Plechtig Onthael. het veld vindt men jonge patryzen en hazen door den hagel gedood. De konynen zelf zyn er niet aen ontsnapt, en de kwakkels zyn byna allen vernield. Een Onderzoek. De Monde deelt eene briefwisseling meê over de gestigmatiseerde van Bois-d'Haine, en de dwaesheden die Mgr Dumont, gewezen bis schop, in dees geval voor den dag brengt, waeruit de liberale bladen party willen trekken. Mej. Louise Lateau, wat men ook zegge, erkent geene andere bisschoppelyke overheid dan Mgr Du Kousseaux, en zy heeft ten slotte aen den eerstgenoemde, aen Mgr Dumont den toegang tot haer huis geweigerd. De ongelukkige zieke bisschop heeft hierop geschreven aen deliberale dagbladen, dat men Louise Lateau opsloot, en onmiddelyk maken zich ook de liberalen, devoorstaen- ders van Louise Lateau, die zy vroeger zoo walgelyk behandelden. M. Bara heeft, op de zolfce aenklacht van Mgr Dumont, den prokureur des konings naer Bois- d'Haine gezonden, om Louise te ondervragen. Geen wonder dat men naer soortgelyke aen klacht luistert de minister geeft wel gendar men aen Mgr Dumont, om hem tegen zyne ingebeelde vervolgers te beschermen De prokureur is dan gekomen en heeft aen Louise gevraegd Zyt gy teenemael vry Het antwoord was teenemael vry. Als gy uit uw huis wilt gaen, zal er zich dan iemand tegen verzetten Het antwoord was, in 't geheel niet. «i Zyt gy ooit beleedigd Ja, door menschen van buiten. Menschen van buiten, verstaet gy dat, M. Bara 1 Ja, zy werd beleedigd door uwe poli tieke partygangers. De prokureur begreep, dat men hem een dwaes werk deed doen, en zonder een regel te schryven, verliet de man de nederige wo ning. Ons dunkt dat de liberale party, haren mi nister en hare dagbladen, hier een meer dan gek spel aen vangen. Officieel Vlaemsch. Het Fondsenblad bevat het volgende staeltje van officieel vlaemsch, dat in eene spoorweg statie van Vlaenderen te pronken hangt Le public est informé Het publiek is vernomen qu'il est délivrc ici de dat bier uitgeleverd word cartes ou lickels d'entrée Ctarlen of lickels aan den a l'Exposition Nationale, ingang d'Exposilie van ons dans tous les bureaux des Land in al de bureelen Postes du Royaume et Posten van Koninglijk notamment aux guichets enz. aan de perceptiën des perceptions, établies ingesteld aan de statiën aux stations de van Bruxelles-Midi, Brussel-Zuid, Bruxelles-Nord, Bruxeltes-Hoord, Quarlier-LéopoldQuartier-Léopold. De beambte die dat heeft vertaeld, verdient eene dekoratie. En zeggen dat hel van zulke Vlamingen krielt in het bestuer der spoor wegen RECHTERLYKE KRONYK. Het proces, door Mgr. Dumont ingespannen tegen Mgr Durousseaux, apostolische bestuer- der van het bisdom van Doornyk, is zaterdag voor de rechtbank dier stad begonnen. Zaterdag ten 10 uren 's morgens begaf de vrederechter zich met zyn griffier en verschei dene helpers naer het bisdom om er, op aen- vraeg van Mgr Dumont, de zegels te leggen op de papieren en de coffre-forts. Toen zy in tegenwoordigheid gebracht waren van Mgr Durousseauxprotesteerde deze krachtdadig tegen die schennis van zyne woo ning. Hy verklaerde dat hy geen papieren of weerden bezat, aen Mgr Dumont toebehooren- de. Hy deed vervolgens zyn advokaet M. Les- chevin, komen, die de protestatien van zyn kliënt in het proces-verbael deed opnemen. De zaek werd onmiddellyk voor de recht bank gebracht. M. E. Masquelier, mandataris van Mgr Dumont. had zyne volmacht overge dragen aen MM'5 Paul Janson en A. Lefebvre. Mr LEFEBVRE legde de vraeg uit van Mgr. Dumont. Mr LESCHEVIN autwoordde De rechtbank mag niet toelaten de zegels te leggen alles is klaer en duidelyk, er is niets te regelen tus- schen Mgr Dumont en Durousseaux. Deze laetste heeft gelyk te klagen over de schennis zyner wooning. Mr JANSON nam op zyne beurt het woord en drong aen op de vraeg van zyn kliënt, Mgr Dumont. Na een kort antwoord van Mr Leschevin, en na beraedslaging van een half uer, gaf de voorzitter der rechtbank lezing van de vol gende beslissing Overwegende de beweegredenen, vooruit gezet zoowel door den eischer als door den verweerder Overwegende dat er geen inventaris is opgemaekt Overleggende dat het leggen der zegels een voorzorgmaetregel is, die voor geen van beide partyen kan nadeelig zyn Bevelen dat de zegels onmiddellyk zullen gelegd worden. De vrederechter en zyn greffier zyn aen- stonds naer het bisschoppelyk paleis weder gekeerd, en hebben er de zegels gelegd. Mgr Durousseaux is in beroep gegaen tegen het vonnis van den rechter van Doornik, waer- van wy hooger spreken. Zooals wy hooger zeggen, is Mgr Du Rous- seanx in beroep gegaen tegen het vonnis van de rechter van Doornik, in de zaek Dumont. M. Bauwens, avoué by het beroepshof van Brussel, heeft een rekwest gezonden aen den eersten voorzitter van dit hof, om die zaek by hoogdringendheid te doen pleiten. De zaek is verzonden naer de 2B kamer, voorgezeten door M. Jamar, en vastgesteld op vrydag. M. de Lantsheere zal pleiten voor Mgr Du Rousseaux. FEESTEN VAN 1880. Het Militaire.Feest. Het groot militaire feest, dat zondag te Brus sel heelt plaets gehad, had buitengewoon veel volk naer de hoofdstad uitgelokt. Reeds van 's morgens waren de straten en de boulevards met duizenden vreemdelingen opgepropt. Omtrent 10 uren namen de burgerwacht en de verschillende regimenten van 't leger, die aen de revue deelnamen, plaets in de hun bestemde stralen. Ten 11 uren verliet de koning, vergezeld van den graef van Vlaenderen en van een talryk en schitterend gevolg, het paleis en passeerde voor de burgerwacht, in de Koninklyke-Straet. De koning werd geestdriftig toegejuicht en het was te midden eener oprechte ovatie dat hy de troepen in oogenschouw nam. De 4 re gimenten infantene, die uit het kamp van Beverloo waren aengekomen, waren gerang schikt langsheen de boulevards tot aen de Louisalaen hier bevonden zich de grenadiers, met de militaire school en de karabyniers. De artillerie en de jagers hadden plaets ge nomen aen den ingang van Terkamerenbosch en in de omliggende dreven. Het was 1 ure toen de koning voorby al de de troepen gepasseerd was. De houding van het leger en der burgerwacht is uitmuntend geweest, en de wapenschouw was dan ook byzonder schoon en belangwekkend. Het totael der troepen van 't leger, die aen de revue hebben deel genomen, bestond uit 507 officiers en 12,828 man met 2285 peerden. De infanterie telde 389 officiers, 10,566 man en 51 peerden de kavalerie 76 officiers, 958 man en'1019 peerden, en de artillerie 48 offi ciers, 1304 man en 1217 peerden. Toen de koning Terkamerenbosch bereikt had, keerde hy naer het Paleis terug, alwaer hy van peerd veranderde. Hel was toen 1 1/2 ure onmiddellyk daerna begon het défilé. De koning had met den graef van Vlaen- deren, luitenant-generael Chazal en een schit terenden staf te peerd, plaets genomen vóór het Paleis naby de gnelje van hel Park. Op het balkon bevonden zich de koningen en de gra vin van Vlaenderen met hare kinderen, en de dames van 't hof. De gedekoreerden met het Yzeren Kruis en het herinneringskruis van 1830 waren geplaetst vóór het paleis. De burgerwacht defileerde het eerst, heb bende aen haer hoofd generael Sloefs, die aen de linkerzy des konings plaets nam. De le brigade der burgerwacht, ongeveer 10,000 man sterk, was samengesteld uit de wachten van Brussel en der voorsteden de 2C brigade, bestaende uit de burgerwachten der provintien, was 7600 man sterk, en be vond zich onder 't bevel van kolonel de Hemp- tinne, kommandant der burgerwacht van Gent. De deputatie van Antwerpen, die zeer talryk was, bevond zich aen het hoofd, onder het bevelhebberschap van kolonel David daerop volgden Gent, Luik, Doornyk, het pompiers korps van Yperen, enz. Het défilé van het leger begon ten 3 uren en het was eerst ten 4 1/2 ure geëindigd. Alles is in de volmaekste orde en tot ieders tevre denheid afgeloopen. Na het défilé heeft de koning zich in het balkon vertoond, en de ontelbare menigte, die zich voor het paleis verdrong, heeft hem eene geestdriftige ovatie gebracht. Kiezing te Leuven. M. Dr Michaux is dynsdag te Leuven tot Senateur gekozen met 1426 stemmen, in ver vanging van M. d'Overschie de Neeryssche, overleden. De liberalen waren niet opgekomen. K1ESKRONYK. De kiezing van een Volksvertegenwoordiger te Soignies, in vervanging van M. Boucquéau, overleden, is vastgesteld op 5 augusti aen- staende. STERFGEVAL. Woensdag is te Audenaerde overleden den achtbaren heer De Vos. Burgemeester dier stad en Lid der Kamer van Volksvertegenwoor digers. KONINKLYKE BESLUITEN. By Koninklyke besluiten van 16 Juli, is het burgerlyk kruis van 1* klas verleend aen MM. Jozef De Deyu, gemeentesekretaris te Nieu- wenhove Pieter-Jaek De Deyn, gemeentese kretaris te Okegem J. Buysse, gemeenteraeds- heer te Moerbeke. By koninklyk besluit van 17 dezer wordt het goevernement gemachtigd eene nationale lolery interichten, waervan de opbrengst bestemd is om den toegang tot de Nationale Expositie le vergemakkelyken, voor zekere werklieden. De prys der loten is vastgesteld op 1 frank. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Segers, 6'. T. L., is onder pastoor benoemd van St. Martens (Akkergem) en de Eerw. Heer Van den Fonteyne, S. T. B., is onderp. van Zwyndrecht benoemd. De Eerw. Heer Verheeke, kapelaen van St. Baefs, is habituant benoemd van Middel burg in Vlaenderen. Maendag toekomende zal, alhier, het plechtig onthael van den heer ISIDOOR BAUWENS plaets grypen, welke met de allergrootste uit muntendheid alle zyne exaems van genees kunde heeft afgelegd. Men zal zich vereenigen ten 6 uren op 't Statieplein. Maendag is een reizigerstrein in de statie te Dendermonde op ledige rytuigen geloopen men zegt dat twee reizigers gekwetst zyn. Er wordt te Brussel in hooge kringen veel gesproken over de verplaetsing van M. Heyvaert, goeverneur van West-Vlaenderen. Laet ons de opening der Kamer en de verifi- katie der kiezingen afwachten.... In de gaendery der machienen, in de Na tionale Tentoonstelling, is woensdag een ge deelte van den vloer ingestort. Dit ongeval heeft gelukkig geene erge gevolgen gehad. Zooals wy reeds gezegd hebben is de hondentenloonstelling ingericht door de Société St-llubert, in den Passage te Brussel, waerlyk prachtig en ten volle een bezoek weerdig. De tentoongestelde honden hebben reeds veel koopers uitgelokt en de pryzen stygen verbazend hoog. Vier engelsche, de zooge- naemde Napier en dry afgryselyke Indl-dogs zyn te koop elk aen 25,000 fr. De Expositie bevat prachtige schoothondjes en jachthonden, die de vreugde der jagers zul len uitmaken. Er zyn insgelyks twee volledige muiten. De werkzaemheden der beide jury's zyn uiterst moeilyk en lot nu toe niet afgeloopen. Toen aertshertog Rudolf, verleden maen dag met zyne verloofde het kompartiment der brouwery bezocht, heeft hy een glas faro ge dronken op de gezondheid der Belgen, te mid den der geestdriftige toejuichingen van al de aenwezigen De Indépendance meldt, dal de brusselsche logies de nederlandsche vr.\metselaers hebben verzocht tot eene komedie-verlooning. Al de macons zullen met hunne iruweeltjes en schootsvellekens versierd zyn. Dal zal plezierig zyn. Het parket van Brussel houdt zich thans bezig met een ondeizoek ten laste van eer.e bende gauwdieven, waervan er vyf aengehou- den en in de gevangenis der Kleine-Karmelie ten zyn opgesloten. Al die kerels komen van Parys zy exploiteerden vooral de winkeliers, restauraiiehouders en herbergiers, by middel van den diefstal, gezegd au rendez-moi. Zy lie ten een bankbiljet van 20 of' 100 fr. wisselen en wisten hel biljet met het klein geld dat men hen lenig gaf op te stryken. Die diefstallen brachtteu hun veel op, want allen deden groote uitgaven en waren altyd voorzien van veel geld en van juweelen. Meest al die kerels zyn oud-veroordeelden. Volgens den Opinion zou de dienst der iutendencie na de revue van zondag jl. te Brussel niet zeer aenbevelensweerdig zyn ge weest. Toen de regimenten aen de Allée Verte stonden en hun tweeden maeltyd namen, beslaende uit 250 gram vleesch, bestatigde men dat dit vleesch bedorven was. Volgens den Opinion werd bel vleesch in de Vaert ge worpen, en vervangen door eene schadeloos stelling van 25 centiemen per man. Het vleesch dat men uitdeelde was van La Plata. Wy weten niet in hoeverre het waerheid is wat het blad aenhaelt. Het nieuws verdient zeker dat men er verder op terug kome. Een erg ongeluk heeft maendag raorgend ten 8 uren plaets gehad aen een ingang der statie te Laken. Twee koopwarentreinen, de eene komende van Brussel (Allée Verte,/, de andere van Brussel (Zuid) waren, ten gevolge eener verkeerde beweging der exentriek, op dezelfde baen gebracht en zyn op elkander gebotst. De schok was zeer lievig. Een der mecaniciens is gekwetst. De lokomotief van een der treinen is erg beschadigd en een waggon verbryzeld. Het verkeer op de baen was daerdoor onderbroken eri is eerst omtrent 2 1/2 ure namiddag kunnen hersteld worden. Ziehier eenige nadere byzonderheden over het ongeluk, dal maendag aen de bifur- katie der statie te Laken beeft plaets gehad. Het zyn de koopwarentreins n. 3919 en 4000 die op malkander geloopen zyn, ten gevolge eener verkeerde beweging der exentriek de bediende, aen wien het ongeluk te wyten is, is onmiddellyk afgezet. De stoker Dupont, van den trein n. 4000, en de twee treiuoversten werden gekwetst. De twee lokomotieven zyn erg beschadigd en buiten dieust gesteld dry waggons werden verbryzeld. Een erg ongeval heeft in den nacht van dynsdag tot woensdag plaets gehad te St. Jans-Molenbeek. De grond, die het kanael van Charleroi van de onderaerdsche goot der Gal- jetstraet scheidde, is ingestorthet water van het kanael is met geweld in de riool gedron gen, en heeft op verscheidene plaetsen eene ware overstrooming veroorzaekt. Twee huizen zyn moeten ontruimd worden er is nauwlyks een voet water in het kanael gebleven. De scbeepvaert zal gedurende verscheidene dagen moeten onderbroken worden. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1350 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-82 tot 1 08 stieren, fr. 0-70 tot 0-95 koeien en veerzen, fr. 0-70 tol 0-93. Maendag nacht is te Zelzale de brouwery van M. Deraet door een brand vernield. Het vuer was op bet zelfde oogenblik op twee ver schillende plaetsen ontstaen. Het schynt dat de kwaedwilligheid niet vreemd zou zyn aen deze zaek. Het parket van Gent is dynsdag tot in den avond ter plaetse geweest en heeft een onderzoek geopend. Alles was verzekerd de schade beliep 8000 fr. Zondag heeft in de beemden te Meirel- beke een erg ongeluk plaets gehad. Een werk man was er-bezig met gras te maeien, toen dry persoonen met hem kwamen spreken. Een dezer, een landbouwersknecht, was te dicht by den maeier genaderd en kreeg eenen slag van de zeis in zyn been. De wonde was ver- schrikkelyk in allerhaest ging men den ge neesheer halen, doch alle moeite was verloren, nauwelyks een half uer later stierf de gekwet ste, ten gevolge van het overvloedig bloed verlies. M. Ern. Boucquéau, Volksvertegenwoor diger van Soignies, die verleden week gestor ven is, laet eene fortuin na van ongeveer 12 millioen frank men zegt dat hy dezelve by testament vermaekt heeft aen een zyner be dienden, die hem vroeger groote diensten heeft bewezen. Van alle kanten komen ons uit andere provinciën tydingen toe, meldende dat de laetste onweêren veel schade hebben te weeg gebracht, onder ander rond Leuven. Op eenige plaetsen is de oogst vernield, op andere heeft de bliksem hoeven in brand gesteken. De ty dingen uit Limburg zyn niet beter niet alleen werden daer veldvruchten beschaligd, maer vee in de weide, zooals te Borgloon, gedood. Ook uit West-Vlaeiideren zendt men ons der- gelyke tydingen. In de waelsche pronvinciën hebben de onweêren ook schade toegebracht aen den oogst te velde. Te veel lieden weigeren hardnekkig ge bruik te maken van de nieuwe ontdekkingen der wetenschap. Laet men hun eene spin- machien zien, dan zullen zy vinden dat het oud spinnewiel gemakkelyker was. Spreekt men van per spoorweg te reizen, dan zullen zy zeggen dat de deligencie zekerder was en te voet gaen nog best van alGeeft men hun eene naeimachien, dan zullen zy den lastigen handdraed verkiezen. Vraegt men hun het een of ander nieuw voortbrengsel te gebruiken, dan zullen zy het oud stelsel altyd verkieslyk vinden. En als men deze lieden aenraedt Hud son's Poederzeep i.e gebruiken, dan zullen zy de bruine zeep en hel bleekwater veel beter vinden. Tot deze lieden zeggen wy ge zyt als de Heilige Thomas, ge gelooft niet, welnu de Heilige Thomas heeft gezien met zyne eigene oogen en hy geloofde. Doet zooals hy beproef een enkel pak Hudson's Poederzeep, dat zal u 15 centimen kosten en gy zult gelooven. Vrydag avond zyn 3900 duiven, welke deel nemen aen den nationalen pryskamp van Lamothe, met den trein naer Parys vertrokken. Nog nooit is een pryskamp zoo wel gelukthet bedrag der pryzen beloopt tot 12,000 fr. De d.uiven zyn lieden zaterdag, ten 11 ure 's mor gens, losgelaten worden. De krak van 't kamp. Zicthier hoe men verhaeït, dat het gerucht ontstaen zou zyn, volgens hetwelk er in bet kamp van Beverloo 700 soldalen aen vergiftiging zouden zyn gestorven Men wilde dit jaer by de oefeningen in de heide beproeven, in hoeverre de ambulansen met doktors en het byhoorend personeel in staet was, dienst te bewyzen, in geval van een wezenlyk gevecht en lot wegvoering en ver pleging van gewonde soldaten. Om die beproeving ten uitvoer te brengen, was er bevel gegeven aen ongeveer eeu zeven- hondertal soldaten, zich op eeu gegeven tee- ken, te midden der exercitie le laten vallen, zich dood of gekwetst te gebaren, om zich door de toesnellende ambulancen te laten opnemen en wegbrengen. Dit bevel werd met de gevvoone mililaire stiptheid ten uitvoer gebracht. Zooals men weet worden de krygsoefenin- gen in het kamp altyd min of meer van naby gevolgd door een aental nieuwsgierigen, die soms uren verre van de troepen verwyderd, met verrekykers de verschillende bewegingen gadeslaen. Welnu, die nieuwsgierigen waren getuigen van de voorgewende sneuveling der soldaten en zonder de oorzaek te kunnen vermoeden van dal plotseling neêrvallen van zooveel mannen, zonder dat deze door sabel of lood werden geraekt, verloren zy zich in gissingen, wal dan toch wel aen die soldaten mocht overkomen zyn. Na vruchteloos peinzen kwam men op de gedachte dat de soldaten in het kamp gebruik maken van gekonserveerd vleesch en gewoon- lyk vóór de exercitie of in de beide, op bivak er gebruik van maken. Nu dacht men het raedsel te hebben opgelost en men sprak het woord vergiftiging uit. Wy staen niet in voor de waerheid van die uitlegging, doch, zooals wy boven zegden, geeft men deze verklaring aen het gerucht, dat dezer dagen zooveel pynlyken angst in dui- zende belgische huisgezinnen heeft gebracht. In de gemeente Agimont, op de fransche grens, heeft men dezer dagen eene zestigjarige vrouw en hare dienstmeid, in hare wooning vermoord gevonden. De misdadigers hebben hunne slachtoffers op afschuwelyke wyze mis handeld de diefstal is de dryfveer dier mis- daed geweest. De moordenaers worden door de belgische en de fransche justitie opgezocht. ScherrewegMen leest in verscheidene fransche dagbladen Omtrent dry maenden geleden heeft de municipaliteit van Auxerre, uil het burger- lyk gasthuis gejaegd de 25 Zusters van St- Vincentius Paulo, die daer den zieken- dienst waernamen, en deze Zusters vervan- gen door wereldlyke ziekendiensters. Op het zien eener besmettelyke zwarte-pokziekte, die in het gesticht is uilgebroken, hebben deze ziekendienster, verschrikt, zich gehaest in hare familiën terug te keeren. Wat doen MM. de municipale raedsheeren zyn er toe overgegaen de Zusters terug te vrager,. In de Iron Monger maekt een ameri- kaensch werktuigkundige melding van zyne uitvinding, die hy onder den titel Ieder zyn eigen lokomotief beschryft. Hy noemt haer eene uitvinding, geschikt om de menschheid uit de handen der spoorwegmaetschappyen te ver lossen. Deze uitvinding bestaet uit een drywielige velocipède, die door saómgeperste lucht zou bewogen worden. De lucht bevindt zich in den reservoir, die tevens dienst doet als zitplaets voor den reiziger. Deze velocipede zou veertig kilometers in het uer kunnen loopen. De uitvinder wil nu in verschillende steden en plaetsen groote reservoirs met saêmgeper- ste lucht oprichten, die den reiziger de gele genheid zullen aenbieden, zich opnieuw van saêmgeperste lucht te voorzien, wanneer de voorraed byna uitgeput zou zyn. Op deze wyze zou de reis zeer gemakkelyk zyn, en zouden de kosten voor het vullen ook niet groot wezen. De Houten Scbool. Austruweel, het dorpke van 5 Jt 600 zielen, aen den ingang van den Polder, beneden den dyk der Schelde en om dus te zeggen aen den voet van Antwerpen gelegen, bezit, zoo goed als de grootste gemeente, zyne eigene catho- lieke school en onderwyzerswooning zy mo gen dan ook in hout zyn, want de genie ver biedt daer alle bouwing in steen. In alle geval is huis en school netjes opge timmerd, proper van buiten, voortreffelyk ge schikt van binnen, met speelplaets door een planken schutsel omgeven, door poort en hek ken van de straet afgescheiden. Als eene groote gemeente een zoo goed lokael had, kan 't niet verwonderen, maer te Austruweel is dat een soort van wonder. Ook weet men niet wat al moeite hieraen is be steed, en als men dit wist zou men genegen zyn om den pastoor in zyn goed werk, min of meer te helpen, want geld is er noodig en hulpmiddelen heeft de kleine gemeente niet. De pastoor had gehoopt een rond sommeke van eene tombola te trekken, doch de goever neur der provintie, die gehoorzamen moet aen zynen meester Rolin, heeft deze niet toege laten, 't geen vreemd schynt voor het gezond verstand, wanneer men weet, dat, wat men te Austruweel weigert aen hel catholiek onder- wys, op een ander aen het geuzen-onderwys wordt toegeslaen Een aental voorwerpen waren voor de tom bola ingezonden, en vele vrienden hadden reeds loten genomen doch de geuzery regeert met den knoetde ukase verscheen en de tom bola was afgeschaft. Nu is er kwestie van den pastoor van Au struweel te helpen zonder dal de knout-re- geerders er iets in te zien hebben nu moeten wy in de schuld voorzien, eerstens door den verkoop der voorwerpen, voor de verloting bestemd, dan door vrywillige giften en wy hopen wel dat wy zullen gehoord worden. De verkoop der voorwerpen heeft plaets op den 1 augusti, ten 5 uren nanoen, in het lokael den Nieuwen Buiten, voorby de kerk en tegen over de houten school. Die verkoop zal een aerdigheid zyn, en daerop moeten onze ieveri- ge Antwerpsche jongens niet ontbreken. Ieder een die het goed meent met onze scholen, is... geïnviteerd. Ook op dien dag kunnen diegenen, welke reeds loten besproken hadden, by den pastoor het geld terug bekomen, dal zy reeds hadden gegeven. Dat is rechtveerdig zy zullen wel kom zyn doch zy die niet komen, zyn, in ons oog, nog veel welkomer. Terzelvertyd dat men in den Nieuwen Buiten is, zal men de nieuwe school bezoeken, waer niet minder dan 80 a 90 leerlingen een voor- ireffel>k onderwys ontvangen. Ook zal men het huis van den schoolmeester-koster zien, die heel netjes woont en het nu gemakkelyker heeft dan zyn voorganger in de 17° eeuw, die by gebrek aen woning in den toren onder de klok huisvestte, en by de overstrooming langs een koord naer beneden kwam, om met een schuit in den omtrek zyn eten te gaen halen. Wel vroeg men te Austruweel of de school meester weer den toren zou moeten betrek ken want de pastoor mocht hem niet huis vesten, in 't dorp was geen plaets, een huis bouwen in steen verbood de genie geluk kig is er, zoo als wy zegden, een net houten huis gebouwd, en niettegenstaende den onwil der geuzen, woont de schoolmeester voortref felyk, en genieten de dorpskinderen nu een uitmuntend onderwys. FRANKRYK. Het geial demissien in de magistrateur neemt nog altyd toe. Hetzelve is zoo groot dat hel goe vernement geene kandidaten meer vindt om de opensluende plaetsen onmiddellyk te vervangen, want hoe repnblikaen men dan ook wezen mocht, alle hout is geen timmerhout in de magi- stralucr. Een radikael blad heeft nu het middel gevonden om in alles te voorzien het stelt voor de rechters te noemen by middel van 't alge meen stemrecht. Dat zou eeneschoone magislra- tuer vormen In Frankryk wordt de binnenlandsche toestand allengs meer gelyk aen een rommelen den vuerberg die op het punt is eene verschrik- kelyke uitbersting te vertoonen. Brooddronken van glorie, weet het socialismus niet meer, hoe het meest en hel eerst de gruweldaden te ver heerlyken, die door zyne handlangers worden gepleegd. De moordenaers zei ven worden open- lyk gehuldigd en eer bewezen. Zoo verklaert heden morgend een rood blad, dat Demoustier, die dezer dagen epn onder-brigadier der policie vermoordde, terwyl hy riep In den naem der republiek, dood ik u minder plichtig is dan de samenleving. De policieman is voor dal blad den zondenbok der samenleving en het is op hem dat de misslagen der samenleving heel na- tuerlyk neerkomen En begrypt gy niet, zegt verder het blad, dat zich aeustell als de advokaet van den moordenaer, dat deze zich werpt op den uitvoerder der wetten, als byzon der man zeer achtbaer, daermee stem ik in, doch die zeeiplichtig is als vertegenwoordiger eener sliefmoederlyke samenleving Ziedaer de sociale zedeleer. Verder is het niet dan afschaffing, waervan men hoort en wal er door de radikalen wordt gevraegd. Zoo vroeg men op de socialisten-kon- gres te Parys en te Lyon afschaffing der po licie afschaffing der belastingenafschaffing van het kapilael afschaffing van het leger af schaffing der magistral uer afschaffing van het algemeen stemrecht, enz., enz. Wat de afschaf fing van den godsdienst betreft, daermeé gelast zich reeds het tegenwoordig goevernement. Verder eischt men het gebruik van hel brulael geweld dal is de gewapende revolutie, om alle de kluisters te verbreken, waerin het volk zucht. Na dat het liberalismus God uit de school, uit de wetgeving, uit hel bestuor, kortom uit alle vakken der samenleving gebannen heeft, ont dekt N. Naquet, de fransche echlscheidingsapos- lel, dat men God n g ergens een klein plaetske gelaten heeft, waerin hy eveneens verdreven moet worden: dat is uit het.huwelyk. De bult Naquet is van zin voor testellen en ver scheidene leden der uiterste linkerzy staen hem daerin ter zyde het geestelyk huwelyk af te schaffen. Dit voorstel kon nooit beter te p3s komen, zegt de Patrie, daer Mvon Bismarck juist de afschaffing van het burgerlyk huwelyk heeft gevraegd. Socialistische Beweging. Het is alge meen gekend dat de socialisten voornemens zyn le Havre in kongres by een te komen. Over deze byeenkomst werd woensdag onderhandeld in den Alhambra te Parys. Men heeft er zich bezig gehouden met het samenstellen van het bureel. Zyn tot eere-voorzillers gekozen de citoyen Nourrit, een nog niet gearonestieerde geleiboef, en de citoyenne Michel, eene petroleuse, op weg van Noumea naer Frankryks hoofdstad. Deze benoemingen werden begroet met het geroep van leve de sociale revolutie. Ziehier de dagorde dier vergaderingen Over de gedragslyn der sociale werkmans party in de kiezingeu Over den eigendom Over het dagloon Over de vrouw Over hel onderwys en de volledige opvoeding der kinderen. Zitting van besluiten en benoeming van het federael komileit. Vyf-en-dertig sprekers zyn ingeschreven voor het eerste punt. Ieder spreker zal niet langer dan dertig minuten het woord mogen voeren en zyne redevoering moeten lezen. Verscheidene republiekaensche dagbladen verzekeren, dat Mad. Thiers, Hen 14 juli, niet gevierd heeft. Aen hare prachtige woning was by dag geene vlag en 's avonds geen enkel licht je le zien. De republiekanen hierom woedend, schelden de weduwe van den gewezen president uit, als zou zy gehandeld hebben uit enkele gie righeid. Baldadigheden in de Provinciën Boulogne-sur- Mer. Te Boulonge heeft eene bende dronken kerels, gedurende den ganschen dag van 14 juli, de stad doorloopen onder het huilen van de Marseillaise. Voor het huis van M. Delallre, opsteller van het dagblad La Colonne, riepen eenige mauifesleerders Weg met de Colonne H'e</ met de Jesuïeten Weg met Delallre Saint-Saulge. Te Saint-Saulge heeft de maire, ten einde de klokken le kunnen doen luiden, de kerk doen openbreken, waervan de pastoor hem de sleutels geweigerd had. De pastoor, om alle verdere heiligschending le voorkomen, heeft het Heilig Sakrament naer eene bygelegen kapel gedragen. Descines. De maire dezer stad niet te vre- den met het standbeeld der H. Maegd, dat voor de kerkdeur staet, met vlaggen le omringen, heeft, niettegenstaende de protestatien van den pastoor en der weldenkende menigte, het beeld eene phrygisehe muts opgezet.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2