Dc gespierde verdediger van M. liolin. 1 -uTi geven had als zynde een Broeder Josefiet. Onder een valschen naem had Woliers ver scheidene aftruggelaryen te Luik gepleegd, en was daervoor door de korrektionneele recht bank dezer stad veroordeeld geweest tot vier gevangenisstraffen van vyftien dagen. Het beroepshof heett dit vonnis vernietigd, uit hoofde van dwaling, en den betichte ver zonden voor den krygsraed. Iedereen weet dat onze achtbare Vertegen woordiger, M. Woeste, de benoemingen van zekere burgemeesters, schepenen, enz., redelyk fel in de Kamer heeft beknibbeld. Dit was het geval met de benoeming van den burgemeester van Oultre. Om zich te verrechlveerdigen, heeft minister Rolin den voorgaenden burgemeester, M. Van Sinay. beschuldigd van. in 187*2, twist en twee dracht in de gemeente gezaeid te hebben. Wy hebben, in ons N'van 14 December II., onze lezers de krachtdadige protestatie van M. Van Sinay medegedeeld. Sinds verjiepen er vyf volle weken (de brief van M. Van Sinay was van 7 December) en niemand kwam den minister ter hulp. Nu eindelyk is er voor M. Rolin een verde diger opgestaen. Donderdag laelst heeft men in eenige herbergen van Oultre een papier rond gedragen met den naem van M. Ceulerick be kleed en door 3 zyner vrienden gewaerborgd. Wie is daer eigenlyk de schryver van Is 't een van de vier? Is t misschien het geachte hoofd der liberale party Wie is 't De dolle uitval tegen den Denderbode zou wel doen ge- looven dat het iemand zou kunnen zyn die de pillekens, hem destyds door ons blad opgegeven, nog niet teenemael heeft verteerd. Nu, dit doet niets ter zake en laet ons lol stichting van onze geëerde lezers liet lactum van Zyne Excellentie M. Ceuterick, den tegenwoordigen Burgemeester van Oultre, zonder verdere bemerking voor heden en met voorbehouding hem later, als 't pas geeft ook eenige pillekens op te geven, mededeelen Zielhier dus dit factum Aan den heer Rolin, Minister van Binnenland- sche zaken. Heer Minister, In do Kamer der Volksvertegenwoordigers ant woordende op oer.e ondervraging van den heer Woeste, zegdel gij dat de heer Van Sinay de oncenig- had in onie te voren vreedzame gemeerde had gezaaid waarop deze anders zóó ingetogen, zóó bedaarde en zoetluimige man u als een woeste. leeuw is toe gesprongen, u uitdagende het bewijs te leveren dier volgens hem lasterlijke aantijging- De zoo verwaande als ijlklinkeude brief, dien hij u toezond, is door verscheidene klerikale bladen afgekondigd geworden, onder anderen door Le Uien Public en Den Denderbode, welke laatslo aan zijne laffolijke gewoonte steeds getrouw, do gelegenheid heeft te baat genomen oni u opcnllijk als lasteraar uil tc schelden, liet hoofdzakelijk deel dezes briefs zal u voorzeker niet ontsnapt zijn, daer het klaarblij kelijk te zien is dat 's heeren Van Simv's gekrenkte eer hem bier slechts als een voorwendsel heeft ge diend, om eenen bij hem ingekankerden wrok lucht te geven en u, heer Minister, in uwe achtbaarheid en gezag aen to randen. Dat gij u door de uitdaging .van den heer Van Sin3y. even weinig als door do dolle uitvallen der klerikale gazetschrijvers laat be wegen, en dat het geacht hoofd der liberale partij in ons kanton zich eveneens onverschillig toont aan do zijdelingsche beleedïging, die mijn spijtige voor ganger hem in 't voorbijgaan naar het hoofd werpt, dit laat zich licht verstaan. Wat mij betreft, heer Minister, bezwaarlijk zou ik mij het genoegen kunnen ontzeggen u te dezer gelegenheid wat nader met dien uitdager bekend le maken, en u te doen zien aan wien, óf aan hem óf aan dengene dio u over hem heeft ingelicht, hel krislenlievend verwijt, dat hij een logenaar en een schijnheilige is, mag worden toe gepast. Vooreerst, dit woord van schijnheilige klinkt recht zonderling in den mond van eenen man, die zich be roemen durft, dat bij steeds geweigerd heeft de libe rale politiek bij te treden, en die vroeger, wanneer zijne benoeming van een liberaal Bestuur afhing, zich telkens voor eenen gematigden liberaal beeft doen doorgaan En hoeveel zonderlinger nog en hoe stich tend, degeneu, wier vertrouwen en ondersteuning bij alsdan door zijne geveinsdheid wist to verwer ven, Ibaus te minachten en te belcedigen Doch onderzoeken wij nu, op welke wonderbare wijze hij don vrede eu de eendracht onder zijne medeburgers heelt weten le bewerken en te handhaven. In 1843 werden de gemeenteraden ontbonden, te Oultre, alwaar le dien tijde nog gocne spraak was van liberaal cn katholiek, was men het eens om eene lijst voor te dragen, waarop de namen voorkwamen van de heeren liaelterman en Van Sinay. Eenige dagen vóór de kiezing, ging de onderpastor, M. Van Clecmputle, den heer Haollerman vindon en zegde bem, dat, wijl er maar éëne lijst bestond, het onnoo- dig was zich de minste moeite te geven en dat M. Van Sinay van zijnen kant ook besloten bad zich niet to verroeren M. Haelterman nam le goeder trouw dit voorstel aan en, dank aan de heimelijke streek, werd hij van zijne bediening van Raadslid, die hij sedert lange jaren met ijver en zelfopoffering vervul de, onverwachts en lot eenieders verwondering af gezet. Hiermede dan werd door M. Van Sinay, die zich in dat eerlijk komediespel zoo behendig achter de gordijn had weten te houden, het vuur in den wind ge*lokcn en den grondslag gelegd deroncemg- heid, die sedert dien in onze gemeente zoo jammer lijk heeft geheerscht, en waarvan hij thans tc vergeefs do verantwoordelijkheid zoekt te ontwijken. Als eeu verder bewijs van zijne vredelievende in zichten, spreekt de heer Van Sinay u van den twist, die tusschen mij eD den Gemeentesecretaris heelt plaats gehad maar wat bij geradig acht u le verzwij gen, dit is dal, bij mijue aankomst le Oultre, er alles in rep en roer stond, uit oorzaak van den bevigen en onvorbiddelijken haal, dien hij legen den zelfden Secretaris had opgeval, en de moeiclijkheden van allen aard die hij hem onophoudelijk in den weg bracht. Zóó verre dreef hij het met dien ambtenaar, zóó gewelddadig was zijne houding jegens hem, dat hij zich als vijand verklaarde van de Raadsleden die den Secretaris de minste bescherming dorsten ver- leenen, en hun sedert dien eene hardnekkige tegen kanting in de gemeento beeft geboden. Do heer Van Sinay onderscheidt zich door eene andere soort van krachtdadigheid dan degene, die hij mij toekent. Het is bij hem eene krachtdadigheid, dio hom meer in het hoofd zit, dan in de vuist, en één'e der ken schetsende bijzonderheden daarvan, is, nimmer le kuunen vergeven of vergeten. Gelukkig zijn er bij ons nog lieden, die des noods zich ook weten te berinneren. Zoo is hel dat zij, toen men ons vreedzaam Belgie door hel inrichten der beruchte monsterbedevaarten zocht in opschudding lo brengen, den heiligen en onbevlekten man nog uitdagend en met opgestoken hoofdo de vreedzame straten van Ninovc zien door trekken, aan het hoofd eener met stokken en knod sen gewapende bende Franciskancn, die de H Der- lindis van Meerbcke, bijzondere beschermster der koebeesten, de herstelling van 's Pauzen wereldlijk gezag gingen afsmeeken Dal hij in onze gemeente bij deze stokslagers een groot en lang beproefd vertrou wen geniet, dit zal bem zeker niemand betwisten en nog veel minder benijden. Êii dal hij insgelijks in hooge mate hel vertrouwen geniet van de onbeschaamde huichelaars die hier door zijn toedoen eu met zijne opentlijke goedkeu ring, onze vreedzame bevolking lot den wederstand aan 's lands wetten cn dm burgeroorlog komen aan sporen, dit zal hem gewis ook niemand tegenspre ken. Zoo zag men hem onlangs nog hand in hand gaan met eenen dier mannen, die hier was komjn preéken dat men, liever dan zijne kinderen naar (Ie offciëelc scholen te zenden, een mes zou hebben genomen om hun het hart le doorboren. Wij mogen zoo sprak de predikant van de nieuwe leer. geenc slavernij verdragen Voorhein stonden de Gentenaren, strijdende voor het geloof, lol aan dc knieën in 'l water. Waarom zouden wij ons de waardige zonen vun zulke kloekmoe dige vaderen niet toonen Dat de heer Van Sinay, toen hij enkel Raadslid was, mij gestadig in hel uitoefenen mijns ambts van Burgemeester door allerlei stelselmatige dwarsdrij verijen heeft zoeken le verhinderen, wel namcntlijk door de zittingen van den Gemeenteraad ledoen mis lukken en dat hij, aan hel hoofd des Bestuur zijnde, zich steeds geneigd heelt geloond om den zeilden Gemeenteraad, dien hij zoo zelden mogelyk bijeen riep, over het hoofd le zien en alles naar eigen zin en willekeur le schikken, daarop wil ik hier voor heloogenblik niet aandringen. Volgens 's heeren Van Sinay, krachtdadige uitdruk king, zoudl gij, lieer Minister, door eenen logenaar en schijnheilige op zijne rekening zijn ingelicht ge weest. Ten bewijze dat de heer NVoeslo, toen hij in de Kamer verklaarde, dat ik te Oultre garsch alléén tegenover den Gemeenteraad sla, op zijne beurt bij eenen logenaar en schijnheilige was te rade geweest, bebben drij der achtbaarste Raadsleden er bereid willig in toegestemd, deze repelen benevens mij te onderteekenen. Aanvaard, beer Minister, de verzekering mijner hoogachtende gevoelens. F T. CEUTERICK, Burgemeester. Fr. DE COOMAN, Schepen. J. REDANT, id. Hyp. HAELTERMAN, Raadslid. En nu geven wy 't woord aen M. Van Sinay, oud-burgenieester en racdslid lol Oultre Oultre, den 16 Januari 1880. M. de Opsteller, Gy hebt in uw geëerd blad myne protestatie van 7 December laelslleden opgenomen. M. Ceulerick, bleef vyf weken lang gevoelloos. Eindelyk, na rype overwegingen misschien na veel zwoegen, neemt hy de pen op eu verraedl dat de waerheden die wy in onzen brief neer schreven hem niet weinig getroffen hebben. In eenen zoogezegden hoogdravenden styl, met eenige stadhuiswoorden versierd, cn verge zeld van scheldwoorden tegen ons, legen den Denderbode, legen de klerikale gazelten, tegen de oultersche bedevaerdersenz., meent hy eene doorslaende antwoord op onzen brief ge geven te hebben. De man is er niet dit alles bewysl dal hy weinig weel te vertellen over de feilen die wy aengpstipt hebben. Hy noemt onzen brief vcrwaend en ylklinkend! Dit is gemakkelyk gezeid, macr bewezen?? dit is iels anders. Wy zullen in eene korte ontledi- ging van zyn factum eens gaen zien wat hy waerlgk heeft kunnen wederleggen. 1. Vooreerst bestaligl de schryver dat ik den minister als een woeste leeuw ben toegesprongen Wie by hel lezen van onzen brief zal zulks ge- looven 2. Dan is er spraek van de klerikale gazet ten, van eenen ingekankerden wrok tegen den minister, van 't geacht hoofd der liberale party in ons kanton, (op wiens edele schouders mag toch dit geachte hoofd rusten?) van genoegen van den opsteller die zich bezwaerlyk kan ont houden aen den minister teschryven, enz. enz... Wel chrislene menschen, wal doet dit alles ter zake!!... 3. Nu wil M. Ceuterick doen gelooven dal ik liberael gezind was, telkens myne benoeming van een liberael besluer afhing. Wel dal is zeker niet gemeend Heb ik in 1848, in 1866 zoo als in 1879 door het liberael besluer niet afge dankt geweest 4. Eindelyk is er spraek en nogmaels in breedvoerige perioden van de tweedracht die in onze gemeente heerschl. Dat is waerlyk Je kwestie, alleenlyk vergeet men hier te bewyzen op wie de veranlwoordelykheid valtde getui genis van M. Ceulerick en zvne dry vrienden is hier ten minste bedenkelyk. Ik beroep rny liever op de gestadige verkleefdheid der kiezers van Oultre, die my sedert 1842 niet eens hun ver trouwen ontnomen hebben 5. Hier lezers, komen wy iets zeer koddig tegen. De twist heerschl in de gemeente uil oor- zaek van mynen haet legen den gemeente secretaris, en ziet... M. Ceuterick komt toegesneld en geeft dien zelfden gemeente-secretaris eene duchtige rans- sclingü! Wat dunkt u daervan? Was daermeéde vrede niet gesloten, het zal toch aen den gespierden Burgemeester niet gelogen hebben. Daerop her kent my de schryver meer krachtdadigheid in het hoofd dan in de vuist. Hierover mag ik my niet beklagen, maer inlusschen blyven myne argu menten niet min vast staen. 6. Wal komen toch hier te pas de Francis canen en de bedevaerders naer de II. Berlindis le Meerbeke. Is het misschien om van stokslagers le kunnen spreken en de aendacht van de vuist slagers aftekeeren 7. En als of de schryver gewaer wierd dat hy*lol hier toe weinig of niets heeft bewezen, spreekt hy nu over daedzaken die na de benoe ming van den nieuwen Burgemeester plaets gre pen. Wat betrek heeft toch myn brief met den predikant en de predikatie over de nieuwe wet. 8. In het vóórhelste alinea zegt de schryver niet te willen aendringen op myn gedrag in 't Gemeenlebesluer, stelselmatige dwarsdryve- ryen enz.... Het is nocluhans het punt dat hier alleen moest ouderzocht worden Heelt M. Rolin my niet onweerdig gevonden en is het myn be- sluerlyk gedrag niet dat moet beoordeeld wor den Indien M. Geutelick den Minister hier niet ter hulp komt, waerloe dient toch zyn schryven Wy zyn reeds aen het laetsle 9, en hebben niet veel meer dan verwaende en ylklinkende woorden tegengekomen. Men spreekt hier wéér van logenaer en schyn- heilige. Wel Burgemeester, hebt gy dan niet opgelet? die woorden zyn in mynen brief uit de redevoering van M. Rolin opgenomen, en uwe bemerking over dit christelyk verwyt gaet recht streeks den Minister treffen. Maer is de schryver dan wel zeker dat M. Woeste de waerheid in de Kamer niet heeft uil gesproken Ik geloof hel niet, want de woorden van M. Woeste zyn niet getrouw opgenomen. Hy heeft geenzins gezegd dat M. Ceuterick te Oultre gansch alleen tegenover den Gemeenteraed stond. Alleenlyk beweerde hy dat M Ceuterick de eenigste liberael was. En in dien lyd mag ik in waerheid zeggen dat buiten den Burgemeester, geen raedslid zich by de kiezers als liberael aen- gehnden beeft. Daer is nu. heer opsteller, een korte onlledi- ging van het schrift dat bestemd is om M. Rolin op zyn geraak te zeilen. Bemerken wy dat M. Ceulerick bel handteeken van dry zyner vrien den heeft gevraegd al twyfeldc hy zelf apn liet crediet dal zyn handteeken alleen zou outmoe len. Ik beveel, by byzonderen brief, het schrift, door mynen opvolger ondertcekend, aen liet onderzoek van M. Rolin. Dit zy myne wrack. Ontvang, M. de Opsteller, enz. J. B Van SINAY. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Ecrw. lieer Imschoot, onderpastoor te Gaver, is pastoor benoemd te Godveerdegeifi by wordt vervangen door den Eerw. Heer i\ J. Claeys, coadjutor aldaer. De Eerw. Heer Thuysbaert, onderpastoor van S. Jan Baptist te Gent. wordt onderpastoor van H. Kerst iu dezelfde stad hij wordt ver vangen door den Ecrw. Heer Watllié, onder pastoor van S. Marlens te Ronsse De Eerw. Heer Gliys, onderpastoor te Wachtebeke, is onderpastoor van Ronsse benoemd de Eerw. Heeren Roegiers en Raes, priesters der laatste wyding, zyn onderpastoor benoemd de eerste te Wachtebeke en de andere te Bottelare. CORRESPONDENTIE. Onlv. van M. V. te St. P. fr. 6,00 over 1880. van den E. H. D. te W.-ten-E. fr. 6,00 over 1879. Plaetsgebrek laet niet toe ons deze weck met 't Verbond onledig te houden. Wy zullen den liberalen schryvelaer alleenlyk ant woorden, dat, wat de zaek van Severinus De Bolster betreft, wy gaerne zouden hebben dat zyn gewezen meester eens in, 't Verbond, de ware en opi echte reden zyner wegzending zou laten kennen. Dus, Verbond, wy wachten Stad Aelst. Catholyke Schoolpen ning. De ontvangsten gedurende de zes laetste maenden van 1879, beloopen tot de som van fr. 2992,10. Proficiat, heeren Leden, die uitslag is overheerlyk. De heeren Leden van den catholyken School penning worden verzocht de algemeene ver gadering by te woonen, welke zal gehouden worden, op Muendag 19 Januari, om 8 1/2 ure des avonds stipt ter estaminet De Kioon, by den beer Fians Lauwereys, Gentsehestraet. Donderdag heelt men alhier uit eenen gracht, aen den Zwarten Hoek, hel lyk opge- vischt van den genaemden I an Nu/fel Joannes, oud 43 jaren, kaeiwerker alhier, welke, sedert byna dry weken, vermist werd. Men veronder stelt dat dronkenschap de oorzaek is van dees ongeval. Spoorwegramp le Ter joden. (Statie liael- teit.)— Wy laten hier de namen volgen der persoonen welke min of meer erg gewond wer den. Ferdinand Verslricht en zyn zoon Pieter van Ilerzele De Sadeleer, landbouwer te Burst; vrouw Irma Reclercq, molenaresse te Vlier- zele vrouw Wed. Dumont, koopvrouw te Vlierzele Lodewyk Janssens van Grooteu- berghe. Alle deze persoonen zyn nog al erg gewond. Zooals wy gezegd hebben, werd Verslviclit, vader, onmiddelyk de laetsle 1111. Sacramenten toegediend. Zondag namiddag, werd de wed. Dumont insgelyks berecht. Al de andere reizigers bekwamen slechts lichte kneuzingen. Twee der gewonden hebben zich te voet naer onze stad begeven, namelyk MM. Provoost van Ressegem en Aug. Smeets koopman in boter te Sottegem. Provoost werd h:er de laetste HII. Sacramenten toegediend, doch hy is reeds buiten groot gevaer. De heer Smeeis is ook aen de beterhand de geneesheeren hopen zyne genezing binnen eene maend. Onze laetste inlichtingen zeggen dat al de gewonden voor goed aen 'l beteren zyn en" weldra ganscli zullen hersteld wezen. Valsche Bankbiljetten. Zaterdag mor- gend hebben dry wisselagemen van Brussel, MM. SulVel, Leroy en Margan, liet bezoek ont vangen van een welgekleeden Engelschman, die' verklaerde te heeteii John Mills, gewezen scheepskapitein, woonende te Londen. By elk der agenten, wisselde hy een aental engelsche banknoten, voor eene weerde van 500 p. st. (12,575 fr.) Niet larig na het vertrek van Mills, dacht M. Suffell ie bemerken dat de banknoten valscli waren op hetzelfde oogenblik kwam de wis selagent Leroy by hem binnen, die insgelyks 12,575 fr. aen den Engelschman betaeld bad voor 500 p. st. in papier. Zy onderzochten de banknoten en bevonden dat deze inderdaed valsch waren de beide wisselagenlen wanhoopten reeds hun geld terug te bekomen, toen M. Leroy den En gelschman in de straet zag voorbygaen. Hy volgde hem aenstonds op, grtep hem by den kraeg, en bracht hem in hel kantoor van M. Suffell. Mills scheen verbaesd, doelt stemde er in toe aen M. Leroy de som van 12,575 fr. terug te geven, welke hy nog in zyn bezit bad. Wat het geld betreft, dat hy van M. Suffell had ontvangen, hy beweerde dat hy daermeê een schuld betaeld bad aen een scheepskapitein genaemd Taylor. Mills werd naar liet policie-bureel gebracht en ter beschikking gesteld van den procureur des konings. Uit het onderzoek, daiaensionds geopend is, blykt dat Mills eerst sedert don derdag in de stad was aengekomen en afge stapt was in het llulel de Flandre. Tot nu toe heelt men niet vernomen, dat hy nog andere dan de dry gemelde wisselagenten zou bedro gen hebben van de 37,725 Ir., die hy alzoo heeft afgetruggeld, heeft men slechts de 12,575 fr. teruggevonden, welke hy van M. Leroy had ontvangen. ISailere bijzonderheden. De Engelschman, die dezer dagen te Brussel aengehouden is in de omstandigheden, welke wy hooger verha len, is naer het schynl een der daders van eene hedriegelyke ontvreemding van ongeveer 300,000 fr., gepleegd ten nadeele van een der byzonderste Banken van Londen. De daders dier ontvreemding heelen Fondas en James Benton hel is deze laetste, die on der den naem van Mills, by twee of dry wissel agenlen valsche of liever vervalschte banknoten heeft uitgewisseld. James Benton had alleen het eerste cyfer veranderd van de serie waer loe de banknoten behoorden inderdaed, wan neer men onderzoekt ol ei tegen een bankbiljet oppositie gemaekt is, beziet men gewoonlyk slechts liet eerste cyfer. De banknoten waren dus goed, behalve die wyziging, en men begrypt dat de agenten dezelve hebben uitgewisseld ook zal, naer men denkt, de Bank van Engeland verplicht zyn de banknoten te betalen. Zoodra de diefstal gekend was, beeft de Bank eene belooning uitgeloofd van 12,000 Ir., voor deugenc die de dieven zou kunnen ontdekken ol doen aenhouden. Een detective, mei name Lytliell, is woensdag \an Londen te Brussel aengekomen. Hel nieuw tarief der telegrafen, dal sedert 1 januari iu voege gebracht is, heelt, zooals men weet, aenleiding gegeven lot eenparige kritieken en reklamen tegen M. Saincleletle, minister van openbare werken. Welnu M. Saincleletle zelf heeft dezer dagen al de inoei- lykheden en fegenstrydigheden van zyn nieuw tarief kunnen bestatigen. De minister, die te Bergen was om op een bal tegenwoordig te zyn. ging naer de statie om eene hoogdringende depeclie te verzenden. Die depeche eindigde met de woorden zal morgen 9 uie 45 minu ien ministerie zyn. De minister had 9 ure 45 minuten in cyfers geschreven volgens het nieuw tarief is dit echter eene lout. De telegra fist moest zyn heer en meesier doen opmerken, dat hy hel üer in letters moest schryven.... en tweewoorden (5 cenlimen) meer heialen. Men kan zich de verwondering voorstellen van M. Samctelette, die fouten begael tegen zyn eigen larie! De brigades gendarmen, die ter gelegen heid der werkstaking naer den Borinage ver trokken waren, zyn woensdag te Brussel weer gekeerd. Men had gehoopt van den onbekwamen Sainctelette verlost te worden. Boven de belangen van bet algemeen, staen echter de eigenliefde van hel liberalismus M. Frère zal M. Saincleletle in liet ministe rie houden.... 'i fs tien tegen een alzoo beslist in dc logie. Men beweert dat het ministerie gunstig is, aen liet herstellen der spelen te Spa. Waerom ook niet Niets verwondert ons meer in het jare van wondere. Nooit, zegt een liberael blad, zyn er zoo veel echtscheidingen geweest le Brussel als dit jaer't Is een bewys dat de liberale ge dachten vogue hebben.... Maendag, vroeg in den avond, omtrent 6 1/4 ure, is een byzonder stoutmoedige dief stal gepleegd by M. Xav. Nesner, horlogiema- ker, Zuivelsleeg, te Gent. De dief heelt in den hoek van liet venster, een klein stuk uit de ruit gesneden en alzoo dry horlogies gestolen. Hoe zulke diefstal kan gepleegd worden in een der volkrykste straten der stad, is moeilyk te begrypen voegen wy er echter tot opheldering hy, zegt liet Fondsenblad, dat, toen men de poiicie zocht, deze nergens iu den omtrek le vinden was. Woensdag avond, ten 9 ure, ontmoette de knecht van den grooten winkel van linnen goed, hoek der Koepoorislrnei en Oude Beurs, in de Kocpoorlsiraei te Antwerpen, een kerel, die een groot pak baelkatoen op den rug droeg. De knecht herkende onmiddelyk het pak, als belioorcude tot de uitstalling van zynen winkel. Hy hield dan ook den verdachte staen en zegde hem dal hy hel pak gestolen had. De aenge- sptokene loochende het feil, toen eindelyk de politie bykwam en weldra bevond dal er inder daed een* diefstal had plaets gehad. Het gesto len pak baelkatoen had eene weerde van 130 fr. De dief was een oud-veroordeelde die in ban- breuk verkeerde. De brand, die verleden week le Kortryk is uitgebersten, heelt geheel de fabriek van MM. Nys, gebroeders, vermeld. De schade is zeer groot en overtreft, zegt men, voor de koopwaren alleen, bet beloop der verzekering (237,000 frHet schynl dal het vuer isont- staon hoven het bureel. Eenige jongelingen, komende uit het Café de Londres, hebben den brand het eerst bemerkt. De boeken zyn gered. De inhoud van het coffre-fort is er woensdag ongehinderd uitgehaeld. Men kent de oorzaek van den brand niet. MM. Nys en hunne dames waren afwezig op het oogenblik der ramp. Toen een voorbyganger ging bellen by M. Nys, om dezen te verwittigen dal de fabriek brandde, waren de meiden met de kinderen alleen t'huis de geburen hebben de kinderen gered, die reeds slapen waren. Een veertigtal werk lieden werkten in de fabriek en omtrent 400 andere persoonen werkten daerenbovent'iiuis. Wj vernemen dat MM. Nys andere gebouwen zoeken, om voorloopig het werk voort te zet ten, in afwachting dat hun gesticht zal zyn opgebouwd. De (oude) Iiotterdamsche Courant vertelt het volgende, dal onder Willem II, aen een 2" luitenant, die op het holbal genoodigd werd, overkwam. De 2" luitenant stond min of meer verlegen in een hoekske van de balzaelhy durfde eindelyk, aen een hoog-adelyken haeg- schen papa de toestemming vragen om met zyne schoone dochter te dansen. Hooghartig werd hem dit geweigerd, en de 2e luitenant verliet mismoedig en meer verlegen dan ooit, het bal. Naby de deur ontmoeltehy den koning, die liern vroeg, waerheen hy gaen wilde. De luitenant vertelde openhartig wat hern was voorgevallen. De koning was niet goed ge stemd hy verzocht hem te blyven en den volgenden dans stond hy den 2" luitenant toe de cavalier te zyn van zyne dochter, prinses Sophia. Of de andere heeft staen zien Die luitenant is tegenwoordig een oud generael. Waer iemands geluk toch al gelegen is FRANKRAK. De nieuwsbladen van llazebrouck deelen byzonderlieden nieë over het aenlmudcn van Emilc Decouvelaere van Erneke, de inoordenaer van Mad. Vaesken, tc Ockerzeele. Hy werd le Buvincliove in liet huis zyner verloofde aenge houden Toen hy den gendarm bem rkle, die hein gevangen kwam nemen, wilde hy tegen den muer gaen staen en zich verdedigen, maer het was te laet, de gendarm had hem vasteenige burgers, die op wacht stonden, liepen naer bin nen om den gerechtsdienaer ter hulp te komen, en Decouvelaere liet zich binden. Op hel oogen blik zyner aeiihouding had de inoordenaer niets anders op zak, dan een mes en een stuk van vyf centimen. Eene circulair. Gambella voelt de noodzakelyk zyne populariteit by het klein volk wal voedsel le geven, lol bewys hiervan ont- leenen wy de volgende regelen uit een omzend brief van den ptesideul der fiansche Kamei, welke op dit oogenblik in al de werkhuizen van hel land wordt rondgestrooid Laet ons werken, kloekmoedig werken luet ons aen al onze middelen zulke richting geven, da! zy bydragen om het groole doel te bereiken t iste zeggende grootheid van het vaderland, de versterking der repu bliek. GAMBETTA. Keizerin Eugenie vertrekt den 26 maert naer Natal, om de plaets le bezoeken waer prins Napoleon door de Zulu's gedood werd. Tydingen uit Satimur, onder datum 12 ja nuari, zeggen toestand wordt alle dagen verschrikkelyker en gy zoudl n niet kunnen inbeelden, wal ang- slen de bevolking uilstuet. Iets ongelooflyks is hier le zien Op omtrent JUG meters afstand van de stad ligt eene groole onbeweegbare ysbank van twee meters dikte, vyl honderd meters breedte en acht duizend meters lengte. Sedert eenige dagen zien wy angstig het oogenblik te gemoet dal dit reusachtig voorwerp onze stad zal treffen. Waer z.d hel slaen Wie zal iiel treffen God weet liet. ie Ghouze hebben de ysschol'en, even gelyk te Neman, eene hoogte bereikt van vier tot vyf meiers. ie Montsorean werden de hoornen afgesneden en neérgeveid onder In t gewicht van onmeel- Lare ysblokken deze zyn tol op de kaeien ge- siapeld. Op eene uitgestrektheid van 10 kilometers, 't is le zeggen van Varennes lot boven Villeber- uier, volgt men dit onnieetbaer ysveld, dal zoo vast zit, als ware bel van vzer eu in den grond gevestigd. Men vreest sneeuw op geheel de westkust van Fraukrykde Icmperaluer was in Bretagne 7 graden gevrozen. Gisteren teri 8 ure 's niorgends teekende de thermometer 1 graed boven vriespunt le Lorient, 3 te Cherburg, 7 te Biest. Te Lyon integendeel en te Limoges vroos hel 7 graden en 5 graden le Parys. 's Avonds werd het weder warmerer viel gesmolten sneeuw en yzel. ENGELAND. M. Makelyne, expert van het engelsch mu seum van Londen, heelt de kunstdiamanten van Glasgow onderzocht, li y zegt dat hy niet weet wal de slof is, hem door Mac Clean gezonden, maer hy verzekert dat zy in '1 geheel geen dia manten mogen genoemd worden. SPANJE. De Gaulois, een paryzer dagblad, beval eenige merkweerdige byzonderlieden, betrekkelyk Ote ro Gonzalès, den moordenaer van koning Al fonso XII Zyne gevangenis is een klein vierkant van vier meters maer hoog en luchtig. De dag komt binnen langs een klein venster.dat boven de deur gepiaelst is en al zyn meubelen bestaen in eeu lange bank, tegen den muer geschoven. Hy heelt geen bed men wil hem door de vermoeidheid dwingen bekentenissen le doen. Otero staet noglans op. Men weel dat hy een jongeling is van ongeveer negentien jaer, klein van gestalte, le lyvig voor zyne jaren, met smal voorhoofd, gewoon en rustig wezen, in een woord een echte Galiciaen. Hy draegl de kleé- ivn, welke hy den dag des aenslugs aen had. Wanneer de korrespondent van den Gaulois by hem ging, speelde hy met zyne klak. De greiïier zegde hem a Ziehier een heer, die belang stelt in uwen persoon. Otero voor alle antwoord glimlachte en zweeg. Nu zegde de korrespondent Hel zyn vrienden niet waer, die u aenge- raden hebben den aeuslag te wagen. Neen, bet is een gedacht dal ik alleen heb opgevat. o Ja. En wat nut verwachtte! gy hieruit liet leven moede heb ik er met eene wandaed eeu einde willen aensicllen. Gy zyt gelukt maer overdacht gy niet dal gy zoudt veroordeeld worden «Ik wist het, maer ik was niet baDg dat men ray doode als men wil. Hierop begon hy te glimlachen. De korrespondent vroeg hein verder Gy hebt dus nog hoop Wel zeker luidde hel antwoord dat alles zal zich wel van zelf schikken. Del zal zich van zelf schikken is zyn gelief koosd woord. IIy heeft het gestadig op zyne lippen. RUSLAND. St-Petersburg, 14 jan. Byzonderc tydingen melden dat men aldaer de strengste maetregelen genomen heeft om de joden te noodzaken, het ryk le verlaten. Door eene eerste bepaling worden de joden uit de provinciën der kozakken van den Doii gebannen. In de cirkulair van uildry ving worden zy eene ware plaeg genoemd, en een tyd van twee jaren wordt hun gegeven om hel land le verlaten. De tweede maelregel is gericht tegen de joden van Bessarabiè. Deze verbiedt hen de grenzen te bewoonen, onder voorwendsel dal al de joden smokkclaei'S zyn. Eene derde cirkulair bant uit Moskou en Sl-Petersburg al de joden die hande- laers, of wisselaers, of leveraers, of aennemers zyn. En dit geschiedt in een land, dal aen Turkye den oorlog verklaerde in name der be schaving ITALIË. Garibaldi, wiens huwelyk met jufv. Raimundi door het hooger hof van Rome verbroken is, treedt in den echt met Francisca, de voedster der kinderen van zyn zoon. De spoorweg op den Vesuvius is thans vol tooid. Hy heeft eene lengte van 300 meters en loopt tol aen den rand van den krater. De weg moet op stevige grondslagen gemaekt zyn, en beschut zyn legen de lavasirooraen. De treinen worden aen twee kooiden van staeldraed in beweging gebracht door eene sloommachien, die hy den kegel van den Vesuvius staet. De wielen zyn zoo ingericht, dat het gevaer voor ontsporen wordt voorkomen, terwyl een automatisch rem- toestel den trein onmiddelyk doet stilstaeu in geval eene der koorden breekt. De voornaemste zwarigheid was, hoe aen water le komen. Om daerin le voorzien, heelt men twee groole be- waei putten gemaekt, een in de nabyheid der statie, de andere by het observatorium. Men seint uit Napels, dato 13 januari, dat de Vesuvius eensklaps in volle werking is geko men. De lava stroomt uit den krater, en loopt langzaem tot aen den voet van den kegel en liet Atria van Cavallo. VEREEN1GDE-STATEN. Een bekommerd Mun. De meest bekom merde man van de wereld is wel degel jit II. Sherman, do schatbewaeroer der Vereenigde- Staten van Amerika. Hy weet niet wat doen met zyn geld. Hy vraegt aen iedereen, dat men hem van dien ondrugelyk-n lasl zou verlossen maer hy krygl van allen hetzelfde antwoord wat wilt gy aal >k met uw geld uenvange De zaek wordt inderdaed onrustbarend. De wet verplicht hem, alle maenden van twee tol vier niillioen dollars zilvergeld le slaen maer

De Denderbode | 1880 | | pagina 2