Onze Kermis. Tombola yoorSt.Josefskerk Morgen Zondag 4 Juli, begint onzejaerlyk- sche Kermis en Foire. Wy schryven uit 't programma der feeste- lyklieden liet volgende over Zondag. Om 1 1 1/2 ure voormiddag, CONCERT, ge geven door de Koninklyke Harmonie ter Crootc Markt. GROOTE MUZIEKFEEST, ter Groote Merkt, om 4 uren namiddag, aen de welke zullen deelnemen de Muziekmaetschappyen var. Gee- rardsbergen, Ninove, SottegemDendermonde, Weiteren en Gentbrugge. L)eze feest belooft zeer luisterryk te wezen. Maendag. GROOTE TOONEELVERTOONING door het kunstminnend genootschap 't Land van Riem, 't publiek kosteloos aengeboden, ten Schouwburge. Aenvang om 5 1/2 ure stipt. Dynsdag. JAERLYKSC11EPAERDEN-EN VEEMARKT. LUISTERRYKE PRYSSCH1ET1NG met den handbooggegeven door de Maetscliappy Ware Vrede en Eendrachtgevestigd ter afspanning 't Muisken, brusselschen-steen- weg. VOORUIT 400 FRANKS, verdeeld op 9 op- pervogels. Inleg fr. 10,50, terug fr. 6,00 Zooveel vogels als schutters, de Oppervogels medebegrepen Begin om 1 1/2 ure stipt eindigen om 5 1/4 ure. GROOTE VOLKSFEEST Concert, Luchtbal, Verlichting, Vuerwerk en Dansfeest, ten lokale der Koninklijke Harmonie, Nieuwstraet, om 0 1/2 ure namiddag. Op onze Groote Merkt en Ilopmerkt zyn een groot getal Barakken, Wafelbakker gen, Schiet- salons, Panoramas, Paerdekensmolenseene Renbaenenz., opgeslagen, met een woord, wy mogen zeggen, dat onze Fojre tamelyk belang- ryk is en een bezoek waerdig is De groote BARAK van den heer Thys, byge- naemd Spriet en de hollandsche RENBAEN, onder de bestiering van den heer Sosman, zullen veel bydragen om onze jaerlyksche Foire te verlustigen. De voorstellingen door de familie Thys (Spriet) gegeven, zyn hier, reeds vele jaren, zoo gunstig gekend dat ons alle bezondere aenbeveling byna onnoodig schyntals ge- woonlyk zullen zy eenen grooten byval ge nieten. De RENBAEN de heeren Sosman verschynt hier voor de eerste mael. Deze troep is samen gesteld, buiten de familie Sosman, uit menig vuldige ryders, ryderessen, gymnastiekers, accrobaten, negen gedresseerde peerden, enz., die de verwondering van 't publiek zullen op wekken en ongelooflyke toeren uitvoeren, die hier nog nooit zyn te* zien geweest. Deze Ren baen die den grootsten byval in de voornaem- ste steden van Europa heeft genoten, zal hier ongetvvyfeld ook de gunst van '1 publiek ver werven. Te oordeelen naer 't programma der voorstellingen 't welk men ons heeft medege deeld, mogen wy onze geëerde lezers verze keren dat de liefhebbers zich niet zullen te beklagen hebben. TE AALST. De Bestendige Deputatie heeft de toelating gegeven aan eene LOTERIJ of TOMBOLA, om te voorzien in de noodwendigheden voor den opbouw der St. Josefskerk. Deze Tombola, bestaande in talrijke en aller schoonste voorwerpen, wordt met de kermis dagen geopend. De liefdadige Personen wor den verzocht aan dit werk eenen goeden uitval en een vruchtbare opbrengst te verschaffen. De Tombola is gevestigd en ten toon gesteld in 't Lokaal der Muziekschool, Pontstraat, rechtover de groote poort van 't Begijnhof. De opening zal geschieden, Zondag 4 Juli, ten 10 1/2 ure voornoen VRIJEN INGANG, zelfden dag, van 5 tot 7 uren 's namiddags Maandag en volgende da gen der kermis van 9 uren tot 12 1/2 en van 2 tot 7 uren. Zondag, 11 Juli, van 8 uren des morgends lot 12 1/2 en van 5 tot 7 uren. Maandag 12 Juli, gelijk voorgaande dagen. De volgende dagen, op welke de zalen voor 't Publiek open zijn, zullen later aangekondigd worden. KIESKRONYK. De kiezing van een Senateur voor het arron dissement Leuven, in vervanging van M. d'Overschie, overleden, is vastgesteld op dyns dag 20 juli aenslaende. De liberale Burgemeester van Antwerpen heeft, by besluit van Vrydag 11., alle samen scholingen van meer dan 5 persoonen te reke nen van dien dag verboden. Dus is de groote betooging van 4 Juli door de Meeting ter eere der antwerpsche gekozene Vertegenwoordigers van 8 Juli 11., ingericht, verboden.... Indien de liberalen hadden gezegepraeld, zou zulk besluit niet genomen zyn geweest maer nu zyn het de catholieken en meetingisten die zegepraelden en van dan af is alle betooging, uil vrees van onlusten, verboden. En dat noemen de liberalen gelykheid voor de wet en vryheid voor allen en in alles. De antwerpsche neeringdoeners zullen er 't meest by verliezen 94 vreemde maetschap- pyen zouden aen de feest deelnemen, welke voorzeker aldaer eenige duizende (ranks zou den verteerd hebben. De antwerpsche neering doeners zullen ongelwyfeld den heer De Wael hierover zeer jooqqiiüp zyn LAND- EN HOFBOUW. Nuttige vogels en insekten. Het bestuer der Maetscliappy voor Landbouwiny van Breda en omstreken heeft de volgende vragen ver spreid, in het belang van land- en tuinbouw Waerom buiten uwe kamers de spin gedood, daer zy de vliegen vangt, die u last aendoen Waerom met den voel den krekel verplet terd, die in uwe tuinen de rupsen, slekken en meikevers vangt en opeet Waerom de niet vergiftigde adder gedood, die van muizen en veldmuizen leeft Waerom de kleine onschuldige hagedis ge dood, die de sprinkhanen eet Waerom den koekoek gevangen, die zooveel rupsen opeet Waerom den boomlooper en de grasmusch gedood, die beide groote vyanden zyn van de muervarkens en wespen Waerom de musch gevangen, die, wel is. waer, wat graen steelt, maer zoovele voor dat graen schudelykc insecten opeet Waerom de spreeuwen doodschieten, die niets dan wormen, poppen en maeien vangen, en zelfs de weiden van ongediert zuiveren verjaegt ze, maer verdelgt ze niet, evenmin als de merel, lyster of kieviet, die u ook van zoo veel nut zyn Waerom de meezen vangen, waervan ieder paer 120,000 maeien en insecten vangt, urn hare kleinen te spyzen, en in den winter tot levensonderhoud uwe boomen van ringrupsen zuiveren Waerom het roodborstje en andere kleine vogels dooden, die allen boom- en bladluizen eten Waerom de pad en den kikvorsch verdelgd, die slekken en mieren eten Waerom het leven redden aen duizende muggen door den geitenmelker (een slach van vogel) te dooden Waerom de vledermuis martelen en dooden, zy die des avonds den oorlog voert legen de nachtvlinders en meikevers, evenals de zwa luwen in den dag, tegen de muggen en vliegen Waerom de spitsmuis gevangen, die van aerdwormen leeft gelyk de muis van koren zoo ook de mol, die uwe gronden van onge diert zuivert Waerom zeggen dat debosch, kat- en steen uilen ue duiven en jonge kiekens opeten, ver mits die niet zoo is Waerom deze vernietigd, zy die ieder het werk van 0 tol 7 katten afdoen met meer dan 6000 muizen 's jaers te eten Waerom steeds voorigaen met de vernieti ging van zoovele vogelgeslachten, die de natuer versierenen veelal ook zoo nuttig zyn, als de nachtegael, de hop, de goudvink, hel pepertje, het sysje, de kruibek, enz., die grootendeels reeds door u, of uwe kinderen, en soms het levensgevaer, zyn uitgeroeid ja, dat heb ik my dikwerf afgevraegd, ik heb nooit andere reden gevonden dan de onwetendheid, heb zucht oï vooroordeel. Het is echter voor eenieder, die land- en tuinbouw lief heeft, een plicht zynen even- mensch beter in te lichten wat de schade die aen dien grooten hefboom van volkswelvaert door die domme vooroordeelen toegebracht wordt is ontzaglyk groot PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. II. Van der Eecken, onderpastoor te Landegem, is pastoor benoemd te Ressegem. Gedurende 't onweder van Woensdag avond is het hemelsvuer gevallen op de hof stede der erven Govaert te Impe, met het ongelukkig gevolg dat zy ten gronde afbrande. Nadere byzonderheden ontbreken ons. Naer wy vernemen zyn er gedurende de dondervlaëg van woensdag avond in onze om streken, onder andere, te Erondegem, te Impe, te Wanzele, te Lede, te Wichelen enz. enz., hugelsteenen van vervaerlyke grootte gevallen die ernstige schade aen de veldvruchten heb ben veroorzaekt. De brusselsche dagbladen melden dat de wetgevende Earners zeer waerschynlyk in de laetste dagen dezer maend zullen geopend wor den de zittyd zal ongeveer dry weken duren. De policie van Brussel heelt donderdag in de tentoonstelling, zekeren Bgewezen klerk te Parys, aengehouden, op het oogenblik dat liy den geldbeugel eener dame wilde ste len. B.. die beticht wordt van walgelyke feilen en van een diefstal van 50,000 fr., zal aen de fransche justicie uitgeleverd worden. Al de dagbladen hebben de zonderlinge aenhouding gemeld van een gendarm,in dienst in de Expositie, en die betrapt zou geweest zyn op heeter daed van diefstal van zeep, fleschkens reukwater en andere toiletartikels. Naer het schynt was dit nieuws der Indépen- dance valsch. Ziethier wat er gebeurd was Een burgerlyk bediende, gelast met liet toe zicht der tentoongestelde voorwerpen, had aen een zyner oversten verklaerd, dat hy een gen darm de bovengemelde voorwerpen had zien stelen. Hy kon echter den dief niet aenduiden, doch beweerde dat hy hem wel aen het ge zicht en aen de stem zou erkennen, indien hy in tegenwoordigheid werd gesteld van de gen darmen, welke dien dag dienst hadden gedaen in de Tentoonstelling. Men voldeed aen zyne vraeg hy werd naer de gendarmerie gebracht, doch hy kon den zoogezegden dief niet erkennen. Men vroeg toen aen den bediende,waerom hy den kwaed- doener niet had aengeklaegd onmiddellyk na den diefstal de kerel wist daerop niets te antwoorden. Kortom, zyn gedrag scheen zoo zonderling, om niet te zeggen zoo verdacht, dat men een onderzoek instelde. Volgens men verzekert, zou de aenklager, alsook verschei dene zyner collega's,ten gevolge van dit onder zoek weggezonden zyn. Wy deelen bovenstaende byzonderheden slechts onder alle voorbehouding meê. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1267 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-81 tot 1 07 stieren, fr. 0-69 tot 0-92 koeien en veerzen, fr. 0-69 tot 0-92. Alle goede huishoudsters die hun linnen wenschen te bewaren, zullen hunne wasch- vrouwen aenbevelen niets anders te gebruiken dan Hudson's Poederzeep. Zy zullen dadelyk de goede uitslagen kunnen vaststellen. Ziethier eenige nadere byzonderheden over de moord, verleden zondag te Zwynaerde gepleegd. Hel slachtoffer, August Hammers, die, sedert eenigen tyd, met zyne kinderen in oneenigheid leefde, had reeds ongeveer ander half maend geleden zyne oudste dochter uit het huis gejaegd zyne andere dochter was dezer dagen by hare zuster geweest, en daer- om jaegde hy "dit meisje ook verleden zondag weg. 's Avonds, omtrent 11 uren, kwam hy in dronken toestand t'huis en vond zyne dochter aen de deur zyner wooning staen hy zegde haer nogmaels, dat zy t'huis niet mocht ver nachten. Een gebuer, de genaemde Pieter Janssens, oud 52 jaren, steenbakkersgast, die voor het meisje party trok, geraekte in twist met Hammers en beiden werden handgemeen. Gedurende hel gevecht bekwam Hammers een steek in de linker bil, waerdoor de slagader doorgesneden werd. Het slachtoffer heeft geen woord kunnen spreken, en is kwart voor 12 uren overleden. Janssens, die zich zelveu aen de justicie heeft overgeleverd, is naer de ge vangenis te Cent gebracht. A. Hammers was weduwenaer en laet 4 kinderen achter, waer van het jongste 15 tol 14 jaer oud is. Men zegt dat Renz dezen zomer naer Brussel niet zal komen. Naer men verzekert, weigert hy bezit te nemen van zynen cirk, die, volgens hem niet sterk genoog is, en zou hy een proces inspannen legen den aennemer. De expert door liet gemecniebestuer benoemd, heeft bestatigd dauie cirk niet stevig genoeg gebouwd is deze zal niet vóór de maend sep tember kunnen geopend worden. Zaterdag nacht is er brand uitgeberslen te lluisse, in de hoeve van den landbouwer De Gracve. Al de stallingen zyn de prooi der vlammen geworden. Hot- vee is by tyds kunnen gered worden. Volgens men zegt, moet de brand aen kwnedwilligheid toegeschreven worden. Dicht b> de plaets waer het vuer eerst schyni ontstaèn te zyn. heelt met het versch spoor v .til voetstappen bemerkt. De plaetselyke policie en de gendarmerie van Kiuishoutem doen opzc ekingen. Een beweeiilyk ongeluk is donderdag laelst te Oosinieuwkerke voorgevallen. Het zevcnjaii;,- meisje van K. Hondclghem was belast met de zorg van een kindje dat nog in de wiege lag, terwyl de ouders afwezig waren. Rond 2 1.-2 ure hoorden de geburen al met eens eene ontploffing, gevolgd van ruilen die in stuk ken vlogen. Elkeen sprong buitenen liep'thuis binnen van Hondeghem. Op de voute vond men hel meisje stuiptrekkend en in zyn bloed badend hel was gedood door een geweer schot, had de keel doorboord en de hoofdsche del algerukt. Niemand kon begrypen hoe dit kon geschied zyn, daer het geweer weder ge- pluelst was in den hoek aeu het hoofdeinde der bedstede, liet eenig zoontje van een der geburen, een kind van 9 jaren oud, was t'huis gebleven van de school, doch men vond het nergens. Maer 's avonds, na tien uren, kwam hel uit een korenveld gekropen, dat al den overkant der kasseide gelegen is. Seffens werd hy door den burgemeester en de gendar men ondervraegd, en hel verschrikte jongentje bekende met het vuerroer gespeeld en op de kat aengelegd te hebben, met het schrikkelyk gevolg zynen speelmael te dooden. Moord te Jumet. Sedert ongeveer an derhalf jaer had een glasblazer van Jumet, Joseph Sampousse, gehuwd zonder kinderen, betrekkingen aengeknoopt met een achttien jarig meisje, Adela Lermignaux. Dynsdag waren beiden naer Charleroi geko men, en Sampousse had aldaer een paer bot- tinnen vooi bel meisje gekocht omtrent 10 uren 's avonds soupeerden zy in een der beste hotels en ten I I ure verlieten zy de stad. Wat er toen gebeurd is, weel men niet ;doch omtrent 5 uren 's morgens, bood Sampousse zich aen in hel policiebureel van Charleroi (Zuid) en verklaerde dat bv het meisje verworgd had. Het parket van Charleroi heeft zich onmid- delyk ter plaetse begeven. Het is in een koorn- veld, op de baen van Charleroi naer Jumet, dat Sampousse de misdaed gepleegd heeft. Ily zou tot Adela Lermignaux gezegd hebben Ik heb wel goesting u te verworgen. Het meisje dacht dat hy wilde lachen en antwoordde Doc maer 1 Daerop zou hy haer by middel zyner handen verworgd hebben. Na te hebben bestatigd dat het meisje dood was, is de moordenaer naer een zyner bloed verwanten gegaen en heeft haer verzocht zyne vrouw van hel gebeurde te verwittigen. Daerna is hy naer Charleroi gekomen, om zich te laten aenhouden naer by beweert, is by nog echter eerst tot by het lyk teruggekeerd en heeft hy liet vergiffenis gevraegd, zeggende dat hy eenè goede vrouw had, en dal dit moest eindigen. De moordenaer is naer de gevangenis van Charleroi gebracht zyn aengezicht draegt het spoor van lalryke schrammen, hetgeen schynt aen te duiden dat hy met zyn slachtoffer ge worsteld heeft. Woensdag is te Namen op den spoorweg, ter plaetse gezegd Beau-Yallon, een negentien jarige aerdewerker tusscheu de buffels van twee waggons verpletterd. De ongelukkige is eenige uren later overleden hy was slechts sedert dry dagen in den dienst van het bestuer der spoorwegen. Zondag avond, omtrent 11 uren, is te Virion,eene verschrikkelyke misdaed gepleegd. Een metser, vader van 5 kinderen, heelt een jongeling van 22 jaren vermoord, door hem een steek-in den onderbuik toe te brengen. Het slachtoffer was in betrekking met een meisje, dat tegenover het huis van den metser woonde dit meisje was gedurig in twist met dezes vrouw. Men denkt dat dit de eerste oor- zaek van de moord is. De beide mannen heb ben elkander in den nacht zonder getuigen ontmoet. Wie is de aenvaller geweest? Het onderzoek zal dit misschien ontdekken. Wat er ook van zy. de jongeling heeft een steek bekomen waerdoor eene ader afgesneden werd hy is tot aen eene naburige herberg gekropen, alwaer hy, vyf minuten later, ten gevolge van het bloedverlies is overleden. Het parket van Arlon is ter plaetse de moorde naer is nog den zelfden nacht aengehouden en naer de celgevangenis gebracht. Van menschen geheugenis is dit de eenigste moord die in de stad Virion gepleegd is. Ziehier eenige nadere byzonderheden over de moord, verleden zondag te Virton ge pleegd. De moordenaer is de genaemde Colli- net, daglooner, geboren in Frankryk, wonende te Virton het slachtoffer is een twee-en- twintigjarige jongeling, met name André Jero me, zonder beroep. Het onderzoek der zaek zal spoedig geëindigd zyn, en de misdadiger zal reeds in de maend juli voor het assisenhof van Luxemburg verschyncn. Toen Collinet naer de gevangenis gebracht werd, heeft de gendarmerie de grootste moeite gehad, om hem tegen de woede der bevolking te bescher men, die hem op staenden voet wilde ophan gen. In de kiezing van dynsdag voor eenen senateur te Doornik, bekwam M. Macau, libe rale kandidaet 1558 stemmen en M. Dumon, catholieke kandidaet, 1256. Tyd ens den laet- sten stryd, in 1857, bekwam M. Dumon, vader, slechts 904 stemmen tegen 1721 gegeven aen M. Savart. Ondanks de snoeiwetten hebben dus de katholieken sedert toen 552 stemmen bygewonnen en de geuzen er 185 verspeeld. De uitslag is aenmocdigend en de geuzen zou den ongelyk hebben er zich over te verheugen. Een goed gekleed heer kwam met eenen knaep op den arm naer het Fransche-Hótel te New-York. De blauwe ingevallen oogen, de vermagerde wangen en het zwakke uiterlyk van den jongen, loonden duidelyk, dat hy ly- dende was. Toen de heer aen den trap van het hotel kwam, zette of wierp hy veel meer den knaep op den grond, terwyl hy hem toeriep Vooruit, ik draeg niet meerDe kleine hernam met klagende en zwakke stemDraeg me, och draeg me toch, lieve vader, sedert ik van den wagen ben gevallen, kan ik immers niet meer gaen. Intusschen hadden zich eenige nieuwsgieri gen rond beiden verzameld en al morrend dit tooneel aengezien. De hardvochtige vader liet zich echter niet door de beden van het kind vermurwen en riepDe trappen op, of ik geef u een pak slagen en terwyl hy dit zeg de, bracht hy hel kind zulk een hevigen slag toe, dat de kleine ten gronde viel. Nu mengde zich een der omstanders, wier aental elk oogenblik toenam, in de zaek en vroeg. Is dal uw zoon Wat gaetdatu aen, was het antwoord. Hy is myn vader, hy is myn vader, riep de kleine met zwakke stem, hy heeft myne moeder vermoord, en my wil hy ook dooden De vader, in volle woede ontstoken, hief den arm opnieuw op, maer werd door een heer teruggehouden. Als ge niet ophoudt dit kind te mishan delen, roep ik de policie De onbekende rukte zieh los en stak snel de hand in zyn zak. Hy neemt den dolk, wacrmeê hy myne moeder vermoord heeft, riep het kind. De menigte week terug, doch eenige heeren hielden den woesteling vast. Hael de policie, liael de policie, riep men algemeen. Als ik naer de gevangenis moet, luidde het antwoord, dan wil ik my ook wreken. Terwyl hy dit zegde, viel hy zonder dat een van de omstanders dit beletten kon, den knaep aen en stiet hem den dolk tot het gevest in den rug. Ik ben vermoord ik.... ben.... ver.... moord...., riep het kind met stervende stem. Al de omstanders vielen nu den mooidenaer aen deze hield echter koelbloedig hel kind in de hoogte, maekte eene buiging, en zegde ter wyl hy zynen hoed afnam Myne Heeren, deze ongelukkige is van hout, en ik ben buikspreker eene kleine beloo ning zou my zeer aen u verplichten. Een schaterend gelach ging uit de omstan ders op; ieder greep naer zyne beursen de onmenschelyke vader verwyderde zich met volle zakken. FKANKRYK. Wy lezen in de Palrie Maendag heelt eene vyaiulelyke belooging plaets gehad, voor den ingang van den winler- cirk, legen de personen welke de voordracht van M. Chesnelong waren komen hooien. De manifestanten waren twaelf tol vyflien hon derd van de hoogten van Belleville gekomen. Toen de konferencie gedaen was, konden zy dry duizend zyn, die met hunne hoeden en mutsen wuifden, met hunne stokken schermden, ouder het gehuil van dood aen de priesters De konservalieven alle geduld verliezende hebben geantwoord Leve de vryheid De ande ren konden hierop niets beters zeggen, dan hunne dwaze en oproerige Marseillaise aen te hellen, die daer van pas kwam gelyk een haer in de soep. Tot half elf in den nacht huilde en tierde men gedurig Weg met de calolins Weg met de Je- suieten Men stompte en stootte geweldig, men vocht van alle kanten en de policie liet doen. Op dit oogenblik had een meer dan schandalig leit plaets Wy laten hier het woord aen den Gau- lois, die hel feit van ooggetuigen heeft hooien verhalen Onder de houderde aenhoorders, welke den cirk uitkwamen, bevond zich een priester men had dezen aengeraden te blyven men zegde hem dat het verbeeste volk, niet meer zullende welen op wien schreeuwen, zich op hem zou werpen. Doch hy wilde uilgaen. Nauwelyks ver- schvnt gy op den dorpel van het gebouw, of het woedende volk loopt hem legen, roepende Aen de deur Neemt hem weg Werpt hem omhoog Smeerlap! vuile calotin aen den lanleern Leve de amnestie En dit bleef duren, liet geschreeuw en het getier groeiden gedurig. Toen de policie agen ten de priester eindelyk omringden was '1 meer dan tyd. Twee moedige kommissarissen namen hem by den arm en geleiden hem door de hui lende menigte, de agenten hadden al de moeite der wereld om hem te beschermen. Men wierp reeds met steenen en de agenten waren op hel punt van overrompeld te worden, wanneer men eindelyk een ryluig ontmoette, waerin de pries ter en vier agenten plaets namen. Als de pyl uil een boog vloog het rytuig door de menigte en verdween weldra in de verte. De priester was gered. Het was meer dan tyd. Ziethier hoe de Univers de tooneelen verhaelt, die aen den cirk plaets grepen. Zoodra de deuren geopend waren om het volk te laten uilgaen, steeg er buiten een luid geschreeuw op, dal gevolgd werd door uitjou- wingen en gehuil. Zoo verre men zien kou, stond aen beide zyden van den boulevard eene huilende en krioelende menigte. Hel was het schuim van Menilmontant en Belleville dat zvne golven lot aen den cirk had gerold om te pogen de catholieken schrik aen te jagen. In 't begin waren zy als verlegen voor de indrukwekkende kalmte der menigte die den Cirk verliet,doch weldra deden zy zooals lafaerds behoort, zy kozen hunne slachtoffers welke zy in menigte op het lyf vielen, na hen zoo veel mo- gelyk te hebben afgezonderd. Zoodra een priester werd bemerkt poogde men deze te omringen. Men riep Weg met de Jesuielen Leve de dekreten Dood aen de Calo lins Verder huildeu de bende de Marseillaise. UITDRYVING DER KLOOSTERLINGEN. Ziethier hoe de. Univers de uitdryving der Jesuielen te Parys beschryft Het was kwart voor 4 uren, toen de kommis sarissen aen het klooster der Jesuielen in de rue de Sèvres gekomen zyn. De buitenpoort was open. Toen zy binnen gingen bevonden de agen ten van M. Andrieux zich tegenover M. den baron de Ravignan, Senateur, voorzitter van den bestuerraed der burgerlyke maetschappy, aen welke het klooster der rue de Sèvres toe hoort. De Senateur maekte zyne titels en hoe danigheden hekend, en verklaerde dal Pater Pitot, overste van hel huis, bestuerder was der maetscliappy, dat hy verlangde geëerbiedigd te worden in zynen eigendom, en dat hy protesteer de tegen de schending dier woning. Hy voegde erby dat de deur uiet zou geopend worden en men geweld zou moeten gebruiken om binnen te dringen. Paler Pilot verklaerde dal hy en zyne religi euzen zich aldaer in hunne woning bevonden, dal niemand hen weltelyk daer uit verjagen kon; dat hy ook protesteerde en hy en zyne mede broeders slechts voor het geweld het huis zou den verlaten. Dan deden de kommissarissen de policieagen- ten binnen komen. Er werd vruchteloos een sommatie gedaen, de deur te openen de kom missarissen deden eindelyk een slotmaker halen om het slot te breken. M. de Ravignan prote steerde opnieuw en behield zich voor, krachlens zyne rechten, te handelen tegen degenen die de bevelen gaven en tegen hen die ze uitvoerden, lol schending zyner woning. Na dry kwart uers werkenswas de deur open. Men drong binnen, om lot de uitdryving over te gaen 51. Andrieux begon jacht te maken op de Jesuielen, in de gangen van het klooster. Elke pater had zich in zyne cel opgesloten, in afwachting te zullen uilgedreven worden. De eerste wiens kamer geschonden werd, was pater Marinus op zyne weigering uit te gaen, deed de kommissaris hem door zyne agenten aengrypen. Hetzelfde tooneel had in elke kamer plaets. Elke paler weigerde uit te gaen, en hetzelfde uiidryvingsbevel werd gegeven. Men bestaligde echter den walg van het grootste gedeelte der agenten, zegt de Univers, de bevelen van den prefekt en diens kommissarissen uit te voeren. Verscheidene hunner hadden de tranen in de oogen. De uitdryving van pater Hus,. een acht-en- zeventigjarige grysaerd, gaf aenleiding tol een der meest hartroerende tooneelen. In zyne kamer opgesloten, weigerde hy open te doen. De slot maker moest ook die deur verbryzelen. In zyne kamer vervolgd, weigerde pater Hus er uit te gaen, zeggende dat hy te oud was en gebrekke- lyk. M. Clement beval geweld Ie gebruiken twee vrienden namen den pater met den arm om hem te helpen opstaea. Neen, mynheeren, zegde hy, zy zullen my met geweld buiten zetten. Dan kwam de pater-overste en zegde tot de kommissarissen Wellioe, behandelt gy alzoo een ouderling, die zyn leven overgebracht' heelt aen de verzor ging der galeiboeven van Cayenne? Dan wierp hy zich op de knieën om den zegen te vragen van den ouderling. Al de om standers knielden neêr en pater Hus gaf den zogen. Toen men hem op zynen stoel wegdroeg, zegde hy lot drymael toe Vaerwel Pater Lefebvre was gedurende de Commune gespaerd gebleven en in het klooster gelalen. Wei hoe, zegde hy tolde kommissarissen, wilt gy meer doen dan de communards Toen hy den policieprefekt verliet, was de overste, pater Pilot, insgelyks in zyne cel ge gaen. Daer beriep de overste zich nogmaels op zyne hoedanigheid van bestuerder van den eigen dom des kloosters en deed opmerken dat zelfs volgens de bepalingen van het uitdryvingsarresl, hy in het huis mocht blyven. De kommissaris antwoordde dal pater Pitot er uit moest, doch daerna stemde hy er in toe, die uitdryving te verdagen, en dit op het verzoek van den pater, als overste van hel klooster het laetste worden uitgezet. M. Chesnelong deed opmerken, dal de uitdry ving van pater Pilot behalve eene beleediging der persoonlyke vryheid, ook eene schending was van liet recht van eigendom. De huiszoekingen hebben geduerd tot omtrent 9 ure. By besluit van den policieprefekt zyn dry paters gemachtigd, als bewuerders in het kloos ter te blyven. Dit zyn de paters Pilot en Lefeb vre, benevens pater Soimié, die uit hoofde van zyn Imogen ouderdom en zyn gebrekkelykheid niet kan gaen. De Figaro zegt dat men de vrouwenkloosters niet durft wegjagen uit Frankryk Gy zoudt niet durven Gy zult achleruilgaen en van dien kant ten minste zullen uwe hatelyke dekreten eene doode letter blyven Een deel van uw program wordt niet uitgevoerd, dit program is dus veroordeeld. De vrouwen, noch een gedeelte der mannen niet durvende uitjagen, bekent gy zelf dat gy geen goede reden, geen recht hebt, om ook de anderen te verjagen. De paryzer dagbladen verzekeren dat de Je- suieten besloten hebben, hunne zaek voor het gerecht te brengen. Volgens den Figaro zou het proces tweeledig zyn Van den eenen kant zullen de uitgedreven kloosterlingen de erkenning eischen van hun eigendomsrecht, op het huis, waeruit men hen verjaegd heeft. Zy steunen zich, namelyk, op eene erkenning van dat recht, door de policie- kommissarissen zeiven. Men weet dat inderdaed twee kloosterlingen, de paters Pilot en Lefeb vre, bestuerders der burgerlyke maetschappy die "bet klooster in eigendom heeft, in het huis mogen blyven, a Er ligt daerin, besluiten de Jesuieten, eene formeele erkenning van het eigendomsrecht der burgerlyke maetscliappy in kwestie,en verschei dene uilgedreven leden der kongregatie maken deel van die maetschappy. Zy zullen bygevolg aen de rechtbanken vragen, waerom men hen wegjaegl, en of het mogelyk is, als weltelyk te aenzien dat de een uitgedreven wordt en de andere niet. Van een anderen kant vragen de Jesuielen de heropening hunner kapel, die verzegeld is. De avoué's Mrs Benoist en Salats zullen de Jesuieten vertegenwoordigen voor advokael hebben zy gekozen Mr Oscar Falaleuf. De Univers deelt in zyn laelste nieuws mee, dat liet Allerheiligste uit de kapel der rue des Sèvres, is weggehaeld. Donderdag inorgend rond 10 ure. was in de wyk het gerucht verspreid dat Mgr Guibert de toelating bekomen had, het H. Sakrament, dat in de kapel der Jesuieten onder zegel geplaetst was, over te brengen naer de kerk van St. Sul- picius. Rond één uer had een dichte volksme nigte in de rue de Sèvres cn haren omtrek post gevat. De verontweerdiging had haer hoogste toppunt bereikt. Ton 2 ure 10 min. kwam Mgr Guibert met den policiekommissaris M. Clément in ryluig. Hy ging binnen. Een veertigtal personen waer- onder MM. de Ravignan, Chesnelong. Buffet, de la Rochefoucauld, Bisaccia, de Carayon-La tour, Riant, de Guilhermy, enz. enz. waren aen- wezig. Toen M. Clément het byeengestroomde volk zag, zegde hy, niet verantwoordelyk te kunnen zyn voor de gebeurtenissen en verklaerde, d«n politie-prelekt oyer den toestand te zullen laten beslissen.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2