parket wordt gestuerd en dit laetste daegt on- middelyk de verzender voor de corrcotionnele rechtbank. Dunk aen deze krachtdadige maetregelen. hebben dry der voornaemsle kooplieden in wy- nen van Bercy voor de correctionnele recht bank moeten verschynen. Het ware ie wenschen dat de zelfde maetre- relen ook in llelgic genomen werden, dan zou men toch in eeniger mate beletten dat er heden veel lieden met vervalschlen wyn bedrogen worden. De liberale feniksen uil 'l Verbond schryven dal wy niet willen begrypeu wat liet liberalis mus is Sedert lang hebber, wy bewezen dat wy zeer wel welen wat 't liberalismus is, toen wy schreven, dat die helsche sekte eene valsche leering verspreidt die, onder den dekmantel van vryheid voor allen en in alles, door alle mogelyke middelen, den heilzamen invloed der U. C. Kerk op de volkeren zoekt tegen te wer ken, te verydelen en zelfs, indien 't mogelyk ware, te vernietigen. Wy welen bet by ondervinding, Heeren fe niksen, telkenmale er eene kiezing voorbanden is, verduikt het liberalismus zyn goddeloos aenschyn achter een masker van schynheilig- heid ja, dan kunt gy en uwe confraters der maconnieke drukpers, niet genoeg herbalen dat bet liberalismus slechts eene filosofische opinie of leerstelsel is die zich met den eere- dienst niet bekommert, die alle religien vry laet en eerbiebigl enz. enzMaer die oude en afgezongene deuntjes zyn nog slechts goed om eenige kortzichtige lieden om den tuin te leiden, want, men hoeft slechts de oogen rond zich te werpen om te zien en te ondervinden, dat het liberalismus wel iets wat anders is dan eene filosofische opinie of leerstelsel die zich met geeue hoegenaemde religie bekommert. En inderdaed, noemt al wie tegen God, te gen de R. C. Kerk en barer leering, legen de HH. Sacramenten, tegen de godsdienstige ce- monien is, zich niet liberael Heet al wie God, de Bisschoppen, de pries ters en de kloosterlingen lastert, versmaedt en bespot, beleedigt en vervolgt zich niet liberael Worden al deze die 't hardst tegen God, te gen de Kerk, tegen de HH. Sacramenten, tegen de godsdienstige ceremonien, tegen de Bis schoppen, tegen de priesters, tegen de kloos terlingen kunnen schreeuwen en tieren niet als de beste liberalen aenzien en gehouden Worden al de staetsbeambten en bedienden die een christelyk leven leiden, 't is te zeggen, des zondags Mis hooren, hunnen paessehen houden enz., door zekere liberale lafaerds niet bespied en op alle mogelyke wyze gekwollen en vervolgd Heeft men niet gezien en gehoord dal lieden welke des zondags Mis Hooren en te biechten gaen onbekwaem verklaerd werden 7 liberalis mus in de wetgevende Kamers te vertegen woordigen Wy zouden nog vyflig en meer dergelyke vragen kunnen stellen, maer nu al - genoeg En dan willen de sukkelacrs die 't Verbond aeneenflanzen de mensehen doen gclooven dat het liberalismus eene filosofische opinie is die zich met geene hoegenaemde religie bemoeit!... Maekt dit de ganzen wys, jongens, die zullen u wellicht gelooven maer menschen met eenig verstand begaefd toch niet, dat is onmogelyk De jaerlyksche Processie van 7 II. Sacrament des Altaers heeft verleden Zondag alhier onge stoord haren gewoonen omgang gedaen. On- noodig te zeggen dat onze Processie, zoo als voorige jaren, allerprachtigst was en, onder geen opzicht, iets te wenschen overliet. De heeren Arrondissements-kommissaris, Burge meester, Schepenen Gemeenteraedsleden Stadssekretaris en eene ontelbare menigte ge- loovigen, volgden eerbiedig en ingetogen liet Allerheiligste Sacrament. De huizen in de stralen, welke de godsdienstige Stoet heeft bewandeld, waren op weinige uilzondering na, allen versierd en bevlagd, met een woord, alle goede catholieken hadden hun best gedaen om hulde en eerbied te bewyzen aen Dezen wien alle hulde en eerbied toekomen. Te Nieuwerkerken heeft verleden Zondag eene onteering plaets gehad van het 11. Sakra- ment. Zoodra de Processie het lokael der liberale fanfaren juist voorby was, heeft men er met opene vensters beginnen te spelen zoo oordoovend dat het onmogelyk was den zang der Processie te hooren. Die handel wyze en hetgeen er nog opgevolgd is, heeft iedereen verontvveerdigd en doet nog eens te meer de goddelooze inzichten der liberale hoofden dier gemeente kennen. Zelfs waren er muzikanten die, de plannen der opleiders verstaende, te huis gebleven waren, ten einde zulke heilig- schendery niet te moeten bywonen. Deze goddelooze belooging is verleden Donderdag vernieuwd door eene andere, welke alle wel denkende menschen genoeg verstaen en schan de verwekt aen die zelfde hooiden die alzoo de menschen willen verblinden. Christene Burgers dier gemeente, ziet gy nog niet waer men u naerloe sleept Errata. In ons artikel betrekkelyk on zen beiaerd is eene drukfeil geslopen er staet: wysendeup den unjser endeden loop vandemaen- de t> en het moet zyn ende den loop bande maenedus eene d te veel. Catholieke Schoolpenning. De hee ren werkende Leden worden verzocht de ver plichtende vergadering by te woonen welke zal plaetsgrypen, Maendag Juni, om 8 1/2 uren stipt, 'ter afspanning den Meiboom, Zoutstraetpoort. De heer Pieler De Mol. director van de Muziekschool en kapellemeester te Chimay is Orkestmeester onzer koninklyke Maetschappy van Harmonie AlgroeiendBloeiend' be noemd, in vervanging van den diepbetreurden lieer Michel Schelfhout. Onze nieuwé orkest meester is een der uitslekendste muziekkun- stenaers onzes lands in verscheidene kamp- stryden wierden zyne werken bekroond en hy behaelde onder andere den prys van Roomen, de grootste onderscheiding welke aen een muziekkunstenaer kan te beurt vallen. BUSKRUITFABRIEK. Zaterdag morger.d, omtrent G 3/4 ure, deed een hevige slag, weldra door twee anderen opgevolgd, duizendc glasruiten in al de straten van Wcllercn aen stukken vliegen de huizen werden lot in hunne grondvesten geschokt. De muren berstten, de daken stortten in, en overal namen de inwoners de vlucht naer hel veld. Toen de eerste schrik voorby was, liep men naer het poeierfabriek, waer de ontploffing had plaats gehad. Naermale men de plaets der ramp nadorl, worden de punten talryker, doch men geeft er geen acht op, men volgt de menigte die naor bel poeier- fabriek snelt. Hel vuer is ontslaen in dc droogplacls, en heeft zich vandaer meegedeeld aen elf pociermolens, op rei geplaetst, en van eene oppervlakte van meer dan 30O meters. Van het dak der gebouwen blyven nog slechts eenige verkoolde balken over de pannen zyn op meer dan een kwart myl ver geworpen Ken heuvel, van ongeveer 6 meters hoogte, is in een diepen put veranderd en dc nerde in ccn naburige gracht ge stort Donderde hoornen Zyn op dc helft hunner hoogte in twee gesneden van anderen zyn de biac- ren verdwenen en de takken verkoold. De weg loopendc rechts nevens de fabriek is ongc- bruikbaer gewoiden demuoris omgeworpen, en stukken machienen, yzerwerk, takken en gcheele boomen bedekken den grond. Tol op verre inden heeft de, onlploflïng groole schade veroorzaoui Op den weg van VVellereu naer de fabriek ligt de hoeve der dry gebroeders Tonne- Icirs in puin. In 1866 reeds had die familie veel te lyden van de ontploffing, welke in dit jaer plaets had hare woning werd tolacl vernield, doch op de kosten van M. Van Cromphoul vernieuwd. Zaleulag morgend bevond zich de jongste der broeders in huis", lerwyl dc tweede op hel veld was en oudste op de bmncnplaets stond Eensklaps deed een lievige slag zich hooren de muren werden ingc- stoolcn door stukken machien, en de jongste broeder wordt erg getroffen zyn toestand is zeer gevaerlyk, doch men hoopt hem nog te zullen redden. Op een tamelyk groolen afstand van het fabriek bevindt zich het weezenbuis, door wylcn M. Van Cromphaut gebouwd de priester las de mis, toen de ontploffing plaets had. Al dc ruilen van hel koor vlo gen in stukken, en het is als door ccn wonder, dal de priester aen hel altacr niet gekwetst werd Al dejiuizen, lot tie statie zelf, hebben erge schade geleden Men schat op meer dan H',000 kilo, de hoeveel heid poeier die ontploft is De oorzack der ramp is onbekend, en zal wa6rschynlyk nooit ontdekt wor den. In een fabriek, waer dc nauwkcurigslc voorzor gen genomen zyn om het minste ongeval te voorko men, kan men haer toewytcn aen de onvoorzichtig heid van een werkman, die er zelf hel eersle slacht offer van geweest is. Het poeierlabriek is bcsluetd door eene byzondcre maetschappy, onder den naem van Cooppal Company. Het poeier, noodig voor den dienst van den Staet, werd er gefabriekcerd het mmisleiie van oorlog veerdigde alsdan een officier der artillerie af, om die fabriekatie te bewaken. In 1866 is het fabriek eene eerste mael gespron gen er waren alsdan 8 dooden, ongeveer hetzelfde getal als nu. Het poeierfabriek van Wcllercn-, dat uil hoofde van zyne uitbreiding en zyne belangrvkheid, alge meen gekend is en beschouwd wordt als een der aenzienlykstc van hel vasteland, is gelegen op 4 kilo meters afstand van de stad Het beval met minder dan 29 verschillende gebouwen, eene oppervlakte bezeilende van ongeveer 3d hektaren, en gcrang schikt 111 den vorm van ccn dryhoek, waervan het punt den ingang uitmaekt. een der zyden aen dc Schelde grenst en dc andere aen dc baen van Wette- ren naer St-Anna-tcu-Eedc. De gebouwen, werkhuizen en magazyncn zyn 0111 zoo te zeggen in dry afdeelmgen verdeeld, en elk dier gebouwen is van liet naburige door groote aerd- ophoopingen gescheiden, ten einde alle gevaer tc voorkomen. Gcwoonlyk worden 130 tot 200 werklieden inde fabriek gebruikt. I11 decs seizoen beginnen zy hun werk ten 5 1/2 ure 's morgend3. Zaterdag waren zy zooals gewoonlyk begonnen Een der bedienden, ill Van dc Velde, en de besluer- dcr M. Liebrechl, hadden hunne ronde gedaen en besialigd dat alles in regel was. Nauwelyks hadden zy liet fabriek verlaten, toen zy eene eerste ontplof fing hoorden. Dry schonden later volgde uenc tweede, nog heviger dan de eerste. De inwoners der naburige huizen namen dc vlucht vrouwen en kinderen, door stukken ruilen gekwetst, liepen overal rond, 0111 hulp roepende. De werklie den die aen het gevaer ontsnapt waren, wilden vluchten, doch M. I.iebrcchl gelukte er in, hen tol bedaren te brengen, en hen te doen bcgrypen dal alle gevaer geweken was en zy hunne ongelukkige medemakkers moeten ter hulp snellen. Allen zeilen zich onmiddellyk aen het werk zy snelden naer de plactseii, welke zy wisten het ge- vaerlykst te zyn, en ruimden de brandende stollen weg, die hel vuer konden verspreiden en de uitge breidheid der ramp nog vermeerderen. Onder de personen die wonderen van koelbloedig heid en naeslehefde hebben aeu den dag gelegd, noemt men vooral den besluerder M. Liebreeht, den broeder Emmanuel, uit het hospilael, den kashouder Van dc Velde, den onder-besluerder Galmacrt. kapi tein Malaise, den koetsier Drieghe, de werklieden Claes, Dusoleil, Boré en Vande Kerckhovc Men slacl waerlyk verwonderd hoe er niet meer slachtoffers zyn over de 3<)0 werklieden waren aen den arbeid, die ccnigen lyd 11a de ontploffing, van ten allen kante kwamen gevlucht of uitgekropen. De werklieden getuigen altemalc, dal er geen gedacht tc maken is van den scbrikkelykcn slag der ontplof fing. Het zyn de heeron Victor Galmacrt, besluerder der fabrikatie, Abel de Kcrekbovc, burgemeester van Wellercn, en Puissant, schoonbroeder van den bc- sluerJer der fabriek, welke de eersten ter plactse zyn geweestallen hebben veel koelbloedigheid en zelfoppoffcring aen den dag gelegd. De lieer Galmacrt heeft bewyzen geleverd van ecnen heldhaftigen moed, door het inrichten der redwerken te midden van hel grootste gevaer Groole ongelukken voorziende, ten gevolge van don vuerregen die langs alle kanten viel, heeft do heer Galmaert bet buskruit doen nat maken dat zich onder de molens bevond en al het buskruit dat in bewer king was doen wegruimen uit de gebouwen welke ongeschonden gebleven waren De hoeveelheid van het buskruit dat in bewerking was, wordt geschat op 200,00»! kilos. Men besladigde weldra dat de ontploffing had plaets gehad iri de gebouwen, gelegen aen de baen van Wetteren naer St-Anna-ten-Eede, en bcstaende uit negen gebouwen, waervan geen enkel is blyven rechlslaen. Hel is onder die brandende puinhoopen, dal men achtervolgcns acht lyken gevonden heeft. Later heeft men nog twee lyken ontdekt, hetgeen tot nu toe hel getal slachtoffers op 10 brengt. Men heelt dc nacmoproepmg gedaen van dc werk lieden der fabriek, behalve de acht, wier lyken teruggevonden zyn, ontbreken er nog twee. Ziehier dc namen der dooden Eduard Impens, gehuwd, vader van 4 kinderen Frans Schamps, gehuwd, vader van 6 kinderen August Lorée, gehuwd sedert dry maenden Jan Vcrmersc.ii, gehuwd, zonder kinderen Pieler Vliebcrgh, ongehuwd Eduard Buylc, idem J. B. Braeekman, gehuwd, vader van 3 kinderen. Aug. Van Beveren, ongehuwd. Frans Crapocn, gehuwd, vader van 4 kinderen. .I. B. Somcrs, gehuwd, zonder kinderen. De begrafenis der slachtoffers heeft dyrsdag plaels gehad. Op ccn groolen afstand van de werkhuizen, tc midden eener weide, bevindt zich het groot poeicr- magazyn, dat 3 a 400,000 kil poeier beval. Een oogenblik heeft men gevreesd dat liet vuer zich aen dit gebouw zou meegedeeld hebben, doch hel is ge lukkig gespaerd gebleven Er beslaet tegenwoordig een ontwerp strekkende 0111 aen de fabriek eone nog groolere uitbreiding tc geven en de verschillende werkhuizen nog meer van elkander af te zonderen. Dc ramp van zaterdag be- vvyst liet nut van dien maclrcgcl. Een ooggetuige vcrhacll dat hy nooit zulk afgry- selyk schouwspel gezien heeft als dat der acht lyken, die men ondor de puinen bod uiigchacld, en in een stal had gelegd, terwyl men de noodigc doodskisten gereed mackte au een was lui hoofd by na geheel 'afgeruktvan ren ander was het hoofd lellcriyk v'crbryzild en \ornido img slechts eene nf- xichlciyke massa van vlecseh, bloed en 1 ors- ns, door liet vuer zwart gi-maeH en gcdccltelyk ver koold een derde lyk had een arm verloren, enz enr. Volgens du laelsle berichten zyn er thans bepaeh' 11 dooden onder de werklieden, en worden er no. 3 vermist Maendag moest dc naemopröcping not eens gedaen worden, ten einde In t juist getal en e namen der vermisten vast tc stellen. De herberg de Miemie Posthoorn, naby de fabriek en verscheidene huizen van werklieden dei' fabriek zyn geheel vernield Eene vrouw, w-lkc zich by de instorting in een dezer huizen bevond, is zeer erg aen hel hoofd gr kwetst. Dc fabriek be/iudc o'"1 werklieden, welke zich op hel oogenblik der ontploffing allen aen '1 work be vonden. Hel is dus zeer verwonderlyk, dal hel getal der slachtoffers niet gfvoier is. Dit wordt iiieraen toegeschreven dat meest allen bezig waren m kei ders ol in afgezonderde gebouwen. Zooóra de ont ploffingen badder) plaets gehad zyn allen naer buiten gevlucht, de eene langs dc openingen, welke den doortocht vrylieten, de,anderen door de puinen dringende. Allen verklaren dat men zich geen denk beeld kan vormen van de hevigheid van den sebok. De begrafenis der slachtoffers heeft oiel maendag plaels gehad, zooals ve'keerdelyk gemeld is. Zy moest dynsdag morgend, geschieden. Het verlies is zeer groot en beloop! ongeveer twee millioen frank. De cigenoers der buskruitfabriek zul len al de gcledeno schade moeten vergoeden, want geen enkele verzekcrmgsmaelschappy wil eene poeierfabriek aen aenceemlyke voorwaarden verze keren. Dc cigenaers bezitten een reservckapitael, groot genoeg, zegt mtn, om al de verliezen ie dek ken. Men meldt ons uil Wetteren, dal dc inwoners van zin zyn, verzoekschriften naer de bevoegde overheid te zenden, 0111 Ie vragen dat dc fabriek verder van de gemeente zou gebouwd worden, meer afgezon derd van alle woningen, want waer zy nu staet, levert zy een bestendig gevaer op. Ware het groot poeiermagazyn in de lucht gesprongen, met zyne honderd duizenden kilos buskruit, wie weet of er nog één enkel huis van de gemeente Wetteren zou geheel gebleven zyn. Het besluer der yzeren wegen heeft eene buitengewone ontvangst gedaen van meer dan 25,000 fr., ten gevolge van liet groot getal nieuwsgierigen, die gedurende dry dagen naer Wetteren zyn gegaen. Een der gekwetste werk lieden, de genaemde Van de Velde, is in het gasthuis overleden. Volgens de geneesheer verklacrt, zouden al de andere gekwetsten builen gevaer zyn. Een zonderling tooneel had woensdag te Gent plaets. Dry kerels hadden eene horlogie gestolen zy werden door dc policie vervolgd en twee hunner werden aengeliouden. De der de ontsnapte eerst, doelt, langs alle kanten ingesloten, had hy geen ander middel meer om zich te redden, dan in de rivier de Lieve te springen. Hy sprong in 't water, ontkleedde zich gerust, en gedurende niet min dan dry uren lyds, leverde Dy zich aen de kundigste zwemoefeningen over, te midden van liet ge lach der menigte, en lerwyl de policie te ver geefs op den oever wachtte, dal liy uil ver moeidheid hel water zou verlaten. Van lyd tot tyd had eene kleine gedachteuwisseling plaels tusschen de policie en den zwemmer, doch te vergeefs deze wilde niet kapilulceren en ver- maekte zich met te midden van liet water, allerhande volksliederen ie zingen. Eindelyk stemde hy er in tofe zich te laten aenhouden, op vooi vvaerde dal men hem drooge kleêren en een rytuig zou bezorgen. Dit werd hern verleend. De kerel deed de kleéren aen, toch op het oogenblik dat hy in de Hengebrachte vigilant moest stappen, groette hy-de verza melde menigte, sprong in eene boot, die zich in de nabyheid bevond en met een stok gewa pend, had hy weldra het middel der rivier be reikt, vanwaer hy een plechtig vaerwel zegde aen de menigte en aen de policie, die zonder den kerel naer huis mocht koeren. Het gerucht is te Gent in omloop, a's zou een apotheker dezer stad vergift afgeleverd hebben aen eene vrouw, die eene purgatie vroeg. Een barer kinderen, dat het vergift heeft ingenomen, zou reeds overleden zyn. Men schryft uit Brussel aen het Journal de Liéije, dat de persoon die eenige dagen gele den een steen in liet rytuig der koningin ge worpen heeft, een jongeling is, waervan men het signalement heelt en dien men hoopt weêr te vinden. Het is spylig dat men hem niet on- middelyk vervolgd heeft, hetgeen zeer gemak- kelyk zou geweest zyn. Het schynt thans bewezen dat de dood van den policie-agent Penninck aen een onge luk te wyten is. De werkman die verleden za terdag was aengeliouden, is weer in vryheid gesteld. De belooging, om te protesteeren tegen de eischen der brusselsche beenhouwers, en waervan wy gesproken hebben, is erbarmelyk mislukt dry a vier honderd nieuwsgierigen waren op de Groote Markt vergaderd, doch er waren geen sprekers. Na te vergeefs gewacht te hebben, is de menigte uitgegaen en eenige groepen zyn voor verscheidene beenhouwers- winkels gaen schreeuwen en (luiten. Maendag avond is naby de Hallepoort te Biussel een kind, van negen maenden oud, ge stolen, in de volgende omstandigheden. De moeder had hel kind eenige oogenblikken toe vertrouwd aen haer tienjarig dochterke, dat op de boulevards wandelde gedurende hare af wezigheid, kwam eene onbekende vrouw by het meisje en verzocht dit laetste lint in een naburige» winkel te gaen koopen. Het meisje ging en liet liet kind by de onbekende, toen zy terugkwam was de vrouw met het kind ver dwenen. Alle opzoekingen der policie om haer te vinden, zyn vruchteloos gebleven. Elke dag byna brengt te Brussel een zelf moord meê Maendag morgend heelt men uil de dok het lyk opgevischt van een achttienjarig meisje. Op liet lyk heelt men een brief gevon den, waerin de ongelukkige aen hare ouders vaerwel zegde. Alwéér eene zellmoord Zekere S...., oud 35 jaren, die een zeer onregelmatig leven leidde, heeft zich woensdag te Brussel gezelf- moord, bv middel van een pistoolschot. De brusselsche policie heeft dynsdag den Franschman, met name Moutonnier, aenge houden, wiens uitlevering door het fransch goevernement gevraegd was. Moutonnier, die te Brussel onder den valschen naem van Leroy verbleef, heeft naer het schynt talryke aftrug- gelaryen gepleegd, in België en in Nederland, in zyne hoedanigheid van agent van zekere Banque du Progrès industrie!, te Parys geves tigd. Er zal te Brussel, gedurende de nationale feesten niet weinig gekongrest worden. Onder ander zullen er plaets hébben het hofbouw- kundigkongres, liet landbouwkongreshet schoolmeesterskongivs het ondervvyskon- gtes liet letterkundigkongres liet handels- <11 nyverheidskongres het kongres over het gebruik van sterke dranken het geneeskundig kongres hel vrydenkerskongres het kongres der studenten het kongres... maer neen, ons dunkt dat hel al meer dan genoeg is. Generael Van der Meere, de gewezen pa triot van 1830, die later in eene politieke sa- menzweering betrokken en tot den dood ver oordeeld werd, doch genade ontving, is te Brussel overleden. Degenerael is 83 jaren oud. De Nouvettiste van Verviers vcrhaell liet volgende kluchtig geval, dat den verlooide van prinses Stephanie overkomen is, lydens zyn verblyl in liet kasteel te Laken. Eens wandel de hy 's morgends langs de vaert, toen hy een lief huotje bemerkte aeustonds had liy de nooöige toelating van den eigenaer bekomen en weldra was de toekomstige keizei van Oostenryk volop aen '1 spelevaren. Eensklaps kantelde liet bootje 0111 en de. prins lag in 't water het bootje werd geheel verbryzcld de aertsherlog kwam er gelukkig met een koud bad af. Zooals men kan denken werd de eige naer van het bootje ruimschoots schadeloos gesteld, en ontving daerenboven van prins Rudolf eene prachtige speld, versierd met eene R in edelgesteenten. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1304 stuks vee le koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-81 tol 1 04 slieren, fr. 0 09 tót 0-90 koeien en veerzen, fr. 0 09 lol 0-90. Zaterdag nacht is te St. Maria-Auden hove, eene hoeve met aenliooriglteden afge brand zy hoorde toe aen den landbouwer Vandemacie. De verliezen beloopen 20,000 fr. Wy lezen in den Standaerd van Brugge Uit goede bron vernemen wy dat er besloten is, dal zeventig afdeelingen van den Catholieken Schoolpenning, na de kiezingen van 8 juni, naer Brugge zullen komen, om er het feest te hou den, dat de liberale burgemeester van Gent zoo willekeurig verboden heeft. Het getal per sonen, die beloofd hebben er deel aen te nemen, wordt geschat op 15 lot 20 duizend. De neeringdoende Bruggelingen zullen die tyding met genoegen vernemen. De gendarmerie van Seneffe heeft dyns dag twee vrouwen dier gemeente aengeliou den, moeder en dochter, beschuldigd de eersle haren man, de tweede haren stiefvader zoo erg mishandeld te hebben, dat de ongelukkige, naer men zegt, onder hunne slagen bezweken is. Het parket van Charleroi heeft zich ter plaetse begeven. HOLLAND. Donderdag ontstond een ernstige heibrand onder Papendael, op I 1/2 ure afstand van Arnhem. Ook heerschle woensdag en donder dag in de omstreken van Beihesda, onder Die ren een lievige hei- en bosehbrand, die aen- j gewakkerd wierd door de felle droogte en over eene uitgestrektheid liep van Twee honderd bunders. In den Valtermond zyn vyf huizen en voor rond de honderdduizend gulden lurf verbrand. Te Drenth, wierdeu een logement en eene groote party turf door de vlammen vernield. De schade door den brand op de Valuwe veroorzaekt, is voorshands nog niet te bere kenen. Het is eventwel zeker dat meer dan duizend bunders hei- en boschgrond eene prooi der vlammen zyn geworden. Den geliee- len avond en nacht heelt het door gebrand, tol dat op 28 II., de regen den brand heeft ge- bluclit. Het was een yslyk gezicht, die uitgestrekte sperrebosschen, die in eenen zwarten damp waren gehuld en alsdan in eens golfden gelyk eene reusachtige vuerzee. Loeiend en krakend vervolgden de vlammen haren weg, alles ver nielende wat haer op hare baen tegenkwam. Aen blusschen was by zulk eene uitgestrekt heid niet te denken. Het Gravenhorische bosch, toebelioorend aen Zyne Majesteit den koning, het Orderbosch en dé bosschen van de heeren Vidal en De Heus, zyn geheel ol gedeeltelyk vernield. Ge lukkig dat de wind iets draeide, anders had den de buertschap Soeren en zeker een groot gedeelte van de Soereusche bosschen hetzelfde lot ondergaen. Uil Nymegen schryft men toen van don derdag Meende men gisteren dat de felle boseh brand naby Groesbeek een einde had genomen, nu wordt men liet tegendeel gewaer, de bosch staet opnieuw in brand. Weder trok een groot deel van 't garnizoen er heen, om de vlam met stokken en takken uit le slaen. Tol nu toe zyn zoo wat 120 heklaren bosch verbrand. Toen uil Nieuw-Amsterdam, date 29 Mei, meldt men Eergisteren ontstond hier een van die vreeselyke veenbranden, welke hy aenhou- dende droogte en sterken wind meermalen in veenstreken ontstaen. Eene massa lurf is ver brand en ook een zevental arbeiders-wonin gen. De oorzaek schynt te liggen in het veen branden, dat door de aenhoudende droogte niet als gewoonlyk van zelf uitdoofde en door den sterken wind opnieuw is aengewakkerd. Zondag duerde de brand in den Weerdin- germond nog altyd voort. Meer dan 100 huizen liggen in de asch. Ook brandt het veen in de Roswinkelsche Markte. Men is beducht voor omslaen van den wind, want geschiedt dit, dan is liet kooster ter Apel niet te houden. Ook liet Emmer-Compascuum brandt reeds. Alles is vuer en alles wordt er door vernield honderde arbeiders zullen tengevolge van deze ramp liet geheele jaer broodeloos zyn. FRANKRYK. In de kerk van St Plnlippe-du-Boule, le Parys, werd dynsdag een lykdienal gecelebreerd, ter ge legenheid van den verjaerdag der dood van den keizerlyken prins, Jerórae-Napoleon woonde die plechtigheid by, welke een talryk publiek naer de kerk had gelokt, doch men bemerkte de afwezigheid van verscheidene hoofden van hel bonapariism, name- lyk MM. Rouher, Paul de Cassagnac, enz. Deze laetste had in zyn blad, k Pays zyne vrienden acngezel den diensl niet by le wonen, omdat hy besteld was door prins Jeröme, den goedkeurder dekreten tegen de Je- suieten. M de Cassagnac en zyne vrienden zullen zondag op hunne beurt, ceri lykdienst doen celebree- ren voor den overleden prins. Hel is niemand onbekend, zegt de Tablettes d'uii Speclateur, dal hel fransch goevernement zich in de grootste verlegenheid bevindt met dc uitvoering der nieerldokretcn, legen de geesielyke genootschappen. Ten gevolge eener overeenkomst tusschen de leden van het rechter centrum en der dissidenten van hei linker centrum der Kamer, mot de Senateurs van het linker centrum en dor linkerfrakties van den Senact, die voor M. Leon Say gestemd hebben gact het blad voort zou het volgende besluit zyn genomen Vry da;: of zaterdag zal do beraedslaging op het dag orde komen, over de lalryko petitiën, die in gansch Fnnkryk geleckend zyn, sedert dc afkondiging der dekreten legen de kloosters. M. d'Audiffrel-Pasquier zaï alsdan aen don Senaet de volgende molie voor- stollen De Senaet, zonder de petities in den grond In onderzoeken, verzendt deze naer den minister vm ecredicnsten (i Noodigi hei goevernement uil, de dekreten van 29 meert niet toe le passen, dan na de voorstelling on de stemming in do beide Kamers, van een wels- ontwerp up do geesielyke kongregaliën, en dat gegrond zal zyn op de ware grondbeginsels der vryheid van g.-wcieo, de vryheid van vereemging n do vryheid der huisvaders. Hoe zeer derge- !v! e oplossing ook geschikt zou zyn om het gocv'er- vn ment van M Grcvy, ten minste voor eenigen lyd, uit do mocilykheid tc helpen, deden wy echter dit nieuws enkel ten titel van inlichting meê. DUITSCHLAND. Dc Voce delta Verild zegt dal, indien dc onderhan delingen van hoi Vaiikuen mei hei hof van Berlyn geen uitslag opgeleverd hebbendit de schuld niet is van hei Vatikaen. De brief van den Paus aeu den aartsbisschop van Keulen, zegt hel blad, levert ge- noogzaem hel bewys van den verzoeningsgeest, die le Rome heerscht, doch dc Paus kon de toegevend heid niet zoo verre dryven, de Kerk, aen handen en voelen gebonden, den Staet over le leveren. Üaerom, voegt het blad erby, is het onmogelyk de diskrelionnairo macht goed te keuren, die hel prui- sisch goevernement in zyn wetsontwerp vraegt. Verder zegt hel blad, dal de aenmatiging van Pruisen in hel wetsontwerp in kwestie, grooler is, dan in de meiwellen De goedkeuring der diskrelion naire macht door de Kerk, zou de erkenning zyn der mei wellen zelve, en die macht zou ten doel hebben omkoopery te brengen in dc geestelykheid. De catho lieken van Pruisen, zegt de Voce verder, hebben ge lyk het wetsontwerp niet le acnveerden, datdc wet ten legen de Kerk in voege houdt geen calholiek kan zulk ontwerp stemmen zonder getroffen tc wor den door de kerkelykc censuer, die dc cxkommuni- katic uitspreekt legen alwie wetten uilveerdigt, tegen dc vryheid of de rechten der Kerk. RUSLAND. De Toestand. Men schryft uil St-Petersburg aen een radikael blad van Parys, eenige byzonderheden over de aenhouding van Michaïloff, waerdoor hel mogelyk is geworden hel proces Weimar op te maken. De policie had hel geluk gehad te Pontilov, de hand le leggen op een jongeling van edel voorkomen, die zonder twyfel voorzien was van een valsch pas. By hem vond men weldra bowyzen, dat hy in nauwe betrekking stond met een edelen jongeling van Koursk. Dezes aenhouding werd aenslonds besloten en onmiddellyk begaf zich de policie naer zyne woning. Doch zoodra de policie binnentrad knalden twee pistoolschoten. Dc vader van den jongeling bad zyn zoon en dan zich zei ven doodgeschoten. Dc policie wilde echter niet onverrichter zake naer hui3 keeren zy voerden een dienstknecht des hui/.es gekoord en gebonden naer Koursk. Deze was niemand anders dan Michaïloff, die op zich genomen had te verklaren dat hy bet rytuig voerde, waerin de tol nu too geheimzinnige moorde- paei van generael Mczcnlsky ontsnapte. Trouw hield by zyn woord. Daerdoor ontsnapte de ware koetsier, die een hoog geplaetst personnagie is, aen de naspo- riiij.'en der policie. Deze week moeten nog verscheidene nihilisten ge oordeeld worden. Vele veroordeelden ontvluchten hunne gevange nissen en de plaetsen waer zy verhaunen leven. Uit St-Petersburg werd gemeld dat de kei zerin aldaer overleden is, aen de langdurige ziekte die reeds sedert zoo langen tyd heleinde dier vorstin verwachten deed. Keizerin Muria- Alexandrovvna van Rusland, voorheen Mar.imi- liana Wilhelmina Augusta Sofia Maria, dochter van Lodcwyk II, groothertog van Hessen en van groothertogin Wilhelmina Louisa, werd geboren op 8 augusti 1824 zy was dus om trent 56 jaren oud. Een telegram uit de russische hoofstad zegt dal de keizerin, volgens officieel wordt meê- gedeeld, donderdag morgend, zacht en zonder doodstryd is ontslapen. Hollo way's Pillen. Zuivtr Bloed. Daer het levensvocht, zoo laog hel in een' gezonden toestand verkeert, elk deel van het menschelyke liehaem on derhoudt en vernieuwt, maer er daerentegen juist den legen overgestelden invloed uitoefent, zoodra het arm of onzuiver wordt, is het ten zeerste duide- lyk cial elk middel, dat den bloedsomloop niet be reikt eene kwael nimmer kan uitroeijen, maer elk preparaet, dat in staet is om eeneu heelzamen invloed op iiet bloed uit le oefenen, moet daermede overge bracht worden, tot eiken levenden vezel van het stelsel. Het har I, de longen, de lever, de nieren, de huid trekken allen hun voordeel uit den goeden toe stand van het bloed. Holloway's zuiverende Pillen weiken dadelyk en krachtig op de geheele bloed massa, helzy in do gewone of in de slag aderen Zy versterken de maeg, brengen de lever en de nieren in orde, verdrvven de kwalen, en verlengen bet be- stacn. GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gezondheidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den mocilyken eetlust, slechte spysvertenngen, maegontstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, het slym, de braek- lusl, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, ademstem, luchtpypen; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en liet bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graef Plus- kow en de markiezin Biéhan, MM. de professors Cédé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, gnuelstcin, enz., enz., waervan uittreksel. N° 66,811.— M. dc pastoor A. Brunellière, van eene slechte spysvertering van 5 jaren, nadat de gc- neesbeeren hem hadden voorspeld, maer eenige maenden meer te zullen leven. N° 69,719. Waterzucht, opstopping. Dry zyn volkomen van genezen. Zy doel onmiddelyk den hoest by eene verkoudheid opgédaen, ophouden voor de waleropslopping cn de maegziekten, brengt dit tien besten uitslag voort en vordryflde zwaerbloedigheid c. Langevyn, pastoor. Vi.ürmacl voedzamer dan bel vleesch, spaeri zy nog 50 mael haren prys in medecynen. In doozon, 1/1 kil. fr. 2,25; 1/2 kil. 4 fr. 1 kil. 7 fr.12 kil. 70 fr. - - De Beschuiten van Revalenta, in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Revalenta Chocolact, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 36 en 70 fr. Opzending tegen post-mandact, dc doozen van 36 en 70 franco Bewaerplaclsen overal, by de apothekers cn de Aruideuiers. Du Barry en C°, (limited) berg van t Hof, IO. Brussel. Depots le Aelst, by Vanden Herreweghe en Beydler apothekers,Vander Slappen, droguisle, kapelleslraet. - Geeraerdsbergen, by D. Wiltinck, apotheker. Nmove, by E. Druvvé-Jelie.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2