Vrije, Ca'Jiolii'jiC SCHOLEN, De Gemeentebesturen hebben dezer dagen, op bevel van minister Bara, eenen omzendbrief ontvangen van de Goeverneurs hunner provin cie, waerby hen verzocht wordt over te gaen tot een onderzoek ten einde te weten welke de bezoldigde bedienaers van de eerediensten zyn, welke in 't onderwys der vrye scholen tusschenkomen. Dees onderzoek is eene wezenlyke inkwisi- tie tegenstrydig aen de letter en den geest onzer grondwet, welke uitdrukkelyk zegtdat het onderwys, 't is te zeggen, de daed van aen anderen te leeren, volstrekt vry is en ook dat het verboden is hiertegen allen hoegenaemden voorkomenden maetregel te nemen. Het doel dat minister Bara hierdoor beoogt laet zich gemakkelyk begrypen.... Degeusche minister wil tot 't bewys geraken dat de pas tors en onderpastors te veel ledigen tyd heb ben, daer zy zich met 't onderwys kunnen bemoeien, en er, bygevolg, te veel priesters zynde hun getal, in zekere gemeenten, moet verminderd worden, ofwel, indien zy betaeld worden.dat zy het te vet hebben en de magere vergelding die de Staet verplicht is hen te betalen uit hoofde der vroegere aengeslagene kerkelyke goederen, moet verkleind worden.... Met een woord, dit onderzoek zal, in alle geval, op eene nieuwe plagery der geestelyk- heid uitdraeien. Wat er dan ook van zy, wy bestatigen met genoegen dat de groote meerderheid der Gemeentebesturen, vooral in 't Vlaemsche Land, weigeren zich tot den walgelyken rol van spioen te verlagenAlle gemeente besturen samengesteld uit vrye mannen be houden een verachtend stilzwygen of antwoor den vlakat dat zy den hatelyken rol van spioen verfoeien Dit onderzoek, door M. Bara bevolen, ver wondert ons niethy heeft ons immers in zyne redevoering te Doornyk, voorzegd dat de oorlog dien 't liberael ministerie tegen Gods dienst en priesters voert, lot der dood wezen zal Jacht-opening. De opening der jacht is bepaeld op de vol gende datums Voor de provinciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaenderen, Oost-Vh.enderen, Limburg en de gedeelten der provinciën Henegauw, Luik en Namen, die gelegen zyn op de linker oevers van Samber en Maes, daerin begrepen gansch het grondgebied der steden Luik, Hoei en Namen, op 30 dezer In de provincie Luxemburg en de gedeelten der provinciën Henegauw, Luik en Namen, die tusschen Sambre en Maes liggen en op den rechteroever der Maes, op 6 september aen- staende. Nogtans is de jacht met hazewinden eerst toegelaten te rekenen van 1 october aenstaen- de. Ook zal men voor dien datum niet op de faisanlen mogen jagen. Art. 2. Op de plaetsen waer de sneeuw toe- laet het wild op het spoor ie volgen, wordt de jacht in de vlakten opgeschorstzy blyft toe gelaten in de bosschen, evenals op het water wild langs de boorden der zee, in de moeras- ren en langsheen de stroomen en rivieren. Art. 3. De jacht op de patryzen is gesloten te rekenen van 1 december aenstaende alle soort van jacht houdt op, na den 51 der zelfde maend. Art. 4. By afwyking van het voorgaend arti kel, zullen* de klopjachten op het grof wild, even als de jacht op de konynen in de bosschen en in de duinen, by middel van klopjacht of staende honden, toegelaten blyven tot 51 janu ari 1881 de jacht op de konynen, by raiddel van zakken en fretten, blyft het gansche jaer toegelaten de jacht op het waterwild op de boorden der zee, in de moerassen en langsheen de stroomen en rivieren, blyft open in alle de provinciën, tot 15 april aenstaende, meébegre- pen. De brakkenjacht met de muit en zonder ge weer, is toegelaten in de provinciën West- Vlaendereu, Oost-Vlaenderen, Henegauwen en Namen, behalve in het kanton Gedinne, en tot 30 april in de kantons Arendonck, Moll, Turn hout en Westerloo, der provincie Antwerpen, in die van Beeringen en Peer der provincie Limburg, in het gedeelte der provincie Luik dat op den linkeroever der Amblève gelegen is, in de provincie Luxemburg en in het kanton Gedinne. LANDBOUW. Het bewaren van Voeder. De heer Clavon, een verstandige veekweeker uit het fransch Noorder-departement, schryft in den Journal de VAgriculture eenen brief over het bewaren van voeder, waeraen wy het volgende ontlee- nen u Ik deed in eene drooge plaels van myn hof eenen put delven van vier meters diep op aehte breed en acht lang die put wierd door muertjes ir. zessen verdeeld en overdekt met een dak. Langs eenen trap ging men beneên en een teerputje nevens den trap, moest het water verteeren dat mocht opkomen. Alles was met ciment bestreken, om doorsypeling te voorkomen. Het eerste deel, 24 kubieke meters groot, wierd den 6 october met toemaet gëvuld. Die toemaet wierd door twee mannen hard opeen gestampt, daerna overdekt met gekapt strooi, waerover men dan steenen legde, zonder moortel, maer dicht nevens een, om zooveel mogelyk de lucht te beletten naer binnen te dringen. De andere deelen wierden op dezelfde wyze gevuld en de volgende dagen overdekt. Na acht dagen was het voeder zoo diep ingezakt, dat de putten den helft ledig waren. Men nam de steenen af, en de putten wierden opnieuw gevuld met groen van wortelen, kla ver dér laetste snede, daerna nog toemaet men overdekte ze toen weder met eene laeg gesneden strooi van 15 centimeters dikte en de steenen wierden terug gelegd gelyk de eerste mael. Al die bewerkingen hebben zeer weinig gekost. De 1 November, als ik myn vee in den stal hield, begon ik dat voeder te geven aen tien melkkoeien hel was niet meer groen, maer bruin en gaf eenen reuk van gisting uit. De reuk is sedert veranderd en gelykt aen dien van braerabeziën. Ik doe dit voeder goed schudden en mengel het met gekapt boon- strooi. Iedere koe krygt er van 20 tot 25 kilos per dag van. De dieren zyn in zeer goede ge zondheid, en de lust waermede zy dat voeder eten, is een bewys van zyne goede hoedanig heid. Ik moet er byvoegen dat zy in hun drin ken koolzaedkoeken gemengeld krygen. Hunne melk is toegenomen sedert dat zy op sla! zyn en hunne boter is uiterst goed door smaek en kleur gelykt zy aen de goede boter der Mei- maend. Men zal misschien opmerken dat het del ven van putten van vier meters diep, met ciment bestreken en een dak overdekt, te duer is voor kleine beurzen. Maer men kan met veel min onkosten die onderaerdsche schuren inrichten. Eene diepte van 1 meter is genoeg- zaem en in dit geval zyn dak en metselwerk onnoodig het is genoeg het voeder, boven het gekapt strooi, met eene dikke laeg aerde te bedekken in plaets van met steenen. als men er geene heeft. Indien de aerde goed gestampt is, loopt het water eraf, en dringt in de pulten niet. Men moet maer zorgen de bersten van tyd tot tyd toe te stryken die zouden ontstaen door 't inzakken. 't Is byzonderlyk in winters gelyk dezen welken wy nu doorsparteld hebben, dal men het overgroot nut beseft dier goedkoope bewa ring van voeder. Hoe streng ook het jaerge- tyde zy, toch kan men het vee versch voeder geven, waerdoor het veel melk geeft en in goede gezondheid blyft. HANDEL EN NYVERHEID. De internationale graen- en zaedmerkt van Weenen is Maendag geopend. Het verslag over den oogst in Oostenryk, luidt ale volgt Wanneer men het cyfcr 100 aenneemt voor den middelmatigen oogst, is de opbrengst voor de tarwe 98, voor de rogge 97, gerst 109 en haver 107. Men zal kunnen uitvoerenvyf millioen kwin talen tarwe, zes millioen kwintalen rogge en vier millioen kwintalen haver. De oogst der andere landen zal middelmatig zyn voor de tarwe en goed voor het andere graen. Voor de rogge zal de oogst beneden het middelmatige blyven. De uitslag van den amerikaenschen oogst zal zoo goed zyn als verleden jaer, voor het geen de hoeveelheid betreft, maer de hoeda nigheid zal minder zyn. ONZE STRYD. 1. Feller gaat de kamp aan T woeden Voor de heerschappij der aard, Tusschen 't leger van de goeden En het heir door d'Hel gebaard. Wie, wie zal den lauwer halen In den heeten reuzenstrijd Zal de Satan zegepralen Help ons, Heer, die de sterkte zijl 2. Want ontelbaar zijn de drommen Door den Satan aangespoord Die de rolse reeds beklommen Waar op Jesus' Kerke gloort Woede straalt hun uit den oogen Haat, vermetelheid en trots En hun schild voert list en logen, Vloek aan God en der Kerke Gods. 3. Zouden wij dan 't zwaard niet zwaaien, 't Zwaard van 't vrije waarheidswoord 't Zwaard van 't milde weldaan zaaien, Door het plichtvuur aangespoord 't Zwaard van zelfverzakend streven, Onder 't roode vaan van 't Kruis, Van een stichtend christenleven. Zoo in 't openbaar als t'huis 4. Wat ons ook dan moog' bejeeg'nen Haat of spot of 't kerkerhol. Eenmaal toch zal God ons zeeg'nen, Eenmaal is de mate vol. Hij zal, ja, de ketens breken Die men ons onz' polsen klinkt, Hij zal volk en Kerke wreken Op dan want de zege ons wenkt. De meiresche slappe ongediplomeerde geus schryft dat de Denderbode met lamheid is gesla gen !!f?i?.. Doch, God zy dank de Denderbode gevoelt zich nog vlug genoeg om, desnoods, den slappe eenen drevel op zynen meiresclien ezelskop toe te passen dat hy einde ver zou botsen Compris, jongen Doch, nu ter zack. De slappe ongediplomeerde zegt dal wy zoodanig overtuigd zyn, wy aen de waerheid te kort zyn gebleven, dat wy dry weken, ja,dry volle weken,stilzwygend bleven. Indien wy dry weken lieten verloopen eer wy antwoordden,moet dit alleen toegeschreven worden aen zekeren droevigen voorval welke ons allen lust ontnam ons met zulke zaken onledig te houden. De slappe ongediplomeerde beweert dat wy alleenlyk willen aenveerden op voorwaerde dat de getuigen, door ons aengewezen, alleen zullen aenhoord worden.... Abuis, jongen, zoo 't is niet, en indien gy een loyale tegenstrever waert, dan zoudt gy u van zulke valsche en armzalige argumenten niet bedienen. Neen, wy ontzeggen u 't recht niet, getuigen te laten aenhooren maer wy bespreken dat uwe ge tuigen niet mogen gekozen worden onder de jannen die, in den Café Beige, gedurende be doelden nacht tegenwoordig waren, en ook onder zekere meiresche wyvcn die, uit hoofde van diefte, tot 6 maenden gevangenisstraf, min en meer, zyn veroordeeld geworden. Wy begrypen niet hoe men iels onredelyk in ons besprekzou kunnen vinden... En inder- daed, sedert wanneer of waer, worden de beschuldigden als getuigen aenhoord Ah! wy verstaen u, Slappe, deze die met u kerkelyke gezangen, onder andere den misererehebben gehuild, zouden komen ver tellen dat daer niets van waer is.... Wel, die getuigen hebben een dubbel persoonlyk belang in de zaek: f° u te doen overwinnen en 2° hun eigen zelve te verontschuldigen. Zulke getuigen zyn immers alle vertrouwen onweerdig. Gy zeevert gedurig van laffe terugwyking, van bekentenissen van onmachtgeven deze die eischen dat dergelyke getuigen moeten aen hoord worden, geene onbetwistbare blyken van laffe terugwyking en machteloosheid Wy laten alle onpartydige lezers oordeelen Nu,ten slotte,vragen wy u nogmaels, Slappe, plaets, dag en uer aen te duiden, om u zoo klaer als de zon te bewyzen, dat gy en gansch uwe kliek ter estaminetau Café Beige t> in de nacht van 15 tot 16 juni, den miserere hebt gehuild, enz. De verdere voorwaerde blyven bestaen. Indien gy onze tweede uilnoodiging niet beantwoord zal 't publiek oordeelen wie inder- daed lafhartiglyk terugwyktTot later.... SENAET. De laetste zitting van 't Senaet is stormach tig geweest. Eene hevige diskussie heeft plaets gehad tusschen MM. de Coninck, Bara, Rolin en Van Humbecck, over een wetsontwerp strekkende lot bel verleenen van buitengewone kredieten aen hel openbaer onderwys. M. de Coninck bestreed op krachtdadige wyze dit ontwerp, dat slechts strekt, zegde hy, om onderwyzers te betalen, die niets te doen bebben. M. Bara trachtte, met zyne ge wone brutaliteit, de diskussie te verplaetsen, docb M. de Coninck weerlegde zegepralend al zyne bewceringen. Eei' nieuw krediet van 1,700,700 fr. voor de nationale feesten, gaf insgelyks aenleiding tot eene hevige woordenwisseling tusschen M. Rolin en verscheidene leden der rechlerzy. De minister van binnenlandsche zaken, die de vaderlandslielde der catbolyken scheen in Uvy- fel te trekken, werd op klinkende wyze op zyne plaets gezet door M. de Surmont, Sena- leur \an Yperen, die hem herinnerde dat de lïaem der Surmont's op de kolom van T Kon gres staet, lerwyl zekere Orangisten Rolin heetten. Het ontwerp betreffende de septemberfees ten werd zonder opmerkingen aengenomen de Scnateurs van Antwerpen hebben zich ont houden, omdat de nieuw ingestelde nationale feesten samenvallen met de Antwerpsehe ker mis. De Senaet is voor onbepaelden tyd uiteenge- gaen. STAD AALST. De plechtige I'rysdeelingcn aen de leerlingen zullen plaats grijpen, op de volgende dagen en uren, te weten Maandag 23 Augusti, ten 9 ure des morgens, in het schoollokaal van St. Job, aan de Zout- straatpoort. Zelfden dag, om 5 ure des namiddags, in het lokaal aan de Moorselsche baan, voor de meis jes der School van de H. Dorothea. Dijnsdac 24, ten 9 ure voormiddag, in de Zaal van Stads-Schouwburg, voor de Meisjes school van den II. Joseph. Zelfden dag, om 3 uren des namiddags, voor de Jongens-school van de 11. Gudula, (Popen rode -Driesch), in het lokaal der Zusters van de Moorselsche baan. Woensdag 25, ten 9 uren vooi middag, inde Zaal van Stads-Schouwburg, voor de Jongens school van O.-L.-V. der Werf. N. B. De heropening der klassen zal plaats hebben Dijnsdag 28 September. Donderdag 12 Augusti jl. beeft de plechtige prijsdeeling plaats gehad, in 't Geslicht van den H. Aloysius te Gyseghem. Wij mogen het zeggen met de ouders der leerlingen en lie-t talrijkeenuitgelezene publiek die de plechtigheid met hunne tegenwoordig heid vereerden: nooit hebben de E. H. Profes sors en leerlingen bunnen iever bekroond ge zien gelyk dees jaar. De muziekstukken werden met samenhang en juistheid van toon uitgevoerd. In het fransch tooneelstukje Les deux Savoyards hebben de leerling door hunne houding, gebaren en zuivere uitspraak de verwondering van een ieder verwekt. De jongste leerlingen werden in hunne gymnastische oefeningen met zang menigmaal door de geestdriftige toejuichingen der aanschouwers onderbroken. Wy wenschen de E. II. Professors geluk welke het vertrouwen der ouders zoo wel weten te verdienen, vertrouwen, 'twelk klaar als de zon blykt uit het verdubbeld getal leer lingen van dit befaamd opvoedings- en onder- wysgesticht. Wy vernemen en kondigen met genoegen de ouders aen dat er in 't Geslicht van Gyse ghem met T aanstaande schooljaar nieuwe klassen van koophandel enz., by de reeds be slaande klassen zullen gevoegd worden. Kiezing te Audenaerde. Heden zaterdag 21 augusti heeft te Auden aerde de kiezing plaets gehad van een lid der Kamer van Volksveitegenwoordigers, in ver vanging van wylen den achtbaren heer De Fos overleden. De stryd was zeer hevig de goevernemen- teele dnikkirtg werd op groote schael uitge oefend. De telegraef meldt ons den volgenden uitslag. M. De Bleeckere calholieke candidaet is met eene meerderheid van 200 stemmen gekozen. M. Verspieren, liberale candidaet, heeft zyne 30' buis verkregen. KERKELYK NIEUWS. Op den laetsten zondag van deze maend, 29 augusti, wordt te Scherpenheuvel de verjaer- dag gevierd der krooning van het Mirakuleus Beeld van O. L. V., gedaen inden naem van Z. II. onzen Paus Pius IX in 1872. Om de gedachtenis van deze merkwaerdige gunst, verleend aen de kerk van Scherpenheu vel, te doen voortduren, heelt Z. H. vergund eenen Vollen Aflaet, toevoegelyk aen de zielen des vagevuers, te verdienen op den verjaerdag zei ven, of op eenen van de zeven volgende dagen voor alle geloovigen die gebiecht en gecommu niceerd hebbende, de gezegde kerk zullen be zoeken en daer bidden voor het gekroond beeld tot de gewoonlyke inzichten. Op alle de dagen van het Octaef zal er een sermoon geschieden onder de solemneele Mis om 10 uren. Het lof zal plaets hebben om 5 uren. Op den laetsten dag van het octaef zal de Apostolyke Zegen gegeven worden onder het lof. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer A. Van Cleempulte, pastoor te Appels, is pastoor benoemd te Ophasselt en wordt vervangen door den Eerw. lieer A. Van Haute, leeraer in de normaelschool, te Sint- Nikolaes. De Eerw. Pater Styaerl, sedert talryke jaren prefect in het college II. Barbara te Gent, is rector van het Jesuïeten-eollege te Aalst benoemd. CORRESPONDENTIE. Ontv. vap den E. H. V. I). N. te Maldegem, fr. 6,00, over 1880. liet feest van 16 Augusti. Onder alle opzichten heeft het feest van maendag dat van 21 juli en van 15 juni overtroffen. Door een uiterst goed weêr begunstigd is het in de beste orde afgeloopen. Alles wat België telt aen uit stekende mannen in de kunsten, de welen- schappen, de letterkunde, de politieke en de bostuerlyke zaken, was in het Park voor hel gebouw der tentoonstelling vereenigd. Het ge tal toeschouwers, die van aen den praelboog der Expositie tot aen den Regent-boulevard plaels gevonden hadden, raag op meer dan 100,000 geschal worden. De groote meerderheid der rechterzyde van den Senaet en van de Kamer an Volksverte genwoordigers woonde bet feest by. De verga derde menigte beeft Mgr. de Haerne, lid dei' Kamer van Volksvertegenwoordigers, oud-lid van het Nntionoel Kongres, eene geestdriilige ovatie gebracht. De Internationale. Wy lezen in het Fondsenblad Zondag 15 augusti, moest te Brussel eene mousterbetooging plaets hebben van de aen- bangers der Internationale van geheel hel land, met hel doel hc-t algemeen stemrecht te eischen. Volgens de aenkondigingen door do gentsche afdeeling uitgegeven, zouden er niet minder dan 26,000 leden der Internationale in de hoofd stad byeenkomen. Of dit getal bereikt is heeft men niet kunnen vaststellen al wat wy welen is dat er 1800 internationalisten zondag, met dry byzondere treinen, naer de hoofslad vertrokken zyn.Allen waren, uit vrees van door de brusselsche ta felhouders uilgestroopt te worden, van de noodigc mondbehoeften voorzien, geknoopt in roode zakdoeken, welke zy aen de hand droe gen. De gentsche internationalisten verwachtten er zich aen, te Brussel door hunne broeders uit de hoofdstad en andere steden aen de statie ontvangen te worden, doch groot was butine teleurstelling toen zy zagen dat, in plaets van pnrtygenooten, bet gendarmen en polieieman- nen waren, welke hun te gemoel kwamen, niet om hen broederlyk te oimangen, maer om bel vormen van een stoet en liet opsteken van bet roode vaendel te beletten. Het gouverne ment, dat lol hiertoe de oogen moedwillig ge sloten hield voor de handelingen der interna tionale, heeft ze dus eensklaps geopend. Naer wy vernemen is de zoogezegde beloo ging op nieis uitgedraeid. De stoet werd niet regelmatig gevormd en weldra door de ant werpsehe socialisten verlaten. Na eenige stra ten doorkruist te hebben, zonder eens te roe pen leve het algemeen stemrechtof iets derge- lyks, bebben Walen en Vlamingen zich in twee gesplitst en zich wederzyds naer een lokael begeven, alwaer zy meetings hebben gehouden. De socialisten wisten dat hel verboden was bel roode vaendel op te steken. Zy eerbiedigden dit verbod tot op de Koninklvke plaats, alwaer de gentsche afdeeling haer rood vaendel, met de phrygische muls versierd, opstak. Eene af deeling policie-agenten, komende van hel stad huis, kwam by het rood vaendel, juist recht over het standbeeld van Beiliard en nam het, na eenen korten tegenstand, de socialisten af. Een der aenleiders werd op dit oogenblik aen- gehouden, waerna, volgens men ons verzekert, nog andere aenhoudingen hebben plaels ge had. Aen het ministerie van binnenlansche zaken, waer men gezegd bad te zullen stilhouden, stond een afdeeling policie en een peleton pompiers. Maer de stoet die reeds acnzienlyk gesmolten was, ging voorby in de grootste stilte. Vergeten wy niet er by te voegen dat ver scheidene vrouwen aen den stoel deelnamen, meest allen voorzien van manden, waerin zy mondbehoeften droegen. Men zegt niet welke kleur de manden hadden, maer de mannen droegen eene roode kokarde in hun knopsgat. Velen der manifesteerders zyn de tentoonstel ling gaen bezoeken, doch men verzekert ons dat het hun niet toegelaten is geweest troeps- gewyze in te gaen. Hel Journal de Bruxelles zegt, dat de inter nationalisten, te samen ongeveer een duizend tal, zich met vaendel, slandaerd en muziek aen hel hoold, naer liet ministerie van binnenland sche zaken hebben begeven, om aldaer een adres te overhandigen waerin het algemeen stemrecht wordt gevraegd. In de zalen Univers en Apollon hadden, in de eerste eene vlaemsche en in de tweede eene fransche meeling plaets. De roode vlag was door de policie verboden aen de Belliardslrael ontrukte een groep poli- ciemannen die vlag aen de handen van den drager en bracht dezen laetsten naer bet stad huis Daerop ontstond eene groote manifestatie. De gentsche groep beweerde dat de roode lag het nationael vaendel van Gent was en geen revolutionnaire vlag. De policie verbood dat de stoet zou blyven stilstaen. Aen de mi- mslerieele hotels steeg een oorverdoovend ge- huil .uit de rangen op en men riep I^eve de socialisten Aen het paleis der Akadcmie wilde een ge deelte van den stoet den Boulevard volgen, lerwyl een ander gedeelte voorby den balkon van het paleis des konings wilde gaen. De aen leiders vreesden waerschynlyk de soldalen der wacht, en beletten de belooging. Men ging verder naer de acngeduide lokalen. Het Journal de Bruxelles meldt dat de socia listen, die aen de manifestatie van zondag deel namen, vöór het hotel van het openbaer on derwys geroepen bebben Leve Van Hum- beeckDie manifestatie zal waerschynlyk den minister doen nadenken. De vermaerdc peerdeioopen te Waere- ghem, die van de jare zullen plaets hebben op dynsdag 31 augusti, leggen aen om buitenge woon luisterlyk te zyn. Moord te Leuven. Nadere byzonderheden Het huis, waerin de moord is gepleegd is, zooals men weet, gelegen in het Groot Beg- gynhof, in de Schapenstraet. Het is eene zeer nette woning, waerin de benedenverdieping samengesteld is uit den .winkel en eene kleine kamer, waer het slacht offer, Wantje Van Leeuw, en hare nicht zich gewoonlyk bevonden. Het is in die kamer dat de moord gepleegd is. Naer men denkt, was Wantje Van Leeuw op eene trede, naby de schouw gezeten, toen zy door Charlotte Crabbé verrast werd zy moet zeer weinig weerstand hebben kunnen bieden, want men heeft haer lyk gevonden aen dep voet dier trede, te midden van een plas bloed. De moordenaersler had hare voorzorgen ge nomen, want toen zy in het huis was gedron gen, had zy de voordeur gesloten. Die voor zorg was niet nutteloos, want lerwyl de moord gepleegd werd is een meester-schrynwerker twecmael komen bellen, doch zonder antwoord te bekomen. Toen de misdaed gepleegd was is Charlotla Crabbé langs de keuken achter den loog in den winkel gegaen en beeft er het geld uil de lade genomen. Om te vertrekken moest zy voorby hel lyk gaen, en volgens zy verklacrt, lag haer slachtoffer nog op dit oogenblik te stuiptrekken. Vrouw Van Leeuw heeft dry verschrikke- lyke wonden in den hals bekomen, benevens nog een twintigtal kleinere steken het vleesch is letterlyk verscheurd en de betichte zelf be kent dal zy met eene onbeschrylelyke woede haer slachtoffer heeft mishandeld Ik heb gekerfd zegde zy aen den onderzoeksrechter. Hel mes, dat lot de misdaed gediend heeft en waervan het lemmer ongeveer 9 centime ters lang is, was bebloed lol aen de handvat. Verscheidene getuigen verbalen dat Char lotte Crabbé reeds verscheidene malen geld heeft afgetruggeld aen de oude vrouw, en dat zy deze, slechts dry weken geleden, nog met eenen stoel bedreigd heeft. Wanneer men aen de goede vrouw vroeg, waerom zy geen klacht indiende, antwoordde zy dat het "haer zou ge speten hebben, indien zy iemand moest doen lyden. Dc houding der betichte is oprecht schande lik hare tael is gemeen zy lacht altyd, zelfs wanneer men haer ondervroeg in de tegen woordigheid van bel lyk van haer slachtoffer. Zooals wy gemeld bebben, heeft zy reeds ver scheidene veroordeelingen ondergaen voor diefstal, en heelt zy reeds een jaer in een ver- beieringshuis doorgebracht. In dezelfde slraet waer de moord heeft plaets gehad, twee huizen verder, werd 2ü jaren ge leden eene beggyn, mej. Coedseels, dood ge vonden, verworgd by middel van een blauwen voorschoot, liet onderzoek betreffende die mis daed ingesteld, en dat meer dan een jaer duer- de, eindigde met de invryheidslelling van den verdachten persoon. Te Eecloo is een byzondere commissaris verschenen, om over te gaen tot hel koopen van grond vooi 't oprichten eener geuschc school voor meisjes. De calholieke gemeenteraed van Eecloo heeft zich, reeds sedert geruimen tyd, krachtdadig legen die oprichting verzetnu komt er een afgezant van 'i gocvernement, om de zaek uit te voeren in name van den gemeenteraed en op kosten van de stad. De byzondeie commissaris heeft zyne intre de in bel eecloosch stadhuis gedaen in gezel schap van den kantonalen schoolopziener, de raed was vergaerd, en met eenparigheid heeft hy eene protestatie gestemd vol van klinkende verontweerdiging. De raed protesteert namelyk en uit alle kracht, tegen de oprichting der school zelve, die volstrekt noodeloos is tegen de kostelyke en averrechtsche manier op welke men te werke gaet tegen de ongehoorde krenking zyner rechten tegen de miskenning van al zyne protesten en vertoogen de raed verklaert bovendien, dat hy aen het hooger besluer en aen zyne medehelpers gansch de verantwoor- delykheid laet van hunne geldverkwisting en dwangmiddels, door een onderwys te willen inrichten tegenstrydig met de overtuiging en den wil der inwoners. I oorbeelden trekkenMoedig gewor den door dr Tanner's voorbeeld, hebben te Pest twee kwapen van 12 en 14 jaren met el kander gewed wie langst vasten kon. Dry dagen hielden zy het uit. Toen begon nen zy zoo bleek te worden dat mama, die mets van de wedding wist, den doktor deed halen. Deze kwam echter spoedig achter de waerheid. Zyn recept luidde een ferm pak slagen en een dikke boterham De Farmers Gazette, deelt een eigenaerdig middel mede om bout voor hekken, landpalen, stoken en dergelyke zaken langer bestand te doen zyn legen den invloed van lucht en vocht. Het bestael eenvoudig hierin dat men bet hout niet in den grond plaets zooals hel gegroeid is, maer ten onderste te boven. Proeven met hout, van den zelfden boom afkomstig, hebben doen zien dat lerwyl het rechtop geplaetste reeds verrot en vergaen was, het omgekeerde nog geene sporen van bederf vertoonde. Te Harrington, een Engelsch plattelands stadje, hangt aen een huis een barbierbordje, waerop hel volgende te lezen staetJames l'arrant, timmerman, schrynwerker, barbier, -mclselaer en leidekker, alsmede stukadoor, repareert alle soorten van weefgetouwen en machinenhy heeft ook een slotmaker in zynen dienst, om alle werkzaemheden van dien aerd te verrichten, slacht varkens, kalveren en schapen, scheert honden, trekt tanden, kapt de hairen, reinigt bronnen, repareert strooien daken, is bekend met het hovenieren, en doet,wanneer hy tyd heeft, ook boodschap pen. Zoo universeel te zyn, en dan nog geen genie te wezen. IERLAND. De toestand in Ierland wordt allengs erger. Zondag zyn op verschillende plaetsen mee tings en wanordelyke tooneelen bestatigd ge worden. Tc Kildare, onder andere, heeft als dan een anders zeer gematigd Afgeveerdigde, M. Dillon, de pachters aengeruden, eene ont- zaggelyke werkstaking in te richten en overal te weigeren pachtgeld te betalen, lot de krisis zal zyn opgelost. Men hoopt echter tot nog toe. dat de opstand niet algemeen zal worden. Het ier- landsch garnizoen bestael uit 33,000 man, doch zou ontoereikend zyn in geval er een burgeroor log uitbrak. Van verschillende kanten worden uit Ierland lydingen meegedeeld over moorderyen en ver minkingen die maendag hebben plaels gehad. De feestdag van O. L. Vrouw Ilemelvaert, die verleden zondag alhier gevierd is, was in Ier land uitgesteld tot maendag te Belfast ging ter dier gelegenheid eene processie uit, die, volgens de dagbladen, niet minder dan één uer lang was honderd vaendels telde en door twintig muziek korpsen was opgeluisterd. De protestanten, door hel zien van dien prachligen stoet verbit terd uiigedaegd zou men in België zeggen zyn op de processie gevallen met stokken en steenen. De zoogezegde Island boys, bygeslaen door de scheepstimmerlieden van Queen's Island works en andere gehuerde schurken hebben zich lot dat schandelyk werk geleend. Een groot ge tal personen werden gewond. Te Lurgan, eene andere stad in hel noorden van Ierland, hadden alle de protestanten zich gewapend, onder voorwendsel dat zy verwacht ten door de calholieken te worden aengevallen. Eene sterke troepenmacht had de stad bezet, doch ondanks dit alles is er maendag van elf uren'savonds lot's morgens een levendigge- weervuer onderhouden tusschen de protestan ten en de calholieken, die in hunne huizen wer den aengevallen. De troepen zoo zeggen de dagbladen dreven de calholieken uiteen,

De Denderbode | 1880 | | pagina 2