaenmiddel, dat hy wel een tiental jaren heeft uitgeoefend. Die bedelaer maekte, met den strengen vorst, een gat in liet ys, juist groot genoeg om liet lichaem van een man er door te laten. Vyftig meiers verder maekte hy een tweede gal, even groot, juist voldoende om aen eeu menschelyk lichaem doorgang te verleenen. Van 12 tol 4 uren des namiddags, kon ieder die een stuk van vyf frank of zelfs van 2 fr. in hel eerste gat wierp, getuige zyn van het volgende schouw spel De ongelukkige wierp zynen mantel af en sloud dan in badkosluem, groette de menigte enverdween dan onder het yséèn, twee, dry, soms vier minuten later zag men hem door liet andere gal wéér boven komen, met het muntstuk lusscheu de tanden, opnieuw de me nigte groetende, en nieuwe liefhebbers lokkende

De Denderbode | 1879 | | pagina 2