De Indiaensche Spion. heeren is schepen en een onder voorzitter van t calh.-schoolkomiteit. Als de onderwyzer op 27 december 1879 in beelte nis wierd verbrand, wierd het gedaen door 't werk volk van de heeren Maltbys de strooien inan wierd op hun hof, en dit met hunne weel gemaekt. \oori. Wat deed do Burgemeester toen die be- t oogingen gebeurden Get. Daer dc Burgemeester ouu wordt, gaet hy vroeg slapen en zoo gebeurt het meest altyd dat hy van niets weel Dc Burgemeester en de Champetter zyn de twee eenige Overheden die den onderwyzer ondersteunen. 10° Getuige. Matthys Fruncies, eigenaer en Bur gemeester te Hofstade. (Hy doet den eed). Voor:. Hoe staet het met de scholen te Hofstade? Get. Maendag lost is de oflic. school geopend met 51 leerlingen in dc calh.-school zyn er volgens k hoor zeggen, rond de 200. Voor:. Wat is uw gedacht over den onder wyzer zyt gy te vreden over hem Gel. Ja, ten uiterste. Voor:. Heeft de onderwyzer door zyn gedrag aenloiding gegeven lot de bcleedigingen en do mani festation die tegen hem zyn gericht geweest Gel. Neen, mynheer. De Vigne Men heeft ons gezegd dat oen uwer Schepen den opstokcr is van 't gene er te Hofstade is voorgevallen 9 Get. Daer weet ik niets van daer heb ik nooit iets van gehoord. Voor:. In welk baliment wordt de offic.-school gehouden, wie is er den eigenaer van. Get. De heeren Matthys, maer de nieuwe school is nog niet geopend. Voorz. Waer wordt de school heden gehouden? Get. Wel 't is vacanlie, Mynheer Voorz. Ik vraeg waer tot nu lest, de cathschool wierd gehouden Get. In eeneschoone schuertoebehoorendoaen do W* Pannekoeck in de welke grootc vensters wierden gesteken. Voorz. Was de onderwyzer Meirschman, reeds voor de nieuwe wet onderwyzer der gemeente. Gel. Ja, reeds wel van over 14 jaer. Getuige Meirschman wordt teruggeroepen. Voorz. Wie is de eigenaer der schuer en in welke staet was zy Get. De eigenaresse is de W® Pannekoeck men heeft er twee vensters van voren en van achter alsook glazen pannen, in gestoken zy is ongeveer 14 me ters lang en 6 breed dees lokael liet veel te wen- schen onder opzicht der gezondheid deze schuer was sedert 6 jaren verlaten daer de W" Pannekoeck van hare boerdery sedert dan is uitgescheiden. Ik heb bemerkt dat er eene stoofpyp door het dak slak, maer het rookte zoodanig in de school dat het er niet uithoudelyk was. \ie Getuige. Helena D' Haesc, oud 74 jaren, werkvrouw te Hofstade. (Zy doet den eed.) Voorz. Wat weet gy van den twist der scholen te Hofstade. Waerom hebt gy opgehouden by de hulponderwyzers te gaen werken Wat hebt gy daer gezien Get. Ik weet daer niets van.... Getuige Van Gysegem onderbrekt haer, en zegt dat getuige moet onderhoord worden over 't gene zyne moeder haer gezegd heeft.) Voorz. Wal heeft de moeder Van Gysegem u gezegd Get. Zy heeft my gezegd dat zy er op haer hart zoo van gepakt was en zy er zou van gang gaen van 't geen men haer in de kamer gezeid heeftik heb later vernomen dat het de pastor was die haer in de kamer iets had gezegd. Ik heb vrouw Van Gyse gem aengeraden den geneesheer te raedplegen. Meer weet ik niet. Dc verklaringen worden Da voorlezing geteekend. 12* Getuige. Justina De Schepper, huisvrouw var. Fèlix Hal/root bakker, te Hofstade. (Zy doet den eed.) Voorz. Ik zou willen welen van u wat er is ge beurd aengaendc iemand die uit den winkel van Van Gysegem werd gelrokken Get. -- Dc kleermakeressc die by my komt wer ken,heeft my gozogd,dal een der meiden van den Pas tor haer verboden had, dat zy by Van Gysegem, dit slecht volk, nimmer mocht ter winkel gaen. Ik weet niet of de meid dit deed uil haer eigen of wel op 'l bevel van den heer Pastor. (M. Meirschman doet opmerken dat dc getuige de zuster is der overledene moeder van de hulponder- wvzers Var. Gysegem,) Voorz. Wat heeft uwe zuster u gezegd Get. Myne zuster zegde my dat zy een gesprek heeft gehad met den pastor nopens het overgaen van hare zonen naer dc cath. schoolzy verklaerde my dat hare zonen in de oflic. school zouden blyven zoolang er daer niets tegen den Godsdienst zou ge leerd worden moest er iets slecht geleerd worden, dan zouden zy er uitgaen. Myne zuster verklaeflde verder dat de pastor twee dagen later is teruggekomen, cn hy haer heeft ge zegd, dat bare zoons hunne demissie moesten geven, dat hy nimmer wilde wachten, dat het moeloos was, en deden zy het niet, zy niet moesten to biechten gaen, op de communiebank zouden voorbygegaen en op dc ongewyde aerde begraven worden zy voegde «r ook by dat de heeren Maltbys haer bedreigd had den dat zy haer zouden plat geruïneerd hebben. Voorz. Heeft uwe zuster niet gezegd dat er iets aen haer bart gekomen is Get. Ja, zy heeft my gezegd dal er iels aen haer hart stak van verdriet en zy er nimmer zou van gene zen hebben.... Eenige dagen voor hare dood, heeft myne zuster my gezegd, dat zy 't bezoek had ontvan gen van den heer onderpastor die haer nog over de scholen handelde, zy zegde my toen dat zy te zwak was om hierover met hare kinderen te spreken. De getuige Meirschman wordt teruggeroepen en de voorzitter stelt hem de volgende vraeg Voorz. - Is er in de kerk niet gepredikt over val- sche getuigen na de veroordeelingen van Dender- monde Get. M. de onderpastor heeft over valsche getui genis gepredikt van in de maend Februari en tot in (28® vervolg). Toen Dingle zweeg, werd Jenkins op zyne beurt uitgenoodigd om getuigenis af te leggen. Het was weldra duidelyk dat hy al te veel wisteenige zyner verhalen aengaende Monowano waren zoo onwaer- schynlyk, dal de vergadering zat te schateren van lachen. Het was hem er maer om te doen om voor zicbzelven eer er by in te leggen en hierin slaegde hy dan ook meesterlyk. De kommandant meende hem het stilzwygon te 'moeten opleggen doch niet temin sloeg hy er door Ik geef niet voor, iets meer te welen van Mono wano dan een anderalleen houdt ik staende, dat hy een blanke, een Indiaen of een mesties is. Ik wil graeg aennemen, dat hy een mesties is maer hy kan ook oven goed een blanke of een Indiaen of wel beiden to gelyk zyn. Russell Mansfield en Jim Peterson gingen by allen voor de vertrouwste vrienden van den beschuldigde doorhun werd gevraegd of zy reden hadden om te vermoeden dat hy met schuldig was. Beiden gaven ten antwoord, dat zy daertoe geenerlei reden had den, dat hun hart zich echter tegen het denkbeeld verzette, om dien jongeling te zien fusillceren, ofschoon et hunne overtuiging was, dat hy de nns daed welke hem ten laste werd gelegd, bedreven had doch dat van hunnentwege de zaek thans haven loop moest hebben. Op hel oogenblik dat men een jury zou benoemen, stelde Dingle voor, Monowano voor de vergadering tc roepen en hem te ondervra gen. Deze raed werd eenparig aengenomen en de kommandant belastte Dingle cn Peterson den gevan gene voor te brengen. Eenige oogenhlikken daorna verscheen Monowano, lier en statig tusschen de twee kolonisten stappende. Met wcerdigheid trad hy voor den president en zich Mei, na de uitspraken van Dcndermonde t was altyd den zelfden rimram, dc onderpastor is een vervelende predikant. M. do onderpastor noemde niemanddoch getuige heeft afleid uit de langdurig heid der sérnioonen, dat zy betrek hadden op de pro cessen van Dendcrmonde. Getuige spreekt over oene schandalige zaek die voor de rechtbank komt behandeld te worden, doch M dc voorzitter onderbreekt hem on zegt dat ecu afschrift van hel vonnis aen de stukken zal gevoegd worden. 13" Getuige. Herwis Victor, champetter tol Hoflade. (Hy doet den eed). Voor:. Hebt gy dikwyls in de kerk hooien pie- diken over de scholen. Get. Ik heb de calh. school hooren aenhcvelcn en de oflic. school als eene geuze school voorstellen. Voorz. Wierd er niet gepredikt dal de christelyke leering in de oflic. school niet zou geleerd worden Get. Ja, men predikte dat de christelyke leering in de gem -school niet mocht aengeleerd worden. Voor:. - Hebt gy gezien dat de onderwyzer in beeltenis verbrand wierd Gel. Neen, ik heb het alleenlyk hooren zeggen. Voorz Hebt gy met gezien dal er vuiligheid aen de deur van den onderwyzer is gestreken 9 Gel. Neen, ik heb "dat niet gezien, maer bet hooren zeggen. M. Lippens Waer waert gy als die feiten plaets grepen Gel. Als ik langs den eenen kant der gemeente was, kan ik toch langs do andere zvdc niet wezen. M. Lippens doet aen getuige opmerken, dal hy 32 jaer burgemeester is en dat het hem nooit is voorge vallen, dat een veldwachter zulke antwoord alk weel niets komt geven hy wil olleenlvk bestatigen dat hv (dc veldwachter) zyn dienst niet heeft gedaen "Get. Antwoordt 'dat hy telken male op dienst was of wel dal het des nachts gebeurde cn hy juist alle nachten op ronde niet is.... Getuige Meirschman doel bemerken, dal hy zich zeer wel herinnert dat de veldwachter van zyne ronde naer 't Eeckhout terug kwam, toen hy hem ging melden dat men hem, onderwyzer, in beeltenis had verbrand. 14® Getuige. Petrus Joannes Veldeman, landbou wer tol Hofstade. (Hy doet den eed Voor:. Wat is er in de kerk togen dc scholen gepredikt Get De Pastor is by my rond gekomen voor de cath. school en ik heb hem gezegd dat ik d3er niet aen gaf dat er eene school bestond. De Pastor zegde my d3t het eene slechte school was en ik ant woordde hem dal de meester niets kwaeds leerde. De Pastor vroeg my of ik myne kinderen naer dc oflic. school zou blyven laten gaen, cn op myne be vestigende antwoord, zegde hy my, dat ik mynen Paschen niet kon houden ten ware ik by den Bis schop ging De heer onderpastor heeft my de week voor Paschen komen verwittigen dat ik myne demis sievan lid van 't schoolkomiteit moest geven en myne kinderen uit de oflic. school trekken, wilde ik de absolutie bekomen. Voorz. Wat hebt gy dan gedaen Get. Ik ben te Dendcrmonde te biechten gegaen en er ook mynen Paschen gehouden. (Gelach.) 15® Getuige. Dc Swaef Frans, herbergier tot Hofstade, dries. (Hy doel den eed.) Voor:. Wat weet gy van de verschillige zaken die met den schooltwist in uwe gemeente zyn voor gevallen 9 Get. In October 1870 is de onderwyzer Meirsch man bv my gekomen met eenen brief van Notaris De Pauw van Aelst, waerin men my bedreigde myn land af te nemen, indien ik myne kinderen in de gem. school niet zondt ik heb dien brief niet gezien '1 is aen myne vrouw dat hy gesproken heeft ik weet ook niet of myne vrouw hem gelezen heeft. Daerna is Donatus Matthys, schepen by my gekomen en vroeg my of 't land van De Pauw beter was clan dit der Matthysen 9 ik zegde tegen myno vrouw als ik van dc twee moet kiezen, kies ik dat der heeren Mat thys. Ik heb myno twee kinderen dan uit de gem - school getrokken en ze naer de calh.-school gezonden. De getuigen die eene kwestie van den Voorzitter niet sctaynl te begrypen, vraegl of hy niet vry is zyne kinderen ter school te zenden waer hy wil. De Voor zitter antwoordt hem dat hy vry is ie handelen zoo 't hem belieft Voorz. Hoeveel kinderen hebt gy Get Vier, Mynheer doch slechts twee gaen ter school Voorz. De twee anderen zyn misschien nog niet gespeend (Schoone vraeg voorwaer Get Zy hebben toch geen mam meer noodig Mynheer.... Voorz lleblgy 't land van Notaris De Pauw nog in 't gebruik Gel. Ja, Mynheer. M. Meerschman teruggeroepen verklaerl dal hy nooit met eenen brief van notaris De Pauw, by getuige of iemand anders is gegaen, maer dat notaris Dc Pauw hem de autorisatie heeft gegeven aen zyne pachters, uil zynen naem, te zeggen, dat hy 't oflic. ondervvys boven 'l calliolieke verkoos. Getuige Meirschman zegt verder dal van de vyf pachters van notaris De Pauw er vier zyn die hunne kinderen naer de catho- licke school zenden. Meirschman voegt er by dal ge tuige De Swaef geen voet l3nd van de heeren Matthys in t gebruik heeft. Getuige De Swaef bekent dit laetste feit, maer hy zegt dat hy daerdoor verstond dat de heeren Matthys hem zooveel land van het hunne zouden terug geven als de notaris De Pauw hem zou onttrekken dit wierd aen hem niet maer wel aen zyne vrouw gezegd. (Na gedane voorlezing wordt hel proces-verbael geteekend door De Swaef en Meirschman). 16eGcluige. Van Papeghem Victor, kuiper tol Hofstade. Voorz. Weel gy iels bezonders over t verbran den van de beeltenis des onderwyzers Gel. Ik heb een strooiman door de stracl zien dragen en verbranden zekere Dc Swaef stampte er op zeggende dat is voor meester Meirschman De Swaef is daervoor te Dendermonde veroordeeld. (Na voorlezing leekcut getuige zyne verklaringen). 17® Getuige. Los Leo, schrynwerker te Hofstade. Voorz. Wal weel gy bezonders over den school- slryd ie Hofstade Gel. Ik heb myn kiiidcrs gelyk voorlyds naer de gom.--school laten gaen, men heeft my met den opzeg van myn huis bedreigd, maer ik bcb my aen myn ge dacht blyven houden. Later deedt men my opzeg van 'l huis dat ik bewoonde. Na dal ik getuigen geweest was voor dc rechtbank van Dendcrmonde in do zaek van 't verbranden der beeltenis van den onderwyzer Meirschman. liecfi men my belicht van een hatclyk misdryf. Ik ben hierom vervolgd geweest, doch ik werd vrygesproken. Dc aenklaeht wierd by nacm- loozen brief gedaen. doch nooit ben ik lor wcle ge komen wien dien brief geschreven heeft. Sedert is er een ander vervolg ingespannen geweest voor 'i zelfde feit, op 't zelfde meisje gepleegd en dc vader van 't kind, die in myne zaek getuige ten laste was, werd zelve \an dit feil plichtig bevonden cn door de rechtbank van Dendcrmonde veroordeeld tot 2 jaren gevangzitlmg. M. DeVigne. Is die vader een calliolieke, werft hy voor voor de calh. scholen. Get. Ja, 'I is slechts een werkman die soms by cal holleken wot kt. Voor:. Waeraen schryft gy dien naemloozen brief loc*. Gel lk denk dal het uit den slryd der scholen is voortgesproten, cn dit om zich over my Ie wreken. M. Meirschman teruggeroepen, verklaerl dal men volgens hem ook, in den schooltwist, de oorzaek van den naemloozen brief tegen Los gericht, moet zoeken. 18® Gehuge Bonarcns Leopold, werkman te Hofstade, (Hy doel den eed.) Voorz. Gelief ons Ie zeggen wat ge weel over den schooltwist tc Hofstade Get. Myne kinderen hebben altyd naer de gem.-school gegaen en gaen er heden nog. Meester Meirschman die het ambt van ceremonie meester schvnt te bekleedon, doet opmerken dat getuige, by misgreep, is opgeroepen dat hel zyn broeder Adolf is de diende gedaegd te worden óp dezen laelsten persoon is ook drukking uitgeofend. Dc zitting uordt om 7 3/4 uren geheven. Maendag 4 October, zitting om 9 uren voermiddog. De heer Voorzitter verwittigt M Meirschman, dal hij zich Maendag ter beschikking van de Commissie moet 'komen houden de andere getuigen van Hofstade zullen schrif- telyk verwittigd worden in dien hunne legenwordighcid wordt vereischl. daerop zeer bedaerd omkeerende, zag hy al dc aen- wezigen, die hunne blikken, op hem gevestigd had den in het gezicht. Zyn lang en zwart hair hing over zyneschouders en met eene hand hield hy zyn mantel open. Monowano, zegde de kommandant tot hem, ik heb u laten komen op verzoek van de persoouen, die gy hier ziet. Hel is u niet onbekend, dat gy van eene groote misdaed beschuldigd zytvan eene dier misdaden waerop de doodstraf staet. Gy kent uwo beschuldigers en gy zult dus wel overtuigd zyn, dat het niet de begeerte is om u uil de voeten te maken, die ben gedwongen heeft u aen te klagen. Integendeel, eenigen hebben u zelfs trachten te ver dedigen, doch moeten thans erkennen dat dit niet gact. Gy staet hier als een spion terecht en als mede plichtige aen de moord van Mordaunt en zyne mede gezellen. Is hy dan dood liet de gevangono er ylings opvolgen. Niets bewvst ons, dat hy 111 leven is lerwyl wy uit alles moeien afleiden, dat hy niet alleen, doch tevens al zyne medgeezellen vermoord zyn door dc bende, vvaertoe gy behoordet. Vooreerst, Monowano, heeft Hickman, ons slier vriend die ook als slacht offer van de wreedheid der wilden gevallen is, een acntal hairbossen 111 hun bezit gezien. Dacrby zyn de vermoedens, die voor deze treurige zaek tegen 11 opgerezen zyn nooit opgehelderd geworden. Als mei. u te dien "opzichte ondervraegde, zyt gy steeds het antwoord schuldig gebleven. Hel beste middel om u te redden, zou wezen om ons thans nog ophel dering hieromtrent te geven. Zeg ons waer gy van daen komt, wal uwe plannen zyn en wie gy zyt. Toen de kommandant hiermeé eindigde ging hy zitten, als wilde hy den beschuldigde gelegenheid geven om zich te verdedigen. Doch Monowano bleef koelbloedig de omstanders aenstaren zonder een woord te spreken. Eindelyk begon Dingle zyn geduld te verliezen, ging naer hem loc cn yracgde hem Een onzer geabonneerden vraegt ons of de heer Coveliers, welke het ambt van sekrelaris der Enkwest-Commissie, alhier zetelende, uitoefent, de zelfde heer Coveliers is, welke met zekere juffer üepré is getrouwd geweest en die, een tiental jaren geleden, zyn ontslag van reohter-plaetsvervanger aen 't vredege recht van St.-Joost-ten-uoode heelt gegeven en ook op dit tydstip met zyne echtgenote is gedivorceerd Wy moeten antwoorden dat wy den lieer Coveliers van zoo naby niet kennen al wat wy weten is, dat hy advokael en een opsteller der Chronique is, die, onder den naem van Vrebos, van tyd tot tyd, eens zeer hard tegen 't ministerie 'bast, en, die nu wellicht zal op houden van bassen, om rede hy van minister Bara suikerklontjes heeft gekregen. Wat er dan ook van zy, wy verzenden onzen geabonneerden naer meester Eremen en Beenen uit 't Verbond, met verzoek hem te willen zeggen of de sekrelaris Coveliers van heden de zelfde persoon is die, een tiental jaren ge leden, zyn ontslag van rechter-plaetsvervanger heeft gegeven. Wy hopen dat Meester dien kleinen dienst aen onzen vriend niet weigeren zal.... Wy rekenen dus op uwe dienstwilligheid, zulle Meester De heer Willequet, Voorzitter der enkwest- commissie houdt niet op, by elke gelegenheid, te herhalen dat de strengste onpartydigheid in het onderzoek moet nageleefd worden. Doch de handelwyze der commissie stemt met zyne woorden geenzins overeen. En inder- daed, wie aenhoort men En wy ant woorden Niemand anders dan olficieele on derwyzers, hunne vrouwen en leden hunner familie en verder eenige liberalen nu heden leden der schoolkomileiten benoemd, die, om hunnen haet tegen de catlioiieken en nog bezonderlyk om hunne vyandschap tegen de geeslelykheid hunner parochie, in gansch het arrondissement Aelst, sedert jaren, gekend zyn.... Wy hoeven geene eigen namen aen te halen elkeen met den politieken stryd in ons arrondissement bekend, moet slechts een oogslag op de lyst der getuigen werpen om van de waerheid van ons schryven overtuigd te zyn. Op de lyst der talryke getuigen tot heden onderhoord, treft men hier en daer een per soon aen openlyk tot de catholieke party be- hoorende. Doch deze persoonen schynen veel eer als beschuldigden dan als getuigen te moeten verschynen. De vragen die hen gesteld worden dienen niet om inlichtingen in te win nen, maer wel om hunne uitleggingen te hoo ren aengaende de beschuldigingen die tegen hen door officieele aenklagers zyn ingebracht.. Het enkwest in zulke voorwaerden gedaen is een partydige enkwest dat geene de minste Zyt gy een Indiaen, Monowano De jongman keerde zich om en vestigde zyne blikken zoo strak op Dingle, alsof hy in het binnenste zyner ziel wilde lezen. Gedurende eenige oogenhlik ken kon men in de zael de ademhaling der aen- wezigen hooren toen antwoordde hy Neen. Wal zyt gy dan Een meslies. Zyt gy een spion Neen. Welke rol hebt gv dan in deze zaek gespeeld Ik ben een vriend der blanken. Hoe kunt gy dat bewyzen Indien myn gedrag daervoor niet pleit, dan ben ik des doods schuldig. Uw gedrag bewyst juist het tegendeel, zegde de kommandant,die weder opstond en zich nu verder met het ondervragen van den beschuldigde belastte. Hoe verklaerl gy het verdwynen van Mordaunt Ik heb hem en zyne manschappen aengespoord om terug te koeren, doch ze hebben niet naer my willen luisteren. Overigens heb ik ze niet meer ge zien en ik weet ook niet of dood of levend zyn. Zyt gy niet by den aenval der tweede boot tegenwoordig geweest Ja. Met welk doel wacrt gy dacrby Om de blanken te helpen. Dry heb ik er gered. En wie waren die dry De dochter van Mordaunt, Hickman en Casswcll Brilt. Waer is Casswcll Brilt dan Dat weet ik niet, antwoordde Monowano, die om zich heen zag, alsof hy iemand zocht, maer hy is niet gedood, want ik heb hem de vlucht zien nemen. Als gy hem hier kunt brengen zal zulks een uitmuntend bewys in uw voordeel zyn anders kan al wat gy daer acnvocrt u weinig balen. Wat betreft waerde kan hebben in de oogen van wel rede nerende lieden; 't is geen esksvest maer wel een langeaktvan beschuldigingdoordeheersch- ende liberalen tegen hunne catholieke tegen strevers gericht.... Later komen wy hierop terug. Te Oordegem hebben een geneesheer en een notaris eene associatie aengegaen om tegen de kiezerslysten aldaer, op breeden voet, te rekla- meren. Naer wy vernemen hebben die twee heeren hunne zaken zoodanig wel beridderd dat hunne namen op'l boek der liberale slimme rikken moet acngeteekend worden. Volgens inlichtingen aen goede bron geno men, zouden die liberale Slimmerikken ook wéér verwaarloosd hebben eene iormaliteit te vol brengen, die op straf van nietigheid door, de wet vereischt wordtMet een woord, onze twee liberale jannen, zouden gelyk hunne Con fraters van Aelst, het twee of dry jaren geleden, het ook deden, verwaerloosd hebben één en 't zelfde domicilium te verkiezen. Wy kunnen be grypen dat personen met de wetten weinig be kend zulke feilen begaen, maer voor een ge neesheer en een notaris, dus mannen die eene hoogere geleerdheid hebben verkregen, en al hun verstand hebben byeengelegd, is dat on- vergceflyk Of onze catholieke vrienden met de onnoo- zelheid der twee jannen, waervan de eerste Burgemeester, en de tweedeSchepen moest wor den,eens harlelykzullen lachen, dat zullenonze lezers kunnen denkenEn rede van lachen hebben zy.want ze zyn met 'nen stamp en'nen sloot, van 't gezeever der twee slimrnerikken af.... By iict ter pers leggen, vernemen wy dat de twee Feniksen, loon hunne dwaesheid hen werd bekend gemaekt, tegen elkander in verwylin- gen zyn uitgevaren, doch daeromlrent welen wy niets stellig; wy zullen dus onze informeer kazak en zevenurenbotien eens aeritrekken en komen er des noods later op terug Wy vernemen dat dc E. II. Pastor en den heer Schepen Oonatus Matthys van Hofstade, gedagvaerd zyn om Maendag 4 October aen- staende voor de enkwest-commissie le ver schynen 0111 onderhoord te worden over de beschuldigingen tegen hen ingebracht. KIEZERSLYSTEN. De persoonen tot de CATHOLIEKE Sc BEWARENDE DENKWYZE toe- behoorende, welke dezer dagen, by aenbevolen brief, een reklaem tegen hunne inschryving op de kiezerslys- ten hebben ontvangen, worden ver zocht, dit stuk te behandigen aen een lid van "t middenkomiteit of ten Bureele van den DENDER- BODE. KONINKLYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 26 september verleent bet burgerlyk kruis van T' klas aen M. Schouppe, Schepen te Denderhautem, lot belooning der diensten gedurende meer dan 30 jaren bewezen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. lieer O. Cools is kapelaen van de kathedrale lic- nocnid. - '/•- II. de Bisschop Iveefl de volgende Heeren van zyn seminarie naer Leuven gezonden: voor de letterkunde MM. Kisher en Van Bogaci t, voor de wetenschappen MM. Fran cois en VanButsel. Z. H. liecft den Ileet Maurice De Baets naer florae gezonden voor de studie der wysbegecrtc. Dc Eerw. Heer P. Cools is professor benoemd in St- Grego- i-ius te Ixdebcrg. De volgende Ilceien van het seminarie zyn projessor benoemd te Dendcrmonde M. Schauvliege te Eckloo MM. D'Hcurter en Van Achter. De E. 11. Holvoet, onderp. te Oultre, is ouderp. benoemd te Lokeren. Hy wordt vervangen door den E. H. Lauwaet, onderp. van Buggenhout. De E. H. De Sadeleer, onderp. van Vclsike, wordt onderp. te Buggenhout en wordt vervangen door den E. H. Van Doren. KERKELYK NIEUWS. Stad Aalst. Donderdag aenstaende 7 October, om 10 uren zal geschieden de plechtige Mis van den II. Geest voor al de vrye catholieke scholen der stad Aelst. Na het Evangelie zal er eene aen- spraek gedaen worden door den Eerw. Heer Collin. Al de vrienden van het vrye calholiek onderwys worden verzocht deze plechtigheid by te wonen. Sport nautique. Wy vernemen dat morgen Zondag 5 October, alhier op de Den- dervaert, aen den Zwarten hoek, achter de Statie, 0111 2 uren namiddag, een belangryke kampstryd (Match) zal geloopen worden, tus schen de twee voornaemsle parissoires van 't land Gilt heil van den R. S. N. van Brussel en Vengeance van den C. N. van Gent. Hofstade. Morgen Zondag 3 October, om 2 1/2 ure namiddag, zal de plech tige wyding der catholieke school aldaer plaetsgrypen. uwe bewering, dat gy Hickman hebt gered, hoe geernc wy ook aennemen dat uwe bedoelingen goed waren, is dit toch een punt, dal wel verdient onder zocht te worden de laetste woorden die Hickman stervende tot Dingle heeft gesproken, zyn van dien aerd, dat men daeruit mag afleiden, dat hy omtrent u gansch niet zeker was. Maude Borland was in uwe macht en in die van eenige Indianen, die aen hel vermoorden onzer manschappen hadden deel geno men, toen zy door Dick Dingle werd gered hy heeft dus recht op dezen dienst aenspraek te maken. Ik geloof, viel Dingle's gezel in do rede, dat Peter Jenkins ook zyn deel in deze vreeslyke geschie denis gehad hoeft. Men verwydere dien tustsloorder, beval de president. In een oogenblik was Jenkins builen de deur gezet, zonder dal men op zyne aenmerkingen acht sloeg ouder dat bedryf riep hy Denk eens aen, hoe Mordaunt hel bezuerd heeft, dat hy zich aen my heefl durven vergrypen pas maer op, dal het met u ook zoo niet gact. Gy ziet dus, ging de president lot Monowano voort, dat de zaken zich hebben toegedragen zooals ik gezegd heb. Wal hebt gy daer tegen in le brengen? Dc gevangene antwoordde niet. Hebt gy er iels lot uwe verdediging hy tc voegen Monowano bleefzwygen. Brengt hem weêr naer zyne gevangenis. Vrienden, my dunkt, dat het in deze zaek waer het leven of dood' geldt, uw plicht is met bczadig- heid te werk te gaen Hel is klaorblykelyk.dat Mono wano zich hoopt te verontschuldigen en echter is het dat zyne houding tegenover ons een bewys te meer voor zyne schuld is. Wie ook degenen mogen wezen, die aengewezen zullen worden om hem te vonnissen, zy moeten vrylyk beslissen en hunne uiispratk moet onpartydig zyn. F.r werd nu onnbddellyk een jury gevormd, die Zondag heerschte er een groot gedrang aen den ingang der Expositie en de politie had groote moeite om de orde te handhaven. Een Antwerpenaer, die door een policie agent ver zocht werd, zich stil le houden, ïfiep uit Ik ben vry Weg met den koning Leve de Com mune Hy werd onmiddellyk naer den 11a- burigen post gebracht, waer hy beweerde dat hy de woorden niet verstond, die hy uilgespro ken bad nieltegeiistaende zyne smeekingen en zyn geween, heelt de politve-kommissaris procesverbal tegen hem opgemaekt, voor op roerige kreten. De officieele sluiting der Nationale Ten toonstelling bJyft definitief bepacld op 15 Octo ber de komissie is van zin, gedurende acht dagen, te rekenen van 4 of 5 October, den in- komprys te verminderen tot slechts 10 centi me». Op 14 en lo October zal de prys 2 fr. zyn. De Tentoonstelling, officieel gesloten, zou nog- thans voor het publiek open blyven tot 27 Oc tober, en de exposanten zouden alsdan de tentoongestelde voorwerpen mogen wegne men. Aertshertog Rudolf, die thaas op de gem- senjacht is in het Styrisch gebergte, zal in den loop der maendag october eenige dagen te Brussel komen doorbrengen hy zal insge- lyks eenigen tyd verblyve» in liet koninklyk domein van Ardennen. Leopold I, die een goed jager was, zegt Figaro, bracht elk jaer verscheidene maenden door in zyne eigendo- men van Ardennen, die goed voorzien zyn van allerhande wild. Zyn zoon, Leopold II, jaegt nooit. De geweerschoten, welke prins Rudolf in de aenstaende maend in de koninklyke do meinen van Luxemburg zal lossen, zullen de eesten zyn die men er zal hooren sedert de dood van Leopold I, behalve, natuerlyk, de onvermydelyke schoten van de wildstroopers uit den omtrek. In stryd met de inlichtingen der rysel- sche dagbladen, verzekert het Fondsenblad, dat Dobbelaere, de vermoedelyke dader van de misdaed der rue du Blanc-Ballot, hoege- naemd geene bekentenissen heeft gedaen. Ily blyft integendeel krachtdadig alle medeplich tigheid aen den moord loochenen. Men denkt dat de zaek eerst zal opgeroepen worden in den zittyd van het assisenhof, van den 1° tri- j mester 1881. Oploop te Brugge. Maendag morgend hebben er te Brugge troebels plaets gehad, dié door de dagbladen verhaeld worden als volgt De Broeders van Lielfie en hunne leerlingen die een lokael van de godshuizen bezetteden, i zyn, op rekwisitie van den gouverneur-proku- reur Heyvaert, gewapenderhand uit hunne klassen gedreven. De politie, door den goeverneur gerekwi- reerd, is binnen het lokael gedrongen echt pruisisch en heeft zich dus met geweld van die lokalen meester gemaekt. 1 Zooals onze depeches meldden was de be- volking van Brugge zeer opgewonden en er hadden botsingen plaets tusschen bet volk en de policie, in een van welke de adjunkt van politie Desmedt gekwetst werd. Toen ten 10 ure de gendarmen verschenen, werden zy door het volk met uiijouwingen ontvangen hetgeen le betreuren is. i Weldra gaet die woelige houding in eene passieve, maer ^aste houding overmen houdt de vertegenwoordigers van den minister der nationale verdediging en zynen brugschen hel per, in de schoollokalen geblokkeerd. Het was half 12 toen dc commissaire spécial door de gendarmerie verlost werd, en in een rytuig tot aen het provinciael goevernement werd gebracht. Onophoudelyke en hevige uiijouwingen ver gezelden het rytuig, en de politie met blykbaer inzicht om de kommissie van school-enkwest te beschermen, bewaekte de uitgangen der Blinde-ezelstraet. De gemoederen zyn i« Brugge zeer opge wonden, getuige het artikel van de Patrie. M. Heyvaert heeft, op eene brutale manier aen den gemeenteraed bericht gegeven van de willekeurige besluiten van M. Van Humbeeck deze moet kost wat kost eene derde kostelooze meisjesschool hebben. Men wil don minister klaor en duidelyk doen zien, dat er geen de minste reden bestaet om de stad in schulden te steken, dal de bestaende scholen voldoende zyn, dat er in de kostelooze scholen honderde kinderen zyn, vreemd aen dé stadc of buiten de jaren of toebehoorende aen ouders die welhebbend zyn en geen recht hebben op kosteloos onderwys van Brugge niets te doen Hel goevernement wil eene school in een volkryk gedeelte der stad, denkende alzoo meer leerlingen te vinden, doch hetzelfde heeft het gedaen in een ander kwartier met eene vierde jongensschool, en ofschoon deze 400 leerlingen kan bevatten, telt zy er maer 67, waervan een aenzienlyk getal uit de dry andere gemeentescholen. niet alleen de macht had 0111 over het schuldig of niet schuldig zyn te beslissen, maer ook om dc straf te bepalen. Deze jury bestond u* Dingle, Peterson en Mansfield en uil negen andere persooaen, ten einde een twalftal te vormen. Omtrent tien minuten nadat de twalf gezworenen geïnstalleerd waren, verschenen ze voor de verga dering Mansfield nam hel woord op en sprak Wy hebben beraedslaegd cn erkend dat onze gevangene, Monowano genoemd, een spion is cn den dood verdient. Bovendien hebben wy besloten dat hy morgeu vroeg ten tien uren zal worden gefusil leerd in de open vlakte voor het foil. Na de uilsprack van hel vonnis spraken de acnwe- zigen onderling nog «enigen tyd, waerna zy uiteen gingen en zich naer hunne woningen begaven. De liefdcbetrekkfng, die tusschen Monowano en Mande bestond, was aen allen bekend, die over hel lol van den jongman beslisi hadden daerom willen zv dat hy in de open vlakte zou dood geschoten wor den, omdat hel jonge meisje geen getuige ware van zynen dood. Hieromtrent vraszelfe een woordentwist ontsiaen en de kc«mmandant bad den gezworenen aenbevolen, dc bev\cegreden u* deze hunne beslis sing zoolang mogelyk geheim ie houden. Thans laten wy Monowano achicr in zyne gevan genis, alwacr hy een nacht doorbracht, dier. hy te recht als do laelsta zyiis levens beschuwde. Zyne bewakers zogden, dat hy tol de« volgenden morgend in zyne kamer slechts op en neer liep, en meerma len hoorden zy neui zacht in ziehzelvcn spreken. Mande Burlaud sliep onrustig. Denzclfdcn nacht zou zv in wanhoop en Sn tranen hebben doorge bracht, als zy bewust was geweest van het scbrik- kelykc lot, waertoc de eerste man, dien zy had lief gehad was veroordeeld, want haer hail klopte steeds van liefde lot hem, ondanks de vermoedens die omtrent zv* gedrag en zynen naem by haer oprezen. Doch dezer, bitleren kolk had men van bare lippen vcrwyderd. [Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1880 | | pagina 2