twee laetstgenoemde soorten bouwen meestal hunne nesten in de holten van oude muren en boomen, in rotskloven en dergelyken. De koolmeezen leggen tweemael 's jaers, tusschen Mei en Augustus, zes h tien eieren de biemeesjes ol die welke zich onderscheiden door hun lichtblauw kopje, broeien gewoonlyk slechts eens, doch by hen wisselt het aental eieren van tien tot twintig af. By allen is de liefde waerraede zy hunne jongen verzorgen, zeer groot. Zonder ophouden voeren de ouden lallooze rupsen en andere voor den landbouw schadelyke insecten aen. Als het wyfke broeit, voorziet het manneke in hare behoeften en het geeft daerby blyken van de warmste genegen heid. Zelden verlaet het de nabyheid van zyn nest, en om zyne wederhelft voor verveling te vrywaren, brengt het den meesten tyd met zingen door. Het is zeer gemakkelyk deze vogels te bewe gen op een bepaelde plaets te nestelen. Men behoeft daertoe slechts aen een boom een ge deelte van een kleinen, vry diep uitgeholen boomstam vast te hechten, die met een of meer plankjes bedekt wordt en boven eene kleine opening heeft, die slechts juist groot genoeg is om den vogel door te laten. Om des te ze kerder te slagen zet men deze nestjes in den winter en legt men in den omtrek eenige sne- deu versch spek. De Mees, blyde in den winter dit voedsel te vinden, komt er dikwyls aen pik ken, gewent zich aen de streek en besluit weldra het stuk boomstam tot een woouing voor zich in te richten. Het is niet volstrekt noodzakelyk dat deze nestjes uit boomstam bestaen, noch ook dat zy van hout zyn andere zelfstandigheden zyn even dienstig en een sigarenkistje b. v. beant woordt zeer goed aen het doel. Niet alleen meezen, maer ook andere kleine vogels, als musschen, enz., zullen gretig van de op deze wyze aengeboden gastvryheid gebruik maken. De langstaerten bouwen hunne nesten op een geheel andere wyze. Zy zetten ze tusschen twee gaffelvormige takken midden in het kreu pelhout of ook wel in hoogere boomen, en vervaerdigen ze van mos en andere zeer zachte zelfstandigheden. Het wyfje legt ins- gelyks eene groote hoeveelheid eierenmeest- al beloopt het getal twalf twintig, doch som- tyds nog meer. Hunne nesten zyn bedekt met een klein dakje, waerin zy twee openingen aenbrengen die het wyfje van veel dienst zyn, want door de eene steekt zy haer staert terwyl zy hare eieren uitbroeidt, en de andere biedt haer een geschikte gelegenheid aen om te vluchten wanneer zich eenig onraed voordoet. Wy meenen niet beter te kunnen eindigen dan met onze landbouwers en allen wien de bloei onzer velden en boomgaerden ter harte gaet, den raed te geven de meezen onder hunne bescherming te nemen. Doen wy ons voordeel met het gemak dat wy bezitten om ze op de boven beschreven manier tot ons te trekken en waken wy voor hun behoud en ver menigvuldiging, zoo nuttig en noodzakelyk beide. Nieuwe Kiesknoeieryen. Te oordeelen naer de staten die de ontvan gers der contributiën op 't oogenblik moeten opmaken, is het ministerie opnieuw bezig eene nieuwe kiessnoeiing te bereiden. Naer 't schynt moet men eenen staet opmaken van al de kie zers van den buiten,die sedert 1875, by middel van 't patent, het kiesrecht hebben verkre gen. Doch van de patenten der kiezers in de groote steden, die ten meerderen deele val- sche patenten zyn, wordt er wéér niet gespro ken, deze zal men laten bestaen. 't Zyn de buitenlieden die men treffen moet, omdat men weet dat zy aen 't voorvaderlyk Geloof zyn getrouw gebleven. 't Liberalismus wordt gewaer dat ondanks zyne twee laetste onrechtveerdige kiesknoeie ryen het kiezerskorps hem meer en meer den rug keert en zynen val verzekerd is. Nu 't libe ralismus wil zynen val beletten door eene nieuwe kiessnoeiing op den buiten. Wy voor zeggen het, t liberalismus zal hierdoor zynen val niet beletten, alleenlyk kan het dien vertra gen om eindelyk gewis des te dieper in eenen afgrond van schande te verzinken De Etoile doet een patriottiek geval in den raed van Brabant kennen. Die patriotten hebben daer gestemd, dat de gemeenten en provinciën niet meer verplicht zyn aen de pastors eene woning te verschaffen. Dat zy de kerkfabrieken of konsistories niet meer hoeven by te staen, indien zy geen vol doende hulpmiddelen bezitten. Zietdaer hoe de geuzery het feest van ver broedering en rechtveerdigheid voor allen van 1830, in 1880 viert Die eerlyke gevoelens doet de Flandre libérale, in de volgende woorden begrypen Wanneer wy, ongeloovigen, eene dier bladzyden van Voltaire lezen, waerin de on- sterfelyke spotter met de scherpe steken zyner onverbiddelyke pen, de eerlooze hare ge loofspunten, hare plechtigheden aenrandt, ge voelen wy een levendig en innig genot Dat belet niet dat de liberalen hier en elders gedurig spreken, in den tyd der kiezingen wel te verstaen, van den eerbied dien het libera lismus heelt voor 't geloof onzer vaderen Schoolpenning. De Gazette van Brugge meldt dat het groot feest van den Katholieken Schoolpenning, dat te Gent moest worden gehouden, doch door den burgemeester dier stad verboden werd, te Brugge zal gevierd worden op zondag 20 au- gusti Ten 10 uren 's morgends vergadering van al de afgeveerdigden der Katholieke Schoolpennin gen van het land, om een middenkomiteit in te richten. Ten 3 uren namiddag ontvangst der vreemde maetschappyen in de Concordestoet en op tocht, langs de voornaemste straten, naer de Halle, waer de algemeene vergadering zal ge houden worden redevoeringen, uitreiking der eeremetalen, enz. Ten 6 uren, groot koncert in het park, met vryen ingang voor iedereen. Ten 8 uren, volksfeesten. Kiezing te Audenaerde op 21 Augustl naest. Zondag namiddag heeft de Konservatieve Vereeniging van het arrondissement Aude naerde, eene zitting gehouden, voor de keus van een kandidaet voor de aenslaende kiezing, in vervanging van M. Devos, overleden. M. Thienpont, advokaet, die door het komi- teit als kandidaet was voorgesteld, heeft voor die eer bedankt. De kandidatuer van M. Fl. De Bleeckere, lid der bestendige deputatie, werd vervolgens voorgesteld en met geestdriftige toejuichingen aenveerd. Uitslag der Kiezing te Soignies. Donderdag heeft te Soignies eene kiezing plaets gehad voor een lid der Wetgevende Kamer in vervanging van den heer Boucquéau, overleden. De heerG. Wincqz, liberale candidaet, werd gekozen met eene kleine meerderheid van 42 stemmen. De ondervinding leert nogmaels dal de Flan dre libérale, eene groote waerheid voorhield L toen zy schreef, dat, zonder de twee zoo schan- dige als onrechtveerdige kieswetten door 'l liberael ministerie in leven geroepen, het liberalismus overal zon verslagen worden. En inderdaed, do®r de twee laetste kieswet ten werd, in 't arrondissement Soignies, aen 150 kiezers, landbouwers en priesters, het kiesrecht ontroofd. Indien men rekening houdt dat zoo niet allen ten minste de dry vierden dezer slachtoffer van 't ministerieel kiesbedrog de bewarende catholieke denkwyze toegeaaen zyn, dan zal men met ons moeten bekennen dat de zege- prael van Soignies als eene zedelyke nederlaeg voor de liberale party mag gehouden worden. In 1878 zegepraelden de dry liberale candi- daten met eene gemiddelde meerderheid van 100 stemmen en nu heden, nadat men tot twee mael toe het kiezerskorps verminkt heeft en hierdoor een groot getal stryders buiten ge vecht gesteld, bekomt men met groote moeite en dank aen 't geweld en aen de drukking door 'thoogere Bestuer gepleegd,nauwelyks 42 stem men meerderheid Deze uitslag verre van onze vrienden van Soignies te ontmoedigen, zal hen nog meer iever en moed byzetten, om voor de goede zaek te blyven werken en, binnen twee jaren, opnieuw in 't strydperk te treden met de ver zekering van te zegepralen M. Wincqz, kandidaet der liberalen, is ge kozen met 1156 stemmen legen 1114 gegeven aen M. Cornet. JACHT. Men zegt dat de opening der jacht zeer waerschynlyk zal plaets hebben op 25 augusty aenstaende. Herinnering van het vijf-en-twintigjarig Jubel feest van den Eerw. heer Joannes Gysel, Pastor te Moerbeke, bij Geerardsbergen. 1» Stroof. 'T is thans vier jaar, men 2ag de vlaggen zwieren, Het klokgelui verkonde 't feest alom Het zilvren feest des Herders was te vieren, Nooit zag Moerbeek zoo blijden volkendrom c2a Stroof. Wat hebben wij nu toch geen heemlentonen, Wat leent ons God thans niet de Serafssnaar Dan zoude ik U met eenen lofzang kronen, Gij, waarde Priester van Gods Zoenaltaar 3* Stroof. Eilaas ik kan niet anders dan verduistren Het glanzend licht waarin gij heilvol zweeft Ik kan niet meer dan uwe waarde onlUiislren Met ijdlcn zang dien ons hel aardschc geeft. ic Stroof. O Priester Gods Gij zijl dit licht van zegen. Dat op zijn' reis het dwalend mensebdom ziet En veilig zoo, langs enge rampenwegen. Stijgt het, dank U, naar Sions' grondgebied. 5* Stroof. Moerbeek noemt Hem zoo herllijk zijnen vader, Niet een die ooit dien naam zoo waardig werd. Zijn vriendenschaar getuigt het al te gader, En .elk alleen herhaalt in zijn hert 6C Stroof. Zoo diep verdrukt is geen der stervelingen, ln wien, vol liefde Hij geenen broeder ziet Met Jezus is 'l lot der ellendelingen Zijn liefste lot waaraan Hij 't leven biedt. 7e Stroof Minister Piet, van 't onderwijs in 't drinken, Zwoor bij faro, zeer geestelijk verheugd Weg met de Kerk ten grave moet zij zinken Geen God voortaan erkent nog Belgiê's jeugd. 8" Stroof. In stad en dorp, door Moerbeek's bossehen henen, Dreunde die kreet vol onheil België rond. Zulk schandgebroed is nooit in 't land verschenen, 'l Is d'helle dio dat ras op aarde zond 9' Stroof. Maar Moerbeek zag Gods man opd'heemlen wijzen, Hij sprak, vol trouw, zijn' schapen moed in 't hert. Voor't kindrenheil zag men een' school opnjzen, Waar 't ongeloof met voelen wordt geterl 1(1* Stroof. Hij leve lang en zie zijn' werken bloeion Zijn troost op aarde, hierna zijn rijke loon Hij leve lang en zie de perels groeien, Tot rijken glans der eeuwge Jubelkroon P. U S. De ellendige meiresche slappe ongediplomeerde geus neemt ous voorstel aen hy wil zelfs meer Ily verbiudt zich, zegt hy, niet tien franken den arme te zullen gunnen, maer wel vyflig. indien wy kunnen bewyzen dal de liberale naelitruslsioorders, in den nacht Van 15 lot 16 juni 11., ter estaminet Au Café Beige do miserere hebben gezongen en ter slraet, met brandende keersen en fakkels, processie zyn gegaen. Nu, dat de slappe meiresche geus ons den dag, plaets en uer aenwyze wy zyn bereid om cmze acn- leigingen te bewyzen. Wat de scheidsrechters betreft deze zullen dooi de beide pariyen benoemd worden. Doch wy verwittigen den slappe geus dal wy alle getuigen zullen afwyzen die zich gedurende bedoelden nacht Au Café Beige bevonden, zonder er zeker liberael Janhagel, gekende klaverdieven en meiresche diefeggen uit te zonderen. Wal de persoonlykheden betreft waermec T sebry- ven van den slappe doorspekt is, daer willen wy ons niet meè bekommerenDat die ellendige olli- cieelc slaef maer 't venyn van zyn slangenhert tegen zyne vroegere weldoeners uitspuwe, dit zal aen 't volk des te beter doen begrypen hoe laeg zyne ziel in 't modder der ondankbaerheid verzonken ligt BUITENGE WOONE WETGEVENDE ZITTYD. Dynsdag lest werd de buitengewoone wetge vende zittvd geopend. HF,T SENAET, na de kiezmgen der lieeren Macau, Michaux en a'Huart te Doornyk, te Leuven en te Dinant goedgekeurd te hebben, hield zich onledig met het samenstellen van zyn bureel. Vooraleer tol de stemming over te gaen ver- klaerde den achtbaren heer d'Anethan dat hy 't eereambt van Ondervoorzitter weigerde aen te nemen en dus de meerderheid verzocht hare stemmen op een ander lid uit te brengen. De achtbare heeren leden der rechterzyde welke voorlyds van 't bureel deelmaekten legden dezelfde verklaring af. M. Fan Schoor antwoordde dal de liberale linkerzyde. in eenen geest van verzoening, be sloten had den heer d' Anethan voor dezen bui ten - gewoonen zillyd betreft niet hel Voorzitterschap te vereeren onder voorbehoud dal .zy, voor den gewoonen zillyd hare vryheid zou hernemen. Daer de achtbare heer dWnrlhan weigert, zal de liberale meerderheid hare stemmen op een barer leden uitbrengen. Die handel wyze der catholieke Senaleurs zal door alle weldenkende lieden goedgekeurd worden. Eindelyk stelde de liberale meerderheid het bureel des Senaets samen, als volgt: MM.de Seiys-Longchainjis, voorzitter; de Labbcville en de\Va drc, ondervoorzitters de Looz Corswa- rem, Tcrcelin, Biart en d'Anelhunsekretarissen Balisnnx n De Vaddo, kweslois. De hooge vergadering heeft zich onbepaeld verdacgd. VOLKSKAV1ER. De Kamer heeft onmid- delyk. onder voorzitterschap ran den heer Biebuyck, ou lerdoms deken, hel onderzoek der volmachten barer nieuwe g- kozene leden aen- gevangeri. Na de kiezingen van Antwerpen, Brussel, Mechelen. enz. enz. te hebben goedge keurd, is men overgaen tol de bespreking dei- dry betwiste kiezingen van Oostende, Brugge en Namen. De geldigheid der kiezing van Oostende werd betwist uil oorzake ue Voorzitter van 't Hoofd- btireel geweigerd had de regelmatige voorstelling van eenen catludieken kandidaet aen te nemen, om rede het na 2 uren namiddag gebeurde, dus, volgens hem Ir lael, omdat hy had doen aenkondigen dal hy de voorstelling van candida- len slechts van 9 tot 10 uren voormiddag zou ontvangen. Deze hundelwyze is ten volle onwet tig daer de wet zegt dat men de voorstellingen van candidaten ten laetste vyf dagen vóór den dag der kiezingen moet doen. Nu om 2 uren des namiddags is voorzeker den dag niet versche nen. De Voorzitter van 'l Hoofdbureel heelt zynen wil boven dien der wet gezet en dit was onwellclyk. Onnoodig te zeggen dal de liberale meerderheid van deze weismiskenning ten haren voordeele gepleegd, geene rekening hield en de kiezing zonder omzien goedkeurde. De redetwist over de kiezing te Brugge bewyst ons dal 't liberalismus tot alle politieke ourechl- veerdigheden in staet is, als liet er maer eenig voordeel kan uittrekken. Door de onbekwaemheid of wel door den partytrok, 't is 't een of't ander zegde M. Cor- nesse, van den voorzitter van 't (>-' bureel vergat men 53 vernietigde briefjes van 't getal stemmers af te trekken en hieruit volgde dat het Hoold- bureel by misgreep de balloteering van 15 juni bevool. De balloteering was niet noodig, aengezien de catholieke candidaten, indien men rekening van de 53 vernietigde briefjes had gehouden, de volstrekte meerderheid bekwamen en dus wel degelyk gekozen waren. Doch de liberale linker zyde, met 't ministerie aen 't hoofd, neemt die eenvoudige misrekening niet aen, alhoewel zy bekent dat er misrekening beslatigd wordt. Verscheidene catholieke redenaers haelden onomstootbare argumenten aen tegen de geldig heid der kiezing van M. Presteen, doch 't was te vergeefs; de logie htefl besloten B.\ Pee- steen in de Volkskamer te laten zetelen en dat zegt alles.... De kiezing van den lieer Peesleen wierd ein delyk goedgekeurd met 68 stemmen legen 50, linkerzyde tegen rechterzyde, en de scliandigste onrechtveerdigheid die ooit by de goedkeuring eener kiezing beslatigd werd, was voltrokken. De bespreking van de kiesoperalien te Namen leverende slechts een gering belang op. De kie zing der heeren de Monlpelteer, de Moreau en Wusseige calholieken en Tour nay liberael wierd goedgekeurd met eenparigheid van stemmen. De vergadering ging verder tol de samenstel ling van haer bureel over. Werden gekozen MM. Guillery,voorzitterDescampsen Lehardy, ondervoorzittersPety de Thozée. Lescarts, d'Andrimont en De Vigne, Sekretarissen. De heer Woeste, onze achtbare vertegen woordiger, kondigde aen dat hy dynsdag aen staende 't ministerie wenschle te ondei vragen over de afbreking onzer diplomatische betrekkin gen met den H. Stoel. Het ministerie weigerde heden deze zaek te hespreken en deed door een zyner slaven voorstellen dezen redetwist tol den gewoonen zillyd, 't is le zeggen, tot November le verschuiven. Deze voorstel wierd aengeno- men. Deze handelwyze bewyst ontegensprekelyk dal dc liberale afgod, Frère, bang is en de open bare bespreking zyner godsdienslhatende doen- wyze vreest Eindelyk werden verscheidene wetsontwerpen aengeboden waerna de vergadering zich ver- daegdc lol dynsdag aenstaende. RECHTERLYKE KRONYK. Het hof van beroep van Brussel heeft zich door een aental uitspraken, gevoegd by de rechtspraek van liet hof van kassalie over het supplement van traktement, verleend door de gemeenten of kerkfabrieken aen de onderpas tors. Hieruit blykt dus dat het hof .van Gent op het einde van mei ten onrechte van de kieslysten had geschrapt, onderpastors die recht hadden om kiezer te zyn. De beslissing van het hof van Gent, op de reklamen der brugsche geuzen, had dus een aental rechthebbenden belet, den 8 juni hunne stem uit te brengen, Zonder die afschrapping, was er geen twyfel geweest over de klopping der geuzery. De burgerlyke rechtbank van Turnhout heeft dezer dagen een belangryk vonnis uitgespro ken, op de gelykvormige konklusiën van het openbaer ministerie en na een krachtdadig pleidooi van Mr Hoefnagels, burgemeester van Turnhout. Dit vonnis beslist dat de speciale kommissaris, door den goeverneur der provin cie gezonden, om een koNinklyk besluit ten uitvoer te brengen, waerdoor de opbouw van eene school bevolen wordt, en die gelast is den grond te kiezen en de onteigening te doen in den naem der gemeente, niet bevoegd is om het enkwest te doen, door de wet vereischt en dat de gerechlelyke onteigening moet vooraf- gaen. Het schepenkollegie alleen is daertoe be voegd. De rechtbank van Turnhout heeft den kom missaris van 't goevefnement van zynen eisch ontheven en tot de kosten veroordeeld. KONLNKLYKE BESLUITEN. By koninklyke besluiten van 3 augusty wor den de volgende benoemingen van schepenen gedaen Arrondissement Aelst. Schepene te Moer beke, M. A. Cambierid. te Voorde, M. C. Pesscmier. PRYSDEELINGEN. In 't Klein Seminarie le Sl-!\'ieolaes, Maendag 10 Augusli, om 9 uren voormiddag. In 'I Pensionnaet van den II. Livinus le Aelst, Keizerlyke plaets. Woensdag 11 Augusti, om 9 uren voormiddag. In 't ColU'gie van den II. Jozef, te Aelst, onder 't beslier der EE. PP. Jesuiëtcn, Donderdag 12 Augusli, om 8 i ure voormiddag. In 't Pensionnaet van den II. Aloysius, le Gy- segem, Donderdag 12 Augusli, om 8 i/i ure voormiddag. In 'l Collegieder II. Calharina, te Geerardsber- gen, Maendag 16 Augusti, om 9 1/2 ure voor middag. In T Pensionnaet van den H. Ilenricus, te DeynzeMaendag 16 Augusli, om 10 uren voor middag. KERKELYK NIEUWS. Zondag 8 augusti zal te Denderleeuw de plechtige inhuldiging van 't beeld der H. Maegd Onbevlekt Ontvangen plaets grypen. De plech tigheid zal na de Vespers aenvangen welke om deze reden ten 1 1/2 ure zullen gezongen wor den. De E. P. Dodd der sociëteit Jesu zal prediken. Groote toebereidselen worden in de kerk cn by de parochianen gemaekt tol opluistering dezer godsdienstige feest. Verleden donderdag is de negendaegsche Begankenis naer O.-L.-Vrouw ter Muren, onder Erembodegem, begonnen. DE GEMEENTEUAED onzer stad, heelt in z> ne zitting van Maendag II. met eenparigheid besloten aen de nationale leest van 16 Augus ti lioegenaemd geen deel te nemen. Deze be slissing wordt door de overgroole meerderheid onzer medeburgers ten volle goedgekeurd. Naer wy vernemen heeft de aelstersclie Club nautique eene som van 205 francks 49 centimen gestort in handen van den heer ontvanger van Weldadigheid onzer stad als zynde de zuivere opbrengst van de ingangs- gelden lydens de regalen. De onzuivere op brengst beliep lol Ir. 485 dus heelt die feest, de toelage van fr. 400 der stad begrepen, T ba gatelleken van Ir. 680 gekost ?J Advies aen Karei en Jef.... Later zullen die heeren er wel een woordje laten over hooren. M. Bara, de wegkeerder van al wat kloosterling is, beeft ook de Broeders van Barmhartigheid, uit liet tuchthuis van Namen verdreven. De geestelyke toog werd vervangen door het militair unifoim Sedert dien schynt er het leven ondragelyk te zyn geworden een aental jongens hebben dan ook hel hazenpad gekozen. 't Schynt dal de roozenkrans hun dragelyker was, dan de liberale sabel. Hoe liet zy, liet platon van de beste onder officiers, dat de Broeders had vervangen, is moeten oprukken en door een tweede ver vangen. Zal dit tweede beter gelukken dan liet eer ste Wy twyfelen er aen. Het gerucht loopt in Namen dat M. Bara aen de Broeders, in Engeland verblyvende, ge schreven heeft om bun te vragen den dienst te Namen te hernemen. Wy gelooven aen dat gerucht nietschuld erkennen ligt niet in den geest van meester Bara. De gentsche dagbladen melden, dat de eigenaers der koninklyke buskruilfabriek van Weiterenin de omstreken van Brasschaet (Kempenland) eenen grond van eene oppervlak te van 100 hectaren hebben gekocht om er eene sukkursael in te richten, waer men by- zonder het buskruit voor kanonnen zou ma ken. Het onderzoek onlangs gedaen door hel bestuer van liet gesticht te Weiteren, schat op 34,200 kil. de hoeveelheid buskruit in dry ontploflingen gesprongen, tydens de ramp van 29 mei laetstleden. Het groot magazyn bevatte 300,000 kil poeder. Indien dit ware gespron gen zou het verlies onbekenbaer geweest zyn. De scliadevergoeding door de maetschappy aen de inwoners betaeld voor de gebroken ruiten, pannen, enz., beloopt meer dan 50,000 fr. Moord te Berchem. Zondag nacht, rond 1 uer, hoorden eenige soldaten die zich in den omtrek der Luithagen, onder Berchem, bevonden, een luid noodge- schreeuw, als van iemand die aengerand en vermoord werd duidelyk onderscheidden zy dat het eene vrouwenstem was die kermde, en zy snelden onmiddelyk in de richting der plaets, waer het geschreeuw werd gehoord. Op den steenweg tusschen het hot vatrM. Meiges en dat van M. Nottelibom vonden zv dan ook weldra hetgeen hunne aendacht had opgewekteene vrouw lag dood op den steen weg, met het hoofd in eenen plas bloed en in de verte zagen de soldaten een rytuig dat in vollen galop in de richting van Berchem reed. De soldaten, dry in getal, snelden onmidde lyk liet rytuig na en haelden het in aen de Berchemschepoort. Het was een speelkarke, men riep den voerman toe stil te blyven en de soldaten grepen hem vast, hielden hem aen en brachten hem naer liet politiebureel. Na dat de soldaten aen de politie verslag liaddeo gedaen van hetgeen zy hadden gezien, werd er door de politie met eene berrie gezon den, om het lyk in kwestie te balen. De voerman werd iutusschen ondervraegd en verhaelde dat hy met die vrouw op den bok van zyn rytuig zat en naer Berchem reed, toen op eens een kanonnier bykwam, die op liet rytuig sprong, er wéér af kwam er. eischte dat die vrouw by hem op liet karke komen zou. Toen aen dat verzoek niet voldaen werd, zou de soldaet beiden van den bok hebben ge sleept, de vrouw op liet hoofd gevallen zyn en blyven liggen, terwyl de koetsier terug op den bok sprong de zweep over het peerd legde en snel wegreed om aen den kanonnier te ont snappen. In het rytuig is inderdaed, een kanonniers politiemuts gevonden. Toen het lyk in het politiebureel van Ber chem gebracht was, heelt men den voerman in tegenwoordigheid van hetzelve doen komen en hem nogmaels ondervraegd, waerna men hem voorloopig in hechtenis heeft gehouden. Het lyk is herkend als zynde dat van de genaemde Catharina Somtrent de 50 jaer oud, dochter uit eene herberg te Wilryck. Die vrouw, leidde naer het scheen, een leven van verdachte zedelykheid. Het lyk is ganscli bedekt met kneuzingen en schrammen, en ligt thans in het gasthuis te Berchem. Maendag morgend reeds vroeg begaf het parket, vergezeld door de wetsdoktors zich naer Berchem, om het onderzoek te doen. (Nadere byzonderheden.) De policie van Berchem is maendag op zoek gegaen met dc kanonnierspoliciemuts, en heeft den eigenaer van die muts gevonden op het fort te Eöegem. Die soldaet verklaert.dat hy met de toelating van den voerman in liet rytuig had plaets geno men, dc vrouw zat op den bok, naest den voer man. T0011 hy eenige oogenblikken op het rytuig zat, begon de voerman hem zoodanig met zweepslagen le overladen, dat de soldaet de vlucht moest nemen, zelfs zonder zyne policie- muts, die by in het rytuig achterliet. Toen de kanonnier van het rytuig was, reed dit laetste in vollen galop door de soldaet ging terug naer het fort en vertelde het voor gevallene aen den schildwacht die by de poort op post stond. De schildwacht verklaerde dat de soldaet in kwestie geen zeven minuten was weg geweest. Uit het onderzoek is nog gebleken dat de voerman in kwestie, in den vooravond een on- derofficier op zyn rytuig had genomen, om hem naer den Ouden-God te brengen onder weg nam hy de vrouw by zich op den bok. By de terugkomst is die vrouw doodgevonden. De moord is ook by de terugkomst gepleegd. Volgens het onderzoek aen den dag brengt, had de betichte reeds meermaels gedreigd Ca tharina R... te vermoorden, omdat zy betrek kingen onderhield met een ander persoon. De beschuldigde blyft voortdurend zyne plicbtiglieid ontkennen hy heet Piet-Jan Geuens, is dertig jaer oud, koetsier of voer man, en wonende Gyselslraet, le Borgerhout. Hy bevindt zich voortdurend in de gevangenis. Geuens was in dienst by een koetsverhuer- dcr der zesde wyk. Het slachtoffer was geboren le Borgerhout en woonde alleen, op eene kamer, in de na byheid van Stuivenberg. Moord te Meclielen. Zaterdag avond werd de anders 7.00 rustige stad Meclielen in opschudding gebracht door een verschrikkelyken moord. Ziehier wat er gebeurd was In de Hanswyckstraet, n. 54, wonen de eclitgenooten Van Turnhout, die eene herberg en logementhuis houden. Zy hadden voor het oogenblik vier of vyf logistgasten, waeronder een Franscliman, die op 21 july uit Roubaix te Mechelen was aengekomen, en die eenige dagen in een ander logement, naby de statie, had doorgebracht. Hy had zich daer laten opschryven, onder den naem van Albert Désiré, oud 35 jaren, banketbakker. Latei- beweerde hy dat hy commis-voyageur in juweelen was. Sedert vyf of zes dagen bad by zyn intrek genomen by de eclitgenooten Van turnhout, aen fr. 2,'per dag. Zaterdag avond, omtrent 8 ure, kwam de man, die brigadier is in het Arsenael, van zyn werk terug met twee logistgasten zy riepen Jeaniieite dit is de naem van vrouw Van Turnhout doch bekwamen geen antwoord. Een der logistmannen snelden toen naer boven en op den corridor der tweede verdie- ging, vond hy het bebloede lyk van vrouw Van Turnhout, onder een matras liggen. De politie en het parket werden onmiddelyk verwittigd en kwamen ter plaetse. Ziellier den uitslag van het onderzoek, door den instruktierechter, M. Aerts ingesteld. Geheel de korridor was met plassen bloed bedektaen de muren Jdeelde insgelyks bloed en aen den. styl van de deur der kamer be merkte men ook bloed. Die deur was gesloten, en men heeft een slotmaker moeten roepen om haer le openen. Op den trap, die van den korridor naer den zolder leidt, lag een stok waeraeu insgelyks bloed kleefde. In de kamer der tweede verdieping stonden dry bedden een tegen de vensters, de twee andere tegen de zymuren. Het bed tegen den muer rechts, was dat waerin Albert sliep. Nevens dit bed stond eene kleine kuip met water gevuld, en waerin dat n.en bloed had afgewassclien en waerin stukken tanden lagen; onder liet oorkussen lag een bebloede hand doek verborgen op den grond lag een tand van een mensch. In een der ledikanten van dit bed, heelt men hy nader onderzoek, een kogel van groot kali ber gevonden. Op den korridor der eerste verdieping stond een bed, waerin op liet oogenblik dat de mis- daed gepleegd werd, een logistgast sliep, die omtrent den middag in dronken toestand naer huis was gekeerd en onmiddelyk naer bed was gegaen. De kamer achter dien korridor was de slaepkamer der eclitgenooten Van Turnhout uit eene kas, in den hoek der kamer was eene som gestolen van 450 fr., uit eene andere kas was insgelyks eene som van 15 Irank, toehoo- rende aen een der logistgasten, gestolen. Diefstal was dus de drylveer der misdaed en de vermoedelyke dader de Franscliman Désiré Albert. Uit de lykschouwing van het slachtoffer blykt dat vrouw Van Turnhout door een kogel getroffen werd in den hals, achter het linker oor de strotader werd doorgesneden en de dood moet byna oogenblikkelyk zyn geweest, anders begrypt men niet hoe de moord is kunnen gepleegd worden. Inderdaed vrouw Van Turnhout, die slechts ongeveer 56 jaer oud is, was eene struisclie en sterke vrouw, die, indien zy niet verraderlyk verrast was, een hardnekkigen weêrstand zou geboden hebben. (Nadere byzonderheden.) Wy ontvangen weinig nieuwe byzonderhe den over de moord zaterdag te Mechelen ge pleegd. Uit de lykschouwing van liet slachtoffer blykt, dat de moord moet gepleegd zyn omtrent 5 of 4 ure namiddag. Zy is eerst ontdekt om trent 8 ure, toen de man Van Turnhout van zyn werk naer huis keerde. Hy vond in de herberg verscheidene werklieden, die liern vroegen of er niemand was om hen te bedie nen. Verwonderd over de afwezigheid zyner vrouw, zocht Van Turnhout liet huis afop den korridor der tweede verdieping, vond hy, zooals wy hierboven zeggen, het bebloede lyk zyner vrouw onder eene matras. Hy riep de werklieden die in de herberg waren, en zy bestatigden dat men met eenen moord te doen had. De politie werd onmidde lyk verwittigd, en het parket kwam uenstonds ter plaetse en stelde het onderzoek in, waer- van wy den uitslag hooger meèdeelen.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2