'I Verbond beschuldigt ons van logenlael en verval- sching terwyl zyne eigene kolonnen gedurig overloo- pen van walgelyke logens en snoode vervalschingen. Om aen onze geëerde lezers eens een staeltje te geven hoe schaemieloos de ellendige schoolvos uit 'l Verbond de wel gekende waerheid durft verkrach ten, gaen vvy hier de volgende regelen uit 't Verbond overschryven Indien de Bisschoppen naer den raed van Leo XIII hadden geluisterd, zeide kardinael Nina, den paa rt selyken staet-secretaris, (sic) aen den belgischen gezant, dan zouden zy anders gehandeld hebben dan zouden zy noch gedoemd, noch gebanvloekt hebben dal hebben zy onder hunne eigeno ver- o antwoordclykheid gedaen. De II. Vader heeft met spyt vernomen dat de Bisschoppen voor de wel op 't lager onderwys aen het ministerie den oorlog hebben verklaerd. Hel is buiten kyf dat hel Verbond door deze regelen 't publiek wil wysmaken dat Z II. Leo XIII de hou ding en dehandelwyze van HH.debelgische Bisschop pen ten hoogste afkeurt. Nu. de woorden die 't Verbond in den mond van Mgr Nina brengt, zyn valsch lol in den grond nooit heeft de kardinael slaetssekrelaris ze uitgesproken, om reden Z. 11. de Paus nooit de houding en de han- delwyze onzer Bisschoppen tegenover de ongeluks wet heeft afgekeurd. Tot slaving zullen wy hier de woorden aenhalen die minister Frère zeifin volle K3mer liet hooren Het zou eene dwaeslieid zyn Ie beweeren dat de Paus en de Bisschoppen hel niet ecus zyn om de nieuwe wet op 't onderwijs af te keuren. De Kardiuael-Aerlsbisschop van Mechelen ver- klaerl op de uitdrukkelykste vvyze dal 7.. II Leo XIII nooit de handelwyze der Bi3Si hoppen in de school kwestie heeft afgekeurd en dal Zy nauwkeurig den raed van gemaligheid, door den Paus gegeven, heb ben gevolgd Doch eene getuigenis die nog klaerdcr de snoode vcrvalsching van 't Verbond bewysl, is deze der Flan- dre libérale, hel gekend vrydenkersorgaen, welke, in verscheidene nummers, heeft bekend dal de Bis schoppen volkomen handelen volgens den geest der leer ing van den H. Stoel en het onmogelyk is lien, in eenig punt, in tegenspraek le brengen met 7. H. den Paus. Zieldaer T Verbond opnieuw van schandige logen lael en snoode vervalsching overtuigd En zulk ge meen vuilbladjc is schaemieloos genoeg om ons voor logenaers en vervalschers uit te schelden Maer wal willen wy zeggen 't is immers by 't Verbond een verouderde kwade gewoonte geworden zyne eigene vuiligheid aen eens andermans rug te stryken Op 12 dezer loopende maend December weid, langs den Yzerenweg. door de gebroeders Ratincbc, drukkers-uilgevers te Antwerpen aen den heer Voor zitter der liberale Associatie van 'l kanton Aelst, een pakje toegestuerd, T welk eene zekere hoeveelheid van die walgelyke spotprinten inhield, die dezer dagen, door den anlwerpschen Geuzenbond, tegen 1111de Bisschoppen werden gericht. Dees spotprint, getiteld De Paus en de belgische Bisschoppen verbeeldt 7,. H. Leo XIII, met eene zweep in de hand de zes Prelaten van Belgie achter volgende, welke voor zyne slagen wegvluchten. Onderaen staen de volgende woorden, welke men door den Paus lot de Bisschoppen doet zeggen Houdt op, afbrekers, laet staen wal stael, het stact goed De spoipnnl en de uitleggingen zyn eene schaem- telooze verki achting der waerheid; wie de corres pondentie lusschen den II Stoel cn ons liberael ministerie heeft gelezen, zal het met ons bekennen. Doch laten wy dit puntje nu ter zyde en zeggen wy wat er van 't pakje spolprinten geworden is. Bedoeld pakje werd ter eslaminct Am Comle d'Egmont besteld en men schoor raed om te weten wat men er zou meê aenvangen. Deze spotprinten als by voegsel aen 't Verbond doen dienen of ze open- baerlyk ter strael uildeelen wierd te gevaerlyk ge vonden men zou le veel doen uitschynen dat men den Godsdienst en de priesters vyandig is en aldus aen zyn eigen zeiven eene logenstraffing geven. T Verbond heeft immers te dikvvyls in naem onzer liberalen geschreven dat zy en zy alleen de ware vrienden en voorstaenders van den Godsdienst, der Bisschoppen en van de priesters zyn Maer wat gedaen men zou toch zoo geerne de spotprinten verspreiden Men dachten herdacht, doch eindelyk riep één van den troep uilIk heb liet gevonden Zaterdag worden er door den heer Ontvanger der domeinen ransels en meer andere buitendienst gestelde voorwerpen in de troepskinde- renscbool verkochl.en,uit hoofde van den koude, heeft de heer ÜDlvanger gezegd dal men hier in den Comle zal vergaderen. Er zullen hier dus eenige buitenlieden en stedelingen komen, laet ons die gele genheid waernemen om eenige onzer printen te plaetsen. En op die wyze zal men in T openbaer niets welen. Deze voorstel wierd aeugenomen en zaterdag lest wierden de walgelyke spotprinten in den Comle d'Egmont aen de aenwezigen uitgedeeld. Een slach van edelman was bezonderlyk met cie uildeeling ge last. De meesten der aenwezigen namen het spolprint met onverschilligheid aen, doch verhaeslen zich, later toen zy andere estaminets bezochten, om zich van die walgelyke vuiligheid te ontmaken met ze in 't vuer te werpen. Wy halen het feit hier aen om aen onze medebur gers eens le laten oordeelen hoe laf de liberalen handelen.... Zy hebben den moed niet hunne walge lyke spotprinten in 'l openbaer te verspreiden, en deden het dan min of meer bedekleljk uil vrees dat hel publick het zou ter wele komen.. Er zyn immers zulke liberale hypokrielen de by hunne catholyke vrienden en kalanten zoo schoon den heiligen kun nen uithangen en al die beesligheden van eenige heethoofden, gelyk zy du noemen, met de mond af keuren, maer in 't binnenste hunner ziel ten volle goedkeuren.... Dat 't Verbond nu in kiezingslyd nog komt zeeveren dat de liberalen de beste voorstaenders van den Godsdienst der Bisschoppen en van de priesters zyn Wy verstaen niet waerom 't Verbond zco subiet zoo razende woedend geworden is tegen den Den- derbode, dal het 'l liberael woordenboek van scheld woorden al gelyk met eenen keer op onzen rug schynl uit le braken. Wy kunnen in die uitzinnige kolère geene andere reden vinden dan omdat wy, nog maer van verre, met het tipken van den vinger alleen, naer zekeren schoolvos gewezen hebben.... Is die vent zoo kitteloorig, hy moet het welen, maer hv mag ook niet vergeten dat de dwaze woede van 'l Verbond weinig geschikt is om hem le reinigen of voordeel by te brengen. Hei spreekwoord zegtmet wien gy verkeert, met dien wordt gy vereerd En, is de schoolvos kontenl van door en met 'l Verbond vereerd le worden, dit is zyne zaek, goestc is koop.... Maer dat hy hel niet vergele, die vereering wordt by T publiek op den outhoudboek geschreven en zal later le passé komen.... Alle dingen hebben hunnen tyd gelyk de braembeziën en de slokvisch.... Hebben wy van den eenen kant in 't Verbond eene razende woede legen den Denderbode te bestaiigen, wy moeten van den anderen kant eene kluchtige komedie aenhalen waerin de liberalen van T Verbond en van 'l kliekske eikanderen zoodaDig bewierooken dat het eene ware benedictie is. Zoo verre gaet de onnoozelheid, om niet le zeggen de beestigheid, dat men den advokael Polka zoo maer rond uit vergelykt aen minister Fróre Oiban en dat bovendien advokael Polka die vergelyking aen- veerdt en zich daerom opstruift gelyk ne pauw Maer, advokael, doe eens gelyk de pauw, kyk eens omleeg, en gy zult, gelyk die vogel, welke zyne pluimen laet vallen als hy zyne pooien beziel, ook uwen hoogmoed laten zinken als g'uwe beenen zult bekeken hebben Maer wat is 't, wy moeten dit kounen verdragen, die onnoozelheid heeft ons zelfs eens berlelyk doen lachen, le meer, omdat wy ons het spreekwoord errinnerden. dat de eene ezel den anderen lekt, Asi- nus asinum fricatHebt het weg, Verbond 't Verbond komt bovendien met nen' gehcelen hoop dreigementen tegen den Denderbode voor den bei lel Arme sul!!1 uwe onfloozele dreigementen doen op ons het zelfde eITekt als eene spie in 'l water al wat gy uil te braken hebt, loost het maer, jongen, maer zie wel toe dat alles beter gegrond zy dan de vuige lasteringen waervoor gy reeds zoo dikwils aen den staek geslaen hebt en door de juslicie zyl geschandvlekt geworden. Om te doen gelooven dat het 't slrydperk niet laflyk ontvlucht heeft, zeeveit '1 Verbond nu dal het zyne antwoord op ons artikel, uil plaetsgebrck, lot een volgend nummer heeft moeten verschuiven. Maer, ach Heere de sukkelaer niet wetende wat antwoorden, heeft daer zoo eene reeks woorden achtereen geplaelst die een geknoei samenstellen, waerdoor hy poogt te bewyzen dat de Denderbode nu de leer van Onzen Goddelyken Zaligmaker ver bastert heeft. Hei zou van onzen kant, eene domheid wezen dit onnoozel gezeever te|willen wederleggen, want wy weten le wel dat dwaeslieid allyd dwaeslieid, en vuiligheid allyd vuiligheid blyfl.... Noglhar.s indien 't Verbond belust is, iemand te vinden die op dom gezeever wil antwoorden, vvy raden meester Eremen en Beenen aen naer Brugge te gaen in n° 5 aldaer, zal hy kalanten vinden die er zich eene kermis zullen van maken met eenen jan van hunnen kaliber le redekavelen. Compris, Meester? WETGEVENDE KAMERS. Senaet. De hooge Vergadering heeft woensdag 11. hare werkzaemheden hernomen. Na, zonder redetwist twee wetsontwerpen betrekkelyk de magislratuer gestemd te heb ben, is 't Senaet overgegaen tol bet onderzoek der verschillige budjetten. De budjetten der ministeries van justicie, van financiën en van oorlog en alsook de budjetten van wegen en middelen en der gendarmerie werden, na eenige bemerkingen, met eenparigheid aenge- nomen. Volkskamer. Na in zitting van dyns- dag verschillige wetsontwerpen van klein be lang aengenomen te hebben, is de Kamer, woensdag overgegaen tot den redetwist over '({wetsontwerp bepalendej't jaerlyks contingent der militie. M. Woeste ondervraegde vooreerst het mi nisterie betrekkelyk het contingent en ver- klaerde dal' de catholyke Rechterzyde het wetsontwerp niet zou stemmen, omdat het eene merkelyke verzwaring der militaire lasten zal daerslellen. De heer ministerjvan oorlog heeft in zyne antwoord moeten bekennen dal het contingent binnen acht jaren tot 14 duizend manschappen zal klimmen om het 9ï,cjaer weêr op 12 dui zend te vallen, en dan weêr jaerlyks le klim men tot dal men 't 8"e jaer weêr 14 duizend manschappen zal te leveren hebben. De heer Woeste nam akte van de verklaring des heeren ministers en stelde vast, dat liet contingent, in der waerheid, jaerlyks met 1442 manschappen zal vermeerderd worden en be wees dat het ministerie niet een leger van 100 duizend manschappen maer een van 107 dui zend wil tot stand brengen. Onze achtbare Vertegenwoordiger stelde voor het jaerlyksch contingent op 12 duizend manschappen te be palen. De heer Leliardy de Beaulieu verklaerde in naem der liberale antimilitaristen der Kamer dat zy, gelyk veriedene jaer, den platzak gin gen vertoonen en het wetsontwerp stemmen om aldus hun vertrouwen in 't ministerie te toonen. De platbroekery deed de,' leden derj rech- terzy luidruchtig lachen. Jupiter Fiére dit hoorende, ontstak in woede en riep op bilsi- gen toon de rechterzyde toe,dat zy het was die het monopolium der platzakkery in militaire zaken bezat. Doch de heer Jacobs bewees dat de rechter zyde aen haer veriedene getrouw bleel en in 't geheel niet handelde gelyk de liberalen die heden militarist en morgen antimilitarist zyn, volgens hunne politieke belangen het gebie den. Verder nam hy de gelegenheid waer om eene anti-militaristische verklaring te errinne- ren door minister Rolin, in 1869, gedaen in de welke hy den invloed in militaire zaken van een persoon in hoogere sferen gezeten hevig beknibbelde. Minister Rolin bleef stom als een karpel maer zyne roode wangen verrieden zyne beschaming. M. Malou deed opmerken dat indien het bud- jet van oorlog, sedert 1870, werd vermeerderd dit aen zekere oorzaken moet toegeschreven worden die elkeen kent. Wy hebben alle ver meerdering van contingent geweigerd, zegde M. Malou, omdat wy de overtuiging hebben dat een contingent van 12 duizend manschap pen voldoende is om een leger van 100 dui zend te bezitten. Heden zullen wy tegen de vermeerdering van 't contingent stemmen en dit doende zul len wy doen gelyk wy altyd gedaen hebben. De achtbare spreker bewees eindelyk dat het liberael ministerie een leger van meer dan 100 duizend man willen hebben en hierom meer manschappen vraegt. De voorstel van M. Woeste werd verworpen met 57 stemmen tegen 45 en 't wetsontwerp aengenomen met 55 stemmen tegen 45 en 2 onthoudingen. De Kamer heeft zich verdaegd tot 20 Janu ari aenstaende. Nationale Militie. De lolingen voor de lichting der militie van 1K80, zullen, in ons arrondissementen, plaels hebben, op de volgende dagen en plaetsen 29e kanton, ten Gemeenlehuize vanllaellerl, maendag 2 Februari, ten tb uren 's morgens 2r. ten Sladhuize van Aelst, dynsdag 3 Februari ten 9 uren 's morgens 35 ten Sladhuize van Ninove, woensdag 4 Fe bruari ten 9 1/2 ure voormiddag 36 cc ten Gemeentehuize van Meerbeke, donder dag f> Februari, ten 9 1/2 ure voormiddag, 28 cc ter eslaminct de dry Koningen te Oor- degem, Vrydag t» feb. ten 2 uren namidd. 33 cc ten Stadhuize van Geerardsbergen, Zaterdag 7 Februari, ten 9 1/2 ure voormiddag 30 cc ten Gemeentehuize van Herzele, maendag 9 Februari, ten 10 uren voormiddag 27 ten Gemeenlehuize van Lede, dynsdag 10 Februari, ten 9 1/2 ure voormiddag 26 cc i6n Gemeentehuize van Moorsel, woensdag 11 Februari, ten 2 uren namiddag 31 cc ton Gemeentehuize van Sleenliuize-Wynh donderdag 12 Febr. ten 10 uren 's morg. 32 cc ten Gemeenlehuize van Sottegem, vrydag 13 Februari, teD 9 1/2 ure 's morgens 34 cc ten Gemeenlehuize van Jdegem, zaterdag 14 Februari, ten 1 ure namiddag. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. E. V'. D. te St-Lievens-Essche fr. 6, over 1879 van M. V. D. V. te Erwete- gem Ir. 6, over 1879. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Bertrand, onderp. te Meer beke, is pastoor benoemd te Eename. De eerw. heer Van den Abeele, coadjutor te Vin- derhoute, wordt onderp te Ertvelde en de eerw. heer Bourdon vervangt hem. De eerw. heer Van Meenvenne is onderp. benoemd te Doornzelendiies. STERFGEVAL. Maendag 15 dezer maend, is alhier, in den ouderdom van 73 jaren, godvruchligiyk over leden, den heet Placidus Limpens, stedelyke ontvanger. De eer/ame overleden was een overtuigde christen, een deftige en rechtschapen burger en goede vader, wiens afsterven door zyne kinderen en vrienden diep betreurd wordt. R. I. P. In hel budjet van buitenlandsche zaken staet een rubriek geheime fondsen, 15 000 fr Tol wat geheime dingen, worden die gehei me fondsen gebruikt De korresporident van de Patrie beweeit, dal men daervoor zeker artikels in de pers van het buitenland betaelt. 15,000 fr. \ooreen replillenfonds is al te weinig In alle geval zou het veel kurieuzer zyn, over het gebruik van die 13,000 fr. eens rekening te geven, dan wel over de brieven die men ge wisseld heeft met het Vatikaen. In de logie wordt op dit oogenblik weer de kwestie der kieshervorming bestudeerd. M Rolin-Jaequemyns doei nu andermael onderzoeken hoeveel kiezers op den buiten naluerlyk van de lysten zouden verdwy nen, als men artikel 14 van het kieswetboèk niet meer toepaste, krachtens welk het derde der grondlasten van een landelyk domein, aen den huerder wordt toegerekend. De eerste regels staen zonder twyfel met de laetsle in betrekking, want het is in de logie dat men tegenwoordig de wetten gereed maekt. liet is dus alwéér op den builen dat men de kiezersrechten wil verminderen, terwyl men ze in de steden, op de meest frauduleuze ma nier \ermeerdert en dit nog niet alleen in zake der valsche patenten De Courrier de Bruxelles bespreekt de proklamatien die den gewezen kommissaris van policie M./De?Kerf, uitgeeft tegen M. Wan- derpepen, vroeger catholyke, nu liberale bur gemeester van Binche. Sedert jaren verwyt die M. De Kerf aen den burgemeester de schreeuweudste onrechtveer- digheid, kortom, hy scheldt hem uit, volgens den Courtier, voor plichtig aen het zevende gebod. M. Wanderpepon antwoordt niet, en doet zelfs geen proces iu laster aen. Wonderlyk, zegt het blad, dat M. Wander- pepen zoo stil blyft, hy, die zich eenige jaren geleden zoo hevig verdedigde, toen men hem verweet den titel van baron te hebben aenge- vraegd Het wonderlykste is nog dat M. Bara het dos sier van M. de Kerf heeft terug gezonden, met de beweering dat de feiten, daerin aengehaeld, niet genoeg bewezen waren, en er daerenbo- ven prescriptie was. M. De Kerf kondigt nieuwe proklamatien aen, en hy zal, denkt de Courrier, woord hou den. De Internationale Afrikaensche Associatie te Brussel heeft van M. Popelin, bevelhebber der tweede expeditie, een brief ontvangen, ge- dagteekend van Mdabouron, 5 October 1879. M. Popelin was in goede gezondheid doktor Vandenheuvel, die ziek was geweest, was aen de beterhand. De reizigers maken zich gereed om de rivier Mgodamkali over le gaen, die de grens uitmaekt tusschen den Ougogo en den Unyanyemba. M. Popelin denkt dal hy in het begin van december Matikamba zal bereiken, alwaer M. Cambier hem wacht. Bericht aen de erfgenamen De Moniteur bevat het volgende berichtEen belgisch koopman, genaemd Frans Vanacht-Mool of Wanaekt-Mooi, oud ongeveer 40 jaren, is te Rio-de-Janeiro overleden, zonder testament gemaekt te hebben. Hy laet vele roerende en onroerende goederen na, in Brazilië gelegen en heeft geen gekende erfgenamen. De persoonen die zouden denken recht te hebben op die erfenis, kunnen zich wenden tot liet ministerie van buitenlandsche zaken, te Brussel Hoe dikwyls hebben wy reeds geschreven over de millioenetr erfenis van Jacques Dubois, welke Belg in 1704 op Batavia zou overleden zyn, en wiens millioenen al de mogelyke a Dubois jaren lang van wagens vol bankbil jetten hebben doen droomen De Hooge Raed heeft nu uitspraek gedaen in deze kwestie, en de pretentie der zoogezegde erfgenamen, als deze niet bestaende. Op de veemarkt donderdag le Brussel gehouden, waren 1002 stuks vee le koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-85 tot 1-10 stieren, fr. 0-72 tst 0-92 koeien en veerzen, fr. 0-72 tot 0-92. Een Raedsheer Rechter. Men schryft uit Brussel aen het paryzer dagblad VEstafette De brusselsche dagbladen melden een schandael, waerover op dit oogenblik veel ge sproken wordt in de belgische hoofdstad. Er is kwestie van een magistraetbe trapt op heeler daed van bedrog, by het bac- caralspel. a Tamelyk jong, had hy het hooge rechter- lyke ambt dat hy bekleedtbekomen door middelen, geheel vreemd aen de rechtspleging. Even als men eens, om een diplomaet te hebben, een dansmeester had genomen, had men in het tegenwoordig geval een muzikant gekozen, om er een magistraet van te maken met een roode toga en hermelyn. Homme du monde, behendig pianist, somtyds zelfs goede toonzetter, bracht hy in de groote wereld, ge heel zyn vryen tyd door. Hy was speler, en zeer gelukkige speler. Zyne vrouw vergezelde hem, nam een deel aen hel spel en aen zyn geluk. Zyne meespe lers bemerkten wel zekere zonderlinge onregel matigheden in zyne wyze van handelen, maer hoe kon men een magistraet, een advokaet- generael verdenken Een dezer dagen nochtans na een avond feest doorgebracht te hebben by een bankier, waer de echtgenooten Xbyzonder gelukkig geweest waren in het baccarat spel, veranderde de verbazing in vermoedens, de vermoedens gaven aenleiding tot vertrouwelyke gesprek ken en men besloot het oog le houden op den advokaet en zyne manier van spelen. De gelegenheid, hem op heeler daed te betrappen, liet zich niet lang wachten. M.graef de B... L..., lid der Kamer van Volksvertegen woordigers, ontving eenige dagen latermen wist dat M. X... daer zou komen, dat hy er zou spelen, en eikeen hield goed toezicht. Ziehier wat men weldra bestatigde By het baccarut deed de magistraet zyn inzet, door een stuk van één frank vooruil te schuiven, waerop hy den vinger hield, terwyl hy den uitslag van het spel afwachtte. Was hel spel voordeelig aen den bankier, dan liet M. X..., rustig zyn stuk van één frank wegnemen indien het spel hem echter gun stig was. dan schoof hy er met zyne lange pianisten-vingeren, zonder gerucht, een stuk van tien frank onder, dal. hy verborgen hield, en alzoo was zyne winst lienmael grooter. Nadat men dit drymael goed bestatigd had, en toen er geen twyfel meer mogelyk was, heelt men den magistraet-bicheur, op siaenden voet, geëxecuteerd. De zaek heelt, zooals men kan denken, veel gerucht verwekt de belgische dagbladen zinspelen er op, doch op oubepaelde en be- scheidene wyze. Men verwacht de afzetting van den magisstraet. De Courrier de Bruxelles zegt verder dat M. graef de BVolksvertegenwoordiger, lid is der linkerzy, en dat de speler een vriend is van M. Bara. Men verzekert, voegt dat blad erby, dat de prokureur-generael den magistraet by zich geroepen heelt en hem bevolen heeft zyn ont slag te geven. Wy vernemen, zegt nog de Etoile, dat een enk west, onder de leiding \an den prokureur- generael by het hof van beroep ingesteld is, betreffende de geruchten,welke wy aengehaeld hebben over een hoog ambtenaer. Men leest in de Gazette het volgende be duidend nieuwske Het gemeenlebestuer heeft doen aenkondi- gen, by middel van plakkaerten op al de muren van Brussel dat de gezonde menschen 'zich mochten aenbieden by de mestpacht, om gebruikt te worden voor de wegruiming van de sneeuw, mits een dagloon van 2 fr. Welnu, talryke werklieden zonder werk, die er zich hebben aengeboden, gaen voort niettegenstaende de strydige verklaring van de bestuerder der instelling met ons le be vestigen, dat men hem geweigerd heeft. Het is hoogst noodig dat die zaek uitgelegd worde voor het publiek dit is hoogdringend. Woensdag morgond, omtrent 8 ure, heeft eene groote bende werklieden waervan de ellende hel medelyden opwekte, en die zegden dat men hen geweigerd had de stad door kruist ouder liet roepen van brood, en liet zin gen der Marseillaise. Zy heeft dit lied gezongen voor 't stadhuis en onder hel balkon van het Paleis. Men zegt ons maer wy hebben daeromtrent geen per- soonlyke inlichtingen, dat de policie de bende heeft moeten doen uiteengaen en aen- houdingen bewerken. De beste en goedkoopste VLOERSTEE- a NEN voor SCHOLEN zyn te bekomen bv G. FIÉVÉ en C",c', Boulvard Lousbergs, 12, te GENT. Men zendt Albums kosteloos. Men leest in 't Handelsblad Maendag is in onze stad een diefstal ge pleegd, die getuigt dat er overleg en bereke ning zit in sommige dieven, terwyl zy tevens een overvloed van .'stoutmoedigheid en onbe- schaemdheid in den hoogsten graed doen bly- ken. Rond den middag kwam er in de magazynen van M. Thiery, hoek der Kaesrui en Melkmarkt, eene goed gekleede dame. met pelsen mantel en prachtigen hoed met witte pluim. Die dame vroeg met de grootste beleefdheid, om eenige schoone stukken cachemire te zien, welke zy verlangde te koopen. Hare keus viel weldra op een drytal stukken, ter gezamentlyke weerde van 100(3 frank en de koop werd gesloten. De dame verzocht echter dat de gekochte cachemire een half uer later zou worden besteld, ten huize van M. David- Verbist, op de Meir. Zonder het minste vermoeden op aftrugge- lary of eenigen argwaen, beloofde men de or ders der dame te zullen volgen. De koopster,die men in de magazynen-Thiery voor eene voorname dame had aenzien, begaf zich van daer rechtstreeks naer David-Verbist, belde, trad binnen en zegde aen den knecht, die de deur geopend had, dat er daer binnen eenige oogenblikken van wege M. Thiery twee groote pakken zouden gebracht worden. Zy verzocht den knecht, die pakken te willen aen- nemenzy zou vervolgens wel spreken met de dame van den huize. De knecht stemde toe hy bood aen, de on bekende onmiddelyk by de dame van het huis te brengen, doch deze weigerde, en na eenige oogenblikken verliet zy het huis. De knecht, die een oogenblik aen de deur bleef, zag de vreemde de richting inslaen van de Meirebrug. Aldaer ontmoette, zy twee be dienden van het huis-Thiery, die de gekochte pakken droegen zy kwam terug met die per sonen, tiad met deze op nieuw binnen by M. Duvid-Verbist, en deed beu de cachemire neêr- zetten in de voorkamer der bureelen, alwaer zy eveneens plaets nam, terwyl zy de bedien den van het huis-Thiery terug zond. Eenige oogenblikken daerna, kwam een der klerken uit het bureel, zag de dame met de pakken en vroeg haer of hy zynen heer ver wittigen wilde en haer by hem brengen doch de vreemde zegde op haren man te wachten, die eerst moest aengekomen zyn, alvorens zy met de dame van het buis onderhandelen kon. Een minuet later hield er een huerrytuig stil, voor de deur de onbekende greep de pakken, liep er meê de deur uit, sprong in het ryluig en verdween. Dan eerst wekte de zonderlinge handelwys argwaen op; men verwittigde M. David en zyne dame men zond naer hel huis-Thiery, men liep om de policie, doch te laet de schoone rykgekleede en beleefde dame was weg, en met haer waren de kostbare pakken eveneens ge vlogen. De diefegge, waervan wy hooger spreken, en die nu aengehouden is, woonde op een kwartier, op de Kunstlei in hetzelfde huis woont een policie-agent, die 's avonds het verslag over den diefstal in de dagbladen las. Het viel den agent in 't gedacht dat de juf fer die in hetzelfde huis woont, 's morgends in een toilette was uitgegaen, zoo omtrent als de dagbladen beschreven. Wat hem nog meer verdacht voorkwam, was, dat zy 's morgends geen centiem had, om den melkboer te betalen, en dat het 's avonds volop feest by de juffer was kiekens met champagne. De agent nam inlichtingen by M. Thiéry, en men bewaekle het huis woensdag morgend verraste men de juffer in haer bed. Men deed haer zich kleeden en naer den bestolen winkel gaen, waer zy dnn ook door het perso neel dat haer bediend had, werd herkend. In het nauw gebracht, bekende zy eindelyk den diefstal, en zy wees de plaets aen waer de cachemir kon gevonden worden. De aengehoudene die hier ter stede een vrolyk leventje leidt, is niet aen haer proefstuk; zy moet te Doornyk van dergelyke feiten zyn beticht geweest. In alle geval kan ze nu in de gevangenis, over het gebeurde nadenken. De dielegge, welke by M. Thiery dry stuk ken cachemir gestolen had, en voor dat feit reeds aengehouden werd, is zekere Anna Bour lard, geboren te Brussel. Zooals wy hooger zeggen, waren de vermoe dens van den policieagent op Anna Bourlard ge\allen, ten gevolge der lezing van hel verhael van den diefstal in de dagbladen. Nadat de agent in kwestie aen M. Thiery zyn vermoeden had meegedeeld, zond deze laetste een der be dienden, welke de stukken cachemir ten huize van M. David-Verbist hadden gedragen, met eenen frak naer de woning van de verdachte, ten einde deze haer zou kunnen zien en her kennen. Die knecht herkende de diefegge dan ook onmiddelyk de policie handelde verder, bracht de diefegge naer M. Thiery en vandaer naer de gevangenis, in de Beggynenstraet. Anna Bourlard is naer Antwerpen gekomen van Doornik, alwaer zy eveneens vervolgd wordt voor afiruggelary. Wy vernemen later dat Anna Bourlard de gestolen cachemir reeds verkocht had aen eene verheelster van Brussel. Opgepast. Te Antwerpen heeft men voor prys aen de schoolkinderen een boek van M. Laurent gegeven, waerin onze heilige gods dienst op de verfoeielykste wys wordt door den modder getrokken, waerin men spot met de biecht, melde priesters, en zoo voort. Zoo doen de liberalen iu de groote steden en zoo zullen zy weldra doen in al de scholen van het land. Volgens de liberalen zyn zulke boeken geschreven tegen onze religie, goede boeken en de catholyke boeken zyn slechte boeken. Want vindt men anders in de liberale gazetten dan uitvallen tegen de catholyke religie? In de geuzenbladjes van Aelst staet alle weken byna niets anderszy liegen en lasteren al wat catho- lyk is, zy loochenen de waerheden van ons Geloof en vinden alles slecht wat de catholyke Kerk aengaet, alles wat zy doet. Ziedaer de mannen van de geuzenscholen Wat moet men dan van de scholen van zulke mannen ver wachten De gouverneur van Brabant heeft dezer dagen aen het bcstuer der godshuizen van de stad Nyvel, bevel gezonden van de kinders die onder zyne zorge waren, uit de catholyke school le trekken, waer zy nu gaen, en in de gemeente-school te plaetsen, Daerop heeft het bestuer van gezegde godshuizen een antwoord gegeven die weerdig is van den vryen burger en den overtuigden catholyk. Hoort Hel bestuer der burgerlyké godshuizen van Nyvel, heeft in zyne zitting van 5 dezer kennis genomen van den brief van M. den gou verneur van Brabant, die betrekking heeft op het onderwys dat aen de weeskinderen wordt gegeven. Wat er in den brief van dezen lioogen ambtenaer staet, 't is de waerheid de wees kinderen die eertyds naer de gemeente-school gingen, gaen nu naer een geslicht van vry on derwys. De reden daervan, 't is dat wy aen de gemeente-school onder de wet van 1879, niet meer hetzelfde vertrouwen schenken, gelyk ten tyde dat deze school stond onder de wet van 1842. Door wetskracht, zyn wy de voogden der weezen voor deze kinders, vervangen wy de ouders die zy verloren hebben van toen af. even als al de huisvaders des lands, staet het ons vry voor onze weeskinderen een onderwys te kiezen dat ons best schynt om in hen het. verstand en de gevoelens van zedelykheid en godsdienst te ontwikkelen. Wy staen, voor wat aengaet het bestuer van het erfgoed van den armen, onder de hoo gere overheid, die dit erfgoed aen onze handen heelt toevertrouwd maer voor het overige, wy hangen alleenlyk van ons geweten. ....Andere scholen (devrye) zyn tot stand gekomen, en dat wel dank aen de vryheid die art.. 17 van de grondwet waerborgt.... Wy hebben deze verkozen, en wy gelooven niet dat onze beslissing in iets aen de weltelykbeid te kort blyft. Namens de Besturende Commissie De SecretarisDe Voorzitter, HAUCHAMPS. DE LE HOYE. Men schryft uit Dixmude aen den Stan- daerd van Vlaenderen Ons steedje, gewoonlyk zoo kalm, is gansch beroerd geworden tengevolge van eenen wraekroependen maelregel door het weldadig heidsbureel genomen om c zielen aen de Kerk te ontrukken. Over eenige dagen had men kleedingstukken en kolen geweigerd aen twee-en-vyftig huis gezinnen, omdat hunne kinderen de catholyke scholen bezochten. Eenige ongelukkigen hadden het deel dat hun in rechte toekomt geëischtmaer een lid van het bestier weigerde (de man wordt met naem genoemd) en voegde er by dat indien zyde toekomende deeling durfden tecugkeeren, zy mannen zouden vinden om hen in bedwang te houden. Gisteren was het brooddeeling. Reeds ten 1 ure vormden zich groepen ten 1 \f± ure bevonden zich meer dan 500 persoonen op de Groote Markt. Hel bestierlid had zyn woord gehouden vyf gendarmen, de karabyn in de vuist, de kommissaris van politie, met zynen sjerp in de lenden en zyne agenten, gewapend van kop tot teen, hadden post gevat aen de deur van het bureel. Van de vyf leden was hoogerge- melde alleen tegenwoordig. Vyftig huisvaders en huismoeders, waervan eenige hunne jonge kinderen droegen, vroegen groote kreten warming en brood. De moedige beul, het oogenblik gekomen denkende om eenige kinderen aen de catho lyke school te ontrukken,trad vooruit en riep: Zendt uwe kinderen naer de gemeenteschool en ge zult hebben gelyk de anderen. Een werk man antwoordde zonder dralen We vragen alleen ONS brood. We hebben het recht, zoowel als gy, onze kinderen ter school te zenden waer wy willen. Dejon- gens uwer vrienden gaen wel by de Jesuië- ten. We moeten ons brood hebben Myne kinderen die zult ge nooit hebben Leve de catholyke school Ja, 't moet gezegd worden, onze goede gendarmen hadden daer een heel moeielyke

De Denderbode | 1879 | | pagina 2