juist het gedrag door den voorzitter, den heer Van Steenberghe, in liet bedeelen der onderstanden aen de behoefligen, gehouden. Deze klachten zyn in deze laetste tyden zoo hevig geworden, dat al de collegas van M Van Steenberghe verklaerd hebben hun ambt niet te zullen blyven uitoefenen, indien de gemeenteoverheid er niet tusschenkomt om aen M. Van Steenberghe te verbieden voor- et taen het reglement van 'l weldadigheidsbu- reel, door hem en door al zyne collegas, ver- ledene jaer gestemd nog te overtreden. Ook wierd aen den raed, in zitting van 31 December jl., de kwestie voorgedragen te weten of het niet noodzakelyk zou wezen aen de Bestendige Deputatie voor te stellen M. Van Steenberghe van zyne bediening als lid van 't Weldadigheidsbureel af te stel- len. De raed vooraleer tot dit uiterste over te gaen, belaste het collegie hem voor de laetste mael te waerschuwen en hem te zeggen dat de raed van al zyne rechten zou gebruik maken, indien de aengeklaegde misbruiken zich moesten hernieuwen. o Haeltert, den 20 Februari 1880. Pu. Van Londersele C. Van Landüyt L. a De Sadei.eer 4. Van den Steene D. Coppens Cu. Louis Redant V. De Backer F.-L. Moens S. Lauwerys D. De Hondt. Deze stukken bewyzen dat het niet waer is, gelyk de achtbare minister van justic.ie het in zitting van 17 februari lest, bevestigd heeft, dal het certificaet van 't gemeentebestuer van Haeltert volstrekt valsch was. Hel is integendeel door de beraedslagingen, waervan ik lezing kom te geven, bewezen, dat by aldien er zich iemand, in deze zaek, zonder ling heeft gedragen, het de voorzitter van 't bureel, M. Van Steenberghe, is. Ik heb ook aen den geneesheer van 't Wel dadigheidsbureel van Haeltert gevraegd cl hy by die zieke vrouw aen de welke men onder stand zou geweigerd hebben, is geroepen ge weest. Ik heb hier het certificaet. M. de geneesheer verklaert nooit geroepen geweest te zyn om zyne zorgen toe te dienen aen de vrouw en de kinderen van sieur Pipar waervan er kwestie is geweest. Gy ziet dat het de pastor niet is, gelyk M. Bara zegde, maer wel de gemeenteraed en het bureel van welda digheid welke komen verklaren dat de brief door M. den voorzitter geschreven de vvaer- heid niet zegt. M. Bara antwoordde hierop dat hy de woorden niet kon intrekken die hem door den heer Voorzitter waren geschreven Dat onze geëerde lezers nu oordeelen HANDEL EN NYVERHEID. De Moniteur bevat een koninklyk besluit van 25 februari,waerdoor de conventie, betreffende de aenkoop door den Staet, van de spoorbaen van Oostende naer Armentières, wordt goed gekeurd. Een landbouwer der omstreken van Leuven, schryft het volgende aen den Courtier de Bruxélles Het koolzaed heeft geweldig van de koude geleden. Het zal ten groote deele moeten om geploegd worden, en wat men laet staen zal waerschynlyk nooit goede vruchten geven. De laetst gezaeide geerst is verloren. De anderebeloolt veel. De rogge is slechts schaers uitgekomen, doch men mag eene goede vrucht hopen. De inlandsche tarwe alleen zal eene goede vrucht leveren. De wortels zyn goed, alhoewel zeer klein de rapen zyn al bevrozen. De wintergroenten zyn insgelyks totael verloren en de fruitboo- men erg beschadigd. De laetste regen heeft goed gedaen doch het wordt tyd dat er warme zonneschyn en schoon weer komt. Men schryft uit Pernis (Nederland) onder datum 26 februariMet de werkzaemheden op het land is men druk. bezig. Het winterkoren staet over het algemeen goed te velde, som mige stukken staen zelfs zeergoed. De strenge vorst heeft aen de gewassen, dank zy de voort durende sneeuwbedekking, geen nadeel toege bracht. De kwade trouw is wel vast en zeker het laegsle en afkeurlykste middel tot 't welk een schryvelaer zyne toevlucht kan nemen om zy- nen tegenstrever eene antwoord te kunnen ge ven die, in den schyn, zegepralend of afdoe- nend is. Ehwel geëerde lezers, 't is tot dit laeg en afkeurlyk middel dat de Fcrfcondsschryvelaer zyne toevlucht moet nemen om ons, in de kwestie der aenbesteding van 't laken, noodig voor de kleeding der politieagenten, eene ant woord te kunnen geven die aen zyne zoo dwaze beschuldigingen omtrent dit punt, eenigen schyn van echtheid verschaft. Wy willen 't publiek over de deloyale han- delwyze van 'l Verbond eens laten oordeelen. In zyn nummer van 8 februari jl., schreef 't Verbond Zoo is er in de Zoulstraet (wy laten de be- leedigingen tegen een deftigen burger ter zyde) dus beide wel geconditionneerde vreemde- lingen aen de stad, welken, by voorkeur, aen al de inboorlingen van Aelst, het laken enz. enz. der uniformen van champetters, nachtwakers, enz. mag leveren, zonder dat er openbare aenbesteding daervoor heeft plaets gehad en aldus zonder concurrentie te hebben onderstaen. Wat zegt gy daervan, Denderbode? En wy antwoordden hierop, in ons nummer van zondag 15 februari 11., 't volgende Een woordje nogthaus over de aenbeste- ding van laken voor de kleeding der politie el agenten, 't Geen 't Verbond hierover schryft is eene vuige leugen die, door de getuigenis van alle winkeliers in ellegoederen aen den liberalen kant, kan bewezen worden. Verder riepen wy de aendacht des publieks op 't schandig gedrag van den Verbondsschry- velaer in, die laf genoeg is om in deze kwestie een alleszins deftige burgeren zyne echtgenote te mengen. En wat antwoord 't Verbond ons nu zondag 11. Luistert, medeburgers, de kwade trouw des Fër/iondsschryvelaers zal u onbetwistbaer te voorscbyn komen De Denderbode betwist hetgene wy nopens de levering van het laken, enz. in een voor- gaende nummer geschreven hebben en het- welk wy staende houden Er zyn stalen voor de levering van dit laken ook aen liberale winkeliers gevraegdzegt de slimme schrijver. Wel, onnoozele snul, gy bekent dus terug (sic), dat die aenzienlyke levering zonder openbare aenbesteding aea de vriendjes is uitgedeeld.» Wy vragen het, waer heeft de Verbonds- schryvelaer de woorden, die hy ons toe- schryft gehaeld Vasten zeker toch niet in den Denderbode. Wy dagen hem uit ons de plaets te kunnen aenwyzen waer ze in ons blad gedrukt staen?.... Ten andere, onze geëerde lezeis, weten zoo wel als wy, dal wy die woorden nooit neerschreven, en zullen met ons zeggen dat de Verfcondsschryvelaer ze ons alleerdyk uit lage en verachtelyke kwade trouw toeeigent, om aen zyne dungezaeide lezers wys te maken dat hy den Denderbode verpletterd beeftMaer, hoe jammer, de Denderbode leeft nog om de schandelyke handelwyze van den Verbonds- schryvelaer 't publiek aen te klagen. Nog een woord ten slotte. Gy vermaekt u. IVrfeow/sschryvelaer, met den Denderbode aen den schandpael te spykeren, omdat wy u de namen niet willen noemen dergenen die, onder 't liberael bestuer, vervalschte bloem aen de hospiciën leverden. Wy hebben gezegd lot wien gy u wenden moet om die persoonen te ken nen Wy begryperi u wy weten het hoe geerne gy ons, in de plaets van 't Verbond, aen den schandpael zoudt willen spykeren waeracn 't bladje, sedert zoo vele jaren, tot zyne schande, ten toongesteld staet, maer daer geraekt het nimmer af, want, in plaets van er af te gera ken, moet de kwade trouw waertoe gy, tegen ons, uwe toevlucht hebt genomen, er u, in d'oogen van 't publiek, altyd sterker en ster ker aen vast spykeren. Aen den schandpael dus blyft 't Verbond staen, en dit voor al tyd VOLKSKAMER. De Kamer heelt met 62 stemme., tegen 44 en eene onthouding de kiesknoeierv aengeno- men door 't ministerie ten voordeele zyner party voorgesteld. Verder heeft de Vergadering den redetwist over 't budjet des ministeries van buitenlandsche zaken aengevangen. Afgod Fr'ere die, onder't calholyk ministerie, in volle Kamer, uitriep dat het behoud van onzen af gezant by Z. H. Leo XIII niet alleen een gevaer maer ook eene geld verkwisting was, stelt voor, nu dat hy minister is, dien afge zant en by gevolg dit gevaer en die geld- verkwisting, te behoudenComedie Comedieü om aen 't schotelke te geraken was het en anders niet, M. Frèreen dat ziet en begrypt 't volk maer al te wel Choormaetschappy St-Cecilia. Morgen Zondag 29 Februari 1880, om 6 uren 's avonds, ter Schouwburgzael, GROOT LIEF DADIGHEIDSCONCERT, gegeven door de Choormaetschappy St-Cecilia en de mede werking van M. C. De Waele, trombonist, prys van uitmuntendheid aen T koninklyk Conser vatorium te Gent, en van M. E. S., pianist. liet programma belooft dat dees Concert een der luisterrykste muzikale feesten zal wezen, die wy hier ooit te hooren kregen. De ingangsprys is bepaeld op één frank. Er zullen geene voorbehoudene plaetsen zyn. Maetschappy "t Land van Riem. Het zoo gunstig gekend tooneelkundig Gezel schap 'T LAND VAN RIEM, zal op Zondag 7 Maert 1880, zynde Halfvasten, eene luisterrijke Avondfeest, den heeren Leden van den Catho- lyken Rydersbond aenbieden. Buiten verscheidene muziekuitvoeringen, treilen wy op 't programma twee bijspelen en een tooneelspel aen, namelyk lu Eene meeting op 'l dorp2° Dries de Boerenknecht3° Voor de parade of de broek van een garde civique. Wy twyfelen geenzins of de Leden van den Catholyken Rydersbond zullen deze luisterryke Avondfeest in groot getal bywoonen, ten einde aen de jeugdige kunstenaersschaer een blyk van genegenheid en ook eene aenmoediging le geven. RECHTERLYKE KRONYK. Een Keukenkwestie. Wy lezen in de Arn- hemsche Courant Doortje Bino, in den Haeg, heeft de boter hammen die zy van hare mevrouw kreeg om zelf op te eten, aen eenen arme gegeven. Doortje Bino beweert: Of ik het brood opeet of een ander, is voor mevrouw hetzelfde. Mevrouw redeneertIk heb de verplichting op my genomen, Doortje Bino le voeden en geen andere persoonen. Haegsche rechtsgeleerden van naem behan delen thans in de dagbladen de vraeg, of Doortje Bino, dit brood weggevende, diefstal pleegde. Mr Van Gigh beantwoordt de vraeg ontken nend Mr Stipriaan Luiscius bevestigend, en meer dan één naemlooze velt er zyn oordeel over. De kwestie verwekt veel belangstelling, om dat het eene zaek geldt, waerover alle me vrouwen eu alle dienstboden zich bevoegd denken al de meiden geven Doortje Bino gelyk en alle dames hare meesteres, die ook den Hoogen-Raed aen hare zyde heeft. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Steenberge, coadjutor te Burst, is onderpastoor van Erpe benoemd hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Pannekoek, priester der laetste wyding. KIEZERSLYSTEN. De kiezers tot de bewarende gezindheid toe- behoorende, die eene reklamatie in beroep legen hun kiesrecht, by aenbevolen brief met de post of by exploit van deurwaerder, zouden ontvangen, zyn vricndelyk verzocht de zelve onmiddelyk ten onzen bureele binnen te bren gen of ze aen een lid van het calholyk kies- komiteit van Aelst te behandigen. Catholyke Schoolpenning. De hee ren werkende leden worden verzocht de ver plichtende vergadering by te woonen, welke zal gehouden worden op Maendag 1 Maert 1880, om 8 1/2 ure stipt, ter estaminet Het Brussels-Hof, by den heer Pieler-Antoon De Winter, aen de Overdekte Botermerkt. De Chronique, het voornaemste orgaeri van het tegenwoordig liberalismus, vraegt het algemeen stemrecht. Dat zal aen M. Frèreniet aengenaem in de ooren klinken Men heeft weèr druksels gemaekt om op de dorpen te verspreiden en de katholyken tegen hunne bisschoppen op te jagen en te doen gelooven dat Z. li. de Paus met onze bis schoppen in desakkoord is. Dit druksel vol leugens over onze scholen en geestelykheid, is geteekend eene oude calholyk van 1830. Domkop die dat gelooven zou De onderlcckenaer moest zeggeneen geus van 1830, die de Kerk en school wil afbreken, liaet, twist en tweedracht stoken, om de logie te laten baes spelen. Opde veemarkt welkedonderdagte Brussel gehouden werd. waren 1140 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pry zen per kilogram op voet zyn: ossen, fr. 0-76 tot 1-00; slieren, fr. 0-66 lot 0-87 koeien en veerzen, fr. 0-66 lot 0-87. Een aerital hondenliefhebbers hebben te Brussel, onder den titel Société St-llubert eene maetschappy ingesteld, met het doel, tegen de maend juli aenstaende eene groote honden tentoonstelling interichten, in den aerd van die Parys, Londen, enz. Het parket van Brussel heelt zich zondag naer Hoeylaert, naby Groenendael, begeven, om er een onderzoek in te stellen betreffende de volgende feilen Een genaemde P. Derom, geboren te Hoeylaert en die onlangs het bede- laersgesticht van Hoogstraeten had verlaten, was in den nacht van 21 tot 22 dezer, by middel van braek en beklimming, gedrongen in de wooning van den landbouwer Van Over- straeten. Ongeveer 20 jaren geleden was Derom by den landbouwer in den kost geweest en lij kende de plaets, waer deze zyn geld verborg. Van Overstraeten die gerucht gehoord had, dacht dat het meisje, dat by hem geplaetst was door het bestuer der godshuizen, te vroeg was opgestaen. Waerom staet gy zoo vroeg op? zegde hy haer. Derom dacht dat hy ontdekt was en bracht Van Overstraeten ver scheidene slagen op het-hoofd toe, by middel van eene schup, die hy had meegebracht. Het slachtoffer had echter nog de kracht zyn aen- valler aen te grypen en vast te houden, lot de geburen, die hy had doen verwittigen, aen- kwamen. De misdadiger is aengehouden en zal waerschynlyk binnen kort voor het assisen hof verschynen. Ze gaen goed, de kinderen der gemeente scholen te Brugge Maendag, onder andere, is een leerling de genaemde Gustaef Tuittens, oud 8 jaren, byna doodgeslagen door een zyner kameraden. Het ongelukkig kind, heeft een ge weldigen stamp in het aengezicht bekomen, zoodat de tanden in den mond gebroken zyn. Een onderwyzer heeft den knaep naer huis ge bracht. De Veurenaer meldt dat een zeker getal armen, welke huizen bewonen toehoorende aen hel weldadigheidsbureel van Veurne, en wier kinderen de catholyke scholen by wonen, bericht hebben ontvangen dal zy onmiddellyk moeten verhuizen. In den nacht van zaterdag tot zondag is te Belceil eene misdaed gepleegd.Dry wachters van den prins de Ligne zyn, op hunne ronde in de bosschen, door een tiental wildstroopers aengevallen. De zoon van den opperwachter werd door eene lading grof jachtlood getroffen in den arm en den linkerschouder de twee andere wachters namen de vlvcht. De gekwet ste was buiten kennis op den grond gevallen en, na alzoo meer dan een half uer gelegen te hebben, is hy slechts met de grootste moeite naer huis kunnen weêrkeeren. De inwoners van Fexhe-le-Haut-Clocher, hebben maendag het lyk der weduwe Lejeune geheel verkoold in tiare woning gevonden. Vrouw Lejeune, die ongeveer 70 jaren oud was, leefde alleen in een klein huis te midden van het dorp. Men denkt dat zy het vuer aen hare kleêren zal meegedeeld hebhen, tcrwyl zy de stoof wilde aensteken. Benige jaren geleden werd haer man die barreelwachter was te Fexhe, door een voorbyrydenden trein over reden. Eene naemlooze maetschappy is te Les sen opgericht onder de bestiering van den heer Isidoor Van der Eist, gewezen beslierder van de vaerl van Blaton naer Ath en van den ge- kanaliseerdeu Dender. Zy heeft ten doel het voorttrekken der schepen, by middel van schroefsloombooten, van Ath naer Antwerpen langs Dendermonde. VVy wenschen dat die onderneming, waervan wy in den tyd reeds gesproken hebben, goed gelukke zy zal onge- twyfeld groote diensten aen de scheepvaert bewyzen. Het parket- van Bergen heeft zich zater dag opnieuw naer Wihéries begeven. Op bevel der gerechtelyke overheid, is het lyk van den genaemden F. Dumont, gestorven den 11 no vember 1877, ontgraven en door de genees- heeren onderzocht. Uit dit onderzoek blykt dat de dood van Dumont, het gevolg is van eene vergiftiging. Zooals wy reeds gemeld hebben, wordt zyne vrouw, Josephina Fienet, beschuldigd die misdaed gepleegd te hebben, met de medeplichtigheid van den genaemden Caucheteur en vrouw Maria Hendrickx, woo- nende te Quiévrain, en die, naer het soliynt, niet vreemd is aen dergelyke operatien. De dry betichten zyn aengehouden en naer de ge vangenis te Bergen gebracht. Toen de gendar men verleden donderdag avond Caucheteur en Josephina Fievet uit de gemeentegevangenis haelden, hebben de vrouwen van Wihéries hen eene ware ovatie gebrachtvoorzien van lanteernen deden zy de gendarmen uitgeleide tot buiten het dorp. onder de kreten van Leven de gendarmen HOLLAND. 's Gravenbage, 24 februari. Zaterdag morgend is alhier ceo afschuwelyke mis daed aen hel licht gebracht. In hel Pinkslerbloem- laentjo, woont een gezin bestaendc uit man. vrouw en kinderen. Sedert eenige dagen hadden de bureu een knaep uit een eerste buwelyk en waerover de vrouw stiefmoeder was, gemist, lorwyl men van tyd lot tyd een gekerm meende gehoord le hebben. In de afwezigheid der vrouw hebben eenige buren een onderzoek ingesteld en toen inden kolder het knaepje gevonden, vastgebonden aen een yzoren kram, met de voelen in een kuip water en weeneode van honger. Hel kind werd onmiddelyk verlost uil zyn ongelukki- gen loesland, waerin het reeds twee of dry dager, gezeten had do zaek is ter kennis der policie ge bracht, die de vrouw aengehouden heeft. Te Ternaerd is een jongen van 15 jaer op nood lottige wyze om het leven gekomen. Men beeft hem in de kamer, waer hy zyn werk voor de school zat te maken, verworgd gevonden met de gordynkoord. 'I Was een levendige speelzieke knaep, en waer schynlyk heeft hy al spelende zich die koord om den hals gedraeid, is toen met zyn stool omgevallen en heeft zich niet kunnen losmaken uit het louw. De ontsteltenis der familie, by welke hy thuis was, en de biltere smart zyner ouders, kan men zich voor stellen. FRANKRYK. Vrye scholen in Frankryk. be Figaro vangt den oorlog aen legen do onzydige scholen, even als wy hier in België gedaen hebben, be oorlog, zegt hel blad, is verklaerd aeu het kind, wy moeten weten of wy dit laetste willen verdedigen, of wy vrye scholen willen oprichien, gelyk in België, in Engeland en Amerika. Hel blad voegt er by dat die oprichting noodzake lyk is. Ik denk dat wy de opofferingen hiertoe moeien doen, want kinderen opgebracht zonder God, dat is opgebracht zonder vrees, gelyk zonder hoop, zullen rucls worden dan communards, die ons veel meer zullen afnemen, dan 't geen wy nu zouden geven Dezen avond begint M. Samt-Geuesl bclzclfJo werk, als hetgeen wy hier begonnen en volbracht bobben tegen de wct-Van Humbeeck. De paryzer korrespondent van den Times spreekt over de aenstaende beraodslaging, in den duilschcn Rvksdag, over de vermeerdering van bet leger. Vol gens dien berichtgever zullen de Franschen voel koel bloedigheid noodig hebhen om zonder fronsen de dingen le aenhooren, die ten hunnen opzichte zullen gezegd worden. M. von Bisinark, zegl de korres pondent, zal niet alleen spreken over de buitenland sche politiek, maer ook over den algemcenen loesland en men mag verwachten dal hy eenige dier woorden uitspreken zal, die in Europa langdurige en hevige diskussies doen ontslaen. Frankryk zal hem lol voornaemste argument dienen. Wel is waer beeft nel wetsontwerp voor bazis, een inogclyk verbond lus- sc-litn Frankryk en Rusland, doch het is ook zeker dat de betrekkingen tusschen Rusland en Duitscliland een gansch anderen vorm genomen hebben. Hel is thans bewezen dat Duilschland, alhoewel het niets gedaen heeft, twee maenden geleden, op het punt was Rusland te verzoeken zyne troepen terug te trekken van de grenzen. Rusland, dat de inzichten van Duitsch land kende, voorkwam dit verzoek en beschouwde zich reeds byna als in openlyken oorlog met Duilsch land, toen op eens in de betrekkingen tusschen beide landen eene verandering ontstond, dit lot nog toe niet is uitgelegd. PAUSELYKE STATEN. Eene tyding uil Roomen beweert dat hoi Vatikaen by liet duitsch ministerie van eeredienslen te Berlyn eene Ivsi der namen van verscheidene prelaten zou hebben neérgelegd, ten einde die naemlysl onder worpen zou worden aen de bekrachtiging van het gocverncmenl, voor het gevat eencr mogelyke be zetting der opcnslaende bisschopzelcls. VREEMDE BERICHTEN. Wy lezen in den Romar.ul van Bucharest België onzydig grondgebied, wacrop in het Westen proefnemingen gedaen zyn en nog gedaen worden met de vryheden, die men aen grooterc landen wei gert België, dal dit jaer hel jubelfeest zyner onaf- hankelykheid vieren zal, is het voorbeeld dat wy altyd voor ooger. moeten hebben. Dal land begon in 1830 hel tydvak zyner onafhankelykhcid, het was met eene provincie verminderd ei; het slachtoffer eener onrechtveerdigheid nochtans gelukte het er in, belang in te boezemen, dagelyks nieuwe macht cn genegenheid le winnen en met wcerdigheid ccno geëerbiedigde plaets te beklneden onder de andorc europische natiën. Wy beginnen hel tydvak onzer onafhankelykhcid byna onder dezelfde voorwaerden als België, gaet do liomauul voortmaer wy hebben eene uitgestrektheid van grondgebied die viermael grooler is dan België, eene naluerlyke vruchtbaer- heid en een rykdom die door weinig landen der wereld genoten worden poogen wy dus ons op le beuren door den arbeid...» RUSLAND. Nog eene depcche uit Sl-Pelersburg bevestigt do bedreiging, die door do nihilisten zou gedaen zyn, op 3 meert lo zullen illuminieeren door het in brand slckc-n der stad Sl Pelersburg. Deze laetste depcche voegt er zelfs by, dat eene dergelyke verwittiging gevonden is in 's keizers slaepkamer. Dc verwarring en de opgewondenheid die in de russiscbe hoofdstad lieerschen, zyn dan ook overgroot. De policie heeft de burgers bevolen alle mogelyke bluschmiddels gereed te houden. De buitenlandsche dagbladen bevatten nieuwe byzonderheden over de omstandigheden die den aen- slag le St Petersburg hebben vergezeld. Het Tageblatt van Wcenen deelt eene correspon dentie mee uit Sl-Pelersburg, waeriu gezegd wordt dat de politie op 16 februari, dat is ciaegs voor de ontploffing, eene huiszoeking deed by een zoogezeg den Pigalski, een verdacht persoon, wiens aenwezig- licid men aen de politic had bekend gemaekt. Deze bad echter in tyds kennis gekregen van het ontwor pen bezoek, dat de politie van zin was hem te bron gen, en hy was gevlucht. Do agenten doorzochten cvcnlwel zyne wooning cn ontdekten weldra den volgenden brief, die door een onbekende aen Pigalski was geschreven Ik heb heden nacht gesproken met Sebacha (een valschen nacm) Na het onderhoud dal hy met den czaer gehad heeft, denkt deze niets le vreezen to hebben. Het vaderke (zoo wordt de keizer in Rusland algemeen door het volk genoemd) heeft volle ver- trouwen en gelooft dal de zyncn genoegzaem over zyne veiligheid en die van het Ryk waken Hy heeft dus geen het minste voorgevoel van hetgeen er op handen is. 7,ou het dus geen tyd zyn, zegt Sebacha, thans, nu al de papieren gereed zyn, de zaek eenige dagen le bespoedigen Laet dit weten waer het behoort en zendt my bericht van heigeen gy van zin zytik zal uw antwoordt onmiddellyk aen Sebacha overbrengen. Wie mag die Sebacha zyn, van wien daer kwestio is-' Blykbaer eene groote van het hof, want,zooals het Tageblatt opmerkt, de keizer heeft geen recht slrcckbche betrekkingen dan met de leden zyner familie en met de hooge dignitarissen. Men moet er dan ook niet meer over verwonderd zyn, dal de moordenaers hebben kunnen kpmen tol in de kelders van het paleis, wanneer dc samen zweerders zich zelfs in dc omgeving van den czaer bevinden. Maetregelen. Reeds op 18 dezer is er by kci- zerlvke ukase een onderzoekskommissie ingericht, onder voorzitterschap van generacl Gourko. Van den anderen kant melden de russische dag bladen de tegenwoordigheid le Si-Petersburg van al de algemeenc goeverneurs van bet ryk men be weert dal zy byeen geroepen zyn om in algemeenc vergadering, onder voorzitterschap van den keizer, een ontwerp op le stellen van maetregelen, bestemd tot bcslryding in liet land, van den vooruitgang van het nihilismus. Zooals men ziel, is er kwestie van eene kracht dadige beteugeling. Zullen de samenzweerders zich daerdoor laten afschrikken Men twyfelt daeraen groolclyks, want, volgens het Tageblatt, strooiden de nihilisten, tvvaelf uren na den aenslag te St-Pelersburg berichten rond en hechten plakkaerlen aen de muren, waerin ge zegd werd dal de poogingen tot uitroeiing der tyrannie zouden worden voortgezet Overtreft dal niet in stoutmoedigheid al wat de geschiedenis als hel stoutmoedigste verhaelt Een Grootvorst verdacht -- De Standard heelt de volgende depcchcn ontvangen van zyn correspon dent lo Keulen Maendag avond. Het gerucht is in dc welingelichte kringen ver spreid, dat een lid der kcizerlyke familie van Rusland verdacht wordt, sedert langen tyd in betrekking le zyn niet de nihilisten. Dit gerucht gaet zelfs zoover dat men groot hertog Konstanlyn noemt, wiens libe rale gevoelens algemeen gekend zyn. Ik schryf u dit enkel onder alle \oorbehouding. c. Men zegl dal grootvorst Konstanlyn te Sl-Pelers- burg dc correspondent geweest is van de Bell, een revolulionnair blad van Horzen, dal in Zwitserland verscheen. Die grootvorst was vroeger goeverncur te Warschau en hy is de eenigsto russische prins, die ooit >n Polen is bemind geweest. Do Daily Neus zegt, dat op 18 februari, dat is den dag na de ontploffing, te St-Pclcrsburg meer dan I2i'0 persoonen zyn aengehouden, vvaeronder twee generaels, zeven stafofficieren en verscheidene an dere officiers en bedienden van het hof. Dc ei nsligste tydingen worden voortdurend uil Rusland overgezonden. Eene depeche aen den Voltaire spreekt nogmaels van loebereidsels die er g-maekl worden te Sl-Petersburg voor gebeurtenissen van het hoogste belang, en die ge durende de eerste dagen van meert zouden plaels hebben. Van oenen anderen kant houden verscheidene kor respondenten zich bezig met de verdenking die, zooals wy liooger meêdeelden, op een lid der kizerlyke familie weegt. Die geruchten staen misschien ook in verband met de volgende depeche, die woensdag le Parys werd ontvan gen Sedert zes dagen ziet de czaer den cza- rewitz niet meer. Een sehrifl, in hel kabinet van den kroonprins gevonden is aen den keizer over handigd. en z.ou d» oorzut-k zyn der verkoeling, om niets meer te zeggen, die de czaer toont ten opzichte van zynen zoon. Het papier in kwestie bevatte eene naemlysl van hooge personagiën en achter eiken naem was een der belangrykste ambten acngeduid. Het is zeker dat de kroon prins, volstrekt rekenende op den troonalstand van zyn vader, zyne ministers en voornaemste amblenaers reeds had uitgekozen By een brand, die verleden week in het kantoor van den zoólogischen tuin te Moskou uilbrak. moet de groote olifant aldaer zich by- zonder onderscheiden hebben. Zoodra bet dier den brand bemerkte, rukte het zich van zyn ketting los, liep naer den vyver en begon het brandende gebouw met zyn snuit le bespuiten. Toe» hy zoo dapper meegeholpen had, om den brand te blusschen, zette hy zyn oppasser op z.yn rug en ging van zelf weer naer zyn hok terug. Nihilisten. De opschudding, door de ontploffing in het winterpaleis veroorzaekl, zegt de korrespond' nt van den Univers, teSt-Peters- burg, is vooitdurend overgroot. Het volk dat godsdienstig is zegl, met reden, dat God alleen de czaer heeft kunnen redden, want nog schild wachten, nog gansch de geheime policie er niet in gelukker. kunnen de verfoeilyke plannen der revolutionnairen te verydelen. De aenhoudingen duren voorthet getal der personen, die zich in hechtenis bevinden is onge- looflyk tusschen deze bevindt zich generael De'salle, bevelhebber der wacht van het paleis. De diy werklieden, die in de keldering woon den, waer de ontploffing plaets greep, zyn in vrvheid gesteld men is overtuigd, dat die men- sciien gansch onplicbiig zyn. Na liet Te Deum en toen de keizer de kerk verliet, bemerkte de keizer de weduwe van prins Krapolltine, in groolen rouw. Krapotkine is, zooals men weet, door dc nihilisten vermoord. De czaer naderde die weduwe, om haer te groe ten en de hand te drukken. De Oorzaken. Wat de oorzaken van den toestand aengaet, deze moeten gezocht worden in het feit, dal de revolutie van hooger'hand komt en uit eenen kring van halve geleerden, die enkel willen afbreken en gansch onbekwaem z.yn om iets ten minste op te bouwen. Sedert meer dan eene eeuw speelt de hoogere russische samenleving een gevaerlyk spelzy is schier gansch voltairiaensch en heeft ook die pest tol in de uiterste hoeken van Rusland ver spreid De monarchie heeft nog een enkel ele ment waerop zy rekenen en steunen kan, en dat is de landelyke bevolking, die, ongelukkig ge noeg, gansch vreemd is aen alle politiek leven. De russische hoer is matig, liouw en verkleefd tot de dood toe. aen de dynastie. Doch hoe zou den landlieden handelen kunnen, wien het aen alle persoonlyk initiatief ontbreekt Nieuwe Mynen ontdekt. Men meldt uit St-Peierbueg aen de Lanterne St-Petersburg ligt in verslagenheid alvo rens te zeggen wat dc reden is van den schrik der inwooners, heb ik u de aenhouding te mel den van 48 der hoogste dignitarissen, beambten en bedienden van het winterpaleis. De lysl, in het kabinet van den czarewits ontdekt, en die bevorderingen en benoemingen bevatte van amblenaers, lot de hoogste digni teiten van den staet, heeft eindelyk de oogen van den czaer geopend hy heeft onmiddellyk de aenhouding bevolen van een groot getal aide- de-camp, amblenaers en dienaers. In de kelders van het paleis» zyn twee nieuwe uiynen ontdekt, die op het punt waren te ont ploffen, de sapeurs, de trouwste soldaten van bet ryk. hebben die mynen gevonden. Men beweert alhier dat twee leden der keizerlyke familie zich tusschen de aengehou- denen bevinden morgen zal ik weten of liet waer is. liet is zoo duidelyk, dat gansch de samen zwering in het paleis ingericht is, dal men enkel diegenen opzoekt die eenig ambt by den czaer bekleedden of in zynen dienst waren, en sedert de ontploffing verdwenen zyn. a Gansch St-Pelersburg wordt thans in schrik gebracht door de nieuwe bedreigingen der nihi listen. De nihilisten zyn alhier zeer talryk en niets zou voor hen gemakkelyker zyn, dan dat elk zyne woning in brand steekt, zonder als brandstichter ontdekt le worden. Alle maetregelen worden aeogewend, om de rampen te voorkomen, die door deze brandstich tingen zouden kunnen onlstaen. Hetgeen ik ver- hael moet wel verscbrikkelyk schynen, onge- loofiyk zelfs, het is nogthans de echte waerheid, en ik durf u van heden af zeggen verwacht u nog aen de grootste gebeurtenissen de tyd der revolutie is gekomen. EINDELYK DE REGTE OF VOORUITGANG OP HET GEBIED DER GENEESKUNDE. Met niet weinig trots en zelfvoldoening hadden wy onlangs de eer voorgesteld te worden aen een der uilstekendste mannen dezer eeuw, namelijk aen professor Thomas Holloway, een man, die meer voor den vooruitgang op hel gebied der heelkunde gedaen heeft dan ieder ander, die verdient genoemd lo wor den, wie hy ook zyn moge, zelfs de beroemde Aber- crombie, Rush, Clarck of Majendie niet uitgesloten. Wel is waer is zyn naem aen ons publiek overbekend, maer eensdeels wegens de zware belastingen op den invoer van medicynen, anderdeels wegens de onwil lekeurigheid van geneeshceron en drogisten om de belangen le bevorderen van een collega, door wiens meerdere kennis en bekwaemheid, hunne eigen aen- spraken dreigden overschaduwd te worden, staet het debiel alhoewel reeds acnzienlyk, op verro na nog niet gelyk met de veelvuldige aenvragen in 't geheel Europa,"Australië, Oost ludie en de meeste gedeelten der beschaefde wereld. Door trapsgowyze op uitslui tend wclenschappelyke gronden voort te gaen kwam de Professor reeds in den aenvang zyner loopbaen tot eene ontdekking, welke hem verre boven allo mede dinging verhief. Hy bemerkte hoe kwakzalveraclitig de zoo zeer geroemde geneeskundige wetenschap uit den tegenwoordige!! tyd was, en hoe weinig men werkelyk bekend was met de wellen der men3chelyke

De Denderbode | 1880 | | pagina 2