TOMBOLA. Vlas. Door den regen is het uitzicht dei- veldvruchten geheel veranderd, byzonder dat van 't vlas. Alle berichten komen daeromtrent overeen. Vooral in de polders is dc toestand van het vlas zeer verbeterd. Nogtans zal dc vlasoogst over 't algemeen niet dien van een middelbacr jaer te boven gaen. Ook is het vlas ter markt deze week nogmaels opgeslagen.Zie hier de pryzen per dry kilos besteed op de voornaemste markten van ons land fr. 5-30 te AelstIr. 5-45 te Mechelen fr. 8-50 te Thiclt fr. 4-85 te Zoltegem fr. 5-51 te St-Nikolaes fr. 4 tot 5 te Deinze Ir. 5-67 te Brugge of een gemiddelde prys van fr. 5-08. In eenige gemeenten van het Maes'.and, zegt de Onafhankelijke van Hasselt, zyn de landbou wers verplicht gansche akkers graen af te maeien dat teveel van den vorst geleden heeft. Nationale Tentoonstelling. Woensdag, ten 2 uren van den namiddag, heeft de plechtige opening der Nationale Ten toonstelling plaats gehad. Van vóór den middag was het verkeer, in de Wetstraat belemmerd door hel groot getal rijtuigen en voetgangers. De orde werd er door de gendarmerie te paard en de plaatse lijke policie gehouden. Aan de huizen en over de straat wapperde de Belgische driekleur, hier en daar afgewis seld, door de nationale kleuren der vreemde natiën. Omtrent het midden der straat gekomen, zagen wij in de verte het paleis der Tentoon stelling en de waterstralen van de groote waterkom, zich in de hoogte verhellen. Des namiddags vervulde reeds eene groote menigte de tuinen der Tentoonstelling 't was eene bonte mengeling uit al de standen der samenleving. Men zag er prachtige uniformen, gepluimde hoeden, allerlei soorten van riddersorders, sierlijke damestoiletten, tusschen de zwart lakensche kleeding der burgers, de bleeke stoffen hunner vrouwen en dochters en de werklieden uit al de provinciën des lands in hun zondagspak, dooreenwemelenhetwelk een schilderachtig uitzicht aanbood, het pen seel eens meesters waardig. Ten 1 ure drie kwaart kondigde het gedon der van het geschut 'de aankomst des Konings en der Koningin aan. Hunne Majesteiten waren vergezeld van H. K. HH. den Graaf en de Gravin van Vlaanderen en den ganschen hof stoet. Het hof nam plaats op eene kleine hoogte in het midden der tribuun, onder de koepel van het paleis der Tentoonstelling de afge zanten der vreemde Mogendheden namen aan de rechte zijde plaats, de ministers en de com missie der Tentoonstelling schikten zich langs de linkerzijde. De toejuichingen des volks, die Hunne Ma jesteiten bij de aankomst begroetten, deden de paarden verschrikken van hel eskadron gid sen, hetwelk het geleide des Konings uit maakte. Verschrikt stoof de opeengepakte menigte uiteen echter werd de rust weldra, zonder ongeval, hersteld. Drie redevoeringen werden vervolgens uit gesproken, door den minister van Binnenland- sche zaken, den Graaf de Merode, senateur en voorzitter der commissiel en den Burge meester van Brussel, waarop' Zijne Majesteit beurtelings antwoordde. Onmiddellijk daarna begon de cantate De Zegemarschvlaamsche woorden van J. De Geyter, muziek van Pieter Benoit, uitgevoerd door 4000 zangers, mannen, vrouwen en kin deren en een orkest van 400 muziekanten onder het bestuur van den toonzetter. Het stuk werd met veel kunde en eenheid voorgedragen de heer Benoit werd bij het einde geestdriftig toegejuicht. Wij kunnen echter niet nalaten te doen op merken dal het ons goed deed de woorden te hooren PriestersEn wij brengen zegeneen dracht en vrede, uit de pen gevloeid van den dichter van het Ongedierte. Nu nam het défilé der Tentoonstellers en hunne werklieden een aanvang waarvan ver scheidene groepen in hunne gewone werk- kleederen, elke sektie voorgegaan van eenen prachtigen standaard, en elke afdeeling van een kartel met opschrift en nummer die den nijverheidstak aanduidde waartoe zij behoord de. Het défilé werd geopend door een muziek korps en geleid door de bijzondere korpsen der burgerwacht en door 't leger. Nadat al de vertegenwoordigers van 's lands nijverheid in goede orde voorbij Hunne Majesteiten getrok ken waren, leidde men hen langs eenen an deren ingang binnen de Tentoonstelling, waar elke tentoonsteller met zijne werklieden, in afwachting van het bezoek des Konings, bij zijne uitstalling plaats nam. Hunne Majesteiten bleven tot omtrent vijf en half ure in de Tentoonstelling, waarna zij in vier gesloten hofrijtuigen, met hun gevolg, door eene dicht opeen gepakte menigte die hen vurig toejuichten, den weg naar het kas teel van Laken insloegen. Onze stad is op eene prachtige wijze in de Tentoonstelling vertegenwoordigd men ziet er de voortbrengselen pralen der volgende heeren nijveraars: MM.de gebroeders Govaert, De Brandt,Vanlangendonck.Vandersmissen, J.- B. Jelie, Cumont, Eliaert-Cools, A. Eeman, De Wolf-Vandernoot, Moens-De Haese, Van Gyseghem-De Keghel en den werktuigkundige Vincent, enz. Er zullen nog weken verloopen, alvorens alles in de Tentoonstelling zal voltooid zijn. In de tuinen moeten nog perken aangelegd worden, graszoden gemaakt worden en hoo rnen geplant. Aan het paleis ontbreekt ook nog veel en van binnen treft men galerijen die op de uitstalling wachten. Niettegenstaende de expositie Woensdag in tegenwoordigheid der Koninklyke Familie geopend is geworden, zyn de werken ver van geëindigd, en de Tentoonstelling zal misschien eerst totael voltooid zyn tegen de maend au- gusti. Overal liggen nog gesloten kassen, op vele plaetsen zyn de stellingen nog niet ver dwenen in de werkgaendery ligt nog alles stil en tydens het koninklyk bezoek heelt men geen enkel machien kunnen in werking stellen. Het schynt dat een groot water-reservoir ge- bersten was, en men bygevolg geen beweeg kracht kon bekomen. Wat er thans ook van zy de tentoonstelling belooft inderdaed prachtig te zyn. Reeds zoo als zy nu is, verdient zy bezocht te worden. Verscheidene merkweerdige kompartimen zyn reeds gereed, onder ander de zalen van hel brons, de kant, het marmer, het porcelein, de potbakkery, de zeepziedery, de parfumerie, in welkers kompartiment een fontein Eau d'An- vers springt, enz., enz. Hel paviljoen der oude belgische kunst is insgelyks byna voltooid. Wy lezen in het Journal de Bruxelles Dc ministerraed heeft zich dynsdag avond vereenigd, onder het voorzitterschap van den minister van buitenlandsche zaken, om het be- langryk artikel op te stellen, dal aen het hoofd van het niet-olïicieel gedeelte van den Monileur van woensdag figureert. Dit artikel is, naer men zegt, het werk van M. Rolin-Jaequemyns, minister van binnenlandsehc zaken, doch wy vernemen uil zekere bron, dat de minister van openbaer onderwys en de. hoogerc raed van zyn departement, niet vreemd zyn gebleven aen den opstel van dit dokumenl, dal bestemd is om historiek te worden. Ziehier er den lektst van, ad perpeluam rei metnoriam Onze nationale feesten beginnen vandaeg. Gegroet, roemryk 185Ü Gegroet, schitterend 4880 Dit is zeker kort, doch goed is hel niet. Men had gemakkelyk iets beter kunnen vinden, by voorbeeld a Onze nationale feesten beginnen vandaeg Salut en den kost LIBERALE BALDADIGHEDEN. Dynsdag avond vierde ons gcuzenklieKsko de doodmagcrc overwinningen die 'l hberalismus ie Na men en te Brugge kwam te behalen. Rond 8 1/2 ure verzamelden de leden van 'l barak- kenmuziek zich ter eslaminel Au Comle d'Egmont, en begaven zich onmiddelyk vergezeld van een hon derdtal straelbengels en eenige liberalen waeronder zich geene vyf trcffelyko lieden bevonden, naer 't sla- tiekwartier, alwaer de liberale herbergen en kroegen in groote meerderheid geleld worden. Om 9 4/2 ure verscheen de bende, dio onder wege eenigzins was aengegroeid, weêr huilend en lierend op de merkt. Voor het eslaminel Au Pavilion lie ten de schoeliën menigvuldige met kracht aengehe- vene Abou's hooren, gepaerd met het smyten van verscheideno steenen waervan slechts één enkele een vensterglas brakOp dit oogenblik was er geene politie ter merkt te zien of te hoorenDe heer Robert Van de Maelcn, bewoner van 't gemeld estaminet, begaf zich naer de pcrmancncie om de po litie van 't geval te verwittigen en vondt aldacr al- leenlyk vyf gendarmen,welke rustig hunne pyp zalen te rookenOp de klacht van M. Van dc Maele ant woordde een der gendarmen Wysl ons den dader aen wij zullen hem doen vervolgen Prachtige ant woord niet waer, Medeburgers Wy begrypen niet waerom de gendarmerie, op 'l oogenblik dat de openbare rust en vrede gevaer lie pen gestoord te worden, in de permanencie moest blyven zitten rooken, in plaets van zich ter merkt te vertoonen en, door hare tegenwoordigheid, de driftigsten wat te bedaren Indien de gendarmen niets anders te doen hadden dan in de permanencie te zitten rookendan had men beter gedaen ze in hunne kazern te laten.. Wy moeten het bekennen,buiten 't geval aen 't es taminet Au Pavilion wierden er, vóór 10 uren, geene verdere erge onlusten bestatigd, doch hel onbeduidendste feit kon, in een oogenblik van op gewondenheid der geesten, gevechten doen ontstacn, die het veel beter is te voorkomen dan moeten te beteugelen. Nadat het barakkenmuziek vóór den Comte eenige deuntjes had afgetrompet, scheide het eenige minu ten naer klokslag van 10 uren uit en dc muzikanten trokken gemeld estaminet binnen om hunne trompet- tery voor te zetten, welke, afgewisseld door hel zin gen of liever huilen, van liedekens waeronder van 't ongediert der papen en nog meer scliaudelykcrc, tot laet in den nacht dubrdc. Onnoodig er by te voe gen dal dc nachtrust van de geburen groolclyks ver stoord werd. Rond 2 uren des morgens zalen de liberale nacht ruslsloordcrs in 'l estaminet Au Ca ft' Beige, nog altyd te trompetten en luidkeels van 'l ongediert te huilen, toen eén der jannen het in den bol kreeg, te midden der merkt,ularm leblazen en tot drymael toe te roepen Brtind Brand Brand By hel hooren dier noodkreten sprongen byna al de bewoners der merkt en omliggende stralen uil hun bed en begaven er zich ecnigen ter slrael. De vrywillige pompiers in den omtrek wooner.de waren allen spoedig ter merkt, doch vernamen weldra dal liet eene slechte poets was, gespeeld door de liberale baldadigendiezy in den Café Beige hoorden zingen en trompetten. Dit schandig gedrag heofl de deftige en ruslminnende lieden, zoo liberalen als catholickeu, erg veronlweerdigd. Een halve uer later, toen elkeen vveör te bed was, hok kende liberale ruslsloordcrs met brandende fakkels en keerscn, proeessicwyze en korkclyke gezangen pario- dccrcnde, naer dc herberg In den Matroos in do Nieuwstraet, alwaer zy opnieuw begonnen te trom petten en liedekens te huilenVergeten wy niet te melden dat toen dc liberale baldadigen zich naer de Nieuwstraet begaven Cónigo onder hen gedurig rie pen Foert voor de papen Foert voor den smeerlap van Roomcnü enz., enz. Op dit oogenblik waren twee politieagenten en zes nachtwakers ter merkt en niemand bcgrypl waerom die schandelyke baldadigheden met onmiddelyk be teugeld wierden Waertoe dient dan de politic hier te Aelst Waerom deed mende herbergen niet onmiddelyk sluiten Had men dan vergeten dal dezelfde schoeliën, acht dagen te voren, de nachtrust nogmaels hadden gestoord men was dus verwittigd en de strenge plicht der policie was de schandalen van acht dagen te voren niet te laten vernieuwen En men zegge niet dat men hiertoe geene macht heeft, want wy zullen onmiddelyk errinneren dat de politie wel de macht heeft, na 't luiden der aflochts- klok, alle muziekgespel of gezang in de eslaminets door catholieken bezocht te doen staken. Wy willen een voorbeeld aenhalen Nog niet lang geleden, speelde er, Ipr gelegenheid der beslissing van eenen kampstrvd op den billard, een quatuor in 't estaminet Au Pavilion en nauwelyks hield de aftochlsklok een groot kwartier uers op van luiden, of de politie, vertegenwoordigd door den brigadier, kwam 'l pu bliek verwittigen dat men verzocht wierd alle muziek gespel en gezang te staken, zooniet dat men de esta minet zou sluiten en verbaliseren. Waerom heeft men den Brigadier nu dynsdag naer den Comte d'Egmont, naer den Café Beige, naer den Matroos, niet gezonden om er dezelfde boodschap van wege zyne Overheid te brengen Wy zeggen het rond uit aen wie 'l behoort, die partydige handelwyze wordt sterk beknibbeld en misnoegt vele catholieken. Waerom die twee malen en twee gewichten Waerom worden die balda dige nacbtruststooringen niet beteugeld als zy in liberale herbergen gepleegd worden Men zou waer- lyk zeggen dat het art. van'l strafwetboek die de nachtruslslooringcn bestraft,te Aelst,niet toepasselyk is dan op wel gekende catholieken en op de arme dompclaers van werklieden die, des zondags wat te diep in 't glas gekeken hebbende, na tien uren, al zingende huiswaerts keeren. Indien onze politic des zondags een werkman in dien staet ontmoet, oh dan weet ze wel dat de nachtrust niet mag gestoord worden, want ze vliegt er als een brullende leeuw naer toe, hem toesnauwende Zwijgen of den bak in!... En zegt de sukkelaer een woordje tegen, seffens wordt hy by de kracg gevat en naer den toren ge sleurd... Nog eens waerom die twee maten en twee gewichten Naer wy vernemen is er slechts één procesverbael van nachtruststooring opgesteld en dit legen den lief hebber die alarm heeft geblazen Waerom weer de ééne overtreder vervolgd en dc anderen niet Men zegt dal de anderen niet gekend zyn. Maer waren dc politieagenten, die tot 3 mael toe in den Café beige zyn geweest, dan toch door 't gaslicht met blindheid geslagen '...Wal meer is,was't dau toch zoo mocilyk ze te herkennen Ah 1 men kent ze weêr niet !?f - Zoo is 't altyd als 'l liberalen racktwaren hel catho lieken die zich aen feilen honderdmacl onbeduidender hadden schuldig gemaekt, men zou zo wel kennen, men zou zelfs welen hou ze gekleed waren Ten slotic, herhalen wy dal die partydige handel wyze vele overtuigde catholieken groolelyks grieft Wy, oniholiokcn, vragen geene voorrechten wal wy willen, is dat de wellen en reglementen geëerbiedigd worden en dat deze die ze miskennen of zich aen strafbare feiten plielilig maken, 't is gelyk aen welke denkwyzc zy loebehoorcu, gestraft worden. Dc Kerkfabriek der St. Jozefskerk te Aelst, is, door de Bestendige Deputatie, gemachtigd eene LOTEBY op te richten ten einde in de noodwendigheden der voornoemde kerk te voorzien. De Lotery zal geopend worden den 4 Juli iu 't lokael der Muziekschool, oude gen darmerie, rechtover 't Begynhof.... Dc liefdadige persoonen worden verzocht dc voorwerpen, welke zy voor deze Lotery willen beschikken, naer het Lokael ofwel naer de Pastory te willen zenden. De voorwerpen, hoe klein ook, zullen met do meeste dankbaer- lieid aenvaerd worden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Buysscher, pastoor van Meulestede, is pastoor benoemd van Heusden. Hy wordt vervangen door den E. II, Vydt, pas toor te Borsbeke. De E. Heer Verhofstede, pastoor van Sehendelbeke, is pastoor benoemd te Cacrdegem. Hy wordt vervangen door den E. H. Dc llerde, pastoor ie Letterhaulem. STERFGEVAL. De Eerw. Heer J. D'Hondt, pastoor van Ressegem sedert Januari 4854, is, na eene pynlyke ziekte, aldaer den 44 Juni overleden, in den ouderdom 74 jaren. Stad Aelst. Catholieke Schoolpen ning. De heeren werkende Leden worden verzocht de algemeene verplichtende verga dering by te woonen, welke zal gehouden worden op Maendag 21 Juni, om 8 4/2 ure stipt, ter estaminet c Hel Visschershuis, by den heer Albien Claus, aen de Visehmerkt. In den nacht van Dynsdag tot Woensdag dezer week, is alhier ten gehuohte Schaerbeek eene daed gepleegd die voorzeker door elkeen grootelyks zal afgekeurd worden... Kwaeddoe- ners hebben alsdan omtrent de 70 a 80 roeden aerdappelen uitgetrokken toebelioorende aen de erven De Sadeleer, laudb" aldaer. De erven De Sadeleer, zyn oude stille lieden welke geene gekende vyanden tellen. Onbetwistbaer is het eene wraek, en men veronderstelt dat men het bedoeld aerdappelveld zal aenzien hebben als toebelioorende aen een anderen landbouwer van Schaerbeek. De daders zyn onbekend wy zeggen de daders want één man is niet in staet, in eenenkele nacht, zooveel struiken aerdap pelen uit te trekken. Drusselsche Zeden. Verleden maendag hebben te St-Jans-Molenbeek betreurensweer- dige feiten plaets gehad. Sedert eeniger. tyd zyn in die gemeente al lerhande onrustwekkende geruchten in omloop: men vertelt dal er kinderen gestolen en ver moord worden, en dat eene princes zich in hun bloed baedt. Waer die belachelyke geruchten hunnen oorsprong genomen hebben, weel men niet, docli in de werkende klas van St-Jans- Molenbeek en in de omliggende dorpen wor den zy algemeen geloofd. Eene oude vrouw, wonende te Anderleclil, wandelde maendag raorgend naby eene weide, waer kinderen bezig waren bloemon te pluk ken en bouquets te maken. De vrouw vroeg aen een der kinderen een blocn tuil twee boeren hadden dit gezien en dachten dal zy met eene kinderroofster te doen hadden. Zy hitsten het volk tegen de vrouw op, die weldra erg mishandeld werd. Men bracht liaer ten laetste naer liet policie bureel, waer de dienstdoende adjunkt-kommissaris spoedig zag, dat hy met eene oude. onnoozele vrouw te doen had, die te Anderleclil woonde en van eene kleine rente leefde zy was 65 jaren oud en nooit had iemand over haer te klagen gehad. Het volk beweerde dat het een man was, in vrouw verkleed. De adjunkt^kommissaris liet de vrouw langs een achterdeur vertrekken en zond eene poli- cieagent mee om haer te beschermen. De me nigte wachtte haer echter al en viel haer aen, onder de kreten Slaet dood slaet dood De agent werd door de overmacht achteruit gedreven en de ongelukkige vrouw geraekte hulpeloos in de handen barer beulen. De policie kwam spoedig ter plaetse en slechts met de grootste moeite gelukte zy erin, de arme vrouw te redden deze werd naer het kommissariaetvan policie gedragen,alwaer een geneesheer der gemeente haer de eerste zorgen toediende. Zy had verscheidene erge wonden aen het hoofd en in liet aengezicht bekomen, haer licliaem was blauw geslagen en hare kleeren waren deerlyk verscheurd. Zy is 's avonds in bedenkelyken toestand naer hare wooning gebracht. De twee kerels, die het volk tegen de vrouw hebben opgehitst, zyn aengehouden er is proces-verbael opgemaekt tegen vyf andere personen, waeronder eene vrouw, die het slachtoffer met kasseisleenen naer het hoofd had geworpen. Het feest van zondag, in Ter-Kameren- Bosch ingericht door liet werk der drukpers, ten voordeele der armen van Brussel, belooft buitengewoon prachtig te zyn. Het bestuer van de maetschappy der brusselsche Tramways heeft byzondere maetregelen genomen voor het vervoer van het publiek twee honderd omni bussen zullen den dienst doen tusschen liet boscli en de stad. Het bosch zal verlicht zyn met meer dan 60,000 gekleurde glazen, 5000 vetpotten en 40,000 venitiaensche ianteerris. De policie van Brussel heeft dynsdag op lieeter daed van diefstal een meisje betrapt, slechts zeven jaer oud. Dit kind had dien dag niet min dan dertien geldbeugels gestolen uit het onderzoek door dè policie onmiddelyk in gesteld, blykt dat het de ouders zelve waren, die liet meisje uitzonden om te stelen en groo- tendeels van de opbrengst liarer diefstallen leefden. Zielhier eenige byzonderheden over den diefstal, zondag morgend door dry Duitscliers gepleegd in de wooning van M. Grael, kapitein der gidsen, Auderglietnschedreef, te Brussel. Uit het onderzoek blykt dat een der dieven larigs de opening van den koolkelder is ge drongen en de deur voor zyne medeplichtigen heeft opengedaen. Op liet gerucht stond de kapitein op, greep eene geladen karabyn en ging naer beneden. De dieven namen de vlucht doch M. Graef achtervolgde een hunner tot op 500 meters van zyn huis ett loste op hem een geweerschol, dat hein in dc lenden trol. De gekwetste liet vier stukken zilverwerk vallen, doch gelukte erin te ontsnappen. De kapitein ging naer huis terug cu ontmoette een per soon, die hem zegde dat een der dieven ?ich in een aerdappelveld had verscholen hy vond er inderdaed een kerel, die zich gedroeg alsol hy dronken was, doelt door den kapitein in handen der policie werd overgeleverd men vond Item in bezit van verscheidene gestolen voorwerpen Het is een bakkersgast, oud 52 jaer, genaemd Kail Burner, geboren te Elber- feld hy heeft volledige bekentenissen afge legd. Wy hebben reeds twee diefstallen ge meld, welke in den nacht van zaterdag lot zon dag te Brussel gepleegd zyn in de Louiza en Auderghemschelanen. Denzelfden nacht is nog een derde diefstal gepleegd, in het landhuis van M. F. Moselli, tc St-Pieters-Jetie, en naer men denkt door dieven, deelmakende van de zelfde benden waertoe de eersten behooren. M. Moselli, die lael in Jen nacht thuiskwam, stoorde gelukkig de dieven, die in alleryl de vlucht namen en de gestolen voorwerpen in den hol lieten liggen. Zooals te verwachten was, heeft ter ge legenheid der Nationale Feesten, een geheel legioen pick-pockets de hoofdstad overrompeld. Zy hebben reeds gebruik gemaekt van de ope ning der Nationale Tentoonstelling om een groot aental horlogien en geldbeugels te ste len. De agenten der gerechtelyke policie, in burgerskleeding, waren echter op hunnen post en hebben dry dier pick-pockets aengehouden. Een andere kerel had in de Nerviërsdreef een rytuig met peerd gestolen, lerwyl de koetsier zich in eene herberg bevond gelukkig heeft men den dief kunnen achterhalen. De genaemde C..., mynwerker te Mon- tigny-sur-Samhre, had woensdag een hevigen twist met zyne vrouw hy vertrok, zeggende dat hy zich ging verdrinken. Hy sprong inder daed in het water, doch werd door eenige werklieden gered. Hy ging verder en sprong weêr in de rivier en werd weêr gered hy herhaelde eene derde mael dit spel. werd weêr uit het water gehaeld en beloofde aen zyne redders dat hy niet meer zou herbeginnen. De kerel ging toen echter naer den spoorweg en legde zich op de rails, op 't oogenblik dat een trein aenkwam. De freinwachter bemerkte hem echter nog in tyds, sprong, met gevaer van zyn leven, van den trein en gelukte er in, den liardnekkigen zelfmoordenaer te redden. C.... is in verzekerde bewaring gesteld. De Union de Charleroi zegt het volgende over de liberale brutaliteiten, te Philippeville gepleegd Het gerucht is in omloop geweest als zou liet slachtoffer der liberale brutaliteiten, aen zyne wonden bezweken zyn. Men verzekert ons dat dit gerucht inderdaed in omloop is geweest in de Entrc Sambre-el-Meuse, doch niet gegrond wasde ongelukkige jongeling is erg gekwetst, doch men hoopt nog hem te zullen redden. Mminl tc St-linanJsLerg. Zóndag namiddag werd de bevolking van den Dendermondschen-sleenwcg te Amandsberg in op schudding gebracht doof eene wreede moord, die aldaer by klaren dag was gepleegd. Zielhier wat wy daerovcr vernemen M. Van Ooleghem, schepen der gemeente en land bouwer, had, acht dagen geleden, zyne meid, die sedert geruimen tyd by hem woor.de, om reden van haer slecht gedrag weggezonden Zy kwam zondag namiddag, ten 5 1/2 ure, naer hel huis van hare oude meesters, met liet inzicht zich ie wreken. M. Van Ooleghem was uitgegaen, zyne vrouw was alleen l'huis. Toen de dienstboden van M. Van Ootegbem l'huis kwamen vonden zy hel lyk hunner meesteres te mid den van een plas bloed. Zy bad dry messteken beko men, waervan een haer de keel en de tong had door boord, een tweede bad dc slagader afgesneden en de derde had de onderlip te midden doorgekerfd. Er moet eene verschnkkelyke worsteling hebben plaets gehad tusschen het zestigjarig slachtoffer en de jonge moordenares, men heeft het spoor dezer wanhopige worsteling in dry plaelsen van hel buis gevonden. Na de moord gepleegd te hebben, heeft de meid, naer men ons meldt, een som van 1200 fr. en eenen kostbaren ring gestolen. De naem der moordenares is Clemontia Nuyls, alkomslig van Loochrisli en slechts t9 jaer oud. Na haer schelmstuk volbracht te hebben, heeft zy de vlucht genomen, doch een uer later was zy reeds in handen der justicie Dc knecht van den huize heeft haer in eer. koornvcld, alwaer zy zich verborgen hield, aengehouden, naer de hoeve gebracht en in een varkenskot opgesloten, tot de komst der policie. De policickommissaris van St-Amandsberg was spoedig ter placlsle en heeft de moordenares in han den der policie van Gent overgeleverd. By hare eer ste ondervraging heeft zy schaemteloos verklaerd, niet het minste spyt te hebben over hare gruwcl- daed zy was gewroken, zegde zy. Het parket is maendag ter plaetse geweest. Zielhier nog eenige nadere byzonderheden betref fende de moord Clemencia Nuyls is naer de hoeve gekomen en vroeg een kleedingsluk dal zy vergeten had. Zy zocht twist met vrouw Van Ooleghem, greep een pot en sloeg er meê de pachteres op het hoofd daerna bracht zy haer slagen toe met een slok en de schup, en begon dan een koffer en onder de matras van het bed te zoeken. Vrouw Van Ooteghem riep om hulp. De meid nam in eene kas een broodmes en sneed de pachteres de keel af. Dan begon zy opnieuw in bet huis te zoeken, maer onderlusschen was eer. koeiwaebter binnen gekomen en deze had hel lyk gevonden. Hy riep om hulp en vervolgde de moordenares. Men heeft in hare zakken eene som van 1070 fr., alsook verschei dene juweclen gevonden. Zielhier hoe de gcnlschc dagbladen het moord- toonecl verhalen De moordenares Clemencia Nuyls was, zooals wy hooger zeggen, rond 5 1/2 ure in het huis van M. Van Ooleghem gekomen. Zy gaf als reden van haer bezoek op, dat zy, by het verlaten van haren dienst, oen hemd vergelen had en vroeg om hel te mogen nemen. Tcrwyl zy dacr was, kwam de koeiwachter binnen en daer zyne tegenwoordigheid haer belette haer misdadig plan uil te voeren, deed de gewezen meid den jongen een brood halen. Nauwelyks was de koeiwachter vertrokken of Cle mencia Nuyls zocht twist legen hare vroegere mees teres en weldra viel zy deze laelste aen. Zy bracht haer zware slagen op hel hoofd toe, eerst by middel van een pot, die weldra aen stukken viel, vervolgens met eenen stok en dan nog met eene vuersebup, allen voorwerpen welke men bebloed ter plaetse gevonden heelt. De meid, hare meesteres voor dood acnziende, liet haer cindelyk liggen cn begon de meubels open te breken uil een koffer liaelde zy eene som geld, welke zy in haren zak verborg. Daerna ging zy naer den stal cn poogde er hare handen cn kleuren van hel bloed te zuiveren. Doch eensklaps hoorde zy haer slachtoffer kermen o Clemence Vrouw Van Ooteghem leefde dus uog en de meid wilde cr kost wal kost een einde aen maken. Zy keerde in de woonkamer terug, nam hel broodmes uitdc ectkas en sneed haer slachtoffer byna letterlyk het hoofd af. Dc steek die de halsader afsneed, was zoo geweldig dal het mes op hel nekbeen gekromd was. Dit looncel moet ongeveer een half uer geduerd hebben kort daerop kwam dc koeiwachter t'huis, en vond de voordeur gesloten Verwonderd zag hy door hel venster en lot zyn grooten schrik dat de tafel en de vloer met bloed besmeurd waren. De jongen liep aenstonds hel eerste huis binnen alwaer hv, gansch ontsteld, het geval verhaeldc De gebuer mecnende dat de jongen gehoor gaf aen zyne vreesachtige verbeelding, antwoordde hem Het zullen koffyplckken zyn welke gy gezien hebt. Maer de jongen bleef aendringen en werd cinde lyk door iwee persoonen naer de hoeve gevolgd. Daer gekomen zagen zy door het venster eene bewe ging in huis als van iemand die poogde zich achter een bed ie verbergen De persoonen die den koci- vvachtcr vergezelden drongen locn met geweld het huis binnen tcrwyl de moordenares langs achter wegvluchtte en zich in een koornveid ging verber gen. Dc mannen volgden haer, brachten haer terug naer de hoeve en sloten haer op in het verkenskot, in afwachting dat de policie haer zou komen op- eischen. Toen de policie-kommissaiis vau St-Amandsberg ter plaelse kwam met den adjunkl-kommissaris der Dampoort, vonden zy het slachtoffer op den grond liggen, ic midden van eenen plas bloed, met de ban den op de borst gekruist. Alles was in wanorde en men zag dat de moordenares alles doorzocht had. Toen men deze vroeg waerom zy dat gedaen heeft, of zy geen spyt had over de misdacd, antwoordde zy Neen, ik was naer het pachthof gegaen om te moorden en ik heb gemoord. Woensdag morgend heeft te St-Amandsberg, in tegenwoordigheid van eene lalryke menigte, do plechtige lykdiensl plaets gehad van vrouw Van Ooteghem, hel ongelukkig slachtoffer der moord ge pleegd door de negentienjarige Clemencia Nuyls. Dynsdag is het parket van Gent met twee wets- dokloren ter plaetse geweest om het onderzoek voort te zetten en de lykschouwing van het slachtoffer te doen. Wal de plichlige aengaet, zy legt nog altyd do grootste onverschilligheid aen den dag. Moord te Chaudfontaine. De moorde- naer der vrouw H...., van Chaudfontaine, is dynsdag morgend op den zolder zyner woning ontdekt, onder een hoop strooi verborgen. Zaterdag avond had hy gepoogd zich te zelf moorden, by middel van een geweerschot, doch hy had zich slechts aen de kin gekwetst, en eergisteren morgend was hy nog niet dood, alhoewel hy sedert zaterdag niets gedronken of geëten had. Hy is in zeer bedenkelyken toestand naer Luik gevoerd, alwaer men hem aenstonds naer het gasthuis heeft gebracht. Zyn kinnebakken is geheel vermorzeld, en men heeftweinig hoop hem te genezen. De moordenaer, met name Scion, is 46 jaren oud en bekend als wildstrooper. Het slachtof fer is eene vrouw van 58 jaren zy is door een enkel geweerschot getroffen, en werd op den slag gedood. Na zyne misdaed was Scion, half gekleed, in het naburig bosch gevluchtdaerna was hy naer zyne woning weergekeerd, alwaer hy zich op deri zolder verborgen hield. FRANKRYK. De katholieke dagbladen van Parys bevatten eene belangryke verhandeling van M. Rousse, een voornaem advokaet te Parys, over de de kreten van 29 meert en de maetregelen, die aengekondigd zyn, tegen de kloosters. Het stuk zegt dal bet goevernement geen enkel middel heeft om de dekreten uit te voeren dan het ge weld. M. Rousse bewyst 1° Dat er geen in voege zynde wet bestaet, die het gemeenschap- pelyk leven verbiedt van personen, die tot gees- telyke kongregatien behooren Dat, in geval hel goevernement die associalien zou willen ontbinden, het dit niet zou kunnen doen langs besluerlyken weg, maer dat de rechtbanken eerst moeten uitspraek doen 2° dat de ont binding langs bestuerlyken weg, onmogelyk zou kunnen toegepast worden en zonder eeni- gen mogelvken uitslag moet blyven. DEITSCHLAJYD. De Kullurkampf-wet. De Norddeutsche All- gemeine Zeitung zegt gemachtigd te zyn meê te deelen, dat M. von Bismark aen eenige zyner persoonlyke vrienden als volgt zou hebben ge sproken over de wet tot verzachting van den 'kulturkampf a Daer de beraedslagingen der kommissie tot geen stelligen uitslag hebben geleid, zullen de voorstellen van het goevernement worden onderworpen aen de beraedslaging van den Landdag. Het goevernement denkt zich verplicht, zelfs zonder de onderhandelingen met Rome, aen de catholieken onderdanen van den koning alle waerborgen te vergunnen, die kunnen ver leend worden zonder het algemeen belang te benadeelen. a Men moet niet denken, dat het goeverne ment gedurende de acht of tien dagen dat de kommissie vergaderd is geweest, andere ge dachten zou hebben gekregen over de konces- sien, die het van zin was toe te staen, daer dat gedacht niet plots is opgekomen, maer wel is ontstaen, na overweging der rechten en be hoeften van den Staet. a Alleen de gansche Kamer kan doen bly- ken, of het goevernement zich bedrogen heeft, toen het rekende op de bereidwilligheid van sommige fraktien, aen het verlangen der ca tholieke bevolking te voldoen. Alleen door eene stemming der meerderheid, kan het goe vernement belet worden, de catholieken kon- cessiën te verleenen op Kerkelyk gebied. Het goevernement zal dus zyn wetsont werp volhouden tot de Landdag uitspraek heeft gedaen. GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie cn zonder kosten, door de smakelyke gezondheidsbloed van Du Barry, van Londcu, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, slechte spysvertenngen, maegonlstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, het slym, de brack- lust, de maeg, opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al de wanorders vcroorzaekt, door borstontste king, keel, ademstem, luchtpypen; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uit de herse nen en bel bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, waeroDdor die van den graef Plus- kow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Cédé, Wurzer, Doktors Campbell, Sborland, Ure, gnuelstein, enz., enz., waervan uiltreksel. N° 66,811.— M. de pastoor A. Brunellière, van eene slechte spysvertering van 5 jaren, nadat de ge neesheeren hem hadden voorspeld, maer eenige macuden meer te zullen leven. N° 69,719. Waterzucht, opstopping. Dry zyn volkomen vau genezeu.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2