Wetgevende Kamers. Land van Riem. Een vraagske Ope Jaormcrlt m SI. Marteiisdag. «zzmfïr--- en af te weren blyven wy standvastig in de De veemerkl was buitengewoon voorzien, stryd, en met Gods hulp zuilen wy eindelyk j Ruim 500 hoornbeesten van alle grootte waren zegepralen, want, Een land van eiken dwang Duert gewoonlyk niet lang De dagbladen melden dat Z. M. de Koning de Troonrede met eene gebrokene stem aflas Z. M. zag er lydend uit en met moeite kon men Hem in al de deelen der zael hooren. Er beerschte uogtans eene diepe stilzwygendheid. De lezing wierd door geene toejuichingen on derbroken de vergadering en 't publiek bleef yskoud. Z. M. drukte slechts op een enkel woord, namelyk op 't woord ijekend toen hy over de opsehorsing onzer betrekkingen met 't Vatikaen sprak. De oorzaken die u bekend zyn, enz., zegde Z M Senaet. Na de Koninklyke zitting, heeft hel Senaet zich in zyne gewoone ver- gaderingszael vereenigd, en is, na vooralgaen- delyk de kiezing van Gent te hebben goedge keurd, onmiddelyk tot de vorming van zyn Bureel overgegaan. Werden gekozen Voorzitter, M. de baron de Selys-Longchampsic Ondervoorzitter, M. de Labbeville; 2C Ondervoorzitter. M. De Wandre Sekretarissen MM. de Looz-Corswarem en Tercelin Plaetsvervangende sekretarissen, MM. Briart en d'Andrimont; Kwestors, MM. Balisaux en Devadder. MM. De Wandre, d'Aspremont-Lijnden, Van Schoor en de Merode- Westerloo zyn onder voorzitterschap van M. de Selys, leden der Commissie van 't adres in antwoord op de Troonrede benoemd. Op voorstel van M. de baron d'Awthan zal 't Senaet zich dynsdag aenstacnde vergaderen om liet adres'te be spreken. Vidkhkantcr. In zitting van woensdag is de Volkskamerna de kiezing van den heer De Bleeckere tot Audenaerde, te hebben goedgekeurd, overgegaen lot de sa menstelling van liaer bureel.Werden gekozen: "Voorzitter M. GuilleryOndervoorzitters: MM. Descamps en Lehardy-de Beaulieu; Sekre tarissen MM. Pely de ThozéeADe Cliimay, De Vigne en d'Andrimont. De heer Guillery bedankte de Vergadering over de eer welke zy hem voor de 4C mael kwam aen te doen en beloofde onder anderen met de strengste onpartydigheid te zullen handelen. Als 't waer zal zynwant die belofte deed M. Guillery ook vroeger en de ondervinding heeft geleerd hoe hy die onpartydigheid ver stap. De heer Voorzitter gaf alsdan lezing eens briefs van minister Rolin, in den welken de vraeg werd gesteld ot de Kamer in korps het Te Deum zou bywoonen 't welk, ter gelegen heid der Patroonfeest van Z. H. do Koning, in S"" Gudulaskerk zal gezongen worden. De heer Goblet, een der steunpilaren van de brusselsche logie Les Amis j.'.ii'antrophes verklaerde, na in zeer gemeene en laffe belee- digingen tegen de geestelykheid fe zyn uitge varen, dat de weerdigheid der Kamer vereischte dat zy zich aen die ceremonie van den Catho- lieken Godsdienst zou onthouden. Hy stelde uitdrukkelyk voor te beslissen, dat de Kamer het Te Deum niet zal by wonen. Die voorstel beviel grootelyks aen 't minis terie, 't welk geen ander doel heeft dan alles beurtelings te verwereldlyken. Na de Godheid uit school en wet te hebben verbannen, moet Zy nu ook uit 't goevernement verdwynen. Twee leden der linkerzyde bestreden de voorstel, doch het was zeer flauwtjes. De catholyke leden, onder de welke wy op den eersten rang MM. Nothomb en De Haerne tellen, bestreden dien goddeloozen maetregel met krachtdadigheid. Doch het was te ver geefshet voorstel wierd eindelyk gestemd met 47 stemmen tegen 26. Onder deze 26 telde men 5 liberale leden. Deze maetregel die des te klaerder de on godsdienstige en godverloochenende strekking van 'tma<;onniek liberalismus doet uitschynen, zal een pynlykeu indruk by't volk veroorzaken en ook terzelfdertyd Z. M. de Koning doen gevoelen met welke godsdiensthaters hy is ingescheept. te koop gesteld. De handel was ook zeer levendig; onze maendelyksche veemerkt is, heden dank aen den iever derMerkt-Commissie, zoo belangryk geworden, dat zy als de grootste of voornaemste onzer omstreken mag aenzien worden. Alhoewel onze Jaermerkt van St. Marlen eenigzins verbeterd is, denken wy het nog- thans hoogst voordeelig voor onze neering- dcende Burgery, dat onze Jaermerkt altyd op eenen Zaterdag zou gehouden worden. De groote by val welken de Jaermerkten van Den- dermonde Potjesmerktgenieten, is alleen te danken aen de omstandigheid, dal die jaer merkten altyd op eenen maendag, 't is te zeggen, op den wekelyksche merktdag gehou den worden. Wy roepen andermael de aendacht onzer heeren Gemeenteraedsleden op dit punt in. Zondag 11. hebben de Werkende Leden der Koninklyke Maatschappy van Harmonie, eene immortellen kroon neergelegd op 't graf van den betreurden heer Michel Schelfhout. Wy laten hier het Rouwgedicht volgen 't welk, in naem der Werkende Leden, door den heer Polydoor De Paepe, wierd gelezen Mijnheeren en Vrienden Terug op 't doodenveld, bij 't dierb're graf gekomen, Hetwelk de hand des tijds alrecdc wil be/.óonicn Met '1 somb'rc groen, bet kleed, waarmee vergetelheid Het sterfelijke schut, op wacht naar eeuwigheid. Rijst eensklaps 't droevig uur, 'schoon weken lang verschenen, Voor onzen geest wéér op, en drukt het hart tot 't wêenen. Een' traan nog, ja Helaas vloeie op deez' doodenaard Want hij wiens asch hier rust, is aller tranen waard, Wijl hij, voorheen, bij al wie van zijn kunstschat erven Genegenheid en liefde en eerbied mocht verwerven aar nut'loos biet herhaald, zijn' deugd, zijn beeltenis, Wijl ze op de vlerk der faam alom bejegend is Maar. ja een laatste traan wil nog het oog ontglippen, Een' vuurge bede nog, ontvallen ieders lippen Geen beê voorwaar, geen traan kan blijven onbeloond, Bij hem die reeds in 't Hof der uitverkoren woont Miehei, gij hebt rnet ons den goeden strijd gestreden G'ontvingt (uw moed ten prijs) een' kroon in d'Eeuwig Eden Deez' kroon (hoe slcnsbaar ook) door ons hier neêrgelegd Vernieuw' onz' hulde en dank zoo vaak u toegezegd Deez* bloemen welke wij op uwe ruststeê googen, De beden, 't hert ontvloön, waarmee wij haar hestrooijeu Zijn d'onvergankbre' borg van onz' onstei fbre' liefd' e Voor u, aan wicn 'tvaarwel zoo diep onz' herten grieft, e Vaarwel, een bei) voor ons voor God uw reine toonen En vlecht, met 'tenglenk dor, eer vrienden gloriekronen. Bewaart het graf uw asch, de stad bewaart uw' naam En voert hem eens ten top der zuil van bare faam Onz' schutgeest blijft gij ginds door duizend vrienden tongen, Naar uwe kunst gestemd, blijft hier uw' lof bezongen Morgen zondag 14 November, zal het zoo gunstig gekende Zang-en Tooneelkundige Gezelschap 't Land van Riem, zyne eerste win terfeest den heeren Leden van den Catholieken Bond aenbieden. Het programma belooft een vermakelyke en lustige avondstond. Twee tooneelstukjes" Kar- line en Een tooneelspel op den buiten, als ook Tafereelen uil 't opéra Doctor Crispyn zullen opgevoerd worden. Verder treft men twee zeer i **en heeft de grootste pogingen moeten aen- hertog Rudolf na den vastgestelden datum gecelebreerd worden, verzekert de Bohemia, dat het kerkelyk huwelyk vastgesteld blyft op 15 februari. Die plechtigheid zal in familie gecelebreerd worden, en de keizerlyke prins Willem van Pruisen, zou de eenige vreemde vorst zyn die het huwelyk zal by wonen. Ja, als 't waer is krygt de meerderheid der Kamer op den 15 November eenen kaek- slag, die hare wang zal doen tintelen. Hel schynt dat men aen het hof de plechtig heid van het Te Deum, niet beoordeelt als de mafonnieke meerderheid. Volgens een blad van Brussel zullen HH. MM. de Koning en koningin, zal heel de koninglyke familie, heel het hof,, het diplomatisch korps, de hoven van beroep en kassatie.de tribunalen en verdere overheden, nicttegenstaende de Goblet's, de Bergé's en Üupont's, de kerkelyke plechtigheid by wonen. De slag die het hof hier geeft, raekt M.Frère, die de stemming liet plaets hebben, volop in het aengezicht. —Op de veemarkt,welke donderdag te Brus sel gehouden werd, waren 1052 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilo gram op voet zyn ossen, 0.77 tot 1.02; stie ren, 0.66 tot 0.87; koeien en veerzen, 0.66 tot 0.87. Dynsdag omtrent 6 1/3 ure 's avonds, is eene dame van 56 jaer, die met den reizi gerstrein van 9 ure 34 uit de Noorderstalie moest vertrekken, het slachtoffer geweest van een jammerlyk ongeluk. Terwyl zy den spoor- weg tusschen Schaerbeek en Brussel wilde overgaen, werd zy door een waggon, welke bezig was met manoeuvreeren, getroffen en op den grond geworpen: een barer beeneu werd op de hoogte der knie dooreen wiel afgesne den. Het slachtoffer is naer het St-Jansgasthuis gebracht. D1EST, 10 nov. Men {schryft uit Scher- penheuvel aen de Gazette van Diest: Dynsdag 9 dezer, ten 5 1/2 ure 's avonds, gedurende den Zielendienst, hebben do gendarmen onzer ge meente twee gevaerlyke vreemdelingen aenge- houden, die bezig waren den offerblok aen het 11. Graf. achter de kerk, open te breken. Ter wyl de eerst aengekomen gendarm een der die ven aenhield, lostte de tweede kwaeddoener een pistool- of revolverschot op den anderen gendarm. De beide booswichten werden aen- gehouden; zy waren voorzien van volledig ge reedschap voor inbraek. BRUGGE, 10 nov. -- Heden nacht is de bitterpeenfabriek van MM. Taylor en gebroe ders, naby de Molenbrug, te Brugge, door een brand totaal vernield. Omtremt 5 ure 's mor gends werden de vlammen bemerkt door de geburen der Verwerskaai, die de policie gin gen verwittigen. De pompiers waren spoedig ter plaetse, doch aen blusschen viel niet te denken. Men heeft slechts met de de grootste moeite de registers der fabriek en de meubelen van den bestuurder, M. Eliott, kunnen redden, Zekere gemeentesekretaris van 't omliggende wordt openbaerlyk beschuldigd zich aen kne- velarg, in 't fransch, concussion te hebben plichtig gemaekt. De knevelary is een misdryf dat onder de toepassing valt van 't art. 243 van 't strafwetboek. Zouden de zedemeesters uit 't Verbond ons niet willen zeggen of die beschuldigingen, ja of neen, gegrond zyn De zedemeesters moe ten wel weten waervan er kwestie is, want die sekretaris woont niet verre van Aelst en, wat meer is, hy ligt hen zeer nauw aen 't hert. Allons, zedemeesters, zegt ons eens kort en klaer wat er van die beschuldigingen van knevelary, die tegen een uwer vrienden geuit worden, nu wezenlyk waer is Wy wachten uwe antwoord af, groote zede meesters, maer wy vreezen dat gy weer zoo stom zult blyven als karpers?... Maer of anderen zullen zwygen, that is the question zegt de engelschman. fraeie openingstukken voor symphonie aen La Cenerentola en A grandes guides De twee tooneelstukken zullen gespeeld worden met de medewerking van juffer Jeanne Dauwe, tooneelspeelster van den Catholieken Burgersbondvan Antwerpen. Aenvang om 5 1/2 ure stipt. Kaerten zyn te verkrygen ter Estaminet Ac P.yvillon Groote Merkt ten lokale van 't Gezelschap hy den heer Ad. He> remuns, Albert-Lienartsiraet, en ter Stadstchouwburgzael. STERFGEVAL. De Eerw. Heer P. De Sutter, sedert 5 jaren pastor te Nieuwenhove, is aldaer, na eene korte ziekte, godvruchtig in den Heer ontslapen, den 1 November, in den ouderdom van ruim 52 jaren. Hy was een vurige dienaer van Maria en schreef een werk tot hare eer, welk hy liet drukken te Brussel by C. Coomans is 4 boek- deelkens in 12°. Het opschrift is De Litanie van O L. Vrouw, uitgelegd volgens de II. Schrif- luer, de schriften der HH. Vader leeraers der H. Kerk. Zou baron Fricandon, die zooveel vermaek schept, in 't aenkondigen dat Pier of Jan tot de catholieke party toebehoorende, voor deze of geene Rechtbank moet verschynennu ook aenkondigen dat hy eerlang voor 't Vredege recht alhier, zal te verschynen hebben, onder de besehuldiging van des nachts, lichte mis handelingen te hebben gepleegd op den persoon van eenen armen werkman Ge zult dat wel weten te zwygen, niet waer, jonge, maer 't zal wel geweten worden, wan neer gy op 't bankske zult zitten te koekeloe ren, wel te verstaen als ge moed genoeg zult hebben om in persoon te verschynen.... Ondanks het niet al te gunstig weder, hpeft de Jaermerkt op St. Martensdag, tamelvk veel volk naer onze stad gelokt. De paerdenmerkt was, dees jaer belangryker dan voorige jaren de paerdeu waren talryker en velen behoorden tot het slach der goede werkpaerden Men bemerkte ook eenige veu lens. Do handel was zeer levendig byna alle de paerden wierden verkocht. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 7 november wordt M. Van de Maele, benoemd tot schepene te St- Maiia-Audenhove, in vervanging van M. Van der Linden, wiens ontslag aenveerd is. Eene maetschappy van duivenliefhebbers komt zich te vormen ter herberg De Sparte- laer ouden Dendermondschen steenweg te Aelst-Mylbeke, bewoond door Constant Pode- vyn. Alle maetschappyen van duivenliefhebbers worden verzocht de plakbrieven barer kamp- stryden te laten geworden. BERICHT. Den Donderdag 18 No vember, 's middags, in de Statie te Ninove, zal, onder voorbehoud van goedkeuring, overge gaen worden tot de openbare aenbesteding van den rolwagen en trekdienst met paarden van den Staetsspoorweg in de statie dier plaets. De aenbestediug dier aenneming zal 'ge schieden aen de bepalingen en voorwaerden van het lastkohier, type N" 153, goedgekeurd den 26 October lö80, en van het bericht N° 334, dat voor de bovengemelde aenneming openbaer is gemaekt. Afdruksels van gezegd lastkohier en bericht berusten in de byzonderste Staetsstatiën en postkantoren van het arrondissement Aelst, alsook by het besluer der Exploitatie te Brussel, (Oranjeriestraet N° 32), en in het kantoor voor inlichtingen (Hertogstraet, N° 65), alwaer men zich voor alle inlichtingen wenden kan. Op Maendag 22 November, zal de openbare aanbesteding van rolwagen en trekdienst met paarden te Sottegem, in de statie aldaar, onder de bovenstaande voorwaarden, plaats grijpen. (Medegedeeld Minister van Oorlog. Generael-majoor Gratry is benoemd tot minister van oorlog. De Moniteur kondigt deze benoeming af. M. Gratry is van Doornik geboortig, leerling der militaire school, officier der genie. Kolonel Gratry werd by de laetste benoeming tol generael-majoor benoemd. De Gazette, die zynen lof maekt, zegt onder ander, dat hy een sterk biljardspeler is... Of hem die kunst juist wel te pas zal komen in de diskussiender Kamer en by deverpruising van ons leger, is nogthans te betwyfelen. Het centrael schoolkomiteit te Brussel heefl de beslissing genomen, dat er eene al- gemeene optelling der bevolking van de vrye lagere scholen en van de bewaerscholen, op den datum van 15 december 1880, zal gedaen wenden om de naburige huizen voor den brand ie vrywaren de hitte was zoo hevig, dat men de huizen der Verwerskaai voortdu rend met water moest besproeien. Van de fa briek blyven nog slechts de vier muren over. De gebouwen en de koopwaren waren verze kerd. De oorzaek van den brand is nog niet bekendde werklieden hadden den vorigen avond hunnen arbeid gesiaekt omtrent 9 ure. De pompiers van Gent waren ontboden, doch zij hebben later tegenbevel gekregen. Charleroi, 10 november. Het gerucht is alhier in omloop, als zou eene versclirikkelyke ramp plaets gehad hebben op den Noorder spoorweg in Frankryk, De express uit Parys, die ten 1 uer 10 m. iu onze statie aenkomt, zou dinsdag verscheidene werklieden verpletterd hebben, die bezig waren aen T werken op de spoorweglinie tusschen Parys en Sl-Denis. Men spreekt van zes dooden. Toen de trein in onze stad aankwam, hingen er, naer men zegt, nog brokken vleesch aen de wielen. Wy wach- en andere ten nadere byzonderheden af. I Een aerdewerker, die eerst sedert maan dag in de statie te Charleroi werkte, geraekte dinsdag met den voet tusschen eene riggel en de punt eener excentriek, en werd door een rnanceuvreerenden waggon omvergeworpen; hy werd afgryselyk verminkt aen het been en aen den onderbuik. Men heeft onmiddelyk de bil moeten afzetten. De ongelukkige onder stond die operatie, zonder de minste klacht te laten hooren Doet wat er noodig is, zegde hy, maer spoed" u. Na de operatie werd hy naer het gasthuis gebracht, alwaer hy eenige uren later overleed. Den vorigen dag sprak de ongelukkige nog aen een zyner vrienden over zyn werk en zegde hem Ik ben wel geluk kig, ik heb eindelyk verzekerd werk voor gansch den winter. Hel slachtoffer was slechts 27 jaren oud en ongehuwd. Wy hebben een bericht meegedeeld, schryftHandelsblad, uit Heule ons door eenen korrespondent overgezonden, waerin gesproken wordt van kinderen, die men te drinken gegeven heeft en die daerna onder- vraegd zyn. Over dat nieuws zullen er nog wel andere inlichtingen komen. De liberale pers brult van lafheid en wat zoo al meer over dit bericht. En waerom, gy eerlyke pers, waerom spraekt gy niet van lafheid, toen de Etoile verzekerde dat er jenever was uitgedeeld te Heule, om alzoo de geestelykheid ie kunnen beschuldigen en het bloed verontschuldigen Een ongeval dat erge gevolgen had kun nen hebben, heeft dynsdag morgend plaets gehad in een huis der rue du Viaduc, te Elsene, bewoond door een werkmanshuisgezin. De moeder had hare twee kinderen, het eene 5 en het andere 2 jaren oud, voor eenige oogeu- blikken alleen thuis gelaten. Toen zy terug keerde, was er, men weet niet hoe, een begin van brand ontstaen in de kamer, waerin de twee kinderen zich bevonden, was gansch met rook gevuld. De kinderen gaven geen teeken van leven meer. Terwyl de pompiers en de policie hei vuer uitdoofden,hield een genees heer zich met de kleinen bezig en gelukte er in, na een half uer tyds, hen tot het bewustzyn te doen weérkeeren de kinderen zyn thans buiten gevaer. Wy hebben verleden week, volgens het Fondsenblad, gemeld dat een aenzienlyk nyver- heidshuis van Gent door de koophandelsrecht- bak in failliet verklaerd was. Het Fondsenblad meldt heden, dat er geene dergelyke failliet bestaet, maer dat er slechtskwestie is van eene byeenroeping van schuldeischers. gemeente op het gehucht Donck voorgevallen. De geuaemde Edward Houtekeet, oud 25 jaer, wilde ter gelegenheid van het huwelyk zyner zuster, zyn geweer afschieten, dat reeds lang geladen was het wapen sprong in stukken en de linkerhand van den jongeling werd verbry- zeld. Men geeft nog denzelfden avond zynen arm tot aen den elleboog moeten afzetten. Verleden zondag is ie Flobecq eene moord in de volgende omstandigheden gepleegd. Om trent 6 ure 's avonds waren twee werklieden H. F. Lacourleen L. A. Poulet aen 't twisten in de herberg van Ch. Lebeau, op het gehucht Queneau. De twist duerde reeds meer dan een uer, toen Poulet eensklaps Lacourte op den grond wierp en hem tweemael met het hoofd tegen den vloer sliet: de slag waszoo hevig.dat Lacourte eenige oogenblikken later overleed. Verleden donderdag heeft men in eenen gracht, langsheen den weg vanCheneuxnaerLa Gleize.hel lyk gevonden van M. P.., handelsrei ziger te Luik. Zyn reiszak met zyne papieren lag eenigestappe'11 verder. M. P. had eene wonde tusschen de oogen bekomen. Een enkwest is geopend. Men weet nog niet of de dood van M. P.., moet toegeschreven worden aen een ongeluk of aen eene misdaed. M. Beaurieux, een der gekwetsten by de spoorwegramp te Herstal, is dynsdag in het hospitael te Luik overleden die dood brengt het getal der slachtoffers op zeven. Maendag morgend was een werkman der Société Bell en O bezig, op het dak van het stadhuis te Luik, telephondraden te plaetsen, toen hy eensklaps naer heneden storlte hy werd met gebroken armen en beenen opgeno men en overleed eenige oogenblikken later. Een stoutmoedige diefstal is dezer dagen gepleegd in de bureelen eer gasfabriek te La Louvière. De misdadigers hebben eene opening in den muer gebroken en een koffer meegeno men, welk 208 fr. bevatte. Op 150 meters af stand, op de onbebouwde gronden nevens de fabriek gelegen, hebben zy het koffer open gebroken en laten liggen, 11a den inhoud te hebben geroofd. De gendarmerie heefl een on derzoek geopend. Ramp te Dour. Ophaling der Slachtof- kerr. Zondagheeft mentwaelf lyken gehaeld uit den put n. 1 van de koolmyn de la Grand Machine d Feu, te Uour het dertiende lyk is maendag boven gebracht. Men heeft geen vrouwen iu de koolmyn toe gelaten, de vaders en broeders alleen mochten de lyken komen herkennen. Zoodra een lyk erkend was, werd het in eene doodkist gelegd en naer het kerkhof gebracht. Al de slachtoffers waren afgryselyk verminkt: zy lagen in de potelle, onder den ophaelbak verpletterd. De eerste lyken werden zondag morgend om trent 10 ure gevonden men heeft dien dag tot 10 ure des avonds gewerkt, tot men het voor- laetste lyk opgehaeld had. Maendag morgend zyn de ingenieurs der mynen opnieuw ter plaètse gekomen en in den put 11. 1 gedaeld, om hun onderzoek over de oorzaek der ramp voort te zeilen. worden. Hetzelfde besluit is genomen te Gent. r...0 In stryd met liet gerucht dat dezer dagen j Men schryft uit Sysseele, 4 november in omloop was, a'.s zou het huwelyk van aarts. Een erg ongelvk is heden namiddag in onze FRANKRYK. Wederom is in Frankryk een der verdwaelde schapen, die door hun oud-calholieke beweging zooveel ergenis gaven, in den schoot der eenige ware Kerk teruggekeerd. Bichéiy namelyk, die het ongeluk had, zicli in november 1875 door Reinkens tot priester te laten wyden, heeft zich ten volle onderworpen en zyn dwalingen herroe pen. Tot in de jl. lente was hy kapelaen van Loyson, en wat hy als zoodanig zag, was niet byzonder geschikt, om den iever van den onge lukkige voor een sekte, die sedert lang met hel anathema getroffen was, aen te wakkeren Eeni- gen tyd geleden trok Bichéry zich in het klooster van La Trappe terug, en na twee maanden van beproeving werd hy door den Paus weder in genade opgenomen. De blyde lyding zyner ver zoening met de Kerk deelt hy in de volgende termen mede aen den Univers. Ik voel my gelukkig, na verscheidene maan den, die ik vrywillig in afzondering en in het gebed heb doorgebracht, in het opeubaer myne geloofsbelydenis af te leggen. Ik geloof vastelyk met geest en hart alles wal wordt geloofden geleerd door de 11. Röomsch Catholieke Kerk, waerin ik geboren ben, en waerin ik wil leven en sterven. Ik onderwerp my ten volle en onvoorwaer- delyk aen het Vaticaensch Concilie en aen het onfeilbaer leerambt van den Paus, die de opvol ger is van den H. Petrus, den Stedehouder van Jesus-Christus, het zichtbaar hoofd der catho lieke Kerk, waerlegen de poorten der hel nim mer iets zullen vermogen. Bovendien veroordeel ik myne woorden, handelingen en geschriften, welke"veroordeeling verdienen, en ik vraeg allernederigst vergiffenis aen de zielen, die ik heb geërgerd. Bezield met deze gevoelens heb ik van den Paus de ontheffing verkregen van de kerkelyke censuren, welke op my rustten. Ik smeek thans myne welbeminde broeders in Jesus-Christus, die niet in gemeenschap met den H. Stoel leven, 0111 myn voorbeeld te volgen. Leo XIII zal hen met liefde ia zynen schaepstal opnemen, en zoodoende zullen, tot het welzyn van allen, de belreurenswaerdige verdeeldheden ophouden, welke de H. Kerk Gods bedroeven en smartelyk grieven. Een brief van den eerw. heer Pycke, aelmoese- mer der Vlamingen, te Parys, bevat, ónder dagteeke- ning van 5 november, de volgende tydingen lieden morgend heeft men al de niet-gemachtigde kloosterlingen uitgedreven. De slotbrekers, ter getolle van 3, zyn insgelyks in myne woning geko men. Zy hebben my willen verjagen alsook mynen onderpastor, den eerw. lieer De Vacht, en hebben ons willen dwingeD over de grenzen te gaen. Zy zyn twee uren lang by my gebleven. Eindelyk ben ik er in gelukt hun te bewyzen dat wy, wereldlykc priesters zyn, behoorende lot hel bisbom van Gent en geen kloostergemeente uitma kende. Ondertusschen werden myne woning en myne kerk omringd door 400 agenten van politie. De straat was vol volk. Men hoorde afsehuwelyke kreten en verwenschingcn. Er waren in de menigte ook vrien den van ons werk. Na het vertrek der slotbrekers worden myn huis en myn kerk voortdurend bewaekl door zes politie mannen. Sedert acht dager, bewaekten ons twee agenten, nu zyn er nog twee bygevoegd. Wy mogen dus, voor hel oogenblik blyven, onze kerk blyft open en wy mogen voortwerken aen hot welzyn onzer goede Vlamingen. Doch, God weet hoelang het nog zal duren en intusschen lovon wy in een gedurigeu angst. Een Klooster Belegerd. De Figaro bevat den volgenden brief uit het kloos ter van Tarascon Orde van Premonstreit. St-Michel de Frigolet, Abdy der 7 november 1880. Onbevlekte Ontvangenis, te te St-Michel (by Tarascon.) Derde dag der belegering. Middernacht Wanneer gy dezen brief ontvangen zult, zal Frank ryk en gansch Europa bekend zyn met bel ongeloof- baer nieuws van een beleg in regel, door een geheel leger rond een arm klooster van rehgienzen en met den algeheelen en strengen blokus, door dry iuslui- lingslinien, die zich verder dan eene halve myl uit strekken en tot op den top der bergen. Het is een der gedenkweerdigste heldendaden van hel ministerie Farre en der militaire loopbaen van generael Guyon- Vernier. Ik zeg, gansch Europa, want het klooster heeft eene drukkery, en de gedrukte bulletyns van het beleg worden dagelyks verzonden naer alle verre streken, waer het huis korrespondenten heefl. De belegoraers laten niemand toe, binnen het klooster te komen, doch eruit gaen mag iedereen, uitgenomen des nachts. Eens eruit, komt men niet meer binnen. De arme broeder hovenier, Leonard, had zich in den hof gowaegd, om wat groenten te halen hy werd door eene patrouille meêgenomen en tot nu toe is er mets meer van hem gehoord broeder Willem, die den brievenpost van het huis afhaelde, werd aenge- houden, zyne brieven, meer dan veertig in getal, werden hem ontnomen, doch deze werden aen de be legerden 's auderendags weèrgezondeu. De abdy bezit eene kleine keerseufabrieken de bediende Juhenvvas naer de statie van Gravescu gezonden om eene ver zending te doen hy ook kwam niet terug Heizelfde viel voor met een mckanicien en met broeder Victor, die aen hclzePdo fabriek gehecht waren en die zich waorschynlyk te dicht by de belegcraers hebben ge- vvoegd Men weel Diet wat cr geworden is van een ander persoon, die water was gaen halen aen een regenput iu den hof. By de franciskanernonnen wonen eenige kostgang- slers de schildwachten hebben deze gisteren de bajonnet ep de horst gedrukt, om hen den locgang tot do kerk te verbieden. De zonderlingste gebeurtenissen hebben dag en nacht plaets. De nachten zyn yskoud en de noord-oostenwind hlacsl scherp op de aime soldalen, die tot zelfs de bic-ballen hebben afgebroken om hout te hebben en vuer te kunnen maken. Zelfs de olyfbooinen zyn afge kapt en opgestookt. Do officiers logeeren in de gast huizen voor de vreemdelingen. Zalurdag is de generael gekomen 's avonds zag de portier drie personen voqrbygacn, die men hem zegde den subsliluet, den policie-kommissarisen denonder- prufekt to zyn zy gingen hel hekken voorby zonder stil te staen. De poort was gansch behangen men weel met door wicn met kransen, bloemen en bloemtuilen. Het groot yzeren hekken is aen het slot nog versterkt door eene ketting en hangslot, minder als een ernstige maetregel van verdediging, dan als con teeken van onsebendhaerheid der woning. Tegen Je poort langs den binnenkant bebben de jongelieden een overgrooten steen gerold. De kolossale bul-doggen waervan een blad van Marseille gesproken hoeft, bchooren tot de legende. Het is onmogelyk bet cetal personen op Ie geven, die nog in het klooster zyn allen mogen vry uitgaen doch daer zy weten niet meer terug binnen te mogen blyven zy cn worden door bel klooster gevoed. Dag bladen komen Diet meer aen. Zondag hadden de godsdienstoefeningen on de ge woone plechtige wyze plaets men hield processie op de binncnpiaelsen do godsdienst- cn klooster oefeningen zyn geen oogenblik opgeschorst geworden, s Nachts kunnen de schildwachten de klok voor ae mettenen hooren luiden, even als de gezangen der kanonikkon. Verscheidene soldalen zyn heel beleefd ten stuk brood komen vragen aen de deur van het klooster. Zondag, ten x ure 's morgens, zvn twee brave gendarmen als onderhandelaers verschenen. Aen de poort gekomen vroegen zy om den superior te spre ken. Een kloosterling kwam voor en het volgende gesprek greep plaets Een gendarm. Welnu gaet dat nog lang duren? Tot wanneer gaet gy ons zoo nog houden De kloosterling. Zoolang bet u believen zal, mvn- heeren. J Maer, enfin, hebt gy levensmiddelen Ja, zeker bekommer u daer maer niet om. Voor hoelang Een aenwezige. Tot Kersmis. De gendarmen wisselden mei de paters een welwil- lenden grimlach en reden weg. De soldaten vervelen zich en de officiers klagen, dal mon hen belachclyk maokt. J De gerechtelyke raed der paters, samengesteld uit eenen advokact van Parys, gewezen rekwestmeester by den Staelsraed,verscheidene notarissen en avoués, allen in het klooster aenwezig, hebben eene gcrech- terlyke klacht ingediend by den eersten voorzitter van het beroepshof te Aix, en aen don prokurour- generael. Do post komt niet meer aen wy zyn zonder ty dingen van builen. M Tarascon, 8 nov. Na vier dagen belegering is het klooster van Pre monstreit van Frigolet, door dry duizend man troe pen. onder bevel van kolonel Guyon-Vernicr stor menderhand ingenomen De prefekt Poubelle, die verwittigd was dat de eerste voorzitter van het beroepshof van Aixaenkwam op rekwest der paters, om den blokus te doen ophou den, heeft bevolen er een einde aen te stellen Ten zes ure 's morgens is de bestorming begonnen. Do beklimmingen do inbreuk grepen plaets. De nood klok luidde volop. Er werd geschreeuwd en getierd poorten en deuren werden verhryzeld, en, even als overal, had de geweldadige uitdryving plaets. Na dc uitvoering reed de prefekt weg in een ryluig met neergelaten gordynen, gordarmen nevens de porlels en vervolgd door het gejouw van at de aen- wezigen. Eene overgroote volksmenigte wachtte aen de poorten van Tarascon, ondanks den hevigslen stort regen. Al dc straten waren op militaire wyze bezet. Het verkeer was onderbroken. De parocniale kerk van St-Marlha was gesloten, om de betoogingon te beletten Geheel de bevolking der stad? en van den builen verkeert iu den hoogsten gracd van opgewondenheid. Volgens eene depeche der1 agencie Havas, hebben de bestormers van het klooster van Tarascon twee poorten ingebeukt68 paters werden uitgedreven en hebben zich 111 ryluigen'naer Tarascon begeven. Zestig wereldlyke personen bevonden zich in het klooster en zyn insgelyks er uitgezet. De dragonders hebben de paters naer Tarascon begeleid dry paters die zich als eigenaers hadden aengegeven, zyn in het klooster gelalen, met 3d dienstboden, om den eigendom te bebouwen. De boeren hebben de stukken der ingebeukte poort komen oprapen. Uolloway's Zalf en Pillen. Fistulas, aambeijen, zamen trekkingen of opstroppingen der huid, wordeu spoedig verzacht en eindelyk genezen door deze 0*- waerdeerbare Zalf te gebruiken, na vooraf goed met warm water te belten. Meuschen, die aen deze gee- sels des ligchaems lyden, behooren hen dadolyk in hunne voortgang te stuiten, want deze is bedriegelyk en gaet snel vooruit. Indien Fistulas lang ongehinderd voortgaen verzwakken zy niet alléén het zenuwstel sel, maer veroorzaken den ondergang des levens. Hoe eerder Holloway's onschatbare middelen gebruikt worden, des de zekerder is de goede uilslag er van, maer toch behoeft niemand te wanhopen; hopclooze gevallen zyn ook verdwenen, en lyders van eene pynlyke dood gered. By opstroopingen van het vjl bewerken een paer toepassingen van deze heelende Zalf eene genezing terwyl de Pillen, daerbyge»< »gd, vooral zeer gunstig werken, om zamen trekkingen, enz, to ontspannen waer zy zich ook bevinden en hoe lang zy ook getluerd hebben.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2