Zoo hooger gemeld blad seliryft zou er be sloten zyn 1° Ilel jaerlyks honlingent merkelijk le ver hoog en. "2° De verdedigingswerken le voltrekkendus weer forten en kasteelen bouwen en kanonnen gieten. 5' De organieke wet op 'l leger te herzien. 4° Eene nationale reserve in te richten, of liever 't stelsel Alle man soldaet in te voeren. Ge begrypt, landgenoten, al die verzwarin gen der militaire lasten zullen slechts na de kiezingen ingevoerd worden, en, het zal dus. bygevolg, ook na de kiezingen zyn, dat men uwe beurzen zal ledig kloppen om die volks ruinerende dwaesheden te kunnen betalen. Voegl by deze verzwaring der militaire lasten nog de ontwerpen die men in 't ministerie van onderwys aen 't bereiden is, en dan zult gy kunnen beginnen te raden hoeveel millioenen meer men jaerlyks de reeds te veel belaste burgers zal gaen afpersen. Houdt uwe beurzen maer gereed voor 't toekomende jaer, landge noten, zorgt maer wel dat ze goed gevuld zyn opdat de ontvangers uwe meubels en goederen niet zouden moeten aenslagen en openbaerlyk verkoopen ingeval gy uwe al te groole belas tingen niet kunt kwyten HANDEL EN NYVERHE1D. Bereid uwe aerdappclen voor het planten. ledereen eet geerne aerdappelen al wie een hof heeft wil ze planten, maer hoeveel men- schen zyn er niet, zoo landbouwers als ande ren, die in het planten maer altyd de oude gewoonte volgen zonder eens te denken dat men den aerdappelteelt kan verbeteren en hem meer doen opbrengen. Niels is nogthans zoo zeker, en om deze ondervinding aen de lief hebbers, die er nut kunnen uit trekken mede te deelen, komen wy vandaeg den lezer onder houden van de eerste voorwaerde om den aerd- appel wel te behouden. Deze voorwaerde bestaet om de aerdappelen tot het planten bestemd te bereiden. Gewoonlyk brengt men de aerdappelen aen- stonds na het uitdoen in kelders, waer zy op lioopen doorwinteren, die handelwyze is* van de slechtste, zoowel voor de aerdappelen die tot het verbruik als voor die welke tot plant soen bestemd zyn. En inderdaed, wat gebeurd er Nauwelyks zyn de aerdappelen opeenge- legd, of zy komen in gisting (of beginnen te zweeten gelyk men gemeenelyk zegt), en die gisting te samen met de zachte luchtgesteltenis van den kelder, doet ze welhaest schieten. Dan komt den tyd van te planten en dan vindt men zich verplicht van er de scheuten af te doen omdat zy veel le lang en te zwak zyn om mede geplant te worden. Is het nu niet waer dat die scheuten de beste zyn en de byzonderste, en dus degenen die u de beste en overvloedigste vruchten zouden voortgebracht hebben, die men aldus te niet doet. Wat blyft er u na het afdoen der scheuten over Knollen door een te vroeg schieten ge- deeltelyk uitgeputkrachtelooze, vooze, platte, en daerdoor meer aen de aenrandingen der insekten blootgesteld. Knollen, die in alle ge val onbekwaem zyn eenen krachtigen scheut en dus eene goede opbrengst voort te brengen. De ware liefhebbers doen dat anders. In den aerdappeloogst leggen zy het gedeelte aerdap pelen noodig geoordeeld om te planten ter zyde. Zy nemen daerloe noch de kleinste noch de grootste, maer zy kiezen by voorkeur knollen van eene middelbare soort, die geheel, zonder doorsnyden, zullen geplant worden. Dit plant soen wordt alsdan in eene tuchtvolle en lichte plaets wel uiteengelegd hetzy in eene remie- sie, hetzy op den zolder, hetzy zelfs in de opene lucht, en men draegl zorg ze van tyd tot tyd te keeren. Als den winter aenkomt, doet men ze, in geval men ze, waer ze zyn, tegen den vorst niet kan beschermen, in den kelder, altyd vermydende van ze op hoopen te laten liggen. Zoohaest de strengste vorst voorby is, haest men zich ze wederom boven te brengen om ze op nieuw tot het oogenblik der planting aen de lucht en aen het licht bloot te stellen. Aldus behandeld, worden de knollen onder den invloed van de lucht en van het licht groen en geven slechts korte maer dikke en krachtige scheuten, die geen gevaer loopen van in het planten gebroken te worden. Kort na de planting brengen zy krachtig loof te voorschyn dat de hoop geeft van eenen goeden oogst, den loon van den verstandigen landbouwer. Indien uw plantsoen nu weg in den kelder is, haest u er uit te halen, en handel zoo als wy komen te zeggen het is meer dan tyd. Indien de scheuten geenen centimeter lang zyn, doe ze niet aflaet de knollen onder de lucht en in het licht, de scheuten zullen niet langer noch wit worden en zullen hard en kort ineengedrongen zyn. Indien de scheuten reeds lang zyn, doe ze er seffens af en gy zult wel haest de witte scheuten vervangen zien door andere, die by het planten tamelyk zullen ge steld zyn en bekwaem om eenen goeden uit slag op te leveren. en de kosten van 't geding, voor aenslagen op de eerbaerheid. Voor twee zaken die niet ol niet genoegzaem bewezen waren is hy vrygespro- ken. Zou 't Verbond ons niet willen bekend maken met 't feit dat zulk groot lawyd, getier en schreeuw, in de liberale meisjesschool der Korte-Zoutslraet heeft vcroorzaekt, en tot in 't politiebureel weerklank heeft gevonden VOLKSKAMER. DeKamerheeft den redetwist ovcr't wetsont werp betrekkelyk de parlementaire enkweslen voortgezet. Verscheidene maetregelen worden door gemeld wetsontwerp genomen, die regel recht legen de vryheid van onderwys. du; tegen de vrye catholyke scholen zyn gericht. De catholyke redenaers wezen opnieuw op de ongrondweltelykheid en ook op het gevaer die in die maetregelen gelegen zyn, en de den ze met zulke klaerblykelykheid uitschy- nen, dat de liberalen béschaemd wierden zulk een ongrondwettig wetsontwerp te moe ten verdedigen. Doch om hunne schaemte te verbergen stemden zy, die vrienden van 't licht, de sluiting van den redetwist. De catholyke redenaers waren dus tot zwygen gebracht en 't onrechtveerdige wetsontwerp wierd eindelyk tot schande van 't liberalismus, gestemd. Verloving aen 't Hof. Aertshertog Rudolf is van zin uit Brussel te vertrekken, aenstaenden dynsdag, ten 11 uren 's avonds, om, na eene reis van een dag en twee nachten, te Weenen aen te komen op Witten-Donderdag, ten G uren 's morgens. De prins wil de voetwassching bywoonen, welke op dien dag met groote plechtigheid plaets heeft, in tegenwoordigheid der kcizerlyke familie en van geheel het hof. De aertshertog zal gebruik maken, noch van den oostenrykschen keizerlyken trein, noch van den belgisehen koninklyken trein hy zal eenvoudig eene sleeping-car nemen, die met den nachttrein van Duitschland zal vertrekken. Het burgerlyk huwelyk, zegt de Eloile, zal te Brussel plaets hebben hel huwelyk voor de Kerk zal te Weenen gecelebreerd worden. De jonggetrouwden zullen zich te Praeg vestigen. Het huwelyksgeschenk dat de gemeenteraed van Brussel besloten heeft, prinses Stephanie aen te bieden, is een kanten sluier van eene weerde van minstens 25,000 fr. De raed is van zin aen M. G. Washer, voor zitter van de syndikale Kamer der belgische kantennyverheid, de lyst te vragen van al de belgische fabriekanten, die in staet zyn zulk stuk te voltooien. Men meldt aen de Wiener Presse Het huwelyk van aersthertog Rudolf met prinses Stephanie zal plaets hebben in de Augustynen-kerk, te Weenen, in de maend 1 april 1881. Wy lezen in den Gaulois Hetschynt zeker te zyn dal de keizer van Oostenryk zich in de aenstaende maend uaer Brussel zal begeven, om een onderzoek te brengen aen den koning en de koningin der Belgen, en aen de verloof de van zyn zoon. Wat aertshertog Rudolf betreft, deze zal bin nen kort naer Oostenryk weêrkeeren. Hy zal eerst eenigen tyd te Salzburg verblyven, al waer het bevel over eene brigade hem zal toe Hare opvoeding is byzonder streng, slig en geheel klassiek geweest. Nog eene meêdeeling van den Figaro, doch welke wy slechts onder alle voorbehouding overnemen In het kasteel van Laken verblyft thans nog eene derde en laetsle dochter van Leo pold II en koningin Maria-Hendrika, prinses Clementina. Ik geloof niet dat ik eene groote onbescheidenheid bega. en in alle geval geef ik u een belangwekkend eerste nieuws, met u te melden, dat die jonge prinses, in de ge ef dachto van hare doorluchtige ouders, be- stemd is de cchtgenoote le worden van prins f< Baudewvn, zoon van den graef van Vlaen- f< deren. De twee kinderen het zyn nog maer kinderen zyn neef en nicht maer men zal zonder moeite eene dispensatie van <f den Paus bekomen, en België zou, door dit huwelyk een volstrekt nationale dynastie o bekomen. Wanneer men bedenkt dat prinses Clemen tina thans 8 en prins Baudewyn dl jaer oud is, zal men in alle geval mogen zeggen dal de Figaro ver vooruit ziet en dat er ditmael mis schien wel wat meer dan onbescheidenheid in het spel is. ONZE BEIAERD. Vele onzer geëerde medeburgers weten reeds dat de heeren Van Wambeke, Burgemees ter en Emiel Bohheman, Schepen, zich maendag 15 dezer maend, naer Leuven hebben begeven, ten einde de nieuwe klokken van onzen bei- aerd aen le nemen, die dooi1 M. Van Aerschot komen gegoten te worden en, binnen weinige dagen, in den toren van ons Belfort zullen ge hangen worden. De expert door ons Gemeentebestuer aen gewezen, de heer ridder Van Elewyck, byge- staeu van den heer Mailly, professor van de klas der orgels aen 't Koninklyk Conservato rium van Brussel, hebben, na een grondig on derzoek en eene nauwkeurige proefneming, bestatigd dat onze nieuwe beiaerd, onder op zicht der juistheid van toon en der helderheid van klank, zoo niet de beste ten minste een der besten des lands zal wezen. De Aelstenaers en de vreemdelingen welke onze stad bezoeken, zullen dus kortelings het genoegen hebben ons oud Belfort hersteld te zien en onze vrolyke beiaerd zyne liellyke lie deren over de stad te hooren verspreiden. De horlogie is ook gereed en zal geplaetst worden zoohaest de klokken in den toren zul len hangen. Onze geëerde medeburgers zullen ook met jenoegen vernemen dat het beiaerdgespel vóór iet uer, de halve uer, het kwaert en 't half kwaert in octaven en maet byna zal verdubbeld wezen, 't is te zeggen, dat het beiaerdgespel vóór de uer enz., byna nog zoo lang zal duren als van te voren. Wy vernemen ook dat de herstellingswerken aen ons Belfort en de overige gebouwen van ons oud-stadhuis met den ineesten spoed mo- ;elyk zullen voortgezet worden en dat weldra 'iet zinnebeeld onzer oude gemeentevryheden in zynen voorigen luister zal ten pronk staen. De heeren ridder Van Elewyck en Mailly hebben niet geaerzeld den heer minister van inwendige voor le stellen onzen beiaerd gedu rende dë nationale feesten van dees jaer, als een nationael kunststuk, te Brussel, te plaet- sen en in de historische stoet te laten verschy- nen, doch tot hiertoe is hieromtrent niets vastgesteld 't is onze Gemeemeraed welke hierover moet gcraedpleegd worden en zal be slissen. Wat deze kwestie betreft, hopen wy. even vertrouwd worden daerna zal hy zich te Praeg i als de overgioote meerderheid onzer mede- VACtnraii in Imt l.-nn 1/ I..I- I-icIaaI /).>i nAA.< Om hun gereedschappen byzonder hard te maken, doen de duitsche graveurs en horlogie- makers ze de volgende bewerking ondergaen Het gereedschap wordt gloeiend gemaekt en vervolgens in lak gedompeld, er weêr uitge- haeld en er weêr in gedompeld, zoolang tot het te veel is afgekoeld om het lak te kunnen doordringen. Het stael moet daerdoor byna zoo hard als diamant geworden zyn, en wanneer men het dan met een weinig olie of terpentyn inwryft, is het uitmuntend geschikt om te graveeren en kan men er zelfs door de hardste metalen meê boren. Bond der catholyke Kringen. Wy vernemen dat de jaerlyksche Vergade ring van den Bond der catholyke Kringen, onzes lands, dees jaer, op 15 April aenstaende, in onze stad, zal gehouden worden. Als naer gewoonte zal deze vergadering met een feestbanket gesloten worden,'t welk onge- twyfeld een lOOlal leden der verschiliige krin gen naer onze stad zal lokken. In ons toekomend nummer zullen wy aen onze geëerde lezers verdere bezonderheden kunnen meêdeelen. Iets voor 't Verbond. De rechtbank van eersten aenleg van Veurne heelt zich deze week bezig gehouden met dezaek van Edward Savaete,officieele hulponderwyzer teHoogstaede. De beschuldigde is veroordeeld geweest tot vier straffen van Omaenden gevang- zitting,vyl jaren beroovingzyner burgerrechten vestigen, in .het koninklyk kasteel, dat, naer men zegt, lot verblyfplaets bestemd is voor de jonggetrouwden. De brusselsche korrespondent van den Fi garo meldt de volgende byzonderheden over de verloving van prinses Stephanie ff Reeds meer dan één jaer was dit huwelyk in de beide familien besloten en overeengeko men. Geheel buiten de dynastieke belangen, is dit huwelyk, in den waren zin van het woord, eer. huwelyk uit genegenheid. De prins en de prinses hebben kennis gemaekt te Wee nen, gedurende de reis welke de koningin der Belgen in Oostenryk gedaen heeft, met prinses Stephanie, korten tyd na het huwelyk van hare oudste dochter, prinses Louiza, met prins Filips van Saksen. ff Van af de eerste ontmoeting hadden de prins en de prinses elkander verstaen, en de officieele aenvraeg, op zondag 7 meert gedaen in het paleis van Laken, was slechts de regel matige bekrachtiging van eene reeds gesloten overeenkomst. Ziehier hoe de aenvraeg gedaen werd De gekende goochelaer Dr Hermann had in het koninklyk paleis eene vertooning gege ven en had juist afscheid genomen van de koninklyke- familie. Daerna moest er een kon- cert plaets hebben in den Wintertuin van het kasteel. Terwyl het hof en de eenige uitgenoodig den zich gereed maekten om het koncert by te wonen, liet men den aertshertog en de prinses een oogenblik alleen. ff De toekomende keizer van Oostenryk deed zyne vraeg in de volgende woorden Mevrouw, wilt gy my voor uw echtge noot D ff De prinses, die op de vraeg voorbereid was, antwoordde eenvoudig Ja, Monseigneur, d Het antwoord van Uwe Hoogheid, zeg de de aertshertog, maekl my gelukkig. o En ik, antwoordde de prinses, ik be loof u dat ik in alle omstandigheden mynen plicht zal vervullen. ff Meer werd er niet gezegd de twee jonge lieden begaven zich weêr by de koninklyke familie in de aenpalende zael. De aertshertog naderde den koning, groette hem eerbiedig en zegde Sire, met de toestemming van Uwe Majesteit, heb ik aen prinses Stephanie ge- vraegd, my als echtgenoot te aenveerden. Ik ben gelukkig aen Uwe Majesteit te melden dat myne vraeg ingewilligd is. «Ik ben gelukkig, Monseigneur, ant woordde de koning, u als schoonzoon te ont vangen. Ondertusschen omhelsde de prinses de koningin, hare moeder. Prinses Stephanie is groot, byna zoo groot als hare moeder heur haer is blond, hare oogen blauw haer aengezicht heeft den type de familie van Orleans. In het geheel harer ge- laeislrekkeu, gelykt zy meer op den koniug dan op de koningin. burgers, dat onze Gemeenleraed den voorstel van onze beiaerd gedurende de nationale fees ten te Brussel te plaeiscu niet zal aennemeu dan op voorwaerde dat het goevernement, boven al de onkosten en waerborg, aen de stad eene aenzienlyke subsidie zou loestaen. Want men bemerke het wel, indien onze beiaerd tydens de nationale feesten te Brussel wordt geplaetst, zal het vast en zeker juni 1881 wezen, eer wy hem hier te Aelst zullen te hooren krygen. bit ware dus een volle jaer dat men de Aelstenaers van hel vrolyk gespel des beiaerds, 't welk hunne vreugde uitmaekt, zou berooven, en die berooving van een volle jaer is toch wel zeker eenige duizende franks waerd RECHTERLYKE KRONYK. De Chronique zegt, dat zeker notaris Pec- queur, te Velaines, den Courtier de l'Escaut voor den tribunael trekt, omdat hy hem uitge scholden heelt voor franc-macon. Wy denken, zegt de Chronique, dat M. Pecqueur zyn proces zal verliezen, ofschoon het boosaerdige en onleerende inzicht van het godvreezend blad, ons zonder twyfel schynt. Alzoo is 't volgens de Chronique, geene on eer iemand franc-niagon te noemen De schoenmaker J. J. Carlens, van Ans, die voor de walgelykste en afgryselykste misdaden, op 21 februari laetstleden, door het assisenhof van Luik tot de dood veroordeeld was, heeft door koninklyk besluit van 11 maert, de ver andering van zyne straf in eeuwigdurenden dwangarbeid bekomen. KONINKLYKE BESLUITEN. Een Koninklyk besluit van 13 Maert beveelt de opbouwing van ambtswege van 2 schoollo kalen te Geerardsbergen, de eene voor de jon gens, de tweede voor de meisjes. STERFGEVALLEN. De achtbare heer Lodewyk Bruneel, Senateur van 't arrondissement Kortryk, is aldaer Don derdag, godvruchtiglvk overleden. M. H. Dolez, Senateur (linkerzy) van het arrondissement Brussel is Woensdag namid dag in de hoofdstad overleden, in den ouder dom van 72 jaer. Hy zal, naer de Courtier meldt, met de kerkelyke plechtigheden begra ven worden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Kanunnik De Brabander is bestier der benoemd van het gesticht van S. Jozef te Sint- IS'ikolaes, welk eene nieuwe uitbreiding gaet ontvan gen. De Eerw. Heer De Sitter, die tot heden professor was in de Normaelschoo), is daer als bestierder aen gesteld. De Eerw. Heer Bovyn, pastoor van Buggenhout sedert 36 jaren, inziende zynen hoogen ouderdom, heeft zyn ontslag gevraegd en zal verblyven ii: zyne geboorleplaets, le Kruishouten!. Hy is vervangen ge worden door den Eerw. Heer Vandingenen, onder pastoor van Lokcren. De Eerw. Heer van Bulsele, onderpastoor van Leb- beke, is onderpastoor van S. Jozef le Sint Nikolae3 benoemd hy wordt vervangen door den EerwHeer Van Egeren, onderpastoor van Deinze. Men schryft ons uit Moorsel Woensdag avond, rond 10 uren, is te Moor sel, wyk Ryger, brand ontstaen ter hofstede bewoond hy Petrus De Meersman. Op 't ge melde uer, wierd de zoon De Meersman eens klaps ontwaekt en bemerkte dat de vlammen hem van alle zyden omringden. Gelukkiglvk kon hy naer heneden vluchten om zyne ouders en dry zusters te wekken Ondanks de spoedige hulp door de geburen en het vrywillig Pompierskorps der gemeente bygebrachl, zyn de woonirig, schuer en stal ling met al de meubels, kleederen, alem en ook twee koeibeesten de prooi der vlammen geworden. De schade wordt berekend op fr. 5.300. Alles was legen brandgevaer ver zekerd by de Maetschappy De Vereenigde Eigenaers agent den heer Jh. Verleysen, stadssekretaris tot Aelst. X. Zondag avond ontstond in eene herberg te Meire tusschen twee jongelingen dier ge meente, twist over eene beuzeling. Een gevecht sproot er uil voort, gedurende 't welk de ge- naemde August Coppens aen zyn tegenstrever, de zoon van de WeMaesschalck, eenen doodel.v- ken messteek in de keel en verscheidene andere messteken toebracht. Coppens wierd onmid- delyk aengehouden en naer 't gevang van Den- dermonde gevoerd. De toestand van Maes- schalck is zeer bedenkelyk doch men hoopt hem te zien herstellen. De kiezing van een Volksvertegenwoor diger voor het arrondissement Namen, in ver vanging van M. Dohet, overleden, is vastge steld op dynsdag 13 april aenstaende. De Hainaul meldt dat M. Warocqué, Volksvertegenwoordiger van het arrondisse ment Thuin, van zin is zyn ontslag te geven en zich te Parys le vestigen. —Op de veemarkt welke donderdag te Brussel gehouden werd. waren 841 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn: ossen, fr. 0-77 tol 1-01; stieren, fr. 0-G7 lot 0-88 koeien en veerzen, fr. 0-67 tol 0-88. Het geval met den student te Leuven die op een kapitein geschoten heeft, verandert tamelyk veel van gedaente, als men weet dat die student door den kapitein met den sabel bedreigd werd en zich dus in staet van verde diging bevond. Men vraegt te Leuven waerom ook de kapitein niet is aengehouden De volgende regelen getrokken uit het Va derland van Leuven, regtveerdigen ten volle onze voorbehoudingen zy toonen ons eens te meer hoeveel geloof wy mogen hechten aen de beweringen der liberale drukpers In den nacht van verleden woensdag tot donderdag gingen vier studenten al zingende de Brussel- scbestraet af. Zy waren overeengekomen sa men te voet naer Brussel te gaen. Een policie- agent noodigde ze uit van te zwygen. M. Per- soul geloofde daer te moeten lusschenkomen. Daeruit volgde eene woordenwisseling. De agent trok er van door. Aen zyn huis gekomen sprong M. Persoul binnen en verscheen wel dra gewapend met een degen met denwelken hy eenen stoot naer of op de borst an eene der studenten toebragt. Deze, zyn leven in gevaer geloovende, week plotselings achteruit en zich op zyne beurt met een revolver wape nende, loste eenige scheuten in de lucht. Zie- daer wat er waer is van de fameuze moordpo ging, waerover er zooveel gesproken is. Dynsdag nacht heeft er in het policiebu- reel der 3C wyk le Antwerpen, in de Ctlé, een moordtooneel op de brutaelste wyze plaets ge had een politieagent, zekere Verhoeven,heeft zich pligtig gemaekt aen poging tot moord op den adjunkt-kommissaris, M. Alfons Bacot. Verhoeven is schier door de gansche slad gekend hy is een policieman van ouden da tum. Hy is een der weinige leden der policie, die door het Meetingbestuer werden aengeno- men en niet door hel tegenwoordig kollegie zyn afgesteld, indien ze niet van zelve voor hunnen dienst hebben bedankt. Onder het Meetingbestuer had Verhoeven het nooit ver der kunnen brengen dan tot den rang van sim- pelen agentdoch niet zoodra was het bestuer veranderd of de man klom in graed, tot hy weldra dienst deed als inspekteur, niettegen- staende er nog veel op hem af te wyzen viel hy was in alle geval een goede geus. In die funktie gedroeg Verhoeven zich niet beter dan vroeger en, eindelyk, na klacht op klacht te hebben ontvangen, was men genood- zaekt Verhoeven te degradeeren tol agent van 1L klas. Dat alles belette niet dat de man in kwestie opnieuw in graed kwam en weldra weêr inspekteur was, tot men ook weêr ver- pligt was hem af te stellen. De laetste degra datie was van 6 maenden, gedurende welken tyd hy dienst zou doen als simpelen agent van 2' klas. Maendag avond was het den laetsten dag dat Verhoeven in het bureel der 3e wyk dienst deed als agent-inspekteur hy was in dienst geweest tot middernacht, en moest dynsdag morgend, als agent van 2C klas, in dienst treden aen de dokken. Of die straf Verhoeven wat te hard viel, of wat het ook geweest zy, toen hy dezen nacht thuis kwam. nam hy een revolver met zes schoten en keerde, alzoo gewapend, terug naer het policiebureel der Cité. De adjunkt-kommissaris M. Bacot en de agent Bodart waren aldaer in dienst Verhoe ven trok zyn revolver uit en lostte twee scho ten op den adjunkt, die aen de hand werd ge wond en een kogel in de zyde bekwam.Terwyl M. Bacot, in zyn bloed badend, achterover viel en de agent Bodard dezen ter hulp snelde, ge lukte Verhoeven er in het policiebureel te ver laten toen er echter volk op het gerucht der schoten en het gekerm van den gewonde toe snelde, zette de agent Bodart den moordenaer achterna in de St-Jansstraet, op eenige stap pen van zyne wooning verwyderd, haelde hy Verhoeven in en hield hem aen. M. Bacot werd, na de eerste zorgen ontvan gen te hebben, naer het gasthuis gebragt. Het slagtoffer spuwt bloed en verkeert in een zeer gevaeriyken toestand. NVraek, over de klachten, door M. Bacot te gen Verhoeven ingediend, zou de oorzaek zyn dier brutale daed. (Nieuwe Byzonderheden.) De adjunkt-policiekommissaris, M. Bacot, die dynsdag nacht in het policiebureel der 3e wyk, door twee revolverkogels getroffen werd, verkeerde gisteren namiddag in zoo ergen toestand, dat niemand by hem kon toegelaten worden zyne ademhaling was moeilyk, ter wyl hy voortdurend van tyd tot tyd bloed spuwde. De kogel, waermede M. Bacot in de borst getroffen werd, bevindt zich noch altyd in de wonde de geneesheeren verklaren dat hy ia de longen zit en alzoo de ademhaling belem- mert. In het laet vau den nacht is de gekwetste ingeslapen heden morgend ten 7 uren duerde die slaep voortde toestand is doodelyk. De geneesheeren vreezen voor eene ontsteking der wonde, daer de kogel tot nog toe niet kan uitgehaeld worden. NVai den moordenaer aengaet, onder het personeel der policie wordt thans verteld dat Verhoeven herhaelde malen zou gezegd heb ben. nooit den dienst van simpelen agent te zullen hernemen. Eer ik zulks doen zal, zou hy er by hebben gevoegd, zullen er twee moe ten aen gelooven, en ik ook. Daer Verhoeven steeds grof was in zyne woorden en veeltyds in staet van dronken schap sprak, werd er op zyne woorden niet veel acht gegeven, en hadden zyne kollega's dan ook niemand van die bedreigingen verwit tigd. Men schryft uit Brugge, 16 maert In onze provincie volgt de eene brandstich ting op de andere. Verleden week zyn er twee in het arrondissement Brugge gepleegd. Heden hebben wy nog eene brandramp te melden, vermoedelyk aen kwaedwilligheid toe teschry- ven. Een telegram, gisteren namiddag alhier ontvangen, meldt dat een sparrebosch in de gemeente Sysseele sedert zondag in vollen brand is. De gendarmerie van Brugge is ver wittigd. Het is een eigendom van M. Goupy de Beauvolers, goeverneur van Limburg. In de Gazette van Diesl komt een brief voor uit Pael, die alweer voortreffelyk ant woordt op de beweering van den Précurseur, die zegde dal in de Kempen, mannen uit de kazerne aen het hoofd van het catholyk onder wys stonden welnu, dat is te Pael (in Limburg) precies het geval in eene officieele school. Ziehier wat de Gazette over die benoe ming zegt De minister heeft ons een waer kolonel geschenkje gedaen. dat hoegenaemd geen peperkoeken manneke van St-Nicolaes is, maer een springlevendig professor van theologie, een raren vogel gelyk er weinig in Belgie van die sooit rondvliegeneen doktor in kanonnen- recht, die zynen graed roemvol gewonnen heeft in de kazerne te Luik. (Jan Pieter Benier llulschbosch, brigadier by het 1' regiment aitille- rte, 14' battery, in congé van 30 sept. 1879, is hulponderwyzer genoemd voor het godsdienstig onderwys der geuzenschool te Pael). Nauwelyks in congé zynde, kan hy de kazernezeden en manieren nog niet vergeten hebben doch in de eerste veertien dagen was er niets te zien. Die school telde dus als onderwyzers, een brigadier en twee man en zulks voor elf kinderen, waeronder neefjes, nichtjes, zonen van pachters, werklieden, enz., elf kinderen die aen de kontribuabelen elk rond de 900 fr. kosten.... Een bagatel. Die slukryder heeft voor zyn paert.... twee kinderen te onderwyzen. Hy is tegenwoordig het grootste wonder van Pael. Met zynen deftigen stap, une deusse hem ziende, slaen de mannen als by instinkt de hand aen het hoofd; de huismoeders komen op den dorpel met den bessemstok in de hand en presenteeren de wapensde kinderen schreeuwen om het hardstGauchedroite l pat le flanc gauche Eene gazontplofting heeft donderdag avond te St-Ghislain plaets gehad, by een koopman, M. Debruyn, provinciael raedslid. Woensdag avond had men aen het gaztoestel gewerkt. Toen 's anderendaegs 's morgens M Debruyn in de eetzael kwam, wilde hy 't licht ontsteken, doch nauwelyks had hy een stekske doen brauden, of eene ontploffing ont stond. M. Debruyn werd op de binnenplaets geworpen en bekwam erge brandwonden in het aengezichtzyn toestand is onrustwek kend. De stoflelyke schade is betrekkelyk ge ring. Een erg ongeval heeft dynsdag geheel de stad Doornyk in opschudding gebracht. De oudste dochter van den advokaet M. Lesche- vin, werd 's morgends in hare kamer gevon den, byna geheel verstikt, door eene gazont- snapping. De jonge juffer is reeds overleden. Proefnemingen door het Landwiathschafl- liches Verein der markten van Brandenburg ge daen, hebben aengetoond, dat het gewicht van slachtvee door het vervoeren met den yzeren- weg 2,04 tol 12,5 ten honderd verliest57 ossen verloren in zwaerte van 2,04 tot 8,05, gemiddeld 4,53 per cent; 14 koeien van 3,18 tot 12,5, gemiddeld 7,7 p. c. Naer gelang van den duer der reis bedroeg het gemiddelde ver lies op minder dan 100 kilometers, 3,04 p. c.; van 100 tot 200 kilometers, 4,38 p. c.; van 100 tot 300 kilometers, 4,73 p. c.; van 300 tot 400 kilometers, 7,07 per cent. HOLLAND. Te Sluis is overleden Albertus Neyriuk, die onder den uaem van blinden Berten algemeen bekend was. Hy was blindgeboren en onderscheidde zich door een byzonder fyn gehoor en gevoel, byna al de ir.ge- zeienen kende by aen spraek, en tusschen duim en vinger voelde hy, welke geldstukken hy besteedde of welke men hem teruggaf voor de boodschappen, die hy meestal zelf in de verschillende winkels haelde. Ieder wist hy wonen, en elke woning kon hy ook zonder moeite vinden. Men verhaelt van hem de volgende byzonderheid Eens stond by op de kaei, toen er een beer aenkwam, die hem vroeg waer M. Pb. Hennequin woonde, die destyds burgemeester van Sluis was. Daer Berten gewoonlyk in gebogen houding stond, had de vrager niet opgemerkt dal hy, die hem den weg wyzen moest, blind was. Kom, zegt Berten, volg my maer, mynheer De vreemde volgt zyn geleider, en op het einde van de Hoogstraet, aen de woning van M. Hen nequin gekomen zynde, zegde Berten tot den vreem deling Zie zoo, mynheer hier moet ge zyn trek nu maer aen de bel, en dan kunt ge in't vervolg zeggen, dat ge door een blinde den weg zyt gewezen. De heer, die zeer verwonderd opzag, gaf zyn ge leider eene goede belooning en beiden gingen hun nen weg. FRANKRYK. Onlangs overleed le Hennes de venerabele der logie, M. Guyot- De radikalen en byzonderlyk zyne kollega's hadden gedacht dal hy de hulp van den priester zon geweigerd hebben. Zy werden in hunne hoop bedrogen. Zyn einde voelende uaderen, ver zoende M. Guyot zich met God hy ontving met veel eerbied de laetste HH. Sakrameuten ei. Mgr de aorts- bisschop diende den stervende het H. Vormsel toe, dat by in zyne jeugd niet ontvangen had. De roode party neemt dagelyks een meer drei gend karakter aen. De veijaerdag van 18 maort is vooral dreigend voor de burgery geweest: voor de liberale burgery, die hier de revolutie zoo gedurig ondersteunt. De vermakelykheden le Parys hebben een hevig karakter aengenomeu. Men heeft gebulderd tegen de ryke burgery De burgers, zegde citoyen Gueste, hebben hunnen patroon, den koning, omge worpen om zelf patroon te w orden nu, nu zullen wy die nieuwe patroons omwerpen Het lied dat openlyk gezoogen werd, op dat feest, zegt de Palrie, is ook zeer kenmerkend. Het refrein ervan luid als volgt

De Denderbode | 1880 | | pagina 2