-J^5<3SBSE Sï_22 Burgemeester onzer stad, Van LierdeSchepen tot Sottegem en Van11 eieren, de volgende lyk- reden uit: Lykredc van M. Van Wambeke. Myne Heeren! In naem der heeren Senators en Volksvertegen woordigers, alsook in naem der grondwettige en bewarende Vcreeniging van ons arrondissement Aelst, ben ik gelast eenen laetslen vaerwel toe Ie sturen, aen onzen diep betreurden vriend, den lieer Maurits Van Aelbrouck, burgemeester van Sollegem. Sedert meer dan vyftig jaren, heefi M. Maurils Van Aelbrouck, ons schitterende bewyzeu zyner edelmoe dige gevoelens gegeven man van karakter en over tuiging, hebt gy hem gestadig in 'l slrydperk gezien om onze calholyke princiepen, onze duerbarc rechten en vrybedcn ie verdedigen. In de verschillige eereamblen welke hy bekleedde, was hel algemeen welzyn zyn eenig doelwit, en nooit aerzelde hy zyne eigene belangen aen 't openbaer nut te slachtofferen En geen wonder, Myne Heeren, de heer Van Aelbrouck was een man van 1830. Van in 18*27, bestreedl hy met moed het onrechtveerdig en noodlottig Deslier van Koning Willem, omdat dit Bestier onzen H Godsdienst en al wat hot vlaemsche volk bemint gedurig aenrandde. Van Aelbrouck aer zelde niet, in 1830. de nationale vlag op't stadhuis van Sollegem te doen wapperen en ook de wapens op te nemen en zyn bloed te vergieten voor 't behoud der rechten en vryheden welke den roem van Vlaen deren uilmaken. Wonderbare beschikking der Goddelyke Voorzie nigheid Die edele gryzaerd wordt ons door de dood ontrukt op 'l oogenhlik dal de Belgen wederom aen de zelfde gevaren, als in 1830, zyn blootgesteld op 't oogenblik.dat eenige onbezonnen staetsmannen, door haet aengedreven, het vrye onderwys ten voor- deele van den Slaet willen vernietigen en een zoo gezegd onzydig onderwys inrichten, 't welk nooit, in Vlaenderen, bel vertrouwen der calholyken zal of kan genieten. Van Aelbrouck is niet meer, doch laet ons zyne lessen en voorbeelden navolgen en hopen wy met betrouwen op Gods hulp dat ons geliefde Vaderland aen deze rampen en onheilen nogmaels zal ontsnap pen.... In de menigvuldige ambten welke M. Van Aelbrouck bekleedde veropenbaerde hy altyd vrylyk zyne denk- wyze. Het is aen zyne krachtdadige medewerking le danken dat ons arrondissement en bczonderlyk het kanton Sollegem aen de grondstelsels zyn getrouw gebleven welke alleen het geluk en den vrede der samenleving kunnen verzekeren. Burgemeester van Sollegem, reeds vereerd met het Kruis der dapperen van 1830, heeft 7,. M. de Koning hem, in bclooning zyner menigvuldige diens ten als openbare ambtenaer bewezen, hel eerckruis verleend, en, wy mogen het zeggen, nooit prykte hel op eene verdiensligere borst Dat het my toegelaten zy er by le voegen dat nie mand een edeler hart dan onzen vriend bezat, dat niemand zoo zeer het welzyn der stad, welker eerste magislract hy door allen werd uitgeroepen, betrachte dan hy Van Aelbrouck zag de dood met kloekmoedigheid, als een waren christen naderen zich steunende op Gods genade, werd hy aen de liefde zyner familie en van ons allen, zyne vrienden omrukt... In de hoop dal gy reeds van God don loon uwer deugdon hebt ontvangen, zeggen wy u, duerbare vriend,eenen laet slen Vaerwel en lol wederziens Lykrede'van M. Van Lierde. Myne Heeren, Onze gemeente is op nieuw door eciicn gcvoeligen slag getroffen Onze achtbare Burgemeester, Maurils Vun Aelbrouckis, wel is waer, in eenen reeds hoogen ouderdom, maer te vroeg voor het welzyn onzer duerbare Gemeente, aen ons Allen ontrukt Aen eene oude sottegcmsche familie toebchoorcnde van manaflig voorkomen recht en edelmoedig van hert, Hy was van d'eersto die durfden Willem's lïatelyke stelsels aenranden. Tydens de omwenteling van 1836, stelde Ily zich aen 't hoofd der bestryders van 't Orangismus. Eerst Major, dan Kolonel der Burgerwacht, schaerde Hy geheel het kanton onder hel vaendel onzes vry gevochten Vaderlands. Hy bekwam zvn eervol ontslag in 1848. Ook werd Hy, by de eerste kiezing, den '27 October 1830, rechtstreeks door de burgery als eerste sche- pene gekozen. Met 25 juny 1834, vervulde Ily het ambt van Burgemeester en de kiezers bekrachtigden zyn mandaet den 9 april 1835. De vyanden van onze onafhankelykheid, dan onder den naem van Orangisten gekend, zagen met spyt, den jongen en moedigen Patriot aen 't hoofd der gemeente. Door openbare en nog meer door bedokene tegen kanting, poogden zy Van Aelbrouck uil den weg te ruimen. Zy gelukten er in, hem in 1«4*2 uit den Raed te stemmen maer in 1845 bekwam Hy op nieuw de meerheid. Hy zetelde als schepen in den Gemeente- raed lol in 1855 Nog eens gelukten zyne tegenstre vers Van Aelbrouck van het Bestuer le verwyderen. De kiezers van 't kanton wroken deze tydelyke nederlaog met onze Medeburger in den Provintic-Raed te roepen, alwaer hy, gedurende twintig jaren, op de weerdigste wyze de sloffelyke en ook de zedelyke belangen des volks verdedigde. Den 30 October i860, werd Van Aelbrouck voor de derde mael in den Raed der gemeente goroepen den 6 september 1872 werd Hy Burgemeester genoemd. Gedurende deze twee-en-veertig jaren beneerstigde Van Aelbrouck het welzyn en den voorspoed van Sollegem, als ware het zyn eigen zaek geweest. Het volk beloonde zyne dankbaerheid met Hem de meerderheid zyner stemmen te geven, in zeventien bedongene kiezingen. Te recht, werd Hy ridder van het Leopoldsorde benoemd en met het kruis van 1830 vorcerd. Van Aelbrouck was ook een kloekmoedige en recht zinnige christene. Geregeld in al zyne werken, waren de godsdienstige oefTemngcn niet vergeten. Men lieoft Hem gezien, zyn leven lang.de kerkelyke plechlighe den stiptclyk bywooncn. Geen liefdewerk stapte zyne deur voorby. In alles wilde hy 't zyne mildelyk bydra- gcn. Hy wist, met wonder gemak en dikwyls op eene kluchtige wyze, de aenranders van deugd of gods dienst tot gevoegzaemheid of tot nadenken te bren gen. Wel bekend met zyne gesteltenis, heeft Ily zyne laetste dagen ganseh besleed om zich tc bereiden tot den grooten overtocht. Vol betrouwen in de Barmhartigheid van den Schepper, is Hy met vroolyke woorden tot Hem over- gegaen. Ook is onze droefheid ecnigzms gestelpt, door de zoele hoop, dat Hy reeds de belooning van zyn wel vervuld en verdieuslclyk leven heeft bekomen. Vaerwel, beminde Burgemeester Vriend Van Aelbrouck vaerwel of beter tot wederziens Lykrede van 51. Van Heieren. Heeren Achtbare Medeburgers, Over eenige dage», vergezelden wy tot zyne rusl- plaets eenen vriend, wiens gemis door eenieder diep betreurd is, en ziel, wy slacn hier wederom, rond een graf geschaerd, ten einde ecre en dankbaerheid le bewyzen aen den verhevenstcn Burger der gemeente, en hem eenen laetslen vaerwel toe te sturen. Indien ooit ecrebeluigingen aen eenen overledene toekwamen, voorzeker is hel hier dat zy verdiend zyn. Anderen hebben reeds gesproken over de adminis tratieve hoedanigheden over het manhaftig karakter over de menigvuldige diensten in zyne verschillige bedieningen, acn zyne medeburgers, door onzen betreurden vriend Van Aelbrouck bewezen. Aen my is de taek toevertrouwd eenige woorden te zegeen nopens de voorlreHclyke wyze op dewelke Hy de eereambten bekleedde van President des Kerk besluers en Voorzitter van het kerkmuziek, in welke ik het genoegen had Hem, gedurende vele jaren, als medebediende by te slaen Wal het Kerkbestuur be treft, waervan Van Aelbroeck, sedert 183*2, heeft deel gemaekt. Gy weet dal de verbeteringen welke onze kerk heeft genoten, groot zyn. Zy is acnzicnlyk ver meerderd inwendig met nieuwe altaren versierd gansch schoon en kunstig geschilderd. Alle deze verfraenngtn zyn wy acn zyne mede hulp verschuldigd en in waerhr id mag men zeggen .- dal Hy den luister en de pracht van Gods huis bcher- (igdc en lief had. In zyne hoedanigheid van voorzitter van het kerk muziek heeft Hy, gedurende vyftig jaren, onze mael- schappy iu stand gehouden, zonder eene enkele onderbreking. Men weet hoe mocielyk medehulp tc \erkrygcn of te behouden is Hit bekwam Van Ael broeck door zvnen icvcr, door zyne vrolykc mede werking als spelende lid, door zyne standvastigheid en mildadigheid Hy deed orde en eerbied beerschcn in Godstempel en zou er, zells van zyne vrienden, geene onbetaemlykheid gedoogd hebben. Deze eenvoudige korte woorden, voorzeker ontoe reikend om den verdienden lof uit te spreken, zul len voldoende zyn om byna verdokene, maer tevens aenzienlykc verdiensten, in 'l geheugen te bewaren. En nu dat het scheidingsuer gekomen is, laten wy onzen geerden en diep betreurden voorzitter eenen laetslen vaerwel zeggen, met de zoete hoop dat zyne ziel reeds in bezit is der eeuwige belooning. liet is immers geschreven dat wie zich op aerde over God niet scbaemt, hier namaels voor zyne Goddelyken Rechter ook niet zal beschaemd wezen. Vaerwel dus Vun Aelbroeck, en mogen wy elkander wederzien in 't hemelseh Vaderland Nog eene weigering. Men scliryft ons uit Moorsel l)e heer Frans Van Biesen, gemcenteraeds- lid te Moorsel, heelt deze week den Minister van Onderwys zyn ontslag toegezonden als lid van het Schoolkomiteit zyner gemeente. L)aer deze benoeming buiten zynen wete geschiede, vraegt hy dat zyne weigering in de kolonnen van den Monileur verschyne. Zieidaer wederom eenen droom van die geu zen, die, door hunne medeburgers van Moorsel verstooten zynde, toen zy zich in verschillige kiezingen aenboden om de gemeente te bestu ren, zich nu onrechtstreeks durven wenden tot een hunner tegenstrevers, tot een gemeen- teraedslid, hem lal genoeg denkende zyne calholyke denkwyze te slachtofferen, zyne vrienden en party te verlaten, om hunnen drilt dat zy hebben om over het volk tc heerschen nu op eene andere wyze le helpen verwezen- lyken in het oprechten van een Schoolkomi teit om in de plaets van eene gemeente eene school te besturen en aldus eerst de kinderen naer hunnen smaek te geleiden en later in de zelve, grooter geworden zynde, ook geuzen le vinden om hunne denkwyze te ondersteunen het geloof hunner voorvaderen te vernietigen en van den Moorselschen bodem te verbannen. X. SPOORWEGRAMP te TERJODEN. Een spoorwegramp heeft heden zaterdag 10 Januari, in de nabyheid onzer stad Aelst, plaets gehad. De buitengewoone merkttrein vertrek kende des zaterdags uit Sottegem naer Aelst om 5,38 uren 's morgens, heeft op ongeveer 500 meter» buiten de statie van Haeltert in de richting naer Denderleeuw, ten gehuchte Ter joden, onder Eretnbodegem, tegen den reizi gerstrein vertrekkende des morgens uit Brus sel om 5,22 uren en uil Denderleeuw om 6,17 uren, gestooten. Het ongeluk is ge beurd ter plaets waer de yzerenvveg over de gekasseide baen naer Denderhautem loopt. Oorgetuigen zeggen dat de slag verschrikke- lyk was en aen eenen zwaren donderslag ge leek. De bewoners der naburige huizen snel den naer buiten en hoorden weldra het bitter gekerm der talryke gewonden. Een verschrikkelyk tooneel vertoondezicb.niet- tegenslaende de nog beerschende duisternis, aen de oogen der toegesnelde lieden; verschei dene rytuigen waren totael in stukken gesla gen. De baen was overdekt met de overblyf- sels van rytuigen en dit zicht gepaerd aen 't gekerm der gewonden was zoo akelig dat me nigeen van schrik wegvluchtte. Volgens onze inlichtingen heeft men de dood van niet één reiziger te betreuren, doch een nog al groot getal zyn min of meer gevaerlyk gewond. Een der gewonden is onmiddelyk van de H. Sacramenten moeten bediend worden. De Eerw. HH. Pastor en Onderpastor van Haeltert.de heeren Verleysen, doktor, te Erem- bodegem. Van Loiiderzele, doktor, te Haeltert en Baelen, doktor, te Nieuwerkerken, waren onmiddelyk ter plaets der ramp gesneld en hebben met den meesten iever de gekwetsten verzorgd en vertroost. Deze achtbare heeren geestelyken en doktors zyn ter plaets gebleven tot dat den laetsten gekwetsten verzorgden vertroost was. Verscheidene min gewonden hebben zich tol in onze stad, op een alsland van ongeveer 35 minuten van de plaets der ramp afgelegen, kunnen slepen, en werden alhier door onze geneesheeren verzorgd. De sloffelyke schade schynt zeer erg te zyn. Aen T parket van Audenaerde is onmiddelyk bericht gezonden, 't welk zich ongetwyfeld dadelyk ter plaets zal begeven om een onder zoek te beginnen. Wie de verantwoordelykheid over deze ramp heeft te dragen, is ons onbekend, het onder zoek zal het bewyzen. Doch stellen wy vast dal sedert den heer Saincleletle den heer Beernaert aen 't ministerie van openbare wer ken heeft vervangen, er iu 't bestuer der spoorwegen zulke verwarring en slecht orde heerschen dat zekere bedienden des yzeren- wegs verwonderd zyn dal er nog niet meer ongelukken voorvallen, niettegenstaende de ramp van heden de zevenste is, sedert 1 janu ari 1880, ol byna ééne daegs. Deze verwarring en slecht orde schynen veroorzaekt te zyn door de willekeurige verplaetsingen van be ambten uit politiek belang gedaen. Vele lieden worden bevreesd om nog per yzerenvveg te reizen. Indien er een catbolyk ministerie aen 't be wind ware, ge zoudt de liberalen hooren tie ren wy durven wedden dat zy reeds te Brus sel een volksoploop zouden ingericht hebben om voor liet koninklyk paleis gaen te schreeu wen, gelyk weleer, demission demission Maer, nu zullen de liberalen zwygen en geenen dossier samenstellen gelyk zy liet voor den heer Wasseige deden, die noglhans duizend mael meer bewyzen van bekwaembeid heeft gegeven dan den tegenwoordigen liberalen minister Saincleletle de te recht den naem van onbekwame verdient. De lafaerd uit 't Verbond durft de armbezoe kers niet noemen die, volgens hem, aen eenige onzer noodlydende medeburgers, allen onder stand hebben geweigerd omdat zy hunne kinderen naer de calholyke vrye scholen niet willen zenden. Reeds twee mael hebben wy den lafaerd uit T Verbond uitgedaegd die armbezoekers te noe men, doch hy zvvygt dat hy zweetEn waerom? Omdat hot feit door hem aengeklaegd onwaer is, omdat hy geen armbezoeker kan noemen zonder zich aen eene gewisse veroor- deeling voor vuigen laster bloot te stellen. De lafaerd poogt zich mi wel uil den slag te trekken met te zeggen dat er over 'l leil aen den Puilenpnt genoegzaein gesproken wordt, maer daeimeê komt hy by ons niet t'liuis T zyn de onmenschelyke armbezoekers, de verdrukkers onzer noodlydende medeburgers, die hy noemen moet.... Allons, Verbond, toon eens dat gy geene laffe lasteraer tot schryver hebt \Yy dagen 't Verbond nogmaels uil de wreedaerds te noemen die hel heeft aenge klaegd maer daer zal de lafaerd zich wel van wachten.... De lafaerd spreekt verder van zekeren hout man die een zyner gasten zou hebben wegge zonden, omdat hy zyne kinderen uit de ollicieele school niet wilde trekken. Maer wie is wéér die houtman Wie is weêr die gast Dat zegt de lafaerd weêr niet Waerom, lafaerd, als 't leit echt is, die hout man met naem en stuk i.iel genoemd Waerom beschaerat gy ons niet met dien calholyken houtman te noemen Maer gy zult wederom laflyk weigeren den zoogezeg den calholyken boutman te noemen, om reden dal er in de stad over de zaek veel gesproken wordt en liet dus niet noodig is hem ie noe men... Allons. baron Fnkadon de Ier Bakvisch, zeg eens aen den Verbondsknoeier dat hy ons eens dien catholykeu houtman cn ook den weggezonden knecht zou noemen, doch daer zal de ialaerd zich zeker ook wel van wachten 'T LAND VAN RIEM. De avondfeest welke zondag II. door het jeugdige kunstminnende Gezelschap 't Land van Riem den heeren Leden van den calho lyken Bond werd aengeboden, heeft aller ver wachting overtroffen, en wy mogen het zonder eenige vrees van tcgenspraek zeggen, nooit vergaste men ons op eenen vermakelykeren, en meer luisterryken avondstond. De openingsstukken voor symphonie werden op eene voortreffelyke wyze, onder de kundige leiding van den heer Gustaef Cammaert, orkest meester, gespeeld. Het historisch drama Lodewyk van Nevers werd met waer gevoel en kunde voorgedragen. Al de tooneelisteri volbrachten hunnen rol met eene volmaektheid die by liefhebbers zeer scliaers te vinden is. Doch vooral de heeren Heclor Args en Theodule Roels van Dender- monde, welke laetste den heer Polgdoor De Paepe verving, muntten uit en hebben zich waerlyk overtroffen. Onnoodig er by te voegen dat al de tooneelisten menigmael door luid ruchtige toejuichingen werden begroet. Het blyspel met zang Koekeloerekoe werd meesterlyk gespeeld hierin ook vervulden al de tooneelisteri hunnen rol op zulke eene def tige en kundige wyze dat zy voor geene beknib belingen moeten bevreesd zyn. Menigmael dreunde de ruime zael onder hel liertelyke luide lachen en de bravogeroepen der talryke toehoorders. Ja, men moest een houten of ver steend aengezicht hebben, om de lachspieren niet le voelen ontspannen by het zien en hoo ren opvoeren van dit vrolyk kluchtspel. Het zou ons te verre leiden indien wy de bezondere verdiensten van eiken tooneèlist moesten doen uitscliynen. Er blyfl ons nog een woord le zeggen over de Tafereelen uit het opéra Doctor Crispyn, als ook over den zang in koekeloeiekoe Wy bestatigen mei genoegen dat bezonder- lyk wat de muziek- of zangkunst betreft, onze jeugdige maetschappy merkelyken vooruitgang beeft gedaen, vooruitgang, die vooral in de ta fereelen van Doctor Crispyn uitscheen. Deze voortreffelyke uitslag is men vooral te danken aen den heer Gust. Cammaert, orkestmeester, welke zich geene moeite spaerl om 't Gezel schap onder opzicht der kunst te doen bloeien. Eindigen wy dit kortbondig verslag met al de heeren tooneelisten en zangers te bedanken over den vrolyken avonstond dien zy ons heb ben doen slyten tot spyt van die 't benydt PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Heynssens, pastor le Botte- lare, is pastor benoemd van SinG Marten te Ronsse hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Mortier, onderpastor van H. Kerst te Gent. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. II. De S. te L. de som van fr. 6-00, over 1880. De Aelstersche Klapper voor 1880 is, in den loop dezer week, aen onze geëerde geabonneerden van den buiten toegestuerd geweest. Indien er. buiten onze verwachting, iemand ware die hem niet heeft ontvangen, hy gelieve het ons dadelyk te laten kennen opdat wy de noodige reklaem by de Post zouden kunnen doen en een tweede almanak afsturen. Spoorwegrampen in België. Sedert eenigen tyd hebben byna eiken dag ongelukken plaets op de een of andere spoorweglinie van ons land. In den nacht van 31 december tot 1 januari, omtrent middernacht is een koopwarentrein ontriggeld, ten gevolge eener aerdinstorting op den spoorweg tussclien Montzen Moresnet en Bleyberg. Men heeft geen persoonlyke on gelukken te betreuren, doch de sloffelyke schade was zeer aenzienlyk. Vrydag omtrent den middag is een koopwa rentrein, komende uit Bleyberg, in de statie te Welkenraedt, aen eene bifurkatie, van ter zy op een anderen koopwarentrein geloopen. Gelukkig werd niemand gekwetst. Wy vernemen de volgende byzonderheden over eene botsing, die zaterdag avond in de statie van Schaei'beek beeft plaets gehad. De reizigerstrein, die ten 9 uren ui'. Antwer pen naer Brussel vertrekt, is vóór de statie van Schaerbeek, aen de vertakking van de linie van Leuven, op eene lokomotief geloo pen. die van Luik kwam. Ten gevolge der botsing ontriggelde de trein van Antwerpen de machinist van den trein, Coppejans genaemd, bekwam lichte wonden, terwyl de stoker ongedeerd bleef. Het materieel is erg beschadigd, doch de reizigers zyn ei met den schrik afgekomen. De baen is gedurende den ganschen nacht belem merd geweest de reizigers moesten overstap pen, waerdoor eene groote vertraging in den dienst is veroorzaekt. Eene tweede spoorwegramp heeft zaterdag te Lembeke naby Braine-le-Comte plaets ge had. De reizigerstrein van Parys naer Brussel is in de statie te Lembeke, op een koopwaren trein geloopen. De schok was verschrikkelyk een aental waggons werden verbryzeld en verscheidene personen erg gewond de andere reizi gers bekwamen byna alle min of meer erge wonden. Het ongeval op de linie van Brussel naer Antwerpen, naby de statie van Schaerbeek, heeft gelukkig geen erge gevolgen gehad. De trein die ten 9 ure uil Antwerpen naer Brussel vertrekt, werd aen den ingang der sta tie van Schaerbeek van ter zy getroffen door eene lokomotief, die manoeuvreerde. De loko motief en de tender van den trein werden uit de rails geworpen de schok was zoo hevig geweest dal de twee lokomotieven letterlyk in elkander gedrongen waren. De machinist alleen werd gekwetst: naer men zegt werd zyne hand verpletterd. Al de andere bedienden van den trein en de reizigers zyn er met den schrik afgekomen. Men schrikt by de gedachte aen de ongeluk ken. welke zouden plaets gehad hebben, indien de lokomotief den trein in 't middengedeelte had getroffen en niet, zooals nu, aen den voor trein. Gedurende den gelieelen nacht is het verkeer op de baen onderbroken geweestde reizigers van of naer Brussel hebben moeten overstap pen en al de treinen zyn met eene vertraging van een ol twee uren aengekomen. Wy ontvangen de volgende nadere byzon derheden betreffende de ramp in de statie te Lembecq. De expresstrein van 4 ure 50 min. uit Calais naer Brussel, werd zondag avond door een koopwarentrein in twee gesneden in de statie van Lembecq. De machinist van den express- trein, de genaemde Struyve van Doornik werd op den slag gedood, de twee treinwachters en treinoverstc, die zich in den bagagiewaggon bevonden bekwamen lichte wonden. Een werkman, die in een rytuig van derde klas zat. bekwam een hevigen slag op bet hoofd. Een bloedvloed is gevolgd en men heelt den gekwetste te Lembecq moeten verzorgen, daer zyn toestand niet toeliet liem weg te voe ren. Men hoopt nogtans hem te zullen redden. Een andere reiziger werd aen hel linker oog gekwetst cn verscheidene andere nog bekwa men lichte kneuzingen, doch allen, behalve de werkman,waervan wy hooger spraken, hebben hunne reis kunnen voortzetten op den hulp- trein, die onmiddelyk werd ingericht. De sloffelyke schade is zeer aenzienlyk de machien de tender en de bagagie-waggon van den reizigerstrein zyn geheel verbryzeld. Het lyk van den machinist is maendag mid dag door de zorgen van het staelsbestuer naer Doornik overgebracht. Het verkeer is op de baen geheel den nacht ondei broken geweest de treinen van Brussel naer 's Gravénbrakel moeten langs Enghicn ryden. Maendag was de gemeenschap weêr hersteld. Behalve dit ongeval, moet er zondag avond, omtrent 10 i/s ure, nog eene tweede spoorweg ramp plaets gehad hebben, naby de statie van Schaerbeek. Een expresstrein uit Antwerpen zou van ter zy geloopen zyn op een koopwarentrein uit Brussel. Verscheidene rytuigen werden verbry zeld, doch men had geen persoonlyke ongeluk ken te betreuren. Ziehier hoe de stoker van den trein n. 42, uit Calais naer Biussel, de spoorwegramp van Lembecq verhaelt. De trein had een kwartuer vertraging on- dergaen om die vertraging in te winnen deed de machinist tot 8 luclndrukkingen stoken. (De grootste drukking bedraegt gewoonlyk 6). Op ongeveer 350 meters afstand van de statie van Lembecq, deed ik hem opmerken dat het signael op onveilig stond myn kameraed (de machinist) deed onmiddelyk de (reins in bewe ging stellen en gaf den stoom eene terugwer kende beweging. De drukking was echter te groot en de trein bevond zich op eene helling. Wy zyn verloren, zegde de machinist, het gevaer bemerkende. Ik sprong van de lokomotief op de baen twee minuten later hoorde ik eeu vcrschrikkelyken schok, daerna viel ik in bezwyming. Toen ik lot het bewust- zyn terugkeerde, vernam ik de droevige tyding van het overlyden van den machinist. Zooals wy reeds gemeld hebben, was de reizigerstrein uit Calais op een koopwarentrein geloopen, die in de statie van Lembecq ma noeuvreerde. De schok was verschrikkelyk dry waggons van den koopwarentrein werden verbryzeld, de machien en de tender van den reizigerstrein werden op de baen omgeworpen, langs den kant van liet staliegebouw. De buffels en de schouw waren letterlyk verwrongen en vernield Op liet gerucht der botsing was de statie overste met geheel liet personeel toegesneld. De reddingswerken wei den onmiddelyk begon nen. Tussclien de overblyfsels, onder de loko motief, vond men het lyk van den machinist van den expresstrein, Struyve, die algryselyk gekwetst was aen het hoofd en het linkerbeen. De treinoverste Dandumond en de trein wachters Flemal en Mazy hadden min of meer erge kneuzingen bekomen. Een reiziger was insgelyks erg gekwetst. De stoker, die op de baen gesprongen was, bad eene lichte wonde aen den arm bekomen. Struyve, de verongelukte machinist, was reeds lang in dienst van den Staetsyzerenweg: hy was een ieverig bediende, die door zyne oversten zeer bemind werd. Zyn lyk was voorloopig neergelegd in een harigaer der statie van Lembecq. De stoker wilde het lyk van zyn vriend niet verlaten, en stond er gedurig by te weenen. Toen een zyner oversten hem het bevel gaf, naer Brussel te vertrekken, antwoordde hy met tranen in de stem Ik blyf liever tien dagen zonder werken, dan hel lyk van myn machinist te verlaten. Het slachtoffer laet eene blinde weduwe met verscheidene kinderen achter. Evenals de sto ker, bad Struyve zich misschien kunnen red den, doch hy heeft zyn plicht lot liet einde toe willen vervullen en is op zyn post gestorven. Eene andere spoorwegramp heeft verleden vrydag in Belgie plaets gehad. Een koopwaren trein is omtrent 9 ure 's avonds, op de linie van Doornik naer Moeskroen, ontriggeld. De sloffelyke schade is nog al aenzienlyk. De spoorweg-ongelukken worden in Bel gië met liet half dozyn geleld. j Den 4 januari waren er in den omtrek van Brussel, dry op eenen dag. O, indien M. Wasseige, minister ware ge weest, wat zouden de eerlyke liberale gazetten getrommeld hebben De drukte op den spoorweg is by den inval lenden dooi, overgrootmaer de verwarring is op vele punten niet minder groot. De rytuigen werden den lieelen winter door slecht verwarmd, ten minste de rytuigen waerin de kleine burger, werkman en land bouwer zitten le verstyven van den kou. De machinisten, zegt de Chronique, werken 10 uren per dag en soms meer. De kotivooiwachters moeten nog altyd met bevrozen vingers langs de waggons dwalen, om de kaertjens op te halen. Een half bevrozen publiek, een afgebeulde machinist, een aen stukken gesneden konvooi wachter, een trein vermorzeld en met eenige dooden en gewonden.... Balidat alles stoort de rust der triomfe rende party niet. Voorspoed te Brussel. De Brusselaar ziel de toekomst met een donker oog in. Heeft de reiziger op den spoorweg als nieuwjaers-cadeau, een verhooging van 20, 30 en 40 p. c. gekregen, de Brusselaer ziet niet minder zyne lasten groeien en.... bloeien. Leve de liberale voorspoed Zoo zal by voorlaen bet drinkwater niet meer 18, maer 27 fr. betalen, dus een derde hooger in prvs. Het gewoon budjet van het prachtlievend Brussel, heeft een te-kort van 1 millioen 213 duizend 862 fr. 49 c. op een budjet van byna 20 millioen. In de buitengewone uitgaven geeft Brussel 31 millioen 450 duizend 439 fr. meer uit dan het inbeurl. Die twee diensten worden hoofdzakelyk in evenwicht gehouden, door eene heffing op de leening namelyk van 31 millioen 213 duizend 218 fr. Brussel leende in een vierde eeuw, 261 mil lioen 600 duizend frank. In 1853 leende het 7 millioen In 1856 nogmaels 7 lil 1862 25 In 1867 25 In 1872 36 In 1874 76 In 1877 20 lil 1879 65 i/« Aen intresten betaelt Brussel 10 millioen 204 duizend 413 fr. Leve de liberale voorspoed De Daily News klaegt ons prachtlievend Brussel aen over feiten, die men by een Turk in het diep van het muzelmannenland zou moeten zoeken. Eugclsche juffers zyn naer het vasteland ge lokt, met het oog op een huvvelyk, en worden te Brussel gedwongen terug gehouden in hui zen, die wy, om reden der goede zeden, niet zullen noemen. Wat is er van waer Weel de politie daer niets van 'Er zyn toch reglementen op dergelyke gevallen Of moeten wy hier den handel in menschen- vleescli zien beschermen, gelyk in het oosten den afschuwelyken slavenhandel Wal moet dat lieve franschgezind Brussel toch een deftigen naem hebben in den vreemde 1 In het rapport over de bévues van M. Frère, opzichtens het Vatikaen, vindt M. de Macar liet noodig den tekst der depeche uit Rome te verdraeien. Zoo leest men in het rapport, dat Z. H. de princiepen, waerop de bisschoppen zich gron den, niet kan blameeren ol loochenen, maer nochtans zich verplicht ziet, het belgisch epis- kopaet de grootste voorzichtigheid aen te ra den. Let wel op het woord verplicht. Welnu, dat zegt de depeche niétdeze zegt enkel, dat Z. H. niet anders kan doen dan de belgische bisschoppen aenraden (engager), enz. Ziedaerdan het middel dat door het libera- lisinus wordt aengewend.om te doen gelooven, dat het Vatikaen en de bisschoppen van Belgie in desakkoord zyn 'i Is overigens de eenige verdraeiing der waerheid niet in het rapport aen de Kamer. De Clironique het trottoirblad van Brus sel, valt vandaeg dezen, morgen genen minister aen. Nu is het M. Van Humbeeck, die afgezweept wordt voor zyne hypokriete onderwyswet. Dan is het M. Frère, die om zyne bévues, met mispryzen een opgevuldcn leeuw wordt genoemd. Vandaeg is het M. Saincleletle. die het talent bezit om de zaken in de war te brengen op telegraef en spoorweg. De pryzen der reizigersplaetsen zyn geen 5. maer omtrent 10 p. c. in de hoogte gebracht. De prysverhooging is niet alleen het geval in de eerste, maer in de derde klas. Behalve dat, gaet er geen dag voorby of er zyn ongelukken op onze spoorwegen. En wy die dachten dat al de rampen, die uit het dossier-Wasseige voortkwamen, zouden ophouden als er maer een liberael ministerie was En nu gaet het overal, naer het liberael blad zelf bekent, nog slechter dan ooit I M. Saincleletle zet op zyne beurt heel het bestier van posten en wegen ten onderste bo ven. De maetregels die hy neemt op de spoor wegen, zyn ongelukkig die in het telegraef- bestier zoo onmogelyk, dat zelf zyne eigen vrienden protesteeren. Het nieuwe stelsel van de telegramnen is al te ingewikkeld om goed te zyn. Zou het geen tyd worden, om in de liberael bladen bet Dossier Wasseige, of beter gezegd het Dossier-Saincleletle te beginnen Nooit is de verwarring en onzekerheid zoo groot geweest als nu. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden waren 1284 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn: ossen, Ir. 0-80 tot 1-04stieren, fr. 0-70 tot 0-92 koeien en veerzen, fr. 0-70 tot 0-92. De overstrooming in de provincie Bra bant zal gelukkig zoo erg niet zyn als men ge vreesd heeltindien de toestand niet verbe terd is, is hy toch ook niet verergerd, en men men mag hopen dat de overstrooming zal ein digen zonder groote schade le veroorzaken. Te Luik is de Maes reeds aenzienlyk gedaeld; de reeds aengerichte schade is grootdoch het wassen van hel water heeft juist by lyds opge houden, om geen der verschrikkelyke gevolgen te hebben welke men vreesde. Te Si-Odes, naby St-Hubert, op den oever der Ourthe, is het kasteel der familie Orban door bet water overrompeld in de eelzael had liet water eene hoogte van 80 centimeters be reikt. Thans is de overstrooming geëindigd. In de provincie Henegauw is de dyk der Schelde, naby de gemeente Thivencelles, door*

De Denderbode | 1880 | | pagina 2