NOG EENE WEIGERING. Ottergem, 2 Januari 1880. Mynheer de Minister, Met verwondering verneem ik door de dag bladen, dat gy my komt te benoemen als deel makende lid van het schoolkomiteit der ge meenten Ottergem, Erondegem.Vleckem, enz., zonder myne raedpleging.Geliet bygevolgmyne weigering als deelmakende lid te aenveerden. Aenveerd, Mynheer de Minister, de verze kering myner hoogachting. P. GYSELS, schepen. EEN VOORBEELD. De dagbladen melden ons een feit dal ten klaerste bewyst waer de geuzery naertoe wil. 't Is een voorbeeld,maer een yselyk voorbeeld, door de radikalen van Parys aen onze Belgi sche geuzen gegeven. De municipale raed van Parys heelt het bud- jet der eerediensten verworpen, de uitdryving der Broeders en Zusters gestemd en eindelyk den wensch uitgedrukt dat de kerken aen den godsdienst zouden onttrokken en ter vrye be schikking der gemeenten gesteld worden. En welke zyn de redenen waervoor de geu zen van Parys die beslissing hebben genomen. Het verslag drukt ze uil als volgt a De raed wil (le godsdienstige school bestrijden in haren oorsprong en het geloof of het bygeloof aen bovennatuerlyke zaken afschaffen, wantkle- rikalismus en godsdienst zyn hetzelfde. Wy voegen er enkel dit by In al de Belgische geuzenbladen, welke die barbaersche beslissing hebben meegedeeld, hebben wy vruchteloos naer een woord afkeu ring gezocht. Onze geuzen zyn het dus eens met die van Parys, dat de godsdienst moet afgeschaft wor den. Alleenlyk stellen zy dien afdoenden maet- regel nog niet voor, omdat zy weten dat de catholyke bevolking het nooit zou gedoogen en troosten zy zich met het gedachtdat de lyd nog niet gekomen is. Dat is het eenig verschil tusschcn onze geu zen en die van Parysin den grond zyn zy allen van hetzelfde gevoe'-r». HANDEL EN NYVERIIEID. Yzeren wegen. Koopwaren voor den uitvoer. Het bestuer der yzeren wegen, ingevolge het bericht van den gemeenteraed van Antwer pen, denkt aen het publiek kenbaer te moeten maken, dat, in tegenwoordigheid van den moeielyken toestand, veroorzaekt door de op eenvolgende aenkomsten van koopwaren,waer- van zy. voor wien zy bestemd zyn, geen leve ring willen nemen en om de algemeene belan gen te waerborgen, het reglement up het ledig staen van het materieel stipt zal toegepast wor den. Het verwittigt dus de personen, welke deze koopwaren moeten ontvangen dat de wagons, welke op de kaei niet zouden gelost zyn,in den tyd van 4 uren, en die geleverd en gare, in den tyd van 8 uren, zullen ontladen worden op hunne kosten en hun risco, op zulke plaetsen, waerover het bestuer zal kunnen beschikken en dat al de kosten, welke er zullen uit voort spruiten op de koopwaer zullen gebracht wor den. Het bestuer durft hopen, dat de handel, ten einde zyne intresten te waerborgen, de nood- zakelyke maetregelen zal weten te gebruiken, opdat het zich niet verplicht zou zien boven gemelde verordeningen ten uitvoer te brengen, iets waertoe het zich met spyt zou verplicht zien. 't Verbond deelt een verslag mee over een feest dat, nu veertien dagen geleden, door 't werk der oude kleeren, gegeven wierdMen weet dat.dit liberael werk bestaet iu het bezor gen van kleedingstukken, vervaerdigd van af gelegde en versletene kleéren, aen de leerlingen der ofïicieele scholen onzer stad. Wy keuren dit werk niet af voor zooveel het de naekten kleeden, dus een werk van bermher- tigheid, geldt. 't Verbond zegt dat alle de onderwyzers en onderwyzeressen onzer officieele scholen met hunne leerlingen, alsook honderden heeren en dames, ouders,enz., het feest bywoonden. Ne men wy dit aen, want dit is de minste zaek. Indien wy ons met 't verslag van 't Vei bond onledig houden is het alleenlyk om de aendacht der catholyke ouders te trekken op zekere deelen der redevoering door den heer Doktor De Windt uitgesproken. (Wie der dry onze stad bewoonende het is, dat zegt 't Verbond ons niet.) Meermaels, schryft 'l Verbond wierden de rede en vooral de volgende woorden, van dok tor De Windt door luidruchtig handgeklap en bravos onderbroken Het gedacht dat wy hebben kunnen ten uitvoer brengen, lenigt eenen dringenden nood van heden. Terwyl anderen (wie zyn die anderen de kleine ongelukkigen der officieele scholen verlaten, komt gy ze ter hulp door sloflelyken en zedelyken onder- o stand en gy ondersteunt door uwe milddadigheid de onderwyzers, die den banvloek trotserende over hen en hunne familie uitgesproken, aen de wetten van hun land gehoorzamen en hunne plicht getrouw blyven. Gy verstaet, christene ouders, de liberalen ondersteunen, door hunne milddadigheid, de offi cieele onderwyzers die den banvloek trolseren,'t is te zeggen, die in opstand zyn tegen de geboden Gods en tegen de bevelen onzer Moeder,de 11. Kerk, in andere woorden, schismatieken zyn gewor den Wy hoeven hierover in geene verdere uitleg gingen te tredenmen overwege wel die woor den en men oordeele dan, hoe godsdienstig het onderwys in de officieele scholen zyn moet Doktor De Windt zeevert verder dat de leer lingen der officieele scholen geene kleedingen tot het doen hunner eerste communie zullen krygen... Wy vragen hier aen den heer doktor, welke bewyzen hy hiervan bezit?... Hebben de Eerw. Heeren Geestelyken er hem misschien van ver wittigd Nu, wat er dan ook van zy, dat de liberalen de kinderen der officieele scholen welke men, nog eenige jaren uit oogenverblin ding, hunne eerste Communie zal laten doen, de noodige kleeding verschaffen, wy, catho lyken, zullen van onzen kant de leerlingen der vrye scholen kleeden en zoo zullen zy allen gekleed wezen;; en dan zullen ook de liberalen in iets medewerken waeraen de meesten lot hiertoe zyn vreemd gebleven. Spreker zegt verder dat men in de officieele scholen eene ware christelyke opvoeding geven zal. Maer wie zal er die ware christelyke opvoe ding geven Gy zult ons antwoorden de onderwyzers en de onderwyzeressen. En hoe zullen de onderwyzers en de onder wyzeressen die ware christelyke opvoeding geven En gy zult ons weer antwoorden door het onderwys der christelyke leering. Maer wy zullen u onmiddelyk toeroepen Die onderwyzers, die onderwyzeressen hebben geene zending om de christelyke leering te onderwyzen. Wat meer is, lieden die tegen de geboden Gods, tegen de bevelen Onzer Moeder de II. Kerk in opstand zyn, en den banvloek der Kerk tegen hen uitgesproken trotseren, zyn immers niet bekwaem de leering te onderwyzen Dergene tegen de welke zy in opstand verkeeren. Dat is onbetwistbaer Gy zegt, heer doktor, dat liet eene ware christene opvoeding, zonder voorooi deelen, zon der fanatismus zal wezen. Wat verstaet gy hier door vooroor deelen, door fanatismus, dit zouden wy willen weten. Vele liberalen, en of gy ouder dit getal moogt gere kend worden weten wy niet, acnzien de ver- hevenste waerheden van O. II. Godsdienst als vooroordeelen en loochenen vlakaf die Waer heden de aenroeping van de H. Moeder Gods en der Heiligen, de godsdienstige cereinonien, de procession en bcdevaerten, ja, zelfs hel naderen tot de HH. Sakramenlen, dit alles houden zy voor daden door fanatismus inge geven. Dit zoudt gy er noglhans hebben moeten byvoegen, ten einde de ouders te laten oor- deelen over de ware christelyke opvoeding zonder vooroordeelen, zonder fanatismus die men in de officieele scholen geeft.... Maer daer- over zweegt gy liever. Indien wy den verderen rimram van doktor De Windt ter zyde laten dan willen wy toch den iaetsten volzin zyner redevoering be spreken. Wy, zegde de heer Doktor, hebben voor ons het recht en wy zyn van den kant der onderdrukten tegen de onderdrukkers1.!... Wie zyn hier weer de onderdrukkers of liever verdrukkers?... Gy noemt ze niet en dat ver- raedt min of meer lafheid. Doch liet is niet moeilyk om raden dat gy hier de catholyken aenwyzen wilt. Nu, wy dagen u uit ons een, een enkel geval te kunnen noemen waerin liberale ouders zyn verdrukt geweest omdat,zy hunne kinders naer de officieele scholen niet willen zenden. Noem ons één, ja, één enkel geval Wy verstaen niet dal die woorden uwe lippen niet verbrandden als zy er.uitvlogen. Wislgy niet dat men, in uwe geburen, besloten had, eenige dagen later, eenen delligen werkman, welke sedert vele jaren in 't zelfde huis werk- zaem is, het werk, en by gevolg 't brood te ontnemen, omdat liy weigerde zyne kinderen uit de vrye catholyke scholen te trekken om ze naer de goddelooze officieele scholen te zenden Had men u hiervan niet verwittigd, heer Doktor? Zegde men u niet dat die moedige werkman, dit slachtoffer der gewetensvry- heid.de zelfde vrylieid eischleals zyn meester?.. Bracht men u niet over dal telkenmael dat zyn meester hem bevool zyne kinderen naer de goddelooze officieele scholen te zenden, die werkman op zyne beurt vroeg waeromliy, meester, de kinderen zyner zuster niet naèr een liberael pensionnaet maer wel naer een pensionnaet door religieuzen bestierd, zondt? Noglhans, heer doktor, dit alles gebeurde vóór uwe, volgens 't Verbond, zoo welspre kende redevoering.... Gy zult ongetwyleld begrypen dat wy over de zaek van Severinus De Bolster willen spre ken, die alle deftige lieden veronlweerdigt en door de overgroote meerderheid onzer mede burgers ten strengste afgekeurd en gelaekt wordt. Wy zouden nog andere gevallen van liberale verdrukking kunnen aeuhalcii, doch genoeg voor heden. Er blyft ons nog eindelyk te bestatigen dat de heer schoolopzichter ook een deuntje heeft laten hooren, doch dat hy het. voorzichtig heidshalve, niet heelt durven zingen op't aria Niets is veranderd. En daermeé nu punctum voor heden. 't Verbond komt weêr met verhaelskens voor den beitel, namelyk, 1° over iets wat in den biechtstoel zou voorgevallen zyn in een dorp tusschen Uuven en Brussel, en 2" over een dwangmiddel door een onzer heer onderpas tors gepleegd. De lafaerd die de armbezoekers nog niet heeft kunnen noemen welke hier eenige onzer noodlydende medeburgers zouden verdrukt hebben, noemt weeral hel dorp niet waer 't feit moet voorgevallen zyn, en noch veel min den heer onderpastor. Nu, tusschen Leuven en Brussel zyn er zoo vele dorpen gelegen en welk dorp is het dan Indien de Ftuïow/sknoeiers geene laffe lo- genaers waren, zouden zy ook den onderpas tor noemen die, zoo zy zeggen, in arme woo ningen dringt waer nood aen alles is, waer kinderen aen honger en koude lyden, en een stuk van twintig franks in de oogen der onge lukkige moeder doet blinken en belooft het haer te geven indien zy hare kinderen naer de scholen met God wil zenden. Allons, meester Eremen en Beenen, zeg eens aen de Verbondsknoeiers, dat het wéér laffe leu gens en vuige lasteringen zyn die zy aen hunne lezers opdisschen, zoo niet zouden zy het dorp en uen onderpastor durven noemen. Maer wat is 't Voltaire, de goddelooze voorvader van alle liberale schryvelaers zegde immers Liegt maer, liegt maer toe en als duivels er zal altyd iets van over blyven. 't Verbond schryft dat de werkende Leden onzer koninklyke Harmonie Al groeiend' bloeiend' hunne medewerking weigeren aen een liefdadigheidsconcert dat op voorstel van M. Van Wambeke, Burgemeester en Voorzitter der koninklyke Harmonie, door de beide mu- ziekmaetschappyen onzer stad zou gegeven worden, Wy kunnen de zekere leden welke hunne medewerking weigeren geen ongelyk geven. Indien wy werkeud lid der koninklyke Harmonie waren, zouden wy ook op geen concert willen verschynen met een inuziekske dat zich nooit schaemt ter straet 't walgelyk en overvuil liedje van 't ongedierl der papen te spelen en dat, by elke liberale betooging, voor de huizen der catholyken, de schandigsle beleedigingen, ver smadingen en verwensehingen uilbraekt. Deze leden denken dat de koninklyke Harmonie alleen machtig genoeg is om een concert voor de armen le geven en toonen zich bereid hunne medewerking met den meesten iever te ver- leenen. Compris, Verbond? Ongangbare Munt. Ziehier welke muntstukken te rekenen van 1 januari 1880 geen wettigen koers meer heb ben Stukken van 20 en 50 centimen met vroegere jaerteekening dan 1864. Stukken van 1 en 2 frank, die dagteekenen van vroeger dan van 1866. Al de italiaensche muntstukken met de beeldtenis van koning Viclor-Einmanuël, be halve de vyffraiikstukken. Al de stukken met de beeldtenis van paus Pius IX. Belgische, grieksche en zwitsersche stukken van 20 en 50 centimen, 1 en 2 frank met vroe gere dagleekening dan 1866. Obligatiën der Annuitelten-Kas. Aflossing van 1879. Den 19 december 1879 heeft de trekking plaels gehad van de obligatiën der Annuileiten- Kas 3 p. h., 4 p. h., reeksen A en B. en 4 1/2 p. h., reeksen A en B, welke uitkeerbaer zyn tegen pari by den Staetskassier (Nationale Bank) te Brussel, le rekenen van 2 januari 1880. Lasten dezer trekking bevinden zich ter be schikking van de belanghebbenden by de agen ten der schatkist en by die der Nationale Bank, in de hoofdplaets van elke provincie. De nummers der titels by vroegere trekkin gen uitgekomen en nog niet ter betaling aenge- boden, staen er insgelyks op gemeld. STERFGEVAL. Donderdag lest is te Sollegem, in den ou derdom van 76 jaren, godvruchtiglyk over leden, de achtbare heer Van Aelbiouck-Snel, Burgemeester aldaer, Stryder in 1830, ver eerd met het yzeren Kruis. Ridder van 't Leo poldsorde, Ondervoorzitter der grondwettige bewarende Vereeniging des arrondissements Aelst, oud-lid van den Provincialenraed, enz., enz. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Crombé, onderpastoor op S. Jacobs is benoemd tot directeur van het klooster der Zusters van Eetffoo. Hy wordt tevens gelast met de inspectie der lagere scholen in het decanaet van Eecloo. De Eerw. Heer De Baets, onderpastoor te Oosterzele, volgt hem op. Deze wordt vervangen door den E. H. Cave- naile, coadjutor op S. Martens te Ronsse. De E. H. G. Van de Vyvere, onderpastoor te Meerendré, wordt onderpastoor te Meerbeke, hy wordt vervangen door den E. H. A. Fr. Longueville, onderpastoor te Moerbeke (Waes), die opgevolgd wordt door den E. H. C. Supré, priester der laetste wyding. Stad Aalst. NATIONALE MILITIE. Onderlinge verzekering der lolelingen welke zich willen laten remplaceren. Voor nadere inlichtingen, vervoege men zich ter estaminet liet llrusselsch Hof, by den heer P. De Winter, aen de overdekte Boter- merkt. De verhooging van de vervoerpryzen der reiziger per yzerenweg veroorzaekt groot mis noegen vooral onder de buitenlieden. De kleine afstanden voor de welke er het grootste getal reizigers zyn, moeten meer betalen terwyl, er voor de groote afstanden afslag is. Waer men voortyds 50 centimen betaelde, belaelt men er nu 45, dus 15 centimen of een vierde meer. Deze verliooging zal jaerlyks eenige mil- lioenen meer uil de zakken van de landbou wers en de kleine haudelaers kloppen maer wat willen wy zeggen,hel ministerie heeft toch zoo veel geld noodig om door 't goddeloos onderwys de opkomende geslachten aen den heilzamen invloed der II. Kerk le ontrukken eir de geuzery iu ons vaderland te doen heer- schen. Wat gaet M. Van Humbeeck nu aenvan- gen, met zyne vrienden van Schaerbeeck Die vrienden weigeren de wet op het onder wys toe te passen, zooals de cirkulairs van M. Van Humbeeck dit voorschryven zy willen de wet zooals de wel is. Dus de godsdienst uit de school. De raed van die gemeente, heeft den 14 de cember beslist met 11 stemmen tegen 4 en 3 onthoudingen, de 100 fr. niet te verleenen aen ieder schoolmeester, voor onderwys van den godsdienst. Nu reeds Wy weten wel dat die beslissing zal geno men worden door alle liberale raden, als de peer ryp is maer nu reeds In alle geval wat zal M. Van Humbeeck aen die vrienden antwoorden De brusselsche korrespondent van het Journal de Liéye zegt, dat de ministerraed niet heeft willen toestaen dat M. Crets, de advo kaet-generael die op heeterdaed van bedrog betrapt werd by het baccarat-spel, zyn ontslag zou geven. De raed besloot dat hy moest afge zet worden, en woensdag is dan ook het ko- ninklyk besluit dier afzeling in den Moniteur verschenen. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 845 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-80 tot 1-04stieren, Ir. 0-70 tol 0-92 koeien en veerzen, fr. 0-70 tot 0-92. Het Rotterdamsch Nieuwsblad meldt, dat de koning der Belgen sedert eenige dagen ziek is geweest. Onlangs, zegt dit blad, toen hy een aental senateurs aen zyne tafel had genoo'digd, moest hy plotseling de zael verlaten, daer hy onpasselyk werd. Wel is waer, verscheen hy wéér na verloop van een half uer, maer toch gevoelde hy zich 'zoo ziek, dat hy besloot eeni- gen lyd in zyne appartementen te blyven. Dynsdag omtrent midderdacht hoorde men eene verschrikkelyke ontploffing in de richting der Zuiderstui e dë slag was zoo hevig, dal men een oogenblik dac-ht dat de gas-fabriek van Vor?i ontpiöft was. Het onge val was gelukkig zoo erg niet een dei' reser voirs, dienende bestemd voor de verlichting der waggons op de yzeren wegen, was in de lucht gesprongen, en hel gebouw, waerin zich die reservoir be vond, werd door den brand vernigld. By testament van 27 september 1827, dus in den hollandschen tyd. had de eerw. heer Vermeulen, pastoor van Meulebeke, zyne on roerende goederen aen de armen dier gemeente nagelaten, onder ander, een huis met bylioo- righeden, om te dienen lol hetgebrufk van een zeker getal vrouwen, die kosteloos de arme minderjarige meisjes van Meulebeke zouden onderwyzen in den Catholyken Godsdienst en hun de handwerken leeren, welke aen hunnen ouderdom passen. Koning Willem, die protestant was, keurde dit testament goed en tot heden toe werd het ongehinderd uitgevoerd. liet tegenwoordig ministerie stelt thans de goederen dier fondalie en het onderwys dat eivan afhangt, onder het beheer van het ge- meentebesluer van Meulebeke. Dus wordt de school, door den pastoor van Meulebeke geslicht voor het geven \an een uitsluitend godsdienstig onderwys, door den willekeur van het ministerie, veranderd in eene geuzenschool Zaterdag is te Vorst een broedermoord gepleegd. Een voerman, oud 50 jaren, had 's morgends twist gehad met zyn jongeren broe der, die hem by middel van een bytel een steek toebracht in den bileene bloedvloed volgde en 's avonds bekweek de ongelukkige voerman aen de gevolgen zyner wonde. Toen hy dien dood vernam, is de broedermoorder krankzinnig geworden. Men schryft uit Pufte aen 't Handelsblad, dat de Bohemers eindelyk die gemeente verla ten hebben, om op andere gemeenten hun be- dryf, dat zeker veel te wenschen overlaet, voort te zetten. De marmit van den kuiper, is eene historie die te Putte spreekwoordelyk blyven zal. De Bohemers, die voor eenen frank akkoord gemaekt hadden om de marmit te verlinnen, vroegen integendeel 15 fr., ofschoon de koper slager van het dorp verzekerde dat er niets aen gelapt was, en de Bohemers er geen nieuwen boom hadden ingezet, zooals zy be weerden. Nadien hebben zy in dien boom eene sueé gemaekt, en die weêr gesoldeerd, om te doen gelooven dal de ketel langs onder vernieuwd was. Hoe het zy, de kuiper hield vol. Den dag nadien was de schuld 10 fr., dan weer 5 fr.; doch de kuiper ging geen stap van het eerste akkoord af. Wat deden de Bohemers," volgens men ons schryft Ze sneden de marmit in twee en zonden het bovenste gedeelte aen den eigenaer een uer later waren zy vertrokken en ver dwenen. Wy hebben met voordacht die tydin- gen uit Putte opgenomen, opdat iedereen, in de dorpen waer de Bohemers komen, zich zou hoeden voor schade. Vischvaugst. Men schryft uit Waterland aen de Gazelle van Eecloo Door de langdurig heid van den vorst is hier in den omtrek een nieuwsoortige nyverheidstak ontslaen, name lyk de vischvangst onder het ys, en die op eene groote schael wordt uitgeoefend. Dat geschiedt byzonder op de grachten. Men kapt eene ope ning van eenige meiers vierkant in het ys aengelokt door het licht en door de versche lucht, waervan hy sedert zoo lang was afgeslo ten, komt de visch in menigte naer die opening en wordt alzoo gevangen. Het is byzonder de paling die zich vangen laet. Daerdoor is de visch thans over 't algemeen zeer goedkoop. Diamant maken. De lang gezochte kunst om langs scheikundigen weg diamanten te verveerdigen, schynt thans gevonden te zyn. De gelukkige, die na jaren zoeken daerin ge lukt zou wezen, is James Mactear, van de St-Rollox Chemical Works. Hy heeft daervan in de laetste byeenkomst van dè Glasgow Philoso phical Society kennis gegeven, nadat hy den uitslag van zyne proefnemingen aen de profes sors Tyndall en Smyth had laten zien. De verkregen kristallen van koolstof waren zuiver doorschynend, weerstonden blaespyp- hitte, zuren en alkaliën, en vertoonden ook de refraktieve kiacht van den naluerlyken diamant, alhoewel het nog niet bewezen is of ook de wyze van refraktie en de kristalvorming volko men dezelfde zyn. Mactear zou binnen kort eenige specimen zyner nyverheid aen bovengenoemd genoot schap voorleggen. Te Kortryk hebben de liberalen een mid del om de regencie der stad te bevechten, by de hand genomen, dal denken wy hun duer, peperduer zal komen te staen. Die citoyens hebben het kollegie van burge meester en schepenen beschuldigd eene som van 18,000 fr. achter te houden, vroeger door eene kollekte byeen gebracht. Dat er van die achterhouding niets waer is, zal niemand betwyfelen. In 1866 werd er eene kollekte gehouden die 12,880 fr. 10 c. opbracht10,945 fr.-91 wer den uitgedeeld en de overblyveride som in de spaerkas geplaetst, van welk reserve in 1871, 2500 fr. werden uitgedeeld. Vandaeg was er nog een overschot van 5401 fr., dat door het bureel van weldadigheid aen den arme werd gegeven. De burgemeester Nolf en de twee schepenen Tack en Ghesquière, persoonlyk aengeduid, dagen den maker der geuzen-plakkaerten en proclamatiën voor de rechtbank, en eischen 2100 fr. schaévergoeding. Heel de stad juicht dat proces toe als de rede geen recht meer doet over dergelyke eer loosheden. moet do justicie de daders ervan op voorbeeldige manier straffen. Werkstaking in den Borinage. (Nadere byzonderlieden.) Weinig nieuws betreffende de werkstaking. De troepen van het garnizoen van Bergen hou den de wacht by de koolpullen waer het werk gestaekt is de werkstakers blyven kalm. Op verschillende plaelsen zouden de arbei ders het werk willen hernemen, doch zy zyn bevreesd. De toezichters ontvangen byna eiken dag briefkens, waerin men hen bedreigt, hunne huizen te doen springen of hen te vermoorden. Te Hornu heeft de politie-kommissaris zon dag twee werkstakers aeogehouden, die ze keren Legrand geslagen en gekwetst hebben, om hem te beletten zyn werk le hernemen. De aengehoudenen zyn naer de gevangenis te Bergen gebracht. Te Cuesmes schynen de vrouwen te willen tusschen komen, om hunne mannen naer het werk te zenden het is te hopen dat die tus- schenkomst een gunstig gevolg moge hebben. Een nieuwe aenslag is zondag te Quaregnon gepleegd eene dynamiet-kardoes is ontploft op den dorpel der woning van den toezicht Morau. Gelukkig was er slechts stoffelyk schade. Andere ruststoringen hebben er niet plaet gehad. De overheid van Quaregnon heeft he echter geraedzaem geoordeeld de troepen o> te eischen en het balaillon van het derde regi ment jagers, dat maendag van Doornik nae Bergen was gekomen, is dynsdag naer Qua regnon vertrokken. De laetste tydingen uit den Borinage zyi zeer goed. Overal wordt hef werk hernomei en het getal werkstakers vermindert van dat tol dag. De meetings, welke de belhamels der soci alistische party hier en daer trachten interich- ten, hebben geen byval, en men mag hopei dat aenstaenden maendag de werkstaking tolael zal geëindigd zyn. FRANKRYK. Levend Verbrand. In de we Saussure, te Parys, woonden de echtgenocten B....; de man is koetsier en de vrouw brooddraegster van stiel dus zyn beiden verplicht geheele dagen van huis te zyn en hunne vier kinderen aen zich zeiven over te laten. Van deze vier kinderen zyn er dry minder jarig. Het oudste dezer dry, Georgette, een meisje van elf jaren, speelde de rol van moe der. Beraden geworden uit noodzakelykheid, vervulde het kind hare taek dermate dat, als zy thuis was, de moeder gerust uitging. Nu woensdag morgend, wanneer deze laet ste nauwelyks vertrokken was, verloor een der kleinste kinderen het evenwicht en viel in het vuer. Snel als de bliksem, schoot Georgette toe en rukte het kind ongedeerd weg maer in hare haest hadden hare eigen kleederen vuer gevat. De kinderen riepen verschrikt om hulp. Om hen niet meer te ontstellen, vluchtte Georgette buiten, alle mogelyke pogingen aen- wendende om de vlammen, die haer omring den, uit te dooven. Vruchteloos; niettegenstaendeharen moed en de hulp der buren bekwam zy zulke ergé brandwonden, dat zy na eenige korte stonden lyden overleed. Het ware onmogelyk de droefheid der arme ouders te beschryven. SPANJE. Moordpoging op de Koning van Spanje. Ziehier wat wy nog vernomen hebben over de moordpoging, op den koning en de koningin van Spanje gepleegd. De Patrie van Parys bevat de volgende de- peche Madrid, 4 januari. Woensdag avond, rond vyf ure, werd er een aenslag gepleegd tegen den koning en de ko ningin, aen de poort zelve van het paleis, door een jongeling een Galicièr 19 jaren oud. De moordenaer was met eene dubbele pis tool gewapend de koning en de koningin keerden zonder geleide in open rytuig naer het paleis terug. By het eerste schot vloog de kogel langs het voorhoofd der jonge koningin en by het tweede schot werd de koning ligt aen aen hals geraekt, doch hy bekwam enkel eene schram. De kunPig en de koningin hebben veel koel bloedigheid en moed getoonu. De moordenaer werd onmiddelyk door een der nalionalen garden aengehouden, en hy duidde aenstonds twee medeplichtigen aen deze werden op staenden voet in hechtenis genomen en hebben op hunne beurt nog ande re medeplichtigen bekend gemaekt. Uit een eerste kort onderzoek schynt te bly- ken dal die samenzweering bewerkt is tusschen de spaensche radikalen, in verband met de europische demagogen. Het samentreffen van dien aenslag met den verjaerdag van den dood van prim, geeft daer- aen een ultra-radikael karakter van de grootste beteekenis. 's Avonds hebben de koning en de koningin zich naer het opera begeven, alwaer zy geest driftig werden toegejuicht. De ambasadeur van Frankryk was aeawezig en is hen in de konink lyke logie gaen geluk wenschen. Al de amba- sabeurs te Madrid hebben den koning geluk gewenscht en een bezoek gebracht aen M. Ca- novas Die aenslag wekt de algemeene verontweer- diging op er zullen groote maetregelen geno men worden, om te beletten dat dusdanige feiten opnieuw gebeuren. Madrid, 1 januari. De dader van den aenslag is een genaemde Francisco Ofero Conzalès, gewezen pasteibak- kersgast, klein van gestalte, ruw van uitzicht, geboren te Nantul, in Galicië. Madrid, 1 januari. Het onderzoek over den moordaenslag is bb- gonnen. Verscheidene aengehouden persoonen zyn losgelaten. Francisco Otera heeft gerust geslapen zyn veertienjarige broeder was niet bekend mef. het inzicht van den koningsmoorder. De Cortès en de gramlts van Spanje hebben den koning en de koningin hunr.e falicnatics gebracht. De moordpoging op den koning en de ko ningin van Spanje, houdt al de dagbladen be zig. Duidelyk en onbetwistbaer is het, dat de aenslagen tegen de vorsten talryker worden naermate de revolutionnaire leerstelsels van het radikalismus meer verspreid worden. Vol gens de tydingen uit Madrid, zou men dan ook van nu af ontdekt hebben, dat de samenzwee ring tegen Spanje's vorsten een feil was, dat bewerkt is in overeenkomst der spaensche radikalen met de europische demagogen. Die sekte, 't zy men haer dan ook de Commune, de de internationale of het nihilism noemt, 'heeft overal hetzelfde doel voor oogen, namelyk vernietiging van alle gezag er voldoening vau alle menschelyke, of lieverc edyke driften. ITALIË. Eene depeche, heder morgend uit Rome ontvangen, zegt dat de Observat -e roman stel lig eene verklaring logenstraft, die aen den Paus was toegeschreven, do r de White halle Review, en welke verklaring de H Vader zou afgelegd hebben aen eene.r dipilomaet, spre kende over de handelwyze. coo.r de bisschop pen te volgen. Die tyding verwondert ons niet, want het de gewoon' der li'vraie bladen den Paus .voorden in m men leggen en inzichten toe te schryn. -V oil de

De Denderbode | 1880 | | pagina 2