Luisterrijk Concert en Voordracht, op een aental zaken, waerdoor landbouw en veeteelt bevorderd kunnen worden, zonder dat de andere klassen er door lyden daeronder lelt zy de verbetering van den waterafvoer, aenleg en verbetering van buertwegen, ver laging van de spoorwegtarieven, die dikwyls zoo geregeld zyn, dat zy den vreemden invoer der boven den binnenlandscben voortbrenger bevoordeelen, verlaging der slacbtpryzeu in de meeste groote steden, aenmoediging in de teelt van sommige vruchten, vooral van den beetwortel door een rechtveerdige regeling van den suikeraccyns, bevordering van bet landbouwonderwys door het openen van leer gangen en het houden van voordrachten, enz. Van de berinrichting der invoerrechten mag en kan echter, naer het oordeel der commissie, geen sprake zyn. Verscheidene dagbladen van New-York dee- leu nieuwe byzonderheden meé, over de proef nemingen te Menlo-Park, met de elektriksche lamp van Edison gedaen. Ernstige moeielyk- heden zyn ontstaen. Eenigc lampen, na een lyd lang gebrand te hebben, gaen eensklaps uil. Tot nu toe beeft M. Edison nieis kunnen vinden om dit te verhelpen, noch dc oorzaek dier plotselinge verdooving weten ie ontdek ken. (fShipping en Mercantile Gazelle.) Landbouw in Rusland. Hoe ver Rusland onder vele opzichten nog ten achter is, blykt uit het leit, dal aldaer slechts een vyfde ge deelte van het land bebouwd wordthel overige ligt brack. Zelfs dat vyfde gedeelte geeft nog slechts een betrekkelyk mager produkt men schat de graenopbrengst van Rusland jaerlyks op (150 millioen hektolilers. Stond de landbouw op een zelfden trap van ontwikkeling als in Engeland, dan zou bel thans bebouwde gedeelte moeten opbrengen 5000 millioen hektolilers, ccne opbrengst die voldoende zou zyn om 500 millioen menschen te voeden. In die verhouding slaet ten naesle by, elk ander produkt alleen de veeteelt heeft het tot eenc aenzienlyke hoogte gebracht. Vele onzer landbouwers welen niet hoeveel gewicht de aardappelen in de kelders verliezen. Een bevoegd man heeft hier omtrent de vol gende berekening gemaekt100 kilos aerdap- pelen. in den kelder gelegd, verliezen van einde October lot einde november 0,56 kilos; decem ber 3,14 januari 4,14 februari 5,54 meert 6,60 april 8,06 mei 10,00; jurii 17,00. Onze antwoord op de vracg van 't Verbond betrekkelyk de levering van bloem aen onze godshuizen, heeft den Zoulou in eene uitbundige woede of liever razerny doen ontsteken. Die razerny is het beste bewys dal wy de waerheid schreven want, il n'y a que la vèrilé qui blesse, zegt de fransman. In zyne woede bedreigt de Zoulou ons, den Denderbode aen den schaudpael te zullen nage len, indien wy hem niet zeggen willen wie, ten lyde der liberale heerschappy, vervalschte bloem leverden. Wy begrypen u, Zoulou, geerne zoudt gy 't Verbond van den schandpael willen losrukken waeraen het blad je sedert vele jaren, door ver scheidene vonnissen werd vastgespykerd om den Denderbode in zyne plaets te stellen. Te vergeefsche moeite, Zouloutje, daer blyft 't Verbond aen vast en geraekt er nooit meer af. Indien, meester Zoulou, hier niet pas van gisteren ware overgewaeid, wy zouden hem antwoorden jonge, ge vraegl. naer den bekenden weg. Maer nu, zeggen wy hem, wend u tot uwe liberale vriendekens, en vraegt hen daer- over inlichtingen, zy zullen ze u geven indien zy durven.... Hebt g'het beet, meester Zoulou Zooals gebruikelyk by de kavalkaden door den Rydersboiul ingericht, opende een luiter, drager van den Bokkensiandaerd, den stoel. Onmiddelyk volgde het fraei uitgedoschie fan- farenkorps le peerd, T welk. door zyne zoo gunstig gekende bokkenarias en liederen, de toegestroomde menigte verlustigde. Dan volgde een taliyke stoet van rylui; allen bezetendoor ryken koddig gekostumeerde personacdjen, welke aller verwondering v wekten. Ja, aller verwondering zeggen wy, want men zal het met ons zeggennooit hebben wy hier zulke prachtige en ryke kosiu men by eene kavalkade gezien. Voegen wy er nog by dat de stoet verlustigd wierd door nog twee fanfarenkorpsen op wagens gezeten, welke beurtelings vrolyke arias lieten hooreu. Wy hebben in ons voorig nummer aengekon- digd dal eene groep, Zoulous verbeeldende, onder de kommando van den echten Zoulou, Eremo en Beeno, uil 't Verlamd, gevechten met den asagai en nationale dansen zou hebben uitgeoefend, doch dit deel van 't programma kon onmogclyk uitgevoerd worden,daer Zoulou Eremo en lleeno, wellicht door de verandering van klimaet, zoo op eens, in één EZEL wierd herschapenMen was dus verplicht, wilde men van 't beest ccnig gebruik maken, hel aen een cheesje le spannen, 't geen dan ook is gedaen geweest. Onnoodig te zeggen dat ezel Eremo en Beeno veel beziens heelt gehad Een omhaling wierd ten voordeele van den Catholyken Schoolpenning gedaen, welke eene ronde som opbracht. Bestatigen wy ten slotte dat dank aen de genomen maelregelen, de beste orde gedu rende gansch den doortocht heerschle en niet een ongeval werd bestaligd. In naem der hecren inrichters bedanken wy alle de heeren Leden der verscliillige catholyke maetsehappyen over hunne bereidwillige mede werking lot het inrichten van eene kavalkade welke een dryvoudig doel had, namelyk 1° Ondersteuning van 7 Yrye Calholyk Ouderwijs 2° Logenstraffing der liberale beschuldiging als zouden, wij, catholyken, onze stad in een uitge strekt beggynhof willen herschapen 3° Bevoor deeling onzer neeringdoende buryery, welke de catholyke jongelingen nooit vergeten zullen Wat nu betreft het schimpprogramina van de kavalkade, in "t Verbond van zondag II. verschenen, daer is eens duchtig meê gela chen geweest, des te meer omdat men weet dat het door jannen weid ingeblazen, die niet kunnen verkroppen dat de liberale kliek hier zoo machteloos is geslagen dat het haer onmo- gelyk is het tiende deel van den stoet van zondag, zonder vreemde hulp, by een te brengen. De twee overige dagen waren om zoo te zeggen onbeduidend men bemerkt dal de baldadig heden van die dagen min of meer afnemen. Wy bestatigen met genoegen dat er dees jaer veel min slechte liederen wierdeu gezon gen en byna geene gevechten plaetsgrepen. Mochte dezen toestand nog verbeteren De heer Steppé, gemeentc-onderwyzer van Oultre, die meent persoonlyk aengeduid "ge weest te zyn in 't artikel van ons laetsle N' MAGISTER DIXIT verzoekt ons, by brief, aen onzen lezers te willen bekend maken dat hy de dwaesheden van over veertien dagen niet heeft laten drukken. Die heer gelieve te bemerken dat wy ook geenzins zynen persoon hebben aengeduid. Magister dixit is een latynsch spreekwoord, beteekenendede groote filosoof heeft dat yezeid, maar nietde olïieieele meester van aeze of die gemeente heeft dat geschreven. Hoewel wy dus het opnemen van zynen brief konden weigeren, hebben wy liever den man voldoening te geven. Wy doen iiet zelfs geerne, daer 't ons gelegenheid geelt te doen opmerken.dat het artikel van 't liberael Verbond (over de gewaendc oneenigheid tusschen Z. II. den Paus en de Bisschoppen in de school kwestie) voor eene DWAESHEID gehouden wordt, zelfs door eenen o/ficieelen onderwyzer. Ziethier dus den brief dien de heer Steppe ons heeft locgesluerd lieer Hoofdopsteller, Er is vandaeg, de eerste mael myns levens, een nummer van den Denderbode op myn adies toegekomen. Ik leid er uit af, dat het artikel Magister Dixit tot my gericht is, als zou ik de steller zyn van liet thema over veertien dagen door hel Verbond van Aelst opgenomen. Overigens elke lezer, die iets of wat met den toestand in onze gemeente bekend is, zal ge noeg verstaen dal niemand, dan ik, in gezegd artikel bedoeld wordt. Uw correspondent diene le weten dat hy in zyne meening mis is: Ik heb nog nooit het minste woord over politiek noch partybelangen in eene gazette laten drukken veel min de dwaesheid van over veertien dagen. Gy zoudt my verplichten, Mynheer, door dezen brief aenstaenden zondag in uw week blad te willen opnemen, en een nummer er van le zenden aen al de personen die, behalve uwe abonnenten, het nummer van heden ont vangen hebben. Ik heb de overtuiging dat de schryver van Magister Dixit het zich ten plichte rekenen zal u schadeloos te stellen. De Gemeente-Onderwyzer, E.miel STEPPE. Oultre, den 8 Februari 1880. A ASTEA'A> Oill). De prachtige en onder alle opzichten deftige kavalkade, welke zondag jl. door de zorgen van den Catholyken Rydersbond onze straten door trok, heelt onze gansohe bevolking en dc talryke vreemdelingen, die zy naer onze stad had gelokt, ten uiterste voldaen eenieder was het eens om te bekennen dat men nog nooit iets deftiger, iets fraeier in dien aerd had ontmoet. Een onzer vrienden deedt ons, dezer dagen, op merken dal wy ons nimmer onledig houden met de besehuldigingen en beknibbelingen die 'l Verbond legen ons Stedelyk Bestuer richt. Maer, ach lieve Hemel wal willen wy heden ant woorden op die zoo domme praetjes over aenbe- stedmgen en zoo oonoozcl goaeever over toren, boulevard, enz enz die 'l nia.lje vvekelyks aen zyne dungezaeidc lezers opdischiDit gezeever en die praeijcs nu lieden wederleggen ware eene dwaesheid van onzen kanlwy zullen den kiezings- lyd afwachten en xlan behandelen wy weêr, gelyk in 1878, een voor één de liberale dwaze en logen- acluige beschuldigingen op zulke afdoende vvyze dat de groote slimmcrikken uil 'l Verbond weldra weèr zoo stom zullen blyven als karpers en de pyp aen Merten geven. Gael dus maer voort, liberale slimmerikken, op lyd en stond zullen wy uw kockskc zoo wel boteren dat gy er niet zult over le klagen hebben. Een woordje noglhans over dc aenbesteding van laken voor de klceding der policieagenten. 't Geen 't Verbond hierover schryft is eene vuige leugen die door de getuigenis van alle winkeliers in ellegocdereu aen den liberalen kant kan bewezen worden Nu, indien wy heden van deze zaek gewagen, is 'l om 'l scliandig gedrag van de IVWwnrfsschi yvelaers te doen uilschynen, die allyd heweeren in geene persoonlykheden le treden, maer die laf genoeg zyn om in deze kwestie een alleszins deftige burger en zyne echtgenote le mengen welke eer doen aen hunne zaken,cn hen 't vervvyt van boer en vreemde ra naer 't hoofd le slingeren'I Vervvyt van boe willen wy als onbeduidend ter zyde laten, omdat de geringste boer toch ireflelyker is dan zekere rare vogels uit 't Verbond, maer wat dit van vreemde rat betreft, vragen wy ons af of dit den mond van den schryvclacr niet verbrande, hy die moet weten dal er hier, destyds, vreemde rallen van Meire, Audcn- aerde en andere plaetscn kwamen overgewaeid die zich hier zoo vel knacgden en nog knagen dat zy liunne schaepkens in 't droog hebben Indien de Verbondskaoeier op 't kapillcl van vreemde rallen die zich hier vet kriacgden een polemiek wil openen, wy voorzeggen hern dat wy er zullen aenwyzen die wel op een dozyn plaelsen le gelyk knaegden Allons, Verbond, kom eens af wy zullen u eens een polkatje leeren dansen.... Allons, jongens, kom eens af, als ge durft Wat nu de roekelooze lastering betreft die gy, IVrfiom/sjanneii, legen een geacht en geëerd lid van 'l komilcil der koniok yke maelschappy van Har monie Al Groeiend' Bloeiend' uitbraekt, namelyk, als zou die boer, gelast zyndc niet het aenkoopen van de schakos, zich ongeoorloofde winsten of profyten toegeëigend hebben, vragen wy of gy u die lastering soms niet zoudt tc beklagen hebben.... In alle geval, indien wy eens ecnige oude koeien uit den gracht wilden halen, dan zouden wy aen 't Verbond lieden kunnen aenwyzen die beden nog met eenc over- ladene maeg loopen van al wal zy, ten lyde der liberale heerschappy, in dergclykc omstandigheden, ten koste der stadskas ofwel der kas van bezondere maetsehappyen hebben binnengeslagen... Maer, neen, tact ons daer niet intreden en stellen wy een punctum voor heden. van deze welke hy de R. C. Kerk, by hare stichting voorschreef, en leide hieruit de god- delyke instelling der R. G. Kerk al.... Het is ons onmogclyk den geleerden spreker in zyne voordracht te volgen overigens ons blad /ou veel te eng zyn om er zells eene zeer flauwe schets van mede te declen. Eindigen wy mei te zeggen dat zulke voordrachten de beste vruch ten moeten dragen en zy tol verlichting en verzedelyking des volks machtig zullen meê- vverken. GEMEENTE EREMBODEGEM. ten voordeele der vrije katholieke scholen, Zondag 15 Februari, ten 4 ure namiddag, IN 'T LOKAAL DER ZONDAGSCHOOL. PROGRAMMA 1° Openingstuk door de Fanfaren La Liberié Polka voor Piston. Tack. 2° Niels is veranderd of de gereformeerde calechismusles. PERSONEN Mr Kruyper, Burgemeester, MM. L. G. Mr Van Aerselcn, Onderwyzer, F. T. Een Champetter, J. V. Dry Scholieren, B. V. A. C.T. D. 3" Voordracht door den heer De Beucker, lid des Proviucialenraeds van Antwerpen. Onderwerp De karakters in het Christendom. Ingangsprvs lc Plaets, Ir. 1,00, 2C Plaets, Ir. 0,30. HAELTERT. Het concert en voordracht door den zoo weisprekenden heer Jan-lgnatius De Beucker, natuerkundige te Antwerpen, welke zondag jl. te Haelleri, ten lokale der Vrye Catholyke School, plaetsgrepen, zyn allerbest gelukt'ge weest. De geestelyke en wereldlyke overlieden als ook een talryk en uitgelezen publiek niet alleen van Haeltert maer ook van de naburige gemeenten woonden het leest hy. Indien elkeen voldaen was over het muzikale deel,'t welk waerlyk aller verwachting overtrof, dan was men het ten uiterste over de zoo godsdienst- minnende als leervolle voordracht welke den weisprekenden en befaemden natuerkundige hield. De geleerde en gevierde redenaer had tot onderwerp gekozenDe Tempel der Schepping. De heer De Beucker bewees door menigvuldige voorbeelden dat de wetten welke de goddelyke Schepper in de naluer neerlegde, dezelfde zyn Catholyke Schoolpenning. Verplich tende vergadering der heeren Leden, op Maen dag 16 Februari aenstaende, om 8 1/2 ure 's avonds stipt, ter estaminet St-Eloi, by den heer Jean Meert, Esplanadeplein. Pas was de wet op het oitderwys in voege gebracht, of Br.*. Van Humbeeck die niet had kunnen 2eggen in de diskussie, wat morael hy zou onderwyzen gal aen de schoolmees ters eene uillegging van dit woord, in een boek dat Br.*. Tiberghien daerover geschreven had. Dat boek dal de weerspiegeling moet zyn van dc schoolwet, is nu door het H. Kollegie, dat is door den Paus, als kelterseh veroor deeld. Dus, een nieuwe slag voor de schoolwet De Moniteur geeft voortdurend vragen op naer schoolmeesters, voor plaetsen die vakant zyn. Waerom gaen de leegloopers, die in Lim burg Vlaenderen en onze Kempen ten koste van de arme gemeentekassen leven, niet naer de vakante plaetsen 't Is zeker heel pleizierig niets te doen en toch geld ie trekken, maer deftig en aenbeve- lensweerdig is het niet, zoo de luiaerdy aen te moedigen. - M. Gerard Willemsen, koopman in kolen te Schaerbeeck, by Brussel, is eenige jaren geleden getrouwd mei eene weduwe veel ouder dan hy, en die dry kinderen van Itaer eerste huwelyk bad een dezer, Alexander Coene- gracht, is thans 21 jaer oud. Coenegraeht woonde sedert eenigen lyd by zyn stiefvader naer liet schyut, gedroeg by zich zeer slecht en byna eiken dag veroorzaakte hy twist in huis. De moeder nam gewoonlyk de verdedi ging op van harén zoon. lerwyl Willemsen hem verwytingen deed. Maendag omtrent 2 1/2 ure, had waerschynlyk weer een dergelyke twist plaets gehad, toen Willemsen eensklaps een revolver uit zyn zak haelde en twee scho ten loste op Coenegraeht en op zyne vrouw. Coenegraeht werd gekwetst, doch'hy had nog de macht Willemsen te vervolgen, die zich naer eene herberg der Geefssiraet had bege ven, alwaer de policie Item heeft aangehouden. De toestand van Coenegraeht is zeer bederike- lyk Vrouw Willemsen werd insgelyks gekwetst in den rug, doch hare wonde is gelukkig niet gevuerlyk. Op de veemark t welke donderdag te Brussel gehouden werd. waren 988 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zy 11 ossen, Ir. 0-75 tol 0-97 stieren, fr. 0-65 tol 0-85 koeien en veerzen, fr. 0-65 tol 0-85. Dynsdag namiddag hebben erge wanor ders plaets gehad op de Muntplaets te Brussel. Een groot aental jongelingen, toebehoorende tot ryke liberale familien alhier, hadden aldaer post gevat en vermaakten zich met allerhande grappen zy deden de porlels der rytuigen open, trokken de zweepen uit de handen der koetsiers, liepen de wandelaers tegen het lyf, in een woord, begingen de grootste onbetame- lykheden. Een zells sloeg de ruilen van een ryluig in, en een kind, dat in een ryluig voorby reed, werd gekwetst door een voorwerp, door een dier jongelingen geworpen. De politie, die eerst de ruststoorders hadden laten begaen, kwam er eindelyk tusschen, doch te vergeefs de burgemeester en de hoofdkommissaris van policie weiden verwittigd en kwamen weldra ter plaetse. De burgemeester werd orithaeld op de kreten van DemissionDe burge meester is een catholyke Leve Anspach De kommissaris van policie werd insgelyks grof beleedigd. Eenige aenhoudingen werden gedaen en de rust werd eindelyk hersteld. Wy lezen in den Court ier de Bruxelles, betreffende de wanorders, welke verleden dynsdag vóór den Muntschouwburg hebben plaets gehad De aenhoudingen zyn ten ge- talle van dry. De aengehouden kerels zyn dry heeren toeboorende aen de liberale bur- gery, en die welbekende namen dragen. Voe gen wy hier nog by dat de menigte nog al geneigd scheen om de ruststoorders tegen de policie te beschermen. Een behendige aftruggelaer, die zich on der den valschen naem van Heterington in de Kruisvaertsiraet te Brussel als agent in land verhuizing gevestigd had, is dezer dagen door de policie van St-Joost-ten-Noode aengehou den. Heterington deed in de byzondersie dag bladen van Brussel annoncen plaelsen, waerin hy schitterende dedieningen beloofde aen de persoonen die hem eerst per franko-brief eene zekere som in postzegels zonden. Onnoodig er by le *oegen dat die brieven zonder antwoord bleven Een pleizierig getal op het laetste bal van 't hof te Brussel een jong elegant, zeer ge kend, boog zich zoo diep, toen de koning voor by kwam, dat een massa geldstukken uil zynen gilet-zak en tusschen de voeten van de konink- lyke personen rolden. En waren het nog goud stukken geweest maer eilaes, 't waren groote sous en stukken nickel. Een erg ongeval heeft zondag avond plaets gehaii op de linie van Brussel naer Moeskroen. Een koopwarentrein was ontrig- geld in de statie te Isière-Lanquesainteen hulplrein, samengesteld uit eenc macliien en een fourgon, werd uil de statie van Alh, ter plaetse gezonden. Die trein ontmoette op dry- of vier kilometers van Alh, den reizigerstrein 11. 235 uil Brussel. De schok was verschrikke- lyk de machinist, de stoker, de treinovcrsle en een wachter van den reizigerstrein bekwa men erge wonden. De stoffelyke schade is zeer aenzienlyk de twee machienen zyn ver- bryzeld. Moordpoogixg tf. Antwerpen. Een brulael feil greep woensdag avond tusschen 7 en 8 uren plaets, aen een huis van den fioomsehensleeiuveg, achter de zwemdok, 8* wyk. Ziehier hoe hel gebeur de verhaeld wordt door een der slachtoffers, wiens vcrhacl wy, nalucrlyk onder alle vooibehouding, nieêdeelen, daer hoi gcrechlerlyk onderzoek nog niet geëindigd is. f)e genaemden Fransen Jan Van Aelst, twee ge broeders, beide melsersgaslan. geboren le llobokcn, de eerste 2n en de tweede 23 jaer oud, woonendo Frans 111 de Barakken Keiler, op liet Kiel, en Jan to Hoboken, hadden gewerkt voor eenen nieesier- motser, die op den Boomschen steenweg woont. Dat was reeds omtrent zes weken geleden, en allyd zooals Jan Van Aelst verklaert hadden beide werklieden nog het loon lc goed tan twee dagen werk, by bovengemelden bacs Woensdag avond besloten beide naer het huis van den niecsler-mciser te gaen om het loon te ontvan ger., dat zy beweerden te bobben verdiend slechts een hunner zou echter binncngacn en hel geld voor beiden ontvangen de andere zou aen de deur wach ten op zynen broeder. Jan Van Aelst ghig binnen, vond den metsers baes lc huis, verzocht om zyn geld en dat van zyn broe der; de baes weigerde. Jan drong aen en er ontstond twist, lot de metsersbaes in woede ontstak en een schol losle op den ongelukkigen werkman. De kogel trof Jan Van Aelst in den knie, die ver morzeld wei d kermend van pyn vluchtte hy naer buiten, vervolgd door den baes, die hem, met den revolver vooruil, achterna liep Aen de deur loslte hy een tweede schot en trof aldaer Frans Van Aelst, die op zynen broeder wachtte De kogel drong Frans in den buik en dc ongelukkige zakte als machteloos ten gronde. Op het gerucht der schoten en het gekerm der slachloflers. kwam er onmiddelyk volk en policie ter plaeis de gewonden werden opgenomen en naer hot gasthuis gebracht. Thans vernemen wy uit hel gasthuis, dal Frans Van Aelst op sterven ligtde kogel, die hein den buik doorboorde, i3 111 den rug gedrongen. Wat Jan betreft, dezo zal genezen, doeli hy 2al waerschynlyk voor gansch zyn leven gebrekl.elyk zyn. De dader van die brutale feiten is aengehouden en liet paikcl, dat zich nog denzelfdcn avond ter p'attse heeft begeven, houdt z'ch met hel gcrcchlcijk onder zoek bozig. Latere inlichlinfien Dr- metsersbaes, betrokken in de zaek der moordpoging, waervao wy boven spraken, is zekere Constant Sabbe, ineestei-metser en logementhouder. Ziehier boe Sabbo aen den kommissaris van policie verklai rd heeft dat hel feil is gebcuid Dn gebroeders Van Aelst zouden dronken geweest zy ten huize van Saldie kwamen er is niet IH1TSCHLAIVD. In de Kamer van Afgeveerdigden te Berlyn is de bei aodslagiog voortgezet over het budjel van eere- die> sten. M. Jalezewski kloeg over de strengheid, wam mee het goevernement de meiwetten toepaste ia do provincie Posen. M von Putlkamer antwoordde dat rop, dal hel goevercemenl niet van zin was de vervulling der godsdienstplichten tolacl onmogelyk ie n» ikcn in de parochiën, die van hunne herders be rooid zyn Hut goevernement was van gedacht, zegde de redenaer, dat verscheidene priesterlyke ambten konden vervuld worden door geestelyken der nabu rige parochiën, zonder dat deze daerdoor strafbaer zouden zyn, van wego de burgerlyke overheid. Do rechtbanken hebben echter overal die ziensvvyze niet aengcnoinen en er moet dus in dien toestand worden voorzien De minister verklaerde nog, dat de meiwei- ten zullen toegepast worden, zoolang zy zullen be- staen. De minister, M von Putlkamer heeft woensdag in de pruisischo Kamer zvn schoolprograin ontwik keld üe onderwyzers. zegde de minister, moeten nauwer gehecht zyn, dan dit lot nu toe geweest is, at 11 hunne natuerlyke oversten, dat is aen den Slaet en aon de Kerk De Slaet zal zyn toezicht over de scholen handhaven, doch nooit zal de Kerk belet worden, deel te nemen aen dit toezicht. ITALIË. Italië, het land van Europa, waerop sedert cenige jaren de ongelukken en rampen als hel ware by voor keur neerkomen, is thans door eene nieuwe ramp getroffen de dagbladen en depechen uil Rome mel den beden, dat de jonge koningin van Ital'ë. Margare- tha, zinneloos zou gewordcu zyn Sedert den aenslag, door Passananie m Napels gepleegd, is de koningin nooit goed hersteld geweest van den schrik en lhan3 zou die .-.onhoudende vrees haer iu de herseos zyn geslagen en haer verstand erg hebben gekrenkt. Onophoudend denkt de koningin dat zy door moor- denaers wordt vervolgd zy vlucht bare omgeving en heeft oogenblikken van volslagen krankzinnigheid. Als nadere byzonderheid over den aerd haror ziekte, meldt eene depeche dat de koningin onlangs met allo geweld zich naer den Senaet wildo begeven, om aldaer eene redevoering te doen over de graenbelas- ting. Den avoDd van dien dag sprenkelde zy hare hofdames soep in het aengezicht, bewerende dal liet wywaler was. Haer louSiunJ boezemt hare geaees- heereu de grootste bezorgdheid in en het is niet zon der ecu gevoel van droefheid, dal die tyding in Italië vernomen wordt door al degenen, welke heihuis van Savooien zyn toegedaen immers, do jonge ko ningin Margaretba is toch in Italië de meest beminde persoon, misschien do ccnigsle populaire, van gansch hel koningshuis. Holloway's Pitten Geene familie behoorde zon der dezo Pillen te zyn. Hunne lang beproefde kracht in hel verdryven van slechte spj«vertering, in hel prikkelen der aarmen en in het zuiveren van het bloc.d hebm n hun eenen onsterfelyken naem verwor ven over de gtheele wereld Welke de kwael ook zyn moge. ecnige dosisoen zullen de meest dreigende teekmiL-n verdryven, en daerna geheel en al, alle van streek af geraekie werkingen, weder in 01de bren gen de verdoofde lever weder opwekken, de ver- zwe gen milt ledigen, de verstopte dai men schoon maken, hel voeosel behoorlyk afscheiden, het bloed vermeerderen, en eene heilzame kracht, natuerlyke weikzaemhoid. cn gezonde regelmatigheid oD de hersenen, en elkt andere werking uitoefenen. In ge vallen van s'echte spysvt rtering, duizeligheid, hoofd- pyn, gceslelyke n lichamelyke vermoeidheid, wer ken deze heulende Pillen als een looveriniddel. Zy één allceD. maer beiden te gelyk zyn binnengekomen. verdryven rhuroatiek en jicht, en zy genezen onfeil' Toen zy binnen waren zoo vei Haert allyd Snbbe j baer alle kwalen, die aen vrouwen kunneu voorko- hebben de twee werklieden twist inci hom ge- men. zocht, zoodanig dat hy verplicht was ze aen de deur te zetten Dau, beweert Sabbe, zyn dc gebroeders Van Aelst begonnen zyn huis te bestorm, n by middel van slee- nen, lot Sabbe aen een anderen metser, den genacm den Verpoorlen, die by hem op logement was. zegde den revolver le nemen en te schieten. Ver poorten zou dit gedaen hebben cn bet zou allyd volgens Sabbe dezo persoon zyn die de scholen heeft gelost. Sabbe en Verpoorten zyn beiden aengehouden on bevinden zich in de gevangenis. Donderdag morgend was hel parket ter plaetse met hel onderzoek bezig. Frans Van Aelst, is vi ydag morgeud ten 9 ure in hel gasthuis overleden. Een schandelyk leit heeft woensdag mor gend, in de kapel der Jezuïeten, te Brugge, plaets gehad. Zes jongelingen, die den nacht op de gemaskerde bals hadden doorgebracht, kwamen in de kapel en begonnen er met elkan der te spreken. Een pater Jezuïet, die zich in zyn biechtstoel bevond, verzocht hen te zwy- gen daer zy niet ophielden te spreken, kwam de pater uit zyn biechtstoel en daerop verlie ten vierder jongelingen de kapel. De pater ging by de twee die gebleven waren en daer zy weigerden te vertrekken, greep hy een der jonge geuzen by den kraeg en bracht hem lot aen den uitgang, waer de ruststoorder zich eensklaps omkeerde en den priester een hevigen vuistslag toebracht. De andere geus bleef in dc kapel en vroeg aen de stoeltjeszet- ster,wanneer de II. Communie werd uitgereikt: een getuige, door dit hatelyk gedrag veront- weerdigd, riep hem toe Schynheilige gy ter Communie gaen Ca naer 'de Redoute 1 Op dit oogenblik kwam een der andere jonge lingen binnen en nam zyn kamaraed meê. Dit verhael, zegt de Putrie, wordt ons mee gedeeld door een geloofsweerdigen getuige, wiens nnem ter beschikking is van bel parket van Brugge. Te Sl-Kruys by Brugge was één enkel leerling in de gemeente-school. Volgens de Palrie speelde de onderwyzer met hem beentjeri-over. Nu is de éénige jongen weg, en het onder- wyzerspersorieel, niets meer te doen hebbende, gingwandelen naer Brugge. Maer de Burgemeester zegt halt. Met de wet in de band dwingt hy de leeraers, zonder leerlingen, gedurende de schooluren iu de school te blyven. Heel juistze worden betaeld, ze moeten op hunnen post zyn. Ziehier eenige byzonderheden betreffende den brand, welke in den nacht van zondag tot maendag te Soignies heeft plaets gehad en waerin vyf personen zyn omgekomen. Omtrent twee ure 's morgends ontwaekte de landbou wer Raymond Botte, half verstikt door den rook ity deed de deur zyner kamer open en zag dat het huis in brand stond. Hy snelde on middelyk naer de kamer, waer zyn vader, zyn oom en zyne dry kinderen sliepen hy werd echter teruggehouden door de vlammen, en om niet door den rook verstikt te worden, was hy gedwongen door het venster op de biinieh- plaets te springen, Eene overgroote menigte was weldra ter plaetse der ramp gekomen, doch aen blussclien iel niet le denken, daer er gebrek aen water was. De dry kinderen van Botte, een meisje van 5 jaer en twee knapen van 7 en 3 jaer zyn in bun bed door den 100k verstiktde grootvader en de grootoom, twee ouderlingen van 80 jaer zyn levend verbrand men heeft hunne lyken geheel verkoold en misvormd tusschen de puirihoopen teruggevon den. De oorzaek van den brand is onbekend. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medeeyncn, zonder purgatie en zonder kosten, door de Mnakelyke gezondheidsblocd van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uilslagen. Zy beslrydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, sleclite spysverlcringen, maegontslekmgen, de gal, de winden, do zucrheid, het slym, de braok- lusl, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, don hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitto ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, ademstem, luchtpypon; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse- bcr. cn het bloed. Zy beeft reeds 80,000 genezingen, kowerkstelligd, waeronder die van den graef Plus- gow cn dc- markiezin Brélian, MM. do professors Cédé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, nnuelsloin, enz., enz., waorvan uittreksel. Overleving, nmegzieklen, enz. Jumet by harlcroi, 19 mei 1803. Dank aen de Revalenta, hoeft de vrouw van M L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving, maegziekle, hert- en len den pyn, afwezigheid van slaep, enz. M. Johnen Guisse, van Couillet (Henegauwen) schryft ons Had ik de Revalenta, die my de doe tors voorgeschreven hadde niet gebruikt, zou ik er nu niet meer zyn. N° 78,364. M. cn Mm* Léger, van leverziekte, afgang, zwellingen brakingen. N* 68,671. M. den Abt Pieter Castelli, van volle dige uitgepulhoid op den ouderdom van 85 jaren de Revalenta heeft my weder jong gemaekt. Ik predik hoor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen rede- lyke lange leizen te voel, myn geest is helder on het geheugen frisch Viormael voedzamer dan het vleesch, spaert zy nog 50 mael haren prys in medecynen. In doozen, 1 kil. fr. 2,25; 1/-2 kil. 4 fr. kil. 7 fr.12 kil. 70 fr. De Beschuiten van Revalenta, in dooien van 4, 7 en 16 fr. De Revalenta Chocolaet, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 36 en 70 fr. Opzending legen posl-mandaet, de doozen van 36 en 70 franco Bewaerplaelsen overal, bv de apothekers en de xrunieuiers. Du Barrt en C°, (limited) berc vaa 't Hof, 14», BruMKel. Depots te Aelst, by Vanden Ik rreweghe en Beydler apothekers. Gceracrdsbergen, by D. Wiltinck, apotheker. Ninove, by E. Druwé-Jelie. POPERINGHE 13 FEBRUARI. lioi'PE 1879. Stad. Fr. 100—00 105—00 Gemeenten 00—00 00—00 HOPMERKT. Aelst, 14 Februari 1880. Heden is er 1 zak hoppe, gewas 1879, ter mei kt gebragt geweest en werd verkocht fr. 95 00 de 50 kilogr. AELST, markt van heden. - Tarwe. Masieluin Rogge. Geerst. Haver. Aerdap. (roode de 100 kil. Idem, (witte). bote., de 3 kilogram Eijcrs, de 25. Vlas per 3 kilos. Viggens het koppel per AGO kilogrammen, fr. 28-00 a 30-50 25-00 26 50 21-00 0O -00 22-00 13-50 0—00 8-00 2-18 4—00 30-00 26 23-50 00—00 22-50 15—00 O—00 9—81 2-56 5-25 40-00 NINOVE, 10 feb per hectoliter. Tarwe. Rogge. Haver. Kooizaod, par 88 kil. Lynzaed, par 100 kil. Boter, per kil. Aardappelen per 100 kil. fr. 29—00 a 31—00 22-00 19-00 33—00 35—00 1-46 13-00 23-00 21—00 31—00 36—00 1-62 15-00

De Denderbode | 1880 | | pagina 2