Michel Schelfhout, Ziehier de middelen die M. Dele voorstelt, om ons van die verschrikkelyke ziekte te be- vryden Vleesch dat trichinen inhoudt, mag noch door mensch, noch door beest geëten worden, wanneer het rauw is of niet goed doorkookt is. Men mag geene trouw in varkens vleesch meer hebben, byzonder in hetgeen ons van den vreemde gezonden wordt. Nogtans om geen nadeel aen den handel toe te brengen en om hel volk niet te berooven van een belangryk voedsel, raedt M. Dele aen, het gezouten en gerookt amerikaensch vleesch, de saucissen uitgezonderd, in volle vryheid te laten inkomen. Maer geen vleesch zal mogen geëten worden dan na gezond bevonden te zyn, en nog beter na genoegzaem te zyn gekookt. De trichinen zyn taei, zy bevriezen niet op 6° onder zero, eiï zy blyven dikwyls leven by het koken, in het midden van het stuk vleesch, als de hitte er niet voldoende is geweest of niet lang genoeg geduerd heelt om de dood te ver oorzaken. De middelen, die gebruikt worden om het vleesch te rooken, zyn ook gewoonlyk niet toereikend om haer te dooden in al de deelen van het stuk, het zouten nog minder. Maer men lette wel op, dat vleesch, al zit het nog zoo vol trichinen, geen het minste kwaed kan veroorzaken als hel door en door gekookt is. Het varkensvleesch is slechts wel gekookt als het er grys otgrys-wit uit ziet,; zoolang het roodachtig is kan het gevaer opleveren. Men mag zich op de voorzichtigheid van het volk niet verlaten, dat uitermate zorgeloos is in zeker klassen en geen de minste rekening houdt van den besten raed, die gegeven wordt. Het goevernement moet zelf krachtdadig te werk gaen. Daer de mikroskoop het wormken in hel vleesch kan ontdekken, is het noodig dat er kommissiën benoemd worden, gelast met bet onderzoek van het varkensvleesch, zoowel van de beesten, die hier geslacht worden als dat van den vreemde, ten minste hetgeen voor de konsumptie in ons land bestemd is. Het stuk dat ziek zal bevonden worden, zal niet verbeurd worden, noch verbrand, noch in den grond gedolven, maer verzorgd, gekookt onder het opzicht van trouwe en bevoegde personen, en zal na hervorming aen den eige- naer worden wedergegeven. Als erleekensvan vergiftiging door de tri chinen zouden bestaen, is het noodig in allen spoed, een krachtig purgatief te nemen, om zooveel mogelyk de wormkens weg te ruimen, die nog in den darm zouden verblyven. Dr... De Oogst. Een landbouwer uit de omstre ken van Leuven deelt aen den Courtier de Bruxelles de volgende opmerkingen ir.eê, be treffende den tegenwoordigen toestand van den oogst te velde Koolzaed. Men heeft er veel moeten om spitten en den grond op eene andere wyze be nuttigen. Het koolzaed dat is blyven staen, zal nauwelyks 50 p. h. opbrengen. Rogge. Prachtig, belooft een buitenge woon schoonen oogst. Gerst. De gerst, die door den sneeuw be dekt is geweest, is goed op de andere plaet- sen is zy bevrozen, en mag voor dit jaer terzy gelaten worden. Tarwe. Die welke door de sneeuw be schermd werd is goed. De andere tarwe heeft door de koude geleden. Doch over het alge meen is men niet ongerust over dit voortbreng sel. Klaver. Schoon voorkomen, belooft veel, heeft niet te veel geleden. De droogte der maend meert is schadelyk geweest. Het tegen woordig weêr is goed voor de ontkieming. Men plant veel aerdappelen. Over het algemeen is de toestand voldoende. Ons grootste ongeluk bestaet in den invoer van graen, vleesch en bloem uit den vreemde. Onlangs kondigde 't Verbond aen dat de liberalen voetstappen aenwenden en eene petitie in omloop hebben gebracht, ten einde de stichting van een Staelsatheneuin in onze stad te verkrygen. Velen onzer medeburgers zullen zonder twyfel deze petitie onderleokend hebben in de onwetenheid dat de stichting eens atheneums alhier aen de stads- geldkas allernoodlottigst wezen zal. Om aen onze geëerde lezers te doen begrypen hoe noodlottig de stichting van een atheneum alhier voor onze sledelyke financiën, en bygevolg voor de beurze van iederen aelstenaer, wezen zal, zullen wy eens een voorbeeld aenhalen 't welk hen ten volle zal overtuigen. Luistert dus' Het atheneum van Hasselt is een van deze die 'l minste geld verslindt en toch kraekl het den nek aen eene som van frs. 71,372,82. Door wie moet die verbazende som betaeld worden Voor twee derden door den Staet en voor één derde door de stad.zoodanig dat, indien het te stichten atheneum van Aelslzoo goedkoop zou kosten als dit van Hasselt, do stadskas er jaerlyks eene som van fr. 23 dnizend 790 frs. 94 cenlimen zal voor te betalen hebben. Men begrype wel, dat dit alleenlyk de verschillige jaerlyksche uitgaven zvn, en men by die verbazende som nog de interesten der gebouwen en de onkosten van onderhoud der schuolmeubelen te voegen heeft, 't geen den jaerlykschen geldelyken last door de stad te dragen tol 26 ft 27 duizend franks zal doen klim menEn wie zal die verbazende som van 26 dui zend franks, jaerlyks, moeten betalen De burgery en niemand anders.. Dus, medeburgers, houdt uwe beurze maer gereed om nog meer sledelyke lasten te betalen de liberalen willen het En nu onderzoeken wy of dit atheneum hier wel noodig is, en aen wie het voordeel of profyt bybren- gen zal 4° Is een atheneum hier wel noodigEn wy antwoorden, neen.... NVaerom is het hier niet noo dig?.... Omdat wy in onze stad een uilmuntenden veimaerd collegie hebben, 't welk altyd in al do behoeften hoeft voorzien, en, in evenredigheid van 't voordeel, dat hel aen de ouders der studerende jongelingen en ook aen onze nceringdoenende bur gery bybrengt, om zoo Ic zeggen, geene duit aen stadskas kost.... Wy besluiten dus dat de stichting van een atheneum alhier eene jaerlyksche kolossale geldverkvvisting zal wezen die onze al reeds genoeg belaste burgery zal uit te zweeten hebben. Later zullen wy dit punt onlcgcnsprekelyk bewyzen. 2° Aen wie zat dil atheneum voordeel of profyl bij brengen Aen niemand anders dan aen eenige liberale goddeloozc heethoofden, die heden, uit haet tegen het geestelyke onderwys, hunne zonen aen 't een of't ander vreemd goddeloos atheneum laten studeren. Het getal dezer persoonen is hier zeer gering en wy durven verzekeren, dat wy er nauwe lyks een half dozyn zouden kunnen lellen. Dus, om aen ten hoogste een half dozyntje goddeloozc libe rale heethoofden een zeker voordeel te verschaffen moei hier, volgens zekere liberale opperhoofden, een atheneum gesticht Worden dat jaerlyks ten minste 26 duizend franks zal verslinden en die alle de in- wooners van Aelst, in evenredigheid van hun ver mogen, zullen moeten helpen betalen Plaels ontbreekt ons heden om over deze zaek yerder uit to weiden, doch deze weinige regelen zullen voldoende wezen om oen elkeen dc waren grond der zaek en ook 'l doel dal beoogt wordt, te laten begrypen en te doen uitroepen dal de stichting van een atheneum alhier, er volstrekt niet noodzake- lykis.cn eene ongehoorde jaerlyksche geldverspilling wezen zal, wacrvan de libeialtui alleen de veranl- woordelykhcid zullen te dragen hebben WETGEVENDE KAMERS. 't Senaet heefl zich Donderdag vergaderd, 't Eerste voorwerp aen 't dagorde was de vraeg van een nieuw krediet van 4 millioen voor de voortzetting der werken aen 'i justiciepaleis te Brussel. M. Van Vree kent, Senateur van ons arron dissement en Solvyns, bestreden het krediet met krachtdadigheid. Onze achtbare Senateur verweet aen de stad Brussel, dat zy zich nu in 't zoeken laet,wanneer zy zich verbonden heeft voor een zesde deel tusschen te komen in de onkosten die de opbouwing van dit babyloni- sche gebouw zullen veroorzaken. De lieeren Bara en Bisschofheim verdedigden de stad Brusseldoch hunne argumenten bewezen duidelyk dat de brusselaers het denvyze zou den willen regelen dat al de Belgen er zouden tusschen komen om hunne verbintenissen te volbrengen en er dan alleen al de voordeelen van te genieten. Het gevraegde krediet werd eindelyk met 55 stemmen tegen 25 en 2 ont houdingen aengenomen. Verder heeft de hooge Vergadering het wets ontwerp op de gemeene beurs der derwaer- ders, een krediet van 4 millioen voor 't minis terie van oorlog en 't wetsontwerp betrekke- lyk de parlementaire enkwesten aengenomen. Volkskamer. De vergadering beeft het onderzoek des budjets van openbare werken voortgezet. De heer minister van financiën heeft zyn collega, minister Sainctelctte, ter hulp gestaen en de verhooging der tarieven van de spoorwegen pogen te rechtveerdigen. De achtbare heer Beernaert, oud-minister van openbare werken, beeft de redevoering van minister Graux op alle punten weêrjegd. De cyfers door den minister van financiën voor uitgezet, zyn van allen ernst ontbloot, en wor den slechts aengehaeld om 't volk om den tuin te leiden. De ware oorzaek der verhooging van de tarieven, zegde de heer Beernaert, is niet een te kort in de rekening der yzerenwegen, maer wel de dringende noodzakelykheid van geld te smeden, om in de uitgaven van 'l mi nisterie van openbaer onderwys. of liever zedebederf, te voorzien. De heer ministerie van openbare werken heeft trachten te ant woorden op de redevoering van den heer Beernaert en de verhooging der tarieven ie rechtveerdigen, doch de heer minister over tuigde niemand noch zelfs zyne beste vrienden. Verscheidene redenaers spraken verder over verschillige openbare diensten en werken. RECHTERLYKE KRONYK. Het assisenhof van Braband beeft zich dyns- dag bezig gehouden met eene beschuldiging van poging tot diefstal, met braek en gewapen derhand in een bewoond huis gepleegd, ten laste van den genaemden P. L. Üerom, oud 54 jaren, daglooner, geboren te Hoeylaert. Derom was in den nacht van 21 tot 22 febru ari in de woning van den landbouwer Van Overstraeten te Hoeylaert gedrongen, met bet inzicht er geld te stel,en Van Overstraeten, die bet gerucht gehoord bad, riep en de kwaed- doener bracht hem by middel eener schup ver scheidene slagen op het hoofd toe. De jury beeft de bezwarende omstandighe den ter zy gelaten en den betichte slechts plichtig verklaerd aen poging tol diefstal Derom is dpor het hof tot 3 jaren gevangenis veroordeeld! Liberale Laster. Het beroepshof van Brussel heelt maendag, 19 dezer, uitspraek gedaen in zeer belangryk drukpersproces, meer dan twee jaer geleden voor de burgerlyke rechtbank van Mèehelen gepleten de zaek van Frans Broers tegen de Burgery. M. Broers, gemeenteraedsheer te Mechelen, had een proces lot schadevergoeding inge spannen tegen het liberael weekblad de Bur gery,xoor een aental lasterende en eerroovende 'artikels ten getalle van meer dan 37. De rechtbank van Mechelen had de Burgery veroordeeld tot eene schadevergoeding van slechts 1000 fr.; het hof van beroep heeft dit vonnis hervormd, en het mechelsch blad ver oordeeld tot 5000 fr. schadeloosstelling, ver scheidene insertien en de kosten. Dit grondig gemotiveerd arrest heeft een groot belang voor het mechelsch publiek. Ter gelegenheid der afschaffing van het gemeente- kollegie, werden de tien catholieke raedshee- ren dier stad, en voornamelyk M. Frans Broers, door de liberale drukpers beschuldigd, de meerderheid in den raed te hebben bekomen door de omkoopery van een hunner collega's M. P. Van Horcnbeeck. Er werd veel over die zaek gesproken en de liberale nieuwsbladen van het land kondigden talryke artikels en korresponditien af, onder den titel van Schandael te Mechelen. l)e Burgery onderscheidde zich ouder de hevigsten en randde vooral M. Broers aen. Voor de rechtbank gedaegd, beweerde het blad dat het noch M. Broers, noch zyne collega's van omkoopery had willen beschuldigen. Voor het beroepshof nam de Burgery een ander verdedigingstelsel aen zy stelde voor, het bewys der aengehaelde feiten te leveren. Het hol heelt dit aeubod niet aenmerking willen nemen, en kort recht gespeeld met de eerroo vende beschuldigingen der liberale drukpers. Mr V. Fris, advokaet te Mechelen, pleet voor M. Broers, tegen Mr Demol, advokaet by het hof van kassatie, voor de Burgery. BEGRAVENIS. Zondag 11., heeft alhier, onder ecnen grooten volkstoeloop, de plechtige begravenis plaets gehad van den achtbaren heer Michel Schelfhout, in leven Kapelmeester in onze St- Martinuskerk en Orkestmeester by onze Koninklyke Maet- schappy van Harmonie Algroeiend' Bloeiend'. De heer Van Wambeke, Burgemeester onzer Stad en Voorzitter der Koninklyke Harmonie, sprak aen den boord des grafs de volgende lykrede uit Myne lieeren, Dc dood komt den lieer Michel Schel/hout, Orkest meester der koninklyke Harmonie van Aelsl, aen onze liefde en genegenheid te ontrukken. Als Voor zitter dezer maelschappy zou ik aen myne plicht te kort blyven, indien ik geene openbare hulde van vriendschap en erkenlelykheid bracht aen den open- hertigen, nederigen en uitmuntenden man welken wy komen te verliezen. De heer Schelfhout werd te Aelst geboren op 't einde van T jaer 1812 van jongs af, (nauwelyks had hy den ouderdom van 13 jaer bereikt,) leverde hy zich aen do beoefening der muziekkunst over welker schoonheid en hclangrykhetd hy waerdeerde. Wy zien hem, reeds in 1826* leerling bv de maelschappy en na weinigen lyd, was hy een der uitnninlenciste solisten. Toen de oud-orkestmeester zyn ontslag gaf, wees dc algemecne slem der leden hem als zyn op volger aen, en, sedert 1836, beeft by geen oogenblik opgehouden zich aen onze maelschappy ganscli toe te uydcii. Wie onderons, errinnerl zich zyn zacbl- aerdig geduld niet om de jongelingen op te leiden, hen dc liefde lol de muziekkunst in te boezemen en er uitmuntende kunstenaers van te vormen, 'i Is aen zyne werkzaemheid dat wy dien schoonen samen hang verschuldigd zyn welken onafgebroken in tie harmonie heeft geheerscht, 'i is acn zyne zorgen dat wy die solisten te danken hebben welke hare eer en roem uitmaken. Nooit wankelde de heer Schelfhout in de uitoefe ning zyncr bediening, en, ondanks zynen ziokelyken slaol, die ons verontruste, heeft hy nooit de bestie ring verlaten van hem inag men gelyk van een sol- dael zeggen: hy is op de bres gevallen Ily heeft slechts het lokael der Harmonie verlaten toen de krachten hem ontbraken. Als Kapelmeester in onze Sl-Marlinuskerk en Professor aen onze Muziekschool mogen wy hem als een voorbeeld van die moedige mannen aenwyzen welke alles aen hunne plichten slachtofferen. ln uwe naem dus, Myne Hoeren, zeggen wy een laclslc vaerwel acn dezen wiens dankbare nage dachtenis altyd in ons midden blyven zal in uwen naem zeggen wy een laetslen vaerwelacn den chris tenen familievader wiens onafmceibacr verlies eene weduwe en hare kinderen betreuren, en, die de dood met gerust gemoed en onderwerping heeft zien na deren, al zyne hoop stellende in de goddelyke goe dertierenheid welke, in een beter leven, deze zal be- loonen die de leering en voorschriften der catholyke Religie nageleefd hebben. Vaerwel, Vriend SchelfhoutVaerwel Een der werkende Leden onzer Koninklyke Harmonie welke, by het graf van den betreur den Orkestmeester, zyne aendoening niet kon bedwingen, verzoekt ons bet volgende Rouw dicht, 't welk hy voornemens was af te lezen meé te deelen TER EERBIEDIGE NAGEDACHTENIS VAN MIJNHEER Bestierder der koninklijke Harmonie van Aalst, overleden den 10 Api il 1880. Bij 't vcrsclie graf, een vriend (een vader schier) verhellen Zijn hoog talent, zijne eer en deugden doen beseffen, Is mij eene heil'ge plichtofschoon een treur'ge taak, Waarvoor, ik 7 hart beklemd,mij tolk der Broeders maak!.... In achttien honderd twaalf werd d'lleer Schelfhout geboren, Dirk's vad'rcngrond was hem dooi' 't lot voor woon beschoren, a Sprong! gij niet op van vreugd O dierb're Moederstad, a Toen gij in uwen se hoot den telg ontvangen had, Die eenmaal wezen moest de werver aller gunsten, Als leidsman uwer zoons, op 7 schil t'rend pad der kunsten a Ontwaardet gij niet reeds den glans die zijnen naam A'aar 't altaar voeren moest des Tempels van de Faam in wie zag men zoo vroeg de zucht voor 't schoonc bloeien En 't edele gevoel naar kracht en jaren groeien Was 't niet alsof een straal van 't Heiligdom gestuurd In hem den kunst'naarsgeest in eens had aangevuurd? Hoe vaak heefl hij den weg naar d'Hoofdstad afgemeten, Door heette en kou, en soms door 't gure nat gereten Noch moeilijkheid der reis, noch and're tegenspoed Konneii ten hinder staan aan zijnen heldenmoed En kon de kunstgodin hier onverbiddelijk blijvcH a En de eed'lc onwrikb're ziel ver van haar srliatten drijven a O neen haar gouden hand bood 't tang verworven loon Verdienste c vlecht op aard" haar eigen cerekroon! Wie immers kon als Hij, het kunstmetaal hanteêren, Eu 't hobbeligstc wrocht in molligheid veikeeren.... 't Jaar tweeenveertig stak het heugb'rc daglicht aan Waarop een eerekamp in d'Hoofdstad aangegaan. Aan üclgie's liaipczoons ten klinkendst moest bewijzen. Tot vvelk'volmaaktheidspits a Moed en Volhcrding t rijzen!... De wakkere solist verwierf uit 's Konings hand, En eermetaal en loon door 'I Mof aan Kunst verpand Wien ging ons bloeiend koor zijn leiding dus betrouwen Dan hem die 't hoog talent zoo verre kwam t'ontvouwen. In zesenvijftig dus stond mei. den meesterstaf Met eenparig besluit den nieuwen stuurman af. Hij wist wal het bediedt met hurt en ziel zich kleven Aan een' onlelVren kring gewoon met eer te streven Op 't doornig kunstgebied, o Geen dag meer,neen, geen nacht Werd zorg'loos en in rust door d'Hoofdman doorgebracht, lu eiken geest wist hij het ruwe weg te gooien, Den gladden toonenvloed naar 't kiinsipad te doen plooien, En ieder voor te gaan met hcuschhcid en met liefd'! Geen wonder dus dat wij zoo smartelijk gegriefd, Zijn' dood betreuren, en dat onze tranen stroomden, Toen wij zijns kouden grafs den duist'ren rand bezoornden. Toen't laatst vaarwel erklonk totbeter vaderland!...» En toch, der christenen all' is dc aard een ballingstrand! Een bede dus voor Hem geen tranen meer, O broeders Eerbiedigen w ij 't boog besluit des Albehoeders Onzhulde en dankbaarheid in volle maat verdiend, u Volgen ti over 't graf, o nooit volprezen vriend t Moogt ge in Gods kerk niet meer den aarschen lofzang zihgen s Bij 'I blanke geenstenkoor in 't diepst der hemelkringen, Is eene Cherubsharp, sinds lang, u voorbereid Daar zingt ge in zaal'ge vreugd, Gods lof in Eeuwigheid! In naam van de werkende leden der koninklijke Harmonie. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Saedeleer, onderpastoor te Lovendegem, is onderpastoor benoemd te Wetteren, in vervanging van den Eerw. Heer Pycke, die met de geestelyke zorg der Vlamin gen te Parys wordt belast. De Eerw. Heer Palapratte, pastoor van Rus- signies, is, als opvolger van wylen Kanunnik Goossens, directeur benoemd van de Zusters Apostolinnen te Gent. Katholieke Schoolpenning van Gent. Betooging van 17 Mei 1880, (2e Sinxendag). Ter gelegenheid van de vergadering der gefe dereerde Katholieke Schoolpenningen, richt het hoofdbestuur van Gent eene groote betoo ging in ten voordeele van het vrij onderwijs in. De Katholieke Maatschappijen (politieke we tenschappelijke muziekkundige enz.) zijn ver zocht er aan deel te nemen elk deelnemend Gezelschap zal eene prachtige hernnnerings- medaillie ontvangen. Dc berichten moeten ge stuurd worden aan M. L. De Marteau, Lange Violettestraat, 265, te Gent vóór 27 April 1880. Stad Aelst. Catholieke School penning. De heeren Leden worden ver zocht de verplichtende vergadering by te woo- nen welke zal plaets hebben op Maendag 26 April, om 8 1/2 ure 's avonds, ter Estaminet Hel Brouwershuis, by den heer Emiel Vernimmcn. In ons volgend nummer zullen-wy den definitieven uitslag van den Pryskamp der Raedsels en Grappige Vragen alkondigen. De Eerste Kamer der Staten-Generael van Nederland heeft met eenparige stemmen het traktaet met België aengenomen, betreffen de de vaert van Terneuzen en den afkoop der spoorweglinie van den Grand-Central. Dezer dagen heelt men te Oombergen één witten mol gevangen. Dees natuerwonder zal bewaerd worden in de collectie van den heer L. Schollaert, eigenaer té Velsicque-Rud- dershove. De vermaerde wilde Kastanieboom slaen- de te Oombergen aen den steenweg van Aelst naer Audenaerde, zal met de eersie dagen der maend Mei, in volle bloem staen. Deze Kasta nieboom is wel zeker een der groolsten van zyn slacli op de wereld te vinden. De kruin heefl eenen omki'ing van 72 meters en verheft zich in evenredigheid in de lucht. De stam is zeer hoog en is dry meters dik. I11 eerste da gen der maend Mei zal deze Kastanieboom in volle bloem staen en zal dan voor de liefheb bers een bezoek weerd zyn. Jammer dat er geene statie is te Leeuwergem dan zou men zich tnel veel gemak naer Oombergen kunnen begeven. Wy waerschuvven bet lezend publiek te gen zekere rondloopers, die in andere steden aen 't rondleuren zyn om inschryvingen te bekomen op zekere romans en die gemakke- lyk alhier zouden kunnen afzakken. Met vele woorden en beloften, alsmede het vertoonen van eene scliildery voor premie, wordt men verblind en leekent men nog al gemakkelyk voor eene inschryving, die ten einde dc uiigaef u allerminst van twintig lot dertig Iranks kost en waervoor gy niets anders ontvangt dan eene slechte vertaling van een zedeloos ver- liael, hebbende een boekweerde van zoo wat fr. 1,50 c., en eene oleografie van ten hoogste vyf franks Die niet wil gefopt worden, weze op zyne hoede en teekene voor al zulken bucht niet in. De Chronique publiceert eeri artikel over bet verschrikkelyk duer leven te Brussel, waer men gedurig de pryzen naer boven ziet gaen en nooit meer ziel dalen, ofschoon er alle reden lot daling mocht bestaen. Het blad valt M. Fi'ère aen, die door de afschaffing dei- octrooien den gouden tyd beloofde, terwyl zyne fameuze afschaffing aen niemand voordeel Iieeft gedaen dan aen de verkoopers. Vele lamiliën verlaten Brussel en gaen liever hun geld verteeren te Parys, waer alleen de huis huren hooger in prys zyn, doch 't leven zeker aengenamer is dan te Brussel. Goed nieuws voor de liefhebbers van het BciaerdspelDe beiaerd van Sl-Jacob op Cau- denberg, die sedert zoovele jaren een hardnek kig stilzwygen had bewaerd, beeft deze week opnieuw zyne vroolvke aria's over de stad Brussel doen weergalmen liet schynt dat de beiaerd nog in zeer goeden staet is, en dat er slechts weinige herstellingen aen noodig zyn, om gedurende de feesten van 1880 te kunnen dienst doen. Wy hebben hooger gemeld dat de beiaerd van St-Jacob-op-Caudenberg zich deze week weer voor het eerst heeft laten hooren, na een stilzwygen van dertig jaren dit was eene proefi Lining. Aenstaenden zondag, ter gele genheid van de parochiale processie, zal hy definitief uil zyn langen slaep ontwaken. De vier byzondersie klokken dragen het volgende opschrift Les Chevreson mms ont faites en may 1744. De andere klokken, ten getalle van 57, dragen hel jaertal 1776 zy zyn gego ten door Andreas Van der Gheyn, dc laetste der beroemde klokgieters van dien naem. De klokken wegen te samen 4900 pond de bei aerd bezit daerenboven eene trommel van 54 klavieren, voortkomende, naer liet schynt, uit de oude abdy van Grirnberghe. De herstelling van den beiaerd is bewerkt onder de kundige leiding van M. A. Denyn, van Mechelen. Een reiziger die zyns gelyken niet heefl, wordt binnen kort te Brussel verwacht. Hy bevindt zich thans te Berlyn, na een gedeelte van Noorwegen en Denemark doorreisd te hebben. Het is een Zweed die van zin is geheel Europa te doorreizen, in een rytuig bespannen met dry groote yslandsche bonden. Sedert zyn vertrek uit Stockholm is hem nog geen onge val overkomen hy is van zin slechts zes maenden op weg te blyven, en zyne reis te eindigen met een bezoek te Parys, te Brussel en te 's Gravenbage. Zyne honden, grooterdan de engelsche doggen, zyn sterk gespierde en vurige dieren. Die zonderlinge reiziger neemt in zyn rytuig voorraed, kleêren en zelfs wapens raeê. De policie van Brussel heeft dezer dagen een genaemden D..., oud 58 jaer, oud-veroor deelde, aengehouden, wiens heldendaden ver dienen gemeld te worden. D.... was onlangs uit de gevangenis gekomen en in het huis eener weduwe gaen wonen, waermeè hy wel dra meer dan vriendschappelyke betrekkingen onderhield. Men besloot te trouwen, en de weduwe, die nog al geld bezat, bezorgde aen D... alles wat deze maer noodig had. Niet lang geleden ging naer een naburig dorp V..., en ontmoette er een meisje, wier ouders wel gezeten landbouwers zyn. De kerel dong naer hare hand, en gaf zich in het dorp voor een groot heer uit, met het geld der weduwe hy kwam in rytuig ofte peerd, deed vuerwerk af steken, serenades geven, enz.; hy werd in het dorp onthaeld als een koning en stond op den besten voet met al de gemeenteoverheden. Hy ging zoover, plakkaerten te doen drukken, die hy te V... deed aenplakken Immobiliaire maelschappy der voorsteden van Brussel, be- stuerder-gerantD..., L...slraet, 22. De maet- scliappy zal hare operatien beginnen den 20 april 1880. Hy voorzag zich by de notarissen van plakkaerten van grondverkoopingen, en liet aen de buitenlieden hooren, dat hy hun gronden of huizen aen zeer lage pryzen en met groot gemak van betaling wilde afslaen. Onge lukkig kwam alles aen de ooren der policie, die Dó. aenhield voor vervalscliing en gebruik van vervalschte stukken. L)..., die zonder vaste woning was, is ter beschikking der juslicie ge steld. M. d'Anethan, minister van België by den H. Stoel, en die zich thans te Brussel be vindt, zal zaterdag naer zynen post lerugkec- ren. M. d'Anethan beeft zyn zoon die de vakan tie te Rome bad doorgebracht, vergezeld op zyne terugreis naer België. De laetste dieren dei Zoölogie van Brus sel zyn woensdag morgend openbaer verkocht. Een 'kemel werdt toegewezen voor 500 fr. aen den besluerdër van den dierentuin van Am sterdam twee zwarte beeren voor 240 fr. pet- stuk en twee zebers der kaep voor 510 fr. aen den dierentuin van Gent. Martin, de vermaerde bruine beer, heeft geen liefhebber gevonden aen 200 fr. dc twee olifanten werden inge houden aen 4000 fr. zy zullen uit er hand ver kocht worden. De andere dieren, yacks, bul- fels, enz., werden niet te koop gesteld.. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1266 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-76 tot I 02 stieren, fr. 0-86 lót 0-89 koeien en veerzen, fr. 0-86* tot 0-89. Maendag avond, heeft in een slecht be- faemd huis, naby den Boulevard der Senne, een erg geval plaets gehad. Een heer van ge vorderden ouderdom, was aldaer omtrent den avond gekomen en had er al het geld verteerd dat hy by zich had. De baes van het huis wilde hem toen op straet zetten, waerin de man eerst na lang tegenstreven toestemde. By het uitgaen wierp hy den baes eene beleediging naer het hoofd de baes greep zyn tegenstrever vast, en wierp hem met zulk geweld op den grond, dat de ongelukkige bewusteloos bleef liggen. De policie werd verwittigd en hield den baes aen. Mea verzekert, doch wy deelen dit gerucht slechts ouder alle voorbehouding meé, dat het slachtoffer op den slag doodgebleven is. De juslicie heelt een onderzoek ingesteld over bet voorval, 't welk wy hier hooger mel den. Het schynt dat de heer, die door den baes zoo lievig op den grond geworpen werd, dat hy bewusteloos bleefliggen, reeds smoordron ken was, toen hy in het koffihuis kwam. Zyn toestand biedt niet het minste gevaer meer aen. Wy hebben hooger bet geval gemeld, dat in een koffihuis van den Boulevard der Senue heelt plaets gehad een heer, die in dronken toestand verkeerde, was door den baes op den grond geworpen en in bedenkelyken toestand naer het gasthuis gebracht. De ongelukkige is donderdag overleden aen de gevolgen der be- bekomen wonden het is een letterzetter, L. Bourgeois, oud 50 jaer, ongehuwd, wonende te St-Jans-Molenbeek. Men schryft uit St-Nikolaes aen den Bmssclaer Wat meer is, onze voorname familiën vol gen den raed van hel Handelsblad, met hunne namen aen schoolgebouwen te geven, die bin nen lionderde jaren nog aen de nakomelingen zullen toonen, hoe edelmoedig die familiën hunne schatten uitstortten, ten einde het ge loof in de opvoeding der jeugd te behouden. Zy zyn hier voor gedankt in de naem der tegen woordige en toekomende geslachten Hunne namen zullen wellicht gebeiteld staen in de marmeren gedenksteenen der gebouwen, die zy in christene liefde, oprichtten, maer dieper nog, en onuitwischbaer zullen de namen ge grift zyn in de harten onzer catholieke inwo ners. Met fierheid zullen de vaders aen hunne kinderen en kleinkinderen verhalen, wat die familiën deden, toen de geuzen in ons vader land gezworen hadden alle godsdienstig ge voel uit de harten der mensehen te rukken. Men schryft uit Lembecq, dat aldaer ver leden maendsg eene afgryslyke misdaed ge pleegd is. Eene nog al aenzienlyke hoeve dier gemeente wordt geëxploiteerd door de familie A..., samengesteld uit twee broeders en twee zusters. Maendag verdween de jongste dei- zusters, zonder spooT na te laten niemand bad haer ergens gezien, 's Anderdags deed men nauwkeurige opzoekingen in het huis en den omtrek, men ondervroeg de geburen en al de leden der lamilie, doch ie vergeefs. Woensdag morgend werden de opzoekingen voortgezet, en eindelyk dacht men er neu de scliuer te onderzoeken men klom tot onder het dak, en daer ontdekte men het lyk dat aen den hals het spoor droeg van geweld. De ver moedens vielen oiimiddellyk op een werkman, die sedert eenige dagen de hoeve verlaten had. Het parket van Brussel heeft zich ter plaetse begeven. Er is te Leuven slechts spraek van eene llnancieele ramp, welke deze stad heeft ge troffen een notaris, meer dan 90 jaren oud en die het algemeen vertrouwen bezat, heeft zyn bilan neergelegd. Maendag namiddag, tusschen 4 en 5 uren, is een kvvaeddoener op heeler daed aengehou- den, nadat hy twee ruiten had uitgesneden, by M. Jan Matthys, te Oostakker; hy was bezig met eene kas open te breken, by middel van een yzer. De dief had zich reeds van eenig geld meester gemaekt, toen men hem op het feit betrapte. De veldwachter der gemeente heelt den kvvaeddoener aengehoudeu en naer de stad gebracht, alwaer hy in de gevangenis is opgesloten. Een briefdrager, M. Bvan Kortryk, had gewed dat hy, zonder te ioopen, vier kilo meters weg zou afleggen in vyf-en-twintig mi nuten. Hy werd gevolg door twee rytuigen, waerin verscheidene getuigen zalen om te zien of hy de voorwaerden der wedding ver vulde. M. B heeft gewonnen hy heeft den weg afgelegd in 23 minuten. Een jonge geus van Doornik, gekend om zynen haet tegen de priesters, heeft dezer dagen de vlucht genomen in de volgende om standigheden. Onlangs was in hel hotel le Sin- ge d'Ur te Doornik eene doos met een aental gouden manchetknoppen gesloten, ten nadeele van een paryzer handelsreiziger. Deze diende geen aenklacht in, doch eenige dagen later be merkte hy dat verscheidene personen man chetknoppen droegen, met het merk van zyn huis. Hy vernam weldra dat het de jonge geus was, die ze hun verkocht had aen een zeer ge- ringen prys de kerel had in het hotel gelo geerd, op het oogenblik van den diefstal. De policie stelde een onderzoek in, doch de dief had reeds voorzichtigheidshalve de vlucht ge nomen. Eenige dagen geleden wachtte een reizi ger in de statie te Gembloers, het vertrek van den Iaetsten naer I'erwez. Daer hy nog meer dan een hall uer tyd had, liet de man zyn reis zak op eene bank liggen en begaf zich naer eene naburige herberg. Toen hy weêrkeerde was de reiszak met den inhoud verdwenen 's anderendags heeft mei. den ledigen zak in het veld teruggevonden. Het zonderlingste van het voorval is nog wel dat de bestolene een gen darm is van een brigade uit de omstreken van Gembloers. Wy lezen in de Gazette van St-Truiden, van 17 dezer Ougrée, den 17 april 1880. Mynheer de Opsteller, Gisteren Vrydag, heelt le Lize-Seraing, by Luik, eene verschrikkelyke gebeurtenis de gan- sclie gemeente in verslagenheid gedompeld, en welke ik my haest u mede té deelen om tot les te verstrekken van de hedendaegsche spotters met God en zyne heilige zaken. Op hunne wandeling kwam een echtpaer eene vrouw tegen die gewyde medaillien van St-llubert te koop aenbood, toen zy de ver koopster aenhielden, zeggende dat er een God was en haer haren korf rnet gewyd goed af namen om het met de voeten te vertrappen. Helaesde straffe Gods liet zich niet lang wachten. Nauwelyks t'huis gekomen begon de vrouw als eene bezetene te lieren en te dan sen, waerna zy de kolen uit de brandende stool haelde en gloeiend opat, terwyl haer echtgenoot haer in alles razend navolgde. De geburen welke dit yslyk tooneel geboord en angstig aenschouwd hadden, begaven zich in alleryl naer eenen geneesheer te Luik, die niets dan de hevigste razerny by dit ongeluk kig paer kon bestatigen. Zy hebben hunne eigene dochter gebeten welke insgelyks tee- kens van die vreeselyke ziekte begint te geven. De gendarmen houden gestadig de wacht aen liet buis waer de rampzaligen op hun bed ge bonden liggen, in afwachting dal er zal beslo ten worden hen naer M-Hubert over te brengen. Uw geabonneerde, 11. L.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2