kloek en betrekkelyk beterkoop voedsel ver schaft en naermate de invoer van ameri kaensch varkenvleesch toeneemt, neemt ook bet verbruik er van toe. Doch dat gaet met een groot, ja, met een doodelyk gevaer gepaerd, en t is daerover dat wy eenige woorden moeten zeggen. behalve dat er veel varkenvleesch uil Ame rika wordt ingevoerd voortkomend van dieren welke aen besmetlelyke ziekten gestorven zyn, is er ook veel amerikaensch varkenvleesch mei Iricliienen besmet het gebeurt niet zelden dat er trichienwormtjes aenwezig zyn in de hespen, de worsten en bel spèk dat uit Ameri ka wordi ingevoerd. ïrichienen, dat zyn met bet bloote oog on zichtbare ineengedraeide wormpjes, die in een oneindig getal uit de ingewanden van de arne- rikaensche varkens voortkomen, een gedeelte van bun leven in den staet van larve of pop doorbrengen, en tusschen de spieren van het dier eene gelegenheid afwachten om zich i een ander schepsel te ontwikkelen. Die wormpjes zyn ten hoogste een hal ven millimeter lang, dry honderste van een milli meter dik en omringd door een wit vliesje. Tot hiertoe zyn ze nog slechts in amerikaensch varkenvleesch ontdekt. Menschen die rauw amerikaensch varken vleesch eten stellen zich bloot aen bet gevaer, trichienen in Ie zwelgen, en op ben wier lichaem een groot getal van deze wormpjes hei bergt, oefent dat, ten minste genomen, eenen zeer verzwakkenden invloed uit. Tegen de tricliienziekte is de geneeskunde machteloos tot hiertoe zy kan anders niets dan de vermenigvuldiging van de wormpjes in het menschelyk iichaem beletten zelfs de na- tuerkundigen zyn het alsnog over den waren aerd van de trichien niet eens. De trichienziekte is zelfs doodelyk, en daer- om ook hebben eenige landen, alwaer ze slachtoffers had gemaekt, den invoer van ame rikaensch vleeseh verboden. Deze ziekte is zelfs meer verspreid dan rnen denken zou veel mensclien zyn in min of meer ernstigen graed er aen onderhevig, in België zoowel als elders, en dat in 't byzonder onder de werkende klas, Welke bel meest van rauw amerikaensch varkenvleesch gebruik maekt. Over korten tyd nog werd het bcstaen van trichien onder de varkens, in de omstreken van Charleroi, aengehacld als een volksge- vaer. Men zegde dat zulks was waargenomen geweest in het slachthuis van Charleroi. De bestuerder van dat slachthuis heeft nu dat ge rucht gelogenstraft. Doch een bewys is het van bel groot gevaer waermeé deze nieuwe ziekte den mensch bedreigt. Een middel bestaet om er die ziekte te voor komeneen middel-zoo eenvoudig als af doende, en dat is geen amei ikaensch vleeseh Ie eten zonder dal het goed gekookt of af gebraden ZIJ. Niet te veel kunnen wy het dus afraden, rauw varkenvleesch hesp, worst, spek te eten, en het daerentegen niet genoeg aenra- den, dat vleeseh vooraleer te gebruiken, goed gaer te braden. l'rankryk verbiedt de loten der Nationale Tentoonstelling te Brussel, binnen zyne gren zen te verkoopen. Hel belgisch goevernement bad nogthans al gedaen wat mogelyk was, om het Gambctta- goevernement aen te lokken. Het had gezegd dat de lotery moest dienen om de franschc werklieden het bezoek der ten toonstelling gemakkelykte maken. België o vaderlyke liefde wilde zelfs de helft der reiskosten voor de fransche werk lieden betalen. En toch weigert het fransch goevernement het verbiedt de belgische lotery-briefkens over de grenzen te komen. De brusselsche pers is lastig. Moest men daerom al die bloemen strooien voor de fran - sche genoodigden en de Leopoldsorde aen den hals hangen van een franschen woordenkra mer van M. C.... wy weezen ons te vergis sen in den naem van M. Cernisson. In alle geval, Frarikryk wil niets weten van onze lotery, en hierin het binnenland, trekken vele burgers terug,omdat zy geene partyschap, omdat zy de geuzenscholen niet willen bevoor- deelen door het nemen van loten. Nu heeft men de verspreiding van die lotery- brielkens, aen dc briefbestellers opgedragen. Het is wel te betreuren voor de nationale nyverheid, dat het goevernement overal de batelyke partyschap insteekt. De gemeente \V.... bij Aalst, heeft ook nog hare officieele school, door een zeker getal kinderen van Van Humbeek's slaven bijge woond, en er moest daar ook eene prijsdeeling plaats hebben. Om aan die kinderfeest eenigen luister bij te zetten en tevens de school wat aan te bevelen, had de officieele onderwijzer niets beter ver zonnen dan dynsdag 7 dezer,alle deCemeente- raadsheeren van W.... tot liet bijwonen dier plechtigheid uit te noodigen want de peda goog dacht bij zich zelve als de Gemeenteraad liet voorbeeld geeft, zullen de andere inwoners wellicht volgen. Een oogenblik zelfs scheen hij zich te berou wen aldus te hebben gehandeld, want ware het schoollokaal, waar de plechtigheid ging plaats grijpen, eens te klein Woensdag 8 September dan moest de prijsdeeling gebeu ren, en deze dag, zoo elkeen weet, was liet heiligdag. Nu de heiligdagen worden, op den buiten bijzonderlijk, nog gevierd gelijk de zon dagen de dag was dus goed gekozen en de uur ook bijzonder wel, want bet was onmid- delijk na de Hoogmis, dus op eene uur van den dag dat liet meeste volk zich ter Dorpplaats bevindt. Maar hoe slim ook, de schoolvos was ditmaal grootelijks bedrogen in zijne mee ning want slechts een gemeenteraadslid be antwoordde aan die officieele uituoodiging. De Burgemeester met nog vijf of zes persoonen, benevens de bloedverwanten van den onder wijzer traden het schoollokaal binnen. Of daar, zoo als elders, vóór de uitreiking der prijzen, iets of wat door de leerlingen algegeven werd, dat kunnen wij juist niet zeggen, maar wat wij weten is dat de plechtigheid spoedig geëindigd was en de halve geus schoolmeester, weinig te vrede scheen over zijn factum want, zon der wat rust tc nemen, verhaaste hij zich, in eene naburige gemeente, dc kermis te gaan bijwoonen, denkende dat de volksspelen van dewelke hij daar ooggetuige ging zijn, hem zijne droevige prijsdeeling zouden doen ver getenEn waarlijk bij verzette zich goed en zoodanig wel, dat hij inderdaad alle lijden scheen vergeten te hebben en tot dusverre aan zijne prijsdeeling niet meer zou hebben ge dacht, ware er hem geen ander onheil over gekomen. Na allerhande aantrekkelijke vermaken, zoo als de kermissen er gemeenelijk opleveren, tc hebben genoten, moest onze pedagoog, toch naar zijne haardstede terug keeron. Het was ojntrent K> uren 1/4 van den avond, leen de dienaar van Van Humbeeck, hel grondgebied der gemeente Wandermaal bereikte, en zie hier het onheil dat liern wachtte Haast en spoed makende om het tijdelijke genoegen, dal hij kwam te smaken, aan zijne familie mede te doelen, sloeg hij den naasten weg in, die hem tol zijne woonst geleiden moest, zijnde langs de Willebeek, heden, om zekere reden, door de geuzen, Engelenstraat geheeten, en in welker nabijheid ievers eenen groolen mest- poei gelegen is. Nu onze geus onderwijzer, waarscliijueüjk door hel Bacchusnat tc veel doordrongen, was toch van de baan, alhoe wel op die plaats tamelijk breed en buiten den gracht nog met eene rei boomen versierd, afgedwaald, en wel zoo verre dnt bij, wetens of onwetens, in gemelden mest poel gesukkeld was, en er zoo diep in stak, dal, ware een voorbijganger, die een dof gegrol uit dat wel riekende water boorde opstijgen, hem niet ter hulp gesneld, de ieverige officieele daar we) het tijdelijke met het eeuwige zoude hebben kunnen verwisselen. Maar nu, onze sukkelaar was toch verlost en gered, hij liep snel naar huis, want het sterke bad, had hem van alle Bacchuskvvaal genezen. Doch toen hij te huis was bemerkte hij eerst, dat zijn hoed in den mestpoel geble ven was, welken bij dan ook, des anderen daags, vroeg in der. morgend, is gaan opvis- schen en zorgvuldiglijk in eenen banddoek verborgen, weder te huis bracht. (Medegedeeldj 't Verbond van zondag lest brengt ons de redevoering rneê die, ter gelegenheid der prys- uitreiking aen de leerlingen onzer stadsmeis jesschool, door den heer Van Hauwermeiren oflicieeJen kantonalen schoolopzichter, werd uitgesproken. Wy hebben die redevoering met de meeste aendacht gelezen en vinden dal zy, van 't be gin tot het einde, eene aeneenschakeling is van domme beschuldigingen tegen het catho- licismus, gevolgd van cavacteristieke beleedi- gingen en 'lasteringen tegen genoegzaem en welaengeduide derde persoonen. Het lust' ons niet heden opnieuw en wel licht voor de honderste macl, die aertsdomme beschuldigingen, door den achtbare!?!? stgl van 'l Verbond) heer Opzichter herhaeld, te wederleggen, 't ware immers rozen voor de verkens gestrooid.doch wat de beleedi- gingen en lasteringen tegen derde persoonen betreft,roepen wy ér de aendacht op in van wie 't behoort.... Wy vragen of het den beer La» Hauwermeiren is toegelaten openbaerlyk op tc treden als den officieelen beleediger en lasteraer, net alsof de minister van onderwys hem met dit laeg en veraclitelyk werk bad gelast Wy hopen dat onze Gekozenen in Senaet, Kamer en Gemeenteraed zich met deze zaek zullen bemoeien en, vooral, wel nazien of de heer Van Hauwermeirenhier, als den offici- eelen beleediger en lasteraer van deftige burgers j die van de vryheden en rechten door onze j grondwet gewaerborgd een wettig gebruik maken, door den minister van onderwys is aengesleld De ineiresehe slappe ongediplomeerde geus schryft in 't Verbond, dat hy geenzins gehou den is de besprokene vyflig franken aen het Armbureel onzer stad te betalen. Voor alle antwoord zullen wy zeggen dat wy met een deloyale tegenstrever niet langer in pennetwist willen blyvenwat meer is, 't pu bliek is genoegzaem ingelicht en laten het dus oordeelen wie wezenlyk op zyn broekske heeft gekregenen daermcê nu punctum. kinderen Van der Eist, ter eere van de Hoor DF.it Hoi'Kluozeis, onlangs opgebouwd, was schoon versierd en met het volgende jaar schrift bekroond TL' aLLem zIJ WeLkoM, «e- aChte broeDeiiw, I.-v .IesL's* ChhIstis. De wijding werd gedaan door den Eerw. Heer De Decker, Pastor der parochie. Hel nieuw vaandel door den heer Leroy- Bramies van Geut vervaardigd, is rijk in 't goud geborduurd op rooden grond. Het ge schilderd middenstuk stelt ons den groolen apostel van Indien en Japoniën voor. Bij hel zingen van godvruchtige liederen, afgewisseld door 't uitvoeren van schoone muziekstukken en 'i bidden van den Hozen- krans. wierd de prachtige Standaard, langs de bevlngde straten van het dorp naar de kerk gedragen. Daar deed de Eerw. lieer Lacomple, professor aan T bisschoppelijk collegie van Audenuarde, eene allerschoonste aanspraak. Mei zijne welbekende welsprekendheid, legde hij uit -val een standaard is,wat hij beleekent, waartoe hij bestemd is: 't is een kenteeken, zegde hij, \an deze die er zich rond scharen 't is een krachtdadig middel van verbroedering; 't is een onderpand van overwinning. Daerna, werd dooj' de zatigafdeelingvan Erembodegem, onder t bestier van den onvermoeibaren heer Verhuist, eene gelegenheidscaritate uitgevoerd en de benedictie mei liet Hoogweerdige Sakra- ment sloot die schoone en welgelukte leest. God geve, dat zij aan ons Genootschap 'i welk bijna zeventien jaren bestaans telt, en reeds zoo veel goed heeft te wege gebracht eenen nieuwen groei moge verschaffen BECHTERLYKE KRONYK. Wy hebben onlangs gemeld dat het liberalis- mus een proces had doen inspannen tegen den eerw. heer Pierron, pastoor van Chatillon, beticht op den preekstoel de onderwyzeres der officieele onzydige school, in hare reputatie te hebben aengerand. Kerels, die beter den weg naer de herberg dan den weg naer de kerk kennen, hadden het sermoon van den pastoor gehoord en spraken er met verontvveerdiging over de gendarmerie stelde een onderzoek in, en ten slotte werd de priester voor de rechtbank van simpele policie te Etalle, gedaegd. Dc vrederechter, gelast met liet onderzoek der zaek, erkende weldra dat het alles slechts komedie was eene menigte getuigen, achtbare inwooners van Chatillon, bevestigden dat de pastoor niet van de geineenleonderwyzeres gesproken had, laet staen haerin hare repu tatie bad gekwetst. De betichte werd dan ook zonder kosten vrygesprokeii. Het openbaer ministerie ging in beroep tegen dit vonnis en vrydag werd de zaek voorde korrektionneele rechtbank van Arlon gebracht; niettegensiaende de pogingen van den substi- tuet van den prokureur des Koniugs, heeft de rechtbank eenvoudig hel eerste vonnis be krachtigd en den cerweerdcu pastoor buiten zaek gesteld. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. G. Goethals, licenciaet in de rech ten en in de administratieve kennissen, en nu doktor in hel kanoniek recht by de pauslyke Universiteit te Romq, is professor van kano niek recht in liet Seminarie benoemd. De E. H. De Clercq, geestelyke bestierder van bet Cellenge vangen huis te Gent, is pastoor be noemd te Zeevergem. De E. 11. De Roubaix, pastoor van Liefferingen, gaet over tot de paslory van Ottergem. STERFGEVAL. Verscheidene der achtbaerstc familiën onzer stad zyn in diepen rouw gedompeld door hel overlyden van came barones Frederic van der Noot de Vreckem, geboren Rosa- Paulina de Bounder de Melsbrouck. De eerzame overledene verwisselde het tyde- lyke met 't eeuwige, omringd van alle hare kinderen en kleinkinderen, woensdag 11.. in den ouderdom van 76 jaren. Elkeen, die wylen dame vander Noot kende, heeft het voorbeeldig leven van deze fainilie- moeder, welke niet dan voor hare kinderen en kleinkinderen leefde en die haer hierom ook hartelyk liefhadden, kunnen waerderen. De achtbare overledene nam altyd groote- lyks deel aen de stichting van alle goede wer ken nooit klopte een arme of ongelukkige vruchteloos aen hare deur altyd vondt by in bare onuitputbare liefdadigheid, hulp in zynen nood en leniging in zyne smartook, wist zy elkeen, arm of ryk, met die vriendschap, met die goedheid te onthalen, welke 't kenmerk zyn eener verhevene ziel. Onnoodig te zeggen dat onze noodlydende medeburgers in haer eene hunner beste vrien dinnen verliezen. De laetsie oogenblikken van dame vander Noot waren haer gansch leven waerdig. Om ringd van gansch hare talryke familie, heelt zy de dood zonder angst voelen naderen en na al de HH. Sacramenten der stervenden ge- vraegd en ontvangen te hebben, is zy, in volle onderwerping aen den Wille des Heeren, als eene ware christene. zachtjes gestorven. Moge de algemeene droefheid welke dees overlyden hier veroorzaekl deze der gansche familie eenigermatc verzachten Moge het zoo waerdige levert die de achtbare overledene heeft geleid, tot voorbeeld strekken aen al de huisvrouwen in de vrees des Heeren opgevoed! KERKELYK NIEUWS. Erembodegem, 10 September 1880. Eene schoone feest greep zondag alhier plaats de plechtige wijding en inhaling van eenen nieuwen standaerd, dien 't Genootschap van den If. Franciscus-Xaverius, aan den iever van zijnen werkzamen bestierder den Eerw. Heer Onderpastor Cocquyt, grootelijks verschuldigd is. Na de vespers, trokken de leden van die schoone sociëteit, opgeleid door de fanfaren- maatschappij en voorafgegaan door hunne tal rijke medebroeders van Denderhaptem, Hof- stade, Herdersem, Esschene, en Hekelgem, stoetswijze van uit de kerk naar de kapel van 0. L. V. van 't Heilig Hart op den Hoogeweg, waar de standaard moest afgehaald worden. Deze fraaie kapel door de mildadighcid der STAD AELST. Maatschappij De Vereehigde Landbouwers. TENTOONSTELLING i 1 Wedstrijd van Land- en Hofbouwvoortbreng- seis, Fruiten en Siraadplanten den 18. 19 en j 20 September 1880, ter Overdekte Markt. I Inganggeld 25 centimen per persoon. Verscheidene dagbladen, onder andere Le Dien Public, Le Courrier de Bruxelles kondigen aen dat het groot marmeren borst beeld van Z. H. Pius IX, gebeiteld door onzen medeburger den lieer Octaef Maes, beeldhou wer alhier, en heden tentoongesteld in den catholijken kring te Brussel, de algemeene goedkeuring verwerft, zoowel onder liet op zicht van kunst als van treffende gelykenis dit wierd echter besiatigd door bekwame en bevoegde knnstenaers. Ziehier eenige nadere byzonderheden over het verschrikkelyk ongeluk, dal woens dag in de Noorderstatie te Brussel heeft plaets gehad. De twee slachtaffers zyn vrouw Rosalie Willems, oud 43 jaer, en hare dochter Maria, oud 18 jaer, beiden koopvrouwen in boter en eieren, wonende te St-Joost-ten Noode, rue du Marché, 100. Zy hadden ten 3 ure en minu ten 's morgends hunne woning verlaten, om met den trein van o ure 27 m. uit dc Noorder statie naer Mechelen te vertrekken. Zy waren op den hoek der Zerezo-en Voor uitgangstraten gekomen, toen Maria zegde Moeder, de trein fluit. Inderdaed het sein van hel vertrek werd juist gegeven. De twee vrouwen liepen met hunne korven door de bagagiezael, en kwa men op den perron, op het oogenblik dat de trein zich juist in beweging stelde. De trein was samengesteld uit rytuigen met doorgang in het midden, en waerin men langs voor of langs achter moet slappen die rytui gen zyn niet voorzien van loopbanken. Al de porteis waren reeds gesloten, en de beide vrouwen snelden in alleryi naer den fourgon, waervan, zooals het de gewoonte is, de schuif deur nog open was. Zy gelukten erin hunne korven met eieren in de fourgon te zetten en de moeder was zelf reeds op de. loopbank geklommen zy reikte de hand uit om bare dochter te helpen, doch deze deed een misstap. Zy greep bare moeder by de kleeren vast, en beiden vielen van den trein en rolden onder de wielen. Dc dochter werd meer dan tien meters ver meegesleept, en zy was reeds een afgryselyk verminkt lyk, toen men haer opnam. De ge neesheer, in alleryi toegesneld, kon slechts de dood bevestigen. Dc moeder ontving in de statie zelf de eer ste zorgen haer rechterarm en been waren, om zoo te zeggen, letteriyk verpletterd. Zy werd vervolgens naer bet St-Jansgasthuis ge voerd, alwaer men reeds bet lyk barer dochter gebracht had. De dienstdoende geneesheer is onmiddellyk tot de afzetting der geplette lede maten moeten ondergacn. De ongelukkige vrouw heeft hare wonden niet overleefd zy is omtrent 9 1/2 ure 's mor gends overleden. Haer man, M. Willems, smedersgast, is zoo als men kan denken aen de hevigste wanhoop ten prooi. Zoodra hy liet afgryselyk ongeluk vernomen had, dat zyn huisgezin trof, is hy half zinneloos van droefheid, naer liet gasthuis gaen, waer hy nog zyne stervende vrouw heelt kunnen omhelzenvan zyne dochter vond hy nog slechts een afzichtelyke vleeseh- klomp. Vrouw Willems was moeder van G kinderen van de vyf overlevende is het oudste slechts !2 en het jongste 2 jaren oud. Op hel oogen blik dat zy onder de wielen viel heeft de ge tuige van dit verschrikkelyk schouwspel haer hooren roepen Myne kinderen myne kin deren Het onderzoek, onmiddellyk door den sta tieoverste ingesteld, heeft bewezen dat hel ongeluk slechts te wyten is aen de onvoor zichtigheid der slachtoffers. Het is niet 's morgends, maer 's namiddags, dal vrouw Rosalie Willems, een der slachtof fers van het verschrikkelyk ongeluk, dat woensdag morgend in de Noorderstatie heeft plaets gehad, gestorven is eenige uren na de dubbele operatie, welke door den dienstdoen- den geneesheer noodig was geoordeeld. Eenige medelydende personen, bewogen over den ongelukkigen toestand van vader Willems, die alleen met vyf kleine kinderen gelast blyft, hebben aen een brusselsch dagblad verschil lende sommen geld gezonden, die onmiddellyk aeri de diepbedroefde familie zullen ter hand gesteld worden. De handel der ongelukkige moeder was de byzonderste broodwinning van het huisgezin. Het schynt dat de officieele sluiting der Nationale Tentoonstelling definitief vastgesteld is op zaterdag 16 october. De tentoonstelling zou echter feilelyk open blyven tot I novem ber, en de exposanten zouden, gedurende die halve maend, de tentoongestelde voorwerpen aen de bezoekers megen verkoopen. Hel getal bezoekers, in de Nationale Ten toonstelling, beliep zondag 40,000 dit is liet grootste getal dat men sedert de opening be reikt heeft. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1221 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-75 lot 1 02 slieren, fr. 0-64 tot 0-86 koeien en veerzen, fr. 0-64 lol 0-86. De kwytschelding, verleend ter gelegen heid der jubelfeesten, heeft niet voor gevolg gehad de veroordeelden te verbeteren. Een dezer, Victor Lemaire, een sterke kerel, altyd met een revolver gewapend, heelt op 17 angusti de gevangenis verlaten en sedert dan zyn er reeds verscheidene processen-verbael legen hem opgemaekt voor diefstallen en weerstand tégen dc policie. Maendag avond bevond hy zich te Monlbliard in eene herberg, toen twee gendarmen van Beaumont binnen kwamen Lemaire, denkende dat zy liern kwa men aenhouden, greep een hunner by de keel vast en wierp hem op den grond. Dc tweede gendarm snelde zyn gezel ter hulp en eene ver- schrikkelyke worsteling ontstond tusschen hen en Lemaire, die zyn mes had te voorschyn gehaeld. Een der gendarmen bekwam verscheidene erge steken, doch emdelyk gelukten zy er in den gevaerlyken kerel vast te binden en naer de gevangenis te brengen. Dc bevolking was zoo verheugd, van den handiet verlost te zyn, dat zy de gendarmen eene ovatie heeft ge bracht. Naer men verhaelt had Lemaire, pas eenige dagen geleden, op den openbaren weg een mandenmaker aengevallen, hem erg mis handeld en ten slotte van zyn geld beroofd. Te Chimay had hy een grysaerd van 64 jaer, dien hy onderweg ontmoette, in eene gracht gewor pen en voor dood laten liggen. Lemaire is naer de celgevangenis te Charleroi gebracht. Dynsdag 14 dezer, 's namiddags, heeft de trein van Brussel naer Kortryk, tusschen Kooborst en St-Denys Boekei-Nederzalm, ze keren Jozef Vermeulen, pachter, oud 69 jaer, gedood. Het slachtoffer wilde met een peerd den spoorweg overryden aen eenen barreel, gelegen op zynen eigendom de trein kwam op dit oogenblik met volle snelheid aengere- den verscheidene personen, die zich in de nabyheid bevonden, verwittigden te vergeefs den pachter, die voortreed ondanks de talryke noodseinen door den machinist gegeven. Deze kon ongelukkig den trein, die in volle vaert was, niet meer bytyds inhouden de man en het peerd werden door de lokomotief geraekt en verpletterd. Toen de trein in de statie van Audenaerde aenkwam, hingen er nog stukken vleeseh aen de machien. Een erg ongeval heeft zondag plaets ge had op de spoorweglinie van Luxemburg. De koopwarentreiri n. 4637 van Brussel naer Ar Ion, stond stil voorby de statie te Boitsfort, tusschen deze statie en Groenendael. Hy werd gevolgd door den reizigerstrein n. 141, gezegd Malle des hides, die ten 7 1/2 ure 's avonds uil Brussel vertrekt en te Boitsfort had moeten stilhouden. Op een verkeerd gegeven signael, zette de Malle des hides zich opnieuw in bewe ging, en had reeds eene zekere snelheid beko men, toen gelukkig de machinist Thinonet de roode lichten van den koopwarentrein bemerk te. Hy gebruikte aenstonds al de middelen, waerover hy beschikte, om zynen trein te doen stilhouden, en gelukte er alzoo in eene groote ramp te voorkomen. De schok, die onvermy- delyk was, werd daerdoor aenzienlyk verzacht en de reizigers der Malle kwamen er met den schrik ai. De stofielyke schade is niet zeer aen zienlyk. Het verkeer tusschen Boitsfort en Gioenendael is eenigen tyd onderbroken ge weest. Later nieuws. Verscheidene onnauwkeu righeden zyn geslopen in het verhael over de spoorwegramp tusschen Boitsfort en Groenen dael, waervan wy spreken. De Malle des hides is vóór Boitsfort niet blyven stilstaen niette- genstaende de signalen, js de trein met volle snelheid voortgereden, en voorby de statie, op den koopwarentrein die zich aldaer bevond, gebotst. Het ongeval schynt dus het gevolg te zyn der onoplettendheid van den machinist der Malle des hules. Karei De Poorter, soldaet by het vierde regiment lanciers te Audenaerde, vrygestelde deserteur, sedert eenige dagen terug in het korps getreden, is in de celgevangenis dier stad opgesloten, beschuldigd van moord, eeni gen tyd geleden te Roubaix, gepleegd op zeke ren Deflontaine. Dynsdag nacht heelt een scliandelyk feil in de anders zoo rustigestad St.Truiden, plaets gehad. Eene bende deugnieten hebben 's nachts dry kappellekens verbryzeld daerna hebben zy zich, ten 3 uren 's morgends, naer hel klooster der Zusters van Liefde begeven, om er voor de deur liet Onyedierl der papen te huilen. Men schryft uit Enghien, 15 september De Tribune de Al ons meldt dat de gemeente ontvanger van Enghien, verleden woensdag met den inhoud van de kas der gemeente, over de grenzen gevlucht is. Het deficit is zeer aeri- zienlyk volgens de eenen beloopt het 60,000, volgens anderen, meer dan 100,000 fr. De vluchteling is echter reeds ontdekt en te Parys aengehoudeu het belgisch goevernement zal zyne uitlevering vragen. Dry kinderen waren zondag namiddag te Gilly aen 't spelen, toen zy ongelukkig een oud geweer vonden een hunner, die eenige papieren ammorcen bezat, bestemd voor kleine kinderpislolen, plaetste er een onderden haen van het geweer, en zegde tol zyn kameraedje Leon, ik ga u dood schieten. Leon, een kind van 12 jaer, nam het geweer op en zette zyn oog voor den loop, terwyl hy zegde Wacht, ik,' zal zien hoe het gaet, wanneer men schiet. De andere trok den haen over, het schot ging af, en de ongelukkige Leon viel achterover op den grond het geweer was ge laden. De toestand van het slachtoffer is tot nu toe zeer gevaerlyk. Maendag heeft rnen te Walcourt twee kinderen begraven, het eene 8 en het andere 13 jaer eud, die ten gevolge eener vergiftiging door kampernoelies gestorven waren. Een hunner, de jongste, had slechts een stuk brood in de saus gedopt hy is nogtans even als zyn oudste broeder bezweken. De vader, die een kampernoelie geëten had, is erg ziek geweest, doch gelukkig door den geneesheer kunnen gered worden. De vergiftigde kamper noelies waren in een bosch geplukt. Eene moordpoging is maendag morgend te Montigny-sur-Sambre gepleegd. De genaem- de J. Simonet bevond zich op den dorpel zyner woning, toen hy zekeren J. B. Van Pamel door zynen hof zag gaen. Simonet wilde hem doen teruggaen, dóch Van Pamel greep een hou weel, dat op den grond lag, en bracht Simonet een hevigen slag op bet hoofd toe. Het slacht offer werd erg gekwetst en verkeert in zeer gevaerlyken toestand. De misdadiger is tot nu toe aen alle opzoekingen ontsnapt. t Te Beuvry had een landbouwersgast i dezer dagen de jongen gedood van een uil, die zynen nest gemaekt had in eenen eik, naby de j hoeve. Sedert dan zag men den uil altyd in de j nabyheid van het huis rondvliegen. Eens zag j hy den kuaep die zyne jongen gedood had, de hoeve verlaten aenstonds vloog hy op hem I toe en rukte hem met een zyner klauwen het I linkeroog byna gansch uit. De ongelukkige jongeling viel ten gevolge der pyn, in bezwy- ming niettegenslaende de spoedige genees- kundige hulp, vreest men dat het oog volko- i men zal verloren zyn. i Dynsdag morgend vond een knaep, te Couillet, op den openbaren weg, op eenige slappen van liet buis zyner ouders, eene goed gesloten blikken doos, die, naer men denkt, fulminaet van potassium bevatte. Hy verborg de doos onder zyne kleêren en ging er meè naer huis toen hy de doos wilde openen, ont plofte deze eenklaps. Men hoorde een hevigen i slag die gtnsch het huis deed daveren, de ven- sterruiten sprongen aen stukken en de knaep werd op den grond geworpen. Het aengezicht van het ongelukkig kind was gansch verbrand niettegenslaende de spoedige geneeskundige hulp, vreest men dat by liet gezicht zai verlie zen. Een onderzoek is geopend. HOLLAND. Geheimzinnige DoodMaendag avond is in de nabyheid dei- statie Zevenhuizen-Moercapel- le een reiziger uil een waggon van lc klas van den sneltrein, die uil den Haeg vertrok, gespron gen of geworpen. By het aenkomen van den volgenden trein vond men het verminkt lyk op den spoorweg, met een geladen revolver by zich. Het was een jonge man van 25 totj 30 jaer oud. Men vond op hel lyk geen geld en geen horlogie, zoodat er vermoeden bestaet dat er een misdaed heeft plaets gehad. Van een anderen kant meldt men, dat in liet reiskoffer van den reiziger een Duitscher eene nierkelyke som geld gevonden werd. Van eene derde zyde meldt men over die zaek liet volgende Hel lyk werd gevonden met één voet verbry zeld en den anderen geheel door de wielen der spoorwagens van het lichaem gescheiden. Een lievig bloedende wonde aen het hoofd en het vinden van een revolver op eenige meters af stand van het lyk, doen aen zelfmoord denken, doch verschillende andere omstandigheden be- wyzen dat er ook aen misdaed kan worden ge dacht. Niels is by het lyk gevonden wal eenige in lichtingen omtrent den naem, enz. geeft dan een zakdoek met gekleurden rand, in een der hoe ken gemerkt met de letter R. terwyl aen de binnenzyde van een gouden ring de letters J. G. R- gevonden werden. Het signalement is als volgt hair blond, baerd geheel ongeschoren, doch dun rossig blonde kleur, uiteriyk fatsoenlyk, lengte mid delmatig, nel gekleed in donkere faulaisiestof, bottinnen met elastiek, zwart zyden halsdoek, fyn linnen hemd met peerlemoeren borstknoppen en manchetten waerin knoppen van zilver met gouden bovenplaet. Het lyk is onmiddellyk naer het lykenhuis der burgerlyke begraelplaels vervoerd, in af wachting der gerechtelyke lykschouwing. --- De Maesbode meldt dal de persoon wiens lyk woensdag tusschen 's Gravenhage en Gouda gevonden is, een Duitscher van goede familie zou zyn, en dal door de policie een ander Duit scher is aengehouden, tegen wien zware ver moedens zouden bestaen. l)e Nieuwe Roti. Cour. zegt echter dat er niet aen eene zelfmoord. Het slachtoffer heel Adolf Rosenthal, was bankier le Berlyn en behoorde tol eene deftige familie te Magdenburg. FRANKRYK. De Rêpublique frangaise denkt een middel gevonden le hebben om de meert-dekreten te kunnen uitvoeren, zonder dat het gouvernement of zyne ambtenaers met de justicie /.ouden af le rekenen hebben. Het middel dal door liet blad in kwestie wordt aengeprezen, bestaet in het sluiten der klooster- kapellen. Daer de rechtban ken zich overal hebben onbevoegd verklaerd over de kwestie van het sluiten dier kapellen, zou men de kloosterlingen alzoo kunnen treffen, zonder zich aen de ongemakken eener veroor-

De Denderbode | 1880 | | pagina 2