De Indiaensehe Spion. onze Cies, nu lest te Brussel, door dry kanon niers vvierd om de lenden gebonden, nooit voor zynen persoon is gemaekt geweesteen goedbloed van brouwer had hem immers den sluijer geleend door zyn nonkel-Burgemeester zaliger nagelaten Maer nu, zetten vvy ons verbael voort. De partydige handelwyze van onzen Cies deed aen de catholieken bet geduld verliezen en zy be gonnen dan maer een aria te spelen.... Cies wierd boos,grolde gelyk een verken en gebood dat men zou uitscheiden. Nu, op dit zelfde oogenblik vielen de geuzen vloekende en tie rende de catholieken met hunne stokken aen. Onze catiiolieke vrienden, zich in wettige ver dediging gevoelende, verweerden zich dapper, geweld wierd tegpn geweld gesteld en de geuzen waren weldra verplicht in de herberg van den champetter te vluchten. Toen daegde de gendarmerie op, met geladen geweer en bajonnet op den loop, welke met dezelfde partydigheid handeldezy liet de geuzen maer slaert en poogde door de rangen der catholie ken te breken. De Aelstenaers lieten zich niet verschrikken en hielden kloekmoedig stand. Toen de geuzen waren verdreven, zetten onze vrienden hunnen weg voort. Wat nu de feilen betreft die later zyn voor vallen daer wil ik u niet overschryven, ik heb ze niet bygewoond, en kan dus maer spreken van hooren zeggen. Nogthans mag ik met zekerheid verklaren, dat zonder de lusschen- komst van de gendarmerie, alles rustig zou zyw afgeloopen, want hadden de geuzen op de Itfiirenmulsen niet gerekend nooit zouden zy hel gewaegd hebben, onze vrienden aen te randen, die, zonder overdryving, duizend tegen één waren. Zekere bladen hebben ge sproken van geweêrsc!lóten door de gendar men gelost, daer is niets van, alleen is 't geweer van écn gendarme ter herberg van den champetter by toeval afgeloopen. liet ont nemen van een goweer en eener epaulette als ook het gezegdedat deze voorwerpen alstroléen wierden rondgedragen isevenminvvaer... Ikzou u vele bezonderheden kunnen meêdeelen aen- gaende de proces-verbalen, door de gendarme rie, legen een aental persoonen opgemaekt, maer daer wil ik liever over zwygen om reden bet niet betaemt in de gerechtszaken tusschen ie komen. Gelief enz. XX. Naer wy vernemen, moeten buiten de getui gen, sedert dry weken gedaegd, de volgende persoonen maendag toekomende ook voor de Enkwest-Kommissie verschynen 1° De E. H. Pastor van Baerdegeni. 2° De lieer Burgemeester van Baerdegem. 3° M. Van der Maelen Louis, oflic. onderw vanBaerdegem. 4° M. Van den Bossche Edward, te Aelst. o° M. Alfred DeCoen, te Aelst. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eervv. Heer Heirman, pastoor van Laerne, is pastoor van Wetteren en deken der chris tenheid benoemd. De Eerw. Heer D'Hondt, professor in het college van Geeraerdsbergcn, wordt directeur van het pensiounaet van Looz in Limburg by wordt vervangen door den Heer Van Cleem- put, diaken van hel Seminarie. Catiiolieke Schoolpenning. Verga dering der Leden, op Maandag 11 October om 8 i/a ure stip, ter Estaminet hel Gulden Vlies,» by de wed. Steppe. De Zaak van Heule. Twe Slaehlofl'ers. Wy lezen in de Cazet van Kortryk Vrydag, eerste October is een bloedige dag geweest, een dag van schande voor de geuzen, een dag van eere voor de catholieke Vlamingen, een dag van droefheid voor de bloedverwanten der twee ongelukkige slachtoffers, een dag van droelheid voor allen die hun land bemin nen en die bestatigen lot welke geweldena- ryen de hatelyke schoolwet aenleidt Vrydag morgend kwam te lieule toe zekere Bouez, kommissaire-spécial met twee gendar men. Ziet hier welke omstandigheden aenlei- ding gegeven hebben aen dit bezoek. In den Krakeelhock te Heule staet een ge bouw dat eertyds diende voor leervverkschool, toebehoorende aen het Bureel van Weldadig heid. Sedert de sluiting der leervverkschool was het lokael gebruikt voor zondagschool en voor vergaderingplaets der jongelingscongre gatie. Dat en mocht niet zyn voor de aenlian- gers van onzen Putmaker. Er wierd beklag ge- daen, en om alle moeielykheden te voorkomen verliet, over ongeveer een jaer, de zondag school dit lokael. Maer de domme liaet der geuzen was nog niet verzaed en er wierd op alle wyzen gewrocht om het Bureel te ver plichten liet lokael te ontnemen aen de jonge- iingscongregatie. Nu, wierd er een kommissaire-special ge- naemd om bet lokael te doen ontruimen. Hy kwam dus af vrydag morgend rond acht ure en half om zyn schoon en eerlijk werk te verrich ten. 't Ware dien vent te veel eere aendoen met hier van hem te spreken. Hier laten wy het woord aen eenen briefwis- selaeiooggetuige, die ons gisteren schreef Een byzondere kominissaris, vergezeld van twee gendarmen, was alhier aengekomen om hel lokael te sluiten der Congregatie, waerin nu van ambtswege eene bederfscbool van meis jes moet opgericht worden. Geheel de parochie was te beene om te zien hoe alles zou afloopen vóór het lokael byzon- derlyk was de menigte groot, doch kalm en weerdig. Zeker om door het volk niet te moeten dringen, ging de kommissaris met de gendar men binnen ineen huis,vvaervan de hof nevens de kongregatiezael gelegen is. Door de liaeg gebroken zynde, kwamen de dry mannen op den koer der kongregatie, waervan de twee zy- deuren gesloten waren. By middel van sleutels die ze meêliadden zyn zy dan langs de eene deur in de zael binnengedrongen, hebben de gordynen van de vensters afgerukt en op den grond geworpen. Dit alles hebben zy verricht zonder door de menigte, die het gemakkelyk doen kon, gestoord te wordenDaerna hebben zy de banken die daer stonden, vóór de tweede deur opeengehoopt ~en langs de andere deur builengcgaen die ze met eenmaelslot toegeslo ten hebben. Eindelyk zyn de mannen aen de deur gekomen die naer de straet leidt. Hel volk stond tol togen de deur en door liet dringen der menigte wierden eenige men- schen tot in liet deuregat gestoken wanneer de gendarmen wilden buitengaen. Dit alles was nog geene aenranding en dat legt de brutaliteit niet uit met dewelke de gen darmen met hunne bajonnelteii vooruit sprongen en losten dan hunne geweeren op bet volk. Twee mannen storten ten gronde De een Jan Coquyt, een jongeling van 21 jaer, die wel lien stappen van het huis stond, krygt eenen kogel in de hersens De andere, Constant Duyck, vader van twee kleine kinderen, krygt twee (waerom herhaeldelyk steken in den zelfdèn mensch) bajonetsteken in den buik en dan nog eenen kogel door de linker bil. (Men zegt dat de kogel van achter is geschoten geweest, dus als de man zich reeds omgekeerd had Hier dient gezeid te worden dat de nood klok reeds sedert eenige oogenblikken geluid had en dat de menigte gedurig aengroeide. By liet vallen der twee ongelukkigen, schoot het volk in eene zeer verstaenbare woede; de kom missaris en de twee gendarmen kunnen niet meer weg zy gaen er niet meer levende van afkomen, wanneer liuneen man ter hulpekomt, een dier priesters welke door de geuzen gedurig vervolgd worden, een dier priesters aen welke de geuzen alle gezag op het volk willen ontrek ken en die nogtans door hun kleed, door hun woord alléén, macht hebben op bet volk, ja, op de woede van bet volk. De beminde onderpas torvan Heule, de eerweerde heer Yserbytkomt toegeloopen springt tusschen het volk en de gendarmen en wekt de veroutweerdigdemenig- le tot bedaren en dan roept hy lot de gendar men die woorden Blyfl stil, hetgeen gy riiet bekomen zult door geweld, zal ik bekomeu van bet volk. 't Is uwe onderpastor die het vraegt, zegt hy lot het volk, stilt u, en verwydert u van hier Gelukkiglyk voor de dry uitvoerders der lage geuzenwerken, het volk gehoorzaemt aen de woorden van den priester. En dat is een dier mannen die de geu zen zeggen het volk op te maken Bedankt God, mannen, daler daer een priester was of ge betaeldet bloed voor bloed 't Was alsdan tien ure. Men braciil de gekwetsten in een naburig huis, waer de lieer onderpastor hun de Heilige Sakramenten bediende. Eenige minuten later stierf die brave jongeling, Jan Coquyt, in ge weldige pynen. Constant Duyck wordt in aller- slecbtsten toestand naer zyne woonst overge- dregen. U de liertscheurende tooneelen beschryven die in de twee buizen plaets jhadden ware on mogelyk, men boorde niets danvveenen enjam- meren; de verslagendheid stond opalle wezens te lezen en tranen blonken in alle oogen. Dat zyn nog geuzevverken, zei er een ouderling, «maer de straffe Gods zal neervallen op deze die ze plegen Het parket van Kortryk kwam welhaest met acht gendarmen, en met M. Decock, arrondis- twee maenden na den bepaelden tyd het huis heelt bewoond uit oorzake dat hy nergens eene wooning kon vinden. Hy moet nog heden de rekening tusschen hem en Pante vereffe nen. 5e Geinige. Van Ilecke Jan, landbouwer te Wichelen. Van Ilecke verliaelt dat Pante hem bedreigd heeft hem zyne landeryen te ontnemen, indien hy zyne kinders naer de liberale school niet zondt. Getuige antwoordde hierop In Gods naem en Pante beeft hem zyn land ontnomen. Indien ik geene brave menschen had ontmoet, ging getuige voort, die my zelfs wat meer land hebben ter hand gedaen als Pante my ontnam, dan moest ik myn brood gaen bedelen. 6' Getuige. Heynderickx Hyppoliet, hout zager te Wichelen. Getuige bevestigt dat Pante zich, gedurende zyne afwezigheid, ten zynen huize heeft aenge- boden. Zyne zuster zegde hem Ik weet waer- voor gy bier komtonnoodig verder aen te dringen. Pante antwoordde uw land zal u ontnomen worden. De zuster van Heynderickx zegde tot Pante: Gy beschikt over uwe landen, doch myn broeder beschikt over zyne kinders. Hierop heeft Pante ons opzegdoen beteeken, en wat nog erger is, ook aen myne ouders. Ik heb andere landen in pacht gekregen, maer myne ouders hebben min gelukkig geweest. 7e Getuige. Galle Leo, landbouwer te Wichelen. Pante heeft hem van wege den Burgemeester van Gent laten weten dat hy te kiezen had tus schen zyne kinders naer de liberale school te zenden en zyne landen te behouden, ofwel zyne kinders naer de cath. school te laten gaen en zynen opzeg te krygen aldus zal M. de Kerck- hove zyne vrienden en vyanden leeren ken nen. Getuige zegt dat hy zyne kinders t' huis hield niettegenstaende wierd hem zyn land ontnomen,omdat hy zyne kinders naer de libe rale school niet zondt. Brave lieden hebben hem dan ander land bezorgd. «c Getuige. Goeman Frans, landbouwer te Wichelen, Getuige zegt dat Pante en de officieele onder- wyzer Bosmans hem hebben gevraegd zyne kinderen uit de cath. school te trekken. Op zyne weigering, heeft Pante hem opzeg gedaen van 't land't welk hy van den Burgemeester van Gent in pacht had. Goeman zegt geen land in de plaets te hebben bekomen. 9° Getuige. D'Iiooge Clemens, olieslager te Wichelen. Getuige herinnert datJuliuske Vau Herre- weghe heeft verklaerd dat hygetuige, zoon van den Burgermeester van Wichelen, zich by de Geyter heeft begeven ('t geen waer is) en hem zou gezegd hebben Ge weet, myn vader is Burgermeestei en hy kan veel voor u bekomen van 't armbureel. Die ver klaringenvan Van Ilerreweghe zyn valsch tot in den grond, nooit, zegt getuige, heelt hy die woorden uitgesproken. Getuige bekent dat hy De Geyter, als lid der coifferende van den H. Vincentius, heeft bezocht De Geyter heeft hem bekend zyn kind naer de cath. school te hebben gezonden in de hoop door de catho- lyken in zynen noodmildelyk geholpen te wor den docii hy heeft zich in zyne hoop bedrogen gevonden. Later heeft Do Geyter dan zyn zoontje naer de lib. school gezonden op voor- waerde dat Van Ilerreweghe hem wekelyks 3 frs. zou betalen en beddegoed geven. Wat 't Armbureel betreft, verre van hem iets te ont trekken omdat by zyn kind naer de lib. school zondt, beeft hy ontvangen in December fr.4,50; in January fr. 3,50 in February Ir. 8,00 in Maert fr. 14,00 in april fr. 16,00 en hy is in Mei gestorven. Getuige voegt erby dat de bevolking der cath. scholen is 134 jongens en 240 meisjes de bewaerschool telt 110 leerlingen. Totael 504 leerlingen. De officieele onderwyzer Bosmans heeft hier verklaerd dat de cath. onderwyzer onbekwaem is het vertrouwen der ouders toont het tegenovergestelde. M. Lippens, gelooft dal de vry willige getuigen de verklaringen der voorige getuigennietmogen te rechtwyzen. De heer Voorzitter is van dit gedacht niet. De heer D'Hooge doet eindelyk opmerken dal de eerste offic. hulponderwyzer nauwelyks 16 jaer oud is de andere is nog jonger. Geen van beide heeft de normaelschool gevolgd. De hoofdonderwyzeres, dochter van den offic.- onderwyzer, heeft twee jaer geleden hare eerste communie gedaen De avond school wordt zeer wel bygewoond alleenlyk ziet men er leerlingen van 20, 30 en zelfs van 60 en 70 jaer oud. Getuige kent verschiliige leerlingen die dien ouderdom hebben bereikt. Na voorlezing wordt 't proces-verbael mits eene verandering door getuige ondertee- kend. (29« VERVOLG ES SLOT.) XVI. DE STRAFUITVOERING. Op liet bepaelde uer verschenen er een vyfliglal mannon in de open vlakte. Twaelf hunner, niet kara- bynen gewapend, schaerden zich op ccnc rei dc anderen liepen ginds en herwaerts en maekten de noodige toebereidselen voor eeno teroglstelling. Eensklaps ging er onder hen een kreet van ver wondering op, toen zy Monowano door Dingle ver- gozold, zagen naderen. Zy konden niet gclooven, dat do man, dien zy lot dusverro voor een Indiaen ge houden hadden,dezelfde was die voor hen stond. Zyn golaclskleur was veranderd, thans was het oen blanke met alle trekken van het europcesche ras. Zyn zwart haer cn zyn licht taeDkleurige tint verrieden alleen hot indiaensehe bloed. Allen erkenden dat het een dappere kerel was en meer dan één hart kromp ineen by do gedachte, dat bet regt eischic zulk een lier en moedig krygsman ter dood to brengen De mcoiglo trad achteruit en luisterde met volle aendacht, toen Dinglo deo jongman op helderen toon vroeg Monowano, wilt ge ons zeggen, wie gy zyt De gevangene trilde van helnoofd lol de voeten, en opziende, antwoordde hy Ik hen uw zoon Onmogelyk is het de ontroering te heschryven, welke du onverwachte antwoord te weeg bragt De verkenner stond als door den bliksem getroffen, dc anderen drongen zich om hem een met eene nieuws gierigheid, die aen waenzin grensde. Eindelyk ver mande hy zich on don gevangene naderende, legde hy zyn arm op diens schouder, beschouwde hem thans oplettend in het gelaet en zegde Ja, het is myn zoon Dat zyn de oogen van zyne moedor... eii hare gelaetstrckken... Wat is hel al lang geleden dat zy myn lieven kleinen Willie heb ben meégenomen'...Ja, dit is de uitdrukking zyner oogen Myn kindWaerom hebt gy niet vroegor gesproken Moet nu uw arme bejaerdo vader u iaton doodschieten Onder deze woorden was Dingle buitengemeen De zitting wordt om 5 uren geheven om rede men voor onlusten vreesde. Toen de dry inkwisiteurs het stadhuis verlieten, wierden zy opnieuw uitgejouwd en uitgefloten door de menigte die zich, ondanks den regen,ter merkt bevondt. Maendag 11 October aenstaende, zitting om 8 1/4 ure voormiddag. Gedurendede zitting ontving de heerVoorzit- terjeenen brief van den beer Claus, geneesheer alhier, betrekkelyk de verklaring van Charles Van Gyseghem, als zou zyne moeder, zoo de geneesbeeren verklaerden, van verdriet zyn gestorven. De heer Claus zegt 1° Wat my betreft, heb ik nooit verklaerd wat de getuige beeft gezegd. 2" Dat voor den grond der zaek zelve, de verklaring van Van Gyseghem, tegenstrydig is aen de waerheid. 't Geen in andere woorden wil zeggen Moeder Van Gyseghem is van iets anders gestorven. Onnoodig te zeggen dat M. Willeguet zich wel gewacht heeft dien brief aen 't publiek te laten kennen of hem aen 't proces-verbael te hechten. Dank aen de. krachtdadige houding van den Burgemeester onzer stad, is de openbare rust hier, maendag lest. niet erg gestoord geweest. Het grootste deel der manifesteerders van den voormiddag,hadden aen zyn verzoek van uiteen te gaen, beantwoord. Alleen eenige vreemde lingen die zich in en voor't estaminet Au Pavilion bevonden gehoorzaemden niet, niet tegenstaende hy hen herhaelde malen tot stilte had aengemaend...Te rekenen van I uer wierd de openbare rust in den namiddag nergens meer verstoord. Doch des avonds, rond 8 uren,wierd zv opnieuw gestoord door de maetschappy «de liberale Baerdmannen die, voorafgegaen van eenige barak-muziekanten, al spelende de straten doorwandeldeToen de stoet ter groote Merkt verscheen, beval de heer Burge meester dat het muziek zou ophouden en men zou uiteengaen. Men bood tegenstand de polit ie ontnam aen eenigen hunne instrumenten en 'net zoontje van Menheer Edward Sergeant, een oflicierken der garde-civiek, die weer een der stoutste was, wierd aengehouden en naer de Permanentie geleid. Na eenige krakeelen ging de stoet uiteen en't liberaelspel had acht.' Zoo als gewoonlyk hebben de liberale manie- festeerders 't bureel van Denderbode met Ahou- geroepen begroet. Men denke nogthans niet dat wy ons hierover beklagen, neen, integendeel/t is eene eer voor ons door de liberale schoeliën beleedigd te worden. 't Bevel door den 'neer Burgemeester aen de gendarmerie gegeven van zich voortaeu met de politie in onze straten nimmer te bemoeien, en zich alleenlyk te bepalen de orde in de ge- hoorzael der Ènkwest-koniniissie te handha ven, wordt door alle weldenkende lieden ten volle goedgekeurd. En inderdaed sedert het drama van Ileule mag men zich op de koelbloedigheid der gen darmerie nimmer betrouwen. Even als te Heule zou het onbeduidenste feit hier ook aen- leiding hebben konnen geven lot gevechten die de dood van persoonen kon veroorzaken. Verleden maendag wierd hier den Verloren Maendag gevierd en eene nietigheid kon dien vrolyken dag in een dag van' rouw doen ver- andéren. Onze lieer Burgemeester beeft voor zichtig en wyslyk gehandeld met aen de gendarmerie alle recht van politie in onze straten te ontnemen, want vele gendarmen zyn veel te haestig om van hunne wapens gebruik te maken. Wy zeggen niet dat al de gendarmen, die te Aelst tegenwoordig waren, wat liaeslig zyn om tc schieten en te steken, maer wy kennen er onder lien, die de handelwyze van de gendarmen te Heule ten volle goedkeuren, en zulke lieden zyn, onder dit opzicht, niet ver te vertrouwen. Wy herhalen hel de maetregel door den heer Burgemeester genomen is voorzichtig en wys hy ontvange er onze innigste bedankingen over. Wy hebben den beer Van Wambeke nog te bedanken over de krachtdadigheid welke hy getoond heeft in de handhaving zyner rechten als Burgemeester, met niet te dulden, dat de Leden der Enkwest-Kommissie zich een enkel, zelfs een gering deeltje der rechten aenmatigden, waermeè de wet hem uitsluitelyk bekleedt De Enkwest-Komnnssie bad aen de gendar merie 't bevel gegeven, de politie te houden buiten de gehoorzael.en dit recht had zy niet... block geworden Peterson geleidde hem naer het dorp, daer liv uiel wilde, dat die ongelukkige, wiens hart door de "smart zoo diep was geschokt, dc straf uitvoering zou aenschouwen van het eenige wezen, dat hem hel leven kon gelukkig maken. Doch Mans- field had van de verwarring, die door zulk een won- derlyke openbaring werd veroorzackl, gebruik gemaekt, zich naer den kommandant begeven en lot hem gezegd is het niet mogelyk, dat Monowano's vonnis, nu zyne indenditeit bewezen is, wordt ingetrokken William Dingle, de gevangene, is de eenige hand die zyn vader aen het leven bindt cn niemand onzer zal e'en man willen bedroeven, die zyn geheel leven aen hel wclzyn onzer kolonie heeft toegewyd. Ik kan dc reden niet gissen, waerom de zoon zyne indentiteit zoolang heeft verborgen gehouden doch het is niet mogelyk dat wy, die van God zoovele bowyzen van goedheid hebhën ontvangen, op onze beurt niet ver gevensgezind zouden zyn. Ik verzoek u derhalve deu gevangene in vryheid te stellen. Russell Mansfield, antwoordde de kommandant op gcslrengen loon ondanks zyne ontroering, gy hebt besloten dat deze man zou sterven en ik mag niet acnnemen, dat dit besluit lichtveerdig is genomen, bygevolg kan ik u de gunst niet toestaen, die gy vraegt. Gy, Dingle en de anderen hebt erkend, dat gy redenen hadt om dezen man voor een spion te ver klaren en dat het gevacrlyk was hem te laten leven. De ontdekking zyner iudenlileit verandert niets aen zyne misdacd en ofschoon de slag die Dingle treil, niemand zoozeer ter harte kan gaen als my zeiven, moet ik niettemin myn pligt in het oog houden. De gevangene moei ter strafplaets worden geleid en myn luitenant zal zorg dragen, dal alles daer in gereedheid zy- Daerna wendde hy zich tot den krygsman met de- volgende woorden Voor dat dit vreeselyk doch regtveerdig vonnis wordt ten uitvoer gebracht, Monowano, wenschte ik dat gy de misdaden bckendct, waervan men u heeft beschuldigd. Allen die hier tegenwoordig zyn gcloo ven thans wel, dat gy geen spion zyt, doch zy denken dal gy de voorname oorzaek zyt van den moord aen Mordaunt en zyne metgezellen gepleegd. Een onpar- tydige jury beeft verklaerd, dat gy de dood verdient, ik kan my dus niet tegen die uitspraek verzetten.Kunt 't Is de Burgemeester die door de wet met de politie in de straten is gelast en voor de handhaving der orde verantwoordelyk blyfl de heer Van Wambeke zou dus aen zyne plicht van Burgemeester zyn tekort gebleven, indien hy de Enkwest-Kommissie zich 't recht van politic in de stad of een gedeelte der stad bad laten aenmatigen. Eere zy dus aen onzen heer Burgemeester Een vraegske aen M. Lippens, lid der En kwest-Kommissie? Zou M. Lippens ons niet willen zeggen ol hy het is ofwel een anderen M. Lippens, die aen zekeren Jan Colpaert, landbouwer, woonende in de Groenstraet, le Wynckelalle de landen die hy in pacht hield, beeft ontnomen, omdat gezegde Colpaert, zyn zesjarig kind naer de liberale of officieele school niet wilde zenden Colpaert is hierdoor verplicht geweest paerd en koeien te verkoopen en tydelyk handwer ker te worden. Allons, M. Lippens, gy die toch alle drukking en geweldaendoening zoo diep afkeurt en zoo streng beoordeeld, help ons eens om ter wete te komen wie die lieer Lippens is.... Wy weten bet, gy hebt vele eigendommen in die streek, doch wy kunnen niet veronderstellen dat gy, die hier te Aelst, gedurig alle drukking en dwang afkeurt u aen dergelyke feiten te Wync kel zoude hebben durven pfiebtig maken, en daerom, zeg ons wie die lieer Lippens is en in alle geval dat gy het toch niet zyt, want 't ware te sterk Men schryft ons uit Hofstads Ik moet beginnen met u te zeggen dat zekere dagbladen,zoowel catholieken dan liberalen, de zoogezegde onlusten le Hofstade wat straf overschreeuwd hebben. Ik zal my dus bepalen de feiten onder hun waer daglicht te stellen en dit zoo kortbondig mogelyk. Gelyk gy hebt acngekondigd was hel zondag de plechtige wyding onzer catholieke school en dit was eene ware feestdag voor onze ge meente, die wy allen wilden vieren. De plech tigheid der weiding, welker beschryving ik niet wil aenvangenuit vrees dat myn brief zou te lang worden, is in de beste orde afgeloopen. Het overige van den dag zoude ook rustig zyn voorbygegaen, had onze gemeente geenen Cies Mattliys, als Burgemeester gehad. En inderdaed, zonder de tusschenkomst van den Burgemeester, die, onder voorwendsel de openbare rust te handhaven, welke geenszins gevaer liep, aen de catholieken 't gebruik van den openbaren weg verbood, zou alles stil en rustig zyn voorbygegaen. Bovendien verbood Cies, zonder eenig recht, vlaggen uit te hangen, muziek le spelen en zich in groepen te vergaderen, behalve voor den Godsdienstigen stoet welken zich van de kerk naer de cath. school moest begeven. En om zyne bevelen te doen eerbiedigen had onze Cies de hulp ingeroepen van de gendarmen van Aelst en Dendermonde. Nu, velen staken eene vlag uit op de hoornen hunner hovingen en onmiddelyk deed onze Cies tegen de overtreders zyner bevelen, pro ces-verbael opstellen. Reeds bad hy zeven proces-verbalen verklaerd en ging hy tot hel achtste over, eer men onzen Cies kon doen begrypen dal hy hoegenaemd geen recht had het lleeschen der nationale of andere vlaggen te verbieden. Alsdan trok onze Cies den catholieken stoet van Aelst te gemoet en verbood alle geluid makende betooging. De aelstenaers gehoor zaemden gelyk brave jongens. Doch toen zy aen de herberg de Valk kwamen, ontmoet ten zy eene talryke bende geuzen ten meerde ren deele van Aelst en elders, die begonneu te schreeuwen Leve de Burgemeester! Foert voor de catholieken Slaegt ze dood enz. enz. De Aelstenaers zagen met verachting op hunne beleedigers neêr en onze Cies, in plaets van 'l liberael gespuis, dat hem bewierookte, pogen tot den eerbied der wet te dwingen lach tie hy de geuzen tegen gelyk een kalf dat zoetemelk heeft gedronken en gi oette hen vriende- lyk met de hand.... Men zegt dat onze Cies de liberale beleedi gers tot rust en vrede niet dorst aenmarien, omdat hy zyne nankinsclie broek en vooral zynen sluijer niet aen bad. Maer hy bad wel zynen sluijer niet aen om proces-verbael te verklaren aen do persoonen die eene vlag hadden uitgestoken. Ik geloof dat onze Cies zyne nankinsclie broek niet had aengetrokken uit vrees van ze te bevuilen en zynen sluijer om dc lenden niet had, omdat er* geene kanonniers waren om hem rond zynen jeneverzak te binden.... Want het is genoegzaem geweien dat de sluijer dien gy iels acnvocrcn ten bewyze dal gy aen Mordaunt's moord geen deel hebt genomen Laet Mordaunt zelf spreken, zegde Monowano, daer ginds komt hy aen, By deze woorden wees dc gevangene met zyne hand in de richting der rivier. Aller oogen richtten zich dacreen en raon bespeurde in de verte op den Ohio een vacrtuig, dat langzaem hol dorp naderde. Op zulk een afstand kon men onmogelyk zien, wie er in waren; doch dc gevangene had met zooveel zeker heid gesproken, dat men de uitvoering opscliorsle totdat het feil was opgehelderd. De, menigte die zich om den krygsman verdrong, liep nu naer de rivier en wachtte met ongeduld de aenkomstder boot af.Mcn kan er zich geen denkbeeld van maken in welk een staet vau overspanning allen verkeerden; de jonge Dingle alleen had zyne gewone kalmto behouden. Men kon reeds de wille zeilen, die in de stralen der zon blonken, zeer goed onderschei den, doch de bemanning kon men nog niet in het oog krygen. Eindelyk sprong Jenkins, de ongeduldigste van allen, in de hoogte en zwaeide met zyn hoed Ik wist wel dat het Mordaunt was, hy zelf staet aen hel roer. Ziel gy niet, hoe Uy ons allerlei teekens geeft. En daer hebt gy Caswell Brill ook, die met de anderen roeit. Hetgeen hy zegde was maer al le waer Eenige oogenblikken'later slapten Mordaunt met al zyne manschappen, Brilt er onder begrepen, aen wal. Na velen hunner niet een handdruk te hebben verwel komd, vraegde Mordaunt aen den kommandant wie die man was, die daer door schildwachten omringd stond. Dat is Monowano,antvvoorude hy, hy is ter dood veroordeeld, omdat hy de rol van spion heeft gespeeld en u met uwe makkers in dc macht der Indianen heeft doen vallen. Mordaunt naderde den jongman en stak hem de hand toe Dank, Monowano zegde hy, aen u hebben wy ons leven tc danken. Men beschuldigt u dat gy een spion zyt laet men u onmiddelyk in vryheid stellen, trouwer vriend dan gy hebben wy nooit gehad. Weinige woorden waren voldoende om uil te leg gen wat er gebeurd was Mordaunt vertelde dat Monowano hem korten tyd na dc scheiding der twee booten had gewaerschuvvd, dat hel geklots hunner riemen was gehoord door ccnc talryke bende India nen cn dal deze hen thans met eenagroote kano zochten. De jonge krygsman hem en dc zyner. vervol gens naer dc monding eener rivier gebracht, die zich in den Ohio ontlast. Op het oogenblik dat zy er in liepen, kwamen zy juist de kano voorby, die zy tracht ten te onlloopeu. Huil leven hing thans van dc snel heid van hun vaertuig af. Monowano die hen tot dus verre al zwemmende was voorgegacn, sprong in de boot cn nam hel roer in handen, Mordaunt greep een der nemen L>e duisternis was zoo groot, dat zy hunne vyanden op twintig passen afslands niet konden zien. Dank zy de suelle vaert, die zy in hunnen angst aen de boot gaven, kwamen zy binnen weinige minuten aenmerkclyk vooruil en bracht Monowano hen spoe dig onder het struikgewas, niet verre van een ander riviertje, zooals zy later bemerkten. Daer ried Monowano hen aen om aen wal te gaen, de boot werd naer de andere rivier getrokken cn daer gingen zy weer scheep, met oogmerk naar de kolonie terug le keeren, want na al wal Mordaunt reeds had ondervonden, had hy tol den terugtocht besloten. Monowano verliet hen om de bemanmug der andere boot ter hulp le snellen en zeiten hunnen weg voort. 's Nachts hoorden zy geweerschoten en 's mor- gends zagen zy Casswell aen den oever staen, die zy by hen opnamen. Deze deelde hun den aenval der Indianen mee en zegde hun dal hy met twee of dry andere hel leven aen de schandere handelwyze van Monowano le danken had. Toen Mordaunt had uitgesproken, trad William Dingle, zooals wyhem voorlaen zuilen noemen, voor- vvaerls en begon zyne geschiedenis le vertellen. Hv zegde hoe, toen zyne moeder by zyns vaders afwezigheid ter dood werd gebracht, hy door du Indianen werd meegenomen en te midden der Shaw- nies werd grootgebracht. Zyne moeder behoorde tot den stam der Wyandots. Zy hadden haer vermoord, omdatzymeteen blanke was gehuwd. Onder dezelfde tent mei Tecumsch groeide hy op cn zoodra hy zyno jongelingsjaren had bereikt, dwong men hem le zweren, zich"1 by de blanken nimmer bekend te maken, op straffe van gemarteld te worden, ja zelfs de dood te ondergaen. Men tatoeëerde zyn gezicht, hy nam de kleeding der Indianen aen enzy waren overtuigd, dal hy hun volkomen genegen was. Toen zy zyne bcwon- pereusweerdigo vlugheid bemerkten, sloegen zy hem voor hun spion le willen worden en hynam hiermede genoegen met het doel de blanken vau dienst le zyn. Nooit was zyn vader of zyne natie uit zyn geheugen gegaen en hy had besloten aen beiden diensten tc bewyzen, als zulks in zyne magi was. Daer hy levens verpligt was den schyn van verkleefdheid aen dc Indianen le behouden, had hy naluerlyk menigmael groot gevaergeloopen, doch allyd was hy slim genoeg geweest om zich er uit le redden, by deze laetsle gelegenheid hadden zy hem echter gevangen in een nel, wacruit hy onmogelyk kon ontsnappen. Hyhaeldenu verschillende omstandigheden aen, waeruit dtudclyk bleek, dat de blanken geen regt hadden, om hem als een spion aen te merken. Uy voegde er by, dat hy menigmael op het punt had ge- staen, zich aen zyu blanken vader bekend te maken, doch dat zyn eed hem hiervan had terugge houden cn dal hy dit zoolang had verschoven, tot dal hel hem onmogelyk was nog langer le zwygen. BESLUIT. Eerst twee jaer later vertelde William Dingle aen zyne vrouw, hoe weinig het gescheeld had, dat hy in dc open vlakte voor hunne hut was doodgeschoten. Hel was dien avond koud en stil en Maude was als verslyfd van schrik, toen zy hem de byzondertieden van dit vreeselyk tooneelzoo vroolyk hoorde heschry ven. Doch hel vuer knetterde in den baerd en terwyl hy beurtelings zyne lieve vrouw en zyn vader, den ouden verkenner, aenzag, A'oegde hy er by Gelukkig is die tyd voorby en zyn thans allen overtuigd dal Monowano hun vriend is. Zyn leven lang behield de jonge Dinglc iels van het Indiaensch karakter. Het was zyne gewoonte veellyds eene figuerlyke tael le bezigen en zich in een gezel schap sul en del tig le gedragen. II y hield niet op in het vervolg den blanken blykenvan zyne toegenegen heid te geven, door hun nog gewichtiger diensten tc bewyzen dan die waerover wy reeds gesproken hebben. Getrouw aen zyne belofte zag Dick Dingle van hel verspieden af, nu hy zyn zoon had weergevonden. De overige dagen zyns levens bracht hy met hein door en toen zyne kleinkinderen groot werden, wisthy zo tc vermaken met zyne vertelseltjes en sprookjes. Hy bereikte een zeer hoogen ouderdom en zyne nage dachtenis is nog in zegening by de gezinnen die gind- sche oorden bewonen. EINDE.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2