eenige mocilykheid, al de inlichtingen, betref fende de pryzen en voorwaerden van het ver voer, kunnen in vinden. Die verzameling bevat ook eene tabel van de kosten der tolformaliteiten in de verschillende landen van Europa eene tabel der sloomboo- ten, die regelmatigen dienst doen tusschen Antwerpen, Brussel, Gent, Oostende en de vreemde lauden en eindelyk eene kaert der spoorwegen van Europa. De belanghebbenden kunnen die verzame ling in al de statiën derbelgische Staetsspoor- vyegen, alsook in de bureelen der handelagen- cie van den Staets-yzerenweg te Antwerpen kosteloos bekomen. De schryvelaers uit 't Verbond storten weke- lyks met geheele beken crocodilleniranen over het zoogezegde nadeel dat onze Bisschoppen en Priesters, door hunne houding tegenover de ongelukswet van 1879, aen den Godsdienst veroorzaken. Ellendige kluchtspelers, die ge zyt.... Gy die, sedert ettelyke jaren, uwen paeschen nimmer hebt gehouden Die des zondags geene mis hoort Die geene gelegenheid hebt laten voorbygaen om God te lasteren en te versmaden, zyne Kerk te verachten en hare leering te verstoo- ten Die de HH. Sacramenten als belachelyke uitvindsels, als bygeloovige ongerymdheden afschildert Die de waerheden van 0. H. Godsdienst ver loochent Die de godsdienstige ceremoniën beschimpt en bespot Die de priesters en kloosterlingen hoont en onder uwe vuige lasteringen wilt doen bezwy- ken Die.... maer al genoeg Ja, gy die dit alles doet, weent en snikt nu over't zoogezegde nadeel dat er aen de Religie wordt veroorzaektEllendige kluchtspelers toch, gy toont meer iever voor den Godsdienst te hebben dan onze Bisschoppen, dan onze priesters, dan onze kloosterlingen, terwyl gansch uw verledene ten duidelykste bewyst dat, ware het in uwe macht, God, Religie, christelyke leering, godsdienstige ceremonie, Paus, Bisschoppen, priesters en kloosterlingen met eenen slag zouden vernietigd wezen. Wie hoopt gy, liberale schryvelaers, door dit ellendig kluchtspel te bedriegen Nie mand, antwoorden wy, want uwen goddeloo- zen. godsdiensthatenden nummero is gekend en overbekend 1° Waerom neemt meester Eremen en lieenenin 't Verbond, den brief niet op dien een zyner vrienden van Nieuwerkerken hemon- langs toesluerde met verzoek van inlasching 2° Waerby komt het dat zekere Schepen over zekeren gracht r.iei kan gaen zonder van zattigheid er in te vallen 3° Welke is de rede waerom men M. Van Gut gekozen heeft als hoofdonderwyzer van Nieuwerkerken en niet M. P. Abbelnos'? Wy wachten uwe antwoord af, meester om, onder andere vryheden, de algeheele en onbeperkte vryheid van onderwys te verkry- gen Deze wet is eene van die hatelyke wet ten, die alwie de rechten des volks en de vryheid van geweien voorstaet, door alle wel telvke middelen, zal bestryden, ten einde hare afschaffing of te minste hare verande ring te verkrygen.... De Moniteur van woensdag deelt de lyst meê der belgische Nyveraers, wiens prodüktcn in de wereldtentoonstelling van Sidney zyn be kroond geweest. In deze lyst treffen 'wy de volgende heeren Nyveraers van ons arrondis sement aen MM. Eliaert-Cools en Druwé-Ilendrickx van Aelsl, met den eersten graed van verdienste. M. Dumont-Van den Akker, van Ninove met den tweeden graed van verdienste. VOLKSKAMER. De Kamer heeft eindelyk het budjet des ministeries van openbare werken aen- genomen. Na verscheidene wetsontwerpen van gering belang gestemd te hebben is de vergadering overgegaen tot de aenwyzing van 25 leden gelast met het enkwest Neujean ten uitvoer te brengen. 17 leden der Linkeren 8 leden der Rechler- zyde wierden benoemd. De acht leden der Rechterzyde verklaer- den onmiddelvk dat zy aen de uitvoering van dien schandelyken partyakt de hand niet wil den leenen en dus het ambt van inkwisiteur niet zouden aennemen. De benoemde leden der Rechterzyde waren MM. BeernaertCornesse, De LantsheereBel cour, Jacobs, Van den Peereboom, Wasseige en Woeste. Deze der Linkerzyde zyn MM. tierqe, Couvreur, de Hemptinne, Devigne, Janson, Joltrand, Lehardij, Lucq, Lippens, Neu jean, Maltar, O) tmans, Paternoster, Warnant (Jozef), Warnant (Jul iaën), Wasberen Willcquet. Het Bureel der Kamer zal acht leden der lin kerzyde benoemen om de niet aennemende catholieke leden te vervangen. Op die wyze zullen de liberalen alleen al de verantwoorde- lykheid van deze schandige daed te dragen hebben. Verder heeft de Kamer verscheidene andere wetsontwerpen aengenomen. notaris te St-Blasius- Stevens, M. Dezulter, Bouclé. STER EG VAL. Woensdag ten half een is te Elscne, onverwacht overleden M. Guill. Lcbrocquy, de kloeke en onvermoeide redacteur var la Cloche, de sdiryver van zoo menig zinrijk artikel Ier ver dediging van Kerk en geloof. M. l.ebrocquy was nog geer i5 jaer oud. Sedert eenigen tyd was In Monde, ten gevolge van overspanning m 'I werk, want wy kende man als hy. In de laetste dagen was hy eeht- r beter, zelfs de genezing, zoo dacht men, was daer, toen eensklaps wachte aen val hein aen de liefde zyner eehtgenoote, aen de achting en vriendschap vau allen ontiulUe. ï)e verdiensten van M. l.ebrocquy waren groot en erkend liv heeft bewezen in den stryd voor het goede en het schoone. Zyn naem zal by allen in zegening blyven. Daerenbóven kenden wy hem als iemand met een gouden hertzelden hebben vvv edeler en rechtzinniger gevoelens bycen gevonden dan by hem, Aen meester Kiemen en lieenen, alias baron Fricadon de ter barkviscli en ter togelensclirik MeesterG'hebt dé complimenten van den heer Procureur des Kouings dat M. de Commissaris van politie van Aelst nog wat in zyne bediening blyven mag. Hoe spylig, niet waer, meester? Salut en de kost. Uwen dienaer, Van der Zweepen. De Catholieke Schoolpenning houdt eene algemeene vergadering den 17 Mei (2e Sinxen- dag) ten 9 uren 's morgens, te Dendermonde. Het dagorde meldt Adres aen den II. Vader Over de politieke werking van den Catholieken SchoolpenningOver de middelen om de hulp middelen des werk te vermeerderen Voor stelling der standregelen van den Rond door het vourloopig komiteil vastgesteld Kiezing van liet bepaeld komileit uil 7 leden samen gesteld. Aalst, den 5 Mei 1880. Heer Hoofdopsteller, In uw nummer van verleden zondag vraagt gij mijof 't waar is, dat men te Ade vrouw des officieelen onderwijzers lot onderwijze- resse der officieële meisjesschool lieeft benoemd en dat deze dame om zoo te zeggen geene geleerdheid bezit en slechts met groote moeite kan naamtee- kenen Ofschoon ik noch aan 't Verbond noch aan eenig ander dagblad de toelating heb ge geven om in mijnen naam eenige verbintenis aantegaan, acht ik mij echter gelukkig uwe vraag naar inlichtingen met de meeste bereid willigheid te kunnen aanvaarden. Ziehier mijn antwoord In mijn schoolgebied is, buiten de stad Aalst, slechts ééne gemeente wiernaam met A begint, namelijk Aijgem. Welnu, 1° Te Aijgem is tot hiertoe geene officieële meisjesschoolde ge meenteschool van Aijgem is eene gemengde (mixte) school, en de lessen worden er gegeven door eenen hoofdonderwijzer met de mede werking eens hulponderwijzers. Daaruit kunt ge zien. Heer Hoofdopsteller dat, zoo gij de gemeente Aijgem bedoelt in uw artikel van verleden zondag, gij den bal hebt misgeslagen of uw correspondent u slecht beeft ingelicht. Daar ik in mijn antwoord, niet buiten de palen der door u gestelde vraag ben gegaan, reken ik er op, dat gij in uw nummer van zondag eerstkomende, bereidwillig en in het belang der waarheid mijn schrijven zult gelieven op te nemen Intusschen heb ik de eer U de verzekering mijner oprechte hoogachting aan te bieden. De schoolopzichter van het school- kanton Aalst, AVan Hauwermeiren. Verleden dynsdag heeft het schoolkomiteit te Nieuwerkerken eenezittinggehouden. Waren tegenwoordig MM. Dalen, burgemeester, Da len, brouwer en L. M er tens, dier gemeente en MM. Janssens, doctor en Daniël Van de Velde van Erembodegem. Deze heeren waren be- waekt door den heer schoolopzichter Van Hauwermeiren. Naer 't schynt heeft men mid delen beraemd om de liberale scholen wat meer te bevolken. Verscheidene maetregelen zyn genomen, zoo men ons verzekert. Wy roe pen er dus de aendacht onzer vrienden op in, en verzoeken hen ons alle dwangmiddelen te laten kennen die in 't werk zouden gelegd worden. De jacht naer kinderzielen is donderdag O. L. H. Hemelvaert, geopend door eene groote serenade gegeven aen den officieelen onder- wyzer van Nieuwerkerken. Ongetwyleld zal M. Baten hierover door het Verbond gelukgewenscht en grooten lof toege- zwaeid worden. A. B. V. De Moniteur van-5 Mei kondigt de grondwet- vernietigende wet opdeparlementaire enkwes ten, of liever, de liberale inkwisiliewet af. Wy noemen deze wet grondwetvernietigend omdat zy, 't geen er van onze grondwet na de menigvuldige aenslagen, door 't liberalismus tegen haer gepleegd, overblyft, 0p de hevigste wyze schokt en zy terzelfdertyd de koninklyke voorrechten grootelyks schendt. Deze liaet- volle wet door de Volkskamer op 19 Maert en door 't Senaet op 23 April gestemd en door zyne Majesteit op 3Mei goedgekeurd is slechts in leven geroepen, om de vryheid van onder wys te bestryden en dit wel op 't oogenblik dat hel Vaderland zich bereid om den vyftig- sten verjaerdag der roemryke revolutie van -1830 te vieren die, alsdan gemaekt is geweest Koninklyke Maetschappy van Harmonie. Onze Koninklyke Harmonie Algroeiend' Bloeiendheeft Zondag morgend haren Voor zitter en Ondervoorzitter, de heeren Victor Van Wambeke en Karei Liénart-Leirens, met eene luisterryke serenade vereerd. Voor de eerste mael verscheen onze Konink lyke Harmonie in het ryke en prachtige kos- tuem, T welk zy ten grooteren deele aen de mildadigheid der Eereleden verschuldigd is. Elkeen bewonderde liet vry fraei geheel dat dit prachtig korps vormde.en men was het volko men eens om ie bekennen dal men, nergens in Belgie, een ryker en prachtiger uilgedoseht muziekkorps kan ontmoeten. In weerwil der laffe beleedigingen die eene in den uitersten nood verkeerende party we- kelyks in 't Verbond, te recht de schande der vlaemsche drukpers genoemd, tegen den Be- stierraed der Koninklyke Harmonieën bezon- derlyk tegen hare geachte Voorzitter pn Onder voorzitter uitbraekt, hopen wy dal deze heeren nog vele jaren onze edele 'en'schoone kunste- naersschaer zullen blyven beschermen en on dersteunen Hopen wy nog dat zy, in overeenstemming met de Kerklabriek van St Martinus, een or kestmeester zullen vinden waerdig van aen 't hoofd onzer Koninklyke Maetschappy te staen. Indien onze inlichtingen nauwkeurig zyn, hebben er zich reeds verscheidene uil- muntende kunstenaers aengeboden om de plaets te bekleeden welke wylen den achtbaren heer Mie/iel Schelfhout,gedurende zoovele jaren, met waerdigheid eer en roem bekleed heeft. TENTOONSTELLING. Zondag en maendag toekomende van 10 uren 's morgens tot 5 uren 's namiddags, zal er, ten voordeele der armen, eene tentoonstelling geopend worden van kunstvoorwerpen in een der zalen van het stadhuis. Deze voorwerpen zyn bestemd voor de algemeene tentoonstel lingen van Brussel en Genten vervaerdigddoor onzen beeldhouwer, den heer Maes. Een goed voorbeeld welk,wy twyfelen er niets aen, door het publiek zal goed beantwoord worden. Donderdag, namiddag, tusschen 4 a 5 uren, is II. M. onze Koningin door onze stad gereden, in een open rytuig bespannen met vier vlugge poneypaerdjes. Hare Majesteit ver gezeld van eene hofdame en gevolgd van twee lakeien is langs de brusselschepoort binnen gekomen, en na eenige straten te hebben door reden, langs de Ninoveschepoort vertrokken. Vele persoonen welke het rytuig hebben ont moet, vermoedden niet dat liet H.M. de Konin gin was welke er was ingezeten. Men verhaelt ons dat 11M. omtrent Bouck- boutberg, ontmoet werd door 't muziekkorps der gemeente Esschene, 't welk zich naer de muziekfeest van Melderl bega! De muziek meester welke II M. erkende, deed de Bra- banconne aenbeffen H. M hield haer gespan stil, tol liet einde van 't stuk, groele dan vrien- delyk al de aenwozigen en vertrok. De gemeente Erembodegem is dynsdag 11. vveèr door eene brandramp geteisterd ge weest. Rond 10 uren voormiddag is het woon huis van den genaemden Tavernier, boefsmid en landbouwer, gesiaen aen de brusselbaen, naby den bareel, de prooi der vlammen gewor den. Ondanks .i.' spoedige hulp door de\oege- snelde geburen bygehracht, is alles, behalve liet vee, in den bra .fi omgekomen. Doch indien men het brandende huis, noch wat liet inhield heeft kunnen ledden, dan toch he. ft men, na moedig ert dapper blusschen, een 20tal huizen van eene gewisse vernieling kunnen bevryden De achtbare heer Verleysen, Burgemeester, had zich aen 't hoofd der werkers geplaetst en gaf 't voorbeeld van t e grootste zeisopoffering. De gehouwen alleen waren verzekerd. Het beloop der schade is ons onbekend alsook de oorzaek. Verleden w.-elf wierden te Denderleeuw 3 woonhuizen door 't vuer verslonden. Aen een der slachtoffers van deze brandramp, den ge- j naemdert Triest, meester-metser, oud 20 jaer 1 den, die onlangs een twist bad gemaekt met Cornet in zyne woonitig heeft men nog ver scheidene dynamiet-kardoezen gevonden. Va- mur is naer de gevangenis te Bergen gebracht. Een knecht komt in een postbureel om een brief te verzenden de bediende zegt Item dat zyneri brief te zwaer is, dal hy er een post zegel meer moet op plakken. Ge lacht er zeker meê, mynheer, was hel antwoord, als ik er nog een zegel by plak, zal de brief nog zwaerder zyn. IIOIXA.NI>. Niet minder dan 117 personen zyn in april, als zonder middelen van bestaen, door de gen darmen van Venlo overdo grenzen gebracht. Hel verbad dal PineofFs te New-York armoè zou lydcn, blykt uit een partikulieren brief onwaer te zyn. Hy heeft, na eenigen tyd aldaer geleefd te hebben, zich naer Chicago begeven, van waer hy onlangs was terugge keerd nog altyd leeft hy op groolcu voel. FRAA'KRYK. Onder den titel Kazerne en Seminarie bevat de Patrie van Parys een artikel over het wets ontwerp, op den militairen dienstplicht der seminaristen en dat in de Kamer is neergelegd door Paul Bert, de vermoedelyke minister van eerediensten, na M. Ferry. Met de bestaende wetten zyn de jongelingen, die in groote semi- nariën voor priester studeeren en door den bisschop van hun diocees als dusdanig opge geven worden, vry van den militairen dienst. Die vrystelling geschiedt krachtens wetten van 1818, 1852. 1850 en 1872. Paul Bert vraegt nu, dat de leerlingen geestelyken voortaen zou den genoodzaekt worden, één jaer soldael te worden, om ze vervolgens vry te laten, goede priesters te worden, indien hunne roeping inderdaed bestand is geweest tegen dat jaer kazemleven. Zekere Volksvertegenwoordiger, drager van een beteekenisvollen naam, M. Labuse, heeft echter he', voorstel van Paul Bert nog te oppor tunist gevonden en heeft daer tegenover een ander ontwerp gesteld, dat de ondersteuning geniet der radikalen. M. Labuse, nameJyk,ver langt Jat men de seminaristen niet één jaer, maer, juist gelyk iedereen, vyf jaren soldael zou maken. De Kamer heeft dal voorstel zoo prachtig gevonden dat zy onmiddellyk M. Labuse gelast beeft, verder uitleggingen te geven over zyn voorstel. Waerom, vragen de konservatieve dag bladen, past men de jacobynscbe logiek niet geheel en gansch toe, en beveelt men niet, dat bet priesterschap onder geen opzicht deri fran- j schen burger, wanneer hy liet priesterkleed draegt, vrystelt van den diens'püelit. Waerom noodzaekt men. bvgevolg. de pastoors niet, jaerlyks hunne parochiën ie verlaten, om als I soldat i of reservist in de kazerne te gaen léven. Zeker ziel M. Labuse dergelyken toe- j stand in het verschiet; hy is volgens"de logiek adikalen onbestrydhaer, en wy weten der zelfs voor m afwachting eene wandeling in 1 ar.ys te doen Nalatig weigeren aenveerdde de dame, doch op uitsluitelyk besprek dat zy in het holei niet zouden middagmalen haer man kon alle oogcnblikken daer zyn, en hv was jaloers. J M. X.... gevoelde zich de gelukkigste der stervelingen. Aen de zyde der schoone engel- sc.te dame, doorkruiste hv de groote stad en heiden gingen samen middagmalen. M. X.... deed dien nacht de aengenaemste, de schoonste droumen der wereld doch's mor- gends veranderde alles. Na het onlbyt maekte hy zich bereid om uitte gaen en zocht zyne hneveiilescb, waerin 15,000 frank staken in bankbiljetten, twee wissels van 10,000 frank J2? a,!'Jere, V^yen '"sgelyks elk van iu,uuu li ank doch deze was nergens meer te vinden. M. X.... dacht aensionds op de dame, die haren man wachtte. Hy begaf zich naer het polteicbureel en gaf het signalement der schoo ne wachtster doch deze had het waerschyn- lyk goed gevonden niet langer meer op haren man te wachten en hem zelf ergens te gemoet te gaen want zy was reeds spoorloos ver dwenen. Terwyl de fransche prelaten met echt kerkelyKe gematigdheid en tact protesteeren tegen de meeit-dekreteN, blyven de voornaem- ste belanghebbenden, de bedreigde klooster lingen, geduldig zwygeo en zich op de onbe- rispelykste wyze gedragen. Hetgeen nog meer weerde geeft aen die zoo weerdige terughou ding is, dat tegenover die zwygende vervolg den, de bedelbus der teruggekeerde commu- naids een oorverdoovend gerucht maekt. Dat morsig en onbeschoft slyk, zegt de Figaro, is het goevernement in 't geheel niet dankbaer voot zyne droevige toegevendheid. De commu nards begrypen dat de republiek der burge- ry de galery vermaekt met de Jesuïeten, de inkwisitie en al den ouden rommel van liet voliairiacnsch liberalismus zy begrepen dat de kloostervervolging slechts'een kies-troef is, en don een of anderen dag, onder voor wendsel van onpartydigheid, ook tegen de socialisten zou kunnen worden gericht. Te Parys is een twintigjarige knaep ter dood veroordeeld, wiens eenig streven steeds geweest is, naer Nieuw-Caledonië getranspor teerd te worden. Die strafkolonie scheen in zyn oog een waer Eldorado en vyfmael had hy zien reeds aen het een of ander misdryf schul dig gemaekttelkens was echter zyne misdaed te gering en werd hy tot eenvoudige gevange nisstraf veoordeeld de laetste mael eveutwel toi 13 maenJen opsluiting. Nauwelyks was hy ontslagen of hy wilde eene laetste 'wanhopige poging wagen en slichtte brand. Ditmael streefde hy zyn doel echter voorby de rech ters vondeu z) ne misdaed ie zwaer en veroor deelden liern ter dood. De gelukkige winner van den hoofdprysder uostenryksche premielotery, ten bydrage van •oc 000 floiynen, is de onderdirekteur der tegen zou hebben te doen gelden De interpellatie van M. Lamy, in de fran sche Kamer en betreffende de meert-dekreten had maendag plaets. De redenaer heninnerde dat op 16 mei, een gedeelte der Kamer de toe passing \roeg der bestaende wetten dat het goevernement die toepassing enkel be loofde, doch dat er geen enkel juist feit were gevraegd noch beloofd. M. Lamy deed uitschy- deri, dat de dekreten van 29 meert niet gegrond zyn op de oude wetten hy vroeg op welke wetsbepalingen zy steunden en waer het goe- KERKELYK NIEUWS. Donderdag O. H. Hemelvaart heeft het Ge nootschap van Fr. Xav. onzer stad zijne jaar- lijksclie bedevaart naar Lede gedaan. God lof en God dank wij hebben die onielbare rijen van manspersonen, uit alle standen der bevol king, als eene sterke broederschaar, door onze straten zien trekken. Het was een allerschoon ste schouwspel, en dat vele bitterheden onzer tijden uitgewischt en ongetwijfeld ook vele straffen des hemels afgekeerd heeft. Nooit heb ben wij die achtbare Xaverianen in grooter getal gezien Aalst mag trots wezen over zijn Genootschap, hetwelk de oude vlaamsche gilde errinnert, de tijden dat er vrede, vriendschap en geluk in 't land was, omdat de kristelijkc geest de lamiliën diep had doordrongen. Hoe talrijker het achtbaar Genootschap is. hoe meer harten en huisgezinnen het waar geluk zullen genieten, en hoe beter de samenleving zal worden. De leden van het Genootschap zijn van hier vertrokken rond 5 uren 's morgens en te Lede aangekomen om de heilige Mis te hooren ten zes en half. Onder de H. Mis zijn zij allen op de stichtenste wijze genaderd tot de II. Tafel. Na de Mis, hebben zij hunne opdracht ver nieuwd aan den H. Fr.-X. en alsdan, naar ge beden te hebben, voor hunne familiën. Kerk en Vaderland hebben zij ten 8 1/2 ure Lede verlaten, om langs Hofstade naar de stad terug te keeren. Geheel den tijd hebben zij beurte lings gebeden gestort en stichtende lofzangen gezongen. Caat voort, nooit volprezen Genootschap, en iedereen, behalve Satansslaven, zal zeggen hetgene de Kardinaal-Aartsbisschop van Me- chelen, in 1868, zeide Wij erkennen dat dit Genootschap voor de werkende klas den oorsprong is van alle goed. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Meervenne, onderpastor te Doornzeledries, is onderpastor benoemd te Kieldrecht hy wordt vervangen door den E. II. Van Varenberg, oud-onderpastor van Mel- dert. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninkljk besluit van 4 Mei is benoemd tot notaris; 'te Idegem, in vervanging van M. voorgevallen. Deze jongeling had lieldebetrek kingen aengeknoopt in eene herberg te Welle en op Meiavond, hadden eenige jongelingen der gemeente, zoo hel meer dan 1 ens uit spot of jaloesie is gebeurd, eenen sliooiman ge plaetst op eenen koom staende in de nahyliëid der herberg. Triest, die in dronken toestand verkeerde, wilde den strooiman van den boom halen. Rond 1 ure des nachts klom hy er op en toen hy den man bereikt had, riep hy zege vierend uitik heb hem al by de broek, doch nauwelyks waren deze woorden uitgesproken ol hy stortte ten gronde en bleef op den slag dood Dynsdag morgend vond P. Abbeele, land bouwer te Zele, dry zyner koeien, in den stal dood. De dieren waren geberslen door het eten van vergiftigd kruid, dat tusschen gemaeid gras lag. Het ware voorzichtig dat de landbou wers, alvorens gras aen hunne dieren te ge ven, hetzelve eens nazagen, en de vergiftigde kruiden er uit raeplen. Dat is eene kleine moeite, door welke men soms groote schade kan vermyden. De koeien van P. Abbeele wa ren verzekerd. Bekentenis. De minister van onderwys heeft eene circulair uitgegeven, waerin het vraegpunt wordt opgelost of de gemeenten tot het bouwen van ambtswege eener school kun nen gedwongen worden. M. Van Humbeeck antwoordtEr kan wel eene school gebouwd worden, op de kosten der gemeente, en dit by tusschenkomst van eenen byzonderen kommissaris maer... er kan geen geld worden geëischt, zoolang er geene nieuwe wet in dien zin gestemd is. Ziedaer eene bekentenis die goud weerd is. Wy hebben, \olgens de oostenryksche dagbladen gemeld,dal de koningen de konin gin dezen zomer met prinses Stephanie eene reis zouden doen naer Oostenryk. Een brus- selsch dagblad doet vaudaeg opmerken, dat bet niet waerscltynlyk is, dat de koninklyke familie dezen zomer Brussel zal verlaten, daer zy zal moeten tegenwoordig zyn by de jubel feesten van 1880, de opening der tentoonstel ling, der kongressen, enz. In zitting van Maendag heeft de gemeen- teraed van Brussel een nieuw reglement op de begrafenissen gestemd in het vervolg zal de stad zelf zich met vervoer der lyken gelasten, in plaets van de kerkfabrieken, die tot nu toe het monopolium van den dienst hadden. Verleden dynsdag heeft de genaemde Maria-Theresia Van Maelsacke, te Maerke- Kerkhem, haer 101° jaer bereikt zy is nog in bet volle bezit van haer verstand en geniet voordurend eene goede gezondheid. Men verzekert dal M. Bara, minister van justicie, binnen kort zal trouwen met de we duwe van den advokaet Tony Bergmann, zoon van den gewezen burgemeester van Lier. In den nacht van 24 lot 25 april heeft men gepoogd, by middel van eene dynamiel- kardoes, bet huis te vernielen van M.J.Cornet, toezichier in een koolmyn, te Quaregnon. Ge lukkig hebben er geene'persoonlyke ongeval len plaets ^eliad een muer is erg beschadigd cn een aental ruiten gebroken. De policie heeft zekeren Rulin Vamur, mynwerker, aengehou- ntet welke opmerkingen hel opportunismus er Banque d'Escompte te Parys, M Rozenraed die net lot juist acht dagen geleden voor Voo frank had gekocht. Hy was edelmoedig genoeg 0111 den erkooper thans een geschenk van 10,000 frank te beloven, zoodra by den prys in ontvangst genomen heeft. Moord op den Yzercn-weg. M. Jozef epassiitg enkel be- Poulangeon, bet slachtoffer der' moordpoging enkel juist feit werd op den Yzeren-Weg, tusschen Rognac en Mi- Lam v deert 1nt.5tr.hv. ramas, is aen de gevolgen zyner wonden over leden. Clovis Montel, de pleger der misdaed, is naer de gevangenis van Ai x overgebracht. I11 zyn eerste onderhoor verklaerde de moor- denaer, dat M. Poulangeon hem tengevolge van een nietigen woordentwist, met eene dryhoe- kige vyl zou getroffen hebben. Dan zou hv, Clo\is Montel, de vyl gevat hebben, teneinde er zich van te bedienen om zyn eigen leven te verdedigen. Doch hetgeen het verhael van den moorde- naer tegenspreekt, is de byzonderheid, dat men den koker, waerin het werktuig gezeten had. op hem gevonden heeft. Een werkman van Miramas heeft Clovis Montel erkend en gezegd dat hy reeds veroor deeld was geweest voor diefstal en moordpo ging- DIJITSCHLAND. De Norddeulsche Allgemeine Zeilung logen- kende. Verder toonde de redenaer dal de kloos terorden onder de bescherming stonden der wetten van 1817 en 1825. M. Cazot, minis ter van justicie, heelt de dekreten verdedigd en verklaerd dat liet goevernement krachtdadig genoeg zal zyn om ze toe te passen. Na M. Ca zot sprak M. de Larochefoucauld het goever nement stelde vervolgens voor, eenvoudig over te gaen tot het dagorde. Dat voorstel werd ge stemd met 362 stemmen tegen 137. John Lemoinne, de redakteur van het Journal des Debats, en die benoemd was tot ambassadeur van Frankryk, te Brussel, beeft voor die benoeming bec'ankt. De agencie Havas zegt dat bet op het aeudringen is van den be- stuerder der Débats, dat die weigering is ge- daen, doch de tndépendance denkt te weten, dat zyne zwakke gezondheid M. Lemoinne heelt doen afzien van de brusselsche ambassade. Wy s'rf/1 sommige geruchten, die door de progres- gelooven dat er andere redenen bestaen, die i sistische drukpers zyn in omloop gebracht en men in liet duister laet. hetreflende eene nabyzynde aftreding van M. - Pas is de opschudding, dooi het proces I o?deBrastark,iie T B'sn>ark van Maria Bière te Parys veroorzaekt, een Pg' g? x00r z>,n weinig bedaerd, of een ander geval van den- E m?er W vln(" oin acb gezondheidstoestand, zeifden aerd wordt ons uit IlSüiïs gemeH, I "Zlte Éën^sl^S land, dan vroeger, wanneer hy deel nam aen Een student in de geneeskunde, M. Picard had te Laon nauwe betrekkingen aengeknoopt met zekere Helena Dumaire. Ongeveer een jaer geleden, toen Picard lot doktor benoemd was, ging hy te Moulins vvoouen en brak geheel al' met Helena Dumaire. Zy vernam weldra dat M. Picard van zin was te tiouwen met een de parjementairc weikzaemheden. De kanselier zelve hepft verklaerd, dat hy van dag tot dag meer belang slelt en meer genoegen vindt in de ministeneele bezigheden, en dat zyne ge wone genegenheid voor het buitenleven thans meisje van Moulins zy irachllc dit huwelvk te i t8' Sleeds beletten, doch te vergeefs. Zondag reeds moes- - - Vclan*' ddl hechl aen minis- doch eene depeche uit Moulins meldt, dat het meisje den doktor vermoord heeft. ten de roepen gedaen worden. Wat er toen ,T' voorgevallen is tusschen Picard en Helena .P - la9^lat\-An Berlyn zegt dat de paters Dumaire, weten wy niet, doch eene depeche I u.11 ^ru'ssen verjaegd, door het Louis Monesclou, de moordenaer der kleine Louisa Ueu, legt nog altyd de grootste onverschilligheid aen den dag. Hyeet en drinkt goed, en houdt zich zelfs met 'dichten bezig. Gisteren heeft men in zyne cel een dichtstuk in beslag genomen, waerin hy zyne misdaed ophemelt. Spaergeld. Wat er door kleine bespa ringen kan worden byeengebracht, blykt uit bel feit, dal de Franschen, die den naem heb- f/den' 'iaeH n" iie tóTÏÏtaA'ï i «»ta>~A«eneen gezamentlyke i AB® goevernement van Engeland, naer Zululand geroepen zyn om er het volk te helpen bescha- RUSLAND. De jodenkwestie is in Rusland nog verre van opgelost te zyn. De Borsen-Zeitung van Berlyn be rat eene depeche uit de russische hoofdstad, waerin gezegd wordt dal al de vreemdelingen, die den joodschen eerediensl belyden, bevel gekregen hebben, binnen de zes uren Sl-Petersburg te verlaten. Treurig en uitgeput door vermoeienis honderd negen en zestig millioen, vier-en-dertig duizend, zes hon derd zes-en-negentig franks. Vrouw die haren Man afwacht. M. X.... een ryk koopman uit een der steden van het noorden, was afgestapt in een der grootste hotels van Parys, waer liy bezig was met zyne briefwisseling op te maken,toen eene schoone, jonge dame nevens hem kwam neerzitten. Deze begon op bare beurt brieven te lezen. Na eenige stonden vraegt de schoone aen M. X.... eenige inlichtingen over de aenkomst der treinen van Londen zy verwachtte haren man, zegde zy, met een der eerste treinen, die de reiziger van gene zyde van het Kanael, in de fransche hoofdstad moesten aenbrengen. Dal M. X zich haeslte om de schoone en- gelsche de gevraegde inlichtingen te geven, zal wel niemand verwonderen hy stelde haer J néér hadden de een of andere staetsmisdaed begaen en moesten hun land verlaten, zonder hoop om het ooit weer te zien. Onder de oitgelukkigen bevond zich een poolsch edelman, met zyn tienjarigen zoon, dien hy meénam, omdat de moeder van den knaep niet meer leefde. De knaep echter viel den weg te lang en hy zonk ten laetste neêrnu vroeg de vader een plaets op den wagen voor zyn kind, wat ge weigerd werd. De Pool liet zich toen eenige onbedachtzame woorden ontvallen en toen de soldaten hem met slagen met den kolf hunner geweren wil den voortdry ven, trachtte hy een der soldaten het geweer uit de hand te rukken. Onmiddel lyk legden toen twee soldaten op hem aen, en met doorboorde borst viel de Pool levenloos

De Denderbode | 1880 | | pagina 2