Het zyn de Pastors haren sleep van kwellingen en folteringen van allen aerd hier weldra zal losbersten. Het is immers eene bewezene zaek dat het maconniek-liberalismus nergens meer leven kan zonder godsdienstvervolging, zonder verban ning, zonder dwingelandy De vrijheid voor allen en in alles heelt geene grootere, geene haetvollere vyand te duchten dan het liberalismus en 't is dus met recht en reden dat men de voorstaenders dier helsche sekte LIBERHATEKS heet liet zijn de Pastors Ziedaer, vriend lezer, den gewonen kreet van verachting, van be dilling en ook van verschooning in de verooi'- deelingswaerdigsle zaken. Gy weet het zoo goed als ik, zekere zondaers in opstand legen de zedenleer ot het gelool, meenen zich te ver recht vaerdigen met te zeggen Het zyn de Pastors die zulks gedaen hebben hel zyn de Pastors die zulke zaek gezegdzulk gebod of verbod gegeven hebben. Staen wy een oogenblik stil by het onder zoek van deze bewoordingen van verachting en slecht gegronde verschooning. En om beter den zin dezer uitdrukking te vatten, zeggen wy vooreerst dat het woord Pastor dengenen bedoeltdie zorg draegt die bekommering heeft, den man die eene zaek ter harte neemt. Na eens wel de beteekenis van dat woord gevat te heb ben, zullen wy minder verwonderd wezen in menige omstandigheid des levens deze woor den Ie hooren bybrengen het zyn de Pastors Het zyn de Pastors welke van eene hel spreken, roepen de ongeloovigen uit. En wie zou het anders zyn Verbeeldt men zich dat Satan geloofszendeling of missionnaris zal worden om de zielen van den afgrond te ver- wyderen Ja, hel zyn de Pastors welke in het aenschyn der wereld de leer van Christus voorhouden, van Christus die op het einde der wereld zeggen zal Gael, vermaledyden, in het eeuwig vuer. Het zyn de Pastors die de stem verheffen tegen de losbandigheid, de ondeugd, de 011- rechtvaerdiglieid. liet ware meer dau verwon- derlyk de herbergiers de matigheid te zien prediken, der openbare onkuischaerds de zui verheid, en de dieven de rechtvaerdigheid. Het zyn de Pastors welke de boosdoeners en de goddeloozen in de ongewyde aerde stop pen. En wat anders Verbeeldt men zich dat de vrvmetselaers den eerbied der kerkhoven zullen preéken en dat de ongeloovigen tranen zullen storten by het aenschouwen der ge- schondene heilige grafplaetsen Het zyn de Pastors, welke de absolutie wei geren. Zou men dan eischen dat zulks de veld wachter dede, of de liberale burgemeester, of de onderwyzer der onzydige school Is het dan aen den priester niet dat Jesus-Christus de macht heeft gegeven om de zonden te ver geven of te wederhouden Is hy het niet, wien God rekening zal vragen over de kracht van zyn bloed Het zyn de Pastors welke den vasten en de onthouding van zekere spyzen op zekere dagen voorschryven, het bywonen der Zondagmis. Dat alles is nog waer, indien men door Pastors de oversten der ware Kerk bedoelt. Zou men dan willen dat de groote Turk of de groote rabbi in de Kerk wetten voordrage. Ja, het zyn de Pastors (d. i. de Kerk) welken den vasten, de onthouding, de jaerlyksche biecht, de paeschcommunie voorschryven, en zy die hun in deze zaken niet gehoorzamen, gehoor zamen aen God zeiven niet. Het zyn de Pastors welke de bywoning der onzydige scholen verbieden. Nog eens indien men door Pastors den paus en de bisschop pen verstaet, dan is"dat volkomen waer. En 't is eene zware verplichting hun te gehoorza men. Waerom zich daertegen verzetten Men is catholyk of men is het niet meer. Is men niet catholyk, wat maekt ons dan al hetgeen de Pastors gebieden of verbiedenWat geven, b. v., wy, calholyken, voor de voorschriften en de geboden der vrymetselaers Wyl wy der hunne niet toehoorén, bekommeren wy ons met hunne wetten niet. Iemand die niet meer catholyk wil zyn, zou die zich nog aen de be velen der Pastors moeten storen Integen deel, kunnen diegenen, welke catholyken wil len zyn zonder te raeskallen morren èn klagen over de verplichtingen door de Pastors vast gesteld O ik zou deze klachten en dit gemor kunnen verklaren by catholyken, indien deze verboden uitgingen van Carribaldi, van den Sultan of van den keizer van China. liet zyn de Pastors welke verbieden calhe- chismus te geven in de onzydige scholen. Ver duld De bovennatuerlyken godsdienst door Jesus-Christus veropenbaerd is de eigendom der Kerk, zy weigert ol vertrouwt dus weltig- lyk het recht en de zending toe hem te onder- wyzen aen wien het haer belieft. Zou de huis vader ongelyk hebben, welke de rekenkunde aen zynen zoon niet door een vyand des huizes wil laten onderwyzen En men zou de Kerk willen aenvallen, welke aen degenen die zich in het vyandelyke kamp bevinden, verbiedt aen hare kinderen de leer van J.-Ch. te onder wyzen Het zyn de Pastors welke al de wanorders slichten in de parochiën. Lieve HemelDe Joden zegden dat Jesus-Christus de verstoo ring toebracht in Judea door zyne predicatiën, en zy brachten hem ter dood. Nero beweerde dat de twee eerste Pastors van Roomen, Sint- Petrus en Sint-Paulus den opstand stookten in het romeinsche keizerryk, en hy deed den eerste kruisigen en den tweede onthoofden. Waerom Wel eenvoudiglyk omdat deze twee pastors, de toonbeelden aller pastors, het Evangelie verkondigden, door de pastors van ons bisdom voorgehouden. Indien Nero gelyk had dan moet men onze pastors in 't gevang zetten en aen de galg knoopen. Indien Nero ongelyk had, dan moet men met hem op houden van klagen, als men onze pastors de waerheid nopens de scholen ziel preéken om aen de Kerk en aen Jesus-Christus te gehoorzamen. Het zyn de Pastors... (Het weze ons gegund dit woord op onze beurt te gebruiken) het zyn de pastors, welke de mis lezen voor de doo- den en voor de levenden, het zyn de pastors welke de zieken bezoeken, de onwetenden on derrichten, de armen bystaen, de ongelukki- gen troosten, de kinderen doopen, de huwely- ken inzegenen, de zonden vergeven en den zieltogenden den hemel openen. Voor welk dezer goede werken moet men en wil men hen den steen toewerpen Indien er geene pastors meer waren, welke hulpmiddels tegen de wan hoop en de hel zouden diegenen, welke hen den oorlog aendoen, als dan nog by de hand hebben Zeg, vriend lezer, antwoord daerop J. V. D. Verloving- aen 't Hof. Wy lezen in de Neue Ficie Presse van Wec- nen Sedert de erfprins Rudolf de meerder jarigheid, door de wet vereischt, bereikt heeft, is er in de olïicieele kringen \eel spraek, vol gens een oud gebruik, den troonopvolger te doen kronen als koning van Hongarië. Tot nu toe is daer omtrent niets besloten doch in alle geval zal de krooning niet plaets hebben vóór het huwelyk van den prins, opdat prinses Stephanie terzelverlyd zou kun nen gekroond worden als koningin van Hon garië. Veertien dagen geleden verzochten wy 't Verbond ons te willen bekend maken met zekere feilen in de liberale meisjesschool der Korte Zoutslraet voorgevallen en die tot in ons politiebureel weerklank vonden.... Doch de schoolvossen, die altyd met het geringste feit dat zich in de eene of andere catholyke school voordoet, al ware zy in Japan gestaen, bekend zyn. gebaren nu van niets en blyven zoo stom als karpers Allons, groote zede- meesters, komt eens voor de pin en legt aen 't publiek eens uit om welke rede er daer zoo luidruchtig gekeven, zoo hard geschreeuwd en getierd is geworden.... Maer ge zult weer zwy- gen en pro causa. 't Verbond van Zondag jl. treedt op zyne beurt op tegen de miskenning van 't reglement op het ruimen van beer en andere stank ver spreidende stoffen. De zedemeesier vraegt waerom het aen zekere personnagie uit de Pontstraet toegelaten is 's morgens om 8 i s ure beer te laten lossen of te vervoeren, terwyl een ander dit slechts na 10 uren des avonds mag laten gebeuren Wy zullen vooreerst den zedemeesier doen opmerken, dat hy slecht is ingelicht geweest toen men hem zegde dat het feit in kwestie in de Pontstraet gebeurde,want niemand aldaer heeft het bestatigd... Wat meer is de dwaling van 't Verbond laet zich zeer ge- makkelyk begrypen. De liberale fabrikant woo- nende niet in de Pontstraet, maer wel niet verre van de Vaert, die gansch de week zyn fabriek en gebuerte verpeste, deed juist zyne pappenthé, gelyk 't Verbond zegt, op een zyner meerschen aen de Pontslraetpoort gelegen, gieten en omdat het aen de Pontslraetpoort gebeurde, heelt er de zedemeesier zoo maer seffens uit besloten dat het in de Ponlsliaet was dat men 't reglement overtrad, met een woord, de zedemeesier heeft eene overtreding ontdekt en uit oude gewoonte, legt hy ze onmiddellyk aen een catholieken ten last/ Wat er dan ook van zy, wy hopen dat onze stedelyke politie voortaen alle overtreding op bedoeld reglement zal beteugelen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De yerdienstelyke Pater Cavereel, bestierder van S. Elisabeths Begyuhol'op S. Amaudsher heeft, ten gevolge van langdurige ziekelykheid bekomen te mogen rusten. Z. D II. de Bis schop heeft hem vervangen door den Eerw I'. Vincx. prior van 't klooster der Predik heeren. ONZE BEIAERD. De nieuwe klokken van onzen beiaerd zyn hier, vrydag 2 april, in onze Statie aenge- komen. Onmiddelyk wierden zv gelost en naer 't oud-Stadhuis gevoerd al waer men ze heeft gebergd. De groote klok weegt ongeveer 1800 kilogr. en heeft eene middellyn van 1 m. 40 c.; de dry mindere wegen ieder 800, 700 en 600 kilogr., enz. enz. Op de groote klok staet het Christusbeeld geprent, als ook de namen der heeren Burgemeester, Schepenen, Gemeen- teraedsheeren en Stadssekretaris. De mindere klokken dragen ook de namen der heeren welke ons sledelyk Besluer uitmaken. Verder treft men op al de klokken den naem aen van den gieter, M. Van Aerscliodt, opvolger van Vander Gheyn te Leuren en 't jaertal 1879. De klokken die behouden zyn gebleven, dus de oude, werden, in 1750, gegoten te Brugge deze laetsle waren 18 in getal, zoodanig dal er slechts 20 nieuwe klokken gegoten zyn. Naer men ons verzekert zal onze nieuwe beiaerd den zelfden klank hebben als den ouden ver branden, daer men de nieuwe klokken heeft moeten gieten volgens den klank of loon der oude klokken die behouden zyn gebleven. Op 't oogenblik dat wy tér pers leggen is men reeds aen 't ophalen der groote klok bezig; de werkzaemheden worden onder de leiding van den heer Carette Eugeen, stadsbouwmees ter, bygestaen door M. Ilyp. Meganck, meester steenhouwer alhier, met de meeste voorzorg en voorzichtigheid verricht. Binnen weinige dagen zullen alle de klokken in ons Belfort hangen en alles laet dus verhopen dat wy met onze aenstaende kermis het vrolyk gespel des beiaerds zullen mogen hooren. De herssenlooze kwant uit 't Verbond jam mert gedurig over de oneindige schade eu onkosten die den brand van ons Belfort aen de stadskas veroorzaekt heeft. Wy zullen op tyd en stond bewyzen dal deze brand nog zulke slechte zaek voor de stad niet is geweest dan hy het wel zegt, en dat had de gevallene liberale coterie des tyds met wat meer vooruit zicht gehandeld.de stadskas slechts eene bagatel tot de herstelling zou hebben moeten bydragen. Daer wy genoeg bemerken dat het afbranden van ons Belfort een der stokpaerdjes zal wezen die de liberale kliek zal bestygen om ons catholyk stedelyk Bestuer by eene naeste kie zing te bestryden, zullen wy allen verderen uitleg tot dan verschuiven. GARDE CIVIEK. Een honderdtal onzer medeburgers hebben, in den loop dezer week, een gedrukt bericht ontvangen by 'i welk het Collegie van Burge meester en Schepenen ter hunner kennis brengt, dat de Onderzoeksraed der Garde Civiek eene buitengewoone zitting zal houden op Dynsdag 6 April, om 11 nren voormiddag, ter groote benedenzael ten Stadhuize. Al de persoonen welke gemeld bericht heb ben ontvangen zyn door den kolonel Van Assche by 't stedelyk Bestuer, aengeklaegd als kunnende deelmaken van de Garde Civiek... Dus al wie moet garde civiek worden, zal het alleenlyk aen den kolonel der garde civiek te danken hebben... Menonthoude dit zeer goed... Nog iets Wy moeten doen opmerken dal de aengeklaegden ten minste voor de dry- vierden tot de catholieke denkwyze behooren en dat er op de lyst weer namen van persoo nen aengetroffen worden die hier te Aelst niet bestaen of wel nog onder werkelyken mili tairen dienst zyn of den vereischien ouderdom van 21 jaer niet hebben bereiktAltyd even slim, die oiooj8 kolonel Kring De Vriendschap. Morgen Zondag 4 April, om 6 uren 's avonds luisterryk tooneelkundig Avondfeest, gegeven door eene Vlaemsche Vereeniging van Dender- moude. Een drama De Rooverskapitein en een boertig tooneelstuk De Betooverde Bo- terkern zullen opgevoerd worden. Eene om haling zal ten voordeele van den calholyken schoolpenning van Aelst gedaen worden. Kin deren onder de 14 jaer zullen niet toegelaten worden. Dynsdag avond rond 6 1/2 ure, is alliie een begin van brand onlstacn in een buis, ge staen in de St-Jorisslraet, eigendom van den heer Ign. Corael en bewoond door J. B. Vai Mulders, koopman in fruiten. Eene kleine hoe veelheid strooi die zich op den zolder bevond, bad, men weet nu t boe, vuer gevat. Het vuer werd, dank aen spoedige hulp door de geburen by gebracht, weldra uitgedoofd. Do zolder wierd geledigd en men bergde het in brand gekomen strooi in eencn stal van 't buis afhangende. Nu, het vuer sehyni niet lotael uitgedoofd te zyn geweest, want ues auderendaegs berste hei wederom in 't zelfde strooi uit. Dit mael wierd hel voor goed gebluscht. Donderdai ontstond er nog een begin van brand, in de schoorsteen van een huis gestaen in de Zonne- straet en bewoond door Thomas Thomas. Men scb ry It ons uil Smet lede Maendag 5 April, zal de Eerwaarde heer Deken van Wetteren, de inwyding doen v onze nieuwe vrye catholyke school. Eene solemnele Misse met zes priesters, zal in onze parochiekerk, ten 9 uren voormiddag gecele breerd worden,vvaeronder Sermoen dnernazal men zich stoetswys naer de nieuwe opgebouw de school begeven om deze in te wyden. De stoet zal prachtig zyn den iever van de paro chianen is groot T zal eenen waren kermis dag zyn. Maendag, rond 5 uren 's avonds, is de landbouwer Goossens, te Denderwindeke. als ook zyne schoonzuster, het slachtoffer geweest van eene moordpooging, gevolgd van dielstal, gepleegd door de broeders R. en zekeren D. van Santbergen. Na Goossens op eene bank gebonden en hem dry groote wonden aen bet lioofp toegebracht te hebben, zyn zy naer zyne schoonzuster gegaen, en hebben haer onder doodsbedreigingen het geld dat zy by zich bad, eene som van omtrent 15 fr., afgenomen. De greilie der koophandelsrechtbank van Brussel wordt, om zoo te zeggen, thans letter- lyk bestormd door persoonen, die het depot komen doen om er liet monopolium van te hebben van de portretten van aertsherlog Rudolf en prinses Stephanie, welke zy willen gebruiken als etiketten voor kassen sigaren, dooskens met stekskens, enz. Indien dit zoo voorgaet, zal het depot dier etiketten of fabriek merken eene schooue winst aen den Staet opleveien. Woensdag nacht, zegt de Gazette, is een diefstal van ongeveer 15,000 fr. te Brussel gepleegd. Het parket heelt onmiddellyk een onderzoek ingesteld over de zaek, die het zoo geheim mogelyk heeft willen houden. Weet men hoe de justicie te werk is gegaen, om niet te laten vermoeden dat zy zich met die zaek bezig hield Het parket heeft zich in korps, policie, onderzoeksrechter, procureur des konings, griflier, enz., ter plaelste van den diefstal begeven, en daer die heeren genoeg gekend zyn, kan meri bedenken hoe goed het geheim bewaerd is Een knaep 2 1/2 jaren oud, bevond zich woensdag namiddag met zyne moeder en zyne broeders in eene herberg der lluidevellers- straet, te Brussel. Terwyl de moeder bezig was met andere persoonen te spreken, verliet de knaep de herberg de vrouw bemerkte weldra zyne afwezigheid, liep naer de binnen- plaets en zag er een geopenden waterput. Zy vreesde voor een verschrikkelyk ongeluk, en op hetzelfde oogenblik bemerkte zy de bandjes van het kind, die uit den put staken. De onge lukkige knaap werd onmiddellyk uil hel water getrokken hy leefde nog, doch ondanks de spoedige zergen, overleed hy eenige oogen- blikken later. De Etoile verhaelt hel volgende In een huis te Laken werden onlangs, op denzelfden dag, twee kloeke en gezonde knapen geboren de een was hel kind der echtgenoote X..., de andere bel kind barer dochter, die niet lang geleden getrouwd was en zich op bet oogen blik der geboorte juist in het ouderlyke huis bevond. De twee moeders bleven in 'het. huis Xen verzorgden elk haer kind. Ongelukkig werden de twee knapen eens samen in dezelfde wieg te slapen gelegd toen zy wakker wer den, konden de ouders hun kinderen niet uit elkander kennen. Er werd veel over getwist, doch men kwam tot geen beslissing, en tol nu toe weten de moeders niet welk kind zy in de armen hebbende echtgenoote X... haer zoon of haer kleinzoon de dochter, haer zoon of In-er broeder. De prokureur des konings, M. Hector Wil- lemaers, van Brussel, antwoord in het Journal de Bruxelles, op de gezegden van M. Dyer, die in de londensche bladen, de policie van Brus sel beschuldigde zekeren witten slavenhan del te bevoordeelen, of ten minste te dulden. Uit dien brief blykt, dat die M. Dyer geen zending of geen recht had, om in die* gevallen te handelen, en de vrouwelyke persoon, ge hoord zynde, het huis waer zy zich bevond, niet wilde verlaten. In alle geval blykt uit den brief, dat er en- gelsche minderjarige meisjes, met valsche ge- boorte-aklen, (in Engeland gefabrikeerd,) in verdachte huizen te Brussel worden gebracht, en dat er iu Engeland agencien bestaen, die deze ongelukkigen aenwerven voor het vaste land. Alzoo slavenhandel, en nog wel op de meest scharidelyke wyze gedreven In België wordt echter datgene gedaen wat mogelyk is, om dien kanker uit te roeien of tegen te werken. De brusselsche korrespondent van de liberale Nieuwe Holterdamsclie Courant schryft het volgende veelbeleekenend nieuws Het is dan ook niet onwaerschynlyk, dal een niet onbelangryk element ten onzent weldra van de regeering maelregelen zal eischen in den geest als ze door hel fransche goevemement genomen zyn, en een dergelyke campagne zou ons recht streeks voeren naer de herziening onzer consti tutie en bovendien naer eene ongeneeslijke verbit tering der catholyke party Hel zou de aenvang zyn van den Kullurkampf, die in Duitsehland zooveel kwaed geslicht en zooveel vyandschap ge- zaeid heelt, en de vermenging van godsdienst en politiek, aen welk kwaed wy nu reeds meer dan wenschelyk is lyden, zou er nog door toe nemen. Ze hebben te Parys en dus ook te Brussel en te Antwerpen weèr vet gesmuld op Goeden-Vrydag, en ze dachten dat ze nu Ons Heer eens voor goed beet hadden Over het algemeen is te Parys die vetsmeer- dcry zeer mager en zonder veel plezier In de Salle Arnould had men nogtans wat plezier by den rosbeef gevoegd men had kaerten uitgedeeld in vuerrood gedrukt, dan zag men uit de eetzael recht op het kerk hofDal was ten minste nu eens recht plezierig. Libre-penseurs, wal noemt men u te recht libre-farceurs Een erg ongeval heeft plaets gehad op de spoorbaen van Mechelen naer Leuven. De wachters Tallon en Hanken, die de kaertjes rondbaelden op den trein, die ten 10 1/3 ure uit de eerste stad vertrekt, werden in de sta tie te Muysen getroffen door de stukken hout eener stelling, welke men bezig was op te timmeren rond eene kraen, en die te dicht by de spoorbaen geplaetst was. De twee wachters bevonden zich op de loopbanken de eene werd aen hel hoofd getroffen en op den grond geworpen. Toen de andere zyn kamcraed zag vallen, wilde by iu een kompaniment sprin gen, doch het was te laeteen stuk hout trof hem aen het been en bracht hem eene erge wonde toe. Hy kon gelukkig op de trede blyven staen en werd door de reizigers in het kompar- timent opgenomen. Hy ontving de eerste zor gen van een geneesheer, die zich in den trein bevond. Zondag namiddag waren eenige knapen aen't spelen op de vlotten, die zich bevinden 111 do vaert, achter de Palingstraet, te Gent. Zekere Pieter Pasqué, die gelast is met het bewaken der vlotten, is er in gramschap naertoe geloopen, en heeft een der jongens te midden in de vaert geworpen. De knaep is gelukkig kunnen gered worden. Maendag is Pasquë door de policie aengehouden en ter beschikking gesteld van het gerecht, onder de beschuldiging van moordpoging. De kiezing voor een senaleur te Kortryk, 111 vervanging van M. üruneel, overleden, lal plaets hebben op dynsdag 13 april aenstaende. Een brand, die ongelukkig eene groote uitbreiding heeft genomen, heeft verleden don derdag plaets gehad op liet grondgebied dei- gemeente Befte. Een twalfjarige knaep, die vuer gemaekt had op het veld, heeft door zyne onvoorzichtigheid een dennenboscli in brand gesteken. Het bosch, dat gedeeltelyk aen de gemeente, gedeeltelyk aen particulieren toe- boorde, is op eene oppervlakte van 6 hectaren door het vuer vernield. Wy vernemen uit goede bron, zegt de Avenir, dat de gemeenteonderwyzer van Viril- les-lez-Chimay, plotseling voor eene onbe kende bestemming vertrokken is. De byzon dorheden, welke men over die verdwyning meedeelt, zyn, zegt het blad, te erg, dan dal wy ze thans zouden openbaer maken de jus ticie zal zich zonder twyfel met de zaek moe ten bezig houden. Drama te Verviers. Zondag omtrent den middag, is de rue du Pont te Verviers het tooneel geweest van een verschrikkelyk fami liedrama, dat geheel die wyk in opschudding heeft gebracht. Op de tweede verdieping van een huis dier straet woont, met zyne familie, de genaemde A. J. Larondelle, oud 47 jaer,' wever, geboren te Baelen. Larondelle is van een zeer oploopend karak ter en sterk als een reus. Dikwyls hadden er hevige twisten in het huisgezin plaets en leverde Larondelle zich aen geweidaden over. Verleden zondag was het eten niet gereed op het gewoon uer. Larondelle, die waer- schynlyk reeds half dronken was, sloot en barrikeerde de deur, wierp zich op zyne vrouw en bracht Laer een steek toe, by middel van een groot broodmes. De vrouw, die eene erge wonde in de zyde bekomen had, trachtte zich te verdedigen, maer de woestaerd wierp haer op den grond, en haer by de keel vasthou dende, bracht hy haer nog verscheidene mes steken toe. De geburen en een policie-agent snelden toe, op de noodkreten der vrouw, en stampten de deur in. Larondelle wilde den policieagent een steek toebrengen, doch hy werd spoedig ontwapend en liet zich aenhouden zonder ver deren tegenstand te bieden. Hy is naer de ge vangenis gebracht eu ter beschikking gesteld van den procureur des konings. De policie heeft verschillende gevaerlyke wapens, onder ander een dolk, in de wooning van Larondelle in beslag genomen. Het schynt dat de plichtige niet in het volle bezit is van zyne verstandvermogens. Het slachtoffer heeft eer. aental wonden bekomen, waervan dry in den rug en twee in den hals gelukkig is geen dier wonden doodelvk. liet Grauwvuer te Ander lues. 40 Dooden. Eene nieuwe koolmynramp heeft weèr 0113 land ge troffen. Donderdag morgend, ten 1 3/4 ure oa mid dernacht, had eene ontploffing van grauwvuer plaets in den koolpul n. 3, te Anderlues De slag werd tot 600 meters ver in den omtrek gehoord, en men heeft de vlam van het grauwvuer tot aen ue opening van den pul zien opstygen. Dry koolputtcn zyn op het grondgebied der ge meente Anderlues, n3by Charleroi gelegen de kool pullen n" 2 en 3, van de Bois de llaie der Société Francaise, gelegen op een kilometer afstand van el kander, en de pul Gendebien, dry honderd meiers van den put n° 2 verwyderd. Zoodra men den slag gehoord had, ging men M. Mcnélricr, die naby den koolpul n° 2 woont, verwit tigen, en deze richtte onmiddellyk de eerste hulp in. lly daelde in de pul n° 2, die op eene diepte van 370 meiers in gemeenschap is met den put n° 3, en door zyne maelrcgels en zyne koelbloedigheid gelukte hy erin, talryke werklieden te redden, die 111 verschil lende richtingen de vlucht namen. Hy drong door lot in den pul n° 3, alwaer hy be- statigde dat de ontploffing had plaets gehad op de verdieping van 370 meters bet grauwvuer was in brand geraekl en had talryke sl3chtollers gemaekt. M. Ménètrier ontmoette onder ander dry werklie den, die ongedeerd schenen en naer boven klommen doch een hunner overleed reeds eenige uren later tengevolge eener kneuzing aen hel hoofd. Ten 6 uren 's morgends kwam de burgemeester met den policie kommissaris en den veldwachlei ter plaetse zy werden gevolgd door den luitenant der gendarmerie van Thuin en verschillende ingenieurs van Bergen. Eerst om 2 ure namiddag werden do eerste slacht offers uit d.m pul gehaeld sommigen zyn verstikt, andere hebben erge brand wouden bekomen. Meest allen zyn jonge lieden In den pul n 3 worden zy op kleine waggons ge legd, waermeê men ben naer den put n. 2 voert, waer zy naer boven gehaeld worden. Zy worden met strooi bedekt en naer hel laboratorium van M. Ménètrier gevoerd, tusschen eene dubbele rei vrien den en kennissen. Twee geneesbeeren beslaligen den dood en de oorzaek ervan daerna wordt het lyk gewasschen. uitgekleed en in eene naburige zael gebrachtde kleeren worden er by gelegd en de bloedverwanten, die de slachtoffers onderweg niet herkend hebben, worden er bv toegelaten. Die looneelen zyn aendoenlyk eu verschrikkelyk hier vindt eene moeder het verbrande lyk van haer zoon, daer herkent eene gcheelc familie den vader des huisgeóns.... De ingenieurs, die den koolpot bezocht hebben verhalen dal men de slachtoffers in groepen bveen vindt Zy waren ongetwyfeld verwittigd van de opkomst van het grauwvuer, en zyn byeengekomen 0111 samen te vluchten Hel is op hunne vlucht dat zy door hot vuer of de gaz verrast en verslikt zyn. De mynwerkers die op de verdiepingen "van 330, c" --J nieters arbeidden, zyn ongedeerd geble ven al degenen der verdieping van 3^0 meters wor den beschouwd als verloren. Ten 6 ure 's avonds waren reeds dry-en-derlig lykcii gevonden hei lotael getal slachtoffers wordt geschal op veertig of l\\ee-en-veerlig. liet is gelukkig geweest voor de overlevenden, dat er eene gomeenschapsgaondery tusschen de twee puilen beslaei anders zou men misschien den dood van al de werklieden van den pul n. 3, len eelalle van 1 e-4 le betreuren hebben. De grootste kalmte hecrschl le Anderlues er heb ben geene wanorders plaets gehad, zooals in een dergelyk geval te Framerics gebeurd is. Men moei echter doen opmerken dal de families der mynwer- kers meest allen vreemd zyn aen de gemeente Het parket van Charleroi .s lor placlse geweest de ingenieurs hebben reeds een gedeelte onderzocht der gaendery. waerin de ontploffing heeft plaets ge had Naer hel schynt, is de ramp veroorzaekt door de luchldrukkiog. Hangende Planten. Nu de tyd van zaeien vvoêr daer is, willen wy hen, die hunne venster- durpscls, veneranda's, enz., geerne met bangplantcn sieren, oprnerkzacm maken op een eenvoudige, on kostbare, sierlyke en toch ook vreemdsoortige kwee- kery vvaerby geer. luioacrde, geen polten of iels dergclyks gebruikt worden. Een grove spons, een weinig water, eenige zaedkorreltjes, een koordeken en een weinig zorg zyn voldoende om menigeen gedurende Jangen tyd genoegen le bezorgen. Wy hebben het ten vorigen jare zelvcn ondervondeu en kunnen liet alzoo, door ondervinding geleerd, aen- bcvelen. De zaek is deze Men legt een groote ronde, grove 3pCi,s in warm water, vvacrin men haer zoo laet liggen, lot dat zy door en door geweekt is Dan perst men haer uil, echter met al tc sterk, hangt haer aen een koordje op een plaels, waer de zon gedurende een deel van den dag schynt, en steekt in de openin gen of poriën hier en daer een korrel geerst, rood klaverzaad, ryst en haver. Wanneer men nu zorgt, gedurende een week, regeld des morgens de spons met ecu weinig water ie besprenkelen, zal men weldra uit de spons fris- sche groene biaedjes zien opschieten, die zich lang zamerhand tol afhangende plannen ontwikkelen, ter wyl tevens dc roode bloemkens van de haver de groene massa sieren. Nalucilyk moet men nu en dan de spons bevochtigen, maer niet al le nat maken. Wanneer men, zoodra de biaedjes zich goed ontwik keld hebben, een weinig kers op do spons strooit, zal deze geheel in het groen verborgen geraken. Dat die kweekery nog al afwisseling biedt zal men wel begrypen. (Nieuws van den Day HOLLAND. Dubbei.f, Misdaeo. Dc N. Brab beval het vol gende verhacl van een versclirikkelyken moordaan slag en zelfmoordwelke zondag laeistleden te s Bosch hebben plaets gehad. Zondag, eersten Paeschdag, heeft een der slraet- jes, uitkomende op de Smalle-Haven, een moordaen- lag gepaerd met zelfmoord, plaets gehad onder de volgende omstandigheden Zekere Quist, gepensionneerd wachtmeester der huzaren, gehuwd meteen protestantsch weesmeisje, was eet.igen tyd agent van policie en later contro leur van den tramweg tc Leiden. In deze laetste betrekking had hy zich aen misbruik van vertrouwen schuldig gemaekt, waervoor liy eenigen tyd gevan genisstraf onderging. Zonder betrekking zyndc, zwierf hy eenige dagen zonder middelen van bestaen,waerna hy zyne vrouw, met wie hy in goene beste verstandhouding leefde' naer den Bosch kwam zonder onderstand of brood zynde, werd deze met haer kindje van zes maenden lydelyk opgenomen in een huisgezin op de Smalle Haven, waervan do vrouw do ongelukkige moeder als weesmeisje gekend had. Quisl is zyne vrouw naer hier gevolgd, zonder echter mei haer te woonen, daer hem de wooning ontzegd was. Na 8 dagen in de stalhoudery op hel Orthcncinde tc zyn werkzaem geweest, werd by ook daer, zaterdag laetst, weggezonden. Toen nu zondag de huisgenooten afwezig waren, heef' Duist, die zyDe vrouw reeds meermaels had gedreigd, hy haer aengekloptdeze, in de veronder stelling dat hel iemand der huisgenooten was, deed de «leur open, waerop de moorder.aer binnenlrao na eene woordenwisseling volgde het schot, dat de vrouw in den hals trof, echter niet doodelyk toen op den knal een buorman onmiddellyk wilde toe schieten, draeide Uuist de deur op slot, laedde op nieuw hel pistool en, nog voor de deur was open gebroken, blies hy zich door den kop. Hy was terslond een lyk. FRANKRYK. Een der oudste daghladschryvers van Frankryk M. Emile de Girardin, betreurt de besluiten, door het fransch ministerie genomen het kabinet bad, vol gens hem, maer moeten zorgen dat hot een beter onderwys gaf dan de congregatiën dat was zyn plichtdoch iri plaets van dien plicht kiest het de verbanning, do imdryving. M Paul de Cassagnac trekt krachtdadig le velde tegen de dekreten en vraegt waerom men ook de politieke guillotine met te voorschyn haell, en do bestaende wetten niet toepast, krachtens welko dc verdrinking te Nantes, de fusilleermg te Lyon en de mitrailleering to Toulon geschied zyn, daer ook niemand de wetten heeft afgeschaft, die onder het schrikbewind iu voege waren. Ja, roept M. de Cassagnac in de Pays uit, treft de priesters, verdryfl ze. sluit de kloosters, jaegt uil Frankryk al die die naren Gods, terwyl gy de bandieten der Commune lerughaelldat dezelfde stoomboot, die de moor- denaers terugbrengt, de kloosterlingen wegvoert, doei dat alles doch, voor de weerdigheid van uw karakter, voor de eer die gy u zelvec verschuldigd zyt en die gy vooral tc danken hebt aen uwe slacht offers, stel u niet aen als rechlveerdig en oprecht, hult u met fier in eene verslelene verrotte wetge ving, spreekt niet van de wet, ol zy ook is van 3 messidor of van 1834, 1826 of 1828 voert uit, kapt af, maer spaerl ons uwe woorden vooral uwe teksten OOSTENRYK. Den i maert overleed M. Karei Sladkowsky, redaklcur van het tclieksch rcvolulionnair dagblad vau Praeg, de Naroni Listy Die man had, uil haol voor de godsdienst aen zyn geloof verzaekl en was tot de scheuring overgegaan. Sedert voerde by een geweldigen oorlog legen de Kerk, die iu Bohemen reeds zooveel te lyden heeft gehad en van den ouden geest der Hussiten. De Czech, catholvk dagblad van Praeg. deelt ter dier gelegenheid dc "volgende verkla ring mcê De overleden Afgcveerdigde Sladkowsky heeft op hel laetsle zyns levens, de godvruchtigheid zyner Jnnge jaren terug gevonden. Dikwyls zag men hem de handen vouwen en vurige gebeden ten hemel stu ren. lly antwoordde met veel godsvrucht aen de per sonen welke hem op chrislelyke wyze groetten, üp zyn sterfbed vroeg hy met aendrang een catholyk priesler. Een zyner bloedverwanten begaf zich naer de kerk van den II Slephanus, om er aen le kondi gen dal de oude demokraet en aposlaet zich met God en de Kerk wilde verzoenen. De eerw pater Rein begaf zich naer den stervende, toen hy er by kwam was ongelukkiglyk alles gedaen. RUSLAND. - Wy lezen in een radikael In hel Winterpaleis. - blad van Parys Het bof biedt tegenwoordig het zonderlingste schouwspel aen. De kuiporyen zyn hot dagclykscl}

De Denderbode | 1880 | | pagina 2