liurofi van Weldadigheid van Aelst. men een zwart verkoeld lyk naer zyne laetste rustplaets. Wy laten het over aen gediplomeerde of niet gediplomeerde geleerden le zeggen dat is heel natuerlyk. Twee electrische stroomen van te genovergestelde benamingen hebben zich daer verbonden; dal kon ook gebeuren, indien op de plaats van li. een engel hadde gestaan. Ta, ta, ta wy gelooven dat God de elementen be stiert en dat hy op gegeven oogenblik den donder kan gebruiken als zyn gerechtsdienaer om goddclooze menschen te straffen. Omdat God soms lang uitstelt, wyl hy de eeuwigheid voor zich heeft, meenen sommige volksbedervers ook dat zy vrydoens zyn. Ziet ge wel, zeggen zy, God is zoo bermhertig niet als onze priesters, myn graen is goed gelukt, myne beesten staen vet op stal. Als ik dus van God gedoemd was, gelyk het onze papen den ken en zeggen, dan moest ik lang geslagen zyn. Toch niet God is zoo overhaestig niet hy laet u den tyd tot inkeer te komen als hy soms anderen ongenadig slaet, dan is het zyne goedheid voor u, die u vermaent. By die volksbedervers, roovers van 's volks geloof en zeden, was het vroeger op een ander terrein Zy zullen onze kinderen niets slechts leeren. Niets is immers veranderd. De bisschoppen zyn het met den Paus niet eens. Nu de Paus gesproken heeft, is hy een hypocriet. Deze vrome zielen wachten nu dat God zelf zich aen hen veropenbare. En als God tot hen spreekt door rampen of ongeluk ken, dan zeggen zy dat zulks natuerlyk moest komen. Uit dit alles moesten zy besluiten myn geloof is zwak, als ik voortga, dan dreigt de vonk die in my ervan nog is, heel en gansch uit te dooven. By menigen eilaes is dat zoo. PROTEST ATÏE. Zitting van den 24 October 1880. Waren aenwezig MM. Van Wambeke, Bur gemeester, Gheeraerdts, Beeckman. Van de Putte, Vanden Bossche en Eeman, Leden, en De Winter P., Sekretaris. De zitting wordt geopend om 10 1/2 ure voormiddag, onder voorzitterschap van M. Van Wambeke, voorzitter van rechtswege. De Sekretaris geelt lezing, enz. DAGORDE •1" Proteslatie legen de verklaringen door M. Reyniers, Beslierder van Sladsjongensschool. voor de Commissie van het Schoolenkwest Ie Aelst. De heer Burgemeester-Voorzitter, het woord nemende, zegt, dat by by het lezen der ver klaringen van M. Reyniers, voor de Commissie van het Schoolenkwest, in hare zitting van 11 dezer loopende maend, gedacn, met groote verwondering vernam dat de Leden van dees Bureel van Weldadigheid drukking zouden uitgeoefend hebben op minderjarige jongelin gen, door de zorgen en op de kosten van 't Bureel, geplaetst en onderhouden by zekeren Van Nuffelbygenaemd Potter, woonende in 't Windmolenstraetje alhier, drukkitigen, welke zouden ten doel gehad hebben, de jonge inwooners van Van Nuffel te beletten zich naer andere dan de vrye scholen, alhier ter stede bestaende, te begeven. Spreker vraegt toDhoeverre de verklaringen van M. Reyniers gegrond zyn, alsook of er, aengaende de scholen, in T algemeen, eenige drukking werd gepleegd, T zy door deleden des Bestuers, 't zy door den eenen of anderen zyner 28 Armbezoekers. De lieer Gheeraerdts, Voorzitter van 't Bureel en in naem van hetzelve, antwoordt dat by de verklaringen van M. Reyniers, met even veel verwondering heeft vernomen; inderdaed zegt spreker, hoe is '1 mogelyk ons van zulk een feil le beschuldigen, wanneer liet onder houd van behoeftige kinderen, door de zorgen van 't Bestuer, by Van Nuffel (Potter) geplaetst geweestreeds sedert zeven jaren heeft opge houden. Al die kinderen waren van eene oog ziekte aengedaeu en, in 't belang der openbare gezondheid, wierden allen afzonderlyk besteed. De laetste betaling over gezegd onderhoud gedaen, dagteekent van 18 December 1873. Verder/ verklaert de heer Gheeraerdts dat liet Bureel nooit eenigen hoegeraemden dwang of drukking aengaende de schoolkwestie heeft uitgeoelenddat aen alle noodlydende zonder onderscheid van denkwyze altyd, in de maet van 't vermogen des ifureels onderstand wordt verleend en dat er nooit eenige klacht tegen de armbezoekers by 't Bureel werd gedaen, wegens de onregelmatige en partydige uitvoe ring hunner lastige en gansch menschlievende bediening. M. Gheeraerdts verklaert nog dat het Bureel er zelfs nooit beeft aen gedacht, eenigen last of bevel te geven van aerd om de vryheid der behoeftigen opzichtens liet onderwys hunner kinderen, le krenkendat bet Bureel nooit iets dergelyks ten laste zyner Armbezoekers heeft vernomen, ten zy, aengaende M. Frans Cuppens-V an der Biest, die, zoo het scliynl, de bewooners zyner huisjes zou gedwongen heb ben hunne kinderen naer stadsscholen te zen den. Eindelyk stelt M. Gheeraerdts den Leden voor tegen de verklaringen van M. Reyniers krachtdadiglyk te protesteren en dezelve te houden en te aenzien als eene ongegronde en, by gevolg, onverdiende beleediging. 'Deze voorstel werd door de Leden eenparig- lyk aengenoinen. Wy hoeven by deze protestatie geene be merkingen te voegen; 't is te klaei en te dui- delyk_dal M. Reyniers aen de waerheid te kort bleef. Wat 't Publiek nogthans zeer geerne zou vernemen is, wat JU. Reyniers op deze protes tatie te antwoorden heeft. Indien SI. Reyniers tot verrechtveerdiging zyner verklaringen voor de enkweslcommissie afgelegd, iets heeft by te brengen, verwittigen wy hem dat ons blad ten zynen dienste is en wy zyne verdediging zullen afkondigen. De afkondiging door de liberale dagbladen der vertrouwelyke brieven, welke door ver scheidene hooggeplaetste Geestelyken, aen den gewezen Bisschop, Mgr Dumont van Door- nyk, destyds werden geschreven, wordt door al wie nog een briezelke eergevoel bezit groo- telyks gelaekt. Eu inderdaed, waer zou men een deltig man ontmoeten, die niet zal uilroepen die afkon diging is een schundelyk, een laf, een walgelyk werk Want, indien Mgr Dumont er in toestemt die vertrouwelyke brieven in de liberale dagbladen aftekondigen dan moet men zich een slecht denkbeeld over zyn karakter vormen indien Hy, integendeel, niet meer weet wat hy doet, 't geen wy en velen met ons aennemen. dan zyn die afkondigingen des le laffer, des schan- delyker en des te walgelyker. Maer wat is 'tDe liberale drukpers is tot alle snoodheden, tot alle schandelyke, en alle eerlooze daden veil Niets is voor haer gehei ligd verklikking en spionneering zyn hare gewoonlyke wapens; niets eerbiedigt zv, noch zelfs het grootste ongeluk; wanneer ei de helsche kliek welker handlanger zy is, er eenig voordeel uit trekken kan. DAV1DSFONDS. Afdeeling Ninove. Op Zondag 14 November aenstaende, om o 1/2 ure 's avonds, zal in het lukaal De Keizer, »|eene voordracht gehouden worden door den heer DE BEUCKER, leeranr in Plant- Tuin-en Landbouwkunde te Antwerpen. ONDERWERP Beschaving en Karakter. RECHTERLYKE KRONYK. Zaek Charlotte Crabbé. Dynsdag morgend werd voor het assisenhof van Braband de zaek opgeroepen ten laste van Charlotte Crabbé, oud 18 jaer, beschuldigd op 11 augusti laestleden te Leuven 1° eene som van ongeveer 40 Ir. gestolen te hebben ten na- deele van Joanna Maria Van Leeuw, gezegd Wantje Van Leeuw 2° deze vry willig ver moord te hebben, ten einde gemakkelyker of straffeloos gezegd en diefstal le kunnen plegen. De debatten dier verschrikkelyke zaek heb ben tot geene incidenten aenleiding gegeven de betichte heeft veel geweend. De advokaet-genenacl. M de Rongé, heelt de beschuldiging krachtdadig staende gehouden. Dry vragen werden aen den jury voorgesteld en alle dry bevestigend beantwoord. Het hof heeft Charlotte Crabbé veroordeeld tot ecuwigdurenden dwangarbeid en der byhoo- rige straffen. Na de uitspraek van het vonnis, vcrklaerde de voorzitter aen de betichte, dat zy niet ter dood veroordeeld was, alleen omdat het bof verzachtende omstandigheden heelt aenge no men,uit hoofde van haren jeugdigen ouderdom. Charlotte Crabbé heeft met de grootste on verschilligheid hare veroordeeling aenlioord. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. E. H.... te S. fr. 6 over 1880. Vrydag morgend, rond 7 1/2 ure, zyn alhier ten gebuchte Mylbeke/ vier aeneenhangende huisjes de prooi der vlammen geworden, be woond door de eigenaers Nicodemus Vanden BremptConstant VergeylenFrans Roe- landt en Jan De Gols, werklieden en landbou wers. De brand vondt zynen oorsprong in liet huisje van Nic. Vanden Brempt. De wind blies op dit oogenblik geweldig uit T westen, zoo danig dat er aen geen blussehen te denken viel. De geburen nogthans zetten zich moedig aen 't werk en,dank aen hen,kon men de koei- beeslen van Jan De Gols, en slechts een gering gedeelte meubels en kleedingen redden. Al de overige meubels en kleedingen benevens een kalf ter waerde van zestig franken en 7 kiekens zyn de prooi der vlammen geworden. De oorzaek is onbekend. Het vrywillig Pompierkorps heeft zich op 't ramploóneel begeven, doch het heeft zyne werkzaemheden moeten bepalen by het blussehen der nog brandende puinen en aldus de in den omtrek staende wooningen te be- vryden. De schade wordt berekend op fr. 1500 voor Vanden Brempt900 fr. voor Vergeylen en Roe- laudt2.500 Ir. voor Jan De Gols. Wy vernemen dat onze Koninklyke^Har- monie, Al Groeiend Bloeiend, op Zondag 7 No vember aenstaende, eene kroon zal neerleg gen op 't graf van baren diepbetreurden Or kestmeester den beer Michel Schellhout. Kaetsspel. Zondag aenstaende 51 October, zullen te Laeken by Brussel, de pryzen afgespeeld worden. De groote party van Aelst (Claes) zal alsdan in 'tstrydperk treden. De slryd zal, naar men ons uit Laeken meldt, ernstig zyn en op het St. Rochusvoorplein plaets grypen. De drie sterkste pariyen met den dikken Bal op de hand, des lands zullen alsdan optreden. Zondag 11. 24 Oct. heeft M. Desiré De Schut ter te Meire eenen solo slim gewonnen, ter herberg van Karei Provost. Het onderzoek van Heule loopt ten einde, zegt CEioite men zou den jongen gevonden hebben die de klok luidde men zou ook de kerels hebben gevonden die genever aan de rnanifesteerders uildeelden. Dat nieuws wordt wéér door al de liberale bladen overgenomen. Het is VEtoile, die het eerst het nieuws heelt vooruitgezet van de klok, geluid op last van de geestelijkheid, ot schoon al de berichten, de meest geloofweerdige, klaer en duidelyk deden zien dal de geestelykheid voor niets was in dal alarmteeken. Integendeel; zy heeft dit willen beletten. Ook van de uildeeling van genever was ner gens eenig spoor te vinden, en terplaetse werd dit nieuws des te sterker tegengesproken, daer de komst van Bouez en zyn gendarmen, gansch onverwacht was. Maerrrr, de genever en de alarmklok deden een goed effekt in het liberael program, en ziet wyzyn niet verwonderd dat men ze einde lyk gevonden heeft. Men vindt immers zóóveel, als men maer zoeken wil, en als men een elastieke consciën tie heeft, zooals de Eloile. Toch ontrusten ons de insinueerendc gezeg den van het blad in 't geheel niet. Ziehier nog eenige byzonderheden, die 't program van VEtoile nog geweldig zullen dwars zetten De genaemde Bouez erkent dat liy geen sommalien gedaen heeft, en hy daertoe ook het recht niet hadde sommatie zou in 't fransch gedaen zyn door de gendarmen nie mand heeft ze dus verstaen. Er zyn geen steenen geworpen, men kan dus de wettige verdediging niet inroepen. Men heeft niet geroepen Weg wel Leivaert! Leve Ruzette! Adolf Cockuyt is doodgeschoten, op het oogenblik dal hy met een zyner vrienden han delde over eenen verkoop van duiven De karabyn van den gendarm was geladen met drie kogels. Karei Duyck was aen zyn werk toen hy door een zyner buren gevraegd werd, meê te gaen zien naer de kongregatie; hy kwam geheel buiten adem ter plaetse, op liet oogenblik dat Cockuyt gewond werd. Behendig Aftruggelaer. De justicie doei ieverige opzoekingen naer eene altrugge- laer van engelsche afkomst, genaemd Clare Grenville Murray. Deze kerel had te Bergen, te Gent, te Brugge en te Brussel in de groote wereld weten té dringen, en maekte van zyne offieieele betrekkingen gebruik om overal slachtoffers te maken. Hy had gansch liet opzicht vaneen gentlemen, droeg hel kruis van 't Legion d'honneur en ver scheidene andere dekoratien. en gaf zich uitals romanschryver en korrespondenl van engel sche dagbladen ouder ander der Whitehal Review Clare Grenville Murray was gewoonlyk ver gezeld van zynen broeder, die moet beschouwd worden als medeplichtige hy was gelrouwd met de dochter van eenEiigelschman wonende te Brugge. De sommen door Murray afgetrug geld, beloopen ongeveer 100,000 fr. Op 5 dezer verliet Murray hel huis dat hy te Brussel in de rue de Vienne bewoonde niet lang geleden had hy een kontrakt gemaekt voor den aenkoop van dit huis, en had hy onder handelingen aengeknoopt voor de overname van een engelsch nieuwsblad, te Brussel ver- schynende. The Belgian News. Daerenboven had hy te Brugge eene maendelyksche revue geslicht onder den titel van The Pinch Review. Men denkt dat Murraynaer Amerika gevlucht is. Ziehier zyn signalement: ongeveer 56 jaren oud, gemiddelde grootte, nog al zwaerlyvig, korten hals, breed gezicht, blauw oogen, ge wone neus, groote tanden, langen blonden baerd, blond haer. Hy gelyktnaermen beweert, niet sleeht op den prins van Wallis. Murray was altyd zeer net gekleed by beeft eene uitmuntende opvoeding genoten en sprak zeer goed fransch. Hy lieeflzyne vrouwen eene engelsche bovenmeid op zyne vlucht meége- nomen. Zyne vrouw is 22 jaer oud men denkt dat zy niets weet van de aftruggelaryen door haren echtgenoot gepleegd. De broeder van Murray, zyn vermoedelyke medeplichtige, is insgelyks verdwenen. Murray is er nog onlangs in gelukt, by een bankier te Brugge een wissel van 20,000 fr. te ontvangen, die de valsche liandteekening droeg van M. Lebègue besluerder der Office de Pu- blicilé. Nadere byzonderheden. Byna eiken dag ontdekt men nieuwe aftrug gelaryen ten laste van Clara Greenville Murray. De wissel op de Office de Publicité -bedroeg niet 20,000 fr., zooals gemeld is, maer slechts 9,500 Ir. Onder de andere slachtoffers van Mur ray, meldt men de Banqne Centrale Anversoise voor 6000 fr. de Old English Bank te Brussel; M. Harding, bankier te Parys voor 10.000 Ir, M. Van Duyse, redakteur van liet Journal de Gand, voor 1500 fr. M. Smith, zyn schoon vader voor ongeveer 50,000 fr. M. Daveluy, voor 1200 fr. M Schupp van Brugge, voor 200 fr. een koopman van Antwerpen, voor 1000 fr. Het gerucht is daerenboven in omloop, als zou Murray twee vrouwen hebben. Het is den dag voor zyn vertrek dat Murray M. Schupp van Brugge bedrogen heeft; hy was in het llotel de Flandve afgestapt en nain er een glas madera wyn, dal by beiaelde by middel van een w issel van 200 Ir. M. Schupp gaf hem 199 fr.50 c. terug en liet den wissel ontvangen, die eerst eenige dagen later als valsch erkend werd. Murray heeft op dezelfde manier een aental kooplieden in verschillende steden bedrogen. Een brusselsch dagblad beweert, dat de aftruggelaer Glare Grenville Murray, waervan wy hooger spraken, inderdaed de engelsche romanschryver Murray is, en dat hy waerlyk korrespondent was van den Daily News, den Standard, de Whitehall Review, enz. De Précurseur meldt dat De Jongh, de Ilaegsche briefschryver en moordenaer, een navolger heeftte Antwerpen. De scheepsmake- laer M. Deleeuw zou eenen brief ontvangen hebben waerin men, onder bedreiging van hel leven van een der kinderen, 400 fr. vroeg. De policie is met de'-kwestie bezig. Tot nu toe is de briefschryver niet gekend. Een ongelukkig voorval heeft verleden week plaets gehad op het policie-bureel te Mechelen. Een wildslrooper was aengehouden en werd door den kommissaris in dezes kabi net, onderhoord: ondertusschen bad een agent het geweer van den wildslrooper genomen,dat in drie deelen kon gescheiden worden. Onge lukkig was dit nog geladen; en lerwyl de agent bezig was het mecanism te onderzoeken, ging het schot eensklaps af en een andere policie- agentwerd doorde lading schrotaen de beenen en den onderbuik getroffen. Het slachtoffer is erg gekwetst naer liet gasthuis gebracht, doch zyn toestand is niet zeer gevaerlyk. Op hel oogenblik dat de Bank hare nieuwe bankbiljetten van 20 fr. uitgaf, poogde een valschmunter valsche biljetten naer het oude model uil le geven zy zyn zeer slecht gedrukt en zeer gemakkelyk te herkennen. Op de veemarkt welke gisteren te Brussel gehouden werd, waren 1422 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0,75 tot 1,00 stieren, fr. 0.64 tot 0,85; koeien en veerzen, fr. 0,64 tot 0,85 In den nacht van maendag lol dynsdag is er tweemael een begin van brand ontstaen in de Nationale Tentoonstelling. De policie en de pompiers, die zich ter plaelse bevonden, heb ben gelukkig spoedig het vner kunnen uildoo- ven. De sloflelyke schade is onbeduidend. In den avond van 25 dezer, is de genaemde Decroo, geboren en wonende te God veerdegem, aen de statie teErwetegem, door een reizigers trein verrast en op den slag gedood. AUDENAERDE, 26 october. De stad Audenaerde is zaturdag avond door het volgen de feit in opschuddinggebracht. Rond 8 1/2ure 's avonds werd het .gerucht verspreid dat de prachtige eigendom van M. barou Liedts in brand stond. Men bemerkte eene hevige rood achtige klaerte inde richting vandenEyndrie». Het noodsein werd gegeven. Geheel het garni zoen, de pompiers en de bevolking liepen in massa naer de plaets van het onheil. Maer toen zy te midden der Eynslrael gekomen waren, ontmoetten de vrywillige pompiers reeds veel volk,dal vaude aengeduitie plaets terugkeerde. Men had niet het minste spoor van brand be merkt het was de maen die hun dezen toer had gesbeeld. Het spreekt vanzelf dat iedereen zich haestte om weêr thuis te zyn Men schryft uil Antwerpen Een bmtael Feit. Dat men geen vertrou wen stellen mag in onbekenden, die schoone voorstellen deen, bewyslhet volhende feit,dat gisteren avond in onze stad heeft plaets gehad. Zekere Maria M..., een twintigjarig dienst meisje, een aenvalligen vriendelykkind. zooals er zooveel van den buiten naer de stad komen, uitgelokt doordie geheimzinnige aentrekkelyk- heid, die de stad voorde landelyke jeugd bezit, was buiten dienst geraekt en bevond zich sedert eenige dagen op logement by eene zoo gezegde plaeeuse, die er een beroep van maken diensten te bezorgen aen meiden cn knechten, en dienstboden aen de meesters. Terwyl Maria M... dezer dagen by de plaeeuse aen het venster zat of soms in de deur stond, had zy wel eens gezien dat een jong heerschap ongewoon dikwyl§, zyne wandelingen langs daer richtte zy had zich meer dan eens ver wonderd met welke onbeschaemdheid by haer bekeek en zich schier er om gestoord getoond, dat hy eindelyk zoo vry was haer toe te knik ken cn te groeten als ware hy een bekende. Gisterenavond steeg echter hare verwondering nog hooger,toen zy den onbekende zagbinnen- komen en aen de plaeeuse naer het meisje hoorde vragen, dat aldaer op logement was. De vrouw riep Maria en de onbekende zegde met veel komplimenten en overdreven vriende- lykheid dat hy een goeden dienst voor haer wist, hy ryke, heel ryke en doorbrave men schen. Hy zegde verder Maria sedeil eenigen tyd te hebben opgemerkt als een byzonder zedig en braef kind juist /.ooals er een noodigwas in liet ryke huis zyner kennis, dat hy bedoelde en waervan de mevouw hem bad verzocht iemand voor haer te zoeken. Kortom,het meisje zou eenen hemel van eenen dienst hebben ge vonden, zykon dus niet beter doen dan onmid- delyk gebruik maken van die goede kans en den dienst aenveerden, dien hy haer aenbood. Maria M..., die arm meisje als zy was niets beters wenschte dan spoedig geplaetst te zyn, ten einde het koslelyke verteer te bespa - ren dat zy in haer logement genoodzaekt was te doen, had geen achterdocht en toonde zich verblyd over het voorstel van den jongen heer; wel scheen het haer zonderling toe, dat de heer vervolgens aendrong, dat zy onmiddelyk hare kleêren en koffer meênemen zou, om met hem naer hare nieuwe meesters te gaen, doch de jonge man zag er zoo deftig uit en verzekerde haer dat de mevrouw waer ze komen moest, hare komst onmiddelyk verlangde, dat zy wel dra hare kleeren inpakte, terwyl de onbekende eene vigilant balen ging. Spoedig was liet rytuig voor de deur, bet koffer van Maria M..., werd er boven op gezet, de lieer verzochthet meisje in le slappen, sprak nog een woord tot den koetsier, sprong ook in de vigilante en liet rytuig reed voort. Toen Maria M..., aen den onbekende vroeg, waer het was dat by haer heen bracht,noemde hy haer den naem eenerstraet,die zy niet kende. Men reed straet in en uil; het meisje wist wel dra niet meer waer men was. Het rytuig hield herhaelde malen stil aen de herbergen, waer de heer het meisje cognac wilde doen drinken, hetwelk zy weigerde, daer zy zegde in behoor- lyken toestand by hare nieuwe meesteres te willen komen. Dat is niets, zegde de jonge man, ik ben een vriend van het huis, als gy met my zyt, doet dat niets aen de zaek. Wat hy ook zegde, hel meisje dronk niet. Toen de man eindelyk zag dal hy er niet in gelukte, het meisje dronken te maken, verborg hy zyne inzichten niet langer, hy viel haer met geweld aen en zou haer schandelyk mishandeld hebben, indien het meisje geene ongewoone lichaemskracht bezeten had zy weerde haren aenvaller af, riep en schreeuwde om hulp,doch niets baelte, het rytuig holde voort in vollen galop, tot dat zy in de Lindenstraet, aen den Berchemschensteeiiweg, er in gelukte de por tel open te stampen en uit het rytuig te sprin gen. Toen zy uit de vigilant was, legde de koet sier nogmaels de zweep op het peerd en reed verder met den aenrander en de kleeren van het meisje. Gansch den avond en verleden nacht is de policie op zoek geweest naer den koetsier, wiens nummer zoo het schynt niet gekend is doch nergens heeft men eenig spoor van den oplichter of van het rytuig kunnen vinden. Verleden dynsdag heeft te Bilsen eene af- schuwelyke misdaed plaets gehad. Een kleine knaep was naby de statie aen het spelen, toen iemand by hem kwam,en hem hel gansehe hoofd met vitriool inwreef. Toen de kleine thuis kwam, liep de moeder onmiddelyk met hem naer den geneesheer. Het hoofdje was slechts ééne blaer. Eeiijdruppcl van het brandend vocht was juist boven het oog blyven steken, en had in het voorhoofd eene diepe lyn gegroefd. Het kind loopt geen levensgevaer in hoever het nogthans de likteekens van dien aenslag zal behouden, kan men nu nog niet zeggen. Het arm kind heeft den kwaeddoener niet erkend. Het gerecht heelt de zaek in handen. Een on derzoek is bevolen. (Onafhankelijke.) BERGEN, 26 ocl. Een ongeluk, dat erge gevolgen had kunnen hebben, heelt zatur dag plaets gehad in denkoolput Ste-Catlierine, te Dour. Een der ophaelbakken werd ledig omboog gehaeld, terwyl de andere met twaelf man in den put r.eêrgelalen werd. De eerste was nog op ongeveer honderd-vyftig meters van de opening, toen de kettingen braken, ten gevolge van een schok tegen de muren; hy viel naer beneden, op den anderen bak, niet zon der groote schade te veroorzaken. De twaelf weklieden, die zich in den tweeden ophaelbak bevonden, werden allen erg gekwetst: gelukkig heeft men geene dooden te betreuren. Niet lang geleden ontving een inwoner van Marcinelle een brief, waerin men hem be dreigde hem le guillotineer en, indien hy niet op eeneaengeduide plaets, eene som van 500 lr. in een zak neerlegde. De policie verwittigd, raedde die persoon aen, een zak met eenig klein geld, op de aerigeduide plaets te leggen. Dit werd gedaen en men hield goede wacht, doch tot nu toe is niemand het geld komen halen. CHARLEROI. 25oct. Een verschrikke- lyk ongeluk heelt in de gemeente Morlanwelz plaets gehad. De twaelfjarige L. Balasse, vee hoeder by den landbouwer Dussart, bracht de koeien van zynen meester naer de weide. Hy beging de onvoorzichtigheid eene koord vast le maken aen den hals eener veers, en het an dere eind om zyn midden. Eensklaps begon de veers te loopen, den ongelukkigen knaep over den kasseiweg sleepende men kon het beest nog al spoedig tegenhouden, doch Balasse had reeds verschrikkelyke wonden bekomen. Gansch zyn hoofd was één wonde van aen het voorhoofd lot aen den hals. Ondanks de spoe dige geneeskundige zorgen, is de knaep den volgenden dag overleden. Zondag avond, op een oogenblik dat er talryke reizigers in de wachizael der statie te Bergen waren, hoorde men eensklaps twee hevige schoten men dacht aeristonds dal een zelfmoord of eene misdaed gepleegd was. Geluk kig was er niets van. Een reiziger had een pak Lelaueheux-kardoezen onder zyne bank laten vallen er waren twee kardoezen afgegaen en het pak, dat er in het geheel honderd-vyftig bevatte, was in brand geraekt. De statie-over ste, die onmiddelyk ter plaetse gekomen was, haestte zich zynen frak op het brandende pak te werpen en gelukte er alzoo in, eene ver schrikkelyke ontploffing te voorkomen diemis- schien verscheidene menschenlevens, zou gekost hebben. Moord tp. Melsbroek. Eene moord is in den nacht van maendag lot dynsdag, op bet grondgebied der gemeente Melsbroeck, naby Vilvoorde, gepleegd. De jachtwachter van graef de Ribeaucourt, Malaise, wonende te Perck, was maendag na middag naer Melsbroeck gegaen, alwaer hy eenige hazen moest bestellen, 's Avonds laet, toen zyne vrouw hem niet zag weérkeeren, zond zy een werkman uit om hem te zoeken doch te vergeefs. De nacht ging voorby en Ma laise was nog niet thuis. De werkman liep dynsdag morgend inalleryl naer Melsbroeck, en vernam aldaer dat men den wachter omtrent den avond naer liet boscff had zien gaen. Men deed opzoekingen langs dien kant, en eenige uren later vond men het lyk van Malaise, in een veld naby bet bosch, tusschen eene hoeve van M.de Ribeaucourt en den gewezen eigendom van Mad. S..., van Brussel. De wachter had in de borst, in de richting van 't hart, de volle lading van een geweer schot bekomen. Naby het lyk vond men het geladen geweer van Malaise, alsook eene klak. Eene worsteling moet plaets gehad hebben tusschen het slachtoffer en de moordenaers, want men bemerkte rond het lyk het spoor van velschillende voetstappen. Men denkt dat Malaise vermoord is door wildstroopers, diehy op zyne ronde zal betrapt hebben. Hel parket van Brussel is ter plaetse geweest en heeft zekeren Jan Peeters doen aenhoudeu, bygenaemd de Peck, een gekend wildstrooper, op wien hevige vermoedens wegen. l'Kint is nog niet in vryheid gesteld, zoo als dezer dagen het gerucht in omloop was; hy bevindt zich nog altyd in de celgevangenis te Leuven.alwaer hy gelast is met dekomplaliteit. In den nacht van zondag tot ïr.aendag is er brand uitgeborsten in de schuer van den landbouwer Bodroute \Vieze;de vlammen heb ben zich meegedeeld aen de woning van den genaemde De Roop, schrynwerker te Herder- sem, alsook aen de schuer en stalling van den landbouwer Pieters. Al die gebouwen zyn de prooi der vlammen geworden. De oorzaek wordt aen kwaedwilligheid toegeschreven. De schade beloopt 8000 fr., door de verzekerings- maelschappy slechts gedekt voor de som van 1400 fr. De Patrie meldtdat M.Aug. Lagae,notaris zyn ontslag gegeven heeft als burgemeester van Heule. Kieiimj te Gent. Dynsdag morgend heeft, te Gent, de kiezing voor eenen Senateur plaets gehad. Weinige onzer stadsgenoten zegl hel Fondsen blad, hebben zich de moeite gegeven le gaen stom men nog veel minder kiezers waren er van buiten opgekomen. In het 36* bureel, onder andere, waren cr in 't geheel 8 stemmers in een ander bureel be merkte men er 10, enz. M. Van den Keichove, kandidaet der geuzen, heeft 172-2 stemmen bekomen op ongeveer 8060 ingeschre vene kiezers. Er waren (71 melige briefkens. Verschrikkelyke spoorwegramp te Herstal. 7 DOODEN. Een verschrikkelyk ongeluk heeft woensdag avond le Herstal plaets gehad. De trein, die ten 8 uren 40 minuten 's avonds uit Herstal vertrekt, heeft onderweg een koopwarentrein ontmoet. Tusschen de statiën Herstal en Milmorle beslaat eene groote helling. De koopwarentrein reed in vol len sloom die belling af, en is met zulk een geweld legen den reizigerstrein geloopen, dal de twee schou wen der lokomolieven de eene in do andere geplet werden. De lokomolief van den koopwarentrein was erg beschadigd die van den reizigerstrein was in duizend slukken verbryzeld. De tender van den reizigerstrein was boven op den fourgon geloopen deze is gansch verbryzeld, en blyfl geen sluk meer over, dat nog een halven meter groot is. De eerste waggon, een rytuig van derde klas, is ingeslagen en ontiiggeld. De koningen werden tengevolge van den schok gebroken, en de overige waggons van den reizigers trein zyn weer de helling afgedaelu, tot in de static te Herstal. Men kao zich het afgryselyk tooneel voorstellen dal de plaets der ramp aenbood, loon de eersie per- soonen ler hulp opdaegden. Te midden der duisternis zag men ecce vorrneloozc massa liggen van stukken houl en yzer, waeruit verschrikkelyke noodkreten en zuchten opstegen. Gansch den nacht heeft men gewerkt om do doo den en de gekwetsten van onder do puinhoopen uit te halen Omtrent 9 i/a ure 's avonds had men rcods dry lyken gevonden. Een juffer V3n Tongeren, ongeveer 30 jaren oud, werd nog levend van onder de verbryzelde waggon?, uitgehaeld zy was erg gekwetst aen dec tug, eu kon slechts met moeite adem halen baer toestand levert echter geen gevaer op. Een der machinisten is insgelyks gek vetsthy is gehuwd en vader van 4 kindereu; z tccsiaml i- zeer voldoende. Men spreekt van 7 dooden en van een grooi getal gekwetsten deze zyn in de naburige koffyhuizen gebracht De kommissaris van Herstal en de gendarmerie, dio spoedig ler plaets waren, hebben den m -c^ten" iever aen den dag gelegd. Niet min dan lien waggons van den k'opwaron- trein, zyu langs beide kanten van den •v-rv.jg, in bet veld geworpen. Een half uer na de ramp bevond de j>astei van Herslat zich reeds ler plaets hy heeft i- i.aebinist gebiecht. Wat de juffer van Tongeren betreft., haer toestand was donderdag avond zoo erg, dat het baer byna onmogelyk was een woord le spreken. Onder de gekwetsten bevond zich een man die ecu vlaemschen biechtvader vroegongelukkig was er geen te Herstal De Luik-Limburgsche yzcrenweg heen slechts eoo spoor. Men begrypl niet, hoe men den reizigerstreiu heeft laton vertrekken, wanneer de koopwarentreii zich nog op de baen bevond.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2