Twee A rienden. Kar el. Ah vriend Jef, wat plezier u hier te ontmoeten 't is, om zoo te zesgen, eene eeuwigheid geleên, dat u hier nimmer gezien heb Jef. Ik kom hier weinig. Karei ik blyf my 't meest in myne gebuerte amuseren, doch niï, met de Kermis, ben ik eens langs hier af- gedraeidBaes, tapt my een potteken uitzet als 't u belieft.... Karei. Wy hebben vandaeg 'nen schoo- nen dag gehad Jef; en volk was er niet te kort zulle, met onze groote Kermis.... Hebt ge de feesten niet bygewoond, Vriend Jef. Wel ja, vriend Karei, ik ben eerst de regaten gaen zien er was daer tamelyk veel volk ge weet dat er eenen ingangsprys ten voordeele der armen moest betaeld wor den en ik ben nieuwsgierig te vernemen welke som men zal ontvangen hebben. Karei. Ik heb de regaten gezien, en, ge- lyk gy zegt, was er veel volk doch ik geloof dat, moest men toekomende jaer, dergelyke feest geven, meer dan de helft van dezen die er heden tegenwoordig waren er nimmer zou den gaen naer kyken.... Ik had my een ander gedacht van dit spel gevormd ik heb my be drogen, 't is, volgens my, slechts eene nutte- looze waeghalsery, waervan men seffens den buik vol heeft. Jef. Ik ben van u gedacht, Karei 't is slechts wat gevaerlyk bootje varen en daerby eentoonig men kan niet meerDe bootjes zyn voorbygevaren en ge "slaet op 't water te kyken en dat is niet heel geestig, niet waer Karei. Laet er ons over zwygen 't zal toch nog iets voor onze arme menschen opge bracht hebben. Jef. Zyt gy naer de schieting der Pom piers niet gaen zien, Karei 'l Karei. Ja, wel ik heb my daer ook wat geamuseerd dit spel boodt weinig aentrekke- lykheid aen voor 't volk, en, uit dien hoofde, waren de wandelaers daer zeer schaers. Jef. Ik heb de schieting niet gezien ik ben van de Regaten rechtstreeksch naer 't fes tival der Fantaisiemuzieken gegaen. Karei. Ik heb daer ook geweest hebt ge van uw leven zooveel volk langs dien kant byeen gezien men kon er byna noch over noch door Jef. 't Is waer, volk en zeer veel volk was er maer ik moet het ronduit zeggen, ik keur dien festival af't is waerlyk met de mu ziekkunst den spot dryven.... Ik heb er daer zien spelen op houten, blekken en strooien instumenten 't is eene schande alzoo de schoone muziekkunst te bespotten Karei. Jef, vriend, 't is waer onder 't oogpunt der kunst beschouwd, was die festival van fantaisiemuzieken, in der waerheid, eene dwaesheid, eene bespotting der muziek Maer, vergeet niet jongen, dat het hier de kwestie goldt volk naer de stad te lokken en hierin is men ten volle geluktG'hebt daer zoo even moeten bekennen dat langs den kant der Botermerkt nog nooit zooveel volk is ge zien geweest.... Ehwel, waer er volk is, is er neering, en, naer ik vernomen heb zyn al de herbergiers uitnemende kontent over hunnen verkoop.... Ik heb er eeuigen gesproken en allen hebben my hunne tevredenheid uitge drukt.... Jef. Enfin, 't is mogelyk, maer dit belet niet dat die fantaisiemuzieken eene dwaze spotterny, of nog beter gezegd, de parodie van de muziekkunst zyn. Karei. En zyn het dan de fantaisiemuzie ken alleen die met de kunst spotten Er zyn spelende muzieken genoeg die nooit anders hebben gedaen dan met de kunst den spot dry ven.... Men moet er niet verre naer zoeken; ge moet hiervoor zelfs buiten onze stad niet gaen.... Hoort ge niet hoe de oude Gardedit echt barakkenmuziekske, sedert vele jaren, met de kunst den spot dry ft Jef. De oude Gaide speelt toch ze doet wat ze kan.... Karei. De oude Garde speelt toch !?!..Wel de fantaisiemuzieken spelen ook.... maer 't is er naer Jef. Maer de oude Garde moet toch zoo met de kunst niet spotten, dat zy het durft wa gen aen 't concours van Brussel deel te ne men.... Karei. Als 't waer is, vriend Ge kent de zaek niet, jongen anders zóudl gy zoo niet spreken. Jef. Neen, ik weet er niets van, en wat is er dan van dit deelnemen aen 't concours te Brussel Karei. Wel, vriend, ge moet weten dat de groote heeren die aen 't hoofd der oude Garde staen, het goed op hadden, dat zoo haest hun muziekske aen 't concours deelnam, liet onbetwistbaer, zooniet den eerste,dan toch ten minste den tweede prys zou behalen. Dat tkon men, volgens hen, aen geen muziekske weigeren, 't welk reeds zooveel proeven van zyn oprecht liberalismus had gegeven, met de walgelyke geusehe kavalkaden van Brussel en Gent te helpen opluisteren. Nu, om van de overwinning verzekerd te wezen, had men zich in den laetsten rang, met gemeenten gelyk Moorsel, Erembodegem, -Oordegem, enz. laten aenteekenen. Doch 't be drog wierd ontdekt en 't barakkenmuziekske moest naer eene hoogere categorie overgaen... Nu, dit belette niet dat men aen 't concours zou deel nemen, en, om er niet te leelyk uit te hangen, deed men M. Labory, den muziek meester der carabiniers naer hier komen om eenige lessen aen 't muziekske te geven. Nau- welyks had M. Labory de liberale jongens hoo- ren rêtétêtêten of hy begreep met welke fenik sen hy te doen had, en gaf weldra de pyp aen Merteu, 't is te zeggen, hy zondt zynen onder muziekmeester naer hier, met last, aen de lia- rakkenmuziekantjes te zeggen dat, daer er geene ziel in hun gespel zit, zy zeer wyselyk zouden handelen aen 't concours geen deel te nemen... Enfin, hy heeft hen, op beleefden toon, doen gewaer worden, dat het hoogst be- lachelyk ware, eenen zegeprael te verhopen... Jef. En wat hebben de barakkenmuzi- kantjes hierop geantwoord Karei. Wel, niemendale de meerderheid was overtuigd dat de ondermuziekmeester waerheid sprak. En men heeft besloten aen 't concours geen deel te nemen Jef. En deed hy geene verdere bemerkin- gen. Karei. Ja, toch, hy verwittigde Benoó <Ien muziekmeester dat hy dit fluitje moest .daerlalcn aengezien dit instrument in geene fanfarenkorps gedoogd wordt Indien gy be sloten had. voegde hyerby, 'l concours by te woonen, dan moest ge uw fluitje 't huis laten, enz. enz. Jef. Zoodanig dat 't Verbond veel boter zyne bemanning van fluiljcsmuziek aen de oude Garde dan aen de jonge Garde kan loepassen... Ah nu weten wy 't welk van beide muzieken waerlyk 'l fluitjesmuziek mag gcheeten wor den Maer a propos van 't Verbond, wal zegt de moniteur der officieele oriderwyzers over onze kermisfeesten en vermakelykheden Karei. Wel geen enkel woordje, geloof ik.... neen, neen, ik bedrieg my, het bladje zegt er eenige woorden over.... meester Kie men en Beenen schryft.... Wacht wat, 't zal me wel in 't gedacht komenAh ik ben er Hy zegt dat de kwakkel van Prosper Lenoir, Don derdag avond, gedurende 'I Concert van de jonge Garde is in slaep gevallen Sterk hein, vriend Jef Jef. Ja, sterk! Heel sterk!! Om zulke slimmigheden te kunnen denken, moet men nen bol op zyn lyf hebbe, zulle... maer nen herssenlooze is voldoende.... En is dit alles wat de liberale feniksen van onze feesten en vermakelykheden weten te beknibbelen Karei. Neen, geloof ik ze zeeveren daer nog iels over de commissie der feesten, die volgens hen, de plaetsing der barakken en ten ten niet wel gedaen heeft.... Jef. Laet ze maer aen zeeveren de bur- ger.v en vooral de bewooners der hopmerkt en groote merkt keuren de plaetsing goed en dal is alles... Moest men zich met 't gekras van de uilen uit 't Verbond bekommeren, on serail gras avec zou M. Raymond, de Hospador der garde volsclirik zeggenSteken wy er eene spel aen... Allons, Karei, drink uw potteken uitzet uit en laet ons eens naer de Kolenmarkt gaen. Karei. lk ben er we gaen.... Jef. Wat heorlyk weder, niet waer Karei tiens ik zie van hier reeds de verlichting... 'l Is prachtig... Karei. Ja, prachtig, heel prachtig De Pompiers halen er eere van.... Die honderden driekleurige lampions en den kiosk te midden maken een betoovercnd effekt. Jef. De plaetsing en schikking zyn over- heerlyk aen zulke schoone verlichting had ik my niet verwacht.... En welke groote volk massa is hier vergaderd De herbergiers zullen hier ook wel te vrede zyn... p5 Karei. Zwyg wal, Jef, het Fanfarenkorps der Troepskinderenschool gaet zich laten hoo- ren.... Jef. Dat muziekstuk wordt verwonderlyk gespeeldveel harmonie en juistheid van toon daer zou 't barakkenmuziekske, hola 't liberael fluitjesmuziek, wil ik zeggen, een les- ken mogen aen nemen. Karei. Kon 't liberael fluitjesmuziek zich alzoo uit den slag trekken, M. Labory zou niet afgeraden hebben aen 't concours van Brussel deel te nemen. §&Jef. Dat geloof ik wel... Hola nu 't be gint 't vuerwerk.... Karei. Die molen mislukt, Jef, en de vuerpylen laten ook veel te wenschen.... Jef. 't Zyn koeken naer geld, vriend, als men weinig besteed verkrygt men ook weinig, dat spreekt gelyk nen boek enfin, 't is nog al redelyk.... Karei. 't Is rond elf uren, vriend, en ik trek er van door nog eeri potteken lieven uit zet in myn geburen en daermeé naer't bed, en tot morgen namiddag op de bolbaen in den Meiboom. Jef. Ik ga 't zelfde doen, en dus lol mor gen. Goede nachtrust. Karei. Karei. Goede nacht, Jef, en droom niet van de fantaisiemuzieken. Jef. Weest gerust, er is geeneu danger, goeden nacht... Volgens de Vêrité gaen wy volop de priester vervolging te gemoetziehier wat men, vol gens dat blad, weldra zal voorstellen 1° De seminaristen en priesters moeten soldaet worden. 2° Men zal 90 per cent van de geeslelykheid afschaffen, en de traktementen zullen met 50 per centl worden verminderd. Een onderpastoor zal dus zoo wat 90 cen tiemen daegs krygen.... 5° De toelaeg aen de bisschoppen zal wor den verminderd. 4° De dry aelmoeseniers en de aelmoesenier van de militaire school worden afgeschaft ten hoogste zal men de aelmoeseniers in de gevangenissen behouden. 5° De kloosters zullen op bepaelde oogen- blikken doorzocht worden. De Vérilé is een blad dat zyne ingevingen krygt uit het ministerie van justicie. Salut brillant 1880. Zou 't Verbond ons niet willen zeggen om welke rede of uit welke oorzaek de ollicieele hulponderwyzer van Denderliautem, zonder eenigen uitstel, zyne demissie heeft gegeven Wy hopen dat de moniteur der officieele onderwyzers ons met eene antwoord zal ver eerenWy wachten PRIESTEKLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Vacht, oud- professor in het College van Dendermonde en nu onder pastor te Poeke, is door Z. I). Hoogw. bestemd om den Eerw. heer Pycke, vlaemsclien pastor te Parys, te gaen helpen. Hy zal daer als vlaem- sche onderpastor voor het geluk onzer laridge- nooten bestendig werken. De heer Hubert Van Lierde, student aen de catholieke Hoogschool te Leuven, zoon van den heer Van Lierde, geneesheer, te Sottegem, komt zyn eerste exaem van doktor in rechten met groote onderscheiding af te leggen. Catholieke Schoolpenning. Verga dering der leden, op Maendag 19 Juli 1880, om 9 uren, ter estaminetde Vlasmarkt, by Be- xoit Van Humbeeck, achter de Kerk. Heden zaterdag namiddag, is het gansche regiment 7U lignie, alhier met twee byzondere treinen uit 't kamp van Beverloo aengekomen, om te vernachten. Deze troepen zyn by onze burgery gelogeerd. Morgen zondag vertrekt het regiment met twee byzondere treinen naer Brussel om er aen de groote revue deel te nemen. Zondag avond zal de voorwacht van de jagers te peerd alhier aeiikomen, en des niaen- dags rond den middag een eskadronjvan gezegd regiment met staf en muziek. Dit eskadron zal hier insgelyks vernachten by onze burgery. Dynsdag 15 Juli, om 5 1/2 ure des mor geus is alhier een begin an brand ontstaen in een huis gestaen aen de Geerardsbergsche slrae' en bewoond door Gustaef Ue Boeek, Jjroodbakker De torenwachter heeft de brand klok geluid. Het vrywillig Pompierskorps was spoedig verzamelden bega!' zich dadelyk naer t aengewezene huis, doch onderwege werden de aenvoerders der eerste brandspuit verwit tigd dat hunne lusschenkomst overbodig wezen zou, d.üT het'vuer door de geburen werd uit- gedoold De schade is onbeduidend met groote moeite kan zy op een tiental franken geschat worden. Gelukkiglyk wierd de brand in zuicn oorsprong ontdekt, zooniet zou men onvermydelyk groote onheilen te bestatigen gehad hebben. Donderdag is een knaep Colson, genaemd, aen de Vuschmarktbrug alhier in den ouden Dender gevallen en was op 't punt te verdrin ken, toen de gepensionneordc gendarm Penne in 'i water sprong. Penne vatte den drenkeling by de kleederen en poogde cr meê naer den oever ie zwemmen, doch op eenen afstand van o a 6 meiers van den oever verloor hy zyne krachten. Beide gingen onder 't water verdwynen, toen Karei Penneman, sergeant by ons vrywillig Pompierskorps, op zyne beurt, in den Dender sprong en de twee drenkelingen \an eene gewisse dood redde. Wy hopen dal deze twee daden van moed en zeifsoppoffering niet onbeloond zullen blyven. Minister Rolin, gelyk men weet, heeft eenen omzendbrief uitgegeven, waerin hy de gemeentebesturen uitnoodigt zich in den stoet of kavalkade te Brussel door een of twee rui- te doen vertegenwoordigen. Wy vernemen, zegt het Fondsenblad, dat vele gemeentebesturen geantwoord hebben aen mi nister Rolin, dat de scholen te veel geld kos ten. om in de gemeentekas nog iets te kunnen vinden, om ruiters voor den stoet te kleeden. Verre van honderden frank te kunnen hangen aen kostumen van parade, heeft men over niets meer te beschikken, om aen de noodigste ge meentebelangen voldoening te geven. Volgens deri Opinion wil M. Van Hum- beeck binnen kort een wetsontwerp neerleg gen, dekrelcerende liet verplichtend onderwys. Verplichtend, alles verplichtend, alles met dwang verplichting van de wieg tol aen het graf voor den werkman. En toch roept het liberalismus leve de vry- heid M. Arnould geeft in de Association libérale van Ukkel konferencien, over Tarluffe. We rekommandeeren hem de Tartufferie van het liberalismus, die hy overigens reeds meer dan eens, ter gelegenheid van de wet op het onderwys, aen den sohandpael heeft gezet. M. d'Anethari, gewezen ambassadeur van België by den H. Stoel, is te Brussel aengeko men, alwaer hy zich voorloopig gevestigd heeft. Men heeft eenigen tyd geleden gemeld, dat hel Jan-Klaesen-spel van het Park, op be vel der-gemeenteoverheid moest verdwynen, tot groot verdriet der kleine bezoekers van hel Park. Eenige inwoners van Brussel heb ben tegen dien maetregcl geprotesteerd en eene petitie gezonden. De raed hcefi lieden over die petitie beraedsiaegd, en na eene lange diskussie besloten dat Jan-Klaes uit hel Park niet zal verjaegd worden. Ter gelegenheid der feesten van 1880, heeft er te Brussel een groot kongres voor de libre penseurs plaets. Deze vry denkers hopen er in te gelukken eene algemeene kerk in te richten, waervan Londen de zetel zyn zou. De hoofden van die beweging zyn. onder ander, MM. Arnould, Feron, .lanson, Denis en Van Cauberg, allen advokaten. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1224 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-82 tot I 08 stieren, fr. 0-70 lol 0-93 koeien en veerzen, fr. 0-70 lot 0-93. Het memorandum van het Vatikaen, waervan wy den korten inhoud doen kennen, beslaet in den Univers niet minder dan 7 1/2 kolom. Het is onder alle opzichten een merkweer- dig dokumenthet is klaer, duidelyk en logiek en hersteld teenemael de waerheid in de on derhandelingen, zoo stoutmoedig door M. Frère miskend. Behalve het hooger gemelde stuk, kondigt hetValikaen een aental byvoegsels af, die het aengehaelde bevestigen Wy komen op dit dokument noodzakelyk te rug. Eene stoutmoedige poging tot diefstal is Donderdag raorgend in de Annonciadestraet te Gent gepleegd. Het huis n° U is een winkel van kleingoed, waer sedert weinige weken ook eenig goud- en zilverwerk te koop gesteld is De dief heeft het yzer losgebroken van het luik der vitrien, eene ruit uitgeslagen en een handvol ringen en oorbellen gestolen. Het was ten 4 ure 's morgens, dus reeds klaren dag De inwoners zyn op het gerucht in alleryl naer beneden gesneld, vóór dal de dief de vlucht had genomen. Een nachtwaker is insgelyks by- gesprongen. De kwaeddoener is er echter in gelukt te ontsnappen na de gestolen voorwer pen weggeworpen te hebben. Tot nu toe is hy niet ontdekt. Dynsdag nacht, rond 2 ure, is een he vige brand ontstaen in de gemeente Ledeberg, op den Brusselschensteenweg. Eene herberg, het Vosken, is de prooi der vlammen gewor den. Gelukkig waren de pompiers spoedig ter plaetse, anders had de brand zich nog verder uitgebreid, daer twee daken van aenpalende huizen ook reeds vuer gevat hadden. Al de meubelen zyn verbrand. Zy waren niet verze kerd. Het Fondsenblad haell een ongeloofiyk feit aen, dat, onder ander, in eene gemeente naby Gent gebeurt In die gemeente zyn er vier of vyf mannen die de officieele geuzenschool hemelhoog ver heffen en ze by iedereen warm aenbevelen. In de herbergen doen zy niets dan blagueeren over de uitmuntendheid van het officieel onderwys en van de nieuwe schoolwet. Welnu, van die vier of vyf man, de kopstukken der geuzery in bedoelde gemeente, is er niet één die een kind aen een geuzenmeester te vertrouwen heeft. En moesten zy er hebben, wy twyfelen er sterk aen of zy die niet naer de katholieke school zouden zenden. Immers hunne kinde ren die reeds de lagere scholen verlaten heb ben, bevinden zich in katholieke opvoedings gestichten. Woensdag namiddag, rond 0 ure, heelt op een buitengoed tc Melle, een ongeval plaets gehad, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Eenige heeren van Gent waren aklaer een vriend gaen bezoeken na te zamen hel niid- dagmael genomen te hebben gingen zy, niet eene roeiboot spelevaren op de weide grachten die het buitengoed omringen. Te midden der algemeene vreugde, kantelde eensklaps het bootje om en de vyl heeren lagen in het water te spartelen. Zonder twyfel zou men hier menschenle- vens te betreuren gehad hebben, zonder de tegenwoordigheid van geest van een heer uil liet gezelschap, die aen land gebleven was. Men gevaer an zyn leven gelukte deze erin, zyne vrienden uit hunnen gevaerlyken toestand ie redden. Vier der heeren zyn er met een koud bad afgekomen, doch een vyfde, die in zynen val tegen eenen staek gebotst was, is erg aen den mond gekwetst. Op de veemarkt van Brugge dynsdag ge houden, waren 590 stuks hoornvee te koop gesteld, te weten 38 stieren, waervan 26 ver kocht van 150 tot 500 Ir. 97 ossen, waervan 76 verkocht van 130 lot 600 fr. 91 vette koei en, waervan 83 verkocht van 150 tot 500 Ir. 35 melkkoeien, waervan 21 verkocht van 150 tot 600 fr. 131 veerzen, waervan 102 verkocht van 100 tot 400 fr. Men telde er tamelyk veel van goede hoedanigheid. Verkoop als naer ge woonte. Men schryft ons, dat dezer dagen 11. M. de koningin nogmaels de kerk van Schei pen- heuvel heeft bezocht, vergezeld van twee hof dames. Hare Majesteit is twee uren in de kerk gebleven, in eene der kapellen, die voor het bezoek was ingericht. Aen den in- en uitgang dezer kapel zat een priester, liet volk was tal- ryk in de kerk, te meer daer er juist eene pro cessie van omtrent 300 man, uit Turnhout, aengekomen was. Deze processie zong de ge- bruikelyke liederen, 't geen diepen indruk op de koningin scheen te maken. Toen hare Ma jesteit de kapel en de kerk verliet, verdrong zich een lalryke menigte rondom liaer, en zy werd hartelyk toegejuicht. Dat is de derde mael sedert verleden jaer september; dal de koningin Scherpenheuvel bezoekt. Tydeus liaer laetste bezoek was zy zeer eenvoudig ge kleed. De manoeuvres in het kamp van Bever loo, zyn dit jaer belangryk geweest. Zy zyn op 13 dezer gesloten door groote fcesielykhederr, waeraen niets ontbroken beeftpeerdenkoer- sen, pryskampen van zang, groote kavalkade, monsterkoncerl en fakkeltocht. De koersen en de pryskampen zyn uitmun tend geweest en hebben veel byval bchaeld by de duizende toeschouwers, die naer het kamp gekomen waren. Ten 5 uren namiddag is de groote kavalkade uilgegaen. Elk regiment had zyn kontingenl geleverd. Het 2' regiment jagers te peerd had een eenvoudigen wagen, waerop eenige soldaten in duivels verkleed, op het muziek hunner kameraden dansten. De karabiniers verbeeldden den stoet van Cetawayo, koning der Zulu's de wagen, waerop deze zyn zegetocht deed, was getrok ken door zes peerden, bereden door prachtige getatoueerde wilden met zware knodsen ge wapend. Eene groep van zulusche krygslieden ging dansende en zingende voor den wagen van hunnen koning. Daerna kwam de wagen van het 5C linie het verbeelde de Heidekoningin (eene mar ketentster,) die met liaer hof de Nationale Feesten kwam bywonen. Voorden wagen gin gen de verschillende onderdanen der vorsten. Hel 6e linie had een vlaemsche boerenker mis met bal champélre ingericht. De wagen van het 7° was weer eene herin nering uit Zululand, met dansende en zingende wilden. Het grootste succes der kavalkade was ech ter de stoet uit Midden-Afrika, ingericht door het 8C linie, waervan kapitein Cambier deel maekt. De afrikaensche stoet werd geopend door een groep slaven, zwichtende onder de zweepen van den dwingeland die groep ver beeldde de barbaerschheid van hel land, dat de Belgen gingen beschaven. Daerna volgden een aental kartels met de namen der eerste belgische ontdekkingsreizi gers. Vervolgens verscheen op een troon, op de schouders zyner onderdanen gedragen, de eerste negerkoning. Eene groep pakdragers, gidsen en zeelieden stelde de belgische expe ditie voor zy was vergezeld van een olifant in karton, door twee soldaten gedragen. Een tweede negerkoning volgde, met kapi tein Cambier aen zyne rechterhand. Eindelyk volgde de wagen van Midden-Afrika, de zege prael der beschaving en de vrymaking der ne gerrassen verbeeldende. De stoet heeft de carrés der infanterie, den steenweg, de stralen van Burg-Leopold en de carrés der cavalerie doorkruisd. Ten 8 ure 's avonds werd op de koninklyke plaets een koncert gegeven door dry muziek korpsen der infanterie, en do leesten werden gesloten door een prachligen fakkeltocht. Het parket van Verifiers heeft zich zater dag naer Spa begeven om een onderzoek te doen betreffende de volgende feiten. Vrydag avond was er twist ontstaen lusschen twee inwoners der rue des Economies, de genaemden Üoneux en Pickman deze laetste had zyn tegenstrever vastgegrepen en op den grond geworpen. Doneux stond op en wilde voort- gaen, toen de zoon van Pickman hem insgelyks op den grond wierpDoneux viel met het hoofd achterover en bleef builen kennis liggen. IIy had eene erge wonde aen het hoofd beko men, en stierf eenige uren later. Uit de lyk- schouwing blykt dat de dood van Doneux 'het gevolg is der bekomen wonde. Pickman, vader en zoon, die aengehouden waren, zyn na het verhoor van deri onderzoeksrechter, in vry- lieid gesteld. Men schryft ons uit Kortryk, dato 13 dezerCisteren kwam M. Gezelle, onderpas toor van O. L. V. kerk alhier, en een der grootste dichters van onzen tyd, door een der volkrykste straten onzer stad, het Buda, ge wandeld. Aen eene der herbergen gekomen sprongen een aental gemeene kerels uit dezel ve en vielen op den weerloozen priester, dien zy erg mishandelden doch slecht moest het hun bekomen, want de voorbygangers en de geburen kwamen toegeschoten, vielen heel onzacht op de woestaerds en gelukten erin, dry hunner naer het policie-bureel te brengen. Er dient hier bygevoegd te worden dat de meerderheid der geweldigaerds Walen waren. De verontweerdiging onder de Rortryksche bevolking is grootheden heeft al wat deftig is in onze stad er aen gehouden, den weerdi- gen geestelyko te komen betuigen, hoe diep liet voorgevallene hen griefde, en om deri ge- achten dichter en priester een blyk van toege- uegedheid te geven, HOLLAND. Duitscliland levert een overgroot getal gevan genis-ars, zoo in Belgie als in Holland. Van de tien vagebonden, die ineu hier en daer aenbondt, zyn er 5/4 Duilschers. Te Amsterdam heeft men er weer vyf geknipt, die op krediet prachtige meubels en andere kostbaerheden kochten en deze onniiddellyk weer verkochten. Een dezer kerels kwam regelrecht uit eene duitsche gevan genis. FRANKKYK. UITVOERING DER DEKRETEN. Graef de Chambord noemt de meert-dekre- ten Verachlelyke dekreten, eene stoutmoedi ge uitdaging, gericht legen de heilige rechten der waerheid en van liet geweten, die ons terug voert naer de slechtste dagen der vervolging. Wy lezen in den Figaro van Woensdag Ziehier, donken wy, liet laetste woord nopens de inzichten van hel gouvernement over de uil dry ving der geeslelvke kougregatien. De kloeke weerstand der Jesuieten, de nood- zakelykheid, waerin het goevemement zich be vonden heeft de sloten open lë breken, de slech te indruk in de departementen door die uildrv- ving op de bevolking der provinciën teweeg ge bracht, hebben al de krachtigheid van liet goe- vernemenl in eens ter neêr geslagen. Het bezit den moed niet, ten minste voor het oogenblik, den oorlog voort l<- zetten de niet onder wyzen- de Koiigregaliën zullen gerust gelaten worden. Wal ile andere betreft men zal ze uitdryven, doch uil hunne gestichten van onderwys alleen. De Dominikanen, de Maristen en de priesters van hel Oratorio zullen hunne kollegiën zien sluiten doch hunne moederhuizen en hunne no viciaten mogen blyven beslaen. Deze handehvy- ze heelt hei dubbel voordeel, tevens M. Jules Ferry te voldoen en de dwangmaetregelen niet algemeen te maken. Het scliynt verder dat men de vrouwenkougre- gatien gerust laten zal. De rechtbank van Marseille beeft zich bevoegd verklaerd in zake der rèférés der Jesuieten en den dag gesteld op zaterdag aenslaende, om de za<-k lol in den grond te bepleiten. En echter was de prrfekt zelf tusschengekomen om zyne zaek te verdedigen, lly ging zeil'zoo ver dat hy zyne aenspraek met de volgende zonderlinge woorden eindigde Aengezien de Jesuieten geweld vreesden, moesten zy maer vertrekken. Onder een vry- zinnig goeveruoinent begint men met zich te onderwerpen, later redeueert men. Men schryft uil Dieppe onder dagteekening van 15 Juli Heden middag zyn er alhier 5(1 novicen der Jesuieten uit het klooster van Angers aengeko men, op weg naer Engeland. Op de kaei werden /.y geestdriftig door de aen- wezigen ontvangen, onder hel geroep van Leve de Jesuieten, lot wederziens Geen enkele tegenovergestelde kreet werd uit gegalmd. Een noordwecgsche kapitein, die zich daer be vond, vroeg wat die jongelingen misdreven had den, om uit hun land gebannen te worden. Op geene wyze beeft men hem deze woeste uitdryving kunnen doen verstaeu. Eene Medalie. De communards van Parys hebben eenen gedenkpenning doen slaen, om de kiezing van Citoyen Trinqnet te herinneren. De Marseillaise bescliryft volgenderwyze den pen ning De kop draegl de plirygische muts hy is schoon, gespierd en ernstig, zooals het af beeldsel der republiek van de Commune behoort te zyn. Op de eene zyde stael er te lezen Fran- sche republiek, Commune van Parys op de keer- zyde Dank aen het XXC 18 meert 71, Commu ne van Parys 20 juni 1880, amnestie door de stemmiug. De amnistie, zegt de Univers zal ons den zege- pralénden terugkeer doen bywonen van de brandstichters en moordenaers der commune. Reeds worden er praelbogen opgericht op den weg van Rochefort. Ziehier wat liet Mot d'Ordre uil Lyon meldt Rochefort is alhier aen de statie van Brotleaux aengekomen. Geestdrif- lige ontvangst. Onlhael onder de kreten Leve de republiek Leve de ainnistie Leve Roche- fortEen punch werd hem aengeboden door liet komileil der Alliance Républicaine. Maendag avond moest Rochefort in gezelschap van eenige andere bannelingen te Parys worden ontvangen. Md de communards nadert ook de Commune met groote schreden ziehier wat men maendag in het Mot d'Ordre las, onder het handteeken van Felix Pyat Wanneer zy de Commune afkeuren, zyn de royalisten logiek. De repu- bliknnen moeten-dit zyn door liaer terug te roependoor liaer hierop tc richten. De a Commune vergiffenis schenken, is liaer ver- oordeelen. Geen herniherligheid, maer recht! Gy zult het doen. Gy kunt wat gy wilt en gy moet doen wat gy kunt. Een ongeluk is toch tol iels goed. Indien by voorbeeld, de val van het keizerryk u voor liet oogenblik twee pro- vincien kost, heeft hy u ook de republiek be- zorgd. Indien het woord van Judas u de be- vrediging kost, schenkt bet u tocli ook den val van den Senaet. Uitzondering der moor- denaers, 't zy zoo onvergeefbaren.... want M zy weten wat zy doen Simon, Martel, de kommissie der genade, gansch de Senaet en zyn nasleep zyn uilgesloten van de amnistie van het volk. Felix Pyat, zegt de Universzal morgen weerkomen in Parys en niet vervolgd worden voor die rechtslreeksche ophitsing tot de moord. In een onzer vorige nummers verbaelden wy het moedig gedrag van een kolonel van hel 119® linie-regiment, die te Havre eenige paters Jesui eten wist te verdedigenen daerom dooreen paer avizend schoelies vervolgd werd. Om zyn eigen leven en dit zyner vrienden, die hem ter hulp gesneld waren, te redden, deed hy de beode door de troepen uiteendryven- M. de l'Espée, dit is de naem van ren kolonel, is om deze daed van zynen graed afgezet. Een later telegram meldt Kolonel de l'Espée, die dezer dagen te Haver de verdediging op zich nam van eenige paters Jesuiten, die door het slraelschuim beleedigd werden, is door den raiuister van oorlog afge steld.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2