Tol de slachtoffers dan der kwatongen, die men met recht venyn spuwende serpenten mag noemen, lot die persoonen verheffen wy de stem en geven hen een middel om al dien liaet en nyd, die leugentael welke er jegens hen wordt uitgekraemd, om dat alles weerstand te bieden en zich te troosten. l)it kleine middel beslaet in de volgend verzen, die men vry aen de kwaedsprekers mag sturen en die hun zullen doen zwygen, indien die kleingeestige persoonen niet te dom zyn om deze eenvoudige woorden te ver slaan Wanneer een tong u laster biedt, Zoo troost u dan en zegt 't ls aen de slechte vruchten niet Dat eene wesp zich hecht HANDEL EN NYVERHEID. Iieiskacrlen heen en weer Partjs. Er wordt aen het publiek ter kennis gebracht dat met 1 maert, reiskaerlen van 1'" en 2e klas, heen en wéér Parys, te koop zyn gesteld in de statiën: Andenne, Antwerpen, Blyberg, 'sGra ven-Brakel, Brugge, Brussel (zuid), Charleroi, Chatelineau, Chatelet, Chónéc, Kortryk, Flé- malle, Frameries, Cent, Herbeslhal, lloei, Jemappes, Luik, Mechelen, Bergen, Namen, Oostende, St-Guislain, Seraing, Spa, Tamines, Thuin, Doornik en Verviers. Deze reiskaerlen worden afgeleverd tegen eene vermindering van 25 p. c. op die der enkel verdubbelde kaerten. Hun geldige duer is op 1 dag per 100 kilo meters gesteld. In ons nummer van 22 Februari jl. deelden wy op verzoek van een onzer vrienden, een overtuigde vlaemsche slryder, de beoordeeling meê van liel Vaderland van Leuven over een boekwerkje 't welk de E. II Iloh, director van 't Jozcfskollcgie te Aer- schot, kwam in 'l licht te geven. Een der gediplomeerde schoolvossen, die heden hel redactiepersoncol van 't Verbond uitmaken, schryft hierover een artikel ter lengte van eene bierkar in 't welk liy, na gezegd te hebben dat hy het met ons eens is om de dwaesheid af te keuren die 't bedoeld boekwerkje hekkclt.ons.volgens lalle gewoonte.weêr gedachten en woorden toeeigent die wy nooit gehad of geschreven hebben. Zoo zegt die gediplomeerde schoolvos, dat toen wy drukten dat er Iner Ie Aelstmeisjes- of juf vrouwen pcnsionnalen bestaen waer het onderwys der mocdcrlael heel en al verwaerloosd wordt, wy hier door hel geslicht der Dames van Maria hebben willen aenwysen, daer er, hier te Aelst, maer twee meisjes pensionnalen bestaen, dat der Dames en dat der libe rale middelbare meisjesschool uit de Korle Zoulstrael. En, volgens den schoolvos, hebben wy onbetwist bacr de Dames van Maria willen aenwyzen om rede de vlaemsche lael, zoo hy zegt, in de liberale meis jesschool, zeer voldoende onderwezen wordt. Wy zullen den slimmen schoolvos antwoorden dat indien wy hel gesticht der Dames van Maria hadden willen aenwyzen, wy den moed zouden gehad heb ben om liet klacr en duidelyk to doen. Nude wacihcid is, dal de letterzetter eenvoudig de woorden hier (te Leuven) van den Vaderlander, in den Dcndcrbode, veranderd heelt iu hier (Ic Aelst). Wy hadden wacrlyk het gedacht niet hel eene of 't andere geslicht aen te wyzen en wy hebben des te min 't geslicht der Dames van Maria willen aenduiden, omdat wy de overtuiging en ondervinding hebben dat onze moedertael even als de fransche tacl, in dit geslicht, niet op ccnc zeer voldoende, maer wel op eene volledige wyzo onderwezen worden. Wy hebben dus geen der twee gestichten recht streeks willen beschuldigen hel onderwys onzer moedertael te vcrvvaerloozen De vcionlschuldiging of liever de verzekering van den gediplomeerden schoolvos, dat onze moeder tael zeer voldoende in de liberale meisjesschool on derwezen wordt, komt ons zeer verdacht voor. Wy zullen der. gediplomeerdeu liefhebber eene spreuk ornnncren, in correct latyn, want hy schyntzeer be vreesd te zyn voor keukenlalyn, die zegtExcusa- lio non pclilaest accusalio manifeslu 't geen in plat vlacmsch wil zeggen die niet besnol is moei zïcli de neus niet afvagen, en, waeruil wy dan afleiden dat, indien onze moedertael wacrlyk op zeer voldoende wyze in de liberale meisjesschool der Zoiilslract wordt onderwezen, hy het niet moest doen opmerken, acngczien die school door ons niet beschuldigd wierd het onderwys onzer moedertael te vcrvvaerloozen. Cegrypt gy dat, gediplomeerde schoolvos En, op dat gy het des te beter zoudt begrypen, herhalen wy dat uwe niet uitgelokte verontschuldiging voor ons een bewys is, dal de vlaemsche tael zeer gebrek- kiglyk in de liberale meisjesschool der Korle Zoul strael onderwezen wordt.... Echter zullen wy doen opmerken, dat, sprekende over de scholen waer den catechismus in 't fransch aen vlaemsche kinderen wordt geleerd, wy niet deze of gene school onzer stad hebben willen aenduiden, maer wel de scholen in 't algemeen waer dit slecht gebruik beslaet. Ten slotte zeggen wy lol den gediplomeerden schoolvos dal zyn gebof over het degclyk onder wys der vlaemsche lael in onze stadsmiddelbare school, wat te veel naer eigen lof riekt. Niellegcn- slaende al die sclioone uitslagen in de kampstryden waerover hy spreekt, zouden wy kunnen bewyzen dat zekere dier bekroonden, even als meester Er'emcn en Deencii uit 'l Verbond, onbekwsem zyn om den tegenwoordige.-, uit den verleden lyd Ie onderschei den Wat het overige van 't art. van den gediplomeerden feniks betreft, zullen wy ons wel wachten op die ongerymde dwaesheden te antwoorden, want 't ware zotlemanswerk En d3crom punelum voor heden. DAV1DSF0NDS. Afdeelinc Ninove. Op Zondag 29 Februari hebben de Leden van bet Davidsfonds onzer afdeeling eenen aangenamen avondstond overgebracht. De E. H. Fobe leeraar aan 't bisschoppelijk College van Geeratdsbergen gaf, in bel lokaal De Keizer, eene voordracht over de vlaamsche Kruisvaarders. De nog jeugdige maar talent volle spreker, die voor de eerste maal optrad, beeft zich meesterlijk van zijne taak gekweten. Het Davidsfonds telt dan een vrome spreker te meer. In zuivere, welgepaste en vloeiende taal sprak hij over het groot geloof dat onze voorvaders bezielde in bet ondernemen van die heilige oorlogen tot dewelke zij door hunne aangekleeldbeid aan den waren catholijkcn godsdienst geroepen werden. Het bloed van die moedige strijders vloeit nog in de aderen der catholijke Vlamen hunne zonen. Zij ook blijven bunnen God en Vorst getrouw en aan gekleefd. Bezield met ditzellde geloof, dal nog verlevendigd en versterkt is door de aantijgin gen hunner vijanden, hebben zij ook, zoonis eertijds de kruisvaarders, met eenen mond uitgeroepen God wil helvoor God band en ban voor den Godsdienst geld en goed En zij hebben den oorlog aanvaard hun door bet geuzenministerie aangedaan zij vreezen den diepen kuil niet door Pieter Van Humbeeck gegraven met heldenmoed strijden zij den goeden strijd voor het behoud hunner mis kende rechten en ter verdediging van hunnen duurbaren Godsdienst. Vast in bun geloof en moedig in den strijd verhopen zij welhaast betere tijden te zien opdagen. De wettige strijd zal met roemrijken zegepraal bekroond •worden. Menigmaal werd spreker door een luidruch tig handgeklap onderbroken. Bij bel verlaten der zaal schonken de menig vuldige toehoorders eenen milden penning voor de catholijke scholen. X. STAD GENT. Kun: Poel 4. Tentoonstelling van hcdcndaegsclie kunst werken. Men verzekert ons dat de tentoonstelling door die maetschappy te houden van 7 tot 21 Maert E. K. even als hare eerste wel lukken zal. Verscheidene kunstenaers, waeronder man nen van eene wezenlyke reputatie, hebben reeds hunne werken aengekondigd. Alles doel voorzien dat deze tentoonstelling voor de voorgaende niet zal hoeven onder te doen. Ziehier nadere inlichtingen De zael zal voor het publiek toegankelyk zyn van 10 ure 's morgens tot 4 ure 's namiddags. De inkomprys is bepaeld op fr. 0-50. Loten zyn te bekomen aen Ir. 1-00. De uitlöling der voor dc tombola aenge- kochtc stukken, zal plaets hebben den Zondag 21 Maert om 4 uren nanoen. Maetschappy 't Land van Riem. Het zoo gunstig gekend tooneelkundig Gezel schap 'T LAND VAN RIEM, zal op Zondag 7 Maert 1X80, zynde Halfvasten, eene luisterrijke Avondfeest, den hoeren Leden van den Calho- lyken Rydersbond aenbieden. Buiten verscheidene muziekuitvoeringen, treffen wy op 't programma twee blyspelen en een looueelspel aen, namelyk 1" Eene meeling op 't dorp2" Dries de Boerenknecht5° Voor de parade of dc- broek van een garde eivique. Wy iwyfclen geenzins of de Leden van den Catholyken Rydersbond zullen deze luisterryke Avondfeest in groot getal byvvoonen, ten einde aen de jeugdige kunstenaersschaer een blyk van genegenheid en ook eene aenmoediging le geven. RECHTERLYKE KRONYK. liet Wereldlijk Omlerwgs in Frankryk. Wy lezen in den Publicateur (republikaenscli dagblad van den Jura) van 0 februari Eene betreurensweerdige gebeurtenis, die in het kanton van Cliemin nog al tamelyk veel besproken werd, is voor de rechtbank onzer stad afgeloopen. De ondervvyzer van Peseux, de genaemde B...., had sedert ecnigert tyd het gedacht op gevat, zyne leerlingen een soort van straf op te leggen, waervan men zich voordezen geen gedacht zou gevormd hebben. In tegenwoor digheid hunner medegezellen opende lig hun den mond en spuwde in hunne heel. Die feilen maekten de openbare denkwyzc gaendeer werd van hetgeen er gebeurde kennis gegeven aen den hesteerder der school. Deze, na een administratief onderzoek gedaen te hebben, zette den plichtige voor drv maendeu al. Doch verscheidene vadets van familie waren hier mee niet le vreden, zy vroegen eene schade vergoeding voor de rechtbank en eerherstelling in den naem hunner kinderen. De Univers voegt hierby dat de voorbeeldige leermeester Raudier veroordeeld is geweest tot 50 lr. boete en 25 Ir. schadevergoeding. Dc Peht Breton, van 22 februari laelstleden, deelt het volgende feil meê: y ontvangen een telegram, ons meldende dat de genaemde LeGolf, wereldlyk onderwy- zer van Locminé, door de gendarmen van Pontivy is uengehouden en in verzekerde be waring is gesteld, onder beschuldiging feilen bedreven te hebben, die dc zwaerste straffen verdienen. Wy lezen in den Figaro De genaemde L...., wereldlyk ondcrwyzer te Anlhieux sur Colonne, is te Pont l'Evêque binnengebracht tusschen twee gendarmen en voorloopig gevangen gezet. Deze brave man wordt beschuldigd niet al te kicsfili gehandeld te hebben als griffier van den mairc hy zou zelfs mandaten ontvangen hebben in naem van een overleden persoon. De administratie-Ferry, die kennis gekre gen had van de zonderlinge handelwyze van hovcngemelden persoon, had den tyd gehad hem iu januari lactst van zyne diensten te ontslaen. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Cruyl, pastoor te Dikkel- venne. gaet in dczcllde hoedanigheid over naer Vinderhoute. Hy wordt vervangen door den eerw. heer De Sinsana, onderpastoor te Audenaerde. De eerw. heer De Clippel, bestuerder van het hospitael te Aelst, is pas toor benoemd te Meldert, in vervanging van den eerw. heer Christiaens, die zyne demissie heeft gevraegd en directeur wordt van het hospitael te Aelst. De Volkskamer heeft zich deze week met 't onderzoek van 't budjet des ministeries van buitcnlandsche zaken onledig gehouden. De redetwist liep over de gedacluenwisseüng des goevernements met 'L. H. Leo XIII en 't be houd of de wegtrekking van onzen afgezant by den II. Stoel. De zittingen van den Milicieraed des arrondissements Aelst. zullen, op de hierna volgende dagen, ten Sladliuize, te Aelst, ten 9 uren 's morgens, plaets hebben. 25c kant. Aelst, Maendag 8 Maert. 26* Moorsel, Dynsdag 9 27e Lede, Woensdag 10 28° Oordegem, Donderdag 11 29° liaelteiT, Vrydag 12 50" h Herzelc, Zaterdag 15 3ic Steen hSP-Wynhe Maendag 15 32c a Soltegem. Dynsdag 16 53' Geerardsbergen, Woensdag 17 54* Idegem, Donderdag 18 55e Ninove, Vrydag 19 36° Mcerbeke, Zaterdag 20 Een wreed ongeluk is maendag avond in onze statie voorgevallen. De genaemde Joannes Van Driessche, werkman, oud 38 jaren, is by het aen- en afhaken der wagons van eenen goederentrein, men weet niet hoe, gevallen met hel ongelukkig gevolg dal verscheidene wagons hem over dc borst liepen. De dood moet oogenblikkelyk geweest zyn. Tan Driessche was een voorbeeldige werkman door zyne Oversten en 't publiek algemeen geacht en be mind. Een zyner oude meesters, deslyds huerhou- der, heeft ons verklaerd dat hy Van Driessche, verscheidene jaren, in dienst heeft gehad en dat hy zich nooit aen dronkenschap overle verde. liet slachtoffer lael eene weduwe en twee mindeijarige kinderen achter. Dees ongeluk heelt veel medelyden in onze stad verwekt. Men schryft ons uit Hillegem Kortelings zal onze vrye catholyke school mei dc penningen en op eenen grond gebouwd van den achtbare lieer Bernard-Victor De Cock Burgemeester der gemeente, voltrokken zyn en hol catholyke onderwys dus volkomen in gericht wezen. Het vrye catholyke onderwys alleen verwekt de bezorgdheid van den heer Burgemeester De Cock nietook de Tempel Cods zyner ge meente wordt door hem niet vergeten, welken, dank aen zyne mildadigc giften, menige kunst voorwerpen heelt verkregen die medewer ken tot het verluisteren der goddelyke diensten en lol de versiering van Gods huis. X. Te Viane by Geerardsbergen is zondag II. een brulael feit gepleegd die voorzeker de oogeu aen vele lieden zal doen openen. De geuschc burgemeester der gemeente poogde, sedert lang, de Zondagschool uit een lokaei te verdryven 'i welk op den grond der gemeente maer met de penningen der parochianen werd gehou wd. Alles wat hy tol hiertoeaen wende bleef vruchteloos de zondagschool wierd voortdu rend in 'i bedoeld lokaei gehouden Nu. zondag 29 februari deed die geusche burgemeester de gendarmen in de gemeente komen. Toen mees ters en kinderen in de zondagschool tegen woordig waren, begal hy er zich,vergezeld van de gendarmen, naerloe. De geusche burge meester begon eerst op de deur te stampen en daer men hem maer allyd liet aen stampen, eischle by eindelyk, in naem van dc wet, dat men moest de deur openen. Doch de deur wierd niet geopend en dan beval die geusche huigervader dat men zou eenen balk of boom halen om op de deur storm te loopen,maer niemand onder de talryke menigte die voor de school stond geschaerd, wilde zich met dit gewaldadig werk belasten. Eindelyk toch gin gen eenige slaven der gcuzery het gevraegde voorwerp halen en men begon de deur te be stormen. Na dry ol vier geweldige stampen met het zwaer stuk hout, vloog de deur open en de gendarmen namen de zondagschool stormderhanil in, net als of zy een moordenaers of dievenhol moesten innemen. Op dit zicht vluchtten al de kinders van schrik, doch de geestelykheid en eenige meesters hieven in de school. De geusche burgemeester gaf dan T bevel de nog aenwezigeu uit de school te verdryven de gendarmen namen den eerw. heer pastor by den arm en verdreven hem uit de zondagschool. Deze brutale geuzendaden deden eene aller hevigste verontweerdiging onder de inwooners van liane outstaen.en zonder dc tusschen komst van den eerw. heer pastor welke de bedaerd- heid aenpredikte zou het voorzeker niet zoo gemakkelyk zyn afgeloopen. X. Gelyk onze correspondent hel zeer wel zegt z: I deze brutale geusche daed de oogen aen vele nog verblinde lieden doen openen. Een wonderlijk nieuws. Een geval le Brussel maekt veel opschudding. II. M. de koningin verliet een weinig voor het vallen der gordyn, den Muntschouwburg, waer zy de vertooning van Ïiigoletto had Ingewoond van Mev. Albona. De koningin verliet den theater langs den byzonderen trap en reed weg, lerwyl een tweede ryluig, waerin graef de Lannoy geze ten was, het eerste ryluig opvolgde. Op den hoek der Leopoldstraet heeft men een schot gehoord. Weldra ontstond er eene samenscholing in de struct. Volgens de Gazelle was hel niets dan een sisser die algesloken werd volgens de Inde pendence is het veel ernstiger, 't Was een pistoolschot zegt men hier Y was erger dan dal, zegt men daer. Uier heeft men een licht onder hel ryluig gezien, waerin graef de Lan noy zaldaer zag men dat licht boven het ryluig. Een ander persoon heelt rook gezien, en de koetsier zegt iels te hebben hooreu Huilen. Wat is er waer van dit alles? Niemand weet er iets van. Men heelt iets gehoord dat op een ontploffing geleek, op het oogenblik dat het ryluig voorby reeddoch men weet niets verder. l Verwondert ons dal de Gazelle en de Imlé- petulance er de paters Jesuieten nog niet tus schen brengen.... De Eloile heeft alweer veel meer gehoord dan de andere dagbladen. By het uitgaen van den theater riep men elkander toe Men heeft op de koningin geschoten De concierge van den theater zegde, toen hy hoorde schieten Daer schiet er zich een voor den kop. Een akteur, M. Lonaii, die buiten stond, zag licht op de hoogte der ver dieping van het koffyhuis der Opera licht gelyk een vlam. De trial Guerin zegt, dat hy de ontploffing zag plaets hebben onder het laetste ryluig. Graef de Lannoy stak het hoofd uit het por tel en vroeg wat er gaende was. waerop een der aenwezigeu den koetsier hoorde zeggen Men schiet op ons ik heb een kogel hooren Huilen. M. Bourgeois, kommissaris van policie en zyne agenten, waren overtuigd dal er kwestie was van eene farce, en dat de ontploffing het gevolg is van een pétard. De Eloile, die geerne vergroot, zegt dat het eene verschrikkelyke losbersting was. Wy zullen zoo vry zyn heel moeielyk le zyn in le gelooven, lot dat wy nadere berichten hebben ingewonnen. St-Nicolaes wordt door een klein half dozyn commissaires spéciaux bedreigd wy zeggen dit in het fransch, want die fransche dwingelandy hoort eigenlyk in onze vlaemsche gemeenten niet thuis. Vooi eerst heelt de raed zich verzet legen eene nieuwe school te houwen, iu het midden der stad, omdat er onder ander geen gebrek is aen dergelyk schoollokael, aengezien er sedert de wet van 1 juli 1X79, negen scholen meer zyn dan vroeger. Er is plaets genoeg in de gemeentescholen, die maer 270 a 280 leerlingen tellen, terwyl 2458 kinderen de vrye scholen bezoeken. De raed heeft eene verhooging van trakte ment geweigerd voor de dry ondermeesters, die, natuerlyk, veel minder te doen hebben dan vroeger. Dan is er nog een andere gruweldaed, door den raed van St-Nicolaes gepleegd een schoolopziener heelt den raed by den minister aengeklaegd, omdat er in de school van Tereeckcn, eene patronagie gehouden wordt. Datyselyk, verscbrikkelyk, abominabel mis bruik moet ophouden zoo beweert een brief van den gouverneur van Oost-Vlaenderen hy wil dat de raed den pastoor van St-Joseph, die deze patronagie houdt, met het gerecht zou dwingen op te breken uit die school zoo niet zal de gouverneur hem van ambtswege vervolgen. De raed heelt beslist, dal er geen reden bestond den pastoor van St-Joseph die mach- liging af te nemen, welke hem gegeven was voor den lermyn van zes jaren Dat de palronagien ingesteld zyn lot verze- delyking des volks en dus nuttig zyn dal geëne wet verbiedt een schoollokael, huilen de school-uren, lot zoo'n instelling le gebrui ken integendeel, de kieswet gebruikt de lokalen wel voor de kiesbureelen Dat de gemeenteraed van St-Nicolaes het zelfde recht heeft als de gemeenteraed van Gent die, zonder oppositie, scholen ter be schikking stelt van gezelschappen, als vreugd in deugd,vermaek in 'ticeren,en.... zelfs krygèn die gezelschappen subsidieu uit de stadskas, zonder dat er iemand zich tegen verzet. Dien ten gevolge.... kan de goevemeur van Oost-Vtaenderen met zyne dreigementen gaen wandelen. Wy zeggen bravo voor den gemeenteraed van St-Nicolaes, die niet hukt voor al de partyschap en den willekeur van het ministerie en zyne agenten, die inderdaed alle gemeente- vryheid willen dooden om hunnen partygeest te voldoen. Een officier van politie van St. Jans- Molcnbeek, M Vanherrewegen, werd woens dag morgend verwittigd dat een kerel in de heiberg de Groen Poort, op den Genlschen steenweg, een gestolen peerd te koop bood. Hy begaf zich onmiddellyk naer de herberg en vroeg om hel peerd le koopen, dat hem aen den prys van 125 fr, gelaten werd. M. Vanherrewegen ondervroeg den verkooper over de voortkomst van het peerd de kerel antwoordde dat hy een ryke pachter was,doch weldra verwarde hy zich in zyne antwoorden. De officier van politie nam hem meê naer het politiebureel, en daer bekende hy dat hy het peerd in den omtrek van Dendermonde gesto len had. Iu den nacht van 20 tot 21 laetstleden was er, een peerd gestolen ten nadeele van den landbouwer J. B. De Wilde, te Zvvyn- aerde. Daegs le voren was er by hem een onbekende gekomendie een peerd wilde koopen. Hy zegde 's anderendaegs er om te zullen komen, doch hy keerde niet wéér. Zware vermoedens wegen op dien onbekende, die door de politie wordt opgezocht. De politie van Zwynaerde heelt in alle richtingen berich ten gezonden, en eindelyk vernomen, dat de dief hel gestolen peerd verwisseld had te IIsr- dersem, naby Aelst, tegen een peerd. loebe- lioorende aen den landbouwer Demeyts. De Wilde heelt zyn peerd terug bekomen, en de dief is nu weg met hel peerd van Demeyts. Een brutale diefstal is zondag avond le Bouge (Namen) gepleegd, in de herberg van. M. Rostenne. Twee kerels kwamen omtrent 8 ure in de heiberg. Vrouw Rostenne was alleen thuis. De twee kwaeudoeners sloten de deur by middel van den sleutel en vroegen geld aen de vrouw. Daer deze zich niet haestte om hen te gehoorzamen, ging een der kwaed- doeners naer boven, doorzocht de meubels, nam er al het geld uit dat hy kon vinden, en kwam daerna terug by zyn makker, die de vrouw bewaekt en haer belet had om hulp te roepen. Zy ontnamen haer nog al hel geld, dat zy in hare zakken had, en namen daerna de vlucht. Tol nu toe zyn zy aen alle opzoekingen ontsnapt. Eene zekere onrust heerscht le Veurne en den huiten. Men hoort van niets anders dan van diefstallen spreken. Dynsdag avond, om trent 10 ure, zyn zvvartgemaekte kvvaeddoeners in de magazynen van koloniale goederen van M. Alf. Bever-Vereecke gedrongen. Het scheen dat zy van zin waren hel magazyn te plunde ren, want zy hadden reeds eene massa koop waren lot aen de achterpoort gebracht. De bewoners hoorden echter gerucht en gaven het alarm de geburen snelden in massa toe en de gendarmerie was insgelyks spoedig ter plaetse, doch te laetde dieven waren reeds gevlucht, hunnen buit achterlatende. Verleden zaterdag namiddag keerden twee gendarmen te peerd, van Hasselt naer Beerin- gen, langs het kanael terug een hunner suk kelde met zyn peerd in de vaert en verdronk het peerd heelt zichzelve gered. (Onafhankelijke). Een priester, de eerw. heer Marien, onderpastoor le Zetrud-Lumay, is verleden vrydag in de statie te Geldenaken brutael aengevallen door eenige liberalen deze heb ben den priester, gedurende ongeveer een kwaert uers, beleedigd en met steenen naer zyn hoold geworpen. Er was geene overheid, noch statie-overste, noch treinwachter in de statie te zien, terwyl dit sehandelyk tooneel plaets greep. Maendag omtrent 4 ure 's morgends gin gen twee jongelingen van Limal, J. Dinan en Bricart, die samen een gedeelte van den nacht in de herbergen doorgebracht hadden, naer huis. Onderweg ontstond er twist tusschen beiden, en weldra gingen zy van woorden tol daden over. Dinan trek zyn mes uit den zak en bracht zyn tegenstrever twee messteken toe in de richting van het hart. Bricart viel doodelyk getroffen op den grond ncêr en over leed een half uer later. Het parket van Nyvel en de gendarmerie van Waver werden verwit tigd en kwamen reeds maendag morgend te Limal aen. Een onderzoek werd ingesteld en Dinan aengeliouden. Dinan, die slechts 19 jaer oud is, heeft bekend dat hy de dader der mis- daed is hy is naer de gevangenis te Nyvel gebracht. FRANKRYK* De paryzer dagbladen houden zich druk bezig met de gemeenlekiezing, die zondag te Paiys plaets had en waerby een konservatief lot lid van den municipa- len raed werd uilgeroepen. Praktisch en op zich zeiven genomen, heeft dc verkiezing van den konser- vnteur M üartboloni in eenen raed die voor de over- groole meerderheid samengesteld is uit ullra-radika- len, zeker geen groole bcleekenis, doch zeker is het, dat die verkiezing, met eene meerderheid van 500 stemmen gedaen, een zeker effekt heeft teweeg ge bracht op dc republikacnsche dagbladen, die thans het alarm kleppen, en al hunne vrienden aenzetten, zich nauwer le vereenigen tegen den gcmeonscbap- pelyken vyand. Te Poni-i»-Mousson heeft eene eerste inzakking plaets gehad, op eene lengte van 140 meters,en eene diepte van 30 lot 40 meters. Welhaest volgde eene tweedede inzakkende grond besloeg minstens eene uitgestrektheid van 10 hektaren deze «ronden met wyngaerden beplant, zyn veranderd van plaets of verdwenen de boomen werden uitgeslagen of hon derden meters verre gevoerd Men vreest dat de inzakking zal herbeginnen. Men zegt dat de ramp moet toegeschreven worden, aen het bestaen in deze streken van ouderaerdschc plaetsen, wier gewelven ingezakt zyn. De schade kan nog niet geschat worden. DUITSCHLAND. De Grensbole van Leipzig bevat een lang artikel van de pen van M. Buch, sekrelaris van M. von Bismark, gedurende den franscli-duitschen oorlog en die ge kend is, voor geïnspireerd te worden door zyn vroegeren patroon. Dit artikel zegt dat /le bewape ningen in Europa noodzakelyk zyn geworden door den algr-meenen loe3tand, die van aerd is een algc- meenen oorlog to doen vreezen. De oorlog zou veroorzaekl kunnen worden, zegt het blad, door een aenvalleud verbond tusschen Rusland en Frankryk, welk verbond in Duitschland reeds door iedereen wordt vermoed. RUSLAND* Wy hebben eenigen lyd geleden melding gemaekl van een adres, dat de Polen van zin waren aeD den czaer te zenden, ter gelegenheid van zyn jubilé, op i maert. Dit adres is thans naer Sl-Peiersburg ge bracht door grael Thomas Zamoyski, lid van een der beroemdste familiën van Polen en tevens de ryksle eigenacr van hot land, en door den markies Wiclo- polski Het adres vraegl dal de czaer hel verledene vergelen zou, en Polen iu slaet stellen, zyn macht aen te wenden voor de inwendige en nationale ont wikkeling van liet land, tot roem van den czaer en lot voordcel van het gemoenschappelyk ryk. Dal adres, zegt de Univers, is de vervulling van een burgerplicht van wego de Polen, doch, onder prak tisch oogpunt, is hel eene vergeefsche plechtigheid, daer niemand iu Polen, de twee Afgeveerdigden niet uitgenomen, denkt dal dit adres eenig uitwerk sel hebben zal. De vyf-en twintigste verjaerdag der troonbeklim ming van den czaer, werd dynsdag le St-Petershurg plechtig gevierd. De depeciien, lot nu toe uil do russische hoofdstad ontvangen, maken geen gewag van eenige wanorde of onrustbarende gebeurtenis, die zou hebben plaets gegrepen. De bevolking beeli den czaer luidruchtig toegejuicht, toen hy zich, dynsdag morgend. op hel balkon van liet paleis heeft vertoond. Af.nsi.ag op Loius-Melikoff. De telegram en de dagbladen waren woensdag wat al te haestig om te melden dat de feesten van het keizerlyke jubilé te St-Pctersburg rustig voortduerden de tweede dag dier feesten scliynl niet zoo ongestoord te zyn ge ëindigd als de eerste. Eene depeche uit de russi sche hoofdstad ontvangen, bericht dal woensdag morgend een revolverschol gelost is op generael Loris-MclikofT, de diklalor die dezer dagen by de keizerlyke ukase werd aengesteld. De generael is niet gclroft'en en de dader is onmiddellyk aange houden. Wy ontvangen dc volgende nadere byzondcr- beden over den aenslag, woensdag morgend te Sl- Pelersbnrg op generael Loris-Melikoff gepleegd St-Potersburg, 3 maert. De Agcncc Russe meldt dat de aeuslag op Loris- Mehkoff plaets bad op het oogenblik dal hy uil zyn ryluig slapte om zyne wooning binnen le treden. De generael kwam van den rykskanselier. Loris- j Melikoff zelve sloeg den moordenaer ten gronde, die eventwel vluchtte, toen een slraeljongen zich tus schen zyne boenen wierp, bem deed vallen en alzoo de aenhouding vergemakkelykte. De kogel heeft den frak van den generael door boord Dc czarewitch en de keizerlyke familie even als de hooge dignitarissen hebben den generael bezocht. Uit Sl-Pelersburg wordt aen de Lanlerne ge schreven Er is alhier geen kwestie van aftreding of her vormingen, maer enkel van strenge beteugeling SchuwalotT en Valouieff raden dei. czaer aen, stand vastig te blyven en niets toe te staen. Men zegt alhier dal zy dubbel spel spelen, en dal Schuwaloft' boopt minister le worden, indien er verandering in het goeveruement komen zou. Een geheim traktael is geteekend tusschen Duitschland en Rusland, om de revolutionnaire be weging le beslryden De beide natiën zullen geza- menllyk de krachtdadigste maetregels nemen hunne policie zal wederzyds de onderdanen der beide lan den bewaken. De uitleveringen zullen alzoo geen de minste moeilykbeid ontmoeten zy zullen met de grootste voorzichtigheid gedaen worden, om de ge moederen niet op le winden. M. von Bisuiark beeft op hel uildrukkelyk bevel van keizer Wilhelm aen hel russiscb goevernement beloofd, door alle mogelyke middelen te zullen helpen hel nihilism beslryden, dat reeds naer Berlyn, Posen en Brcslau vlucht. Ik weet uit zekere bron, dat reeds meer dan vyf- tig Russen, die van nihilism verdacht werden, in het geheim aen de russische politie zyn uitgeleverd. In Zwitserland worden de agenten van Rusland allengs talrykerzy oefenen eene onafgebrokene bewaking uit. Men beweert zelfs dat verscheidene zwitsersche tclegraefbeambten door die agenten zyn omgekocht, en tegen betaling, de geheimen der nihilisten bekend maken. De dienstboden der vluch telingen worden eveneons door de geheime policie belacld een hunner heeft belangryke papieren aen zynen meester ontstolen en deze aen de agenten ge geven. Het is door dit middel alleen dal men Hartmann ontdekt heeft, volgons alhier vvotdl verzekerd. Het russiscb goevernement hoopt, met de drukking van Duitschland, er in le gelukken, diegenen le doen uitleveren, welke hel zal bewyzen, schuldig le zyn aen misdaden van gewoon recht. - De listen, die voor de vervolging worden aenge- wend, overtreffen alle denkbeelden men beweert dal de czaer aen zynen raed zou gezegd hebben Ik zal een einde maken aen de nibili3ten, al moest het my een miilioen mannen kosten De aeomoe- digingen die hy van wege Scbuwaloff en Valouieff ontvangt, om voort te gaen op dien weg, bewyzen genoeg, dat, zooals ik hooger zegde, die twee per soonen voor rekening van den grootvorst erfprins werken. PAUSELYKE STATEN. Volgens men uit geloofweerdige bron verzekert, heeft Zyne Heiligheid de laetste Encycliok niet alleen eigenhandig in het latyn geschreven-, maer dacrby nog heel en gansch in het ilaliacnsch overgezet. De vertaling is zoo juist dat zy ieders bewondering opwekt. Hollo way's Zalf en Pillen. Fistulas, aembeijen, samentrekkingen of opstroopingen der huid, worden spoedig verzacht en eindelyk genezen door deze on waardeerbare Zalf te gebruiken, na vooraf goed met warm water le betten. Menschen, die aen deze gee- sels des lichaems lyaen, behooren hen dadelyk in hunnen voortgang te sluiten, want deze is bedricgc- lyk en gaet snel vooruit. Indien Fistulas' lang onge hinderd voorlgaen, verzwakken zy hiel alleen het zenuwstelsel, maer veroorzaken deu ondergang des levens Hoe eerder Holloway's onschatbare middelen gebruikt worden, des te zekerder is de goede uitslag cr van, maer toch behoeft niemand te wanhopen hopelooze gevallen zyn ook verdwenen, en lyders van eenen pynlyken dood gered By opstrooping van het vel bewerken een paer toepassingen van deze heclende Zalf eene genezing terwyl de Pillen, daerby gevoegd, vooral zeer gunstig werken om samentrek kingen enz. te ontspannen waer zy zich ook bevinden en hoe langzy ook geduerd hebben. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie en zoüder kosten, door de smakclyke gezondhoidshloed van Du Barry, van Londeu, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveraDderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, slechte spysverienngen, maegontstekingon,

De Denderbode | 1880 | | pagina 2