By al die personen kan men formuels der aengifte bekomen. Wanneer eene tabakplanting geheel of ge- deeltelyk vernield is door eene oorzaek, recht gevende op eene totale of gedeeltelyke ontlas ting of teruggave der belasting, moet men er op het bureel van den ontvanger aengifte van doen, even als van de oppervlakte der ver nielde perceelen. Indien de belastingschuldige zelf zyne plan ting vernielt, moet hy er van aengifte doen,ten minste vyf dagen op voorhand. Wanneer de oppervlakte, door de vernielde planten bezet, minder is dan een aer, wordt er geene ontlasting of teruggave verleend, alsook niet, wanneer de vernieling heeft plaets gehad, nadat een gedeelte der tabaksblaèren reeds ingeoogst was. Men schryft het volgende kurieuze artikel uit Berlyn, onder dagteekening van o april M. Wickersheimer, preparator by het ont leedkundig kabinet der universiteit van Berlyn had reeds een jaer geleden bekend gemaekt. dat hy een middel had ontdekt om doode die ren en voorwerpen uit het plantenryk hunne volle frischheid en zachtheid te doen behouden. Dit trok toen weinig de aendacht. Deslyds werd ik door een myner vrienden met den uitvinder in kennis gebracht. Deze, een man van vyftigjarigen leeftyd, eenvoudig in zyn voorkomen, verhaelde my dat hy van geboorte een Elzasser was, 5 jaer te Parys als timmerman had gewerkt en in 1864 by de uni versiteit in zyne tegenwoordige betrekking was geplaelst. Hy liet my eenige doode kreef ten zien, die hy reeds een jaer had bewaerd en nog zoo versch schenen, of ze voor de markt bestemd waren. Eene doode slang rolde hy om zyn arm, en dit ging zoo gemakkelyk alsof het dier nog in volle levenskracht was. Onder ander had hy ook lykjes van kinderen, wier armen, beenen, hals en gewrichten nog alle plooibaerheid hadden behouden. Hy vertelde my, een goedkoop vocht te heb ben uitgevonden, waerin lichamen en voor werpen, die hy wilde bewaren, slechts eenigen tyd gedompeld moesten blyven. Hy had des tyds zyn geheim by de regeering te koop aen- geboden en deze had eerie kommissie benoemd om de weerde er van te onderzoeken. Als ik een man van meer beteekenis was, voegde hy zuchtend er by, zou misschien geheel Europa zich met myne ontdekking bezig houden maer geduld - ik ben nu bezig met een middel om vleesch zoo frisch te houden alsof het regel recht uit de slachtery kwam, en dat zal wel meer aendacht trekken. Sin:(j dal oogenblik hoorde ik er niets meer van. Nu echter komt het meer algemeen ter sprake, doordat hel goevernement nu het ge heim heeft gekocht. Het heeft wel lang geduerd eer de kommissie uitspvaek deed, maer het spreekt van zelf dat het haer veel tyd kostte om alles na te gaen. In het ontleedkundig museum zal men dus het legioen flesschen kunnen doen vervallen. Al wat slechts ongeveer acht dagen in het uit gevonden vocht heeft gelegen, behoudt zyn natuerlyk voorkomen het bederft of verdroogt niet het blyft zooals het was. Toen Wickersheimer my vertelde van zyn proefnemingen met vleesch van slachtvee, liet by my eenige stukken zien, die hy reeds eeni gen tyd bewaerd had gehad en wel de kleur hadden behouden, maer waervan men toch reeds twyfelde of zy nog eetbaer zouden zyn. Naer men verneemt, is hy echter ook met die proeven gelukt. Zoo wordt onder ander gemeld, dat eenige slachters, met elkander in gezelschap, vleesch hebben geëten van een kalf, hetwelk reeds veertien dagen, 11a door Wickersheimer gepre pareerd te zyn, in een slachterswinkel had gehangen en nog zoo goed smaekte, dat nie mand onderscheid kon maken tusschen dit gebraed en versch vleesch. Ook moet hy een dood schaep hebben, hetwelk reeds zes weken in de opene lucht heeft gehangen zonder dat er nog eenig teeken van bederf aen te vir.den is. Het spreekt van zelf, dat ik slechts kan meê- deelen wat ik gezien en gehoord heb. Het te beoordeelen, moet ik aen andere overlaten. Het liberalismus past te Borchworm de mid dels toe door M. Rolin veroordeeld, om 't ge heim der stemming te schenden en die zeilde M. Rolin vraegt nu dat de kiezing van den officieelen liberalen candidaet zou goedgekeurd worden. Men bekent dat er onregelmatig heden in deze kiezing plaets grepen, doch omdat de liberalen zegepralen, moet zy goed gekeurd worden. Ware de catholieke candidaet gekozen oh dan zou het wat anders geweest hebbenEindigen wy met te zeggen dat nooit een onzedelyker comediespel in onze Kamers is gespeeld geweest en de kiezing van M. IIallei met 60 stemmen tegen 57 goedge keurd werd. Verder heeft de Kamer met stemmen tegen 12 een nieuw krediet van millioen gestemd voor de opbouwing van hel Justiciepaleis te Brussel. Een krediet van 4 millioen werd ook toege- staen voor de herstellingswerken aen de ka zernen. KIESKRONYK. Dynsdag heeft te Korlryk de kiczing plaets gehad voor een Senateur, in vervanging van M. Bruneel, overleden. Op 2677 ingeschrevene kiezers hebben er 1120 gestemd. Er waren 48 nietige en witte briefkens. M. J. Lammens, catholieke kandidaet, werd gekozen met 1081 stemmen. Men schryft uit Oostende aen de Meuse, dat de gezondheid van M. J. Van Iseghem niet meer het minste gevaer oplevert. Het blad voegt er by, dat M. Van Iseghem van zyn po litiek leven niet afziet en zyn kandidatuer zal houden staen voor de aenstaende kiezingen van juni. Men zegt dat de catholieken te Thuin, den stryd zullen aennemen by de kiezing voor een Volksvertegenwoordiger, in vervanging van M. Warocqué, overleden. De aengeduide kan didaet is M. Baron de Molembaix. Een van de kandidaten der geuzen voor de aenstaende wetgevende kiezing te Brugge is, naer mdn zegt, M. Jooris, arrondissements-kom- missaris. De catholieken van Brugge zyn er in gelukt hunnen symphatieken afgeveerdigdo, M. De Clercq over te halen, om de vernieuwing van zyn mandaet voor de Kamer te aenveerden. Verloving aen "t Hof. Men meldt uit Weenen dat, naer het schynt, de ofïicieele datum van hel huwelyk van prin ses Stephanie vastgesteld is op de maend februari 1881. VOLKSKAMER. I)e Kamer heeft het onderzoek des budjets van 't ministerie van openbare werken voort gezet. Woensdag wierd dit onderzoek onder broken ten einde over de geldigheid der kiezing te Borchworm uitspraek te doen. De achtbare heeren Kervyn de LettenhoveTack, Cornesse, Malou en Woeste, deden de grove onregel matigheden uitschynen die te Borchworm plaetsgrepen en door de welke het geheim der stemming wierd geschonden. Niet alleen was het kiespapier van een grooter formaet dan het door koninklyk besluit is voorgeschreven, maer 't was bovendien zoodanigdundat de kleu ren, rood en blauw, er door en door schenen. Daerby was het kiesbriefje derwyze gevouwen dat het kiesbureel en de getuigen gemakkelyk konden onderscheiden voor welke kandidaet de kiezer gestemd had immers de minste drukking met 't kiespotlood kon langs buiten bemerkt worden. Voegt hierby nog dat de liberale kandidaet M. Hallel, sedert meer dan dertig jaren arrondissements-commissaris te Borchworm, om zoo te zeggen, als een offi cieelen candidaet van 't ministerie moet ge houden worden, en men zal zich een gedacht kunnen maken van de rechtzinnigheid der uitspraek van 't kiezerskorps te Borchworm. De feiten te Borchworm bestatigd geven ons de maet van de politieke zedelykheid der liber- hatery. Indien er ooit eene kiezing verdiende ver broken te worden dan is het wel deze van Borchworm. De achtbare heer Cornesse, steu - nende op eenen ministerieelen omzendbrief geteekend Rolin, eischte dan ook de vernieti ging dezer kiezing. De omzendbrief van M. Rolin is de veroordeeling der kiezing te Borch worm, riep M. Cornesse uit. Want wat zegt die omzendbrief? Alle werking, die het geheim der stem- ming schendt en de onafhankelykheid van den kiezer niet zou waerborgen, indien deze werking goed gekend zy, MOET DE VER- a BREKING DER KIESOPERATIËN NA ZICH SLEPEN. En als dergelyke werking, wyst M. Rolin op zekere manier van de stembrieven te ploeien, in overeenkomst met de aenbeveling den kiezer gedaen om met zyn potlood hard te drukken. Het stembriefje, zegt de minister nog, moet derwyze gevouwen zyn dat het kruiske, indien men op 't potlood wat hard gedrukt heeft, langs builen niet kan bemerkt worden. Want, doet hy verder opmerken, zoo iels kan groole gevolgen omtrent de goedkeuring der kiezing hebben. De twee volgende brieven zyn ons de verle- dene week te laet toegekomen. Men schrijft ous uit Hillegem Eene schoone plechtigheid heeft hior plaats gehad op den feestdag van 0. L. V. Boodschap, 's Avonds te voren werd zij aangekondigd door het klokgelui en kanongeschuten van in den vroegen morgen wapperden op toren en huizen de pauzelijkc en vaderlandsche vlaggen, liet gold er de wijding van de nieuwe, vrije katholijke school, welke wij te dan ken hebben aan de milddadigheid van den heer B. V. De Cock, burgemeester der gemeente. Onder de plechtige Hoogmis deed de E. II. Van Wassenhove, onderpastor te St Lievens-Essche, ccn krachtig sermoon over de opstandigheid. Na de mis vormde zich de stoel het kruis, teeken onzer ver lossing vooruit volgden al de schoolkinderen, de geestelijkheid, het connteit, de burgemeester, de parochianen. Als de stoel in het lokaal vergaderd was. ging de Z. E. II. Deken van Zottegem over tol de wijding der school er. van hel kruisbeeld. Daarna deed hij eene schoone aanspraak tol de kinderen, ouders en om- staanders. Doch hij bedankte bezonderlijk den heer Burge meester door wiens penningen en op wiens grond de school gebouwd is. Die scboonc dagza! lang in liet geheugen blijven. Wonder is toch de goddelijke Voorzienigheid in bare schikkingen. Als eene gemeente arm is, weel God altijd 't een of 't ander hert te bewegen om in hare noodwendigheden te voorzien. De heer Burge meester vergeet ook de nieuwe kerk niet'i schoone kunstvensters prijken reeds in Gods tempel eerlang zal er eene fraaie communie-bank geplaatst worden, enz., alles op zijne kosten. God zal er hem over loonen en zijn naam zal hier gezegend worden. X Smellede, den 0 April 1880. Mijnheer, De inwijding van onze vrije katholieke school heeft den 5 dezer plaats gehad. Van 's avonds te voren maakte bel geluid der klokken de feest van 's ander- dags kenbaar Dien gewcnschten dag aangebroken zijnde, het blijde geluid galmde weder heên en weer over gansch de parochie ontelbare vlaggen wierden ontrold en wimpelden welhaast boven de vensters uil. De Eerwaarde lieer Pastor Deken van Wellercn voltrok de plechtigheid der wijding. Eenen professor van Eecloo celebreerde met zes priesters de II. lUisse, waaronder de talentvolle Eerwaarde Heer DeConinck, onderpaslor te Wellercn, een hartroerend sermoon op den Stoel der Waai beid heefl uilgesproken, w aarin hij de groole plichten der ouders deed kennen om aan hunne kinderen een godsdienstig onderwijs ie doen geven. Deze plechtigheden hebben geduurd in den voormiddag van 9 lot 11 i/a ure. Daarna was het kermis in gansch de parochie. 13© schoolkinderen en de congregatie van vrouw- persoonen wierden in de groole zaal der school vergaderd de andere sociëteiten en de aan de school werkende ambachtsmenschen vereenigden zich allen in verschillige herbergen en verlustigden zich aan eene goede opgedischte tafel. Het muziek der gemeente heefl ook grootelijks tot verluistenng van dien dag bijgedragen met de wandeling die het des namiddags door al de straten der gemeente deed. Wij mogen zeggen dat onze parochianen nooit eenen schoonderen, eenen blij- deren dag beleefd hebben bij zal zeer lang in hel geheugen blijven. B. C. De lieer minister en zyn gevolg hebben ver der ons stadhuis en onze St-Martinuskerk bezocht,vvaerna het banket plaets greep T welk hen door den lieer Lcirens-EUueil, Senator van ons arrondissement, werd aengeboden. RECHTERLYKE KRONYK. L Moerman, van St-Denys, bygenaemd Ga ribaldi, is donderdag door de rechtbank van Korlryk veroordeeld tot twee boeten van 56 fr. ieder, voor den eerw. heer Deseure, pastor van St-Denys, tot tweemael toe met zyne zweep geslagen te hebben. Is die Moerman niet lid van het liberael schoolkomiteit KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 10 April, worden de kieskollegien der volgende Kantons byeen- geroepen op maendag 24 Mei 1880, om 9 uren voormiddag, ten einde elk liet getal pro vinciale raedsheeren te kiezen dat hier wordt opgegeven Provincie Oost-Vlaenderen. Gent 15, As senede 2, Caprycke 2, Cbruyshautem 2, Deinze 2, Eecloo 5, Evergem 2, Loochrisly 2, Naza reth INevele 2, Oosterzeele 3, Zomergem 2, Waerschoot 1, Beveren 5, St-Gillis 5, tesarnen 45. Een koninklyk besluit van 12 April aen- veerdt het ontslag van M. B. De Mels, als schepene der gemeente Welle, arrondissement Aelst. I'RIESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. 1). H. de Bisschop beeft den Eerw. Heer Lelrancq onderpastoor van S. I'ielers, pastoor benoemd van bet gevangenhuis te Gent. Deze Heer wordt vervangen door den E. H. Cob- baert, onderp. van O. L. V. te St. N'ikolaes, die opgevolgd word! door den E. 11. Schouppe, onderp. van Zafi'elare, in wiens plaets benoemd is de E. H. Sterck, priester uit het Seminarie. De E. II. Persoon, professor in het pen- sionaet te Gyzegem, is besluerder der catholie ke lagere scholen van Maldegem benoemd by wordt vervangen door den E. H. Wackens van bet college van Geeraerdsbergen. De Heer Goeman uit 't Seminarie volgt hem op. CATHOLIEKE SCHOOLPENNING. De heeren Leden worden verzocht de Mis by te woonen, welke zal gecelebreerd worden, Maendag 19 April, om 8 uren, aen den Hoogen Aulaeronzer Sl-Martinus- kerk, tot lafenis der ziel van wylen den heer Philip LIEVENS, in leven lid der Maetscbappy. R. I. P. mnw ,-y- BHMSSBBU STERFGEVAL. Vrydag is alhier, in den ouderdom van 67 jaren, godvruclitiglyk overleden den heer Michel Schelfhout, kapelmeester in onze St- Martinuskerk en orkestmeester by onze konink- lyke Harmonie Algroeiend' Bloeiend'' De plechtige hegravenis zal plaets hebben, Zondag 18 April, om 2 uren namiddag. Maendag 11., heeft de heer minister van oorlog de troepskinderenschool alhier in be zitting geinspecteerd. Verder heeft de heer minister de gebouwen onderzocht welke moe ten afgebroken worden om de rechtlyning der graenmerkt met de Albert-Liénarlstraet te verkrygen. Naer wy vernemen heeft de heer minister besloten, de thans bestaende gebouwen, uit gevende op de graenmerkt kortelings te laten afbreken en ze te vervangen door een monu- menteel gebouw, 't welk tot kwartier aen de heeren officiers, enz., enz., zal dienen. De Staet zal aen de stad den noodigen grond voor de rechtlyning der straet gratis afstaen op voor- waerde dat zy 1° eene zwemkom maekt en 2° een groot oefeningsplein aenwyst. Wat de zwemkom betreft deze zal weldra gemaekt wezen doch het groot oefeningsplein zal wat moei- lyker om aen wy zen zyn. 1880. Heilig jaar van den BB. JneoliiiK, dun meer dere patroon der bedevaartgangers. GUOOTE NATIONALE bEI.GISCIIE ÏU-.DF.VAAIIT tot Onze-Lieve-Vrouw van Lourdes, O.-L.-Vvan Victorie. O.-L -V. van Charlres den II. Martin lis (Tours). de II. Radegundis (Poitiers) den II. Vincentitis it Paulo (Bug I one). - O.-L.-V. van Belharnim. den II. Serinus (Toulouse). Parag Ic Monial. Mel goedkeuring van Z. D. II. MGlt DECI1AMPS, Aartsbisschop van Mechelcn, Primaat van België, van Hunne DD. 1111. do Bisschoppen, en de Bescherming van liel Middenkomileil der Pauzelijkc Werken. AI.GEMEENE SCHIKKINGEN VEBTUEK UIT BERGEN (MONS) Woensdag; Juni, ten 7 uren V avonds. WEDERKOMST TE BERGEN (MONS) Zaterdag; I© Juni, len 1 uren 's namiddags. DE PRIJZEN DER REIS, HEEN EN WEER, ZIJN BEPAALD ALS VOLGT H« 210 Franks, 2d' 165, 3d« 105. De bedevaartgangers die van Luik Civet onz. den Irein komen le nemen Ie Aulmoquc, zullen bij wijze van uitzondering aangenomen worden om (e reizen mei vermindering van 50 per cent op den doorloop NOORD-BELGIE en NOORD-FRANKRIJK tol Aulmoque cn bij de terugreis van Aulmoque naar de bestem mingsplaats op voorwaarde dal zij zullen voorzien zijn van eene kaart van deelncnmig in de bedevaart. Alle verzoeken van inschrijving moeten vergezeld zijn van den vollcdigen pi ijs van den coupon, met aanduiding tevens, op eene zeer leesbare wijze en in volle letters, van den naam en voornaam des in schrijvers, alsmede zijne woonplaats en de aandui ding van het postkantoor. Voor verdere inlichtingen en inteekeningsberichl of prospectus, gelieve men zich te wenden tol den Bestuurder-Inrichter Mr L. HENRY, O. L. V. Goederlier straat, 7, te Bergen (MonsJ. Ten gevolge der vercischte van den dienst en der moeilijkheden van inrichtiDg, worden de persoonen die verlangen deel le nemen in de bedevaart, drin gend verzocht, zich zonder uitstel te laten inschrijven, liet hoogste getal der inschrijvingen is bepaald op 5l'0. De lijst der inschrijvingen zal volstrekt gesloten worden, zoohaast de 500 plaatsen zullen ingenomen zijn, cn ten allerlaatste op 20 Mei 's avonds. Het bestuur der inrichting gelast zich met hel bezorgen van logement en voedsel voor de persoonen die zulks zullen hebben verzocht bij hunne inschrijving. Te Lourdes wordec de bedevaartgangers zeer be tamelijk en aan gematigde prijzen in afzonderlijke huizen ontvangen. De geloflcgiflen worden bij de inschrijving aan genomen. OVER DE INSCHRIJVING VOOR DE OFFERGIFTEN Wij hebben reeds de bedevaartgangers aangemoe digd om met hunne intcckening lol de bedevaart, tevens ook hunne offergeschenken op te sturen. Vcrmils deze offergiften eene bijzondere volks eigenaardigheid moeien bevallen, zoo bidt hel bestuur de bedevaartgangers de goedheid te willen hebben een persoonlijk belang in hel werk le stellen, cn in hunne omgeving te verzamelen, alle de giflen aan geboden door do katholieken die geen deel kunnen nemen in de bedevaart. M. David, alias Goliath, komt zyn ontslag als opperkommandanl van de garde vol schrik te Antwerpen te geven. Welk groot verlies voor 't land en voor Antwerpen in 't bezonder 't Schynt dat kolonel Grosse botte, onzer stad, van zin is 't voorbeeld van Goliath te volgen.... Wy gelooven bet zeer goed by riskeert er immers niet meer aen, want hy heeft 't kruiske toch beet. Een kruiske was alles waer zyn herteken naer verlangde. A. Z. De Staten- Kamers van Holland hebben, in den loop dezer week, de Conventie van Terneuzen gestemddie Conventie zal den handel en de nyverheid van Gent grootelyks bevoordeeligen. Als een hond.... De Chronique, bet blad van hel pur liberalismevan bet zuiver libe ralismus bespot, ter gelegenheid van de dood van M. Waroqué, de lykpleehtigheid der catholieken. Begrepen. De Chronique wil, in haer zuiver liberalis mus dat iedereen er onder gestopt worde als een doode hond. Geen godsdienst, geen God meer want dat gedacht aen een God, die ons wacht in het volgend leven, hindert den libre-viveur Sedert meer dan een jaer werden te Brussel en in de voorsleden talryke diefstallen gepleegd ten nadeele van bakkers en andere kooplieden. De dieven drongen in de woonin gen, terwyl man en vrouw met hun werk bezig waren, begaven zich naer de bovenverdiepin gen, braken de kamers en de kassen open en rooiden er dc juweelen en bet geld. Zoo by geval de een of andere huerder de kwaed- doeners ontmoette, vroegen dezen naer den een ol anderen zoogezegden inwooner. On langs nog werd in dergelyke omstandigheden, in de Gaueheretstraet, te Scliaerbeek. een diefstal gepleegd van 10,000 fr. Een officier van politie van St-Joóst-ten-N'oode deed opzoe kingen en ontdekte weldra, in de Zuiderstraet, le Brussel, een der medeplichtigen van den dief. De kerel werd onmiddellyk aeugehouden en bekende dat hy van zyn makker, in min dan eene week, 500 frs. ontvangen bad. De byzori- derste dader, een genaemde Gslotmakers- gast, die reeds een twintigtal veroordcelingeri voor diefstal heeft ondergaen, is tot nu toe aen alle opzoekingen ontsnapt. Het parket van Brussel, heeft zich Vrydag naer Vilvoorde begeven, om een onderzoek in te stellen over een ongeluk, dezer dagen voor gevallen ia een windmolen op den weg naer Perck, in de volgende omstandigheden. Ver scheidene knapen lieten zich by middel eerier windas omhoog trekken. De beurt was geko men aen het zoontje van den apotheker W.... Ongelukkig konden de knapen, die de windas draeiden, de koord niet by tyds inhalen het ongelukkig kind, werd tusschen de wielen van den molen verpletterd en overleed eenige uren later. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1026 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-76 lot i 03 stieren, fr. 0-69 tot 0-90 koeien en veerzen, fr. 0-69 tot 0-90. Verleden zondag heeft een baenwachter, na het voorbyryden van den trein van Korlryk naer Brussel, op den yzerenweg, een meisje van omstreeks 12 jaren gevonden, dat uit den trein was gevallen, na dat deze de statie van Audenaerde had verlaten. Doctor Cambier, van Audenaerde, aenstonds ter plaetsle geroepen, bestatigde dat het kind door den val niet het minste had geleden het is stom geboren en was vergezeld door eene jufier van Comen, die gelast was het meisje te brengen naer liet gesticht van doofstommen te Brussel. Een navolger van Cornil. De genaemde Blomme, wiens buitengewoone ontsnapping uit het gevang van Beauvais reeds bekend is, is geboren te Audenaerde. Iedereen aldaer kent den gevaerlyken kerel, wiens heldendaden te Beauvais, niets zyn in vergelyking met die welke hv in zyne geboortestad pleegde. Hy was lan gen tyd hovenier by een inwooner der stad. Audenaerde maer zyn meester ondervond dat zyne vingers wat te lang waren, en zond hem weg. Blomme huerde dan een huis en leefde als rentenier. Talryke diefstallen hadden plaets te Aude naerde en in de omstreken. De dief ging overal op gelyke wyze te werk langs achter brak hy eene ruit en drong hy binnen. Eindelyk werd hy ontdekthet was de gewezen hovenier Blomme. Hy werd in de gevangenis te Audenaerde opgesloten, alvvaer hy over de muren klom en vluchtte. Gedurende eenigen tyd hoorde men er niet meer van spreken later vernam men dat hy iri de omstreken dwaelde. Men zegde eens, op een avond, dat hy in een bosch was tusschen Audenaerde en Ronse men kende de plaets, het huis en de rest. Dertig gendarmen omring den het bosch en kwamen stillekens tot aen het huis, doch er was geen Blomme meer te zien. Een anderen avond vermoedde men dat Blomme in zyn huis was teruggekeerd. Men ging spoedig de policie en de gendar merie verwittigen, dezekwamen toegesneld,men brak de deur open, doorzocht het huis, maer er was alweer geen Blomme te vinden. De gendarmerie ging weg, maer keerde 's ander- daegs morgends weer. om hetzelfde onderzoek te doen. Nauwelyks hadden zy den voet gezet in de eerste kamer, of zy stonden voor een ta feitje, gedekt met eene servet, eenige vazen en twee bougiën te midden stond het portret van Blomme. Terwyl de gendarmen 's avonds le voren ge heel het huis hadden doorzocht, had Blomme zich onder den trap verscholen en had na het vertrek der gendarmen, dit tafelke gereed ge maekt. Dit alles vernam men van eene vrouw, der lamilie van den vluchteling, aen welke deze alles had verteld. Blomme was daerna verdwenen en waerschynlyk naer Frankryk gegaen, alwaer hy eenigen tyd geleden gevan gen werd. Eene stoutmoedige poging tot diefstaf, by middel van braek en beklimming, is in den nacht van dynsdag tot woensdag te Yperen ge pleegd, in een huis van den bakker Markey, Dixmudeschestraet. Markey kwam omtrent middernacht thuis en bemerkte licht in de keuken. Hy nam een kapmes, dat in de bakke- ry hing hy hoorde iemand op den trap en volgde hem. Op het bordes bevond hy zich in tegenwoordigheid van eenen onbekende, die zich op hem wierp. Markey verdedigde zich hy middel van zyn kapmes. De dief werd aen het hoofd getroffen en viel in bezwyming op den vloer. Ondertusschen waren de geburen en de policie op de noodkreten der vrouw toegesneld en de kwaeddoener werd naer hel gasthuis ge bracht. Het is een oud-veroordeelde, die pas de gevangenis had verlaten, waer hy eene op sluiting van 10 jaren had ondergaen. Hy was over den muer der binnenplaets geklommen en langs een venster in liet huis gedrongen. Zyne wonden zyn zeer gevaerlyk. Donderdag namiddag was de genaemde Louis Gadenne, le Luingne, bezig met werken op het land. Een geweldig onweder brak los en Gadenne werd door den bliksem getroffen en met zyne twee peerden verscheidene voe ten ver geworpen, in een gracht. Zyn broeder Henri Gadenne kwam toegeloopen en viel in onmacht, toen hy zyn broeder dood zag liggen. Het lyk was schrikkelyk verminkt en de kleê- ren gansch in stukken getrokken. Gadenne was 40 jaer oud en ongehuwd. Een buitengewoon stoutmoedige mis- daed is verleden zondag te Beaumont gepleegd. De vrouw die het hotel Pont du Prince aldaer houdt, is in den stal vermoord gevonden. Het lyk droeg het spoor van bloedige kneuzingen men denkt dat de moordenaer een hamer ge bruikt heeft om zyn slachtoffer te dooden. Hel is in vollen dag, omtrent 12 1/2 ure dat de misdaed moet gepleegd zyn. De dryfveer van dien moord wordt aen den diefstal toegeschre ven het slachtoffer had onlangs eene som van 18,000 fr. ontvangen, bestemd om den koop- prys van het hotel te betalen. De misdadiger is echter in zyne verwachting bedrogen ge weest, want de som was reeds twee dagen vóór de moord aen den verkooper afgeleverd. De gendarmerie zoekt den moordenaer op. Nadere byzonderheden. De vermoedelyke dader van den moord, op de bazin van liet hotel Pont de Prince gepleegd is aengehouden en naer de gevangenis van Charleroi gebracht het is een genaemde Payen, oud 55 jaer, bediende in het hotel, van (ransche afkomst, die deel genomen heeft aen den fransch-duitschen oorlog. Payen heeft in zyne ondervraging een alibi trachten te bewyzen, doch alles schynt aen te duiden dat sleehls iemand die grondig met het hotel bekend is, den moord heeft kunnen ple gen. Men heeft den hamer terug gevonden, waer- mêe de ongelukkige bazin van het hotel dood geslagen is, de moordenaer heeft dit werktuig zorgvuldig gewasschen en op een dak gewor pen. Waldebyl betreft, waermeé de sekre- taire opengebroken is, zy is teruggevonden achter een hoop brandhout. Het slachtoffer werd in den stal getroffen op liet oogenblik dat zy de koeien begon te mel ken op een dier beeslen heeft men het spoor van bloedvlekken ontdekt. De hond van het huis, een gevaerlyk dier, dat slecht aen zyne meesteres gehoorzaamde,was vóór de misdaed in een hok opgesloten hetgeen de vermoedens tegen Payen opgevat, bevestigt. Een ander bewys tegen den betichte is, dat toen hy de gendarmerie van Beaumont ging verwittigen, hy verklaerd heeft dat zyne mees teres vermoord was by middel van hamer slagen, alhoewel hy.naer hy zegde, nauwelyks den tyd had gehad hef lyk te onderzoeken. Payen loochent hardnekkig de misdaed ge pleegd te hebbenhy beweert dat de plichtigen twee vreemde bedelaers zyn, die men in de gemeente Beaumont gezien heeft, en die over de fransche grens gevlucht zyn. Het onderzoek duert voort. Charleroi, 14 april. Een erg ongeluk heeft eergisteren plaets gehad te Montigny- sur-Sambre. Twee kleine meisjes, 13 tot 14 jaer oud, waren in de boot geklommen van een in lading zynde koolschip. De boot klonk om en de twee kinderen vielen in de Samber twee andere meisjes, de eenige getuigen van het ongeluk, gingen spoedig de toezicliters en de werklieden verwittigen, doch het was te laet. Toen men de ongelukkige kinderen uit het water haelde, waren zy een lyk. A frikaensche Expeditie. M. Carter, door Leopold II gelast met het bestuer der olifanten deelmakende van de belgische expeditie in iVlidden-Afrika, heeft een brief geschreven, ge- dagteekend van Kerima, en waerin hy de gevaren en moeilykheden verliaelt, waeraen zyne karavaen, samengesteld uit 180 man, blootgesteld is. Ons voornaemste voedsel, schryft hy, be- staet uit maïs gemengd met zand en zoutelke twee ol dry dagen ga ik echter op jacht. Ik schiet een zeber, het beste wild van Afrika, of eene antilope. Op een myner laelste nachten ben ik byna omgekomen.'Ik had eene giraf geschoten, doch haer te vergeefs over bergen en dalen vervolgd. Ik keerde naer ons kamp terug, toen ik een verschrikkelyk gerucht hoorde. Myne twee dragers zegden dat het een rhinoceros was. Ik nam een geweer van den kaliber n° 10 en kroop voorzichtig voort tot de plaets van waer hel gerucht kwam ik ontdekte 3 leeu wen, bezig met een wild verken te verslinden, dat ik op jacht gedood had. De borst en de klauwen der leeuwen, welke zich die prooi betwistten, waren met bloed bedekt. Alhoewel eerst verschrikt, be hield ik myne tegenwoordigheid van geest en ik dacht dat myn laetste uer gekomen was, want zelf de getemde leeuw wordt bloeddorstig, wanneer men hem gedut ende zyn eetmael stoort. De leeuw die zich juist tegenover my be vond, had my spoedig bemerkt, hy schudde zyne marien en zwaeide met zyn steert wat de twee anderen betreft, ik zóu niet kunnen wat zy deden, want hun kameraed maektezich gereed om le springen, en ik durfde zelfs geen oogenblik myne oogen van hem afwenden. Eindelyk bukte hy zich om zich op my te werpen, ik mikte en schoot naer zyne borst daerna ging ik een slap achteruit, om het tweede schot te kunnen lossen, besloten niyn leven duer le verkoopen. NVelk waren niet myne verwondering en myne vreugde, toen ik de twee andere wilde dieren in alleryl zag vluchteu, in tegenover gestelde richting. Ik loste een zucht van vol doening en zocht myne dragers met het oog zy stonden op vyftig meters afstand en beefden van schrik. Ik naderde den leeuw die op den grond uitgestrekt lag hy was dood. De nacht viel en wy keerden naer ons leger terug. HOLLAND. Moord le Yzendyke. Omtrent de moord, te Yzendyke gepleegd verneemt de Middelburg- sche Courant de volgende byzonderheden Dynsdag morgend kwam op de hofstede van Cornelis een tamelyk goed gekleed heer, die, onder voorwendsel dat hy voor eene rotter- damselie vereeniging vee opkocht, met den bewoner naer de stal ging om het vee te be zichtigen. Aengezien het hem niet beviel, ver trok hy, na alvorens met de familie koffie ge dronken le hebben. 's Namiddags tusschen 2 uren en lialf'5, ter wyl de vader afwezig en de dochter alleen thuis was, is de moord gepleegd. Het slachtof fer is met een broodmes onthalsd de moorde naer heeft een vyffiankstuk mei de beeltenis van Victor-Emmanuël en een vergulden ring met plaetje, waerop een bloem stond meege nomen. De vermoedelyke moordenaer is zekere B., uit Biervliet, die ongunstig bekend staet hy is ongeveer dertig jaren oud, van middelbare lengte, met blond hair en geschoren baerd

De Denderbode | 1880 | | pagina 2