tie rechtbank. Vooreerst hoort men in zync afwezigheid al de getuigen welke iets tegen hem hebben intebrengen. Daerna doet men den priester komen en men oudervraegt hem schier uitsluitend over feiten waervan hy be schuldigd wordt. En men zegt dat by gedaegd is als getuige Heeft men wel ooit eenen getuige voor de rechtbank zien staen, die ondervraegd werd over zaken welke hem zelve en hem alleen betroffen Nergens of nooit heeft men eenen getuige gedaegd om hem over zyne eigene daden te ondervragen. Het spreekt dus van zelf dat de prröster wanneer hy het voorwerp is van zulk eene ondervraging,* met volle recht mag ant woorden Mynheer de voorzitter, gy hebt daer zoo even vérklaerd dat ik hier als getuige en niet alg beschuldigde geroepen ben. Ik ben hier dus niet om my te verdedigenveel minder om my te beschuldigen, maer om te getuigen. Gelief my dus, evenals de andere getuigen, te ondervra gen over de feiten welke ik weet, ten laste van anderen. Er blykt overigens ten duidelykste dat de priester, evenals elke andere getuige,volle recht heeft alle antwoord te weigeren, op vragen betreffende feiten welke hem ten laste worden gelegd. STERFGEVAL. De heer Ürts, lid der Kamer en een der hoof den van het liberalismus in België, is gisteren te Brussel overleden in den ouderdom van 66 jaer. Hy beeft liet geluk gehad met volle verstand de laetste Sacramenten te kunnen ontvangen. Zyne eerste opvoeding was chris- telyk geweest.: Donderdag avond keerde M. Albert De Wolf, zoon van M. Ph. De Wol/- Van der Noot, koop man in hop alhier, van Assclie, met zyn tilbury nuer onze stad terug. Aen den berg van Cau- wcnbergsvyvqr gekomen, liet hy, ais naer ge woonte en gebruik, zyn peerd stappen. Nau- welyks is 't peerd op stap, of een viertal persoonen springen uiteen aen den steenweg palende boschje. l>e eerste nam het peerd by den breidel en hield het staen, terwyl eeri tweede langs de trede in het rytuig poogde te steigen. De heer Albert De Wolf, alhoewel bui tenmate verschrikt, verloor toch zyne tegen woordigheid van geest niet en loste een eerste schot van zyn revolver op dezen die zyn rytuig wilde binnen komen. De kwaeddoener ging onmiddelyk op de vlucht. Dan loste hy een tweede schot naer den eerste die het peerd staende hield en deze ging ook op de vlucht. Het peerd zich vry gevoelende en verschrikt door déze twee achtereenvolgende schotten, begon te steigeren en ging eindelyk op hol. De teugels waren uit de handen van den heer De Wolf ontsnapt, en het was hem dus onmo - gelyk het holende peerd in te toornen. Het peerd holde allyd voort, het rytuig rechts en links tegen de boomen slingerende. Eindelyk, bleef het peerd staen, omtrent eene herberg op de Bouckhout onder Hekelgem, bewoond door lieden met bynaem van Peérsches. De heer De Wolf zette dan zyne reis voort en kwam zonder verder ongemak te huis. M. De Wolf moet zonder eenigen twyfel aen- gerand zyn geweest door kerels aen vvien het bekend was, dat hy, dien namiddag, eene leverancie van hop te Assche had ontvangen en dat hy waersciiynlyk al zyn geld niet zou uitgegeven hebben. De heer Albert De Wolf had des morgens op den raed dien zyn vader hem gaf van zynen revolver meè te nemen, geantwoord Dat is niet noodig. Doch op 't aendrihgen had hy zyn revolver in den zak gestoken, welken hem nu buitengewoon van dienst is geweest, want, zonder dit wapen tot zyner verdediging te konnen gebruiken, zou hy wellicht een man min of ten minste besto len zyn geweest. De heer De Wolf weet niet of een zyner aenranders getroffen is geweest; in alle geval, heeft hy 't gerecht met de zaek bekénd gemaekt. Indien het goevernement wat min geld ver kneukelde aen nuttelooze scholen en onder- wyzers en het liever aen de uitbreiding der gendarrneiie besteede, dan zouden onze openbare wegen veiliger wezen en wy wat meer van die very en bevryd zyn. De brusselsche dagbladen verzekeren dat de zoolang verwachte kiuiskensregen eindelyk aenstaenden maendag, 15 november, naemdag des konings, Meervallen. DIEFSTAL OP NATIONALE BANK. Ziellier eenige verdere inlichtingen, schryft het Han delsblad, die wy vernomen hebben van den persoon zelf, die het slachtoffer van den dief stal geweest is. M. Van Ilemelryck is reeds zeven-en-dertig jaren bediende by het Anl- werpsch loodswezen, en meer dan twintig jaren lang bekleedt hy reeds de plaets van inkasseerder; dagelyks begeeft hy zich naer de Bank, om er geld te storten ofte ontvangen. Woensdag morgend, ten 10 ure, overhan digde M. Cux, ontvanger van het loodswezen, aen M. Van Hemelryck eene som van M,800fr. die hy hem gelastte naer de Nationale Bank te brengen. Die som bestond uit 11,800 fr. in bankbiljetten en 800 fr. in specie. Toen Van Hemelryck op de Bank kwam, plaetste hy zich recht voor het guichet, waer men zync boodschap ontvangen moest, met zyn bordereel waeropde weerden aengeteekend waren, vóór zich. Het was nog eepige oogenblikken te vroeg, en terwyl hy alzoo wachtte, kwam Mevrouw Donnez, echtgenoote van den ontvanger der rechtstreeksche belastingen, aen zyne rech- terzy naest hem staenlinks van hem plaetste zich een Engelschman. Achter Van Hemelryck nam eveneens een Engelschman plaets, die hem zoo dicht op het lyf drong dat Van Hemel ryck tegen het planchet der afsluiting werd aengedrukt. Eensklaps bet de Engelschman die zich aen zyne rechlerzy bevond, twee goudstukken ponden sterlings vallen hy bukte zich om dat geld op te rapen, doch hy vond er maer één; het tweede lag tegen den voet van Van Hemelryck. Toen deze laetste zag dat de per soon die het geld had laten vallen, het tweede stuk niet vond, bukte Van Ilemelryck zelve zich, om het op te rapen en aen den eigenaer ter hand te stellen. Het was op dat oogenblik, terwyl Van He melryck zich bukte, dat de Engelschman die achter hem stond, de hand over het hoofd van den bediende van liet loodswezen stak, byna al het geld, met bordereel en al, opstreek en de vlucht nam. Toen Van Hemelryck recht stond bemerkte hy met ontzetting dat hel geld dat hy had ge bracht, schier gansch verdwenen waser lag nog enkel de 800 fr. in specieen twee of drie bankbiljetten, die den dief in zyne overliaes- ting waren ontsnapt. Het overgeblevene be droeg te samen 950 fr. Van Hemelryck verschrikte en riep Wal is dat! ik ben* bestolen, myn geld is weg! Mevr. Donnez ontstelde eveneens en zegde: Wel. vriend, dat zal weggenomen zyn! Die vrouw had echter niets gezien. Van Hemel ryck keerde zich om naer de twee Engelsclien, die zooeven naest hem stonden, doch deze verwyderden zich reeds aen liet uileinde der zael. Zonder zyne tegenwoordigheid van geest te verliezen, ylde Van Hemelryck die mannen na, roepende Dieven, dievenEen der twee mannen sloeg buiten de richting in der Poorlstraet, terwyl de andere langsheen de Bank zich naer den boulevard richtte. Van Hemelryck vatte den eerste by den kraeg, terwyl een bediende der Bank den tweede aenhield. De twee aerigehoudenen werden in een ka binet opgesloten, tot de policie gehaeld was onmiddelyk ging men over tot eene ondervra ging en beide loochenden, den diefstal te hebben gepleegd. Volgens hunne verklaring waren zy 's mor- gends van Brussel aengekomen en waren zy enkel de Bank binnen getreden om dat schoon monument te bezichtigen. Papieren waren in hun bezit niet te vinden en zy weigerden te zeggen waer zy den nacht te voren hadden overgebracht. De een zegde dat hynaer Brussel was geweest, enkel om de tentoonstelling te zien! de andere verklaerde de hoofdstad even eens eerst denzelfden dag te hebben verlaten, terwyl mei) hem echter reeds den dag te voren in de Bank had gezien. Volgens de een be weert, zou hy wezenlyk een Engelschman zyn, terwyl de andere opgeeft uit Amerika afkoms tig te zyn. Beiden zeggen elkander niet te kennen. Van een hunner heeft de policie eene örieventesch in beslag genomen, Het gestolen geld is by de aengehoudenen niet leruggevoudcn. Beiden waren als deftige heeren gekleed en waren in bezit van eenige ponden sterlings. Op de veemarkt, welke gisteren te Brussel gehouden werd, waren 1125 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, 0.75 tot 1.00; stieren, 0.64 tot 0.85; koeien en veerzen, 0.94 tot 0.85. Het gerucht is in de militaire kringen in omloop, als zouden de onderhandelingen met generael Nicaise, dien het kabinet tot minister van oorlog wilde benoemen, onder broken zyn. Wy weten niet of dit'gerucht waer is. Zooals men weet, zullen de twee pavil joens van het tentoonstellingsgebouw blyven bestaen en gebruikt worden voor een museum. Wat de aenhoorigheden betreft, men is het daeromtrent nog niet eens. Eene kommissie is benoemd om te beslissen wat men zal moeten afbreken en wat men moet behouden, in bet vooruitzicht van andere tentoonstellingen en vooral van de ontworpen Wereldtentoonstel ling. Woensdag vond men op den Boulevard van Waterloo, te Brussel, een daglooner in volkomen staet van dronkenschap liggen hy werd door de zorgen der policie naer zyne woning gebracht, alwaer hy eenige uren later overleden is, ten gevolge van een bloedopdrang naer de hersenen, veroorzaakt door liet mis bruik van sterke dranken. Er gaet byna geen dag voorby, zonder dat er te Brussel in den eenen of anderen winkel een diefstal langs den vasistas gepleegd wordt; dit is echter niet te verwonderen. De brusselsche winkeliers zyn zoo onvoorzichtig, dat zy niet eens de voorzorg nemen hunne huizen goed te sluiten. Verleden nacht heeft eene nachtronde, in ééne wyk alleen, niet minder dan twaelf vasistas en twee deuren open gevonden. Een advokaet van Brussel bemerkte dezer dagen, dat ecu ring met een zwarten steen van groote weerde en die hem toehoorde, verdwe nen was. Eenige dagen later ontving hy het bezoek van een jongeling, die hem verklaerde dat hy beschuldigd was van diefstal van ju- weelen en hem verzocht} zich met zyne verde diging te gelasten. De advokaet zag naer de hand van den jongeling en bemerkte dat deze den verdwenen ring aen den vinger droeg hy deed onmiddelyk de policie halen. Toen deze binnenkwam, nam een der bedienden van den advokaet de vlucht. De beschuldigde jon - geling verklaerde toen, dal hy den ring van dien bediende gekocht had deze heeft zich gisteren bv de policie aengeboden en beweerd dat hy den ring had gevonden. Het onderzoek duert voort. De Voix du Luxembourg meldt dat 27 on- derwyzeressen, welke dit jaer haar diploma bekomen hebben in de vrye normaelsehool van Baslogne, reeds allen geplaetst zyn Dit bewyst dat de katholieke diploma's tot iets leiden, niettegenstaende de beweering der te- genparly, en dat onze normaelscholen hun doel niet missen. De staf der burgerwacht te Brussel is officieel verwittigd, dat de koning aenstaenden dynsdag den wetgevenden ziüyd zal openen en de gebruikelyke revue passeeren. Het schynt dat bet parket van Brussel van zin is, vervolgingen in te spannen tegen de kerels, die den zoogenaemden handel in blanken uitoefenen. Twee houders van slecht befaemde huizen zyn aldaer aengehouden, be schuldigd van oplichting of opsluiting van min derjarige meisjes. Het is niet te Brussel, zooals gemeld is, maer te Parys, dat Blanqui een nieuw dagblad zal uitgeven dit blad zal voor titel dragen: Ni Dieu ni maïlre (noch God, noch meester). Dynsdag middag, een weinig voor twaelf ure, kwam hel rytuig van M. Seghers, fabrikant van beenzwart, Nederpolder, 4, te Gent, den Dendcrmondschensteenweg opgereden, toen het peerd op hol ging. In de Hoogstraet (Sint- Amandsberg) gekomen, sprong de knecht, de genaemde L. Verschraege, uit het rytuig om het peerd tegen te houden, doch hy viel met het hoofd voorover op den grond, zoodanig dat hy doodelyk gewond werd. Het rytuig, waérin M. Segheas zich bevond, is tegen den muer gebotst en erg beschadigd. Volgens den Dien Public bleef M. Segers op den slag dood. Er zyn te Gent valsche goudstukken van 20 frank in omloop, met de beeltenis van Napo leon III en 't jaerial 1870. In den nacht van 28 lot 29october is er ten nadcele van M. C. Ydiers te Wetteren, gehucht Massemen, een peerd gestolen. Men schryft uit St-Gillis-Waes Men ver telt dat de inkwisiteurs maer slecht van hier thuis gekomen zyn. Inderdaed het rytuig datzy uit Sl-Nikolaes omboden hadden, schynt niet te zyn gekomen, en les représentanls de lanation zyn als eenvoudige stervelingen met de been- voituer, 't is ie zeggen op hunne voetjes, door de natte wegen en in den donkere naer St- Nicolaes gegaen. Men voegt erby dat zyin eene gracht gesukkeld zyn en dat het proces-verbael der inkwisitie er de sporen van draegt. Och, lieve heerwaerom deden zy niet gelyk keizer Karei, van vroolykergedaclitenis, die zich deed geleiden door 'nen berchemschen boer, met 'nen lanieern (I rije Stem). Men verhaell het volgend koddig voorval: Maendag avond, rond 11 ure. had aen de Nieuwpoort te Hasselt eenehuiselyke kemedie plaets. De echtgenoolen M..., die sinds eenigen tyd gescheiden leefden, hadden zich verzoend eu vast, o heel vast besloten, voortaeu als een koppel torteldnifkens te leven. Zulk goed voor nemen moest natuurlyk mei oprecht hasseltsch wy water bezegend worden. Toen beide hun versland, en hunne goede voornemens op den bodem der flesch hadden gesmoord, weigerde de echtgenoote haren man te volgen. Deze, het oude spreekwoord Mans hand boven gedach tig, vatte zyne teedere wederhelft by den kraeg, en nu volgde eene vechtparty, waervan het gevolg was dat man en vrouw met ge scheurde kleederen en bebloed aengezicht, op strael stonden tot ergernis der toeschouwers. Tot slot van rekening kwam de policie en leidde liet lieve eclitpaer in den amigo onder het stadhuis. Dat iemand zynen regenscherm ol zynen wandelstok, vergete dat gebeurt alle dagen, zegt de Patrie maer eenen os vergeten, dat gaet over zyn hout. 't Is noglhans hetgeen te Brugge gebeurd is, blykens het volgende be richt van de policie Een os is vergeten op de markt, op 26october laestleden hy bevindt zich ter beschikking van den eigenaer, by M. Bever, Vrydagmarkl. Wy lezen in de Staats-Courant van Neder land Den 2 dezer heeft op hel ministerie van builenlandsche zaken, de ondergeteekening plaets gehad eener overeenkomst tussclien Nederland en België, betreffende de invorde ring van gelden op kwittantiën door tusschen- komst der brievenpost. Zondag 24 October werden by de echtge noten Debaye-Olislagers te Tongeren, drie kinderen van hel mannelyk geslacht geboren. Deze familie bestaende uit vader, moeder en vier jongens, telde dus zeven zonen. De koning heeft het pelerschap van den laetstgeboren zoon aenveerd en M. den burgemeester Claes gelast hem by den doop te vertegenwoordigen, alsook aen de echtgenoote Debaye de som van 150 fr. te overhandigen. De inwooners deden eene omhaling die byna zooveel opbracht als de koninklyke gilt. Moord te st-pauwels. Maendag namid dag had in de Luikveldsiraet, te St-Pauwels een yselyk moovdtooneel plaets. De landbouwer CJkwam rond 4 ure in dronken toestand te huis en begon zyne vrouw en kinderen te mishandelen. Zyn zoon Theo- pliel, die 25 jaer oud is, wilde zyn vader tot bedaren brengen, toen deze laetste een mes greep en zynen zoon dit wapen in het lyf plofte. Twee uren daerna was Theophiel een lyk. De vader, die reeds vroeger met de justicie heelt af te rekenen gehad, is in hechtenis ge nomen. Een dezer laetste nachten zyn dry gemas kerde mannen in de woning gedrongen van M. J. Waülry, steenkapper, naby de Vischmarkt. te Bergen. Zy hebben eene kas opengebroken, waerin zy slechts 5 frank vonden. De dienst meid was op het gerucht naer beneden geko men, de dieven slaken haer eenen prop in den mond en bonden hare handen vast. Het meisje viel in bezwyming en bleef ongeveer twee uren in dien toestand liggen toen zy tot het be- wustzyn was teruggekeerd, waren de kwaed- doeners verdwèneri, na eene flesch wyn te hebben uitgedronken. Men schryft uit Biercée Onze gemeente- raed had in juni laetstleden een huis, aen de gemeente toehoorende, aen den pastoor tol woning verleend. Het ministerie wilde dit niet, en op 18 October was een commissaire spécial naer Biercée gekomen, in gezelschap van eenige gendarmen, om den pastoor te verwittigen dat hy binnen de acht dagen zyne woning moest verlaten, zoo niet, dat men hem er met geweld- zou uitdryven. De pastoor gehoorzaemde natuerlvk niet, en verleden donderdag kwam de commissaire spécial met zyne gendarmen terug. Zy vonden echter nie mand in liet dorp om de meubelen van den pastoor uit het huis te dragen, en zyn dan ook zonder veel beslag te maken, vertrokken. Dank aen de aenbevelingen van den pastoor, die zyne parochianen de kalmte aeuraedde, werd de rust niet gestoord. Het gemeentebe- stuer had ondertusschen den commissaire spé cial in ré/ére gedaegd voor de rechtbank van Charleroi; deze heelt woensdag uitspraek ge- daen in de zaek. en aen den commissaire ver boden. gevolg te geven aen zyne bedreigingen tegen den pastor. De anders zoo rustige stad Lessen is sedert eenige dagen in opschudding gebracht door de plotselinge verdwyning van eenen onderwyzer der gemeentescholen hy heeft by talryke leveranciers veel schuld gelalen en de kassen meêgenomen van verscheidene liberale maetschappyen, waervan hy schatbewaerder was. Men zegt zelfs dat de gemeentekas insge- lyks in de zaek betrokken is. De vluchteling is, naer het schynt, naer Amerika vertrokken. Een afgryselyk tooneel heeft zondag te Bressaun plaets gehad Een wel gekleed jonge ling is verscheidene malen by eene fruitverkoop- ster Sibille Vermeulen gekomen en deed er kleine aenkoopen. Toen hy voor de derde mael kwam, kocht hy voor 20 centiemen vruchten en gaf aen de winkelierster tien enkel centen in betaling. Terwyl de vrouw het geld telde, liaelde de jongeling eene byl van onder zyne kleèren te voorschyn en bracht er de winkelier ster verscheidene slagen meê toe op het hoofd en op de schouders op de noodkreten van het slachtoffer, snelden de geburen toe en hielden den misdadiger aen. Het is zekere Louis G.., oud 19 jaer en die reeds eene veroordeeling voor dielstal heelt ondergaen. Hy heeft geweigerd de dryfveer zyner misdaed te doen kennen. De toe stand van vrouw Sibille Vermeulen is zeer be- denkelyk de ongelukkige heeft verscheidene gevaerlyke wonden. Men wanhoopt haer te redden. Spoorwegramp te Herstal. Meestal de gekwetsten van de spoorwegramp te Herstal bevinden zich in goeden toestand. M. René Bertrand, van Boirs, is buiten gevaer. Ongelukkig is de toestand van de twee andere gewonden nog altyd bedenkelyk M. Bourieux, van Ruckelingen, en de neef van Mej. Creien welke by die ramp het leven verloor. Zondag hebben de wetsdoklors zich naer Liers begeven,om den toestand te onderzoeken van den machinist Lardinois zy hebben be vonden dat dry ribben ingestooten zyn en dat Lardinois.daerenbovenlydt aen eeneontsteking van het ribbenvlies. Men hoopt noglhans Item te zullen redden. Sedert de officieele verloving van aerts- hertog Rudolf met prinses Stephanie, ontvangt deze eiken dag uit Weenen, van wege haren aenstaenden echtgenoot, een prachtigen bloemtuil. De keizerlyke prins, zegt de Politische Corre- spondenz van Weenen, volgt daerin de oude overlevering welke de verloofde, te rekenen van de verloving lot op den dag van zyn huwe- lyk, een bloemtuil moet zenden aen zyne toe komende bruid. Men leest in de Onafhankelijke van Hasselt Na langen tyd valsche Glorias en Credo's te hebben gezongen, heeft men eindelyk onze ofli- cieele plukkers der gemeentekas dit verheven gezang doen staken. Nogthans willen zy hunmuzikael gevoel, al is dit ook niet al ie fijn, op de eene of andere wyze aen den dag brengen hiertoe nu hebben zy een middel uitgevonden, dat tot heden op de dorpen nog onbekend was. Immers sedert ge- ruimen tyd leggen zy zich met allen yver op de edele danskunsttoe en hebben het hierin, ondanks hum e styve beenen, reeds zoover gebiacht, dat zy vele dansmeesters beschaemd maken en reeds anderen die schoone kunst onderwyzen. Dit toch hebben zy, die vroeger geene kermis kenden, op alle kermissen der naburige plaetsen bewezen en bewyzen dit nog eiken Zondag. O, ge moet 's Zondags die offi cieele mannen zien springen by 't muziek van 't oude kermisdeuntje Hop Marjanneke, stroop in kanneke, laet die popkens dansen terwyl als refrein volgtWeg met den catechismus, leve de danskunst. Dewyl hel getal leerlingen die in die onwaerdeerbare kunst willen onderwezen worden nog zeer klein is, geven zy voorloopig les in hun huis doch als het getal hunner leer lingen merkelyk wil aengroeien, zullen zy vol- gaerne de ledige gemeenteschool tot danszael inrichten. O, wat zal het brusselsch Pietje lachen, wanneer hy dit wonder nieuws ver nemen zal. En wy, beste boeren, kunnen ook met die zotheden lachen, doch moetentevens die dans meesters met onze zuerverdiende centen betalen. De duivenmelkers vinden niet overal een gunstig onthael. Dit bewyst ecu koninklyk be sluit dat wy heden in den Monlteur aenlreften; en waerdoor de gemeente Leval-Trahegnies gemachtigd wordt, een taks van 5 fr. ',te heffen op elk duivenkot, dat op haer grondgebied be- staet. Dezelfde gemeente wordt gemachtigd een taks van 100 fr. te heffen op elke draai-orgel, in de heibergen van het dorp. FRANKRYK. Zooals reeds gemeld word hecfl de Paus aen Mgr Guiberl,aerlsbissehop van Parys eenen brief gezonden, waerin hy de fransche bisschoppen geluk wonscht mei hunne verdediging der kloosterorden, die door hel gouvernement worden vervolgd. Z li. protesteert legende uitdryvingder religieusen,neemt de rechten en instellingen der Kerk onder zyne bescherming en hoopt dat de eendracht tusschen dc kristene volkeren de bisschoppen en den oppersten rechter zal gehand- haefd blyven. Hebben hun ontslag gegeven, ten einde de hand niet te moeten leenen in de uitvoering der dekreten 1UM Aumont. kommissaris van policie in hel vierde arrondissement te ParysPelerin, prokureur der republiek le Havre Ocsain, ondernrefekl in dezelfde stad de WareDghiem en Mare, substituten en ein delyk de kommissaris van Tarascon. In deze laetste stad konden de knechten van M. Constans geen enkelen slotmaker vinden om hen te helpen dc deuren openbreken. Wereldlijke Onderwijzeres. - Twee jaer gele den werd Jufvrouw Eéraud, onderwyzeres le Roqua- billière, verlaten van een jongeling met vvien zy nadere betrekkingen onderhield. Vrydag laestleden, vernam zy dot haer vriend in de streek was terug gekeerd zy kwam hem afwachten cn zegde Ik wil hebben dat gy my lot vrouw neemt. Toen de jönge man ontkennend antwoordde, hacldc de vrouw een revolver le voorschyn en loste op hem vandichlby vierschoten. De toestand van den gekwet ste is zeer gevaerlyk. De schoolmeesteres is3engehoudcn en naer de ge vangenis gebracht, UITDRIJVING. -- Le Bretagne, een blad van P.ènnes, deelt breedvoerige byzonderhéden meê over de uitdryving der Minderbroeders aldaer. Reeds te middernacht waren de slratco, die naer hol klooster loiden, afgesloten, zoodal niemand er binnen dringen kon. De militairen waren opgeroepen om al de uilgangen te bewaken, en troepen beletten het verkeer. Verscheidene personen die zich 's morgens rond 4 ure naer het klooster wildon begeven, werden tegengehouden door schildwachten, die de bajonnet kruisten dc troepen hadden zoo het scheen, ecu streng orde bekomen. Men bemerkte den kommandant Labordcre die als nieuwsgierige wandelde aen den ingang der voorstad Redon, voor hel klooster een persoon die met de kloosterlingen opgesloten was,riep hem toe: "Goeden dag, kommandantDo kommandant verdween onmiddelyk. Dc ongewone beweging der troepen wekte de bur gers, die begrepen dal hei oogenblik van don aenslag gekomen was. Te vergeefs had de overheid zich ge vleid, de waekzaemheid te verschalken van de vrien den der minderbroeders, deze waren op hunnen posl; de inbrekers konden komen. Ten 4 i/2 ure werd de laelsto mis, die door de ge tuigen en raedgevers der paters werd bygewoond, in de sakrislyn gelezen. Ten 6 ure 20 min drongen de policie-agenten, vergezeld door zes slotmakers, op hel binnenplein. Eenige oogenblikken later verschenen de centrale kommissaris en twee officiers van het 41® li Dieregiment. De centrale kommissaris gaet aen dc deur van het klooslei en spreekt de sakramenteele woorden der inbreking In don naem van dc wet, doel de deur opcu Wie is daer vroeg de broeder-portier. De centrale kommissaris ende arrondisscments- kommissaris. De broeder-portier. Pater gardiaen beeft my ver boden te openen. De centrale kommissaris. Indien gy niet opent, zal ik de deur met geweld doen openen. De broeder-portier. - lk zal pater gardiaen roepen. Byna op hetzelfde oogenblik vertoonde paler-gar- diaen, vergezeld door zyne raedgevers, zich aen het guichet. Wat verlangd gy vroeg by. Ik kom in den naem der wet, zegde de kommis saris doe de deur open Hebt gy een mandoe! van aenhouding, tegen een der personen die hier opgesloten zyn vroeg een der laedgevers, M Jénouvricr. De centrale kommissaris. Ja, dal heb ik. M. Jénouvrier. Gelief het dan langs het guichet aen den paler portier te overhandigeo. Doch, zooals men verwachten moest, de kommis saris liaelde geen het minste mandaet le voorschyn. Hy gaf zelfs geen lezing van hel besluit van den pre- fekt en bevool zyne agenten, onmiddelyk tot de ïn- breking over te gacn. Dan protesteerde M. Jénouvrier in krachtdadige woorden tegen den aenslag, dien ni6n ging plegen. Twee werklieden poogden te vergeefs de deur in le slaen. Na twintig minuten werkens bezweek de deur onder de pogingen der inbrekers. Te midden eener groote stilte begaven de agenten zich in de beneden-verdieping, doorliepen de gangen en begonnen de deuren in te slaen. In elke cel protesteerden de getuigen der religieu zen legen den gc-pleegden aenslag, overal moest men overgaen tot geweld, om de paters en hunne vrienden uit le zotten. De kommissaris was bleek zyne handen beefden zenuwachtig, hy ging met wankelden slap eu durfde den blik niet opslaen om zyne slachtoffers en hunne getuigen in het aengezicht ie zien. Op de strael hadden allerlei looneelen plaets. Te midden der voorstad Rcdon, had een smeerig gekleed werkman het ongeluk te roepen Leve de dekreten Onmiddelyk werd hy overhoop geworpen, letterlyk overrompeld en uitgejouwd door duizende stemmen, die riepvn,: Wog met de dertig stuivers Weg met de inbrekers Weg met dc schoclies 1 Eensklaps steeg er eindelooze kreet op Daer zyn ze Duizende armen rezen in do hoogte, de mannen slaken hunne boeden op hunne stokken, de vrouwen wuifden met de zakdoeken, en uit aller borst steeg de kreet Leven de Miuderbroeders De goede paters naderden inderdaed, kalm en wcerdig, aen den arm hunner vrienden. Men stormde op hen toe, men wilde ze omhelzen, hun de hand drukkCD, hunne kleèren aenraken. Men zelte zich op de knieën, op hunnen doorlocht, om hunnen zegen te ontvangen. Dan begon er een ware zegetocht door heen de stad de menigte stond zoo dicht geschacrd, dat de paters en hunne vrienden er met moeite door heen kouden. Toen de paters het klooster verlieten, zegde een brigadier der gendarmerie tot M. Jénouvrier, advo kaet, naer wiens huis de paters zich begaven Gy gaet langs de Mail. Neen, antwoordde M. Jénouvrier, ik ga naer myn huis, en ik zal gaen langs waer ik wildat is myn recht. Eu hy slapte inderdaed met de paters de voorstad Redon in. Overal op den doariocht worden de vens ters geopend, hoeden en zakdoeken bewogen zich en men riep Leven de minderbroedersLeve de gods dienst Leve de vryheid Op de Place de Bretagne durfde een man te peerd de uitdryving toejuichen oogcnblikkclyk werd hy overrompeld, legen den muer gedrongen en had de grootste moeite om zich uit de dreigende menigte los te maken. Voor de aitillerieschool versperren de gendarmen den weg doch dc stroom is niet tegen te houden de gendarmen worden terug gedrongen. Soldaten die in de rue de Sainl-Franeois waren ge plaetst, gelukten er evenmin in de menigte tegen te houden. Nooit, zegt la Bretagne, heeft de bevolking van Reones, duidelyker bewyzen geleverd van haer go- loof en hare liefde voor den godsdienst. Die looneelen kunnen niet verhaeld worden, tranen vloeiden uit aller oogen, toen men de paters verlaten moest. Voor het huis, waer de paters de gastvryheid(word aengeboden, knielde het volk neêr en van op het per ron gaf de superior der Minderbroeders zynen zegen. Toen de menigte terugkeerde, langs de prefektuer, gaf zy hare verontweerdiging lucht de prefekl werd uitgejouwd en op duizende verschillende krelen ont- haeld De prefekt zelve gaf bevel, degenen die nepen, aen le houden. Eenige achtbare personen weroen naer de gevangenis gebracht. Om zich.le beschermen was de prefekt genoodzaekt in alle haest ke troepen ter hulp to roepen, die zich voor zyn paleis in gelederen kwamen scharen. De prefektuer co den omtrek werd op militaire wyze bezet. De uitvoering der meertdekrelcn is woensdag in Frankryk op verscheidene plaetsen hernomen, to midden van de.verontweerdiging der katholieke bevolking. Ook daer is de uitvoering der ongelukkige bekreten, even als die der schoolwet in België, met bloed besmeurd. Te Lyon, zoo meldt heel lakoniek eene depeche, is eergisteren namiddag een jongeling gestorven, teu gevolgo eener wonde die hy by de uilvoering der dekieten bekomen had. En terwyl zulke moordtooncclen in volle stad plaats hebben, zegt de hidépendance, die nogians dal feit ook mcé- declt, dal de uildryvingen plaets hebben te midden der algemeene onverschilligheid en 'zonder aanlei ding te geven tol eenige wanorde Te Guermangé leeft eene vronw, die in augusli laetstleden den ouderdom van 101 jaar bereikt beeft. Het is dc weduwe van een russischen soldaet, die in Lotharingen gebleven is, na den inval der Bondge- noolen in Is 14zy is moeder van zes kinderenen werkt nog altyd llolloway's Pillen Kwade beenen, wonden zwe ren van alle soorten worden onmiddelijk genezen door een geschikt doch vlijtig gebruik, van deze onschatbare preparalien. Óm le beproeven een kwaal, been te genezen, door de randen der wonde te zamen tc plakken is eene dwaasheid, want in gpval de huid toetrekt, blijven er vuile inestoffen onder, die binnen weinige dagen mei vernieuwde kracht op nieuw zullen uitreken. De eenige grondige vol maakte behandeling bestaat in het verdrijven van de onsleking in en rondom de wond, in bet ver zachten van de digtst bij zijne zenuwen, in het ver koelen van het ver hitte bloed terwijl het door de vaten een stroom eo het vastnen gezond maken van de dunne, waterachtig, wijachtige stoffen, die de wond uitwerpt. Gelukkig voor de lijdende mensch- beid, bereikt llolloway's Zalf, door behoorlijke dosissen zijn er Pillen geholpen deze doeleinden mei onfeilbare zekerheid. GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder medecyncn, zonder purgalie en zonder kosten, door de smakclyke gezondjieidsbloed van Du Barry, van Londeu, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uitslag den mooilyken eetlust, slechte spysvertermgen, longziekte, maeg- ontstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, het slym.de braeklust, de maeg, opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aen adem haling, de uittering, al do wanorders veroorzaekt, door borstontsteking, keel, ademslem, luchtpypen blacs, lever, lenden, ingewanden, slym voortko mende uil de hersenen en het bloed. Zy heeft reeds 80,000 genezingen, bewerkstelligd, vvaeronder die van den graef Pluskow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Cëdé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, gnuelstein, enz., enz., waervan uittreksel.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2