Rira bien qui rira le dernier Kiezingen van 8 Juni. aga>3H»y Dientengevolge nemen zy eerbiediglyk de j Wekelyks is 't Verbond eene aeneenschake- vryheid U te verzoeken, mynheeren, eenen za- ling van dommen ezelspract.ounoozel gezeevcr kentoestand te doen ophouden, welke reeds doorspekt met logenlael en schandige laste- te lang heeft geduerd Zy verzoeken u, mynheeren, eene wet te willen stemmen, afschaffende de lotingen den gedwongen soldatendiensten bevelende de inrich ting van een vrijwilligersleger. Geeft gy, zooalsdeondergeteekenden het ver hopen durven, gevolg aen dit verzoek, dan zult gy, mynheeren, de echte en weerdige verte genwoordigers blyken te zyn van een volk, dat voor de negen tienden de dienstplicht veraf schuwt, en zult gy een onvervreemdbaer recht op zyne dankbaerheid verworven hebben. Ondergeteekenden nemen deze gelegenheid te baet om u, mynheeren, do verzekering hun ner hoogachting aan te bieden. N. B. Afdruksels van de bovenstaende petitie zyn verkrygbaer ten bureele van den Denderbode. De Moniteur van Zaterdag bevat het volgende koninklyke besluit De kieskollegiën der arrondissementen, aen- geduid in den volgenden staet, by het tegen woordig besluit gevoegd, worden byeenge- roepen tegen dynsdag 8 juni aenstaende, ten 9 uren 's morgens, ten einde elk het getal Volksvertegenwoordigers le kiezen, door den staet bepaeld. GETAL te kiezen PROVINCIËN. Vertegen- woordie' Antwerpen KIESARRONDISSE MENTEN. Antwerpen j Mechelen Turnhout Brabant West-Vlaenderen Luxemburg Namen Brussel 14 Leuven 5 Nyvel 4 Brugge 3 Yperen 3 Kortryk 4 Thielt 2 Roesselaere 2 Dixmude 1 Veurne 1 Oostende 1 Arlon 1 Bastogne1 Marche 1 I Neufchateau 1 Virton1 Namen. 4 j Philippeville2 Dinant. 2 De kandidaten moeten voorgesteld worden, vóór donderdag 5 juni. Elk voorstel moet ten minste door vyftig kiezers onderteekend worden in de arrondis sementen Antwerpen, Brussel, Leuven, Nyvel, Kortryk en Namen, en door dertig kiezers in de andere arrondissementen. In geval van balloteering zal de stemming plaets hebben, zonder verdere byeenroeping der kiezers, op dynsdag 15 juni aenstaende, ten 9 uren 's morgens. KIESKRONYK. Men meldt uit Nyvel M. Baron Charles Snoy, gewezen Volksver tegenwoordiger, die tot nu toe de kandidatuer had geweigerd, welke onze catholieke vrienden hem aenboden, heelt thans aengenomen en aenveerdt den slryd tegen M. Olin, liberalen afgeveerdigde van Nyvel. De lyst der catholieke kandidaten van het arrondissement Nyvel, voor de aenstaende kie zing van juni, is dus definitief vastgesteld als volgt Baron Charles Snoy, gewezen volksvertegen woordiger Leon t' Serstevens, gewezen volksvertegen woordiger Baugniet, gewezen vrederechter te Perwez Jules de Burlet, burgemeester van Nyvel. De liberale associatie van het arrondisse ment Thuin, heeft zondag als kandidaten aen genomen, voor de dubbele kiezing, welke aldaer moet plaets hebben voor den Senaet, M. de Haussy, en voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers, M. T'Serstevens. De catholieke kandidaten zyn ook aengewezen. HANDEL EN NYVERHEID. De uitvinder van den telephoon, professor Grahant Bell, heeft thans het middel gevonden, om by middel van den telegrael te zien. Voor- loopig houdt hy de zaek nog geheim, doch er bestaet eene beschryving van, en dat de zaek volstrekt niet vooronmogelyk gehouden wordt, bewyzen de brieven van andere uitvinders, die uitvoerig toestellen beschryven, waerdoor het doel kan worden bereikt Suiker van Vodden. Het dagblad Journal of Applied Science spreekt van een fabriek in Duitschland, die dagelyksöOO kilos suiker van oude vodden maekt(!) Deze vodden worden zorgvuldig gewasschen met zwavelzuer, dat de vezels in siroop ver andert. Die siroop wordt op zyne beurt gewasschen met in water geweekte kalk, daerna wordt het bekomen dik vocht wéér gewasschen met zwavelzuer en aenslonds kristaliseert zich nu de siroop en deze wordt suiker, die scheikun dig juist gelyk is aen dien van druivenhoning of van rype vruchten, en allerbest geschikt om goedkoop konfitureu te maken. We geven dit nieuws voor wat het is. ringen Neen, neen, op zoltemanspraet anlwoordcn wy niet, daer zullen wy ons van wachten. Om eens een gedacht te geven van den dom men ezelspraet der feniksen van '1 liberacl redactiekomiteit, zullen wy hier alleeulyk aen- halen dat die usgyLwiuiuijs beweren (en dit hebben zy reeds meer dan eens gedaen) dat de beiaerd die, me' onze kermis van 1879, hier door 't vuer erg wierd beschadigd, den zelfden beiaerd was die door onzen stadsge noot Bartliolomeus Coecke destyds werd ge maekt?-!-?!!.... Vooreerst, wie met de geschiedenis onzer stad bekend is, weet dat Bartliolomeus Coecke hier nooit eenen nieuwen beiaerd heeft ge- maekt.want de oude stadsrekeningen van 1401 getuigen dal op 't tydstip dat Coecke onzen eersten beiaerd zou gemaekt hebben, zekere meester Vrank van Mechelen voor onze stad eene horlogie niet beiaerd maekte en de klok ken gegoten wierden door eenen anderen mechelaer met name Jan Zeelstman Nu, indien B. Coecke, in 1467, eenen beiaerd voor onze stad moest gemaekt hebben, zou zy op zes jaren tyd twee nieuwe beiaerden heb ben doen maken maer dat is niet te veron derstellen daer er nergens iets ie vinden is over beschadiging, door brand of andere ram pen, aen den beiaerd veroorzaekt. Maer moest B. Cóecke wezeulyk onzen eer sten beiaerd gemaekt hebben, dan zou men er toch melding in de Stadsrekeningen van 1467 of 1468 van vinden, ten ware hy, Coecke, den beiaerd gratis maekte, 't geen wy niet ge- looven Dus de stadsrekening van 1461, welke over de betalingen spreken gedaen aen meester Vrank en Jan Zeelstman uit hooide van levering eener horlogie, eens beiaerds en 't gieten van klokken, zyn het onbetwistbaer bewys dal Bartholomeus Coecke onzen eersten beiaerd niet heeft gemaekt en dat hy dan ook, in 1879, door brand niet kon beschadigd worden. Ten tweede, zullen wy doen opmerken, dat zelfs in de veronderstelling dat Coecke wezen- lyk onzen eersten beiaerd heeft gemaekt, het toch deze niet was die, in 1879, vernietigd wierd. En inderdaed, op verschillige lydslippen wierden de klokken hergoten en den beiaerd verbeterd. In 1750 wierden de klokken onzes beiaerds de laetste mael hergoten door den heer Georgius Du mérg, meesterclock emle bey- aert gieter tot Brugge, en Jacob Page van Gec- rardbergen veranderde en verlichte alsdan den beiaerd. In 1766 leverde Antoon Sacré eene nieuwe horlogie. JMu, het zyn de klokken door Du mérg, in 1750, gegoten, de beiaerd, in 1750, gemaekt door Jacob Page, en de horlogie, in 1766, ge leverd door Antoon Sacré, die met kermis 1879 door't vuer beschadigd en vernietigd wierden. Bartliolomeus Coecke stierf in 1507, dus was hy reeds 243jaer overleden toen men, in 1750, de klokken hergoot en den beiaerd maekte die, in 1879, vernietigd wierd, en die volgens de ezels uit 't Verbond gemaekt wierd door dien zelfden Bartliolomeus Coecke, die zoo wy het hethooger bewyzen hier nooit eenen nieuwen beiaerd heeft gemaekt. Wy willen over deze kwestie niet verder uitbreiden onze geëerde lezers zullen uit deze weinige regelen genoegzaem kunnen afleiden uil welke soort van ezels 't liberael redactiekomi- leitje is samengesteld en ook begrypendal'tons allyd niet past om onophoudend het zoo dwaes als dom gebalk van de liberale ezels te weer leggen. se der ofïicieele meisjesschool heeft benoemd en dat déze dame om zoo ie zeggen geene ge leerdheid bezit en sleclns met grooie moeite kan naemteekenen Wy wachten de anlwuord van den heer Opzichter af. doch zy verwittigen hem dat wy dezelve slechts zullen" afkondigen voor zoo veel zy de door ons gestelde vraeg raekt 't Verbond steit ons wekelyks de eene of andere vraeg alsof wy gelast waren zyne com missiën te doen. Zoo vraegt het ons nu Wie levert de pat alen in 'l Hospicie Wy willen in t geheel den commissionnaris van T liberael rcdactiecomiieiljc niet wezen, en, indien de liberale slimmerikken willen weten wie heden de patalen aen de Hospiciëu levert, dal zy dan meester Eremen en Beenen naer 't Sekretariaet van dit bcstuer om inlich tingen zenden. Wy zyn verzekerd dat de heer Sekrelaris hem met de meeste bereidwillig heid al de gewenschie inlichtingen zal geven. Immers het hedendaegsch Besluer heeft er geen het minste belang by dit alles in de vol- komeriste duisternis te behandelen en le bewa ren, gelyk het ten tyde van T liberale bestuer allyd gebeurde. Nu lieden wordt er niet gekon kelfoesdBegrepen, groote feniksen STERFGEVAL. M. Defré, Volksvertegenwoordiger van Brus sel, en wiens schriften, uitgegeven onder den naem van Boniface, vroeger een zekeren opgang gemaekt hebben, is zondag avond door eene hevige beroerte getroffen, terwyl hy met zyne familie dineerde. M. Defré is woensdag overleden en werd burgerlyk begraven. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop heeft pastor benoemd de volgende Eerw. Ileeren Te Oordegem, M. Van Bellingen, pastor van Heikantte Russeignies. M. Everaerl, onder pastor van St-Baefs te Nederzwalm, M. Van Lancker, coadjutor aldaer te Heikant, M. De Smedt, onderpastor te Aelter te Waerbeke M. De Lantsheer, onderpastor te Elverzele. De Heeren Sierk en Coppietcrs, uit 't Semi narie, zyri professor benoemd in het College van Geeraerdsbergen en in St-Henricusgesticht le Deinze. Verloving aen 't Hof. Zaterdag heeft aerstherlog Rudolf M. Olsch- baur, voorzitter vau het Wiener Mannergesang- Vereinin gehoor ontvangen, en hem zyne voldoening uitgedrukt voor hel huldebewys, dat het Verein van zin is te brengen aen zyne verloofde, prinses Stephanie. Naer men zegt, heeft Leopold II aen den aertshertog de keus overgelaten van de plaets, waer de serenade zal gegeven worden. Prins Rudolf heelt geantwoord dat, volgens hem, het kasteel van Laken beter voor die plechtig heid geschikt is, dan elk andere plaets van Brussel. 't Verbond vau zondag lest zegt ons dat wy zyne beknibbelingen en verwyten legen ons stedelyk Besluer niet kunnen beantwoorden. Doch wy vragen het aen al wie 't Verbond leest, wat willen wy op al dit dom gezeever van meester Eremen en Beenen, op al dit gebalk van de ezels die T redactiekomiteit van 't libe rael bladje samenstellen, antwoorden Veertien dagen geleden kloegmeesterjE/cmen en Beenen den inwooners van Aelst het gedrag van den heer Policie-kommissaris aen, welke verboden had voortaen nog de pryzen der zaterdagsche merkt aen 't Verbond meê te doelen. In een tweede artikel, getiteld De kiesche handelwyze van den heer Policie-kommissaris van Aelst kwam meester op de zaek terug. Na met groote droefheid te hebben bekend ge maekt dat de heer Kommissaris weigerde de wekelyksche merktpryzen aen 't Verbond meê te deelen, zegde meester, dat zyne lezers er niet zouden by verliezen, daer hy voornemens was, op de plaets voor de marktberichten be stemd wekelyks een biogiaphische artikel den heer Kommissaris toe te wyden, er stout- byvoegende Wy zullen eens zien wie er t meest zal aen toeleggen hg of wy eii ein delyk uitroepende Wy, en velen met ons, waren dus buiten mate nieuwsgierig 't Verbond van zaterdag te lezen.... Reeds hadden wy menigmael in wendig gezegd Ditmael is er de kommissaris aen meester gaet hem een van die slingeringen toedienen waer hy niet zal kunnen aen weder- slaen en doet de heer Kommissaris wat veel wederstand dan zendt hy Item de Procureur des Konings op den hals en dan is't er mee gepast dan is er geen misericorde meer .'-J- Zoo nieuwsgierig waren wy om 't Verbond te lezen, dat wy gedurigdedagen en uren telden die ons van 't oogenblik verwyderden op 't welk de heer Policie-kommissaris door meester Eremen en Beenen ging afgestraft worden Eindelyk het gewenschie uer is daer Gretig nemen wy't Verbond vast, overloopen, doorsnuffelen het van't begin tot't einde... en... eilaes!..welke teleurstellingDe grootspreker die den Policie-kommissaris onder zyn verplet terend hekelschrift ging doenbezwyken,gebaert van niets en zwygt gelyk een ellendigen plat zak Waer zyt gy nu, meester, met al uw geblaf Waer blyft gy met uw biographische artikel' Heeft de Voorzitter van 't redactiekomiteitje uw misschien een slot op den mond gezet Wy zullen zien, riept gy uit, wie er 't meest zal aen toeleggen hy of wy en voorzeker is 't hy, de Kommissaris, niet, maer wel gy, de ellendige platzak, die er meest aen toelegt en die toch vast en zeker den laetsten niet lacht noch lachen zal Onlangs antwoorde 't Verbond ons dat heer Opzichter van 't lager onderwys voor 't school- kanton Aelst, ons met de meeste bereidwillig heid al de inlichtingen zou geven die wy hem zouden vragen. Heden zouden hiervan eens willen gebruik maken en vragen dus aen den heer Schoolop- zichter oft waer is dat men te A.... de vrouw des officieelen onderwyzers lot onderwyzeres- Maendag namiddag is le Erembodegem, eene tweewoonst bewoond door De Bidder en Scholiers, en een hofsteedje, de prooi der vlam men geworden. Behalve het vee, is alles in den brand gebleven. Verdere inlichtingen ontbre ken ons. Gisteren, Vrydag, zyn le Denderleeuw, acht huizen de prooi der vlammen geworden. Men schryft uit Asch aen den Onafhanke- lyke Verledene week, in den nacht van don derdag lot vrydag. zyn in onze gemeente ver scheidene diefstallen en pogingen tol diefstal gepleegd I" men heeff den offerblok openge broken onder hel Christusbeeld aen de kerk naest de pastory 2" door een muer van an derhalen steen dik zyn er kwaeddoeners ge drongen in dc woning, nevens het huis van den burgemeester, men heeft er echter niets gestolen 3° in de Bayenkapel zyn tweekande- iaers gestolen en de offerblok geledigd 4" in de nabyheid der gendarmerie heelt men nog eene kapel opengebroken en den offerblok ge ruimd van het huis gezegd de II'yngaerd'heeft men de deur in liet midden doorgebroken. De minister van onderwys heeft eenen omzendbrief geschreven, waerin hy de kwes tie oplost of de gemcenteii kunnen gedron gen worden tot hel bouwen van ambtswege eener school. Van llumbeeck antwoordtEr kan wel eene school gebouwd worden op de kosten der gemeente, door de tusschenkomst van eenen byzonderen kommissaris maer...er kan geen geld geëisclit worden, zoolang er geene nieu we wet in dien zin gestemd is. Dat is eene bekentenis die veel gemeenten welkom zal zyn. Men schryft uit Brussel aen de Meuse Men verzekert vandaeg, op de stelligste wyze, dat de Kamer de aenstaende week, den 5 of 6 mei, hare werkzaemheden zal eindigen. Men had gemeend dat de ziltyd zou duren tot den 15, doch men zou overeengekomen zyn tien dagen vroeger uiteen te gaen. Onnoodig er by te voegen dat de beraedsla- ging over hel wetsontwerp op het middelbaer onderwys zal uitgesteld worden tol den vol genden gewoonen ziltyd, want de zeer korte buitengewoone ziltyd welke in juli zal plaets hebben, zal alleen besteed worden tot het het onderzoek der kiezingen, de samenstelling van het bureel en maetregels van inrichting, te nemen voor de aenstaende jubelfeesten. Men weet dat de vrymetselaer Washer in de Kamer een pensioen van 3000 fr. 's jaers heeft gevraegd, voor de weduwe van den vry metselaer Piedbceuf, die als lid der Kamer èn der loge gestorven is en geene fortuin schynt nagelaten te hebben. In zyn leven was Br.*. Piedbceuf burgemees ter van Jupille en 't was in die hoedanigheid dat hy de Zusterkens der Armen niet alleen verbood giften iulezamelen voor de noodlyden- de ouderlingen, maer deze engelen gewapen derhand over de grenzen van zyn dorp deed zetten. Br.*. Piedbceuf was dus van oordeel dat de liefdadigheid jegens den arme eene misdaed was en nu.... nauwelyks is hy burgerlyk ge storven en begraven, of men komt de liefda digheid der Kamer voor zyne weduwe afsmee- ken. Indien de Kamer nu eens aen madame Pied bceuf van T zelfde laken eene broek gaf Menonkel van Gent. In de... maer neen, wy zullen de straet maer aen den eenen kant laten en zeggen, dat het dicht by 't water is daer woont.... we zullen maer zeggen Jan-Sus, en den rechten naem vergelen. Een maend of twee geleden kwam Jan-Sus, met een triestig gezicht by zyn vrouw, en zei Och Heer, vrouw, daer heb ik de tyding ge kregen dat menonkel van Gent op sterven ligt Ik heb allyd toch zoo veul van menonkel ge- houën en ik zou hem toch nog zoo geerne eens zien De vrouw was goed in God, gaf aen Jan-Sus twintig frank om de reis te doen en Jan-Sus trok naer de statie van 't Land van Waes. Eenige dagen later kwam Jan-Sus terug Och, vrouw, zeë hem, menonkel is dood hy is in myn armen gestorven! en Jan-Sus grees van verdriet. De vrouw was 't hart in. Ge hebt toch zeker wel een doodsbeeldeke van menonkel meegebracht, Jan-Sus en de man riep altyd gryzend en in wanhoop Och, in myn alteratie heb ik daer niet aen gedacht Ik wist niet meer waer dat me de kop stond Heel de familie wist nu dat menonkel dood was maer de dooden zyn niet altyd dood, want dynsdag nacht werd er by een tweede nicht, die nevens de eerste woont, geklopt, en toen die nicht door 'l venster zag en vroeg wie er klopte, antwoordde een stem Menonkel van Cent Hel ir.ensch viel van alteratie bykans uil het vensterT was nog in T pulteken van de nacht, zoo rond twee uren, en op dat uer wandelen de spoken nog wel eens rond of zitten te rus ten op den keldermond.Menonkel van Gent! riep ze wel die is dood Wie er liet meest verwonderd stond te zien dat by dood was, dat was menonkel zelf. Met dat al had hy grooie moeite om aen zyn nicht wys te maken dat hy ter kontrarie nog leven dig, nog springlevendig was, en nicht deed ten leste de deur open en gaf aen menonkel een bed om te slapen. 's Morgends ging ze naer nicht, nevens haer deur, en zei Ehwel, ge weet liet dat me nonkel van Gent niet dood is Wel zeker is hy dood. Wel neen zeker niet Jan-Sus gryst er nog alle dag om. Jan-Sus heeft u ooren aen genaeid menonkel ligt in myn huis en springlevend te ronken De vrouw begreep alles Jan-Sus had me nonkel ziek en dood gemaekt, om aen de oord- jes te geraken, om eens met zyn kameraden een schoon ribot te slaen. Wacht, zei de vrouw, toen ze dal hoorde, ik zal hem menon- kelen.... Hoe Jan-Sus het er afgebracht heeff, weten wy niet of hy die klucht nog eens zal durven spelen, gelooven wy niet; maer in het kwartier heeft men veel plezier met menon kel. Er zal een liedeke met een frennie op gedichl en gezongen worden. Handelsblad Frederik De Coster, de dader van den moord Lembeeq is zaterdag namiddag te Ber gen aengehouden. Twee policie-agenien dezer stad hadden omtrent 5 i/2 ure namiddag, in eene herberg, twee personen ontmoet, waervan een scheen te beantwoorden aen het signalement van den moordenaer van Louisa Hap. Zy volgden hem op straet en riepen Frederik. De kerel zag instinktmatig om de agenten vroegen hem toen zyn naem. De Coster, antwoordde hy Volg ons dan naer het bureel van policie. Ha, antwoordde De Coster in 't fransch, doch met een vlaemschen tongval, ik ben het dien gy zoekt. Welnu ja. ik ben de moordenaer van Louisa Hap van Lembeeq. Ily liet zich de menolten aendoen en ging ge willig meê naer bet bureel van policie. Hy ver- haelde dal Louisa Hap kwaed op hem was en Item weggezonden had. Hy wilde zich wreken, en maendag namiddag, toen hy baer naer «Ie schuer zag gaen, volgde hy de ongelukkige en en verwurgde haer. Toen hy zyn slachtoffer le venloos op den grond zag liggen, heeff hy zich op het lyk aen de afgryselykste mishandelingen overgeleverd. Na de misdaed had hy een meubel openge- oud vlaemsch spreekwoord, dat heel dikvvyls door de waerheid bevestigd werd in het onderstaend geval waren het echter, in plaets van de kraeien, een onnoozel paer holleblok ken, die eenen dief in de klem hebben ge bracht. Woensdag had de policie van Antwerpen een paer holleblokken in beslag genomen, welke achtergelaten waren door een persoon, die tot een drytal dieven behoorde, aen de Werf betrapt op heeter daed, terwyl zy een bael wol stolen. De dry kerels hadden de poli cie te rap geweest en hadden de vlucht geno men. In den morgend na den diefstal, wandelde een politieman flegmatiek over de Werf heen en weêr, toen hy op eens, achter een grooten hoop stecnen een man vond liggen slapen, die - zonderling genoeg niets dan kousen aen de voeten iiad. Do poticieman dacht aen het geval van den nacht, dal men hem had meege deeld, en toer. zyn inspekteur hem kwam be zoeken, gaf hy dezen kennis van zyn vond. De inspekteur beraemde een klein plan, dat voortreffelyk gelukte hy zond een agent om de holleblokken in kwestie te halen op het policiebureel, waer men ze gedeposeerd had die holleblokken werden nevens den slapenden geplaetst, en de inspekteur en een agent stel den zich op loer om le zien wat er gebeuren zou als de man wakker weid. Dat duerde tamelyk lang reeds zat de poli cie een uer te wachten en noch altyd sliep de kerel. Moê gewacht, wierp de inspekteur met kleine steentjes den slaper op 't gezicht, die weldra wakker schoot, zich deoogen vreefen rechtstond. Wat is dat zegde hy, dat zyn toch myn blokken Ja, 't zyn ze Hy deed zyn holleblokken aen en wandelde verder op tusschen de sleenhoopen, toen op eens de policie hem slaen hield, zeggende Gy hebt dezen nacht tusschen de sleen hoopen geslapen, gy zyt dus zonder woon- plaets en, als landlooper, gaet ge meê. Walriep de dief, ik landlooper Ik woon in de Vhersteeg n0.... Dat zullen wy op 't polieiebureel onder zoeken. Op het bureel vroeg men hem, wiens klak hy op had De myn was 't antwoord. Waer hebt gy dien Irak gehaeld hernam de kommissaris. «Op de Vrydagmarkt, by N.... gekocht. En die holleblokken, van wie zyn die a Dat zyn ook de myn Dan zyt gy de dief, die heden nacht een bael wol hielpt stelen op de Werf, hernam de kommissaris u moeten wy juist hebben, voor uit. naer de Beggynenstraet En zoo brachten een paer lompe holleblok ken eenen diel in het net, die reeds eens door j 't wargaren der policie was gevlogen. Zaterdag omtrent den middag is te Arbre een lievige brand ontslaen in bet bosch Castag- ne. In weinige oogenblikken waren twee liekt- aren hout door het vuer vernield. Ongelukkig heeff die brand een menschenleven gekost Nauwelyks hadden wy de bergvlakte van Castagne bereikt, verhaelt. een ooggetuige, of bemerkten een man te midden der vlam- broken, doch er slechts 10 frank in gevonden, men: het was de een-en tachtigjarige grys- waermee hy eenige dagen geleefd had. Op het i aerd, J. Pirson, van Bessine, die geheele dagen oogenblik zyner aenhouding had De Coster j in het bosch doorbracht. Een toeschouwer. jeen geld meer. De moordenaer is naer Brussel gebracht en heeft gisteren een eerste verhoor voor den on- derzoeksrechler ondergaen. (Nadere Byzomlei heden Het parket van Brussel heeff zich dynsdag eene derde mael naer Lembeeq begeven, dit mael in gezelschap van den moordenaer De Coster. De magistraten zyn met den trein van 12 uren vertrokken. De Coster had met vier gendarmen in een voorbehouden kompartiment plaets genomen. Eene talryke menigte wachtte de aenkom.. van den trein aen de statie te Lembeeq af: de orde werd echter niet gestoord. Van de statie heeft het parket zich onmid dellyk met den misdadiger naer de hoeve der gebroeders Hap begeven. De Coster werd eerst gebracht in de kamer der ongelukkige Louiza, alwaer hy ondervraegd werd daerna bracht men hem naer de schuer, waer de moord ge pleegd is. Op het verzoek der magistraten, heeff De Coster al de omstandigheden der misdaed beeld. Omtrent 2 1/2 ure namiddag verliet het parket de plaets der misdaed. Aen de statie werd de moordenaer op de uitjouwingen der menigte onthaeld, en de gendarmen hebben hem tegen de woede der dorpelingen moeten beschermen. De Coster heeft de grootste onverschillig heid aen den dag gelegd, in de kamer van zyn slachtoffer, en in de schuer waer hy zyne af- schuwelyke misdaed gepleegd heeff. Hy was niet het minst ontsteld, hy lachte zelfs, en sc.haemde zich niet, de walgelykste gesprekken te houden. Toen hy in de statie was, zegde hy Ik zou willen dat men mv in riet midden van het dorp ophing het is my gelyk, vandaeg ol mor gen. Hy voegde er by Ik ben le vreden over hetgeen ik gedaen heb, en ik zou nog op nieuw willen beginnen. Toen hy in den trein stapte, die hem terug naer Brussel moest voeren, riep hy uitF voor Lembeeq Laurent Nys, de dader der moordpoging der Londensclteplein te Elsene, is woensdag voor de raedskamer verschenen, die het aen- lioudingsmandaet, tegen hem uitgeleverd, heeff bekrachtigd. De toestand van hel slachtoffer, Maria Pleymaekers is thans veel beter Nys, die thans geheel kalm is geworden, verklaert dat hy zyne misdadige poging betreurt, doch dat hy zyne jaloerschheid niet heeft kunnen overmeesteren. Sedert verleden week hebben wy reeds iederen dag een zelfmoord te melden gehad die reeks schynt nog niet ten einde te loopen. Dynsdag is een werkman in de W'illebroeck- sche Vaert, te Brussel gesprongen hy werd er nog levend uitgehaeld, doch eenige oogen blikken later was hy reeds een lyk. Uit de in lichtingen blykt dal die man zich sedert eeni- gen tyd aen den drank overleverde De oorzaek van de zelfmoord is echter niet gekend. - Sedert eenigen tyd werden talryke dief stallen van lynwaed gepleegd, in de weiden naby de Girardinstraet, te Schaerbeek. De plaetselyke policie is er dynsdag in gelukt twee der dieven aen te houden het zyn twee kna pen, de een 17 en de andere slechts 14 jaer oud zyn maekten deel van eene talryke bende. Zy hebben zeven hunner medeplichtigen be kend gemaekt, die thans door de policie opge zocht worden. De holleblokken zullen het uitbrengen De kraeien zullen liet uitbrengen,zegt een het bosch doorbracht. Een toeschouwer, Ch. Colpë, bewogen door hel noodkreten van den grvsaerd, drong moedig door hel vuer heen, en gelukte er in den ongelukkige te red den. J. Pirson ademde nog, doch eenige oogen blikken later bezweek hy aen zyne verschrik- kelyke wonden. Men denkt dat hel slachtoffer in liet bosch vuer heeft willen maken om zyn koffie te verwiirmen, en alzoo den brand ver oorzaekt beeft. De Courtier de Courtrai meldt dat een twintigtal gewezen pauselyke zouaven, Belgen en Hollanders, binnen kort naer Algiers zullen vertrekken, om te helpen meêwerken aen de krislene beschaving in Afrika. Men meldt uit St-Laureys Verleden zondag heeff zekere Emiel Van Hylte, landbou werszoon, een messteek in de bil bekomen. Eerst dacht men dat de wonde zonder gevaer was, doch maendag nacht kreeg de gekwetste zoo geweldig de koorts, dat men voor zyn leven vreesde. Hy is naer zyn huis niet kunnen over gebracht worden. De daders 2yn twee inwo ners der gemeente, die reeds verscheidene ver oordeelingen hebben ondergaen voor mishan delingen. Zy schynert naer Frankryk gevlucht te zyn. Een erg ongeluk heeff gisteren namiddag plaets gehad op den ringspoorweg te Jumet. De vrouw van een bareelwachter is door den reizigerstrein, die ten 3 ure 7 m. te Charleroi aenkomt, verpletterd de dood was oogenblik- kelyk. FRANKRYK. Onder den titel Ophitsing lot de moord, spreekt de l'atrie van Parys over sehandelyke artikels, die door de roode dagbladen worden algekondigd en haelt eenen brief aen in den Père Duchêne verschenen en die als volgt luidt: De ondergeteekende, revolutionaire socialis- i ten die uit Frankryk zyn gedreven, verwit- i ligen alle hunne vrienden legen de moucliards, wier namen volgen. (Wy laten de namen weg). De drie eersten, zoogezegde socialisten, zyn door de drie anderen aengevverfd en i hebben aen dezen de politieke verslagen ge- leverd, die tot grondslag gediend hebben voor het uildryvingsbesluil, tegen ons geno- men. Door de tegenwoordige verklaring, le- veren wy ze alle zes over aen de openbare verachting. Dat er een oproer kome, zegt de Pah ie verder, en die zes mannen zyn ver loren Père Duchêne zal den dank verdiend hebben van de opvolgers der moordenaers van Vincennes. Het Péril social bevatte zaterdag eenen brief, geteekend Een oud wever en waerin de volgende zinsneden voorkomen De onverzaedbaren, die huizen hebben te Parys en buitengoederen op het land, heb ben in hunne fabrieken eene loonsverminde ring aengekondigd van 10, 20 tot 40 p. h. De neerslachtigheid heerscht, de stryd is onmogelyk en het is met de opbrengst van ons zweet, dat die welgevoede heeren ons bestryden, by middel van den honger. Ter wyl zy ons bespotten, wanneer zy na een goed middagmael in een landau ryden, gaen wy le voet langs de straet, kreveerend van honger. Zy bespotten ons en hunne agenten zeggen dat het de republiek is, die dat mee brengt. Dal de ware republiek eens kome, en er zal kort spel gemaekt worden met dal eerloos ongediert. Het Pèrilsocial voegt onder dien brief, de woorden Onnoodig daer iets by te voegen. Inderdaed, daer is niets by te voe len. De fabrikanten en werkbazen weten waer-

De Denderbode | 1880 | | pagina 2