Telegraef. M. Sainctelette heeft, zooals men weet, gansch ons telegraefstelsel, dat zoo eenvoudig en begrypelyk voor het publiek was, ten on dersten boven geworpen. By eene vergelyking van de rnaend mei van dees jaer, met. die van verleden jaer, vindt men eene vermindering, voor het binnenland, van 1261 depeches. Alzoo heeft de verandering, het gebruik van den telegraef aenzienlyk doen dalen. Is die vermindering nu vergoedt door eene verhooging van inkomen Ja, maer die verhooging beloopt zoo wat 10,000 fr. eene wezenlyke armoe. Zoodat men voor eene onbeduidende som, het gebruik van den telegraef by het publiek verminderd en de lasten, bv eenige personen die er gebruik van maekten, vermeerderd heeft. Noch het een, noch het ander toont aen,dat M. Sainctelette politieken, of beter gezegd ekonomieken zin heeft. WETGEVENDE KAMER. De Volkskamer en 't Senaet hebben zich deze week onledig gehouden met de stemming van verscheidene krediten voor de budjetten der versehillige ministerién en bezonderlyk voor 't ministerie van onderwys of liever van oorlog in 't inwendige. Onder deze krediten treft men aen lu een krediet van fr. 500 duizend om de jaerwedde te betalen van onderwyzers die geene leerlin gen hebben en dus, gelyk onze vertegenwoor diger M. yVoesle zeer wel zegde, des winters veel tyd hebben om zich by 't vuer te verwar men en des zomers hunne kooien te planten en wier jaerwedde zekere gemeentebestueren om die reden, weigeren te betalen2° een krediet van 7 millioen voor openbare werken dat door den gewezen minister Beernaert ernetiglyk wierd afgekeurd 5° een krediet van 6 millioen 553 duizend franks voor 't bou wen van scholen4° een krediet van 2 millioen 30# duizend franks om voorschotten te doen aen de gemeentebesturen die scholen willen bouwen 5* een krediet van 1 millioen 800 duizend franks boven deze die reeds verleend zyn voorde nationale feesten van 1880,waervan Brussel alleen eenig profyt heelt.... En als men zoovele millioenen uit de staetsgeldkas kan halen,nadat men er reeds zoo schroomelyk vele heeft uitgehaeld,bewystmen,dat menloog en bedroog toen men over de dakken deed schreeuwen dat 't catholiek ministerie de staetsfnianciën in eenen bedenkelyken toestand heeft gebracht.... 't Is waer, men heeft nieuwe belastingen ingevoerd en de reeds bestaende merkelyk verhoogd, doch de millioenen uit hoofde dier nieuwe of verhoogde belastingen naer de kas gevloeid, zyn ontoereikend om zelfs het tiende deel te betalen der byna ontel bare millioenen door 't ministerie van onder wys in roeien en wissen verknoeid. Wanneer zal er eens een einde aen de verschrikkelyke geldverspilling gesteld wor den M. ödilon Périer, advokaet, heeft de vol gende dichtregelen geïmproviseerd, na het afleggen van den eed in het vlaemsch, door M. de Kerckhove, in de Kamer der Volksver tegenwoordigers. Zooals men weet, heelt Mechelen zich, in die vlaemsche betooging, dees jaer, by Antwerpen gevoegd Den Heere Eugeen de Kerckhove, afgeveerdigde van Mechelen, by syne eedafleginy in 'I vlaemsch. a Ik zweer de grondwet na te leven. Zoo klonk het fier uit uwen mond Als eene hulde aen Vlaendrens streven, Een blyde groet aen Vlaendrens grond, 't Is een vereering onzer rechten, Niet enkel ydle woordenprael, 't Beteekent dat wy blyven vechten Voor eigen kunst en eigen tael Odilon PERIER, adv. Reviseur by de Kamer van Volksvertegenwoor digers. Brussel, 3 Augustus 1880. Deserteurs. Ziehier den tekst van het wetsontwerp, be treffende de amnistie te verleenen aen de deseiteurs Art. 1. Er wordt kwytschelding verleend aen de refractairen, de achterblyvers, de sol daten die gedeserteerd zyn en aen de soldaten die, toen zy deserteerden, hunne kleèren, uitrusting en wapenen meegenomen hebben en deze niet zullen kunnen weêrbrengen. Zyn uitgezonderd van dien maetregel, de deserteurs die hervallen zyn. Art. 2. Zy zullen zich in persoon aenbieden, de deserteurs, hetzy by hunnen korpsoverste, lietzy by den kommandant hunner provincie, hetzy by den kommandant van een der nabu rige provinciën van het aengrenzende land, waer zy thans verblyven de refractaires en de achterblyvers voor de gouverneurs der provin ciën, waertoe zy behooren, om hunne verkla ring van onderwerping af te leggen binnen het volgende tydverloop Een maend voor die welke in België zyn Dry maenden, voor degenen die zich bevin den in de landen aen België grenzende Zes maenden, voor die welke zich in de andere landen van Esropa bevinden Achttien maenden voor degenen die buiten Europa zyn. Art. 3. De refractaires en de achterblyvers zullen hunnen dienst moeten voleinden èn de de deserteurs zullen dezen hernemen, op het punt waer hy onderbroken geweest is. Noglans zullen de refractaires en de achter blyvers niet onder dienst kunnen gehouden worden, boven den ouderdom van zes-en-der- lig jaer, de vrywilligers en de milicianen boven den ouderdom van veertig jaer. In geval zy zouden getrouwd of weduwenaer zyn met kinderen, zullen de refractaires, de achterblyvers en de milicianen ontslagen wor den,wanneer de milicieklas,waertoe zy volgens hunnen ouderdom behooren, zal uit den dienst gezonden worden en de vrywilligers, wan neer de tyd van hun engagement zal ten einde zyn. Art. 4. Na verval van het tydverloop bepaeld door art. 2, zullen de refractaires, de achter blyvers en de deserteurs, die hunne verklaring van onderwerping niet zullen gedaen hebben, alsook die welke dezelve gedaen hebbende en verplicht zynde dienst te nemen, zich by hun korps niet zullen aensluiten, het voorrecht der onderhavige wet verliezen. Art. 5. De 2 en 5 van art. 3 zullen toe- Sasselyk zyn op de refractaires en de achter- lyvers in werkelyken dienst. Art. 6. De tegenwoordige wet zal verplieh- tfiüd zyn den dag na hare afkondiging. In den namiddag van 29 juli jl. deden hunne KK. HU. prins Rudolf en princes Stephanie eene wandeling langs het zeestrand te Oostende. Doch aen de badplaets te Mariakerke, wierder. zy door eene regenbui overvallen en zagen zich verplicht eene schuilplaets te nemen in het badkabientje n" 4.... De regenbui duerde vry lang en,tot tydverdryl,schreef prins Rudoll, in duitsehe tael. op 't gewerfd vensterglas van 't kabientje, de volgende verser. Du schenkest mir die süsse hand, Dein kindlich herz mir gans. O moege deutsch und flaemisch land Erfreuii dein hochzeits kram RUDOLF. Welke wy vertalen als volgt Gy schenktet my de schoone hand, Uw kind'lyk hert my gansch O moge duitsch' en vlaemsche land Verbly'en uw huwlyk krans RUDOLF. Princes Stephanie op hare beurt, beant woordde de verseu van haren verloofde als volgt Lebwohlich sag der meereslluth, Dem schoenen heimathland Und brenge dir die freudegut Vom weiland deutschen strand STEPHANIE. 29 VII 1880. Vertaling Ik zeg, vaerwel aen zeesche vloed, Aen t schoone Vaderland En breng aen u de vreugde goed Van vroeger duitschen strand. STEPHANIE. 29 VII 1880. RECHTERLYKE KRONYK. Maendag verscheen voor de korrektion- neele rechtbank van Bergen, de eerw. h. E. Vanmeerbeek, pastoor van Waudignies, onder Chiëvres, beschuldigd het goevernement en de wet van 1879 openbaer in een serinoon te hebben acngerand. De eerw. h. pastoor is vrygesproken. Donderdag heelt alhier de plechtige uitrei king der pryzen plaets gehad aen de heeren leerlingen van 't collegie, bestierd door de EE. PP. Jesuïeten. De muzikale en letterkundige oefeningen hadden, als naer gewoonte, een deftig en uit gelezen publiek, in de ruime feeslzael des ge- stichts vergaderd. Onze menigvuldige bezigheden hebben ons niet toegelaten deze luisterryke plechtigheid by te wonen, en zyn dus genoopt ons te bepa len by de afkondiging der namen van de hee ren leerlingen welke zich 't meest hebben doen onderscheiden. Rethorica, MM. Coppens Lodewyk van Aelst. Emiel Thibaut van Calcken Theophile Redant van Nieuwerkerken Oscar De Corte van Lede. Poësis, MM. Leo Bethune van AelstIlenri De Vos van Oordegem Charles Borreman van Aelst Edmond Van den Berghe van Oke- gem Aimé Van Lierde van Sottegem. Iloogere Grammatica, MM. Emiel Scheerlinck van AelstLouis Lust van Brussel Emiel Van Assche van Raesrode Jozef Leemans Van Brussel. Middelbare Grammatica, MM. Charles Van Doorslaer de ten Ryen van Elversele Prosper Simons van NinoveCelestin Ghysselinckx van AelstFrancois de Hert van Aelst en Eugene Borreman van Aelst. .Lagere Grammatica, P sektie, MM. Gustave Van Neck van Brussel Joseph Boone van AelstHenri Verrycken van Brasschaet Gustave Van de Voorde van Dendermonde Camille Foret van Gent. Lagere Grammatica 2" sektie, MM. Benoit De Waele van AelstProsper Schepens van l'y tber- gen Arthur Reyntens van Moorsel Raymond Van Landuyt van Nieuwerkerken Augusle Gehot van AelstHenri Doquier van Brussel Alphonse Michiels van Berlaere Leon Jacobs van Aelst. Voorbereidende klas I* sektie, MM. Oscar Reyntens van MoorselArthur Vandersmissen van Aelst Benoit Berlengeé van Ophasselt Amedeé Van Lierde van AelstHonoré De Prez van Lede Joseph Van Caelenbergh van AelstAlfred Stainforth van Brugge. Voorbereidende klas 2C sektie, MM. Benoit Vermeire van HammeGustaat Luycx van Aelst Henri De Smet van Aelst Francois Druwé van Aelst. TEERL1NGSPEL. Moigen zondag 15 dezer maend, om 7 uren 's avonds zal, ter estaminet St.-Ivo, by den heer Frans Van Rillas, Keizerlykeplaets, de beslissing plaets hebben lusschen de twee laetste aengeblevcne liefheb bers. (Medegedeeld.) De som van 1 millioen 800 duizend frank voor de nationale feesten, zal, zegt de Court ier, zoo min het eerste als de laetste subsidie zyn, die men vragen zal. En zeggen dat dit geld alleen tot nu toe te Brussel wordt uitgestrooid, en dat als wy daer komen om onze eigene feesten te zien, wy nog op allerhande manieren worden gestroopt. Wy deelen hier eenige byzonderheden meê over de genadeverleeningen welke door Z. M. den Koning zullen toegestaen worden, ter gelegenheid der feesten van 16 Augusti De gevangenisstraffen die de dry maenden niet overtreffen en de boeten beneden de 500 fr. zullen kwytgescholden worden, zelfs in geval van byeenvoeging der straffen, 't is te zeggen, dat men tot gevang en boete te samen veroordeeld is geworden. Er zal insgelyks kwytschelding verleend worden aen de veroojtfeelden tot dwangar beid en tot opsluiting, wanneer het overbly- vende gedeelte hunner straf de dry maenden niet overtreft op 16 Augusti aenstaende. Het schynt dat de emigratie uit Brussel, gedurende de" feestdagen, ontelbaerzvnzal; een overgroot getal voorname familiën sluiten hunne huizen en verlaten de stad. Het getal der nog overlevende gedeko- reerden met het Yzeren Kruis, beloopt 180, verdeeld als volgt: 31 gekwetsten van septem ber, waeronder 4 ridders der Leopoldsorde; 34 niet gekwetste stryders der septemberdagen, waeronder 10 ridders; 40 gekwetst in verschil lende gevechten, en waeronder 4 ridders; 33 gedekoreerden, welkeaen diegevechtenhebben deelgenomen, doch niet gekwetst werden; 12 onder hen zyn ridders der Leopoldsorde; ein- delyk zyn er 41 gedekoreerd met liet Yzeren Kruis, voor diensten aen de revolutie bewezen: onder deze telt men nietminder dan32 ridders. Wel gezegdde Coun ter noemt hel zoo gezegd ministerie van onderwys, niet meer ministère de la défense maer de la démence nati onale. Men vraegt inderdaed, of dat ministerie in zyne razerny over al den tegenslag dien het ontmoet, nog wel een spellekop gezond verstand heeft M. Blocteur, officieel ondervvyzer te Leval- Trahcnies, heeft den 5 april voor zyne plaets bedankt, na zyne lunelie tot aller voldoening tol den laetsten dag te hebben bediend. Den 14 juli komthet ministerie en... revokeert M Blocteur van zyne funktiën Wy lezen in den Uien Public, dat er in de Si -Pieicrsnieuwstraet een tachtigjarige man is, die sedert zaterdagavond slaept. Verscheidene geneesheeren zouden hem reeds bezocht heb ben, zonder zynen toestand te kunnen uitleg gen. De werkstaking der koetsiers duert nog altyd voort. De weinige koetsiers, die aen dè werkstaking geen deel nemen hebben allerhan de moeilykheden en beleedigingen te lyden van wegen hunne konfraters eenigen hunner zyn zelfs reeds mishandeld. Zondag avond hebben een honderdtal werkstakers een huerrytuig aengerand, waerin zich twee dames bevonden zy hebben met steenen geworpen naer den koetsier en de dames, waervan eene gewond werd. In 1835 bestonden er in Brussel vyflien dagbladen, namelyk le Monileur, Ie Courtier beige, le Delgtle Journal de la Belgique, Vlmlé- pendance, 1'Emancipation, le Franc-parleur, l'U- iiion, Ie Lyncx, le Liberal, VEclair, l'Entre acte, le M er cure, l'Übservateur en la Gazette, des Tri- bunaux. Verder verschenen daer een aental schimp-en theaterbladjes, zooals de de Mephi- stopheles, Uylenspiegel, enz. Veel opschudding wordt er gemaekl over de beroemde en wydvcrmaerde vlaggen, die 50,000 fr. hebben gekost. Welnu, weet ge wal de plakkaerten van de feesten gekost hebben, die ten allen kante op onze muren geplakt zyn? De Impartial zegtieder plakkaert kost.. 100 frank. Dat zyn nu terecht gouden plakkaerten, en de publiciteit zal niet weinig honderden, ja duizen den en duizenden kosten En dan roepen de liberalen de kas is ledig. Te Brussel wordt thans aen de aktiehou- ders van den Union du Crédit eene petitie ter onderteekening aengeboden, strekkende om genade te vragen voor Dees, gewezen kassier dier bank in die petitie wordt gezegd dat de gewezen patroon van Dees, Emerique, voor gezondheidsreden op vrye voelen is gesteld en thans te Parys rondwandeld. De dagbladen deelen eene depeche uit Londen meê, waerin ons gemeld wordt dat er alweer twee Afrika-reizigers door de inboor lingen zyn gedood. De tyding komt uit Zanzibar. De slachtoffers zyn kapitein Carter en M. Cadenhead, beide le den der koninklyke belgische expeditie. Zy zyn gedood in Middèn-Afrika, door het inlandsch opperhoofd Mercambo. Het sekretariaet-generael der Internationale Atrikaensche Vereeniging le Brussel deelt de volgende nota aen de dagbladen meê: Volgens een brief van M. Popelin aen M. Grelfulhe, gedagteekend van J0 juli, zyn de twee engelsche gentlemendie gelast waren met de expeditie der olifanten. MM. Carter en Ca denhead, te Mpimbwe vermoord doorMirambo, die zich met Simba verbonden heeft. M. Popelin meldt verder dat hy zich te Tabora bevindt met MM. Van den Heuvel, Burdo en Roger. M. Cambier is te Karema gebleven Zondag avond, reed een wagen met vuer- werk geladen over de brug le Laken, toen de wagen op eens ontplofte. Een voorbyganger M. P. Hubant werd op den slag gedood een ander persoon werd erg gewond. Ook de voer man M. J. Cuiller werd gevaerlyk gek west. Het vuerwerk hoorde toe aen M. Richard, vuerwerkmaker des konings, en was bestemd voor het groot vuerwerk dat eerlang op de hoogten van Koekelberg moet algesteken wor den. (Nadere byzonderheden.) Allerhande geruchten zyn te Brussel in omloop geweest over de ontploffing, welke maendag avond op den Antwerpschensteen- weg heelt plaets gehad. Ziehier eenige nauw keurige inlichtingen over dit ongeval. De voer man van M. P. Richard, vuerwerkmaker des konings, was een weinig dronken, toen hy maendag de werkhuizen van Ncder-over-Hum- beek verliet, met een wagen geladen met lon ten en andere stukken. Onderweg ontmoette hy de gebroeders Hubant, die hem langen tyd ophielden en ten slotte op den wagen sprongen om de reis meê le maken. Op den Anlwerp- schensteenweg stapte een der gebroeders Hubant van den wagen, doch sprong er eenige oogenblikken later op. Een genster vuer moet alsdan uit zynepyp gevallen zyn, en liet vuer aen de lonten meegedeeld hebben. Hubant, verschrikt, is van den wagen gesprongen, en in den val gedood, want men heelt op zyn lyk geen spoor van brandwonden bemerkt. De twee andere personen welke zich in den wa gen bevonden, hebben nog al erge brandwon den bekomen de peerden en de wagen heb ben niets geleden. De brusselsche korrespondent van het Amsterdamsclie Handelsblad, maektde volgende opmerking: Opgemerkt werd, zonder dal men het nu juist zoo belachelyk vond als de Echo du Par lement wil doen voorkomen, dat de Anlwerp- sche Afgeveerdigden en M. de Kerckhove, van Mechelen, den eed in het vlaemsch aflegden. In plaets van te lachen, zouden de heeren van den Echo du Parlement vry wat beter doen het vlaemsch de landtael, door de overgroote meerderheid der Belgen uitsluitend gesproken ter dege aen te leeren en te bevorderen; het nationael karakter ende nationaleeenheid zou den er veel by winnen. Kortzichtige, dwaze moeders houden er aen, hunne kinderen half naekt te laten loopen. Ziehier wat daerover een geneeskundig blad, de Gezondheid, zegt Sedert eenige jaren ziet men dry- en vier jarige meisjes, ook oudere, 's zomers met bloote schouders, .ten deele bloote borts, naekte armen, knieën en beenen, op de dunst mogelyke schoentjes, hare mama's in de stra ten en op wandelplaetsen vergezellen. En niet hier alleen, ook in ander landen blyft deze erger dan dwaze mode byval vinden Zag men het niet gebeuren, men zou niet kunnen geloo- ven dat moeders zoo onmoederlijk kunnen le werk gaeri. By meisjes, gewoon binnenshuis schouders, borst eu ledematen bedekt ledra gen, deze deelen te onthloolen, pricies wan neer men de arme schepsels gaet blootstellen aen de open lucht, en nog wel in een land als het onze, waer de weersgesteldheid van uer tot uer veranderen kan. Welke roekeloosheid Het gevaer dat het aldus gckleede of liever ongekleedc kind een verkoudheidskoorts, long ontsteking of ander ernstig bortslyden, een darmziekte, met degevolgen daer van oploope, is inderdaed groot daeromtrent bestaet onder de doktors geen verschil van gevoelen. Maendag was in de vierde wyk te Ant werpen, eene vrouw bezig met wasschen, terwyl een kindje in de wieg sliep. De vrouw had achteloos een eemer met zeepsop naest de wieg gezet en was dan eene boodsciiap inde buert gaen doen. Toen de vrouw terug kwam, vond zy liaer kindje met het hoofdje iri den eemer verdronken liggen. l)e wanhoop der moeder is onbeschrylelyk. Emiel Moyson heeft eens zeer byten ge zongen Salut kolom van steen en brons, Franscli zyt ge tol in d'ornementen; Maer toch is er iets aen van ons. Gy zyt betaeld met onze centen De Gazette meldt ons datdedekoratieve beel den, bestemd tot versiering van de wagens in de kavaikade, gemaekt door fransclte beeldhou wers. - Het water der vyvers te Elsene is twee meters gedaeld, men weel niet ten gevolge van welke oorzaek. Men vreest dat de grondves ten der kerk van hel 11. Kruis zullen bedreigd worden. De oorlog van 1870-1871 heeft aen Pruis- sen 5 millards opgebracht. Zonder te rekenen al hel goud, zilver, brons, koper, yzer en andere metalen welke onder den vorm vanjuweelen, uerwerken, kanons. sabels en geweren meêgenomen worden zonder te rekenen de wynen en sterke dran ken welke door 't keelgat der overwinnaers vlogen of zorgvuldig ingepakt op wagens en karren over de grenzen rolden zonder te rekenen de kleeren en meubelen welke den buit der sterksten werden. Pruisen moet dan wel ryk zyn Ja ongeloollyk ryk. Zoo ryk, dat de inenschen van honger loopen zoo ver zy kunnen, naer al de landen van Europa uitwyken, ja verre overzee een ander Liebe Vaderland gaen zoeken. Reedfe meer dan 40,000 Duilschers zyn uit de liaven van Bremen vertrokken. Men rekent dat er voor het minste nog even zooveel, door den nood geprangd, hun vaderland zullen ver laten. Gelukkig land En T is nogthans het duitsehe bestuer welk onze zoogezegde volksvertegenwoordigers willen nahpen. Men meldt uil Nevele dat aldaer zondag avond een moord gepleegd is. Zekere Vriese had ten half elf ure 's avonds met zyne kame raden de herberg verlaten, toen een hunner hem eenen dolksteek toebracht. De overigen namen de vlucht. Vriese had nog de kracht zich van de Groole plaets waer de aenval plaets had, voortteslepen tot aen zyn huis, aen het einde der straet gelegen. Daer geko men stierl hy, na den naem van zynen moor- denaer genoemd te hebben. Deze is aengehou- den. Vriese was een braef werkman hy laet eene jonge weduwe achter. Zondag namiddag waren eeriige kinderen aen 't spelen op de baen van Charleroi naer Brussel, ter plaetse gezegd Pont-a-Migue loup, onder Gosselies. Een hunner Euphemia Hosse- let, een meisje van ongeveer 9 jaren, had een ouden schoen gevonden en wierp hem by toe val op de deur van een naburig huis. De be woner, een schoenmaker, genaemd P. Boëns, kwam aenstonds buiten geloopen, met een ge weer gewapend, en loste een schot op de kin deren. Een twaelfjarige knaep werd door de lading in den buik getroffen zyne wonde is zeer gevaerlyk en men vreest voor zyn leven. Het meisje werd insgelyks aen de beenen ge troffen, doch liaer toestand levert geen gevaer op. Zaterdag heeft te Uuiévrain de lykdienst plaets gehad van den gendarm Berobertrna- sure, die door Libert is vermoord. Het lyk werd gedragen door zyne wapen makkers achter de baer kwamen de bloed verwanten van Derobertmasure, dan volgden MM. de prokureur des konings van Bergen, eu Jouvenceau, onderzoeksrechter. Eene groole menigte volk vormde verder den treurigen stoet. Gansch Uuiévrain wilde hulde brengen aen den man, die gevallen was als slachtoffer van zynen plicht. Zaterdag was het gerucht verspreid dat ook de brigadier Colas aen zyne lalryke wonden bezweken was gelukkig was dit niet zoo de j zieke was gansch den dag zwak geweest, doch 's avonds was hy merkelyk beter. Sedert zaterdag mag er, op bevel der ge neesheeren, niemand hy liet bed van den zieke naderen, dan de person» u die voor zyne verzor ging noodig zyn. Colas heeft gansch zyne hel derheid van geest behouden de gewonde is nog niet builen gevaer, doch alle hoop is met verloren, integendeel. De moordenaer is aen de beterhand en zal genezen. Hy wordt aenhoudeud bewaekt, want men vreest dat hy zich zelfmoorden zal. Moord te Leuven. Donderdag is de stad Leuven in opschudding gebracht door eene verschrikkelyke misdaed. Eene oude vrouw van 82 jaer, gekend onder den naem van Wantje Van Leeuw, en die een kleinen winkel hield in liet Beggynhof, is door een meisje, oud nauwelyks 16 jaer en half.de genaemde Cbarlotta Crabbé, vermoord. Charlolla Crabbé is een meisje van zeer slecht gedrag, uil 't ouderlyke huis weggejaegd en die reeds verscheide veroordeelingen voor diefstallen heeft ondergaen. Nauwelyks eenige weken gele den, had zy ziel» laten insluiten in liet huis vau zekere weduwe Bi ion betrapt op het oogenblik dat zy de wooning verliet, werd zy in de han den der politie geleverd, die in hare kousen al de juweelen der dienstmeid van Mad. Brion vond. De moordeuaersler heeft hare misdaed met koelbloedigheid beraemd. Het slachtoffer, Wantje Van Leeuw, woonde alleen met hare nicht die beggyn is. Eiken woensdag ging de beggyn naer de markt, om baren voorraed voor de week op te doen. Charlotte Crabbé, welke die byzonderheid kende, ging woensdag morgend een nies koopen, gekend onder den naem van Lierenaer, en begaf zich naer de wooning van liaer slacht offer. De beggyn was echter nog t'lmis. en zy moest byge- volg wachten. Zv deed eene kleine wandeling en kwam omtrent 9 uren terug. Ditmael \ond zy Wantje alleenzy wierp zich op de ongelukkige vrouw, plofte liaer het mes in der. hals en sneed liaer, met een tweeden slag, den slrotader af. De twee wonden zyn zyn verschiïkkelyk de boorden ervan zyn gansch verscheurd, alsof men liet mes in in de wonden had omgedraeid. In hel bovenste gedeelie der borst, bemerkt men insgelyks een acnlal steken, doch die slechts de huid gekwetst hebben. Na de misdaed, beeft Charlotte Crabbé den bos sleutels gegrepen, dien dc ongelukkige vrouw in dc hand hield. In de tooglade heelt zy slechts hel zilvergeld ger.oraen en het koper laten liggen uit vrees van verrast te worden, is zy niet naer boven gegaen, waer zich eene nog al aenzienlyke som bevond. liet is een klein meisje, die de politie op het spoor der moordenaersler gebracht heeft toen het meisje de ontdekking van het lyk hoorde vertellen, verklaerde zy, dat zy Charlotte in de nabyheid van hel huis van vrouw Van Leeuw ontmoet had. De moordenaersler werd omtrent 11 uren aengehouderi in eene herberg naby hare woo ning, en waer >,y reeds bezig was bel gestolen geld te verteeren. Zy heelt onmiddellyk volle dige bekentenissen algelegd. Naer zy vcrklaert, had zy den geheelen nacht nagedacht op een middel om zich geld le verschaffen, ten einde naer Brussel te kiinneu gaen. Zoodra zy besloten had de oude van hel Beggynhof le vermoor den. was zy in slaep gevallen. Hel mes, dat tol de misdaed gediend heeft, is in het S(.-I)onaluspark teruggevonden, waer de belichte zelf het heeft hplpen zoeken de moor- denaerster werd, toen zy in hel publiek ver scheen, door de menigte uitgejouwd. Charlotte Crabbé heeft reeds niet min dan 9 of 10 veroordeelingen ondergaen het is een slruisch meisje, dat reeds eene zekere vermaerd- heid verkregen heeft door hare lultes met de herkuels der looren. Donderdag, moest zy, voor een nieuwen diefstal, voor de rechtbank van Leuven verschynen zy wordt nog belicht van verscheidene andere diefstallen, waeronder een in eene kerk gepleegd. FRAiYKRYK. Indien men de inlichtingen gelooven moet, die door den paryzer korrespondent van het Journal de Genève aen dat blad worden gezon den. dan zou liet franscli goevernement, in zyne misnoegdheid, de vrye kollegien niet Ie hebben kunnen doen sluiten, besloten hebben eene wel voor te stellen, strekkende tol de herinvoering van hel studie-ccrlifikaet. Om aengenomen le worden in de zccvaertschool, St-Cyr, enz., zou men hel bewys moeten leveren, twee jaren te hebben overgebracht in een Slaclskoliegic. Zulks zou nog erger zyn dan het oude sludie-cerlili- kaet, dal lydens liet monopoliiim in bloei was, want destyds liet nipn de ouders nog de keus, hunne kinderen thuis te laten onderwyzen. De korrespondent van genoemd Journal de Genève bekent louduit, dat die maetregel heel onlibe- rael zou zyn doch. zegt liet blad. het laetste woord moet aen het goevernement blyven.... De strvd is misschion wat lichtzinnig aenge- gaen maer liet is onmogelyk dat liet goeverne- ment zich late slaen. Ziedaer de Staets- redenen die hedendaegs voldoende zyn voor het kabinet, om alle rechten te krenken en de vry heden le kortwieken. Bedrog. M. Tetrelle, landbouwer der ge meente Rouelles, was dezer dagen liet slachtof fer vaneen ongehoord bedrog, dat niet zou kun nen beslaen hebben zonder de lichtgeloovigheid zyner vrouw. Ziehier hoe het Journal dc Rouen hel feit verhaell Den 9 juli laetslleden kwamen twee vrouwen waervan de eene 40 en de andere slechts 16 jaer oud scheen, op de hoeve van M. Tetrelle en vroegen aen dezer vrouw of zy geen oud goed le koop had. Dit was genoeg om in gesprek te komen. De oudste der twee vreemde vrouwen die zonder twyfel met den toestand der pachters be kend was, deed haer opmerken dal zy ziek vee had en voegde erby dat de ziekte veroorzaekt was door eene kwade band, die op de dieren lag en welke zy tegen betaling kon afnemen. Het ongelukkig slachtoffer gaf zonder achter denken eene eerste som van 25 frank. Acht dagen later kwamen de twee vreemde lingen weèr. Dit tweede bezoek kostte de pacli- teis 300 frank. Nog een dag later zegden zy liaer dat niet alleen liaer vee, maer ook hare kinderen sterven zouden, indien zy met aen stonds 2000 frank aftelde. Eindelyk den 20 juli, onder voorwendsel van een laetsten slag te slaen en de kwade hand voor goed weg te nemen, wisten de vrouwen haer slachtoffer nog 4000 frank le ontfutselen. Dat was niet alles by het heen gaen zegde de vreemdelinge aen de vrouw Gy hebt vier stallen de kwade hand ligt er nog op. Daer wy ons bezig hebben gehouden met ze van het vee le verjagen, zult gy zeker be- geeren dat wy ze van uwe stallen verdryven O, ja zekpr. Ziehier nu wat gy doen moet. Geef my zooveel slaeplakens als gy stallen hebt maer in ieder laken moet een bankbiljet geknoopt zyn van 1000 frank. Ook deze 4000 fr. verlieten voor altyd de kas der pachters. De al'truggelaerster stak ze in haren zak en vertrok. Slechts toen eerst, kreeg de bedrogene ach terdenken doch de invloed, welken beide vreemdelingen op haren geest uitoefenden was zoodanig, dat zy de zaek aen haren echtgenoot niet zeggen durlde deze wist niets van de zaek. Wat meer, zy zelf, had men haer wys ge maekl, was met eene kwade hand bedreigd indien zy sprak. Eens in het bezit van 10,525 Ir. waren de stoetmoedige allruggelaersler spoorloos verdwe- Dezer dagen had de landbouwer geld noodig. Groot was zyne vei wondering toen hy de ver- dwyning der 10,000 frank bestatigde hy ging eene klacht indienen by bet gerecht. Het onder zoek heeft het bovenslaende aen den dag ge bracht. Er dient hierby gevoegd le worden, dal vrouw Tetrelle, alhoewel zeer jong. reeds vele ongeluk ken heeft te onderstaen gehad. Zy heeft ver scheidene kinderen verloren het vuer heeft een deel harer have vernietigd allerlei ziekten heb ben haer vee weggemaeid. Al deze omstandig heden hebben een zeer nadeeligen invloed uit geoefend op het reeds weinig sterke gemoed dei- vrouw, die zich aldus heelt laten bedriegen. Levend begraven. Een verscbrikkelyk on geluk heeft dezer dagen le Fontamebleau plaels

De Denderbode | 1880 | | pagina 2