De voorstellen, welke wy de landbouwers onderwerpen, zouden door ondervinding en waernemirig moeten onderzocht worden. In alle geval dienden de landbouwmaetschappyen te zorgen dat zoo dikwyls de bliksem viel, zulks beschreven en besproken werd. Aldus zou men, na verloop van een klein getal jaren, er toekomen inlichtingen te verzamelen waer- mede men juiste behoedingsregelen kon voor- schryven om de graenmylen en de kudden, tydens onweder, te bevryden. De Mier. De mier is voorzeker in vele omstandigheden een lastige gastdoch er zyn ook gevallen dat de landbouwers uit hare vraetzucht goede diensten kunnen trekken. Dit heeft vooral plaets als men de mieren ge bruikt om de rupsen te verdelgen, welke de looten der kooien en andere groenten verslin den. Men haelt het voorbeeld aen van eenen grondeigenaer, welke zyne kooien aenboudend door eene groote hoeveelheid rupsen zag ver woesten. Hy deed een dier mierennesten halen, welke men dikwyls in de dennenbos- schen vindt en gevormd zyn in den hoop spel den, die van de den afvallen. Men bracht hem de mieren in eenen zak, welken hy vervolgens ledigde aen de kooien. Onmiddellyk gingen de mieren op jachtiedere mier vatte eene rups op het hoofd en liet niet meer los en de an dere rupsen verdwenen om niet meer te ko men, als hadden zy het instinct gehad van het gevaer dat hen bedriegde. 's Anderendaegs was niet ééne rups meer op het koolbed en aen den voet der hofmuren zag men hoopen stervende rupsen liggen. De duitsche boschbewaerders weten dat de mieren groote diensten bewyzen en zy be schermen ze. De miereneieren worden gezocht voor de voeding der jonge lezanten, der veld- hoenen, der nachtegalen, maer dezelve weg nemen uit de bosschen is verboden en wordt gestraft. De onvermoeibare mier kruipt tot in den top der boomen en verslindt eene groote hoeveelheid schadelyke kerfdieren. Insectenetende vogels. Aen den Franschen natueronderzoeker Florent-Prcvost, die jaren achtereen den inhoud van de magen van ver scheidene insectetetende vogels onderzocht, zyn de navolgende opgaven te danken, die in de Senaet voorgelezen werden. Hy onderzocht met de grootste zorg den inhoud der magen van 18 muerzwaluwen, die hy op verschillende tyden des jaers (van April tot Augustus) te dien einde had gevangen. Hy vond nu in de maeg van een dier vogels 742 insecten, by eeri anderen 705 en het minste 244 insecten. Zoo vond hy totael in de magen van 18 der genoemde zwaluwen 8590 insecten, of gemid deld per dag en per vogel 466 insecten. Voegt men daerby, dat onder al deze verschillende overblyfsels van insecten zich geen korreltje graen of het kleinste stukje fruit bevond, noch in het algemeen eenig overblyfsel van planten, dan kan men zich eenig denkbeeld vormen, van welk oneindig nut deze diertjes voor land en tuinbouw zyn. De kruisspin is der Vliegen schrik, De Musch wéér haer verderver De Sperwer plukt de zwakke musch, En d'Ad'laer plukt den sperwer, Zoo plukt in 't groote dierenryk Steeds de eene soort weêr d'ander, Alleen de menschen doen dat niet Die plukken liefst elkander. Mgr Vamiutelli. Talryke catholieke Kringen en Bonden, als ook partikulieren, hebben aen Mgr Vannutelli, gewezen apostolische nuncius by het belgisch hof, adressen van verkleefdheid aen den II. Stoel gericht, om te protesteeren tegen het af breken der betrekkingen van ons goeverne- ment met het Vatikaen. By zyn vertrek uit Brussel heeft Mgr. Vannu telli den volgenden brief aen de catholieke dagbladen gestuerd Brussel, 7 juli 1880. Heer Bestuerder, Op hel oogenblik dat ik België ga verlaten, is het my zeer pynlyk niet te kunnen antwoor den op de ontelbare betuigingen van genegen heid, welke, sedert 30 juni, my zonder ophou den van alle punten des lands toekomen. Het groot getal zelfs van die betuigingen, uitge drukt in adressen, in brieven en op visietkaer- ten, maekt my de taek op stoffelyke wyze on- mogelyk aen al degenen die my geschreven hebben, een enkel woord van dankbetuiging toe te sturen. Ik verzoek u, heer bestuerder, en ik ver zoek insgelyks de bestuerders der andere catholieke bladen my te helpen om dien aen- genamen plicht van dankbaerheid te vervullen, door aen allen welke op de eene of andere manier hebben deelgenomen aen die onver wachte betooging van verkleefdheid aen den H. Stoel, te laten weten, dat ik er byzonder door getroffen ben en dat ik niet zal nalaten, by myne aenkomst in de eeuwige stad, den II. Vader kennis te geven van de edele houding der belgische catholieken, in deze bedroevende omstandigheid. Weest verzekerd dat ik van u allen eene onuitwischbare herinnering zal be waren. Aenveerd, heer bestuerder, de verzekering myner hoogachting. i S., Aerlsbisschop van Nicca, Apostolische nuncius. Eene Belgische vrouw te Parys. Volgens de dagbladen der hoofdstad van Frankryk heeft eene belgische dame een blyk van moed gegeven dat wy niet stilzwygend kunnen voorbygaen Het was gedurende de uitjaging der paters Jesuïeten in de Sèvresstraet. De prefect van policie Andrieux had bevolen dat men niemand zou laten naderen tot de kloosterlingen, die uitgingen en wier zegening men knielende vroeg. Toen pater Tailhan, met zyne groote gestalte en zyn manhaftig uiterlyke, op den trottoir verscheen, verwekte hy' eene onbe- schryfelyke begeestering. Eene vreemde dame, Mevouw de Gravin d'Aerschot-Loyaeits, ging recht op den kloosterling af, wierp zich op de kniëen en riep uit Ik wil eene zegening van den kloosterling die vertrekken moet. Leve de vryheid Leve de Jesuïeten M. Andrieux, die op twee passen vandaer stond, was woe dend. Een policieagent was vermetel genoeg om de hand naer de edele vrouw uit te steken a Kaek my niet aen, zegde zy opstaende, ik ben eene Belgische vrouwziehier feu andere myn naem en myn adres Onze gelukwensching aen die edele dame, welke ons calholiek en vryheidlievend België zoowel in deze omstandigheid verlegenwoor- digt. Men heeft te Parys een boek uitgegeven van M. Ed. Portalès, les deux Républiquks. De schryver vertelt daerin de uitdryving van prins Napoleon in 1872, en zegt dat Gambetta de handelwys van M. Thiers afkeurde, omdat zy niet genoegzaem gewettigd was. Wat zoudt gy dan gedaen hebben vroeg men hem. Ik zou, was 't antwoord, een honderdtal policie-agenten, in boeren verkleed, naer het kasteel Millemont hebben gezonden, waer de prins zich bevond ik zou er hebben doen schreeuwen en de ruiten in werpen. Dat gedaen zynde, had ik gekonstateerd dat de landelyke bevolking tegen de Bonaparten opstond, en om toe te geven aen de yolksver- ontweerdiging en ook... om den prins te be schermen, had ik hem aen de grenzen gebracht. Iedereen zou hebben toegejucht. Zoo maekt men in de liberale wereld rnani- festatien. Zou men niet zeggen dat onze libe ralen by Gambetta, den Tartulïe, ter schole zyn geweest Te Brugge. M. Hévard, de nieuwe goeverneur (of procu reur) van Brugge, heeft geweldig op zynen hiel gedraeid. Gewoonlyk zendt de provincialeraed eene deputatie om den goeverneur binnen te leiden, en hem te verwittigen dat het bureel is inge richt. Men had dezen keer aen deze etiket niet voldaen maer het schoonst van al is, dat M. Hévard er niets van schynt te hebben gemerkt, want het was maer later dat hy bleek, den bliksem in het oog en de donderwolk op het voorhoofd, binnentrad en zich hevig beklaegde dat men hem miskend had Men had hem niet in deputatie en met groote staetsie binnen geleid M. Soudan poogde hem wys te maken, dat geen enkele wet de plicht oplegde, om hem eene deputatie te zenden en dat, als hy niet zoo onverwacht de zael verlaten had, hy zelf de inrichting van het bureel zou hebben byge- woond. By die opmerking wordt M. de goeverneur versehrikkelyk kwaed 't geen altyd heel leelyk staet, al is men goeverneur en insi nueerde dat er kwade trouw bestond. De pre sident van den raed was verplicht hem te zeg gen, dat als hy niet aen zyne macht ontsnapte door zyne hoedanigheid van kommissaris des konings, hy op hem artikel 16 zou toepassen, dat hem tot de betamelykheid terugroept. M. Hévard danste op zynen stoel van kwaed- heid. M. Soudan gat hem nieuwe uitleggingen over het besluit dat de raed genomen heeft. M. Hé vard is kommissaris van een goevernement dat afgebroken heeft met een gezag, voor het welk de provincialeraed den grootsten eerbied heelt. Om die reden zal de raed voortaen ten opzichte van den kommissaris des konings zoodanig handelen, dat hy de wet stiptelyk naerkomt, doch meer ook niet. Dat is te veel. Het belgisch goevernement, roept M. Hévard uit, heeft meer weerdigheid dan het goevernement, met hetwelk het afge broken heeltHoe, antwoordt men hem, en uw goevernement beweert dat hel pauselyk goevernement niet meer bestaet 't Is waer ook, zegt de goeverneur, ik wilde zeg gen... je voulais dire... De man verwarde in zyne woorden en zakte weldra in zynen stoel terug, overtuigd dat hy beter had gedaen te zwygen. KIESKRONYK. Den 7 Juli heeft de catholieke en grondwet- telyke associatie van Leuven in algemeene zitting en met eenparigheid van stemmen den heer doktor Michaux, leeraer aen de Universi teit van Leuven, als kandidaet uitgeroepen voor de kiezing van eenen senator op 20 dezer. Te Brussel is M. E. Reisse, wisselagent en vrymetselaer te Brussel, dynsdag provinciael raedslid gekozen in plaetsvervanging van M. Picard. Er was geen stryd. Een der gediplomeerde schoolvossen die heden 't Verbond helpen aeneenflansen, ant woordt ons dat het schandelyke leugens zyn te beweren dat de meiresche Slappe Geus, de Krotgeus en verder liberael janhagel, die ge durende den nacht van 15 tot 16 Juni, in den Café Beige verbleven, kerkelyke gezangen heb ben gezongen en de godsdienstige ceremoniën bespotDe schoolvos daegt verder den uitvinder van die booze lastertael (1) uit, de waerheid zyner gezegden door bewyzen te staven. Wy vragen hetKan men de welbekende waerheid op eene uildrukkelykere wyze be- stryden Op onze beurt dagen wy den gediplomeerden schoolvos uit te kunnen bewyzen dat wy en vele deftige lieden met ons niet klaer en duide- lyk den miserére en meer andere kerkelyke gezan gen hebben hooren zingenWat meer is, de "politieagenten hebben, in hun rapport, niet alleen het zingen van kerkelyke gezangen, maer ook de processie die gegaen is geweest, bestatigd. De schoolvos loochent dus uitdrukkelyk dat er kerkelyke gezangen wierden gezongen, enz. en wy, van onzen kant, houden slaen dat de miserére en meer andere kerkelyke gezangen zyn gezongen geweest,daer wy en geloofweer- dige persoonen rond de merkt woonende, het met eigen ooren gehoord en met eigen oogen gezien hebben. Nu, ja en neen is een stryd zonder einde, en om dien stryd te staken, vragen wy Zou de schoolvos zich willen ver binden 10 franks aen den arme der stad Aelst te zullen gunnen, indien wy kunnen bewyzen dat er gedurende bedoelden nacht kerkelyke gezaugen wierden gezongen wy van onzen kant verbinden ons 10 franks aen den arme van Meire te zullen betalen, indien men ons kan bewyzen dat wy aen de waerheid te kort blyven met te houden staen dat er, alsdan in den Café Beige en verder ter slraet, door de liberale nachtruststoorders, op klare en duide- lyke wyze, kerkelyke gezangen wierden ge huild en processie is gegaen geweest. Wy zullen eens zien of de gediplomeerde schoolvos zal durven aennemen Voor 't ove rige bekommeren wy ons bitter weinig met 't gezeever van den schoolvos. Indien wy hem, wat zekere puntjes betreft.moesten volgen,dan zouden wy 't historieken kunnen erinneren van nen olïicieelen slappen schoolmeester, die nooit aen een diploma is geraekt, om rede hy, voorzeker niet om zyne goede deugden, uit de normaelschool van St-Nicolaes wierd gejaegd!.. En dat zou iets wat anders zyn dan eenen tweetobben, niet waer slappe?.... kennis. Onze Kermisfeesten zyn dees jaer, zoo als gewoonlyk, op eene vrolyke en deftige wyze voorbygeloopen. Demiuzikale feest van zondag II. acn dewelke de muziekmaetschappyen van Geerardsbergen, Ninove, Sotlegem, Dendermonde1Vetteren en Gentbmgge Mahben deelgenomen, is, ondanks hel ongunstig weder allerbest gelukt geweest. De muziekstukken die de verschillige maet- schappyen beurtelings lieten hooren, werden op eene overheerlyke wyze gespeeld. Deze overtivlïelyke uitslag is hel onbetwislbaer be- wys dat de muziekkunst in Vlaenderen met reuzenstappen vooruitgaet. De talryke toe hoorders welke nietlegenstaende den gestadi- gen regen rond den kiosk gesehaerd stond, getuigden door geestdriftige bravogeroepen en handgeklap dal zy ten uiterste waren vol daen. Na, de muziekfeest begal de menigte zich langs de l'oire, al waer, ondanks 't gure weder, tot laet in den nacht, talryke wandelaers en nieuwsgierigen ontmoet werden. Indien eea regenachtig en koud weder de feeslelykiieden niet had verhinderd, nog nooit zou men in onze stad zulken grooten toeloop van vreemde Kermisgasten hebben ontmoet, want nu reeds was de menigte vreemdelingen, welke onzestad een bezoek brachten,vry talryk. De looneelverlooning des maendags door 't zoo gunstig gekend genootschap 't Land van Riem, 'i publiek kosteloos aengeboden, is even als vooiige jaren, met goeden uilslag bekroond geweest. De ruime zael van onzen stedelyken schouwburg was reeds van vóór 5 uren door een deftig en uilgelezen publiek ingenomen geene enkele zitplaels was nog ledig te vinden en langs de gaendery verdrongen zich talryke heeren welke verplicht waren te blyven recht- staen. Onnoodig te zeggen dat de uitvoering der stukken by 't programma vermeld, op zulk eene dellige én kundige wyze werden opge voerd dat den welverdienden roem die onze jeugdige kunstenaersschaer reeds heeft ver worven, er nog honderdvoud door vergroot is geworden. Over onze paerdenmerklvan dynsdag hoeven wy niets anders te zeggen, dan dat, alhoewel door eeti tamelyk goed weder begunstigd, zy even als voorige jaren, zeer onbeduidend was. Onze veemerkt integendeel getuigt van eenen snellen vooruitgang meer dan 300 stuks vee van alle slach waren ter merkt gebracht. De handel was allerlcvendigst. Het spyt ons de namen niet te kunnen meêdeelen der landbou wers en kooplieden welke de premiën hebben behaeld. Nu, herhalen wy onze vraeg Zou het niet mogelyk wezen onze paerdenmerkt, even als onze veemerkt, door 't inrichten eener kom missie met hare heropbeuring gelast en het uilloven van premiën, uit den verlaten toestand te helpen waerin zy, sedert jaren, verzonken ligt?.... Onzes dunkens ware dit niet onmo- gelyk.... Overigens, wy roepen andermael de aendaebt onzer Stèdelyke Regeerifcfe op deze kwestie in. De groote volksfeest des avonds in 't lokael der Koninklyke Harmonie 't publiek aengebo den, is allerprachtigst geweest. Als naer ge woonte, verdrong zich eene talryke menigte, die men op verscheidene duizenden persoonen mag schatten, in den ruimen hof. De verlichting liet, dees jaer,wy weten niet uit welkeoorzaek, iets te wenschen overeen groot deel der lampioenen en gekleurde glasje bleven zonder licht. Uil dien hoofde was men verplicht het concert in 't Paviljoen te houden. Zeggen wy, dat de uitvoering der verschillige stukken die T programma des concerts uitmaekten, over- heerlyk was. Het vuerwerk, integendeel, was luisterryk en men kan niet fraeiermen is het eens om te bekennen dat het een der prachtigste was onder degenen die wy hier ooit te zien kregen. De dansfeest die op 't vuerwerk volgde duerde tot laet ki den nachtde meeste deftig heid en strengste zedigheid heerschten er on afgebroken. Met een woord, gansch de Volks feest is om ter best gelukt geweest en te mid den der grootste vrolykheid al'geloopen. Het luisterryk Concert woensdag avond ter Groote Merkt, door 't Fanfarenkorps der Troepskiuderenschool gegeven had aldaer eene talryke menigte gelokt. De verschillige stukken van 't programma zyn met eene won derbare harmonie en juistheid van toon uitge voerd. De kooren wierden ook op eerie voor- treffelyke wyze gezongen. Bestatigen wy dat de geestdriftigste toejuichingen de jeugdige kunstminnaers te beurt vielen. De oefeningen van ons vry willig Pompiers- korps welke donderdag morgend plaelsgrepen, werden door een groot getal onzer medebur gers met belangstelling gevolgd. Deze oefenin gen getuigen nogmaels.dat.dank aen 't wys be leid der heeren officieren en aen den iever en de werkzaemheid hunner onderhoorigen, ons Pompierskorps, in geval van ernstigen brand, de grootste diensten kan bewyzen en onze moederstad desnoods tegen uitgestrekte brand rampen beveiligen. De luisterryke muzikale Avondstond welke onze Koninklyke Harmonie, op den kiosk ter groote Merkt gal, had als naer gewoonte de liefhebbers van schoon muziek aldaer doen vergaderen. Als na gewoonte, heeft onze Koninklyke Harmonie door de voortreffelyke uitvoering van verschillige moeilyke stukken, bewyzen opgeleverd dat zy haren ouden roem weerdig is gebleven. Onnoodig byna er by te voegen dat onze Koninklyke kunstenaersschaer door de levendigste toejuichingen der menigte wierd begroet. Eindigen wy dit kort verslag, niet te besta tigen dat wy geene verergerende baldadighe den, noch vechtpartyen te betreuren hebben. Tombola voor St. Josefskerk. TE AALST. De Bestendige Deputatie heëft de toelating gegeven aan eene LOTERIJ of TOMBOLA, om te voorzien in de noodwendigheden voor den opbouw der St. Josefskerk, Deze Tombola, bestaande in talrijke en aller schoonste voorwerpen, wordt met de kermis dagen geopend en men verzoekt de hulp van alle lieldadige Personen om aan dit werk een goeden uitval en eene vruchtbare op brengst te verschaffen. De Tombola is gevestigd en ten loon gesteld in 't lokaal der Muziekschool, Pontstraat, rechtover de groote poort van 't Begijnhof. Vrijen ingang. Zondag 11 Juli, van 8 uren 's morgens tot 12 1/2, en van 5 lot 7 uren. De volgende dagen dezer week Van 5 uren 's namiddags tol 7 uren. De Eervv. Heer Reynekink, oud professor in T eollegie van Eekloo, is onderp. benoemd ie Aygem, in plaets van den Eervv. Heer De Moy- er die onderp. van Eekloo benoemd is. ÜSEP3 By het ter pers leggen ontvangen wy 't volgende telegrafische bericht Heer Opsteller, De geruchten in Aelst verspreid nopens eene vergiftiging of al ander voorval in het kamp van Reverloo, zyn ongegrond. Den heer Isidoor Bauwens, oud-leerling aen '1 eollegie alhier en thans leerling aen de catholieke Iloogschool te Leuven, komt het voorlaetste exaem van doktor in geneeskunde by acclamatie, al te leggen. De heer Bauwens heeft al zyne vroegere examen met de aller grootste onderscheiding ondergaen. Het intredingsexamen van de bisschop- pelyke Normaelschool voor Jongelingen, te St-Nikolaes, zal plaets grypen den Woensdag, 28 Juli, om 9 uren 's morgens. DE BESTUERDER. Isidoor De Sitter. Woensdag avond, omtrent 8 1/2 ure, kwam te Wetteren een koopwarentrein aen, die uit Diest ten 11 1/2 ure 's morgens was vertrokken. In een der waggons vond men 12 koeien die allen verstikt waren. Men be weert dat het ongeluk toe te wyten is aen de slechte inrichting van den waggon, die niet genoegzaem verlucht is Des anderdags had heizelfde feit plaets te Brussel, in de statie van Luxemburg, waer men in een waggon 7 koeien heelt verstikt gevonden. Het is te hopen dat het besluer spoedig maetregelen zal nemen om in 't vervolg zulke feiten te voor komen. Het Journal de liruxelles, ontvangt van een geloofvveerdig persoon een brief, waerin de verdwyning gemeld wordt van een meisje van 15 jaer. Dit meisje bevond zich in een pensionnaet, toen op zekeren dag, ongeveer twee weken geleden, een kommissionnaris haer kwam halen, onder voorwendsel dat Hare moeder ziek was, sedert toen heeft men het meisje niet meer gezien. Al de opzoekingen zyn vruchteloos gebleven de politie, die zich met de zaek had bezig gehouden, had echter de ouders verzocht de verdwyning geheim te houden, en vooral de dagbladen niet te ver wittigen. De korrespondent van het Journal die het gebeurde by toeval vernomen heeft, ondervroeg daerover een inspecteur van po litie, die hem antwoordde, dat er byna geen dag voorby ging, zonder dat er kinderen ver- dwynen. Men moet bekennen dat dit alles niet pleit, ten voordeele der politie en der openbare veiligheid van Brussel. Het gerucht als zou M. Renz dezen zomer niet naer Brussel komen, is ongegrond. De cirk zal binnen veertien dagen gereed zyn en de vertooningen zullen nog vóór het einde der maend beginnen. Niet lang geleden had een gekend restau- ratiehouder in een hotel te Brussel, van een peerdenkoopman een rytuig met twee peerden bespannen, gekocht voor 5500 Ir. Een der vrienden van den restauratiehouder lelde den koopman het geld voor toen deze de som had opgenomen en de kwittancie wilde schryven, zegde de restauraliehouder dat de koop niet gemeend was, en hy slechts eene poets had willen spelen. De koopman verslond echter de zaek zoo niethy behield het geld. Een twist ontstond, waerop een gevecht volgde. De politie kwam er tusschen, maekte proces-ver- bael op en nam het rytuig en de peerden in beslag. De zaek zal een dezer dagen voor de rechtbank gebracht worden. Het antwoord dat de Rome wordt gereed gemaekt, op de nota die in onzen Moniteur verschenen is, wordt te Brussel in de hooge kringen niet zonder achterdocht te gemoct gezien. Men moet dus nogmaels de waerheid herstellen te Rome, die men te Brussel in de kwestie der onderhandelingen, reeds zoo dikwyls den hals heeft willen breken. Het socialistisch kongres, dat zondag te Brussel gehouden werd, heeft besloten dat eene politieke manifestatie op 15 augusti te Brussel zal plaets hebben, ten voordeele van het algemeen stemrechtde manifesleerders zullen zich naer het ministerie van binnen- landsche zaken begeven. Het biljartspel, dat tegenwoordig tot in de kleinste dorpen beoefend wordt, dagteekent van de regeering van Lodewyk XIV, toen de doctoren dezen koning dit spel acnbevolen omdat het, volgens hen, na den maeltyd de vertering hielp bevorderen. Een zekere Cha- millard moest dagelyks met den koning spelen. Chamillard was slim genoeg om den koning te laten winnen en hierdoor klom hy zoo in de gunst van den vorst, dat hy Minister werd en de hoogste staelsambten bekleedde. Ofschoon zeer sterk in het biljarten, schynt hy overigens als staetsman niet hoog getimmerd te hebben. Het volgende grafschrift"op Chamillard deed zyn lydgenooten zeer lachen. Ci git le fameux Chamillard, De son roi le protonotaire, Qui fut un héros en billard, Un zéro dans le ministère. Hier licht de vermoerde Chamillard,s konings geheimschrijver. Hy was een held op hel billard, maer een nul in 7 ministerie Volgens de liberale gazetten zullen de Mechelsche blauwe jongens, een groot patrio- tiek feest inrichten ter eere der stryders van 1830. Doch vóór dat men die stryders een feest aenbiedt, zal men hun in een gevoegzaem kleed steken. De Courrier de Bruxelles is over het plan in den hoogsten hemel en ziethier waerom Eenigen tyd geleden hebben liberale... wat naem aen die onweerdigen geven eenen stryder van 1850, den achtbaren M. Van de Putte, een man van 80 jaren en gedekoreerd met het Y. Kruis, op de schandelykste manier mishandeld. Die grysaerd is sedert dien gestorven doch de manifestatie kan misschien als eene boete doening, van hetgeen er destyds gedaen is, aenzien worden Is zy dat niet, dan begaet de Mechelsche liberale jeugd eene inkonsekwentie te meer. Een velocipede-ryder M. I. Van Smertych die aengenomen had in 21 dagen van Oostende naer Pesth te ryden, heeft zyn tocht in twintig dagen volbracht. Smertych is een krachtig Ilongaer, ongeveer 30 jaren oud en van mid delbare groote. Hy verloor gedurende de reis 10 engelsche ponden van zyn gewicht. Een middel om de aerdboziën te bewa ren en dat weinig gekend is, bestaet in dezel ve te bevochtigen met hel sap van een oranie- appel. De National meldt dat de winner van het groot lot van de tombola der drukpers, een arme wees is, J. Sousseau genaemd, wonende in de Chrislinastraet, en waervan de moeder, sedert een jaer weduwe geworden, met haer werk in het onderhoud van vyf kleine kinderen moet voorzien. Men weet dat de winner van het groot lot mag kiezen tusschen een prach tig hoofdsieraed of eene som van 20,000 fr. Verleden woensdag, rond 7 uren 's avonds, is een hevig onweër hoven de gemeen te Zillebeke uitgeborsten de genaemde A. Provoost, oud 14 jaer, is door den bliksem gedood, naby de woning zyns vaders. Hy werd getroffen, op het oogenblik dat hy voorby eenen peerenboom wilde gaen. Men leest in den Courrier de Courtrai: Wy hebben reeds gemeld dat een school meester van het onzydig onderwys, dezer dagen de vlucht genomen heeft. De geruchten, welke daeromlrent in omloop waren, worden thans bevestigd de vluchteling, een gemeen- teonderwyzer, wordt beschuldigd van talryke aenslagen op de zeden, gepleegd op kinderen van zyne school. Het parket heeft zich reeds twee mael ter plaetse hegeven. De beschuldig de is tot nu toe aen alle opzoekingen ontsnapt; naer men denkt is hy langs Moeskroen en Ca lais naer Engeland gevlucht. En de liberale bladen bladen zwygen Een jongeling van Cluitelet, de genaemde E. Debut, oud 18 jaer, vond dezer dagen een geladen revolver in de woning zyner ouders hy onderzocht het wapen, toen eensklaps het schot alging en een kogel hem in den buik trol. Nietlegenstaende de spoedige geneeskun dige hulp, in de ongelukkige eenige uren later te midden der verschrikkelykste pynen over leden. Verscheidene dagbladen hebben aenge- kondigd dat M. Beeckman, onze achtbare volks vertegenwoordiger, gevaerlyk ziek is en bediend werd met de laetste HH. Sacramenten. Wy zyn gelukkig te kunnen verzekeren dat die dagbia- heel slecht waren ingelicht. Onze achtbare volksvertegenwoordiger was gedurende ver scheidene weken onpasselyk en belet zyne kamer te verlaten. Nu echter is hy byna teene- mael hersteld. (Gazette van Diest.) Er zyn thans te Luik valsche stukken van 1 frank in omloop, met de beeldtenis van Leopold II en hel jaertal 1860. Zy zyn zeer wel nagemaekt, en de klank is ongeveer dezelfde als die der goede stukken zy zyn alleen zoo dik niet. FRANKRYK. Zondag namiddag had de luchtreiziger Petit twee boven elkander staende hallons gereed ge maekt. Toen het uer van vertrekken daer was, naiu zyn zoon plaets in tie mand van den boven sten luchtbal, terwyl M. Petit en zyne echtge- noote zich in de onderste plaelsen. Pylsnel schoten de twee luchtgevaerten in de hoogte, en alles beloofde d<j familie eene voorspoedige reis, toen de onderste ballon eensklaps openbersle en M. en vrouw Petit van eene hoogte van 400 meters op den grond geworpen werden. M. Petit is erg gekwest: wat de vrouw betreft zy heeft slechts eenige kneuzingen. De zoon kwam zonder eenig ongeval beneden. UITVOERING DER DEKRETEN. De ontslaggevingen van fransche magistraten volgen elkander gedurig op. De Univers van heden deelt de ontslagen meé van MM. Angot des Rotours, substituet by de rechtbank der Seine Paul de Raynal, substituet van den pro- knreur-geiiera. I van het hof van Parys Boudet substituet by de rechtbank der Seine Emma nuel Rigal, substituet le Tournon Rieussec, substituet te LyonBarcillon, substituet te Dieppe Tixier Lachassayne, substituet van den prokureur-generael en Chaisemartin, substituet van den prokureur der Republiek, beiden te Limoges de Tourbeten Baiie, advokaten-gene- rael te Amiens. Zaterdag avond kwamen vyftig Jesuïeten per schepe van Caen, in den Havre aen. De stoomboot lag nauwelyks langs de kaei, of hevige scheldwoorden werden ae kloosterlingen naer het hoofd geworpen door eene bende schoelies, die schenen aen een opperhoofd le gehoorzamen. Een kolonel van hel 119 linieregi ment volgde de manifesleerders, gereed om des noods de religieuzen te beschermen. Toen deze aen wal gestapt waren, drukte de kolonel de hand aen eenigen van hen. Zooals men kan denken, moest deze handelwyze de jonge repu- bliekanen meer dan verontweerdigen een schaterlach gemengd met vloeken en verwen- schingen ging uit de groep legen den kolonel. op.Een jonge man huilde luider dan de anderen. Tot dezen richtte zich de kolonel en vroeg hem welke de reden zyner uitbundige blydschap was. Daer de jonge man hem wat lichtzinnig antwoordde, vroeg de kolonel zynen naem en adres, ten einde den spotter rekening over zyn gedrag te vragen. Doch het canaille had zich rond den dappe ren kolonel gesehaerd en zong luidkeels de Marseillaise. Hy zag zich zelf genoodzaekt de bescherming der policie en gendarmen te vra gen, ten einde deze hem door het volk heen naer de kazern zouden geleid hebben wat deze ook deden. Eindelyk vroeg de kolonel aen een gendarm, van naer de kazern te willen vooruit loopen en eenige soldalen ter zyner hulp te zenden. Deze kwamen weldra aen, met de bajonnet op het geweer. In een oogenblik, waren de manifestanten uiteengedreven en men kon den kolonel en de eenige moedige mannen verlossen, die voor hem hadden party gekozen. Dan kouden de kolonel en zyne vrienden hun nen weg voortzetten maer de oproermakers, na den eersten oogenblik van schrik, stroomde weêr samen en de verwensehingen herbegonnen. Aen de kazerne moest den post buitenkomen, ten einde de oproermakers legen te houden. Een onderzoek is geopend. Het ontslag van M. Barbitle,prokureur der republiek te Rouaen, die een volbloed republi- kaeu is, heelt de verslagenheid onder de leden van hel gerechtshof gebracht. Andere demissiën worden verwacht. De eerweerde paters Franciskanen van Bé- ziers, vervolgen de stad voor schade door de op roermakers aen hunnen eigendom toegebracht. Men telegrafeert, dato van 4 juli, uit Béziers aen den Messager du Midi, dal ongeveer duizend manifesleerders zich den avond te voren naer

De Denderbode | 1880 | | pagina 2