«s49BBE&a< HANDEL EN NYVERIIEID. De limburgsche landbouwers, die meenden dal na den oudervvetschen winter, eindelyk de beurt aen de zeven vruchtbare jaren was ge komen, zien zich deerlyk teleurgesteld. Treurig ziet liet er met weide en akkerland by lien uit; schrael en kael staet alles. Het weideland is afgeknaegd, verschroeid en dorde zooveel belovende klaver staet slechts een decimeter hoog en is op vele plaetsen ineengekrompen. Van de haver komt weinig terecht, evenals van de boonen. De tarwe en rogge is op enkele perceelen nog al bevredigend de meeste ech ter hebben het zoover niet kunnen brengen en beloven weinig strooi en weinig beschot. De fruitboomen zyn schaers van aengezette vrucht voorzien, hetzy ten gevolge van den feilen vorst, hetzy, wat waerschynlyk is, tengevolge van de langdurige droogte en koude. De twcc- mael afgevrozen aerdappelcn weren zich thans voor de derde mael dapper,maer zien er schrael uit, zooals van herstellenden onder zulke om standigheden te wachten is. Het ergste is het gesteld met het vee; dit heeft volslagen gebrek aen voeder. Gelukkig zy, die lucernevelden bezitten de lucerne alleen schynt zoo'n voor zomer het hoold te kunnen bieden. bynsdag namiddag, rond twee uren, toen de eerste berichten over den uilslag der kiezingen aengcplakt waren, heerschte er ccne groole bedryvigheid in 't lokael onzer liberale assoeiatie. De eerste onlvangene berichten luidden immers gunstig voor 'l liberalismus en men moest zich lot de feest bereidcu. 't Was waerlyk geestig om zien hoe onze liberalen alles aen 't regelen waren. Boven op 't liberael Uilen kot was eer. schilder aen 't verveerdigen van transpa ranten bezig,die de vcrsehillige uitslagen gingen doen kennen. De knacp eener liberale maelschappy haelde reeds de transparanten uil hunnen schuilhoek die op voorhand waren gemaekt en waerop, zoo men ons verzekert, de grootste schandalen legen do Kerk, te gen de priesters, tegen zekere calholickcn le lezen slacnDe tamboer-major der garde vol schrik liep vol allaircns gedurig heen en wéér dan ging hy om nieuws hier, dan bracht hy nieuws daer, hier ging by bevolen ontvangen, daer ging hy ct geven, opdat alles in orde wezen zon Rond twee uren hoorde men een ongewoon ge- druisch de merkt komen opgevlogen elkeen zag verbaesd rond, maer stelde zich dLpper gerust toen ÏBfifi ZSb uat hel niels anders was dan Baron Fiicm om die, zyne erenu n en bcenen .slingerende als de wie- windmolen, de trappen van den Comle opvliegt. Nauwelyks is Baron Fncandon binnen of hy stuift weêr naer builen, om le zien of'l nationae! vaendel aen 't lokael geheeschen was Op dit oogenblik komen er ecmge liberalen met eene de pêche aengeloopen die voordeclig voor hen was. De vreugde bcschryven die thans op de liberale gezich ten te lezen stond, is ons onmogelyk allen zagen er om te plezieriger uilBaron Fncandoneenige hoen tjes vooruit en Opperhoofden van 't gcuzenkliekske roepen allen te gelyk om hunne bevelen te geven Major Kaes weel niet naet wie eerst te luisteren allen te gelyk willen licrn nacr verschillige plaetsen doen loopen....Baron Fricandon ziende dal Major liaes naer hem niet wilde hooren zette zicb op eenen drap en liep naer huis om den nieuwen drapeau te heeschen dien hy voor de omstandigheid wel gekocht heeft maer wellicht, volgens gewoonte, nog niet en ook terzelfdertyd de mannen in de herberg aen de Esplanade te verwittigen dal zy de transparanten vol schandige belecdigingen tegen Godsdienst en pries ters moesten in gereedheid brengen. Menigmacl reeds hadden wy by ons zelvcn gezegd: 't zal wal zyn dezen avond, ziet ze eens aen den gang 't voorzichtigste voor ons zal zyn le gaen sla pen, enz... Maer ziet wat is er dan toch gebeurd 't Is dry uren, droefgeestig stapt zeker liberael heer schap de merkt op cn begeeft zich naer den Comle. Angstig nemen deze die zich op 't plankier bevinden, hem de depêche uit de handenT ls 't helste nieuws uit Antwerpen die dc definitieve cn onver- helpclyke klopping der geuzen doet kennenEeno algemeene neêrslagtigheid maekt zich op eens van onze liberalen meester dc zoo vrolyke gezichten van zoo even zyn, als by tooverslag, zuer en cllc lang ge worden. Geen wonder, welke teleurstelling Men was immers zoo verzekerd van den liberalen triomf le Antwerpen Eindelyk na zich onderlinge eens met tranen in de oogen bekeken te hebben, als wil den zy lot elkander zeggen wy zitten er tusschen met onzen blauwen parapluie, trokken zy er allen van door, by zooverre dal den Comle die eenige oogen- blikken te voren aen een bieënkorf geleek, nu eone ydele schuor was geworden De catbolieken verecnigden zich in de verschillige cslamincls onzer gezindheid rond de merkt gelegen, en vierden op deftige manier onzen triomf le Antwer pen, enz. Verscheidene transparanten wierden aen 't lokael van don Kring gcplaclst, welke onzo zegepra len verkondigen. Des avonds om 9 uren heeft onze Koninklykc Har monie een concert voor den calholickcn kring gege ven. Op 't zelfde oogenblik speelde 't liberael Barak- kenmuziek voor den Comle Onze medeburgers hebben nu eens over 't verschil dat, onder opzicht der muziekkunst, tusschon dc beide maelschappyen bestaet,kunnen oordcclen. Rond bet Barrakkeumuziek hadden zich ccmge straetbeu- gels en belaeldc schoeliën gcschaerd, terwyl de Jon ge Garde, door 'l puik onzer Burgery omringd was, welke door hare geestdrifiige toejuichingen, bravo- gcroepen en danspartyen liet hooren en zien dal zy zich over onzen catbolieken triomf te Antwerpen ver heugde Deze omstandigheid heeft aen de liberalen eens le meer doen begrypen dat hunnen haring te Aelst niet zoo gemakkelyk braden zal dan zy het wel meenen. Om tien uren hield men van weerskanten op van spelen en gansch de stad behalve de merkt, keerde in hare gewoonlyke rust terug Wy zeggen behalve de merkt, omdat eenige liberale muzikanten gansch den nacht door in den Comle zyn blyven spelen en zingen, of liever builen en aldus de nachtrust der geburen gestoord hebben, 't geen door de politie, wy weten met waerom, met beteugeld is geworden Besta- tigen wy ten slotte dat dank aen de krachtdadige maetregelcn door den heer V. Yan YVambcke, Burge meester, genomen de openbare rust met verder ge stoord is geweest tot groot genoegen van al de rusl- minnende lieden. Begrafenis van den Eerw. Heer VERMEULEN, Pastor van Baerdegem. lu den namiddag van Vrijdag, 4 Juni is le Baerde gem overleden de eerw. Gabriël Vermeulen, gebo ren le Basel in 1819, oud-Onderpastor van Ilamme en sedert meer dan lien jaren Pastor van Baerdegem. Hei onverwacht en vroegtijdig afsterver. van den vromen man wordt zooveel te meer betreurd in deze gemeente als dat de waardige priester er goeds gesticht heeft met de rust cn dc vrede te handhaven onder zijne parochianen, met hel inrichten van broederschappen van godsvrucht en liefdadigheid, met het bouwen en zelf bekostigen eener vrije katho lieke school, mei het versieren en verfraaien van het schoon kerkje dat zijnen spitsigen toren boven het lieve dorp verheft. 'Je eerw. Vermeulen, een Waase naar, was volkomen onbekend met hel land van Aalst wanneer zijno benoeming gebeurde ook toen hij zijnen eersten voet zette op de parochie waar hij zou leven cn sterven, was zijn uitroep Die schoonc kerk is mijn leven hier zal ik gelukkig zijn De ecrweerde man bezat grondige archeologische kennissen, en van dkar zijno voldoening en zijnen uitroep als hij tegenover dat kerkje stond, een te weinig gewaardeerd juweeltje van den over-ouden bouwtrant. De kerk van Baerdegem behoort inder daad tot den overgangstijd (style dc transition) in weikon den romaanscbon of rondbogigen en den ogivalen of spilhogigen stijl malkaar de band Iconen cn geen wonder vermits dc kerk grootcndccls ge bouwd is. in den vorm van een Lalijnsch kruis, in de dertiende eeuw. Zondag namiddag gebeurde dc plechtige bcaarding. De lijkdienst werd gedaan door den Zeer Eerw Kanonnik De Blicck, Pastor-Deken van Aalst, bijge staan door de EE. HU Pastors Van llouck van Moor se! en De Clippelc van Mclderl, en omringd van eene talrijke geestelijkheid. Na den dienst beklom dc Zeer Eerw. Heer Deken hel spreekgestoelte, en zegde in eene welsprekende taal den lof van den vromen aflijvjgen bijna niemand in de opgehoopte volks menigte waarvoor dc kerk tc klein was, Kon zijne tranen bedwingen Vervolgens zette dc rouwsloct zich in optocht langsheên de begraafplaats van Jan- Frans Yonck, een der helden van de Bn.baiU.sdic omwenteling van 1789, cc hield stil bij den openen kuil die, achter liet hoogaltaar gedolven, moest de stoffelijke overblijfsels van den beminden Herder omvangen. 'I ls op deze pluals dat de bronzen plaat, die de gedachtenis van Yonck vereeuwigt, door de zorgen van Pastor Yolckerick in den kerkmuur gemet seld werd 't is daar dat do werkzame pastor Ver meulen een oud en vervallen stecnen kruis deed planten dal nog dc sporen draagt van de geweld dadigheden der geuzen van dc XVI* eeuw 't is daar dat de vrome priester nu in vrede rust te midden van allen die hij beeft voorbereid tol eene zalige dood. Vooraleer de harmonie V3n Baerdegem bare treur galmen over het dorp verspreidde, werd bi| bel graf hel woord gevoerd door de boeren P J Joostcns, gemeente-sekretaris en brouwer, en P. Jos. Van der Straelen, lid van den bestuurraad der harmonie. Wij laten bier hunne gevoelvolle redenen volgen. Niet alleen zijn deze lijkredenen vcrecrend voor de zalige gedachtenis van den afgestorven pastor zij zijn hef tevens voor de gohcelc gemeente Baerdegem en zij bewijzen eens tenteer dat, worden de pries ters al eens miskend, ja, mishandeld in ons vader land, er overal nog vrije cn welgeboren harten be slaan om hunne verdiensten, hunne opofleringcn, hunne deugden naar waarde te hoogschatten. Lijkrede van M. P. J. Joostens. De vriend van allen, de troost der armen, de met recht genoemde vader der kinderen is niot meer Dc eerw. en welbeminde Pastor Vermeulen in ons door de dood ontruktO mede-inwooners van Baer degem, de beste uwer weldoeners is u ontnome:; eene volkomen zeifopoltering, een Schat van alle deugden dalen neder in fce'. giaf uw goede herder ig niet saüir, want zijne deugdzame ziel is weder gekeerd tot haren oorsprong en hare eeuwige be- Eerweerde heer Vermeulen, onvermoeibare wel doener, de geheele bevolking van Baerdegem en een groot gelal uwer vrienden omringen nu uwe graf stede om eene laatste hulde aan uwe gedachtenis le bewijzen. Ja, parochianen van Baerdegem, ouzo welbeminde Pastor is ons ontstolen door eene onverwachte en al te spoedige dood. 0 onmeedoogendheid der dood, die ons de woorden te binnen brengt van zijne laat ste herderlijke aanspraak tot ons, nu geleden veer tien dagen, alswanneer hij ons zegde datde dood zal komen als eenen dief in dc nacht, en welke woor den zoo wreedelijk verreehtvaardigd, nu op hem zelve mogen toegepast worden 1 Over acht dagen nog zagen wij hem vol icver en godsvrucht hel Allerheiligste Sacrament des Aulaars langs onze straten dragen en hoorde hem nog menige van ons zijne tevredenheid, zijne dankbetuigingen uitdrukken over de schoone versiering der kapellen on der stralen alwaar de processie moest doorgaan. Het is met noodig hier lang over zijne lallooze deugden uitleweiden, die aan allen in 't algemeen en nan elk in 't bijzonder genoegzaam bekend zijn, want len allen tijde vond eenieder in hem, ïiicl alleen eenen goeden raadsman, maar zeil ccne medehulp in menige noodwendigheden cn bekommernissen. Maar nogtbans wij kunnen geen afscheid nemen van onzen duurbaren vriend cn herder zonder ons bier nogmaals le herinneren de onvermoeibare vlijt welke hij betoond en de groole opofferingen welke hij ge daan heeft, tol zelf zijne gezondheid ten beste to geven, in bet slichten van eene krisielijkc school in onze gemcenle,opofferingen gedaan uit zuivere liefde voor zijne parochianen, tol groot geluk van bet nage slacht, en ten welken titel men hem met waarheid mag noemen den algcmecncn vader dor kinderen. Ja, parochianen - van Baerdegem, beschouwt alle dc werken en versieringen welke Iiij aan de kerk heeft toegebrachtde schoone en deugdzame ver gaderingen welke hij geslicht of in vollen bloei behouden heeftcn dan mogen wij hem met waar heid deze spreuk toepasseu Be icver voor zijne kerk en van zijn volk heeft hem vei stonden Wij mogen er nog bijvoegen Do icver voor hel algemeen welzijn en voor eene goede krisielijkc opvoeding der kin deren, beeft zijne dagen verkortMaar, eilaas, wij moeien ons onderwerpen aan de raadsbesluiten van de Alvoorzienigheid wij moeten, lol dank van alle dczG weldaden, zijne schoone ziel met onze gebeden vergezellen lot voor den troon van den Allerhoog- slen, alwaar hij, wij mogen het verhopen, in deze zoo gevaarlijke tijden en moeilijke omstandigheden, voor ons zal blijven bidden. Vaarwel, ecrweerde heer Pastorvaarwel, alge meene vader onzer kinderen Lijkrede van M. Jos. Van der Straelen. Mmnheeren, Vooraleer de stoffelijke overblijfsels van onzen teerbeminden en diepbetrcurden Pastor met aarde bedekt worden, zal ik nog een laatst vaarwel toe sturen aan dien goeden Herder, wiens geestelijk bestuur ontegensprekelijk gestrekt heeft tot het geluk cd het welzijn van alle zijne parochianen. De eerw. heer Gabriël Vermeulen werd geboren te Basel, ten jare 1819, en is wel is waar in eenen gevorderden ouderdom, maar veel le vroeg aan de liefde van ons allen ontrukt. Pastor benoemd te Baer degem in de maand October van hel jaar 1869, heelt hij er blijken gegeven van eene geestelijke toege negenheid voor allen die hij bestuurde, en met recht mag hij zeggen dal hij nooit aarzelde zijne eigene belangen le slachtofferen voor hel geestelijk welzijn van zijn volk. Sedert meer dan tien jaren heeft de eerw. heer Vermeulen ons het woord Gods verkondigd, en in zijne hoedanigheid van beschermer der zielen, heb ben wij hem met onvermoeiden ievcr zien strijden wanneer eenige moedwillige staatsmannen het vroe ger godsdienstig onderwijs dierven bevechlen. Het is ook, Mijnheercn. onder zijn bestuur en krachtvolle werkzaamheid dat de Congregatie der jonge dochters van 0. L. V. lot stand is gebracht; dat de Genootschappen van den H Franciscus-Xave- rius en van den H. Vinccntius-k-Paulo met bloei en vrucht vooruit zijn gegaan en dat het eerste met een Franciscusbecld en eenen standaard verrijkt is. Do verbeteringen welke onze kerk ondergaan heeft, zijn grootzij is inwendig mei nieuw altaar, gestoelte, communiebank, biechtstoel cn predikstoel versierd. Alle deze verfraaiingen en totstandbrengingen zijn wij aan zijne ieverige medehulp verschuldigd, en in waarheid mag men zeggen dal hij den luister en dc pracht van Gods huis behertigde en lief had. Deze eenvoudige en korte woorden, voorzeker ontoereikend om zijnen welverdienden lof te ver kondigen, zullen vergenoegen om do onuitspreke lijke verdiensten van den braven priester te herin neren. De eervwerde heer Vermeulen is niet meer, maar zijne lessen en zijne vermaningen blijven ons bij. Nu dat het schcidingsuur gekomen is, laat ons zijn voorbeeld naleven en zeggen wij aan onzen eer- biedweerden cn dicpbclreurdcn Pastor een laatst vaarwel, mei dc zoeto hoop dat zijne ziel alreeds in bezit is der eeuwige belooning. liet staal immers geschreven dat wie zich op aarde voor God niet schaamt, hiernamaals voor zijnen Goddelijken Rech ter niot zal beschaamd wezen. Vaarwel, heer Pastor Vaarwel 1 En mogen wij malkander wederzien in het hemelsei) Vaderland PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Dc Goyter, priester der loots c wy- ding, is onderp. van Lcbbckc benoemd. Aan de toekomende afstammelingen van het kaar tersgeslacht. - - Den 51" der bloeimaand van 't jaar van gratie f800 tachtig is, in den kring Het koor der Waarheid gevestigd ter esta- minet oen engel bij den heer Dom. Stan- daert, Leopoldslraet, gespeelden gewon nen een solo slim door een der leden, M. Gus- •aaf Van Gyseghem... Proficiat(Medegedeeld Heden zaterdag morgend li juni, heeft Guslaef Yan Ecckhoitl, wei liman in onze statie, woonachtig le Erembodegcm, loen hy x.icli omtrent 4 uren des morgens, langs dc spoorbaci), naer zyn werk begaf, aen 't geschÓed onzer stad met bovengemelde go mcenle, op dc riggels liet verminkt lyk g' vonden van den genoemden Jan-Baptist Soetvitick. oud 46 jaren, voermausgast, woonachtig le Eremhodegem. Soetvinck is des avonds le voren in onze stad, in slacl van dronkenschap ontmoet geweest Men ver onderstelt dal hy langs den yzereuweg boeit willen huisvvaerls koeren en door den trein vertrekkende uil onze statie om 10 uten cn 6 min. 2al overrast zyn geweest. Men leest in t Handelsblad van Woensdag 't Was gisteren een koortsachtige dag, len minste in den namiddag. De weddingen voor 100, 200, 500, 400 fr.die op de Beurs, aen de balie, in de koiïyhuizen, kortom overal werden voorgesteld en aengenomen, hadden plaets ge maekt voor eene klimmende en koortsachtige afwachting. Het uer van dc uitkomst kwam naderieder uitslag van een bureel die werd aeugebracht, deed de hoop of de angst klimmen of dalen. Bond I uer waren deeersle bureelen gekend en zy waren gunstig aen de Meeting doch weldra werd dit gunstig resultaet door liberale bureelen tegengewerkt. Rond 2 uren, na veel verwisselingen was de Meeting in meerderheid, doch het 14 en 15 bureel kwam deze andcrmacl verkleinen, en ook' met die cyfers daelde andermael onze hoop, te meer daer zich hel gerucht verspreid de, dat de geuzen andermael het stelsel van vernietiging der Meetingsbriefkens, waerdoor zy, in 1878, de meerderheid bekwamen, ten uitvoer bracht. Ten half dry was de geuzerv ons een groot getal stemmen vooruit, en de neêrlaeg werd van onzen kant voorzien. In de hoop en vrees hebben wy geruimen tyd geleefd. Eindelyk vielen de bureelen 29 en 38 binnen. Met donderend hoerrah steeg uit aller borst op 554 stemmen voor de Meeting, 156 voor de geuzen weerklonk het rechts en links. Nog klommen, nog daelden onze cyfers. Het was rond half vvl dat de Meeting uit de onzekerheid gered werd onze cyfers klommen klommen gedurig. De slotberekening werd gemaekt. Wy hadden zooveel vooruit dat de geuzen ons niet meer konden inhalen. Eenige bureelen waren nog achter doch men wist van ouds wat zy geven. Een oogenblik als dat wy bier beschryven, is niet at te schilderen in den living, in den Nederduitschen Bond rond de lange tafels zitten de opteekenaers, de cyferaers over hunne papieren gebogen over hunne hoofden heen, tot bykans tegen den plafon, hangen als bet ware honderde koppen, ernstig ol lachend, doch allen koortsachtig, de kansen van winst en verlies nagaende. Eensklaps hoort men een gestommel op den trap. Laet door Aïeh brengt den uitslag van een nieuw bureel Ounoodig, de kloeke looper roept van verre 100 stemmen voor ons Ofwel kondigt hy, met een benauwde stem, een tekort van 50 of 100 op het bureel aen. Er wordt weêr gerekend, opgeteld, afgetrok ken men heeft nog altyd hoop, al keert de kans ofwel men viert door een hoerrah een kortstondig geluk. Toen ten half vyf de berekening gemaekt werd dat de Meeling gewonnen, dal de geuze- ry verpletterd was een Waterloo, een echt Sedan ging er een kreet uit de volksmassa op, die uil de lokalen tot in de straet weer klonk. De geestdrift laet zich niet beschryven des te grooter werd die drift, toen er tyding kwam dat de geuzery het hoofdbureel wilde overrom pelen en de proklamatie beletten. Honïerde personen stormen naer buiten, naer liet stad huis Zy zyn daer, tot de verdediging van recht en wet gereed Gelukkig, 't was een valsch alarm. De president der rechtbank M. Smekens, kon op het stadhuis moeielyk stilte bekomen. De beweging groeide gedurig aen. Op eene krachtvolle sommatie, dat de zael zou ont ruimd worden, wordt eindelyk de stilte her steld. Eindelyk... de lyst der Meeting wordt als gekozen geproklameerd. Nooit, neen nooit hebben wy eenen geestdrift gezien, als die welke zich' nu van de menigte meester maekte. Het volk stroomt, neen, stormt het stadhuis af. Buiten ontmoet die jubelende stroom, die zee van menschen, den representant Victor Jacobs. Honderde handen grypen hem vast men heft hem op de schouders. Te vergeefs wil hy zich losmaken. Men draegt hem, onder het roepen van leve de Meeting, leve het vlaemsch, leve Jacobs, leve Coremans, leve De Laet, onder het zingen van de Vlaemsche Leeuw, naer het bureel van den Nederduitschen Bond. Dat oogenblik is niet te beschryven duizen den menschen schieten van alle kanten toe men poogt te fluiten en a bas te roepen doch de Meeting overschreeuwt alles. De burgers komen op straet, verschynen aen de vensters en wuiven en waeien met hoeden en zakdoe ken. M. Jacobs was diep ontroerd hy kon niet spreken maer ook hel oogenblik was nog niet gekomen dat men luisteren kon. Men moest nog jubelen. Van het Koningsken ging men naer den Kring. De menschenzee werd grootermen wenschte elkander van alle kan ten geluk. Ja, Y was gisteren een soulageme.nl general men voelde zich reeds als verlost van de dwingende en drukkende geuzery In den Kring, in al de vereenigingen was de geestdrift onbeschrytlyk. Aen champagne en redevoeringen, aen "dankbetuigingen voor allen die in de kiezing gewerkt hadden en allen hebben goed gewerkt, binnen en builen was er geen gebrek. De Meeting, wy hadden het voorzegd, staet weêr vast en sterk als een vesting, die men niet overrompelen kan. De slag voor de geu zery is groot groot voor M. De NVael, maer eindeloos grooter voor M. Pecher, die einde lyk, na dry neerlagen in 1868, in 1876 en 1880, zal moeten bekennen, dat men niet van hem wil gediend zyn, en dat de stad de stad zelve zyne politiek afkeurt en moè is. Hel 10 en 12 bureel, altyd liberael, gaf gis- sleren de meerderheid aen de Meeting zelfs de 6C wyk was beter voor ons dan gewoonlyk. In 1876, met «200 stadskiezers zoo schrylt ons liet oud liberael lid in een Vierden open brief aen M. De Wael hadden de libe- ralen 800 stemmen meerderheid vandaeg met 9200 stadskiezers bekomen zy nauwelyks 600 stemmen. Reeds ten vyf uren riep de trommelslag de burgerwacht ouder de wapens. Al Je bedreig de lokalen waren bezet. De pompiers waren le been. Piketten gendarmen stonden bier en daer, en dal dient tot hunne eer gezegd te wor den waer zy staen zal liet wel rustig zyn. De stad was opgewonden, geestdriftig, jubi- leerend, maer nten bleef rustig, niettegenstaen- de de pro\okaiien die zich in het vroeg van den avond opdeden» Een paer honderd jongens, met eene geuzenvlag, hadden de straet door- loopen, onder hel geroep van a bas la calotte, ii bus 1ifalou fi) zoo ieis gebeurt altyd io het fransch doch die opruiers vond..;u geen by- val. 't Ging niet meer gelyk in 1876 en vroe- ger. Omtrent 9 1/2 ure kwam eene groep van 3 a 400 straatjongens, met de geuzen- en de bel- giscbe vlag aen het hoofd, langs de Kunstlei, de Oude-Vaertplaets en de Gezondstraet naer de Leopoldslraet. Voor liet huis van M. Pecher gekomen hield de troep stil men juichte toe, de Marseillaise werd aengeheven, en eindelyk weerklonk het in de straet Pecher au balcon Na twee of dry minuten wachtens verscheen eindelyk de over wonnene hy maekte dry ol vier buigingen en deed toeken dat hy wilde spreken. Toen er een weinig stilte begon te komen, nam M. Pêcher het woord o Messieurs, Le premier mot que je dois vous adresser, do it e'treun mot de remerdement.... Eensklaps roept er een kerel uit de groep der manilesteerders Spreek Vlaemsch Een hevig gewoel ontstond Stilte gebood men langs hier, Taisez-vous, imbecile klonk het langs daer. Vlaemsch spreek Vlaemsch drong vau zynen kant de eerste onderbreker aen. De toejuichingen en de onderbrekingen volg den elkander onophoudelyk op te vergeefs poogde men de stilte te doen herstellen de manifesteerders begonnen reeds elkander be- leedigingen naer liet hoofd le werpen, en wie weet wat er nog zou gevolgd zyn, toen M. Pe cher op goed valle-t-uit,zyne redevoering voort zette. Te midden van het gerucht en hel geschreeuw was het echter onmogelyk iets van zyne woor den te verstaen. Van tyd tot tyd hoorde men wel eens een woord Anvers... in dépendance... liberaux... victoire Men juichte toe. men riep Vive Pêchervivent les gueuxdoch boven alles klonk nog altyd do kreet van den vlaemschen liberaelSpreek vlaemsch spreek vlaemsch1 Toen Pêcher geëindigd had trok de stoet on der het zingen van liet Ongediert naer de fran- sche komedie al daer bevond zich een piket gardecivieken.die by het naderen van de groep, zich in rang stelden. Toen de stoet voorby trok, stieten de gardecivieken even met hunne kolven op den grond, en de manifestatie dreef uit-een. Langs alle kanten links en rechts van de komedie en in de Leopoldslraet, trokken de manifesteerders in alleryl achteruit toen zy echter zagen dat de burgerwacht hen niet ach tervolgde, kwamen zy langzamerhand weêr te rug. Later weêr volgde eene algemeene paniek en zoo tot drymael toe, tot zy eindelyk, in de grootste wanorde tot in de Huidevettersstraet geraekten. Van daer begaven zy zich nacr de Groenplaets waer de manifestatie voor den Univers letterlyk uitstierf. De liberalen hadden wel gehoopt te winnen lampioens en vlaggen waren gereed gemaekt zells transparanten waren voorhanden. De doodskaert der Meeting was gedrukt, zooals in 1876 de triomfwagen. Die twee tegenslagen zal, hopen wy onze legenparty leeren, dat men het vel van den beer niet verkoopen moet, vóór dat hy geschoten is. De gendarmerie en de policie hebben op meer dan een punt goed gewerkt, onder ander aen Sl-Norberms-gesticht, waer men twee of drymael het volk uiteen joeg. Aldaer is de ad- junkt van policie Van Schoor door de liberale manilesteerders mishandeld. Eenige personen werden aengeliouden op dry of vier na zyn ze later losgelaten. De gendarmerie, die met 65 man ter plaelse was, heeft vooral eer van hare houding. De boulevards waren tot laet in den avond met duizende en duizende menschen bezet dames en heeren stroomden daer le samen. De burgerwacht belette allen doorgang op de ver schillende punten. Laet in den nacht zyn de wallebakkers nog al baldadig geweest. Ruiten zyn uitgeslagen in het instituet van St-Ignatius (ongeveer 43), by M. Van Tichelen, Korte Nieuwstraeteen veer tigtal in het klooster der Grauwnonnen ook in het lokael der Paulusstraet en by eenen par- tikuliere aldaer een of twee werden er ge broken in het Pannenhuis en het Koningsken 10 in St-Norbertusgeslicht by M. Van Eeek- hoven. St-Annastraet, is de vitrien zwaer be schadigd. Verder zyn er ruilen gebroken in den Sl- Matthys, in het Werkmansonderwysin het Mee- linglokael van M. Frank, Dambruggestraet, waer men de blihdekens afgerukt, de glazen verbryzeld heeft, het bier en de jenever heeft laten loopen. Doch laet ons op dit alles niet te veel neèr- komen men moet niet te nauw zien na eene zoo schitterende viktorie. Op den dag der kiezing, omtrent 8 1/2 ure des avonds, wierden eenige jongelingen van Flavion, die gekend waren als catbolieken, door dc leden der liberale muziekmaetschappy van Philippcville belee- digd en aengevallen. Een gevecht volgde, waerin een ongelukkige jongeling van Flavion, klerk by den notaris Melot, zulk een hevigen stokslag op bet hoofd bekwam, dat hy dood neêrviel. Onder de liberalen, in die zaok betrokken, zyn dry welgekende personnagicn Eene hevige verontvveerdiging heerscht le Philip- peville legen" do daders van dien lallen acnval liet lyk van dit ongelukkig slachtoffer der liberale woede is 's nachts op eeno kar naer Flavion, by zy ne ouders gevoerd. De gendarmerie en de plaetselyke policie hebben onmiddelyk een onderzoek ingesteld. Men verwacht een bezoek van liet parket. De kronyk der zelfmoorden wordt nog altyd van dag tot dag grooter. Dinsdag, een weinig na de proklamatie van den uitslag der kiezing, schoot een man zich op den openba ren weg le Brussel dood donderdag morgend heelt men een zeventienjarig meisje, met hare ouders wonende, in haer huis opgeltangen ge vonden. Een hevige brand is Woensdag uitgeber- slen in de verweiy van M. Eloi, te Cureghem i i mi-.i dan 10 minuten had het vuer zich over ^elteel het gebouw verspreid en waren reeds de twee derden van het dak vernield. De pom piers waren spoedig ter plaelse, doch er viel niet aen blusschen te denken het hoofdge- öouw, met de magazyneu en droogzolders is geheel afgebrand. Gelukkig heeft men de nabu rige liuizen van het vuur kunnen vrywaren, liet \erversgereedschap. de toestellen, de koopwaren en goederen, die zich inde maga- zynen bevonden, zyn vernield. De schade wordt geschat op 500,000 fr. Men leest in de Courrier de VEscaut Zaterdag is de bevolking van Doornik in op schudding gebracht door hel gerucht als zou den cj' verscheidene personen vergiftigd zyn, door het innemen van engelsch zout van den apotheker P... en waerin naer het schynt strychnine was. Een brave werkman, wonende in de rue St-Piat, de genaemde Prevost, vader van vyf minderjarige kinderen, is na een ge neesmiddel genomen le hebben, dat hy 's mor- gends had gekocht, le midden der vreeselykste pynen overleden. Eene vrouw uit de rue Pot d'Etain is in de zelfde omstandigheden overle den. Een onderzoek is geopend. Het parket heeft de lykschouwing der slachtoffers bevolen. Een persoon, Jollaiu-Merlin, was zaterdag in onze stad gekomen en had by denzelfden apot heker eene puigatie gehaeld. 'sAnderdaegs is hy bezweken. Men verzekert dat vyf personen gestorven zyn, ten gevolge van het innemen van vergif. De Schlesisclie Presse meldt, dat men te Luik van zin is een kattenposldienstin te steilen. Gebruik makende van de gehechtheid der katten aen hare woning, zou men brieven en kleine pakjes door middel van katten naer de omliggende dorpen laten brengen. Een proef, die men genomen beeft, gelukte uitmun tend 37 katten werden in zakken op eenen grooten afstand buiten de siad gebracht de eerste kal had in 4 ure 48 minuten hare stem ming weêr bereikt. Dinsdag, omtrent 5 ure 's avonds, heeft eene ontploffing van grauwvuer plaets gehad in de koolmyn Grand-Bouillon, te Dour, op de diepte van 650 meters, waer 12 arbeiders in werkten. Vier hunner werden opgehaeldtwee hadden lichte brandwonden bekomen, de twee anderen waren erg gekwetst. De acht andere mynwerkers zyn ingesloten door eene instor ting vatt 150 meters men heelt weinig hoop hen nog levend te vinden. De gendarmerie heeft zich ter plaetse der ramp begeven, Zooals wy hooger melden, heeft er eene ont ploffing van grauwvuer plaets gehad, in den put n° 3 der koolmyn Grand Bouillon, van het bosch St-Ghis- lain. te Dour Elf werklieden bevonden zich op de verdieping van 635 meters, waer de ramp plaets had. Drie hunner werden gered, doch de acht anderen werden inge sloten door de instorting, welke op de ontploffing volgde. De reddingswerken werden aenslonds begon nen. Men moest met de meeste omzichtigheid le werk gaen, daer de koolgaz in groole hoeveelheid uil de myn opsteeg De verluchting kon echter spoe dig hersteld worden, en al de lucht werd door de toestellen naer den pul gedreven, waerin 't grauw vuer ontploft was Woensdag avond bereikte men eindelyk dc plaets waer de acht werklieden ingesloten waren ongeluk kig vond men er nog sleclus achl lyken. Zy hadden verschrikkelyke brandwonden in het aengczicht en aen de handen bekomen. De oorzaek der ontploffing is lot nu toe niet ge kend. Een bestuerlyk onderzoek is geopend. RUSLAND. Begravenis der Keizerin. Tydiugeo uit dc hoofdstad van Rusland melden dat dc rouw over hot afsterven der keizerin algemeen is. liet officieel bulletyn zegl, dat de keizerin ten acht ure overleden is maer in de hoogere kriugen zegt men dal zy reeds van 6 ure gestorven was. In alle geval zy heeft den geest gegeven gedurende haren slaep Gisteren verkondigden de wapenherauten door geheel de stad dal de ter aerde bestelling heden zou plaets hebben het lyk zal in de kapel der Peter- Paulvesting bygezel worden. Wy ontvangen de volgende inlichtingen over deze plechtigheid. Ten tien ure, verzamelen zich de grootvorsten, prinsessen en andere hoogcplaelsle personen in dc kapel, waer de keizer door den patriarch wordt ont vangen. Eene.plechtige lykdienst wordt dan gecelebreerd vier kamerheeren nemen hel kleed van goud brokaet, dat op de opene kist ligt. weg en de keizer spreidt met eigene handen het keizerlyk herme'.yn over het siolfelyk overschot zyner gemalin Dan wordt de kist gesloten en door den keizer en de prinsen naer dc groeve, waer hunne laelste rustplaels zyn moet, on der kanongebulder en klokgeluid gedragen. De pries ter overhandigt den keizer eene schup aerde deze werpt er drie handvollen van in het graf, welk voor beeld dan door de grootvorsten en door de andere aenwezigen gevolgd wordt Daermedc zyn de plechtigheden afgeloopen. Hollöwat's Pillen en Zalf. Verzweringen van eiken aerd, wonden, zweren, kwade beenen. Wan neer door bezeering, zwakken bloedomloop, slecht bloed en verwaerloosde koude, eene ontsteking ge volgd van verzwingen, de lagere ledematen heeft aengevallen, kan de lyder zonder vrees van teleurge steld le worden op verlichting hopen door het ge bruik van Holloway's beroemde Zalf, welker naom en faem ter genezing van zulke kwalen over den gebee- len bewoonden aerdbol heeft weerklonken getuig schriften in alle talen zyn ontvangen geworden, waerin hare wonderlyke heelendc eigenschappen al gemeen geprezen worden. In alle verouderde geval len moeien Holloway's Pillen ingenomen worden, ter wyl zyne Zalf gebruikt wordtbeiden hebben de bes te werking, en bezorgen eene pynloozo en snellege- nezmg. Onder hunnen verecnigden heizamen invloed nemen dc slimste wonden of verzweringen spoedig een veel gezonder karakter aen, en zy worden wel dra opgevuld of zaem getrokken, tot dat de huid ge heel hernieuwd is, en gezondheid en kracht terug keeren. GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gezondhcidshloed van Du Barry, van Londeu, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zv bestrydt met goeden uitslag den mocilyken eetlust, slechte spysvcrtenngeu, maegontstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, het slym, de braek- lusl, de maeg, opwerpen uitwerping,den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king', keel, ademstem, luchtpypen; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en hel bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graef Plus- kow en de markiezin Biéhan, MM. de professors Cédc, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, gnuelsiein, enz., enz., wac-rvan uittreksel. N° 63,476. M. de Pastoor Comparcet, van 8 jaren maegkramp. van maeg- en zenuwpyoen, zwakte en nachteiyke zwcelingcn. N° 47 422. Uitputting. Baldwin, van volle-

De Denderbode | 1880 | | pagina 2