d™"ke« '°<fand sssar'uSEs.iïrï- zalLia léén moeien aen de kiesbus en in dat geval kan men er immers veel toe bydragen, dat de party der eerlijkheid triomfeert By de vernietigingen van briefjes, waervan wy hooger spreken, had men nog, liet middel der laetste kieswetten, die valsch gepatenleer- den in de sleden op de kieslysten behouden en wezenlyk betalende Belgen op den builen af- schrabben aen vele dorpelingen te Borch worm is door die wetten hel kiesrecht atgeno men. Sedert twee jaren werkt de liberale party daerenboven onvermoeid te Borehworm, zegt de Gazatle de Liége het kaerlspel was van langzamerhand gereed gemaektde kaerten waren vervalscht en men had, door de ge stemde wetten, ons den troef uit de hand gerukt. Be afschatling der belastingen had onder ander 51 geestelyken, Belgen zoo goed als Bara-Frère, van de lysten doen schrabben. Verder had men al de ambtenaers afgezet, die eenige plaets bekleedden en gunstig waren aen M. Ancion. Als men dit alles nagaet, kan men uitreke nen wat afzweeping het liberalismus zou heb ben opgeloopen, indien de kiezing zonder mi- nisterieclen dwang, zonder vreesaenjaging, dus vry en ongedwongen, hadde plaets gehad. M. Ilallet, de gekozene liberale kandidaet, is een arrondissements-kommissaris ge weet een van die ambtenaers waervoor men op de kleine gemeenten, wel ten onrechte, nog ont zag heeft, om niet te zeggen bang is. Bit ook moet in nenmei king genomen wor den, en dat erkende het trottoirblad van Brus sel, La Gazette. fn 1877 protesteerde dit liberael blad op de hevigste manier, tegen de kandidatuer van M. Van Becelaere, ook een arrondissements-kom missaris, en het noemde zyne voordracht stry- dig met de openbare zedelykheid. Vandaeg keurt die Gazelle de kiezing van een dergelyken ambtenaer goed, en vindt dat de openbare zedelijkheid ongeschonden is. In 1877 neen, in 1880 ja. Men ziet het liberalismus heeft geen princie pen het liberalismus is altyd de kameleon, die volgens de omstandigheden van kleur ver andert. Voor de kiezing had men aen de kiezers verklaerd, dat het liberalismus vol eerbied voor de religie was, getuigen de scholen van M. Van Humbeeck, waer men immers den catechismus leertdoch dat komediespel is voor onze tegenparty moeilyk om lang vol te houden. Pas was de uitslag der kiezing gekend, of het liberalismus wierp het godsdienstig mas ker af en toonde zich in al zyne goddeloosheid en losbandigheid. Kort vóór de kiezingen van juni zal men dat masker weer opnieuw voordoen, en beweeren dat die brutaliteiten door eenige dwaeskop- pen gepleegd zyn maer dat 't liberalismus zelve respecte la religion de nos pères, zooals de burgemeester van Gent zegt. Te Borehworm echter zal die terugtrekking moeilyker zyn, dewyl heel het liberalismus de gepleegde losbandigheden toejuichte. Aen het hoofd van eene huilende bende en vóór het muziekkorps dat eene lykmarsch speelde, droeg een jongen van eene invloed - ryke liberale familie, blootshoofd een kruis beeld en parodieerde daermeê den priester met het Venerabel. Het kruisbeeld was met een rouwkrep omge ven voor de huizen der catholyken boog die spotter drymael en zegende hy, en eindelyk zegt de Cournerwerd die stoet, voor het lokael der Association libérale gekomen en waer al de kopstukken van het liberalismus in de open vensters stonden, levendig toege juicht. Voor hel lokael van den Catholyken Kring werd het gebulder nog grooter en het kruis onder de voeten getrapt. Het liberalismus, dat het krislendom ver trapt en openlyk zegt dat in 't de kiezing gelriomleerd heeft over God ziedaer de weerdige bekrooning van de woorden die de doodgraver, in de logie heeft uitgesproken. Men deed te Borehworm openlyk wat de ridder-roozenkruiser op Witten-Donderdag heimelyk in de logie doen moet. Het belgisch liberalismus doet zich in al zyn afzichtelykheid kennen, en des te afzichte- lyker is die party daer zy naaept, wat het schuim van Frankryk hun heeft voorgedaen. De kandidaten der liberalen zyn, voor den Senaet, M. de Llioneux, voor de Kamer, M. Warnant. Men had gezegd dal de catholyken zich by die kiezing zouden onthouden het Journal de Huy meldt thans dat dit gerucht ongegrond is. Te Philippeville, waer lot nu toe slechts liberalen gekozen zyn, rekenen de catholyken op ten minsten honderd stemmen meerderheid by de aenstaende kiezingen. In Luxemburg zal de kiesstryd zeer hevig zyn het is echter niet waerschynlyk dal de tegenwoordige toestand zal veranderen. Te Virton stellen de liberalen M. Berger voor als kandidaet, tegen M. de Briey, catho- lyke volksvertegenwoordiger. Te Arlon (libe rael) en te Bastogne (eatholiek) zal er waer schynlyk geen stryd zyn te Neulchateau daer- enlegen zal er hevig gekampt worden. Be liberale associatie van Marche zal een kandidaet, M. Dupont, voorstellen tegen M. Pely, catholyke Volksvertegenwoordiger; men gelooft echter niet dal zy kans hebben om te gelukken. Te Korlryk zal binnen kort eene Senacts- kiezing moeten plaets hebben, in vervanging van M. Bruyneel, overleden naer men meldt, durven de liberalen geen kandidaet voorstellen. Verloving' aen 't Hof. Aertsherlog Rudolf van Oostenryk zal in de aenstaende maend naer Brussel terugkeeren, waerschynlyk omtrent den verjaerdag van prinses Stephanie reeds nu worden in het kasteel te Laken de vertrekken in gereedheid gebracht, die te zyner beschikking zullen wor den gesteld. By zyne terugkomst zal hy de byzonderste steden van ons land bezoeken men zegt dat hy ook van zin is de jubelfeesten van 1880 by te woonen. Eene depeche uit Brussel aen een paryzer dagblad verzekert, dat de keizer van Oosten ryk, in het begin der toekomende maend. een bezoek zal brengen aen de koninklyke familie van België. De Courrier de Bruxclles zet het bekendma ken van mafonnieke stukken onvermoeid voort. Be vrymetselary is razend kwaed, en om het blad het slilzvvygen op te leggen, antwoordt zy in dat blad zelve dikwyls met brutaliteiten en godslastering. Om deze te vermyden, hoopt men dat de Courrier eindelyk zwygen zal. Wat wy niet begrypen is. dat de vrymetse lary zoo kwaed is over die publikalie, zy, die beweert dat zy zoo eerlyk en zoo edel is in hare instelling en werking, dat zy alles, zou durven publiek maken Be Gazelle de Liége bevestigt de berichten over de schandelyke feiten, te Borehworm voorgevallen het blad zegt dat de gebeurte nissen zóó schandelyk zyn dat het er nog geen geloof aen geven wil. Verder zegt het blad Wy gelooven ook nog niet, zooals men het ons verzekert, dat, om eene stem te meer te geven aen den kandidaet der kiesknoeiery, een kerel den dag te voren uit de gevangenis zou ontslagen zyn. Voor de eer van het waelsch land, voor de eer van onze tegenkanters zei ven, weigeren wy te gelooven, dat zy alzoo een boef lusschen hunne zekerste partygan- gers telden. En de naehtelyke inbreker dari te Antwer pen, van beroep huisschilder, die als kiezer figureerde op de kieslysten Be personen die na de kiézing de schande lyke rol speelden, hebben in den nacht, ten getalle van twaelf of dertien, voor het huis van den pastoor de Miserere en het Agnus Dei ge zongen en de ruiten ingeslagen. Dat moest er by zyn, om op liberale manier, eenen triomf te vieren. Dynsdag heeft te Waremme (Borehworm) de kiezing plaets gehad voor een Volksverte genwoordiger, in vervanging van M. Delexhy, overleden. Ziehier den uilslag der kiezing Getal stemmers100-4 Vernietigde briefkens 45 Volstrekte meerderheid 475 M. Ballet, liberael 488 M. Ancion, katholiek 471 De ofïicieele kandidaet. M. Hallet, is dus ge kozen met eene meerderheid vsn 17 stemmen. Andereu geven 8 stemmen. Men heeft weereen aental stemmen, gustig aenM. Ancion, wille keurig vernietigd. K1ESKRONYK. Zoo als men weet, zal dezer dagen te Iloei, eene dubbele kiezing plaats hebben, voor een Senateur in vervanging van M. de Tornaco, overleden, en voor een Volksvertegenwoor diger, in vervanging vanM. de Lhonneux, ont slaggever. 't Verbond heeft ons, in zyn laetste nummer, nogmaels getoond, hoe dom, hoe onwelend zyne schryvelaers zyn in zake van Geloof en Godsdienst. Terwyl zy meenen onze pries ters van ongerymdheid of overdrevenheid te overtuigen, brengen zy hunne eigene domheid in 't licht. Die felle jannen staen verwonderd en looncn zich veroniweerdigd wanneer een priester, zich op de eenvoudige leering van den Catechismus steunende, durft verklaren dat de HH. Sacramenten ook kunnen beslaen zonder ceremoniën zy kunnen met al hun grrroot schoolverstand nog niet begrypen hoe het doopsel, zonder peter of met een onwaer- digen peter bediend, niettemin goed en geldig kan wezen.... We!, arm Verbond, wy beklagen u van met zulke domme schryvelaers inge scheept te zyn Waerlyk wy wisten niet dat uwe nieuwe schoolvossen zoo onwetend waren dal zy zelfs de simpelste vragen van den catechismus niet begrypen. Weten uwe slimme schoolvossen dan niet meer wat er in den mechelschen catechismus geleerd wordt en wel namelyk in de laetste vraeg der 29fi les, waer er uitdrukkelyk gezegd wordt dat de Sacramenten ook bestaen zonder ceremo niën?.... Wy zyn grootelyks verwonderd dat die staelsonderwyzer waervan gy, in uw laetste nummer, een geleerde en overbeterlyke catechisant maekt, niet beter de 29" en 50e lessen van den catechismus kent en begrypt, en tot zyne gerustheid verzenden wy hem naer de laetste vraeg van ieder dezer twee lessen, ten ware deze twee vragen geen deel meer maekten van den nieuwen catechismus van Pietje Van Uumbeeck, hetgeen wy niet weten En dit zyn dan die geleerde mannen die 1Ü0 franks van den Staet opstryken voor het aen- leeren van den catechismus, dien zy zelf niet begrypen Ten slotte dus, raden wy de slimme schoolvossen van 't Verbond aen voor aleer nog over godsdienst en christelyke lee ring te willen redeneren, eerst en vooral, gedurende hunne ledige uren, zich zeiven wat beter irr de christelyke leering te onderrichten en namelyk in het deel welk handelt over de HH. Sacramenten, dan zullen zy de groote dommigheden gewaer worden die zy in 't laet ste Verbondsnummer uitgekraemd hebben zy zullen dan ook- begrypen dat de priester, wanneer hy preekt, zeèr wel weet wat hy zegt en ook weet waerop zyn gezegde en handel- wys gesteund zyn 't Verbond kondigt, in zyne gewoonlyke brabbellael, het historieken af van eenen afgesloofdcn noodlydenden ouderling wien de commissie onzer burgerlyke Godshuizen wei gert in het ouderlingenhuis te aenveerden, omdat de zes kinderen des zoons van dien zelfden gryzaerd de officieele, of liever, godde- looze scholen bywoonen. Wy willen 't Verbond in zyn zoo dom als dwaes getater niet volgen, en maer alleenlyk vlakaf zeggen, dat gansch zyn historieken, van 't begin tot het einde, eenè aeneenschakelirig is van bedrog, logen- en lastertael.... Wy hebben inlichtingen aen goede bron genomen en wy mogen verklaren dat de vraeg van den ouderling in kwestie slechts tydelyk van hand is gewezen geweest, niet omdat de kin deren zyns zoons de officieele scholen bywoo nen, maer wel omdat verscheidene ouderlin gen, in nog meer bedenkelyken toestand dan hy verkeerende, reeds van over lang de vraeg hebben gedaen en hy dan zyne beurt moet afwachten. Be bestuerlyke commissie onzer Godshuizen bekommert zich met geen politiek in het aen- nemen of weigeren der ouderlingen zy han delt hierin volgens geweten en neemt alleen, op hunne beurt, deze aen welke het, naer haer oordeel, 'tmeest noodig hebbenWy willen over dit punt niet verder uitweiden en ein digen met 't Verbond uit te dagen zyne logen- achlige en valsche aentygingeii met eenige grond te kunnen staven. Bond der Catholyke Kringen. Zondag II. hebben wy aengekondigd dal de jaerlyksche vergaderingen van den Bond der Catholyke Kringen in onze stad zou gehouden worden. Bit was inderdaed hel voorstel van het Komiteit.doch de afgeveerdigden hebben er anders over beslist en de stad JSyoel aange wezen als de plaets waer de vergaderingen, in 1880, zullen gehouden worden. Onze stad zal dan later hare beurt krygeri. Wy vragen aen wie T behoort of het politie- reglement op hel ruimen *au heer niet loe- passelyk is op zekeren liberalen fabrikant, die gedurende byna deze gansche week, in vollen dag, beer heeft laten ruimen en aldus zyne gebuerte zoodanig heelt verpest dat hel er byna niet uilhoudelyk was. Men zegt dat de werklieden zyner fabriek den stank uil 't eerste hand kregen en verscheidene dier ongelukki ger» die des morgens nuchter op T werk komen, onpasselyk zyn geworden. Bie liberale fabrikant heeft kleinzonen die toch zoo hevig tegen de ongezondheid der catholyke scholen kunnen donderen, en wat zeggen die heerkens nu van 't gedram van grandpapa die eene gansche week, zyne fabriek verpest, met tegen liet politiereglemenl in, by vollen dage, beer te laten ruimen Wat meer is, wy roepen de aendacht des heeren Burgermeester op dit feil in wy hopen dat hy de noodige bevelen zal geven ten einde dit misbruik voortaen te voorkomen en te beletten dal men kan zeggen dal, onder zyn bestuer, de politiereglementen voor begoede lieden niet bestaen, terwyl zy op den minderen man, en gelyk in het onderhavig geval, op den landbouwer toegepast worden.... ONZE BEIAERD. In ons voorig nummer hebben wy de hoop uitgedrukt dat onze Gemeenteraed alleenlyk zou toeslaeu de klokken van onzen nieuwen beiaerd, gedurende de nationale feesten van dezen jare, te Brussel, te plaetsen,dan op voor- waerde dat de Staet hierover aen onze stad eene aetizienlyke subsidm zou verleenen. Wy hebben sedertdien ondervonden dat byna al onze medeburgers zich aen dit ontwerp vyandig verklaren. Zy zeggen dat geene som gelds groot genoeg is om hen schadeloos te stellen over het gemis, gedurende een volle jaer, van het vrolyk gespel des beiaerds die hen weêr, by dag en by nacht, zal verlustigen en hen ook meer dan eens in hunnen arbeid, zorg en kommer opbeuren. Als tolk der openbare denkwyze, verzoeken wy onzen Gemeenteraed dit ontwerp van de hand te wyzen en te zorgen dat onze liefiyke Beiaerd zich zoo haesl mogelyk kan laten hooren, om aldus de vurige wensclien onzer bevolking te voldoen. zoek in te stellen en de daders op te zoeken. Men is er eindelyk in gelukt deze te ontdek ken, en maendag morgerid heeft de bevelheb ber der brigade van Zomergem de twee daders iu hun huis aengehouden. Beiden zyn werklie den, inwoners der gemeente, en algemeen ge kend als wifdstroopers. Zy hebben volledige bekentenissen afgelegd, maer die welke liet geweerschot heeft gelost, beweert dat het is algegaen, Toen hy in het vluchten zyn geweer op den grond liet vallen. Wy lezen in de brusselsche korrespon- dentie van den Figaro Het bezoek, aen prin ses Charlotte in haer kasteel van Bouebout ge bracht door de koningin, prinses Stephanie en aertshertog Rudolf, heeft eens te meer de droevige zekerheid gegeven, dat de kvvael, waeraen de weduwe van den ongelukkigen keizer Maximiliaen lydt, 'geene de minste hoop op genezing toelael Heden morgend, omtrent 4 1/2 ure, is een lievige bi arid uilgebersten in de woning van M. Koekelberg, herbergier cu bakker, Chausséede Mons, 524, te Curcghem. Het vuer is ontstaen in eeri achtergebouw, dienende tot bakkery en waer zich eene groote hoeveelheid brandhout bevond. Dank aen de spoedige hulp, heeft men den brand spoedig kunnen blusschen. De schade is niet zeer aenzieniyk de oorzaek der ramp is onbekend. Men vertelde Dynsdag te Schaerbeek eene zonderlinge geschiedenis. Een lykdienst van eerste klas had ten 11 uren plaets in de Sint-Servaeskerk eene talryke menigte woon de de plechtigheid by. Te midden van den dienst, deed men eensklaps de kerk ontruimen. Het schynt dat men, gedurende het Dies trie, een geheimzinnig gerucht en als een schok ge hoord had in het praelgraf; de doodskist be woog zich. Men haestte zich de draperyen weg te nemen hel gerucht nam meer en meer in hevigheid toe. Men opende de kistde doode was levend.... Of de geschiedenis waer is, weten wy niet, doch men geeft den naem op van den verrezene, zekeren M. V.... Be sekretaris-schatbewaerder van het Konservatorium te Brussel, M. J. Guilliaume, ontving dezer dagen een bezoek van een duit- sehen violoncellist, die hem visiet-kaertjes toonde van Ch. Gounod, Ambroise Thomas en andere maestro's, en ten slotte een geldelyken onderstand vroeghy moest, zegde hy, in Nederland eene reeks koncerten geven, doch hy bevond zich voorliet oogenblik zonder geld, en hy hoopte wel dat zyne brusselsche kuns.t- broeders niet zouden weigeren een ongelukki gen kunstenaer te helpen. M. Guilliaume wist niet hoe te weigeren, toen hy eensklaps het prachtig gedacht kree; - Het getal steenbakkers, die van zin zyn naer den vreemde te vertrekken, is dit jaer byzonder aenzieniyk meer dan 7000 persoo- nen zyn aengeworven voor de steenbakkeryen van hel zuiden van Frankryk, Spanje, Duitsch- land en Rusland. Het is gewoonlyk op den Tweeden l'aeschdag. dat de steenbakkers, op de markt te Charleroi, afscheid nemen van hunne l'umilieo zy koopen in de stad al de voorwerpen die zy op hunne reis noodig hebben, en vermaken zich tot lael in den avond met hunne vrienden en kennissen, 's Anderendags begint de landverhuizing, en men ziet groote troepen werklieden, den ransel op den rug en voorzien van hun gereedschap, de stad door kruisen om zich naer de statie te begeven. Byna allen hebben eene vogelkooi by, met eene vink ol een seiske die vogelszvn, om zoo te zeggen, de eenige verstrooiing welke de steen bakkers zullen hebben, gedurende hunne lange afwezigheid. FRANKRYK. Eenige studenten van hennes hebben die van Poitiers willen navolgen en eene vergadering byecn- geroepen, ten einde de uitdryving der Jezuïeten te vragen. Poeh zy gelukten met beter als hunne vrien den van Poitiers en de Gazette de Bretagne voegt er by, dal de meerderheid der studenden van Rennes eene proleslalie zenden zal aen die van Parys. be Union verhaelt dat de veldwachter van Moisdon, een dorp in de nabyheid van Poitiers, by zyne gemelde funklie, nog die voegt van school meester der gemeente. MM. Ferry en Van Hum beeck mogen zich ae hand geven de eene noemt een veldwachter lol schoolmeester te Moisdon, do andere een kanonnier onderwyzer in de godsgeleerd heid, te Pael Eene particuliere depeche uil Parys verzekert ten stelligste, dal in een mmisterraed die dynsdag gehouden werd, besloten is, dal geen scholen, die door het Jezuïetenorde worder. bcsluerd, na juni nog mogen bestaen. De Jezuïeten die met van franschen oorsprong zyn, zouden onmiddelyk bevel ontvangen bel land te verlaten de andere zouden dry maendon tyd krygen om hunne kloosters te sluiten. La I'uix, hel orgaen van bet Elyseam, zegt In slrvd met hetgeen gemeld is, heeft het goever nemenl nog geen enkel verder besluit genomen, ten opzichte der Jezuïeten en der nieterkendc congre gatiën. Hel is in den ministerraed, die zaterdag s morgens werd gehouden, onder voorzitterschap van den president der republiek, dal do besluiten vao het goevernemenl genomen zyn. Sedert isdaer- aen niets veranderd. Alzoo zyn er dan toch besluiten genomen en, alle recht en reden onder den voet trappende, gaet het goevernemenl over tot maciregels die daerenboven doorniets gewettigd woiden. bic maelregels, zoo willekeurig genomen, zullen in Frankryk en ook in het buitenland, diepen indruk maken. De vervolging Zal ZlOll n.llll<>rlvb n il hrr.ii-frm l.-.l »«l PI _..i. .1 zal zich nnluerlyk uitbreiden, lot dat Frankrvk moC VN cl zeket, zegde by, ik ben gereed u geld j geworsteld, zyn onrecht zal moeten herstellen en voor uwe reis te geven maer gy zyt violon- de kioosierordcrs weêr even jong, even onvermoeid cellist, gy moest my eens een gedacht geven i even mvlocdryk zal terugvinden als vóór dc ver- van uw talent. Ik zal een instrument gaen i v0'g,Dg balen. te zoogezegde violoncellist veronl- Bc dagbladen van Parys meldden dezer dagen scbuldigde zich, en beweerde dat hy zyne hand c-v lusSC',ei1 de ledm der rechterzydc van Kamer verstuikt bad. Be sekretaris veronlschuldigde j c!' J>?nael' Ct," komil^1 zou worden gekozen.be- zich niet minder beleeld, en verklaerde dat liet S 1^,22 te »32r7'yVM f 1,6 dienst le bewyzen. Be kerel was misschien zoo min Duitseher als liy violoncellist was in alle geval, M. Guilliaume was dubbel gelukkig, VOLKSKAMEI Be Kamer heelt dynsdag eene zitting gehou Vooraleer men tot de slemmin» ovecdintr i "W. donderdag gezonden liebt Hy heelt my verklaerde de achtbare beer SmJL, in' naem "«et-kaeme» geloond van Gounod en A. der catholyke recliterzyde, dat zy de leenen zal aen dit baelvol cnW. geweest als de sekretariSi en had de„ duj, goevernemenl op het punt is een aenvang le maken. Dit bestendig komiteit is samengesteld uil de volgende persoonen MM. de Laicy, Bn(let, Üelsol en Adiicl, senateu 's en MM. de Tou'auld-Bisaccia, Amisson-Duperron, de dc Mackau. afgeveerdigden. He meêdee- moclen gezonden worden aen M. d'Auray, ris van hel komiieit Impasse de la Visitation, Parys. Verscheidene leden der Kamer zyn donderdag ergaderd in hel Palais Bourbon. Na den afloop der 1,1 nae.m Thomas, en geld gevraegd om naer zyn land 10 i p"/fl'fBou,rl;ion- den afloop der :1e hand met I terug te keeren De voorzitter was zoo l m i ™rKad.f|,"1ï verzekerden zy, dat er eerdaegs besliti- vest, en de f,evvgest als de sekretaris pn had rlpn duit I ^Cl' zullen verscbynen, die de onmiddelyke onlbm- liberale meerderheid gansch alleen zal laten L eKie s> en nad den duit- I dim* ,w j^„voir>n liaa.i.,,,. -..n»- handelen opdat hel liberalismus er ook alleen icllenJ.oloncelhst wandelen gezonden. ding der Jezuïeten kloosters zullen bevelen. De l vreemde Jezuïeten zullen op slaenden voet over de al de schandigc verantwoordelyklieid zou van Een landbouwer van Londerzeel, de ge- i ««««n worden gedreven terwyl dc inboorlingen dry te dragen hebben I naemde Verspecht, oud 50 jaer, en die aen eene "iaen°en l>d zullen hebben om hunne zaken te De Kamer heel. zich daerna verlangd tol «™ngen »d5Sct5 j weer naer net huis van zyne zuster en schoon- Dynsdag 6 April. RECHTERLYKE KRONYK. Onze lezers zullen zich nog herinneren dal, gedurende den redetwist van 't budjet van bin- nenlandsche zaken, veel spraek geweest is van M. lasmes, burgemeester van Petit-Rceulx-lez- Nivelles, gekozen in de minderheid van den raed dier gemeente, en die reeds verscheidene veroordeelingen had ondergaen, voor de kor- rcktiorinëele rechtbank en den tribunael van simpele policie. M. Rolin trachtte zynen burgemeester te verdedigen de veroordeelingen, zegde by, waren onbeduidend, 20 fr. boete bier, 150 fr. daervoor ruststooring, beleedigingen, slagen en kwetsuren, liet was de moeite niet weerd daervan te spreken M. Jasmes deed onderlusschen zyne plech tige intrede in liet dorp, en gal een groot feest om zyne benoeming tot burgemeester le vieren. Wat gebeurde er? Benzelfden dag, in eene herberg, op klokslag van middernacht, geraekt hy in twist mei.... zyn eigen veldwachter, dien by duchtig aframmelde. Bie zonderlinge burgemeester werd ver volgd, en voor den tienden keer veroordeeld door de korrektionneele rechtbank van Char leroi. M. Jasmes ging in beroep en verscheen voor het bof van beroep van Brussel. Alhoewel zyn advokaet lezing gaf van het pleidooi, door M. Bolin, minister van binnenlandsclie zaken, in de Kamer uitgesproken ten voordeele van zynen kliënt, vond het hof de feiten meer dan genoeg bewezen, en betraebtigde het vonnis der rechtbank van Charleroi. Na de uitspraek van het arrest, zette de ongelukkige M. Jasmes zyn hoed op, zonder eerbied voor het hof, keerde de raedsheeren den rug toe en verliet de zael, te midden van het algemeen gelach. Wy vernemen met veel genoegen dat de heer Maes de borstbeelden onzer twee be roemde aelstenaers aen de stad beeft afgestaen voor de geringe som van 450 franken. Be beelden staen reeds geplaetst op den achter grond der groote stadhuiszael en waervoor de beer Burgermeester, zoo het schynt, twee sierlyke voetstukken zal doen vervaerdigen. Een goed gedacht, want daer waer men ware» kunst aenmoedigt, ontwaekt men doorgaens ed'le gevoelens. - Vrydag omtrent 12 1/2 ure, is er brand ontstaen op den zolder der woning van den landbouwer Van den Abeele, te Schoonaerde het vuer heeft zich insgelyks meegedeeld aen de huizen der genaemden Lenssens en Galle. De schade beloopt tol 5000 fr. - Men schrylt uit Zomergem Zooals reeds gemeld is, hebben wildslroopers, in den nacht van 5 tol 4 dezer, in een sparrebosch op de wyk Ryvers, alhier, een geweerschot gelost op de jachtwachters, die zich op een hoek van het bosch verborgen nadden om de kwaaddoe ners te herkennen. Het parket van Gent is ver leden week ter plaets geweest om een onder- broeder, by welken hy inwoonde zooals het zyne gewoonte was, begon hy twist te zoeken en leverde hy zich aen gewelddaden over. De zuster, de schoonbroeder en hun zoon, door die handelwyze verbitterd, vielen den dronk- aerd aen en brachten hem geweldige slagen toe, by middel van hunne holleblokken. Ver specht werd erg gewond en bezweek dry dagen later aen de gevolgen der mishandelingen. Het parket van Brussel heelt zich ter placlse bege ven uit de lykschouvving van Verspecht blykt, dat de dood veroorzaekt is door de slagen, welke hem zyn toegebracht. Tot nu toe echter zyn geene aenhoudingen gedaen. Sedert eenigen tyd werden te Knesselare diefstallen van aerdappelen gepleegd. De die ven namen ook kruiwagens weg en gingen hiermee hunnen buit iu de omstreken verkoo- pen, namelyk te Maldegem. Een der vermoede- lyke daders is thans door de gendarmerie van Aalter aengehouden. Men heelt, iu de Malde- gemsche bosschen, de ontvreemde kruiwagens en zakken terug gevonden. Volgens llilespiegel van Leuven is, de kavalkade te Leuven slechts ter belli uitge- gaen en dry wagens, die de grofste beleediging legen den godsdienst inhielden, zyn achter wege gebleven. Het schynt dal men aen hoo- gerhand bevolen had, dat die wagens moesten terug gehouden worden. In den nacht van zaterdag tot zondag is, op bet gehucht het Kruis, te Poperinghe, eene moordpoging gepleegd op den genaemden F. Capon, landbouwer, oud 62 jaer. De misdadi ger is omtrent 1 uer na middernacht, langs een venster, dat niet gesloten was, in de keu ken en daerna in de slaepkamer gedrongen. By het bed van den grysaerd gekomen, heeft hy dezen, by middel van een scheersmes, in de richting van bet hart, een bevigen steek toegebracht op de kreten van den grysaerd is de moordenaer gevlucht. De wonde, alhoe wel nog al erg, is 'gelukkig niet gevaerlyk. Tot nu toe heeft men den misdadiger niet kunnen ontdekken. -- Niet lang geleden werd in de statie te Antoing eene aenzienlyke diefstal van geld ge pleegd, waervan men tot nu toe den dader niet bad kunnen ontdekken. Sedert eenige weken echter, bemerkte men dat een ploeg- baes, die ten tyde van den dielstal, bezig was aen de werken der nieuwe spoorbaen van Sinl-Amands, groote uilgaven deed en niet meer werkte. Eiken dag begaf hy zich naer liet bosch van Bruyelles, en by zyne terug komst was hy telkens voorzien van nog al aen zienlyke sommen. Die handelwyze maekte de aendacht der justicie gaende. De kerel werd bespied en vrydag verraste men hem. terwyl hy bezig was geld te halen uil een hol, aen den voet van een eikenboom gegraven. Onder- \racgd over de voorkomsl van het geld, kon de kerel geen uitleggingen geven by is naer de celgevangenis gebracht en de justicie beeft een onderzoek doen instellen. meier kende kloosterlingen, en dus geen aenvraeg lot crkei.ning van hun' orde mogen doen. Al de andere kloosters, wier statuten niet door het goevernemenl zullen goedgekeurd worden zullen insgelyks door do ontbinding worden getroffen. Ecnc depeche uit Parys aen de Külnische Zeilung, en onder dagteckening van donderdag, zegt dat het bevel tot uitdryving der vreemde Jezuïeten aen do prefekten is gezonden. DUITSCHLAND. De-officieuze en proteslantsche Darmstadter Zeilung beschouwt den brief van den Paus aen Mgr. Melchers, aerlsbisschop van Keulen, als de onmiddellykc voor bode van uen dófiniiieven vrede lusschen het Vati- kaen en hel goevernemenl van Pruisen, en van wel ken vrede de latere voorwaerden misschien by het luiden der Paesehklokken, aen do wereld zullen wor den bekend gemaekt. Hetgeen ons vooral beteekenis- vol schynt, zegt de Univers, is, dal de brief gezonden is aen een kerkvoogd, die burgerlyk is afgesteld, uil hoofde van zynen weerstand tegen de mciwellen, welke betrekking hebben op de benoeming der gees telyken, en na zelfs daervoor eene gevangenisstraf te hebben ondergaen Ondanks de afstelling door den Stacl van den aertsbis&cliop, spreekt de Paus hem van a de kudde die hy bestiert. Die woorden zegt het paryzer blad, geven ons veel hoop. Volgens uil de duitsche hoofdstad wordt ge seind, is hel plan, om gemeenschappelyke maetrege- len te nomen tegen de socialisten, internationalisten en andere revoluiiounairc pariyen, totacl mislukt, daer Engeland, Amerika en Italië alle meewerking lot bereiking van dat doel, geweigerd nebbeu. RUSLAND. Volgens personen melden, die zich dezer dagen in de oniniddellyke nabyheid van den czaer hebben be vonden, zou deze gansch onherkenbaer zyn, zoo zeer is hy veranderd en ter neêr geslagen, zoo zeer draegt hy hel kenmoik dei diepste ontmoediging. Door het dikiatorschap dal de keizer aen generael Lorais-Meli- Kofl heeft opgedragen, heeft hy dan ook om zoo te zeggen afstand gedaen van alle gezag hy is, zooals de Vnivers met reciii opmerkt, nog enkel de schaduw van een vorst, met een holmeester naesl zich. Een telegram uit Si Petersburg zegt, dat er oneenigheid is ontstaen lusschen generael I.oris Melikolf, de diktator, en de overige ministers M. Mukoll', minister van binncnlandscbe zaken, had, onder andere, aen den Golos verboden, gedurende twee maenden nog aenkoiidigingen te plaetsen dit verbod was gedaen zonder dat de goedkeuring van den diktator daervoor was gevraegd. Deze laetste is zeer vyandig aen eiken maelregel, die de vrybeid van drukpers belemmertde party van hel hof en byna al de minislt^s bebnen party genomen voor den maelregel van M Makoff en tegen den diktator. Door die spanning is er eene soort van ministcriócle kri- sis ontstaen, uie toelael lo vermoeden, dat de reaktie tegen de vryheidsliefde van generael Loris-Melikofl' reeds begonnen is. CHILI. Zonderling tweegevecht. Een verschrikkelyk twee- goviehl, zonder voorgaendc, beeft le Valparoiso plaats gehad. Een prolessor van muziek was door oenen anderen piolessor erg beleedigd hiervoor daegde hy dezen uil lol een duel op de piano De slrvd duurde 48 uren, zonder eten of drinken en zonder een oogenblik rustgedurende al dien tyd klopten de kampvechters dapper, rusteloos voort.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2