«Ier Kiwerslysle». Een eerste belangryke stap komt, in Relgie, j op 't pad dei' ontvoogding van de klerikale begrippen gedaen tc worden, door de afschal- fing van den vertegenwoordiger by I Paus- -< doin. De logica zyn niet vreenul a n (hen a belangwekkenden uitslag. Wie zou er, in tegenwoordigheid der beken tenis van 't llutletin maconnique een blad dat men toc.li niet zal verdenken aen de Jesuïeten verkocht te zyn, nog durven bc- weien dat de liberale algod Fnre-Oiban, geene onwaerdige en onder alle opzichten laekbare komedie heelt gespeeld om tot den uitslag te geraken die door de logiën gewenscht wierd Aalst, 20 Oogst 1880 Mijnheer de Opsteller, Verleden Zondag had ik liet genoegen ceneu vriend te mogen ontvangen, die ecnigc dagen zijner vaeau- tiên bij mij kwam doorbrengen. Do wonderheden onzer stad aantooncn, dit is, zoo als ieder Aalstenaar weet, ccne gauw afgedane zaak steden die geene millioenen uit Staatskas kunnen scheppen, mogen noch op "t bouwen van kasteden, noch op 't aanleg gen van openbare perken denken. Ik bevond mij dus in een en vertegenen toestand waar viel er te loo- pen Tusschen pol en pint scheen de zaak ccne oplossing te zullen moeten krijgen. Mijn uitgenoo- digdc was liefhebber van prijsuitdcchngen, maar nieuwe teleurstellingMijn vriend, voorheen zoo christelijk, is heden leëraar van den valschen wijs geer Ainu' Martin, Ihj wilde dus van geene papen- scholen hooren, en, ik had geene verlangen om de schijnheilige vertooningen van niets is veranderd bij te woonen. Dezaakscheen dusonuilvocrbaar. toen er mij een gelukkig gedacht tc binnen kwam. Ik stelde mijnen vriend voor,do programmen af te lezen zonder tc mogen zien door welke scholen zij uitgevoerd zul len worden na dit ondezock zou hij den voorkeur geven aan de twee meest belovende der vier aflolezen programmen. Zoo gezegd zoo gedaan. De doodonnoozeïc kinderspelen van Madc Verhae- <jen werden weldra van de band gewezen, en 'l pro gramma van M' ftCniers waarop Ons Vaderland, Hel Vaderlandvoorkwamen, werd door eene bijna onbeduidende lichaamsoefening in 1 groene gras ver nietigd. Van zulke kakscholen wilde mijn vriend niet, zulke, voordrachten waren te onbeduidend om op hel kleinste dorp van Brabant plaats te zien grijpen. Mijn vriend, zonder hel te weten gaf zijne partijgenoten eenen geweldigen en welverdienden kaakslag, liet gegeven woord verplichtte hem de prijsuitreikingen der beide Catholiekc Scholen hij le woonen. Zoo waren wij Dijnsdag morgend ten Schouwburgzale tegenwoordig om de letterkundige oefeningen bij te woonen door dc leerlingen der catholiekc vrije meisjesschool van St-Jozef voor te dragen. Mijn vriend wanhoopte niet, dc critick is hem niet vreemd en hij dacht hier eenen rijken oogst op le doen het was mis Hij vooreerst bewonderde de meesterlijke uitvoering van hel kluchtspel Mevrouw is zoten waarlijk welke natuurlijke houding, welke zuivere uiispraak, welke meester lijke uitvoering De Gijmnastiekc oefeningen waren lief, afwisselend, en werden mei eene nauwkeurige juistheid uitge oefend. Les Gymnastes, ehoor, werd met zuiveren loon uilgcgalnul. Do dankbetuiging was zielroerend, menigen traan rolde er, toen die cnglcnmondjcs hunnen dank uitten aan de weldoeners waaraan zij hunne christelijke opvoeding le danken hebben Warme en welverdiende bravos werden cr niet gespaard, de leerlingen waren hun vak moester, en ïle meesteressen slaan beden bij "net talrijk publiek als edele geleidsters der jeugd aungebockt. Des anderdags was hol dc beurt der Catholiekc Jongensschool van Onze Ljeye Vrouw der Werf. Alles Wy hopen dat onzen oproep zal gehoord worden en verzoeken onze calholieke vrien den, elk in zync wyk, te onderzoeken 1° Of al de catholieken welke kiesrecht bezitten op de lijsten zijn gebracht 0/ cr soms geene liberalen zyn opgeschreven die geen reclit hebben. Wie eenige inlichtingen hoeft ingewonnen, lact 7.0 geworden (en bureele van den Dender- bode en men zal voor 'l overige zorgen. Onze geëerde lezers denken niet dal wy deze regelen neêrscliryven uit vrees aai de liberale werkzaemheden ons eenige vrees aeu- jagen, neen, dat is misAl die liberale werkzaemheden kunnen wy gemakkclyk very- delen. Indien wv dezen oproep doen, dan is net aileenlyk opdat men met meer krachtdadig heid dan ooit tolde versterking onzer party- zou werken en zorgen dat het liberael kraem ditmael niet onder eenen klont van 332 pond, maer onder eenen van nog meerder gewicht voor allyd begraven worde Dus, calholieke stryders, ecu oog in'i zeil gehouden en onze meerderheid zal zich allyd meer en meer versterken Milicie. Men meldt dat er voor de milicie-lichting van 1880, 5400 vragen van plaetsvcrvunging zyn, waervan de storting van 200 Ir. gedaen is vóór de loting van die 5400 milicianen zyn cr 1800 in hei lol gevallen. Tot nu toe heelt liet goevernement slechts "87 vrywilligers met premie, om in de plaetsvervanging te voorzien er zyn dus 1013 milicianen, die geenen plaets- vervanger zullen bekomen en er zeil een moe ten zoeken. Niet lang geleden, werd zy eensklaps bevan gen door eene onwecrslaeiibare neiging tot diefstal. Zy begon met een ex volo, eene gou den horlogic, tc stelen in de kerk van het gasthuis. Voor dc zuslcr-oversic gebracht, beweerde zy dal zy eene novene gedaen bad voor liet allacr van Ouzo-Lieve Vrouw, en aen deze den negenden dag gevraegd had, of zy dc gouden horiogie mocht nemen Het beeld. Voegde zy er hy, heelt met het hoofd geknikt en ik heb de hoi logic genomen. Een anderen keer drong zy ten 8 uren 's morgends m de kamer van een ouden werk man', die nog le bed was, en stool er eerie hotlogieen een (rak. Eens werd zy betrapt in de kamer eeuep dienstmeid, waerzy ver schillende juweelcn gestolen had. Op het po- licieburcel vond men dc gestolen voorwerpen in hare kousen verborgen men vond daeren- bovcu nog eene grootc nyptang en verschei dene valsche sleutels in luier bezit. De belichte werd verdedigd door MMters Peeinans en L. Hamande zy is lot verschil lende strall'en veroordeeld, in liet geheel 22 mnendon gevangenis. Charlotte Crahbë die in <le maend October voor hel assisenhof der provincie Braband verscbynei: Het hum don Aalsteracben tongval wat veel lieten hooren. Di hoeren onderyvijzors zullen deze bemerking met dank aanvaarden, wel wetende dal dc critick zijn woord moet hebben. Dc lieer Byl heeft dc plechtigheden gesloten met eenen welverdienden lof loc tc sturen aan de icvcrigc Meesters en Meesteressen dc oproep welke hij aan dc catholiekc milddadigheid docd, zal verhoord wor den ieder zal hel zijne bijdragon om aan de jonge kinderen ccne ware christelijke opvoeding tc blijven verschaffen. Mijn vriend was nu overtuigd dal dc kakscholen tc Aalst elders tc zoeken zijn dan in onze vrije Scholen, cn, op 't oogenblik, van zijn vertrek drukte hij nog zijne verwondering uil, maar hij verzocht mij toch van aan zijne kennissen verborgen le hou den dat hij bewonderaar geweest was van calho lieke prijsuildeelingcn. Hel zij zoo, maar die vriend was kenner in 't vak, hij heeft ten minste de waarheid gezegd mochltc hij alzoo eens dc grootc waarheid van zijne vroegere chfistcne gevoelens erkennen, dit ware de eenige wenseli van Uwen slaiidvastigen lezer, Men scliryft ons uit Hofstade Met genoegen komen wy u raededcelcn dat de prysdeeling welke Donderdag plaets gehad heeftin de catholiekeviye school onzer ge meente alle verwachting overtroffen heeft, liet nieuw schoollokael geschenk der heeren Mat- thys was niet ruim genoeg om dc menigte te ontvangen. Een derde heelt zich moeten ver genoegen met aan deuren en vensters de stuk ken te aenhooren. (Het gebouw is acht meters grooter dan de geuzenschool.) Byna geene parochianen zyn te huis gebleven en waerlyk ik moet bet bekennen, zy waren allen met den groolsten iever bezield, en wilden nog eens te meer lootten dat zy bedreigingen en vervolgingen met moed kunnen trotseren. Wat de leerlingen aengaetdeze hebben hunne stuk ken met de meeste kunst uitgevoerd. Hel mu ziekkorps onzer gemeente heeft ook hare beste stukken laten hooren, zoodat de feest aller- luislerryk was. X. Wy kunnen onze catholieke vrienden niet genoeg aanzetten een wakend oog op de kie- zerslyslen te houden. Onze liberale tegenstrevers hebben, sedert verleden jacr, alhier een komiteit ingericht om bet kiesrecht van eene menigte rechtheb bende calholieke kiezers, zoo van binnen als builen dc stad, le betwisten. Wy, van onzen kant, mogen dus ook niet werkeloos blyvenwant onze toekomende zegepralen hangen grootclyks van onze kracht dadigheid en den iever voor onze zaek al. Het is dan ook de plicht van alle ware catho lieken, in de maet hunner krachten, mede le werken tot versterking of ontwikkeling onzer party. Nogthans, ontmoeten wy beden vele catholieke jongelingen aen welke liocgenaemd geene kennissen ontbreken cn welke niet eene enkele hunner ledige uren willen besleden aen die zoo belangryke kwestie der herziening van de kiezerslysten. In T kamp onzer liberale tegenstrevers gaet het er op 'l oogenblik liecl anders toe. Allen, jong eu oud, brengen bet hunne by om ons te beslryden. Waerom zouden wy.van onzen kant, 't zelfde niet konncii doen, wy, die er tienmacl meer macht toe hebben dan zy HANDEL EN NYVERHEID. Poederfabriek te Wetteren. De Monileur van donderdag kondigt, in zyn niel-officieel gedeelte, een verslag af van M. J. Chandelon. over de ontplolling der konink- lyke poederfabriek van Wetteren. welke op 29 mei laelstleden heeft plaets gehad. M. .1. Chandelon bespreekt in dit verslag 1" de gevaren welke de fabriekatie van bus kruit aenbiedt 2° bet stelsel le Wetteren ge bruikt 3° de schikking van de lokalen der fa briek 4° de omstandigheden, dc gevolgen en de waerschynlyke oorzaken der ramp van 29 mei. Dc omstandigheden der ontploffing zyn ge noeg gekend. Op zaterdag 29 mei, ten 0 s/a ure, werd een lievige slag gehoord, gevolgd door nog dry anderen. Al de huizen in den omtrek werden geschokt, en de ruiten sprongen in stukken. De slagen werden gehoord op 0 of 7 mylen afstand, en tot in het paleis te Laken. Eene dikke wolk rook omringde de fabriek, j en de werklieden namen verschrikt de vlucht. Do grond was bedekt met steencn, dakpannen, takken, stukken yzer, enz. Verscheidene droog- buizen, werkhuizen cn twee depots waren vernield. Dc reddingswerken werden onmiddelyk be- gonnen, onder dc puinen haclde men acht ly- ken uit, afgrysclyk verminkt. Een negende !yk werd later op een afstand van -f50 meters gc- i vonden, achter de woning van den bestuerder. Ken gedeelte van bet buskruit, dal zich in do fabriek bevond, werd mol water begoten, en bel overige in eene naburige weide m vei- ïict onderzoek, van wege bel goevernement ingesteld door M. Chandelon, heeft de volgende uitslagen opgeleverd Werklieden gedood 10 verdwenen 1 Werkhuizen vernield 9 j Buskruit onlplolt 17,300 kilos. M. 'Chandelon scliryft de oorzaek der ramp toe aen dc onvoorzichtigheid van twee werk lieden, J. B. V'erstraeten en Aug. Bolle, die bezig waren in de droogliuizen by denkt dat zy eon bak met poeier over den grond gesleept hebben, in plaets van hem op te beffen en al/.oo weg te brengen. De wryving over den grond is voldoende geweest om de ontploffing te ver oorzaken. Verslraeien en Kollé zyn beiden liet slachtoffer van hunne onvoorzichtigheid ge weest. Het verslag van M. Chandelon besluit met dc twee volgende vragen, die zullen moeten opgelost worden, vooraleer toe te laten de ver nielde lokalen te herstellen. 1° Of het niet mogelyk is de werken der droogmaking zoo te wyzigen, dat de gevaren aenzienlyk verminderd worden. 2" Of het niet noodig is bet algemeen plan der fabriek te herzien, en voornamelyk de af- deeling der gevaerlyke werkhuizen. Het buskruit schynt een geducht mededin ger tc zullen krygen in liet dynamogeeneen duitsche uilvinding, die by een gelyk gewicht de dubbele uitwerking van gewoon buskruit heelt, zoodat patronen van 3 gram dynamogeen overeenkomen met patronen van 6 gram bus kruit. Daerenboven kost een hoeveelheid dy namogeen, die in werking gelyk staet met een centenaer kruit, 50 fr. minder. Het nieuwe produkt is zeer gemakkelyk sa men te stellen een handig man kan uit de noodige grondstoffen, die algemeen in den handel voorkomen, jbinnen twee uren bruik- baer dynamogeen maken. Voorts is het veel minder gevaerlyk dan de meeste ontplofbare stoffen aenhotidende wryving, lievige schok ken, zelfs slagen 'kunnen bet niet doen ont branden. De proeven, die men er mee genomen beeft, hebben geloond, dat bet ver boven buskruit te verkiezen is. Het beeft, /.ooals wy reeds zegden, een twcemacl zoo sterke uitwerking, geelt weinig rook, een zeer geringe schok, en maekt bet wapen niet vuil. Ook was na 24 achtereenvolgende schoten bel geweer veel minder beet dan by kruit, zelfs van de beste soort. KECHTERLYKE KRONYK. De korrektionneele rechtbank van Leuven heeft zich zaterdag bezig gehouden met de be schuldigingen van diefstal, ten laste van Char lotte Crabbé, de moordenares van Wantje Van Leeuw. Eene ontelbare menigte woonde de zitting by toen dc belichte verscheen werd zy lievig uitgejouwd. Charlotte Crabbé is klein van gestalte, met blond hair, zy was gewoonlyk net gekleed. Zy is in de gevangenis geboren hare moe der was eene diefegge van beroep en haer vader een buildrager, een soort van lierkuel. Van jongs af bedorven, leverde zy zich aen allerhande slemperyen over. Op 21 dezer, rond 5 ure 's avonds, is de genaemde Maria De Strooper, oud 21 jaren, fabriekvverkster, geboren en wonende te Den- dermonde, by middel van een revolverschot gedood dooi' baren gebuer, den genaemden Van Varenbergh, oud 55 jaer. De dader be weert, dat het schol onvoorziens is afgegaen, terwyl hy zyn wapen kuischle. Onder de veroordeelden, ten getalle van ongeveer honderd, die, ten gevolge van het koninklyk genadebesluit, de gevangenis der Kleine Karmelieten verlaten hebben, bevond zich de beruchte kerel gekend onder den naem van den man met de plakkaerteri. Zooals men weel was hy vrygesproken geweest voor het feit der plakkaerten, doch voor een ander feit ten zynen laste, veroordeeld. De nationale feesten schynen voor de dieven een uitmuntende gelegenheid geweest te zyn om hun bedryf uit te oefenen. Op de foor is eene som van 2000 fr. gestolen ten nadeele van een folograef te St-Gillis zyn er dynsdag dieven gedrongen in dc woning van M. Slocquart, advokaet. hebben er verschil lende meubels opengebroken en een aenlal weerden geroofd. Verscheidene pick-pockels zyn insgclyks op heeler daed van diefstal be trapt. Het scliyiil dat, sedert de Nationale Fees ten, het getal katten in de hoofdstad aenzienlyk verminderd is men zegt dat de hotelhouders er een groot verbruik van gemackt hebben. Dinsdag, ten 6 1/2 ure 's avonds, werd de Nationale Tentoonstelling in opschudding gebracht door eene moordpoging. Twee be- dieden van bet buffet, van het_Tentoonstel lingsgebouw, waren, omtrent 3 ure aen bet twisten geraekt over een drinkgeld van 10 centiemen, dat een hunner ten onrechte zou ontvangen hebben. Omtrom 6 1 2 ure gingen zy in den tain der Expositie en de eene, een Zwitser, bracht zyn tegenstrever drie messte ken toe in de borst. De misdadiger werd on- middellyk aengehouden door dc gendarmerie en naci dc gevangenis der Kleine Karmelieten gebracht. Wal den gekwetste bctreli, deze is in gevnerlyken loeSfihd naer liet gasilmis ge voerd. Zondag werd in de Hoogslrael te Brus sel een koncerl gegeven op een aldaer inge richt kiosk. Eensklaps stortte de vloer van dc kiosk in en de muziekanten verdwenen tus- sclien de planken en dc balken men snelde ter hunner hulp en gelukte er in, ben spoedig uil bunnen neteligen toestand le balen. Nie mand was gelukkig erg gekwetst: slechts cetii- gen hadden lichte kneuzingen bekomen. De instrumenten daerentegen waren deerlyk ver minkt. Slechts voor één muziekant heeft men een oogenblik gevreesd niettegenstaende alle opzoekingen, vond men den grosse-caisse slager niet. Men wanhoopte reeds hem te vinden, toen men lioiu eindelyk ontdekte, in zyn instru ment zelf. De arlist was in zync grosse caisse gevallen en wachtte het einde dei' ramp af met de grootste moeite kon men hem overtui gen dat alle gevaer verdwenen was en dat hy met zekerheid zyne zonderlinge schuilplaels kon verladen. Men scliryft uit Antwerpen Donderdag heeft boven onze stad een on weer gewoed, zooals wy er nog zelden een hadden aen te slippen. Gedurende ruim twee uren volgden de verschrikkelykste bliksem- slingers "en de vervaerlykste donderslagen elkander onverpoosd op, terwyl eenigen tyd lang een hevige slagregen viel. De ongelukken, door bet onweer in onze stad en in derzei ver omtrek vèroorzaekt, zyn zeer talryk en erg ziehier welke inlichtingen wy daerover hebben bekomen In de drooge dok aen Kattendyk, waren vyf- tien werklieden bezig met het kalfateren van een schip die personen zochten eene schuil plaels onder den boeg van hel schip, waer zy voor den regen beveiligd waren. Op eens sloeg de bliksem op den top van den mast, gleed naer beneden, sloeg overbooid en langs liet koperen beslag tot ouder liet schip, waer de werklieden zich bevonden. Allen, behalve een enkele, werden len gronde geworpen en twee hunner stonden niet meer op. Deze waren op den slag gedood. Vier der werklieden hadden erge brandwon den bekomen en zyn onmiddellyk naer het ver- bandhuis gebracht, waerzy verpleegd zyn ge worden. De negen overigen waren enkel be dwelmd door den schrik. By M. Dc Marbaix, fabrikant var. Eau d'An- vers, St-Dieter en Paulustrael, is de bliksem langs eene schouw binnengedrongen tot in eene werk plaets der eerste verdieping, alwaer hy brand heeft gesticht. Verscheidene bokalen met koslbaer reukwerk werden verbryzeld. Het vuer is gelukkig spoedig gebluscht, dank aen de hulp der werklieden, die aen het ge bouw der Sodaliteit arbeidden. M. De Marbaix schat de veroorzaekle schade op 8000 Ir. Alles is verzekerd door de maelseliappy Helvetia. Ook uil den omtrek der stad komen ons lydingen toe over ongelukken, die op verschil lende dorpen hebben plaets gehad. Zoo meldt men ons dal le Mortsel de knecht van den landbouwer Bogaerts op bet veld, waer by bezig was met maeien, door den blik sem is gedood, naesl de zyde van een ander werkman. De kleeren waren Bogaerts gansch van liet lyl gerukt en verbrand. Te Deurné, achter de hoeve van M.Dc Schut ter, is insgelyks een man gedood. Later. Dc twee schepen, die in de drooge dok lagen, waren de Iranselie bark Parcifique en de engclsche dry master Dunrobin. Aen den Parcifiquc was een donderschcrm, waerop de bliksem gevallen is. Daer liet voer tuig droog lag. heelt dc bliksem geen afleiding in "het water gevonden en is alzoo beneden gekomen, ter plaetse waer de werklieden' zich bevonden. Moord tg Slype. Het parket van Brugge heelt zich dezer dagen eene tweede mael naer Slype begeven, om bel onderzoek vooiltezet- ten betreffende de moord in die_ gemeente gepleegd in den nacht van 10 tol 17 dezer, op de vrouw van den beenhouwer Jan Maes. De diefstal is dc dryfveer der misdaed ge weest de moordenaer moet een Kerel zyn die wel met de verdeeling van bel buis bekend i3, en die wist dat Maes afwezig was. Er heelt geene worsteling plaets gehad, want er was niets in buis van plaets veranderd. Na den moord moet de dader onmiddellyk de kas, waerop de sleutel stak, geopend en er 5000 fr. uit gestolen hebben. Een zak met ko peren geld iu de kas, benevens de 25 fr. in den voorschoot van liet slachtoffer, zyn niet ver dwenen. Al de plaetseu van liet buis waren niet gesloten men heelt niet kunnen zien of de moordenaer langs dc koeistal is binnenge komen ofwel langs een venster, dat by kon openschuiven. Wy vernemen later dal de gendarmerie van Veurne zondag een jonggetrouwde persoon naer de gevangenis van Brugge heelt gebracht, verdacht de dader te zyn van de moord met diefstal, gepleegd te Slype. Hy werd te Nicuw- poortaengehouden. Volgens men beweert zou de verdachte een bloedverwant der vermoorde vrouw Maes zyn. Vadermoord te Malonne. In den nacht van 18 tot 19 dezer, is to Malonne, by Namen, eene verschrikkelyke vadermoord gepleegd. Zekere Emmanuel Leurquin, oud 31 jaren, schoenmaker, beeft zyn vader, een zeventig jarigen grysaerd, zoo hevig geslagen, dat deze 's anderdags overleden is aen de gevolgen zyner wonden. Emmanuel Leurquin, een slechte kerel, was onlangs om zyn onweerdig gedrag uil liet ouderlyk buis verjaegd. Hy was in de nabyheid gaen woonen, doch hy kwam nog altyd by zyn vader, die zich ongelukkig aen de dronken schap overleverde. Woensdag avond, zaten beiden aen tafel in het buis van den vader. Zy hadden-beiden veel gedronken en weldra geraeklen zy aen liet twisten. Eenige persoonen, die voorbygingen en bet gerucht hoorden, dachten dat bel on - noodig was tusschen le komen. Het gerucht hield overigens spoedig op. Donderdag morgend. omtrent 4 uren, von den eenige werklieden, op de biniiciiplaels van vader Leurquin, een man liggen, onkennelyk gemaekt door afgryslyke kwetsuren aen liet aengezicht. Het was Pierre Leurquin. Men bracht den ongelukkige in zyn huis en diende hem de noodige zorgen toe. Ten 9 uren was hy dood naer men beweert beeft men op dit uerzynlyk inden kelder gevonden. De zoon zou teruggekomen zyn om zyn vader den dood slag toe ie brengen. Wat Emmanuel Leurquin betreft, deze bad 's morgens Malonne verlaten. Men denkt dat hy in de Maes gesprongen is tusschen Burnot en Profondovillé. In een brief aen zync zuster gericht, en gedagleekend van Profondevillc, schreef hy dat hy van zin was zich te zelf moorden en al zyne goederen aen zyne zuster naliet. Het parket is ter plaetse geweest. Naer men denkt, heelt dc moordenaer zyn vader op den grond geworpen en hem voet slampen op het hoofd toegebracht eenige ribben van den grysaerd zyn gebroken, insge lyks ten gevolge van stampen. Emmanuel Leurquin was een vrydenker, en droeg er roem.op hy was een hevige liberale kiesdraver en een der inrichters van de bui - gerlyke begrafenissen, die in de laetste tyden le Malonne hebben plaets gehad. Eens zwoer hy de processie van bet Aller heiligste te zullen beletten door te gaen. Hy ging de processie te gemoet met een kar met oen paerd bespannen, èn plaetse liet voertuig ie midden van den weg. Hy werd voor dit feit door de rechtbank van Namen veroordeeld, lly ging in beroep, doch het hof van Luik bekrachtigde bel vonnis der eerste rechters. Toen zyne moeder op sterven lag, en een priester had doen roepen, belette by den eerw. pastor van Malonne in huis te komen hy beleedigde en bedreigde hem zelfs en zyne moeder stierf zonder te hebben kunnen biech ten. De korrektionneele rechtbank veroordeel de hem tot eene gevangenisstraf, voor belee- digingen tegen een bediener van den Gods dienst. Onlangs is hy lot gevangenis veroordeeld voor slagen hy heeft daerenboven nog ver schillende andere veroordeelingen ondergaen. Nadere bijzonderheden.) Emmanuel Leurquin.de vadermoorder van Malonne, is maendag door den veldwachter der gemeente Rliisnes aengehouden. In den nacht der misdaed had by Malonne verlaten en was naer La Plante gevluchtvan daer bega! hy zich naer Profondeville, alwaer by den zondag doorbracht. Ten einde de jusli- cie te misleiden, schreef hy uit Profondeville aen zyne zuster een* brief, waerin hy meldde dat hy van zin was zich te verdrinken. Men denkt dat hy over de grenzen wilde vluchten; doch maendag eene verkeerde rich ting genomen heeft. In plaets van de grenzen te bereiken, kwam hy iu de gemeente Rliisnes, alwaer hy erkend en, na een hevigen tegen stand, aengehouden werd. Leurquin is in de gevangenis te Namen opgesloten. Zync aenhouding is eene ware verlichting voor de inwoners van Malonne, die zoo zeer Leurquin vreesden, dat zy zich 's nachts in hunne huizen barikadeerden. Wy lezen in de Gazette van Sl-Truiden Er komt in onze stad eene tweemael her- haelde misdaed gepleegd te worden waerover gansch de burgery zonder onderscheid ten hoogste verontwaerdigd is. Het aloude beeld van den II. Martinus, dat sinds vier honderd jarep bovenden ingang van Sint-Martinuskerk prykt en te allen tyde zoowel van voorbytrek- kende soldalen van alle natiën als van de moedwilligste burgers niet alleen gespaerd maer geëerbiedigd werd, is op eene wraek- roepende wyze geschonden geworden. In den nacht tnsschen Vrydag en Zaterdag der vorige week beeft men bet beeld eene band afgesla gen, welke onder het paerd is blyven liggen. Dit werd echter door enkele persoonen opge merkt en zou wellicht niel verder bekend gemaekt zyn, maer verleden Maendag morgend was de mare der bceldstormery als een vuer door gansch de stad verspreid. Dien nacht hadden booswichten hunne woede nog eens op het geëerde beeld botgevierd. Zy iiebben gepoogd hetzelve met geweld van zyne plaets te rukken, docli hebben zich waerschynlyk moeten bepalen met den Heilige van zynen sabel en bet paerd van zynen slaert en teugels te bcrooven. Iedereen uit den wensch dat die aertsdeugnieten weldra mogen gekend en aen den schaudpacl gebracht worden. Tot lof van den kommandaut onzes garnizoens moet er gemeld worden dat zoodra by het misdryf ver nomen bad, by een allerstrengst onderzoek in dc kazerne begonnen heeft. Wy twylelen niet of onze politie zal ook met verdubbelden yver en listigheid te werk gaen om de plichtigen te achterhalen. Wy lezen in den Onafhankelijke Te Has selt in de omstreken klaegt men over de groote hoeveelheid wespen gansche zwermen vallen op onze vruchtboomen en richten aen- zienlyke schade aen. In sommige dorpen der Kempen doet zich hetzelfde voorval op. Zaterdag was in het kamp van Beverloo een begin van brand ontslaen een soldaet van liet o" regiment jagers wilde het alarm geven by middel van een kanonschot. Ongelukkig berstte de lading langs achter uit en de soldaet werd getroffen en op den slag gedood een zyner armen en de helft van het hoofd werden afgerukt. De toestand van den gendarm Colas is merkelyk beter men hoopt dal hy zal genezen. Wat den moordenaer betreft, deze is gansch genezen en zal dezer dagen naer Mechelcn ge bracht worden. Een soldaet, in garnizoen te Luik, en die zich naer Brussel wilde begeven, docli geen geld bad om zyne reis le betalen, had niets beters gevonden dan boven op een waggon te I gaen liggen. Men bemerkte den kerel eerst on- derweg men deed den trein stilhouden en de soldaet van zyne verhevene zitplaets alstappen. J liet bestuer der spoorwegen heeft proces-ver- bael opgemaekt legen dien zonderlingen reizi- I ger. j Wy vernemen dal de zaek ten laste van den notaris Van Dyck, die sedert eenige maen- i den uit Antwerpen verdwenen is, zal gebracht j worden op de rol van den aenstaenden ziltyd der assisen van de provincie. FKAftKIVYk. De Palrie van Parys ontvangt over liet inzicht van hel fransch gouvernemeut, betreffende de toepassingderdekreteu.de volgende inlichlin- geil, waervan het blad de gansche juistheid I waeeborql: De verdaging van de uitvoering der meert-dekretei», ten opzichte van alle de geeste- lyke'genootschappen, andere dan de Jesuieten, scliynl thans ten volle iu hel plan van hel gou- i vernemenl le liggen. Zoodus, een wolkdanig or de, dal by voorbeeld onderwysgestichten bestu- ren zou, weel thans op qflicieuse docli stellige wyze dal er geen enkele ogmerking of moeilyk- lieij zal gemaekt worden legen de genomen voorzorgen, lot 'waerborging van liet bestaen dier gestichten. I Wel is waer, zegt de Palrie. verder, zou men kunnen vragen of liet goevernement er zeker van is, hy de meerderheid der linkerzy de noo- dige welwillendheid te zullen vinden, om zonder liiuderpael die nieuwe politiek toe te passen, die zoo onverwacht opdaegt. Men heeft ten nnnsle desaengaende eene zeer ernstige hoop in de ministerieelc omgeving die hoop is gegrond op het begin van voldoening dal door de uildry- ving der Jesuieten gegeven is aen de opstellers 1 van liet dagorde van 16 meert, en op de stil- zwygendlieid die men lol nu toe van den H. I Stoel bekomen heeft, over de godsdienstzaken in Frankryk. Kortom, zegt gemeld blad, in de I ontwerpen die sedert aebt-en-veertig uren aen i onze bestuerders worden toegeschreven, is j kwestie van eene oprechte transaktie, die langs j den eenen kant de geestelykhcid, op den bazis van het voltrokken feilvoor de Jesuïeten, en bel behoud van bet statu quo voor de andere orders. Twee wetgevende kiezingen hebben zon dag in Frankryk plaets gehad, namelyk le Cliam- bery in Savooië, en le Mezières in de Ardennen. Te Chambery werd de repubiiekaensche kandi- daet, M. Cbevalley zonder oppositie gekozen, terwyl le Mezières de konservalieve kandidaete M. Biclié-Tirman by de eerste stemming d- meesle stemmen bekwam. Er moet echter bal, loleering plaets hebben en de Patrie denkt dat de radikale kandidael, M. Corneuu te Mezières gekozen zal worden. In de kapel van Fenouillet, toegewyd aen de H. Maegd, heeft dezer dagen een ongehoord feit plaets gehad. Heiligschendende kwaeddoe- ners zyn iu de kapel gedrongen, hebben de kel ken gestolen, de altaren verbryzeld, het Lieve- Vrouwbeeld en de andere beelden van vernield. Al de kerksieraden en gewaden werden geplun derd. Eindelyk is door de twee heiligschenders bet vuee aen de kapel gestoken, waervan nog slechts de vier muren recht gebleven zyn. Men vermoedt dat twee vreemde werklieden de ple gers zyn dier wandaed. Van honger gestorven. Zondag vonden twee policieagenlen eene jonge vrouw, levenloos onder eene koetspoort liggen. Samen niet een voorbyganger namen de agenten de arme vrouw op en brachten haer naer het naestgelegen po- liciebureel. Slechts met veel moeite gelukte men erin, haer tot hel leven terug le roepen Ik heel Maria sprak zy, en heb sedert vyf dagen niets geëten. Dan viel ze zieltogend neer. Men trachtte haer dan eenig voedsel te doen nemen docli vruchteloos. Eindelyk gebood de kommissaris van policie haer naer liet guslliuis te brengen, maer zy stierf onder weg. DUITSCIILAND. Do Norddeutschc Allgemeinc Zeilung zegt, in een artikel over de redevoering, door M. Gara- betta te Cherburg gehouden, dat de redevoe ringen van M. Grévy, le Dijon en van M. Frevcintt, te Montauban, tot zyne levendige voldoening bewezen, dat Gambelta niet uit Frankryk's naem maer uit zyn eigen naem ge sproken heelt. Duilsclilands politiek zal event- wel even vredelievend blyven als zy tot nu toe was, docli liet vertrouwen in deu duer des vre- des beeft door M. Gambelta een barden sloot bekomen. Er zyii wel geene verwikkelingen op hel oogenblik te voorzien, doch M. Gumbelta's verklaring l.ewysl, dat de oorlogsgezinde par ty belangryke aenhangers beeft ook onder de republikeinen. Duilscliland zal bewyzen dat het den vrede bewaren wil en den oorlog veraf schuwt hel betreurt, dat de oorlogzuchtige geest der naburen liet dwingt, zyne veiligheid te zoeken in een. sterk slagveerdig leger. Meer

De Denderbode | 1880 | | pagina 2