gratis en verplichtende zyn. 4° Het traktement der onderwyzers moet verhoogd worden. Daer, de aep is uit de mauw verplichtend, dus met de kinders mogen doen wat zy willen; met te veel kinders, dus op 'l gemak hooger traktementen 't is daer wel de draeispille van geheel 't spel. Oordeelt nu, geëerde lezers Spreuken van Leopold I. In de verschillige vergaderingen, gehouden te Brussel gedurende de loopende leesten, is de lof van Leopold I meermaels opgehaeld ge worden. En dal verdient de NVyze Koning, de Stichter v ui ons Land en onze Koninklyke familie. In eene dezer vergaderingen paste de voor zitter een woord van de II. Schrift op Leopold 1 toe, en zulks op de gelukkigste wyze. liet kwam hier op neer dat de 1' Koning der Belgen, ofschoon dood en begraven, nog sprekende was. En dat is zóó. Er zyn woorden van hem, die zullen blyven, en byzonder in den huidigen deerlyken toestand van België moeten herhaeld en overwogen worden. Belgen, sprak liy by zyne inhuldiging, blyft vereenigd en getrouw aen uwe leuze Eendracht baeit macht. By middel van eendracht kunt gy een gelukkig en geëerbiedigd volk wezen, anders niet En wy hebben ongelukkiglyk een ministerie, dat zyn behagen schept in de eendracht te verbreken, en twist en tweedracht te zaeien iet in de kleinste gemeenten. be wyze vorst, in 1842, de wet over het Lager Onderwys teekenende, zeide llc acht my gelukkig deze schoone wet te be krachtigen mei myn handteeken. En wy hebben een ministerie dat zich ge- haest heeft deze schoone wet in stukken te slaen. Zoo lang ik Koning van België zal wezen, sprak hy in 1857, zal ik nooit gedoogen, dat een ge deelte der Belgen een ander gedeelte zou overheer- svlien en verdrukken. En wy hebben een ministerie, dat duizende Belgen onrechtveerdiglyk berooid heeft van hun kiesrecht, en bedacht is om nog verder in dien weg te gaen. Op het einde zyner regeering, toen de vry- denkers en ongodisten liet hoofd begonnen op te steken, zei Leopold I l)ie vcrderfelyke leeraers moeten te keer gegaen worden, of zu leiden het volk naer de barbaersch- heid. En wy hebben een ministerie, dat geene andere Belgen schynt te erkennen, dan de vry- denkers en de geuzen. Sprekende van het liberalismus, zei hy Dat stelsel is gelyk aen eenen zandhoop onge lukkig het land, dat daerop steunt. En ongelukkiglyk is ons Land heden op dien zandhoop gevestigd. En, laet een storm opko men in;Europa, dan zullen wy de waerheid der woorden van onzen Eersten en Wyzen Koning deorlyk beproeven. 1830 schitterend, ja •1880 schitterend, neen A. B. Het orgaen van 't opcnbacr ministerie vracgl aen do getuige ol dit geroep tol de dame van den onder- wyzer gericht was. Du getuige, die watrseliynlyk de vraeg niet goed begrypt, aerzell te autwoordeu, doeb Knikt cindelyk. 3e Getuige Petrus De Briteclur, oud Sj .ren, koe wachter lo Vleekem. Getuige zegt dat de twee betichten hebben geroopen Vivat de Roodeu, I'oert voor dc Blauwen Verder weet liy niets. De beer Eeman, verdediger, doet vooreerst de belaclielykheid der aenklackl uitscbyncn. Hei geldt luer eeniglyk te oordeclen of er in 'l geroep \ivui de Roodeu, foert voor de Geuzen oBlauwen eene beiccdiging gelegen is. Wal hem betreft by gelooft liet met Byna dagclyks en vooral in Kiezu.gslryd, hoori men de eenen of dc anderen de denkwvzc hunner tegenstrevers afkeuren door bel geroep van A bas dc catholieken A bas dc liberalen r.i geuzen Ehvvel, tot hiertoe heelt niemand daer ccnc belecdi- ging ingevonden, en heeft de politie er nooit aenge- dachl hierin eene oveitreding te beslaligcn Indien er zich iemand, gaei de heer auvokaei voort, by den heer kommissaris moest beklagen omdat men, in zyne tegenwoordigheid Foert voor de Bokken of foert voor de Liberalen of Geuzen heeft geroepen, hy zou ze wandelen zenden. In bel woord geus i- geene beleediging, geen scheldwoord gelegen overigens verscheidene recht banken hebben dit verklaerd. De beer advokaet liacli. onder andere, ton bewyze aen. dat' onlangs een per soon voor eene rechtbank van enkele politie der provincie Antwerpen te recht stond als beschuldigd van tot de leerlingen der oflicicelc school gezegd te hebben gy zyt geuzenkinderen De vrederechter vcrklacrde dal bet woord geus noch beleediging, noch scheldwoord dacrstelde en sprak dc;i beschul digde vry. liet opcubaer ministerie ging tegen dit vonnis in beroep cn de corrcclionncele Rechtbank van Antwerpen heeft dezer dagen, hel vonnis van den eersten rechter bekrachtigd.... (Men leze hierhooger). De heer Van Ilumbeeck, thans minister van onder wys, gaet de redenaer voort, veroorloofde zich, in volle Kamer, te roepen.1 basla calotte en niet een catholiek lid zocht hierin eene beleediging tc bcsia- tigen men aenschouvvde hel slechts als eene grove onbeleefdheid begaen door eenen eandidaet-minisler. Nu, in de Kamer, vindt men geene beleediging in A bas, la calottemaer jeugdige knapen die foert voor de Blauwen of Geuzen roepen, zou men in 't gevang moeten steken De heer Eeman eindigt met nogmaels op de be- lachelykheid der klacht aen te dringen en drukt de hoop uit dat de heer Vrederechter do twee jeugdige betichten zal vryspreken. Hel opcnbacr ministerie verklaert dat hy de zicn- wyze van den heer Verdediger deelt voor wat hel woord geus betreu volgens hem is er geene belee diging in 't woord geus tc vinden doch het woord Foert houdt hy voor eene gekarakteriseerde belee diging. De heer kommissaris eindigt met te zeggen, dat hy de toepassing eener straf aen de wysheid van don heer Vrederechter overlact. De heer Verdediger doet eindelyk opmerken dal het woord Foert de vlaemsche uitdrukking is van 't fransch woord A bas. Indien deze jeugdige knapen op de banken der hoogschool gezeten hadden, zooals ministor Van Ilumbeeck, voorzeker zouden zy A bas les gcu.vcn nietfoert voor de geuzen! geroepen hebben. Nu hebben zy enkel de volkstael gebruikt die gesprokcu wordi in'l midden waer zy leven. Hy hoopt do vryspraek der beschuldigden. Do rechtbank verklaert bel feit ten laste der be schuldigden niet genoegzaem bewezen en SPREEKT HEN VRY RECIITERLYKE KRONYK. Dynsdag verscheen voor de korrektionneele recht bank van Antwerpen, in zako van beroep zetelende, M Megens, onderwyzer der vrye school te Brecht, beticht lot eenigo kinderen der olïicieelc school van dit dorp gezegd te hebben Geuzenkinderen. liet feit moest plaets gehad hebben op 13 juni laelsleden, en het proces-verbael ervan werd door den brigadier dor gendarmerie van Brecht eerst den 19 juni opgemaekt M. Megens werd gedagveerd voor den vrederechter van Brecht, die bem vrysprak, omdat hel feit niet bewezen was, en dat dacrenbo- ven de locnaem Geus geene beleediging is. Dc prokureur des konings ging in beroep tegen dit vonnis en de zaek werd voor de korrektionneele rechibank van Antwerpen gebracht. Na een pleidooi van M. Fr. De Laet,die de ongegrondheid en dc ongc- rymdheid der beschuldiging bewees, heeft de recht- bauk het vonnis van den eersten rechter bekrachtigd en verklaerd dat hel woord Geus, in den tcgen- woordigen politieken toestand, geene beleediging daerstelt. M. Megens is vrygesproken, zonder kosten. Rechtbank van enkele Politie van Aelst. Zitting van Vrijdag 10 September 1880. Hel is onze gewoonte niet verslagen meé te deelen over do rechtzaken welke voor onze rechtbank van enkele politie behandeld worden ditmael echler willen wy eene uitzondering aen dien regel maken, omdat het ons noodzadelvk voorkomt, de belaclie lykheid te doen uitscbynen van de klachten,die zekere officieele onderwyzers of hunne vrouwen by de Jus- tieie indienen. Wy willen het heden des te meer doen, omdat men ons op de stelligste wyze verzokerd heeft, dat liet heerschap T welk te Vleekem aen 't hoofd van 'l geuzen-onderwys slaei als ook zyne dame— hoed afals 't u belieft,— zoodanig kilteloorig zyn, dal de minste verkeerde beweging van den eenen of anderen persoon die hen voorbygaet, liet nv'nslc onbegrepene woord dat uitgesproken of uit geroepen wordt, het voorwerp eener oenklacbt zyn by 't gerecht. Heden was hel weêr 't zelfde geval. Twee jeugdige knapen Gustaef Vermeulen oud 11 jaren en Guslaef Van llerrcweghe, oud 8 jaren, stonden te recht als beschuldigd van, lerwyl zy dc koeien wachtten, be- lccdigingon te hebben uitgeroepen legen hoed-af!— de dame van den otficieolon onderwyzer van Vleekem. Verhoor der getuigen 4" Getuige. Amelia Van den Berghe, dame van den onderwyzer van vleekem, klaegsler. Getuige ver klaert dat zy dien dag de onderwyzeresse van Bam- brugge had uitgeleide gcdacn, cn dat zy, by het naer huis keeren, door de twee betichten was belcedigd geweestde twee knapen liehben haer achterna geroepen Foert voor de geuzen Getuige voegt cr by dat zy byna geene» stap, in 't opcnbacr, kan ver zetten zonder belcedigd te worden.... Verder ver klaert getuigen nog dat men, onlangs, des nachts vuiligheid aen hare deur heeft gestreken, enz. Meester Eeman, advokaet, welke ambtshalve, de verdediging der twee jeugdige belichten had op zich genomen, doet aen getuige vragen of zy zyne klien- ton van dit feil bcscliuldigdt?.... Madame antwoordt dat zy niet weet wie cr zich plichtig aen gemaekt heeftIn dit geval, merkt il. Eeman op, komt hel geenzins te pas hiervan te spreken -, de rechtbank dient daer niets van te weten. i0 Getuige Jan Bockstael, oud 11 jaren, koewach ter te Vleekem. Getuige verklaert dat hy niet heeft hooren roepen maer dat dc twee belichten hem verklaerd hadden, dat toen Madame van den onder wyzer passeerde zy geroepen hadden Vivat de Boo- den, foert voor de Blauwen Plezierreis naer Spa. Zondag lest heeft onze koninklyke Harmonie, vergezeld van byna al de Bestuerleden, zich naer Spa begeven om aldaer ter plaets de Zeven uren Wandeling genaemd.een Concert te geven en tezelfdertyd twee genoeglyke dagen te sly - ten in die schoone vallei, te recht om hare schilderachtige zichten geroemd en welke er, in 't zomergetydehel groote volk naertoe lokken. Dank aen de welwillende medewerking van liet Stedelyke Bestuer, wierd onze koninklyke Harmonie op de voortreflelykste wyze ontvan gen. Het muziekkorps van 't 9' linieregiment, tydelyk te Spa, verblyvende, alsook twee heeren Schepenen bevonden zich ter statie om de Aelstenaren te verwelkomen. De heeren Voorzitter en Ondervoorzitter, Van Wambeke en Liénart, welke reeds daegs te voren te Spa waren aengekomen, bevonden zich insgelyks in de statie. Voorafgegaen door het muziekkorps van 't 9° linieregiment, deed onze koninklyke Har monie, te midden der algenieene toejuichingen, hare intrede in de stad. De ryke tuniek onzer Harmonie verwekte de algemeene verwondering Vooreerst begaf men zich naer den Kring der baden alwaer de heer Lezaack, burge meester van Spa, onze stadsgenoten gulher- tiglyk ontving. De heer Lezaack bedankte de Aelstenaers voor de eer welke zy, door hun bezoek, de stad Spa aendeden en gaf te ken nen, dat alle de leden, gedurende hun ver- blyf te Spa, tot alle openbare gestichten en feesten vryen toegang hadden eindelyk bood hy hen den eerewyn aen. M. Van Wambeke bedankte den achtbaren heer Burgemeester in naem der leden van de Harmonie, over het gulhartige onthael welk hen kwam te beurt te vallen, en voegde erby, dat zy zich gelukkig achtten te kunnen bewy- zen dat Vlamingen en Walen, allen 't vrye en onafhankelyke Belgie tot een zelfde Vaderland hadden Rond 7 uren des avonds gal onze konink lyke Harmonie het aengekondigde Concert, ter wandeling,welke ter dezer gelegenheid gansch verlicht was geworden. Het prachtige kiosk welke zich te midden verheft, was schitterend van de duizende lichten en lampioenen die hem bekransden. Dit alles maekte een fraeie geheel uit dat betooverend was voor 't oog der duizende aenschouwers die zich aldaer verdrongen. Het programma der uittevoeren stukken was opgesteld als volgt 1" Die erfahrt uns gluck. (Suppé). 2u Fantasie naer Zampa. (Herold.) 3° Aurora, Wals. (Labitzky.) 4° Ouverture triomphale. (Langlois.) 5" Fantasie naer Guill. Tell. (Rossini.) 6° Hortense, Polka. (Britfaux.) Zeggen dat onze Koninklyke Harmonie al deze stukken op eene overheerlyke wyze heeft uitgevoerd en de geestdriftigste toejuichingen haer te beurt vielen, ware verre beneden de waerheid blyven, want, wy mogen het vry zeggen, nooit heeft zy deze stukken zoo mees- terlyk, met meer gevoel, met meer samen hangen met meer juistheid van toon gespeeld... Dezen voortreffelyken uitslag heelt men vooral aen den heer Director De Mol te danken, welke, op zeer weinige tyd, aen onze Harmo nie den kunstsmaek die hem kenschetst, heeft weten in te boezemen... Ook by het eindigen met het Vaderlandslied, heeft zy het talryk, deftig cn uitgelezen publiek 't welk zich in de lanen der wandeling verdrongen, in zulke eene mate van geestdriftige vervoering gebracht, dat uit duizende monden te gelyk de woorden, Bis Bis Bis weerklonken. Na het Concert, wierd in de bergen een prachtig vuerwerk afgeschoten. Men las op de hoogten, in bengaelsch vuer, de namen van al de europesche landen, als ook de naem onzer stad. De indruk beschryven welken een vuer werk. met een prachtig weder in die bergen afgeschoten, by de aenschouwers veroorzaekt, is onmogelyk men moet het met eigen oogen gezien hebben om er zich een gedacht te kun nen van vormen. Deze plezierreis zal by al dc werkende leden en eereloden die er aen deelnamen in aenge- naem geheugen bewaerd worden allen waren verrukt over het overheerlyke onthael welk hen was ten deele gevallen en ook over de vriendelyke wyze op de welke zy door de in- wooners waren behandeld geweest. Voegen wy er by, dat men, dank aen de milddadigheid van den heer Karei Liénart. deze plezierreis heeft konnen inrichten niet alleenlyk heeft de heer ondervoorzitter, de Harmonie naer Spa geleid, maer hy heeft ge zorgd dat alle deieden, in ryluig, de schoone omstreken konden bewandelen en de fonteinen bezoeken. Verder heelt hy aen al de leden twee prachtige "oenmalen nongeboden, met een woord, al de kosten zyn doorhem gedragen geworden; en, opdat elkeen oen gedenkenis dezer speelreis zou bewaren, heelt hy aen elk lid, een album geschonken, bevattende al de zichten der stad en vallei van Spa. In naém van alle de leden ontvange hy hier onze beste dankzegging en de verzekering onzer volkomene erkentenis. De heeren Voorzitter en Ondervoorzitter hebben dc stad Spa niet willen verlaten, zon der zich by den heer Burgemeester te begeven om hem te bedanken over 't gulhartig onthael en dc welwillendheid die het Gemeentebestuer aen de Harmonie heeft geloond. By het vertrek verdrong zich eene talryke menigte in den omtrek der statie, welke aen onze Harmonie een hartelyk vaerwel kwam toe sturen. Toen de trein-zich in beweging stelde wierden er, als afscheidsgroet, talryke kanon scheuten gelost, en uit honderde monden te gelyk gingen de kreten op Leve Aelstlot weder ziens Eere zy aen onze Koninklyke Harmonie Eere zy aen de heeren Bestuerleden Eere en diepe dankbaerheid zyaen den Onder-Voorzit ter, den heer Karei Liénart (Medegedeeld Men schrijft ons uit Mecrbeke. Verleden Zondag 5en September was het prijsdeeling in onze vrije-katholieke jongens school van reeds 2 uren vöör de plechtigheid, zag men gansch Meerbeke naar de zaal der prijsdeeling toesnellen, 't Is die zelfde zaal in dewelke zij verleden jaar met den grootsten geestdrift de redenaars bijtraden, in de meeting van den 15cu Augusti 1879, ten voordecle van het vrij onderwijs gehouden. Wij zeggen gansch Meerbeke, want op ongeveer 515 huishoudens, zou men er slechts een klein dozyntje vinden, die de eene of de andere reden bygebracht hebben, om zich te onthouden. Fier dus, kwa men de Meerbekenaars bestatigen of men er j in gelukt was hun eene goede school iu te richten. Maar al lietgene zij er hoorden en zagen, I overtrof verre hunne verwachting De stukjes van het zoo voortreffelyk samen- J gesteld programma, wierden al met de beste gepastheid uitgevoerd. Eenieder was bijzon derlijk getroffen door de beleefde, de kiesche houding der leerlingen eenieder zei Dat is J wel, daar is opvoeoirig bij, nooit zagen wij iets beter op Meerbeke waarlijk, wij hebben i eene goede school zij is wel gehouden, wel bestuurd Wij voegen er bij Dank aan den I iever van den hoofdonderwijzer M. P. De Coo- man, dank aan de welwillende en onvermoei- i bare medewerking der leden van ons school- i komiteit, hebben wij dezen schitterenden i uitslag bekomen. Men was het eens om den lof dezer heeren uit te spreken, toen de onder- j wijzer aankondigde, dat, door hunne zorgen, gedurende liet schooljaar 1879-80, tweemaal openbare examens, zoowel schriftelijke als j mondelinge, gegeven waren en dat zij aan de overwinnaars bijzondere schoen prijzen ver leend hadden. Eer en dank aan hen 't Is de gepastste en krachtigste middel om leerlingen en meesters aan tc moedigen. Mochten andere schoolkomileiten dit schoon voorbeeld navol gen. Eer de plechtigheid einde nam, wilde onze achtbare Senator eene korte doch kernige en welgepaste aanspraak dc aanhoorders toe sturen. Hij dankte hen, omdat zij, aan zijnen oproep van verleden jaar zoo gewillig en zoo mildadig hebben beantwoord hij moedigde hen aan, om met den zelfden iever het begon nen werk voort te zetten, hun belovende dal niets zou verwaarloosd worden om van hunne kinderen, goede zonen, getrouwe christenen, en nuttige burgers te maken. Het leest wierd gesloten door een omstan digheidslied dat met den grootsten geestdrift door meer dan 200 leerlingen werd gezongen en door de honderden aanschouwers toege juicht. Ziehier dit lied het zal bewijzen dat men in de katholieke scholen verkleefdheid aan godsdienst en vaderland, aan vrijheid en vorst, nog weet de jongheid in te boezemen. 1830. JUBELLIED. 1880. Gezang op d'ariaLe chant de la Pair ie,door dk Bériot. I. 0 schoone feest voor ware vrijheid's telgen Sinds vijftig jaar, sticht vrijheid hier geluk Met vollen klem stijgt uil de borst der Belgen, Het lied dat groet de gulden jubelkruk. O mocht luer fier, do vrijheid blijven tronen Leefi, Belgen, vrij, als brocdrcn, hand in hand Blijve Eendracht in het hart der Belgen wonen, Voor 'i heil van Godsdienst, Vorst cn Vaderland. REFREIN Vaderland, Vaderland Vijftig volle jaren. Groeien uw welvaren, Vaderland, Vaderland, Uw kind'ren leven steeds in vrijen broederband. Die twist en tweedracht zaait in broederscharen, Neen. neen, gij zijl geen echte Belgen, gij Vrij leven wij nog vijftig and're jaren Weg, weg, met alle slacli van dwinglandij 0, mocht hier fier, de vrijheid blijven tronen 1 Leeft Belgen, vrij, als broedren, hand in hand, Blijve Eendracht in bet hart der Belgen wonen. Voor 't heil van Godsdienst, Vorst en Vaderland. 0 God, aanhoor der Belgen vuur'gc beden Zie gunstig neèr op Vaderland cn Vorst. Hier bloeie deugd en vrede, als bij 'I verleden. Wee hem die 't heil der Belgen stooren dorst. Aanvaard, o lieer, de stemme van ons danken Ons lied zij U eon echte erkenlnispand Steeds mengt ons leus zich met ons vreugdeklanken Trouw blijft de Belg, aan God, aan Vaderland. KIEZING. Donderdag 9 september heeft alhier de kie zing plaets gehad voor dry uittredende leden van onze handelsrechtbank. Zyn gekozen. Rechters MM. Schuermans Karei en Smits Adriaen. Bechler-plaelsvervanger M. Yander Smissen Prosper. Deze dry heeren woonen te Aelst. KONINKLYKE BESLUITEN. By kor.inklyk besluit van 0 September wordt M. J. B. Gyselinck gemachtigd, met zyn ambt van gemeenteraedsheer te Oombergen, de be diening te cumuleeren van gemeenteontvanger aldaer. Een ministerieel besluit van 9 septem ber, beveelt aen de gemeentebesturen, in het vooruitzicht der algemeene volksoptelling van 51 december 1880, zoo spoedig mogelyk de nummering der huizen te doen nazienen des noods le verbeteren. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eervv. Heer Raemdonk. van Elverzele, professor in liet kollegie van S. Nicolaes, is den 9 September vertrokk en naer Algiers, om er te treden in het genootschap der Zendelin gen van Mgr Lavigerie. Stad Aelst. Katholieke School penning. Vergadering der leden op Macn- dag 15 September, om 9 uren stipt, ter estami- net, L'ancien roi d'Espagne, by den heer Leleu. Er wordt ons verzocht aen de heeren leden kennis le geven, dat er een schoonen prys zal al te loten zyn. De lieer August Renneboog onzer stad, heeft maendag lest het exaem van Apotheker voor den midden-jury te Brussel afgelegd. Morgen, Zondag 12 dezer maend zal te Erembodegem om 2 uren namiddag een prach tige nieuwe Slandaerd van den H. Franciscus ingehuldigd worden. Verscheide genootschappen uit liet omlig gende zullen deze plechtigheid by wonen. Den Vrydag 5 dezer is een erg ongeluk gebeurd op den yzerenweg Mechelen- Aelst, in de nabyheid van onze stad. De baenwachter Albien Boeman, staende tusschende gemeenten Baerdegem en Opwyck, is door den trein van 9 uren 's avonds verrast geworden en werd het geheele rechterbeen met den voet letterlyk verpletterd. Des zaterdags morgens heeft de verongelukte eene pynlyke afzetting ónder- staen, in het gasthuis van Opwyck, door dc doktoren van Lebbeke, Opwyck en Moorsel, doch des avonds was hy een lyk. Boeman was sedert 9 maenden indenyzerenwegdienst, was 51 jaren oud en laet eene weduwe met vier kinderen achter, die ongelukkiglyk op geen pensioen mogen rekenen. Zietdaer een groot ongeluk ja, waervan wy niet de oorzaek kunnen nazoeken "t is de zaek der administratie. Maer wy mogen niet nalaten te doen opmerken en daerop de aen- dacht in le roepen van onze gekozenen in Senaet en Kamer, dal genoemde yzerenweg niet alleen half voltrokken is, maer ook dat alles er voortrolt op hel voorloopige of provi soire. De statie-oversten bezitten liet noodige gezag niet, vermits zy meern.aels door dus- genoemde piquers werden over het hoold ge zien er zyn in de statiën geene horlogiën, geene bellen, zoodat dc reizigers noch van uer noch van tyd weten er is in Opwyck niet zelfs eenen geneesheer benoemd, terwyl in niet eene statie de noodige eerste hulpmid delen, by voorbeeld, eene draagberrie, voor handen zyn alle de bedienden zyn voorloopig aengenomen, zonder titel, zonder eigenlyke benoeming, en gevolgens zonder recht. Dus danige staet van zaken moet allerhande mis bruiken en ook veel misnoegen veroorzaken. Laet ons daer byvoegen, vermits het van pas komt, dat belangryke gemeenten als Opwyck en Moorsel wel eene dubbele postbediening waerd zyn de brave lieden van hel naburige Meldert* ontvangen hunne correspondentie, langs Erembodegem, somwylen om 5 uren nanoen. "(Medegedeeld.) Het schynt dat er sedert eenigen tyd een aental min of meer erge ongevallen en ontrig- gelingen hebben plaets gehad op den elektrie- Icen spoorweg der Nationale Tentoonstelling. Sedert eenige dagen zyn de policiebu- reelen opgekropt met dieven en landloopers, die op elk oogenblik van den dag aengehou- den worden men heeft bemerkt, dat op tien van de personen, welke men thans aenhoudt, er negen zyn die de gevangenis verlaten had den, ten gevolge der kwytschelding, verleend gedurende de jubelfeesten. M. L. Hymans, lid van het inrichtings- komiteit der kavalkade,schryft in een brief aen liet Journal de Genève, dat de uitgaven door dit komiteit gedaeti, 400.000 lr. beloopen. De Nationale Tentoonstelling moet, zoo als men weet, op lo October aenslaende geslo ten worden. Er is kwestie tegen 17 october een monster-banket in te richten, dat in het Park Leopold zou gegeven worden. De ten- toonslellers alleen zouden voor dit banket mogen inschryven. De koning, aen wien men dit ontwerp heeft meegedeeld, heeft verklaerd dat hy met genoegen eene uitnoodiging tot dit feest zou aenveerdendeleden van het in- richtingskomiteit der Tentoonstelling, de goe- verneurs der provinciën en de burgemeesters der byzouderste steden van het land, zouden insgelyks uitgenoodigd worden. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1250 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-77 tot I 04 stieren, fr. 0-66 tot 0-88 koeien en veerzen, fr. 0-66 tol 0-88. Wie dom genoeg is, zou heden moeten gelooven dat de rechtzinnige heer Frère de vaderlandminnendste belg is die in 't gansche land te vinden is. Nu immers hangt hy den grooten patriot uit. Zyne redevoeringen zwel len van liefde voor het vaderland. En iedereen moet M. Frère gelooven, die man spreekt altijd waerheid, zoo't schynt in hetgene hy gezeid en geschreven heeft over zyne betrekkingen en onderhandelingen met Rome. Ja, M. Frère is ne felle patriot Bevvys daervan hetgene hy in 1850 was. Eerst was hy republikein. Met twee andere demokraten stichtte hy een republikeinsch blad, le Ciloyen, dat maer 26 dagen heeft ge leefd. Daerna werkte hy meé aen de redaktie van l'lndvstrie, een Ilollandschgezind blad van Luik. De heer Frère was dus republikein en Jantje- kaes gezind tydens de verovering der nationale onafhankelykheid. En hy zou de menschen willen wysmaken dat die onafhankelykheid het werk is van hem en zyne vrienden Zou men niet bersten van lachen, menschen, met dien gaei die hem alzoo pareert met de pennen van den pauw. Zekere Delronge, oud 23 jaer, geboren te Warschau, had in de gevangenis der Klei ne-Karmelieten, waer hy zich voor diefstal be vond, van een anderen gevangene vernomen dat eene vrouw, waermeè deze betrekkingen onderhield, veel spaergeld had. De kerel ver liet op 28 augusti de gevangenis cn haestte zich naer de woning der vrouw hy drong er binnen by middel van braek, en nam er afliet geld meé dat hy vond, ongeveer 12,000 fr. De policie verwittigd, zocht den misdadiger op eerst gisteren is zy er in gelukt hem aen te houden op de kamer van een zyner vrienden. Hy was nog in bezit van 8000 fr. De kerel is naer de gevangenis gebracht en ter beschik king gesteld van den prokureur des konings. Men meldt uit Aken, dat de koningin der Belgen zeer te vreden is over haer ver- blyf aldaer zy doet eiken dag groote wande lingen in den omtrek der slad. Zondag deed zy een uitstapke naer Nieddeggen, op on geveer 10 mylen van Aken, en waer zich een oud merkweèrc'ig kasteel bevindt. De konin gin werd door een onweer verrast en was ge dwongen den nacht in eene herberg te Zwel- fall door te brengen, 's Anderdags werd 'zy uitgeleide gedaen door de schuttersvereni ging van Zwelfall, die by de aenkomst onzer koningen aenstonds eenè eerewaeht ingericht had en haer 's morgedds eene aubade bracht. Men leest in 't Handelsblad van dynsdag Heden morgend, rond 6 ure, had er op de Peerdenmerkt alhier, eene dryvoudige moord poging plaets. Een ilaliaensch matroos van het vaertuig Hudson, de genaemde Francesco Bombaso, en wiens schip in de groote dok ligt, liep in dron ken toestand op de Peerdenmerkt rond en randde alle de personen aen die hy ontmoette. Al wie de vlucht niet nam werd door Bombaso met messteken gewond. Zekere Jozef Van Boven, een braef werkman, 54 jaer oud, geboren te Oevel en wonende in dc Walenstraet, werd door den woesteling aengevallen en bekwam een messteek in den arm en een andere in den hals, tusschen de keel en de kin. Men heeft het slachtoffer erg bloedend opgenomen en naer het gasthuis gebracht. Twee andere personen, de genaemden Roes, voerman en Maes, gazontsteker, bekwamen wonden die minder gevaer op leveren. Eindelyk is de woestaerd kunnen eengehou- den en in de gevangenis opgesloten worden. Sedert eenige nachten werd er veel ge stolen in den kruidenierswinkel van M. De Rycker, in de Zuidzandstraet, naby St-Salva- lorskerk, te Brugge. Het was langs de kelder val dat de dieven met geweld binnendrongen en het een en het ander wegdroegen. De brug- sche policie legde zich vrydag nacht in hinder- laeg in den kelder weldra kwamen twee kerels naer beneden. De agenten snelden toe en gelukten erin een der dieven te grypen de andere vluchtte uit de handen van den agent Colpaert, doch werd zaterdag morgend in zyne woning aengehouden. Men beweert dat zy, be halve de koopwaren, nog 450 fr. in goud ge stolen hebben, ten nadeele van M. De Rycker. De groote peerdenmarkt van Tongeren zal plaets hebben op donderdag 16 september. De vermoedelyke dader van dc moord tc Slype, de genaemde Maes, heeft eindelyk volledige bekentenissen afgelegd. In den be ginne loochende hy alle medeplichtigheid later beweerde hy, dat hy slechts aeji den diefstal had deelgenomen. Eiddelyk, in tegen woordigheid zyner vrouw, die by by zich had doen komen, heeft hy vyf persoenen aenge- klaegd als zyne medeplichtigen. Onder deze bevinden zich de eigen broeder en zuster van het slachtoffer. Al die persoonen werden nog denzelfden dag aengehouden. De parketten van Veurne en Brugge hebben zaterdag eene nieuwe huiszoeking gedaen in de woning van Maes, le Nieopoort, en hebben er eene som van 4200 fr. gevonden. 't Is ongelooflyk wat kwadengeest de Geuzery rondblaest, tot in de harten der kin deren toe. Dezer dagen komt te Verviers, een kind le huis uit de school der Broeders. Zyn hoofd was deerlyk gekneusd en bloedde. Op de vraeg, wie dat gedaen had, antwoord de lietde Broeders in de school. Dit gezegde vloog rond van mond tot mond. De geuzengazelten voegden er nog wat by hel kind was stervend het kind was dood Slachtoffer van het catholiek onderwys Procureur, politiemannen, gendarmen, 'twas al te been en in de weer om die catholieke moorddadigheid te onderzoeken. En na een onderzoek van naelde tot draed, is het gebleken, dat de kleine vleugel zyne wonden bekomen had, op straet, in een ge vecht tegen eenen zyner kamaraden Kent iemand eenig verschil tusschen eenen geus en eenen lasteraer Die 't weet make het bekend. Als een eenvoudig middel tot verdryving van wormen en maeien, uit bloempotten wordt aenbevolen ze te begieten met een aftreksel der bladeren van den okkernotenboom, het welk men eerst heeft laten afkoelen. Zelfs zou wanneer slechts één notenblad eenigen tyd in een pot met water gelegen heeft, het effekt reeds goed merkbaer zyn. Ook andere insekten worden er door verdreven, terwyl dit aftreksel veeleer als bemesting dient dan eenig nadeel aen de planten doet. Haring. Uit Aberdeen wordt gemeld dat de haringvangst voortdurend goed blyft. De vangst is grooter dan ooit en bel werk voor visschers en zouters is zóó groot, dat een menigte niet gezouten, maer dadelyk weêr in de zee geworpen worden. Zoolang de zou ters zoo overladen zyn met arbeid, zal veel haring niet goed verzorgd zyn en zullen de pryzen laeg blyven. Men spreekt van een grooten schotschen ring, die 100 a 130,000 ton tot lage pryzen wil opkoopen. De kwestie zal nu echter zyn, of met die groote vangst ook het verbruik in gelyke mate zal toenemen. Verdelging van Rupsen. Om de kleine groene en gryze rupsen te vernielen welke onze hovingen zoo dikwyls be woonen, is het genoegzaem eenige takjes groene brem in de boomen te vestigen, waer deze insekten woe keren, en byna oogenblikkelyk zullen zy ver smacht vallen. Dit eenvoudig en weinig kostbaer middel is onlangs door den heer Lamain, hovenier te Rougles uitgevonden, en voor een getal by- wooners met een volledigen uitslag beproefd.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2