De gotldejyke instelling van liet II. Sakra- ment der Biecht en, nog erger, (ie wczenlyke tegenwooYdiglieid van God in het II. Sacra ment des Allaers worden er brutael weg in geloochend. Wy willen heden, die domme verloochenin gen van 't proiesiantismus die reeds meer «Jan duizendmael ontegensprekelyk zyn wederlegd geweest, op nieuw niet hespreken hel ware toch niets anders dan roozen strooien voor de verkens. Indien wy over het bedoeld vluchtschriftje hier spreken, 't is om aen 't volk eens te meer te doen zien wal de ollieieele onderwyzers in de oogen van de francmagonslogiën zyn. te weten, verspreiders van ongeloof en godde loosheid en weldra apostaten gelyk Lutlier en Calvin, wier schandelyke leeringen, zy aen de ollieieele meesters en meesteressen wil doen naleven. Dal de ouders wel op hunne hoede zyn, want de geest des kwaeds is met olie zakken op weg om goddeloosheid en boosheid in al de ollieieele scholen van llelgië te zaeien. Wy lezen in den Bien Public De officieele schoolmeester van Kooborst die, voor de ongelukswet van I Juli 1879, nooit zoo eene devotie had getoond, verscheen, se dert eenigen tyd, in de processie met eene blauwe lanteërn. Hy wilde door deze onbehoor- lyke betooging, zyn liberalismus laten uilschy- nen, zells lot in de Goddelyke Diensten. Eene persoonlyke vermaning van den heer Pastor en eene algemeene aenbeveling op den preek stoel, hebben de balsstarigheid van den onder- wyzer niet konnen overwinnen. Zondag lest verscheen hv al wederom in de kerk met zyne blauwe lanieern, tol groote ergernis der geloo- vigen. De heer Pastor heeft genoopt geweest van zyn politierecht gebruik te maken cn den wederspanneling te doen buitensteken. Daeruit is een buitengewoon gewoel ont- slaen weinig overeenstemmend met de weer- digheid van den Goddelyken Dienst. Dit gewoel heeft tot builen de kerk voortgeduerd tot dat M. Van deri Bossche, oud-Burgemeester, erin gelukt is de schreeuwers tot zwygen te bren gen. Watden Burgemeester betreft met welken liooborst. dank aen M. Rolinnu begiftigd is, deze heeft in g'heel deze zaek niets anders gelukt dan zyne onhekwaemheid te doen zien benevens eene onzydigheld maer weinig overeenstemmend met de plichten van eenen beschermer der orde liet gentsdie blad drukt'den wensch uil dat het gedrag van den olTicieelen schoolmeester de oogen opene aen alle catholyke ouders. Maer wy vragen; dit alles zoo zynde, opliet daermeê genoeg is Y 01 hel aen den eerské'den beste geoorloofd is de Goddelyke Diensten, 't is gelyk op welke wyze, te stooren? En wy antwoorden, neen. Wat meer is, wy voegen er by dat, indien de heer Procureur des Konings met de zaek van Kooborst bekend ware, deze selïens andere middelen zou by d'hand hebben om den wederspannigen kerel tot rede te brengen en hem de plichten van een defligen schoolmeester op eene g'heel andere wyze te doen verstaen. Wy wachten af wat er van die ergernis in de kerk, in tegenwoordigheid van het II. Sa crament, zal geworden, en twyfelen geenzins ol de eerw. Herder van Kooborst zal, zyne plicht doende, 't gerecht verwittigen van 't ge beurde om aldus de vernieuwing te voorkomen van geuzenakten waeraen het hoogst dringend is pael en perk te stellen. De Gasthuis-Nonnen. Wy hebben in den tyd medegedeeld dat er by de geusche stadhuismannen van Antwer pen, spraek is geweest van de kloosterzusters, zoodra men die kon vervangen, uit het gast huis te verdryven, alwaer zyzich opofferen voor de verzorging van allerlei zieken. Het kan dus van belang zyn te vernemen hoe de zaek is uitgevallen. Daerover vinden wy in het Handelsblad van Antwerpen de vol gende byzonderheden Men had eenen leergang van ziekendieners en diensters geopend in het gasthuis zelve. Op de ondervraging van den heer Victor Lynen, woensdag in den gemeenteraed gedaen, heelt de heer Biart geantwoord dat die leergang op geschorst is, omdat zicli niemand aenbiedl dien te volgen. a Deze mededeeling scheen niemand te hin deren. Volgens hem, had men de zaek ver keerd opgenomen en moest men zich tot de menschlievende maetschappyen en tot het bureel van weldadigheid wenden. Het zou, meende hy, eene beleediging voor Antwerpen zyn, te beweeren dat men, in eene bevolking van 200,000 inwooners, het noodig getal vrou wen niet kan vinden om, tegen voldoenden loon, zieken en ellendigen op te passen. Byna al de leden van den antwerpschen gemeenteraed, die geheel uit de geuzen is samengesteld, deelden in het gevoelen van den heer Lynen. Alles moet wer*3' jlyk worden, en waerom hoi ,net gaen liet moet immers wel gaen, als de geuzen willen a En nochtans, het gaet niet! a Alleen de lieerNauts, geneesheer, verzette zich tegen het weggaen der nonnen. Alhoewel tot de geuzery behoorende, bekende hy open- herlig dat hy die afschaffing nooit zou stem men, en voegde erby a ik neem de gelegenheid te baet, om hulde te brengen aen de zei/opoffering van die heilige vrouwen a De heer doktor Nauts heeft de nonnen in het gasthuis aen 't werk gezien, en verklaert ronduit dal hy niets anders kan dan ze ten hoogste bewonderen. Dit ontwapent echter den heer Lynen niet. Hy brengt ook hulde aen de nonnen maer wegens het grondstelsel der gelykheid van eeredienst, zou liet bestuer geene zieken-dien- sters van den eenen of anderen godsdienst mogen aennemen. Dus, om te Antwerpen ziekendienster te kunnen zyn, moet men verklaren geenen hoe- genaemden godsdienst te belyden Men moet dus godloochenaersler ol vrydenkster zyn Wat den leergang voor wereldIjkc zieken diensters betreft, die blyft wel degelyk afge schaft, ten ware, zegde de lieer Biart, dat de lieer Lynen en zyne vrienden ons vrouwen willen bezorgen. Twee vrouwen slechts hebben den leer gang gevolgd, doch twee zulke, zegde de heer Biart, dat ik ze niet durf noemen en dat het bestuer ze niet had mogen aennemen, zelfs dan wanneer zy hun exaem zouden ondeigaen hebben. Zieidaer hoe de vyanden van onzen Gods dienst, geuzen en vrydenkers, hulde moeien brengen aen de cliristene liefdadigheid, en be kennen dat zy onmachtig zyn om de diensten te vervangen door «le liefdezusters aen liet lydende menschdom bewezen. 't Verbond kloeg in zyn nummer van 7 dezer maend zekere armbezoeker onzer stad aen, welke, zoo het schreef, op 't geweten onze: arme medeburgers hadden gedrukt om ze te overhalen hunne kinders naer de vryo catho lyke scholen te zenden. Wy hebben meester Ercmen en Heenen uitge- noodigd de namen der armbezoekers open- baeiiyk te noemen die snood, onbermliertig en wreed genoeg waren, om hunne arme mede burgers in hun geweien te kwellen en te fol teren. Wy voegden er by dat wy ons onmidde- lyk by hem zouden aensluiien om die schande lyke iiandelwyze af le keuren en te laken en. nog meer, iu naém van 't veronlweeidigd openbaer geweten, de onmiddelyke afstelling van die suoodaerds zouden eischen. Nu, toen wy hel laetste Verbondsnummer ontvingen verhaeslen wy ons er een oogslag op te werpen ten einde de namen van de ver drukkers onzer noodlydende medeburgers te vernemen. Maer eilaes wy waren in onze verwachting bedrogen geen enkel woordje, troffen wy aen 't welk ons die namen geelt te kennen of zells te raden. De grootspreker uit 't Verbond zwygt gelyk eenen arduinen pilaster Wy herhalen het, men moet laffaerd tol in de ziel zyn, om zonder eenig bewys, schandige leiten aen te halen die van aerd zyn om de openbare verachting op het geacht korps onzer armbezoekers te halen. Ja, men moet laffer als lal zyn om lieden, welke zich alleen uil loutere menschlievendheid met eene hoogst moeilyke laek willen gelasten, zoo snoodelyk te lasteren. Zulke snoodheid is immers by de liberale drukpers en bezonderlyk by 't Verbond, een vuilblad om zyne lasteringen meermaels door T gerecht gebrandmerkt, alleen le vinden. Aliens, lasteraer, noem eens die armbezoe kers die hunne arme medeburgers in hun ge weten hebben gelolterd Gy zwygt, laffaerd die ge zvt; gy weet geene te noemen, gelyk gy evenmin die vrouw van aen de Zoutstraelpoort zult kunnen normen welker man, sedert vier weken, ziek ligt in 't hospiiael, en met vier kleine kinderen gansch verlaten zatWy durven wedden dat gy deze vrouw weer niet zult kunnen aenwyzen. En moest gy haer, buiten onze verwachting kon nen noemen, wy hebben de verzekering datgy wcêr liegt en bedriegtLiegen en bedriegen is immers by 'l Verbond een tweede naiuer ge worden. Gy zegt Verbond dat noch het Weldadigheids- bureel, noch mcenlius ii l'aulo aen die vrouw iets hebben uitgereikt.... Noem ze en wy zul len't onderzoeken.... Maer ge zult weer den laffaerd spelen en zwygen, uil vrees dal men u weer van suoode logentael zou overtuigen en lerzelfderlyd bewyzen dal het Weldadigheids bureel zyne plicht heeft gekweten. Maer meester Eremen en Heenen, gy ligt daer zoo te roepen, te sein eeuwen en le lieren tegen zekere eatholykeu die, volgens u, te veel geven voor de catholyken scholen en te weinig aen de armen. Zyn de liberalen dan toch zoo mihladig ten opzichte onzer noodlydende medeburgers Indien gy, ja, moest antwoorden, wy zouden u nogthans een persoon kunnen noemen die in 'l Verbond roept, schreeuwt en tiert tegen de gevoelloosheid der catholyken voor hel lyden hunner medeburgers, en die, toen de laetste omhaling door de menschlievende Da mes gedaen werd, met de allergrootste moeite een half frankske gaf... Indien, meester dien roe per, dien schreeuwer, dien Herderin T Verbond wil kennen, dat hy maer spreke, wy zullen hem een spiegeltje aenwyzen waerin hy dien gever van een half Irankske zal kunnen zien staen en bewonderen. Gy vraegt ook,meester,wal de heeren Geeste- lyken onzer stad voor den armen hebben ge daen 1 Wees gerust, jongen, deze hebben toch meer gedaen dan den gropten roeper, schreeu wer en lierder uil T Verbond met zyn onnoozel half frankske... Compris, baron Frikadon de ter Hakvisch 't Verbond beknibbelt ons Gemeentebestuer omdat het den sneeuw uit de straten niet heb bende doen wegruimen, hy nu heden ys is geworden, 't geen hoogst gevaerlyk is voor mensehen en beesten, en bezonderlyk voor den ryger uit 'i Peperstraetje die, moest by, by ongeluk, vallen, zou moeten byéengevaegd worden gelyk de scherven van eenen gebroken pot... Wy wenschen dit ongeluk aen den libe ralen ryger niet,want wy waren een deel onzer leute kwyt en 't liberael kliekske zou van 't beest verlost wezen dat het reeds zoo menig- mael in schande gebracht heeft 1... Wat nu eigenlyk de kwestie van 't wegrui men des sneeuws betrell, heeft cr.s uemeente- bestuer enkel gehandeld gelyk men in alle sleden, zells le Brussel, te Antwerpen, te Cent, enz. handelt. Even als hier, heelt men daer den sneeuw in de straten op hoopen gelegd, in afwachting van den dooi. En zoo werd tiet hier ook vroeger door het afgedankt liberael bestuer gedaen, 'l welk dan toch ook, volgens 't Verbond, een achteruiikruipend bestuer was, gelyk deze van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. het ook heden zyn... Hebt g'het vast, slimmerik KERSLIED. Muziek van E. Deausac. Woorden van C. Van Brussel. 1. Aanbid den Schepper van 'l heelal, Geboren in een armen slat. '/.ij baarde die onz' schulden draagt Maria moeder altijd Maagd, Maria altijd Maagd. Ilij rukte den mensch uit d'helsche macht, hoor Adam tol den val gebracht; Ons dankbaar lied bij de Eng'len lof, Stijg op lot God in Sions hof, Tol God in Sions hof. Ops dankbaar beé bij d'herd'ren stem, Jn Juda's stad te Bethlécm. Ons ofTer aan den Opperheer Ons hert, onz' ziel, hij vraagt niet meer, Onz' ziel hij vraagt niet meer. Lacrne, 2a December 1879. De Aelstersche Klapper voor 't sciirikkeuaer O. H. J. C. 1880 zal aen alle onze geëerde geabonneerden, in de eerste dagen van l nieuwe jaer, afzonderlyk GRATIS toegezonden worden. KONINKLYKE BESLUITEN. By koriinklyk besluit van 19 december, zyn benoemd tot ontvangers van bet enregislre- ment en der domeinen Te Ilammo, M. Dcrvvylcn, thans ontvanger derzcllde produkten, le Ninove Te Ninove, M. Deboes, thans id. te Meesctt. PRIESTEKLYKE BENOEMINGEN. l)o Zccrcerw. Hoer Kanunnik Meganck heelt zyn ontslag gcvracgil van <lo pastory van S. Baofs. 'L. I). II. de Bisschop heelt hem, voor zyne gioote verdiensten, ccre-vicaris-generael benoemd. De dekeny van Gent-huilen, op den rechten oever der Schelde, blyft hem toevertrouwd. De ZcereerwIleerA. Dehbaudt, directeur der Zusters van Liefde te Eekloo, is pastoor benoemd Aan S. Baefs cn ecre- kanuunik. Zyn onderpastoor benoemd de volgende Eerw. Heeren te Lcnibcke, M. Schollen, onderp. van Vlierzelc le S. Jan- Bapl. te Gent, M. Bauvvens, onderp. van Zelzatele Kluizen, M llanierlinck, onderp. van S. Pauwels te Mcirelbckc. M. Presiaux, onderp. van Moerhekcte S. Pauwels, M. Ycr- cruysscn, onderp. van Oordegcm. lie volgende Eerw. Heeren der laetste vvyding zyn benoemd als onderpastoor: te S. Nikotaes (Waes) M. de la Royère te Vlierzi-Ie M. Laiivvereys te Zelzate M. Brocorens te Oordc- gem M. De Hertte Moerbcke by. Geerardshergen M. Ooster- iinek te S. Martens-laithcm, M. Sehutyzer en als coadju tor te Vurste M. De Hoogc cn te Mooregein M. Van Triclit. Maetschappy 't Land van Riem. Wy \et iicnieii <J;it de zoo gunstig gekende Maetschappy 't Land van Riem op Zondag 4 Januari 1880, eene luistexrgke muzikale en too neelkundige Avondfeest, den heet en Leden van den catholyken Bond zal aenbieden. Hel programma kondigt, buiten verscheidene muziekstukken, de opvoering van een histo risch drama, getiteld Lodewyk vau Kevers, een blyspel met zang, getiteld hoekeloerekoe en talereelen uil 'i opera van Doctor Crispyn aen, welke hier, vroeger jaren, door 't Land van Riem, nog zyn opgevoerd geweest en met den ineesteu geestdrift werden toegejuicht. Met een woord, hel programma is derwyze samen gesteld dal hel zelfs de moeielyksten moet be vredigen. Ook denken wy dot de aelstersche catholyken deze veelbelovende Avondfeest in massa zuilen bywoonen om aldus eene maet schappy aen te moedigen welke, zoowel onder opzicht der kunst als van de politiek, bezon- dere aenmoediging verdient. Opening des Bureels om o uren stipt op 't looneel om o 1/2 ure. Pry zen der plaetsen Parket, fr. 1,50; Parterre en lialcou, fr. 1,00 Derde tang, 0,50 c. Kaerlen zyn op voorhand verkrygbaer in T lokael der Maetschappy, by den heer J. B. Mertens CAnnekensLeopoldslraet. COBBESPONDENTIE. Onlv. van M. V. L te Appellerre Eychem, fr. 6-00 over 1879. De modellen der groole beelden, bestemd tol versiering van den voorgevel der kerk te Dendervvindeke en vervaerdigd door den beeld houwer M. Oct. Maes onzer stad, kornen de afgemeene goedkeuring te verwerven der kouinklyke commissie van monumenten des land*. De gemeente zal niet weinig fier zyn, en onze stadsgenoot niet min le vrede te zien hoe hoog zyne verdiensten by deskundigen geschat zyn. De tien regels van Je/ferson 1. Stel nooit uit tot 's anderendaegs, wat gy lieden kunt doen. 2. Gebruik niemand anders aen een werk, dal gy zelf kunt doen. 5. Verleer uw geld nooit alvorens het ver diend te hebben. 4. Koop nooit iels wal ge niet noodig hebt, onder voorwendsel dal het goedkoop is. 5 De ydelheid en de hoogmoed kosten ons meer dan de honger, dorst en kou. 6. Wy zullen het ons nooit berouwen le wei nig gegeten of gedronken te hebben. 7 Niels is moeilyk cn vermoeiend wat goedsmoeds verricht wordt. 8. Wal al droefheid hebben ons ongelukken veroorzaekt die nooit gebeurd zyn. 9. l'ak steeds elke zaek met bel goede einde. 10 Indien gy opgewonden zyt, tel tot lien alvorens te spi eken en tot honderd als gy in gramschap zyt. Dezen tienden regel moet gy echter op eene andere wyze verstaen dan zekere Engelsch- man, die, toen hy den voorschoot zyner moe der in brand zag, begon te zeggen Ik denk, ik denk, ik denk, en zoo voorts tot tien, ik denk dat uw voorschoot brandt. Hoe, riep de vertoornde vrouw haren zoon toe, waerom spraekt gy niet eerder? Moeder, men moet tien mael„denken, alvorens één mael te spre ken De liberale pers hoopt nog altyd, met leu gens uil te vinden, gelyk le halen. De Flandre libérale vertelde dezer dagen, dat le Diest een kindje gestorven was, en dat de pas looi van het Begggnliof weigerde de gebeden te lezen, omdat het leerling was in de gemeente- bewaerschool. Raka riepen al de liberale bladen. Wat beul van een pastoor Zacht wat, heeren grootsprekers. De pastoor van het Beggynhof schryft nu aen de Flandre libérale eenen brief, waerin hy verklaert dat er geen enkel woord waer is van helyeen bet blad schryft. Hel nieuws is eene leugen zoowel voor het feit als voor de byzonderheden. De Flandre libérale doet hier een gemein werk doch de lerechtvvyzing zal hem niet ge nezen. Dit blad gaet uit van het princiepliegen maer, er zal wel iels van overblyven. De Moniteur van zondag kondigt het nieuw reglement af voor liet vervoer van koopwaren, vee, enz. enz. op de spoorwegen van den Staet. Wy zullen bet trachten meê te deelen. Maendag nacht is een schip met kalk ge laden, dat aen de Bylokekaei in de Lei lag, in brand geraekt. Hel is te denken dat er een lek in het schip is ontstaen en het water den kalk beeft doen ontbranden. Het schip is gezonken. Men zegt dat liet verzekerd geweest is, maer dat de akte sedert 8 dagen verloopen en niet vernieuwd was. Het schip dat 280,000 kilos kon bevallen, hield nog omtrent honderd ku bieke meters kalk in. Geheel den nacht beeft men gewerkt om le redden wat men nog redden kon. Volgens lydingen uit Roermond onder datum 21 december, zou de baron d'Overscbie de Neerysche, van Brussel, die in Limburg eene uitgestrektheid van hooi- en weilanden bezit, zynen zaekgelastigden bevolen hebben, aen al de pachters, die dezen zomer door den hoogen waterstand schade hebben geleden of hun hooi niet konden binnenkrygen, goheelc kwytschelding der pachtsommen te verleenen. Zaterdag avond hebben dry kerels vier gekleede poppen gestolen in een kleergoed- winkel der Trapstraet te Brussel. In de Violet- straet werd een der dieven door een policie- agent aengeliouden het was een oud veroor deelde die slechts 20 jaren oud is en reeds een twaelltal veroordeelmgen voor diefstallen en andere misdryven heelt ondergaen. Het publiek wilde echter den jongen kwaeddoener be schermen en slechts mei de grootste moeite is de policie er iu gelukt, den dief naer hel bureel le brengen. Zondag heeft men een zyner me deplichtigen, insgelyks een oud-veioordeeldc aengeliouden. De gemeenteraed van Brussel had verle den donderdag den nieuwen burgemeester M. Vau der Siraeien een banket aengeboden. In piacts van hun insgelyks een banket aen !e bieden, heeft de burgemeester, met hunne goedkeuring, besloten 20,000 diners tc doen uitdeden aen de aimen vau Brussel, door de zorgen van liet konnieit der drukpers. -- Wy lezen in den Standaerd van Vlaende ren Op liet pogen blik dat deze regelen verschy- nen, zal de onmensehclykstc schnnddaed, die ooit te Brugge gepieegd werd, misschien een voltrokken teil zyn De Broeders, uit St-Kaihcrinestraet, zullen aen de deur gesmeten zyn De piokureur der provincie Hevard, heeft donderdag de kommissie der hospiciën laten welen dal liy eenen byzonderen kommis- saris kwam te benoemen om de Broeders van Liefde, met hunne 600 leerlingen aen de deur te zetten De man, met dat treffelyk beulenwerk belast, is de beer Lievin Valcke, divisieoverste op bel provinciael goevernement. Gedurende meer dan zestig jaren hebben de Broeders vau Liefde schitterende en edelmoe dige diensten aen de Brugsche volksklas be wezen. Een groot deel onzer medeburgers, die heden eenen voordecligen stand in de samen leving bekleeden, zyn aen deze nederige kloos terlingen het genoten onderwys vei^chuldigd. Voor deze en meer andere weldaden worden ze lieden door barbaren van geuzen, beloond met, in den strengen winter, zonder dak ge steld te worden Bekent met ons, lezers 't is te veel Ja, Brugge zal, by bet vernemen dier tyding, van verontweerdiging opspringen Ja, ieder eerlyk hart zal zyne stem by de onze voegen om legen zulke onmenschelyke daed, door bemiddeling van prokureur Hevard gepleegd te protesteren uit zyne macht De kommissie der Hospiciën heeft tot den Koning zynen toevlucht genomen. Wat ook de ontkriooping van dit alles zy, wy zeggen dal eene regering, die zulke maetrege- leu neemt, zyn graf naby is. '1 Is 't begin van Y einde. Men leest in 't Handelsblad Een ongelukkig geval heeft dynsdag veel opschudding verwekt te Borgerhouter waren zelfs geruchten in omloop, als waren «le slacht offers van het ongeluk m kwestie aen vergilii- ging gcsioi ven zulks was echter niet waer. Ziehier wat er gebeurd was In de Koolstrael woont een hakker, M. Moes kops, met zyn gezin, beslaende uit zyne vrouw en zes jonge kinderen. Het was koud. zooals overal, en, gelyk wel ee s meer gebeurt, trok de stool slecht, en moeder Moeskops, ten einde raed, en willende een goed vuer maken om hare lieve kinderen te verwarmen, haelde bluschkolen, waermeè zy de weerspannige kachel weldra deed gloeien. De huiskamer waer het gezin zich bevond, was dicht gesloten en ongelukkig ontwikkelde zich tiet koolgaz, in zoo liooge niaet. dat een langzame onpasselykheid sluimering daciit men in 't begin zich van gansch de familie meesier maekte. Vooraleer hel gevaer dat men liep bemerkt was, deed de verslikking reeds haer uitwerk sel gevoelen, en eer er hulp opdaegde, bevond de gausclie familie zich iu den meest zorgwek- kenden toestand. De moeder en de twee jongste kinderen een knaepjeen een meisje, liet eene twee en het ander dry jaer oud waren r00 erg door de koolgaz aengedaen, dat de overbrenging naer het gasthuis noodig werd gedacht. De moeder kwam na de beste verzorging, eindelyk tot het bewustzyu weerdoch de arme kleinen waren en bleven.... dood, 's Anderendaegs was de ongelukkige moeder buiten gevaer en de overige leden der familie waren gansch hersteld. De policie. van het feit verwittigd, heeft het parket kennis gegeven vau het gebeurde een onderzoek weid ingesteld, doch alles bewees dat die jammerlyke ramp gansch toevallig is gebeurd. Die gebeurtenis bewyst nogmaels, dat ook by de teederste zorg eener moeder, de voorzichtigheid eene hoofdzaek is. Men schryft uil Antwerpen Twee werklieden, de genaemde Jacob Nys- sens en zyn makker, verlieten dynsdag avond eene herberg der Meulenslraet, achter liet justiciepaleis, toen zy voor ben, in de duister nis een heerke zagen wandelen met eene juffer aen den arm. Volgens Nyssens verklaert, dachten de werk lieden in die juffer een dier nachtvlinders te zien, die zoodra de avond daelt zoo talryk in den omtrek van 't justiciepaleis rondlladde- ren. In plaets van het paer ongemoeid zyn weg te laten gaen, gaven de werklieden hun nen afkeer te kennen door een lierhaeld hum hum Ongelukkig voor de werklieden, was die mynheer gewapend, hetgeen by velen van onze tegenwoordige jonkheid de 1110de schynt te zyn. Zoodra hel heerschap het afkeerend geluid hoorde, keerde hy zich om, trok een revolver uit den zak en schoot Nyssens een kogel iu den bil. De gewonde werkman iel bloedend néér zyn makker riep om hulp en de policie Ijwam by. Inlussclientyd was de brutale kerel met zyn juffer verdwenen en Nyssens werd naer hel gasthuis gebracht, alwaer hy thans verpleegd wordt. Wy vernemen later De werkman, die het schot bekomen heeft is een metser, 21 jaer oud, geboren en wo nende te Bercliem. De dader is insgelyks gekend hel is een klerk, wonende in de 6° wyk. By zyne onder vraging heeft hy bekend het schot op Nyssens gelost te hebben doch hy zegde zulks te heb ben gedaen uil vrees van door die werklieden te zullen aengevallen worden. Er is proces-verbael tegen den dader opge steld. De kinderen hebben eene ongelukkige gewoonte van met de long aen het doorkoud yzer te lekken hunne meesters zullen wel doen hun te verwittigen dat, in dees spel, de tong zoo vast aen hel yzer kleven kan, dat zy er niet dan met de grootste moeite door ver warming kan van losgemaekt worden. Men schryft uit St-Martens-Leerne Een verscbrikkelyke brarid is in den nacht van don derdag lot vrydag uitgebersten in de stoom- maeldery en suikerlabriek van M. Hautheete, te St-Martens-Leernc (by Deinze). Niets is kun nen gered worden. Dank aen de zelfopoffering van den eigenaer en eenige moedige burgers, is men er in gelukt het aenpalende huis, welk gedeeltelyk dient tot magazyn, en voor vei- scheidene duizende franks koopwaren bevat, le redden. De schade wordt op 20 a 25 duizend fr. geschat, gedeeltelyk verzekerd. Twee kommissionnarissen waren maen dag bezig met spelen in een koffyhuis van den Dietsselicn Boulevard, le Leuven, toen een hevige twist tusschen heiden ontstond Een hunner verliet het koffyhuis en wachtte op ilr.u t zyn makker al toen deze asnkwam, bracht hy hem een messteek in den rug toe. De dood was byna oogcnblikkelyk liet slacht- off'T laet eene weduwe met vier kleine kinde ren achter. Een onderzoek is geopend en de moordeuaer aengeliouden. Er heersclit thans eene groote levendig heid in de dokken van Oostende, ten gevolge van bel groot getal stoombooten, die aldaer aenkomen. omdat zy de Schelde niet kunnen opvaren: Andere schepen worden nog ver wacht. Mgr du Koussaux heeft deze week aen de armen van Doornik, voor vier duizend frank, kolen en broodkaerten doen uitdeelen. Dynsdag morgend isM. Hanssens kandi- daet der liberale Associatie, gekozen tot Volks vertegenwoordiger van liet arrondissement Luik, iu vervanging van M. Piedbceuf, overle den. Zaterdag morgend heeft in de statie te Groot-Loon, een ongeval plaets gehad, dat erge gevolgen bad kunnen hebben. De trein, die ten 9 ure uit Tongeren vertrekt en omtrent 9 1/2 te Groot-Loon aenkomt, is in deze statie, ten gevolge eener verkeerde beweging der exen- triek, geloopen op een aental waggons met asch geladen. l)e schok was verschrikkelyk de stoker werd van zyne lokomotief geworpen, docli bekwam slechts eenige lichte kneuzingen. De twee eerste rytuigen van 5e klas waren ge heel verbryzeld en in een geschoven gelukkig bevatten zy geen reizigers. De reizigers van den derden waggon werden met geweld tegen de banken gestootcn en bekwamen eenige lichte wonden. De andere personen hebben slechts een lievigen schok gevoeld. Verschei dene waggons waren erg beschadigd. Het par ket van Tongeren heelt zich ter plaetse begeven en een onderzoek ingesteld. Werkstaking in den Dorinage. De toe stand is l iet verbeterd. In verscheidene kool- mynen waer de werkstaking zaterdag slechts gedeeltelyk was, is zy thans volledig. De werkstakers schynen vast besloten slechts den arbeid te hernemen aen de voorwaerden die zy voorstellen. Nieuwe brigaden gendarmen zyn naer den Borinage gezonden tot nu toe echter zyn de weikstakers kalm gebleven. Volgens de Hainaut zyn de troepen reeds gekonsigneerd liet is te hopen, dal hunne lusscheiikomsi niet zal noodig zyn. Nadere byzondei hedenDe toestand is sedert zaterdag nog niet veranderd, en de werkstaking dreigt algemeen le worden. Sedert maendag wordt er niet meer gewerkt in de koolniyn Levunl duFlénu te Quesmes te Fra- meiies werken nog slechts ongeveer 200 ar beiders. Dynsdag morgend, zegt de Gazelle de Mons, beliep liet getal werkstakers 17,000 het Öryanc de Mons schal bun getal op meer dan 20,000. De werkstakers van den Levant du Flénu en van Palurages hebben geweld gebruikt, om de andere werklieden te beletten naer de koolmy- nen te gaen. In liet algemeen echter zyn de werkstakers rustig eu men mag hopen dat de tusschcrikomst van liet leger niet zal noodig zyn. Laetste tydingen. Dynsdag morgend was de werkstaking algemeen de mynwerkers die maendag nog arbeidden, hebben dynsdag allen het werk gestaekt. De toestand wordt gevaerlyk. Dynsdag hebben in verschillende koolputten te Boussu eu te Dour, de mynwerkers den arbeid hernomen in eenige allen, in andere gedeeltelyk. In verscheidene koolmynen du Couchanl hebben de gendarmen de neerdaling der werk lieden moeten beschermen. Vele mynwerkers zouden geerne den arbeid hei nemen, doch zy vreezen hunne makkers. De werklieden der koolmyn Midi de Mons, leCiply, hebben insgelyks den arbeid gestaekt en hebben gepoogd de rust te stooren, zoodat men de hulp der gendarmerie heeft moeten inroepen. Woensdag morgend omtrent 3 ure, is te Quaregnon, in hel midden van het dorp een algryseiyken aenslag gepleegd. Men heeft ge poogd by middel van dynamiet, het huis van een toezicliter der koolmyn te doen springen. Gelukkig heeft men niets dan stoffelyke schade te betreuren de muren zyn gebersten, en de meubelen omgeworpen. De bewooners hebben slechts een lievigen schok gevoelden zyn gelukkig niet gekwetst. De daders van dien liatelyken aenslag wor den ieverig opgezochthel parket heeft zich naer Quaregnon begeven. Steenkolen en yzer. De bestellingen van kolen worden van dag tot dag talryker. l)e sui- kerfabrikanten die een byzonder goed jaer zullen hebben, haesten zich hunne bevoorra dingen te doen. De pryzen zyn reeds aen het klimmen en de voortbrengers stemmen er slechts met groote moeite in toe, kontrakten sluiten, daer zy binnen korten tyd eene groole ryzing in de pryzen verwachten. Iu de metaelnyverheid is het ook zeer moei- ljk kontrakten te sluiten de nyveraers heb ben nog genoeg werk en weigeren voor de toekomst verbiudteuissen aen te gaen. In Limburg dreigen de raven een plaeg door den landbouwer te worden. Door honger gedreven vallen deze vogels by zwermen op ae graenmyteu en plunderen deze lotael. HOLLAND. be roUertiamsche Maesbodc meld een treurig geval. Een geestelyke werd dezer dagen door een elfjari gen Kna««p hy zyne moeder geroepen, die op sterven lag. Ue priesièr volgde onmiddtlyk met de H. Sa cramenten en een gowydü keers, den jongen naer een ellendig Dok 111 de Hacmslrael, warr het stikdon-

De Denderbode | 1879 | | pagina 2