Onderrichtingen voor.de Geestelykheid. lyke prins van Hongarië on Boliemen, enz. is geboren den 21 augusli 1858. Hy is kolonel en eigenaer van bet regiment voeivolk n° 19 en van liet regiment artillerie n" 2 overste van bet 2" pruisiscli regiment ulbancn van Brando- burg. n° II; overste van bet russisch regi ment van Sevsky kolonel in hel gevolg van bet pruisisch regiment der vvacbt keizer Frans-Jozef. Evenals de keizer en byna al (de aertslier- togen van Oostenryk spreekt en scbrylt by al de (aleri van 't keizcrryk duilscb, hongaersch, tzekseh, italiaeuseb en Slavonisch by spreekt zeer zuiver franscb en engelscb. Aertsbertog Rudolf is zeer geleerd en beeft veel gereisd by houdt zich veel bezig met de natuerlyke wetenschappen, byzonder met de zoologiè. Hy stelt belang in al de hedendaegsche kweslien, en belooft een uitmuntend vorst te zyn in afwachting is hy een der populairste prinsen van bet huis van Habsburg. Er is nog niets officieel bekend, betreffende den datum van bet huvvelyk van prinses Ste phanie. Eenigen zeggen dat bet huvvelyk nog zoo spoedig niet zal gesloten worden anderen, die gevvoonlvk goed ingelicht zyn, beweeren dat liet zal plaets hebben op iiet einde der maend mei, onmiddelyk na den verjaerdag der prinses, die den 21 dier maend gevierd wordt. Men zegt verder dat de aertsbertog en zyne jeugdige gemalin, na eene korte afwezigheid naer België zouden wederkeeren, om deel te nemen aen de jubelfeesten van 1880. Talryke anekdoten betreffende prinses Ste phanie en baren verloofde zyn thans te Brussel in omloop. Wy kunnen niet nalaten onze lezers een der schoonste mee te deelen. Vyf jaren geleden, toen prinses Louisa ver loofd werd aen den hertog van Saksen-Coburg, verraste men eens te Laken de jonge prinses Stephanie, die toen slechts 11 jaer oud was, terwyl zy een bock doorbladerde. Wat doet gy daer prinses? werd liaer gevraegd. Gy ziel bet, ik zoek eene inlichting in den Almanack de Gotlia. Ha?... Ja Nu myne zuster gact trouwen, zoek ik een man voor my. En.... gy hebt er een gevonden Ja. Mag men u vragen wien gy gekozen hebt? Ja zeker, bet is aertsbertog Rudolf van Oostenryk. Onderrichtingen van hunne DD. HH. de Bisschoppen aen de Geestelykheid. Ziehier de vertaling der nieuwe onderrich tingen onlangs doorZ. 11. den Cardiriael-Acrts- bisschop van Meedelen aen de Geestelykheid van zyn bisdom toegezonden N°149. I. 1° Practise he onderrichtingen voor de biecht vaders, in date I" September 1879. In deze onderrichtingen hebben de woorden tussclien haekjes geplaetst, bi. 404, te welen (ccelenim quod reliqua, vid. sup. N. Ill bbll. 401- 412) dezen zin dat de absolutie ook moet ge weigerd worden aen de ondorwyzers die, zonder eene bczondere toelating, bun ambt in eene oflicieele school blyven uitoefenen. 2" In dc laetsle vergadering door hunne DD. HH. de Bisschoppen van België te Meche- len gehouden, is 't volgende vastgesteld A) De Heilige Communie moet openbaerlyk geweigerd worden 1° Aen de onderwyzers die zonder bezon- dere toelating of ontslag, hunne bediening, in eene otficieele school, blyven uitoefenen. 2° Aen de werkende leden der schoolkomi- teiten die de functien uitoefenen die ben opge legd zyn. 5° Aen de opzichters of inspecteurs zoo principale als cantonale. 4° Aen alle andere persoonen die bedryvig en openbaerlyk ten voordeele der otficieele scholen werken en er zich aldus als de voor- staenders en verdedigers van aenstellen. Echter, zullen alle deze voornoemde per soonen op voorband, in 't byzonder, monde lings en in volle liefde moeten verwittigd worden. B) Wanneer hel de toediening der laetste IIII. Sacramenten geldt, moet men den regel volgen in de uitersten moet men 't uiterste beproeven. Derwyze, dat byaldien men niets anders kan bekomen of niets beters hopen, de belofte van den zieke dat hy zal doen wat de Kerk van hem etschl, zal voldoende wezen. De schryvelaers uit 't Verbond stellen ons weekelyks eenigo vragen over deze of gene kwestie, of liever, over deze ol gene logenach- tigc feiten die zy uitvinden en dus niet bestaen dan in hunne zieke ezelachtige hersenpan. Wy herhalen bel wy willen voor 't oogenblik in geenen pennentwist met de IVr/wirfschryve- laers treden, ten eerste, omdat bet heden de gepaste tyd niet is, en ten tweede, vooral, om dat wy met geene deloyale schryvers willen bandelen. Dit zal nogtbans niet beletten dat wy, van tyd tot tyd, als 't noodig is, de logens van de Verbondsknoe'iers aen 't publiek eens zullen doen zien en gevoelen. Weest maer gerust, liberale trouwelooze schryvelaers, op tyd en stond zullen wy d'olie wel doen boven dryven Wacht maer.gy zult er niets by verliezen!.... Land van Riem. Eene zekere omstandigheid laet ons niet toe een wydloopig verslag meê te deelen over de luisterryke muzikale en tooneelkunrlige Avond feest, die onze beroemde kunstvrienden, de Land van Jiiemers. den heeren Leden van den Catliolyken Bond. Zondag II., ter stedelyke Schouwburgzael, hebben aengebodeu. Zeggen wy nogtbans dat de feest zoo onder muzikael als oi.dertooneclkundig opzicht, ten volle is gelukt geweest, en liet talryk en uitgelezen publiek 't welk de ruime zael ganscli vervulde, zich ten uiterste voldaen toonende, nieiiegenstaende liet tweede bedryf van Eene meeting op't dorp door de schielyke onpasselykheid van den speler met den rol van burgemeester Bonifacius gelast, niet kon opgevoerd worden. Wat ons betreft wy wenschen onze jeugdige kunstmin nende vrienden eenen welgenieenden proficiat en hopen dat zy het pad der kunst met den zelfuen iever zullen blyven bewandelen om later nog meer lauweren te plukken tot spyl van die 't benydt WETGEVENDE KAMERS. Senaet. De hooge vergadering heelt maendag 11. bare werkzaembeden bei nomen met bel aennemen van verscheidene wetsont werpen waeronder de conventie van Terneu- zcn. Verder heelt liet Senaet, na de wetsont werpen betrekkelyk de liberale kiesknoeiery en de militaire pensioenen, bet onderzoek van 't budjet des ministeries van onderwys aenge- vangen. Verscheidene ealliolyke redenaers hebben de ongelukswet van 1 Juli 1879, gelaekt en afgekeurd. De achtbare beer d'Anethan, hoofd man der catholyken in 't Senaet, verklaerde dat hy en zyne vrienden, legen bet budjet zullen stemmen uit hooide der ongodsdienstig heid ol liever goddeloosheid die in de Stads scholen heerschi. De achtbare redenaer keurde verder de schynheilige middelen af door 't mi nisterie gebruikt om de ouders te bedriegen en aldus dc goddelooze stadsscholen te be volken. Volkskamer. De Kamer beeft vooreerst liet onderzoek van 't budjet des ministeries van buitenlaiidsche zaken voortgezet. De redetwist liep over het behoud of 't wegtrekken van den belgischen afgezant by den 11. Stoel. Het is ons onmogelyk over dezen belangryken rede twist uit te breiden, daer een ganscli nummer van den Denderbode niet voldoende zou wezen, om er zelfs een zeer verkort verslag over mee te deelen. Eindelyk werd bet budjet aengenomen en dus de afgezant by den H. Stoel behouden met 97 stemmen tegen 8 en 2 ont houdingen. Verder heelt de Kamer zich onledig gehouden met de bespreking van 't wetsont werp op de parlementaire enkwesten, of be ter, van 't wetsontwerp '1 welk geroepen is om aen 't ministerie wapens legen de vrye catholyke scholen te verschaffen. Dit wetsont werp is door verscheidene ealliolyke rede naers als ongrondweltelyk bestreden en tolnel afgebroken. Cogens smeden, '1 waar niet zoeken, Mudas zeeg'nen, braven vloeken, Woos in leven, bang in sterven, Mlken catholijk onterven tdeclii voor al' die Pietje wil, |>ls een haan op d'eerespil, >rmen plunderen, zonder praal fieve vriend, dat 's liberaal! STERFGEVALLEN. Baron de Tornaco, senaleur van Moei en voorzitter van 't Senaet, is verleden maendag byna schielyk overleden in zyn byzonder hotel te Brussel. Baron de Tornaco gevoelde dat hy erg on- passelyk wierd en deed den Zeer Eervv. beer Deken van Slc-Gudula roepen. Ongelukkig is de heer Deken nog enkel by tyds gekomen om hem in zyn uiterste stonden by le slaen. Baron de Tornaco was reeds lang ziekelyk. Hy behoort tol do liberale party, doch heelt de schoolwet niet gestemd den dag der stem ming van die wet, is hy niet in bet Senaet verschenen. M. Dobet ealliolyke vertegenwoordiger van Namen, is aldaer in den ouderdom van 04 jaren, godvrucliliglyk overleden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN Dc Zeereerw. Heer L. A. De Brabander, bestuurder der Normaelsthooi van St-Nicolaes, is ëerekanunnik van St-Baefs benoemd. De Eerw. Heer De Scheemaker, pastoor le Erondcgem, is pastoor benoemd te Wynkel hy wordt vervangen door den Eerw. Heer De Groole, pastoor te Groolenberge. De Eerw. Heer II. Mortier, onderpastoor van St-Marten (Akkergem) te Gent, volgt dezen op en is ook bestuurder benoemd van het groot klooslerlyk gesticht aldaer. KERKELYK NIEUWS. Tot bereiding voor de Paeschplicht, zullen in de St-Martinuskerk alhier, den maendag 15, dynsdag 10, woensdag 17. donderdag 18 en vrydag 19 maert, des avonds om 8 uren ser moenen gepredikt worden door den E. II. Collin. In den nacht van 3 tot 4 dezer, waren de genaemden Pieter Ruymbeke, jachtwachter te Zomergem en Pieter Bogaert, jacblwacliter le Oostwinkel, op hunne gewoone ronde, toen zy twee wildstroopers bemerkten. De jachtwach ters gingen op de wildstroopers af, toen een dezer een geweerschot op hen loste, en daerna met zyn medeplichtige de vlucht nam. Gelukkig werd niemand door hel schot getroffen. De jachtwachters vervolgden de twee wildstroo pers, doch zonder ze le kunnen aenhouden of zelfs te herkennen. Zy waren in een bosch gedrongen, waer liet onmogelyk was bun spoor te volgen, 's Anderdaegs morgens beeft men ter plaelse der misdaed een geweer ge vonden, alsook een lakenen klak. By middel van deze voorwerpen zal de policie waerschyn- lyk dc daders ontdekken. Donderdag op de veemarkt te Brussel, omtrent 10 uren 's morgens, ontsnapte een stier uit de handen zyner geleiders. Het woe dende dier nam de vlucht, in de richting der Vlaemscne-Poorterge ongelukken waren te vreezen. Reeds bad een werkman eene ver- schrikkelyke wonde bekomen, liet dier was juist op de brug van bet kasteeltje, toen twee gendarmen hunne karabynen op hem loste bet dier deed een sprong en tuimelde in de vaert, waer dry nieuwe schoten een einde aen zyn leven stelde, doch maer niet voor dat hy nog een werkman, die bet wilde opvangen, aen bet hoofd gewond had. Verscheidene dagbladen hebben gemeld dat de prokureur-generael M. Verdussen, ver gezeld van M. Willemaers, prokureur des ko- nings, van M. de Rongé, substituet van den prokureur-generael, en van den expert M. Roussel, zich naer bel paleis begeven hadden, om aen den koning verslag te doen over bet voorval in de Koninginnestraet. NVy hebben, zegt de Echo du Parlementinlichtingen aen goede bron genomen en wy kunnen bevestigen dal die ijding onnauwkeurig is. Van den eer sten dag af, beeft men bet voorval in de Konin ginnestraet op zyne juisieweeide geschat en men beeft er niet meer belang aen gehecht dan het verdiende. Te Brussel. De schoon dagen der ca- vatcadeurs van den liberalen schoolpenning zyn voorby de trottoirbladen bestatigen het fiasco van den stoet, die door bet inrichtend komiteit met zooveel ophef was aengekondigd, tegen halfvasten. Ziehier, vooreerst wat de Chronique zegt De kavalkaden zyn een beetje versle ten men zou iets anders moeten uitvinden. Die eeuwige stoeten, allyd uit dezelfde elemen ten samengesteld, lateri op den duer bet pu bliek koud Eu dan, bel salyriek vuer ver dooft zondag was liet zoo zoetjes dal men zou gelooid hebben dal onze oude opposiiie- deesseuis in suiker waren veranderd. Men was geneigd peper en zout te vragen. Behalve ccni- ge vreesachtige zinspelingen, bad alles ecu zekere eerbied voor de overheid. De Gazelle draeil er zooveel doekshens niet om zy zegt enkel dal de maskerade dit jaer noch talryk, noch schitterend was. Alleen de Eloile, die alles weel. alles ziel en alles hoort, staet vol plat lyrism Dc heeren waren meestendeels betoove- rend schoon verkleed. Be eene in vrouwen, stoutmoedig gecoiffeerd met den geelen cliignon, den rok link opgeschorst, hadden een byval van ongehoord gelach. Andere, in Mexikanen, in wil den, tn groole heeren en in pierrots, maeklen van hunnen kant hardnekkig jaclil op klinkende munt. Er waren zelfs kapucienen die omhalingen deden voor den Denier des Ecoles iels wat voor een schoonen comble kan worden genomen. Wat de kavalkade betreft, verschoon ons er eerst zoo laet van te spreken, die was boven alle ver wachting gelukt. Wy laten de geel chignons, de flink opgelroste rokken en de kupuciencn lerzy, en wy vragen aen de Etoile hoe zy toch zooveel succes gezien heeft, waer liaer konlraters enkel een fiasco en een volledige teleurstelling opmerkten. Melden wy ook bet weikzaem deel, door den groothospodar van Mariemottl aen de maske rade van zondag genomen. De Gilles van Morlanwelz, zegt de Etoile, en die mei een specialen trein gekomen waren, welke M. Waroqué had besteld, hebben aen de kavalka de een byzonderen luister bygezet. Die daed van M. Waroequé komt uil een goed hartals een goed vader, poogt hy zoo veel mogelyk den slechten indruk uit te wis- schen, die de daden van M. Georges, met Vas tenavond te Brussel hebben veroorzaekt. Die speciale trein, zegt de Courtier de Bruxelles zou aenstaenden vrydag voor de korrektionneele rechtbank als verzachtende omstandigheid kunnen worden in aenmerking genomen. Wat wilt gy nog meer De zoon heelt zich wel wat slecht gedragen maer de vader is zoo goed heilig, hy heelteen specialen trein doen sto ken Wy zullen ons niet verder bezig houden met de maskerade wy willen niet meer belang hechten dan verdiend is, aen die domme ver kleeding, waerdoor de geestelykheid en de kloosterlingen mei zooveel domheid worden beleedigd, dat dc Chronique zelve den moed niet meer heelt ermee te lachen wy zullen de maskeraden zich zeiven laten begraven. Zy vallen onder de onverschilligheid en de ver achting der menigte dal is inderdaed de straf die zy verdienen. Men meldt eene aerdige byzonderheid, die in de kavalkade werd opgemerkt. Een wagen verbeeldde bet vertrek der Vla mingen naer den slag der Gulden Sporen welnu, een dier dapperen zong vul geestdrift het ongediert der papen. Onmogelyk de geschiedenis op brutaler wyze te vervaischen. Toen onze voorouders, die goede en hevige klerikalen waren, naer het slagveld van Groe ningen trokken, vanvvaer zy roemryk mochten wcêrkecrcii, buigden zy zich onder de band van den catliolyken priester, en terwyl zy lof zangen ter eere der II. Mnegd aeiiheflen, be gonnen zy den zegepralende stryd, tegen Filips- devalsclimunter. En in 1880, wanneer slroomen licht en be schaving over onze liberale hoofdstad zyn neergekomen, durft men beweeren dat deover- winnaers der Gulden Sporen zongen van 't ongediert der papen Baldadigheden te Leuven. Leuven is zondag liet looneol geweest van ongeloollyke baldadigheden. Ten 1 3/4 ure trok de liberale stoel uit. Nooit heelt men iets dom mer gezien. De rector beeft men niet durven vertoonen, zooals men gedreigd bad. Het was gelukkig. De studenten zouden woord hebben gehouden en de vertooners de welverdiende afstraffing hebben toegediend. Er was een wagen, voorstellende bet kloos ter van Scherreweg. Hier waschl men... onder den prys. Onder den prys wasscben is toch zeker zoo nadeelig niet voor de zakken der der burgers, als er van doortrekken met dui zenden en duizenden, gelyk zekere liberalen doen noch honderdduizenden uit doodlakens schudden, gelyk zeker logiemannen doen, ten nadeele der weltige erfgenamen. De geestelyke kostumen had men voorzichiiglyk doen veran deren, zoodat zy maer half kennelyk waren. Nu volgden de Zulus, die met pikken gewa pend waren, welke wapens van het stadhuis kwamen, zoo men zegde. Moet men nu veron derstellen dat de stoet met behulp van het stadhuis is ingericht? In dat geval hebben ze daergeloond.dat zy voor geen klein schan- dael achteruit gaen. Toen de stoet voor liet stadhuis kwam, steeg er een oorverdoovend gefluit en een donder van hou hou op. 't Was prachtig om zien overal zag men de roode kaerten van den Catholyken Schoolpenning op de hoeden der studenten. Die roode kaert wilde zeggen Wy zyn catholyken, ga dus op een ander meluwe bedelbus voorden liberalen penning. De policie was, zooals men denken kan te been, om de wallebakkers le beschermen en de prolesteerders aen te houden. Een student wordt vast genomen en naer den bak gesleurd. Andere studenten kwamen tussclien beiden en wilden hem ontzetten en nu kwamen de poppen volop aen 't dansen. De studenten die schuifelden worden vastgepakt en waerom? Mag men tegen de wallebakkeryen niet meer protesteeren De voyous helpen de policie. Meer dan een student werd op de brulaelste manier mishandeld, met de hairen gesleurd. Alles vecht, alles woelt, alles Huil, alles raest en tiert er heerscht eene verwarring die onbescliryllyk is. De roode kaerten zyn tairyker en tairyker geworden. Uit hel gewoel stygt eensklaps liet lied van T ongediert op, maer men zingt dat bet alles overschreeuwt. van 't ongediert der geuzen verlost het vaderland. Voor de Arcades, een geuzenkoffyhuis, werd ferm geborsteld de voyous vallen aen en de mannen van den stoel bedienden zich van hunne pieken. Een student wordt aen bet hoofd gewond. De wonde is 4 centimeters lang. Nooit beeft men meer verwoedheid ge zien. Men verzekert dal een policieagent den baldadigen den steek zag toebrengen, dat hy hem vastgreep... en liern aen hield Toch niet. Hy stiet hem in de rangen terug, gewis opdat hy niet zou verraden worden. Volgens iedere getuigenis zyn er geene woorden erg genoeg, om de handelwyze der policie in dees geval, af te keuren. De woede der studenten was, by bel vernemen van al dal onrecht, boog geklommen en de onder-rekior heelt later de kalmte aengemaend en verzekerd dat er recht zou gedaen worden. In een der geuzengroepen werd een pétard geworpen. Wie deed het? Waerschynlyk een der geuzen zeiven. De voyous en de policie vielen op een student, die echter ganscli on schuldig aen bet feil was. Men mishandelde hem men brulde ter dood men sleepte hem naer den bak... want, men beweerde dat men op den burgemeester... gescholen had... Nooit is de beleediging en de uitdaging ver der gedreven nooit bet recht van degenen die willen protesteeren tegen schandael en on recht, brutaler miskend. Het was aen de geu zen- toegelaten tc beleedigen, uit le dagen, de studenten op te hitsen doch aen deze werd liet recht ontzegd te protesteeren. Het waren de roode kaerten die vooral de razerny opwekten, en dat laet zich begrypen de geu- zenbussen bleven byna ledig. Het Journal de Bruxelles vertelt dal maendag de studenten ten 4 ure serenades hebben ge geven aen MM. Gilbert en Henry. Dat maekte de geuzery kwaed cn 's avonds, versterkt door eene bende kerels (die zonder twyfel van rechts en links gezonden waren) viel zy liet lokael der studenten, in de Koestraet, aen. Men belegerde liet huis in regel. M. Van der Kelen, burgemeester, heeft de gendarmerie doen opkomen om den uitgang der studenten te beschermen. Dat belette niet dat de studen ten toch werden aengevallen De ruiten by IJgr den rector, by de Jezuïeten en in de catholyke gestichten werden ingeworpen; in het Café des Brasseurs braken de geuzen ruilen en spiegels. Wat zal het gevolg zyn van al die baldadighe den Zondag zullen de studenten eene nieuwe protestatie doen aen hnnne professors, en aen Mgr den rector. Zullen de geuzen dit nogmaels, door nieuwe baldadigheden bekrooneri? In alle geval zal Leuven nu reeds verscheidene dui zenden voor toegebrachte schade le betalen hebben - en Leuven is niet ryk in zyne stads kas. Het Journal de Bruxelles zegt, dat men geen denkbeeld kan maken van de wildheid der geuzery. Als een stam dronken Zulus of Kalmukken in Leuven gevallen ware, zou hy zich niet erger hebben kunnen gedragen dan die slraetpolitiekers, die, volgens de Chronique, eene goede voorbereidende kieswerking maeklen. Men schrylt uit Leuven, U maert,. aen bet trottoirblad, de Gazelle Men heeft gisteren avond vier revolver- schoten gelost op M. Pirsoul, kommandant der jagers éclaireurs, op bet oogenblik dat bv t'liuis kwam. 11. Pirsoul beeft den dader van die pooging gezien hy denkt dat het een student is....» Denken is allyd niet zeker zyn. Eergisteren zou men gedacht hebben dat bet een suske was, die zoo iels beging, gisteren een paler Je&uïet en nu is liet te Leuven de mode, te denken dal bet een student is. Wy zullen zien. In alle geval de kogels zyn niet terugge vonden,, zoo min als bet overschot van een pétard te Brussel. Het slachtoffer is niet ge kwetst, voegt er de Gazelle by, en daerover zyn wy heel gelukkig. De kiezing voor een Volksvertegenwoor diger te Borgworm, in vervanging van M. De- lexhy, overleden, is vastgesteld op dynsdag 23 meert aenstaende. In den winter rolde over den steenweg van Sint-Truiden naer Tongeren eene gesloten huerkoets. Twee handelsreizigers zaten erin, de sigaer in den mond en de voelen, wegens de hevige koude in eene bussel strooi gestopt. Zeker was er wat vuer de brandende sigaer ontvallen, want eensklaps was bet strooi in volle vlam. De reizigers sprongen gelyk ze konden de koets uit, en hadden de grootste moeite dezel ve tegen den brand te beschermen. Een boer reed te paerd achterna. Naby ge komen, houdt hy stilIk heb het reeds lang gezien, zeide hy. dat er brand in uwe koets was. Waerom hebt gy my dan niet verwittigd verweel hem de koetsier. By Sl-Jeurisdat had ik wel gedaen, maer er zyn hedendaegs zooveel nieuwe uit vindingen ik meende vast dat uw gespan met het vuer ging Eene daed van ongehoorde brutaliteit heeft zondag morgend in de gemeente Wayaux (Charleroi) plaets gehad. Twee inwoners dier gemeente, die in dronken toestand verkeerden, hadden twist gekregen een hunner had zyn tegenstrever by de keel gegrepen en hield hem alzoo vast. De andere, ten prooi aen eene hevige gramschap, sprong eensklaps vooruit en beet zyn kameraed een groot stuk van den neus. Eene aenklacht is by de policie inge diend. Zullen de gcuzenbladen bet volgende overnemen Maer, er is ditmael geen spraek van Jezuïeten ol andere geestelyken bet zyn wereldlyke ambtenaers, mannen van de geu- zenklik, van welken wy een slichtend verhael hebben meè te deelen Uit Lyou schryft men, onder dagteekening van 7 Februari 1880 Twee bedienden van bet Weldadigheidsbureel alhier, de genaemde LEGRIST en CHARRIER, hebben onlangs de plaet gepoetst met eene som van 42,000 Ir. uit de kas van den arme. Die voorbeeldige Scher- reweggers zyn door de correctionneele recht bank, by verstek, veroordeeld, want ze zyn er volkomen in gelukt aen de policie te ontsnap pen. Ze zyn overal onverbeterlyk, de mannen van licht, immer licht Ziehier een buismiddel, dat de landbou wer van veel nul kan zyn Als een peerd puisten op het vel beeft ten gevolge van oude scheuren, kwetsuren, enz., bestaet een eenvoudig recept om die te gene zen. Neemt aluin 60 grammen groene vitriool 60 sublime corrosif 10 Men vermengt in fyn poeder met 1/4 kilog. afgesmolten verkeusvet of zeem, en strykt dit mengsel aen de zieke plaets. FRANKRYK. Verwerping van arl. 7. Woensdag melde men uil Parys, dal de Senaet art. 7 der onderwys- wet-Ferry, na eene redevoering van M. Dufaure, die de v\et bestreed, verworpen heeft, door 148 stemmen tegen 129 Die verwerping is een doodelyke sla'g voor het ministerie der republiek, en zal met de grootste vreugde vernomen worden dooi al wie eeni- gc liefde voor vryheid en rechlveerdigheid bezit. t)e geestelyke genootschappen en inzonderheid de paters Jezuïeten, tegen welke het artikel hoofdzakclyk ge richt was, zullen dus voortaen, aen dc jengd van Frankryk een onderwys le geven, waeraen, zooals M. Buffet zegde, Frankryk zyne roemrykste en groot ste mannen te danken heelt. Dc Indépendance van woensdag middag zegt, dal de uilslag der stemming over arl. 7 dc republieka- nen verrast heeft, en niemand znlken uilslag ver wachtte Dc Etoile laet alle beoorJeeling weg en vraegl enkel Wal zal hel goevernemenl doen Ja. wal zal het kabinet de-breycinel doen vragen wy op onze beurt, dal de uitdryving der Jezuïeten op zyn vaendcl geschreven had Zal hel aftreden cn plaets maken voor een gematigder ministerie, of zal bet zich volop in de armen van het radikalismus wer pen, en met de rooden dc afschaffing vragen van den Senaet Die vragen zullen weldra een oplossing be komen ZWEDEN EN NOORWEGEN. Een noorwcegsch dagblad, hel Morgenbladet van 27 februari, meldt dal schippers van Utsue, een der eilandekens waermeé de kust bezaeid is, den 12 der verleden maend, een wrak op de kust gelrokken hadden, dat zy eerst voor cenc vlottende woning aenzagen, doch dat welhaesl bleek niets anders to zyn dan de kas van een ryluig van den yzeren weg. De vensters waren gebroken en eene enkele deur hing nog aen de scharnieren. In het ryluig lag een reiszak, waerin kleedingstukken slaken. Uit een op schrift bleek het dal hel ryluig een der waggons was van den ongelukkigen trein, die zoo nmmerlvk in do Tay stortte. RUSLAND. De Nihilisten. Ziehier een der laetste feilen van oenig belang, dezer dagen voorgevallen Men heeft eene nog jeugdige en in het zwart ge- kleede dame aengehouden, terwyl zy bezig was met een dekreet van het uilvoerend komileit aen den muer ie hechten. Het dekreet sprak de doodstraf uit tegen de ministers, de magistraten en de burgerlyko en militaire hooge ambtenaers, die hunne funkliën niet zouden neerleggen, en hel wees er eene eerste lyst aei>. De dame werd naer het policieburcel geleid en on- derzochl in haer bezit vond men nog een twintigtal exemplaren van bovengemeld dekreet. Zy verklaerde dal zy door het lot was aengeduid om op den keizer te schieten liever dan zulks te doen, had zy den weg naer Siberië verkozen, wel wetende dat, indien zy op den keizer niet schoot, zy door hare eigen mannen zou vermoord worden. Zy zegde dus, dat zy zich vrywillig had doen aenhouden, door plakkaerten aen io plakken. Als verdedigingstclsel is dit gezegde zeer fvn. Verder weigert de dame hardnekkig hare medeplichtigen te noemen. Russische Toestanden. Over een paer weken ontving een welgesteld grondbezitter, van duitsche afkomst, le Mozajsk, een stadje in hel goevernemenl Moskou, van zyn zevenlienjarigen zoon, die in Mos kou studeerde, een brief, waerin deze hein meldde, dal hy, zoodra hy zich op slraet vertoonde, gevolgd werd door twee onbekenden, die hem zochten tc bewegen, zich by de nihilisten aen tc sluiten. Ily verzocht daeroni vergunning, naer huis to mogen ko men. De vader sloeg niet veel acht op dal schryven, lol dat hv, nu kort geleden, weer een blief ontving, waerin zyn zoon hem zegde, dal hy het niet langer waegde zyne kamer le verlaten, daer de vervolgingen toenamen. Toen begreep de vader dat hel tyd werd zyn zoon eens to bezoeken hy vond by zyne aan komst den knaep niet thuis. Na eenigen tyd gewacht le hebben, traden er ech ter twee policicagenten binnen, die eene baer droe gen waerop het lyk van den jongen man lag. De on gelukkige vader vernam toen, dat men zyn zoon zoo even in eene zyslraet vermoord had vinden liggen. De moordenaers zyn niet gekend en zullen waer schynlyk niet gevonden worden in welken kring zy te huis hooreti, is echter gemakkclyk te gissen. Troonafstand van den heiier. Men schryft uil St Petersburg aen den Daily-Telegraph Wal aengael do geschiedenis van den troonaf stand des keizers, ziellier wal er zou hebben plaets gehad Na de onlplofliing van bet Winterpaleis, zou de keizer voorgesteld hebben, te abdikeeren ten voor deele van zyn zoon doch deze zou de kroon gewei gerd hebben. Later zou de keizer hem dan gevraegd hebben, een deel der verantwoordelykheid en der eer op zich ie willen nemen doch de czarewilch zou ook deze overeenkomst van de hand gewezen hebben. In de oflicieele wereld wordt er wel eens beweerd, dat, indien ger.erael Loris Melikolf bet doel niet bereikt, waerloe hy benoemd is, de kroonprios hem zal vervangen als diktator over Rusland. Generael Melikolf is ongerustde kogel van Mla- detsky heeft hem aen den rug gekneusd en de be dreigingen van den moordenaer hebben hem hevig getroffen. Dacrenboven begint men in de oflicieele wereld vervoerd te worden van die ingewyde dweepers, die zich opofferen om de zending te vervullen, welke hen is opgelegd, zonder zelfs in hel midden der folterin gen een enkelen hunner medeplichtigen te willen noemen. Ik geloof dat een groot deel der schuld van hetgeen er gebeurt, de policie moet ten laste gelegd worden, wier hoofden geweldig jaloersch zyn de eenen op de anderen. Het schynt zelfs, dat de pleger van deD aenslag op den gecerael was gekend, dal hy gevolgd werd en dal men hem aeu de woning van Melikoft had zien slaen. Nieiiegenstaende dat alles heeft men hem laten post vatten en vuer geven. De schrik onder de bevolking neemt toe, ten gevolge van het rondstroeien eener groote hoeveel heid naemlooze brieven on valsche beschuldigingen. De kooplieden doen geene zaken, en de weerden der huizen, zoowel als de onroerende goederen, zyn met de helft verminderd. - De Daily Telegraph ontvangt van zynen correspon dent uil Weenen, een artikel van eene briefwisseling uit St-Pelersburg, waerin gemeld wordl, dat do policie er in gelukt is, het spoor te volgen der laetsto samenzwering tegen het leven van den keizer. Deze samenzwering had vertakkingen tot in de hoogste sfeeren der officieele kringen. Verscheidene leden van den Staetsraed zyn er in betrokken. Een overgroot getal aenhoudingen heb ben plaets gehad en de schrik in de hoofdstad is onbeschryfelyk. De ministers en verscheidene hooge functionnaris- sen van het keizerlyke hof hebben doodsbedreigingen ontvangen maer de verschrikkelykste van al is die, welke de nihilisten aen den keizer zelf hebben doen geworden, en waerin de dood van den czaer op 8 maert wordt vastgesteld Men zegt dat Alexander sedert den aenslag aen hevige aenvallen op de zenuwen onderhevig is. Eene Ontdekking. Men schryft uit Kiew aen 't Tageblall van Weenen Baron von Hubbenet, hoofd onzer plaetselyke poli cie is er insgelyks in gelukt, het spoor le ontdekken cener groote samenzwering, wier vertakkingen zich over ganse!» Klein Rusland uitbreiden. Ten gevolge dier ontdekking hebben menigvuldige aenhoudingen plaets gehad le Kiew.Kamentschouck, Poltawa, Tchcr- nigoff" en Karkof!" fe Karkoff alleen werden 200 per soonen aengehouden. In onze stad had de samen zwering haren zetel in den kelder van een huis, ge legen in de slraet Foundoukleyel. De samenzweerders hadden voor inzicht, op den 25' verjaerdag der troonbeklimming een algemeenen opstand te doen ontstaen tegen de staetsbedienden en de ryken. In bovengenoemde sleden hadden zy komiieiten. in de dorpen agenten en onder de bevol king menigvuldige aenhangers. De byzonderste hoofdmannen zyn byna allen mili tairen. De plicbligen zyn aengehouden den 4,6,8 en 10 moeten zy voor deu krygsraed van Kiew ver- schyner». Terwyl zy de plicbligen aer.hield legde de policie insgelyks hare handen op een groot getal plans, boeken en revolutionnaire proklamatién, alsook op zeven en-dertig kisten vol geweeren, revolvers, dolken, krvgsbehoeften en twee kisten dynamiet, pyroxile en andero ontplofbare sloffen. Vele en be zwarende korrespondentiën vielen insgelyks io han den der policie.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2